Magazín o zdraví a prevenci Pomocí CRP testu zjistíte koncentraci C-reaktivního proteinu v krvi ve třech úrovních. Pokud je koncentrace vysoká, v organismu pravděpodobně probíhá těžší bakteriální zánět, což je signál k tomu, abyste svého lékaře navštívili.
Angína nebo chřipka? Pomocí domácího CRP testu rychle zjistíte, je-li původ Vaší nemoci bakteriální, či virový. Stačí malá kapka krve z bříška prstu a za 5 minut zjistíte výsledek. Test je vhodný i pro děti. Veroval® nabízí domácí diagnostické testů, díky kterým můžete zjistit, zda vás opravdu něco trápí, nebo jste v pořádku.
CRP je významný indikátor probíhající infekce a zánětu. Konečné stanovení klinické diagnózy však musí provést lékař. Pro ověření účinku antibiotik po jejich doužívání, doporučujeme opakování testu s novým testem.
Výhody CRP testu
- Nepoužíváte antibiotika zbytečně
- Otestujete svůj zdravotní stav v klidu domova
- Šetříte čas a své zdraví
- Výsledek za pět minut
- Test je vhodný i pro děti
Jak CRP test funguje?
Potřebujete pouze jednu kapku krve – použijte lancetu, která je součástí testu.
- Šedý kryt automatické lancety otáčejte tak dlouho až se uvolní.
- Potom ještě proveďte 2 celé otočky.
- Špičku ukazováčku promněte a očistěte tampónem nasyceným alkoholem.
- Nechejte prst oschnout.
- Lancetu přitlačte kulatým otvorem k boční straně čisté špičky prstu a stlačte spoušť.
Krev se smíchá s ředícím roztokem – je důležité směs dobře protřepat
- Vezměte skleněnou kapiláru a jemně vytlačte kapku krve ze špičky ukazováčku.
- Skleněnou kapiláru držte vodorovně a dotkněte se kapky krve, až se úplně naplní krví.
- V případě potřeby použijte přiloženou náplast.
- Naplněnou skleněnou kapiláru vložte do nádobky s ředícím roztokem na vzorky.
- Nádobku pevně uzavřete víčkem. Nyní nádobkou několikrát protřepejte, dokud se krev ze skleněné kapiláry úplně nepromíchá s roztokem, a vyčkejte, až tekutina opět steče na dno nádobky.
- Nyní otevřete víčko nádobky.
Směs nakapejte na testovací kazetu – za 5 minut můžete zjistit výsledek
- Těsně před použitím otevřete fóliový obal a testovací kazetu položte na rovný povrch.
- Pipetou odeberte několik kapek zředěného vzorku.
- Z naplněné pipety kápněte 4 kapky seshora do kulatého aplikačního pole (S) testovací kazety.
- Zajistěte prosím, aby tekutina nebyla aplikována do výsledkového okna (T), (R) nebo (C).
- Po aplikaci kapek se testovací kazety nedotýkejte ani s ní nehýbejte.
- Přesně za 5 minut po přidání 4 kapek odečtěte výsledek.
- Po 7 minutách již výsledky nelze považovat za průkazné.
(méně než 10 mg/l)
V kontrolní zóně (C) je čárka a další čárka je v referenční zóně (R). V testovací zóně není žádná čárka (T). Tento výsledek znamená, že ve vzorku je normální hladina CRP. Bakteriální infekce nebyla prokázána a použití antibiotik pravděpodobně váš zdravotní stav nezlepší. Pokud se infekce nezlepší, měl(a) byste se poradit se svým lékařem.
(10–30 mg/l)
V kontrolní zóně (C) je čárka a další čárka je v referenční zóně (R). V testovací zóně je čárka slabší intenzity (T). Zvýšená hladina CRP obvykle odpovídá mírnébakteriální infekci, ačkoli může být způsobena i jinými příčinami. Doporučujeme, abyste výsledek ověřil(a) po 12 hodinách opakováním testu a pak se poradil(a) se svým lékařem.
(více než 30 mg/l)
Jsou viditelné tři čárky a čárka v testovací zóně (T) má větší barevnou intenzitu než čárka v referenční zóně (R). Čím silnější a intenzivnější je čárka v testovací zóně(T), tím vyšší je zjištěná koncentrace CRP.
Významně zvýšená hladina CRP potvrzuje bakteriální infekci a použití antibiotik je proto pravděpodobně vhodné. doporučujeme, abyste test opakoval(a) po 12 hodinách a pak se poradil(a) se svým lékařem.
Test je neplatný, když není viditelná žádná čárka, je viditelná pouze čárka v referenční zóně (R) nebo v testovací zóně (T) nebo pokud jsou čárky v referenční a testovací zóně. Opakujte test.
Rezistence bakterií na antibiotika je celosvětový problém. I když se počet rezistentních nákaz každoročně zvyšuje a má za následek mnoho zbytečných úmrtí…
CRP testy, které se donedávna používaly pouze v ordinacích, jsou teď dostupné i pro domácí použití. Díky CRP testům odhalíte infekce horních cest dýchacích a…
Většina bolístek není příznakem ničeho závažného. Existují ovšem příznaky, které byste rozhodně neměli brát na lehkou váhu.
Chřipka, nachlazení, záněty močových cest, celková únava – to jsou časté zdravotní problémy, u kterých občas váháte s návštěvou lékaře. Buď kvůli tomu, že…
Источник: https://www.lekarnahartmann.cz/caste-uzivani-antibiotik-skodi-oslabuje-imunitu
Kdy antibiotika nefungují? Třeba po zapití šumivým hořčíkem
Nám jako pacientům tak nezbývá nic jiného, než se pečlivě ptát. V ordinaci i v lékárně. Jak totiž říká praktikující lékárník a viceprezident ČLnK Aleš Krebs: „Nejde tu o nic menšího než o vaše zdraví.“
Kdy brát antibiotika. Po jídle, nebo před ním?
Antibiotika dostanete pouze na lékařský předpis a působí na bakteriální infekce. U angíny, zánětů močových cest, aktuální lymské boreliózy a dalších mnoha klasických chorob nám obvykle do několika dnů velmi uleví. Přesný způsob jejich užívání a další okolnosti byste ale měli pečlivě probrat už v ordinaci s lékařem:
„Některá antibiotika je vhodné užívat nalačno, u některých nevadí současné užívání s jídlem a v některých případech je lepší je užít s odstupem po jídle,“ vysvětluje Kateřina Javorská, praktická lékařka z Nového Města nad Metují a členka výboru Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP. „Obecně léky nalačno mohou dráždit žaludek, a naopak strava většinou ovlivňuje vstřebávání a účinek léků, proto je vždy dobré vědět, o jaký typ antibiotika se v konkrétním případě jedná, a podle toho upravit dietní režim.“
Co ještě užíváte? Když se léky poperou
A to zdaleka není vše. Málokoho z nás totiž napadne, že třeba antibiotika na zánět průdušek či jinou respirační infekci, se mohou v těle „poprat“ s některými léky na snižování hladiny cholesterolu, které jsou v české populaci užívané hojně. Například klarithromycin, klasické širokospektré antibiotikum, stojí za bolestmi svalů.
„Nežádoucími účinky tzv. statinů, které toto antibiotikum zvýší, je bolest svalů, myopatie, kterou někteří pacienti popisují jako atypickou či ‚divnou‘,“ říká lékárnice a tisková mluvčí ČLnK Michaela Bažantová.
Ptáte se, jak k tomuhle může dojít? My pacienti „laici“ přece nemůžeme tušit, že se některé léky nemohou užívat společně, to by nám měl říct lékař. V ideálním případě ano. „Lékař může předepsat antibiotika i v případě, že statiny užíváte.
Upraví vám dávkování statinu, nebo jeho užívání na čas vysadíte,“ popisuje Aleš Krebs. A zároveň připouští, že ale někdy může dojít k nedorozumění mezi lékařem a pacientem.
Nebo pacient nenavštíví svého praktika, který o něm ví vše, ale třeba pohotovost nebo ORL ambulanci.
„V tom případě je tu ještě jako poslední instance lékárník, který může kontraindikaci zachytit,“ říká dále Aleš Krebs. „Buď na základě současného výdeje, nebo na základě cíleného dotazu či interního lékového záznamu pacienta v lékárně. Do budoucna nám pomůže lékový záznam. Do něj z lékárny uvidí pouze vydávající lékárník, a to po přihlášení speciálním osobním bezpečnostním certifikátem.“
Než bude zavedený lékový záznam, můžeme se jako pacienti částečně vyvarovat některých rizik tím, že budeme chodit do jedné lékárny, kde nás i naše léky a nemoci znají. Podle nedávného průzkumu ČLnK to ale zatím dělá jen pětina z nás.
Šumivým hořčíkem nezapíjej
A u zbylých čtyř pětin mohou nastat další situace, kdy nám antibiotika nemusí pomoci tak, jak by měla. Mléko, jogurty, rozpustné minerální tablety nebo mnohé doplňky stravy tak mohou doslova blokovat účinek doxycyklinu, který je třeba teď v létě kromě jiného často předepisován na lymskou boreliózu, přenášenou klíšťaty.
„Borelióza často postihuje i pacientky ve vyšším věku, které zároveň trpí osteoporózou a užívají například vápník i v kombinaci s vitamínem D ke zpomalení nebo zastavení progrese osteoporózy,“ upozorňuje Michaela Bažantová. „U nich tedy může dojít k interakci doxycyklinu s lékem na osteoporózu obsahujícím vápník.“
Není ale nutné se pro dobu užívání antibiotik vzdát třeba jogurtů. „K interakci – vzhledem k jejímu charakteru – dochází pouze tehdy, když jsou obě látky současně v zažívacímu ústrojí.
Tedy nejde o to, že by během léčby tímto antibiotikem pacient nemohl po dobu například deseti dnů jíst či pít mléčné výrobky nebo minerály, ale musí mezi nimi být dostatečný časový odstup.
Když užíváte doxycyklin po dvanácti hodinách, často ráno a večer, a v poledne vypijete litr mléka, nic se neděje,“ dodává Michaela Bažantová.
Když ale lék zapijete sklenicí šumivého hořčíku, může podle odbornice dojít k situaci, že koncentrace antibiotika v krvi nebude dostatečná na boj s bakteriální infekcí. Pokud obojí užijete ve stejný den s alespoň dvouhodinovým odstupem, opět se nic neděje.
Urologické potíže? Nepijte džus
Máte urologickou bakteriální infekci a je třeba ji léčit antibiotiky? Lékař vám může předepsat co-trimoxazol. U něj se ale vyvarujte kyselých potravin nebo třeba vitamínu C, kterým se spousta z nás „dopuje“, aby infekci dříve vyléčila.
Galerie: Barvy léků taky léčí
„Při nižším pH moči, které kyselé látky mohou způsobit, dochází totiž ke vzniku krystalků v ledvinách, které je mohou poškodit,“ varuje Michaela Bažantová. „Kyselé potraviny si může dovolit při této léčbě pouze pacient s dostatečným příjmem tekutin. Případně, a u urologických infekcí je to více než vhodné, můžete ještě množství nápojů zvýšit.“
Co si s tím jako pacient počít
Leckterý pacient pak musí logicky dojít k pocitu, že se „nic s ničím“ bez následků neobejde. Jestli spoléháte na příbalový leták, nechcete lékaře „zdržovat“, protože má plnou čekárnu, rozhodně to přehodnoťte.
„Můj názor je, že by pacienti moc příbalový leták číst neměli a raději své otázky směřovali na lékaře,“ říká Kateřina Javorská.
„Měli by se zeptat, jak mají léky užívat, a lékař by si měl ověřit, zda jeho doporučení rozumějí. Měl by jim také vysvětlit možné nežádoucí účinky či interakce s ostatními léky.
“ Podle Aleše Krebse je také dobře, že na sebe lékař a lékárník „navazují“ v celém procesu, než začnete léky užívat.
„Chyba se totiž může stát v kterékoliv fázi procesu,“ připouští Aleš Krebs.
„Je dobře, že na sebe předepsání a výdej léčivého přípravku navazují a nejsou spojeny do jednoho kroku – tedy je správně, že lékař lék předepíše a lékárník jej vydá.
Role lékaře a lékárníka jsou totiž odlišné a schválně rozdělené, protože tak dochází k zesílení bezpečnosti farmakoterapie a zvýšení ochrany pacientova zdraví.“
Co má říct lékař a co pacient
Váš praktický lékař by vám měl vždy vše kolem užívání antibiotik pečlivě vysvětlit. Včetně toho, že když budete mít jakýkoliv problém, měli byste ho telefonicky kontaktovat nebo přijít na kontrolu dříve než v domluveném čase.
„Lékař by měl říct, proč antibiotika nasazuje, že působí na bakteriální infekce, kdy a jak se užívají, že je vhodné jejich užívání doplnit probiotiky a v některých případech se vyvarovat slunění, určitým potravinám a alkoholu, nebo že určitá antibiotika mohou přechodně snížit účinek hormonální antikoncepce,“ shrnuje základní informace Kateřina Javorská.
„A v případě, že se vyskytnou nežádoucí účinky, nejčastěji jako kožní vyrážka, nevolnost a jiné, tak aby se pacient svému lékaři ozval.“
Až půjdete do lékárny, určitě informujte lékárníka o lécích, které užíváte pravidelně. Praktickým tipem je nosit třeba jejich seznam.
„A ptejte se. Nejde o nic menšího než o vaše zdraví. Do budoucna umožněte lékaři i lékárníkovi přístup do svého lékového záznamu – obě profese jsou povinovány mlčenlivostí, jiný personál než lékaři a lékárníci k němu přístup mít nebude,“ uzavírá Aleš Krebs.
Odborná spolupráce:
Mgr. Michaela Bažantová
Lékárnice, tisková mluvčí České lékárnické komory
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.
- Praktikující lékárník a viceprezident České lékárnické komory
- MUDr. Kateřina Javorská
- Praktická lékařka z Nového Města nad Metují a členka výboru Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.
Источник: https://www.vitalia.cz/clanky/kdy-antibiotika-nefunguji-treba-po-zapiti-sumivym-horcikem/
Antibiotika nejsou univerzální řešení na vše, říká lékařka | Zdraví
Častěji než chřipka vás může postihnout běžné nachlazení. I to je virové onemocnění, a proto nemá smysl nasazení antibiotik. Ta jsou namístě, jen když nastanou bakteriální komplikace, vysvětluje Zuzana Hornáčková, specialistka z oddělení otorinolaryngologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
LN Říká se, že léčená rýma trvá týden a neléčená sedm dní. Platí to, nebo se za těmito potížemi mohou skrývat vážnější problémy?Tato lidová moudrost je v zásadě pravdivá.
Pokud ale rýma trvá déle, tedy více týdnů, nebo má atypický průběh, kdy pacient cítí, že má ucpaný nos, a je pro něj vysmrkávání velmi obtížné, případně dochází ke stékání hlenu do krku, je vhodné otorinolaryngologické, eventuálně alergologické vyšetření.
Může se totiž jednat o alergickou rýmu nebo zánět vedlejších dutin nosních nebo také nosní polypózu čili výskyt polypů, což je častá příčina dlouhodobé nosní neprůchodnosti, zhoršení čichu a podobně. Lékař specialista je schopen tato onemocnění od sebe rozeznat, správně je diagnostikovat a nasadit odpovídající léčbu.
LN Nejen rýma, ale i kašel jsou pro mnoho lidí nechtěnými, avšak častými společníky zimních měsíců. Kdy se s nimi vydat k lékaři?Běžné nachlazení, které provází rýma, mírný kašel a bolest v krku spolu se zvýšenou teplotou, lze většinou zvládnout doma.
Běžná viróza, označovaná právě jako „nachlazení“, trvá přibližně týden a ve většině případů probíhá nekomplikovaně. Správná domácí léčba má zahrnovat klidový režim, tedy skutečný odpočinek v posteli, nikoliv „přecházení“ nemoci, a také doplnění vitaminů, ideálně v podobě čerstvé zeleniny a ovoce.
Namístě je aplikace nosních kapek, které uvolní a zprůchodní nos – s jejich výběrem vám poradí v lékárně – a současně užívání léků s analgetickým a protizánětlivým účinkem, běžně označovaných jako léky na léčbu nachlazení.
Pokud se tato léčba míjí účinkem, potíže přetrvávají, nebo se dokonce zhoršují, je namístě návštěva lékaře, ať už praktického lékaře pro dospělé, nebo praktického lékaře pro děti a dorost. Ten případně rozhodne o návštěvě dalšího specialisty.
LN Kdy ale raději nečekat několik dní na zlepšení stavu a do ordinace se vypravit rovnou?Pokud se stav nemocného výrazně zhorší nebo když teplota vyšší než 38 °C trvá víc než 24 hodin. Nemocný by také měl vyhledat lékařskou pomoc, když se objeví prudká bolest, například ucha, a samozřejmě závažná změna celkového stavu. To může být třeba dušnost u zánětu hrtanu či porucha vědomí.
LN Jaké komplikace se mohou objevit u běžného nachlazení?Je jich celá řada.
Jedná se například o zánět středního ucha, který postihuje nejen děti, ale také dospělé a projevuje se silnými bolestmi ucha či uší, laryngitidu, tedy zánět hrtanu, nebo se může objevit zánět vedlejších nosních dutin. K častým následným komplikacím způsobeným bakteriální nákazou patří rovněž angína či zánět průdušek a případně zánět plic.
LN Kdy má při infekcích dýchacích cest smysl nasadit antibiotika?Běžné nachlazení je virové onemocnění, a proto použití antibiotik, která jsou určená pro léčbu bakteriálních onemocnění, nemá smysl.
Antibiotická léčba by prostě na virovou infekci nefungovala. Přesto si někteří pacienti myslí, že antibiotika jsou „univerzálním řešením“ pro všechny infekce dýchacích cest, což je omyl. Antibiotika se nasadí, pokud nastane následná bakteriální komplikace.
Pak mohou nemocnému přinést skutečnou úlevu a zastavit infekci.
LN Je nutné, aby nasazení antibiotik předcházelo mikrobiologické vyšetření v laboratoři?Při běžných virových nebo bakteriálních infekcích horních cest dýchacích se výtěry standardně neprovádějí.
Důvodem je to, že často je vývoj onemocnění při komplikacích tak rychlý, že si nemůžeme dovolit prodlení způsobené čekáním na výsledek výtěru a antibiotika nasazujeme na základě klinického vyšetření pacienta.
Výtěr, kdy lékař pomocí sterilní štětičky setře povrch mandle či nosohltanu a odešle tento biologický materiál do laboratoře k mikrobiologickému vyšetření, je namístě provést, když se stav nemocného i přes nasazenou antibiotickou léčbu nelepší či se infekce dýchacích cest u něj často opakují.
Источник: https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/antibiotika-nejsou-univerzalni-reseni-na-vse-rika-lekarka.A170116_104006_ln-zdravi_ape
Antibiotika 2x ročně? Systematicky ničíte své tělo zevnitř
Antibiotika mohou přinést více škody než užitku
Objev penicilinu a dalších antibiotik měl přímo revoluční význam. Vždyť díky nim dnes neumíráme na zápal plic, syfilis a další choroby. Ve 21. století lékaři používají stovky antibiotik, a dokážou tak zneškodnit různé druhy bakterií. Mnozí lidé se stále domnívají, že užívání antibiotik je bezrizikové a zdraví neškodné.
Bohužel se mýlí. Léčba antibiotiky si často vyžádá daň v podobě nežádoucích účinků. Patří k nim především únava, dlouhodobě vyčerpaný organismus, apatie a příliš jednoduchá další nachlazení.
Vůbec nejzávažnějším problémem je však nadužívání antibiotik, jež posiluje odolnost bakterií vůči těmto lékům a snižuje obranyschopnost organismu.
Na každou rýmičku se antibiotika nehodí
Ačkoli jsou antibiotika v Česku k dostání pouze na předpis, neznamená to, že by se s nimi nějak výrazně šetřilo. Vinu přitom nelze svalovat jen na lékaře – antibiotik se nezřídka domáhají sami pacienti, kterým lékaři pod tlakem vyhoví.
I když na vás nemoc těžce dolehne, může se stále jednat o virózu, u níž se antibiotika obecně míjí účinkem. Ta bychom měli aplikovat teprve při angíně, zápalu plic a dalších nemocech bakteriálního původu – nikoli u chřipky a běžných onemocnění horních cest dýchacích.
Pokud už antibiotika užíváte, vždy doberte lékařem doporučenou dávku. V opačném případě riskujete, že mikroby nezlikvidujete úplně a ty se vrátí.
Více na www.prirodniantibiotikum.cz
Volte zdravější a bezpečnější léčbu s přírodními antibiotiky
Není divu, že lidé začali místo lékáren a ordinací hledat pomoc v přírodě, prodejnách ovoce a zeleniny a na regálech s BIO potravinami.
Kdo má čas a chuť věnovat se zdravé životosprávě naplno, místo farmaceutických přípravků si vyrábí vlastní medicínu z přírodních antibiotik. K těm se řadí kupříkladu česnek, cibule, dobromysl (oregano), citron, zázvor, med, koloidní stříbro.
Komu chybí potřebné znalosti, zkušenosti a čas, může nově využít Phytoxan. Ten je čistě přírodní, není na předpis a od 1.11. bude ve všech lékárnách.
Phytoxan je možné užít hned při prvních příznacích
Phytoxan je přírodní doplněk stravy, jehož složení efektivně potlačuje typické projevy chřipky, nachlazení a viróz. Od 1.11. ho najdeme ve všech lékárnách za 599 Kč. Je to ideální pomocník do nadcházejícího období. Lze užívat i preventivně pro zvýšení odolnosti a imunity. Celkově Phytoxan působí proti nejčastějším onemocněním moderního člověka.
Užívají se 3 tablety denně během jídla, a to nejdéle 5 dní. Akutně až 3 x 2 tablety za den. Produkt lze aktuálně sehnat na stránkách výrobce za výhodnou cenu 435 Kč, zvýhodněné dvojbalení za cenu 695 Kč. Při zadání slova AKCE lze Phytoxan koupit do konce týdne ještě o 100 korun výhodněji. Nepropásněte výhodnou akci a nepřicházejte o své zdraví.
Více na www.phytoxan.cz
Источник: https://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-zdravi-zdravi/498003/antibiotika-2x-rocne-systematicky-nicite-sve-telo-zevnitr.html
Poradny pro Vaše zdraví
Zajímá Vás, proč se antibiotika musí užívat v pravidelných intervalech, proč musíte užívat celou předepsanou dávku, přestože se Vám ulevilo? V týdnu od 18. do 22.
listopadu 2014 bude v lékárnách probíhat pátý ročník informační kampaně Antibiotický týden v prostředí lékáren.
Přijďte se poradit do naší lékárny! Zapojily jsme se do projektu, rádi Vás uvítáme, poradíme Vám a odpovíme na Vaše otázky týkající se léčby antibiotiky.
Antibiotika jsou léky, které působí specificky proti bakteriím a jsou lékařem předepisovány pouze na léčbu bakteriální infekce. Jsou proto vázány na lékařský předpis a pacienti by je rozhodně neměli užívat bez lékařského dohledu (například pokud Vám zbydou z předcházející léčby doma).
Kdy užívat antibiotika?
Antibiotika jsou účinná pouze proti bakteriálním infekcím – nemohou Vás vyléčit z infekcí, které jsou způsobeny viry, jako je běžné nachlazení nebo chřipka. Mezi příznaky běžného nachlazení se řadí zejména rýma a pálení v nosohltanu. Tyto příznaky trvají obvykle přibližně jeden týden a nevyžadují podání antibiotik.
Nejdůležitější při léčbě rýmy, kašle a bolesti v krku je zvýšit příjem tekutin a zachovat klidový režim. V takovém případě radíme pít teplý čaj a zodpovědně odpočívat na lůžku. V lékárně můžete zakoupit volně dostupná léčiva je vhodné používat, aby se příznaky onemocnění zmírnily. Nejčastěji se jedná o desinfekční pastilky pro bolesti v krku, kapky do nosu a přípravky na kašel.
Lidé užívající léky na chronické potíže by na to měli lékaře a lékárníka upozornit, než začnou užívat další léky. Většina infekcí horních cest dýchacích trvá asi dva týdny – nachlazení a rýma asi 1,5 týdne, bolest v krku asi týden, kašel jako následek nachlazení až tři týdny.
Je důležité mýt sobě i dětem pravidelně ruce, například po kýchání a kašli, než se člověk dotkne jiných věcí nebo lidí. Antibiotika při onemocnění virového původu skutečně nepomohou.
Při závažnějších příznacích jako je dále přetrvávající horečka, dechové obtíže, bolesti na hrudníku a rychlé zhoršování zdravotního stavu, vždy kontaktujte svého ošetřujícího lékaře.
Může se jednat o závažnější bakteriální infekci, která naopak antibiotika vyžaduje.
V lékárně si můžete zakoupit jednoduchý test, díky kterému z kapičky krve sami poznáte, jestli je jejich onemocnění virového nebo bakteriálního původu.
Jak užívat antibiotika?
Pokud lékař rozhodl, že antibiotika jsou nezbytná, je velice důležité, aby byla užívána správně a zodpovědně. nesprávným způsobem (nedoužívání celého balení, špatný časový režim) může vzniknout rezistence neboli odolnost bakterií na antibiotika a příští léčba pak již nemusí být účinná.
- Užívejte antibiotika pouze tehdy, předepíše-li je lékař.
- Dodržujte rady lékaře a lékárníka jak antibiotika užívat, aby mohla zůstat účinná i do budoucna.
- Užívejte antibiotika po dobu, kterou lékař určil, a dodržujte časový režim užívání.
- Neuchovávejte zbytky antibiotik. Pokud Vám během užívání lékař změnil lék, poraďte se s lékárníkem, jak zbylé léčivé přípravky zlikvidovat. Nikdy je nelikvidujte sami, lékárně zajistí jejich odbornou likvidaci!
- Při užívání antibiotik se mohou objevit vedlejší účinky, jako například průjem. Je proto vhodné zároveň užívat tzv. probiotika.
Proč užívat antibiotika zodpovědně?
Zneužívání antibiotik vede pouze k tomu, že se bakterie stanou odolnými vůči antibiotické léčbě, takže pokud budete vy nebo vaše děti potřebovat antibiotika někdy v budoucnosti, nemusejí již účinkovat.
Zachování účinnosti antibiotik je zodpovědností každého z nás!
Projekt Antibiotický týden v prostředí lékáren je doprovodnou akcí celoevropského projektu Evropský antibiotický den 18. 11. 2014, který se koná již pátým rokem. Projekt České lékárnické komory (ČLnK) vznikl za podpory Státního zdravotního ústavu, Farmaceutické fakulty VFU v Brně, Mladých lékárníků a Světové zdravotnické organizace.
Источник: https://www.lekarnauhygie.cz/poradny/poradny-zdravi/36-antibiotika
Je tak snadné dostat zbytečně antibiotika
Podělím se s vámi o vlastní čerstvou zkušenost, jak je strašně jednoduché odejít domů s receptem na antibiotika, aniž by byly potřeba.
Přitom stačí požádat o CRP test, trvat na něm, i když se doktorovi zdá zbytečný a trochu rozumět tomu, co ukazuje. A hlavně věřit sobě a svému dítěti.
S tím se ale bohužel většinou nerodíme, k tomu musíme přes různé zkušenosti dozrát. Doufám, že vám můj příběh pomůže.
Doktor už si zvykl, že jsem jiná
Mám dva kluky. Skoro šestiletého Daniela a 14 měsíčního Lukáše. S oběma jsem si prošla nedávno situací, kdy jsme potřebovali navštívit lékaře, jelikož se mi probíhající nemoci nezdály. Trvaly dlouho a chtěla jsem si být jistá, zda něco nezanedbávám. Proto jsem navštívila našeho dětského doktora, aby vyloučil některá závažná onemocnění.
Mám hodného, pečlivého dětského doktora, který si už za ta léta co k němu chodím zvykl, že nechci děti očkovat, že nesnižuji horečky a vyhýbám se lékům. Ač jsem byla v jeho ordinaci první matka, která odmítla očkování, nikdy mě kvůli tomu nějak nešikanoval a mám pocit, že to i celkem respektuje.
To mi stačí, nemusíme mít stejný názor, důležité je hledat společné řešení přípustné pro oba. Navíc je i homeopat. Jen hrozně rád straší.
Nejraději děsivými historkami o tom, jak které neočkované dítě dostalo černý kašel a málem to nepřežilo, jak jiné nemělo dostatek vitamínu D, až mu vypadl kloub nebo jak on měl jako malý zarděnky a skončil se zánětem mozku v nemocnici.
Jeho manželka, která u něj navíc pracuje jako zdravotní sestra, mě straší ještě více a mnohem raději. Ale oba jsou jinak moc milí, příjemní a i to, jak spolu jako manželé pracují je velmi zábavné. Navíc vím, že doktor může být někdy potřeba, proto se s nimi snažím vycházet a s čím mohu souhlasit, souhlasím.
Však jsem lékaře letos potřebovala už 2x. Poprvé se starším synem Danielem, kdy nemoc vypadala opravdu zvláštně a vážně, ale o tom napíši až příště a teď v prosinci s Lukášem. Proto, když mě doktor letos uviděli v čekárně už podruhé, upřímně se podivil co se děje, že to tedy musí být už něco vážného.
Jak to začalo
Lukášek je stále kojený a jí pouze jinak. Je to čiperný, veselý chlapeček, který dobře spí, stále se směje a dělá nám velkou radost. Kromě dvoudenní horečky někdy kolem jeho roku, ještě nikdy nebyl nemocný. A v úterý to přišlo.
V noci při kojení se mi jeho dlaně zdály jak žhavé razítka. Sáhla jsem mu na čelíčko a hořel. Nechtělo se mi vstávat a tak jsem jen odhadla, že to nebude ještě tak zlé. K ránu hořel víc a tak jsem ho radši změřila. Měl lehce pod 39`C. Dobrý, spíme dál.
Přes den teplota trochu klesla, ale Lukášek byl špatný. Nechtěl moc jíst, nechtěl se ani skoro kojit, chvílemi si hrál, ale víc kňoural a začalo mu téct z nosu a kašlal. Vypadalo to na virózu. Teplota se držela kolem 38-38,5`C.
Večer trochu vylezla a nejvíc hořel v noci. Noci byly vůbec nejhorší, protože jsme nespali ani jeden. Lukáš se budil co 20 minut, buď kvůli kašli nebo asi tím, jak mu bylo zle.
Kňoural, plakal, nechtěl kojit ani chovat, snažil se ode mě odlézt, aby se metr ode mě zhroutil a plakal a plakal. Jediné co mu nevadilo, bylo houpání v hace, v zavěšené spací houpačce. Ale muselo se houpat.
A tak jsem pět nocí byla stále co 10 minut buzená, skoro nespala a pořád houpala.
Přes den se jeho stav trochu lepšil. K ránu horečka klesala na 37,5`C, vypadal lépe, trochu si hrál, jen měl nemocné oči, hrozný kašel a stále mu teklo z nosu.
Jenže za 10 minut už byl zase smutný, ukňouraný a uplakaný, nechtěl ani chovat, ani nosit, ani kojit, jen brečet a nejradši sám zhroucený na zemi. Tohle jsem neznala.
Když byl nemocný starší syn, stačilo mu na mně ležet nebo být v šátku, pořád se kojit a spát.
Lukášek se nelepší
Čekala jsem, že horečka po třech dnech klesne a Lukášek se bude zlepšovat, ale v sobotu ji měl stále. I když večer už vypadal trošku líp. Navíc se ale přidaly po ránu úplně zalepené oči, a to tak, že je nemohl vůbec otevřít.
V neděli se zase zhoršil, teplota vylezla ke 39`C, ale moc mu pomohlo, když ho tatínek nosil asi tři hodiny v šátku na těle, kde kupodivu vydržel a konečně se prospal. Však už byl také vyřízený po těch nocích, kdy se pořád budil. U mě být ale nechtěl, kojit skoro nechtěl a stále plakal.
To, že mu teklo z nosu a očí, kašlal a měl horečku, mi přišlo celkem normální, ale docela mě děsil tím, jak pořád plakal. Chápala jsem, že mu nebylo dobře, nejspíš ho bolel celý člověk, ale on se úplně hroutil. Vždy se skácel ze sedu obličejem na zem, ležel na zemi a srdceryvně plakal.
Nechtěl utišit, ani pochovat, nic. Začala jsem se bát, jestli ho něco někde nebolí, zda to není něco vážnějšího. Proto jsem s ním v pondělí, kdy už byl sice ráno bez teploty, zašla k lékaři, aby ho poslechl a vyloučil něco závažného.
Kdyby nebyl víkend, zašla bych k lékaři dříve, ale po zkušenosti s pohotovostí už jsem to nechtěla riskovat.
Diagnóza od dveří
Jelikož byla čekárna narvaná, sestřička pomáhala zapisovat zprávy do počítače. Popsala jsem ji tedy Lukášův zdravotní stav a ona, aniž by ho někdo stihl prohlídnout, už měla diagnózu. Je to je prý jasný hemofil a dostane antibiotika. Mezitím dorazil doktor a prohlásil, že jak mě zná, tak že mu je stejně nedám.
Sestřička začala tedy strašit, jak se mu to bez nich bude vracet a že se toho jen tak nezbaví, že to znají, že to teď řádí všude. Ptám se, zda jsou opravdu nutné, že už to má šestý den, viditelně se to dnes zlepšilo, už ani oči dnes ráno neměl zalepené a zda bychom to už nezvládli bez nich.
Vysvětlila jsem mu, že nejsem odpůrce ATB, ale ráda bych si je ponechala, když to bude nezbytně nutné. Když jsme zvládli šest dní horečku, nespaní, kašel a rýmu a dnes už se to konečně zlepšuje, tak mu je dávat nechci.
Přišla jsem hlavně kvůli tomu, že se mi nelíbí jeho psychický stav a mám starost, jestli mu není něco vážnějšího. Navíc bych byla ráda, kdyby si poslechl ten jeho strašný kašel.
Doktor Lukáše důkladně prohlédl, poslechl, neshledal na něm nic vážného, kromě jednoho ouška, které vypadalo, že s ním může něco být. Psychiku vůbec neřešil. Řekl, že je mu blbě a proto brečí. A už chtěl psát ATB.
Že je to jasný hemofil a ten je přece bakteriální a na něj ty ATB fungují.
Navíc, když ho prý nemám vůbec očkovaného, tak bych ho rozhodně měla ATB přeléčit, jelikož kdyby teď do toho chytil černý kašel, tak už to nepřežije.
CRP
Ptám se tedy, jestli neuděláme CRP, abychom měli opravdu jistotu. Prý je to zbytečné, ale klidně mi ho udělá, ať tedy vidím, jak ho má vysoké a konečně mu uvěřím, že ATB jsou nutné. A tak Lukáška píchli do prstu, ani nebrečel a udělali CRP. A měl jen 15. Norma je kolem 6.
Lukáš měl 15, což je hodnota jen lehce zvýšená, ukazující spíše na virovou infekci. Na bakteriální infekci by musel mít minimálně 50. A najednou už mi ATB nikdo nenutil, prý to malý zvládne bez nich. Napsal mi jen něco do ucha, do nosu a do očí.
Když jsem se ptala, které to ouško to bylo, řekl, že už neví, ale ať mu klidně kapu do obou, že je to jedno. Léky jsem si sice vyzvedla, ale ani mu je nedala, nebyly potřeba. Lukáš byl každou hodinu lepší. Jen jsem mu párkrát kápla do očí, ty měl ještě pořád trochu hnisavé.
K lékaři jsem šla jen proto, aby ho poslechl a udělal eventuálně nějaký rozbor z krve, jestli tam není něco vážnějšího, když malý pořád tak nešťastně pláče.
Hodnoty CRP
Abychom se mohli u lékaře rozhodnout, zda jsou ATB nutné, je důležité trochu něco vědět o testu CRP. Zkratka znamená C-reaktivní protein.
Jedná se o bílkovinu vytvářenou v játrech, jejíž zvýšené hodnoty signalizují akutní zánět v těle. Přítomnost reaktivního proteinu v krvi je znamená reakci organismu na zánět vyvolaný virovými, bakteriálními a mykotickými infekcemi.
Mohout to být ale i autoimunitní onemocnění, pooperační stavy, popáleniny, nádory, aktivní revmatická onemocnění, Crohnova choroba atd.
Zvýšená koncentrace CRP v séru (během 6 – 12 hodin po začátku zánětlivého procesu) slouží k rychlé ambulantní diagnostice a odlišení bakteriálních a virových zánětu. V průběhu zánětu se může jeho koncetrace zvýšit až tisíckrát oproti normální hladině.
Hodnota CRP [mg/l] | Význam |
do 6 | normální hodnota |
6-35 | virová infekce |
35 – 50 | neurčité rozmezí |
přes 50 | bakteriální infekce |
Nenechte se odbýt
Milé maminky, rozhodně bych byla nerada, kdyby tento článek vyzněl jako protest proti lékařům nabo antibiotikům. ATB jsou úžasný lék, ale bohužel se velmi často dávájí úplně zbytečně. ATB fungují jen v případě, že je to bakteriální infekce. Tam mají smysl.
U virových infekcí nemají ATB žádný význam, nejen že nepomohou a navíc mají zbytečné vedlejší účinky. V případě antibiotik, které vybijí vše živé, vybijí důkladně i střevní mikroflóru. Dále je to zbytečná zátěž pro játra a celý organismus.
Navíc zbytečné předepisování ATB činí bacily rezistentní a pak ani ATB nezaberou.
Proto jakmile vám budou předepisovány, nenechte se zvyklat jistotou lékaře a trvejte na testu CRP. Jak pro sebe, tak pro vaše děti. Sice to stojí něco přes stovku a asi 5 minut času, ale to jsou dobře investované peníze. Ukáže se, zda je infekce opravdu bakteriální a zda mají ATB smysl.
Článkem jsem vám chtěla ukázat, jak moc křehká je hranice mezi tím, zda dostanete ATB nebo ne.
Jak stačí strašně málo, trochu vaší nejistoty, jistota vašeho doktora, trochu strašení a vy, jelikož mu jako kapacitě věříte, ho poslechnete. Já si tentokrát byla fakt jistá, že jsou ATB nesmysl, když už jsme z nejhoršího venku.
Jedině jsem se bála toho strašného kašle anebo nějakého skrytého zánětu. Když se i toto vyloučilo, nebyl důvod mu je dát.
Na druhou stranu mám už druhé dítě, lecos za sebou, spoustu nastudováno a pár zkušeností s maroděním prvního syna, takže jsem si jako matka mnohem jistější. A taky už nemám strach a strašení od lékaře nebo lekaře, (jak vtipně říká Jarda Dušek) se v duchu už jen směji.
Dovětek
Do konce týdne byl Lukášek zdravý. Pár dní ještě pokašlával a trochu mu teklo z nosu, ale sám a bez léků se z toho dostal. Už se zase pořád směje a pěkně jí.
Источник: https://www.jimejinak.cz/je-tak-snadne-dostat-zbytecne-antibiotika/
Antibiotický den upozorňuje na zdraví škodlivé časté užívání antibiotik – KNTB
Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopadu, má veřejnost upozornit na rizika spojená s nadměrným užíváním antibiotik. Častá léčba antibiotiky, a to hlavně v případech, kdy není třeba je nasadit, snižuje totiž jejich účinek a poškozuje i zdraví člověka.
„Antibiotika jsou určena k léčbě bakteriálních onemocnění. Ne proti chřipce nebo rýmě, což jsou onemocnění virová. A proti virům jsou antibiotika neúčinná. Když pak člověk potřebuje k vyléčení skutečně antibiotika, nezaberou,“ upozorňuje primářka oddělení lékařské mikrobiologie Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně Nataša Bartoníková.
Antibiotika jsou pro léčbu bakteriálních infekcí používána více než 50 let.Význam objevu antibiotik je podle ní obrovský. Prvním takovým lékem byl ve čtyřicátých letech 20. století penicilin. Do té doby byly různé infekce způsobené bakteriemi největší příčinou úmrtnosti. Postupně se objevovaly další přípravky – tetracyklin, chloramfenikol atd.
„Mluvilo se o zlaté éře antibiotik a díky nim se dokonce uvažovalo o vymizení bakteriálních onemocnění. Jenže antibiotika se začala užívat neuváženě a tím docházelo k antibiotické rezistenci. To znamená, že organismy, které způsobovaly bakteriální infekce, začaly být vůči antibiotikům imunní, antibiotické léky prostě přestaly zabírat.
Dnes tedy musíme spíše upozorňovat na jejich nadužívání,“ vysvětlila primářka. Antibiotická rezistence, tedy odolnost infikujících organismů vůči antibiotikům, je jedním z vedlejších efektů chybného užívání antibiotik. „Patří už několik let k významným celosvětovým problémům ve zdravotnictví.
Bakterie byly na naší planetě mnohem dříve než lidé a zvířata a také déle budou, proto je důležité udělat vše, aby doba společného soužití byla co nejdelší. Proto by měla být antibiotická léčba omezena pouze na infekce, použité antibiotikum namířeno jen na původce onemocnění.
Dávkování, interval podávání a délka léčby by měly být optimální a léčebný režim by měl pacientovi vyhovovat,“ zdůraznila primářka. Náklady na antibiotickou léčbu tvoří významný podíl prostředků vynaložených ve zdravotnictví. Aplikace antibiotik bohužel není vždy racionální.
Až v 50 % jsou antibiotika používána bez stanovené etiologické diagnosy, to znamená bez hledání příčin onemocnění. Nedodržování zásad antibiotické politiky vede k poškození pacienta, k narůstání odolnosti vůči antibiotikům, k šíření odolných organismů.
„To pak vede k používání antibiotik s širším spektrem účinku a tím dochází opět ke zvyšování finanční zátěže ve zdravotnictví. Znát rezistenci – odolnost k antibiotikům je základní podmínkou pro správnou volbu antibiotika při léčbě pacientů.
Musíme vyvinout co největší úsilí, aby se nepříznivá situace ve vývoji rezistence snížila. Zodpovědné používání antibiotik zabraňuje vzniku a šíření odolných bakterií a tím napomáhá k zachování jejich účinnosti i pro další generace.
Je to celospolečenský problém a musí být intenzivně řešen na lokálních úrovních i celosvětově,“ dodala primářka.
16.11.2011Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB
Источник: https://www.kntb.cz/antibioticky-den-upozornuje-na-zdravi-skodlive-caste-uzivani-antibiotik