Duomox alkohol – vše o zdraví

Pan Martin z Prahy musel na nepříjemný zákrok k zubaři. Myslel si, že se mu konečně uleví, ale ještě dlouho po návštěvě ordinace ho zub bolel a nezabírala ani předepsaná antibiotika. Vzpomněl si na oblíbenou babskou léčbu – „vykloktat“ si pusu panákem tvrdého alkoholu. Když se ale začetl do příbalového letáčku, o alkoholu tam nenašel ani jednu větu.

Jak to tedy je? Jsou výrobci léků povinni uvádět v příbalovém letáku, zda se smí při užívání léku pít alkohol? Státní úřad pro kontrolu léčiv odpověděl pouze obecně: „V příbalové informaci, která je součástí každého balení léčivého přípravku, držitel rozhodnutí o registraci vždy uvádí potraviny a další látky, které není vhodné současně s lékem konzumovat,“ sdělila mluvčí ústavu Lucie Šustková.

Duomox alkohol - Vše o zdraví

Podle lékárníka Martina Staňka ovšem zmínka o alkoholu povinná rozhodně není. „Obsah příbalové informace je věcí výrobce a registrační autority. Ze zákona o léčivu nic takového nevyplývá,“ řekl iDNES.cz Staněk. Podle doktorky Ireny Sobotkové z Lékařského domu Praha 7 by měl nemocného na nebezpečí alkoholu v kombinaci s medikamenty upozornit jeho lékař nebo lékárník.

„Pacienta na tuto kontraindikaci upozorní většinou již lékař. Při výdeji léku v lékárně pacienty upozorní lékárník,“ konstatovala Sobotková. Je to ale opravdu tak? Nebere se nekonzumace alkoholu během léčby jako samozřejmost, na kterou se ani nemusí upozornit? A uvědomují si pokaždé lidé, jak jim může alkohol v kombinaci s léky uškodit?

„Lidé kombinují léky a alkohol velmi často,“ upozorňuje lékařka Sobotková. „Jedna z oblíbených lidových rad je například dát si při kocovině aspirin nebo ibuprofen. Tím však lidé riskují vážné poškození jater a krvácení do žaludku.“ Ženy jsou pak podle ní při kombinaci alkoholu s léky méně odolné.

„Velké ohrožení představuje tato kombinace v těhotenství, kdy jak samotný alkohol, tak společně s léky mohou poškodit plod zejména v počátku těhotenství, kdy o něm žena ještě neví,“ dodala doktorka.

Hrozba nejen pro diabetiky

Další poškození jater hrozí při požití alkoholu a současném užívání některých antibiotik a léků proti infekci nebo léků snižujících krevní tuky (hypolipidemika).

  • Alkohol se nesmí užívat například s těmito léky: 
  • – psychofarmaky
  • – neurofarmaky
  • – antiepileptiky
  • – léky na uvolnění svalů
  • – antibiotiky

„Diabetici si mohou přivodit kombinací perorálních antidiabetik PAD prudký pokles krevního cukru, prudké změny krevního cukru a pády, nebo také nevolnost a zvracení.

Prudké výkyvy krevního tlaku, mdloby a srdeční nebo mozkové příhody jsou rizikovější také při požití nitroglycerinu a alkoholu. Naopak diazepam může prohloubit útlum či vyvolat agresi.

Další neočekávané reakce způsobuje alkohol v kombinaci s léky na hypertenzi, vředové choroby žaludku a cytostatika,“ varuje Irena Sobotková z Lékařského domu Praha 7.

Alkohol také zesiluje a prodlužuje účinnost některých léků (antidiabetika, fenytoin, warfarin) a některé léky naopak zesilují účinky alkoholu (některá antidepresiva, opiáty, antialergika, antipsychotika a další).

„Z výše nezmíněných ´vedlejších účinků´ může kombinace léků s alkoholem pacientovi přivodit například útlum dechového centra a může dojít i ke smrti, ochablost svalů, ztrátu pozornosti, snížit účinnost léků a tak dále,“ vyjmenovává Sobotková.

U některých léků kombinace s alkoholem ovšem nevadí, i tak ale doktorka Sobotková radí, zeptat se na to vždy lékárníka, a to jak u léků na předpis, tak u těch volně prodejných.

Alkohol se nesmí užívat společně s psychofarmaky, neurofarmaky, antiepileptiky, léky na uvolnění svalů, antibiotiky a podobně.

Nebezpečný je zejména v kombinaci s léky, které se užívají na léčbu neurologických potíží. Je také fakt, že organismus postupně hůře reaguje na kombinaci léků a alkoholu se stoupajícím věkem.

„Silnější reakci vyvolává také horko a nedostatek tekutin,“ sdělila Irena Sobotková.

Přispívá ke vzniku obezity

Lékárník Martin Staněk doplňuje, že alkohol může například ovlivňovat vstřebávání léčiv a snižovat jaterní funkce. „Alkohol je i látka, která je významným energetickým substrátem, podílí se na nárůstu obezity. Jeho větší konzumace má zásadní dopady na energetický metabolismus,“ konstatuje Staněk, podle něhož alkohol zhoršuje třeba účinek antibiotik.

„Doporučovat konzumaci malého množství alkoholu lze jen opravdu individuálně. Jakékoliv paušální doporučování cestou zdravotníků nepřichází v úvahu,“ tvrdí Martin Staněk. Zároveň připomněl, že alkohol je látka, která způsobuje závislost a má mnoho negativních dopadů na lidské zdraví, pokud je konzumován v nepřiměřeném množství.

„Kombinace léků a alkoholu obecně není doporučována, jelikož se mohou ve zvýšené míře vyskytnout nežádoucí účinky,“ potvrzuje Lucie Šustková ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Například u léků, které tlumí centrální nervovou soustavu, se může v kombinaci s alkoholem zvýšit tlumivého účinku. 

Co hrozí po kombinaci léčivých látek s alkoholem

Interagující léčivá látka Výsledek interakce
Tricyklická antidepresiva (k léčbě deprese) Zvýšená spavost a celkový útlum
Metronidazol (k léčbě některých infekčních chorob) Zvracení, průjem, snížení tlaku krve, zrychlený tep
Cefalosporinová antibiotika Zvracení, průjem, snížení tlaku krve, zrychlený tep
Isoniazid (lék proti tuberkulóze) Zvýšené riziko toxicity pro jaterní buňky
Ketokonazol (k léčbě infekcí způsobených plísňovým onemocněním) Zvýšené riziko toxicity pro jaterní buňky 
Lithium (lék ke stabilizaci nálady při psychických onemocněních) Zvýšená spavost a celkový útlum
Paracetamol (k léčbě bolesti, na snížení tělesné teploty) Riziko toxicity pro játra

Zdroj: SÚKL

Které konkrétní léky nesmíte míchat s alkoholem a u kterých to tolik nevadí

Zdroj: Shutterstock

06. 08. 2020 | Doba čtení 3 minuty

Z informací v příbalovém letáku nejste moudří a svůj dotaz směřujete na lékárníka? Pravděpodobně dostanete totožné informace, které jste si pár minut zpátky přečetli. Mimo pár výjimek byste se měli pro jistotu alkoholu dočasně vzdát. 

Kortikoidy 

Uměle vyráběné steroidní hormony se používají v rámci lokální nebo systémové léčby ve formě injekcí a tablet. Pomáhají při astmatu, ekzémech, revmatoidní artritidě a roztroušené skleróze.

Zároveň mají ale celou řadu vedlejších účinků jako oslabení imunity, nekróza kostí, deprese a závratě. Léčba je náročná, zdlouhavá a nezaručuje pozitivní výsledek.

Kombinací s alkoholem se zbytečně narušuje léčebný proces a zhoršují se vedlejší účinky. 

Antidepresiva 

Alkohol se označuje jako sedativum. Právě proto se zdá být dobrým řešením na chmury a smutek.

Jeho tlumivé účinky ale mají negativní dopady na fungování těla a v kombinaci s alkoholem mohou antidepresiva a anxiolytika, která se užívají na zmírnění depresí a úzkostí, ovlivnit chování a úsudek.

Hrozí prohloubení úzkostných stavů, pocity beznaděje a myšlenky na sebevraždu. U pacienta se nedá předem určit, jestli dojde k útlumu nebo extrémnímu zesílání účinku léků a alkoholu. 

Duomox alkohol - Vše o zdraví

Hypnotika 

Užívat souběžně léky na spaní a alkohol se považuje za jednu z nejnebezpečnějších kombinací. Vzájemnou interakcí se účinky obou látek prudce zvyšují a mohou posílit závislost na prášcích i alkoholu. Při dlouhodobém užívání se dostaví úzkosti a permanentní neklid, roztěkanost, pocity vyčerpání, pocení a svalové křeče. 

Antibiotika

Z osmi a půl tisíce dostupných léků je jen patnáct v přímé kontraindikaci s alkoholem. Většinou se jedná o medikamenty na léčbu alkoholismu, které jsou záměrně vytvářeny tak, aby při kombinaci s ostrým pitím pacient utrpěl a bylo mu zle. 

Jednorázové zapití antibiotik pivem nebo vínem člověku nezpůsobí velké zdravotní potíže, ale zatíží játra. Při pravidelném pochybení začne klíčový detoxikační orgán stávkovat a může dojít až k jeho nevratnému poškození. Kombinace na lékařský předpis vydávaných antibiotik a alkoholu proces uspíší. 

Bez omezení 

Existuje řada tabletek, které lidé užívají dlouhodobě a pití alkoholu na ně nemá vliv. Když opominete fakt, že není zdraví prospěšné přijímat pravidelně ani narázově velké množství alkoholu, v kombinaci s antikoncepčními pilulkami a doplňky stravy se spoustou vitamínů a minerálů se nemůže nic stát. V krajním případě dochází jen k mírnému zvyšování nebo naopak potlačování účinků léků. 

Jak si rozumí antibiotika s alkoholem?

Duomox alkohol - Vše o zdraví

Spousta lidí se ptá, zda lze pít alkohol, pokud zrovna berou antibiotika. Ač by tato otázka snad neměla ani padnou, objevuje se stále dokola. Jaké jsou tedy výsledky spojení mezi antibiotiky a alkoholem?

Hrozí rychlé opití při konzumaci alkoholu na antibiotika?

Spousta lidí se nejvíce obává, že pokud berou antibiotika, bude jim stačit jediná sklenka vína k tomu, aby se opili.

Ano, existují sice typy antibiotik, které takto s alkoholem reagují, to však není ten hlavní důvod, proč byste neměli alkohol a antibiotika kombinovat. Jak známo, antibiotika zpravidla zatěžují játra a potažmo celý organismus.

Stejně tak konzumace působí na funkci jater. Spojí-li se obojí dohromady, dostanou játra pořádnou pecku.

Alkohol může snižovat účinnost antibiotik

Dalším aspektem, který kombinaci antibiotik a alkoholu provází, je možný zeslabený účinek podávaných antibiotik. Velmi snadno se tak může stát, že bude celou léčbu nutno opakovat, neboť nemoc nebude dostatečně vyléčena.

Když vezmeme v potaz současnou zvýšenou rezistenci bakterií proti antibiotikům, jenž vychází z jejich přehnaného využívání, je opakovaná léčebná dávka dalším zbytečným oslabením budoucích účinků antibiotik.

V tomto případě tedy najde alkohol a zdraví ruku v ruce.

Nemoc je třeba vyležet

Ačkoliv se samozřejmě najdou i pozitivní vlivy alkoholu na lidské zdraví, při nemoci je v baru, v hospodě či na diskotéce budete hledat jen těžko. Často jde totiž o hlučné a zakouřené prostory, kterým by se měl nemocný vyhýbat.

Dlouhé ponocování a popíjení rozhodně nepomůže v doléčení nemoci. Naopak může způsobit, že nemoc opět propukne. Během akutní fáze nemoci byste tedy měli hlavně ležet a podobné doporučení platí i pro okamžik, kdy antibiotika už je dobíráte.

Zajímavé:  Ospen 1500 - Vše o zdraví

Jestliže to přeženete s alkoholem, nebo jste již na antibiotika pili alkohol či to plánujete, pořiďtě si alespoň kapky z ostropestřece mariánského. Ty vám zaručeně pomohou regenerovat játra !!!

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Zdraví

Alena odpověděl/a na téma: #2

Já sem se jednou opila na sumamed a asi jsem si trošku spálila játra, kocovina asi 4 dny

manufaktura odpověděl/a na téma: #3

No, sama když beru antibiotika, tak nemám na alkohol ani pomylšlení a divím se, že někdo, kdo se cítí natolik špatně, že antibiotika bere, sáhne po sklence s alkoholem. Pak se není čemu divit, když se organismus brání a vyvolá reakci – adekvátní.

marjenka odpověděl/a na téma: #4

Hezký a přehledný článek proč nepít alkohol, když se berou antibiotika. Protože játra dostanou zabrat, to je jasné, ale že ještě jsou antibiotika oslabeny, když se pije alkohol, to jsem nevěděla. Ne, že bych na antibiotika pila, ale i tak je to fajn vědět.

Schwabka odpověděl/a na téma: #5

Já myslím, že úvodní věta v článku hovoří za vše – i když by tato otázka neměla vůbec padnout, objevuje se pořád dokola. Lidi některé věci prostě nechtějí slyšet či pochopit. Já bych taky s angínou pít nešla (obzvláště když nijak moc nepiju ani normálně)

Schwabka odpověděl/a na téma: #6

manufaktura napsal: No, sama když beru antibiotika, tak nemám na alkohol ani pomylšlení a divím se, že někdo, kdo se cítí natolik špatně, že antibiotika bere, sáhne po sklence s alkoholem.

Já to taky nechápu. Někdo holt bez alkoholu nemůže být Ale jsou třeba i případy, kdy člověk dostane antibiotika a špatně mu tolik není, ku příkladu gynekologické záněty – to je hned. A na taková antibiotika se to asi taky vztahuje, nebo ne?

manufaktura odpověděl/a na téma: #7

Já bych řekla, že antibiotika jsou prostě antibiotika a nemělo by se na ně pít, člověk by na sebe měl dávat pozor, protože oslabují tělo a měl by do sebe dostávat po jejich dobrání nějaké laktobacily, aby si znovu vytvořil kvalitní mikroflóru. A myslím, že se nerozlišují podle toho, na co mají zacílit. Řekla bych, že ta pravidla platí na všechny druhy.

Schwabka odpověděl/a na téma: #8

Tak to určitě ano, antibiotika jsou na stejném principu a pít by se na ně nemělo, ať jsou na cokoliv. Jen chci říct, že člověku ne vždy je tak špatně, že by neměl na alkohol chuť. Párkrát jsem měla antibiotika ale nic moc mě nebolelo, tak že člověk málem zapomněl, že je vlastně bere a neměl by pít.

marjenka odpověděl/a na téma: #9

Schwabka napsal: Já myslím, že úvodní věta v článku hovoří za vše – i když by tato otázka neměla vůbec padnout, objevuje se pořád dokola. Lidi některé věci prostě nechtějí slyšet či pochopit. Já bych taky s angínou pít nešla (obzvláště když nijak moc nepiju ani normálně)

Je fakt, že by tato věta a toto slovní spojení nemělo nikoho ani napadnout a nikdo by to neměl kombinovat spolu, ale je fakt, že to řada lidí dělá a že to tak spolu i kombinuje. Ale když je mi špatně a mám ty antibiotika, tak si určitě nedám sklenku vína.

marjenka odpověděl/a na téma: #10

Schwabka napsal: Tak to určitě ano, antibiotika jsou na stejném principu a pít by se na ně nemělo, ať jsou na cokoliv. Jen chci říct, že člověku ne vždy je tak špatně, že by neměl na alkohol chuť. Párkrát jsem měla antibiotika ale nic moc mě nebolelo, tak že člověk málem zapomněl, že je vlastně bere a neměl by pít.

Antibiotika asi budou na stejném principu a jenom se asi budou lišit nějakým složením něčeho, na co jsou zacílené. Ale myslím, že sama když jsem je měla, tak jsem na ně moc nepila, to jsem spíš měla takové chutě v těhotenství, ale odolávala jsem

marjenka odpověděl/a na téma: #11

Alena napsal: Já sem se jednou opila na sumamed a asi jsem si trošku spálila játra, kocovina asi 4 dny

Tak to se ani moc nedivím, protože pít na takové léky, je celkem dost veliký risk, ale zas když se z něčeho poučíš, tak proč ne, že? Ale je otázka, jestli to stálo za to, protože čtyřdenní kocovina musela být strašná, nedokážu si to přestavit.

Lejlinka odpověděl/a na téma: #12

Když jsem byla těhotná se synem, tak jsem po jednom vyšetření na gynekologii taky dostala antibiotika, právě kvůli nějakému zánětu. Ani mě nenapadlo, že bych měla nějaké problémy, takže ne každému, kdo má atb musí být špatně. Doktor mě ale upozornil, že v žádným případě na ně nesmím pít alkohol, že bych si oddělala játra. Už ale nevím, jak se jmenovaly. Každopádně atb=nepít!

rybička odpověděl/a na téma: #13

Ono se nemá pít ani mléko na antibiotika, protože se snižuje jejich účinek. Lékárníci na to obvykle poukazují, ne doktor. Dobré je užívat vitamín B, B-komplex, V dávných dobách se předepisoval automaticky ke každým antibiotikům.

antibiotika / alkohol

neviete niekto nieco o doxybene a alkohole?

8. Květen 2008 – 19:14

Doxybene beru týden,vždy při večeři.Když si dám během odpoledne 1 pivo,tak mě je po večeři na zvracení.

9. Květen 2008 – 19:17

Dobrý den, mám jeden dotaz. V pondělí jedu s kamarády do Paříže. Od středy betu ATB a už se cítím lépe jen se bojím té cesty autobusem a případního sluníčka, nějaké té skleničky a dále pak disneylandu. Před 3 měsíci jsem měla také angínu a tak se ptám jestli by nějaká sklenička neuškodila. A jak zabránit případným komlikacím. Děkuji moc za odpověd.

10. Květen 2008 – 9:13

dobrá den chtěla bych se zeptat jestli bych mohla pít alkohol když mam dobrat antibiotika 5.srpna mohla bych jít pít asi 7 nebo 8 srpna nebude to už mít na nic vliv předem děkuji za odpověd

3. Srpen 2008 – 10:06

Antibiotika velmi zatěžují játra, proto by se neměli kombinovat s alkoholem

6. Srpen 2008 – 11:13

Nejsou antibiotika jako antibiotika. Například penicilinová antibiotika s alkoholem nerinterreagují a pak jso i toxická antibiotika která poškozují játra a s alkoholem to může být osudné.

13. Srpen 2008 – 11:58

měla jsem antibiotika Xorimax. slavilo se narození miminka.první jsem nechtěla,ale nakonec se to přece muselo zapít.bála jsem se toho co mi to udělá,ale nic.tak nevím,moc jsem toho nevypila,nějaká ta slivovice..další den pak víno,celou flašku.

14. Srpen 2008 – 9:51

Dobry vecer, beru gyrablock na zanet mocoveho mechyre, potize jsem mela jen prvni pul den, pote uz me nic nebolelo ani nepalilo nemela jsem ani horecku. Problem je ze ted u nas mame 3 dny akce tak me zajima jestli si muzu dat za vecer tak 2 piva vic ne. A jeste jestli je jiny problem s alkoholem s antibiotikem a chemoterapeutikem. dekuji za odpoved

14. Srpen 2008 – 21:40

Uzivam ATB Augmentin 1g, v patek jsem byl rozhodly, ze pit nebudu, ale okolo pulnoci se to zvrtlo tak jsem trosku zavodkoval, mel jsem jen 12 vodek 🙁 ale citil jsem to vic nez obvykle. Neco na tom bude, ze se na ATB nema pit. 😉 Proto lidicky nepijte, ale chlastejte!!!

21. Září 2008 – 0:35

beru fromillid 500 chci se zeptat můžu po poslední pilulce ten den pít víno nebo pivo?děkuji.

26. Září 2008 – 20:01

Ja beru ntibiotika dost casto a vetsinou to nevydrzim a koncem lecby zajdu do hospudky… Penicilinovy ATB mi nikdy nic neudelaly (dala jsem si treba i 4-5 piv),mozna jsem byla trochu vic opila.

Ale jednou jsem mela nejaky ATB na 3 dny,dala jsem si 1 vinko a bylo mi desne zle… Takze to asi fakt zalezi na druhu ATB.

Ted jsem zacala brat Amoksiklav a v patek jdu na oslavu, ta uvidime, jak to dopadne :-)))

29. Září 2008 – 13:47

ty voe mě by zajmalo jestli se taky něco stane při kouření

2. Říjen 2008 – 13:30

beru OSPEN 1000…po jaky době jeho dobrani muzu pit??docela me to zajima protze mam v sobotu kalbu:D

7. Říjen 2008 – 13:33

😀 Ja berem antibiotika a nikdy mi to nezabranilo daco si vypit… Ani dnesok nebude vynimka… 🙂

10. Říjen 2008 – 9:15

Zajímavé:  Vytazek Z Avokáda Na Klouby?

No, ona záleží, co to za antibiotika je. Když si přečtete příbalový leták – a to by prosím každý, kdo začle brát jakýkoliv lék, udělat měl, je tam většinou i poznámka, zda se alkoholu vyhnout.

Pokudo tam tahle poznámka není, není současné užívání ATB a alkoholu vyloučeno. Jenomže to platí pro lidi, kteří mají zcela zdravá játra a ledviny.

Všechny ATB právě tyhle orgány zatěžují a tak je lépe se během užívání ATB alkoholu vyhnout.

10. Říjen 2008 – 10:29

No já se posral protože ty abtibiotika byla zkažená

11. Říjen 2008 – 18:32

znáte někdo Amoxil?pořtebuju nějaký info ohledně jak se bere,jak dlouho se nesmí pít pak alkohol atd.,zakoupila jsem ho volně v řecku v lékárně a nemám letáček k tomu v češtině..

11. Říjen 2008 – 18:44

Já beru Duomox a včera jsem vypila půl flašky vodky a ňáký ty paňáky a dneska ráno sem se probudila celá osypaná a vůbec nevím co dělat……jestli jít na kožní ať mi na to dají mastičku nebo jestli to samo zmizí…..bojim,bojim

15. Listopad 2008 – 11:36

Beru antibiotika(FROMILID 500)sklenka vína by mi neměla uškodit ne???

27. Listopad 2008 – 18:24

Taky beru ten Duomox.. myslíte, že by mi mohl třeba 1-2 panáky nějak ublížit?

24. Leden 2009 – 22:41

Tak já přibám vlastní zkušenost. Bral jsem do 18.1. Duomox 1000 a včera (24.1.) jsem si dal asi 3pivka a tři panáky. A takovou noc děkuji nechci už – skoro bych řekl že jsem prospal na záchodě a ani teď mi neni nejlíp ještě a to už mám zaručeně prázdný žaludek. Možná silná ATB, možná záleží na člověku, ale s alkoholem v tak malém množství problémy nemám.

25. Leden 2009 – 12:35

Ahoj.Bral jsem 3tí den duomox 750 a vypil asi 4 piva a 3 sklenky vina.nic mi rano nebylo, resp. bylo mi presne tak, jak bych cekal ze mi bude po tomto mnozstvi, takze antibiotika na to nemela vliv.

13. Únor 2009 – 9:20

jesště pro srovnání doplním, mám 28 let a 70kg.

13. Únor 2009 – 9:22

muže se na antibiotika xorimax kouřit ??diky za odpoved

25. Únor 2009 – 10:27

Ahoj, ma nekdo zkusenosti s pitim alkoholu na Flomilid uno? Na penicilinova antibiotika jsem neco malo vypila a bylo to v poho,ale tohle je neco jinyho a zitra mam mensi akcicku…

13. Březen 2009 – 19:40

Beru unasyn 375 ..a pil jsem s kamarady ..vodku , whiskey, zelenou .. na druhy den me trosku pobolivala hlava jinak pohoda

15. Březen 2009 – 17:26

Sorry, ale děláte si tady všichni legraci, nebo fakt nevíte?! Alkohol vers. antibiotika (zejména ty silnější např.

z řady tetracyklinů) vcelku spolehlivě devastují játra a pokud na ně kalíte první ligu a ještě k tomu tvrdé tak do slušné cirhozy jater a to bez prče. Bobe, osobně bych se objednal na jaterní testy.

Takhle totiž dopadl kamarád co nechtěl zklamat bandu opilců a tři dny zapíjeli narození dcerky. ABT jsou zátěž pro organismus jako prase samotné, natož v kombinaci s alkoholem. Good luck…

23. Březen 2009 – 23:01

Záleží, o jaká antibiotika jde. S většinou antibiotik by neměl být problém. Vyhledejte si kontraindikace vůči konkrétní lečivé látce nebo si přečtěte příbalovou informaci, kde by všechno mělo být popsané (pokud tam není alkohol zmíněný, mělo by to být OK).

24. Březen 2009 – 20:18

na Amtibiotika kourim a nic se nedeje takze pohoda…

6. Duben 2009 – 11:48

Hodně funny 😀 😀 Taky mám teď v pátek akcičku a od dneška beru KLACID… Tak nvm jestli tam neni nějáké super kombo co by mě zničilo…

8. Duben 2009 – 17:23

Rivotril

Lék patří do skupiny benzodiazepinů. Obsažená účinná látka klonazepam má výrazné protikřečové účinky, to znamená, že zabraňuje vzniku záchvatů, křečí kosterního svalstva a zmírňuje již vzniklé křeče. Rivotril se tedy používá k léčbě epilepsie u dospělých i u dětí, včetně kojenců, je také indikován ke krátkodobé léčbě panické poruchy s agorafobií nebo bez agorafobie.

Přípravek Rivotril obsahuje laktózu, což je určitý typ cukru. Pokud vám váš lékař řekl, že nesnášíte některé cukry, poraďte se s ním dříve, než začnete tento lék užívat. Rivotril je možné použít při diabetické neuropatii.

Diabetická neuropatie je nejčastější mikrovaskulární chronickou komplikací provázející diabetes mellitus. U těžko zvladatelné bolesti pomáhá právě Rivotril. U karbamazepinu se začíná malou dávkou, která se zvyšujeme dle efektu a přítomnosti vedlejších účinků.

Mezi nejčastější vedlejší účinky patří závrať, ospalost, únava, neklid, ataxie, diplopie, nystagmus a srdeční poruchy. Karbamazepin snižuje účinek dikumarolových antikoagulancií.

Modernější léčba ze skupiny antikonvulziv se využívá jednak pro lepší účinnost, jednak pro jejich lepší toleranci, protože jde o léčbu dlouhodobou. Na spaní je tento lék vhodný pouze pro určitou skupinu pacientů.

výběr z naší tvorby

Léčivý přípravek Rivotril patří mezi psychotropní léky a jeho dovoz i vývoz podléhá přísným podmínkám. Snahou je zajistit dostupnost tohoto léčivého přípravku pro pacienty v ČR. Z tohoto důvodu se velmi úzce spolupracuje s příslušnými orgány státní správy při zajišťování importní licence, která je vždy vázána na dovoz přesně stanoveného množství léčivého přípravku.

Podobně jako jiné léky i Rivotril se při nesprávném užívání může stát drogou. Je silně návykový. Rivotril je v rukou lékařů užitečný pro určitou skupinu pacientů.

Nesmí to ovšem přehnat s dávkou, anebo jej užívat několikrát denně! Na neurastenii, úzkostnou poruchu mírnějšího stupně a těžkou nespavost je v malých dávkách zcela bezpečný i při pravidelném a dlouhodobém užívání. Důležité je dodržet předepsané dávkování.

Působí pozitivně i na strachy a panickou poruchu! V mírných dávkách je to v opodstatněných případech výborný lék.

Rivotril je lék patřící do skupiny benzodiazepinů, zabraňuje vzniku záchvatů, křečí kosterního svalstva a zmírňuje již vzniklé křeče. Přípravek Rivotril je dále určen k léčbě akutních stavů panické poruchy, náhlých a nečekaných záchvatů úzkosti a strachu s intenzivními vegetativními příznaky.

výběr z naší tvorby

Rivotril je návykový, působí na centrální nervový systém. Má zklidňující, tlumivé účinky, uvolňuje svaly a působí proti křečím a úzkostem. Při jeho užívání se může objevit anterográdní amnézie.

Jednoduše řečeno, jde o „okno“, kdy si nepamatujete, co jste po požití Rivotrilu dělali, případně si pamatujete jen malé části. Pokud se Rivotrilu předávkujete, hrozí vám kóma. To může trvat i několik hodin. Na Rivotrilu vzniká závislost.

Proto by jeho vysazení mělo probíhat prostřednictvím postupného snižování dávky. Jeho účinky mohou mírně podpořit sebevražedné tendence, a to hlavně u těch osob, které jsou depresivní nebo mají sebevražedné myšlenky.

Lék také výrazně ovlivňuje dechovou soustavu, proto by ho neměly užívat osoby trpící nějakým onemocněním plic, užívají opioidy nebo alkohol. Rivotril lze zakoupit v lékárně výhradně na lékařský předpis.

Předávkování Rivotrilem by vás nemělo ohrozit na životě, tedy pokud není užit jako doplněk k alkoholu nebo opioidům. Tato kombinace totiž výrazně zvyšuje riziko předávkování s následkem smrti.

Předávkování samotným Rivotrilem se projevuje například neschopností pohybu, útlumem dechové činnosti a srdečního rytmu, někdy kómatem.

Na první pohled je patrný bledý obličej, modrání rtů/nehtů, pomalé dýchání, „hadrové tělo“, ztráta vědomí. Slyšet lze chroptění či dávivé zvuky, naznačující špatnou průchodnost dýchacích cest.

Uvedené příznaky nikdy nezlehčujte, i jeden z nich napovídá, že je třeba zpozornět a být připraven pomoci.

výběr z naší tvorby

Je těžké určit hranici předávkování. Může k němu dojít během okamžiku, ale také postupně během několika hodin od aplikace látky. Pokud je ve vašem okolí někdo ve velkém opojení, je dobré na něj dávat pozor. Nezapomeňte jeho stav průběžně kontrolovat i po několik hodin. A buďte připraveni v případě potřeby zasáhnout!

Postup

Zeptejte se daného jedince, kolik čeho užil a zda si pamatuje, kdy to bylo. Pokud neodpovídá, zvyšte hlas a mírně s ním zatřeste.

Pokud je při vědomí, snažte se ho postavit a chodit s ním. Pokud to nejde, položte ho na bok do takzvané zotavovací polohy a stále ho kontrolujte, abyste věděli, jak se jeho stav vyvíjí.

Pokud není při vědomí, začal modrat, nedýchá nebo dýchá velmi ztěžka, zjistěte, zda nemá něco v ústech (žvýkačku, zvratky a podobně). Pokud ano, ústa vyčistěte, pak ho položte na záda, zakloňte mu hlavu kvůli zprůchodnění dýchacích cest a začněte s umělým dýcháním (přibližně 12 vdechů za minutu).

Smrt může přijít během několika minut. Vytrvejte, dokud nezačne sám dýchat. Až začne dýchat sám, pomozte mu do polohy, ve které se mu bude dýchat nejlépe (do zotavovací polohy). Poté přivolejte rychlou záchrannou službu (155 nebo 112).

Dokud nepřijede sanitka, stále ho kontrolujte a v případě potřeby opět pomozte.

Rivotril nekombinujte s jinými látkami a neužívejte příliš velké dávky.

Pokud ho kombinujete, řiďte se pravidlem všeho s mírou – užívejte obě látky v menším množství, než kdybyste je brali samostatně.

Přemýšlejte o tom, jakým způsobem látky užíváte – nejprve spolkněte Rivotril a až poté, co začne působit, si dopřejte dle svých pocitů jinou látku injekčně nebo kouřením. Jde o to, že se spolknutím lék chvíli zpracovává v těle, než dojde k požadovanému účinku. Zatímco látky, které jsou aplikovány injekčně nebo kouřením, účinkují okamžitě.

Zajímavé:  Bambusové Výhonky A Zdraví?

Zvolte si dopředu, kolik a čeho užijete. Dodržte to! Zbytek si raději schovejte na bezpečné místo, abyste k němu nemohli.

U kombinace s alkoholem se také doporučuje nejprve spolknout lék a až pak začít pít alkohol – lépe se tím zajistí kontrola množství užitých látek. Ovšem kombinace s alkoholem se opravdu nedoporučuje!

Zvažte, jak lék užijete, nejvhodnější je jeho užití dle návodu. Také pamatujte, že injekční aplikace představuje nejvíce rizikový způsob braní drog. Dochází k riziku přenosu krví přenosných infekcí (žloutenka typu C, HIV), k riziku poškození žil, krevního řečiště a k poškození srdce, zvyšuje se výskyt abscesů, flegmón, bércových vředů a podobně.

Pokud jste Rivotril delší dobu neměli, rozdělte si svoji obvyklou dávku na několik částí. Aplikujte lék postupně a mezi jednotlivými dávkami dostatečně dlouho vyčkejte.

Rivotril vysazujte postupně prostřednictvím pomalého snižování denní dávky. Pokud to neuděláte a vysadíte ho ze dne na den, mohly by přijít po 30 až 40 hodinách abstinenční příznaky.

Prostudujte si příbalový leták, abyste o léku věděli vše potřebné. Zajímejte se o to, jak dlouho zůstává v těle, jaká je jeho účinná látka, jaké jsou rizikové kombinace.

Ptejte se ostatních na jejich zkušenosti s Rivotrilem a na to, co se jim osvědčilo.

Zvažte, v jaké jste kondici, jaký je váš zdravotní stav, co už máte za sebou za nemoci a jakými stále trpíte. Pamatujte, že těm, kteří se v životě už jednou předávkovali, se to může stát znovu. Jsou předávkováním dokonce ještě ohroženější než ti, kteří ho nezažili.

Vždy někomu řekněte, kolik jste si vzali Rivotrilů, a požádejte ho, aby na vás v případě potřeby dohlédl. Neužívejte přípravek raději nikdy o samotě. Nikdo vám nepomůže, kdybyste to s Rivotrilem přehnali.

výběr z naší tvorby

Tato kombinace je velmi nebezpečná. Alkohol zvýší účinky Rivotrilu, což může vést až k úplnému útlumu vědomí, dechu nebo srdce.

Injekční roztok je určen k aplikaci prostřednictvím pomalé intravenózní injekce nebo intravenózní infuze.

Originální balení obsahuje jak ampule s účinnou látkou slabě zelenožluté barvy, tak ampule s rozpouštědlem, které je bezbarvé. V jedné ampuli je obsažen 1 mg účinné látky. Účinná látka však není v ampuli jediná.

Dále obsahuje bezvodý etanol a benzylalkohol. Ampule by měly být chráněny před denním světlem.

Tablety a kapky

Tablety a kapky jsou určeny k orálnímu užití, tedy ke spolknutí. Tablety jsou k dostání ve dvou sílách 0,5 mg a 2 mg. Rivotril „půlka“ je plochá tableta světle oranžové barvy se zkosenými hranami, velká 8 mm. Na jedné straně je napsáno ROCHE 0,5.

Na druhé straně tablety je půlicí rýha. Rivotril „dvojka“ je plochá tableta slabounce nažloutlé barvy se zkosenými hranami, velká 8 mm. Na jedné straně je napsáno ROCHE 2. Na druhé straně má dělicí kříž.

Kromě účinné látky obsahují tablety ještě další pomocné látky, jako například kukuřičný škrob.

Kapky obsahují 2,5 mg účinné látky na 1 ml. Všimněte si, jak je lahvička velká. Nejčastěji se asi setkáte s lahvičkou velkou 10 ml, to znamená, že 1 lahvička obsahuje 25 mg účinné látky. Kapky mají modrou barvu.

Nezapomeňte, že i do kapek jsou přidány pomocné látky jako broskvové aroma či kyselina octová.

Je velmi nebezpečné lít kapky rovnou do úst – hrozí předávkování! Absolutně totiž ztratíte kontrolu nad množstvím užité látky.

Tablety a kapky neobsahují na rozdíl od injekčního roztoku etanol. Neměly by být však injekčně aplikovány, a to vzhledem k rizikovosti takového jednání.

Rivotril byste měli brát jen pod lékařským dohledem! O vhodnosti použití lékové formy vždy rozhoduje lékař.

Hrozí vznik fyzické a psychické závislosti na Rivotrilu. Na vznik psychické a fyzické závislosti má vliv velikost a délka užívání léku.

Čím déle Rivotril užíváte, případně čím větší dávky berete, tím větší existuje pravděpodobnost, že se u vás závislost projeví. Může vzniknout již po krátké době užívání.

A osoby, které trpí nebo trpěly závislostí na lécích či alkoholu, jsou jejím vznikem ohroženi ještě více.

Pokud Rivotril náhle vysadíte, závislost se projeví prostřednictvím abstinenčních příznaků. Mezi ně patří například třes, epileptické záchvaty, necitlivost a brnění končetin, celkový neklid, pocení, poruchy spánku, bolesti hlavy a svalů, extrémní úzkost, zmatenost, podrážděnost, halucinace, přecitlivělost na světlo, hluk a tělesný kontakt.

Tolerance léku v podstatě vypovídá o tom, jak jste na lék zvyklí a jak jste odolní vůči jeho účinku. Když máte toleranci vysokou, potřebujete velkou dávku léku, aby vůbec zabral. Pokud máte toleranci nízkou, pocítíte účinek léku velmi intenzivně již při malých dávkách.

Ke zvýšení tolerance dojde: po několikatýdenním užívání, případně při braní velkých dávek Rivotrilu.

Ke snížení tolerance dojde: pokud jste si dali od braní Rivotrilu pauzu, nebo když jej nebere pravidelně. Tolerance může klesnout velmi rychle. Je vždy dobré se zamyslet nad tím, zda ve vašem organismu nebo životě nedošlo k nějakým změnám, které by mohly ovlivnit účinek.

Tato kombinace je velmi nebezpečná. Zvýší se účinky Rivotrilu, což může vést až k úplnému útlumu vědomí, dechu nebo srdce.

Obecně lze říci, že pokud kombinujete dvě drogy, potažmo léky, riskujete, že se předávkujete buď jednou, nebo druhou látkou.

Pokud užíváte Rivotril dlouhodobě nebo jeho velké dávky, mohou se objevit problémy s výslovností a chůzí nebo mimovolní pohyby očních bulv. Tyto projevy vám můžou způsobit problémy v mezilidském kontaktu.

Kvůli problémům s koordinací může docházet k různým pádům a úrazům.

A jak už bylo výše zmíněno, Rivotril může způsobit „okno“, podpořit sebevražedné tendence a v kombinaci s jinými drogami způsobit předávkování nebo bad trip (horor trip).

ATC (anatomicko-terapeuticko-chemická skupina) je N03AE01, lék patří do skupiny benzodiazepinů.

RIVOTRIL 0,5MG TBL NOB 50

  • Maximální úhrada zdravotní pojišťovny je 24,37 Kč.
  • Nejvyšší možná cena v lékárně při výdeji na recept je 53,89 Kč.
  • Nejvyšší možný doplatek pacienta je 29,52 Kč.
  • Průměrná aktuální cena v lékárně je 53,83 Kč.
  • Průměrný aktuální doplatek pacienta činí 29,46 Kč.
  • Výše doplatku započitatelného do ročního limitu je 2,33 Kč.

RIVOTRIL 1MG/ML INJ SOL 5+5X1ML

  • Maximální úhrada zdravotní pojišťovny je 115,47 Kč.
  • Nejvyšší možná cena v lékárně při výdeji na recept je 124,81 Kč.
  • Nejvyšší možný doplatek pacienta je 9,34 Kč.
  • Průměrná aktuální cena v lékárně je 116,07 Kč.
  • Průměrný aktuální doplatek pacienta činí 0,60 Kč.
  • Výše doplatku započitatelného do ročního limitu je 0,00 Kč.

RIVOTRIL 2MG TBL NOB 30

  • Maximální úhrada zdravotní pojišťovny je 38,59 Kč.
  • Nejvyšší možná cena v lékárně při výdeji na recept je 44,17 Kč.
  • Nejvyšší možný doplatek pacienta je 5,58 Kč.
  • Průměrná aktuální cena v lékárně je 44,17 Kč.
  • Průměrný aktuální doplatek pacienta činí 5,58 Kč.
  • Výše doplatku započitatelného do ročního limitu je 5,58 Kč.

RIVOTRIL 2,5MG/ML POR GTT SOL 1X10M

  • Maximální úhrada zdravotní pojišťovny je 16,08 Kč.
  • Nejvyšší možná cena v lékárně při výdeji na recept je 43,01 Kč.
  • Nejvyšší možný doplatek pacienta činí 26,93 Kč.
  • Průměrná aktuální cena v lékárně je 39,60 Kč.
  • Průměrný aktuální doplatek pacienta je 23,52 Kč.
  • Výše doplatku započitatelného do ročního limitu je 2,33 Kč.

Autor: © Mgr. Světluše VinšováFoto: © Fae

Největší mýty o léčbě koronaviru: Co nefunguje a dokonce poškodí zdraví

Koronavirus se nebezpečně šíří celým světem a lidé propadají panice. Jediné, co je opravdu potřeba dodržet, jsou pokyny Světové zdravotnické organizace. Od vzniku epidemie se objevila spousta.. Ty vám mohou jen poškodit zdraví.

Proslýchá se, že virus byl vyvinutý ve wuchanských laboratořích, kde mělo dojít k nehodě. Další konspirační teorie je, že měl sloužit jako zbraň a do světa byl vypuštěn schválně. Samotná genetická data viru ale hovoří o naprostém opaku.

V České republice se nejvíce rozšířil mýtus o alkoholu, který prý dezinfikuje. Popíjením koronaviru ale určitě nepředejdete a ani se ho nezbavíte. Některé mýty jsou opravdu spíše k pobavení ostatních a nikoho snad nenapadne, že by to mohla být pravda.

Na alkohol zapomeňte

Několik indických politiků prohlásilo, že vás může vyléčit pití kravské moči. Ministerstvo zdravotnictví na svých stránkách správně informuje, co je dezinformace a co nikoli. „Na sociálních sítích a mnoha webech se objevují zavádějící a nepodložené zprávy a rady o tom, co všechno proti novému koronaviru SARS-CoV-2 zabírá,“ píší.

„Uvedené rady a účinky doporučených přípravků skutečně nejsou prokázané. V současnosti neexistuje zatím žádná opravdu spolehlivá léčba proti onemocnění COVID-19. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že účinnost doporučovaných postupů či aplikace různých přípravků není ověřena a může být i škodlivá,“ doplňuje ministerstvo.

Rouška vás před nákazou nezachrání

Mezi další „zaručené léky“ patří například chlór, kouření, česnek, horká voda, nosní kapky a antibiotika. Nic z toho doopravdy účinné není. Lék na tuto nákazu totiž ještě neexistuje. „Pro infekci COVID-19 není doporučena žádná specifická antivirová léčba,“ dočtete se.

„Lidé infikovaní koronavirem by měli zahájit podpůrnou léčbu, zmírňující příznaky této infekce. Léčba je vždy individuální a vychází z konkrétních potřeb pacienta. K podpůrné léčbě se využívají běžně dostupné léky, množství symptomů onemocnění COVID-19 se dá úspěšně léčit,“ informují.

Příznaky koronaviru jsou stejné jako u chřipky

Příznaky koronaviru jsou obdobné jako u chřipky. Preventivně se však otestovat nechat nemůžete. „Na koronavirus neexistují preventivní testy, ale pouze testy diagnostické. Proto se testy provádí pouze z indikace ze strany lékaře po dohodě s hygieniky v případech, kdy je podezření na nákazu,“ odpovídá ministerstvo zahraničí.

Ideální je skutečně dodržovat pokyny, které jsou stanovené. Mezi ty nejzásadnější patří dodržování hygieny a zdržování se hromadných akcí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector