Cvičení pro těhotné – vše o zdraví

Cvičení pro těhotné - Vše o zdraví
Zdroj: Jóga pro těhotné ze Shutterstock

Pohyb je proto důležitý i během těhotenství a může pomoci lépe zvládat stavy s ním spojené a dokonce může tělo lépe připravit na porod. Kromě již zmíněného pravidelný pohyb pomáhá snižovat bolesti zad, působí proti zácpě a nadýmání, minimalizuje otoky, pomáhá předcházet, nebo léčit těhotenskou cukrovku.

1. Poslouchejte svoje tělo

V tomto období snad více než jindy naslouchejte svému tělu. Pokud se vám točí hlava, máte křeče v nohou, nadměrně se potíte nebo se zkrátka necítíte dobře, odpočiňte si a zacvičte si později.

2. Hlídejte si tep

Tepová frekvence by u gravidní ženy neměla překročit 140 tepů za minutu. Srdce a plíce tak musí pracovat mnohem rychleji, než tomu bylo doposud.

Těhotné proto někdy pociťují zrychlený tep a rychleji dýchají, to vše je reakcí organizmu a snahou pokrýt zvýšenou potřebu kyslíku. I přestože se srdce i plíce snaží dodat kyslíku kolik je třeba, vzniká deficit a těhotné jsou zadýchané a lapají po dechu.

Vyšší spotřeba kyslíku pak totiž může ovlivnit i množství, které se dostává krevním oběhem k miminku

3. Dýchejte správně

Tak jak roste v děloze plod, zvětšuje se i děloha. Jenže děloha se nezvětšuje jen směrem ven, ale rozpíná se i uvnitř těla a utlačuje tak jiné orgány. Mezi nimi je i bránice.

Pokud způsob práce svalů při dýchání není ideální, vzniká určitá svalová nerovnováha a to ovlivňuje držení páteře a tím potažmo držení celého těla. Při dýchání by měla pracovat bránice jakožto hlavní nádechový sval.

Tato svalová přepážka mezi hrudní a břišní dutinou se při nádechu oplošťuje, klesá dolů a tím stlačuje břišní orgány. Břicho se mírně rozestupuje do stran, ne jen dopředu, ale i do boků a dozadu.

Abychom docílili tohoto dechu, musíme zapojit nejen bránici, ale také pánevní dno a hluboké břišní svaly. Právě spolupráce těchto svalů v koordinaci s dechem udržuje naši páteř ve správném postavení a tudíž bez bolestí a blokád.

4. Držte balanc

Během těhotenství se v těle odehrává mnoho změn. Vlivem hormonů jsou klouby mnohem flexibilnější, stoupá tělesná hmotnost, mění se tělesné proporce a s nimi i těžiště těla.

Jak děloha roste, oslabuje svaly břišní stěny, které stabilizují páteř a dochází tak k nadměrnému prohnutí v bedrech. Dochází také ke změně postavení a sklonu pánve, ke kterému dochází jednak vlivem rostoucího bříška a také vlivem rozvolňujících se vazů.

V těhotenství dochází ke změně držení těla, proto mohou mít ženy potíže s udržením rovnováhy a s koordinací pohybů.

5. Pracujte s pánevním dnem

Procvičování pánevního dna nejenže usnadní porod, ale slouží jako prevence úniku moči a nezanedbatelnou roli má také v intenzitě sexuálního prožitku.

Těhotné ženy mohou pánevní dno posilovat spolu s cviky na uvolnění kyčelních kloubů a s dechovými cviky.

Po nekomplikovaném vaginálním porodu je možné začít opět procvičovat pánevní dno již druhý den, po císařském řezu je možné začít přibližně za týden.

6. Žádné novoty

Pokud jste byla zvyklá sportovat i netěhotná, můžete se svému oblíbenému sportu, s určitými omezeními, věnovat i ve stavu 2v1.

V těhotenství však nezačínejte s novými sporty či aktivitami, na které vaše tělo nebylo zvyklé, a už vůbec v tomto období nezkoušejte hubnout. Pokud s pohybem teprve začínáte, skvělou volbou bude chůze.

Chůze je nejpřirozenější lidský pohyb a je bezpečný pro každého. Navíc ji můžete vykonávat kdekoli a bez jakýchkoli pomůcek.

7. Dostatečně pijte

Potřeba tekutin v těhotenství stoupá i v klidovém režimu, je tedy nezbytné toto zohlednit i při sportování. Přijímejte tekutiny v přiměřeném množství před, v průběhu a po cvičení jako nezbytnou prevenci před dehydratací a přehřátím organismu svého i miminka.

8. Vynechte poskoky

Miminko je v děloze obklopeno tekutinou, která vytváří poměrně bezpečné prostředí a tlumí nárazy, nicméně i přes tuto ochranu, je vhodné vyhnout se cvičení, kde hrozí pády, nárazy či tvrdé dopady. Pozor na poskoky a si dejte zejména v počátku těhotenství.

9. Pozor na prsa

Prsa se v graviditě zvětšují a jsou poměrně dost citlivá, což se projeví obzvlášť při sportu. Věnujte tedy pozornost výběru vhodné podprsenky. Nejen že tím eliminujete nežádoucí pohyby ňader, ale také je tím chráníte před neúprosným vlivem gravitace a případným vznikem strií.

10. Raději vynechte

Během následujících 9 měsíců je lepší zcela vynechat horolezectví ve výšce nad 2 500 metrů, potápění, bojové sporty, míčové hry, posilování, při němž dochází k zadržování dechu. Vhodné nejsou ani silové sporty a sporty provozované v horku.

Zdravý životní styl v těhotenství. PhDr. Radka Wilhelmová

Ve zkratce pro tatínky

Mateřství je nejkrásnějším a zároveň nejnáročnějším posláním v životě ženy. Žena se ale matkou nestává pouze těhotenstvím a porodem. Stává se jí, když si tuto roli uvědomí, ztotožní se s ní a pracuje pro ni všemi svými silami. Mateřství je umění vyžadující talent, důkladné znalosti a dovednosti. Představuje proces neustálého učení a zdokonalování.

Oblastí, která výrazně vyžaduje znalosti, dovednosti i vysoký stupeň osobní motivace, je způsob života. Jeho jednotlivé součásti mohou být vysoce protektivní nebo naopak vysoce rizikové pro zdraví člověka.

1. Faktory ovlivňující kvalitu způsobu života

Hlavními oblastmi kvalitního životního způsobu jsou:

  • vyvážená strava
  • prevence a zvládání stresu
  • optimální pohybová aktivita
  • dostatečný spánek a přiměřený odpočinek s pravidelným biologickým rytmem
  • zdravé interpersonální vztahy a sexualita

Rizikové chování představuje:

  • kouření
  • drogy včetně alkoholu
  • špatná výživa
  • tělesná inaktivita nebo nadměrná fyzická zátěž
  • dlouhodobý psychogenní či fyzický stres
  • nevhodné sexuální chování
  • popřípadě rizikové chování s následkem úrazu

Těmito faktory lze výrazně ovlivnit zdravotní stav každého člověka, včetně matky a prenatálního dítěte. Zdravotní důsledky nevhodného životního způsobu nebo prostředí se projeví až s časovou prodlevou, obvykle v dospělosti nebo ve stáří. Zdravý životní start by se měl stát prioritou každé moudré společnosti, protože včasná investice do zdraví se mnohonásobně vrátí.

2. Kdy začít s úpravou životního stylu před těhotenstvím?

Ideální těhotenství začíná rok, minimálně šest měsíců před početím, kdy by se budoucí rodiče měli rozhodnout pro optimalizaci svého způsobu života. Ke koncepci by mělo dojít ve stavu ideálního zdraví a pohody obou partnerů.

Po celou dobu těhotenství je plod plně závislý na mateřském organismu. Dítě se vyvíjí děloze, která pro něj představuje první ekologické prostředí. Jeho vývoj je určen geneticky, ale může být významně ovlivněn všemi vnitřními a zevními vlivy. Komunikačním orgánem mezi matkou a prenatálním dítětem je placenta – selektivně propustná pro většinu látek z mateřského organismu.

Organismus nastávající matky prodělává celou řadu změn a přizpůsobení se potřebám vyvíjejícího se plodu. Mění se hormonální nastavení organismu ženy, v důsledku kterého nastávají změny orgánových systémů i změny metabolické.

Postupně dochází ke hmotnostnímu přírůstku průměrně 12 kg. Jeho optimální hodnota by měla být stanovena na počátku těhotenství. Podílí se na něm zvětšování obsahu těhotné dělohy, zmnožení tělesných tekutin. Malá část připadá na ukládání tuků a proteinů v těle matky (viz tabulka 1). Tabulka 1: Přírůstek tělesné hmotnosti matky na konci těhotenství (Čech a kol., 1999)

plod 3,4 kg
placenta 0,6 kg
plodová voda 0,8 kg
děloha 0,9 kg
prsní žlázy 0,4 kg
krev 1,2 kg
tuk 3,0 kg
mimobuněčná tekutina 2,5 kg

Metabolismus živin celkově vzroste asi o 20 %. V souvislosti s vyšším metabolismem se zvyšuje spotřeba kyslíku. Dochází k všeobecné vazodilataci, zrychluje se krevní oběh i dýchání, dochází k zadržování vody v organismu.

Zdrojem zažívacích a dýchacích obtíží může být pro těhotnou ženu ke konci těhotenství změna polohy bránice, čímž dochází také ke změně polohy srdce. Dochází ke zpomalení střevní peristaltiky, která může být pro ženu zdrojem dalších těhotenských obtíží.

Zajímavé:  Diabetes Mellitus 2 Léčba?

V souvislosti s adaptací mateřského organismu na těhotenství se mohou objevit změny čichu a chutí (snížené vnímání slanosti), individuálně specifické těhotenské chutě či averze k určitým druhům jídla.

Časté jsou projevy psychosomatických obtíží – poruchy spánku, nauzea, žaludeční dyspepsie, svědění pokožky, časté močení, zácpa, potivost, nechutenství.

Nadměrné těhotenské zvracení bývá někdy dáváno do souvislosti s nevědomým odmítáním gravidity.

Hormonální změny způsobují nejen změny tělesné, ale i psychické. Těhotenské změny a odpovědnost za zdravý vývoj dítěte mohou být prožívány jako stresová situace. U těhotné ženy se mohou objevit stavy úzkosti, deprese, náladovost, poruchy kognitivních funkcí, neuróza.

Někdy se projeví tzv. benigní těhotenská encefalopatie (únava, nespavost, zapomnětlivost, zmatenost, potíže se čtením) – je přítomna až u 50 % těhotných žen.

Depresemi trpívají častěji ženy s negativním nebo ambivalentním postojem k těhotenství, souvisí také s nízkým váhovým přírůstkem, kouřením a konzumací alkoholu. Těhotenské deprese pak výrazně zvyšují výskyt porodních a poporodních komplikací.

Neuróza často souvisí s vyšší hladinou stresu, kdy těhotenství je chápáno jako handicap a jsou zároveň přítomny poruchy identifikace s rolí ženy a sexuální dysfunkce.

5. Sociální změny v těhotenství

Během těhotenství dochází ke změnám partnerským a rodinným. Probíhá přestavba partnerského vztahu na rodičovský. Změny jsou logicky větší u prvorodiček. Soužití může být ovlivněno i změnami v oblasti sexuální aktivity páru. Změna vztahu k partnerovi může být podmíněna spokojeností ženy se svým vzhledem, s postoji partnera, s pohlavním životem.

V těhotenství probíhá také přestavba vztahu k matce a širší rodině. Někdy dcera „opakuje“ těhotenství a porod své matky.

Uvádí se, že vztah k dítěti úzce souvisí s tím, zda-li je těhotenství plánované, chtěné, neplánované či nechtěné. Negativní postoj k těhotenství významně souvisí s rizikem potratu a předčasného porodu.

Nastávají i změny ekonomické situace, časté těhotenské úzkosti souvisí s ekonomickými faktory.

V důsledku sociálních změn se objevuje pocitová ambivalence, změny stupnice hodnot i změny sebehodnocení ženy.

6. Výživa ženy v těhotenství

Zdravá výživa je důležitou součástí zdravého způsobu života. Celkově by mělo být množství a kvalita stravy optimalizována již před koncepcí. Podmiňuje totiž výrazně zdraví nového jedince a snižuje riziko výskytu nemocí potencovaných stravou nevhodnou. Jejich vznik je ovlivněn výživou matky již v období prenatálního vývoje dítěte.

Tento fenomén se nazývá metabolické programování. O výskytu některých onemocnění (kardiovaskulárních, vysokého LDL, insulinorezistence, androidního typu obezity, hypertenze, atopického ekzému a snad i schizofrenie) se tedy začíná rozhodovat velmi časně.

I malá změna stravovacích návyků může navodit celkově větší životní spokojenost celé budoucí rodiny.

Výzkumy ukazují, že nesprávná výživa matky v počátcích těhotenství je často příčinou nižší porodní hmotnosti dítěte až o 400 – 600 g, ve třetím trimestru pak asi o 250 g, než je průměr hmotnosti fyziologického novorozence. Výživa je jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících také riziko vzniku vrozených vývojových vad plodu. Energetická potřeba mírně stoupá od 4.

měsíce těhotenství. Ve třetím trimestru je to asi o 200 – 300 kcal denně. Dříve tradované „jedení za dva“ je z hlediska současných poznatků rizikové.

Důsledkem je nadměrný těhotenský přírůstek hmotnosti (průměrný je asi 12 kg) a jeho negativní dopad na organismus ženy i dítěte (riziko rozvoje hypertenze, preeklampsie, těhotenstkého diabetu a makrosomie plodu).

Individuální přírůstek hmotnosti by měl u žen s BMI pod 20 činit asi 12, 5 – 18 kg, s BMI 20 – 25 asi 11, 5 – 15 kg, s BMI 26 – 29 asi 7 – 11 kg a nad 29 maximálně 6 kg. U mladistvých těhotných žen přibližně 12 – 16 kg. U žen s vícečetným těhotenstvím pak 16 – 20 kg (Tabulka 2). Tabulka 2: Doporučovaný přírůstek hmotnosti dle BMI matky (Hronek, 2004)

BMI ženy Přírůstek hmotnosti (kg)
18,5 – 19,9 12,5 – 18
20,0 – 25,9 11,4 – 16,0
více než 25,9 7,0 – 11,5

Rizikem není jen nadměrný, ale také nedostatečný těhotenský přírůstek hmotnosti (riziko potratu, předčasného porodu, hypotrofie plodu). Přírůstek by měl být ve II. a III. trimestru dle BMI asi 0,3 – 0,5 kg týdně. Přírůstek vyšší než 0,8 kg týdně je považován za signál rizika rozvoje preeklampsie.

Základními složkami potravy jsou sacharidy, lipidy a proteiny.

Sacharidy (cukry) jsou hlavní součástí potravy. Jsou nezbytné nejen pro zisk energie, ale také pro tvorbu dalších biologicky významných látek.

Lipidy (tuky) jsou opět nejen zdrojem energie, ale látkou pro výstavbu buněk a pro syntézu hormonů.

Základní jednotky proteinů (bílkovin) jsou pak východiskem pro různé reakce, součástí kterých je tvorba nových bílkovin mateřského a fetálního organismu. Lidská strava musí obsahovat v dostatečném množství deset nezbytných – esenciálních aminokyselin, které člověk neumí syntetizovat.

Součástí metabolismu substrátů jsou vitamíny, minerály a stopové prvky. Ty jsou také významné při redukci škodlivého účinku některých meziproduktů metabolismu látek.

Strava v těhotenství by měla být na vitamíny, minerály a stopové prvky bohatá. Pro optimální zdraví je nutný dostatečný příjem vlákniny (asi 30 g denně).

Navíc by si strava měla co nejvíce zachovávat svou přirozenou formu.

Vitamíny jsou potřebné pro biochemické reakce v organismu, nemohou být syntetizovány v těle a musí být dodávány potravou, jejich nedostatek vede k charakteristickým poruchám v organismu ženy i dítěte.

V posledních letech je mimo jiné věnována pozornost významu zvýšeného přívodu kyseliny listové jako prevence vzniku vrozených vývojových vad dítěte.

Výzkumy ukazují, že zvýšení přívodu kyseliny listové a vitamínů skupiny B, u rizikových skupin žen, alespoň 3 měsíce před a během časného období těhotenství může zabránit vzniku až 70 % rozštěpových a dalších vývojových vad plodu. Její nedostatek je také příčinou vyššího počtu spontánních potratů, předčasných porodů.

Doporučená dávka kyseliny listové před otěhotněním je 400 ?g, během těhotenství 200 ?g. Nezanedbatelný je význam ostatních vitamínů rozpustných ve vodě i v tucích. Naproti tomu se nedoporučuje zvyšovat dávky vitamínu A, jehož doporučené množství pro těhotenství (700 ?g) lze získat z běžné stravy. Vysoké dávky tohoto vitamínu mohou způsobit vznik vrozených vývojových vad plodu.

Z minerálních prvků pro úplnost uvádím pouze nejvýznamnější pro období těhotenství – jód, železo, vápník, hořčík a zinek. Dostatečné množství jódu snižuje riziko vzniku určitého typu mentální retardace dítěte.

Dostatek železa ovlivňuje krvetvorbu matky i dítěte a následně dobré okysličování tkání. Vápník je nutný pro tvorbu kostí. Optimální je příjem v poměru 2:3 vápník/hořčík.

Hořčík ovlivňuje pozitivně funkci velkého počtu enzymů podílejících se na biochemických reakcích organismu ženy i dítěte, snižuje riziko hypertenze, deprese a zejména předčasného porodu snížením pohotovosti k děložním kontrakcím. Zinek je prvkem, který harmonizuje růst a vývoj buněk.

V době před otěhotněním má dostatek zinku vliv i na pohyblivost spermií u muže. Většina minerálů a vitamínů by měla mít v těhotenství pozitivní bilanci.

Na základě zhodnocení substrátů po stránce složení i množství vzniklo doporučení pro optimální složení stravy v těhotenství. Výživoví experti rozdělili vyváženou stravu do skupin, ze kterých sestavili pro lepší orientaci ve skladbě model výživové pyramidy.

Cvičení pro těhotné - Vše o zdraví

Její základnu tvoří dostatečné množství vody. Dálesacharidy – obilniny, kukuřice, těstoviny, pečivo a brambory.

Těhotná žena by měla denně konzumovat 3 – 6 porcí (1 porce = krajíc chleba, rohlík, 125 g přílohy). Odsud by mělo být čerpáno největší množství energie.

Potraviny jsou také zdrojem vlákniny – například celozrnné výrobky, vitamínů skupiny B a minerálů. Méně vhodné jsou sladké a příliš slané formy jídla.

Druhé podlaží zahrnuje ovoce a zeleninu. Doporučuje se nejméně 5 porcí denně (3 –5 zeleniny, 2 – 4 ovoce, 1 porce = 1 kus, 200 ml šťávy). Energetická hodnota je převážně nízká, naopak vysoký je obsah vlákniny, vitamínů a minerálů.

Nejvýznamnějšími jsou vitamín C, beta karoten a kyselina listová, draslík, hořčík, fosfor. Využitelnost vápníku a železa je vzhledem ke kyselině šťavelové nízká. Nejvhodnější formou je syrová, následuje sušená, mražená a vařená v páře. Nevhodná je konzervovaná forma.

Následuje skupina mléčných výrobků (3 – 4 porce denně, 1 porce = sklenice mléka 250 ml, 1 jogurt, 50 g sýra, tvarohu). Jsou zdrojem bílkovin a zejména vápníku. Nejvíce vhodné jsou zakysané formy těchto potravin s živými kulturami a nízkotučné sýry – raději přírodní a méně slané než tvrdé a tavené.

Mléčné výrobky zhoršují vstřebatelnost železa, nutná je oddělená konzumace. Nepříliš vhodná je plnotučná a slazená forma těchto potravin. Na stejném podlaží jsou uvedeny také ryby, drůbež, ostatní druhy masa, vejce a luštěniny (2 porce denně, ne více než 3 žloutky týdně, 1 porce = 125 g netučného masa).

Jsou zdrojem živočišných bílkovin, železa, vitamínu B12, jódu a nenasycených mastných kyselin. Nevhodná je konzumace velmi slaných, tučných mas, vnitřností, paštik a uzenin. Každodenní součástí stravy by měly být za studena lisované kvalitní rostlinné oleje (olivový).

Hrot pyramidy tvoří potraviny, které je dobré konzumovat pouze příležitostně – živočišné tuky, cukr, sůl. Naprosto nevhodná je konzumace umělých sladidel – light potraviny.

Výzkumy byl prokázán nižší výskyt kardiovaskulárních onemocnění ve Středomoří, pro možné porovnání výživových doporučení uvádím také popis modelu středomořské výživové pyramidy.

Je postavena na konzumaci ovoce, zeleniny, olivového oleje s vysokým obsahem polynenasycených mastných kyselin, mléčných produktů ve formě jogurtu a sýrů a mírného příjmu kvalitního vína (v období těhotenství a laktace je nutná abstinence!).

Středomořský životní styl navíc zahrnuje hodně tělesné aktivity, otevřenou mezilidskou komunikaci, včetně dlouhého stolování (žádné jedení ve spěchu a ve stoje, žádná „rychlá jídla“) ve skupině, každodenní odpolední siestu, málo stresu a pravidelný víkendový čas pro odpočinek a zábavu v rodině.

Před těhotenstvím si zjistěte a konzultujte, jak jste na tom s hladinou železa (podrobnější rozbor krevního obrazu), a dalších vitamínů a minerálů (projevy nedostatku na organismu). Případný nedostatek řešte ještě před otěhotněním.

Nechte si vypočítat aktuální BMI. Zajímejte se také o hodnotu krevního tlaku a cholesterolu.

O radu s vyhodnocením situace, kam je třeba zahrnout také posouzení rodinné a osobní anamnézy, se obraťte nejprve na „svou“ porodní asistentku, ta vás v případě nejasností či problémů odkáže na lékaře.

  • Zvažujte pečlivě nakupované potraviny, čtěte jejich složení a sledujte trvanlivost,
  • přijímejte přiměřené množství vyvážené pestré stravy,
  • co nejblíže její přirozené podobě,
  • konzumujte čerstvě uvařenou stravu,
  • pro případnou technologickou přípravu preferujte vaření a dušení (popřípadě pečení),
  • zvyšte příjem vlákniny, vitamínů a minerálů v přirozené formě (čerstvé ovoce, zelenina, nejlépe přímo ze zahrádky) – multivitamínové preparáty nejsou vždy to nejlepší pro vás a vaše dítě (užívat pouze při větším nedostatku a po konzultaci s odborníkem),
  • upravte příjem vápníku – zvyšte příjem mléčných výrobků (nejlépe v zakysané formě s živou kulturou a ve formě přírodních sýrů),
  • zařaďte do jídelníčku kvalitní rostlinné oleje (olivový olej, pupalkový),
  • alespoň 1x týdně jezte ryby,
  • pijte pramenitou nezávadnou vodu, neslazenou minerální vodu, čerstvé ovocné a zeleninové šťávy – raději ředěné, ovocný a zelený čaj – doporučené tekutiny střídejte (některé druhy bylinných čajů je nutno konzultovat s odborníkem),
  • naslouchejte svému tělu, většinou si správně řekne a zvolí, co potřebujete.
  • Rychlé cukry (sladkosti všeho druhu),
  • omezte používání soli, nahraďte ochucování jídla zeleným či jiným vhodným kořením,
  • vyřaďte potraviny barvené či jinak „chemicky“ upravované (aditiva),
  • snižte příjem živočišných tuků včetně tučného masa a tučných či smažených potravin (typu rychlá občerstvení),
  • vyřaďte uzeniny a grilovaná masa,
  • zásadně nedojídejte nahnilé ovoce či stravu s projevy plísně,
  • pokud možno nekonzumujte delší dobu uvařenou a ohřívanou stravu,
  • nepříliš vhodné je vaření a ohřívání v mikrovlnné troubě,
  • v těhotenství zásadně nepijte alkohol (nelze určit jeho bezpečnou míru),
  • nepijte slazené limonády a koncentrované džusy,
  • omezte na co nejnižší míru pití kávy a kofeinových nápojů (pokud ji pravidelně pijete, při jejím vyloučení můžete pociťovat několik dní silnější bolest hlavy).

Pro těhotné ženy a maminky – VZP ČR

V době těhotenství a následně až do 12 měsíců po porodu můžete svůj finanční příspěvek do celkové výše 3 000 Kč vyčerpat

  • na screeningová vyšetření:
    • prvotrimestrální screening *
    • podrobné hodnocení morfologie plodu ve II. trimestru těhotenství (vyšetření musí být provedeno výhradně lékařem s certifikátem, možnost ověření zde) *
    • ultrazvukový screening růstové restrikce plodu ve III. trimestru těhotenství (vyšetření musí být provedeno výhradně lékařem s certifikátem, možnost ověření zde) *
    • neinvazivní prenatální test (např. TRISOMY test)
  • na vhodnou pohybovou aktivitu v těhotenství
  • na kurz přípravy k porodu pořádaný porodnicí
  • služby laktačních poradkyň uvedených na seznamu www.kojeni.cz/maminkam/poradci nebo na seznamu kojim.webnode.cz
  • na pomůcky ke kojení (absorpční prsní vložky, kontaktní kojicí kloboučky, chrániče prsních bradavek, tampony do podprsenky, formovače bradavek, odsávačky mateřského mléka včetně příslušenství a náhradních dílů, nádoby/sáčky na uchovávání mateřského mléka, láhve pro kojené děti)
  • na zakoupení nebo zapůjčení monitoru dechu, včetně nákupu náhradní podložky k monitoru dechu
  • na dentální hygienu nebo balíček dentální hygieny zakoupený v lékárně, v ordinaci lékaře nebo u dentální hygienistky (zubní a mezizubní kartáčky, zubní pasty, dentální nitě, ústní vody).

* na platební doklady vystavené po 1. 3. 2020 lze čerpat příspěvek na kterékoliv z těchto vyšetření max. 1 500 Kč z celkové částky 3 000 Kč

V rámci jednoho a téhož těhotenství je možné do 12 měsíců po porodu dítěte jen dočerpání do letošní částky 3 000 Kč v případě, že byl v programu Maminka již čerpán příspěvek v roce 2019 (např. pokud jste dostala v roce 2019 příspěvek 2 000 Kč, můžete v roce 2020 požádat o příspěvek 1 000 Kč).

Jak získat příspěvek?

Předložte do 30. 11. 2020 doklad o zaplacení dané aktivity/zboží/služby na kterékoli pobočce VZP nebo jej můžete zaslat  datovou schránkou nebo poštou spolu se Žádostí o příspěvek z fondu prevence.

Výjimka platí pouze u příspěvku na screeningová vyšetření a na kurz přípravy k porodu, kde je možno žádost podat do 31. 12. 2020 (datovou schránkou nebo korespondenčně do 15. 12. 2020).

O příspěvek může žádat budoucí maminka na základě předložení platného těhotenského průkazu nebo žena po porodu na základě rodného listu dítěte (do 12 měsíců po porodu).

U příspěvků pro těhotné ženy a maminky neplatí podmínka, že platební doklad nesmí být starší než 3 měsíce, musí však být vystaven od 1. 10. 2019 a uplatněn do 30. 11. 2020 (kromě uvedené výjimky).

Kurz přípravy k porodu pořádaný porodnicí může být zajištěn i partnerem porodnice. V takovém případě je třeba k platebnímu dokladu vystavenému poskytovatelem služby (partnerem porodnice) doložit i potvrzení vystavené porodnicí, prokazující spolupráci při zajišťování kurzů přípravy k porodu.

Všechny potřebné informace pro podání žádosti najdete v podrobných podmínkách čerpání příspěvků z fondu prevence, nebo volejte naši infolinku 952 222 222.

Předporodní kurz – Spokojené a zdravé těhotenství, porod a šestinedělí

Smyslem kurzu je získávání informací a dovedností, které pomáhají nastávajícím rodičům klidně a pozitivně prožít těhotenství, porod a šestinedělí. Zvládnout péči o miminko a navázat s ním pevný vztah.

Důraz je kladen na pozitivní naladění ženiny mysli na blížící se porod. Cílem kurzu je, aby maminka své těhotenství, porod a šestinedělí „klidně a spokojeně prožila“ a ne „přežila“. Kurzem vás provede porodní asistentka Mgr.

Eva Vaňková.

Milé nastávající maminky! Od 15. června poběží kurzy opět klasicky tj. v areálu UH nemocnice (v budově G, tělocvična 3. NP).

Teoretické lekce – probíhají každou středu od 11.45 – 14.15.Lekce cvičení – zařazuji prvky gravidjógy, pilates, relaxace těla a mysli, technikyhypnoporodu, práce s dechem a pánevním dnem u porodu- probíhá každou středu od 14.30 – 15.30.

Plavání pro těhotné – (vede PA Dominiková) každou středu 17.30 – 18.30.

Rodiče mají také možnost navštívit pouze vybranou lekci (vhodné hlavně pro maminky, které již rodily a chtějí svůj další porod prožít spokojeněji) nebo navštěvovat jen hodiny těhotenského cvičení či plavání. Na každé lekci jsou srdečně vítání i tatínci.

1. a 2. lekce – Zdravé těhotenství• zdravý životní styl ženy v těhotenství – (holistické pojetí) -bio-psycho-sociál oblast (péče o tělo, stravování, sexualita,hyg.návyky,pohyb.aktivita,matka-dítě-otec v harmonie, psyhická pohoda,rodinné a partnerské vztahy,těhotenství a porod jako příležitost práce na sobě)• psychická proměna ženy v těhotenství – Mgr.

Marta Beníčková (Mgr. Ondřej Vávra)• co Vás čeká v těhotenské poradně? (kdo a jak o vás pečuje v těhotenství,význam těhot.

poradny, těhotenská průkazka, přehled doporučených vyšetření, průběh, účel, otevřená komunikace v poradně pro maminky)• tělesný a psychický vývoj děťátka v děloze (děloha – místo bezpečí,klidu a lásky,bonding v těhotenství,vývoj smyslů a jejich stimulace,co vše umí vaše dítě před porodem, psychologie dítěte v děloze-význam komunikace s dítětem a jeho stimulace v průběhu těhotenství pro hladší porod a psychické zdraví dítěte)• nejčastější potíže v těhotenství a jak si pomoci přírodními prostředky (nevolnost, pálení žáhy, bolesti zad, pánve, zácpa, prevence vag.zánětů, otoky končetin, hemeroidy, úzkost,…)• mateřská ,rodičovská, otcovská dovolená, dokumenty k porodu,

• co s sebou do porodnice, výbavička pro miminko aneb nakupujeme s rozumem

3. lekce – Cesta ke spokojenému porodu• Prohlídka porodního sálu a odd. šestinedělí

• Porodní přání -jak chci prožít porod svého dítěte? jak chci porodit? jaké existují možnosti volby? (polohy u porodu, aromaterapie, muzikoterapie,nástřih hráze,využití vody u porodu, porod do vody, porod na por.stoličce, programovaný porod, indukovaný porod, ambulantní porod, hypnoporod, porod miminka v poloze koncem pánevním, plánovaný x akutní S.C.)

4.

lekce – Porod jako přirozená činnost ženského těla, podpora a zdravý průběh porodu• poslední týdny před porodem – příprava pánevního dna, hráze k porodu, jak se s miminkem naladit na porod, přirozené změny těla a mysli před porodem, poslíčci, kdo a co spouští porod?• co je zdravý porod, co dokáže tělo ženy u porodu,důležitost dobrého pocitu ze svého porodu, co dělá dítě u porodu aneb děti vědí jak se mají narodit, podmínky pro přirozený průběh porodu, co blokuje porodní proces, spolupráce maminky s miminkem, souvislost těla a psychiky ženy s bolestí u porodu, strach x důvěra v přirozené schopnosti svého těla a miminka- jak si zajistit bezpečný a spokojenější porod,• začátek porodu, kdy jet do porodnice,role por. asistentky a lékaře u porodu, kdo rodí dítě?, doprovázející osoby u porodu, vzájemná spolupráce,respekt,důvěra• S.C. X vaginální porod, VEX, porodnické kleště

• důležitost prvního kontaktu s miminkem – bonding, „zlatá hodinka“ , přirozené chování dítěte po porodu, první přisátí k prsu – hormonální souvislosti, první rodinné chvilky

  • 5. lekce – Radostné šestinedělí• význam šestinedělí, zdravý průběh šestinedělí, návrat k tradiční péči o ženu• péče o své tělo –podpora tělesná – regenerace po těhotenství a porodu,životospráva, spánek, péče o prsy, bříško, dělohu, pánev, vyprazdňování, jak mít zdravé pánevní dno (centrum ženského zdraví), regenerace a péče o jizvu po císařském řezu a nástřihu hráze• péče o psychiku – emoční regenerace- umění relaxace, zdravá psychika, přeměna žena v matku, uzavření svého porodu• význam rodiny v šestinedělí, jak vše zorganizovat pro co nejklidnější prožití šestinedělí, intimní a partnerský život po porodu, antikoncepce po porodu
  • • utváření vztahu s dítětem– jak sladit své potřeby a potřeby novorozence?

6. lekce – Kojení a péče o novorozenceMgr. Petra Půčková (Helena Veselá),MUDr. Irena Baroňová (MUDr. Veronika Hampalová):

• Seznámení s novorozeneckým oddělením, Standardní péče o novorozence Screeningová vyšetření – sono ledvin, sono kyčlí, vrozený zákal, vyšetření sluchu, odběr krve z patičky, ambulantní porod z pohledu pediatra, kojení – význam kojení a složení mateřského mléka, příprava prsů na kojení, správná technika kojení, polohy při kojení – praktický nácvik, praktický nácvik polohování, ošetřování a oblékání novorozence

7. lekce – Praktický nácvik pro tatínky a doprovod k porodu

• jak doprovázet ženu u porodu, nošení dětí v šátku a nosítku, moderní látkování miminek• jak může tatínek pečovat o ženu a miminko v těhotenství a u porodu, uvolňující masáže u porodu, polohy u porodu, navázání kontaktu tatínka s miminkem, pochopení procesu porodu, co potřebuje žena u porodu od partnera?• nošení dětí v šátku a nosítku (pomocník v péči o dítě) -výhody,možnosti, jak se zorientovat – co chci? zásady nošení dětí, nácvik základního úvazu, nácvik manipulace s miminkem (s panenkami)

  1. • moderní látkové pleny – látkovky x jednorázové pleny, základní rozdělení a orientace, praktická ukázka použití plen a přebalování, péče o pleny, další alternativy a možnosti v oblasti zdravého přebalování dětí
  2. 8. lekce

Psychika ženy po porodu – Mgr. Marta Beníčková, (Mgr. Ondřej Vávra), psychologMotorický vývoj dítěte – Božena Bečicová, fyzioterapeut

Shrnutí, cena kompletního kurzu, kontakt:

Psychoprofylaxe a cvičení

Předporodní kurzy a cvičení pro ženy po porodu

Vážené maminky,V rámci zlepšení péče o Vás a Vaše dosud nenarozené dítě jsme připravili předporodní kurzy, tzv. psychoprofylaxi, spojenou s těhotenským tělocvikem a plaváním. Kurzy vedou zkušené porodní asistentky a fyzioterapeutky. Cílem je příprava matky na vývoj těhotenství a porod po stránce fyzické i psychické.

Psychoprofylaxe probíhá ve čtyřech besedách, kde Vy, ale i Váš manžel, přítel, případně kamarádka či sestra, budete seznámeny o průběhu těhotenství, ale i problematice kolem porodu a o účinné pomoci Vašeho partnera při samotném porodu. Nastávající maminky v průběhu kurzu absolvují i návštěvu porodnice. Besedy vede vyškolená porodní asistentka, která Vám ochotně zodpoví všechny Vaše otázky a objasní vše, co Vás zajímá.

Předporodní kurzy – besedy probíhají od 16:00 hod v čekárně gyn.amb. (Nová budova přízemí, vchod z boku budovy)I. lekce – těhotné kolem 16. týdne gravidity: vždy 1. čtvrtek v měsíci

pak máte několik týdnů přestávku a následující 3 lekce navazují hned na sebeII. lekce – těhotné kolem 30.- 32. týdne gravidity : vždy 2. čtvrtek v měsíci – vhodná přítomnost partneraIII.

lekce – hned následující týden po II. lekci : vždy 3. čtvrtek v měsíci – vhodná přítomnost partneraIV. lekce – hned následující týden po III. lekci :vždy 4.

čtvrtek v měsíci                                

  • Pozor, maminky, změna!
  • Předporodní kurzy besedy  probíhají od 16:00
  • v čekárně gynekologické ambulance (Nová budova, přízemí, vchod zboku budovy).

Cvičení těhotných maminek a maminek po porodu  probíhá v hale transfúzního oddělení v 1. patře Nové budovy MN Čáslav.

  1. Rozvrh akcí:
  2. Plavání pro těhotné : každé pondělí od 17:00 do 18:00 v Městských lázních v Čáslavi.
  3. Cvičení pro těhotné: každou středu od 15:00 do 16:00 v hale transfúzního oddělení v Nové budově.
  4. Cvičení pro maminky po porodu: každé úterý od 15:00 do 16:00 v hale transfúzního oddělení v Nové budově.
  5. Předporodní kurzy – besedy: každý čtvrtek od 16:00 v čekárně gynekologické ambulance v Nové budově v přízemí.

Ceny platné od 1.11.2019

Kurzy pro těhotné (psychoprofylaxe, 5 lekcí cvičení)          1 350,00 Kč
Kurzy pro těhotné (psychoprofylaxe, 5 lekcí plavání)          1 400,00 Kč
Kurzy pro těhotné (psychoprofylaxe, 5 lekcí cvičení,5 lekcí plavání)          1 750,00 Kč
Pokračující kurzy plavání pro těhotné (5 lekcí)                           400,00 Kč
Pokračující kurzy cvičení pro těhotné (5 lekcí)                           350,00 Kč
Kurz po porodu  (5 lekcí cvičení)                           350,00 Kč

Přihlásit se můžete na gynekologické ambulanci osobně, nebo přijít na Vámi vybranou hodinu a domluvit se s lektorkou.

Porodnice spolupracuje s porodní asistentkou Evou Maternovou, která nabízí a provádí baby masáže možno domluvit na tel. 605 121 000

Tisknout stránku

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector