Častá únava – vše o zdraví

Častá únava - Vše o zdraví Kateřina Hájková 15. 01. 2020   |  07:45

Domácnost, práce, sport, povinnosti. Stres, spěch, shon. Nutkání všechno stihnout a úzkost z toho, že se to nedaří. Takové a mnohé další věci bývají příčinou nepříjemného a setrvalého vyčerpání. Jak proti němu bojovat?

Sociální, emocionální, hormonální a profesní život – chceme, aby všechny jeho aspekty byly v každém detailu dokonalé. Jenže dokonalost je vyčerpávající.

Umí pořádně unavit, a ne vždy se přitom jedná o únavu příjemnou, díky níž na sklonku dne usneme jako miminko a probudíme se ráno svěží a odpočatí.

Pokud jdete spát unavení, nedaří se vám usnout, a ráno se probouzíte rozlámaní a vyčerpaní možná ještě více než večer, někde je zřejmě chyba. Je třeba přestat lpět na dokonalosti a začít se o sebe starat.

Nedostatek základních potřeb unavuje Nechtěná neustálá únava, kradoucí motivaci a chuť do života a znesnadňující běžné fungování, může mít řadu příčin.

Mezi prvními se objevuje nezdravý životní styl a nedostatek spánku – aby tělo „šlapalo jako hodinky“, potřebuje regeneraci a odpočinek, které mu dodá jedině kvalitní noční spánek.

K nedostatku energie mohou vést i potíže se štítnou žlázou.

Velkou roli hraje také strava – častá a zvýšená konzumace nezdravých tuků, nadměrně zpracovaných potravin a jednoduchých cukrů činí tělo letargičtějším. Hostitelem unavených a podrážděných duší jsou i těla bez dostatku čisté vody, tedy těla dehydrovaná.

Duševní stres může rovněž zapříčinit stres fyzický, s nímž souvisí právě probíraná únava – jako časté spouštěcí faktory se objevují různé úzkosti a deprese.

Dobrý stav organismu může narušit i infekce nebo alergie, za zvýšenou únavu může nést zodpovědnost i chudokrevnost, anémie.

Správná strava a prevence jako základ zdraví Z příčiny únavy vychází i její řešení. V první řadě je velmi důležité konzumovat zdravé a výživné potraviny.

Dostatek živin, mikroživin i životadárné vody dodá ovoce a zelenina, které by měly mít v jídelníčku každého své pevné a dostatečně velké místo. Za další byste neměli opomíjet pravidelné preventivní prohlídky – alespoň 2krát ročně – a sledovat stavy jako je anémie nebo potíže se štítnou žlázou.

Nedostatek železa činí tělo zranitelným, negativně se podepisuje na zdraví kostí, díky čemuž se tělo cítí vyčerpaně.

Odpočinek je nezbytný – pasivní i aktivní Dostatek pozornosti byste měli věnovat i spánkovému režimu a alespoň přibližně dodržovat čas, kdy uléháte a kdy vstáváte. Jedná se o budování pozitivního zvyku, za který bude tělo vděčné a rádo se na něj adaptuje.

Stejně jako tělo potřebuje odpočinek, vyžaduje i pravidelnou fyzickou aktivitu, ideálně na čerstvém venkovním vzduchu, pokud počasí dovolí.

Věnujte se rychlé chůzi, jízdě na kole nebo józe, kterou můžete při příjemných teplotách i povětrnostních podmínkách pohodlně praktikovat venku na zahradě nebo třeba i v parku.

Pečujte o ducha a meditujte Pro péči o tělo byste ale neměli zapomínat také na péči o ducha. Důležité je zejména uvolnění mysli, která je dennodenně zatěžována neustálým koloběhem myšlenek, jež nejdou zastavit a nedovolí spočinout ani na chvilku.

Naučte se je ovládat s pomocí meditace, která mysl zklidní, vám dopřeje uvolnění, zlepší náladu, a kromě ducha revitalizuje i tělo. Meditace navíc zlepšuje koncentraci a významně snižuje úroveň prožívaného stresu. Odstraňuje nepořádek v mysli, snižuje úzkost a pomáhá v pozitivním nastavení.

Najděte si každý den chvilku pro sebe, zaujměte pohodlnou polohu, zavřete oči, uvolněte se a jen pozorujte dech.  Je to ta nejjednodušší forma meditace.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Častá únava - Vše o zdraví

A je to zase tady, omezení kvůli Covidu-19 začínají opět nabírat na síle a rouška je nezbytnou výbavou každého z nás. Nevyhneme se nasazení nejen v MHD, ale už i na všech vnitřních veřejných místech, zdravotnicích…

Čtěte dál Častá únava - Vše o zdraví

S nastupujícím podzimem každoročně stoupá i počet nachlazení, viróz, chřipek a dalších virových i bakteriálních infekcí. Letos na nás…

Častá únava - Vše o zdraví

Nafouklé břicho, bolestivé vyprazdňování, tuhá stolice, krev na toaletním papíře a ohromná frustrace. Tyto a další symptomy zácpy znepříjemňují…

Častá únava - Vše o zdraví

Sladkosti nejsou obecně doporučované v rámci zdravého stylu života. Nicméně i zde platí určité výjimky. Kvalitní hořká čokoláda je…

Častá únava - Vše o zdraví

Možná i u vás doma mezi pokojovými rostlinami kraluje jedna dužnatá, pichlavá dáma – Aloe. Jde o sukulentní trvalku, hojně využívanou…

Častá únava - Vše o zdraví

Ačkoliv je u nás k dispozici řada kvalitních vakcín, podle statistik je proočkovanost české populace stále poměrně nízká. A to nejen…

Častá únava - Vše o zdraví

Snažíte se otěhotnět? Pak byste měly do jídelníčku zařadit určité potraviny. I když samozřejmě ani jedna z nich není samospásná, podpoří…

Častá únava - Vše o zdraví

Na návštěvu zubaře, kterou byste měli absolvovat jednou za půl roku, se většina lidí netěší. Je ale jednou z nejdůležitějších prevencí,…

Častá únava - Vše o zdraví

Hledáte přírodní prostředek pro přirozenou podporu imunity? V takovém případě jednou z nejlepších voleb bude sáhnout po čerstvém šípku….

Sezona burčáku je v plném proudu a kdo tento lahodný sladkokyselý mok dosud nezkusil, má ještě čas to napravit. Právě v tomto období…

Lékořice je bylinkou, která je v lidové medicíně k léčbě různých onemocnění užívána již po tisíce let. I přes blahodárné účinky na…

Probdělá noc dokáže pořádně otrávit náladu, k přetažení a únavě ale postačí, když se vám nedaří pár minut nebo dokonce i hodin usnout….

Únava | Jaké jsou časté příčiny a příznaky únavy?

Pokud si chcete přečíst další, (notářem ověřené) reference zákazníků na téma únava, klikněte na následující odkaz: Únava zkušenosti

Nejčastější metabolické problémy a endokrinní onemocnění, v důsledku kterých se člověk soustavně cítí vyčerpaný, jsou: chudokrevnost, snížená funkce štítné žlázy, cukrovka, poruchy elektrolytového hospodářství, onemocnění ledvin, abnormality játrových funkcí, Cushingov syndrom.

Infekční onemocnění

Infekční onemocnění vyčerpávají lidský organismus. Chronická únava jako symptom se nejčastěji objevuje při následujících onemocněních: hepatitida, tuberkulóza, chřipka, malárie, infekce HIV.

Onemocnění srdce a plic

Onemocnění těchto dvou životně důležitých orgánů velmi zatěžuje organismus. Neustálá únava se objevuje při následovných onemocněních: kongestivní srdcové selhání, ischemická choroba srdce, poruchy srdcové chlopně, arytmie, astma, zánět plic, chronická obstrukční choroba plic.

Vedlejší účinky léků

Neustálá vyčerpanost může nastat také jako vedlejší účinek při užívání několika léků. Chronická únava nastane při užívání přípravků, jako jsou antidepresiva, léky proti úzkosti, sedativa, antihistaminika, steroidy a některé léky na snížení krevního tlaku.

Psychické příčiny

V některých případech organismus přetěžují i psychické problémy, což způsobuje neustálý pocit únavy. Únava může být zapříčiněná depresí, pocitem úzkosti, užíváním drog a alkoholismem, poruchami příjmu potravy, anorexií, bulimií, ale ovlivňujícími faktory mohou být i smutek a žal.

Problémy se spánkem

Když člověk není schopný řádně si oddechnout, jeho organismus se neregeneruje v plné míře. Z toho vyplývá, že poruchy spánku vedou k vyčerpanosti. Takovými poruchami spánku mohou znamenat i syndrom spánkové apnoe, nespavost, narkolepsie, těhotenství, nebo dokonce zánět jícnu. Může to být i následek práce v nočních hodinách nebo střídavých změn.

Únava a její další příčiny

Stává se, že únava může být zapříčiněná nějakým vážným onemocněním, popřípadě vedlejšími účinky nějaké léčby. Takovými příčinami mohou být: rakovina, chemoterapie, radioterapie, revmatologická onemocnění, systémový lupus erythematosus (SLE), onemocnění tkání a svalů (fibromyalgie).

Častá únava - Vše o zdraví

Nezbytná pozornost je potřebná v případě, když únava a její příznaky nejsou jedinými symptomy, ale projevují se i další, jako například: dýchavičnost, mdloby, bolest na hrudi, krvácení (krvácení z konečníku, anebo krvavé zvracení), silné bolesti břicha a pánve, bolest zad, silné bolesti hlavy, anebo nepravidelný srdcový tep. Když se podobné příznaky projeví u osob žijících v jedné domácnosti, může se jednat také o otravu oxidem uhelnatým.

V případě potřeby může lékař naordinovat následující vyšetření: vyšetření krve a moči, testy na funkci štítné žlázy, těhotenský test, test HIV, rentgen hrudníku, EKG, CT. Konečnou diagnózu stanoví lékař na základě výsledků testů, čímž se mohou zjistit příčiny chronické únavy.

Únava a způsob života

Hovořili jsme o možných příčinách chronické únavy, ale ve většině případů je chronická únava důsledkem nesprávného způsobu života.

Častá únava - Vše o zdraví

Únava a stav imunitního systému navzájem velmi úzce souvisejí. V případě, že fungování imunitního systému není dostačující – například kvůli nahromaděným toxickým usazeninám v organismu – je imunitní systém nucený přesměrovat energii kvůli tomu, aby dokázal zabezpečit fungování životně důležitých orgánů. Chronická únava se v tomto případě stává stálým stavem.

Je ověřené, že po všeobecné detoxikacise člověk cítí dokonale uvolněný a plný síly. Únava se někdy dá odstranit i účinnou detoxikací, není potřebné žádné speciální léčení. Na vykonání detoxikace organismu je nejlepším a nejvhodnějším přípravkem Program ToxiClean.

Program ToxiClean je detoxikační program, který z organismu odstraní těžké kovy zatěžující imunitní systém.

Vyčerpanost může vzniknout i dehydratací. Většina lidí nevěnuje dostatečnou pozornost množství a kvalitě přijatých tekutin. Vypité nápoje obsahují mnoho cukru a toxických látek, proto jsou na hydrataci organismu vhodné jen částečně. Dlouhotrvající únava se eliminuje vypitím 2 litrů čisté vody anebo neperlivé minerální vody denně.

Častá únava - Vše o zdraví

Stav imunitního systému ve velké míře ovlivňují také stravovací návyky. Chronická únava může nastat i v případech, kdy příjem energie a živin není dostačující. Živiny bohaté na vitamíny a vlákninu napomáhají procesu trávení, nezatěžují organismus, čímž se dá odstranit neustálá únava.

Samotná změna stravovacích návyků však nestačí. Je potřebná i důkladná očista střev, protože je potřeba odstranit toxické usazeniny ze stěny střev, aby se živiny mohly zužitkovat.

Zajímavé:  Léčba Syfilis V Těhotenství?

Program Clean Inside je ta nejohleduplnější a nejlepší očista střev, a jeho použitím se můžeme zároveň zbavit i parazitů. To rovněž ve velké míře přispívá ke zlepšení stavu imunitního systému.

Na základě zkušeností u velkého počtu lidí, kteří užili přípravek Clean Inside očista střev se pomohlo k tomu, aby se chronická únava z jednoho dne na druhý vytratila.

Kromě výše uvedených požadavků k odstranění vzniklé chronické únavy přispívá i pravidelný pohyb, relaxace, vyhýbání se stresu.

Díky těmto souvislostem se dá snadněji zjistit vyvolávající příčina chronické únavy a ve většině případů se dá tato únava i snadno léčit. Únava nemůže být trvalou součástí života, dělejme proti ní něco, protože je v našich silách ji eliminovat.

Zdroj:

http://www.emedicinehealth.com/fatigue/article_em.htm#fatigue_overview

Trpíte únavou? Možná je to signál nemoci…

Velká únava omezuje v aktivitě, snižuje fyzickou i mentální výkonnost a ve finále ovlivňuje naše okolí. Podívejte se, co ji způsobuje a jaké jsou možnosti řešení. 

Nedostatek spánku

Často používaná fráze o nedostatku spánku má své opodstatnění, jelikož  jak dlouho a jak kvalitně spíme významně ovlivňuje naše zdraví a koncentraci. Chronický nedostatek spánku se považuje za jednu z hlavních příčin zdravotních obtíží současné uspěchané generace. Obecně doporučovaný počet hodin spánku je zhruba 7 hodin, ne víc ani méně. 

TIP:  Věnujte spánku náležitou pozornost a dodržujte pravidelný spánkový rytmus.

Při lehčích potížích se spánkem může pomoci například Hypnox® forte, bylinný doplněk stravy s obsahem extraktu bylin (kozlik, chmel, mučenka, meduňka) a vitaminu B6, který se užívá před spaním pro zklidnění, snadnější usínání a zkvalitnění spánku. Rovněž se doporučuje nespat v místnosti s televizí, vypněte mobilní telefon i počítač. Přetrvávají-li potíže se spánkem, vyhledejte pomoc lékaře.

Syndrom spánkové apnoe

Můžete mít pocit, že spíte dostatečně dlouho, avšak pokud spíte přerušovaně, máte nekvalitní spánek, jemuž se říká syndrom spánkové apnoe. Jde opoměrně časté onemocnění a zařazuje se mezi poruchy spánku.

Toto onemocnění je charakterizováno poruchou dýchání, projevující se zástavou dechu během spánku (tzv. apnoické pauzy trvají zhruba 10 sekund a víc).

Každé takové přerušení dechu spícího probudí, a přestože spíte 10 hodin vkuse, probudíte se nevyspalí.

Řešení:  Na místě je návštěva lékaře a odborné vyšetření, aby se přesně zjistilo, co brání průchodu vzduchu do plic. Pomoci může usínání v poloze na boku a nikoli na zádech. Máte-li nadváhu, zredukujte hmotnost a omezte kouření.

Nedostatek energie

Na vině je jídelníček a stravovací návyky. Pokud jíte málo, je zcela pochopitelné, že máte nedostatek energie.

Ale konzumace těžkého, tučného a sladkého jídla během dne představuje zátěž pro organizmus, takže namísto energie se opět dostaví únava.

Vyvážená strava předchází výkyvům krevního cukru, náhlých chutí na sladké, změnou nálad či velké únavě v době, kdy dochází k poklesu krevního cukru.

Jak na to? Pravidelně dodržujte přestávky a jezte 5 x denně menší porce. Nikdy nevynechávejte snídani. Vždy do jídla zahrňte trochu bílkovin, které zasytí na delší dobu. Ke kávě si z času na čas můžete dopřát celozrnné sušenky. Energii dodá i ovoce, které bychom měli konzumovat hlavně dopoledne.

 Anémie

Jednou z hlavních příčin únavy u žen bývá anémie. Ženy trpí tímto onemocněním častěji než muži, a to z důvodu menstruace, během které přicházejí o důležitý prvek – železo.  Červené krvinky pak zajišťují přenos kyslíku z plic do ostatních tkání v těle.

Železo je pro lidský organismus nepostradatelné v mnoha transportních a enzymatických systémech, především však v dýchacím řetězci pro přenos kyslíku mezi tkáněmi. Železo je vázáno v hemoglobinu (krevní barvivo), nezbytného pro tvorbu červených krvinek. Aktuální množství železa v těle je u dospělého člověka mezi 3-4 gramy.

Denně lidské tělo ztrácí 1-2 mg železa, které je nutné doplnit potravou. Z důvodu dietních chyb, lékových interakcí nebo genetickou poruchou regulačních proteinů může dojít ke snížení resorpce (vstřebání) železa organismem.

Jeho nedostatek způsobuje únavu, bledost, ospalost, kruhy pod očima, studené končetiny, sníženou koncentraci až pokles výkonnosti v zaměstnání… 

Řešení: Doplňovat železo formou doplňku stravy, nejlépe NovoFerrin™, které má dobrou biologickou dostupnost díky snadnějšímu vstřebávání, dobrou snášenlivost, je bez železité pachuti, nedráždí žaludek, nezpůsobuje nevolnost ani zácpu. Tato forma železa je rychlá, efektivní. Kromě toho je vhodně změnit jídelníček a konzumovat potraviny, které železo obsahují.

Deprese

Ačkoli jsou deprese považovány především za psychickou nemoc provázenou emoční nestabilitou, souvisejí s mnoha projevy fyzického charakteru: bolesti hlavy, silná únava, ztráta apetitu. Pokud trpíte únavou několik týdnů, přidá se pocit vyhoření, ztrácíte zájem o okolní dění, vyhledejte lékaře.

Řešení: V tomto případě je vhodné zahájit medikaci nebo terapie, ale výborné výsledky dosahuje také homeopatie nebo přírodní alternativní postupy.

Poruchy funkce štítné žlázy

Štítná žláza je malý orgán umístěný v přední části krku, který přímo ovlivňuje metabolické procesy organizmu. Jakákoli porucha štítné žlázy, tedy snížená i zvýšená funkce, mohou být příčinou silné únavy.

Štítná žláza kontroluje metabolizmus a způsob, jakým tělo konvertuje palivo na energii. Při hypertyreóze (zvýšené funkci štítné žlázy) sice máte pocit nastartování, ale organizmus pracující nad rámec možností se snadno vyčerpá.

Máte-li sníženou funkci (hypotyreóza), metabolizmus pracuje pomaleji, cítíte se unavení a líní, nemocný snadno přibírá na váze.

Řešení: Krevní vyšetření ukáže, jestli jsou hormony v pořádku. Nerovnováha v hormonech štítné žlázy se řeší medikací.

Předávkování kofeinem

Kofein může zlepšit bdělost a koncentraci pouze v případě, že je aplikován v rozumných dávkách. Příliš mnoho kofeinu zrychluje srdeční tep, zvyšuje krevní tlak a nervozitu, následkem čehož pak dochází k únavě a vyčerpání.

Řešení: Vhodným postupem je pozvolné snižování a regulace konzumace nápojů a potravin s obsahem kofeinu (káva, čaj, čokoláda, energetické nápoje, doplňky stravy atd.).

Skrytá infekce močových cest

Infekce močových cest se obvykle projevují pálením při močení a nutkáním k častému močení. Ale v některých případech mohou být tyto klasické symptomy opomenuty a jediným příznakem tohoto onemocnění pak může být velká únava. Jestli skutečně jde o skrytou infekci močových cest, potvrdí laboratorní testy. Léčba probíhá nasazením antibiotik, potíže vymizí během týdne.

Řešení: Kromě léčby pomocí antibiotik je vhodné užívání brusinek – nejlépe doplňků stravy z brusinek. Brusinky jsou známé svým pozitivním účinkem na močové ústrojí. 

Diabetes

U lidí s diabetem zůstává velké množství cukru v krevním oběhu a nevstřebává se do buněčných prostor, kde jsou cukry proměněny v energii. Důsledek je abnormální únava, a to i přes dostatečný příjem potravy. Dlouhotrvající neopodstatněná únava je pádným důvodem k vyšetření na diabetes.

Řešení: Léčba diabetu může probíhat několika způsoby – nasazením adekvátní diety a změnou jídelníčku, zařazením pohybu do režimu, aplikace inzulinu a medikace, která pomáhá zpracování krevního cukru.

Dehydratace

Únava organizmu může být také projevem dehydratace. Manuálně pracující musí zkrátka přijímat více vody. Samotná žízeň je již projevem dehydratace. Pijete dost? Poznáte to podle barvy moči. Je-li tmavá, pak přijímáte nedostatek tekutin. Naopak světlá moč je projevem dostatečné hydratace.

Jak na to: Pijte dostatek čisté neperlivé vody během dne, zhruba 1-2 skleničky každou hodinu a před fyzickou aktivitou. Po fyzické aktivitě doplňte opět tekutiny, nikoli však alkohol.

Práce na směny

Práce v noci nebo rotující směny narušují životní rytmus a vnitřní hodiny. Můžete se cítit unavení v době, kdy potřebujete být čilí a naopak, mohou se dostavit potíže při usínání. Rovněž spánek během dne není pro dospělé jedince přirozený.

Tip: V době odpočinku se vyhněte dennímu světlu, a to i během dne. V pokoji, kde usínáte, zajistěte dostatečnou tmu, ticho a pohodlí. Jestliže i tak máte potíže s usínáním, vyhledejte lékaře.

Potravinové alergie

Někteří odborníci zastávají názor, že určité typy alergií na potraviny jsou příčinou časté únavy. Pokud se únava stupňuje po jídle, můžete trpět střední intolerancí na něco z konzumovaného jídla. Přitom vyrážky nebo svědění se objevit nemusí vůbec a jediným projevem bude únava.

Řešení: Omezte potraviny a jídlo, o kterém víte, že vám tyto potíže způsobuje. Požádejte lékaře o test na potravinové alergie. 

Chronický únavový syndrom a fibromyalgie

Jestliže kvůli únavě nemůžete realizovat denní aktivity, omezuje vás i při povinnostech a tento stav trvá déle než 6 měsíců, je pravděpodobné, že trpíte chronickým únavovým syndromem nebo onemocněním fibromyalgie. Obě mají mnoho symptomů, ale přetrvávající nevysvětlitelný pocit vyhoření je hlavním z nich.

Řešení: Neexistuje žádná pilulka, která by vyřešila chronický únavový syndrom nebo fybromyalgii, postižení však mohou čerpat z několika osvědčených postupů: změna denního rozvrhu, učením se lepšímu spánku, doplněním pohybových aktivit.

Pohybem proti únavě!

Představte si, že nastane situace, kdy se nepotvrdí žádné onemocnění. Je to jistě dobrá zpráva, avšak co dělat, když únava přetrvává? Odborníci přišli na to, že pokud do denního režimu zařadíte pohyb, budete se cítit lépe. Výzkumy provedené na unavených, ale jinak zdravých jedincích potvrdily, že 20 minut denně jízdy na kole zhruba 3 x týdně úspěšně bojuje s únavou!

Jak poznat nedostatek železa v těle: Únava, časté infekce a bolest hlavy či vypadávání vlasů

Železo je pro lidský organismus naprosto nepostradatelné. Je totiž součástí krevního barviva, kterému se odborně říká hemoglobin. Tvoří ale také svalové bílkoviny (myoglobin) a též některé z enzymů, které jsou velmi důležité při trávení.

Zajímavé:  Menotropin (lidský menopauzální gonadotropin) – vše o zdraví

Většina odborníků na výživu hodně zdůrazňuje, že vstřebatelnost železa z potravy je mnohem lepší u potravin živočišného původu. To má samozřejmě přímou souvislost s formou chemické vazby a také s přítomností dalších látek, které využitelnost železa rapidně snižují.

Jaké jsou nejčastější příznaky nedostatku?

Pokud chcete mít absolutní jistotu, pak se nedá spolehnout na 100 % na nic jiného než na laboratorní vyšetření krve. Existuje ale také celá řada symptomů, které vám mohou deficit železa ve vašem těle spolehlivě naznačit.

Tím hlavním je častý a hlavně neodůvodněný pocit únavy a také ztráta životní energie. Častým symptomem jsou také opakující infekční onemocnění nebo kožní problémy, které se týkají zejména suchosti kůže.

Kvůli tomu se pak může stát i to, že vám začnou praskat rty, a to včetně koutků, což je mimořádně bolestivé. Pokud budete trpět nedostatkem železa, pak se může stát i to, že budete mít problém se soustředěním a mohou vás trápit chronické bolesti hlavy.

Zhoršit se může také kvalita vašich vlasů a též nehtů.

Jednou z klíčových funkcí železa v našem těle je podíl na transportu kyslíku z plic do všech buněk lidského těla.

Existují uskupení lidí, kteří mají vyšší pravděpodobnost, že je jednou bude nebo už trápí nedostatek železa. K těm vůbec nejvíce rizikovým patří bezesporu striktní vegetariáni, ženy, které dlouhodobě drží nevyváženou dietu, a také ženy, které trpí velmi silnou menstruací.

Pokud ale máme uvést ten hlavní a nejvýznamnější důvod nedostatku železa, pak jsou to bezesporu krevní ztráty. Na prvním místě je pak přirozený úbytek, který se realizuje v rámci menstruační krve.

Přičin nedostatku je spousta

Nedostatku železa se také přezdívá anémie a bývá často zapříčiněn nedostatečným příjmem v potravě. Často to bývá důsledek špatně sestavené diety, a to ať už se jedná o redukční dietu nebo specifický stravovací režim, což je příklad vegetariánů, veganů nebo vitariánů. Faktem ale je, že pokud se jídelníček sestaví správně, tak ani tyto skupiny nemusí být postižené v této oblasti.

Ve velkém ohrožení jsou jednoznačně osoby, které často a pravidelně holdují alkoholu. Zvýšené nároky však mají i těhotné nebo kojící ženy a samozřejmě ženy, které trpí silnou menstruací.

Do rizikových skupin patří též rychle rostoucí děti, nicméně také vytrvalostní sportovci.

Viníkem nedostatku železa ale mohou být i některá chronická onemocnění (celiakie, onemocnění žaludku), užívání léků nebo časté průjmy.

Obecně platí, že dopátrat se důvodů bývá velkým rébusem velmi často i pro lékaře, a proto se obvykle volí právě to nejjednodušší řešení, a to, že se předepíše potravinový doplněk.

Pravdou ale je, že to řeší problém pouze částečně. Suplementy, které mají velký obsah železa, se konzumují ráno, a to ideálně na lačno.

Podávání během jídla a také ihned po něm je silně kontraproduktivní a snižuje absorpci železa až o 50 %.

Doporučená denní dávka železa pro dospělého je 14 mg/den, u dětí ve věku 4-7 let 8 mg, ve věku 7-10 let 10 mg, 10-18 let 12 mg u chlapců a 15 mg u dívek.

Velkou pomoc bezesporu poskytne vitamín C, využití dále zvyšuje také vitamín A a též cystein. Jsou tu ale také škůdci, mezi největší patří kyselina šťavelová, kterou obsahuje například špenát, rebarbora, pohanka nebo mák. Rizikový je i nadměrný příjem vápníku, vlákniny nebo fosforu.

Ani se železem to není dobré přehánět, i jím se totiž lze předávkovat. Jeho užívání v tabletách bohužel často provází zácpa, nebo naopak průjem a nevolnost. I proto je rozumné podobné preparáty konzumovat až s lekařským doporučením a nejlépe vyšetřením krve.

Přirozené zdroje železa

  • maso (nejvíce hovězí a vepřové)
  • játra (hlavně vepřová)
  • pšeničné klíčky
  • vlašské ořechy
  • ovesné vločky
  • luštěniny
  • slunečnicová a sezamová semínka

KAM DÁL: Starostka Pecková: Po premiérovi jsem chtěla, aby obcím přímo vrátil peníze, které jim vzal. Ne přes zbytečné dotace.

Trápí vás nepřetržitá únava a časté onemocnění? Hlavní příčinou je stres!

Rodina, vztahy, práce, škola, zdraví, peníze – společné mají nejen to, že nám mohou dělat radost a naplňovat nás, ale i fakt, že jsou často zdrojem nemalého stresu. A to ještě nepřipomínáme cestování, nakupování, apod. Dokonce i ten, kdo žije na pustém ostrově, žije ve stresu. Trápit ho může, co bude jíst, kde se schová před sluncem či chladem, ale také ho může tížit i to, že je sám…

Zkrátka a dobře, nadarmo nás lékaři, poradci, psychologové a všichni, kdo to s námi lidmi myslí dobře, vyzývají, abychom se vyhýbali stresu. Holá pravda je taková, že to není v našich možnostech. Stres je součástí života. Tečka.

Kořeny problémů

Už uvědomění si toho, že stresu se úplně nevyhneme, nás může trochu uklidnit. A druhá věc, kterou můžeme udělat, je ze všech sil posilnit tělo i ducha, abychom stres lépe zvládli. Je totiž dokázáno, že stres oslabuje imunitu, což je jen krůček k nemoci – běžnému nachlazení i fatálnímu onemocnění.

„V posledních deseti letech se rapidně zvýšil počet lidí, kteří trpí pocitem dlouhotrvajícího vyčerpání, postižení mají poruchy spánku, deprese, špatně se soustředí a nezvládají běžné každodenní úlohy,“ vysvětluje MUDr. Anna Drbohlavová.

„Příčiny tohoto zdravotního problému se stále zkoumají, ale vědci tvrdí, že důležitou úlohou hraje oslabená imunita organismu.

Mnozí pacienti uvádějí, že před vypuknutím problémů s únavou překonali chřipku, anebo dlouhodobě se táhnoucí léčbu s nějakou infekcí,“ dodává odbornice.

Znamená to, že imunita, únava a nemoc spolu souvisí blíže, než jsme si byli schopni doteď připustit.

Všechny typy únavy jsou ve své podstatě důsledkem stresu a je jedno, jestli to byl stres pozitivní, který motivuje a nabudí, anebo negativní stres,“ potvrzuje i Ing.

Tibor Doboly ze společnosti Natures, která se věnuje výzkumu imunitního systému a vývoji přírodních prostředků na jeho podporu.

„Přechod z tepla do zimy nebo naopak, adaptační stres, operační zákrok, rodinné problémy, chronické onemocnění s nejasnou nebo negativní prognózou, to všechno jsou stresy. Přitom platí, že stres se s téměř 100% jistotou pojí s oslabením imunity a ta právě dává šanci patogenům – virům, bakteriím, parazitům, plísním, aberačním rakovinotvorným buňkám – zaútočit, a tím i vzniku onemocnění.“

Když buňky „nežerou“

Imunitní buňky v našich organismech dělají svoji práci velmi dobře, když „požírají“, co jim síly stačí. Samozřejmě, ne jen tak kde co, ale s maximálním nasazením by se měly zakousnout do všeho škodlivého. „Laicky se to dá říci tak, že ochranná imunitní buňka naváže s patogenem komunikaci, spojí se s ním.

To se dá jen přes jeden konkrétní receptor buňky, nazvaný CR3,“ vysvětluje Tibor Doboly. Pokud tento proces nefunguje, můžeme si to představit jako telefonní nebo rádiový signál, který neví jak navázat spojení, a proto nemůže nepřátele požírat. „Imunitní buňky patogeny nepožírají v pravém smyslu slova.

Přes vzpomínaný receptor se s nepřátelskou buňkou spojí a vyvolají lokální cytotoxickou smrtící reakci kyslíkovými radikály. Ty patogen usmrtí a z těla ho vyloučí pomocí ledvin,“ upřesňuje odborník z biotechnologické společnosti Natures.Posilovat imunitu tedy znamená udržovat v rovnováze hormonální a nervový systém.

Dopřávat tělu všechny potřebné látky, vitamíny, stopové prvky, minerály a ty látky, které posilují „žravost“ imunitních buněk.

Imunitní SOS

Takže máme o důvod víc, proč dbát na všechny známé, imunitu podporující věci – dobře jíst, zdravě se hýbat a také odpočívat.

Žít v maximální možné rovnováze a namísto výmluv typu „Nejde to“ hledat způsoby, jak se harmonii alespoň přiblížit.Příroda nám k tomu nadělila hromadu prostředků.

Některé z nich jsou chronicky známé a dá se říci, že i chronicky využívané, a některé z nepochopitelných důvodů o mnoho méně.

Vitamíny a minerály: Pro naše tělo jsou účinky vitamínů a minerálů velmi důležité.  Nic však není třeba přehánět. Důležité je sledovat, jestli jich v těle máme tolik, kolik potřebujeme (například při preventivních prohlídkách u lékaře) a když něco chybí, je zapotřebí to napravit nejprve změnou stravy. Pokud to nezabere, je na místě zajít do lékárny.

Ženšen: Tam určitě seženete i ženšen, který pomáhá zvyšovat hladinu vlastní tělesné energie.

Beta glukan: Jedinečný podporovatel imunity úplně z jiné oblasti než „céčko“ či magnézium, po kterých sáhneme obvykle, když je zle. Beta glukan má výjimečnou schopnost aktivovat imunitní buňky (konkrétně výše vzpomínaný receptor CR3) a tím i dává organismu šanci bránit se proti neduhům, které hrozí v důsledku únavy.

Měli bychom ho užívat vždy, když vynakládáme velkou námahu a jsme ve stresu. Klidně i po celý rok, protože se jím nedá předávkovat a nemá žádné vedlejší účinky. Ve stravě ho užíváme už miliony let (nachází se v cereáliích, kvasnicích a v dřevokazných houbách), ale aby se jeho účinky mohly projevit v plné míře, je potřeba dbát na jeho množství a velikost.

Když beta glukan přijmeme v přirozené stravě, je laicky řečeno příliš velký na to, aby se vstřebal do krve a lymfatického systému. V případě posílení imunity celého organismu, je třeba koupit co nejčistší preparáty. „Klinické studie potvrdily terapeutický účinek při užívání dvou až pěti miligramů beta glukanu na kilogram hmotnosti člověka.

Samozřejmě, dávka je závislá na imunitní nedostatečnosti, závažnosti onemocnění, či poškození imunity léčivy, například antibiotiky a léčbou, třeba chemoterapií. Ideální je užívat ho ráno, když je trávicí trakt prázdný,“ radí Tibor Doboly z Natures.

Zajímavost – v USA a v Japonsku se Beta glukan ordinuje jako součást onkologické léčby, protože byly prokázány jeho pozitivní účinky nejen při léčbě rakoviny, ale i při zastavení růstu tumorů a metastáz.

Detox: Udělat v těle velký pořádek a zbavit se nepořádku (toxinů, těžkých kovů apod.) je potřeba alespoň dvakrát ročně – na jaře a na podzim. Není třeba při tom hladovět a ani jinak trpět, existuje dostatek detoxikačních kúr a způsobů na to, aby si každý našel tu, která mu nejvíc vyhovuje. Tělo zbavené nepořádku znamená posílenou imunitu.

Aromaterapie: Na odstranění únavy a zvýšení koncentrace jsou vhodné éterické oleje z citrónu, rozmarýnu, šalvěje a jalovce. Samozřejmě, musí jít o 100% přírodní oleje, protože např.

i 95-procentní olej znamená, že je syntetický a namísto dobití energií vám může způsobit problémy.

Naopak ti, kteří se potřebují uklidnit a relaxovat, aby si oddychli, by měli sáhnout po oleji z meduňky, cedru, čajovníku, fenyklu, fialky nebo levandule.

Únava anebo nemoc?Ačkoli známe různé druhy únavy, všechny signalizují jedno: překročili jsme hranici a přehnali jsme to. Organismus je ve stresu a výsledkem je únava, ale i nemoc.

Únava může být důsledkem:PřepracovanostiNedostatečné nebo nesprávné výživyCukrovky, poruchy činnosti štítné žlázy, poruchy funkce nadledvin, může souviset s nemocemi srdce, ledvin a jaterNedostatku látek, které se podílejí na krvetvorběRozkolísaní hormonální hladiny (těhotenství, přechod, PMS)Užívání některých léků, např. na nespavost nebo snížení krevního tlaku

Zajímavosti, které neunavíPříznakem únavy může být nerozpoznaný nedostatek vitamínu B12, většinou způsobený nízkou hladinou žaludeční kyseliny. Jestli je to tak, zjistí lékař vyšetřením krve.Opatření zaměřená na prevenci a léčbu únavy mohou zvýšit dlouhověkost.

Vědci sledovali skupinu více než tisíce lidí narozených v roce 1914 a zjistili, že dlouhodobá únava hraje při úmrtí významnější roli než běžné škodlivé návyky jako kouření nebo špatné a nepravidelné stravování.Kofeinové nápoje mohou u některých osob úplně rozházet organismus a dovolí jim usnout až po deseti hodinách od užití.

U jiných mají naopak přesně opačný efekt – usnou do deseti minut.

Jaký je váš index únavy?

Zážitek únavy zná každý. Zkuste ji přemoci a zadejte heslo „únava“ do moderního vševěda – vyhledávače Google. Překvapivě se o ní mnoho nedozvíte. Hledal jsem na toto téma bakalářské, diplomové i dizertační práce – marně. Srovnáme-li počet informačních zdrojů – namátkou s únavou často spojovanou depresí –, je to jen zlomek.

Pozoruhodný je v této souvislosti zvýšený výskyt frází, zjednodušení a mýtů. Únava údajně souvisí s dnešním zrychleným světem.

Jako by budovatelé pyramid, nevolníci, otroci, dělníci v manufakturách či vojáci z dávných válek byli vždy svěží jak rybičky. Ostatně i boháč se namátkou při honbě na jelena mohl unavit.

Stačí pohlédnout na dejme tomu rytířskou zbroj a uvědomit si její hmotnost. Již pouhé oblečení muselo být docela únavné.

Prý dnešní „soutěživý duch“ je jedním z viníků únavy. Nevím, nevím… nuda a stojaté vody dokáží unavit také, a to velmi silně. Únavu vyvolá náročná práce i náročné nicnedělání.

Galerie: 7 aktivit, které vás uklidní

Co to je, když se řekne únava?

Termín únava shrnuje řadu aktivit, v jejichž důsledku nastává snížení odpovědi organismu na podněty stejné intenzity. Jinými slovy – intenzita podnětu musí být vyšší, abychom získali stejnou odpověď, jako bylo běžné dříve. Únava se projeví poklesem výkonu.

Fyziologická únava je signál do jisté míry podobný jako bolest. Pomáhá aktivovat adaptační mechanismy celého organismu. To obvykle vede ke zvýšení funkčních kapacit orgánů těla.

Tzv. periferní fyziologická únava je svalově podmíněná únava související v těle se vznikem kyselých metabolitů.

Pro psychickou únavu je charakteristické tzv. vyčerpání psychických rezerv. Například je tu zvýšený sklon ke snadnému rozčílení, netrpělivosti či depresi. Menší schopnost soustředění, než je u daného člověka obvyklé. Zřejmý je úbytek motivace. Dále i vymizení zájmu o oblíbené aktivity.

O únavě – zvláštní pozornost již vyžadující – lze mluvit, pokud trvá více než dva týdny. Pomineme-li tzv. chronický únavový syndrom, únava není sama o sobě chorobou.

Patří mezi příznaky mnohých chorob – od A (abortus) po Ž (žloutenka). Může se tak projevovat přepracovanost, nesprávná výživa, nedostatek pohybu, nespavost a řada dalších onemocnění.

Také je průvodním jevem deprese nebo premenstruačního syndromu.

Únava jako nemoc

Chronický únavový syndrom byl dlouho považován za zástěrku lenosti nebo hypochondrie. Obvykle pak obojího. Dnes je diagnostikován jako onemocnění z nejasných příčin. Zjednodušeně řečeno – pacient se cítí bez zjevné příčiny velmi vyčerpaný.

Stav se nedaří zvládnout odpočinkem. Trvá dlouho – nejméně šest měsíců. Nejspíš jde o důsledek složité interakce negativních faktorů.

Trápení z přechozených infekcí, endokrinní, imunologické a psychogenní faktory mohou korunovat i vlivy z problematického životního prostředí.

Výsledná zátěž se nemusí jen sčítat. Násobí se.

Chronický únavový syndrom vánoční

Nenajdete jej v žádné klasifikaci onemocnění, tím méně pak v seznamu duševních chorob. Dost často o něm slýchávají manželští poradci. Nemusí jít vždy jen o důsledek tzv. „hospodyňského běsu“. Snaha zajistit kouzelné Vánoce je vyčerpávající.

Ještě ke všemu „lovec ve fázi lovecké horečky“ nic – tudíž ani vánoční štěstí – neuloví. Únava na Štědrý den kulminuje. Mnozí lidé v tento den neprožívají štěstí maratonského vítěze.

Spíše si připadají jako boxer po KO, nejstručnější shrnutí prevence tohoto stavu dí: Méně je více.

Je únava váš pán, nebo sluha?

Zkuste sami sobě zjistit míru tzv. indexu únavy. Zaznamenejte počet položek, jež vystihují to, jak se cítíte.

Mívám:

  • pocity napětí a vyčerpání bez zřejmé příčiny,
  • mimovolné tiky,
  • stavy nespokojenosti a bezvýchodnosti,
  • tendence povzbudit se kávou nebo cigaretou, eventuálně chuť na „panáka“,
  • ráno pesima, stavy deprese, říkám si: „Jak já to všechno dneska zvládnu?“
  • potím se, i když není horko,
  • lidé mi jdou „na nervy“,
  • stavy roztěkanosti,
  • stavy nechutenství,
  • lhostejnost k sexu,
  • pocit „ještě chvíli a už to nevydržím… vybuchnu nebo uteču,“
  • bolesti hlavy,
  • pocity marnosti a deprese,
  • pocity úzkosti,
  • stav, kdy jsem ospalý, ale usnout nemohu,
  • žaludeční potíže,
  • pocit, že mé srdce není v pořádku,
  • pocit chronického nedostatku času,
  • mnoho úkolů (práce), nedá se to stihnout,
  • pocit „nejlepší by bylo opít se a na všechno zapomenout“.
  • Vyhodnocení:
  • Za každé „Ano, je to u mne tak“ si udělte „bod únavy“.
  • 0 bodů:
  • Postupujete do dalšího kola. Odpovězte na následující otázky:
  • Zasmáli jste se někdy neslušnému vtipu?
  • Zalhali jste někdy?
  • Napadlo vás někdy něco, co by ostatní lidé raději neměli slyšet?
  • Jeli jste někdy na černo?
  • Stalo se, že jste někdy nesplnil slib?

Pokud na všech pět položek neodpovídáte kladně, pak „nula (informací) od nuly (v testu únavy) pojde“.

1–5 bodů:

Inu, chybička a únava se občas vloudí. Přiměřený odpočinek je nutnost, ne lelkování.

6–10 bodů:

Pokud je červen a vy jste učitel/ka základní či střední školy, je to výborný výsledek. Hurá na prázdniny! Jinak pozor – chtělo by to dovolenou s aktivním odpočinkem.

11–15 bodů:

Index únavy vyvolává blikání červeného semaforu. Vydržet se to ještě nějakou dobu dá, ale ne moc dlouho.

16–20 bodů:

Znáte výrok: Únava byla smrtelná? Platí o ní jako o poručíku Dubovi ze Švejka: „Vy mě ještě neznáte, ale až mě poznáte…“ A Murphyho zákony praví: „Věci ponechány samy sobě jdou od špatného k horšímu.

Vše, co se může pokazit a selhat, se s pravděpodobností blížící se jistotě pokazí a selže. Pokud to vypadá, že se nic nepokazí a neselže, je jisté, že jsi něco podstatného přehlédl.

“ Změňte svůj životní styl, pokud je ještě čas.

Elixír proti únavě

Zpěvačka a v mnoha směrech neúnavná dáma Ljuba Hermanová zahajovala svůj den vitamínovým elixírem proti únavě. Sestával ze šťávy z grepu, dvou pomerančů, citronu a dvou deci vody. To rozhodně není špatná kombinace. Zbystří smysly a patřičný nadhled. Od toho je jen krok k psychologickému balíčku rad proti únavě:

  • Nesnažte se nikomu, tedy ani sobě, dokazovat svoji hodnotu.
  • Vězte, že nemusíte být ve všem jednička, aby vás okolí mělo rádo.
  • Vyhýbejte se lidem, kteří vás považují za tvora k ničemu.
  • Naučte se říci ne. Nejen nemusíte, ale ani nemůžete vyhovět každému.
  • Máte právo posoudit, zda a do jaké míry jste zodpovědní za problémy druhých lidí.
  • Místo sebe vzájemně potvrzujících katastrofických myšlenek si říkejte: Stop, klid, zvládnu to!
  • Nebojte se požádat o pomoc. Buď vám bude poskytnuta, nebo ne. Pokud nepožádáte…
  • Neodvážit se je osudné!
  • Mějte se rádi, neboť platí: Miluj bližního svého jako sebe samého… ne ovšem víc.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector