Alergen – vše o zdraví

PRAHA Alergii lze mít téměř na vše: mezi alergeny patří dokonce i chlad nebo sperma. V následujícím přehledu se dozvíte, jak se alergie projevují, jak se dají diagnostikovat a také jak se jich zbavit.

Alergie totiž může i zabíjet: každý rok v České republice zemře pět lidí a zhruba dva tisíce jsou hospitalizovány v důsledku anafylaktického šoku. To není nic jiného než extrémní alergická reakce, během které může dojít k selhání orgánů a smrti.

Do ohrožení života se může dostat prakticky každý alergik, záleží pouze na tom, jak citlivý je na alergen. Osudným se mu může stát jen pár gramů jídla s pouhou stopou alergenu.

‚Obecně může zabíjet každá potravina, na kterou se člověk dokáže senzibilovat tak silně, že reakce může být smrtelná.

Obvykle se reakce stupňuje a až po několika dávkách dojde k anafylaktickému šoku, který může být v případě, že není okamžitě poskytnuta lékařská péče, smrtelný,‘ popisuje RNDr. Milan Paulík, CSc., vedoucí Imunologické laboratoře Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou.

K šoku dochází velmi rychle, zpravidla do půl hodiny od kontaktu s alergenem. Zrychluje se tep a klesá krevní tlak, po celém těle vznikají otoky a člověk se postupně dostává do bezvědomí. Může se objevit kopřivka nebo záchvat astmatu.

Pokud se člověku nedostane rychle pomoci, umírá. Nutné je proto okamžitě zavolat rychlou záchrannou službu.

Lidé, kteří anafylaktický šok už prodělali, u sebe obvykle nosí pohotovostní injekci s adrenalinem, který je nutné aplikovat do stehna co nejdříve.

Alergen - Vše o zdraví

PYLY Alergeny: bříza, jilm, javor, jitrocel, habr, pelyněk, lipnice, žito, kukuřice, vojtěška, pampeliška, olše, líska, platan, lípa, bojínek, šťovík, lebeda, kopřiva, ambrozie, cypřiš, jírovec, řepka.

Příznaky: alergická rýma, alergické astma, alergický zánět spojivek Diagnostika: krevní a kožní test Léčba: podávání antihistaminik, lokálních kortikoidů, případně alergenových vakcín Režimová opatření: pravidelné sledování pylového zpravodajství a omezení pohybu venku v době největší pylové koncentrace

Alergen - Vše o zdraví

LÉKY  Alergeny: nejčastěji penicilin a jeho deriváty (tzv.

beta-laktamová antibiotika), inzulin, alergenové vakcíny používané pro léčbu alergií, protitetanové a protizáškrtové sérum Příznaky: vyrážka, průjem, rýma, astma, může dojít k prudké celkové reakci včetně anafylaktického šoku Diagnostika: Často lze jen obtížně odlišit, zda jde o pravou alergickou reakci, nebo nežádoucí účinek léku. Samotná alergie je poměrně vzácná, ale může být poměrně nebezpečná. K prudké celkové reakci dochází krátce po podání léku. Proto hlaste lékaři jakoukoliv reakci po podání léku. Léčba: antihistaminika, při anafylaktickém šoku adrenalin Režimová opatření: Pokud jste na jakýkoliv lék špatně reagovali, sdělte to svému lékaři. Informujte lékaře i předtím, než vám předepíše jakékoliv další léky.

Alergen - Vše o zdraví

JÍDLO Alergeny: kravské mléko, vejce, jablka, mořské ryby, hrušky, ořechy, třešně, meruňky, kiwi, mrkev, celer, petržel, špenát, rajčata, vodní meloun, arašídy, mořské plody, sója, semínka sezamu, lnu a slunečnice, brambory, mango, banán.

Příznaky: bolesti břicha, zvracení, průjem, kopřivka, vyrážka, svědění, ekzém, rýma, astma, může dojít i k anafylaktickému šoku Diagnostika: kožní a krevní testy, může být nápomocné i postupné vylučování potravin ze stravy a sledování reakcí organismu Léčba: vynechání alergizující potraviny ze stravy, podávání antihistaminik, v případě anafylaktického šoku adrenalin, který mohou nemocní nosit v autoinjektoru Režimová opatření: podrobné sledování obsahu a složení potravin, závažnou alergickou reakci může spustit i jen stopové množství alergenu

Alergen - Vše o zdraví

KOSMETIKA Alergeny: konzervanty, zvlhčovadla, barviva, parfémy, minerální olej, alkohol, glycerin…

alergizovat může prakticky každý kosmetický výrobek od řasenky přes deodorant až po pleťový krém nebo barvu na vlasy Příznaky: svědění, zarudnutí kůže, lupy ve vlasech i na kůži, ekzém, kopřivka, pigmentace Diagnostika: kožní náplasťové testy Léčba: krátkodobé podávání kortikoidů, aplikace termální vody, zamezení kontaktu s alergenem Režimová opatření: vyhýbání se kontaktu s přípravkem nebo látkou způsobující problémy

Alergen - Vše o zdraví

ZVÍŘATA Alergeny: sliny či výměšky zvířat (pes, kočka, králík, papoušek, morče, husa, kachna, kůň, křeček, holub, myš, krysa.

) a roztoči žijící v peří a srsti zvířat Příznaky: alergická rýma, alergické astma, ekzém Diagnostika: krevní a kožní test Léčba: podávání antihistaminik Režimová opatření: Omezení kontaktu s alergenem, tedy odstranění zvířete z domácího prostředí a opakovaný důkladný úklid. Kočičí alergeny mohou přetrvávat dokonce roky.

Alergen - Vše o zdraví

HMYZÍ BODNUTÍ  Alergeny: jed u včel, čmeláků, vos a sršňů Příznaky: po bodnutí svědivý a bolestivý otok, může dojít k celkové reakci, jako je rýma, průjem, dušnost, otok kůže a sliznic, zvracení, nebo dokonce k anafylaktickému šoku, tedy přímému ohrožení života Diagnostika: kožní a krevní testy Léčba: podání antihistaminik, lokálních kortikoidů, případně adrenalinu při anafylaktickém šoku, dlouhodobé podávání alergenových vakcín Režimová opatření: Omezení možného kontaktu s hmyzem, například grilování venku nebo piknik. Nechodit naboso. Nepoužívat silně parfemovanou kosmetiku, která může včely a vosy přitahovat.

PLÍSNĚ A ROZTOČI Alergeny: domovní plísně jako Aspergillus, Penicillium, zygomycety Rhizopus, Mucor, venkovní plísně Alternaria, Cladosporium, Helminthosporium, askospory a bazidiospory, roztoči Dermatophagoides pteronysssinus a Dermatophagoides farinae Příznaky: Roztoči i spory plísní mohou vyvolávat alergii dýchacích cest, tedy rýmu a astma. Roztoči mohou způsobovat také ekzém. Diagnostika: krevní a kožní test Léčba: podávání antihistaminik, lokálních kortikoidů, případně alergenových vakcín Režimová opatření: pravidelné větrání, odstranění koberců, těžkých závěsů a čalouněného nábytku, důkladný úklid

Alergen - Vše o zdraví

LATEX Alergen: hračky s obsahem latexu, gumové rukavice, kondomy Příznaky: otok, zčervenání, zánět pochvy, zánět v dutině ústní, záleží na části těla, která přišla do kontaktu s latexem Diagnostika: krevní a kožní testy, důkladný pohovor s pacientem, během kterého lze odhalit kontakt s alergenem ¨ Léčba: podávání antihistaminik, kortikoidů, vyloučení kontaktu s věcmi, které obsahují latex, například kondomy nebo gumovými rukavicemi Režimová opatření: používání bezlatexových kondomů, u lékaře vyžadovat ošetření bez rukavic nebo rukavicemi, které neobsahují latex

Alergen - Vše o zdraví

SLUNCE Alergen: Sluneční záření, na rozdíl od zvýšené citlivosti na slunce nezáleží na dávce záření, kterou člověk obdrží. Projevy se vyskytují i při krátkém pobytu na slunci.

Příznaky: sluneční ekzém, kopřivka, dermatitida, zanícení pokožky připomínající akné Diagnostika: rozhovor s pacientem, vyšetření dermatologa Léčba: Podávání antihistaminik zmírní svědění, ale alergii neléčí, nutné je omezit pobyt na slunci a vždy používat opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem. Režimová opatření: omezení pobytu na slunci, používání ochranných opalovacích krémů s vysokým ochranným faktorem

Alergen - Vše o zdraví

CHLAD Alergen: chlad Příznaky: kopřivka, otok, svědění, vzácně se objevují dechové obtíže Diagnostika: důkladný rozhovor s lékařem, chladové testy Léčba: podávání antihistaminik, zvláště před kontaktem s chladem Režimová opatření: vyhýbání se prudkým změnám teplot, používání vhodných krémů na odkryté části těla, nošení rukavic, čepic a šály v zimních měsících

Alergen - Vše o zdraví

SPERMA Alergen: sperma Příznaky: zarudní pohlavních orgánů, svědění, bolesti v podbřišku, dušnost, zvracení, může dojít až k anafylaktickému šoku Diagnostika: rozhovor s lékařem, obtíže nastupují poměrně krátce po pohlavním styku a mizí, pokud je použit kondom Léčba: podávání antihistaminik, pohlavní styk pouze s kondomem Režimová opatření: vyloučení kontaktu s mužským ejakulátem, používání kondomu při každém pohlavním styku

Источник: https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/prehled-alergii-potize-muze-cinit-i-chlad-ci-sperma.A110417_101619_ln-zdravi_OGO

Jak přežít alergii; léčba klasická a alternativní metody

14. 06. 2011 | Doba čtení 11 minut

Alergie, pocity horka i chladu, zvýšená citlivost na změny počasí, geopatogenní zóny a anomálie, to vše jsou problémy, které naši populaci trápí čím dál tím víc. Pomáhají při jejich léčbě také tradiční léčitelské metody a prostředky přírodní medicíny?

Čínské léčitelství vychází z přesvědčení, že člověk potřebuje k životu harmonickou jednotu fyzickou, emocionální a mentální. Narušení harmonie zapříčiní poruchy.

Alergie existovaly vždy

Z alergií se stala civilizační nemoc. Ale nežádoucí reakce konkrétního organismu na látky, které jsou jinak běžně neškodné, existovaly vždy.

Mezi tradiční alergická onemocnění patří

  • senná rýma (alergie na pyly),
  • celoroční chronická rýma (alergie nosní sliznice na celoročně přítomné alergeny, například na domácí roztoče),
  • astma,
  • atopický ekzém,
  • kopřivka a anafylaxe (těžká alergická reakce na potraviny, pryž, chemické látky nebo bodnutí hmyzem).

Alergen - Vše o zdravísenná rýmaAutor: Archiv ireceptar.cz

Lidé ovšem často ani nevědí, že k alergii mají dispozice, protože se dosud nedostali do nepříznivé situace. Na pozoru by se měli mít především ti, kteří alergika v rodině již mají. Je-li alergikem jeden z rodičů, zvětšuje se riziko postižení dětí o 40 %, jestliže trpí alergii oba rodiče, pak se riziko onemocnění u potomků zvyšuje až o 60 %.

Alergie se musí léčit, jinak se na první pohled bezvýznamná situace (třeba opakovaně se vracející záněty horních cest dýchacích, kašel, permanentní nachlazení apod.) vyvine do chronické podoby. Postižený by měl v každém případě navštívit lékaře.

Zajímavé:  Cviky Na Ztuhlou Krční Páteř?

Někdy považujeme za samozřejmé, že klasická medicína je v případě léčení alergie jedině možná a dokonce nejlepší, ale rovněž prastaré moudrosti a léčebné zkušenosti Východu mohou být užitečné.

Vždyť i naše prababičky znaly mnoho z tajemství alternativní medicíny a věděly, že rostliny působí na zdraví. Mnohdy účinněji a šetrněji než klasické terapeutické metody.

Odborné vyšetření prozradí příčiny

Nemocný obyčejně podstoupí kožní testy a vyšetření krve, alergolog stanoví diagnózu a určí plán i způsob léčby, který je individuální. Alergolog nemocnému doporučí vhodné léky, které jsou zpravidla ve formě

  • tabletek
  • sprejů
  • kapek
  • obkladů
  • mastí

Přestože klasická medicína má nyní k dispozici účinné léky, které navíc už tolik nepronikají do nervové soustavy, a proto nemají téměř žádné tlumící účinky, nejsou u některých pacientů účinné.

Alergen - Vše o zdravíčínská medicína může pomociAutor: Archiv ireceptar.cz

Právě zde může pomoci alternativní medicína. Tak či onak (klasicky nebo alternativně) alergik musí vždy projevit velkou dávku trpělivosti a počítat s tím, že léčení bude dlouhodobé. Alergie se nevyléčí tak rychle jako třeba běžná chřipka či angína.

Pohled čínské medicíny na alergii je odlišný od pohledu medicíny klasické, neboť klasická medicína většinou zkoumá, na co je člověk alergický, kdežto Číňané uvažují nad tím, proč je alergický. Čínská medicína rozlišuje dvě základní příčiny alergií:

  • první příčinou je vrozená nedostatečnost dráhy ledvin a plic;
  • druhá příčina vzniká vlivem nesprávné životosprávy, jejíž vinou dochází k vyčerpání organizmu

Výsledek obou příčin je v podstatě totožný − snížená obranyschopnost organismu, která dovoluje proniknutí vnějších škodlivin do plic a zablokování energie. Blokáda má pak za následek konkrétní alergické projevy.

Také hmyzí bodnutí mohou být nebezpečná

Nežádoucí reakce na bodnutí hmyzem (komáři, včely, vosy, sršně apod.) nebo kousnutí určitými druhy mravenců.

  • Zatímco u zdravého člověka zpravidla nejde o nic vážného, alergici se musí mít na pozoru.
  • Nebezpečí stoupá úměrně s bodnutím směrem k dýchacím orgánům a pokud třeba alergika bodne včela přímo do jazyka, musí okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, jinak se může udusit.
  • Bodnutí hmyzem je pro alergiky velmi nebezpečné i proto, že jed proniká do krevního oběhu a alergické příznaky rychle zachvacují další a další části těla.
  • V nejlehčí formě se projeví například svěděním, kopřivkou nebo lehčím otokem, těžší systémové reakce (anafylaktický šok) mohou být smrtelné.
  • Alergen - Vše o zdravíbodnutí hmyzem je pro alergika nebezpečněAutor: Archiv ireceptar.cz

Zatímco u zdravého člověka zpravidla nejde o nic vážného, alergici se musí mít na pozoru.

V první řadě je třeba naučit se rozpoznávat nebezpečí:

  • Svědění, mírná bolest, zarudnutí nebo i malý otok v místě vpichu nejsou většinou zaviněny alergií, ale hmyzím jedem.
  • Někteří lidé mají na bodnutí hmyzem jen nepatrné reakce, jiní naopak silnější, provázené výraznými otoky kolem místa bodnutí.
  • K těžkým systémovým reakcím patří masivní kožní příznaky, otoky krku, sípavý dech, náhlá a jinými příčinami nevysvětlitelná dušnost, mdloby, bolesti břicha, zvracení a průjem.

Protože se jedná o typickou situaci ohrožující život, musíme vědět, že život postiženému může zachránit jen okamžitá první pomoc, případně jeho rychlá doprava k lékaři. Užitečné je vzít hmyz, který alergika napadl, s sebou nebo alespoň určit, o jaký druh se jednalo.

Včely a čmeláci

Při bodnutí zanechávají s žihadlem část svého těla (jedový váček), a proto vzápětí umírají. Včely může přitahovat voda v bazénu i některé barvy (zejména červené a oranžové) nebo určité parfémy, šampony a kosmetické vůně.

Čmeláci, i když jsou mohutní a vzbuzují respekt, mají neobyčejně klidnou povahu a bodnou jen zřídkakdy.

Vosy a sršni

Vosy milují sladkou potravu (džemy, marmelády, med, různé sladkosti). Rovněž mohou vletět do otevřených láhví s pivem a se sladkými nápoji. Na jaře a počátkem léta vosy shánějí pro své larvy potravu bohatou na bílkoviny, v tomto období je zvláště přitahuje maso. Na podzim se zase slétají na dozrávající nebo přezrálé a spadané ovoce. V pozdním létě a na podzim vosy často lezou po zemi.

  1. Alergen - Vše o zdravísršeňAutor: Archiv ireceptar.cz
  2. Každého, kdo prodělal systémovou reakci na hmyzí bodnutí by měl vyšetřit alergolog.
  3. Člověk alergický na hmyzí bodnutí by se měl vyhýbat hmyzu, na jehož bodnutí je alergický a měl by při sobě nosit nejen potřebné léky i informace o své nemoci, to pro případ, že jej hmyz bodne, když je sám a kdy nelze vyloučit, že upadne do bezvědomí.
  4. Alternativní medicína pro lidi, kteří jsou alergičtí na hmyzí bodnutí nabízí především preventivní léčbu, jež je zaměřena na zvýšení odolnosti a posílení imunitního systému.

Zvláště účinné jsou bylinné směsi (například Yin Qiao jie du wan, poprvé uvedené v díle Wen Bing Tiao Bian v roce 1798), jež jsou sestaveny podle originálních receptur čínské medicíny.

Jsou přírodního původu a zásadně neobsahují žádné chemické přísady, což je pro už tak zatížený lidský organismus nesmírně důležité.

Směsi jsou vhodné pro děti i pro dospělé a nemají tlumící účinek na psychiku.

Konkrétní směs by měl doporučit léčitel nebo praktik čínské medicíny. Dávkování a doba užívání je vždy závislá na charakteru obtíží a na závažnosti zdravotních problémů. Je účinné směsi užívat preventivně, například tři měsíce před výskytem alergického nebezpečí.

Dalšími možnostmi jsou fytoterapie, akupunktura, masáže nebo dietika. Při poskytování první pomoci pomáhá akupresura.

Co je která léčebná metoda

Akupresura

Jedná se o tradiční, přes 3000 let starou léčivou metodu a zdravotní prevenci. V Číně byla používána souběžně s akupunkturou: Tlak na určité části těla zmírní bolest a má příznivý vliv i na jiné části těla.

Tyto body (nazývají se akupunkturní) leží na energetických kanálech (meridiánech), které probíhají tělem. Akupresura má zmírnit konkrétní bolest, ale také udržet tělo v rovnováze.

Akupresura uvolní svaly, pomůže postiženým zónám a znovu uvede do chodu tok čchi (životní síly).

Alergen - Vše o zdravíakupresuraAutor: Archiv ireceptar.cz

Aromaterapie

Využívá léčivých účinků aromatických olejů z květů, stromů, plodů a bylin, které napomáhají léčení ve třech rovinách – těla, duše a ducha.

Aromaterapie má silný účinek na celou bytost. Populární se stala zejména v posledních letech.

Fytoterapie

Léčení nemocí rostlinami. Fytoterapie nahlíží na každého pacienta jako na jednotlivce, který má své jedinečné a u jiného člověka neopakovatelné slabosti a potřeby.

Léčba, má-li být účinná, musí odpovídat těmto specifickým požadavkům. Cílem fytoterapie je (vedle léčby konkrétních neduhů) celkově obnovit zdraví a povzbudit vitalitu.

Akupunktura

Stará čínská léčebná metoda spočívající ve vpichování jehel do určitých bodů lidského těla. využívá systém energetických kanálků (drah, meridiánů), které jsou potažmo spojeny s vnitřními orgány.

Podle staré tradice existuje 365 akupunkturních bodů, v průběhu staletí však bylo objeveno mnoho dalších. Některé tabulky jich dnes uvádějí na 2000. Prokázalo se, že akupunktura pomáhá i alergikům.

Jaroslav Vala, foto archiv

Источник: http://www.ireceptar.cz/zdravi/jak-prezit-alergii-lecba-klasicka-a-alternativni-metody.html

Co se děje s tělem při alergii

Projevy alergie bývají poměrně pestré.Foto: Profimedia.cz

Pokud trpíte alergií, vaše tělo si proti 'vašemu' alergenu vytváří určitý druh protilátek. „Při reakci s alergenem dochází k aktivaci mnoha buněk a uvolnění celé řady látek včetně histaminu, tedy hormonu a neurotransmiteru, který vyvolává většinu příznaků alergie. U zdravého člověka, který alergii nemá, se naopak tento typ protilátek netvoří, případně je tělo umí samo určitým způsobem regulovat,“ vysvětluje dětská alergoložka, imunoložka a pneumoložka ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.

Projevy alergie bývají poměrně pestré. Podle lékařky mají často společné to, že svědí.

„Může jít o rýmu, kýchání, svědění očí, zánět spojivek, kašel, astma, dušnost, vyrážky, ekzém, kopřivku, otoky kůže a sliznic, bolesti břicha, průjmy, zvracení. Nejtěžším projevem alergie je anafylaktický šok.

Ten nastává, když se po kontaktu alergika s alergenem vyvine mnoho alergických příznaků, které vedou ke zhroucení krevního oběhu a kolapsu, dokonce někdy až k úmrtí.“

Projevy alergie se ovšem mohou lišit podle toho, jaký alergen ji způsobuje. Aktuálně všudypřítomný pyl, ale i roztoči nebo plísně, tedy obecně inhalační alergeny, které dostáváme do těla dýchacími cestami, vyvolávají projevy zejména na sliznicích dýchacích cest – tedy sennou rýmu, kašel, dušnost, astma.

„Oproti tomu třeba potravinové alergie vyvolávají průjem, zvracení a také vyrážky – kopřivku, ekzém, vzácněji pak dušnost, kašel, astma nebo anafylaktický šok,“ vyjmenovává Vančíková. Léky a hmyzí jedy potom podle ní mohou vyvolat téměř všechny příznaky alergie, včetně anafylaxe.

Zajímavé:  Ostruha na patě - Vše o zdraví

Ideální by samozřejmě bylo se 'svému' alergenu vyhnout, což je ale v některých případech nemožné. Pokud vám vadí například pyly nebo roztoči, kontaktu s nimi zabránit nedokážete. Alergici by doma měli pravidelně uklízet a větrat, což ale teď uprostřed žluté pylové nadílky znamená, že vám domů nalétá ještě další dávka pylu.

Podle odborníků je často jediným řešením, jak dýchat čistý vzduch alespoň doma, kvalitní čistička vzduchu. Ideálně s režimem proti alergenům, který vzduch v ložnici nebo obývacím pokoji sám hlídá a alergenů ho zbavuje průběžně.

Můžete vyzkoušet i mobilní aplikaci Air Matters, ve které uvidíte aktuální informace o stavu vzduchu ve vašem okolí a kterou nyní odborníci z lékařské fakulty Vídeňské univerzity ve spolupráci se společností Philips vylepšili ještě o detailní pylovou předpověď na následující tři dny. K aplikaci můžete zároveň připojit i některé druhy čističek a na dálku je ovládat.

Zajímavá je i aplikace Pyly.cz, kde například naleznete katalog rizikových alergenů s vegetačním kalendářem a lokalitou výskytu rostlin na území České republiky, fotografie a botanické znaky rostlin, a dokonce i adresář lékařů a lékáren.

Rozhodně neplatí, že by si alergik běžně mohl na alergeny zvyknout přirozenou cestou, tedy tím, že se jim bude vystavovat. To je velmi vzácné. „K tomu, aby si zvykl, je nutné použít speciální cestu – a sice alergenovou vakcinaci.

Alergen v upravené podobě podáváme injekčně nebo pod jazyk, imunitní systém se tak učí postupně brzdit alergickou reakci.

Nemusí jít vždy o snížení tvorby 'alergických' protilátek, mohou zůstat i stejné, ale imunita se je naučí nějakým způsobem blokovat,“ upřesňuje lékařka.

„Záleží na tom, jaké projevy alergie máte. Například astma by se určitě léčit mělo – podle stupně své závažnosti i dlouhodobě, celý život. Vakcinace je také jednoznačně doporučována při anafylaxi na hmyzí bodnutí.

Naopak, pokud trpíte jen sezónní alergií a v době obtíží užíváte antihistaminika nebo jiné léky a zabírají vám, tak je to naprosto postačující.

Alergenová vakcinace je určena především těm, kteří mají obtíže i přesto, že léky proti alergii užívají. Tedy například alergikům, kterým pyly trávy v sezóně způsobují nepříjemné potíže i navzdory užívání léků.

Obecně se dá říct, že neléčená alergie vede k větší náchylnosti k infekcím, zejména dýchacích cest,“ dodává Zuzana Vančíková.

Počet alergiků neustále přibývá, a to zejména z pohledu sezónní alergické rýmy, která se projevuje v době, kdy jsou rostliny v reprodukční fázi. Tato fáze se ale čím dál víc protahuje, což je dáno několika faktory.

Největší vliv na to má globální oteplování. Teplejší počasí začíná dříve a končí později a rostliny rostou rychleji. Jenže tím i pylová sezóna trvá delší dobu. A je silnější a agresivnější. Tomu přispívá také fakt, že se k nám dovážejí rostliny, které se u nás nikdy nevyskytovaly. Komu by se nelíbil třeba takový olivovník? Jenže například právě ten u nás původně nerostl.

Za zvyšující se počet alergiků může také znečištěné ovzduší. „Znečištěné ovzduší dráždí nosní sliznici, tím mohou oslabené dýchací cesty reagovat zvýšeně i na alergeny.

Nečistoty také mohou přilnout k pylovým zrnkům, tím způsobí změnu jejich trojrozměrné struktury a pyl se stane agresivnějším.

A tím se ještě víc zvýší pravděpodobnost, že nám může vyvolat zánět dýchacích cest,“ upozorňuje alergolog MUDr. Radek Klubal z Medicínského centra Praha.

„Škodlivé účinky má také stres, protože přetěžuje náš imunitní systém. Tělo je tak ohroženo a roste riziko propuknutí alergické rýmy a astmatu,“ dodává.

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

Источник: https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/co-se-deje-s-telem-pri-alergii-14768

Genetika, kouření nebo špatná životospráva: Proč trpíte alergií právě vy | Žena.cz

Právě na pyl, který produkují na jaře rozkvetlé stromy, keře a trávy je v Česku alergických zhruba 20 % populace. Počet alergiků za uplynulá desetiletí výrazně narostl, ale dobrou zprávou je, že medicína nabízí stále lepší možnosti, jak s projevy pylové alergie zatočit. 

Alergie se může objevit v jakémkoli věku. Nejvíc ohroženou skupinou jsou děti, jejichž rodiče jsou také alergici. V případě, že trpí jeden z rodičů, je pravděpodobnost výskytu alergie 30%, jsou-li alergici oba rodiče, pravděpodobnost se zvyšuje na 60 %. Na pozoru bychom měli být také tehdy, pokud se alergie nevyskytuje přímo u rodičů dítěte, ale v rodině obecně.

Podstata nemoci

Alergií se rozumí zvýšená citlivost (hypersenzitivita) na látky – alergeny, které nám normálně žádné obtíže či zdravotní problémy nezpůsobují, ale u citlivého člověka vyvolávají alergickou odezvu.

Jeho imunitní systém svoji reakci zkrátka ‚přežene‘, ztratí kontrolu sám nad sebou a reaguje na podněty, které jsou běžné a pro organismus neškodné. Navíc náš imunitní systém má dobrou paměť na látky, na které již reagoval.

Proto, když někdo trpí pylovou rýmou či astmatem, bude vždy reagovat, když se dostane do kontaktu s druhem pylu, který si jeho imunitní systém zapsal do své paměti.

Pátrání po příčinách

Dosud nejsou zcela objasněny, ale lékaři se v zásadě shodují v tom, že alergie souvisí s genetikou vznikají většinou v důsledku poruchy imunity. K rozvoji alergií ale obecně přispívá několik faktorů.

Zásadní je už samotný fakt, že žijeme ve znečištěném životním prostředí. Ne nadarmo najdeme více pacientů ve velkých městech a průmyslových regionech. Mezi důležité spouštěče patří chemické látky, které nás obklopují.

Jen si vzpomeňte na všechny čisticí a prací prostředky či průmyslově vyráběné potraviny, bez nichž si vlastně svůj život už ani nedokážete představit.

K rozvoji alergií přispívá také kouření a nevhodná životospráva, která neprospívá našemu střevnímu mikrobiomu, a tedy má negativní vliv právě na stav naší imunity. Vyvarovat bychom se měli přemíry konzervovaných potravin, cukru a bílého pečiva. 

Jaké jsou příznaky

Alergická reakce má nejrůznější projevy. Mezi nejčastější patří dýchací potíže, ucpaný nos, kýchání, svědění očí a pokožky, slzení nebo kožní vyrážka.

Příznakem ale mohou být i bolesti hlavy, průjmy, zvracení, bolesti břicha, horečka či únava. Reakce jsou velmi nevyzpytatelné.

Mohou být sezonní či chronické, nebo se objevují akutně, a to na různých místech těla a s různou intenzitou.

Zamiřte k lékaři

Pokud vás některé z těchto potíží trápí, neváhejte a objednejte se co nejdříve na alergologii, kde vám provedou testy. Podle nich pak lékař zjistí, jaký přesně druh alergenu vám škodí.

Při běžném prick testu nakape lékař malé množství alergenních substancí na předloktí a naruší povrch kůže pod ní.

Po několika minutách se ukáže, která místa jsou svědivá, zarudlá, nebo se na nich tvoří pupínky – a tím, na který alergen pacient reaguje.

Další diagnostickou metodou jsou atopické epikutánní testy (atopy patch testy – APT), při kterých se nalepí na záda náplast s alergenními substancemi, aby se zjistila kožní reakce, nebo provokační test, u kterého lékař nanáší látky vyvolávající alergie v minimálním množství na ústní a nosní sliznici.

Na základě krevního vyšetření (RAST test) se dá změřit koncentrace specifických protilátek, a tím určit stupeň alergických reakcí. A jakmile se stanoví diagnóza, může lékař navrhnout vhodnou terapii. Když víte, na které alergeny reagujete, můžete se připravit a obtíže výrazně omezit.

V případě alergie na pyly se můžete řídit pylovým kalendářem, podle něhož zjistíte, co kdy kvete.

Klasická léčba

Po stanovení diagnózy a určení příčiny alergie je prvním úkolem vyloučení nebo omezení kontaktu s alergenem. Dále je třeba snížit přecitlivělost pacienta, což je možné podáváním alergenové imunoterapie.

Nemocný dostává injekčně nebo v kapkové podobě pravidelně roztok alergenu, který mu vyvolává příznaky. Tato forma terapie má dobré výsledky u pylové, roztočové a hmyzí alergie.

Dalším prostředkem pro zmírnění obtíží jsou léky, mezi které patří jak úlevové, tak preventivní léky.

Pomohou antihistaminika

Jde o nejpoužívanější léčivé přípravky proti alergii, jež zabraňují alergické reakci a neomezují se jen na potlačení jejích vnějších příznaků. Byly uvedeny do klinické praxe už ve 40. letech 20. století a od té doby prošly velkým vývojem. Odborníci rozlišují dvě generace antihistaminik.

Do první generace antihistaminik patří starší přípravky, které mají více vedlejších účinků, berou se několikrát denně a ve formách pro vnitřní užívání a většina z nich je na předpis praktického lékaře, pediatra či alergologa. Dalším stupněm vývoje těchto léčiv jsou antihistaminika druhé generace.

Zajímavé:  Maximální Doplatek Za Léky Za Rok?

Jejich antialergické působení je komplexnější a vede nejen k útlumu alergického zánětu, ale i potlačení zánětu u infekčních onemocnění. Volně prodávaná antihistaminika jsou určena především pro akutní alergické projevy, kdy se pacient nemůže dostavit ke svému praktickému lékaři, alergologovi či jinému specialistovi.

Vždy je přitom zapotřebí přečíst si dobře příbalový leták. 

Dodržujte další pravidla

Patříte-li k alergikům, jejichž potíže souvisí s jarními pyly, dodržujte jednoduchá opatření, které je dokážou zmírnit. Například večerním mytím vlasů si z nich odstraníte pyly a v noci se vám nedostanou na polštář. Oblečení, které nosíte, byste neměli nechávat v ložnici.

Jestliže milujete pohyb v přírodě a patříte mezi pylové alergiky, neměli byste se příliš vyčerpávat v hlavním období poletujícího pylu v přírodě. Ve chvíli větší fyzické zátěže totiž začnete dýchat ústy a pyly se dostanou do dolních cest dýchacích, což může vést k silnějším alergickým projevům a dokonce i dušnosti.

Když už chcete vyrazit ven, raději vsaďte na volnější tempo a dýchejte nosem. Pyly pak organismus ze vzduchu lépe filtruje. Navíc se doporučuje léky před sportem správně dávkovat, načasovat si jejich užívání (o obojím se poraďte s lékařem!) – a trénink přizpůsobte povětrnostním podmínkám. Když prší, poletuje méně pylů.

Slunné počasí bez větru je ale z hlediska alergií spíše na škodu, stejně jako doba po bouřce. Ve vzduchu je totiž velké množství rozvířeného pylu. Kromě toho je také dobré vědět, že koncentrace pylů od sedmi hodin večer klesá. Například ve městě je ráno nejnižší od šesti do osmi hodin.

Přizpůsobte svůj zdravotní stav okolnostem a užijte si jaro bez kýchání!

Ve spolupráci s: Claritine

Источник: https://zena.aktualne.cz/zdravi/genetika-koureni-nebo-spatna-zivotosprava-proc-trpite-alergi/r~50ad549878d811ea80e60cc47ab5f122/

Alergie u psů – Rady a tipy v magazínu o psech zoohit

Nejvýznamnější alergie u psů jsou alergie na bleší sliny, alergie na životní prostředí (atopii) a alergie na potraviny. Všechny tři alergie se projevují více či méně stejnými příznaky, což je důvod, proč může být diagnostika často obtížná. Kromě toho se u psa objevují současně vícečetné alergie.

Zatím nejsou známy na alergii na blechy žádné rasové predispozice, navíc jsou jí postiženi i psi obou pohlaví. To je obvykle způsobeno nízkou hostitelskou specifitou blechy kočičí (Ctenocephalides felis), ale i jiné druhy blech mohou způsobit alergii. Alergie na blechy se může objevit v každém věku, nikoliv jen před šestým měsícem života.

Alergie na blechy je vyvolána bílkovinami ve slinách blech. Bleší kousnutí nejen, že vysává psí krev, ale také injektuje bleší sliny do krve. Jedná se buď o okamžitou reakci (reakce typu I), kdy tělo reaguje během 30 minut nebo o zpožděnou reakci (reakce typu IV) se symptomy objevující se po hodině až do dvou dnů. Většina psů se sporadickým kontaktem s blechami je alergická.

Psi, kteří mají častý kontakt s blechami, si můžou vyvinout toleranci.

Atopie (alergie na životní prostředí) postihuje přibližně 15% populace psů.

Na rozdíl od alergie na blechy, mají některá plemena k atopii predispozice, konkrétně teriér, zlatý retrívr, labradorský retrívr, dalmatin, německý ovčák, boxer, anglický buldok, anglický a irský setr a šarpej.

Nemoc se obvykle vyskytne mezi prvním a třetím rokem života, velmi zřídka se vyskytne před šestým měsícem života nebo u starších psů. Podmínkou pro vznik atopie je predispozice psa nadměrně reagovat na alergen.

Tito psi reagují na neškodné látky, jako jsou pyl, tráva, roztoči, prach, silnou a nevhodnou tvorbou protilátek, která způsobuje masivní reakci se záněty a poškozením tkání. Příznaky mohou být pozorovány například sezónně při reakcích na trávu. Alergeny vstoupí do těla dýchacími cestami nebo pokožkou.

Na vznik potravinové alergie neexistují žádné predispozice a může začít v jakémkoli věku. Skutečná alergie na potraviny se vyznačuje tím, že pes snědl alergen delší dobu předtím, než nadměrně zareagoval. U zdravého zvířete se vyvine imunitní tolerance proti složkám krmiva.

Nicméně pokud je ochranná funkce střevní sliznice snížena, alergeny mohou překonat střevní bariéru a spustit alergickou reakci. Podle současných poznatků jsou u psa alergeny bílkoviny nebo bílkovinné sloučeniny určité velikosti obsažené v krmivech.

Jakýkoli protein může vést k alergickým reakcím, pravděpodobnost se zvyšuje s frekvencí příjmu. Mezi nejčastější alergeny patří hovězí maso, mléko a mléčné produkty, vejce, pšenice a kuřecí maso. Potravinová alergie má okamžitou a pozdní reakci, případně kombinace obou.

Příznaky se po absorpci alergenu mohou objevit během 30 minut, několika hodin nebo dokonce dnů a týdnů.

Источник: https://www.zoohit.cz/magazin/psi/pece-o-zdravi-psa/alergie-u-psu

Pozor! 5 nejhorších letních alergenů útočí

O slovo se hlásí zejména obilniny, trávy, byliny a plevele. Alergikům tak nastává další krušné období doprovázené kýcháním, vodnatou rýmou, vyrážkami, bolestmi hlavy a nekončící únavou.

-public relations-

5 nejčastějších letních alergenů

•    Ambrózie

Pylová zrnka ambrózie jsou častým spouštěčem alergické reakce. Cestují vzduchem i stovky kilometrů. Takže i přesto, že se ambrózie ve vašem okolí vůbec nevyskytuje, mohou vás symptomy alergie nepříjemně potrápit.

•    Řepka olejka

V posledních několika letech je řepka olejka nejpěstovanější plodinou u nás. Pylová zrnka řepky naštěstí na rozdíl od ambrózie nedolétnou tak daleko. K alergickým reakcím tak dochází jen v těsné blízkosti polí, na kterých se tato rostlina pěstuje.

•    Žito

Kultivované žito patří společně s travinami k nejnepříjemnějším alergenům vůbec. Polím, na kterých se pěstuje žito, se raději vyhněte obloukem. Jinak riskujete kýchání, rýmu, slzení očí, bolesti hlavy, případně i kopřivku či ekzém.

•    Jitrocel

Velmi častým alergenem je také jitrocel, který kvete od května až do září. Daří se mu na loukách, pastvinách a kolem cest.

•    Hmyz

Bodnutí od vosy nebo včely je bolestivé a nepříjemné. U alergika může jít dokonce o život. Noste u sebe první pomoc v podobě léků, kterými vás vybaví alergolog. Jste-li silný alergik, bodne vás hmyz a vy nemáte po ruce léky, nebojte se zavolat záchrannou službu. Jakmile začnou otékat dýchací cesty, jde o vteřiny.

Jak s alergeny úspěšně bojovat?

Pylovým alergenům se venku bohužel nevyhneme. Doma už se s nimi dá účinně bojovat.

1)    Větrejte

Naprostou nutností v boji proti alergenům v bytě je větrání. Rozhoduje i doba, kdy okna otevíráme. Nejlepší je to ihned po ránu a také krátce po dešti, kdy bývá vzduch nejčistší. Během parného letního dne nechejte okna raději zavřená.

2)    Osprchujte se hned, co přijdete domů

Ihned po příchodu domů se osprchujte a smyjte ze sebe všechny pyly. Nejlépe uděláte, když si umyjete i vlasy. Ve spánku by se vám totiž pylová zrnka z vlasů dostala na polštář a alergie by vám nedala pokoj.

3)    Při azuru omezte pobyt venku

Vyvarujte se dlouhého pobytu venku v horkých dnech, kdy je nebe bez mráčku. Tehdy poletuje ve vzduchu nejvyšší koncentrace pylových zrn. Nejvhodnější doba k procházkám je těsně po dešti, který vzduch příjemně pročistí.

4)    Nelákejte k sobě hmyz

Včely, vosy i sršni milují sladké nápoje, ovoce, zmrzlinu a další pochoutky stejně jako my. Pokud se rozhodnete poobědvat na zahradě, sledujte bedlivě každé své sousto a ujistěte se, že se na něm neusídlil nebezpečný hmyz.

Bodnutí v oblasti krku a jazyka je totiž to nejnebezpečnější. Proti hmyzu se můžete bránit ochrannými poklopy, kterými jídlo zakryjete. Hmyz dráždí i silné parfémy a barevné oblečení. Odlákat ho můžete i starými dobrými repelenty.

 

5)    Vyčistěte vzduch

Chcete-li mít jistotu, že jste pro sebe udělali maximum, pořiďte si klimatizační jednotku, která vzduch ve vašem bytě pročistí. Domácí klimatizace dávno neumí jen regulovat teplotu. Odstraní ze vzduchu všechny alergeny, které se vám doma potulují. Zbavíte se tak pylu i prachu a dalších částeček, které mohou citlivého alergika dráždit a znepříjemňovat mu život.

6)    Pořiďte sítě do oken

Kromě sítí proti hmyzu existují také protipylové sítě do oken, které zachytí i ta nejjemnější pylová zrnka. Nefungují sice tak dobře jako klimatizace, ale většina nebezpečného pylu zůstane za okny a vám se bude hned o něco lépe dýchat.

Přejeme krásné, ničím nerušené, léto!

-public relations-

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

Источник: http://www.vseprozdravi.cz/nemoci/5-nejhorsich-letnich-alergenu.html

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector