Afty léčba – vše o zdraví

Trpíte na afty? Pak znáte ten pocit, kdy se člověk nemůže ani v klidu najíst, protože místo chuti cítí jen štípání a pálení. Afty dokáží znepříjemnit nejen příjem potravy, ale také pití nebo dokonce i mluvení. Výskyt aft je ale možné omezit. Víme, jak na to!

Co je to afta?

Afta je bolestivé postižení sliznice uvnitř úst. Patří k nejčastějším zánětlivým onemocněním ústní dutiny, které opakovaně postihuje přibližně 20 % populace ve vyspělých zemích. Na rozdíl od většiny jiných zdravotních problémů se afty častěji vyskytují u mladší věkové skupiny do 30 let. Častěji se s nimi potýkají ženy než muži.

Afty nejsou nebezpečné, ale dokáží pořádně znepříjemnit život.

Jedná se o lézi na povrchu sliznice dutiny ústní. Projevuje se bolestivým vřídkem s jasně vymezenými okraji a bílým, někdy žlutým pozadím, obklopeným jasně rudou sliznicí. Drobné afty (většinou 1 – 4 mm) se zahojí samy od sebe přibližně za deset dnů a nezanechávají jizvy. Po tuto dobu jsou však velmi bolestivé, zejména při žvýkání.

Někdy se můžeme setkat i s většími afty, s velikostí i přes 3 centimetry. Tyto afty se hojí pomaleji (až několik měsíců) a po zahojení zanechávají na tkáni jizvu.

Afty léčba - Vše o zdraví

Afty nejsou nakažlivé!

Na rozdíl od oparu, aft od postiženého člověka nechytíte. Jedná se o zánětlivé, ale neinfekční onemocnění. To znamená, že afty se nepřenáší z člověka na člověka a nelze se jimi nakazit.

Proč afty vznikají?

Afty se nikdy se netvoří na tvrdém patře a dásních, vždy se objeví v té části ústní dutiny, která není keratinizovaná, tedy v ‚měkkých‘ částech dutiny ústní (spodní strana jazyka nebo měkké patro).

Afty léčba - Vše o zdraví

Přesné příčiny vzniku aft nebyly dosud objasněny.

Ačkoli přesná příčina vzniku aft není dosud známa, byly zjištěny určité faktory, které vznik aft podporují:

  • dědičnost
  • konzumace potravin bohatých na histamin (plísňové sýry, vlašské a lískové ořechy, čokoláda, meruňky, ananas, jahody, maliny, citrón, kiwi, …)
  • mechanické poranění (pokousání ústní sliznice, zubní náhrady, rovnátka apod., ale také např. příliš energické čištění zubů)
  • některé léky
  • stres
  • hormonální nerovnováha (těhotenství, menstruační cyklus)
  • snížená imunita

Jak omezit výskyt aft?

Pokud se u vás afty objevují opakovaně, měli byste omezit konzumaci některých dráždivých potravin.

Řada lidí uvádí jako ‚spouštěče‘ aft kořeněná jídla nebo kyselé ovoce jako jsou citrony a rajčata.

Vhodné je omezit také spotřebu octa a alkoholu – ten může v nadměrném množství oslabovat vaši imunitu.

Afty léčba - Vše o zdraví

Chcete-li se aftám vyhnout, osvojte si správnou zubní hygienu a vyhýbejte se poraněním v ústech.

Vznik afty může být vyprovokován například poraněním sliznice úst příliš tvrdým zubním kartáčkem. Při výběru zubního kartáčku proto doporučujeme zvolit spíše měkčí, ten je i šetrnější k vašim dásním.

Afty léčba - Vše o zdraví

Mezi další příčiny poranění v dutině ústní, která mohou provokovat vznik aft, patří ‚přikousnutí‘ vnitřní sliznice úst, poranění při nasazování či manipulaci s rovnátky, poranění vzniklá špatně sedící zubní protézou.

Nedostatečná zubní hygiena má zase za následek pomnožení nevhodných bakterií, které sice nemohou přímo způsobit vznik afty, ale pokud se afta objeví, dokáží zpomalit její zhojení.

Jak léčit afty?

Afty se na rozdíl od oparů vyskytují výhradně uvnitř dutiny ústní a jejich léčba je o něco složitější, protože dostupné farmaceutické prostředky se po aplikaci ihned ředí slinami. Přesto, když už se afta objeví, lze její vyléčení urychlit za pomoci speciálních přípravků na afty.

Léčbu aft lze urychlit použitím speciálních přípravků na afty.

Nejžhavější novinkou v ošetření a léčbě aft je využití filmogelové technologie, která napomáhá rychlému hojení aftů a zároveň snižuje bolestivost afty během procesu hojení. Technologie filmogelu dokáže na poranění vytvořit speciální ochranný štít, který zamezuje kontaktu afty s okolním prostředím a současně kolem afty vytváří prostředí vhodné pro její rychlé zahojení.

Afty léčba - Vše o zdraví

URGO Filmogel Afty

Velmi účinným prostředkem na ošetření nejen aft ale i dalších problémů v dutině ústní, jako jsou:

  • záněty dásní
  • popáleniny v ústech
  • poranění způsobená nošením rovnátek  
  • poranění způsobená zubní náhradou

je sprej URGO Afty a drobná poranění dutiny ústní s obsahem kyseliny hyaluronové, která je známá pro své analgetické a protizánětlivé účinky.

Afty léčba - Vše o zdraví

URGO Afty a drobná poranění dutiny ústní

Источник: https://www.urgo.cz/blog/trapeni-jmenem-afty/

Afty: Tipy a rady – Zendium

Věděli jste, že víc než jednoho z deseti lidí po celém světě trápí afty?* Jakmile pochopíte, co je způsobuje a víte, jak zvládnout jakékoliv následné obtíže, není třeba se jich obávat. Přečtěte si další informace o aftech.

Afty jsou definovány jako otevřená bolestivá ranka uvnitř úst (na sliznici). Často se tvoří v reakci buď na zranění (například kousnutí se tváře), nebo na vnitřní změny (například stres a úzkost).

Místo bude obvykle kruhové nebo oválné, bílé nebo šedavé se zarudlým okrajem. Afty se mohou lišit jak v rozměrech, tak v trvání stavu s nejdelší dobou léčení, která trvá několik týdnů.

Je možné jich mít i více než jednu a téměř vždy se liší barvou, tvarem a umístěním.

Obvykle se nacházejí na vnitřní straně vašich rtů, tváří nebo jazyka a nejsou mezi jedinci přenosné. Je důležité si uvědomit, že zpravidla není nutné se aft obávat. Afty způsobují obtíže při jídle, pití a čištění, ale obvykle se zhojí samy. Počáteční bolest, která vyplývá z otevřené rány v ústech, by měla zmizet během několika dní a během týdne nebo dvou by se měla afta zcela zhojit.

Jaké jsou příčiny aft?

Jaké jsou příčiny aft? Existuje široká škála příčin aft, které se vás mohou týkat. Některé z nejběžnějších příčin jsou:

  • Kousnutí se do úst
  • Poranění způsobené ostrým okrajem na vašem zubu nebo zubní náhradě či rovnátkách
  • Oslabená obranyschopnost úst v důsledku bakteriální nerovnováhy
  • Stres a onemocnění
  • Kyselé potraviny: například citrony, jablka, rajčata
  • Pikantní potraviny: koření jako kari nebo čili
  • Nedostatek vitamínů nebo minerálů
  • Některé léky: váš lékárník vám může poskytnout více informací
  • Použití zubního kartáčku s tvrdými štětinkami

Ačkoli jsou běžné a obecně neškodné, mohou být afty také bolestivé a znepokojující.

Prvním krokem při řešení těchto problémů je jednoduše seznámit se s výše uvedenými faktory a vzít na vědomí všechny mechanismy, které mají za následek opakovaný výsev.

Pokud máte konkrétní otázky nebo obavy, promluvte si se svým lékařem nebo stomatologem: ti budou schopni vám poskytnout odbornou radu, která je jedinečná pro vaši anamnézu.

Afty léčba - Vše o zdraví

Jak zabránit vzniku aft a urychlit proces hojení

I když mají afty tendenci se zhojit samy od sebe, existuje mnoho způsobů, jak pomoci tento proces urychlit a zmírnit související obtíže. Různé druhy léčby aft sahají od jednoduchých samoléčebných postupů až po řešení, která vám doporučí lékárník nebo lékař.

Zajímavé:  Šumivé Vitamíny Pro Děti?

Mezi řešení aft patří:

  • Používání zubních kartáčků s měkkými štětinami s malými, zaoblenými hlavami, které jsou navrženy tak, aby byly jemné na šetrné k ústní tkáni
  • Vyloučení kořeněných a kyselých pokrmů
  • Použití zubní pasty, která může podpořit prospěšné bakterie v ústech a zlepšit rovnováhu mikroflóry, jako Zendium
  • Užívání léků proti bolesti nebo znecitlivujících pastilek
  • Léčení předepsanými steroidy, které pomáhají zmenšit bolest a otoky. Před užíváním jakéhokoli léku byste se měli poradit se svým lékařem nebo lékárníkem a dodržovat pokyny k dávkování a kombinování léků.

Jedním z nejlepších způsobů, jak bojovat s vředy v ústech, je zabránit tomu, aby se vůbec vytvořily. Existuje řada jednoduchých způsobů, jak předejít vzniku aft, od snížení míry stresu až po omezení dráždění žvýkačkou. Mnoho způsobů péče o sebe sama doporučených k urychlení procesu hojení může být také prevencí aft. Dobré návyky v oblasti ústní hygieny – pomocí kartáčku s měkkými štětinkami a jemné zubní pasty – a vyhýbání se jídlům, které dráždí ústa, vám pomohou v péči o vaše ústa a před afty vás ochrání.

Ústa každého jedince se liší, ale s trochou času a pozornosti je možné lépe porozumět přístupu ke zdraví a životnímu stylu s cílem najít správnou léčbu aft, která u vás zafunguje.

Zendium neobsahuje pěnicí látky, místo toho používá šetrné přísady, které nedráždí jemnou ústní tkáň. Obsahuje také přírodní enzymy a proteiny, které se již v ústech nacházejí.

Proto při každém čištění podpoří prospěšné bakterie v ústech, potlačí bakterie škodlivé a chrání vaše ústa přirozenou cestou před zubními problémy, jako jsou afty.

Afty léčba - Vše o zdraví

Více informací o aftech a o tom, jak podpořit zdraví úst, naleznete zde.,/p> * Na základě výzkumu ústní hygieny u 28 974 lidí v třinácti zemích po celém světě. Tento vzorek je reprezentativní pro více než polovinu světové populace. Výzkum provedený společností TNS v letech 2014-2015

Источник: https://www.zendium.cz/afty-tipy-a-rady/

Afty: příznaky, léčba (aftózní stomatitida)

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

S afty se za někdy za život setkala až čtvrtina naší populace. Aftavypadá jako menší bolestivý vřídek uvnitř dutinyústní, na rozdíl od oparu, který se tvoří na rtech.

Afty se vyskytují hlavně u mladších lidí, častějipostihují ženy než muže. Uvádí se, že v populaci lidí do třiceti letse vyskytují až u pětiny jedinců. Po třicítce se afty objevujíméně často.

Přesná příčina aft zatím není známá, nejčastěji se hovořío důsledku porušené imunity a tudíž i ústnímikroflóry. Afty sice nepatří mezi závažná onemocnění, zato ale mohouzpůsobit nepříjemné bolesti a dokonce znemožnit pití, příjem potravynebo mluvení.

O nakažlivosti aft se názory dost různí. Jejich nakažlivost je dalšízásadní rozdíl od oparů, kde je virový přenos bez diskuzí. Některéprameny uvádí, že afty se lze nakazit, ovšem s jistotou tonetvrdí nikdo.

Polemizuje se také o genetických predispozicíchk tomuto onemocnění. Pokud se o nich dá vůbec mluvit tak s opravduvelkým vlivem vnějšího prostředí

Rizikové faktory aft  

Afty jsou tedy nejčastěji postiženy ženy a celkověmladí lidé do třiceti let.

Protože je výsev aft podmíněn i hormonálními změnami, mohou sečastěji objevit u žen před menstruací.

Dále se uvádí, že riziko aft přibývá se stresovouzátěží, což stejně jako již zmíněné hormonální změny souvisís rovnováhou imunitního systému. Pokud je ochranný systém organismuoslabený, opět se zvyšuje riziko poškození ústní sliznice.

Dále se afty objevují častěji u jedinců se zubnímiprotézami nebo rovnátky, v těchto případech setotiž zvyšuje plocha pro usazování škodlivých bakterií v ústech.

Negativně, co se týče aft, také působí zlozvyky v podobě okusovánínebo žvýkání tváří, rtů nebo jazyka. Drážděná sliznice je opětnáchylnější k zánětu.

Stejně tak může být důvodem pro aftu ostrý konec zubu nebo zubnívýplně nebo nesprávně pasující zubní náhrada.

Další rizikovou skupinou jsou kuřáci nebo lidépravidelně žvýkající tabák. Tady je sliznice narušenaopakovaným stykem s cizorodými látkami, a proto je náchylnějšík různým infekcím nebo lézím.

Dalším důvodem může být nedostatek vitamínů, a tohlavně vitamínů z řady B, které nalezneme napříkladv droždí.

Mluví se také o individuální citlivosti na složky některých zubníchpast nebo potravin, na kterou těla některých jedinců reagují právěvýsevem aft.

Prevence aft  

Jelikož afty velmi závisí na stavu imunitního systému, je jeho podporajedním ze způsobů prevence těchto obtíží. Ochrana imunitníhosystému spočívá ve správné životosprávě, dostatku spánku avyhýbání se dlouhodobým stresům.

Další předcházení tkví ve správné péči o dutinu ústní, tak abyse v ní nemnožily cizorodé mikroorganismy, které by mohly sliznicipoškozovat.

Samozřejmě je potřeba se při riziku aft vyhýbat výše uvedenýmfaktorům, jako je kouření, poškozování ústní sliznice kousáním nebopřípadným dráždivým hygienickým prostředkům a potravinám. Pokud jstek aftám náchylní, nepoužívejte zubní kartáček s ostrými a tvrdýmištětinami.

Kromě klasických vitamínů podporující imunitu (vit. C)je velmi doporučeno přibrat ještě vitamíny skupiny B, kampatří např. kyselina listová (běžně se prodávají v tzv. B- komplexu),protože drobné vřídky na ústní sliznici jsou jedním z prvníchpříznaků jejich nedostatku.

Příznaky a projevy aft  

Afta je malý, bělavý nebožlutavý vřídek na sliznici dutiny ústní, většinouolemovaný červeně. Jejich velikost se může pohybovat odrozměru špendlíkové hlavičky do 0,5 cm čtverečních.

Mohou se objevit kdekoli v ústní dutině, nejčastěji navnitřní straně tváře, dále pak na patře nebo jazyku.

Rozlišujeme malé a velké afty. Malá afta nepřesahujeběžný půlcentimetr a vymizí samovolně do deseti dnů, bez toho abyzanechala jizvu. Naproti tomu tzv.

velké afty se mohou hojitpomaleji, někdy i několik týdnů, a zanechat jizvy. Velkéafty jsou často příčinou řezavých bolestí, které znepříjemňují jinaktak běžné činnosti, jako je jídlo nebo pití.

Nepříjemná bolest seobvykle objeví už den v předstihu před objevením aft.

Bolestivá místa na ústní sliznici jsou patrná již den před objeveníprvních vřídků, ty pak mají typický bělavý povrch se zarudlými okraji.Najednou se jich může objevit v ústech i několik.

Větší afty mohou způsobovat velké řezavé bolesti. Je důležitépozorovat průběh onemocnění hlavně u dětí, které z důvodubolestivých aft v ústech mohou odmítat přijímat tekutiny a snadno se pakstanou nebezpečně dehydratovanými. Jedinci náchylník aftám je mohou pozorovat i vícekrát do roka.

Léčba aft  

Za normálních okolností afty po několika dnech samy odezní, popřípaděpomůže léčba vitamíny nebo vynechání dráždivých jídelz jídelníčku.

Pokud jsou však afty natolik bolestivé, že by nám zabraňovalydostatečné pít, je jich v ústech najednou více než 4 nebo pokud bolínatolik, že způsobují horečku, nemělo by se otálet s návštěvoulékaře. To také v případě, že se afty opakovaně vrací vícenež třikrát ha rok nebo jejich léčba trvá déle než dva týdny. S aftynejlépe poradí stomatolog.

V současné době existuje mnoho přípravků zmírňující nepříjemnépříznaky aftózní stomatitidy. Jsou to lokální anestetika,která po potření znecitlivují danou oblast.

Dále se můžete setkat s desinfekčními prostředkyústní dutiny, kdy sliznici úst zbavíte nadbytečného množstvípatogenních bakterií, které mohou záněty podporovat.

Léčba aft je obtížnější než u oparů pro to, že není jasnápříčina jako u oparů a také že aplikované masti a gely se snadno smyjívlhkým prostředím ústní dutiny. Některé gely se ovšem vyznačujívysokou přilnavostí, postižené místo dočasně zakryjí a proto umožňujínapříklad jíst nebo pít. Mnohdy ale za cenu dočasné ztráty chuti.

Zajímavé:  Nejčastější Příznaky Raného Těhotenství?

Jak si mohu pomoci sám  

Na momentální bolest pomáhá cucat kostku ledu, kteráústní celkově znecitliví.

Zklidňující účinek také mohou mít výplachyheřmánkem, můžete se setkat i se speciálními bylinnýmiústními vodami, které by taktéž měly ústní dutinu zklidnit adesinfikovat.

Po dobu léčby aft se vyvarujte kořeněných jídel a kávy, dále jinakdráždivých a kyselých jídel jako jsou citrusy nebo rajčata a papriky.Kouření a žvýkání tabáku, ale i žvýkaček může ústní sliznicidráždit a proto znesnadňovat léčbu aft.

Komplikace aft  

Již zmíněná dehydratace malých dětí není ani takkomplikací, jako spíš extrémním vedlejším účinkem aft. Pokudu dospělého afty ohrožují pitný režim, u malých dětí je na nějtřeba dohlížet dvojnásob.

Jedná se také o imunitní problém, proto bychom si na afty měli dávatvětší pozor v době nemoci nebo jiného imunitního oslabení.

Ve výjimečných případech může proti opakovaným navracenímaft pomoci až laserová minioperace, kdy se poškozená tkáňodstraní invazivním laserovým paprskem.

Diskuse  

  • Krvácejícídásně, afty a teplota u 20měsíční
  • Co naafty na jazyku?

Další názvy: aftózní stomatitida, ústní vřídky

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Máte zkušenost s afty?

Přidejte zkušenost s afty

Používám.propolis, kterým aft umrtvím i léčím. Pomáhá mi. Aftymám občas celý život, poslední dobou díky velké zátěží častěji.

Mně se afty vždycky udělají pokud si nedopatřením sáhnu do pusyšpinavýma rukama (při jídle apod.) Výborně zabírá aloe vera -uřízněte kousek rostliny a šťávou aft důkladně 2-3× denně potírejte -za chvilku máte klid.

Nemohl jsem se zbavit aftů, vyzkoušel jsem všechny známé rady a poto mikamarád poradil hřebíček.

Úplně neuvěřitelné, jemně pocucávat celé dny, do týdne pryč.

Mě na afty pomáhá kloktadlo ze šalvěje Florsalmin. Neředěnýnamočený do vatové tyčinky, přiložit na aft a vypálit. Chvilku to pálíjak čert, ale hodně urychlí léčbu a pití i jídlo už není takovýproblém.

Afty, to je bolení při jídle, pálení při ošetřování a dlouhéléčení. To už není pravda. Stačí přiložit pastilku Larypront na aft aten brzy zmizí.

Já mám sníženou imunitu a afty mě trápí dost často. Mně senedělají vřídky, ale spíše díry do dásní, nevím, zda to tak mávypadat, ale bolesti jsou příšerně. Jednou jsem kvůli tomu týden nespala.Jsem ráda za všechny tipy a rady tady, hned to vyzkouším. Já si todezinfikuji klasickým peroxidem a pak na to aplikuji URGO gel. Ale stejněléčba trvá tak týden.

Afty mě pořádně začaly trápit cca ve 25 letech. Myslím, že hlavnímspouštěčem byl stres. Do té doby jsem aft měla párkrát v dětství,zejména při oslabené imunitě.

Afty se mi začali dělat z počátku po 1 až 2. Pak jsem měla i třeba20ks. Někdy se i spojily do několika velkých. Nejčastěji jsem měla3 o velikosti přes půl cm2. Vždy bez teplot. Jednou se mi ohromný ahlavně hluboký aft udělal v záhybu přechodu dásně mezi horní a dolnísanicí a tváří. To bych opravdu nikomu nepřála.

Tkáň všude v puse mám od těchto nepříjemností zjizvenou. Nutnostaktivně řešit tento problém u mě vyvolaly záškuby úst, kterénevypadaly vzhledně a byly nepříjemné. Dále mě občas silně pobolívalov břiše na různých místech, vždy několik dní.

Po několika návštěvách své obvoďačky, která mi doporučila B -komplex a znecitlivující gely jsem se zeptala sama sebe, co proto mohu uděla,protože problémy neustupovaly. První na řadě bylo kouření. Nepomohlo to,ale cítím se lépe. Další byl stres, se kterým bojuji dodnes(doporučujičtvercové dýchání, jógu či jiné relaxační techniky).

Co mi pomohlo

Po vyzkoušení všech dostupných preparátů dostupných v lékárnách,přes všemožné babské rady a že jich byly desítky, jsem někde na netunašla doporučení na bezlepkovou dietu. Již rok se snažím žít bez lepku amusím říci, že to jediné plus občasně B – komplex mi opradu pomohlo. Jeto boj, ale člověk hezky zhubne, cítí se líp a ještě nemá afty. Takžeza mě Gluten free.

Na afty trpím odjakživa. Jako malé holce se mi udělaly vždy párkrát doroka, většinou po manuálním poškození sliznice v puse, kousnutí, odzubního kartáčku atd.

Po třetím porodu cca v 35 letech se mi začaly objevovat téměř pořád,mívala jsem období, kdy jsem měla v puse i 5, 6 kousků najednou,různých velikostí.

Vždy, když už se zdálo, že mizí, objevily se najiných místech další, takže jsem jich měla v puse vždy několik najednouv různých stadiích rozpuku. Jíst i pít byl problém, bolela mě hlava aobčas se přidružila i teplota.

Konzultovala jsem svůj stav s několika zubaři, lékaři i alternativci.Nejpravděpodobnější příčina byla u mě asi dlouhodobá únava a hormonypři kojení, dceru jsem totiž kojila přes 3 roky.

Vyzkoušela jsem všechny možné, doposud známé formy léčbyi umrtvovací mastičky, kupovala jsem náplasti na afty, abych se mohlaalespoň najíst. Nic afty nikdy nevyléčilo, pouze na chvíli vypálilynatolik, že jsem je třeba hodinu necítila. Jediná věc, která mi kdypomohla, bylo koloidní stříbro.

Našla jsem si spolehlivého dodavatele akdyž se mi udělá aft, začnu ho kloktat, nepřeháním to s množstvím, jentak poválím v puse asi minutu a vyplivnu, podle potřeby, jak si vzpomenu 1 -3 x denně. Aft nezmizí, ale průběh jeho hojení se výrazně zrychluje, uždruhý den cítím výraznou úlevu a mohu jíst i pít.

Doba hojeníjednotlivých aftů se zkracuje třeba i čtyřikrát. Koloidní stříbroobčas vykloktám i preventivně a když si ho přivezu čerstvé, klidně hoi spolku. Afty se mi teď dělají opravdu zřídka a pokud ano, vždy mámmax. jeden.

Jediné, co jsem asi nezkoušela , je ošetření aftů laseremu zubaře, slyšela jsem od lidí, že je to velice účinná metoda a snadv místě ošetření laserem už se nikdy žádný další neobjeví.

Z ničeho nic, ze dne na den, se mi v puse udělal aft. Bolelo to tak, žejsem sotva pil a jedl, a tak jsem hledal na internetu a všude byly jen nějakébylinky, které jsme doma neměli. Hledal jsem dál a našel jsem že pomáhácucat kostku ledu, ale led jsme také neměli.

Nakonec jsem našel, že pomáhá ústní voda tak jsem to zkusil. Kloktaljsem zhruba 1-2 minuty a pak bolest zcela přestala. Sice to pálilo jakoblázen, ale pomohlo to a již to nebolí ani nepálí!

Na afty od jisté doby používám jen pastilky Larypront. Není po nichžádná pachuť v puse a můžeš je mít pořád u sebe.

Afty se mi dělají jen příležitostně a příčina mi není známa. Jesice pravda, že nosím na noc plastová rovnátka, ale jelikož se mi aftydělaly odjakživa, myslím, že to nebude jen tím.

Zajímavé:  Rotaviry - Vše o zdraví

U nás doma se vždycky říkalo, že se dělají, když si strkátepředměty do úst (okusujete tužky a podobně).

Vždycky používám starý dobrý recept mojí maminky. Na „uchošťour“si dám citronovou šťávu a aftu rozedřu až do krve. Bolí to jak čert, aleurychluje to léčbu. Tohle opakuju jednou denně po dobu tří až čtyř dnía afta je pryč.

Z ničeho nic od rána mě začala bolet dáseň, nebo jsem si to aspoňmyslel. Po pár dnech jsem se koukám a pod rtem jsem měl malý vřídek (cca4×4mm).

Jelikož jsem si už nemohl ani dát cigaretu bez bolesti, přešel jsemk léčbě stylem míra – nemoci buď přecházím nebo léčím na svůjzpůsob.

večer nebo po příchodu domů z práce (jsem řidič) vemu slivovici apomocí malého množství vydezinfikuju.

Slivovici nechám „za žgraní“cca minutku a pak teprv polknu nebo vyplivnu (záleží na vkusu) večer topraktikuji aspoň 2× a to po příchodu domů a pak ihned po jídle.

druhý denzmizel bílý povlak přestalo to celkem bolet (jen když se směju) a nyní toje již třetí den, nebolí ale je to ještě viditelé…popravdě dle sebemůžu doporučit

Afty mě trápily už jako dítě. To mi je rodiče mazali fialkou a já odní byla celá špinavá. Později jsem si je mazala mastičkami (doceladrahými), které ale i dost pálily.

Nedávno mi kamarádka poradila Larypront. Tak je cucám a jsouperfektní.

Afty mám do malička, vždy sami odezněly, po narození syna je míváčasto i on.

Náhodně vyzkoušený gelík na prořezávání zoubků u dětí se jevíjako nejúčinnější. Nejlepší z gelů je KAMISTAD, velmi rychle aznatelně znecitliví (lépe než Calgel), desinfikuje, je dobrý i přibolesti zubů u dospělých. Aft se hojí rychle, do druhého dne bez problémui při větším aftu. Jako prevence samozřejmě B – complex, pak jsem min.rok bez obtíží.

Afty se mi začaly dělat po tom, co jsem byla na operaci a od té doby se tojen a jen hrne. Nejdříve absces v krku, který bolel opravdu velmi hodně apo zničení mě biosféry v dutině ústní se mi začaly vyskytovat afty.Většinou je mám tak max. okolo 3 dní.

Zkoušela jsem vitaminy, vodičky a další známější rady, ale nicnezabralo. Co mi zabralo na delší dobu, bylo droždí. Nijak jsem jejneupravovala. Sním 1/3kostky- popř. potřu aftu a do rána je pryč.

Afty se mi objevují od dětství. Pokud se kousnu nebo např. škrábnuzubním kartáčkem, je 100% jistota, že se mi udělají afty. Někdy seobjevují podle mého názoru bez významnější příčiny. Nepomáhá na něv podstatě nic, když chtějí, stejně se objeví.

Často jich mám několik najednou a není výjimkou ani zvýšená teplota,když je hodně bolestivý.

Když se afta objeví, chce to užívat B-komplex forte. Urychlí jejichprůběh. Také používám URGO Filmgel na afty, aplikuje se lokálně navřídek a účinně ho umrtvuje. Bezprostředně po aplikaci to ale dostvýrazně bolí.

Jinak přidávám osobní zkušenost: afty mi příšerně dráždíčokoláda.

Někdy na střední jsem poprvé dostal afty. Bylo to pořád horší ahorší, až jsem měl afty obsypané obě vnitřní strany tváří. Teď se miaft objevuje pravidelně asi jednou za rok. A vždy je o něco odolnější.A to, co zabralo předtím, už nefunguje. :-/ Až se bojím stavu, kdy nebudefungovat nic.

  • Poprvé švédské kapky, namočit ušní tyčinku a potřít místo, jestlito nepálí jak čert, tak to děláte špatně. Teď, když je použiju, mámobsypanou pusu ještě víc…
  • Potom mi párkrát zabral Listerine.
  • Fialová vodička u mě nikdy nefungovala.
  • Porom jsem na internetu našel přiložit na postižené místo tabletuvitaminu C – párkrát zabralo hned, teď pomaličku.

Источник: https://nemoci.vitalion.cz/afty/

Trpíte na afty? Zatočí s nimi cibule a kvasnice

Afty jsou drobné nažloutlé nebo bělavé vřídky, které postihují sliznice v ústech a také jazyk. Častěji se s nimi potýkají ženy než muži, a protože jsou nakažlivé, neměli byste podceňovat nejen jejich léčbu, ale také riziko přenosu.

Jak vznikají?

Vir způsobující bolestivé vřídky si vybírá pro své orgie chvíle, kdy je vaše imunita snížená, chybí vám vitamíny, čelíte stresovým situacím nebo před začátkem menstruace.

Objevit se ale mohou také v důsledku používání nevhodného zubního kartáčku, alergie na potravinové konzervanty, konzumace příliš aromatických a dráždivých jídel nebo kouření a nadměrného pití alkoholu.

Často se také objevují u žen s podváhou a těch, které trpí bulimií či anorexií. Bohužel svou roli hraje i dědičný sklon k tomuto onemocnění.

Prevencí před tímto onemocněním je vyvážená strava s dostatkem vitamínů a minerálů, ve které by měl být zastoupen hlavně vitamín C a B, a také dostatečná ústní hygiena.

Jsou nakažlivé, tak pozor

Máte afty? Pak zapomeňte na pití z cizí láhve nebo skleničky, vyhněte se líbání a rozhodně se nepouštějte do orálního sexu, nebo to váš partner šeredně odskáče.

Jak afty léčily naše babičky

Naši předkové přesně věděli, který potravina či bylinka jim na jaký neduh pomůže a z jejich učení vycházejí i mnohé medikamenty.

Dejte si cibuliCibule zabraňuje uvolňování zánětlivých látek v organismu a přispívá k obranyschopnosti. Obsahuje totiž sirné sloučeniny, které mají antiseptické vlastnosti.

Alkoholová pomocNe, nemáte si nalít pořádného panáka, ale namočit do alkoholu vatovou tyčinku a přiložit na aftu. Budete sice muset přetrpět palčivou bolest, ale afta se vypálí a nepříjemné onemocnění vám dá pokoj.

Šalvěj a lékořice zaženou bolestPomoc hledejte u bylinek. Můžete si z nich svařit odvar, který kloktejte několikrát denně, nebo si připravte bylinkovou tinkturu. Čerstvé bylinky zalijte 60% alkoholem a ponechte několik hodin v uzavřené nádobě na světle odstát. Pak s tinkturou potírejte postižená místa a čekejte na rychlý ústup.

Slupněte pivovarské kvasniceSeženete je ve formě tablet a díky obsahu vitamínu B zabírají na afty velmi rychle. Pokud na toto onemocnění trpíte, užívejte je i jako prevenci, vyplatí se to.

Sůl a jedlá soda zaberouVytvořte si domácí léčebnou vodu, se kterou si vyplachujte několikrát denně ústa. Budete na ni potřebovat 0,5 dcl vody, lžíci jedlé sody a trochu soli. Do tří dnů vás tenhle koktejl zbaví problému.

Když afty odezníJakmile se bolestivých vřídků zbavíte, zničte s nimi i svůj zubní kartáček, dezinfikujte kelímek na vodu a ostatní hygienické pomůcky. Zabráníte tak návratu onemocnění, které je nakažlivé.

Источник: https://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-zdravi/201097/trpite-na-afty-zatoci-s-nimi-cibule-a-kvasnice.html

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector