Bolest v těhotenství – vše o zdraví

Bolest v těhotenství - Vše o zdraví

Mgr. Ľubica Sobčáková

14. 10. 2019

I přes veškeré snahy lidstva nahradit a přijít na kloub veškerým přírodním procesům, těhotenství a porod zůstávají jediným způsobem, jak přivést na svět nového člověka.

Už od prvního dne těhotenství se v těle ženy spouští neuvěřitelná kaskáda procesů, která směřuje k zázraku, který nazýváme zrození. A i když by se na první pohled zdálo, že v prvním trimestru těhotenství se toho děje málo, opakem je pravdou.

Pojďme si odhalit co se ve vašem pomalu rostoucím bříšku vlastně děje.

Plánování a očekávání potomka je snad tím nejvíce vzrušujícím obdobím v životě ženy. Lékaři radí, že ideálním reprodukčním věkem, je období mezí 25. a 32. rokem. V tomto věku je pravděpodobnost početí nejvyšší. Není ale třeba se stresovat a pokud po miminku toužíte, netlačte příliš na pilu.

Pohoda, zdravá výživa a třeba i netradiční polohy při milování mohou být šikovným pomocníkem, které zvyšují šanci ke splynutí spermie s vajíčkem. Při přípravě se nezapomeňte pozastavit i nad vlastním zdravím a tělesnou váhou. Pokud máte potíže s nadváhou či obezitou, není na škodu pár kilogramů zhubnout.

Pokud máte více kilogramů navíc, nebo naopak trpíte podváhou, může to být hlavním důvodem, proč se vám počít nedaří.

Bolest v těhotenství - Vše o zdraví Na jaké potraviny si dát v těhotenství pozor

  • Párky, měkké salámy, nedostatečně tepelně zpracované maso a zejména pak sushi, tatarák a majonéza může být nebezpečným zdrojem bakterie – listérie. Tu najdete ale i v nepasterizovaných mléčných výrobcích, na neumytém ovoci, v masových pastách a paštikách. Tato bakterie je v těhotenství velmi nebezpečná a způsobuje potraty, předčasný porod i úmrtí dítěte krátce po porodu. 
  • Pokud si ráda dopřáváte ryby, vyvarujte se těm, které v sobě drží vyšší množství rtuti. Patří mezi ně žralok, mečoun a makrela. Jiné a dobře tepelně ošetřené ryby naopak určitě do jídelníčku zapojte. 
  • Dalším skrytým strašákem jsou umělá sladidla. Svému tělu v těhotenství věřte a pokud budete mít chuť na sladké, zvolte raději čerstvé ovoce, nebo obyčejný cukr. Ten umělý vám totiž nedodá energii, kterou si tělo žádá. 

Bolest v těhotenství - Vše o zdraví Kávu, alkohol a léky vynechte úplně

  • Káva a alkohol jsou snad nejdiskutovanějšími nápoji v rámci celého období těhotenství. A názory odborníků a lékařů se na jejich popíjení v těhotenství různí. Někteří je striktně zakazují. Někteří liberálnější vám ale malou skleničku piva či vína na vytrávení či šálek kávy jednou týdně s úsměvem doporučí. Pro větší pohodu v tomto období a menší skok od vašeho běžného stravování.
  • Mnoho léků působí na průběh těhotenství velmi škodlivě. Pokud jste se tedy nedohodla se svým lékařem, sama si neordinujte žádné léky, které jste v minulosti brala na banálnější stavy, jako je acylpyrin a podobně.

Bolest v těhotenství - Vše o zdraví 1. – 4. týden těhotenství

První týden těhotenství, věřte – nevěřte lékaři počítají od prvního dne menstruace před otěhotněním. Tedy zhruba 14 až 21 dní před oplodněním. V tomto týdnu se maminkám doporučuje zaměřit na výživu a doplnění minerálů a vitamínů. Zejména pak kyseliny listové.

V druhém týdnu dojde k ovulaci a vysněnému oplodnění vajíčka. To se na mikroskopické úrovni začíná vyvíjet. Ve třetím týdnu si hledá oplodněné vajíčko vhodné útočiště na zbytnělé stěně děložní sliznice a uhnízdí se zde.

Ve čtvrtém týdnu, je čas, kdy nepřichází menstruace a maminka nejčastěji sáhne po těhotenském testu. V tomto období je již v krvi dostatek HCG hormonu, a proto se vám výsledek projeví dvěma čárkami na testu.

V tuto chvíli je vhodné navštívit svého gynekologa, který je schopen vaše těhotenství potvrdit a prověřit váš zdravotní stav.

Tip 1: Vyberte si vhodné doplňky stravy pro nastávající maminky

Tip 2: Vyberte si spolehlivý těhotenský test

Bolest v těhotenství - Vše o zdraví 5. – 8. týden těhotenství

Započatý 5. týden těhotenství poznáte podle své přecitlivělosti. Jde o fázi velkých hormonálních změn, není se tedy čemu divit a ani bránit. Embryo je v této fázi asi 2 mm maličké a už v takovém rozměru se mu začíná vytvářet jednoduché srdíčko a oběhový systém.

V této fázi je embryo velmi citlivé a vnímavé k okolním a nebezpečným látkám, které by jej mohly usmrtit. Proto i vy začínáte vnímavěji cítit různé pachy a chutě. V šestém týdnu se projevuje první pnutí v podbřišku i prsech a často se projeví i první únava, závratě a ranní nevolnost.

U zárodku se vyvíjejí základy končetin a od této chvíle je běžné ho nazývat i embryem. V sedmém a osmém týdnu těhotenství se ve vývoji budoucího potomka dějí doslova divy. Srdíčko mu bije zhruba dvakrát rychleji než vám a je velké asi jako kulička hroznového vína.

Plod má v tomto období základy všech orgánů a začíná u něj důležitý vývoj sluchu a zraku. Na konci 8. týdne můžete pocítit přírůstek na váze i 1,5 kg a je ten správný čas začít používat oleje k hydrataci a zajištění elasticity vašeho bříška.

V této fázi je ten správný čas si říci o svůj těhotenský průkaz a naplánovat si první prenatální schůzky v poradně. 

Tip 1: Vyberte si tu správnou péči o pokožku vašeho bříška i celého těla

Tip 2: Při nevolnostech sáhněte po sucharech a hořkém čaji

Bolest v těhotenství - Vše o zdraví 9. – 13. týden těhotenství

I v těchto dnech vás může stále provázet nevolnost a zvracení. Trochu vámi lomcují všechny hormony, které mají s těhotenstvím co dočinění, tedy HCG, progesteron i estrogen. Ale tak to příroda nastavila a miminko se v této době dále vyvíjí až do velikosti 7 cm.

Nebojte se hodně odpočívat, i přes den. Dopřávejte svému tělu tu nejlepší stravu a dostatek klidu a času jen pro sebe. Miminko totiž začíná vnímat i okolní podněty a jeho výživu si přebírá na starost placenta. V této fázi se významněji zpevňuje i kostra miminka. Na konci 13.

měsíce vám oficiálně končí 1. trimestr. 

Tip 1: Oznamte své těhotenství v zaměstnání

  • Víte, že dle zákona je těhotná žena chráněna po dobu těhotenství před výpovědí? Pak neváhejte informovat svého zaměstnavatele o svém těhotenství a vyhněte se tak zbytečnému stresu.

Tip 2: Stáhněte si mobilní aplikaci, která vás těhotenstvím provede

  • Mamapp je česká a jedna z nejjednodušších aplikací na trhu. V bezplatné verzi najdete vše, co k období těhotenství potřebujete. V aplikaci najdete i mnoho přínosných článků, de se dozvíte něco navíc o výživě i průběhu těhotenství.
  • Aplikace Těhotenství+ vás v češtině provede informacemi o vás i o vašem miminku v průběhu těhotenství i při péči o miminko.
  • Nutrimimi je aplikace od značky Nutrilon, která vás provede životem děťátka dokonce od jeho početí až po prvních 1000 dní života.

Vybrat si těhotenský test Vybrat výživu a vitamíny pro 1. trimestr

  • Čaj pro těhotné

    Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli je čaj pro těhotné konkrétně ‚Apotheke BIO těhotné ženy čaj ‚ vhodný pro těhotné v prvním trimestru na občasné popíjení děkuji. 🙂

  • Mohu užívat Superfolin 2 již od 1.trimestru?

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda je možné užívat superfolin 2 MAMA tbl.30+cps.30 již od 1.trimestru, IKdyž je určen až od 2.trimestru? Četla jsem, že složení je stejné jako u 1, akorát je obohaceno o tobolky rybího tuku. Jak to teda je? Předem děkuji za odpověď.

  • Mohu Herbadent v těhotenství při bolesti zubu?

    Dobrý den,jsem v 8tt a trápí mě bolesti zubů. V lékárně manželovi doporučili přípravek Herbadent. Chci se zeptat, zda je použití přípravku opravdu bezpečné, když obsahuje kyselinu salicylovou, o které jsem se dočetla, že v těhotenství vhodná není.

  • Kombinace vitamínů pro těhotné

    Dobrý den, chci se zeptat zda-li mohu v těhotenství kombinovat vitamíny GS Mamavit a probiotika Biopron Pregna+?? Děkuji za odpověď.

Všechny dotazy

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

  • Marta S. 14. 7. 2020 5 Díky za článek. Moc pěkné čtení. Přesně takový mám průběh – bez komplikací. Je mi sice špatně, ale nezvracím, takže si vlastně nemám na co stěžovat:-)

Nejčastější zdravotní problémy v těhotenství a jak na ně

Bolest v těhotenství - Vše o zdraví

Říká se, že těhotenství patří mezi nejkrásnější období ženy, a často tomu tak skutečně je. Někdy s sebou však změna stavu přinese zdravotní komplikace, které nastávající maminku dokáží pěkně potrápit. Jaké patří mezi ty nejběžnější a jak proti nim bojovat?

Mezi nejčastější zdravotní komplikace patří jednoznačně těhotenské nevolnosti, které však u většiny nastávajících maminek po 1. trimestru postupně odezní. Do té doby byste se měla snažit dodržovat pitný režim, jíst alespoň po menších dávkách a vyhýbat se pokud možno všemu, co vám nedělá dobře.

Nevolnost vás minula obloukem? Nejrůznějším bolestem v těhotenství se ale pravděpodobně nevyhnete. Zatímco bolest prsou či podbřišku by měla časem odeznít, bolesti zad či třísel se s rostoucím bříškem spíše stupňují. Úlevu vám poskytne cvičení pro těhotné, častá změna polohy či těhotenský polštář, který oceníte i při kojení.

… nenarozené děťátko nechrání jen (vaše) imunita? Jelikož imunitní systém miminka je teprve ve vývinu, příroda mu zařídila dodatečnou ochranu ve formě placenty a plodové vody. Díky nim je miminko v bezpečí před drtivou většinou infekcí. Výjimku tvoří některé méně obvyklé virové infekce (např. toxoplazmóza), kterým lze však předcházet dodržováním stravovacích a hygienických návyků.

Špinění či krvácení na začátku těhotenství dokáže vyděsit i zkušenou maminku, natož prvorodičku. Ačkoli se většinou nejedná o nic vážného, skutečnou příčinu dokáže určit jedině váš lékař. Pokud krvácení způsobilo uhnizďování embrya v děloze, prasklá cévka či malá krevní sraženina, není důvod k obavám – problém zpravidla vyřeší klid na lůžku.

Co se týče bílého či růžového výtoku v těhotenství, záleží na okolnostech. Pokud výtok doprovází svědění, pálení, otok či zarudnutí sliznice, pravděpodobně jde o relativně neškodnou kvasinkovou infekci. Její léčba je u nastávajících maminek sice omezená, ale pomůže. Stejně jako v případě krvácení byste tak měla co nejdříve navštívit svého lékaře.

Trápí vás průjem, zácpa, plynatost či bolest břicha? Problémy s trávením jsou v těhotenství naprosto běžné. Za ty nejčastější – zácpu a nadýmání – může rostoucí hladina hormonu progesteronu, který zpomaluje pohyb potravy v trávicím traktu. Obtíží se naštěstí obvykle zbavíte přidáním pohybu, tekutin, vlákniny a zakysaných mléčných výrobků.

Pokud v těhotenství naopak trpíte průjmem, příčinou bude buď dietní chyba, nebo infekce, které opět vyřešíte úpravou stravy. U žen ve 3. trimestru se však zároveň může jednat o znamení, že se miminko chystá na svět. Ať už vás sužuje průjem, zácpa nebo hemeroidy, po porodu by většina trávicích potíží měla každopádně odeznít.

Únava, malátnost, návaly horka či bolest hlavy v těhotenství nejsou pro mnohé nastávající maminky nic neobvyklého. Když se ale navíc přidá rýma, kašel či bolest v krku, máte rázem zaděláno na pořádnou virózu. Nemoc v těhotenství sice není nic příjemného, ale potenciální riziko – obzvlášť v 1. trimestru – představuje pouze chřipka či teplota nad 38°C.

Jak se tedy s nemocemi v těhotenství vypořádat? Ideální je jim předcházet. Základem prevence je zdravý životní styl: pravidelný pohyb, kvalitní odpočinek, vyvážená strava a dostatek tekutin. Ty můžete doplňovat např. vybranými čaji pro těhotné nebo zředěnými ovocnými šťávami HiPP bez přidaného cukru.

Osm potravin, které mohou ohrozit těhotenství

V těhotenství více než kdy jindy záleží na vašem stravování a některé potraviny a nápoje byste měla ze svého jídelníčku zcela vyloučit. Budoucí maminka by si určitě měla hlídat složení stravy a zvýšit příjem některých vitaminů a minerálních látek.

„Jíst doplňky stravy v těhotenství není nutné, ale je doporučované. V případě pestré stravy by těhotná žena měla svému tělu dodat optimální množství vitaminů, ale mnohdy tomu tak není.

Určitě je tedy vhodné, aby těhotná žena přijímala v doplňcích stravy navíc hlavně kyselinu listovou (vitamin B9), vitamin B12, C a E, železo, zinek, vápník nebo hořčík,“ radí nutriční specialistka Světa zdraví OneLife Kamila Novotná.

A kterým potravinám by se měly budoucí maminky naopak vyhnout?

Játra

Paštiky a další výrobky z jater jsou velmi bohaté na vitamin A. To je obvykle pozitivní věc, nicméně těhotné ženy by se měly podle serveru naturalon.com výrobkům z jater vyhnout, a to zejména v prvním trimestru těhotenství.

Nadměrná konzumace potravin bohatých na vitamin A je totiž spojována s vrozenými vadami. Těhotné ženy by tak rovněž neměly užívat doplňky stravy s rybím olejem nebo multivitaminy obsahující vitamin A. Pokud máte pochybnosti, váš lékař by vám měl poradit, jaké množství vitaminu A je dobré pro vás a vaše dítě.

Kamila Novotná rovněž v těhotenství nedoporučuje nadměrnou konzumaci jater nebo paštiky. „Jsou sice dobrým zdrojem důležitého železa, ale také obsahují poměrně vysokou koncentraci vitaminu A, který by mohl vyvíjejícímu se děťátku uškodit. Beta-karoten, tzv.

provitamin A, je ale vhodnou variantou tohoto vitaminu. Je důležitý pro růst buněk, zdravou kůži a pozitivní vliv má i na oči.

Najdete ho ve všech paprikách, mangu, mrkvi, sladkých bramborách, rajčatech nebo třeba meruňkách,“ řekla Novotná a dodala, že podle nových studií je také dobré dávat si pozor na přijímání nadměrného množství vitaminu D.

„Vysoká hladina vitaminu D v těhotenství může mít u dětí na svědomí pozdější přecitlivělost a alergii na některé potraviny. Důležité je, aby nastávající maminka užívala vždy preparáty vhodné pro těhotné ženy. Běžné doplňky stravy by mohly totiž obsahovat menší či větší poměr jednotlivých vitaminů, což by mohlo plodu v těch nejhorších případech i uškodit,“ varovala Novotná.

Syrová nebo nedovařená vejce

Domácí majonéza či vejce na hniličko sice patří mezi delikatesy, ale pokud jste zrovna těhotná, měla byste na pokrmy obsahující syrová nebo nedostatečná uvařená vejce raději zapomenout. Vejce totiž mohou obsahovat bakterie salmonely, které mohou způsobit onemocnění zvané salmonelóza. To se projevuje těžkým zvracením a průjmy, které mohou ovlivnit i vaše nenarozené dítě.

Vejcím se samozřejmě nemusíte v těhotenství vyhýbat úplně, důležité je však dbát na to, aby byla řádně uvařena. Po přípravě pokrmů z vajíček si také důkladně umývejte ruce, jelikož salmonela se může nacházet i na skořápkách.

Alkohol

Co se týče konzumace alkoholu v těhotenství, prakticky neexistuje bezpečný limit, i když názory odborníků se různí. Někteří lékaři dokonce povolují těhotným ženám skleničku vína jednou týdně. Nicméně neoddiskutovatelným faktem je, že prostřednictvím placenty se alkohol dostává i do tkání a orgánů plodu.

Navíc alkohol nepříznivě ovlivňuje vývoj plodu nejen v prvním trimestru, ale po celé těhotenství. A čím více a čím častěji žena v těhotenství pije alkohol, tím se zvyšuje riziko potratu, vrozených vad, duševních poruch a poruch vývinu. V extrémních případech hrozí také těžké poškození známé jako fetální alkoholový syndrom.

Nezralá papája

Lahodné exotické ovoce by málokdo řadil jinam než mezi superzdravé potraviny a víceméně by měl pravdu. Ovšem je rozdíl mezi zralým plodem papáji a nezralým plodem tohoto ovoce, které může být pro těhotné ženy nebezpečné.

Bolest v těhotenství - Vše o zdraví

Vysoký obsah latexu v nezralé a polozralé papáji totiž vyvolává kontrakce dělohy, což může vést až ke spontánnímu potratu. Pokud se snažíte otěhotnět, nebo už těhotná jste, raději si toto sladké ovoce odpusťte úplně. Nebezpečná je sice jen nezralá papája, ale v našich končinách se s tímto ovocem ani v jeho plně zralé podobě nepotkáváme.

Ryby s vysokým obsahem rtuti

Není ryba jako ryba. I když obecně platí, že ryby jsou skvělým zdrojem srdci prospívajících omega-3 mastných kyselin, některé druhy obsahují více nebezpečné rtuti než jiné.

Rtuť patří mezi nejjedovatější prvky vůbec a kromě akutních otrav doprovázených bolestmi břicha a střevními obtížemi může způsobit i dlouhodobé zdravotní problémy.

Rtuť totiž zůstává v ledvinách celá desetiletí a může způsobovat vypadávání vlasů a zubů, změny chování, chudokrevnost či poruchy oběhové soustavy.

Těhotné ženy by si měly dát pozor na ryby, které obsahují velké množství rtuti, jako jsou mečoun, žralok, candát a velká makrela královská. Rtuť totiž u nenarozených dětí zpomaluje vývoj mozku a nervové soustavy.

Měkké sýry

Co nejíst v těhotenství, řeší maminky na webu eMimino.cz.

Velké potíže vám v těhotenství mohou přivodit i nepasterizované potraviny, jako jsou hlavně měkké sýry typu brie, feta, camembert, hermelín a plísňové sýry. Nepastarizované výrobky totiž mohou obsahovat choroboplodné zárodky, jako je například listeria, která může způsobit potrat, porod mrtvého plodu nebo předčasný porod. Pasterizací se tyto nebezpečné bakterie ničí.

Těhotné ženy jsou k nákaze listeriózou náchylnější a příznaky jsou podobné běžné viróze či chřipce.

Listerióza se u těhotných žen léčí vysokými dávkami antibiotik, proto je rozhodně lepší tomuto onemocnění předejít a měkkým sýrům se vyhýbat.

Výživová poradkyně Novotná těhotným ženám nedoporučuje konzumaci plísňových a tavených sýrů také proto, že obsahují fosforečné soli, které snižují vstřebávání vápníku.

Syrové nebo nedovařené maso

Těhotné ženy by se měly mít na pozoru i při návštěvě restaurace a před zakousnutím do plátku masa či kuřecího stehna zjistit, zda maso není narůžovělé či dokonce krvavé. Syrové maso a drůbež totiž mohou obsahovat mikroskopického parazita zvaného Toxoplasma gondii. Následné onemocnění toxoplazmózou sice obvykle není pro člověka nebezpečné, to se však nevztahuje na těhotné ženy.

Infekce se pak může přes placentu dostat až k plodu a způsobit těžké poškození. Infekce toxoplazmózou je o to závažnější, že probíhá takřka bez příznaků, nebo jen s lehkými, nachlazení podobnými příznaky. Infekce může způsobit těžká postižení nervové soustavy, v nejtěžších případech pak úmrtí plodu v děloze nebo krátce po narození.

Káva, čaj a kolové limonády

Všechny tyto nápoje mají jednoho společného nepřítele budoucích maminek a tím je kofein.

„S kofeinem v těhotenství to není tak jednoduché. Není obsažen jen v kávě, ale také v čajích, kolových nápojích a dokonce i v některých potravinách. Jeho hlavním účinkem je stimulace a odstraňování únavy a v malém množství nepředstavuje velký problém.

Důležité je si uvědomit, že s postupujícími týdny těhotenství se zpomaluje schopnost těla kofein odbourávat, což znamená, že v krvi koluje stále déle. Někteří odborníci tvrdí, že ke konci těhotenství to je až 18 hodin,“ uvedla Novotná, která podotkla, že sice neexistuje důkaz, že by byl kofein pro plod nebezpečný, ale určitě na něj má vliv.

Kofein totiž prostupuje placentou do krevního oběhu plodu a dokáže zrychlit i tepovou frekvenci plodu. Navíc tyto stimulační účinky vydrží v těle plodu až 20x déle než v těle maminky.

„Množství kofeinu by v těhotenství nemělo překročit denní hranici 300 mg, což odpovídá dvěma menším šálkům kávy. Náhradou za kávu může být Caro nebo melta,“ řekla Novotná, která také v období gravidity varuje před redukčními dietami a očistnými kůrami.

Léčivé přípravky v těhotenství

Těhotenství je v životě každé ženy významné a ne vždy bezproblémové období. V jejím těle vzniká nový život, vyvíjí se nový člověk. Dochází proto často k obavám, aby vše probíhalo bez komplikací a nedošlo k jakémukoliv narušení průběhu těhotenství a vývoje miminka.

Za nejkritičtější období je z tohoto pohledu 1. trimestr (přesněji řečeno od cca 15. do 56. dne od početí), kdy se začínají vytvářet základy orgánů.

Důležité je tedy dbát zejména v tomto období na bezpečnost podávaných léčivých přípravků či bylin, aby nedošlo k poškození plodu nebo ovlivnění funkce orgánů.

Nejčastěji podávané léčivé přípravky v těhotenství

Léčivé přípravky určené k dlouhodobé léčbě chronických onemocnění (např. vysokého krevního tlaku, cukrovky, astmatu, epilepsie apod.) je nezbytné konzultovat s ošetřujícím lékařem (praktickým nebo gynekologem, případně specialistou).

V těchto případech je také nezbytné plánování těhotenství, neboť mnoho léčiv není v těhotenství s ohledem na bezpečnost plodu vhodných (jedná se např. o léčiva na epilepsii, vysoký krevní tlak či arytmie, warfarin). U ostatních léčivých přípravků platí „všeho s mírou“. Ke krátkodobému použití (obvykle 2-3 dny) mohou být níže uvedená léčiva užita bez obav.

Trvají-li potíže déle, je dobré obrátit se na lékaře a další postup a léčbu konzultovat právě s ním.

Bolest a horečka

Lékem první volby je paracetamol (např. Panadol®, Paralen®, Paramax®). Lze jej použít při bolestech i horečce, a to ve všech trimestrech po nezbytně dlouhou dobu.

S omezením a pouze po dobu nezbytně nutnou lze pak použít ibuprofen (Ibalgin®, Ibumax®, Brufen®) a kyselinu acetylsalicylovou (Acylpyrin®, Aspirin®), nesmí se však použít v posledním trimestru těhotenství.

Kašel

Kašel může být v těhotenství obzvláště nepříjemný. Ke konci těhotenství mohou záchvaty kašle dokonce vyvolat předčasný porod. Proto je velmi důležité jeho léčbu nepodcenit. Bohužel z důvodu, kdy se všichni výrobci kryjí před možnými riziky, jsou možnosti samoléčení velmi omezené. Doporučit Vám tak můžeme pouze jitrocelový sirup.

Bolest v krku

Při bolestech v krku se u těhotných používají především místně působící dezinfekční látky. Nedoporučují se kombinované přípravky s lokálními anestetiky a přípravky obsahující jód.

Vhodnou účinnou látkou je aminotridekan (Septilen® – dříve Septisan®). S opatrností se dá použít chlorhexidin (Septofort®) nebo benzydamin (Tantum Verde®).

Všechny přípravky ve formě pastilek slouží také k léčbě aft nebo jiných zánětlivých projevů v ústní dutině.

Chřipka a nachlazení

Chřipková a jiná virová onemocnění během těhotenství se léčí symptomaticky. To znamená, použijí se přípravky na bolesti či horečku, kašel, bolest v krku nebo ucpaný nos.

Kombinované léčivé přípravky nejsou většinou vhodné, protože obsahují i takové látky, které se v těhotenství nedoporučují, případně jsou zcela zakázány. Léčba jednotlivých obtíží byla uvedena výše.

Z nosních sprejů se pak volí převážně mořské vody či jiné, nejlépe hypertonické roztoky, které napomáhají uvolnit ucpaný nos při silném zduření sliznice.

Pálení žáhy a trávicí obtíže

Poměrně častým, přestože nezávažným problémem zejména v pozdějších stádiích těhotenství, je pálení žáhy. Bezpečně se dají použít neutralizační sloučeniny vápníku, hliníku a hořčíku, tzv. antacida, která neutralizují kyselinu v žaludku (Gaviscon®, Rennie®, Anacid®).

Tyto přípravky je možné použít i v případě trávicích obtíží a bolestí žaludku nebo pocitů plnosti. Ostatní potíže (žlučníkové koliky, křeče trávicího traktu, dlouhodobé bolesti žaludku atd.) je vhodné konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Průjem

Průjem nebývá obvykle spojen se změnami, které provázejí těhotenství. Může být však způsoben dietní chybou, případně střevní infekcí.

Pokud se jedná o méně závažnou formu, kdy není přítomna vysoká horečka, silné křeče v břiše, úporné zvracení či celkové vyčerpání organismu, které by mohlo ohrozit dítě, používá se obvykle diosmektit (Smecta®) ve formě prášku, který se rozpouští ve vodě.

Čištěný jíl, který obsahuje, na sebe váže toxické látky a ty postupně spolu se stolicí odcházejí z těla. Ochranný efekt na sliznici zažívacího traktu je možné využít i při podráždění žaludku.

Použít se dá také klasické „živočišné“ neboli aktivní uhlí (Carbosorb®, Carbo medicinalis®), případně po poradě s lékařem Hylak® Forte, roztok, který upravuje složení přirozené střevní mikroflóry a tím obnovuje normální funkci střeva.

Pokud se potíže se zpracováním potravy a vyprazdňováním objevují opakovaně a nejsou-li doprovázeny žádnými dalšími příznaky, které by svědčily o závažnějším onemocnění, je vhodné preventivně užívat probiotika nebo vlákninu.

Zácpa

Hormonální změny mohou také způsobit potíže s vyprazdňováním.

Nepomohou-li režimová opatření (zvýšený příjem tekutin a ovoce, kysané mléčné výrobky, přiměřená pohybová aktivita), mohou těhotné ženy použít laktulózový sirup (Laktulosa® Biomedica, Lactulosa® AL), který změkčí stolici a usnadní její odchod.

Působí pouze v tlustém střevě a do organismu se vůbec nevstřebává. Dalším řešením jsou glycerínové čípky, které působí podobně (změkčují a zvětšují objem stolice), případně šetrné dětské projímadlo Easylax® v ampulích, jejichž obsah se zavádí přímo do konečníku.

Hemoroidy

S postupujícím těhotenstvím dochází také k zatížení cév a celého kardiovaskulárního systému. Může proto docházet k nejrůznějším potížím s tím spojeným. Od výkyvů krevního tlaku přes bušení srdce a dechovou nedostatečnost až po otoky a bolesti nohou, vznik křečových žil a hemoroidů.

Tlak, který je vyvíjen na spodní polovinu těla a oblast pánve spolu s častějším posedáváním a zácpou přispívají k rozvoji nepříjemných hemoroidů. Důležitá je jak prevence, tak hygiena a léčba. K omývání se doporučují přípravky s obsahem dubové kůry (např.

jemná mycí emulze Herbalon®), k pravidelnému ošetřování pak kombinace mastí a čípků. Například mast Procto-Glyvenol® (od 4. měsíce těhotenství a s respektováním doporučeného dávkování), bez omezení pak mast a čípky Preparation H® nebo čípky HemaGel® Procto.

O užívání přípravků na zpevnění cévní stěny, které předcházejí vzniku otoků a křečových žil (např. Venoruton® Forte) se poraďte s gynekologem. Vhodné je nošení podpůrných podkolenek či punčoch.

Léčiva vhodná při kojení

V následujícím článku se věnujeme léčivům vhodným k použití při kojení. Možná by se Vám mohl hodit i náš článek s informacemi co si sebou vzít do porodnice. Věříme, že Vám těmito informacemi pomůžeme.

Vaše GigaLékárna 😉

Důležité upozornění

Informace uvedené na této stránce mají informativní charakter a jsou poplátné okamžiku, kdy byly sepsány. Přestože se na tomto textu podílelo několik lékárníků z GigaLékárna.cz, je důležité uvést, že informace jsou obecné.

Příbalové informace u léčivých přípravků se průběžně mění dle nejnovějších poznatků a je tedy potřeba se řídit vždy informací uvedenou v příbalovém letáku u konkrétního přípravku a to v okamžiku, kdy jej budete chtít používat.

Co je v těhotenství dobré pro ženu a její dítě – Novinky.cz

Mantrou pro všechny nastávající maminky by mělo být slovíčko „přiměřeně”.Foto: Profimedia.cz

Rozhodně neplatí, že by žena měla jíst v tomto období za dva a tedy se přejídat. Zároveň také není dobře se v tomto období významně omezovat. Jde o to, naslouchat svému tělu a upřednostňovat zdravé potraviny.

Organismus během těhotenství potřebuje více proteinů (bílkovin), vápníku, kyseliny listové, ale i kalorií celkově, je ale krátkozraké mu je dodávat v podobě šlehačkového dortu, ve kterém moc dalších potřebných látek nenajdete. Nicméně nikde není napsáno, že si takový dort jednou za čas nemůžete dopřát, jde také o vaši celkovou pohodu a spokojenost.

Váhové přírůstky v těhotenství
Jestliže jste před otěhotněním měla normální váhu, měla byste během něj přibrat cca deset až dvanáct kilogramů.
Jestli jste byla podvyživená před otěhotněním, můžete pod dohledem dietologa přibrat kilogramů i dvacet (pozor, podvyživená nemusí nutně znamenat, že jste vypadala jako chodící kostra. Může to znamenat i to, že jste měla špatně sestavený jídelníček, je tedy načase ho upravit).
Pokud jste se před otěhotněním potýkala s nadváhou, měla byste přibrat kolem osmi kilogramů.
Jestli byla vaší průvodkyní obezita, měla byste přibrat šest až osm kilogramů.

Hmotnost těhotné vždy sleduje i gynekolog, který by měl včas upozornit na odchylky od normálu.

Ženy by během těhotenství neměly držet žádnou striktní dietu, jen jedná-li se o dietu ze zdravotních důvodů. I tu je ale dobré během těhotenství s odborníkem poupravit.  Například dieta, kterou mají dodržovat diabetici, je pro těhotné ženy vhodná, jen je potřeba maličko upravit kalorický příjem.

Nízkokalorická dieta neumožňuje nastávající mamince ukládat si tolik potřebný podkožní tuk, kvůli tomu může být tělo ochuzeno o některé živiny a kojení pak může ženu o to víc vyčerpávat. Mantrou pro všechny nastávající maminky by mělo být slovíčko „přiměřeně”.

Každá žena by měla dbát na dostatečný přísun ovoce a zeleniny, nevynechávat maso ze svého jídelníčku. Pokud tak činí, měla by vědět, čím důležité nutriční látky, jako bílkoviny či železo, do organismu dodat jinak. Není ale nutné každé jídlo vážit a neustále přepočítávat jednotlivé nutriční složení.

Mnohem důležitější je dbát na bezpečnou úpravu a skladování potravin. Špatně zachlazené a nehygienicky uchované potraviny mohou stát za celou řadou nemocí včetně listerie a toxoplazmózy, což ohrožuje nejen ženu, ale i plod.

Jaké dodržovat zásady při úpravě a skladování potravin
Při manipulaci se zeleninou od hlíny a syrovým masem si vždy pečlivě horkou vodou a mýdlem umyjte ruce.
Syrové maso, drůbež, mořské plody by vždy měly být v lednici i na přípravné ploše v izolaci. Nikdy si nekrájejte zeleninu na salát tam, kde jste před třemi minutami manipulovala se syrovým steakem.
Nevařte maso do polosyrova. Nikdy.
Ovoce a zeleninu vždy myjte před přípravou a konzumací.
Kuchyňské potřeby myjte horkou vodu a saponátem. Vždy.

Během celého těhotenství je dobré se vyhýbat nejrůznějším dobrůtkám ze stánků na ulici a držet se raději pravidla: „Když nevidíte do kuchyně, obejděte ji obloukem.”

Vhodné není ani nepasterizované mléko, fresh džusy (které si doma nepřipravíte sami), ale i jídla jako tuňákový salát či jakékoli pokrmy s majonézou, s nepasterizovaným feta sýrem či se sýrem s ušlechtilou plísní.

Jde o to, že v těhotenství jakýkoli problém způsobený bakteriemi, plísněmi či parazity, byť může jít o obyčejný průjem, může způsobit celou řadu problémů, proto je lepší se všem rizikovým potravinám raději vyhýbat.

Konzumace ryb je v těhotenství vhodná, ale neplatí to pro všechny druhy. Vzhledem k tomu, jak je planeta znečistěná, obsahuje maso některých ryb poměrně hodně odpadních látek, přemíru rtuti – ta pro dítě ani ženský organismus vhodná není. Je proto lepší se vyhýbat druhům, jako je žralok, mečoun, makrela a omezit i konzumaci tuňáka (je vhodné jej konzumovat maximálně jednou týdně).

Naopak vhodné jsou ryby a mořské plody jako krab, garnát, ústřice, treska, sumec, ale i sladkovodní ryby.

Další, nad čím by během těhotenství měla žena přemýšlet, jsou bylinky a ovoce. Některé podporují klidný průběh těhotenství, jiné mohou vyvolávat napětí, způsobit dokonce předčasný porod. Džus z plodiny noni by žena měla vynechat rozhodně, nedozrálou papáju také.

Informovat se u svého porodníka, jestli bylinkový čaj, který si tak ráda dává, je pro ni v daném trimestru to „pravé ořechové“. Například čaj z maliníku, který jindy zklidňuje, otevírá děložní cesty, takže by ho žena neměla pít dříve než ke konci třetího trimestru.

Řešení v podobě doplňků stravy
Pokud máte obavy, že nedáváte plodu vše, co potřebuje, sáhněte po potravinových doplňcích. V lékárnách jich najdete nepřeberné množství, jen se ptejte po těch, které jsou vhodné pro těhotné ženy, protože mají trošku jiné složení. Tabletky ale nejsou všespásné, měly by být vždy pouhým doplňkem pestré a zdravé stravy. 

Během těhotenství organismus potřebuje více tekutin než předtím. Voda pomáhá kromě jiného předcházet komplikacím, mezi které patří: zácpa, hemoroidy, vznik otoků, obtíže močových cest. Nedostatek tekutin může vést i k předčasnému porodu.

Přesné množství denního příjmu tekutin v podobě nápoje i jídla závisí na mnoha faktorech, jedním z nich je teplota vzduchu, zdravotní stav, fyzická aktivita, ale také fakt, zda žena trpí či netrpí těhotenskými nevolnostmi, trápí ji průjem apod.

Institut zdraví v Londýně doporučuje, aby těhotná žena vypila denně 10 sklenic vody.

Je dobré mít na paměti, že některé nápoje jsou plné takzvaně prázdných kalorií, které organismu nepřinesou nic jiného než nadbytečné kilogramy.

Kromě toho některé nápoje (energetické) jsou pro gravidní ženu zcela nevhodné, jiné odvodňují (káva a kolové nápoje), takže je do denního příjmu tekutin není vhodné vůbec započítávat.

Jak poznáte, jestli je váš pitný režim v pořádku? Jen vzácně cítíte žízeň, vaše moč je světle žlutá, případně prakticky bezbarvá. Pokud je naopak moč tmavá a vy žízeň cítíte prakticky neustále, jste na dobré cestě k dehydrataci organismu. Na nic nečekejte a změňte to. A poslední pravidlo? Nikdy nečekejte, až budete mít žízeň. To už má váš organismus problém.

A jak je to s alkoholem? Vědci se doposud nedokážou shodnout, jaké množství alkoholu je pro těhotnou ženu ještě přijatelné, proto se alkoholu raději zcela vyhněte.

Alkohol se dostává do krve, skrz pupeční šňůru se může dostat velmi rychle i k miminku. Alkohol navíc může snižovat porodní váhu miminka a může způsobit i obtížný porod.

Navíc se vědci domnívají, že i nenarozené dítě může cítit příznaky kocoviny, stejně jako maminka.

Není to tak dávno, co byla káva kvůli obsaženému kofeinu těhotným ženám zcela zakázána. Dnes už lékaři v tomto směru nejsou tak striktní, jelikož i kofein může být v omezeném množství pro těhotnou ženu přínosem, zvlášť když trpí nízkým krevním tlakem.

Denní dávka kofeinu by ale neměla překročit 200 mg. Je zapotřebí brát ohled i na to, že kofein obsahuje kromě kávy i černý a zelený čaj či čokoláda a další potraviny.

Některé studie poukazují na to, že konzumace kofeinu má přímý vliv na porodní váhu miminka i termín, kdy budete rodit (čím více, tím dříve), jenže podklady těchto studií nejsou dostatečně ověřené.

Těhotenské chutě obvykle signalizují, že v jídelníčku něco chybí. Stává se, že těhotné vegetariánky během těhotenství začnou jíst samy od sebe maso, protože si ho tělo začne žádat, a naopak ženy, které jedly před otěhotněním pouze maso – v rámci proteinové diety, se vrhnou na sladké, protože potřebují doplnit cukry.

Se sladkým ale opatrně, mnohem lepší je do jídelníčku zařadit navíc porci rýže, těstovin nebo celozrnného pečiva. Mnohem rychleji pak i tyto chutě přejdou. Je tedy důležité tělu naslouchat, ale i přemýšlet nad tím, jak danou věc doplnit co možná nejvhodněji.

Jestliže se ale chutě začnou stávat nutkavými, kdy má žena tendence okusovat zdi (nedostatek vápníku) a zajídat je okurkami, je lepší se raději poradit s gynekologem.

Těhotenství není nemoc a vhodná fyzická aktivita tělu i v tomto období velmi prospívá. Pohyb totiž napomáhá správné funkci srdce, vývoji kostí, udržuje svěží mysl. Zdravé těhotné ženy by tak měly cvičit alespoň dvě a půl hodiny týdně. Do této doby se počítá intenzivní pohyb.

Pokud se nějaké sportovní činnosti žena věnuje dlouhodobě, je třeba zkonzultovat s porodníkem, jestli je vhodná i během jednotlivých trimestrů, případně je lepší konkrétní činnost nahradit jinou.

Pozitiva dostatku pohybu v těhotenství
Pravidelné posilování organismu zlehčuje porod. Trénované a zdravě se hýbající ženy mají statisticky měřený rychlejší porod, s menšími komplikacemi, méně si uvědomují porodní bolesti a lépe je snášejí.
Ženy ve fyzické kondici se po porodu lépe dostávají do původní formy. Průměrná žena si znovu atraktivní připadá více než rok po porodu. Ženy, které se nějakému druhu sportu věnují aktivně, se dokážou svým tělem pochlubit a cítit se v něm dobře již po šesti měsících.
Pravidelný pohyb snižuje riziko rozvoje eklampsie a následně preeklampsie, stejně jako gestačního diabetu (těhotenské cukrovky).
Pravidelné cvičení během těhotenství pomáhá nastávajícím maminkám s úpravou spánkového režimu, tělocvik zde funguje jako jedna z forem spánkové hygieny.
Být aktivní pomáhá gravidním ženám zůstat v pohodě. Hormony v těhotenství cloumají ženskou psychikou úplně neuvěřitelně, pokud chce žena zůstat v pohodě, je třeba se hýbat. Těhotným cvičenkám se vyhýbají deprese, malomyslnost, obavy z budoucnosti.

Obecně je v těhotenství doporučována chůze, plavání, tanec, jízda na kole, aerobic (s jistými omezeními), pilates či jóga. To jsou jen některé příklady, každá žena může mít svůj oblíbený pohyb, kterého se nemusí vzdát, pokud si je jistá, že neohrožuje své miminko.

S danou činností je vhodné přestat v okamžiku, když se u ženy objeví komplikace například v podobě vaginálního krvácení či riziko signalizující možnost předčasného porodu. Opět je tedy třeba dbát na signály těla.

Za nevhodné sporty jsou považovány druhy kontaktní, při nichž může dojít ke zranění, sportovní gymnastika, lyžování, ale i jízda na koni (kvůli riziku pádu).

Samostatnou kapitolou je potápění. Tomu je lepší se vyhýbat, jelikož změna tlaku může negativně působit na miminko. Během potápění se navíc mohou v těle matky vytvořit mikrobublinky vzduchu, které mohou ublížit jí i dítěti.

Pravidla pro zdravý pohyb s bříškem
Vždy se rozcvičte, pomalu si přidávejte a na konci si dejte čas na zpomalení, vydýchání a relax.
Během cvičení byste měla být schopna mluvit. Pokud nejste, přeháníte to a zpomalte. Okamžitě.
Dávejte si přestávky, vy i vaše dítě je potřebujete.
V prvním trimestru necvičte na zádech. Může dojít ke stahování cév, dítě by se mohlo ocitnout bez potřebného a nezbytného kyslíku.
Zakažte si poskoky, trhavé pohyby, snažte se spíš protahovat, cvičit plynule. Tento pohyb eliminuje možnost zranění.
Hlídejte si balanc. Jak vaše bříško poroste, bude se měnit i těžiště těla, a vy se tomu musíte přizpůsobit. Proto ve třetím trimestru vynechejte sporty, u kterých pády hrozí, mohlo by dojít ke zranění dítěte, předčasnému porodu. S příchodem třetího trimestru slezte z kola, zapomeňte na procházení se po lavičce a podobně.
Ve vyšších nadmořských výškách necvičte, dítě by mohlo mít nedostatek kyslíku. Do výšek nad dva tisíce metrů se raději vůbec nevydávejte.
Kontrolujte si před a po cvičení pitný režim, tekutiny musíte doplňovat velmi pečlivě, jinak bude organismus trpět.
Nikdy necvičte v extrémním horku nebo vlhkosti. Je jasné, že bikram jóga během těhotenství asi nebude to pravé, ale nezoufejte. Máte spoustu dalších možností.

Jestliže ženu během cvičení překvapí následující z komplikací – bolest hlavy, závrať, tlak na hrudi, otoky, křeče v lýtku, bolest břicha, rozostřené vidění, krvácení, nebo jiný výtok z vaginy, omezené pohyby miminka, kontrakce  apod. -, pak je třeba si okamžitě sednout na zem a raději volat lékaře.

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector