Chrápání – vše o zdraví

Podle spánkové laboratoře Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) lidé stráví ve spánku až jednu třetinu života.

Spánek patří mezi základní lidské potřeby stejně jako jídlo a pití a zásadně ovlivňuje celkové zdraví člověka.

S krátkodobou poruchou spánku se alespoň jedenkrát za život setkal skoro každý, chronicky jí trpí 15 až 30 procent populace.

Přečíst článek ›

A co nám tedy nedá spát? Když pomineme hluk, mohou to být třeba psychické problémy, stres, ale i prostá potřeba jít se vyčurat. Postrachem ložnic a častým důvodem partnerských hádek je i chrápání.

To bohužel patří mezi časté problémy mužů i žen a týká se stále větší části populace.

Odborníci uvádějí, že jím trpí až 40 procent mužů a ve středním a starším věku postihuje i poměrně významné procento žen.

Podle odborníka na spánkovou medicínu Jana Kastnera z Perfect Clinic vzniká chrápání při dýchání vibracemi měkkých tkání hltanu. Během spánku je totiž sníženo napětí svalů, které tvoří svalovou trubici, skrze kterou dýcháme. Menší měrou se na chrápání mohou podílet i vnitřní partie nosu při větším vybočení nosní přepážky nebo při chronické rýmě.

Tipy pro lepší spaníCca 4–6 hodin před ulehnutí není vhodné pít kávu, černý či zelený čaj, kolu nebo různé energetické nápoje. Stejně tak není vhodné pití alkoholu, který zhoršuje kvalitu spánku. Vhodné je vynechat večer těžká jídla, poslední jídlo by mělo být 3–4 hodiny před ulehnutím.

Večer bychom neměli řešit důležité věci, které nás mohou rozrušit. Lehká procházka po večeři může zlepšit spánek, naopak větší fyzická aktivita před ulehnutím (3–4 hodiny) již může spánek narušit. Vhodné je taktéž nekouřit, zvláště pak před usnutím a v době nočních probuzení.

Postel i ložnice by měly sloužit pouze ke spánku a pohlavnímu životu. V místnosti na spaní je vhodné minimalizovat hluk a světlo, také je vhodné usínat při teplotě 18–20 °C. Chodit spát a vstávat bychom měli každý den (i o víkendu) přibližně ve stejnou dobu.

V posteli bychom neměli trávit zbytečnou dobu, postel slouží ke spaní a ne k přemýšlení či převalování.

Zdroj: FNUSA-ICRC

Není chrápání jako chrápání

„Běžné pravidelné chrápání bez pauz je problémem spíše pro ty, kteří ho musí poslouchat, a často může vést například k oddělení ložnic. Pozor by si ale měli dát ti, kteří chrápou nepravidelně.

Takzvaný apnoický syndrom, který se vyskytuje asi u čtyř procent populace, představuje závažný zdravotní problém. U apnoika je chrápání nepravidelné a často přerušované.

Dochází k zástavám dechu, které způsobují, že je spánek neosvěžující, a v důsledku toho je typickým příznakem například zvýšená denní únava,“ říká Jan Kastner.

Chrápání - Vše o zdravíZdroj: DeníkPodle něj se apnoické pauzy mohou významným způsobem podílet na vzniku závažných onemocnění, jako jsou kardiovaskulární a metabolická onemocnění (vysoký krevní tlak, srdeční nemoci, cévní mozková příhoda, vysoká hladina cholesterolu, cukrovka a další).

Přečíst článek ›

Chrápat začínají lidé nejčastěji po čtyřicátém roku věku. Muži pak chrápou dvakrát více než ženy. Může za to jiná anatomie dýchacích cest, ale třeba i vyšší konzumace alkoholu. Vznik chrápání také negativně ovlivňuje obezita. Jako prevence proti chrápání je také dobré používat doma zvlhčovače vzduchu třeba s různými bylinnými extrakty, protože suchý vzduch může být dráždivý pro sliznice.

Běžné chrápání se dá odstranit například takzvanou laserovou uvuloplastikou. Jedná se o operaci v místním znecitlivění a provádí se ambulantně. „Celková doba zákroku je asi 15 až 20 minut. Nezbytnou podmínkou dobré efektivity zákroku je i pacient bez větší nadváhy.

Jednak proto, že lidé s větší nadváhou trpí ve vyšší míře spánkovou apnoí, a také proto, že u pacientů s nadváhou má zákrok menší efekt.

To samozřejmě platí i pro stav po operaci – aby byl efekt zákroku dlouhodobý, je dobré nepřibrat, ale dodržovat zdravý životní styl a pečovat o zdravý spánek,“ vysvětluje lékař.

S apnoe jděte k lékaři

Uvuloplastika bohužel není vhodným řešením u lidí trpících spánkovou apnoe, při které pacienti v podstatě přestávají dýchat.

Po takzvaném mikroprobuzení se dech obnoví, ale vzhledem k tomu, že tento proces se může opakovat i více než stokrát za hodinu, ohrožuje toto onemocnění zdraví člověka.

Doporučuje se vyhledat lékaře, pokud vaše hlasité chrápání ruší ve spánku vás nebo vašeho partnera, jestliže vás probouzí dušení nebo lapání po dechu, máte-li pauzy v dýchání během spánku či pociťujete nadměrnou ospalost během dne. 

Diagnostikou spánkové apnoe se zabývají spánková centra a spánkové laboratoře, kde specialisté vyhodnotí vaše příznaky a doporučí léčbu. Takové zařízení se nachází třeba právě ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně.

Tamní spánkové laboratoře patří k nejmodernějším nejenom v České republice, ale rovněž v Evropě.

Měsíčně je v nich vyšetřeno přes 60 pacientů v průběhu jednodenní hospitalizace, a kromě diagnostiky spánkové apnoe pomáhají ve výzkumu vlivu poruch spánku na vznik a rozvoj kardiovaskulárních onemocnění.

Přečíst článek ›

Ve spánkové laboratoři EUC Kliniky v Plzni je součástí diagnostiky sledování dýchání a dalších tělesných funkcí přes noc.

Testování může probíhat přímo na pracovišti, a pacient tudíž musí zůstat na klinice přes noc, monitorování ale může probíhat i doma prostřednictvím zapůjčeného přístroje.

V lehčích případech může lékař doporučit pouze úpravu životního stylu, například přestat kouřit či redukovat váhu. V těžších případech onemocnění pomáhají pacientům v noci dýchat speciální přístroje. V úvahu může připadat i operace. 

„Po zavedení léčby se pacient dostaví k první kontrole za tři měsíce, kontrolujeme počet hodin, kdy nemocný musí s přístrojem spát v průměru minimálně čtyři hodiny denně, stav masky a ostatního příslušenství a efekt léčby, přístroj je totiž schopen vyhodnotit, kolik pauz v dýchání při nastaveném tlaku zbylo.

Jednodušší je situace u pacientů, kterým předepíšeme přístroj s telemetrickým sledováním, tam můžeme užití, těsnost masky a efekt léčby kontrolovat denně a okamžitě eventuální problém řešit, včetně úpravy tlaku přístroje. Další kontroly s výměnou příslušenství probíhají jednou ročně,“ popisuje MUDr.

Jana Vyskočilová z EUC Kliniky.

Některá akreditovaná centra diagnostiky a léčby poruch spánku• Spánková laboratoř Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv.

Anny v Brně • Centrum pro diagnostiku a léčbu poruch spánku a bdění Neurologické kliniky FN Brno-Bohunice• Centrum pro dýchání a spánek FN Plzeň• Centrum pro poruchy spánku a bdění FN Ostrava• Centrum pro poruchy spánku a biorytmů FN Hradec Králové• Centrum pro poruchy spánku Na Homolce• Centrum pro poruchy spánku u dětí, Klinika dětské neurologie UK 2. LF a FNM, Praha-Motol• Centrum pro poruchy spánku, Nemocnice České Budějovice, a. s.• Institut spánkové medicíny, Národní ústav duševního zdraví, Klecany

• Spánková laboratoř FN Motol

Chrápání vám může zničit nejen vztah, ale může mít i fatální následky na vaše zdraví

Romantický večer, první společná noc a ráno pak nevěřícný pohled vašeho partnera. No jo, i to se může stát. A vy jste třeba ani netušili, že máte nějaký problém. Chrápání je otravné pro okolí, může ovlivnit váš partnerský vztah, ale představuje i výšené riziko úmrtí. Kromě lékařského zákroku může někdy pomoci i třeba změna spánkové polohy nebo zvlhčovač vzduchu.

Ve věku 35-65 let chrápe 24% mužů a 8% žen. Ne vždy funguje zamlaskání…

Nejjednodušší a okamžité řešení je člověka probudit, zatřást s ním, zamlaskat nebo zapískat. Jenže to pomůže jen na chvíli a proces je potřeba opakovat několikrát za noc. Ze spánku pak nemáte stejně nic.

Vynálezci se pustili do práce a vyrobili přes tisíc pomůcek, ale málokterá z nich pomohla a zároveň byla snesitelná.

Až v posledních 25-30 letech se přišlo na to, že chrápání může být i signál větších zdravotních problémů. 

Nemohu usnout, mám v ložnici výheň: Jak zvládat tropické noci?

Zástava dechu

Minuta bez dýchání? Ano, je to sice už extrém, ale i to se může stát. Člověk, který chrápe a trpí tzv. spánkovou apnoe, opravdu přestává dýchat. Většinou jde jen o pár vteřin. Pokud se ale dech zastaví, nedochází k dostatečnému okysličení orgánů a zdravotní riziko je proto opravdu velké. 

Při spánkové apnoe se zdravotní stav zhoršuje. Může vést k onemocnění srdce, vysokému tlaku, infarktu, cukrovce či mrtvicí.

Pokud je například váš partner unavený již po probuzení, přes den je vyčerpaný a trpí stresem či depresemi, poslechněte si v noci, jestli nechrápe. Je možné, že máte tvrdý spánek a ani o tom nevíte. Chrápající člověk se totiž dostává víc jak desetkrát za noc do polospánku. Pozor, takový spánek může mít vliv například i na potenci.

Chrápání je dědičné

Co se tedy děje při chrápání? Vzduch v dýchacích cestách naráží na překážku, kterou rozechvěje. Tou může být rozšířená tkáň v nosohltanu, snížené měkké patro nebo třeba jen špatná průchodnost způsobená nachlazením. Možná budete překvapeni, ale chrápání je dědičné a to až v 70%.

Meduňka lékařská: Zázračná bylinka, po které budete spát jako nemluvňata

Jak se zbavit probdělých nocí?

Pokud se kvůli chrápání nesnažíte zbavit partnera, ale chcete mu dát ještě šanci, pak tu je několik možností, jak na chrápání vyzrát. I když podle mnohých odborníků se chrápání natrvalo a s jistotou zbavit nedá, je možné tento problém zmírnit.

Zajímavé:  Vitamíny Pro Kožešinová Zvířata?

Vyzkoušet můžete následující rady. Asi nejčastější doporučení zní, změnit polohu, ve které spíte. Pokud ležíte na zádech, riziko chrápání zvyšujete. Někdy tedy postačí lehnout si na bok a je po problému. Někdy pomůže ještě jeden polštář.

Pokud bude hlava výš, lépe se vám bude dýchat.

V ložnici pravidelně větrejte, převlékejte častěji povlečení, dbejte na hygienu a vyberte si vhodný polštář. Někdy stačí málo…

Pyl, prach, plísně, peří, zvířecí chlupy,… To vše může mít vliv na spánek. Zvlášť pokud jste alergičtí, dbejte na prostředí, které vám nebude zhoršovat dýchání. Působením alergenů může dojít k zánětu nosní sliznice a tím pádem ke zúžení průchodnosti dýchacích cest.

Pitný režim zas a znovu!

Dostatek tekutin bývá často lékem. I tady vám pitný režim pomůže. Váš organismus si žádá hydrataci a pokud vašemu tělu bude voda chybět, opět zvyšujete riziko chrápání. Při dehydrataci zalepí naše ústa a nos sekrety.

Dalším rada zní také velmi jednoduše. Osvěžovač či zvlhčovač vzduchu. Suché prostředí a teplo může výrazně přispět k potížím s dýcháním. Někdy také pomůže umístit do ložnice nádoby s vodou nebo vlhké prostěradlo. Pomůže vám ale i horká sprcha před spaním.

Vzdejte se alkoholu

Hodně lidí si dá každý den před spaním nějakou tu skleničku. Ať už jde jen o víno či pivo, nebo dokonce o něco tvrdšího, jediná výhoda, která z toho plyne je, že usnete rychleji. Zato potom se dějí divy.

Krční svaly se díky popíjení alkoholu uvolní až příliš, tkáně v krku se rozšíří, zablokují dýchací cesty a výsledkem je nepříjemné chrápání. Doporučuje se nepít alkoholický nápoj těsně před spaním.

Sklenička by měla být odložena cca čtyři hodiny před spánkem. 

Operace jako poslední šance

Při operaci dochází ke korekci měkkého patra laserem nebo skalpelem. Výkon se provádí ambulantně a pacient odchází ihned domů. Celý zákrok netrvá déle než dvacet minut. Rekonvalescence je také snesitelná. Maximálně deset dní se budete potýkat s bolestí v krku. Samotné vyšetření je bezbolestné a jeho úspěšnost je 93%.

Příčiny a léčba chrápání

Chrápání může být způsobeno mnoha možnými příčinami, které závisí na různých faktorech. Ve skutečnosti cokoli, co způsobuje zúžení dýchacích cest, způsobuje chrápání.

K chrápání dochází při zúžených dýchacích cestách mezi nosem a krkem. Dýchací cesty se zužují, protože jsou svaly v krku při spánku uvolněnější. Když jsou při vdechování kyslíku dýchací cesty zúžené, vzduch se bude muset pohybovat rychleji než dříve a bude větší silou narážet na tkáně měkkého patra a čípku v ústech, což způsobuje vibrace, které vytvářejí chrápání.

Produkty Medical Comfort pro zdravý spánek

Neprůchozí nosní cesty: Chrápání může být způsobeno ucpaným nosem (kvůli rýmě nebo dutině nosní). Když se nos ucpe, nosní dutinou může procházet méně vzduchu, takže krk musí vyvinout sílu a nasávat vzduch ústy, což nakonec vede k chrápání.

Stárnutí: Normální proces stárnutí vede k uvolnění svalů krku, což nakonec vede k chrápání.

Anatomické anomálie: Anomálie krku a nosu, jako jsou zánět krčních nebo nosních mandlí, nosní polypy nebo vychýlená nosní přepážka, způsobují během spánku výrazné zúžení krku, a proto vedou k chrápání. 

Konzumace alkoholu: Chrápání může být způsobeno i přílišnou konzumací alkoholu před spaním. Alkohol podporuje uvolnění svalů a ospalost, při které se krční svalstvo uvolní, a tím se zúží dýchací cesty, což vede k chrápání.

Vnější příčiny: S chrápáním mohou souviset i alergie, sedativa, kouření, narušení normálních spacích zvyklostí nebo nižší kapacita plic.

Obezita: Lidé s nadváhou jsou více náchylní k riziku rozvoje chrápání, protože tuková tkáň okolo krku blokuje normální proud vzduchu procházející krkem.

Spánková apnoe: Nadměrné prohnutí krčních tkání, které vytváří spánková apnoe, způsobuje zborcení dýchacích cest, které brání dýchání. Vede nakonec k většímu chrápání.

Nesprávná poloha při spaní: Nejběžnější příčinou chrápání je spaní v nesprávné poloze. Kvůli němu nejsou dýchací cesty udržovány ve správné poloze, což vede k blokování a podporuje chrápání.

Ačkoli může pro chrápání existovat několik příčin, nejčastější je stále spaní v nesprávné poloze.  Proto byste se měli nejdříve pokusit napravit svou polohu během noci. Ať je to jakkoli, čtěte dál, abyste se dozvěděli, jak chrápání omezit.

Co dělat pro omezení chrápání

Chrápání každou noc ovlivňuje tisíce lidí.  Pokud se chrápání nevěnuje pozornost, může ve skutečnosti dokonce ohrožovat zdraví a ničit vztahy.

Je to důvod, proč byste měli hledat účinné způsoby, jak ho omezit. K dispozici je mnoho druhů léčby, ale než si nějakou vyberete, musíte se informovat a zkontrolovat, zda bude pro vás vhodná.

Vstupte na tuto stránku, abyste se o léčbě chrápání dozvěděli více.

Léčba chrápání

Podle Národní nadace pro spánek (NSF) jeden ze tří Američanů chrápe občas a 37 milionů z nich jsou zvykoví chrápalové. Většina z nich nechává chrápání bez povšimnutí, ale nejsou si vědomi, že se může později zhoršovat. Proto byste se měli hned informovat o dostupné efektivní léčbě. Čtěte dál a zjistěte si všechno o léčbě chrápání.

Výrobky pro zdravý spánek od Medical Comfort doporučuje i Česká Miss Eliška Bučková

Na chrápání existuje několik léčebných postupů, které vám mohou velmi pomoci. Zahrnují stovky produktů, lékařských přístrojů, výživových doplňků a chirurgické zákroky. Ve většině případů však mohou zastavit chrápání jednoduché změny.Pro lepší pochopení jsme seřadili toto obrovské množství léčebných postupů do následujících skupin:

Chrápání lze účinně léčit změnami v životním stylu, jako jsou:

– přestat kouřit– nepít alkohol a neužívat sedativa 4 hodiny před spánkem– zhubnout (pokud je to nutné). Nabírání hmotnosti chrápání ještě zhoršuje. Zhubnutí může někomu s chrápáním pomoci, ale ne všem– předcházet ucpání nosu, protože může způsobovat chrápání

– upravit spací polohu

Tyto změny životního stylu jsou pro oslabování chrápání dobrým začátkem. Měly by však být podpořeny správnou polohou během spánku. Přečtěte si následující odstavec, abyste zjistili, jak tento druh léčby doplnit.

Změna spacích návyků

Změna spacích návyků, jako spaní na boku místo spaní na zádech, může být pro spaní bez chrápání velmi prospěšná. Dosáhnout se ho dá mnoha způsoby. Praktickým způsobem je nosit obráceně tričko s kapsou, ve které je tenisový míček.

Je méně pravděpodobné, že budete spát na zádech, protože spaní na tenisovém míčku je velmi nepohodlné. Tato metoda je velmi účinná, protože lidé mají tendenci chrápat, když spí na zádech, takže tato užitečná technika jim v tom zabrání.

Produkty Medical Comfort pro zdravý spánek

Dalším dobrým způsobem, jak udržovat horní část těla správně srovnanou, je používat ortopedické polštáře. Některé z nich jsou speciálně navrženy na podporu cirkulace vzduchu. Polštář pro lepší spaní Medical Comfort Anatomic 500 vyniká, protože je vyroben z paměťové pěny, která mu umožňuje přizpůsobit se přirozenému tvaru vašeho těla, přičemž poskytuje maximální komfort.

Přístroje a produkty proti chrápání

Existuje mnoho přístrojů a produktů, které by měly chrápání snižovat. Patří mezi ně mimo jiné CPAP (dýchací přístroj, který se nosí při spánku nebo odpočinku) a nosní pásky (používané na rozšíření nosních dírek pro zlepšení průchodu vzduchu). Negativní stránkou přístrojů je, že nepůsobí na všechny lidi, ale jen na několik případů.

Chirurgické zákroky

Operaci potřebují jen vzácné případy, takže by se mělo jednat o poslední východisko, které podniknete po vyzkoušení všech předchozím postupů léčby.

Nezapomínejte, že existuje několik typů chirurgických zákroků. Zahrnují operace nosu, krku a čelistí.

Proto si musíte promluvit se svým lékařem, aby mohl pro případ po vyzkoušení několika jiných možností navrhnout správný chirurgický zákrok.

Závěr

Díky správné léčbě můžete své problémy související s chrápáním vyřešit. Zapamatujte si, že máte začít léčbou, která zahrnuje minimální rizika, jako jsou změny životního stylu a spací návyky. Je vysoce pravděpodobné, že jakékoli zlepšení povede ke klidnějšímu spánku a snížení denní únavy. Váš partner v ložnici ocení jakékoli snížení hluku souvisejícího s chrápáním.

Doporučujeme vám, abyste se podívali na polštář pro lepší spaní Anatomic 500, který je vynikající, protože podpírá hlavu a tělo, aby byly správně srovnané. Díky tomu pomáhá udržovat dýchací cesty průchozí a snižuje hluk z chrápání. Podívejte se na tento vynikající produkt kliknutím na polštář proti chrápání.

Polštáře proti chrápání

Skoro všichni známe nejméně jednoho člověka, který chrápe. Někteří z nás musejí sdílet lože s hlasitým chrápalem nebo dokonce se můžeme sami budit. Pokud nezajistíme chrápání potřebnou léčbu, věkem se bude zhoršovat. Čtěte dál a zjistěte, jak se vypořádat s chrápáním pomocí polštářů proti chrápání.

Jak polštáře proti chrápání fungují

Pro lepší pochopení toho, jak polštář proti chrápání funguje, musíte vědět, co to chrápání je. K chrápání dochází, když se vaše dýchací cesty během spánku zablokují. Polštáře proti chrápání proto udržují dýchací cesty spícího člověka správně otevřené a průchozí, čímž se snižuje chrápání.

Zajímavé:  Anemie U Psa Léčba?

Polštáře proti chrápání vyvinuté jako terapeutická pomůcka ve skutečnosti zvyšují vyvýšené pěnové panely, které hlavu a krk spící osoby přesně umístí, takže dýchání bude snadnější a souvislejší.

Ačkoli jen velmi málo polštářů proti chrápání dává 100% záruku, jejich účinnost je velmi dobrá. Záleží na tom, jaký typ polštáře proti chrápání používáte, a jestli tvar polštáře splňuje vaše potřeby.

Mnozí chrápající mluví o klidnějším a pohodlnějším spánku s menším převalováním a otáčením, zatímco jejich partneři si užívají klid a mír.

Pokud jste však vyzkoušeli polštáře proti chrápání a zjistili jste, že pro zlepšení příznaků neudělaly nic, měli byste je zkusit doplnit změnami životního stylu pro snížení chrápání, abyste dosáhli lepších výsledků.

TIP:

Genius | Anatomic | Anatomic 500 | Comfort Sleep | Sleep Harmony

Máte-li problém s chrápáním, nic nezkazíte, když si ve snaze bojovat s ním koupíte polštář proti chrápání. Vždy je však nutné kvůli správnému stanovení diagnózy navštívit lékaře. Pokud vlastně poruchou spánku netrpíte, polštář proti chrápání je to nejlepší, co můžete udělat, abyste si v noci zajistili lepší spánek. 

Nezapomínejte, že obyčejný polštář ukládá vaši hlavu a krk do nepřirozené polohy, která vede k blokování dýchacích cest. Výsledkem je často neklidný spánek v noci, který je způsoben vašim chrápáním nebo chrápáním partnera. Běžné jsou i alergické reakce na peří nebo vlákna v polštářích. Čtěte dál a zjistěte více o nejlepším polštáři proti chrápání.

Obyčejný polštář nemá pevnou podporu, která je nutná pro snížení překážek v dýchacích cestách způsobených špatnou polohou při spaní, nehledě na to, zda spíte na zádech, na boku nebo na břichu. Obyčejné polštáře naplněné peřím nebo vlákny jsou příliš měkké nebo tvrdé, příliš vysoké nebo nízké.

Polštář pro lepší spánek Anatomic 500 se naopak přizpůsobuje vašim spacím potřebám nehledě na to, zda spíte na zádech, na boku nebo na břichu.

Je to tím, že polštář pro lepší spaní Medical Comfort je vyroben z paměťové pěny, tepelně citlivého materiálu, který se formuje do tvaru těla.

Nejlepší polštář proti chrápání

Polštář pro lepší spaní Anatomic 500 byl vědecky vyvinut pro snížení chrápání a podporu hlubšího a klidnějšího spánku. Tento polštář proti chrápání zlepšuje dýchání tím, že udržuje bradu vzdálenou od hrudníku, čelisti vpředu a dýchací cesty otevřené. Polštář pro lepší spaní Medical Comfort podpírá horní část těla (hlavu a krk), aby zlepšil jejich srovnání.

Spaní na zádech: Pokud spíte na zádech, polštář pro lepší spaní Anatomic 500 udržuje vaši bradu zdvihnutou nad hrudníkem, aby dýchací cesty zůstaly otevřené, proto je chrápání méně pravděpodobné. 

Spaní na boku: Polštář pro lepší spaní od Medical Comfort udržuje bradu, brání přetáčení hlavy a kroucení krku, a dýchací cesty udržuje otevřené. Polštář pro lepší spaní Anatomic 500 udržuje hlavu a krk ve spací poloze tak, aby pomohl snížit blokádu dýchacích cest, takže dýchání je snadnější a tiché.

Dopřejte si odpočinek, který si zasloužíte, bez chrápání!

Dopřejte si odpočinek, který si zasloužíte bez rušivého hlasitého chrápání, mějte více energie a buďte šťastnější. Zažijte zcela novou zkušenost s polštářem pro lepší spaní!  Polštář pro lepší spaní Anatomic 500 není jen nejlepší polštář pro snížení chrápání… Je to kompletní balíček pro vaše záda, krk, ramena a paže!

Produkty Medical Comfort pro zdravý spánek

Divoké noci: Co všechno způsobuje obyčejné chrápání | Žena.cz

Pod pojmem divoká noc si asi představíme něco jiného. Kdo ale spal vedle člověka, vyluzujícího zvuky motorové pily, ten už to vidí jinak. Chrápání je zdravotní problém.

A ne malý – podle posledních výzkumů představuje zvýšené riziko úmrtí na srdeční infarkt, vznik vysokého krevního tlaku či problémy s potencí u mužů.

U konce s dechem

Většinou je chrápání způsobeno tím, že vzduch v dýchacích cestách naráží na překážku, kterou rozechvěje. Tou může být snížené měkké patro, rozšířená tkáň v nosohltanu nebo zhoršená nosní průchodnost vzniklá opět povolenou tkání či nachlazením. Spánková apnoe vede k častějším infarktům a mrtvicím

U čtyř procent mužů a dvou procent žen ve věku 30 až 60 let je však příčinou chrápání patologické zúžení dýchacích cest (měkké patro, patrové mandle, za kořenem jazyka). Spánková apnoe podle MUDr. Petry Samkové způsobí desetivteřinové až minutové zástavy dechu.

Doporučujeme: 10 důvodů, proč spolu nespat. Jste taky pro?

‚Kvůli zástavám dechu klesá hladina kyslíku v krvi, což vede k nedostatečnému okysličení orgánů. Z toho plynou vysoká zdravotní rizika jako časté zástavy dechu s vyšším výskytem onemocnění srdce, vysokým tlakem, infarktem, cukrovkou a mrtvicí,‘ uvádí lékařka.

Spíte jenom napůl

Jestliže člověk trpí jinou formou chrápání než spánkovou apnoe, nemá podle odborníků stále vyhráno. Lékaři totiž považují ostatní formy chrápání za jeho předstupeň.

‚Chrápání ohrožuje zdraví člověka tím, že se v noci vícekrát budí.

Ať už se probudí sám od sebe, nebo jej ruší ostatní mlaskáním či třesením, je unavený a malátný,‘ uvádí odbornice Petra Řehořková z kliniky estetické medicíny Petra Clinic.

Dechová zástava ve spánku ‚nutí‘ mozek vysílat signály k uvolnění dýchacích svalů. Kvůli této mozkové činnosti se člověk dostává více než desetkrát za hodinu do polospánku. Po probuzení se necítí odpočatě, ale trpí únavou, vyčerpáním a vyšší mírou stresu. Vše dohromady vede k častějšímu riziku nemocí popsaných výše, ale také k poruchám potence.

Jak riziko řešit?

Na počátku je nutná diagnostika, která prozradí, o jakou formu chrápání se jedná. Následuje stanovení diagnózy a určení následných možností léčby. ‚Měření probíhá ve spánkové místnosti, v níž je kromě postele speciální přístroj, který sbírá data o spánku minimálně 10 hodin a přitom vyhodnocuje dechovou křivku,‘ vysvětluje odbornice Řehořková, která s metodou pracuje.

Přístroj pozná stavy apnoe, změří délku jejich trvání a frekvenci, měří tepovou frekvenci, sleduje dýchání a další tělesné projevy.

Vše průběžně vyhodnocuje pomocí takzvané dechové křivky.

Podle odborníků by měl spánek probíhat co nejvíce jako v běžných domácích podmínkách – tedy bez léků na spaní, ve vlastním pyžamu, ve tmě bez rušení jakýmkoli blikáním či hlučením přístroje.

Přečtěte si: Co pomůže na chrápání? 9 triků, které fungují

Jedním z nejnovějších přístrojů na diagnostiku chrápání v ČR je přístroj MiniScreen 4. Ten je určen pro klinické i ambulantní vyšetřování poruch dýchání během spánku.

Data sbírá pomocí čtyř kanálů po dobu minimálně 10 hodin. Pacienti se díky němu dozvědí, zda trpí spánkovou apnoe nebo jinými změnami dýchání.

Rozpozná také pokles hladiny kyslíku v krvi, měří průtok vzduchu nosem, tepovou frekvenci a také délku a frekvenci jednotlivých poruch.

Od diagnózy ke správné léčbě

  • Lepší zpráva pro pacienta přichází tehdy, pokud diagnostika zjistí, že se jedná o vibrace měkkých tkání hltanu. V tom případě lze potíž chrápání vyřešit celkem jednoduchým estetickým zákrokem. Ošetření laserem patří mezi neinvazivní bezbolestné zákroky, kdy klienta nijak neomezí. Pouze by se měl připravit na to, že ucítí zápach kůže spálené laserem. Mírná nebo střední bolest krku se dostaví až po dvou dnech. Do deseti dnů vymizí a problém chrápání by se měl upravit přibližně po měsíci.
  • Pokud chrápání způsobují jiné části dýchacího ústrojí než hltan a měkké tkáně v dutině ústní, řeší se chirurgicky (odstraněním mandlí, plastikou nosních přepážek, měkkého patra) nebo radiofrekvenční termoterapií.
  • Nejméně příznivou zprávou je diagnostika spánkové apnoe, kdy je nutná další léčba a spolupráce s odborníky z ORL. Na léčbu se využívá takzvaný přetlakový přístroj, který pomocí masky nasazené přes nos brání kolapsu stěn v dýchacím ústrojí. Masku používá pacient doma a každou noc.

Viníkem je i tuk

Častěji trpí chrápáním lidé s nadváhou. Důvodem je tuk ve stěnách hltanu, který oslabuje jejich pevnost a tím umožňuje vibrace. Proto je pro ně součástí léčby hubnutí. To spočívá v odborné tvorbě jídelníčku, psychologickém vedení a případné redukci hmotnosti neinvazivními metodami. ‚Pokud ale člověk v budoucnosti opět přibere, bude zapotřebí zákrok opakovat,‘ varuje Řehořková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

  • Proč ženy nespí se svými muži? Vadí jim zvuky
  • Jak vzniká homosexualita? Jen v genech to není
  • Mravenčení : Kdy jde o příznak nemoci?

Vstoupit do galerie | 6 Kam s polštářem? Jaké polohy ve spánku škodí zdraví   Video Mohlo by Vás také zajímat:

Nepodceňujte chrápání! Může být i životu nebezpečné

Chrápou i ženy Hlasité zvuky nesoucí se z ložnice obvykle ukazují na zdravý sexuální život partnerů. Tedy alespoň do chvíle, než začnou připomínat motorovou pilu. Ale pozor! Než ukážete prstem na muže, podívejte se na poslední výzkumy, které ukazují, že až 30 % žen pravidelně chrápe.

Dámy nechrápou. Nikdy! Jediné, co prý můžete slyšet, je jemné a tiché oddechování těchto spících andělů. Pouze tedy s jedinou výjimkou, a tou je reálný život. Právě v tom můžete třeba právě vy ležet se zakloněnou hlavou a otevřenými ústy vydávat zvuk, za který by se nemusel stydět ani stokilový chlap.

Zajímavé:  Opary U Dětí Léčba?

A to nemusíte být ani kuřák ani alkoholik ani mít velkou nadváhu. Když pak lidé veřejně zjistí, že to zrovna vy tak hlasitě chrápete, odměřeně vás sjíždějí očima, jako byste patřila mezi ty, které se odmítají holit v podpaží.

V čem to vězí?

Chrápání je většinou způsobeno tím, že vzduch v dýchacích cestách naráží na překážku, kterou rozechvěje. Tou může být snížené měkké patro, rozšířená tkáň v nosohltanu nebo zhoršená nosní průchodnost vzniklá opět povolenou tkání či nachlazením. „Chrápání ohrožuje zdraví člověka tím, že se v noci vícekrát budí.

Ať už se probudí sám od sebe, nebo jej ruší ostatní mlaskáním či třesením, je unavený a malátný,“ uvádí odbornice Petra Řehořková z kliniky estetické medicíny Petra Clinic. Kromě toho také dost ztěžuje společenský a partnerský život. Dětství trávíte samy ve stanech nebo chatičkách, v dospělosti máte s manželem oddělené ložnice.

A to není příliš povzbuzující, že?

Zajímavosti:

  • Chrápání je zdravotní problém, který představuje zvýšené riziko úmrtí na srdeční infarkt a vznik vysokého krevního tlaku, v neposlední řadě dost narušuje partnerský vztah.
  • U 4 % mužů a 2 % žen ve věku 30–60 let je však příčinou chrápání patologické zúžení dýchacích cest (měkké patro, patrové mandle, za kořenem jazyka). Tento druh chrápání se nazývá spánková apnoe.
  • Odborníci se domnívají, že ženské chrápání není neobvyklé. Ženy akorát své problémy v mnoha případech neřeší s odborníkem. Na vině bývá často stud.
  • Chrápat mohou dokonce i děti. Jejich „chrápání“ zkouší rodiče i lékaři řešit odstraněním krčních i nosních mandlí.
  • 70 % případů chrápání je dědičná záležitost. Vzpomeňte si na své dětství – neozýval se z ložnice ten nepříjemný, pravidelný a hlasitý zvuk?

Když je spánek nebezpečný

Trpí-li člověk spánkovou apnoe, dochází u něj ve spánku k desetivteřinovým až minutovým zástavám dechu. „Kvůli zástavám dechu klesá hladina kyslíku v krvi, což vede k nedostatečnému okysličení orgánů.

Z toho plynou vysoká zdravotní rizika jako časté zástavy dechu s vyšším výskytem onemocnění srdce, vysokým tlakem, infarktem, cukrovkou a mrtvicí,“ uvádí MUDr. Petra Samková. Dechová zástava ve spánku „nutí“ mozek vysílat signály k uvolnění dýchacích svalů.

Kvůli této mozkové činnosti se člověk dostává více než desetkrát za hodinu do polospánku. Po probuzení se necítí odpočatě, ale trpí únavou, vyčerpáním a vyšší mírou stresu. Vše dohromady vede k častějšímu riziku nemocí popsaných výše, ale také k poruchám potence.

Následující den by se dal v podstatě popsat jako stav po propité noci, i když jste se alkoholu ani nedotkli.

Přijďte se k nám vyspat

Současná medicína však nabízí možnosti, jak toto zdravotní riziko řešit. Na počátku je nutná diagnostika, která prozradí, o jakou formu chrápání se jedná. Následuje stanovení diagnózy a určení následných možností léčby.

„Měření probíhá ve spánkové místnosti, v níž je kromě postele speciální přístroj, který sbírá data o spánku minimálně 10 hodin a přitom vyhodnocuje dechovou křivku,“ vysvětluje odbornice Řehořková, která s metodou pracuje.

Přístroj pozná stavy apnoe, změří délku jejich trvání a frekvenci, měří tepovou frekvenci, sleduje dýchání a další události. Vše průběžně vyhodnocuje pomocí takzvané dechové křivky.

Podle odborníků by měl spánek probíhat co nejvíce jako v běžných domácích podmínkách – tedy bez léků na spaní, ve vlastním pyžamu, ve tmě bez rušení jakýmkoli blikáním či hlučením přístroje.

U nás se vám bude spát jako v bavlnce.

Jaká vás čeká léčba?

Vždy záleží na stanovené diagnóze.

Buď podstoupíte jednoduchý estetický zákrok laserem, nebo ve vážnějším případě, když chrápání způsobují jiné části dýchacího ústrojí než hltan a měkké tkáně v dutině ústní, řeší jej plastická chirurgie (odstraněním mandlí, plastikou nosních přepážek, měkkého patra) nebo radiofrekvenční termoterapie. Nejméně příznivou zprávou je diagnostika spánkové apnoe, kdy je nutná další léčba a spolupráce s odborníky z ORL.

Spánková apnoe postihla i Davida, účastníka pořadu Jste to, co jíte:

Diskuze(0) Zavřít diskusi Zkopírovat odkaz na tento článek

Chrápe tak, že nemůžete spát? Pomůže operace, ale i hubnutí

‚Mám nového chlapa,‘ svěřila se mi známá, když jsme se náhodně potkaly v nákupním centru. Úplně zářila štěstím. „Moc ti to přeju,“ odvětila jsem upřímně. „Hlavně aby vám to dlouho vydrželo.“

Asi po dvou měsících jsem ji potkala znovu, a už tak šťastná nevypadala. Nechtěla jsem se ptát, ale začala sama. „Je po známosti,“ vzdychla. „Museli jsme se rozejít.“ Překvapilo mě, že se jejich vztah rozpadl po tak krátké době, a svůj údiv jsem zřejmě nedokázala dostatečně skrýt. „Víš, on byl moc hodný. Rozdal by se a udělal by všechno, co mi na očích viděl. Ale… nešlo s ním vydržet. On totiž…,“ udělala pomlku, jako by se styděla ten důvod prozradit. Pak se nadechla a pronesla: „Chrápe! Ale tak strašně, tak hrozně nahlas, že to prostě nešlo vydržet.“

Proč lidé chrápou

Chrápeme, když nám ve spánku něco brání v dýchání. Překážkou může být pouhá rýma, zvětšené krční mandle, ale také porucha nosní průchodnosti. Vchod do hrtanu se díky tomu zúží a průchod vzduchu se ztíží. Plíce hlásí nedostatek, mozek dá pokyn zvýšit rychlost přívodu vzduchu. Tím se zvýší tlak v krku a měkké patro s čípkem začnou vibrovat. Zvuk vibrací je to, co nazýváme chrápáním.

Čím větší zúžení v krku nastane, tím je chrápání hlasitější. Při poruše nosní průchodnosti může být jako příčina chrápání vybočená nosní přepážka nebo zvětšená nosní sliznice (např. při chronické rýmě). Protože důvodů chrápání je víc, je nutné, aby správnou diagnózu určil lékař. Pacienta vyšetřuje specialista ORL, který se chrápáním zabývá. „Vyšetření se nikdo nemusí bát. Jedná se o nekomplikovaný zákrok v místním znecitlivění,“ říká lékařka Ludvika Záhořová z pražské Polikliniky na Národní, která dokáže nejen stanovit přesnou diagnózu chrápání, ale také jeho příčinu zlikvidovat. „Odborný specialista na základě komplexního ORL vyšetření zjistí, zda se jedná o vadu estetickou, nebo o problém funkční, a na základě toho určí další léčebný postup. Ne vždy je vhodné operační řešení, někdy pomůže i konzervativní postup,“ dodává lékařka. Hezké sny…

V některých případech je nutné, aby lékař odeslal pacienta na další vyšetření do tzv. spánkové laboratoře. Proč se jmenuje spánková? Protože se sem přijdete opravdu vyspat. Vyšetření trvá celou noc a nazývá se polysomnografie.

Vyšetřovaný člověk si lehne, dostane několik sond – není to bolestivé a při spánku sondy nijak neruší – a zkušená laborantka pomocí videa z vedlejší místnosti sleduje přesně stanovené ukazatele, které lékař následně vyhodnotí a odhalí pravou příčinu chrápání.

Ve spánkové laboratoři se zkoumá například to, zda nemá chrápající člověk větší pauzy při dýchání. U některých lidí může totiž během spánku docházet k zástavě dechu. Říká se tomu apnoická pauza.

Délka apnoické pauzy bývá různá, ale když je dlouhodobější (trvá několik desítek sekund) nebo hluboká, může pacientovi ohrozit zdraví a někdy i život. Rozhodující je ale počet apnoických pauz za jednu noc.

Lékařské výzkumy dokazují, že v některých případech chrápání také zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, infarktu myokardu, cévní mozkové příhody a dalších závažných onemocnění. Proto je vyšetření tak důležité.

Co s tím?

Zajímá vás, jak se dá chrápání odstranit? Možností je několik. „Nikdy nelze dopředu, ještě před vyšetřením pacienta, sdělit, jak „šetrný“ bude konkrétně u něj způsob léčby.

Někdy je řešením operace vybočené nosní přepážky, jindy laserová operace v dutině ústní, někdy ani není operační zákrok nutný,“ vysvětluje MUDr. Záhořová. Ani otázka, kolik zaplatíte, není jednoznačná.

Pokud se jedná o zdraví ohrožující problém, hradí zákrok zdravotní pojišťovna. V ostatních případech si ošetření platí pacient sám.

Pomůže laser

Je-li chrápání způsobené vibracemi měkkých tkání horních dýchacích cest, např. měkkého patra a čípku, lze problém s úspěchem vyřešit pomocí laserové operace. Lékař vám ji doporučí v případě, když diagnostikuje povolené měkké patro nebo prodloužený čípek. Jednou z možností je i metoda LAUPP.

Provádí se ambulantně, je poměrně jednoduchá, rychlá a šetrná. Trvá jen chviličku, přibližně čtvrt hodiny. Pacient zůstane ještě asi týden až 14 dnů doma. Chirurgové při výkonu provedou korekci a modelaci měkkého patra a čípku, čímž dojde k jeho zkrácení a vyztužení. Více než 90 procent těch, kteří zákrok podstoupili, jsou s výkonem spokojeni.

A ti ostatní? V případě potřeby můžou operaci po čase zopakovat.

Víte, že…

… chrápání postihuje šest mužů z deseti ve věku nad 40 let?… u žen je počet o něco nižší? Chrápe 40 % žen ve věku nad 40 let.… chrápání se také nazývá ronchopatie?

… jednou z častých příčin chrápání je nadváha?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector