Bolesti jater – vše o zdraví

Tomu jak zlepšit zdraví jater se v ajurvédské a čínské medicíně věnovali léčitelé po tisíce let. V čínské medicíně se říká, že lékař, který ví jak harmonizovat játra, ví, jak vyléčit stovky nemocí.

 Udělejte si chvilku na přečtení nového článku z cyklu CESTA KE ZDRAVÍ, ve které vám každý týden představíme, jak funguje naše tělo a co dělat proto, abychom posílili naše zdraví.

Minulý týden jsme probírali mozek a tento týden připadla řada na játra, které jsou v našem těle nepostradatelný úžasný orgán, který nás zbavuje všeho zlého a ještě se umí jako jediný orgán sám uzdravit.

Játra jsou hlavní orgán detoxikace organismu

Játra jsou hlavním detoxikačním orgánem a během minuty v nich proteče až dva litry krve. Váží cca 1,4 kg a jsou uložené vpravo horní části břicha pod bránicí. Jsou zodpovědné za filtrování toxinů z krevního oběhu a zabraňují jejich usazování v tkáních.

Představte si játra jako motor ve vysavači, když se ucpe příliš mnoho nečistotami, pak přestane vysavač dobře vysávat, tedy fungovat.

Podobně jako, když jsou vaše játra zaneseny příliš mnoho toxiny, začnete být unaveni, imunitní systém nebude pracovat správně, zhorší se kvalita pokožky a začnete mít problémy s trávením, tedy začnete špatně fungovat jako celek.

Žijeme v hektické době plné stresu a toxinů. Jen málo z nás může tvrdit, že nepřijde do styku se znečištěným ovzduším, pesticidy, xenoestrogeny, těžkými kovy. Toxiny jsou obsažené v předmětech naší denní spotřeby (kosmetika, drogerie) i v jídle.

Pokud se nesnažíme minimalizovat expozici toxinů na denní bázi a nesnažíme se žít alespoň trochu zdravým životním stylem (pohyb, zdravá strava, minimalizace stresu), pak se může stát, že játra nebudou zvládat svojí detoxikační úlohu a toxiny se začnou usazovat v těle.

Nutno podotknout, že hromadění toxinů (xenoestrogenů) v těle souvisí také s estrogenovou dominancí.

Bolesti jater - Vše o zdraví

Kromě detoxikace organismu játra vykonávají další klíčové úlohy:

  • Jsou hlavním orgánem metabolismu neboli látkové přeměny. Látková přeměna je soubor enzymových reakcí, při nichž dochází k přeměně látek a energií v buňkách. Rozdělujeme na anabolismus (výstavbový proces) a katabolismus (rozkladový proces).
  • Hrají klíčovou roli v metabolismu sacharidů, tuků a bílkovin.
  • Produkují žluč, čímž pomáhají trávení.
  • Produkují některé hormony a některé hormony likvidují (inzulin, steroidní hormony).
  • Jsou zásobním orgánem glykogenu, železa, některých vitamínů a minerálů.
  • Jsou v nich tvořeny bílkoviny krevní plazmy.

Játra mají jako jediný orgán neuvěřitelnou schopnost regenerace vlastní tkáně.

Játra se dokáží sami regenerovat (dorůst) i v tak extrémních případech jako, když zbyde jen 25% tkáně. Z toho vyplývá, že játra vám toho hodně odpustí, ale i tak byste si je měli raději hýčkat 🙂

Bolesti jater - Vše o zdraví

Úloha jater v detoxikaci organismu

Jak už jsem psal, jednou z hlavních rolí jater je detoxikace organismu. Všechny látky příjímané nebo produkované tělem (vedlejší produkty metabolismu) se nakonec filtrují skrze játra. Existují 2 fáze detoxikace. Fáze I a II.

Fáze I

Ve fázi I jsou odbourávány chemikálie, jako jsou drogy, hormony, pesticidy a všelijaké další toxiny do méně škodlivých toxinů.

Během tohoto procesu jsou produkovány volné radikály, které by mohly ve větším množství poškodit i jaterní buňky.

Živiny, které podporují fázi I jsou vitamíny ze skupiny B, kyselina listová, glutathion a další antioxidanty (např. vitamín C, zinek, hořčík, molybden, bioflavinoidy).

Fáze II

Ve fázi II jsou odstraňovány nežádoucí látky (toxiny: např: nikotin, kofein, pesticidy, sulfáty, epoxidy, benzoáty) z těla ven a to ve vodě rozpustných látkách, které mohou být snadno vyloučeny žlučí nebo močí.

Mezi živiny, které podporují tuto fázi patří glutathion, n-acetyl-l-cystein, silymarin, kurkumin, SAMe, glycin, molybden, methionin, TMG, DMG, nebo vitamín E a B6. Při tomto procesu jaterní buňky spolu s dalšími látkami (cystein, glycin, síra) mění toxiny na méně toxické látky.

A i při tomto procesu vznikají volné radikály, které mohou poškodit jaterní buňky.

Ve fázi II jsou velice důležití glutathion a SAMe.

Glutathion je jeden z nejsilnějších antioxidantů, který se ve vysokých koncentracích vyskutuje v játrech a skládá se z aminokyselin cysteinu, glutaminu a glycinu. A pomáhá nejen jaterním buňkám před účinky volných radikálů. Tento enzym chrání buňky před toxiny je zásadní pro zdraví imunitní systém a funkci jater.

SAMe podporuje játra skrze metylaci a produkci glutathionu. Je pro tělo hlavním zdrojem methylu a podílí se na mnoha biochemických reakcích v játrech, včetně detoxikace a produkce antioxidantů. Navíc snižuje množství tuku v játrech, které je jednou z hlavních příčin jeho poškození.

Bolesti jater - Vše o zdraví

Jak zlepšit funkci jater

1. Vyhněte se nadměrnému užívání alkoholu, léků a drog

Hlavním orgánem odbourávání alkoholu jsou játra. Ty musí po jedné pijatice pracovat přesčas, aby dostaly vše zpátky do rovnováhy. Alkohol můžete, ale s rozumem. Např. 2 dcl červeného vína každý večer. Stejně tak játra zatěžují časté užívání drog či léků.

2. Soustřeďte se na konzumaci protizánětlivých potravin organického původu (bio)

Vaše strava rozhoduje o tom, jak budou pracovat vaše játra. Protože játra štěpí tuky, přeměňují bílkoviny, sacharidy a zbavují se přebytečných látek z krve.

Pro správnou funkci jater je nezbytná nízká hladina cukru s nízkým obsahem toxinů. Vhodnými jsou tedy potraviny s vyšším obsahem vlákniny.

Dle některých studií může vysoké množství antioxidantů a vlákniny dokonce zvrátit poškození nebo onemocnění jater [1].

Zkrátka konzumujte opravdové potraviny nejlépe z bio produkce (maso, ovoce, zelenina), nikoliv průmyslově zpracované potraviny. Bio původ je jeden z mála způsobu jak snížit hladinu pesticidů v těle. Čím méně toxinů v těle bude, tím lépe budou játra pracovat a tím zdravější budou. Podstata zdravého stravování neleží v kvantitě, nýbrž v kvalitě.

Mezi protizánětlivé potraviny podporující funkci jater patří:

  • Hořká zelenina: Hořkost je obvykle známkou toho, že jsou v potravě přítomny prospěšné enzymy, které vyživují játra a stimulují trávení (produkci žluči). Hořké potraviny mají dostatek minerálů a snižují obsah těžkých kovů v krvi. Mezi hořké potraviny patří: pampeliška, kopřiva, rukola, čekanka nebo třeba některé druhy okurek.
  • Probiotické potraviny: Potraviny, které podporují zdraví a pestrost mikrobiomu. Patří sem kefír, kombucha, kimchi nebo jiná fermentovaná zelenina (zavařené okurky, kysané zelí).
  • Listová zelenina: Je nabitá protizánětlivými a antioxidačními látkami. Může zvyšovat hladinu glutathionu, což je jeden z nejsilnějších antioxidantů, který má silné tlumící účinky proti vzniku volných radikálů.
  • Brukvovitá zelenina: Zvyšuje hladinu draslíku a obsahuje indoly, což jsou sloučeniny známé svým protirakovinovým účinkem. Zároveň pomáhají v boji proti estrogenové dominanci. Brukvovitá zelenina (brokolice, květák, atd.) totiž dokáže zvýšit produkci glukosinátů, které pomáhají detoxikovat játra a zvyšují schopnost jater odbourávat z krve karcinogenní látky a těžké kovy. Mezi takové látky patří například indole-3-carbinol, který je zkoumán pro své antikarcinogenní, antioxidační, antiaterogenní a antiestrogenní účinky [2, 3, 4].
  • Zelené rostliny (chlorella, spirulina): Prostřednictvím chlorofylu pomáhají zbavovat se těla toxických látek jako dioxiny přes játra a stimulují produkci antioxidantu superoxid dismutázy.
  • Bylinky (kurkuma, zázvor, koriandr, petržel, oregano): Stimulují produkci glutathionu a působí protizánětlivě. Kurkumin obsažený v kurkumě má širokospektrální použití a jedním z nich je i účinek proti hromadění toxinů v organismu.

Mezi nejhorší potraviny pro zdraví jater můžeme zařadit:

  • Příliš mnoho alkoholu nebo kofeinu.
  • Průmyslově zpracované potraviny obsahující rafinované rostlinné oleje, cukry, umělé barviva a sladidla.
  • Ovoce a zelenina obsahující pesticidy většinou nepocházející z ekologické produkce.
  • Průmyslově zpracované uzeniny obsahující dusičnany.
  • Smažená jídla.

3. Doplňky stravy pro podporu jater

Uvedu vám malý výčet látek a bylin, které mají pozitivní vliv na zdraví jater a odstraňování toxinů z těla.

  • Ostropestřec mariánský a v něm látka zvaná silymarin, která zabraňuje vyčerpání glutathionu v játrech a podporuje zdraví jater.
  • Glutathion je vůbec jeden z nejsilnějších antioxidantů v našem těle, který je produkován játry a bojuje s volnými radikály. Glutathion také pomáhá zbavovat se tělo xenobiotik (cizorodé látky), účastní se se syntézy a opravování nukleových kyselin, odstraňuje toxiny a karcinogeny, podporuje správnou funkci imunitního systému, chrání buňky před oxidativním stresem. Jeho nedostatek je spojený s rychlejším stárnutím, diabetem, skvrnami na pokožce, diabeze a neurodegenerativními onemocněními.
  • N-Acetyl-L-Cystein je prekurzorem jednoho z nejsilnějších antioxidantů glutathionu, který se tvoří v játrech. Účinná látka proti volným radikálům. Je vhodné suplementovat i v případech.
  • Indole-3-Carbinol nebo DIM jsou látky, které jsou zkoumány pro své širokospektrální antioxidační, antikarcinogenní a antiestrogenní účinky. Pomáhá játrům z těla vylučovat karcinogenní látky a těžké kovy.
  • Kurkumin, který má širokospektrální použití a jedním z nich je i účinek proti hromadění toxinů v organismu.
  • Za další zajímavé doplňky stravy, které kombinují sílu bylin a antioxidantů stojí zmínit: SAMe, Liver Refresh, Methionin, Liv.52, DIM, TMG, DMG.

Bolesti jater - Vše o zdraví

4. Snižte stresovou zátěž

Každé stresové vypětí má drtivý dopad na váš endokrinní, reprodukční, trávicí a imunitní systém.

Výzkumy ukazují, že změny na ose hypothalamus – hypofýza – nadledvinky způsobené stresem podporují zánětlivou reakci a způsobují poškození jater a mohou přispívat k onemocnění jater [5].

Špatná funkce jater může být spojena s brain fog (mozková mlha), závratí, bolestmi hlavy, křečemi, problémy s menstruací nebo trávením.

5. Cvičte a hýbejte se

Poslední studie ukazují, že cvičení a pohyb snižují zánět a oxidační stres u onemocnění jater souvisejících s obezitou. Pohyb rozproudí srdce a to pumpuje více krve do jater, kde je očišťovaná od nežádoucích látek a zároveň vyživuje játra [6]. 

Zajímavé:  Jaké Jsou Příznaky Mozkové Mrtvice?

Mezi další rady, jak si udržovat játra v kondici je vyhýbat se nebezpečným chemikáliím (např. při malování nebo domácím úklidu), provozovat bezpečný sex (vyhnout se přenosným infekcím ohrožující nejen játra), oplachovat ovoce a zeleninu důkladně od pesticidů a v neposlední řadě pít dostatek vody.

Závěr

Klíč ke zdravým a funkčním játrům vede přes zdravý životní styl oproštěný od toxinů, holdování alkoholu, ale i kouření nebo drogám. Játra mají navíc jednu úžasnou funkci a to, že se umí sami regenerovat (uzdravit). Takže na změnu životního stylu není nikdy pozdě. Čím dřív začnete, tím zdravější budete 🙂

Jiří Votava

Bolesti jater - Vše o zdraví 

Jak vyčistit játra

Játra jsou klíčovým orgánem v látkové výměně organismu. Starají se o metabolismus sacharidů, tuků i bílkovin. Produkují žluč i hormony. Ukládají a následně uvolňují glykogen, železo a některé vitamíny. Produkují bílkoviny krevní plazmy a v neposlední řadě také  detoxikují organismus.

Bolesti jater - Vše o zdraví Okysličení jater

Dopřejte játrům kyslík. Běžte si zaběhat nebo si dejte delší svižnou procházku. Dobrou službu vám udělá i cvičení. Ať děláte, co děláte, dbejte na pořádné prodýchávání.

Bolesti jater - Vše o zdraví Dodržujte pitný režim

Na detoxikaci a regeneraci jater platí pitný režim. V pitném režimu by měla figurovat hlavně voda ochucená čerstvě vymačkanou citronovou šťávou nebo jaterní čaje s bylinkami, které podporují normální činnost jater.

Bolesti jater - Vše o zdraví Vitamíny a minerály

Játra k detoxikaci potřebují dostatek betakarotenu a síry, která aktivuje detoxikační enzymy jater. Síru získáte z mrkve, řepy, brokolice, česneku, cibule a listové zeleniny. 

Bolesti jater - Vše o zdraví Bylinky na játra

Kromě zeleniny a v omezené míře i ovoce můžeme povolat do boje za regeneraci jater i bylinky. Ostropestřec a kurkumín dokáží divy. Najdete je například v čajích značky Leros a dalších. 

  • Kurkumu znáte jako jednu ze složek kari. Na játra působí tak, že podporuje jejich normální činnost.
  • Ostropestřec mariánský je typ bodláku, který svými účinky játra potěší. Můžete si ho vypěstovat sami na zahradě a jeho semínka pak rozdrtit v hmoždíři a přidat třeba do jogurtu. Další možností jsou doplňky stravy z ostropestřce. Je to účinný antioxidant, který podporuje normální trávení a normální činnost jater a žlučníku.
  • Dalšími bylinkami jsou třeba fenykl, řepík, pampeliška a měsíček. 

Bolesti jater - Vše o zdraví Co játrům škodí

Obecně se dá říct, že játrům škodí přetěžování průmyslově zpracovanými potravinami, které obsahují velké množství konzervantů, barviv, sladidel a ztužených tuků. Játra nepotěšíme ani alkoholem a kouřením. Velké škody v našem těle mohou napáchat také plísně a žluklé oleje.

Pokud nevíte kde sehnat kurkumu či ostropestřec, vyzkoušejte naši internetovou lékárnu. 

Doplňky stravy na játra      Léky na játra

Co všechno má vliv na zdraví jater?

játra Bolesti jater - Vše o zdraví

Jestliže se o své tělo zajímáte, měli bystese zajímat i o to, jaké faktory ovlivňují i vnitřní orgány těla. Všichni víme,že játra jsou spojena s alkoholem – ten, kdo holduje tomuto zlozvyku musípočítat s tím, že si játra poškodí. Jenže věděli jste, že jsou i jiné věci,které játrům škodí?

Cukr

Příliš mnoho cukru není špatné jen pro našezuby. Cukr může poškodit i játra. Právě játra používají fruktózu k výrobětuku. Příliš mnoho rafinovaného cukru a kukuřičného sirupu s vysokýmobsahem fruktózy způsobuje hromadění tuku, které může vést k onemocnění jater.

Bylinné doplňky

I když bylinný doplněk znamená „přirozený“,nemusí to tělu vždy vyhovovat. Například u některých lidí, kteří berou bylinkuzvanou kava kava neboli pepřovník opojný na menopauzu nebo k relaxaci, můžedojít k nesprávné funkci jater, což může způsobit hepatitidu nebo selháníjater.

Nadváha

Jestliže je člověk obézní, jeho tuk se začnehromadit v jaterních buňkách, což vede k onemocnění jater (NAFLD). Výsledkemje, že játra mohou začít bobtnat. Postupem času může dojít ke ztvrdnutí azjizvení jaterní tkáně (cirhóza). Dieta a cvičení mohou nemoc zastavit.

Příliš mnoho vitamínu A

Lidské tělo potřebuje vitamín A ke správnéfunkci. Můžeme jej získat z různého ovoce a zeleniny, zejména z těch, kteréjsou červené, oranžové a žluté. Ale pokud užíváte doplňky s vysokými dávkamivitamínu A, nemusí to svědčit játrům. Před užitím jakéhokoliv vitamínu A seporaďte se svým lékařem, protože jej pravděpodobně nebudete potřebovat.

Acetaminophen

Při jakékoliv bolesti je člověk zvyklý siokamžitě vzít lék, který bolest utlumí. V tomto případě je dobré nepřekračovatdoporučené množství, protože pokud si vezmete prášek na bolest či nachlazení,který obsahuje acetaminofen, můžete si trvale poškodit játra.

Trans tuky

Trans tuky představují umělé tuky, kteréobsahují potraviny jako jsou polotovary, smažená jídla, koblihy apod. Strava svysokým obsahem těchto trans-tuků zvyšuje pravděpodobnost vyšší hmotnosti. Ajak už bylo zmíněno výše, nadváha není pro játra dobrá.

Bolesti jater - Vše o zdraví Přidejte si magazín ZdravéRady.cz na hlavní stránku Seznam.cz

8 nebezpečných onemocnění jater a jak jim předcházet s ostropestřcem mariánským

Játra jsou jedním z nejdůležitějších lidských orgánů. Nachází se v pravé části břišní dutiny, v blízkosti bránice. Jsou řídící jednotkou metabolismu (látkové přeměny v těle), podílí se na mnoha významných funkcích organismu, jako např. filtrování tělu škodlivých látek, vytváření mnohých pro organismus potřebných látek a také tvoření a ukládání jejich zásob.

Všechny základní složky potravy, kterou přijmeme (tedy cukry, bílkoviny a tuky) se po strávení dostávají přes krevní oběh do jater, kde probíhá jejich další zpracování na vitamíny, hormony a jiné látky, které jsou nezbytné pro život.

Onemocnění jater jsou nejčastěji vyvolány špatnou životosprávou, infekcemi, působením alkoholu drog, otravami, či nádory. Člověk si onemocnění jater nemusí všimnout, protože příznaky jsou často velmi těžko pozorovatelné.

Pokud se však onemocnění jater neléčí, mohou vygradovat do trvalého poškození nebo dokonce selhání jater, tedy stavu, kdy jsou funkce jater omezeny do takové vyznamenal míry, že játra už není schopna plnit své funkce.

1. Ztukovatění jater (Steatóza)

Steatóza je metabolická porucha při níž dochází k hromadění tuků v játrech. Vyskytuje se zejména u obézních lidí a u konzumentů nadměrného množství alkoholu. V dnešní době je již považována za civilizační chorobu.

Nealkoholická steatóza nemá zejména zpočátku viditelné příznaky, proto je mimořádně nebezpečná a často se diagnostikuje u postiženého pacienta náhodně nebo pozdě. Tento typ steatózy má dlouhodobý vývoj. Typickými příznaky steatózy jsou nevolnost a někdy zažloutnutí kůže ve stádiu kdy už játra nejsou schopna odbourat bilirubin.

Alkoholickou steatózu doprovázejí těžší příznaky, např. nevolnost, malátnosti, zvracení, poruchy vědomí, žloutenka, selhání ledvin, nadýmání …V raném stádiu je možné onemocnění zastavit a proces ztučnění zvrátit, později je poškození nevratné.

2. Infekční mononukleóza

Mononukleóza je virové onemocnění, které se nejčastěji přenáší slinami. Postihuje převážně mladých (zvykne se mu říkat i „líbací nemoc“). Přes sliny virus vniká do slinných žláz a lymfatického systému, kde se množí a krevním oběhem se dostává do organismu.

Má velmi podobné příznaky jako angína, resp. chřipka (bolesti v krku, zvýšená teplota…), no nezabírají na ni antibiotika.

Po diagnostikování onemocnění (většinou po tom, jak se léčba antibiotiky ukáže jako neúspěšná) se dají zjistit i jiné příznaky jako např. zvětšená slezina a játra (což může být příčinou bolestí v pravé části břišní dutiny).

Léčba je poměrně zdlouhavá a vyžaduje speciální stravovací režim a omezení fyzické i psychické zátěže.

3. Zánět žlučníku (Cholecystitída)

Je zánětlivé onemocnění které můe mít různé příčiny. Může být vyvolané bakteriální infekcí (např. E.coli, Salmonella), často je spojeno se žlučovými kameny nebo jinými infekcemi v organismu.

Způsobuje poškození vnitřní stěny sliznice žlučníku, což může vést k praskutí a šíření žluči do okolí. Projevuje se náhle a poměrně bolestivě (v pravé části břišní dutiny), vyžaduje velmi důslednou léčbu.

Typickými příznaky jsou nevolnost, zvracení, třes, chřadnutí, horečka, nervozita pramenící z bolesti, která má trvalý charakter.

4. Žlučové kameny (Cholelitiáza)

Žlučník je orgán funkčně napojen na játra. V játrech se tvoří žluč, která se ve žlučníku ukládá a využívá k natrávení zkonzumovaného jídla.

V žlučníku se však mohou tvořit i kameny, které mohou způsobit akutní zánět žlučníku, nebo dokonce poškození jater či zánět slinivky.

Rizikovými faktory pro jejich tvorbu je nepřiměřená konzumace mastných jídel s vysokým obsahem cholesterolu, obezita, strava s nízkým obsahem vlákniny.

Zpočátku se žlučníkové kameny nemusí projevovat nijak. Problémy mohou nastat při pohybu, kdy se i kameny v žlčku začnou hýbat. Z toho pramení nevolnost, nechutenství, plynatost, průjem. Pokud se kámen zasekne v žlučovodu, přichází k tzv.

kolice provázené intenzivní záchvatovou bolestí vpravo pod žebry. Na vznik žlučových kamenů má významný vliv zejména strava.

V případě zjištění žlučníkových kamenů je třeba se vyhýbat jídlům s vysokým množstvím tuku a cholesterolu (tučné mléčné a masné výrobky, smažené jídla, sladkosti, ryby, uzeniny, červené maso, alkohol).

Podle mnoha domácích i zahraničních zdrojů se jako prevence proti tvorbě žlučových kamenů, na zlepšení trávení a stimulaci toku žluči přes játra a žlučník doporučuje bylinka Ostropestřec mariánský. V úvodní fázi tvorby žlučníkových kamenů může zabránit jejich dalšímu vývoji a tvorbě. Nicméně pokud jsou již kameny vytvořeny, v tomto případě je bohužel jediným řešením jejich operativní odstranění.

Následně se doporučuje užívat ostropestřec mariánský drcený plod již v rámci prevence a také celkové detoxikace organismu a samozřejmě stejně pro regeneraci jater.

Bolesti jater - Vše o zdraví

5. Žloutenka (Hepatitida)

Žloutenka je infekční zánět jater způsobené viry, které napadají játra. Podle typu viru se hepatitida dělí na typ A, B, C, D, E, G, přičemž u nás se nejčastěji vyskytují první tři typy. Jelikož každý typ způsobuje jiné onemocnění, i příznaky jsou odlišné.

Zajímavé:  Nemoc cukrovka - Vše o zdraví

Hepatitida typu A má podobné příznaky podobné chřipce, tedy bolesti žaludku, nevolnost, ale i zažloutnutí očí a pokožky, světlé zbarvení stolice, tmavé zbarvení moči.

Hepatitida typu B má podobné příznaky jako hepatitida typu A, ale zažloutnutí pokožky není patrné u každého pacientaHepatitida typu C je mimořádně nebezpečné zejmena proto, že typické zažloutnutí se při ní nemusí vůbec dojít a nemusí být na první pohled pozorovatelné.

Obecně je pro Hepatitidu typická i únava, malátnost, bolesti kloubů, tlak v pravé části břišní dutiny,Léčba žloutenky je komplikovaná, proto je mimořádně důležitá prevence a zvýšená hygiena rukou.

6. Cirhóza jater

Cirhóza je chronické onemocnění, při kterém dochází k nevratným změnám na játrech. Může vzniknout z více příčin, mezi které kromě užívání nadměrného množství alkoholu patří i neléčená hepatitida, metabolická onemocnění atd.

Typickými úvodními příznaky cirhózy jsou únava, nechutenství, problémy se stolicí, nadměrná plynatost, chřadnutí. Bolesti v pravé části bříšní dutiny a zažloutnutí pokožky se objeví až později. Onemocnění ve vysokém stádiu provázejí i zvracení krve, nebo poruchy mozkové činnosti.

7. Rakovina jater

Rakovina jater je smrtelné onemocnění. Často vzniká na základě cirhózy nebo infekčního onemocnění (jako žloutenka). Příznaky rakoviny jater jsou poměrně obecné.

Bolest břicha na pravé straně, únava, teplota, třes, nechutenství, později ztráta svalové hmoty, atd. V případě, že onemocnění souvisí s hepatitidou je typickým příznakem také zežloutnutí pokožky.

Při včasné diagnostice a správné léčbě je možné život pacienta prodloužit i o několik let.

8. Selhání jater

Selhání jater může mít dvě formy – akutní a chronickou. Akutní selhání má rychlý průběh (do 8 týdnů, např. v důsledku otravy houbami, virového zánětu jater nebo při rakovině jater).

V případě chronického selhání jater je průběh delší (k selhání jater může přijít po 6-7 měsících, např. Při cirhóze, neléčené virové hepatitidě apod.). Neléčené selhávání jater vede k smrti.

Příznaky jsou na úvod neurčité a obecné (bolesti v břišní dutině, slabost, nevolnost), později dochází k hormonálním poruchám a hromadění nežádoucích látek v organismu.

Typickým příznakem je také zežloutnutí kůže a očního bělma, špatná srážlivost krve, v konečném stadiu kóma, která vzniká na základě poruchy funkce mozku, do kterého se dostávají vlivem nefunkčních jater látky, které jsou pro něj toxické.

Regenerace jater a prevence před jejích onemocněními

Tak jako při jiných onemocněních, i při onemocněních jater platí, že způsob a úspěšnost léčby záleží od příčiny vzniku a stádia ve kterém se nacházejí.

Ve většině případů je prvním a nezbytným krokem změna životosprávy.

Při onemocněních jater způsobených alkoholem je nutná abstinence, při poškození jater vlivem nesprávného stravování zase úprava jídelníčku (dieta) a zařazení fyzické aktivity.

Účinným pomocníkem při regeneraci jater je bylinka Ostropestřec mariánský a to obzvláště konzumace jeho plodů v drcené formě.

Ostropestřec totiž obsahuje flavolignany silybin, silydianin a silychristin (silycristin, silykristin), které se souhrnně nazývají silymarin.

Silymarin obsažený v ostropestřci mariánském regeneruje jaterní buňky, chrání před poškozením DNA a snižuje aktivitu látek stimulujících růst nádorů. I proto o něm mnozí hovoří jako o „zázračné bylince“.

Ostropestřec mariánský však není určen pouze pro lidi, kteří trpí onemocněními pečení. Mimořádně vhodné je absolvovat ostropestřcovou kúru i preventivně jako součást detoxikace nebo pokud máte pocit, že jste v poslední době svým játrům dali pořádně „zabrat“.

Ušetřete s množstevními slevami, poštovným ZDARMA a akčním balením až 275g jen do konce září!

Jak na zdravá játra

ZDRAVÁ JÁTRA

Játra patří mezi životně důležité tělesné orgány lidského organismu, nacházející se v horní části břicha, v břišní dutině a zároveň jsou největším vnitřním orgánem. V lidském organismu mají mnoho důležitých funkcí, podle vědců se v játrech každý okamžik odehrává asi 500 chemických reakcí.

Nejdůležitější funkcí jater je jejich detoxikační schopnost, při které odbourávají škodliviny, které se do organismu dostaly potravou, alkoholem nebo společně s léky. Odbourávají ale i toxické působení, vznikající v průběhu látkové přeměny v organismu.

Mezi další procesy, které mají játra na starosti patří látková přeměna tuků a sacharidů, tvorba bílkovin, tvorba žluči do střev, napomáhají trávicímu systému, řídí průchodnost a uschovávání krve, ukládají nezbytně důležité látky, metabolizují cholesterol, rozkládají některé hormony a v neposlední řadě štěpí složitější látky na jednodušší (bílkoviny na aminokyseliny). Na okruh jater se váže celá řada podřízených orgánů, spolu se svým párovým orgánem žlučníkem odpovídají za kvalitu šlach, očí a nehtů.

Z pohledu tradiční čínské medicíny jsou játra orgánem, který uchovává nezpracované emoce, především vztek, zlost a pesimismus. Pokud tyto emoce v sobě dusíme a neventilujeme, zůstávají v játrech a oslabují je.

Podle ročních období mají játra svůj vrchol na jaře, je to doba růstu a výstavby, která se odehrává nejen v lidském těle, ale také v celé přírodě.

Právě jaro je ideálním obdobím, kdy můžeme tělu pomoci odlehčit od nastřádaných jedů, které přes zimu posbíralo.

NEMOCI JATER

Játra mohou onemocnět velmi snadno, ovšem ne vždy to člověk ihned rozpozná. Pokud je onemocnění včas odhaleno, mohou se játra plně zotavit, nová rostoucí tkán nahradí tu, která byla nenávratně poškozena.

Onemocnění jater je úzce spjaté s nadměrným užíváním léků, konzumací alkoholu, ale také se špatnými stravovacími návyky, mezi které patří konzumace tučných nebo smažených jídel, bílé mouky a cukru.

Slabá játra nemají jen alkoholici, ale i osoby, které prodělaly mononukleózu, žloutenku či bakteriální onemocnění nebo ženy, které dlouhodobě berou hormonální antikoncepci.

  • nevolnost až pocit na zvracení
  • bolest v horní oblasti břicha
  • nadměrné pocení a tělesný zápach
  • zápach z úst
  • svědění kůže, hnědé skvrny na kůži
  • změněná barva stolice
  • černé kruhy pod očima, oteklé oční bulvy
  • někteří lidé mohou pociťovat chronickou únavu a ztrátu tělesné hmotnosti

Žádné z těchto uvedených příznaků by se neměly zanedbávat, z dlouhodobého hlediska mohou vést k závažnějším poruchám jater, které již nejsou tak snadno odstranitelné.

Steatóza jater (ztučnění jater) je nejčastější metabolickou poruchou jater, která postihuje zejména dospělé osoby ve středním věku, ale může se objevit i u dětí nebo mladých lidí. Příznaky ztučněných jater bývají dlouhodobé a nespecifické jako třeba únava nebo porucha soustředění.

Játra jsou zrádným orgánem, nemají nervy, a proto ani těžce poškozená nijak výrazně nebolí. Mezi nejčastější příčiny steatózy patří alkoholismus, nadváha, cukrovka, nadměrné hladovění a hubnutí, ale také špatná výživa spojená s nadměrným přísunem potravy. Velmi často onemocní lidé, kterým se později projeví cukrovka.

Ztučnění jater je považováno zejména za civilizační onemocnění, kterému lze předejít díky omezení alkoholu, omezením tuků a cukrů ve stravě, popřípadě snížením tělesné váhy.

Ztučnění jater by se rozhodně nemělo podceňovat, v některých případech může vést až k cirhóze (ztvrdnutí jater), kdy už jde o závažný zdravotní stav spojený se značně významnou poruchou funkce jater.

Cirhóza jater (ztvrdnutí jater) je onemocnění způsobené chronickým poškozováním jejich buněk, které nepostihuje pouze alkoholiky. Pokud je léčená včas, lze předejít závažným až život ohrožujícím komplikacím.

Cirhóza může být způsobena několika různými příčinami, ale nejčastěji je přisuzována alkoholismu, virové hepatitidě typu B nebo poruše metabolismu látek, které se zpracovávají játry. Jaterní cirhóza nemusí mít dlouhou dobu žádné příznaky nebo může mít takové, které přisuzujeme jiné nemoci.

Klasické příznaky se projeví až v pozdějším stádiu, kdy vzhledem k léčbě bývá již pozdě.

Příznaky cirhózy:

  • ztráta chuti ke konzumaci potravy, hubnutí, u žen ztráta menstruačního cyklu
  • únava, nadýmání, zácpa
  • tlak v pravé horní oblasti břicha, zežloutnutí kůže
  • v posledním stádiu nemoci se dostaví krvácení z jícnu, snížení mozkové kapacity, třes a vysoký krevní tlak

Při léčbě tohoto onemocnění je nutné dodržovat jaterní dietu a úplně přestat pít alkohol. V některých případech je možné provést transplantaci jater, jde ovšem o velmi složitý proces omezující pacienta po zbytek života. 

OČISTA JATER

Jak již bylo zmíněno, játra jsou orgánem, který má velmi silnou schopnost regenerace a v lidském organismu plní celou řadu důležitých funkcí.

Abychom játrům ulehčili a podpořili jejich činnost je důležité dodržovat správnou životosprávu, omezit tučná jídla, dodržovat pravidelný pitný režim a vyvarovat se alkoholu společně s tabákovými výrobky. Pokud to jenom trošku půjde, vyhýbejte se znečištěnému prostředí a stresu.

Nejvhodnější dobou, kdy začít s detoxikací jaterního okruhu je jaro, v tomto období nám začíná stoupat energie a chuť do života po dlouhé zimě.

Důležitým pomocníkem při podpoře detoxikace jater jsou zejména bylinky, které díky svým schopnostem mohou pomoci při problémech s játry. Mezi nejúčinnější pomocníky při regenerační kůře patří zejména:

  • Ostropestřec mariánský obsahuje látky, které zabraňují toxickým látkám vniknout do jaterních tkání. Ostropestřec posiluje imunitní systém organismu a podporuje regeneraci již poškozených jaterních buněk.
  • Pampeliška smetánka příznivě ovlivňuje činnost jater, je vhodná zejména při léčbě žloutenky a hepatitidy. Napomáhá zvyšovat tvorbu a vylučování žluči.
  • Kurkuma dlouhá přezdívaná jako indický šafrán, je známá díky svým protizánětlivým účinkům a využívá se jako silný antioxidant. Používá se při chronických onemocněních jater a žlučníku a podporuje regeneraci jaterních buněk.
  • Pískavice řecké seno patří mezi jednu z nejstarších léčivých bylinek starověkého Egypta. Pomáhá při snižování hladiny krevního cukru, povzbuzuje trávení a je známá svými protizánětlivými účinky.  
Zajímavé:  Zánět Mandlí Domácí Léčba?

Vyvracíme mýty o zdraví: Játra nebolí, ani když nejsou v pořádku

Omyl. Je sice jisté, že nadměrné a dlouhodobé pití (hlavně lihovin) játra nevratně ničí, ale není to ani zdaleka jediný důvod jejich disfunkcí. Těch je spousta, i banálních. Stačí, když „obyčejné“ žlučníkové kameny zamezí odtoku žluči do střev, vliv mohou mít i některé další choroby. Stejně jako alkohol škodí nadužívání léků, hlavně na bázi paracetamolu.

Ve starším věku běžně dochází ke ztučnění jater, na ně ale obvykle stačí změna životosprávy. S tím často souvisí obezita. U poruch jater může jít o vedlejší projev cukrovky.

Běžně také problémy s játry souvisí s nákazou infekční hepatitidou, obvykle typem A (termín žloutenka je nepřesný, je to jen symptom, který člověk mít může ale nemusí, navíc tato barva doprovází mnohdy i choroby žlučníku a slinivky).

Mýtus č. 2 – dokud nebolí, jsou v pořádku

Podle toho se opravdu řídit nedá. Nebolí totiž skoro nikdy. Prostě v nich nejsou nervová zakončení, která by to umožnila.

Výjimečně může dojít někdy až k bolesti pod pravým žeberním obloukem, ale jen za určitých okolností, třeba při náhlém zvětšení jejich objemu, k rychlému rozepínání vazivového pouzdra, což vede k neurčitému tlaku a nelibým pocitům.

Že o játrech většinu života nevíme (a když máme štěstí, až do jeho konce) automaticky neznamená, že musí být v pořádku a nemusíme se jimi zabývat. Když totiž začnou dělat potíže, a takové, že jsou nepřehlédnutelné, může být pozdě.

V rámci preventivních prohlídek se dají dílčí problémy snadno odhalit díky jednoduchému vyšetření krve, kdy jsou některé jejich hodnoty zvýšeny. Obvykle na to stačí úprava jídelníčku a vynechání nebo alespoň omezení alkoholu.

Mýtus č. 3 – játra vyžadují pravidelnou očistu

Podvod! Neexistuje jediný vědecký důkaz, že by půst, potravní doplňky, jakékoli byliny, rostliny, zlepšily stav a funkce jater. Jde pouze o snadný výdělek založený na balamucení lidí a šíření lživých fám. Je to podobný trend jako s detoxikací a podobnými šarlatánskými nesmysly.

 Velice populární a podle výrobců maximálně účinný je například výtažek z bylinky ostropestřec mariánský. Proto ho vědci ze dvou oborů (medicíny a chemie) podrobili pečlivému zkoumání.

Jeho dlouhodobé užívání u těch, co měli problémy s játry, nevykázalo žádné převratné účinky, které by se nedaly přičíst placebo efektu. Jediné, co bylo pozitivní, že se u něj neprokázala žádná škodlivost, takže pokud si někdo myslí, že mu pomáhá, může ho vesele užívat.

Játrům prospěšné doplňky stravy prostě neexistují. Když je moc zatěžujeme, nejásají, ale poradí si, s výjimkou pravidelného a přehnaného množství lihovin. Mají totiž nadprůměrnou schopnost regenerace.

Mýtus č. 4 – diety játrům pomáhají  

Pokud bychom hledali něco, co je nadměrně zatěžuje, na předním místě budou právě různé diety. Hlavně ty, co mají rychlý efekt na hubnutí. Problém pro ně představuje vynechávání základních látek, jakými jsou bílkoviny, cukry nebo tuky, kvůli tomu žlučník nedostává dostatek podnětů a je proto nepravidelně vyprazdňován. To může vést k tvorbě žlučových kamenů.

Vzniklá nerovnováha může poškodit i mnohé další orgány. Škodí i bylinné čaje (!), třeba kopřivový, pokud se konzumují déle, než se správně mají užívat. Látky, které se v bylinách nacházejí, se odbourávají v játrech a jejich nadměrné množství jim může ublížit.

Odborníci na přírodní produkty doporučují, abychom jeden druh bylinného čaje nikdy nepili déle než dva týdny!

Mýtus č. 5 – zvětšená játra ničemu nevadí

Vadí, jen to člověk nepozná. Ona totiž nijak nesignalizují, že je něco v nepořádku, třeba tím, že když se zvětší, začínají „tlačit‘ na další orgány. Příčiny zvětšení jater jsou různé a je jich hodně, včetně běžných virových onemocnění.

Za zvětšenými játry může být i nebezpečná mononukleóza. Ta se objevuje hlavně u dětí a mladistvých. Typická je celková únava spojená s oslabením imunity, bolest v krku, horečky, zvětšené uzliny, zvětšená játra a další. Léčba je velmi složitá a trvá i několik týdnů.

Problém je, že bývá dost často zaměněna s angínou a odhalena až ve chvíli, kdy může být pozdě. Největší nebezpečí přestavuje už výše zmíněná hepatitida. Rizika představují rovněž nekvalitní tetovací a piercingová studia.

Podle odhadu jsou či byly takto infikovány na světě dvě miliardy lidí!

Mýtus č. 6 – poruchy jater nejsou dědičné

Právě, že jsou. Nejčastějším genetickým onemocněním jater je hemochromatóza. Tu způsobuje nadměrné ukládání železa a je obvykle diagnostikována až u dospělých. Ovšem existuje řada zděděných nemocí jater, které postihují i děti.

Příčiny obvykle spočívají v absenci enzymu nebo bílkoviny, což vede k poškození jater ukládáním materiálu (například galaktosémie, absence enzymu pro mléčný cukr vedoucí k akumulaci tohoto cukru; nebo Wilsonova nemoc, kde dochází k akumulaci mědi v játrech).

U novorozenců může poškození jater vyvolat i jiný defekt (například biliární atrézii, kde chybí žlučové cesty nebo jsou příliš malé).

Mýtus č. 7 – u nás je kvůli alkoholu větší výskyt rakoviny jater

Není tomu tak. Výsledky odpovídají průměru většiny ostatních zemí. Navíc u nás stále „kraluje‘ pivo, v poslední době „pronásledované‘ vínem, ve kterých se nevyskytuje takové množství alkoholu (10 až 15 % ve víně, v pivu asi polovina).

Nejvíc játra ničí destiláty, zvlášť, pokud se konzumují nalačno. Obsahují obvykle 40 % i víc škodlivého ethanolu ve formě lihu.

Tím postupně vzniká obávaná cirhóza, chronické onemocnění jater, při kterém je normální tkáň nahrazována vazivem a uzly, což omezuje průtok krve játry i další funkce. Pokud je odhalena včas, je úspěšná léčba možná. Bohužel ve většině případů se na ni přijde pozdě.

Navíc obdobné příznaky (zvýšená únava, ztráta chuti k jídlu, nadýmání, zácpa, snížené libido, hubnutí bez příčiny, u žen přerušení menstruace) má řada jiných chorob.

Mýtus č. 8 – karcinom jater vede nevyhnutelně k smrti

Nemusí to tak být. Záleží na tom, v jakém je stadiu a také na zdravotním stavu pacienta a jeho ochotě přijmout řadu nepopulárních opatření. I proto je u pohovoru přítomen psycholog.

Pokud pacient uvede, že nebude navždy schopen skončit se závislostí na alkoholu, což je základní předpoklad úspěšné léčby, jediné, co lze, je nechat ho odejít. Jinak jsou lékaři schopni nahradit funkce jater různými technologiemi, včetně transplantace.

Pro množství pacientů to znamená šanci na kvalitní, třeba i dlouhý život. Je bohužel ale nutné vzít v úvahu fatální nedostatek orgánů. Játra totiž nelze získat dárcovstvím, bez nich se žít nedá, takže jediné, co přichází v úvahu, je jejich použití od umírajících lidí.

Moderní výzkum se snaží najít nové metody, jak využít alespoň část od živých, ale zatím se to daří jen pomalu. Ale už dnes existují možnosti, jak nahradit alespoň část funkcí jater moderními technologiemi.

Jan Janula

Játra a žlučník – duchovní příčiny

Játra ukazují náš vztah ke světu a k lidem, jsou naší továrnou na sny,to, jak dovedeme milovat, jak dovedeme tolerovat nedostatky druhých, ustupovat, je-li třeba, i když náš názor je blíž k pravdě.

Stav našich jater ukazuje, zda s pokorou přijímáme úkoly a výzvy, které před nás život staví, jak soustavně je umíme naplňovat a do jaké míry umíme být Radovánkem.

Játra jsou producentem a barometrem naší nálady, přičemž se nejedná o osobní náladu, ale o to, zda vidíme v životě smysl, o základní ladění našeho života, základní temperament.

Játra jsou centrem psychické látkové přeměny.Mají mnoho funkcí:

 produkovat energii

 ukládat energii provádět látkovou přeměnu bílkovin zbavovat tělo jedůJátra oslabuje nezřízenost, přehnaná rozpínavost, příliš jídla, pití, sexu. Vyzývají nás hledat správnou míru, učí nás střídmosti. Ukazují nám, jak učinit stravitelným to, co je tučné (bujné). Podílejí se na výrazu agrese jako sídlo ošklivosti a zloby, učí nás zbavit se jedovatosti.

  • Játra mají ohromnou regenerační schopnost, tak i pro nás není nikdy pozdě stát se opět malými dětmi, radovat se a být pouhou LÁSKOU.
  • Léčivá formulka jater:Znám pouze lásku, klid a radost…

Žlučník ukazuje na naši spokojenost.Pokud umíme vnímat svůj život pozitivně, jako příležitost, školu a cestu, nemusíme se zlobit a rozčilovat “špatným” chováním druhých, jejich “divnými” názory a hodnotami. Žlučník je agresivní orgán, i člověk s nemocným žlučníkem je agresivní, neustále podrážděný, zlostný a vzteklý, navíc proto, že tuto zlobu neumí nebo nechce adekvátně vyjádřit.

  1. Žlučník nás učí pracovat aktivně s agresí, nepoužít ji jako frontální útok, ale protivníka “namydlit”, strávit, zkrotit, co bují a je přebytečné, zbytečné.
  2. Léčivá formulka žlučníku:Dávej a nic za to nechtěj…
  3. Jak poznáte, že máte oslabená játra či žlučník?Zkuste to podle Orientální diagnostiky >>

Podpořit svá játra a žlučník bychom měli nejen láskyplným postojem ke svému životu a spokojeností se vším, co k nám přichází, ale také jejich očistou, kterou bychom jim měli v naší době plné stresu, chemie, alkoholu, cigaret, nekvalitních potravin a znečištěného prostředí dopřát každý rok v jejich nejaktivnějším období, tj. na jaře.

Jak játra a žlučník detoxikovat přírodní cestou

Máme pro vás připravený speciální detoxikační balíček na očistu žlučníku a jater

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector