Genitální bradavice jsou sexuálně přenosná choroba. Zvnějšku se projevuje na kůži genitálií a v anální oblasti. Zevnitř pak v močové trubici penisu. Bradavice jsou typicky vystouplé a růžově zbarvené. Tvarem mohou někdy připomínat květák.
Takovýto zdravotní stav nemusí provázet vůbec žádné symptomy. V druhém případě se naopak dokáže nepříjemně projevit.
V lékařských kruzích se jim říká kondylomata. Genitální bradavice se objevují na genitáliích, nebo v jejich blízkém okolí. Stejně jako u ostatních bradavic je jejich původcem lidský papilomavirus (HPV). Celosvětově jde o jednu z nejčastěji přenášených sexuálních chorob.
Samotný výstupek je pouze špička ledovce. Virus se dostane i do buněk normálně vypadající kůže v okolí výstupků. Pravděpodobně se pak rozšíří i do dalších částí urogenitálního traktu.
Jak muž chytne kondylomata?
K přenosu genitálních bradavic dochází sexuálním kontaktem s infikovaným partnerem. Jsou velmi nakažlivé. Kondom může pomoci, ale nezajistí 100% ochranu proti bradavicím.
Genitální bradavice a ideální podmínky přenosu
Ačkoliv zbývá ještě mnoho prostoru pro výzkum v oblasti šíření nemoci, doktoři vypozorovali, jaké podmínky jsou pro šíření nejvhodnější. Vlhko a teplo v genitální oblasti nahrávají přenosu i růstu viru.
Bradavice na penisu přichází nenápadně
Genitální bradavice mají svá specifika. Většina lidí, která chytne virus, nemá o jeho přítomnosti ponětí. Virus může infikovat buňky a přitom se neprojevovat po mnoho let. Tak se stane až ve chvíli, kdy je imunitní systém oslabený.
V poslední době se objevují obavy ohledně spojitosti těchto bradavic s rakovinnou genitálií. Pacienti s historickým výskytem kondylomat mohou být ve skupině ohrožené rakovinným bujením. HPV je spojován s rakovinami análního otvoru a penisu.
Jakýkoliv sexuální styk je tedy potencionálně nebezpečný pro přenos viru. Poměrně nebezpečný je také pro všechny páry, které plánují početí. Virus je přenosný na dítě z infikované tkáně ženských rodidel.
VIDEO: O genitálních bradavicích mluví Prof. Jana Hercogová.
Genitální bradavice na penisu nejsou nic příjemného
Vzhledem k místu, kde se objevují a stylu jakým dochází k jejich přenosu, mohou mít i výrazný psychický dopad. Na nositele je vyvíjen poměrně silný emocionální a sociální tlak. Přichází pocity hanby, vzteku, viny a studu.
Kondylomata se objeví, když je nejméně čekáte
Pokud se v oblasti genitálií objeví útvary podobné květáku, je čas navštívit lékaře. Ten je schopen určit, zda jde o genitální bradavice, nebo jiný problém.
Nákaza virem se dá zjistit amatérsky i doma. Stačí si koupit vinný ocet a vylít jej na bradavice. Pokud zbělají, jde pravděpodobně o genitální bradavice. Za lékařem ale běžte v každém případě. Diagnózu lze potvrdit až po kompletní biopsii a profesionálním vyšetření pod mikroskopem.
VÍTE, že pohlavně přenosnými chorobami se zaobírá odbor venerologie?
Kondylomata se projeví nejrychleji při oslabení organismu
Virus začíná mít viditelné projevy v momentě, kdy je imunitní systém nakaženého člověka oslabený. Často se bradavice objevují bez zjevného spouštěče.
Obvykle jejich výskyt nastartuje choroba. Tou bývá často i jiná sexuálně přenosná choroba. Dalšími spouštěči jsou drogy, chemoterapie, a léky zabraňující odmítnutí orgánu při transplantaci. Chorobu také dovede nastartovat nedostatek kyseliny listové a vitamínu A. Rizikovým faktorem je rovněž kouření.
Kondylomata a inkubační doba
Genitální bradavice mají celkem dlouhou inkubační dobu. Po kontaktu s nakaženou osobou zabere obvykle 3 měsíce, než se objeví příznaky. K vypuknutí zdá se více dochází u osob se sníženou imunitou.
Genitální bradavice a jejich vliv na zdraví
Dopad je hlavně psychologický. Na fóru eMimino jde o poměrně živou diskuzi. Z debat je patrné, že genitální bradavice trápí nejen muže, ale často i jejich partnerky. Těžko se léčí a mají tendenci se vracet.
Léčba kondylomat
Muži s bradavicemi na penisu mají na výběr z široké palety léčebných metod. Žádná z nich není perfektní. Jednotlivé kůry jsou různě účinné a velmi rozdílné v cenách.
Odstranění kondylomat zahrnuje 3 hlavní směry
V zásadě spadá léčba do 3 kategorií:
- preparáty na zničení tkáně bradavic
- chirurgické metody
- biologické přístupy zaměřené na příčinu vzniku virového onemocnění
Preparáty na léčbu kondylomat
Lékaři používají například Condylox. Jde o roztok, který se aplikuje na postiženou oblast a neměl by se smývat. Většina uživatelů tohoto roztoku si stěžuje na pálení, bolest, záněty a nepříjemné pocity v ošetřované oblasti. Mezi smývatelné roztoky pak patří například:
- Podocon
- Podofin
- Flouroacryl
Možnou prevencí je očkování proti genitálním bradavicím látkou Silgard. Účinnost očkování je uváděna na celých 90%.
Lékaři také předepisují:
- Imiquimod krém – na trhu pod názvem ALDARA
- Kyselina trichlorooctová
Další informace o léčbě se lze dočíst na těchto stránkách věnovaných genitálním bradavicím.
TIP: Pro akutní ošetření doporučujeme Epigen Intimo Spray.
Bradavice na penisu a fyzická léčba
Viditelné bradavice mohou být fyzicky odstraněny pomocí chladu, horka, operativního vyjmutí skalpelem nebo laserem. Všechny tyto techniky jsou nepohodlné a bradavice mají tendenci se vracet. Virus HPV je totiž přítomen v okolních buňkách kůže.
Karbon – dioxidová laserová vaporizace a konvenční chirurgické vyjmutí jsou nejlepším řešením pro rozsáhlé postižení bradavicemi. Zvlášť v případě pacientů, kteří nereagovali na ostatní druhy léčby.
Jak odstranit bradavici na penisu pomocí kryoterapie?
Kryoterapii lékaři používají na méně rozsáhlé výskyty. Tato metoda používá tekutý dusík, nebo zařízení zvané kryo-sonda. Tyto metody zmrazí tkáň bradavic a ty se pak samy odloupnou.
Jde o levnou metodu, nevyžadující anestetika, která pravděpodobně nezanechá tak výrazné jizvy jako při použití skalpelu.
Léčba bradavic na penisu antivirovou terapií
Virová povaha genitálních bradavic vybízí k léčbě antivirovou terapií. Pokud klasické metody (vypalování, mražení, lasery a podobně) selžou a bradavice se vrátí, zkoušejí lékaři přístup pomocí této této terapie.
Doktor vstříkne antivirovou látku přímo do bradavice. Látka útočí na virus zevnitř a cílem je zničit přímo původce bradavic. Tento způsob je obvykle nákladný a nesnižuje o tolik pravděpodobnost návratu.
Přírodní léčba genitálních bradavic – babské rady
V prvních fázích choroby lze započít samoléčbu přírodními doplňky na zmírnění průběhu. Návštěva lékaře je ovšem nutná a proto ji není radno odkládat. Z přírodních přípravků lze použít například:
- Indonal – potravní doplněk
- Tea Tree olej
- Slabý roztok hypermanganu
- Aloe Vera
- Řebříček – bylinná koupel
Genitální bradavice – příznaky, příčiny a léčba
Genitální bradavice nejsou vždy pro lidské oko viditelné.
Genitální bradavice jsou měkké výrůstky, které se objevují na pohlavních orgánech. Je to sexuálně přenosná infekce způsobené určitými kmeny lidského papilomaviru (HPV). Genitální bradavice mohou způsobit bolest, nepohodlí a svědění v intimních místech. Jsou obzvláště nebezpečné pro ženy, protože některé typy HPV mohou také způsobit rakovinu děložního čípku. Takže na to pozor.
HPV je nejběžnější ze všech sexuálně přenosných infekcí. Muži a ženy, které jsou sexuálně aktivní, jsou zranitelní vůči komplikacím HPV včetně genitálních bradavic. Včasná a správná léčba je klíčem při léčbě této infekce.
Jaké jsou příznaky genitálních bradavic?
Genitální bradavice se přenášejí prostřednictvím sexuální aktivity, včetně orálního, vaginálního a análního sexu. Nemusí se projevit hned. Ani během několika týdnů nebo měsíců po infekci se nemusí začít bradavice rozvíjet.
Genitální bradavice nejsou vždy pro lidské oko viditelné. Mohou být velmi malé, v barvě kůže (nebo trochu tmavší). Horní část bradavice může připomínat květák a povrch může být hladký nebo lehce hrbolatý na dotek. Mohou se vyskytnout jako shluk bradavic nebo jen jako jedna samotná bradavice. Je to individuální.
Genitální bradavice se u mužů mohou objevit v následujících oblastech:
- penis
- šourek
- třísla
- stehna
- uvnitř nebo v okolí konečníku
Genitální bradavice u žen se mohou objevit v následujících oblastech:
- uvnitř vaginy nebo konečníku
- v okolí vagíny nebo konečníku
- v okolí děložního čípku
Genitální bradavice se mohou také objevit na rtech, ústech, jazycích nebo krku osoby, která měla orální sexuální styk s infikovanou osobou. I když pouhým okem nevidíte genitální bradavice, mohou přesto způsobit příznaky, jako například:
- vaginální výtok (u žen)
- svědění
- krvácení
- pálení
Pokud se genitální bradavice rozšíří nebo zvětší, může být stav hodně nepříjemný nebo dokonce bolestivý. Muži a ženy s genitálními bradavicemi si často stěžují na bolesti, svědění a výtoky.
Co způsobuje genitální bradavice? Jaké jsou jejich příčiny?
Většina případů genitálních bradavic je způsobena virem HPV. Existuje 30 až 40 kmenů HPV, které specificky postihují genitálie, ale jen několik těchto kmenů způsobuje genitální bradavice.
Virus HPV je vysoce přenosný prostřednictvím kontaktu mezi kůží a kůží, a proto je považován za sexuálně přenosný problém.
Ve skutečnosti je HPV tak běžný, že Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v USA dokonce uvádí, že většina sexuálně aktivních lidí ho v průběhu života získá. Viry však nevedou vždy ke komplikacím, jako jsou genitální bradavice. Ve skutečnosti virus ve většině případů odejde sám, aniž by způsoboval zdravotní potíže.
Genitální bradavice nejsou klasické bradavice. Genitální bradavice jsou způsobeny kmeny HPV, které se liší od kmenů, které způsobují bradavice na vašich rukách nebo jiných částech těla.
Rizikové faktory u genitálních bradavic
Každé sexuálně aktivní osobě hrozí riziko nákazy HPV. Nicméně, genitální bradavice jsou častější u lidí, kteří:
- jsou mladší 30 let
- kouří
- mají oslabený imunitní systém
- jsou děti matky, která měla tento virus během porodu
Jaké jsou další možné komplikace ve spojení s HPV?
HPV je hlavní příčinou rakoviny v děložním čípku. Může také způsobit prekancerózní změny buněk děložního čípku, což se nazývá dysplázie.
Jiné typy HPV mohou také způsobit rakovinu pochvy – vnější orgány pohlavních orgánů žen. Mohou také způsobit rakovinu penisu a v análním prostoru.
Jak jsou diagnostikovány genitální bradavice?
Chcete-li diagnostikovat genitální bradavice, váš lékař se zeptá na vaše zdraví a sexuální historii. Patří sem příznaky, které jste v minulosti zažili a kdykoli jste měli nechráněný sex, včetně orálního sexu. Je potřeba to s lékařem probrat.
Váš lékař také provede fyzické vyšetření všech oblastí, kde existuje podezření, že se mohou objevit bradavice. Na to se připravte.
U žen
Protože bradavice se mohou objevit hluboko uvnitř těla ženy, může lékař potřebovat vyšetření pánevní dutiny. Může také aplikovat mírné kyselé roztoky, které pomáhají zviditelnit bradavice.
Lékař může také provést cytologický stěr (Pap test – podle Papanicolaoua), který zahrnuje odběr tkáně z problémové oblasti, aby se získaly buňky z vašeho děložního čípku.
Tyto buňky pak mohou být testovány na přítomnost HPV. Některé typy HPV mohou způsobit abnormální výsledky, což může znamenat prekancerózní změny.
Pokud váš lékař zjistí tyto abnormality, možná budete potřebovat častější monitorování jakýchkoli změn.
Jste-li žena a máte obavy, že jste možná dostala formu HPV, o které je známo, že způsobuje rakovinu děložního hrdla, může váš lékař provést test DNA. To určuje, jaký kmen HPV máte ve vašem systému. HPV test pro muže ještě není k dispozici.
Může se také použít kolposkopie (vyšetření povrchu děložního čípku pomocí speciálního mikroskopu – kolposkopu).
Jak se léčí genitální bradavice?
Zatímco viditelné genitální bradavice často časem samy odcházejí, samotný HPV může zůstat ve vašem krevním řečišti i nadále.
To znamená, že v průběhu vašeho života můžete zažít několik vzplanutí těchto bradavic. Vaše příznaky jsou tedy důležité, protože se chcete vyhnout přenosu viru jiným osobám.
To znamená, že genitální bradavice mohou být předány jiným, i když nejsou viditelné.
Možná budete chtít léčit bradavice genitálií, abyste zmírnili bolestivé symptomy nebo minimalizovali jejich vzhled. Nicméně pamatujte, že genitální bradavice se nedají léčit klasickými léky a přípravky na obyčejné bradavice.
Váš lékař vám může předepsat místní léčbu (krémy a podobně) na genitální bradavice. Tyto léky mohou zahrnovat:
Pokud viditelné bradavice nezmizí časem, možná budete potřebovat i menší chirurgický zákrok k jejich odstranění (to je ale píše výjimečné). Váš lékař také může odstranit bradavice pomocí:
- elektrokauterizace – tj. upálení chorobně změněné tkáně pomocí kovové kličky rozžhavené elektrickým proudem
- kryochirurgie neboli zmrazení bradavice
- laserové ošetření
- vyříznutí nebo odříznutí bradavic
- injekcí interferonu
Ženy, které byly diagnostikovány s genitálními bradavicemi, mohou mít potíže s papilomaverem každé tři až šest měsíců po zahájení léčby. To umožní lékaři sledovat změny v děložním hrdle.
Monitorování je důležité, protože můžete mít vyšší riziko rakoviny děložního čípku. Kmeny HPV, které způsobují genitální bradavice, jsou považovány za nízké riziko pro progresi do rakoviny.
Mohli byste však mít i jiné HPV kmeny, z nichž některé mohou zvýšit vaše riziko rakoviny.
Domácí léky a metody léčby genitálních bradavic
Tak tady pozor. Neměli byste užívat žádnou domácí léčbu na genitální bradavice. Genitální bradavice jsou způsobeny různými kmeny HPV. Použití nesprávných způsobů léčby může způsobit více škody než užitku. Takže opatrně.
Některé domácí léky jsou obecně považovány jako užitečné při léčbě genitálních bradavic, ale je jen málo důkazů, které je mohou podpořit. Vždy kontaktujte svého lékaře předtím, než se pokusíte o domácí léčbu. Ten vám to stejně asi nedoporučí.
Často se na genitální bradavice používají tyto domácí metody:
- Olej z čajovníku (tea tree) se často uvádí jako prostředek, který může být užitečný proti genitálním bradavicím.
- Zelený čaj má být také účinný proti genitálním bradavicím. Zelený čaj je koncentrovaný do směsi v masti s názvem sinecatechins (Veregen), která je k dispozici na předpis.
- Existují určité důkazy, že použití česneku na genitální bradavice může pomoci v boji proti nim.
- Jablečným octem může ošetřit genitální bradavice doma. Je to podobné lékům na předpis, které používají kyselé přísady k zabíjení HPV viru.
Jak zabránit vzniku genitálních bradavic – jak na jejich prevenci?
HPV vakcíny nazvané Gardasil a Gardasil 9 mohou chránit muže a ženy před nejběžnějšími kmeny HPV, které způsobují genitální bradavice a mohou také chránit proti kmenům HPV, které jsou spojeny s rakovinou děložního čípku. K dispozici je také vakcína nazvaná Cervarix. Tato vakcína chrání před rakovinou děložního čípku, ale ne proti genitálním bradavicím.
Jedinci do věku 26 let mohou dostat vakcínu HPV. Ta může být také aplikována již ve věku 9 let – ve 3 různých aplikacích (dávkách). Oba typy vakcíny by měly být podány před tím, než se osoba stane sexuálně aktivní, protože jsou nejúčinnější před tím, než je osoba vystavena HPV.
Používání ochrany pokaždé, když máte sex, může také snížit riziko vzniku genitálních bradavic. To může znamenat použití kondomu a podobně.
Výhled do budoucna
Genitální bradavice jsou komplikace infekce HPV, která je běžná a léčebná. Mohou postupně zmizet, ale léčba je nezbytná pro prevenci jejich návratu a možných komplikací. Pokud si myslíte, že máte genitální bradavice, poraďte se s lékařem. Ten pomůže určit, zda máte skutečně bradavice a jaké jsou vaše nejlepší možnosti léčby.
Dále je důležité si promluvit s vaším sexuálním partnerem. To může znít hodně obtížně, ale otevření vašeho stavu vám pomůže ochránit vašeho partnera před infekcí HPV a genitálními bradavicemi.
Máte zkušenost s genitálními bradavicemi? Budeme moc rádi za komentáře.
Co si dále přečíst na toto téma?
- Pomůže na genitální bradavice kokosový olej?
- Znáte molusky? Jak na ně?
Autorem článku je naše redakce
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Genitální bradavice: „Mám je, proboha, co mám dělat?“
Co je ze všech sexuálně přenosných onemocnění nejvíce zahanbující? Genitální bradavice. Co patří ze všech sexuálně přenosných nemocí k nejméně rizikovým? Genitální bradavice.
Proč bychom měli veškerý ostych hodit stranou? Protože genitální bradavice jsou prostě u lidí velmi časté. Genitální bradavice nejsou nic příjemného a způsobuje je vir HPV, nicméně dají se odstranit a nejsou nebezpečné.
Ano, některé typy HPV mohou způsobit rakovinu, ale nepatří k nim zrovna to HPV, které způsobuje bradavice, tedy 6 a 11.
Co to genitální bradavice vlastně jsou?
Genitální bradavice, genitální kondylomata nebo prostě jenom kondylomata jsou bradavice v oblasti vulvy, pochvy, děložního čípku, konečníku, penisu či šourku. Některé bradavice zmizí samy od sebe, u některých je potřeba zákroku lékaře.
Genitální bradavice jsou velmi častým projevem viru HPV a ročně se projeví u více než 360 tisíc lidí. Bohužel, genitální bradavice mají tendenci se vracet a jejich odstranění vám ještě nezaručí, že se již nikdy neobjeví.
Kondylomata se také velmi často objevují v těhotenství, přičemž existuje riziko, že matka jimi může nakazit své dítě, nicméně případy nakažení tímto způsobem nebývají až tak časté. Existují různé typy genitálních bradavic a od nich se také odvíjí způsob jejich léčby.
Bradavice mohou být různého tvaru či velikosti. Vždy jsou však způsobeny HPV virem.
Jak ke genitálním bradavicím vůbec přijdu?
Tím, že se od někoho nakazíte HPV virem nebo přímým kožním kontaktem s bradavicí během vaginálního, análního anebo orálního sexu. Třebaže se většinou bradavice objeví na pokožce během jednoho až tří měsíců po nákaze, nemusí tomu tak být vždy. Může klidně trvat i několik let, než se bradavice objeví.
Zkrátka jste od někoho chytli HPV vir a ten se stále drží ve vašem těle. Najednou přijde nějaký obrovský stres nebo silné oslabení imunity, a to úplně stačí, aby se genitální bradavice objevily. Dokud je váš imunitní systém dostatečně silný, nemusí se bradavice vůbec objevit.
Takže jestliže se vám bradavice objevily a jste-li ve vztahu a teď si lámete hlavu nad tím, zda vám nebyl partner náhodou nevěrný, anebo čelíte témuž obvinění ze strany partnera, rozhodně nevěra v tomto případě být vůbec nemusí. Mohli jste HPV dostat od jakéhokoli minulého partnera, stejně tak jako váš partner od bývalé partnerky.
Rozhodně viníka nemůžete hledat u toho, u koho se genitální bradavice objeví jako první, takhle to v tomto případě nefunguje.
Jak genitální bradavice vypadají?
Jsou to obvykle jemné výrůstky, které mají barvu okolní kůže a vyskytují se okolo genitálií a anální oblasti. Většinou se vyskytují pohromadě ve větším počtu, nicméně, mohou vyrůst i po jedné či po dvou.
Většina kondylomat není bolestivá. Genitální bradavice jsou jiné, než ty, které se vám udělají třeba na noze nebo na prstu, takže dotykem pohlavního údu rukou, na které máte bradavici, partnera nenakazíte.
Jaké typy HPV genitální bradavice způsobují?
Existuje mnoho typů lidského papilomaviru, přičemž menší počet virů je zodpovědný za projevy v genitální oblasti. Za výskyt bradavic v genitální a anální oblasti jsou zodpovědné typy 6 a 11, přičemž mohou růst až půl roku, obvykle po této době přestanou růst.
Tiché sexuálně přenosné nemoci. O kterých pohlavních onemocnění možná nevíte, že je máte?
Způsobují kondylomata rakovinu?
Nezpůsobují, nicméně jiné HPV viry mohou vést až k rakovině. Je jich více jak 12 a proti některým se dá očkovat, nicméně ne proti všem. Nejčastěji rakovinu způsobují typy 16 a 18.
Jaké druhy HPV rakovinu tedy způsobují?
- Rakovina děložního čípku: všechny případy rakoviny děložního čípku jsou způsobeny HPV virem, přičemž za 70 % všech případů jsou zodpovědné typy 16 a 18.
- Rakovina konečníku: Přibližně 95 % všech případů rakoviny konečníku je způsobeno virem HPV, především pak typem 16.
- Orofaryngeální rakovina: Jedná se o nádory krku, mandlí a kořene jazyka a je způsobena přibližně ze 70 % HPV virem. Většina případů orofaryngeální je spojována s typem 16.
- Vzácnější druhy rakoviny způsobené HPV: HPV způsobuje přibližně 65% rakoviny vagíny, 50 % rakoviny vulvy a 35 % rakoviny penisu. Ve většině případů je za rakovinu opět zodpovědný typ 16.
Kapavka u žen: Jaké jsou její příznaky?
Svědivé či krvácející bradavice
Tyto případy nejsou tak časté, třebaže ke svědění i krvácení může v některých případech dojít. Nejčastěji krvácí, když je rozškrábnete.
Kde se bradavice nejčastěji objevují?
Mohou se objevit okolo vulvy, vagíny, konečníku nebo u děložního krčku. Často se jedná o velmi malé bradavice, kterých si ani nevšimnete zevnějšku, natož jsou-li uvnitř.
- Ve 2 případech ze 3 se bradavice objeví poblíž vulvy
- V 1 případu ze 3 se genitální bradavice objeví uvnitř vagíny
- V 1 případu ze 3 se bradavice objeví mezi vagínou a konečníkem
- V 1 případu ze 4 se bradavice objeví okolo končníku
- V 1 případu z 10 se bradavice objeví na děložním čípku
- V 1 případu z 25 se bradavice objeví u močové trubice
Genitální bradavice u mužů
U mužů nejsou genitální bradavice tak časté, jako tomu bývá u žen. Nejčastěji se u mužů vyskytují na špičce penisu nebo okolo konečníku, došlo-li k análnímu sexuálnímu styku. Většina bradavic se objeví během jednoho až tří měsíců po infikování.
- V 1 ze 3 případů se genitální bradavice u mužů vyskytují okolo konečníku.
- V 1 z 10 případů se genitální bradavice u mužů vyskytují na špičce penisu.
- V 1 z 10 případů se genitální bradavice u mužů vyskytují uvnitř močové trubice.
- V 1 ze 12 případů se genitální bradavice u mužů vyskytují na předkožce.
- V 1 ze 30 případů se genitální bradavice u mužů vyskytují mezi konečníkem a šourkem.
- V 1 ze 100 případů se genitální bradavice u mužů vyskytují na šourku.
Příznaky a léčba kvasinkové infekce: Nezapomeňte na partnera!
Jak se dají genitální bradavice odstranit?
Menší genitální bradavice jsou snadněji odstranitelné než ty větší. Stejně tak bradavicím, které rostou ve vlhké oblasti pokožky, se léčí lépe než ty, které se nachází na suché kůži.
Většina bradavic se dá vyléčit krémy jako je Condyline a Aldara, pokud však nepomohou, musíte se obrátit na svého gynekologa nebo dermatologa, který vám buď navrhne chirurgické odstranění, zmražení tekutým dusíkem nebo odstranění laserem.
Dají se k odstranění genitálních bradavic použít i přípravky na normální bradavice?
Rozhodně se to nedoporučuje, třebaže diskuze jsou plné příspěvků od lidí, kteří takto genitální bradavice odstraňují. Je to však poměrně nebezpečné, protože tyto přípravky jsou velmi silné a pokožka v genitální oblasti je velmi citlivá, na rozdíl od pokožky například na patě.
Anatomie genitální bradavice
Mohou se genitální bradavice po odstranění vrátit?
Samozřejmě, že mohou, stejně tak jako bradavice kdekoli jinde na těle. Bohužel, genitální bradavice mají tendenci se vracet, přičemž až 70 % lidem se genitální bradavice znovu objeví během půl roku. V tomto případě nezbývá nic jiného než se obrátit znovu na lékaře.
Co mohu udělat pro to, aby se už neobjevily?
Imunitní systém v tomto ohledu hraje velmi důležitou roli, jelikož 90 % všech HPV virů zmizí z těla samo během dvou let.
Pokud bude váš imunitní systém však oslabený, nemusíte se však viru zbavit a uhodí vždy, když bude imunitní systém slabý. Takže celému procesu uzdravení přispějete tak, že imunitní systém podpoříte.
Jak? Začít můžete zlepšením životního stylu – jíst potraviny podporující imunitní systém, přestat kouřit, omezit alkohol či začít cvičit.
Jak se zbavit bradavic na noze? Zkuste přírodní lékárničku
Co bezodkladně musíte vždy udělat?
Rozhodně musíte o svém nálezu informovat svého partnera a nemít sexuální styk do té doby, dokud bradavice nezmizí. Nejvíce se nákaza šíří, když se bradavice objeví, třebaže může prostě dojít k nákaze HPV virem i bez jejich přítomnosti.
Genitální bradavice
Genitální bradavice jsou velmi nepříjemným a zároveň nejrozšířenějším HPV onemocněním. Napadá ženy i muže, výrazně snižuje kvalitu života pacientů a stává se stále větším zdravotnickým problémem.
Genitální bradavice, kondylomata acuminata – co to je?
Genitální bradavice jsou nezhoubné útvary na genitálu, které vznikají již několik měsíců po infekci HPV a napadají ženy i muže.
Jedná se o velmi nepříjemné a frustrující onemocnění, které se bohužel i po vyléčení velmi často vrací. Genitální bradavice jsou ve více než 90 % případech způsobeny infekcí HPV typu 6 a 11.
Přenáší se zejména sexuálním kontaktem, včetně orálního a análního sexu nebo při mazlení.
Jejich vzhled se může značně lišit – od drobných bradaviček až po rozsáhlé léze deformující zevní genitál. Mohou způsobovat nepříjemné pálení, svědění, krvácení a bolest. Počáteční stádia onemocnění ale mohou probíhat i bez sujektivních příznaků.
Pacient si časem všimne drobných pupínků nebo uzlíků na genitáliích, které se postupně zvětšují. Zpočátku velkému počtu pacientů vadí spíše estetický efekt a neuvědomují si zdravotní riziko pro sebe i partnera.
Je jim to nepříjemné řešit a bojí se jít k lékaři, nevědí, co mají dělat.
Onemocnění se postiženým pacientům bohužel velmi často vrací, a to i po chirurgickém odstranění lézí. Kromě těchto zdravotních komplikací přinášejí genitální bradavice pacientům i značný psychosociální dyskomfort, mohou způsobit deprese, nízké sebehodnocení a velmi často narušují partnerské vztahy.
Výskyt genitálních bradavic
Genitální bradavice je vůbec nejčastější HPV onemocnění, jehož výskyt v posledních letech dramaticky roste.
Podle dat z Velké Británie, kde se výskyt genitálních bradavic sleduje pomocí registrů, se za poslední dekádu zvýšila prevalence genitálních bradavic čtyřikrát.
To potvrzují i data z vybraných pracovišť na Slovensku a v České republice – některá hlásí až pětinásobný nárůst, a to zejména mezi mladými lidmi.
„Setkáváme se stále s vyšším počtem případů genitálních bradavic u mužů i žen. Jejich léčba je náročná, pro pacienta velmi nepříjemná a onemocnění se poměrně často vrací. Věk pacientů se navíc neustále snižuje.
Výsledky nejrozsáhlejší studie, která zkoumala výskyt genitálních bradavic mezi ženskou populací, ukázaly, že se s genitálními bradavicemi do svých 45 let setká jedna z deseti žen.‘ Říká prof.
Jana Hercogová, prezidentka Evropské akademie dermatologie a venerologie.
„Vzrast počtu hlásených pohlavnych chorôb na Slovensku je za posledných 20 rokov na takmer dvojnásobku, u nehlásených je to pák takmer štvornásobok.
V súčasnosti je pohlavnou chorobou číslo jedna jednoznačne condylomata acuminata, známa ako genitálne bradavice. Za posledných 10 rokov vzrástol počet nakazených genitálnymi bradavicami o viac ako 70 %.‘ potvrzuje prof. MUDr.
Danka Švecová, PhD. z Dermatovenerologickej kliniky LF UK a UN v Bratislavě.
Vzrůstající trend potvrzuje i nedávná studie imunologa RNDr. Marka Petráše, která byla publikována v zahraničních odborných časopisech.
Cílem této průřezové studie bylo stanovit prevalenci a incidenci genitálních bradavic na základě dotazníkového průzkumu mezi obyvateli České republiky a zhodnotit jejich rizikové faktory.
Průměrná roční incidence v letech 1985–2013 dosahovala v České republice 2,1 případů na 1000 obyvatel ve věku 16–55 let. V letech 2010–2013 se ale v ČR roční incidence značně zvýšila na 4,4 na 1000 obyvatel.
Do počátku roku 2014 mělo s tímto onemocněním vlastní zkušenost 5,5 % českých obyvatel, nejčastěji ve věku 21–30 let. Nejsilnějším rizikovým faktorem byl sexuální partner s genitálními bradavicemi. „Studie zároveň odhalila alarmující fakt, že téměř 23 % postižených genitální bradavice neřeší, protože je pravděpodobně nepovažují za onemocnění ,‘ upozorňuje RNDr. Marek Petráš.
Přenos genitálních bradavic
Osoba, která trpí výsevem genitálních bradavic je pro svého sexuálního partnera vysoce infekční a přenos onemocnění je velmi pravděpodobný.
Rizikový je i orální sex, kdy se infekce HPV typu 6 a 11, která způsobuje genitální bradavice, může přenést do oblasti krku a vést k rozvoji papilomatózy hrtanu.
Od momentu nákazy po rozvoj onemocnění může uplynout cca 6 týdnů až 2 roky, ale nejčastější dobou jsou 3–4 měsíce.
Co znamená onemocnění pro pacienta
Genitální bradavice sice nejsou život ohrožující choroba, ale mnohdy sebou nesou klinické symptomy jako pálení, svědění, krvácení a bolest. Navíc je toto onemocnění pro pacienta velmi frustrující a může mít zásadní vliv na sexuální život partnerů. Sociální stigma je spojeno se všemi sexuálně přenosnými nemocemi, genitální bradavice nejsou výjimkou.
Prevence
Kromě sexuální abstinence nebo absolutní celoživotní monogamie páru je jedinou účinnou prevencí očkování proti HPV. Čtyřvalentní vakcína a devítivalentní vakcína chrání proti HPV typům 6 a 11, které způsobují 99 % výskytu genitálních bradavic. Vysokou ochranu vakcíny proti genitálním bradavicím potvrzují i výsledky studie RNDr. Petráše.
„Očkování čtyřvalentní HPV vakcínou snížilo výskyt genitálních bradavic o 91 % oproti neočkovaným.
Také opakovaný výskyt genitálních bradavic byl jen u 1 % očkovaných, zatímco u téměř 11 % neočkovaných se genitální bradavice opakovaly. Očkování tak snížilo jejich opakování o minimálně 65 %.
‚ popisuje výsledky studie RNDr. Petráš. Dalšími důležitými zásadami při prevenci je především zodpovědné sexuální chování a dostatečná hygiena.
|
Léčba
Jedná se o vysoce infekční onemocnění, které řada pacientů podceňuje a včas neléčí. Současná medicína nabízí celou řadu možností, jak genitální bradavice léčit. Bohužel žádná z nich nenabízí 100% účinnost.
Jde buď o léčbu farmakologickou (pomocí léčivých přípravků, mastí) nebo léčbu chirurgickou (léčba lokální destrukcí – snesením ostrou lžičkou, odpařením laserem či poleptáním).
Pacienty může ošetřit lékař přímo v ordinaci lokální léčbou, dostupná je i léčba mastmi, kterou si mohou aplikovat sami pacienti v soukromí domova.
Pokud dojde k nákaze jednoho z partnerů, měl by se nechat vyšetřit i druhý partner. Pokud má pacient podezření, že se nakazil, léčbě bude předcházet klinické vyšetření. To provádí gynekolog nebo dermatovenerolog. Na základě vyšetření lékař doporučí nejvhodnější léčebný postup.
Metoda, která odstraní i ty nejúpornější bradavice
Bradavice na nohou jsou úporným virovým onemocněním, nejčastěji získaným na místě větší koncentrace lidí ve vlhkém prostředí. Protože se jedná o infekci, může se rozšiřovat či se i přenášet na další členy domácnosti.
Odstranění bradavice dusíkem
Nejčastěji se k likvidaci bradavice používá tekutý dusík, ať už na dermatologické ambulanci, či v domácím ošetření, v kombinaci s domácí aplikací přípravků naleptávajících povrchový ochranný val bradavice.
- Pracují na podobném principu jako tekutý dusík u dermatologa.
- Už po jednom použití by mělo dojít ke zmrazení bradavice až k jejímu jádru.
- V místě bradavice se za několik dní vytvoří puchýř, bradavice odpadne a pod ní by měla růst zdravá kůže.
- Přípravky se užívají ve formě speciálních aplikátorů.
- Nevýhodou je vyšší cena (500–600 Kč).
- Fungují na bázi rozleptávání kožních výrůstků kyselinami.
- Naruší vrstvu tuhé hrubé kůže na povrchu bradavice a ta se postupně odloučí.
- Obvykle se aplikují jednou nebo dvakrát denně, ale k sehnání jsou i varianty s použitím jednou týdně pro větší komfort.
- Při aplikaci je třeba opatrnost, aby se zbytečně nezasahovala zdravá kůže kolem bradavice.
- Přípravky účinkují většinou až po delší době (i několik týdnů).
Více v článku Léčba bradavic chce trpělivost.
Šetrný laser
Ke zničení bradavice lze rovněž použít laser. Při nejšetrnější variantě se používá cévní laser, který zatavuje cévy přivádějící výživu pro celou bradavici, a ta postupně odumírá.
Výhodou je rychlost ošetření, zákrok trvá několik sekund, velmi rychlé zhojení a přesnost ošetření, kdy pracujeme s přesností na milimetry a nedevastujeme zdravou kůži v okolí, jako je tomu při ošetření tekutým dusíkem. Nevýhodou je většinou nutnost opakovaného zásahu.
- Ploché bradavice – Verrucae planae juveniles Ploché žlutavé bradavičky o velikosti 2–5 milimetrů. Postihují hlavně obličej, předloktí a dolní končetiny dětí. Šíří se hlavně škrábáním a holením.
- Vulgární bradavice – Verrucae vulgares Nejčastější virové projevy na kůži. Jsou to ohraničené tuhé vyvýšené hrboly, s vysokou rozpraskanou rohovinou, na které trpí převážně děti. Nejčastější lokalizace těchto bradavic je na rukou a v obličeji. Pakliže se uhnízdí pod nehty nebo na ploskách nohou, chodí se nám jen velmi těžko, bývají hodně bolestivé. Inkubační doba verrucae vulgares je až půl roku, během této doby mohou samovolně zmizet, jindy je třeba zacílit správnou léčbu.
- Genitální bradavice – Condylomata accuminata Květákovité bradavice vegetující ve vlhkém prostředí zejména v oblasti genitálu. Pozor, jsou sexuálně přenosné a ani kondom vás od přenosu neuchrání.
- Plantární bradavice – Verrucae plantares Projevují se jako ztluštělé, dovnitř rostoucí léze a jsou bolestivé na tlak. V útrobách bradavic můžeme vidět hnědé či černé tečky, podmíněné krvácením z krevních kapilár. Najdeme je hlavně na nohou nebo dlaních. Rychle se šíří a často recidivují.
- Střapcovité bradavice – Verrucae filliformes Vypadají jako uzoučké nitky tělové barvy, objevují se na obličeji v blízkosti koutků úst, očních víček. Nevyhýbají se ani krku či okolí nosních dírek.
- Molusky – Molluscum contagiosum Nezhoubné novotvary virového původu vytváří bradavičnaté útvary na kůži zejména u dětí ve věku dva až dvanáct let. Nejedná se o bradavice v pravém slova smyslu, ale stojí za nimi stejný vir HPV. Molusky však může mít i dospělý jedinec, a to na břiše i genitáliích, přenáší se totiž pohlavním stykem, slinami, ale i pouhým používáním stejných hygienických potřeb.
Více v článku Bradavice můžete chytit i od svého psa.
Když jsou bradavice úporné
Při agresivnější variantě laserového ošetření, určené pro úporné bradavice, kombinujeme dva typy laseru v jednom sezení. Nejdříve v lokální anestezii bradavici celou odpaříme, tzn. že vznikne defekt lehce pod povrch kůže. Poté ještě aplikujeme na spodinu preventivně opět laser cévní k zatavení eventuálních zbytků bradavice.
Nevýhodou této silné kombinace je delší doba hojení s otevřenou plochou, tedy se jedná o ošetření bolestivější, s větším rizikem jizvení či infekce. Výhodou je vysoká preciznost zákroku a vyšší procento definitivního odstranění bradavice již po jednom sezení.
Zeptali jsme se odborníka: Jak na genitální bradavice?
Problém genitálních bradavic je velmi rozšířený. Protože je to intimní téma, mnoho lidí o tom nemluví. Položili jsme několik zajímavých otázek odbornici na toto téma, oslovili jsme MUDr. Miriam Schejbalovou, Ph.D. Co jsme se dozvěděli?
Problém genitálních bradavic je velmi rozšířený. Protože je to intimní téma, mnoho lidí o tom nemluví. Položili jsme několik zajímavých otázek odbornici na toto téma, oslovili jsme MUDr. Miriam Schejbalovou, Ph.D. Co jsme se dozvěděli?
Problém genitálních bradavic postihuje velké množství lidí – čím je to způsobeno, že je tak velké % lidí nakaženo? Genitální bradavice jsou v lidské populaci skutečně velmi časté. Odhaduje se, že celosvětově je nakaženo až 600 milionů lidí.
Genitální bradavice (condylomata accuminata) jsou výrůstky tělové nebo bělavé barvy na kůži a sliznicích vnějších pohlavních orgánů (u žen i v pochvě nebo na krčku dělohy) a v okolí konečníku. Jsou virového původu, způsobují je určité typy lidských papilomavirů (HPV- humánní papilomavirus), které se přenáší zejména pohlavním stykem.
Nakazit se může kdokoliv – muž i žena. HPV infekcí se nakazí až 80 % populace alespoň jedenkrát za život (nejčastěji mezi 18-30 rokem života). V populaci je tedy velmi vysoké procento infikovaných, a pokud je člověk sexuálně aktivní, je velmi pravděpodobné, že se s touto infekcí setká.
HPV infekce je v současnosti považována za nejrozšířenější a nejčastěji pohlavně přenosné onemocnění.
Trpí na genitální bradavice více muži, nebo ženy? Přesné statistiky nejsou k dispozici a četnost výskytu genitálních bradavic u mužů a žen je obdobná.
Jak se můžeme nakazit? Existuje jiný způsob než pohlavním stykem? (Použitím ručníku, na wc…) K přenosu dochází přímým kontaktem (dotykem), především (až 99%) při pohlavním styku – vaginální, anální, orální sex. Přenos nesexuální cestou ( ručníky, spodní prádlo, bazén…) je možný ale málo pravděpodobný.
Může být někdo nakažený a při tom nemít fyzický projev – viditelné bradavice?ANO, protože pro velkou část HPV infekcí je typické, že probíhají nepozorovaně (inaparentně, latentně).
Virus přežívá v těle a k rozvinutí typického vnějšího klinického projevu infekce (k výsevu bradavic) obvykle dochází při oslabení obranyschopnosti organizmu.
Jak muži tak i ženy mohou být nositeli takovéto skryté HPV infekce a i když se u nich neprojevují žádné příznaky onemocnění, opakovaně mohou infikovat( nakazit) svého sexuálního partnera.
Pokud máme nového sexuálního partnera, můžeme zjistit jednoduše pohledem, že má genitální bradavice? Jednoduše pohledem jistě odhalíte vystouplé genitální bradavice, nebo bradavice s nánosem šupin.
Jistota odhalení závisí na velikosti, osvětlení a pečlivosti prohlížení Ploché genitální bradavice/bradavičky v počátečním stadiu, které se projevují nenápadně (např.
změnou barvy kůže/sliznice) i při pečlivém prohlížení a dobrém osvětlení můžou uniknout Vaší pozornosti.
Pokud Váš partner bude bezpříznakovým nosičem HPV infekce – NE
Některé ženy v internetových diskusích uvádí, že zkouší na genitální bradavice použít i přípravky, které jsou volně dostupné na trhu pro léčbu klasických bradavic. Dokonce tvrdí, že jim to pomohlo.
Co si o tom myslíte?Na boj proti“ klasickým“ bradavicím existuje celá řada volně prodejných výrobků a také zaručených domácích návodů (např. léčivá síla česneku, cibule, vlaštovičníku, nebo také zaříkávání za úplňku, apod.) Tyto postupy mají i u „klasických bradavic jistá omezení“.
Při léčbě genitálních bradavic rozhodně experimentování doma nedoporučuji! Genitální bradavice je nutné odstraňovat odborně.
Jedná se o virovou nákazu a při neodborném odstraňování může velmi lehce dojit k rozsevu na jiná místa; nebo při lokální aplikaci různých mastiček, vodiček k potřísnění zdravé pokožky/sliznice a vzniku závažných komplikací či trvalých následků. Vždy si raději zajděte k odbornému lékaři (dermatovenerolog, gynekolog, urolog), který Vám doporučí vhodnou léčbu, nebo případně genitální bradavice sám odborně odstraní.
Pokud se nakazí těhotná žena, je to nějaké riziko pro její dítě? Genitální bradavice mají během těhotenství často tendenci k rychlejšímu růstu.
Většina přípravků určených k jejich lokální léčbě (mastičky, krémy s cytostatiky) nejsou v těhotenství doporučeny (jsou kontraindikovány), Drobné zevní genitální bradavičky lze odstranit i během těhotenství chirurgicky, laserem apod.
V případě rozsáhlého nálezu genitálních bradavic v porodních cestách je riziko nákazy pro novorozence vysoké a řešením je porod vedený císařským řezem.Riziko přenosu HPV infekce pro plod během těhotenství je v podstatě zanedbatelné.Riziko přenosu HPV infekce během porodu bohužel existuje.
U novorozence se po průchodu porodním kanálem může kromě klasických kondylomat (bradavic) na kůži rozvinout také velmi závažné onemocnění dýchacích cest – respirační papilomatóza. Papilomy – výrůstky, které rostou do dýchacích cest, omezují a stěžují dýchání novorozence. Výrůstky se musí opakovaně chirurgicky odstraňovat, protože mají tendenci znovu a znovu dorůstat a šířit se do okolí.
Vakcinace kvadrivalentní vakcínou snižuje riziko vzniku tohoto onemocnění na minimum.
Pokud se nakazíme genitálními bradavicemi, jak se dají léčit? Pokud genitální bradavice nevymizí a nezhojí se samy je nutné jejich odborné odstranění s cílem minimalizovat jejich znovuobjevení (rekurence).
Základní léčebné postupy zahrnují lokální aplikaci lékařem indikovaných mastí, vodiček či krému s cytostatickými nebo imunomodulačními účinky.
Dále jsou možné postupy, které provádí lékař ve zdravotnickém zařízení – ambulantní zákroky – jako je odstranění genitálních bradavic použitím kyseliny trichloroctové, nebo postupy kryoterapie za použití tekutého dusíku. Pokud léčba nezabírá, jsou na místě vhodné chirurgické techniky, např.
prosté vyříznutí bradavice skalpelem, ostrou lžičkou nebo elektrochirurgické odstranění pomocí elektrokauteru, laseru, vysokofrekvenčního skalpelu, který má výhodu nekrvavého, šetrného ošetření. Všechny metody odstraňování genitálních bradavic je vhodné doplnit i užíváním přírodních imunostimulancií.
Proč se často vracejí?Úspěšnost výše uvedených postupů léčby genitálních bradavic je různá.
Po zaléčení se v mnoha případech genitální bradavice objevují na stejných či jiných místech znova, protože HPV může být stále přítomný v organizmu. Znovuobjevení se bradavice závisí na mnoha faktorech.
Přítomnost různých typů HPV najednou , snížena obranyschopnost, poškození epitelu buněk to jsou některé faktory, které ovlivňují přetrvávání HPV a opakování klinických projevů.
Jaká je prevence?HPV infekce jsou nejrozšířenější pohlavně přenosné onemocnění. Nejefektivnější ochrana spočívá v rozumném sexuálním životě – sex s jedním partnerem, který je zodpovědný a není promiskuitní. Je dobré znát také partnerovu minulost i anamnézu.
V případě jakýchkoliv pochybností vždy dodržujte zásady provozování „bezpečného sexu“. Používání bariérové ochrany – kondomu – neznamená 100% ochranu, ale riziko přenosu infekce výrazně sníží. Velmi důležitá jsou i běžná hygienická opatření po sexu a nejen po něm.
Obecně dodržování zásad osobní hygieny, zdravý životní styl, to jsou základy dobře fungujícího imunitního systému.
Významné snížení rizika rozvoje řady HPV infekcí představuje očkování. Podání očkovací látky nabudí organizmus – imunitní systém – k tvorbě protilátek proti HPV a tak brání vzniku nákazy. Očkování dostupnou čtyřvalentní vakcínou Silgard se sníží u očkované osoby riziko výskytu genitálních bradavic o zhruba 90 %.
Vakcína se aplikuje ve 3 dávkách a je určená všem, kteří jsou v riziku infekce HPV, tedy nejen dívkám a ženám, ale i klukům a mužům. Očkování má největší přínos, pokud se aplikuje dříve, než dojde ke kontaktu s HPV (typ 6, 11, 16 a 18), ale velký význam má aplikace vakcíny i později, během aktivního pohlavního života.
Samotné onemocnění způsobené konkrétním typem HPV sice již nevyléčí, ale ochrání očkovanou osobu před dalšími HPV, protože je nepravděpodobné, že se daná osoba setkala se všemi čtyřmi typy HPV, před kterými tato vakcína chrání. O očkování se můžete informovat a poradit v očkovacích centrech www.ockovacicentra.
cz
Na otázky odpovídala MUDr. Miriam Schejbalová, Ph.D.