8 tipů z lékárny pro ochranu pokožky – vše o zdraví

Schopnosti imunitního systému jsou nám do jisté míry dány geneticky. Základy imunity dědíme po rodičích, ale významnou měrou se na ní podepisuje i náš životní styl a vlivy zevního prostředí. Opomínejme tedy běžnou každodenní péči o neporušenost a funkčnost kůže a sliznic, které tvoří první obrannou linii naší imunity a zabraňují průniku virů či bakterií. 

Chřipková období

A právě v období respiračních onemocnění, laicky řečeno v chřipkovém období, chodíme často do lékáren s požadavkem: „Potřebuji něco na posílení imunity!“ V těchto okamžicích vám lékárník doporučí přípravek ze skupiny tzv.

antigen-nespecifických imunostimulantů, tedy přípravek, díky němuž není zesílení imunitní odpovědi specifické jen vůči aktivátoru (antigenu), ale vůči všem přicházejícím podnětům.

Na rozdíl od antigen-specifické stimulace – očkování, kdy je do organismu vpravena konkrétní složka, například zbytek viru či bakterie, proti které si organismus vytváří protilátky.

8 tipů z lékárny pro ochranu pokožky – vše o zdraví

Pomocníci při posilování imunity

Imunitu posílíte dodáním důležitých látek. To jsou například enzymy, které se doplňují ve formě enzymatických léků zvyšujících obranyschopnost organismu. Pozitivní vliv má také užívání probiotik, vitaminů C a skupiny B a zinku.

Pokud často bojujete s infekcemi, je dobré absolvovat preventivní prohlídku, která odhalí možné příčiny oslabené imunity. „Umělé doplňování vitaminů ani ostatních doplňků nemůže ale nikdy plně nahradit příjem živin z vyváženého a pestrého stravování,“ říká PharmDr. Filip Smetana, vedoucí BENU Lékárny v Praze.

8 tipů z lékárny pro ochranu pokožky – vše o zdraví Bakteriální lyzáty

Částečky těl bakterií (pneumokoky, streptokoky, stafylokoky, klebsielly atd.), které vám nijak neuškodí, ale naopak v kontaktu se sliznicí výrazně prospějí tím, že se dostanou do kontaktu s buňkami imunitního systému.

Dojde k nastartování a posílení funkcí buněk imunitního systému, a tak k posílení naší přirozené obranyschopnosti.

Preparáty z této skupiny jsou některé na lékařský předpis, jiné, například Imunostim, Candivac, Urivac, jsou určeny k volnému prodeji.

8 tipů z lékárny pro ochranu pokožky – vše o zdraví Betaglukany

V posledních letech velice používaná látka, jejíž obliba právem stále stoupá.

Glukany jsou polymery glukózy a jsou stavební součástí buněčných stěn některých hub (nejčastěji používaná hlíva ústřičná, pro zajímavost uveďme i populární reishi, maitake a šitake), kvasinek (pekařské či pivovarské kvasnice), mořských řas či obilí (zrno ječmene a ovsa).

Betaglukany jsou určeny k dlouhodobějšímu užívání a zajímavostí je, že ve formě sirupů jsou učeny už pro děti od jednoho roku. Na přípravcích v lékárně pak nalézáme označení například: Imunoglukan, Betaglukan, Hlíva.

8 tipů z lékárny pro ochranu pokožky – vše o zdraví Echinacea

neboli rod třapatka (nachová, úzkolistá, bledá) je stálicí mezi imunostimulanty. Používána je vylisovaná šťáva z čerstvé kvetoucí nati nebo tinktura z kořenů. Echinacea přispívá k přirozené obranyschopnosti a podporuje normální funkce dýchacích cest. Nejčastěji je užívána ve formě echinaceových alkoholových kapek, čajů, sirupů a tobolek.

8 tipů z lékárny pro ochranu pokožky – vše o zdraví Rostliny

Z dalších osvědčených léčivých rostlin musíme rovněž zmínit například rakytník řešetlákový, šišák bajkalský, ženšenové přípravky nebo grapefruitová jadérka. Pro vysoký obsah vitaminu C pak nezapomeňme například na růži šípkovou, černý bez nebo citrusové plody.

8 tipů z lékárny pro ochranu pokožky – vše o zdraví Vitaminy

Potřeba vitaminů je u zdravého jedince plně kryta denním příjmem potravy. Potřeba jejich doplňování vyvstává typicky jednak v období respiračních infekcí, ale také při odchylkách v příjmu potravin. 

  • Vitamin C (kyselina askorbová) – jsou prokázány jeho pozitivní účinky na funkci imunitního systému, zároveň působí jako antioxidant. Pozor, preventivní užívání vysokých dávek se nedoporučuje z důvodu negativního vlivu na ledviny.
  • Z dalších vitaminů a prvků, které podporují správnou funkci imunitního systému, se často používá zinek, vitamin D3 a selen. (Cetebe, Selzink) V dnešní době se již z důvodů vzájemných interakcí mezi jednotlivými složkami tzv. „kompletních multivitaminů“ ustupuje směrem k několikasložkovým přípravkům. Jejich užívání totiž nepřináší ono riziko vzájemného ovlivňování jednotlivých složek. Dlouhodobé nadužívání vysokých dávek vitaminů se nedoporučuje.

8 tipů z lékárny pro ochranu pokožky – vše o zdraví Laktoferin

Je protein, který v organismu působí jako přenašeč železa, současně zásadně brání růstu bakterií. Pro kojence je hlavním zdrojem mateřské mléko. Preparáty v lékárně bývají označeny jako Colostrum, které najdete i v naší internetové lékárně.

8 tipů z lékárny pro ochranu pokožky – vše o zdraví Probiotika

Jsou normalizátory střevní sliznice, čímž ochraňují před přerůstáním patogenní mikroflóry. K narušení střevní flóry dochází nejčastěji při užívání antibiotik a nesprávné životosprávě. Obnovení mikroflóry tak může být užitečné. Navíc jsou u probiotik popsány i konkrétní specifické pozitivní role v imunitním systému. 

8 tipů z lékárny pro ochranu pokožky – vše o zdraví Co dalšího?

K výčtu jednotlivých skupin látek zesilujících imunitní odpověď organismu můžeme kromě jiného přiřadit i takzvané včelí produkty, ženšen či klasická homeopatika.

Ochranný krém se zinkem MoliCare Skin

Pro minimalizaci vzniku dermatitid

Ochranný krém MoliCare Skin chrání pokožku před škodlivými látkami obsaženými v moči a stolici. Obsahuje unikátní Nutriskin Complex, který zlepšuje elasticitu a hydrataci kůže. Pohlcuje pachy a má pH mezi 4,5 – 5,5 pro minimalizaci vzniku dermatitid.

Díky obsahu zinku (21%) vytváří na pokožce jemně bílý ochranný film a chrání ji při kontaktu s močí nebo stolicí před agresivními látkami. Neutralizuje pachy a příjemně voní. Emulze typu voda v oleji dlouhodobě a hloubkově hydratuje vysušenou a namáhanou pokožku.

Výhody ochranného krému MoliCare Skin

  • Nutriskin Complex pro elasticitu a hydrataci pokožky,
  • chrání pokožku před agresivními látkami v moči,
  • zklidňuje močí podrážděnou pokožku,
  • vytváří na pokožce ochranný film,
  • rychlé a snadné použití.

Jak ochranný krém funguje

Ochranný krém vytvoří na pokožce tenký film, který chrání pokožku proti agresivním látkám obsažených v moči nebo stolici.

Kdy používat ochranný krém

Ochranný krém MoliCare Skin slouží k ochraně pokožky pro osoby s inkontinencí. Ideální je aplikovat při každé výměně absorpční pomůcky, očistit pokožku čisticí pěnou a aplikovat tenkou vrstvu ochranného krému. Zbytky krému při další aplikace je nutné důkladně odstranit!

Způsob použití

  1. Pokožka je důkladně očištěna čisticí pěnou a zbytky ochranného krému jsou také odstraněny.
  2. Naneste malé množství krému (velikost vlašského ořechu).
  3. Rozetřete v intimních partiích v tenké vrstvě, po rozetření zůstane na pokožky pouze velmi jemně bílý film.

Technické parametry

  • Nutriskin Complex pro hydrataci,
  • pH 4,5 – 5,5,
  • zinek pro zklidnění pokožky,
  • chrání pokožku před agresivními látkami,
  • dermatologicky testované pro citlivou pokožku,
  • dostupné v balení o obsahu 200 ml.

Doporučení použití v kombinaci s jinými produkty

K čištění pokožky slouží čistící pěna MoliCare Skin nebo čistící ubrousky ze stejné řady produktů. Místo ochranného krému lze jako ochranu před močí a stolicí použít také ochrannou pěnu Menalind professional s obsahem 4,5 % urey.

„Snadná aplikace, dobrá roztíratelnost, nesetře se.“

Ověřený zákazník, Heureka.cz

Eucerin: Vše o kůži | Struktura a funkce kůže: Úvod

  • Na úvodní stranu
  • Základní informace
  • Struktura a funkce kůže

Kůže je důležitý orgán, který působí jako první obranná linie našeho těla proti bakteriím a virům. Zdravá kůže také udržuje optimální hladinu vody a pomáhá regulovat tělesnou teplotu. Je vysoce citlivá a registruje i ten  nejjemnější dotek či bolest. Jako náš největší a nejviditelnější orgán s plochou téměř 2 m² tvoří skoro šestinu naší tělesné hmotnosti. V neposlední řadě stav kůže může mít také významný dopad na naše sebevědomí.

Zajímavé:  Obsedantně Kompulzivní Porucha Příznaky?

Kůže je měnící se, dynamický orgán, který se skládá ze tří hlavních funkčních vrstev – epidermis, dermis a subcutis , z nichž každá se skládá z několika dílčích vrstev.  Kožní přívěsky –  jako jsou folikuly a mazové a potní žlázy – také hrají v její celkové funkci svou roli.

Kůže se skládá ze tří vrstev: epidermis, dermis a subcutis.

Epidermis (pokožka)

Jako nejvrchnější vrstva, kterou můžeme vidět a dotknout se jí, nás epidermis chrání před toxiny, bakteriemi a ztrátou vody. Je složena z 5 vrstev keratinocytů.

Tyto buňky, vyprodukované v nejspodnější bazální vrstvě epidermis, se posouvají směrem k povrchu kůže. Při tom dozrávají a procházejí řadou změn.

Tento proces, který je znám jako keratinizace (nebo rohovění), odlišuje jednotlivé podvrstvy.

  1. Bazální vrstva (neboli stratum basale): nejspodnější vrstva, kde se tvoří  keratinocyty. 
  2. Vrstva ostnitých buněk (neboli stratum spinosum): Keratinocyty produkují keratin (bílkovinná vlákna) a získávají vřetenitý tvar.
  3. Vrstva zrnitých buněk (stratum granulosum): zde začíná proces keratinizace – buňky produkují tvrdé granulární struktury a při vyzrávání směrem k povrchu se tyto granule přeměňují na keratin a epidermální lipidy.
  4. Vrstva jasných buněk  (stratum lucidium): buňky jsou pevně stlačeny k sobě a zploštěny. 
  5. Rohová vrstva (neboli stratum corneum): horní vrstva epidermis se podle tělesné partie, v níž se nachází, skládá v průměru z přibližně 20 vrstviček zploštělých, odumřelých buněk. Tyto odumřelé buňky se postupně rovnoměrně olupují – tento proces se nazývá deskvamace. V rohové vrstvě se také nacházejí póry potních žláz a ústí mazových žláz

Rohová vrstva je vnější vrstva kůže, kde dochází k pravidelnému olupování odumřelých buněk.

Buňky v rohové vrstě spojují epidermální lipidy. Tyto lipidy jsou nezbytné pro zdravou kůži: vytvářejí její ochrannou bariéru a vážou vlhkost uvnitř kůže.

Když tyto lipidy schází, může být kůže suchá, jakoby napjatá nebo hrubá.   Epidermis je pokryta hydrolipidickým filmem – emulzí vody a lipidů (tuků).

Tento film, udržovaný výměšky potních a mazových žláz, pomáhá zachovat kůži vláčnou a působí jako další překážka proti bakteriím a plísním. 

Vodová část tohoto filmu, známá jako ochranný kyselý plášť obsahuje:

  • Kyselinu mléčnou a různé aminokyseliny z potu. 
  • Volné mastné kyseliny z mazu.
  • Aminokyseliny, kyselinu pyrolidin-karboxylovou a jiné přirozené hydratační faktory, které jsou převážně vedlejší produkty procesu keratinizace.

Uvnitř rohové vrstvy jsou buňky dohromady spojeny lipidy nezbytnými pro udržení zdraví kůže. Tento ochranný kyselý plášť udržuje mírně kyselé pH kůže mezi 5,4 a 5,9. Toto prostředí je ideální pro:  

  • Množení přirozené kožní flóry a ničení škodlivých mikroorganismů. 
  • Vznik epidermálních lipidů. 
  • Aktivitu enzymů, které řídí proces deskvamace. 
  • Schopnost vlastní obnovy rohové vrstvy při poškození.  

Na většině částí těla je tloušťka epidermis pouze 0,1 mm, u pleti okolo očí je výrazně tenčí (0,05 mm) a na chodidlech naopak podstatně silnější (mezi 1 a 5 mm). Chcete-li zjistit více, přečtěte si článek

Jak kůže funguje na různých částech těla a Jak se liší mužská a ženská pokožka.

Dermis (škára)

Dermis je silná, pružná, ale pevná střední vrstva kůže, tvořená 2 tenčími vrstvami: 

  • spodní vrstva (neboli stratum reticulare): hluboká, silná vrstva, která tvoří volnou hranici s podkožím. 
  • Vrchní vrstva (neboli stratum papillare): tvoří jasnou, vlnitou hranici s epidermis.

Dermis je tvořena silnou vrstvou na podkoží a vlnitou vrstvou pod epidermis.

Hlavní stavební složky dermis jsou kolagen a elastin, pojivová vlákna, která zajišťují sílu a pružnost a jsou nezbytnými složkami zdravé, mladě vypadající pleti. Tato vlákna jsou obklopena gelovitou hmotou (s obsahem kyseliny hyaluronové), která má vysokou schopnost vázat vodu a pomáhá udržet objem kůže.

Faktory životního stylu a vnějšího prostředí, jako je UV záření a změny teplot, mají vliv na množství kolagenu a elastinu a na strukturu okolní hmoty.

S rostoucím věkem se naše přirozená tvorba kolagenu a elastinu zpomaluje a schopnost kůže vázat vodu se snižuje. Kůže vypadá ochablejší a objevují se vrásky.

Přečtěte si více ve článku faktory, které působí na kůži, jak slunce ovlivňuje kůži a stárnutí pleti. 

Dermis hraje klíčovou roli v ochraně těla před vnějšími vlivy a dráždivými látkami, stejně jako ve vyživování epidermis:

  1. Její hustá, pevná textura pomáhá tlumit vnější nárazy, a dojde-li k poškození kůže, obsahuje pojivová vlákna, jako jsou fibroblasty a mastocyty, která hojí rány. 
  2. Je bohatá na krevní vlásečnice, které vyživují epidermis a zároveň odstraňují škodlivé látky. 
  3. Mazové a potní žlázy se nacházejí také v dermis. Tekutiny vylučované těmito žlázami společně vytvářejí hydrolipidický film.

V dermis se také nachází: 

  1. Lymfatické cévy.
  2. Smyslové receptory. 
  3. Vlasové kořínky: cibulovitá zakončení vlasového vlákna, odkud vlasy vyrůstají.

Dermis vyživuje epidermis, odvádí škodlivé látky z těla a také umožňuje pocení.

Subcutis (podkoží)

Nejspodnější vrstva kůže uchovává energii a zároveň působí jako „tlumič“ nárazů a izolace těla. Skládá se převážně z: 

  • Tukových buněk (adipocytů): shlučené do tukových polštářků. 
  • Speciálních kolagenních vláken (tvořícími septa nebo hranice): volná a houbovitá pojivová vlákna, která drží pohromadě tukové buňky. 
  • Krevních cév.  

Množství tukových buněk obsažených v podkoží se na různých částech těla liší. Navíc se rozmístění tukových buněk liší také mezi muži a ženami, stejně jako struktura ostatních částí kůže. 

Kůže se během života člověka mění. Více si přečtěte v článku kůže v různém věku.

Podkoží funguje jako izolace těla, obsahuje tukové buňky, kolagenní vlákna a krevní cévy.

Zdravá kůže je nezbytná pro naše celkové zdraví i pocit pohody. Funguje jako bariéra mezi okolním světem a vnitřním prostředím těla a je to naše první a nejlepší ochrana proti:

Chladu, teplu, ztrátě vody a UV záření: jako vnější vrstva kůže, hraje rohová vrstva klíčovou roli při ochraně těla proti vnějšímu prostředí a úbytku vody z epidermis.  

Obsahuje přirozené hydratační faktory – pocházející z mazových olejů rohové vrstvy včetně kyseliny mléčné a urey.  Ty na sebe vážou vodu a pomáhají zachovávat pružnost, pevnost a vláčnost pokožky. Jestliže tyto faktory schází, kůže ztrácí vlhkost.  Pokud vlhkost rohové vrstvy klesne pod 8 až 10 %, stává se hrubou, suchou a náchylnou k praskání. 

Když je kůže pravidelně vystavována UV záření, zvyšuje se produkce melaninu v bazální vrstvě, kůže se chrání zesílením a může se objevit hyperpigmentace. Přečtěte si více ve článku jak slunce působí na kůži.  

Tukové buňky v podkoží izolují tělo od chladu a tepla.

Zajímavé:  Kdo Je Registrující Lékař?

Vnější bariéra UV ochrana Tlak, nárazy a odírání: Epidermis opět tvoří první obrannou vrstvu. Tukové buňky v podkoží představují „vycpávku“, která funguje jako tlumič nárazů, a chrání svalovou tkáň a fascie (vazivový obal svalů), které se nacházejí pod ní.  Když je kůže vystavena určitým vnějším podnětům, rohová vrstva zesiluje – na rukou nebo nohou se například tvoří v případě opakovaného tření mozoly.

Chemické látky: ochranná schopnost hydrolipidického filmu a ochranného kyselého pláště pomáhá chránit tělo před škodlivými alkalickými chemickými látkami.  Přečtěte si více ve článku faktory, které ovlivňují kůži.  

Bakterie a viry: rohová vrstva epidermis a její ochranný kyselý plášť tvoří bariéru proti bakteriím a plísním. Pokud některé projdou první obrannou linií, imunitní systém kůže zareaguje.

Ochranná bariéra Vnímání Naše kůže mnoho rolí nezbytných pro naše zdraví a pohodu: 

  • Regulace teploty: Kůže ochlazuje tělo potem a stahováním cévního systému v dermis šetří teplo. 
  • Vnímání pocitů: Díky nervovým zakončením je kůže citlivá na tlak, vibrace, dotek, bolest a teplotu.  
  • Regenerace: Kůže má schopnost hojit rány.  

Zdroj potravy: tukové buňky v podkoží slouží jako důležité uskladňovací jednotky pro živiny. Když je tělo potřebuje, pronikají do okolních krevních cév a ty je přepravují tam, kde jsou třeba.  

Kůže hraje také významnou roli v psychice člověka. Jako nejviditelnější ukazatel zdraví, ovlivňuje stav kůže i to, jaký ze sebe máme pocit a jak nás vnímají ostatní. Když je kůže je zdravá a bez problémů, cítíme se spokojeně a sebejistě.

Teplota Regenerace

Zdravá kůže má rovnoměrné zabarvení, hladký povrch, je dostatečně hydratovaná, přiměřeně citlivá na dotek, tlak a teplotu. Když je přirozená bariéra kůže narušena, jsou její ochranná funkce a zdravý vzhled ohroženy: 

  • Ztrácí hydrataci a pružnost a může být na pohled i na dotek suchá, hrubá, popraskaná a/nebo ochablá. 
  • Stává se citlivější na vnější vlivy (např. slunce a změny teploty) a je více náchylná k infekci. 

Infekcí napadená kůže se může zanítit, neboť se zde soustřeďují protizánětlivé buňky imunitního systému, aby opravily poškozenou bariéru a vyléčily infekci. V případě např. atopického ekzému a svědící vlasové pokožky je často nutná specializovaná léčba, která prolomí začarovaný kruh opakovaného svědění a další infekce, a pomůže obnovit přirozenou bariéru kůže.

Kůže má řadu vlastních mechanismů pro regeneraci a obnovu.  Bazální vrstva zajišťuje trvalou obnovu epidermis prostřednictvím neustálého buněčného dělení: 

  • Dojde-li k poranění pouze ve vnější vrstvě, poškození (označované též jako eroze) se zahojí bez jizev.   
  • Pokud poranění projde až do dermis a zasáhne bazální membránu  (např. vřed), pak obvykle vznikají jizvy. 

Hojení probíhá v několika po sobě jdoucích etapách:

  1. Dochází ke srážení krve, kdy krev vytváří nerozpustnou membránu, která uzavře ránu (strup). 
  2. Mrtvé a poškozené buňky a jejich pojivové tkáně jsou enzymy rozloženy a rozpuštěny.
  3. Buňky, které chrání tělo tím, že tráví škodlivé bakterie a mrtvé buňky, se aktivují.  Do rány proudí lymfa. 
  4. Nové buňky – včetně zárodků vlásečnic, pojivové tkáně a kolagenních vláken – se tvoří v procesu známém jako epitelizace.

Tuto poslední fázi lze stimulovat a podpořit použitím lokálních léčiv, které pomáhají hojení (např. dexpanthenol). 

 Přečtěte si více o faktorech, které ovlivňují zdraví kůže a o tom, jak udržet pokožku zdravou ve článcích faktory, které ovlivňují kůži, péče o pokožku těla a každodenní péče o pleť obličeje.

  • Filozofie
  • Historie značky Eucerin
  • Kontakt
  • Eucerin akce a soutěže
  • O nás
  • Pracovní příležitosti
  • Please select a local market website

5 tipů, jak udržet zdravou pokožku a pleť při sportování v zimě | NUTREND.cz – Oficiální e-shop

Běhat, běžkovat, skialpovat nebo sjezdovat se dá za každého počasí – i když fouká, sněží nebo mrzne. Mnoho sportovců pak ale mívá problémy s kůží – je citlivá, vysušená, napjatá a může i nepříjemně svědit či bolet. Víme, co proti tomu dělat – zevně i zevnitř!

Tip č. 1: Přestaňte používat klasické mýdlo Chladné venkovní podmínky a pobyt v přetopených místnostech způsobují, že i jinak zdravá pokožka se extrémně vysušuje. Proto není vhodné jí odebírat hydrataci a ochranný lipidický plášť ještě při mytí.

Místo klasického tuhého mýdla volte raději výživné sprchové oleje. Ty o pokožku pečují už při mytí, nevysušují ji a nemusíte se pak ani ničím mazat a natírat, což přivítají zejména muži, mají totiž pak pocit lepivé pokožky.

Sprchové oleje nemastí – při styku s vodou se promění na mléčnou vyživující emulzi, která pokožku vyživí, ale nezanechá na ní mastnou vrstvu.

Tip č. 2: Chraňte obličej, co nejvíce můžete Když jdete ven a jsou extrémní podmínky, nezapomeňte kůži ošetřit – obličej výživným krémem nebo pleťovým olejem.

Ty se nanášejí na vlhkou pleť, takže se dobře vsáknou, uzamknou v pleti vodu – kůže se pak nevysušuje a má na sobě ochranný štít proti vnějším podmínkám. Pokud trávíte čas ve vysokohorských podmínkách, nezapomínejte také na UV ochranu.

Sníh totiž extrémně odráží UV paprsky a hrozí tak riziko nepříjemného spálení, ale také rakoviny kůže.

Tip č. 3: Pečujte o rty Pokožka rtů je jedna z nejtenčích a nemá tolik mazových žláz, jako ostatní místa na kůži, takže se velmi rychle vysuší a pak i začne praskat a loupat se.

Než jdete ven, namažte si rty ochranným výživným balzámem, například s bambuckým máslem, kokosovým nebo arganovým olejem a opakujte to i pravidelně přes den.

Pokud jsou vaše rty obzvlášť vysušené, natřete je silnou vrstvou balzámu na noc nebo si udělejte výživnou masku – na pár minut na ně naneste vrstvu medu. Pak smyjte a rty ošetřete balzámem.

Tip č. 4: Nezapomínejte na ruce Ruce, podobně jako rty, mají sušší pokožku, proto v zimě také více trpí. Někdy je kůže dokonce vysušená až tak, že začne praskat, což je velmi nepříjemné a bolestivé a špatně se to pak hojí.

Než se vydáte ven, ruce si natřete výživným krémem a také i při sportování používejte sportovní rukavice. A nebojte se, že vám budou při pohybu vadit nebo zavazet.

Vybírejte si tenké, z funkčních materiálů, které dobře dýchají, odvádějí vlhkost a mají speciální dotykovou úpravu, takže je nemusíte sundávat ani při práci s telefonem nebo se sporttesterem.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Tip č. 5: Vyživujte kůži zevnitř Starat se jen o pokožku na povrchu nestačí, důležité je, aby byla zdravá i zevnitř. Skvěle k tomu pomůžou například Omega 3 mastné kyseliny  – například Nutrend OMEGA 3 PLUS SOFTGEL CAPS. Důležitý pro kůži je také zinek, který je obsažený v Nutrend MULTIMINERAL COMPRESSED CAPS, z dalších minerálů je zde zastoupený hořčík, vápník, železo, chrom a selen. Důležité je přes zimu tyto doplňky brát pravidelně. Vaše kůže i zdraví to ocení.   

Text: Soňa, Running2.cz

Podzimní péče o pleť

Teplé dny babího léta jsou pryč a na svůj trůn nastupuje barevná královna. Pomalu si zvykáme na studená rána, sychravé podnebí a mrazivé kapky deště. Chladnější počasí nás zkrátka nemine. Podzim má však i své kladné stránky.

Sluneční záření už není tak agresivní, pokožka se může lépe regenerovat a přibývající vlhkost jí očividně prospívá. Aby byla vaše pleť krásná a svěží, dopřejte jí podzimní regenerační péči.

Co dělat, když se pokožce více mastí, objevují se šupinky, je citlivá a začervenalá nebo Vám připadá, že máte více vrásek?

Vaše pokožka se více mastí:

Pleť může být po létě podrážděná, trpí rozšířenými póry a produkuje více mazu. Podzim je ideální pro zklidnění podrážděné pleti a její regeneraci. I ve studených dnech potřebuje mastná pleť dostatečnou hydrataci. Proti lesku mohou pomoci zmatňující séra a krémy. Lehké hydratační prostředky používejte hlavně přes noc.

TIP: Medik8 Beta Moisture krém (50ml) – výborně hydratuje a současně zmatňuje pokožku. Je bez chemických přísad, parabenů, petrochemikálií a parfemace.

Vaše pokožka je suchá a šupinatá:

UV paprsky narušují nejen vrchní vrstvu pokožky, ale pronikají i do jejích vnitřních struktur. Následkem toho se pleť může více vysušovat a kožní buňky se nestačí regenerovat, dříve se odlupují, pokožka může pálit a je citlivější. Řešením je používání přípravků určených pro suchou a citlivou pleť s vysokou regenerační schopností.

TIP: hydrataci zevnitř poskytne Neobotanics Skin Essence, zvenku naopak vyzkoušejte BIO arganový olej, mandlový krém nebo krémy s omega kyselinami.

Vaše pokožka je citlivá až začervenalá:

Červená místa na pokožce a pálení jsou projevem velmi citlivé pleti, která reaguje na každou změnu počasí či použitý kosmetický prostředek. Vyžaduje extrémně jemnou péči s nedráždivými složkami.

Zklidnění, hydratace a ochrana jsou hlavními kritérii výrobků pro tento typ pleti.

Vyhýbejte se prostředkům s přílišnou parfemací, s obsahem alkoholu (vysušuje), parabenů, izothiazolinonů a dalších látek.

TIP: doporučujeme Medik 8 Red Alert sérum  s obsahem přírodních složek, je vyzkoušené při začervenání a podráždění pokožky a s výbornými referencemi zákazníků. Velmi hojivý je také vitamin E -tzv. Tokoferol – k dostání v 5% anebo 10 % formě.

Vaše pokožka má více vrásek:

Vrásky bývají po létě hlubší, výraznější, ba co víc – máme jich víc! Můžete navštívit kosmetické centra nabízející liftingové či botoxové korekce anebo se pokusit o nápravu vlastními silami.

Liftingovým a aktivujícím krémům by měl předcházet peeling či pleťové regenerační masky, které zbaví pokožku nečistot a odumřelých buněk. Po jejich použití pokožka lépe absorbuje aktivní složky a výsledný efekt se dostavuje rychleji.

Své místo si najdou i 24hodinová séra pro vypnutí pokožky. Pro dlouhodobější efekt volte výživu zevnitř.

TIP: Neobotanics Skin Essence (vnitřní výživa) nebo sérum s klinicky prověřeným účinkem pro redukci vrásek Growth Factor 30 ml.

Vyberte si vhodnou kosmetiku

Nepřeberné množství produktů na trhu nám dokáže pěkně zamotat hlavu. Důležité je držet se linie, která je vám příjemná, ať už jde o značku z lékárny, anebo z drogerie. Pokud chcete být také „in“, měli byste vyzkoušet BIO kosmetiku.

Je vysoce efektivní, ale její účinek se projeví až po delší době. Úkolem certifikované přírodní BIO kosmetiky je působit tak, aby dlouhodobě aktivovala nitrobuněčné procesy v pokožce a zvýšila její vlastní obranné a regenerační funkce.

Zdraví, strava, spokojenost: lifestylové tipy pro vnitřní krásu

Pomalé životní tempo je skvělé, ale není pro každého. Pokud se potýkáte s pracovním stresem, hektickým životem v domácnosti nebo se jen snažíte najít si pro sebe denně alespoň pět minut, zvažte naše lifestylové tipy, které budou vyhovovat vašemu životnímu stylu. Z každé minuty tak vytěžíte maximum a nebudete se cítit zavaleni úkoly a povinnostmi.

Více

Menopauza je začátkem nové životní etapy: můžete ji přijmout s radostí a optimismem. Řiďte se těmito 8 tipy a zůstaňte během období přechodu klidná, zdravá a zen.

Více

Od nedostatku spánku, poškození UV zářením a znečištěním, tlak v kabině a klimatizace až po nenadálé změny teplot. Tito agresoři mohou mít z dlouhodobého hlediska výrazný dopad na zdraví vaší pleti.

Více

Potřebujete rychlé beauty řešení, když na sebe ráno máte jen pět minut? Naše jednoduchá rutina líčení ve čtyřech krocích vás zachrání!

Více

Slýcháváte poslední dobou často o „mindful“ meditaci, ale nejste si jistí, jak přesně začít? Zjistili jsme to za vás! Čtěte dál a my vám tuto neuvěřitelně populární relaxační techniku představíme blíž. Zjistěte, jak z „mindfulness“ udělat součást své každodenní ranní rutiny.

Více

Věděli jste, že noc je dobou, kdy se přirozeně zvyšuje mikrocirkulace pleti a kyslík se dostává snadněji do buněk? Jde tedy o ideální čas, kdy se pleť regeneruje a může posílit svou obranyschopnost na další den. Zbavuje se tak stresu, projevů stárnutí i únavy.

Více

Hydratace je důležitá pro dlouhodobé zdraví pleti. Podíváme se na tři klíčové situace, jak vám může účinný hydratační krém pomoci v péči o pleť.

Více

Hledáte nějakou svěží inspiraci v péči o pleť nebo třeba jen pár tipů, jak svou pleť ještě více hýčkat? Ukážeme vám 4 situace, ve kterých si vaše pleť rozhodně pleťovou masku zaslouží!

Více

Hledáte trochu kulinářské inspirace, abyste své pleti mohli dodat potřebnou vzpruhu? Projděte si s námi tyto klíčové ingredience s vysokým podílem Vitamínu C pro zářivou, zdravou a mladistvě vypadající pleť.

Více

Nedokonalosti? Hnědé skvrny? Vrásky? Jednou z příčin jejich vzniku může být znečištění okolního prostředí. Požádali jsme dermatoložku Dr. Ninu Roos, aby nám vysvětlila, jaký vliv má znečištění na stárnutí naší pleti.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector