Chronický zánět štítné žlázy – Vše o zdraví

Magazín o zdraví a prevenci Dlouhodobě neléčená štítná žláza však může způsobit vážné zdravotní problémy a silnou hormonální nerovnováhu. Otestujte se s pomocí nového domácího testu Veroval® Štítná žláza, zda za vašimi obtížemi nestojí právě ona.

Štítná žláza je životně důležitý orgán ve tvaru motýlka, který najdete v oblasti hrtanu. Vylučuje 2, pro naše zdraví zásadní, hormony – tyroxin a trijodtyronin – které jsou v našem těle nezbytné pro správnou látkovou přeměnu a regulaci celé řady tělesných funkcí – u lidského plodu jsou zodpovědné za prenatálního vývoj mozku a v průběhu našeho života upravují metabolismus tuků, cukrů, bílkovin a kostí. Závažný je také jejich vliv na oběhovou soustavu člověka.

Chronický zánět štítné žlázy - Vše o zdravíNákres štítné žlázy a jejího umístění

S poruchou činnosti štítné žlázy se za svůj život setká 5-10 % populace.
Poruchou činnosti štítné žlázy (tyreopatií) trpí častěji ženy v poměru 6 : 1 a pravděpodobnost onemocnění roste s věkem.

Co je hypotyreóza? 

Hypotyreóza je odborný název onemocnění, které je způsobeno sníženou funkcí štítné žlázy a nedostatečnou produkcí tyroxinu a trijodtyroninu.

Žláza neprodukuje dostatek těchto hormonů a dostavují se typické příznaky, jako je únava, zimomřivost, zácpa, svalové křeče nebo zvýšení tělesné hmotnosti (i když tento příznak je často způsobem souběhem více vlivů).

Dlouhodobě neléčená hypotyreóza pak může způsobit trvalé poškození organismu, chronické obtíže nebo dokonce smrt.
Zvětšení štítné žlázy se říká struma a může indikovat poruchu její činnosti.

Příznaky snížené činnosti štítné žlázy

Pro správnou tvorbu obou hormonů štítné žlázy potřebujeme z potravy přijímat dostatek selenu – vhodné je maso obecně, vnitřnosti, mořské ryby, česnek nebo ořechy. Pro zdravou štítnou žlázu je obecně doporučena konzumace jódu skrze mořské ryby. 

3 kroky k jistotě a zdravé štítné žláze

Máte-li podezření, že se vaše příznaky nápadně podobají výše zmíněným neduhům, je možné, že za nimi stojí nedostatečná činnost štítné žlázy.

Na základě množství výše zmíněných hormonů v krvi zjistí nový domácí test Veroval Štítná žláza z naší dílny, zda štítná žláza funguje správně, a vy se tak můžete otestovat v pohodlí domova dříve, než vyrazíte se svými obavami k lékaři.

Stačí projít 3 jednoduchými kroky:

  1. Kapku své krve promícháte s ředícím roztokem v testovací nádobce.
  2. Směs nalijete do testovací kazety a počkáte 10 minut na odečtení výsledku. 
  3. Prokáže-li test problémy se štítnou žlázou, navštivte svého lékaře a zahajte optimální léčbu.

    Pokud test problémy v oblasti štítné žlázy vyloučil, na vině mohou být další příčiny.

Přesnost testu je vyšší než 95 % a otestovat se zvládne opravdu každý – nejen že k testu dostanete podrobné instrukce, které vás provedou testováním krok za krokem.

Upozornění!

Prodej domácího testu Veroval – Štítná žláza byl ukončen, můžete se podívat na další nabídku domácích testů Veroval.

Chronický zánět štítné žlázy - Vše o zdraví

Pokud se cítíte na vrcholu sil, nebo naopak na úplném dně, může to mít na svědomí příjem železa. Podívejte se na překvapivé příznaky upozorňující na jeho…

Trpíte stresem a vysokým krevním tlakem? Objevte, jak relaxace a cvičení mohou změnit váš tlak.

Většina bolístek není příznakem ničeho závažného. Existují ovšem příznaky, které byste rozhodně neměli brát na lehkou váhu.

Rezistence bakterií na antibiotika je celosvětový problém. I když se počet rezistentních nákaz každoročně zvyšuje a má za následek mnoho zbytečných úmrtí…

Štítná žláza pohledem endokrinologa a chirurga

Mnoho žen trápí únava či přibírání na váze, ale nespojují si to s možným onemocněním štítné žlázy, protože se domnívají, že jde o následek jejich životního stylu. MUDr. Libuše Schreibová z oddělení endokrinologie EUC Kliniky České Budějovice upozorňuje: „Nemoci štítné žlázy je třeba začít léčit co nejdříve, aby se předešlo komplikacím, například problémům s otěhotněním.“

Hormony štítné žlázy jsou nezbytné pro život a reagují na ně prakticky všechny buňky lidského těla. Štítná žláza ovlivňuje chod celého organismu včetně kardiovaskulárníhoa nervového systému, metabolismu, termoregulace či imunitního systému. Je zcela nezbytná pro správný růst a vývoj dítěte a pro reprodukci. 

Proč onemocnění štítné žlázy vznikají?

Nejčastější příčinou je autoimunitní porucha – tělo vytváří protilátky proti štítné žláze, které ji poškozují, anebo naopak vedou k nadměrné a nekontrolované nadprodukci hormonů.

Bezprostřední příčina takových reakcí není přesně známá, obvykle se jako spouštěč uvádí stres, škodlivé látky v životním prostředí a potravě (takzvané endokrinní disruptory), vliv má jistě i nastavení imunitního systému dané dědičností a celkový hormonální stav.

Kromě autoimunitních poruch štítné žlázy může být příčinou její dysfunkce i porucha nadřazeného orgánu – podvěsku mozkového. Tyreopatie, tedy onemocnění štítné žlázy, vznikají také v důsledku operace, ozařování či onkologické léčby. 

Jde o dědičné nemoci?

Sklon ke vzniku některých z poruch funkce štítné žlázy se bezesporu dědí. Tyreopatie se objevují častěji i u lidí trpících jinou autoimunitní poruchou: vitiligem (ztráta pigmentu), lupénkou, diabetem 1. typu či revmatoidní artritidou.

Jak se onemocnění štítné žlázy projevují?

Viditelné zvětšení objemu štítné žlázy se nazývá struma – lidově vole, v některých případech je přítomen i bolestivý útvar na krku. Poruchy štítné žlázy vedou k zimomřivosti, únavě, nevýkonnosti, otokům, váhovým výkyvům, či naopak ke zvýšené dráždivosti, bušení srdce a poruchám spánku.

Projevit se mohou i takzvanou neuropatií – poruchou nervosvalové dráždivosti či očními problémy. Jedním z možných důsledků onemocnění štítné žlázy je nemožnost otěhotnět, u dětí mají za následek poruchu růstu a pohlavního zrání.

Tyto nemoci je proto nutné začít léčit co nejdříve, aby se zamezilo vzniku komplikací.

Jak probíhá vyšetření a léčba?

Při vyšetření štítné žlázy se vás lékař bude ptát na životní styl, nemoci předků a zda nekouříte. Kouření totiž může být příčinou tyreopatií. Poté následuje důkladné klinické vyšetření. Nutné jsou laboratorní testy, ultrazvukové vyšetření krku, eventuálně další zobrazovací vyšetření.

Léčba se pak odvíjí od diagnózy. Nedostatečná funkce vyžaduje dodání hormonu tyroxinu v patřičné dávce, funkce nadměrná se tlumí takzvanými tyreostatiky spolu s podáváním léků ke zklidnění příznaků nadprodukce tyroxinu.

V některých případech lékaři doporučí operační řešení či léčbu radioaktivními izotopy jodu. 

Proč onemocnění štítné žlázy postihuje ženy osmkrát častěji než muže?

Vysoké procento tyreopatií je zapříčiněno dysfunkcí imunitního systému – a většina autoimunitních chorob se častěji vyskytuje u žen. Příčina není přesně známa, ale jistě tu existuje souvislost s ženskými pohlavními hormony.

Výskyt onemocnění štítné žlázy je poměrně vysoký a neustále stoupá, udává se, že nějakou formou tyreopatie onemocní pět až deset procent populace, ve vyšším věku a u některých skupin obyvatelstva i kolem 20 procent.

Existují i takzvané subklinické formy tyreopatií, kdy příznaky onemocnění jsou malé a pokud se po nich cíleně nepátrá, ujdou pozornosti.

Jak tyreopatie ovlivňují plodnost ženy?

Štítná žláza má významný vliv mimo jiné i na reprodukci ženy a na správný vývoj plodu. Je prokázáno, že i pouhá přítomnost autoprotilátek proti štítné žláze snižuje pravděpodobnost otěhotnění, a to i bez prokázané poruchy štítné žlázy.

Těhotenství představuje zvýšené nároky na její funkci, navíc je plod minimálně během prvního trimestru odkázán na tyroxin produkovaný matkou. Proto je třeba zejména v reprodukčním období ženy důležitý včasný záchyt tyreopatie a její optimální léčba.

Během těhotenství, a posléze i během kojení, je nutné dbát i na ideální zásobení jejího organismu jodem.  

Nejste si jisti, zda vám funguje štítná žláza správně? Můžete se nechat otestovat v EUC Laboratořích:

Vyšetření štítné žlázy

Štítná žláza – náš štít před zevním světem

Datum: 03.10.2020

Poruchy funkce štítné žlázy, a to zejména její autoimunitní zánět nabývá v populaci nebývalý nárůst. Jak štítná žláza funguje a jak jí můžeme pomoci přírodní cestou?

Štítná žláza je umístěna dole na krku před hrtanem a je motýlovitého tvaru. Jejím úkolem je shromažďovat z krve jód k výrobě dvou hormonů – thyroxinu a trijodthyroxinu, které regulují spotřebu energie doslova ve všech orgánech i ve všech buňkách těla. Je to jeden z nejdůležitějších regulačních orgánů, který se podílí na mnoha funkcích těla.

Jak funguje štítná žláza

Štítná žláza se podílí na celkovém vývoji, růstu, termoregulaci, látkové výměně, i fungování jiných žláz s vnitřní sekrecí. Je to nárazník našich emocí a stresů.

Funkce štítné žlázy a jejich hormonů je velmi jemný a přesný řetězec reakcí v organismu, který začíná v mozku.

Podvěsek mozkový vysílá speciální hormon, který aktivuje vznik hormonů štítné žlázy.

Pro správné fungování těla je nutné, aby na vyplavené hormony štítné žlázy dostatečně reagovaly receptory buněk, které mají vykonat příslušnou reakci v těle. Pokud někde na této cestě dojde k problému, vzniká onemocnění štítné žlázy, jehož nejčastějším projevem je autoimunitní zánět.

Autoimunitní zánět

Autoimunitní onemocnění znamená, že imunitní systém začne vytvářet protilátky proti vlastnímu tělu a vždy je někam nasměruje. V tomto případě je nasměruje proti štítné žláze.

Štítná žláza spolupracuje s ostatními žlázami s vnitřní sekrecí, a to v linii hypofýza – štítná žláza – nadledvinky­ – vaječníky. Jestliže v této linii dochází trvale k přetížení, odráží se to právě na jejím zdraví.

Častými spouštěcími faktory jsou trvalé gynekologické záněty způsobné bakteriemi a parazity, hormonální substituce, trvalé přetížení slinivky nevhodnou stravou, dlouhodobá léčba kortikoidy, ale hlavním spouštěcím mechanismem je chronický stres.

Co dělá stres s tělem

Pokud budeme hovořit o stresu – dlouhodobém psychickém vypětí, tak musíme hovořit o malém orgánu v našem mozku – hypofýze. Hypofýza patří do tzv. limbického mozku. Limbický mozek je první část našeho těla, která reaguje na impuls nebezpečí – na stres.

Při takovém impulsu okamžitě vyburcuje tvorbu stresových hormonů v nadledvinkách. Ty nás mají chránit a připravit tělo na možnost reakce „boj nebo útěk“. Nabudí naše svaly, aktivují kardiovaskulární systém.

Naproti tomu se omezí funkce trávicího traktu a zejména imunitního systému tak, aby tělo mělo dostatek energie stresovou situaci zvládnout.

Pokud našemu limbickému mozku stabilně dáváme impuls, že jsme v ohrožení ( bojíme se o děti, bojíme se o práci, máme strach z nemoci…), tak stabilně aktivuje obranný systém a produkuje velké množství stresových hormonů.

Celá tato činnost je prováděna na úkor trávení, imunitního systému, ale i funkce štítné žlázy a ostatních žláz s vnitřní sekrecí.

Po uplynutí několika let takové vnitřní disharmonie se v organismu začnou projevovat problémy spojené zejména s orgány, které jsou při stresových reakcích omezovány.

Velmi často dochází právě k autoimunitnímu zánětu štítné žlázy, kdy si začne tělo vyrábět protilátky proti tomuto orgánu.

Léčba autoimunitního zánětu

Základem léčby autoimunitního onemocnění štítné žlázy je uvolnění, relaxace. Výborně pomáhají různé techniky na uvolnění adrenalinu – běh, nordic walking , tanec, power jóga.

Nezapomeňte zpívat! Můžete zpívat co vás napadne, velmi účinný je však zpěv mantry „óm“. Zpěv otevírá energetické centrum štítné žlázy. Pokud zpěv nepomáhá a stále cítíte přetlak v oblasti krku, prostě křičte.

Nadechněte se a křičte z plných plic třeba v lese nebo v autě. Úleva nastane okamžitě. Přestaňte se bát a říkejte co cítíte!

Byliny – účinný pomocník

Z bylinné říše můžeme zmínit třeba Chaluhu bublinatou, Šalvěj lékařskou, Srdečník obecný či Karbinec evropský

Zvolte si vhodný preparát sami nebo nás kontaktujte. Rádi vám doporučíme byliny a houby právě pro vás.  [email protected]

Přestaňte svojí štítnou žlázu léčit, začněte jí uzdravovat!

Nechcete přijít o další články? Zde vyplňte svůj e-mail

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Zánět štítné žlázy

      Štítná žláza je malý orgán nacházející se před průdušnicí a pod hrtanem. U zdravého člověka váží mezi 20 až 30 gramy a skládá se ze dvou postranních laloků a jednoho prostředního. Za normálních okolností není ani vidět, ani není hmatná.

Tvoří životně důležité hormony obsahující jód, které řídí veškeré procesy látkové výměny v těle a zvyšují energetický obrat v těle.       Štítná žláza vytváří dva hlavní hormony: L-tyroxin a trijodtyronin.

Ty v průběhu  vývoje i v dospělosti organismu  působí na  růst a na normální funkce oběhového systému, svalstva, nervového systému a žláz.       Uvolňování hormonů štítné žlázy do těla je řízeno centrálně z mozku.

Klesne-li v krvi koncentrace hormonů štítné žlázy, je mozkem vyslán pokyn k nové tvorbě a uvolnění hormonů. Chlad, psychická a fyzická zátěž vedou vzhledem ke zvýšeným požadavkům těla na energii k zvyšování koncentrace hormonů v krvi, naopak teplo a klid jejich koncentraci snižují.

      Zánět štítné žlázy může být akutní (náhle se vyskytnuvší a prudce se projevující), subakutní (projevující se s menší prudkostí) nebo chronický (pomalu se vyvíjející). Subakutní zánět se také označuje jako de Quervainova  tyreoiditida, chronický zánět jako Hashimotova tyreoiditida.

      Příčiny různých forem zánětu štítné žlázy jsou velice různorodé a navzájem nesouvisejí. Za akutní formu jsou nejčastěji zodpovědné bakterie, které během několika hodin nebo dnů vyvolají zánět orgánu. Okolí štítné žlázy je poté zarudlé, oteklé a teplé. Pacienti často trpí bolestmi a horečkou.       Příčiny subakutního zánětu štítné žlázy nebyly do dneška ještě zcela objasněny. Předpokládá se, že je podmíněn infekcí viry, které zpočátku obvykle způsobí onemocnění dýchacích cest nebo příušnice.

      Chronický zánět štítné žlázy, který se vyskytuje nejčastěji, patří do autoimunitních onemocnění, při nichž jsou vlastní tkáně těla poškozovány chybně řízenou imunitou. Zánět vyvolávají T lymfocyty, ale rozvoj onemocnění podporují i autoprotilátky proti tkáni štítné žlázy. To vede k chronickému zánětu žlázy a postupně k zničení velké části její tkáně.

      Jak již bylo uvedeno, objevuje se akutní forma zánětu náhle v doprovodu horečky a bolestí v oblasti štítné žlázy. Žláza je oteklá, pokožka okolo zrudlá a přehřátá.       Subakutní forma se vyvíjí většinou několik dní. Typickým projevem je bolestivý otok žlázy. Pacienti naříkají na otupělost, celkový pocit únavy a občas také na potíže při polykání. V počátku nemoci může krátkodobě dojít k extrémní tvorbě hormonů (hyperfunkci) štítné žlázy, později se stav znovu normalizuje. V obvyklých případech se zánět během několika následujících týdnů nebo měsíců bez jakýchkoliv následků vyléčí.

      Chronický zánět většinou probíhá tak klidně, pozvolně a nenápadně, že pacienti nemají žádné potíže a nemoc dlouho vůbec nezpozorují. Imunitní buňky a protilátky však tkáň štítné žlázy pomalu ničí, takže po určité době  dojde k poklesu funkcí (hypofunkci) štítné žlázy.

Následky

      Zatímco akutní a subakutní forma zánětu se obvykle vyhojí, vede chronická forma k postupnému zničení celé tkáně štítné žlázy a následné hypofunkci s nízkou tvorbou pro tělo důležitých hormonů.

Rozpoznání/prohlídka

      Rozpoznání akutní formy zánětu štítné žlázy je možné na základě typických projevů nemoci. Zvýšená rychlost sedimentace červených krvinek  slouží jako obecný ukazatel zánětlivého onemocnění v těle, a nalezneme ji většinou jak u akutní, tak u subakutní formy zánětu.

Punkcí tenkou jehlou může být získán vzorek tkáně štítné žlázy. Při následném mikroskopickém zkoumání se dá na základě typických změn určit, o jakou formu zánětu štítné žlázy se jedná. Navíc jsou ve většině případů chronického zánětu v krvi prokázány specifické protilátky proti buňkám štítné žlázy.

      Akutní forma zánětu je léčena antibiotiky podle druhu bakteriální infekce, která byla příčinou zánětu. (Ovšem při virových infekcích by podávání antibiotik nemělo žádný smysl.) Dojde-li k vytvoření hnisavého abscesu,  musí být být léčba doplněna  punkcí, případně i chirurgickým zákrokem.

      Subakutní forma zánětu odezní ve více než 30% případů samovolně, aniž by byla nutná  nějaká léčba. Vyvolá-li ovšem lokální zánět velké potíže, mohou být nasazeny léky s protizánětlivými účinky.

      U chronické formy zánětu štítné žlázy dojde vinou poškození tkáně dříve či později k nedostatečnému zásobování těla hormony, takže po určité době je nutné hormony tělu dodávat. Nejrozšířenější je podávání L-tyroxinu, který odpovídá tělu vlastnímu hormonu tyroxinu.

Může ale být podáván i L-trijodtyronin, který v organismu z tyroxinu vzniká. Hormonální léčba musí být pečlivě a opakovaně kontrolována. Čím je zánět výraznější, tím opatrněji se musí s podáváním hormonů začít, jinak může totiž dojít k poruchám srdce a srdečního rytmu.

      Jód je jako stavební složka hormonů štítné žlázy životně důležitým prvkem. Musí být přijímán potravou v odpovídajícím množství.

Denní spotřeba jódu je závislá na věku člověka: kojenci potřebují okolo 50 ľg, mladiství nejméně 150 ľg, dospělí 200 ľg, těhotné a kojící ženy nejméně 250 ľg.

Výrobou jódované soli, kde na 1 kg připadá zhruba 5 mg kaliového, natriového a kalciového jodidu, je zajišťována profylaxe zvětšení žlázy (strumy) z nedostatku jódu.

      Jak rozliším bolest v krku od zánětu štítné žlázy?       U zánětu je kůže okolo žlázy zčervenalá a teplá. Tento projev nevyvolají ani bolesti krku, ani záněty hltanu (faryngitidy). Štítná žláza je zduřelá. Při podezření na zánět štítné žlázy byste měli okamžitě vyhledat lékaře.

      Podle čeho rozpozná člověk zánět štítné žlázy, má-li ji zvětšenou?       Při zvětšení štítné žlázy  nemá většinou organismus dostatek jódu. Mozek rozpozná nedostatek hormonů štítní žlázy v krvi a vydá pokyny ke zvýšení tvorby hormonů.

Protože však štítná žláza nemá k jejich tvorbě dostatek jódu, zvětšuje se sice, ale bez správné funkční odezvy. Štítná žláza je v tomto případě sice zvětšena, ale krk není zčervenalý a teplý jako při zánětech. Nedostavuje se ani horečka.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti. 4 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

Sonjja28. 1. 2013 10:21:20

Dobrý den, chci se zeptat, momentálně se léčím na akutní zánět štítné žlázy a snažím se otěhotně, beru antibiotika a tlumící léky na bolest, za jak dlouhou dobu po absolvování léčby se mohu znovu snažit přijít do jiního stavu ? a mohlo by mít tento zánět nějaké následky, chodím na pravidelné kontroly štítné žlázy a vše je v pořádku. 4 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

1Sonjja28. 1. 2013 10:21:20

Dobrý den, chci se zeptat, momentálně se léčím na akutní zánět štítné žlázy a snažím se otěhotně, beru antibiotika a tlumící léky na bolest, za jak dlouhou dobu po absolvování léčby se mohu znovu snažit přijít do jiního stavu ? a mohlo by mít tento zánět nějaké následky, chodím na pravidelné kontroly štítné žlázy a vše je v pořádku. 14 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

2anna12. 3. 2013 20:04:46

Dobrý den, byl mi diagnostikován chronický zánět štítné žlázy a prý bych se měla vyhnout užívání jódu. Všude se to píše naopak, sem zmatená 🙂 díky Na tento komentář reaguje Lucie [3], 10 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

4Marta7. 7. 2013 13:02:56

Mám po operaci štítné žlázy,při polykání mě bolí již delší dobu v krku,ale angina to není.Je možné i v tomto případě postižení zánětem v oblasti odoperované štítné žlázy? 24 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

5fred9. 10. 2014 15:45:08

jak se prosím zbavit nebo alespoň zmírnit autoimunitní zánět štítně žlázy? Děkuji 26 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

[email protected]. 11. 2014 15:16:43

mam autoimunni zanet stitne zlazy Hashimotova thyreoiditis .Lecim se několik let a nalez je v mirne progresi .Citim mirny tlak občas zasahuje k usim.je mi doporucovana operace .Da se najit jiné reseni?Dekuji Komentujte, hodnoťte, ptejte se!

Snížená činnost štítné žlázy – hypotyreóza

Po zavedení jodace jedlé soli je u nás v současné době nejčastější příčinou hypotyreózy autoimunitní zánět štítné žlázy – chronická lymfocytární tyreoiditida. V České republice je výskyt hypotyreózy na podkladě chronické lymfocytární tyreoiditidy odhadován okolo 5%.

Toto onemocnění je způsobeno poškozením štítné žlázy složkami vlastního imunitního systému – především lymfocyty (bílými krvinkami), vzácně i protilátkami. Ty rozpoznávají tkáň štítné žlázy jako „cizí“ a ničí ji stejným způsobem, jakoby se jednalo např. o virovou či bakteriální infekci. Hovoříme o tzv. autoimunitě, nebo o autoimunitním zánětu.

Příčina této imunitní poruchy není dosud zcela objasněna. Většinou jde o vliv tzv. zevních faktorů (např. infekce, toxických vlivů prostředí, stresu aj.) u osob se zvýšenou vnímavostí, která je dána dědičnými vlivy. Autoimunitní zánět postupně vede k poruše tvorby hormonů a rozvíjí se hypotyreóza – snížená činnost.

Štítná žláza při tom bývá nejčastěji normální velikosti, anebo dochází k jejímu zmenšení – tzv. atrofii. Méně často se může zvětšit(struma) a hovoříme pak o Hashimotově tyreoiditidě.

Mezi méně časté příčiny hypotyreózy patří především stavy po operačním odstranění celé štítné žlázy (totální tyreoidektomie) nebo jednoho z jejích laloků (lobektomie nebo hemithyreoidektomie) a ozáření štítné žlázy. To může být buď zevní (např.

při léčbě nádorových procesů v oblasti krku a hrudníku), častěji však jde o tzv. ozáření radiojodem. Při tom dochází k „vnitřnímu“ ozáření štítné žlázy radioaktivním izotopem jodu, který štítná žláza aktivně vychytává z krve.

Operace a ozáření radiojodem jsou využívány především při léčbě nádorů štítné žlázy a při léčbě její zvýšené funkce.

Nedostatek jodu je nejčastější příčinou hypotyreózy v oblastech s jeho endemickým nedostatkem. Často jde o horské oblasti zemí třetího světa, např. země v Africe, kde je nízký obsah jodu v půdě. Ostatní příčiny hypotyreózy jsou vzácné.

Příznaky hypotyreózy

Nejdůležitější příznaky hypotyreózy jsou ospalost, zimomřivost, únava, nevýkonnost, svalová slabost, chladná a suchá kůže, prosáknutí až otoky kůže a podkoží, nekvalitní vlasy a padání vlasů, zácpa a zpomalení srdeční činnosti. Někdy dochází k mírnému nárůstu tělesné hmotnosti, zejména vlivem zadržování tekutiny v těle.

Při hypotyreóze se může objevit i řada neurologických příznaků z postižení jak centrálního nervového systému (což se projevuje ztrátou soustředěnosti, poruchami paměti a výbavnosti a celkovým zhoršením a zpomalením mentální výkonnosti), tak periferního nervového systému (dochází k prodloužení všech svalových a jiných reflexů a vzácně i k mravenčení např. končetin).

Subklinická hypotyreóza

Kromě hypotyreózy s plně vyjádřenými příznaky (které byly uvedeny výše) existuje i forma onemocnění, u které jsou příznaky vyjádřeny jen málo nebo vůbec. Hovoříme pak o tzv. subklinické hypotyreóze. Tato forma onemocnění je stejně častá jako typická hypotyreóza a její výskyt vzrůstá po 50. roce věku, především u žen.

Je záludná v tom, že pacient buď nemá žádné obtíže, nebo má obtíže netypické a málo vyjádřené. Nejčastěji jde o únavu, slabost a ztrátu fyzické a mentální výkonnosti. Často bývá i mírně zvýšená hladina cholesterolu v krvi.

Tato forma onemocnění může probíhat dlouhou dobu skrytě a může se postupně zhoršovat, což může mít nepříznivý vliv především na kardiovaskulární systém a na vývoj plodu u těhotných žen.

Je proto vhodné provádět preventivní vyšetření funkce štítné žlázy u těhotných žen, a to zejména u těch, které již byly v minulosti léčeny se štítnou žlázou, nebo mají onemocnění štítné žlázy v rodině. Otázka preventivního plošného vyšetření funkce štítné žlázy (tzv. screeningu) u osob ve vyšším věku nebyla dosud v České republice vyřešena.

Vztah k dalším autoimunitním onemocněním

Z hlediska včasného rozpoznání hypotyreózy je důležité, že její nejčastější příčina – chronická lymfocytární tyreoiditida – se často vyskytuje ve spojení s dalšími chorobami, které mají autoimunitní podklad. Mezi nejčastější patří spojení s diabetes mellitus 1.

typu, tedy cukrovkou vyskytující se v mladším věku a od počátku vyžadující léčbu insulinem, s chronickým atrofickým zánětem žaludku (ten může být spojen s tzv.

perniciózní anémii – zhoubnou chudokrevností), s celiakií, se sníženou funkcí nadledvin, či s vitiligem kůže (ostře ohraničené oblasti snížené pigmentace).

Vyšetření

Nejdůležitějším vyšetřením v případě podezření na sníženou činnost štítné žlázy je stanovení koncentrace tyreoidálního stimulačního hormonu (TSH) v krvi, která je u hypotyreózy zvýšená.

Kromě toho dochází u plně rozvinutých forem ke snížení koncentrace hormonů štítné žlázy (volného tyroxinu – FT4 a volného trijodtyroninu – FT3) v krvi. K posouzení autoimunitního zánětu a jeho odlišení od event.

jiných příčin onemocnění slouží vyšetření protilátek proti štítné žláze v krvi (protilátky proti tyreoglobulinu a tyreoidální peroxidáze) a sonografie štítné žlázy. Tato vyšetření nás spolehlivě informují o nejčastější příčině hypotyreózy – chronické lymfocytární tyreoiditidě.

Prognóza a léčba

Dlouhodobě neléčená hypotyreóza má závažné zdravotní důsledky a může vést i k smrti.

Naopak, je-li toto onemocnění včas diagnostikováno a správně léčeno (léčba je obvykle doživotní), nezanechává žádné následky a dochází ke kompletní úpravě všech příznaků, včetně neurologických a kardiálních. K léčbě hypotyreózy používáme tzv. substituční terapii.

Jejím principem je dodávání chybějících hormonů do organismu ve formě tablet. Dnes používáme pouze čisté syntetické preparáty, které obsahují jako účinnou látku levotyroxin (u nás dostupný pod firemními názvy Euthyrox, Letrox nebo Eltroxin).

Ty jsou svým chemickým složením zcela identické s přirozenými hormony. Dávkování je individuálně odlišné a jeho případné úpravy patří výhradně do rukou lékaře – ošetřujícího endokrinologa. Pokud je tato léčba správě vedena, nemá žádné vedlejší účinky.

MUDr. Jan Jiskra, Ph.D.

ČPZP – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna | Endokrinologie – obezitologie

Dobý den! Paní doktorko,můj manžel trpí hypotyreozou.Mimo to má bolesti v oblasti slinivky(měl zvýšené hodnoty),průjmy,bodání až do zad.Je možné,že problémy se slinivkou souvisejí se štítnou žlázou?Děkuji.

Nebývá zvykem,že by obtíže se slinivkou provázené zvýšením hodnot amyláz v krvi a s takto velkými obtížemi souvisely se štítnou žlázou.Kdo má neléčenou hypothyreosu,mívá zácpy,nadýmání,poruchy pohyblivosti zažívacího traktu a neurčité zažívací obtíže,tyto obtíže po stabilizaci hypothyreosy vymizí.

Domnívám se,že podráždění slinivky Vašeho manžela s hypothyreosou nesouvisí,obzvláště má li hypothyreosu již zaléčenou a zjištěnou delší dobu.Pokud by to byla čerstvě zjištěná hypothyreosa,pak v rámci celkově ovlivnitelného metabolismu onemocněním by však určitá ač minimální souvislost být mohla….

Dobrý den,paní doktorko!Jsem nešťastný.Včera zjistili na sono mé manželce rakovinu štítné žlázy(nádor zhoubný).Co bude dál?????Musi ji vyoperovat a bude to dobré?Nemusíme se obávat metastáz?Je z toho vedle(má průjmy,pálení žáhy,pocity na zvracení-to asi nervy.Děkuji za odpověď

Je třeba vyčkat na pooperační histologický nález,který ukáže o jaký typ rakoviny se jedná.Jsou typy,kdy operace znamená i vyléčení,ale záleží na tom, zdali se nádor nevyskytuje také jinde v těle.Podle typu a klasifikace nádoru lze pak stanovit prognosu.

Zatím zkuste manželku uklidnit,že dokud nemá provedeno celkové vyšetření,že se nemá zneklidňovat,nepomůže jí to spíše naopak celou situaci stres může nápadně zhoršit.

Buďte jí oporou a na celou situa ci se informujte u jejího ošetřujícího lékaře on Vám poví o jaký typ nádoru jde i jak se nádor bude léčit.

Paní doktorko, dcera užívá Euthyrox 50 1/2 tablety denně od dubna 2001, kdy lékař zjistil, že její štítná žláza si vytváří protilátky. Teď byla na kontrole a zjistili jí zánět štítné žlázy.Je vyléčitelný? Je možné, aby dcera ve svých 11 letech přestala růst? Děkuji Vám.

Vaše dcera má chronický zánět štítné žlázy s pozitivitou protilátek.

Po léčbě tohoto typu zánětu-říká se mu autoimunní typ-dochází ke ústupu obtíží na krku,ale často je třeba v léčbě Euthyroxem pokračovat vzhledem k přetrvávání změny funkce štítné žlázy a k přetrvávání nálezu na ultrazvuku štítné žlázy.

Při správné léčbě je hladina hormonů štítné žlázy v těle vpořádku a nemusíte se vůbec obávat toho,že by dcerka z těchto důvodů přestala růst.Bude li léky užívat správně a pravidelně nenechává tento typ zánětu žádné následky na ostatních orgánech ani obtíže s růstem nebudou.

Zánět je vyléčitelný,ale léčba může trvat i roky a může dojít i k tomu,že změna funkce štítné žlázy zůstane a může pak být nutné léky podávat trvale,průběh je individuelní a nelze předem říci u koho dojde k vyléčení zcela a u koho pouze ke zklidnění nálezu a léčba bude dlouhodobá až trvalá…..

Paní doktorko, ráda bych se Vás zeptala, zda lze zcela vyléčit chronický zánět štítné žlázy. Moje sestra má od svých 35 let tento problém a s tím související další potíže, léčba Letroxem upravila hodnoty krve. Ráda by ale věděla, zda bude někdy vyléčená. Děkuji Vám.

Paní Michaelo,chronický zánět štítné žlázy může probíhat různě,může a nemusí být provázen změnou funkce štítné žlázy,může a nemusí způsobovat žádné klinické obtíže,může být přítomen delší dobu nepoznán a přijde se na něho zcela náhodou při odběru krve či provedení ultrazvukového vyšetření štítné žlázy.

Jde tento chronický zánětlivý proces léčit ale nelze předem říci,zdali se podaří zánět zcela vyléčit.Většinou klinické obtíže na krku ustoupí,ale dlouho přetrvává změna funkce štítné žlázy a proto také léčba bývá dlouhodobá,někdy trvalá.

Trvalá léčba je třeba tehdy když zánětlivý proces ve štítné žláze byl natolik silný,že došlo k poškození buněk štítné žlázy a k trvalému porušení funkce.Pak je třeba léky brát trvale.Jisté je,že pokud je Vaše sestra sledována,je jí i kontrolována funkce štítné žlázy/zjistí se z krevního odběru/ a její lékař zjistí,jestli léky musí užívat dále nebo ne.

Jak bude chronický zánět probíhat bohužel nelze nikdy říci předem,jisté je že léčba je vždy dlouhodobá a velmi často trvalá v tom smyslu,že zánětlivý proces se opravdu zklidní či vyléčí,ale změněná funkce zůstane…..

Dobrý den,paní doktorko,manžel trpěl 5 let na hypertyreozu.Bral Carbimazol,poslední rok a půl nic neužíval.Vyšetření krve měl v normě,až nyní prý mu snad š.žláza neprodukuje hormony,má její hypotyreozu.Čeká ho sono.

Má tyto potíže-časté bolesti v obl.slinivky,žaludku,průjmy,únavu,bolesti hlavy,vystouplé oči,“písek v očích“,užívá Letrox.Bojím se,aby nebyl nějak vážněji nemocen.

Napište prosím,dá se toto zcela vyléčit?Nemusím se bát nádoru?Děkuji za odpověď.

Stává se,že zvýšená funkce štítné žlázy po delší době přejde ve funkci sníženou neboli hypothyreosu.Bez konkrétních komplexních výsledků nemohu posoudit,zdali Vámi popisované obtíže manžela souvisí pouze s funkcí štítné žlázy.Ultrazvukové vyšetření má před sebou.

Léčit se Vámi popisované obtíže dají,ale důležité je zjistit příčinu těchto obtíží.Pokud je hypothyreosa dobře zaléčená,pak obtíže většinou ustupují.Uvidíte ja se celá situace bude vyvíjet,pokud by něco závažnějšího na štítné žláze bylo ultrazvuk by to jistě ukázal.

Paní doktorko, před 4 lety mi byl zjištěn chronický zánět štítné žlázy, který způsobuje její nedostatečné fungování. Užívám Letrox /1 denně/, ale mé potíže neustupují. Často mne bolí krk, stále přibývám na váze. Poraďte, prosím, jaká je prognóza případného vyléčení nebo ústupu obtíží. Jiné léky mi lékař nedává. Děkuji Vám.

Paní Miloslavo, píšete, že bolesti krku máte stále a rovněž pozorujete přibývání na váze. Zánět byl zjištěn před 4 lety. Že by obtíže trvaly tak dlouho a nedocházelo ke zlepšování obtíží na krku je velmi netypické, většinou se obtíže na krku do několika týdnů či měsíců zklidní.

Předpokládám proto,že Vaše obtíže na krku by nemusely být od štítné žlázy ale jiného původu.

Vhodné je proto doplnění ORL-krčního vyšetření a eventuelně i krční páteře, pokud máte sedavé zaměstnání či se zabýváte hodně činností v předklonu (čtení, pletení, práce na počítači) často obtíže od krční páteře vystřelují až dopředu do oblasti štítné žlázy.

Pokud bude Váš nález na krční páteři i na ORL v pořádku a přesto budete obtíže na krku mít, pak to sdělte svému endokrinologovi a on Vám dávku dle laboratorního odběru krve eventuelně ještě zvýší. Rovněž je důležitý ultrazvukový nález na štítné žláze. Zda-li přibýváte na váze z nemoci štítné žlázy nemohu bez laboratorního výsledku posoudit, pokud je dávka Letroxu v pořádku, nemůže mít Vaše nemoc na váhu vliv.

Vážená pí. doktorko, již delší dobu mívám určité „návaly“ únavy. Spím průměrně 7-8 hodin, i když vím, že bych potřebovala spát i více, pokud to jde, vyspím se dosyta. Potřebovala bych vědět, zda tato občasná zvláštní únava v průběhu dne nesouvisí nějak s výživou či možnými zdravotními predispozicemi v rodině.

Únava se dostavuje většinou po jídle. Již delší dobu se snažím jist zdravě, celozrnné pečivo, ovoce a zeleninu, spíše syrovou a často nedělenou stravu. Jím ale i dost sladkých jídel. Můžu Vás poprosit o nějaké doporučení, jak bych se mohla této celkové únavy a slabosti zbavit? Děkuji Vám velice za Vaši odpověď.

Katka

Odpověď Katce Vaše občasná únava může mít celou řadu příčin.V první řadě bych Vám doporučila-pokud jste to již neučinila-nechat si provést komplexní preventivní laboratorní odběry včetně hladin železa,hořčíku,vápníku,cukru,hormonů štítné žlázy ,sedimentace,jaterní testy.

Tím se vyloučí druhotná únava při nějakém eventuelně přítomném onemocnění.Píšete,že se snažíte stravovat zdravě,přesto se únava dostavuje po jídle.Jezte proto častěji a menší porce.

Častou příčinou únavy v dnešní době je také nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu,chodíte pravidelně na procházky ?Cvičíte?Chodíte pravidelně na gynekologické preventivní prohlídky?Máte pravidelnou menstruaci?Pokud vše bude v pořádku,pak přidejte na zimní období C vitamin stačí 250 mg denně,pokračujte ve stravování syrové zeleniny a ovoce a snažte se únavě nepoddávat.Únava se totiž občas vyskytne úplně u každého.

Dobrý den paní doktorko, chtěla bych se zeptat jaké mohu mít v životě následky z této mé nemoci, která se jmenuje akutní jaterní porfyrie.Děkuji

Porfyrie je poměrně vzácná genetická(familiární) nebo získaná choroba látkové přeměny, speciálně enzymové složky souvisící s činností jaterní. Má různé klinické podoby, podle toho která část řetězce porfyrinů je narušena. Forma manifestní je právě akutní forma jaterní, může však být i forma latentní, kdy jsou jen změněné, resp. pozitivní některé biochemické zkoušky laboratorní.

Z projevů jde buď o formu abdominální-břišní koliky s nucení ke zvracení či zvracením nebo zácpou. Forma neurogenní se projevuje jako porucha čití a motoriky periférie-třes, dvojité vidění, ale i pocení a teploty. Třetí forma je psychiatrická-osobnostní poruchy, vidiny, zmatenost, deprese, nespavost. Porfyrie je častější u žen.

Záchvat u někoho odezní a již se nikdy neopakuje, jindy zůstává choroba celý život klinicky latentní, může jít ale i trvalou progredující poruchu jaterních funkcí. Ataky bývají vyvolány barbituráty nebo sulfonamidy, ale i ženskými pohlavními hormony, hladověním, infekcí nebo i psychickým stresem.

Vaši konkretní situaci vám musí vysvětlit ošetřující lékař – internista, který zná dopodrobna všechny vaše nálezy a projevy onemocnění.

Vazena pani doktorko, je mi 39 let merim 163 cm a vazim jiz 117 kg. Od mladi jsem trpela nadvahou a navic jsem mela ruzne jine zdravotni problemy. Byla jsem i osvobozena z telocviku a nikdy jsem se prilis nepohybovala. Mam sedave zamestnani a jidlo mne dela vylozene dobre. Bohuzel se vsak nyni citim cim dal tim hur.

Staci, kdyz nejede vytah a ja musim pesky, hned jsem zadychana a zpocena a picha mne na prsou. Take mam pomerne vysoky cholesterol asi 8,3. Take jsem pretrpela nekolik zlucnikovych zachvatu. Jsem svobodna a bydlim u rodicu. Matka mi vari sama tucna jidla, ikdyz jsem ji rikala, ze mi to skodi.

Zhubnout jsem se prilis nesnazila, protoze mam slabou vuli a stejne bych to bez toho sladkeho nevydrzela. Posledni dobou se mi vsak i spatne spi a budim se strasne unavena. Nedavno mi rikala doktorka, ze bych mela zhubnout, jinak bych mohla dostat v pozdejsim veku infarkt. Tak nevim.

Jeste jsem se chtela zeptat, jestli v Praze existuje nejaky klub lidi s nadvahou, kde bych si mohla popovidat o svych problemech. Ostatni lide mne totiz nechapou. Dekuji Valerie

Klub pro lidi s nadváhou Paní Valerie,v Praze existuje velmi kvalitní klub pro lidi s nadváhou ,jmenuje se STOB klub .

Společnost STOB vznikla v České republice a sdružuje téměř 300 psychologů,lékařů a dietních sester a dalších odborníků,které pomáhají obézním lidem v boji s nadbytečnými kilogramy.Tento klub Vám pomůže nacvičit si vaši slabou vůli a povede Vás ke změně životního stylu.

Protože se u vás dle vašich rozměrů /výšky a váhy/jedná již jednoznačně o obezitu,ještě před návštěvou STOB klubu poproste Vaší praktickou lékařku atˇVám vyšetří hormony štítné žlázy zdali Vám málo nefunguje,píšete totiž ,že máte i vysoký cholesterol nad 8,0 a ten právě bývá často první známkou snížené činnosti štítné žlázy.Podrobnější informace najdete na www.stob.cz nebo si je vyžádejte buď na adrese STOB,P.O.Box 146,14300Praha 4 nebo na telefonu 024014061.

Dobry den pani doktorko, rada bych jse vas zeptala, jest-li je mozno aby bolel zanet stitne zlazy? Na endokrinologii my zjistili vysoke procento protilatek v krvia zlaza neni hmatatelna. Mam pocit obcas( momentalne ted vicekrat) na zvraceni a zachvaty kasle doprovazejici hlenem. Dale jsem pomerne unavena a slaba. Rada bych vam podekovala za odpoved jiz predem. S pozdravem Katerina Pavlikova

Zánět štítné žlázy Paní Kateřino,opravdu je možné a často se tak i stává,že zánět štítné žlázy způsobí na krku bolest,pocity nucení na zvracení i záchvaty kašle. Přestože vaše štítná žláza není hmatatelná,může být zvětšená a to směrem dovnitř.

Zvětšení je pak možné zjistit pouze ultrazvukovým vyšetřením eventuelně dalšími vyšetřeními .Unava a slabost může zánět také provázet.Po zaléčení by mělo dojít postupně k ústupu vašich obtíží a ke zlepšení celkového Vašeho stavu,po delší či kratší době v závislosti na závažnosti zánětu obtíže zcela vymizí.

Léčba je nutná,obtíže samy o sobě bez léků by neustoupily.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector