Bolesti srdce – vše o zdraví

Nemoci srdce a cév jsou u nás hlavní příčinou úmrtí. Přibývají se stoupajícím věkem, více ohroženi jsou muži a osoby, v jejichž rodině se vyskytují nemoci srdce před 50. rokem života.

Inspirovat se můžeme například středomořskou stravou – dostatek pohybu, slunce, olivový olej, ryby nebo sklenka červeného vína – to vše může našemu srdci svědčit.

Bolesti srdce - Vše o zdraví

…kvalitní červené víno je zdrojem resveratrolu, který má řadu kladných účinků na naše zdraví a působí také na správné fungování naší oběhové soustavy (srdce a cév).

Co srdci neprospívá 

  • nevhodná skladba stravy, přejídání a nízká pohybová aktivita
  • kouření
  • stres a psychické vypětí
  • nadměrná konzumace alkoholu

Metabolický syndrom

Důsledkem nezdravého životního stylu dochází ke stavu označovanému jako tzv.„metabolický syndrom“, který zahrnuje typické rizikové faktory:

  • vysoký krevní tlak
  • zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi
  • zvýšené krevní tuky celkově
  • zvýšená hladina krevního cukru

Přítomnost „metabolického syndromu“ znamená riziko pro rozvoj aterosklerózy a následně kardiovaskulárních nemocí vzniklých na jejím podkladě a zároveň riziko pro vznik cukrovky (diabetes mellitus 2. typu). Metabolický syndrom se tedy řadí mezi rizika pro rozvoj nemocí, které jsou nejčastějšími příčinami úmrtí v naší populaci.

Co patří mezi kardiovaskulární onemocnění 

ICHS – ischemická choroba srdeční

Dochází k ní při nedostatečném prokrvování srdečního svalu, příčinou bývá zúžení věnčitých cév aterosklerotickým plátem. Tím pádem je sníženo okysličování a výživa srdečního svalu a při vyšší námaze či silném rozčilení dochází k bolestem za prsní kostí, případně levé paže a/nebo pocitu nedostatku vzduchu. Tato bolest a pocit úzkosti trvá obvykle několik minut a mizí po uklidnění.

IM – infarkt myokardu

Dojde k celkovému uzávěru věnčité tepny a část srdečního svalu zásobená touto tepnou se ocitne bez kyslíku a živin, takže počne odumírat = infarkt myokardu.

Projeví se velmi silnou bolestí nebo pálením za prsní kostí s vyzařováním do levé paže, krku, zad či břicha. Trvá několik minut až hodin a je provázena zvracením, pocením a silnou úzkostí.

Někdy infarkt proběhne zcela bez příznaků, hovoříme o tzv. němém infarktu myokardu.

Arytmie

Jsou poruchy pravidelnosti nebo rychlosti srdečního rytmu. Mohou být projevem řady srdečních onemocnění.

Srdeční selhání

Dělí se na pravostranné nebo levostranné, akutní či chronické. Každý typ srdečního selhání má řadu příčin, kterou může určit pouze lékař.

Bolesti srdce - Vše o zdraví

  • upravte životní styl (skladba stravy, pohybová aktivita)
  • udržujte si normální tělesnou hmotnost
  • nekuřte
  • alkohol konzumujte umírněně

Jak posílit srdce

  • Pokud se u vás objevily drobné potíže související se srdcem (vyšší krevní tlak, vyšší cholesterol), které dosud není třeba řešit léky, ale pouze režimovým opatřením (změna stravy, zhubnutí, zvýšení pohybové aktivity, přestat kouřit), je možno na podporu správné činnosti použít bylinky či minerály tradičně používané k posílení srdce.
  • K nim patří zejména:
  • Česnek (Allium sativum)

Česnek obsahuje sirné sloučeniny, vitamíny, minerální látky. Rostlina v sobě hromadí značné množství jódu. Přispívá k normální hladině cholesterolu, lipidů a sacharidů. Podporuje normální činnost srdce a krevních lipidů. 

Hloh (Crataegus oxyacantha a monogyna)

Obsahuje saponiny, polysacharidy, flavonoidové glykosidy, kyselinu krategolovou. Působí příznivě na správnou funkci srdce a oběhové soustavy. Příznivě působí na náš krevní tlak.

Jmelí (Viscum album)

Obsahuje látky proteinového charakteru, pryskyřičné alkoholy, tyramin, cholin apod. Příznivě ovlivňuje hladinu tuků a správné fungování cévní soustavy. Působí také jako antioxidant na podporu přirozené obranyschopnosti. Přesný mechanismus působení jmelí nebyl doposud zcela objasněn.

Červená fermentovaná rýže (Monascus purpureus)

Červená fermentovaná rýže je používána ve východní čínské medicíně po staletí – díky látce monakolin K, kterou obsahuje. Je prokázáno, že příjem této látky z červené fermentované rýže příznivě působí na normální hladinu cholesterolu v krvi.

Hořčík

Důležitým prvkem pro správné fungování srdce, cév a krevního oběhu je hořčík. Jeho nedostatek se může projevit nejen podrážděností, ale i bušením srdce a srdeční arytmií.

Olivový olej

Známe jej ze středomořské kuchyně a právě zde je elixírem života po tisíciletí. Už v malých dávkách extra panenský olivový olej příznivě působí krevní tlak a činnost srdce a cév a pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu i cukru v krvi. Působí jako antioxidant na krevní cévy. Hodí se pro všechny lidi a měl by patřit do našeho denního jídelníčku.

Omega 3 kyseliny (EPA, DHA)

Do jídelníčku si přidejte omega-3 kyseliny (DHA a EPA), které získáte konzumací tučných ryb nebo doplňků stravy. DHA přispívá k udržení normální hladiny triglyceridů v krvi a krevního tlaku a normální funkci srdce.

Bylinné prostředky lze v dnešní konzumovat ve formě čajů, tinktur nebo tobolek jako doplňky stravy. 

Omega 3: Co všechno ještě může vypadat jako infarkt?

Bolest na hrudi, pocit nedostatku vzduchu, nepravidelný srdeční tep, úzkost. Těmito příznaky zpravidla popisují lidé blížící se infarkt myokardu. Za projevy ale mohou stát nemoci jako syndrom zlomeného srdce nebo panická ataka. Poznáte rozdíl?

Signály jsou podobné, příčina leží někde jinde

Srdeční infarkt je ischemická choroba, ke které dochází při náhlém přerušení krevního zásobení srdce. Za hlavní důvod se považuje dlouhodobé ukládání cholesterolu v tepně, která se tak dlouho ucpává, až se jednoho dne zcela uzavře.

Vysoká hladina cholesterolu často spojená s vysokým tlakem a cukrovkou 2. typu bývá důsledkem nezdravého životního stylu. Nepravidelný jídelníček, nevyvážená strava, nedostatek pohybu, chronický stres jsou notoricky známé příčiny.

Pokud se přidá kouření a častější konzumace alkoholu, je infarkt otázkou času.

Bolesti srdce - Vše o zdraví

Infarkt: Jak mu předejít?

Srdce je sval, který pracuje neustále bez jediné pauzy a za den se stáhne asi 115 000. Pro zdravé a silné srdce je důležitý odpovídající pohyb, vyvážený jídelníček a také konzumace potravin, které mu svědčí. Výborné jsou potraviny bohaté na omega 3 mastné kyseliny, které si tělo samo nedokáže vytvořit.

Jejich zvýšený příjem je velmi důležitý, protože se významně uplatňují v prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění a diabetu druhého typu. Podporují také mozkové funkce, zejména paměť, schopnost učit, ovlivňují jeho vývoj a mentální zdraví.

V poslední době se stále více skloňuje pozitivní vliv omega 3 mastných kyselin na imunitu a jejich schopnost snížit produkci molekul a látek spojených se záněty. Výrazným zdrojem jsou ryby, proto by měly být na talíři dvakrát týdně.

Zanedbávání péče o svoje tělo a špatný životní styl mohou vést k tomu, že se jednoho dne objeví bolest za hrudní kostí, dostaví se dušnost a srdce vypoví služby.

Zlomené srdce

Podobné příznaky však mohou přepadnout i lidi, kteří mohou žít zdravě a jejich cévy mohou být v pořádku. Tzv. syndrom zlomeného srdce není jen pojem z románů, ale skutečný medicínský termín. Jde o poruchu srdečního svalu vyvolanou náhlým citovým traumatem.

Náhlý rozchod, úmrtí i nešťastná láska mohou přivodit skutečné srdeční problémy. Symptomy jsou stejné jako u infarktu a také postižení hledají okamžitou lékařskou pomoc. Enzymatické testy stejně jako EKG ale na infarkt neukazují.

Prameny uvádějí, že za projevy může nárůst stresových hormonů v důsledku špatné zprávy, což způsobí dočasné oslabení srdečního svalu. Syndromem zlomeného srdce trpí častěji ženy.

Panická ataka

Bolesti srdce - Vše o zdraví

Ženy jsou také náchylnější k panickému záchvatu, a to až dvakrát častěji než muži. Ataka je vyvrcholení vnitřního neklidu, úzkosti a intenzivního strachu, který nemá žádnou zjevnou příčinu. Projevuje se obdobně jako přicházející infarkt.

Postižený cítí tlak na hrudi, silné bušení srdce, návaly horka či chladu, je mu nevolno, zvyšuje se krevní tlak. Zkrátka vše, co by se normálně přisuzovalo infarktu. První panický záchvat přichází obvykle mezi 15. a 24. rokem.

U někoho se v průběhu života opakuje, někdo ho zažije jen jednou. Příchod záchvatu nejde předvídat, protože na rozdíl od syndromu zlomeného srdce nejde o reakci na konkrétní stresovou událost.

Ani to není důsledek dlouhodobé špatné životosprávy, jako to bývá u srdečního infarktu. Ať už se srdce rozbuší z jakéhokoliv důvodu, to, co spojuje všechny nemoci, je stres.

Zdroj fotografií v tomto článku: Shutterstock.com

Píchání u srdce: nejčastější příčiny a jak poznat infarkt?

Bolesti srdce - Vše o zdraví

Příčin píchání u srdce je celá řada. Pokud se občas objeví bolest u srdce nemusí se vždy jednat o závažný zdravotní problém, jako je infarkt myokardu. Někdy je příčinou píchání u srdce i jiné onemocnění nebo problém, který se srdcem vůbec nesouvisí.

Podle studie provedené v roce 2016 jen šest (6) procent lidí, kteří vyhledají lékařskou pohotovostní službu v nemocnici kvůli bolestem na hrudi, mají život ohrožující onemocnění (1).

Kdy okamžitě vyhledat lékařskou pomoc?

Ve většině případů se infarkt myokardu projevuje tupou bolestí uprostřed hrudníku (pacienti často udávají, že mají pocit, jako by jim na hrudníku ležela těžká cihla), která přetrvává delší dobu a neodezní při změně polohy pacienta.

Zajímavé:  Vysoký Tlak-Příznaky?

V případě, že se taková bolest na hrudi objeví a/nebo se vyskytnou vegetativní příznaky, jako jsou pocení, zmatenost, závrať, motání hlavy a/nebo bolest vystřeluje do dalších částí těla (do třísel, ramene, krku, zad, podbřišku nebo do dolní čelisti) je nutné okamžitě volat záchranku na čísle 155.

Příčiny

Píchání u srdce se projevuje ostrou, bodavou bolestí, která je obvykle krátkodobá a poté rychle odezní. Někteří pacienti tento typ bolesti popisují jako bodnutí nožem nebo úraz elektrickým proudem.

Mezi nejčastější příčiny píchání u srdce, mimo jiné, patří:

Refluxní choroba jícnu

Refluxní choroba jícnu je onemocnění, které je způsobeno zpětným tokem kyselých žaludečních šťáv do dolní třetiny jícnu.

Refluxní choroba jícnu je velice častou příčinou bolestí na hrudi. Podle údajů Evropské unie postihuje v průměru 3 – 7% dospělé populace (1).

Kromě píchání u srdce se při refluxní chorobě jícnu mohou objevit také následující příznaky:

Prekordialgie (syndrom bolestí v prekordiu)

  • Pod tímto názvem se skrývá zjednodušeně řečeno bolest před srdcem, tedy v oblasti přední stěny hrudníku.
  • Bolesti v prekordiu se typicky projevují jako píchání u srdce a vyskytují se zejména u dětí a dospívajících, nicméně někdy trápí i dospělé osoby.
  • Toto onemocnění většinou nemá žádné negativní zdravotní následky, a proto není nutná žádná léčba.
  • Prekordialgie se zhoršují v případě skřípnutých mezižeberních nervů nebo svalových křečí v oblasti hrudní stěny.
  • Mezi hlavní příznaky prekordialgie, mimo jiné, patří:
  • ostrá, bodavá bolest na hrudi (píchání u srdce), která trvá od 30 sekund do 3 minut a zhoršuje se při nádechu
  • bolest, která rychle odezní a nezanechává žádné dlouhotrvající příznaky
  • bolest se vyskytuje při změně polohy nebo při odpočinku
  • bolest se může zhoršovat při stresu nebo úzkosti

Muskuloskeletární problémy

Další poměrně častou příčinou píchání u srdce jsou potíže se svaly a kostmi. Při cvičení, zvedání těžkých břemen nebopádech může dojít k poranění žeber a mezižeberních svalů. Neopatrný nebo prudký pohyb může způsobit natažení svalů hrudní stěny, což se projeví ostrou bolestí, kterou lze obvykle poměrně přesně lokalizovat.

Bolest bývá horší, pokud došlo ke skřípnutí nervu.

Mezi nejčastější příčiny muskuloskeletárních bolestí na hrudi, mimo jiné, patří:

  • fibromyalgie
  • zlomená nebo naražená žebra
  • zánět kosti a přilehlé chrupavky (osteochondritida)
  • kostochondritida (zánět v oblasti spojení žeber a hrudní kostí)

Onemocnění plic

Některé choroby plic a výstelky hrudní stěny (pleury) se mohou rovněž projevit také pícháním u srdce.

Některá onemocnění plic mohou být závažná, a tak je nutné vždy okamžitě vyhledat lékaře, pokud se objeví následující příznaky:

  • bolest na hrudi, která se zhoršuje při hlubokém nádechu
  • bolest na hrudi, která se zhoršuje při kašli
  • vysoká horečka nad 39°C
  • těžká dušnost
  • zmodrání rtů, špiček prstů nebo sliznic

Mezi onemocnění plic, dolních cest dýchacích a pleury, které mohou způsobit píchání u srdce, mimo jiné, patří:

  • zápal plic
  • hnisavý zánět v hrudní dutině (empyém)
  • zánět pohrudnice (pleuritida)
  • plicní embolie (krevní sraženina v plicnici)
  • atelektáza plic a/nebo pneumothorax
  • plicní hypertenze (vysoký krevní tlak v plicních cévách)

Úzkostné poruchy a panická ataka

Úzkost nebo panická ataka mohou rovněž vyvolat píchání u srdce.

Panická ataka je duševní onemocnění, které se projevuje náhlým záchvatem paniky a úzkosti. Někdy se příčinu panické ataky nepodaří zjistit, zatímco jindy může souviset se stresujícím nebo emočně silným prožitkem.

I další příznaky panické ataky mohou být do značné míry podobné příznakům infarktu myokardu a, mimo jiné, mezi ně patří například:

Choroby srdce a oběhové soustavy

  1. Pokud vás začne píchat u srdce nebo bolest na hrudi, většina lidí hned myslí na infarkt.
  2. Nicméně i když může být píchání u srdce jedním z příznaků infarktu myokardu, zdaleka nejčastěji se tento příznak vyskytuje u muskuloskeletálních problémů (poranění nebo onemocnění svalů a kostí) a/nebo refluxní choroby jícnu.

  3. Infarkt myokardu se většinou neprojevuje jako píchání u srdce, ale spíše jako pocit tísně na hrudi (jako kdyby pacientovi ležela na hrudníku cihla), který je někdy doprovázen pálením na hrudi a dalšími příznaky.

  4. Zatímco při píchání u srdce bolest většinou rychle přijde a rychle (nejpozději do několika minut) odezní, v případě infarktu myokardu bolest na hrudi přetrvává dlouhou dobu, nemění se při nádechu ani výdechu a může vystřelovat do dalších orgánů (zejména do čelisti, ramene, krku, třísel, zad nebo podbřišku)
  5. V případě, že se při píchání u srdce objeví současně kterýkoli z následujících příznaků, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc:
  • pocení
  • nevolnost
  • zvracení
  • bolest vystřelující do ramene, zad, krku, břicha, třísel nebo dolní čelisti
  • závrať nebo motání hlavy
  • palpitace nebo velice rychlé bušení srdce
  • silná únava

Mezi další onemocnění srdce, která mohou, mimo jiné, způsobit píchání u srdce nebo bolest na hrudi, patří například:

  • Angina pectoris: toto onemocnění je charakterizováno takzvanou námahovou dušností a jeho příčinou je částečné a dočasné zablokování průtoku krve do srdce. Obvykle je spouštěčem fyzická námaha (u pozdějších fází onemocnění stačí i ujití několika kroků) nebo emoční vypětí.
  • Perikarditida (zánět osrdečníku): jedná se o zánětlivé onemocnění vazivového obalu srdce, kterému se říká perikard neboli osrdečník. Zánět osrdečníků může vyvolat jak píchání u srdce (tedy ostrou, bodavou bolest), tak tupou bolest a tíseň (tedy bolest podobného charakteru, jako je u infarktu myokardu). Častým doprovodným příznakem perikarditidy je horečka.
  • Myokarditida: jedná se o zánětlivé onemocnění srdečního svalu, které je velice nebezpečné a může být život ohrožující, protože narušuje činnost převodního systému srdečního, který zajišťuje rytmické stahování a roztahování srdce.
  • Kardiomyopatie: jedná se o onemocnění srdeční svaloviny, které je spojeno s oslabením a narušením svaloviny srdce a může se, mimo jiné, projevit i pícháním u srdce nebo bolestmi na hrudi.
  • Disekce aorty: jedná se o život ohrožující onemocnění, které vzniká při porušení stěny aorty. Projevuje se ostrou, náhle vzniklou bolestí na hrudi, která střílí do zad. Je nutná okamžitá operace.

Další příčiny píchání u srdce

Mezi další příčiny píchání u srdce patří například:

Jak odlišit infarkt od ostatních příčin bolestí na hrudi?

Zapamatujte si, že jakékoli bolesti na hrudi (tedy i píchání u srdce) musí vyšetřit lékař, ideálně kardiolog (odborník na onemocnění oběhové soustavy – srdce a cév).

Proto vždy vyhledejte lékaře, pokud se objeví jakákoli bolest na hrudi, která neodezní do několika minut a/nebo je spojena se závažnými příznaky, jako jsou například dušnost, bušení srdce, závrať, zvracení, nevolnost, pocení, vysoká horečka a/nebo ztráta vědomí.

Je nutné upřímně říci, že infarkt myokardu nelze diagnostikovat jen podle typu bolesti na hrudi, ale platí, že konečnou diagnózu lze stanovit po provedení dalších vyšetření (EKG, laboratorní vyšetření krve na markery poškození myokardu, apod.).

Proto tento odstavec berte spíše jako orientační informaci a vždy vyhledejte lékaře, pokud se jakákoli forma bolesti na hrudi objeví.

Tabulka rozdílů mezi bolestí na hrudi při infarktu a z jiných příčin:

Infarkt myokarduJiná příčina
Druh bolesti tupá, svíravá bolest ostrá, bodavá bolest
Lokalizace bolesti difúzní, nelze přesně určit místo, kde bolí bodový, lze přesně určit místo, kde bolí
Doba trvání několik minut až hodin obvykle jen několik sekund (píchnutí u srdce nebo na hrudníku)
Fyzická námaha (cvičení) bolest se stupňuje při fyzické námaze při fyzické námaze se bolest obvykle zmírní

Co si z článku odnést?

Píchání u srdce ve většině případů není způsobeno infarktem myokardu, nicméně i tak mohou být některé příčiny bolesti na hrudi závažné až život ohrožující.

Proto je při jakékoli bolesti na hrudi vždy nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Lékaři při diagnostice příčin píchání u srdce a dalších typů bolestí na hrudi využívají řadu zobrazovacích a laboratorních metod (vyšetření krve, natočení elektrokardiogramu – EKG, ultrazvukové vyšetření srdce, magnetická rezonance, počítačová tomografie, apod.). 

Život po srdečním infarktu – Kapitálové Kardiologie Associates

Existuje staré rčení, “tak vážné jako infarkt.” Pro mnohé z nás, jediná zkušenost máme s infarkt nebo infarkt myokardu (jak to je také nazýván), je třetí ruka. Máme rodinného příslušníka, přítel, nebo spolupracovník, který měl infarkt.

Pro většinu z nás, jediný případ, kdy vidíme, kdo je v televizi nebo ve filmech. Ale pro více než 3 milionů Američanů každý rok, infarkt je velmi reálná lékařská pohotovost zažijí. Tak jako Dr.

Zajímavé:  Jak Se Projíst Ke Zdraví?

Robert Benton, Clinical Research Director of Capital kardiologické států, “infarkt je velmi vážná věc, že ​​můžete narazit, Vedle mrtvici.”

Sedl jsem si s dr. Benton během nedávné epizody rozhlasového programu Capital Cardiology je, HeartTalk, diskutovat o rozdělení na infarkt. Jako náčelník kardiologie Samaritan Hospital, Dr. Benton má jedinečnou, z první ruky účet zkušeností pacienta — od příjezdu na pohotovost ke splnění svého kardiologa sledovat prohlídky.

Vzhledem k tomu, TED Talk Video výše prokázaly, každý infarkt je stejně unikátní jako jeho oběť. “První pocit, může být velmi mírné jako bolesti zad, bolest na hrudi, Možná máte pocit, že nemůže popadnout dech,” začal Dr. Benton.

“Který může stavět na nevolnost nebo crescendo vzoru až velmi silné bolesti srdce, bolest na hrudi, Někteří pacienti si stěžují na slona sedí na hrudi. Některé ženy by mohly cítit bolesti ramen, která vyzařuje do levé vnitřní části ramene. Dalo by se zhroutí. těžká pocení.

Máte-li tyto příznaky, víte, že jste uprostřed něčeho potenciálně katastrofické.”

Náhlý nástup srdeční záchvat, je to, co dělá s jedním děsivý zážitek. The Americká kardiologická asociace zprávy, které asi každý 40 sekundy, někdo ve Spojených státech má srdeční záchvat. Dalo by se jet na večeři, když vaše žena si stěžuje na pocit, bolest v levém rameni.

Váš otec může jít dovnitř poté, co pracoval ve dvoře si stěžují na bolest v hrudi. Nebo, můžete cítit vůbec nic a najednou zhroutí. Je to v tu chvíli byste měli dial 9-11 nebo jste někdo tě přivedl do nemocnice. “Pokud je to možné trvat čtyři dítě aspirin,” dodává Dr.. Benton.

Bolesti srdce - Vše o zdraví

Když přijedete na pohotovost, Pacient se okamžitě otočil do péče lékaře nebo týmu srdeční odezvy. Lékaři budou rychle potvrdit infarkt, úlevě od příznaků, a léčit problém. Rodinných příslušníků či přátel, který je dodáván spolu, máte stále důležitou roli v získávání neodkladné zdravotní péče potřebám pacienta.

“Jste-li manžel [člena rodiny nebo přítele], můžete přidat lékařské informace o historii,” Dr. Benton poukazuje na to,. “Můžete pomoci lékaře nebo sestru v ER lépe pochopit, co se děje s pacientem, jaký je jejich stav nebo příznaky byli před příchodem do nemocnice. Informace jsou životně důležité! Poslech velmi pečlivě o tom, co se bude dít, je také klíčem.

Musíte být tím, kdo má všechno, co s pacientem, když jsou schopni pochopit, co se stalo. A co se bude dít rychle!”

Jedním z důvodů, že nouzový lékařský tým se pohybuje tak rychle proto, že Čas je sval. jako Dr. Benton vysvětleno, “Mohu vám říci,, Je to tým pěti lidí, která vypadá jako blázen aktivitě, ale je to řízený chaos. Vše se děje z nějakého důvodu.” Tým se pohybuje rychle k obnovení toku krve do srdce.

Po infarktu, delší oblasti vašeho srdce samozřejmé průtoku krve, čím víc škody bude provedeno do vašeho srdečního svalu. “Musíte pochopit, že tento tým musí vám zacházeno mladších patnácti minutách, to je jejich cíl. Zaměření na získání vás, stále jste zafixovali, a zabývající se všemi ‚jemnosti’ později, jako modifikace rizikových faktorů a prevence.

To vše se bude projednán během svého 3-5 den hospitalizace,” deklarovaný Dr. Benton.

Z ER pacient srdce bude nakonec přesunut do nemocničního pokoje pro pokračování léčby, zavřít pozorování, a péče. To je v tomto bodě, že oni by mohli být schopni přijímat krátké návštěvy.

Jakmile je váš krevní tlak, srdeční funkce, a srdeční zdraví jsou normalizovány po srdečním infarktu, pacient bude moci vrátit domů. Dr. Benton poukazuje na to, že během těchto prvních několika dnů nebo týdnů, to je důležité mít na školníka s pacientem.

“Rodinní příslušníci musí být pochopení toho, co tato osoba prochází, protože někteří lidé nikdy nebyli nemocní ve svém životě, Nikdy nebyli k lékaři nebo do nemocnice pro léčbu, a najednou, Je to velká hra měnič. Když jste pryč od přijetí žádné léky brát pět různých receptů.

Před ruční jste jedli všechno, co chtěl, a teď jste omezeni. Jste byli kouření cigaret, nejsi. Nebyli jste cvičení, ty jsi. Jste neužil kdykoliv z práce postarat se o sebe, učíme musíte dát věci do prioritu.”

Srdeční rehabilitace je jedním z několika kroků nutných k vyrovnat se s životem po srdečním infarktu. Po vaší návštěvě nemocnice se setkáte se svým kardiologem začít, “něco, co nazývá srdeční rehabilitace, což je něco, co doporučujeme všem pacientům infarktu,” řekl Dr.. Benton.

Pacienti srdce přijmout, že nyní budou mít pracovní vztah se svým kardiologem, který začíná jako běžné návštěvy v ordinaci. “Je to asi dvakrát až třikrát týdně po dobu šesti týdnů. Budete dělat cvičení a dozvědět se o stravě a zvládání stresu. To jsou věci, které jsme, lékaři, poskytnout.

” V průběhu několika let, Pacienti bude nakonec fungovat až roční navazujícího jmenování.

To není neobvyklé, Pacienti popsat jejich infarkt ve formě “life měnič.” Pro velkou část přeživších infarktu, Jejich infarkt výzva významné změny životního stylu. “Někdy pacienti říkají, že mají nový vztah se svou rodinou. Oni byli tak tvrdě pracovat a ne dávat pozor na věci, a nyní, to změnilo.

Vždycky se najde nějaký blýskání v zatažené události, jako je tato,” poznamenal Dr. Benton. Pacienti infarkt často najít novou energii při provádění nezbytných změn životního stylu v jejich stravě a cvičení, Kouření cigaret, nebo rovnováha mezi pracovním / life nutné snížit riziko druhého infarktu.

“Řekl bych, že dobrý 90 na 95% z pacientů, které vidím, vzít to všechno k srdci; dělají změny životního stylu, vzít své léky, pracujeme společně na jejich obnovu,” poznamenal Dr. Benton.

“Existuje malé procento, že jsem ohromen tím vlastně, kteří mají srdeční záchvat, hlavní sentinel událost, stále kouří, neberou své léky, nevykonávají, To je složitá situace. Lidé si myslí, že má infarkt je bezprostřední trest smrti – to není. Lidé jsou naživu 30 let později po masivní infarktu.

Děláme překvapivě dobře s léky, tam nové inovace v oblasti technologií každý den (jako Americká kardiologická asociace Mé srdce Coach aplikace) vypadá to. Tvůj život není omezen. Doporučujeme vám, abyste žít a dělat věci,!”

Napsáno: Michael Arce, Media SpecialistJakékoliv lékařské informace zveřejněné na těchto webových stránkách není určen jako náhrada za informovanou lékařskou pomoc a před konzultací s zdravotnický pracovník byste neměli provádět žádnou akci.

Čtrnáctiletý Dominik přechodil nachlazení, poté mu selhalo srdce

Onemocněl jsem ve 14 letech. Asi dva týdny předtím jsem byl se školou na lyžařském kurzu v Alpách a hned po návratu jsem jel ještě do Krkonoš s mými rodiči, abych jim předvedl, co jsem se v Itálii naučil. Dva týdny jsem se tedy poměrně intenzivně hýbal, na což jsem nebyl příliš zvyklý.

Když jsem se vrátil do školy, asi po třech dnech mi začalo být špatně, bolelo mě celé tělo a byl jsem čím dál unavenější. Nechtěl jsem ve škole tolik zameškat, když už jsem tam dva týdny nebyl, takže jsem se nemoc snažil přecházet a myslel jsem, že to je nějaká viróza. Až při horečce mě rodiče nechali doma, abych to vyležel.

Přečíst článek ›

Druhý den ráno, jakmile jsem se probudil, mě bodlo na hrudi, byl to zvláštní pocit, bolest jsem cítil několik desítek minut, ale pak to odeznělo, a tak jsem na to zapomněl. Jenže stejná bolest mě probudila i v noci.

Další den mě bolela záda mezi lopatkami, bolest vystřelovala i do krční páteře a během několika hodin mě už trvale bolelo na hrudi. Až tehdy jsem to řekl rodičům, kteří zavolali lékaři.

Ten je uklidnil, aby mi dali něco na bolest, že tělo bojuje s nemocí.

Zůstával jsem dál v posteli a čím dál víc jsem cítil, jak mi urputně buší srdce. Pátý den mi bylo tak zle, že jsem nedokázal ani vstát a rodiče, kteří už měli strach, mě odvezli do nemocnice. Tam mi vzali krev a natočili EKG a pak mě rychle převáželi na JIP se srdečním selháním.

Zajímavé:  Alergie Na Citron Příznaky?

Lékaři rodičům později řekli, že jsem měl velké štěstí, bylo to na poslední chvíli a až třetina pacientů se srdečním selháním zemře. U mě byla příčinou selhání myokarditida, zánět myokardu neboli srdeční svaloviny.

V nemocnici jsem zůstal asi dva týdny, dostával jsem antibiotika a ACE inhibitory a musel jsem být v naprostém klidu.

Přečíst článek ›

Po propuštění domů jsem měl zakázaný veškerý sport, minimálně šest měsíců jsem se musel hodně šetřit a vyhýbat fyzické námaze a zároveň jsem musel chodit na pravidelné kontroly. Je to už sedm let a od té doby se cítím v pořádku, tak snad to tak zůstane.

Názor lékaře: MUDr. František Chromčák, primář dětského oddělení Nemocnice Český Krumlov

Myokarditida je zánětlivé onemocnění srdečního svalu, při kterém dochází k poškození buněk srdeční svaloviny. Průběh může být lehký, ale některé případy končí srdečním selháním či rovnou nečekaným náhlým úmrtím, takzvaně z plného zdraví, kdy se diagnóza objasní až po histologickém vyšetření srdce.

Výskyt u dětí je častější než u dospělých. Nejčastější příčinou myokarditidy jsou virové infekce. Podobně to zřejmě bylo i u Dominika. Záludnost onemocnění tkví v obtížné diagnostice, protože z počátku často probíhá pod obrazem banální virózy s nespecifickými příznaky.

Celosvětově se udává výskyt přibližně kolem 160 tisíc případů ročně. Přibližně polovina pacientů se uzdraví zcela či s minimálními následky. Jedna čtvrtina pacientů umírá, ostatní si odnášejí problémy s chronickým srdečním selháním, které může být i důvodem k transplantaci srdce.

Dominik evidentně patří mezi ty šťastné pacienty.

O myokarditidě

Bolesti srdce - Vše o zdravíZdroj: DENÍK

Jedná se o zánětlivé onemocnění svaloviny srdeční (myokardu), které nejčastěji způsobují viry. Dávejte si proto pozor na přecházení virových onemocnění. Tělo v tu chvíli potřebuje hlavně odpočinek, aby se s viry mohlo vypořádat co nejlépe.

Lékaři tuto nemoc velmi těžko diagnostikují, protože se může projevovat rozmanitými příznaky. Zpočátku se může jednat o chřipku či záněty dýchacích cest. Poté se přidávají únava, celková slabost, horečky, bolesti svalů a kloubů. Pokud se k těmto příznakům přidá bolest na hrudi, ať už bodavá, či svíravá, nebo bušení srdce, je nutné okamžitě vyhledat lékaře.

Přečíst článek ›

Pokud je srdce oslabeno natolik, že je porušena jeho přečerpávací funkce, trápí nemocného dušnost a otoky končetin. K těmto obtížím může dojít i několik dnů až týdnů po nemoci, když už se člověk cítí zdráv.

Recept pro zdraví: Švestková omáčka s vepřovou panenkou

Ingredience: 800 g vepřové panenky, 200 g švestkových povidel, 300 ml červeného vína, 30 g perníku na strouhání, trochu cukru, trochu vinného octa, sůl, pepř, 50 g másla, slunečnicový olej, 50 ml vývaru

Postup: Vepřovou panenku omyjte a nakrájejte na silnější plátky. Následně ji osolte, opepřete a nechte chvilku odležet. Na pánvi rozpalte pár kapek slunečnicového oleje a medailonky na něm zprudka, krátce z obou stran opečte, aby se zatáhly. Posléze přidejte na pánev trochu másla. Přendejte panenku na pekáček do předehřáté trouby na cca 140 °C, postačí péct 10 minut.

Přečíst článek ›

Mezitím z pánve, na které jsme opékali maso, slijte přebytečný tuk a vlijte do ní červené víno, které vám chutná. Svařte ho zhruba na 2/3 objemu a přidejte povidla. Opatrně rozmíchejte, osolte a opepřete dle chuti. Následně přiveďte k varu a nastrouhejte perník.

Nechte pomalu pár minut rozvařit a probublávat. Ochutnejte a můžete vše doladit vinným octem a cukrem. Omáčka by měla být příjemně sladkokyselá. Poté už jen zjemněte omáčku a současně zahustěte kouskem studeného másla. Přilijte trochu vývaru (nejlepší je hovězí).

Podávejte s opečeným nebo šťouchaným bramborem.

Tipy pro zdravé srdceVíte, jak poskytnout první pomoc při srdečním selhání? Pokud někdo upadne do bezvědomí, nejprve zjistěte, jestli dotyčný dýchá. Když ne, snažte se rychle zprůchodnit dýchací cesty záklonem hlavy se zvednutím brady, prohlédnout ústa a odstranit případná cizí tělesa jako například zubní náhrady.

Ihned volejte 155. Položte dotyčného na tvrdou položku a začněte s nepřímou masáží srdce. Spojenýma rukama rytmicky stlačujte střed hrudníku rychlostí 100-120 pohybů za minutu. Jsou to asi 2 stlačení za sekundu. Hloubka stlačení by měla být 5-6 cm. Pokračujte v resuscitaci, dokud nepřijedou záchranáři nebo do obnovení srdeční akce. Díky masáži srdce se zvyšuje šance, že dotyčný přežije.

Jak poznáte, jestli i vám hrozí infarkt? Ženy nemusí varovat ani bolest | Žena.cz

I když se nejvíc bojíme rakoviny, nejčastější příčinou úmrtí, to nejen v ČR, je onemocnění srdce a cév. Hrozí hlavně těm, kdo mají vysoký cholesterol – a těch je čím dál víc i mezi mladými. Dnes je Světový den srdce, myslete na to svoje.

K nejčastějším příznakům toho, že se srdcem je něco v nepořádku, patří:

  • silná bolest na prsou (může se šířit do levé ruky nebo do čelisti)
  • pocení
  • nevolnost
  • pocit na omdlení

Občas se najde pacient, u něhož se objeví jen mírná, či dokonce žádná bolest na hrudi. To platí hlavně pro ženy, u nichž často proběhne takřka bez příznaků. Prodělaný infarkt se pak zpětně pozná až podle elektrokardiogramu (EKG).

Říká se mu ‚němý‘ infarkt a hlásí se jinak, protože i ženské srdce je jiné. Může ho provázet bolest břicha, závrať, ledový pot a nedostatek dechu, ale především nesmírná únava.

Varování v podobě bolesti

Nejčastější je ale silná bolest. Jestliže náhle ucítíte prudkou bolest na hrudi, neváhejte okamžitě zavolat rychlou záchrannou službu. Včasné podání léku proti sraženinám nebo jiný způsob co nejrychlejšího obnovení průtoku krve do srdce vám může zachránit život.

Srdce je složeno ze speciální svaloviny, která se odborně nazývá myokard. Tento orgán pumpuje krev do tepen, které ji dále rozvádějí do celého těla. Podobně jako každý sval potřebuje i srdce pro svou práci dobré prokrvení. Krev přináší do srdce kyslík a živiny. Zásobování krví mají na starost právě věnčité neboli koronární tepny. 

Návrat do života

Srdeční infarkt neboli infarkt myokardu vzniká tehdy, když krevní sraženina ucpe některou z přívodných tepen do srdečního svalu. Pak hrozí odumření této části srdce. Závažnost infarktu závisí na množství srdečního svalu, který byl poškozen. V mnoha případech je zasažena pouze malá část, která se pak zhojí jizvou a srdce může dál fungovat.

Pokud jde o rozsáhlejší poškození srdce, hrozí velké komplikace, či dokonce smrt. Když se do několika hodin obnoví úplný průtok krve, podaří se za pomoci moderní léčby dnes již zachránit vysoké procento lidí. Hlavním cílem je dostat postiženého zpátky do normálního života a minimalizovat vznik dalšího infarktu.

Vstoupit do galerie | 18 Celebrity, které nevypadají na svůj věk

Co děláte špatně vy?

Infarktem jsou nejvíc ohroženi lidé ve věku nad padesát let. Stále častěji se však vyskytuje i u mladších jedinců. Co vše patří k hlavním rizikovým faktorům?Začněte věnovat svému srdci větší pozornost a možná zjistíte, že tím, jak žijete, se k infarktu postupně propracováváte. Existuje však několik kroků, které riziko snižují.

  • Kouření. Pokud denně konzumujete tabák, měli byste vyvinout veškeré úsilí k likvidaci tohoto zlozvyku.
  • Vysoký krevní tlak. Tento problém se dá léčit. Navštivte svého lékaře.
  • Nadváha. Shozením přebytečných kilogramů snížíte míru pracovního zatížení srdce a také svůj krevní tlak.
  • Nadměrný cholesterol. Ošetřující lékař by vám měl pravidelně kontrolovat hladinu této látky v krvi. Vysoký cholesterol lze dnes velmi dobře řešit, a to nejen tabletami. Na obzoru je již i nová, injekční léčba, z níž prý budou pacienti nadšeni. Rizikem je i tzv. familiární hypercholesterolemie, což je dědičné onemocnění projevující se vysokou hladinou cholesterolu. I tato nemoc se dá léčit.
  • Tělesná nečinnost. Pro zdraví srdce byste měli každý den věnovat alespoň 30 minut nějaké mírné fyzické aktivitě. Příkladem může být třeba rychlá chůze, plavání, jízda na kole, tanec, zahradničení apod.
  • Špatná volba stravy. Do jídelníčku zařaďte více ovoce a zeleniny.
  • Diabetes. Lidé s cukrovkou mají vyšší riziko výskytu infarktu. Nebezpečí lze snížit udržováním hladiny cukru v krvi v normálních mezích pomocí správné léčby.
  • Výskyt infarktu v rodině. Máte-li v rodinné anamnéze srdeční chorobu nebo mrtvici, k nimž došlo u otce či bratra ve věku do 55 let nebo u matky či sestry ve věku do 65 let, pečujte o své srdce opravdu poctivě.

Zdroj: http://patient.info/

více na uLékaře

  Video Mohlo by Vás také zajímat:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector