Autoimunitní Onemocnění Štítné Žlázy Příznaky?

Vyznačuje se zpomalením všech dějů v organismu, jsou zpomalené pohyby, dostavuje se únava, letargie, bývá přítomná zácpa, váhový přírůstek, poruchy paměti, deprese a nesnášenlivost na chlad.

Co je autoimunitní onemocnění štítné žlázy?

Autoimunitní onemocnění znamená, že imunitní systém začne vytvářet protilátky proti vlastnímu tělu a vždy je někam nasměruje. V tomto případě je nasměruje proti štítné žláze. Štítná žláza spolupracuje s ostatními žlázami s vnitřní sekrecí, a to v linii hypofýza – štítná žláza – nadledvinky – vaječníky.

Co jíst při zánětu štítné žlázy?

Při hypofunkci štítné žlázy bych doporučila zcela vyloučit zelí a to i jeho kysanou formu. Rajčata, špenát, ředkvičky, cibulku a hrách lze konzumovat umírněně, na co si však dát skutečný pozor, bude hořčičné semínko, hořčice, křen, tuřín, kapusta, květák, brokolice, arašídy a sója.

Jaké jsou příznaky onemocnění štítné žlázy?

těmito symptomy:

  • Úzkost, podrážděnost, nervozita, únava.
  • Zvýšená chuť k jídlu (ale přitom hubnutí), pocit žízně
  • Zvětšení štítné žlázy (struma)
  • Rychlá mluva, třes rukou.
  • Nadměrné pocení
  • Zácpa, plynatost.
  • Suchá kůže, vypadávání vlasů
  • Poruchy menstruačního cyklu (nepravidelnost, vynechávání)
  • Jak vypadá štítná žláza?

    Štítná žláza je uložena na přední straně krku, na štítné chrupavce, která se nachází těsně pod ohryzkem. Je tvořena 2 laloky, které jsou propojeny a vypadá jako motýlek. Laloky jsou tvořeny drobnými váčky (folikuly). Ty tvoří folikulární buňky, které produkují hormony štítné žlázy – trijodtyronin a tyroxin.

    Co to je autoimunitní onemocnění?

    Autoimunitní onemocnění (AO) je destrukce vlastních tkání, kde se imunitní systém z určitých důvodů „zahltí“ a myslí si, že zdravé tkáně těla jsou „útočníci“ a je potřeba je napadat.

    Co je autoimunitní?

    Autoimunita (AI) označuje imunitní odpověď organismu na své vlastní složky – autoantigeny. Potenciálním autoantigenem je kterýkoli protein, řada sacharidů a lipidů.

    Zajímavé:  Alkohol a antidepresiva - vše o zdraví

    Jak vyléčit zánět štítné žlázy?

    Akutní zánět štítné žlázy bývá léčen antibiotiky. Nejlepší je cílená léčba na základě biopsie, která prokáže přímého původce nemoci. Vytvoří-li se hnisavé ložisko ve žláze, chirurgicky se vypustí. V případě neúspěchu antibiotické léčby je nutné chirurgické odstranění postižené části štítné žlázy.

    Co jíst na štítnou žlázu?

    V případě snížené funkce štítné žlázy omezte košťálovou zeleninu, stejně jako třeba sóju. Jídelníček snížené funkce štítné žlázy by měl být především plný jódu, ideální jsou mořské plody a ryby, nezapomeňte na jodidovanou sůl.

    Co nejíst při zánětu?

    To znamená rafinovaný cukr, sacharidy, jako je bílá rýže nebo chléb, potraviny s vysokým obsahem nasycených nebo trans tuků a rostlinné oleje, jako je slunečnicový olej. Pak můžete přidat více protizánětlivých potravin do jídelníčku.

    Jak bolí štítná žláza?

    Viditelné zvětšení objemu štítné žlázy se nazývá struma – lidově vole, v některých případech je přítomen i bolestivý útvar na krku. Poruchy štítné žlázy vedou k zimomřivosti, únavě, nevýkonnosti, otokům, váhovým výkyvům, či naopak ke zvýšené dráždivosti, bušení srdce a poruchám spánku.

    Jak se zjistí štítná žláza?

    Vyšetření štítné žlázy probíhá buď odebráním anamnézy (zjištění výskytu autoimunitního onemocnění u členů rodiny), laboratorním vyšetřením (krevní testy), pomocí zobrazovacích metod (ultrazvuk) nebo pomocí biopsie (punkcí) (odběr vzorku tkáně štítné žlázy tenkou jehlou pod ultrazvukovou kontrolou).

    Na co má vliv štítná žláza?

    Hormony, které produkuje štítná žláza, zasahují do všech metabolických dějů a významně ovlivňují všechny orgány v těle, i mysl.

    Jak si nahmatat štítnou žlázu?

    Diagnostika: Zvětšenou štítnou žlázu lze na krku nahmatat, nejlépe při polykání. Hmat je nicméně dost nepřesný a tak by se podezření mělo potvrdit ultrazvukem. Kromě toho se lékař vyptá na případné projevy zvýšené či snížené funkce štítné žlázy.

    Zajímavé:  Městnavé Selhání Srdce Příznaky?

    Co vše řídí štítná žláza?

    Štítná žláza (latinsky: Glandula thyreoidea nebo Glandula thyroidea) je endokrinní žláza laločnaté stavby, umístěná na kraniálním konci průdušnice. Někdy zasahuje až na hrtan. Funkčně se podílí na regulaci metabolismu produkcí thyrodních hormonů – trijodthyroninu a thyroxinu.

    Kde se léčí štítná žláza?

    Štítná žláza pak produkuje příliš mnoho (Hypertyreóza) nebo naopak příliš málo hormonů (Hypotyreóza). Při podezření na porušení štítné žlázy nechá lékař udělat test krve a v případě, že je jeho domněnka potvrzena, pacient se musí obrátit na endokrinologa, který rozhodne o vhodné léčbě.

    Diskuze

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Adblock
    detector