Borelioza u psa – vše o zdraví

Zimy jsou čím dál tím víc kratší a parazitů je čím dál tím více. Každý chovatel určitě zažil to, že se na jeho mazlíčkovi objevil jeden z nejznámějších parazitů – klíště. Tento parazit se živí krví živočichů a způsobuje jim spoustu neduh. V tomto článku si ukážeme jaké nemoci, klíště může přenášet a jak se proti nim bránit.

V dnešní době se parazitů objevuje, čím dál tím více, ale víte proč? Hlavní příčinou je globální oteplování a slabé zimy, které jsou pro parazity jako ráj. V současné době klíšťata přenášejí nemoci, které nejsou ani známé. Pokud naleznete klíště přisáté na kůži a Váš pejsek bude oslabený, tak doporučujeme zajít k veterináři. A teď si ukážeme jaké nemoci, klíště může přenášet.

Lymeská borelióza patří mezi nejčastější klíšťová onemocnění. Její příznaky nejsou hned ze začátku viditelné, ale v pokročilejší fázi může skončit dokonce i smrti! 

Příznaky

Pes ze začátku se chová naprosto normálně, ale po 5-6 měsících pes začíná být unavenější a může mít zvýšenou teplotu. V pokročilejší fázi pejsek bude mít potíže s dýcháním, kulháním, pohyblivosti, mít akutní zánět kloubů a apatii. 

Léčba

Bohužel v dohledné době naše medicína nedokáže nemoc zcela uzdravit. Jedinou pomoci pro pejska jsou antibiotika, analgetika a protizánětlivé léky, které Vám předepíše Váš veterinář. Celková léčba a ustoupení bolesti trvá cca 1-2 měsíce, ale není zaručené, že se v budoucnosti znovu neobjeví. Doporučujeme psa nechat očkovat a vyvarujete se tím spoustu problémům

 Borelioza u psa - Vše o zdraví

Babezióza

Infekční onemocnění, které napadá v těle psa červené krvinky. 

Příznaky

Hlavním příznakem je vysoká horečka a částečné močení krve. V pokročilejší fázi se může objevovat zvracení, nažloutlý průjem, epileptické záchvaty, podrážděnost a nekoordinovaný pohyb.

Diagnostika

Pokud Váš pes bude mít, některé příznaky viz výše, tak doporučujeme navštívit Vašeho veterináře.

Klíšťová encefalitida 

Příznaky

Mezi hlavní příznaky patří horečka a snížena pohyblivost. V pokročilejším stadiu může pes kompletně ochrnout. Mezi další příznaky může patřit apatie, nechuť k jídlu, změny chování a agrese.

Diagnostika

Pokud Váš pes bude mít, některé příznaky, tak navštivte Vašeho veterináře.

Anaplazmóza

Toto onemocnění přenáší klíště obecné. Infekce se u nakaženého zvířete se projevuje obvykle během 1-2 týdne. 

Příznaky

Zvracení, průjmem, ztuhlost, zvýšena teplota, apatie a hlavně bolest kloubu. 

Kde se klíšťácí nejčastěji vyskytují?

Nejvíce frekventované místa, kde se klíšťata objevují, jsou lesy, louky, pole, zahrady a také i polní cesty. Doporučujeme po každé procházce pejska pořádně prohlédnout. 

 Borelioza u psa - Vše o zdraví

 

Jak eliminovat klíště?

Pokud v srsti nebo na kůži naleznete nějakého “broučka”, tak ho okamžitě eliminujte, buď prostřednictvím toaletního papíru a nebo jemného hřebínku na klíšťata. Pokud klíště, již bude přisáté, můžete vyzkoušet naše pinzety či háky.

Jak správně odstranit klíště?

    1. Pokud máte dlouhosrstého pejska, tak odhlaďte jeho chlupy od klíštěte a připravte si odstraňovací pomůcky
    2. Pomocí pinzety nebo háku klíště uchopte, co nejblíže u kůže a podeberte ho
    3. Poté s klíštětem po otáčejte a mírným tahem vytáhněte
    4. Vytáhnuté klíště doporučujeme odebrat toaletním papírem a spláchnout do záchodu
    5. Po každé odstraňovací akci si vždy umyjte ruce!
    6. Místo, kde klíště bylo přisáté, vydezinfikujte

Prevence

Prevence je základ! Pro správnou ochranu doporučujeme zakoupit antiparazitní obojky nebo pipety. Tyto antiparazitika ochrání Vašeho mazlíčka před klíštětem a zamezí jejich výskyt na kožichu.  Pro dlouhodobý účinek použijte obojky a pro krátkodobý pipety. Více o antiparazitik naleznete ZDE!

Doporučené antiparazitika: 

  • Obojky: Foresto, Scalibor a Kiltix
  • Pipety: Frontline, Advantix a Fypryst

Borelioza u psa - Vše o zdraví  Borelioza u psa - Vše o zdraví

Řada případů akutní babesiózy končí úmrtím psa. Musíte jednat rychle, varuje veterinář | Domácí mazlíčci

Klíšťata svými přenosnými chorobami neohrožují pouze lidi, ale i domácí zvířata. Podle serveru Klíště.cz je nejrozšířenějším druhem v České republice klíště obecné. V poslední době se po republice ve stále větší míře vyskytuje i obávaný piják lužní. Tyto klíšťata jsou nejčastějším přenašečem známých chorob, jako jsou například lymská borelióza a pro psy velmi nebezpečná babesióza.

Klíšťata potřebují ke svému vývoji a životu krev. Přitahováni teplem a pohybem vyhledávají savce včetně lidí, psů a koček. Většina klíšťat projde během svého života čtyřstupňovým vývojovým cyklem.

Z prvního stádia – vajíčka – se postupně vylíhne larva, nymfa a nakonec dospělý jedinec. Aby se klíště dostalo do posledního stádia, musí během všech fází nasávat krev. Délka života se liší podle druhu parazita.

Obecně je to několik měsíců až let.

Klíště se většinou zdržuje ve vysoké trávě nebo křoví. Na svého hostitele trpělivě čeká, třemi zadními páry nohou se drží stébla trávy nebo křoví a přední pár nohou vztyčí a roztáhne.

Jakmile se kočka, pes nebo člověk otře o tuto vegetaci, klíště se na něj přichytí, vyhledá správné místo a začne se sáním krve. Na své oběti může hodovat několik hodin, ale i dní.

Vše záleží na tom, za jak dlouho se plně nasytí.

Nebezpečné choroby

Nejčastější nemoci, které klíště může svému hostiteli „darovat”, jsou lymská borelióza a babesióza. Borelióza postihuje jak psy, tak kočky. Průběh onemocnění je u zvířat diametrálně odlišný než u lidí.

Podle neziskové organizace na ochranu zvířat MSPCA-Angell pouze u 10 % boreliózou postižených psů se nakonec projeví klinické příznaky nemoci. Pro lidi je daleko nebezpečnější. Není však prokázáno, že by se člověk mohl od infikovaného psa nakazit.

Důkladná a pravidelná prevence je ale na místě. Klíště se vždy může ze zvířete přesunout na vás.

Pokud je pes nakažen, klinické příznaky se objeví po dvou až pěti měsících od napadení. Častými příznaky nemoci jsou horečka, nechuť k jídlu nebo letargie. Nejčastěji jsou zánětlivým onemocněním postižené klouby, dochází ke zduření většinou několika kloubů, kulhání a bolestivosti při pohybu.

„Důležité je, aby léčba antibiotiky byla dlouhodobá, většinou 3–6 týdnů. Při předčasném ukončení léčby dochází k návratu onemocnění,“ vysvětluje veterinář Lukáš Duchek z pražského Vetcentra. Ještě vzácnější je nemoc u koček.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Pokud u 90 % psů probíhá borelióza bez jakýchkoliv příznaků, tak u koček je to téměř pravidlem.

Babesiózu v tuzemsku nejčastěji přenáší piják lužní, ale chorobou může psa nakazit i klíště obecné. Nemoc je typická zejména pro Středomoří, ale stále častěji se s ní setkáváme i ve střední a severní Evropě. Inkubační doba babesiózy je 10–21 dní.

„Podle míry nakažení, věku a kondice psa probíhá onemocnění buď jako chronické, které pacienta neohrožuje, ale pouze oslabuje, případně je i bez příznaků, nebo jako akutní. U akutní formy se nejdříve projeví slabost, pak žloutenka či nechutenství.

Pokud včas nezasáhnete, skončí řada případů akutní babesiózy úmrtím psa,“ říká veterinář Lukáš Duchek.

Prevence je nezbytná

V boji s klíšťaty můžete dnes vybavit zvíře celou řadou antiparazitních prostředků. K dispozici jsou obojky, pipety, tabletky, spreje či vakcíny. Zkušení chovatelé ví, jak své zvíře účinně chránit. Ti méně znalí by se měli o prevenci poradit se svým veterinářem.

Borelioza u psa - Vše o zdravíBorelioza u psa - Vše o zdraví

„Cenově dostupnou a mezi našimi zákazníky velmi oblíbenou volbou jsou pipety. Kromě klíšťat slouží k léčbě napadení blechami i všenkami. Aplikace je jednoduchá. Obsah balení nakapete do srsti mezi lopatky.

Pipetu vybírejte podle váhy vašeho psa, jinak látka nemusí účinkovat,“ radí Zuzana Novotná, produktová specialistka z e-shopu SpokojenýPes.cz. Praktickou aplikací „kazí“ kratší doba účinku antiparazitní látky. Většinou bude nutné aplikaci opakovat po 3 až 7 týdnech. Obdobnou dobu účinnosti mají i spreje.

Psy chrání zhruba 5 týdnů a kočky 4 týdny. Aplikují se po celém těle ve směru proti srsti zvířete. Po aplikaci přípravku psa dva dny nekoupejte.

Z pohledu praktičnosti jsou zajímavou možností tabletky. Účinkují až pět týdnů. Proti blechám i mnohem déle. Za příplatek si můžete koupit i tabletku, která psa chrání po dobu 8–9 týdnů. Zvíře můžete nechat i očkovat. Cenově je vakcína srovnatelná s předchozími možnostmi. Bohužel psa klíštěte nezbaví, ale „pouze“ jej chrání před nemocí.

V ani jednom ze dvou výše zmíněných případů situaci nepodceňujte. Jakmile na těle vašeho zvířete najdete klíště, tak jej podle návodu odstraňte a nechte psa vyšetřit u veterináře. Jeví váš mazel příznaky nemoci už nyní? Zachovejte klidnou hlavu a rovněž ihned kontaktujte veterináře. Dnes již naštěstí existují léky, které vašemu zvířeti pomůžou.

Kdy testovat psa na boreliózu?

Aktivita klíšťat je stále na nejvyšším stupni. Proto několik otázek a odpovědí k testování na boreliózu.

Borelioza u psa - Vše o zdravíBorelioza u psa

Kdy tedy testovat psa na borreliózu?

1. Když se projeví klinické příznaky

Nejčastějším projevem boreliózy u psů je artritida, proto při kulhání a bolestivosti kloubů je zapotřebí zvážit i tuto diagnózu.

Druhým projevem je nefritida, zánět ledvin. Jedná se o závažný stav, naštěstí však nebývá častý. Problém je v tom, že může nastupovat plíživě a diagnostikován tak bývá až v pokročilém stadiu onemocnění.

Příznaky kožní, nervové a srdeční, typické pro člověka, bývají u psů velmi vzácné.

2. Preventivně jednou ročně

Z důvodu včasného podchycení výše zmíněného postižení ledvin se doporučuje pravidelný roční screening.

Je zapotřebí mít na mysli, že postinfekční protilátky se v krvi objeví až za tři týdny po infekci, takže nemá cenu běžet na vyšetření okamžitě po vyndání klíštěte.

Navíc si ověříme úspěšnost našich antiparazitárních opatření a zjistíme, jsou-li klíšťata v našem okolí boreliemi nakažena.

Můj pes byl očkovaný, má smysl dělat mu test?

Protilátky proti borelióze nevydrží celý rok, proto určité riziko nákazy je i u očkovaných jedinců. Navíc test zjišťuje protilátky proti C6 peptidu, který se tvoří výhradně po infekci, nikoli po očkování. Případné postvakcinační protilátky tedy výsledky nijak nezkreslí.

Můj pes má pozitivní test, ale nemá žádné potíže. Má se léčit?

V první řadě je nutné si uvědomit, že naprostá většina pozitivních zvířat naštěstí nikdy neonemocní. Takže žádnou paniku.

Po pozitivním krevním testu by se ještě měla vyšetřit moč na obsah bílkoviny (proteinurie – test UP/UC). To může být indikátorem poškození ledvin ještě před nástupem klinických příznaků. Pokud je výsledek negativní, je dobré toto vyšetření pravidelně dvakrát až třikrát ročně opakovat, aby se případně včas zahájila léčba.

Jestliže je tedy pejsek pozitivní, ale bez příznaků a bez proteinurie, antibiotika není nutné nasazovat. Zbytečně bychom ho totiž vystavovali riziku vedlejších účinků léčby (zvýšení jaterních testů, trávicí potíže) a navíc bychom nadužitím antibiotik mohli přispět ke vzniku rezistentních bakterií.

Labvet.cz – laboratoř pro chovatele i veterináře

Objednejte se k nám online

Po kliknutí na rezervace online níže se zobrazí kalendář, kde si můžete vybrat datum a čas návštěvy naší laboratoře, jak vám vyhovuje.V kalendáři se zobrazují jen volné termíny umožňující objednání online.

Pro objednání mimo uvedené časy nebo sobotu volejte 220 800 465.

Domácí testy na boreliózu pro psa i lidi – Borrelia Test Beaphar a MIRATES

Které kmeny Borelie jsou nebezpečné?

U nás jsou 4 kmeny borelií, které mohou člověku a zvířeti způsobit vážnou nemoc s celoživotními následky, pokud se nezjistí a neléčí v raném stádiu:

  • Nejběžnější z nich je Borrelia burgdorferi sensu stricto. Následují Borrelia afzelii, Borrelia garinii a nedávno objevená Borrelia spielmanii.

Příznaky a léčba Lymské boreliózy

Příznaky boreliózy jsou různé. V prvopočátku infekce může jít o bolestí hlavy, kloubů, zad, silnou únavu a stavy podobné chřipce. Základním znakem je červený flek na kůži ‚erythema migrans‘, který vždy upozorní na boreliózu.

Zajímavé:  Léky Na Zánět A Podráždění Oka?

Borelioza u psa - Vše o zdravíFlek se však neobjeví u každého člověka, který se nakazil boreliózou (to je můj případ), a tudíž na boreliózu nepomýšlí jak samotný nemocný, tak v mnoha případech i lékaři. Z toho plyne, že řada lidí má lymskou boreliózu, aniž by to tušili.

Dlouhodobě neléčená borelióza přechází do chronické neuroboreliózy, která může poškodit nervovou soustavu. V tomto stádiu se projevuje podobně jako epilepsie, roztroušená skleróza a jiné neurologické, imunitní, kloubní, svalové a oční choroby.

Může jít o různé silné bolesti, závratě, brnění, křeče, slabost, pády, zhoršené vidění, bolest oka/očí s poruchami vizu, obrnu lícního nervu, mrtvění určité části těla, strnutí šíje atd., a k tomu se mohou přidružit alergické potíže, bušení srdce, revmatoidní artritida, vyrážka, problémy s močovým měchýřem, ledvinami, střevy či ženské problémy.

Zdravotních neduhů způsobených boreliózou je strašně moc a mnohdy jsou kombinované. V průběhu let, kdy není borelióza léčená, se postupně přidávají další a další potíže a dochází k totálnímu rozkladu a devastaci organismu.

‚ Nejen člověk nemocný boreliózou takto trpí, ale i pes má řadu podobných zdravotních neduhů.‘

Před cca 20-ti a více lety, býval takto postižený pacient mnoha lékaři považován za hypochondra, neboť procházel řadou vyšetření (mnohdy nepříjemných, jako např. EMG, lumbální punkce, Evokované potenciály VEP, SEP atd., to je moje vlastní zkušenost) a výsledky byly většinou atypické, nejasné, abnormální…

Zkrátka neprokázaly typickou chorobu, na kterou ukazovaly příznaky pacientů s boreliózou.

Mnoho pacientů nakonec bez jakékoliv léčby (nebo špatné léčby), skončilo v psychologické či psychiatrické ordinaci, neboť jejich urputné a dlouhodobé zdravotní potíže, doprovázené již i špatným psychickým stavem, byly nejspíše psychosomatické!!!

‚ Přitom stačilo udělat krevní test na borelie a pacient by byl během pár dní zdráv po přeléčení silnými antibiotiky.

Bohužel, před lety se na tuto infekci, pokud se neobjevil flek, moc nepomýšlelo, pacient dlouhodobě trpěl, v mnoha případech byl práce neschopný, skončil v invalidním důchodu a jsou i výjimky, kdy nemocný zemřel.

K přeléčení a vyléčení došlo třeba náhodou až po několika letech, když pacient bral nitrožilně a dlouhodobě antibiotika na nějakou vážnou infekci nebo náhodou na borelii pomyslel některý z dlouhé řady lékařů, jejichž rukama pacient za roky prošel. (Má vlastní zkušenost: 5 let trvalo, než napadlo jednoho osvíceného doktora z mnoha, udělat mi elisa test na protilátky v krvi. Byly tam…

To byla úleva… A léčba mohla po letech utrpení začít. Pomohly mi imunoglobuliny a cefalosporinová antibiotika LENDACIN, aplikovaná po 14 dní do zadní části, no víte jaké…).

Domácí test na boreliózu aneb sláva moderní době

Dnes se naštěstí nemusíte spoléhat jen na lékaře a čekat až se rozhodne vám udělat test.

Dnes si můžete svobodně rozhodnout o svém zdraví sami a otestovat sebe, svého psa i celou rodinu, s pomocí testu na borelie pro domácí použití, který je stejně jednoduchý, jako když si měříte teplotu nebo děláte těhotenský či diabetický test.

Domácí testování zkrátka zvládne každý doma, na chalupě nebo na dovolené, a to pokaždé, když si klíště přinesete na sobě vy, děti nebo váš pes z procházky v parku, ze sběru hub v lese, z travnaté pláže u vody, z vlastní zahrady…

K dispozici máte dnes tyto druhy domácích testů na lymskou boreliózu:

  • MIRATES test je určen pro sebetestování k prokázání protilátek proti bakteriím borelia ve vaší krvi.
  • BEAPHAR test aVeroval® test, kterým lze jednoduše testovat klíšťata, která odstraníte z kůže lidské i zvířecí.

Lymská borelióza

Lymská borelióza je bakteriální onemocnění mnoha druhů divokých i domácích zvířat a člověka. Z domácích zvířat může dojít k infekci psů, koček, skotu, ovcí, koz a koní.

Pro chorobu je typická přírodní ohniskovost, v místech svého endemického výskytu se stále udržuje v populacích hostitelských druhů a klíšťat. Nemoc se nejčastěji projevuje postižením pohybového ústrojí, nervové soustavy, kůže a srdce. U zvířat ale bývá výrazně méně nebezpečná než u člověka.

Původce

Původce borreliózy je Borrelia burgdorferi, pohyblivá bakterie charakteristicky stočená do podoby spirály. Kromě této borelie se v Evropě vyskytuje také Borrelia garinii a Borrelia afzelii, které jsou vlastně významnější než B. burgdorferi. Borelie jsou extracelulární parazité s životním cyklem, ve kterém figuruje rezervoár nemoci a její přenašeč.

Přenašečem, neboli vektorem, jsou krev sající členovci, v našich podmínkách především klíště obecné. Rezervoárem nemoci je mnoho druhů drobných savců i ptáků. Tažní ptáci umožňují šíření infekce na velké vzdálenosti.

Infikované klíště při sání přenese borelie do těla vnímavého živočicha a ty se v něm šíří krví, lymfou a omezeně přímo v kůži. Obvykle platí, že k infekci musí klíště sát aspoň 24 hodin.

Lymská borelióza u psa a kočky

Průběh nemoci u psa je zcela jiný, než průběh boreliózy  u člověka. Charakteristická červená skvrna v místě sání klíštěte se u psů objeví zřídka. Rovněž rozvoj chronického zánětu kloubů a postižení centrálního nervového systému jsou vzácné. Borelióza zvířat je akutní nemoc.

Inkubační doba může trvat až několik měsíců. Typickým klinickým příznakem je náhle vzniklé kulhání. Nemoc postihuje jeden či více kloubů, které jsou bolestivé, nateklé a horké.

Borelióza může být doprovázená bolestí svalů, nechutí k pohybu, apatií či nechutenstvím, horečka je spíše vzácná. Nejčastěji nemoc probíhá jako opakující se několikadenní epizoda kulhání.

Vzácně je postiženo srdce, ledviny či mozek se vznikem křečí či změn chování a zvýšené agresivity. Průběh nemoci zhoršuje souběžná infekce anaplasmózou, kterou rovněž roznášejí klíšťata.

U 90 % psů probíhá borelióza bez jakýchkoliv klinických příznaků. U koček je to pravidlem.

Lymská borelióza u ovcí a koz

U ovcí a koz bývá borelióza zjišťována jen vzácně. Onemocnění bývá nicméně spojováno s výskytem hnisavých zánětů kloubů u jehňat, s hubnutím a horečkami, i když důkazy chybí. Protilátky byly odhaleny u klinicky naprosto zdravých bahnic a experimentální infekce jehňat též nevedla k onemocnění.

Zajímavé:  Přírodní Léky Na Srdce?

Diagnostika

Pro potvrzení diagnózy Lymské boreliózy u psů by měla být splněna aspoň dvě ze čtyř diagnostických kritérií. Těmi jsou:1) pobyt v endemické oblasti (to Česko splňuje na celém svém území)2) typické klinické příznaky3) pozitivní test na protilátky proti boreliím

4) rychlý ústup nemoci po podání správných antibiotik

Lymská borelióza u psů: jak ji předejít, poznat nebo léčit? | magazín zoohit

Borelióza nebo lymská borelióza je infekční onemocnění přenášené klíšťaty po celém světě.

Název „lymská nemoc“ nebo „lymská borelióza“ je odvozen z amerického města Lyme, kde byla v roce 1975 nemoc poprvé popsána u lidí. Jedná se o nejčastěji diagnostikovanou klíšťovou chorobu u lidí.

Ačkoliv infekce borelie je u našich čtyřnohých společníků běžná, lymská borelie se u psů jen zřídkakdy se rozvine.

Borrelia je bakterie ve tvaru spirály, která je přenášena klíštětem obecným (Ixodes ricinus). Ve volném prostředí tyto bakterie nemohou přežít, ke svému přenosu vyžadují hostitele a klíště. Tyto bakterie mohou infikovat jak lidi, tak  i zvířata. Zdrojem infekce a zároveň hostitelem je lesní zvěř, která přenáší borelii, aniž by sama onemocněla.

Klíšťata se nakazí borelií, když sají krev zvěře, a mohou ji přenést na psy, když se znovu přisají. Bakterie původně sídlí ve střevu klíštěte. Jakmile klíště nasaje krev, vstoupí borelie do slinné žlázy. Trvá přibližně 24 až 48 hodin, než se borelie dostane do kůže psa. Borelie se rozmnožuje v místě přisátí a šíří se vazbou na různé proteiny v pojivové tkáni.

U některých psů se bakterie přesouvají z kůže do jiných tkání nebo kloubů. Často však přetrvávají v kůži, obvykle po celý život psa, a stimulují tvorbu protilátek. Změnou povrchu bakterie může borelie uniknout protilátkám a dále se šířit v organismu, například při oslabení imunitního systému.

K rozšíření borelie krví dochází jen velmi zřídka. Pouze u malého procenta psů infikovaných borelií z klíštěte se rozvine onemocnění s příznaky.

Borelióza se vyskytuje častěji, pokud je pes infikován i jinými infekčními původci, jako jsou např. bakterie Anaplasma (Ehrlichia).

V oblastech, kde se častěji vyskytuje lymská borelióza, je infikováno přibližně 30 procent klíšťat a protilátky se nacházejí u 5 až 20 procent psů.

Známky nemoci se obvykle objevují dva až pět měsíců po infikování lymskou boreliózou – někdy i později. Příznaky nejsou specifické. Borelióza u psů se může projevit následujícími příznaky:

  • zčervenání kůže v místě přisátí klíštěte: Tento příznak je však vzácný a obvykle po týdnu zmizí.
  • horečka
  • ztráta chuti k jídlu
  • slabost
  • otok lymfatických uzlin a kloubů
  • kulhání způsobené zánětem kloubů
  • Zánět ledvin způsobený borelií byl popsán u zlatého retrívra, labradora a bernského salašnického psa.

Klinické příznaky jsou způsobeny zánětlivou reakcí psa na přítomnost bakterií. Zánět kloubů často začíná v kloubu, který je nejblíže místu přisátí klíštěte.

Stanovení diagnózy „lymská borelióza“ je pro psa a majitele výzvou.

Protilátky mohou být zjištěny v krvi přibližně čtyři až pět týdnů po přenosu nemoci, ale mohou být také detekovány po vakcinaci nebo předchozím kontaktu s borelií. Boreliózu lze vyloučit nepřítomností protilátek.

Přítomnost protilátek kvůli přirozené infekci nevypovídá o onemocnění způsobeném lymskou boreliózou, ale pouze o infekci těmito bakteriemi.

Borelie velmi často přetrvává v kůži, nešíří se v organismu a nezpůsobuje žádné příznaky. Ze vzorku kůže z místa přisátí klíštěte nebo z blízkosti prvního postiženého kloubu lze provést tzv. test PCR. Pokud je v tomto vzorku nalezena borelie, tento pozitivní výsledek poukazuje na nemoc. Tato metoda je v současnosti pouze ve fázi studií.

Diagnostická léčba antibiotiky nesvědčí o nemoci, protože tyto léky jsou účinné i pro jiná onemocnění a obecně mohou léčit zánět kloubů.

K diagnóze boreliózy lze dojít pouze tehdy, jsou-li splněna následující kritéria:

  1. Pes měl klíště.
  2. Příznaky se shodují s příznaky lymské boreliózy, přičemž musí být vyloučeny další možné choroby s těmito příznaky.
  3. Pes má protilátky proti lymské borelióze.
  4. Pes rychle reaguje na léčbu.

K léčbě boreliózy se používají různá antibiotika po dobu asi čtyř týdnů. Často lze pozorovat významné zlepšení příznaků krátce po zahájení léčby. Čím dříve po nástupu onemocnění je zahájena léčba, tím lepší jsou výsledky.

Boreliózu však pravděpodobně nelze zcela odstranit. Pokud je borelióza již chronická, nemusí být léčba úspěšná nebo může dojít k opětovnému propuknutí nemoci. Ke zmírnění příznaků mohou být také nasazeny protizánětlivé léky.

Abyste snížili riziko lymské boreliózy a dalších chorob přenášených klíšťaty, je nejlepší provádět následující kroky. Po každé procházce zkontrolujte, jestli pes nemá klíště.  Pokud na nějaké klíště narazíte, odstraňte jej. Většina infekčních původců potřebuje alespoň 12 hodin, aby se dostala do těla psa, tudíž tímto způsobem lze eliminovat riziko nákazy.

Zvažte použití odpuzujících přípravků (proti klíšťatům a hmyzu) ve formě kapek (spot-on) nebo antiparazitních obojků pro psy. K dispozici je očkování proti borelióze. Očkovat  však lze pouze proti několika typům borelie. Mimo to je pro dostatečnou ochranu vyžadována velmi vysoká hladina protilátek.

Existující infekci nelze očkováním eliminovat, lze zabránit pouze infekci jinými typy borelie. Před očkováním je vhodné otestovat, zda již došlo k infekci borelií. Očkování proti lymské borelióze je klasifikováno jako tzv. doplňkové očkování. To znamená, že se doporučuje pouze v individuálních případech pro vysoce exponované psy.

Je důležité chránit Vašeho psa před napadením klíšťaty, protože mohou přenášet i další patogeny.

Přečtěte si také o parazitech nebo roztočích u psů.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector