Alergická reakce – vše o zdraví

Alergická reakce - Vše o zdraví

V současné době trpí nějakou formou alergie zhruba každý třetí Čech. A bohužel se zdá, že bude hůř. Podle odborníků z ČSAKI, VZP a ÚZIS ČR by se počet alergiků měl v roce 2025 vyšplhat až na polovinu celé tuzemské populace. Přijít do styku s někým, kdo je na něco alergický, tak bude čím dál tím snazší. O to důležitější proto bude, aby lidé věděli, jak se zachovat v případě, když u někoho nastane těžká alergická reakce. V takových chvílích totiž může jít o každou minutu, ba dokonce vteřinu.

Vyjmenovat, na co vše může být člověk alergický, by zřejmě vydalo na několik samostatných článků. Od prachu po laktózu, od koček po slunce, od včelího píchnutí po pyl. Možností jsou vskutku stovky, možná tisíce.

Samotná alergie je de facto nepřiměřenou reakcí lidského organismu, respektive jeho imunitního systému na podnět pocházející z vnějšího prostředí. Jak velká tato reakce může být, je individuální.

U každého jedince je tomu jinak, přičemž odlišná pochopitelně může být i doba, po kterou organismus takto neadekvátně reaguje.

Existují alergie, s nimiž člověk zápasí celý svůj život, ale jsou tu i takové, které postupem času – ať už díky účinné léčbě, nebo jednoduše samy od sebe – odezní.

Alergická reakce - Vše o zdraví Alergická reakce na bodnutí hmyzem

Jednou z nejrozšířenějších forem alergií jsou alergie na bodnutí, respektive kousnutí hmyzem. Pokud nestihnete včas zareagovat a poskytnout postiženému první pomoc, může se zdánlivě poklidná odpolední procházka přírodou v okamžiku proměnit v obří noční můru. Zde je návod, jak v takové situaci postupovat.

  • V první řadě uložte dotyčného do polohy v polosedě a zeptejte se ho, zda se mu podobná věc již někdy předtím stala a zda má u sebe nějaké léky. Pokud ano, pomozte mu s jejich aplikací.
  • Nikdy nečekejte, zda se alergická reakce náhodou zhorší či nikoliv, a okamžitě zavolejte ZZS na čísle 155, případně 112.
  • Pokud nastala takzvaná anafylaktická reakce, postiženého uložte na záda a nadzvedněte mu nohy přibližně o 30° výše.
  • Neustále kontrolujte, zda dotyčný dýchá. Současně si zaznamenejte, kdy k poštípání či kousnutí došlo, protože přivolaný lékař potřebuje nezbytně tyto informace znát.
  • Jestliže se dýchání zhoršuje, hrozí taktéž srdeční zástava. Pokud pak skutečně nastane, je nutné ihned zahájit resuscitaci.
  • Pakliže postiženého kousl/bodl hmyz například do jazyka, je potřeba zajistit průchodnost dýchacích cest. V případě, že se člověk začne dusit, je nezbytné uchýlit se k takzvané koniotomii. Hlavu dotyčného hluboce zakloňte, zafixujte levou rukou jeho hrtan a svoji pravou rukou proveďte vertikální řez mezi první a druhou hrtanovou chrupavkou, případně do inkriminovaného místa napíchněte několik tlustších jehel, pomocí nichž zajistíte dýchání. Mějte nicméně na paměti, že samotné provedení tohoto chirurgického zákroku může být pro někoho, kdo neabsolvoval alespoň kurz první pomoci, velice náročné. Proto je v takových chvílích potřeba postupovat přesně podle pokynů vyškoleného pracovníka ZZS, s nímž byste měli být neustále ve spojení.
  • Pokud se stále nedaří obnovit dýchání a srdeční činnost, aplikujte pacientovi po konzultaci s lékařem na telefonu adrenalin (je-li k dispozici).
  • Vyčkejte, než dorazí přivolaná pomoc a nadále pokračujte v resuscitaci.

Alergická reakce - Vše o zdraví

Источник: https://zdravi.euro.cz/situace-ktera-se-muze-vymknout-kontrole-co-delat-v-pripade-tezke-alergicke-reakce/

6 neobvyklých alergických reakcí, které snadno zaměníte za jinou nemoc

  • Alergie je zjednodušeně řečeno nepřiměřená reakce organismu na nějaký vnější podnět. Mezi nejčastější alergické příznaky patří rýma, slzení či vyrážka. Věděli jste ale, že některé alergické reakce můžeme celkem snadno zaměnit za docela jiné nemoci nebo zdravotní problémy? A některé mohou být dost neobvyklé.V případě alergické reakce je nutné někdy velmi rychle reagovat, protože pokud je reakce nepřiměřená, hrozí velké komplikace, dokonce i smrt. Co byste tedy měli vědět o alergických příznacích?
  • Náhlá bolest břicha může naznačovat problém se žaludečními vředy nebo akutní zánět slepého střeva. Pokud ale křeče a bolesti nejsou tak závažné a dojde k nim hned po jídle, může jít o potravinovou alergii nebo nesnášenlivost nějaké konkrétní složky potraviny, například lepku. Příznaky skutečně připomínají některé problémy s trávením, k nimž patří průjem či nadýmání. Existují ale některé symptomy, které naznačují, že jde o alergii –bezprostředně po jídle se objeví vyrážka, svědění (zejména kolem úst) či otok jazyka či rtů. K alergické reakci obvykle dojde 10 až 15 minut po jídle. Častými alergeny jsou arašídy, vejce, mléko, mořské plody, sója a pšenice. Pokud vás tedy po jídle začne hned bolet břicho a máte křeče, na nějaký čas eliminujte konkrétní potravinu z jídelníčku. Jaké nemoci kůže nás trápí nejčastěji? Víme, jak je léčit!
  • U dospělých se velmi často objeví nevolnost či zvracení v případě otravy potravinami nebo v případě bakteriální či virové infekce. Tyhle příznaky můžou taky signalizovat syndrom dráždivého tračníku (zpravidla doprovázený nadýmáním). U dětí se zvracení může objevit v případě vysoké teploty či kašle. Ovšem někdy můžou být nevolnost a zvracení symptomem alergie, tehdy jsou navíc doprovázeny bolestí břicha, dechovou nedostatečností či kožní vyrážkou. Mějte na paměti, že alergickou reakci může vyvolat i banán, přestože je považovaný za hypoalergenní. Pokud tedy sníte banán a hned poté se vám chce jít zvracet, možná jde o alergickou reakci.
  • U malých dětí se může vyrážka vyskytnout v případě vysokých teplot, je také doprovodným příznakem u spalniček či spály. U dospělých se může kopřivka vyskytovat v případě problémů se štítnou žlázou, v případě silného stresu či autoimunitního onemocnění. Někteří lidé mají vyrážku po cvičení nebo kontaktu s vodou. Jako důsledek alergické reakce se vyrážka objeví v případě požití některých léků, po štípnutí hmyzem, konzumaci některých potravin nebo po delším vystavení slunečním paprskům. 11 signálů, které vám tělo posílá, aby vám řeklo, že jste ve velkém stresu
  • Pokud vám často slzí oči a máte je červené, nemusí to být z počítače. Zčervenání, podráždění, pálení a slzy mohou být příznakem alergické konjunktivitidy. K tomu se můžou přidat kýchání a taky ucpaný nos. Alergický zánět spojivek se většinou vyskytuje právě s alergickou rýmou. Nejčastěji jím trpí lidé na jaře, v době kvetení stromů. Čím se liší od klasického zánětu spojivek? Ten alergický je zřídka doprovázen očním výtokem a k problémům dochází téměř hned po kontaktu s alergenem. Lidé se sezonními alergiemi mívají také pod očima tmavé kruhy a mívají otoky očních víček.
  • Chronický suchý kašel, který trvá déle než tři týdny, může být příznakem astmatu nebo alergie. Většinou je také doprovázený kýcháním a ucpaným nosem. Alergický kašel může být mylně (a často dlouhodobě) zaměňován za chronickou bronchitidu, kdy lékaři předepisují nesprávné medikamenty. I pískání při dýchání bývá často zaměňováno za akutní zánět průdušek nebo zápal plic. Sípání a pískání jsou ale velmi častými symptomy právě alergie nebo astmatu. Někdy je těžké odhalit spojení mezi alergií a některými příznaky. Musíte si uvědomit, že alergická reakce se obvykle vyskytuje do 15 minut a nedojde ke zvýšení tělesné teploty. Co se stane, když si dáte před spaním lžičku medu? Budete se divit!
  • Otoky jazyka, rtů a úst, svědění v ústech či potíže s polykáním jsou také příznaky alergie. Objevují se nejčastěji po konzumaci ořechů nebo některých druhů ovoce či zeleniny. Lidé, kteří trpí tímto typem alergie, bývají obvykle také citliví na pyly břízy či ambrosii. Problémy s polykáním a bolesti v krku však můžou mylně připomínat chřipku, nachlazení, mononukleózu a další nemoci. Pokud k otoku či potížím s polykáním dojde vzápětí po konzumaci jídla, jde pravděpodobně o alergickou reakci. Pozor, hrozí anafylaxe, která může vést k smrti! Silný otok je důvodem k zavolání sanitky. Tyhle potraviny s vlákninou jezte každý den. Zhubnete a nebudete mít zácpu
Zajímavé:  Výrůstek Na Palci U Nohy Léčba?

Источник: https://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-zdravi-zdravi/596863/6-neobvyklych-alergickych-reakci-ktere-snadno-zamenite-za-jinou-nemoc.html

Alergie a její projevy

Kýchání, smrkání, vyrážka, dušnost, stažení průdušek, pokles krevního tlaku… To jsou jen některé z projevů alergie, kterou v dnešní době trpí stále více lidí. Co se pod pojmem alergie ale vlastně skrývá?

Imunitní systém má za úkol nejen obranu organismu proti infekcím a rozpoznávání a likvidaci starých, či jinak změněných buněk v organismu, ale též toleranci vůči strukturám tělu vlastním nebo látkám z prostředí, které organismu neškodí.

Pokud je míra této tolerance porušena, organismus reaguje nepřiměřeně a dochází k chybným imunitním reakcím.

Jsou-li namířené proti strukturám tělu vlastním, vznikají autoimunitní onemocnění, jako například revmatoidní artritida, lupénka, celiakie či roztroušená skleróza.

Alergie je chybná, nepřiměřená reakce imunitního systému na podněty vnějšího prostředí, které jsou za normálních podmínek neškodné.

Jsou-li naopak imunitní reakce namířené proti běžné látce z vnějšího prostředí, na kterou by organismus nepřiměřeně reagovat neměl, hovoříme o alergii.

Co je antigen?

Antigen je jakákoliv látka, která je schopná vyvolat v těle imunitní reakci. Alergen je antigen, který v těle způsobí alergickou reakci, tedy antigen pro zdravou populaci neškodný, ale u člověka se změněnou imunologickou reaktivitou (alergika) vyvolá alergii.

V souvislosti s potravinami je třeba zmínit, že někdy se potravinová alergie chybně zaměňuje za potravinovou nesnášenlivost (například nesnášenlivost mléčného cukru laktózy).

Rozdíl je v tom, že alergie je vždy vyvolána imunitní reakcí, zatímco nesnášenlivosti vznikají na základě zcela jiných mechanismů. Za nejčastější potravinové alergeny jsou pokládány: mléko, vejce, lepek, ořechy, ryby, korýši a sója.

Mléko jako alergen působí zejména u kojenců a malých dětí, pokud mléko nesnáší dospělý jedinec, většinou se nejedná o alergii na mléčnou bílkovinu, ale intoleranci laktózy.

Alergeny mohou být často zkřížené, znamená to, že například člověk alergický na mléko má alergii i na sóju. Zkřížené mohou být i alergie na různé druhy pylů apod.

Alergická reakce nikdy nepropuká při prvním styku s alergenem! Nejprve totiž musí dojít k tzv. senzibilizaci. Setká-li se predisponovaný jedinec s alergenem poprvé, jeho imunitní systém ho nejprve musí vyhodnotit jako nebezpečný a poté se připraví na reakci, která nastane až při dalším, opakovaném styku s ním.

Mezi nejčastější alergeny patří pyl, prach, roztoči, produkty mazových a slinných žláz domácích zvířat, hmyzí jedy, léky a některé potraviny.

Alergická rýma se vyskytuje odhadem asi u 20 % populace. Může být sezónní, ale častěji se opakovaně vrací v průběhu roku, nebo je chronická. Vyznačuje se čirým výtokem z nosu, opakovaným kýcháním a otokem nosní sliznice (ucpaný nos).

Příznaky mohou být různě silné, někdy může být společně s rýmou přítomen i zánět spojivek. Alergická rýma se většinou nevyskytuje u malých dětí, nejčastěji propuká v pubertě nebo v rané dospělosti.

Rýmu je vhodné nepodceňovat, protože neléčená alergická rýma může způsobit vznik astmatu.

Astma je způsobeno stažením hladkých svalů průdušek, otokem sliznice dýchacích cest a tvorbou hustého hlenu. To všechno ztěžuje dýchání, zejména výdech, při kterém se objevují pískoty, a chronický kašel. Neléčené astma může vést i k ohrožení života. Výskyt astmatu se bohužel v posledních letech zvyšuje u dětí i dospělých, a to zejména ve městech se znečištěným ovzduším.

Zajímavé:  Volně Prodejné Léky Na Kašel?

Kopřivka je krátkodobé poškození kůže projevující se zarudnutím a pupínky a může být doprovázeno též otoky. Pokud je poškození kůže dlouhodobé a chronické, jedná se o atopický ekzém. Ekzém bývá jedním z prvních projevů alergie u malých dětí.

Kůže je velmi suchá, pokrytá červenými, silně svědivými pupínky, puchýřky až šupinami. Škrábáním se příznaky zhoršují. U dětí začíná ekzém nejčastěji na tvářích nebo na bradě, ale může se rozšířit po celém těle.

Asi u 10 % pacientů může atopický ekzém začít až v dospělosti.

Potravinové alergie je někdy složitější diagnostikovat, protože jejich příznaky jsou velmi pestré a nemusejí týkat jen trávicího traktu (průjem, zvracení, bolesti břicha), ale mohou se vyskytnout i kožní příznaky (kopřivka, atopický ekzém), nebo reakce dýchacích cest (rýma).

Mechanismus potravinových alergií navíc nemusí vždy probíhat přes IgE protilátky, takže jejich hladina nemusí být zvýšená a potravinový alergen se někdy obtížně hledá. Alergie na bílkovinu kravského mléka u malých dětí často spontánně vymizí, ale později se může manifestovat jako jiný typ alergie, například alergická rýma nebo astma.

Potravinové alergie nejsou vzácné ani u dospělých.

Anafylaktický šok je nejzávažnější forma alergické reakce, která pacienta bezprostředně ohrožuje na životě.

Projevuje se nejprve kožními projevy (zarudnutí, svědění), přidává se otok, dušnost, nevolnost, může být přítomno i zvracení a průjem. Navíc dochází k prudkému poklesu tlaku, až bezvědomí.

Reakce má rychlý průběh a vyžaduje akutní zásah. Je potřeba zaměřit se na udržení životních funkcí a okamžitě zavolat rychlou záchrannou pomoc.

Jak se člověk stane alergikem?

Alergie je komplexní porucha a za její vznik zodpovídá několik faktorů:

     Dědičný sklon ke vzniku alergie se nazývá atopie. Atopik je člověk, který nemusí mít      žádné obtíže, ale jeho imunitní systém je v pohotovosti spustit za určitých podmínek      alergickou reakci (tzv. časný typ alergické reakce charakterizovaný zvýšeným      množstvím protilátek typu IgE). Riziko vzniku alergie se zvyšuje s počtem alergiků      u přímých příbuzných v rodině (rodiče a sourozenci). Je-li například jeden rodič nebo      jeden sourozenec v rodině alergik, zvyšuje se riziko o 30 až 40 %, pokud jsou oba      rodiče alergici, může být riziko 60 až 80 %. Na druhé straně i jedinec, jehož příbuzní     žádnou alergií netrpí, může alergií onemocnět (asi v 10 až 15 % případů).

     2)Hygienická hypotéza

     Jedná se o problém v civilizovaných zemích, kdy díky zvýšení životní úrovně a      hygienických podmínek vyrůstají děti v téměř sterilním prostředí. Čisté a nezávadné      prostředí je žádoucí, nicméně určité promoření bakteriemi působí jako „trénink“ pro      imunitní systém, který se díky tomu vyvíjí správným směrem. Zásadní je zejména první     rok života dítěte.

     3)Znečištění prostředí a cigaretový kouř

     4)Stres

     Snižuje odolnost organismu obecně.

Diagnostika patří do rukou odborníka

Diagnóza se provádí na základě vyzpovídání pacienta ohledně jeho obtíží a výskytu alergií v rodině, kožními testy (aplikace alergenů na kůži a určení vyvolávajícího alergenu podle velikosti vytvořeného pupence) a vyšetření krve na IgE protilátky (obvykle zvýšená hladina).

Alergie se léčí velmi obtížně a ve většině případů je úplně vyléčit nelze. Proto je důležité snažit se styk s alergenem co nejvíce minimalizovat. Prospěšná je i klimatická léčba na horách nebo u moře.

MUDr. Kateřina Uxová

Источник: http://www.alphega-lekarna.cz/alergie-a-jeji-projevy

Období alergií je tu. Projevů je několik, od banálních až po anafylaktický šok

„Pokud váš život ovlivňují sezonní alergie jako mě, chápu, jak se teď cítíte, když začíná jaro. Jako někdo, kdo má vážné alergické reakce na pyly břízy a trav už od dětství, vím, jak to chodí.

Sníh začíná roztávat, v tom lepším případě, když nějaký napadne, a vy se sice těšíte na rostoucí teploty a sluníčko, ale zároveň víte, co tyto změny znamenají.

Celé týdny budete mít zarudlé oči, budete kýchat a smrkat a budete naprosto vyčerpaní,‘ říká Gabriela.

Přečíst článek ›

Počty* U dítěte, jehož jeden rodič trpí alergií, je riziko vzniku alergie 30–40 %. Jsou-li alergiky oba rodiče, zvyšuje se riziko alergie pro potomky na 60 až 70 %.

* 1,1 milionu lidí se s alergií léčí.* 2,5 milionu Čechů trpí alergickou rýmou.* Nejčastějším alergenem jsou pyly trav, roztoči a pyl břízy.

* Do roku 2025 bude mít pravděpodobně některou formu alergie až 50 % obyvatel Evropské unie.

Neustále u sebe musí mít antihistaminika. ‚V každé kabelce mám oční a nosní kapky a neexistuje, že bych šla na jaře třeba na rande do parku nebo někam jinam do přírody. Obvykle to začíná na začátku března, někdy už i koncem února, kdy začnu kýchat, začnou mě pálit oči, spouští se rýma a škrábe mě v krku,‘ vypráví s tím, že na první pohled to může vypadat jako nachlazení.

‚V noci pak zase nemůžu spát, protože mám ucpaný nos. Musím říct, že poslední dobou mi docela pomáhají při léčbě alergické rýmy výplachy nosu mořskou vodou nebo Vincentkou, které dokážou zklidnit podráždění,‘ popisuje, co jí alespoň na chvíli pomůže.

Přečíst článek ›

Ve dvanácti letech ji rodiče vzali na alergologii, kde Gabriele udělali kožní test, který v podstatě zahrnoval bodnutí řadou alergenů v malých dávkách. ‚Pak se mělo asi 15 minut počkat, jak zareaguju.

Na ruce se mi rozjely obří rudé pupence, které šíleně svědily, ale nesměla jsem se jich dotknout. Diagnostikována mi tehdy byla alergie na pyl břízy, trav, prachové roztoče a kočky.

Ničím neobvyklým nebylo ale ani to, že jsem se osypala třeba po jablkách. Některé alergie jsou totiž zkřížené,‘ dodává.

Názor odborníka

Doc. MUDr. Ondřej Rybníček, Ph.D. (Alergolog a klinický imunolog, dětský pneumolog, Dětská klinika FN Brno a vedoucí Pylové informační služby České iniciativy pro astma, o. p. s.):

Alergie je přehnaná reakce imunitního systému organismu na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí. Spektrum projevů alergických reakcí je velmi široké, od banální rýmy až po anafylaktický šok, který může končit i smrtí. Alergie je do značné míry dědičně podmíněná, ale významnou roli nepochybně hrají i vlivy prostředí, a může se projevovat velmi různou intenzitou a rychlostí rozvoje akutních potíží – od svědění očí a občasného kýchání až po život ohrožující a v řádu minut probíhající anafylaktickou reakci. Postižený člověk může průběh „své“ alergie do jisté míry ovlivnit léčbou. Ve většině případů se ale postižená osoba potýká s alergií celý život. Pro ty nejlehčí projevy alergie ve smyslu rýmy a zánětu spojivek lze doporučit radu lékárníka a užívání volně prodejných antialergických přípravků podle potřeby při potížích. Při vážnějších potížích bude pacient odeslán k alergologickému vyšetření a nejvhodnější léčbu mu doporučí jeho alergolog. Pro případ anafylaktické reakce by měli být všichni rizikoví pacienti vybaveni tzv. pohotovostním balíčkem. Jeho nejdůležitější součástí je adrenalin ve formě autoinjektoru, který si pacient sám aplikuje při hrozící nebo rozvíjející se anafylaktické reakci. Každý pacient, který je anafylaktickou reakcí zvýšeně ohrožen, by měl být nejen tímto pohotovostním balíčkem vybaven, ale také řádně zacvičen, jak má v případě ohrožení rozvojem anafylaxe reagovat.

Co se týká současné situace, nejsou důkazy o tom, že by alergická onemocnění zvyšovala pravděpodobnost nakažení nebo závažnějšího průběhu onemocnění způsobeného koronavirem. Ale stejně tak nejsou důkazy, že tomu tak není. Prostě nevíme.

Proto se také Česká iniciativa pro astma zapojila v minulém týdnu do celosvětově probíhající studie s centrem v Mnichově, která má za cíl zjistit, zda, a případně jakým způsobem, se na průběhu nemoci projevuje souběh epidemie COVID-19 s pylovou sezonou.

Nicméně zatím platí, že alergici by se měli řídit stejnými doporučeními jako běžná populace.

Informace o nemoci

Léčba alergie je podpořena podávání léků, tzv. antihistaminik. Doporučuje se mít doma některý z volně prodejných léků, který potlačí akutní alergickou reakci – například tabletky, oční kapky nebo mast.

Mezi režimová opatření patří časté omývání obličeje i vlasů, nošení slunečních brýlí, správné větrání, eventuálně vybavení domácnosti pylovými sítěmi do oken a domácím čističem vzduchu.

Důležitý je způsob větrání – doporučuje se větrat několikrát denně, vždy na cca 5–10 minut. Po vyvětrání je vhodné na nějakou dobu naplno spustit čistič vzduchu.

Přečíst článek ›

Pyloví alergici by neměli sekat nebo hrabat trávu a v době nejvyššího výskytu „jejich“ pylu by měli, podle možností, omezit pobyt venku.Počet alergiků paradoxně zvyšuje přehnaná osobní hygiena. Ukázalo se totiž, že právě úzkostlivým dodržováním čistoty je dozrávající lidská imunita ochuzena o potřebné antigenní podněty, a nemůže se tak plně rozvinout.

Na přelomu března a dubna rozkvetou břízy, a to je nejsilnější a nejobávanější jarní pylový alergen. Mírná zima potrápí některé alergiky, zvláště ty, kteří jsou přecitlivělí na pyl jarních stromů z čeledi břízovitých. Tam vedle břízy patří také líska, olše a habr.

Aktuální pylové zpravodajství si mohou všichni zájemci přečíst během celé pylové sezony na www.pylovasluzba.cz nebo na www.polleninfo.org. Na výše uvedených stránkách se lze přihlásit k bezplatnému odběru pylového zpravodajství na mailovou adresu či formou SMS. Více najdete na www.cipa.cz.

Alergie x nachlazení„Alergie, zvláště alergická rýma, může mít podobné příznaky jako nachlazení. Nachlazení je většinou způsobené viry a náš imunitní systém se brání zvýšenou teplotou, smrkáním, kašlem. Postižený člověk mívá pocit ucpaného nosu, svědění očí, únavy, někdy bolesti v krku či bolesti hlavy.

U alergie se mohou objevovat podobné příznaky s tou výjimkou, že k alergii nepatří horečka. Hlavní rozdíl je ale spíše v tom, že nachlazení trvá jeden až dva týdny, zatímco alergické potíže se většinou projevují dlouhodoběji nebo alespoň pravidelně každý rok ve stejném období.

Tady při stanovení diagnózy velmi pomáhá podrobná anamnéza, tedy cílené dotazy lékaře,“ vysvětluje alergolog Ondřej Rybníček.

Recept pro zdraví: Krémová vitaminová polévka

Ingredience: 1 cibule, 2 stroužky česneku, 3 červené papriky, 2 brambory, 1 lžíce olivového oleje, sůl, pepř, pálivá paprika na dochucení, 100 ml smetany, 1 lžíce hladké mouky, 4 lžíce ajvaru

Přečíst článek ›

Postup:Oloupejte cibuli a česnek. Obojí nakrájejte najemno. Papriku rozkrojte na poloviny, vydlabejte semínka a nakrájejte na větší kostičky. Stejně tak i brambory. Na oleji osmahněte cibuli, přidejte česnek a papriku. Osolte, opepřete, okořeňte 1 lžičkou pálivé papriky.

Poté vmíchejte ajvar a 400 ml vody. Přidejte brambory. Zakryjte pokličkou a vařte přibližně 15 minut než brambory změknou. Vyšlehejte si tuhou šlehačku. Uvařenou polévku rozmixujte tyčovým mixérem. Dochuťte polévku pálivou paprikou a solí. Poté do ní opatrně vmíchejte šlehačku a podávejte. Můžete ozdobit petrželkou.

Источник: https://www.denik.cz/zdravi/alergie-20200409.html

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector