Dlouhodobá bolest hlavy – vše o zdraví

Dlouhodobá bolest hlavy - Vše o zdravíV dnešní době se jen těžko hledá člověk, kterého by ani jednou v životě nebolela hlava. Bohužel jsou často bolesti hlavy a migrény řešeny léky pro co nejrychlejší utlumení příznaků. Avšak samotná podstata bolesti hlavy, která často vychází z poruchy funkce horní krční páteře, již řešena není.

Tento článek se zaměřuje na problematiku bolestí hlavy z důvodu dysfunkce krční páteře a jeho cílem je ukázat, že i těchto problémů se lze dlouhodobě zbavit díky kvalitní fyzioterapii, kterou Vám můžeme poskytnout, a to úplně bez užívání léků, které vedou jen k otupení příznaků, ale nikdy nevyřeší podstatu problému.

Krční páteř je jednou z nejvíce namáhaných částí našeho těla. Nejen, že krční páteř dovoluje velké množství směrů a rozsahů pohybu oproti zbytku páteře, ale zároveň na ni nasedá hlava, což je zejména pro první a druhý krční obratel velká zátěž.

Vzhledem k velké mobilitě, která se zde schází s poměrně velkou hmotností lebky a mozku, je kloubní spojení mezi prvním krčním obratlem a lebkou (atlanto-occipitální skloubení – dále AO skloubení) velmi zranitelným a často problematickým místem.

Proto právě zde často vznikají blokády.

Blokáda AO skloubení je jedním z častých problémů, které mohou způsobovat nepříjemné bolesti hlavy nebo migrény, hučení v uších (tinnitus), nebo pohybující se světélka v zorném poli (skotom).

Povrchové vzpřimovače hlavy a horní krční páteře (extenzory šíje)

Jednou z příčin blokády AO skloubení bývá nepřirozené držení hlavy a horní krční páteře. Několikahodinová práce u počítače, dlouhé sezení za volantem, ale i mnoho manuálně zaměřených pracovních pozic nás nutí držet hlavu v dlouhodobém předsunu a zároveň horní krční páteř v mírném záklonu.

Dlouhodobá bolest hlavy - Vše o zdravíNaší hlavu, vedle mnoha jiných svalů, drží takzvané „subokcipitální“ svaly. Tyto svaly jsou velmi povrchové a proto dobře hmatatelné na spodním okraji naší lebky, často jsou na dotyk citlivé, což je známkou jejich přetěžování. Například při dlouhodobém sezení u počítače je nutné hlavu držet zpříma, a proto jsou tyto svaly ve stálém napětí.

Do každého svalu vede tepna, která daný sval vyživuje a přivádí kyslík. Sval funguje na principu pumpy. Pro optimální zajištění výživy je nutné stálé střídání kontrakce (zatětí svalu) a dekontrakce (uvolnění svalu).

Při dlouhodobé kontrakci svalu je tepna stlačena a omezuje průtok krve, sval tedy není dostatečně okysličen a živen.

„Nociceptory“ (receptory oznamující poruchu) začnou vysílat do mozkové kůry informaci o nedostatečném okysličení svalu a mozková kůra vyšle zpět bolestivý impuls, který má vést k uvolnění svalu a tím k obnově průtoku krve (tedy i živin a kyslíku).

Proto nás při delší kontrakci začne sval bolet nebo se dostane do křeče. Stejně je tomu i u krátkých svalů, které drží hlavu. Pokud jsou tyto svaly každodenně vystavovány této velké dlouhodobé zátěži, vede to k jejich výraznému přetížení, což způsobuje bolesti hlavy a migrény.

Pokud jsou tyto, ale i jiné, povrchové vzpřimovače krční páteře ve zvýšeném napětí, vzniká svalová dysbalance mezi povrchovými a hlubokými svaly krční páteře. Je nutné svalovou rovnováhu obnovit a pomocí funkčního cvičení aktivovat hluboké svaly krční páteře a dna ústního pro obnovení svalové harmonie.

Pokud se problém dlouhodobě neřeší, velké napětí ve svalech se přenese i na samotný skalp (povrch lebky). Napětí ve skalpu vede k silným bolestem celé hlavy. K jeho uvolnění je zapotřebí jemných technik měkkých tkání. Již samotné promasírování skalpu či krátkých svalů pod hlavou přináší první úlevu od bolesti.

Žvýkací svaly a čelistní kloub

Dlouhodobá bolest hlavy - Vše o zdraví

Další z častých příčin bolestí hlavy a migrén je přetížení žvýkacích svalů a blokáda čelistního kloubu (articulatio temporomandibularis). Ke zvýšenému napětí ve žvýkacích svalech či blokádě čelistního kloubu může dojít z několika různých příčin:

  • skřípání a cvakání zuby (bruxismus) – opotřebuje se také čelistní kloub
  • stres – ne nadarmo se říká, že člověk ve stresu zatne zuby
  • problémy s osmičkami (moudráky) či jejich nedávné odstranění – bolesti zubů způsobují zvýšené napětí ve žvýkacích svalech
  • časté záněty středního ucha – může souviset s blokádami čelistního kloubu
  • nesprávný skus – pokud je při žvýkání jedna strana čelisti zatěžována více než druhá

Zvýšené napětí žvýkacích svalů a blokáda čelistního kloubu spolu velmi úzce souvisí a často se doprovázejí. Obě funkční poruchy často vedou k sužujícím bolestem hlavy a migrénám, hučení v uších nebo drobným světélkům v zorném poli, které nelze zrakem zaměřit – jako by neustále uhýbala vždy, když se na ně chceme přímo podívat.

Fyzioterapie

Jemnými technikami měkkých tkání se zmírní napětí v obličeji, uvolní žvýkací svaly a provede jemná mobilizace čelistního kloubu. Následně je však nutné odstranit i příčinu vzniku problému.

Tedy zaměřit se na optimalizaci stereotypu žvýkání a řešit problém komplexně, aby se obtíže nevracely.

Na našem pracovišti užíváme velice účinnou radiální rázovou vlnu, která dokáže snížit svalové napětí a tím umožní větší rozsah pohybu v kloubu a nepřímo tím uvolní blokádu krční páteře a čelistního kloubu.

Jelikož naše tělo reaguje velice komplexně přes svalové smyčky, často nacházíme společně s blokádou čelistního kloubu také blokádu v AO skloubení. Samotné AO blokády jsou skoro vždy spojeny s přetěžováním povrchových zdvihačů (extenzorů) hlavy.

Vedle samotného napětí žvýkacích svalů nacházíme také napětí povrchových svalů krční páteře atd.

Tím se jen dokazuje, jak velice je náš pohybový aparát propojen a že pro úspěšnou terapii je vždy nutné vedle samotného epicentra (ohniska) bolesti, řešit i na první pohled vzdálené poruchy, protože i ty mohou být spouštěčem bolestí.

Zajímavé:  Děti - vše o zdraví

Videoukázka fyzioterapeutických metod a technik

Dlouhodobá bolest hlavy - Vše o zdravíDlouhodobá bolest hlavy - Vše o zdravíDlouhodobá bolest hlavy - Vše o zdravíDlouhodobá bolest hlavy - Vše o zdravíDlouhodobá bolest hlavy - Vše o zdravíDlouhodobá bolest hlavy - Vše o zdravíDlouhodobá bolest hlavy - Vše o zdraví

Návody na cvičení:

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Aby hlava nebolela aneb jaké jsou účinné kroky proti bolestem hlavy

Jednou z nejběžnějších poruch nervové soustavy je bolest hlavy včetně migrény. Téměř polovinu dospělých rozbolí hlava nejméně jednou za měsíc. Bolest hlavy brání pracovat, narušuje kvalitu života, nese sebou finanční výdaje. Většina nebere svou bolest hlavy příliš vážně a bezmyšlenkovitě zobe růžové, bílé a jiné různobarevné, tabletky. Proč? 

Dlouhodobá bolest hlavy - Vše o zdraví

Přesný mechanismus vzniku bolestí hlavy není známý, a proto je řešení často velmi komplikované a převážně jednostranně zaměřené na pouhé potlačování bolesti. To se paradoxně stává příčinou zhoršování stavu. 

Ze své praxe a osobní zkušenosti vím:

  • že trpělivé, důsledné upravení jídelníčku, střevního mikrobiomu, psychiky a životního stylu přináší velmi pozitivní výsledky
  • vždyť správná činnost mozku a její poruchy jsou velkou měrou dány tím, co se odehrává v našem trávicím traktu 
  • ‚co se děje ve střevě, není jen záležitostí střev‘ 

Dlouhodobá bolest hlavy - Vše o zdraví

Bolest hlavy člověka zastavuje, aby si uvědomil, že je nutná okamžitá změna a aby začal žít konečně svůj život v rovnováze!

Drtivá většina bolestí hlavy je psychosomatického původu

‚DUŠE OVLIVŇUJE TĚLO‘ 

Dlouhodobá bolest hlavy - Vše o zdraví

Drtivá většina si naštěstí uvědomuje, že bolesti hlavy, migréna a její příčiny mohou číhat ve střevech. Že stav vnitřního prostředí trávicího traktu ovlivňuje veškeré systémy v těle a také mnohdy přispívá k bolestem hlavy.

STŘEVO JE NAŠÍM DRUHÝM MOZKEMMOZEK SÍDLÍ V HLAVĚ |vnímáte tu spojitost?|

Pokud není střevo v pořádku, nemůže nikdy správně fungovat hlava.

Návrat k normálu je běh na dlouhou trať. Rozhodně nikomu neprospěje dlouhodobé užívání a ulevování si od bolestí chemickým lékem. Chemie porušuje přirozenou schopnost organismu potlačovat bolest. Tyto látky napáchají mnoho fatálních problémů. Bolest pouze tlumí, ale neodstraňují příčinu.

Co si zajít na bolest hlavy jinak? A jak? KONTAKTUJTE MĚ. Poradím, pomohu Vám najít správný prostředek, techniky, jídelníček. Nedovolíte přece, aby vás bolest dobrovolně a dočista připravila o radost ze života. 

ZMĚNA JE MOŽNÁ

Využijte metody a postupy, které začínají tam, kde klasická medicína končí. Nastartujte přirozené samouzdravující pochody svého těla. 

Dlouhodobá bolest hlavy - Vše o zdraví

 Řekněte mi s čím si lámete hlavu. Čemu všemu (komu) chcete přijít na kloub?

  • NEkouřit, NEpít alkohol. I pasivní kouření může vyvolat bolesti hlavy. 
  • Pokud jste náchylní k častému vzniku bolestí hlavy (migrén) je vhodné se vyhnout potravinám s obsahem aminokyseliny TYROSINU (může spustit řetězec reakcí vedoucích k migréně). 
  • Dávejte si pozor na potraviny – především maso, konzervované ryby, avokádo, zelí, banány, pivo, mléčné výrobky, tvrdé sýry, víno, čokoláda, uzeniny, vejce, káva, kofeinové nápoje, pšenice, citrusy, rajčata, kukuřice, droždí, černý čaj, aj.. Aditiva– barviva, aroma a konzervační látky aj.. 
  • Omezte příjem tuků (nasycených mastných kyselin).  
  • Omezte příjem soli a slaných potravin (citlivost na sodík).
  • Odstraňte se svého jídelníčku rafinovaný cukr a upřednostňujte potraviny s nízkým glykemickým indexem
  • Bolesti hlavy mohou být v mnoha případech zapříčiněny vysokou hladinou histaminu v těle a jeho nesnášenlivostí. Můžete mít alergii, intoleranci na nějakou potravinu, což při kumulaci reakce může sloužit jako spouštěč. 
  • Pravidelné fyzické cvičení s řádnou regenerací pomohou předcházet vzniku problémů.
  • Doporučuji masáže krční páteře, reflexní masáže, bosá chůze a otužování
  • Pravidelná hydratace, spánkový režim (dodržovat úplnou tmu)  a eliminace stresu je dalším krokem k úspěchu.
  • Řešením je prevence.
  • Relaxační cvičení, úprava jídelníčku a užívání bylin a doplňků výživy. Specifické doplňky stravy jsou schopny zabránit příznakům a bolestem (nastavím vám program na míru)!
  • Lidé trpící bolestmi hlavy vykazují nedostatek vitaminu D.
  • Vaše tělo si možná netvoří rovnovážně kanabinoidní látky. To může být zapříčiněno nedostatečným příjmem Omega-3 NMK (můj typ Ravseen). 
  • Z nejúčinnějších bylin na akutní migrénu jsou květy sedmikrásek (sníst 10 – 15 květů).
  • Nastavte si pravidelný příjem vitamínů B komplexu (můj typ Phase 9)
  • Doporučuji také koenzym Ultrasome Q-10, který je pětkrát efektivnější než běžný Q-10 (můj typ Goldseen).
  • PRVNÍ POMOC je pro mě DND tobolka ve žvýkačce – zázvor, kurkumin aj. Zázvor použijte při prvních příznacích. Pokud nemáte po ruce DND, použijte 1/2 kávové lžičky sušeného BIO a nebo čerstvého zázvoru. Zázvor vám může zmírnit intenzitu bolestí. 
  • Bylinné směsi – můj typ čaj Gonseen. Dávkování je individuální (regenerační a na akutní problémy, více informací do zpráv). 
  • Z dlouhodobého hlediska má význam užívat preventivně přípravky s obsahem vápníku a hořčíku, upravují svalové napětí (můj typ Goldseen).
  • Vitamín C, zinek možno několikrát denně (můj typ Imunseen)
  • Kyselina listová 400 – 1200 mikrogramů/den.
  • Adaptogeny neboli ROSTLINNÉ PRODUKTY, které zvyšují odolnost organismu proti stresovým situacím, jako úzkost nebo tělesná únava. Adaptogeny pomáhají organismu udržovat optimální homeostázu.
  • Vřele doporučuji procedury a koupele v Solích Dr. Nona. Čtyři druhy solí účinně regenerují a pomáhají v řadě problémů. Jejich vlastnosti probouzejí a aktivují celý organismus. Koupele v solích obnovují fyzické, psychické síly a regenerují tělo i duši.
  • Dynamický hydratační krém Dr. Nona. Při bolestech hlavy nanést na malíky, místo mezi lopatkami, střed dlaní, polštářky prstů a rukou i nohou (Dynamik Dr. Nona).
  • Další doporučení včetně individuálního program na míru při osobních konzultacích
Zajímavé:  Výchova Ke Zdraví Knihy?

Dlouhodobá bolest hlavy - Vše o zdraví

Chemické léky na bolest hlavy užijte jen v případě, kdy se přesvědčíte, že přírodní prostředky a další metody vám nestačí. 

I když postupy obsažené na tomto webu mohou být užitečné, dávám je k dispozici s tím, že neposkytuji žádné konkrétní lékařské doporučení. POZOR! veškeré uvedené postupy mají pouze informativní charakter, jsou souhrnem zkušeností lékařů, vědců, klientů. NEMOHOU BÝT NIKDY NÁHRADOU ZA VAŠI INDIVIDUÁLNÍ KLASICKOU LÉKAŘSKOU PÉČI. 

Každý člověk má své jedinečné potřeby a vždy záleží na stavu jednotlivce, jaké strategie ke zlepšení kvality svého života zvolí

Bolest hlavy

PROČ NÁS BOLÍ HLAVA?

Pravidelné lékařské prohlídky by měly patřit k modernímu zdravotnímu stylu našeho života. Většinou ale tomu tak není, lékaře vyhledáváme až v případě, kdy cítíme, že s naším tělem není něco v pořádku. A právě bolesti hlavy patří dokonce mezi nejčastější důvody návštěvy lékaře. Z procentuálního hlediska trpí bolestí hlavy častěji ženy, a to až o 50% vícekrát než muži.

Bolest je popisována jako smyslový nebo emoční pocit, který nás má varovat při počínajícím poškozením živé tkáně organismu. Síla bolesti hlavy závisí na hustotě nervových vláken, které bolest vedou. Obecně lze bolest hlavy rozdělit do tří skupin, podle typů bolesti.

1) PRIMÁRNÍ BOLESTI HLAVY

Primární bolesti jsou nejběžnějším typem bolesti hlavy a nejsou součástí dalších onemocnění, hlava tedy bolí sama o sobě. Podle toho, jak často se tato bolest vyskytuje, jí lze rozdělit na epizodický nebo chronický typ bolesti. Pokud nás bolí hlava pouze několikrát do měsíce, jedná se o epizodický typ bolesti.

V případě, že nás hlava bolí více než polovinu dní v měsíci, lze již bolest označit za chronickou. Primární bolesti hlavy nejsou ohrožující na životě, ale pro člověka jimi postiženého jsou velmi obtěžující a mohou negativně ovlivnit kvalitu života. Mezi primární bolesti hlavy lze zařadit tenzní bolesti či migrény.

Příčiny vzniku primární bolesti hlavy nejsou zcela jasné a mohou souviset s poruchami nebo námahou zádových a krčních svalů, dále mohou být na vině psychické faktory, mezi které patří stres, přepracování a nedostatečný odpočinek.

Tenzní bolest hlavy je jiná než u migrény a neměla by za ní být zaměňována. Nástup této bolesti je pozvolný, pacienti si stěžují na oboustrannou tupou či tlakovou bolest v oblasti spánků nebo záhlaví. Tenzní bolesti se nezhoršují fyzickou aktivitou, nejsou provázány zvracením, může se objevit únava, změny nálad či nechutenství.

Migréna je označována za chronické onemocnění, které je charakteristické opakovanými bolestmi hlavy, obvykle na jedné straně lebky a bolest dosahuje střední až vysoké intenzity. Migréna je považovaná za civilizační onemocnění moderní doby, první záchvaty se objevují většinou už v dětství nebo v době dospívání.

Délka bolesti hlavy u migrény může být různá, obvyklá doba trvání je od 3 do 72 hodin a bývá doprovázena zvracením, nesnášenlivostí světla, hluku či pachů.

Na vzniku tohoto typu bolesti hlavy se podílí celá řada faktorů, mezi spouštěče patří únava, stres, přepracování, hluk, alkoholické nápoje, hormonální změny, ale také meteorologické změny počasí. Migrény spolu s dalšími druhy onemocnění patří ke vrozeným, tedy genetickým onemocněním.

Na rozdíl od tenzních bolestí hlavy je migrenózní onemocnění velmi nepříjemné až obtěžující a má negativní dopad na kvalitu života. Objevují se potíže se soustředěním, omezená pracovní výkonnost, ale i omezení osobní život postiženého.

2) SEKUNDÁRNÍ BOLESTI HLAVY

Na rozdíl od primární bolesti, kdy příčina vzniku není zcela jasná, mají sekundární bolesti hlavy známou vyvolávající příčinu. Sekundární bolesti se projevují jako součást onemocnění buď celého organismu nebo jako onemocnění, které postihuje centrální nervový systém. Příčiny sekundární bolesti jsou velmi různorodé a mívají rozdílnou závažnost bolesti.

Mezi příčiny této bolesti patří především úrazy hlavy a krku, cévní onemocnění mozku, cysty nebo nádory na mozku, infekce, bolesti hlavy v důsledku vysokého krevního tlaku, při onemocnění očí nebo zubů nebo po ukončení užívání návykových látek.

Obecně platí, že pokud vyléčíme základní onemocnění, bolest hlavy ustoupí až nakonec odezní úplně, a to nejpozději do třech měsíců od vyléčení primární nemoci.

U sekundárních bolestí hlavy se mohou objevit varovné signály, kdy je nezbytně nutné co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc za účelem včasné a správné diagnózy.

Pokud vznikne náhlá bolest hlavy při fyzické aktivitě nebo se vyskytne nový typ bolesti přes lékařskou léčbu, či je bolest hlavy nesnesitelná ihned kontaktujte lékaře.

Je nutné umět správně rozlišovat rozdíly mezi primárními a sekundárními bolestmi hlavy.

3) KLASTROVÉ BOLESTI HLAVY

Tímto typem bolesti trpí především muži ve středním věku a mnozí z nich jsou kuřáci. Bolest je lokalizována na jedné polovině hlavy, a to především v oblasti oka a bývá velice intenzivní až náhlá.

Záchvat bolesti přichází jednou i vícekrát za den, nejčastěji v noci a může být tak nepříjemný, že postižení mají tendenci bít hlavou o zeď. V typických případech trvají záchvaty bolesti 6-12 týdnů a objevují se pouze jednou do roka nebo zcela zmizí na několik dalších let.

Léčba probíhá pomocí některých léků na migrénu, inhalací kyslíku nebo se k léčbě používají kortikoidy.

LÉČBA BOLESTI HLAVY

Při léčbě bolestí hlavy záleží na typu a intenzitě bolesti a také na tom, jak často se ataky bolesti vyskytují. Pokud je bolest hlavy akutní, lze jí zmírnit nebo odstranit užitím léků na bolest. V případě častých a opakujících bolestí hlavy je používána dlouhodobá léčba, která snižuje intenzitu a frekvenci bolestí hlavy a tím zlepšuje kvalitu života u pacientů.

Dlouhodobé bolesti hlavy se dají léčit dvěma způsoby. Prvním způsobem je léčba farmakologická, tedy pomocí léků, tzv. triptanů, které jsou určené k léčbě středních až silných migrén. Tyto léky dokáží zastavit bolest spolu se záchvatem migrény a jsou předepisovány lékařem. Léčba nefarmakologická je druhým způsobem využívaným při léčbě dlouhodobých bolestí hlavy.

Zajímavé:  Příznaky Mozkové Mrtvice U Psa?

Při této léčbě se nepoužívají chemické léky, léčba je dlouhodobá a preventivní a jejím úkolem je snížit četnost bolestí hlavy. Léčbu lze provádět pomocí změny životního stylu, úpravou stravy a snahou zjistit, co bolest hlavy obvykle spouští. Pokud trpíme častou bolestí hlavy je dobré začít nejprve s nefarmakologickou léčbou, až v případě jejího neúspěchu použít léčbu farmakologickou.

V případě, že bolesti hlavy nepolevují nebo se bolest zdá nesnesitelná, navštivte svého ošetřujícího lékaře. Akutní lékařská pomoc by měla být vyhledána ihned, pokud se vyskytnou tyto příznaky: neschopnost pohybovat končetinami, zmatenost, porucha zraku, horečka nebo pokud se objeví nová, dříve neznámá bolest u pacientů starších 50 let.

Bolesti hlavy mohou být příznakem něčeho závažného, a proto by neměly být podceňovány.

Zdravotní potíže spojené s bolestí hlavy mohou být také známkou toho, že nám v organismu chybí důležité vitamíny a prvky, které jsou nezbytně nutné pro udržení dobré kvality našeho života. Mezi bojovníky, díky kterým lze bolestem hlavy předcházet jsou i některé bylinky, zejména Kozlík lékařský nebo Třezalka tečkovaná.

Vitamín B6 je pro zdravý organismus nepostradatelný, a přesto téměř třetina dospělých lidí trpí jeho nedostatkem. Napomáhá v prevenci srdečních a nervových onemocnění, reguluje hormonální aktivitu, dopomáhá k lepší náladě, snižuje únavu a má pozitivní vliv na kvalitu kůže. Podle nejnovějších poznatků vitamín B6 omezuje výskyt migrén.

Hořčík a jeho nízká hladina v organismu výrazně přispívá ke vzniku migrenózních onemocnění, dráždí nervy a tím způsobuje bolest hlavy. Pokud je hořčíku v těle dostatečné množství, rozšiřuje krevní cévy a tím redukuje křeče, které způsobují migrénu. Dále pomáhá ke zlepšení činnosti nervové soustavy a snižuje míru únavy.

Kozlík lékařský je jednou z nejčastěji používaných bylinek při nervových chorobách. Napomáhá organismu od stresu, úzkosti, nespavosti či nervozity. A právě tyto symptomy jsou označovány za spouštěče bolesti hlavy.

Třezalku tečkovanou lze označit za přírodní antidepresivum, díky jejím mnohým pozitivním účinkům na lidský organismus. Třezalka uklidňuje nervový systém, ale nevyvolává ospalost jako většina ostatních bylinek se stejným účinkem. Používá se zejména k léčbě nervových a neurologických onemocnění, depresí, nespavosti, při nespavosti nebo při neurózách a nervových slabostech.

  

 Třezalka tečkovaná                                           Kozlík lékařský

Bolí vás hlava? Důvodů může být více

Není bolest hlavy jako bolest hlavy. Zatímco v řadě případů nepředstavuje bolest hlavy nic vážného, existují případy, kdy signalizuje vážné zdravotní obtíže. Jaké typy bolesti hlavy lékaři rozlišují?

Migréna

Až pětina osob, které trpí na migrény, popisuje před samotným záchvatem takzvanou auru. Jedná se často o nejrůznější zrakové jevy (blikání, vlnění nebo záblesky v zorném poli). Následuje vlastní bolest hlavy, která bývá jednostranná, pulzující a zvýrazňuje se při tělesné námaze.

Migréna bývá často provázena nevolností, zvracením, nesnášenlivostí ostrého světla a hluku. Rozvoj migrenózní bolesti hlavy může souviset s menstruací, stresem, hladověním a dalšími faktory. K léčbě lehké migrény postačí běžně dostupné léky proti bolesti, a to nejlépe v rozpustné formě (paracetamol, ibuprofen, kyselina acetylsalicylová).

V těžších případech se užívají takzvaná antimigrenika, léky, které jsou vázány na lékařský předpis.

Tenzní bolest hlavy

Tento typ bolesti hlavy bývá popisován jako tupá bolest nebo tlak v hlavě. Tenzní bolest hlavy je spíše obtěžující, než že by dotyčného výrazně omezovala v běžných činnostech. Ani zvracení není přítomno, nevolnost se vyskytuje jen výjimečně.

Dotyčný však často trpí úzkostmi a napětím, které mohou tenzní bolest hlavy provokovat. Častá je také souvislost se ztuhlostí šíjových svalů.

V terapii tohoto typu hlavy se vedle běžně dostupných léků proti bolesti (obtíže rychle ustupují například po ibuprofenu) uplatňují také léky pro uvolnění svalového napětí, antidepresiva, psychoterapie a relaxační cvičení.

Bolest jako příznak

Dalším typem bolestí hlavy jsou ty, kdy lze vypátrat konkrétní příčinu obtíží. Bolest hlavy může být spojena s:

  • úrazem hlavy či krční páteře (od banálních úrazů přes otřesy mozku až po vážná poranění mozku),
  • nitrolebním krvácením (nemusí být spojeno s úrazem hlavy, může vzniknout náhle následkem prasknutí cévní výdutě nebo vysokého krevního tlaku),
  • mozkovou mrtvicí,
  • zánětlivým postižením mozku či mozkových blan,
  • chřipkou či jiným infekčním onemocněním,
  • přítomností nádoru v mozku,
  • onemocněním krční páteře, zubů, čelistí, vedlejších nosních dutin, očí nebo lebky,
  • vysokým krevním tlakem,
  • užíváním některých typů léků či jejich náhlým vysazením.

Nepoznaná, intenzivní, dlouhodobá či jinak se vymykající bolest, než jakou znáte, by měla být vyšetřena lékařem. Může totiž upozorňovat na přítomnost onemocnění, které je třeba co nejrychleji léčit.

(veri)

Zdroj:www.solen.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector