Ektropium – vše o zdraví

Ektropium - Vše o zdraví Ektropium - Vše o zdraví Ektropium - Vše o zdraví Ektropium - Vše o zdraví Ektropium - Vše o zdraví Ektropium - Vše o zdraví Ektropium - Vše o zdraví Ektropium - Vše o zdraví Ektropium - Vše o zdraví Ektropium - Vše o zdraví

Veterinární medicína a hlavně diagnostika už je dnes na takové úrovni, že si se spoustou očních vad u psů umí poradit.

Oči se u psů přirozeně vyvíjely tak, aby pomohly k vystopování a vypátrání kořisti. Oči psa vypadají podobně jako oči lidské, ve skutečnosti se ale od našich odlišují v několika směrech. Jsou plošší než lidské oči.

Jejich čočka může měnit tvar a modifikovat tak ohniskovou vzdálenost, ale ne tak dobře jako u oka lidského. Psí oči mohou být více sensitivní na světlo a pohyb než naše oči. Tento klad psům pomáhá při vystopování, zvláště v tlumeném světle.

Jejich schopnost vytvořit dostatečně ostrý obraz je ale nižší než u oka lidského. Svaly měnící tvar čočky jsou slabší než v lidském oku, proto mají psi horší vidění nablízko.

Na druhé straně, psi mají větší pupilu (zorničku) a více po stranách položené oči než my, což jim umožňuje lepší periferní vidění a tak precizněji sledovat pohybující se předměty.

Vyšetřením oka se zabývá veterinární oftalmologie. Celá řada onemocnění oka je spojena s genetickou predispozicí a tak znalost zatížení jednotlivých plemen oftalmologickou problematikou je nezbytně nutný předpoklad pro stanovení správné diagnosy a prognosy.

Dědičnost jednotlivých onemocnění je pečlivě zkoumána a sledována.

Jednou z nejvýznačnějších světových organizací, zabývající se genetickou vazbou, je nezisková organizace CERF / Canine Eye Registry Foundation/, která od roku 1974 shromažďuje informace o genetické predispozici u všech plemen.

V ČR pracuje skupina veterinárních lékařů specializujících se na dědičné oční vady (DOV). Jejich činnost je certifikována Komorou veterinárních lékařů ČR, seznam je uveden např. na www.veterina-info.cz.

Pracují podle jednotných směrnic pro diagnostiku dědičných očních vad.

Výsledek vyšetření je zaznamenán do jednotného protokolu, který je stejný po celé Evropě vyjma UK a který podrobně vypovídá o stavu očního bulbu a přídatných ústrojí.

Vlastní vyšetření probíhá za pomoci řady přístrojů:

– vizuální posouzení stavu oka (víčka, výtoky)– slzný test (Schirmerův test produkce slz)– vyšetření spojivkového vaku– posouzení třetího víčka– slzné body– měření nitroočního tlaku (nejdříve pohmatem, potom přístrojem). Vyšetření probíhá tak, že veterinář zamíří speciální přístroj na oko zvířete, zmáčkne tlačítko a v tu chvíli přístroj sám změří tzv. nitrooční tlak, podle nějž veterinář dokáže určit diagnózu. Jedná se o rychlou bezbolestnou proceduru, která se vám ovšem mnohonásobně vyplatí. Za vyšetření dáte přibližně 100 – 200 Kč.– vyšetření štěrbinovou lampou– vyšetření přímým nebo nepřímým oftalmoskopem (obě techniky by se měly kombinovat)– barvení rohovky fluoresceinem – detekuje změny na rohovce– elektroretinografie (ERG)– dokumentace se pořizuje fundus kamerou

Zápis: „Prostý dědičných očních vad“ – Výborný výsledek vyšetření, pes nemá žádné změny, které by byly signifikantní pro DOV.

Zápis: „Není dočasně prostý DOV“ – Při nálezu, u kterého může časem dojít k vývojovým změnám. Majitel psa je s tímto seznámen a po 6 – 12 měsících musí se psem na další kontrolní vyšetření.

Zápis:  „Není prostý“ – znamená, že byly nalezeny signifikantní změny svědčící o výskytu DOV typické pro dané plemeno a takový pes by měl být vyřazen z chovu.

Dále na protokolu v jeho spodní části je detailní popis nálezu. K tomu slouží soubor zkratek vypovídajících o stavu očního bulbu.

  • Vzhledem k tomu, že u dědičných očních vad neexistuje léčba, je jediným možným postupem ozdravení chovu eliminace pozitivních jedinců.
  • Zkratky 
  • PRA – progresivní retinální atrofie

Onemocnění stojí na 1. místě v řadě dědičných chorob oka. Jedná se o onemocnění sítnice, označované jako progresivní retinální atrofie / PRA /.  Dochází při něm k postupnému odumírání specielních buněk, vystýlajících oční kouli a odpovědných za příjem světelných paprsků. Tomuto

Existují dvě základní formy tohoto onemocnění: 

–          generalizovaná a centrální, lišící se nejen klinickým nálezem, ale i formou dědičnosti. Projevuje se atrofií v periferních částech sítnice, středová část je nezměněna. Při onemocnění psa formou centrální je středová část postižena.

První klinické příznaky jsou majitelem pozorovány za šera a v době snížené viditelnosti.

Pes se hůře orientuje, naráží do překážek, zornice psa je široce rozevřená i při přímém dopadu světla do oka psa / výrazné při fotografování – psovi „svítí oči“/, zhoršuje se i periferní vidění psa.

Poslední fází je zakalení čočky, což ještě více znemožní transparenci světelných paprsků sítnicí a vede až k úplné slepotě. Výskyt je mezi  8.- 10. týdnem života, vyšetření ERG od 6. týdnů dle plemen. Dědičnost recesivní. Léčba neexistuje – Pes by měl být VYŘAZEN Z CHOVU.

C – cataracta lentis, tedy zákal čočky, šedý zákal

Patrně nejrozšířenější oční vada s obrovskou variabilitou nálezů. Postiženy mohou být různé vrstvy čočky, z čehož pak vycházíme při klasifikaci katarakt. Dalším hojně užívaným měřítkem klasifikace je stupeň tzv.

zralosti (zralá, nezralá, přezrálá). Etiologie vzniku katarakt je velmi různorodá.

Naštěstí lze docela dobře odlišit typ a charakter postižení čočky (metabolická katarakta od vrozené) podle typické lokalizace nálezu a charakteru vývoje změn.

Problém je dědičnost této vady. Jedná se o tzv. polyfaktoriální dědičnost, tedy přenos, na který má vliv celá řada podnětů nejen genetických. Léčba sice existuje, je chirurgická, ale je nutno k postiženému jedinci přistupovat jako k příslušníku plemene a od toho by se mělo odvíjet i jeho používání v chovu.

Vady očního bulbu – mikroftalmie (nedostatečné vyvinutí bulbu – zmenšení) – zraková funkce někdy může zůstat zachována, vyskytuje se u albinotických zvířat hned po narození

Vady očních víček – vrozené nevyvinutí části víčka, při kterém dochází k dráždění spojivky a rohovky, lze léčit plastikou víček

Zajímavé:  Léky Na Krevní Srážlivost?

a) entropium – – je vchlípení až vtočení volného okraje víčka směrem k bulbu s následným drážděním spojivky i rohovky řasami a srstí víčka. Kongenitální entropium je poměrně časté a je geneticky fixováno, je tedy nejen zdravotním problémem, ale i důvodem nezařazení jedince do plemenitby.

Negativní vliv dráždění rohovky a spojivky chlupy kůže vtočeného víčka se projevuje bolestivostí, častějším přivíráním víček, zvýšenou sekrecí slz, a pokud je iritace dlouhodobá, přidávají se zánětlivé změny na spojivce a později i na rohovce. Ty mohou v krajním případě vyústit v rohovkové vředy.

(shar-pei, chow-chow, buldok,RTW,LR …)

b) ektropium – – je opačným stavem než entropium, tedy oddálení volného okraje víčka od bulbu při současném umožnění zvýšené mechanické iritace rohovky a obou spojivek zejména rachem a nečistotami z okolního prostředí.

(baset, kokr, bernardýn, shar-pei, NB, ND, bloodhound, mastin… )

c) Kombinované – (diamantové oko). Nedostatečnou funkcí okohybných svalů a vazů víčka vzniká abnormálně velká víčková štěrbina a rozsáhlé ektropium přechází v obou očních koutcích v entropium. Oko není dostatečně chráněno víčky a spojivka je značně překrvená, zarudlá, často s hlenohnisavým sekretem. Defekt je snadno patrný a nezaměnitelný.

  1. (bernardýn, bloodhound, kokr, mastin…)
  2. d) distichiasis – jedná se o abnormální řadu řas, které směřují na rohovku (mimo normální řadu řas), projevuje se do 4 – 6 měsíců stáří, příznaky jsou stejné jako u entropia, lze léčit resekcí nebo elektro- či kryoepilací (vytržení většinou nepomáhá)
  3. e) trichiasis – řasa obrácená směrem k bulbu
  4. f) nevyvinutí slzného bodu – bývá vrozené, příznakem je slzotok, lze řešit chirurgicky
  5. Korneální dystrofie – primární, oboustranná nezánětlivá vada rohovky, projevující se oválným nebo prstenčitým zakaleným ohraničením rohovky, u různých plemen se projevuje v různém věku, léčí se keratektomií, jsou časté recidivy, dědičnost není jasná
  6. MMP (membrana pupillaris persistens) – jde o zbytky membrány, kterou je oko pokryto během nitroděložního vývoje a která v normálních případech mizí po narození
  7. PHPV (persistentní hyperplastický primární sklivec) – přetrvávající cévní síť oka, která zůstala po jeho vývoji na čočce, způsobuje slepotu

Catarakta lentis – zákal čočky, může být buď primární (vyvíjí se bez dalších defektů) nebo sekundární (současně s jiným defektem oka) – je častější, u různých plemen se projevuje v různém věku.

Výskyt mezi 1,5 až 3. rokem a 3. -5. Rokem. Rychlý nástup nemoci. Dispozice je vyšší u bílých psů. Neexistuje prevence, dá se léčit chirurgicky – extrakce čočky + náhrada nové stejně jako u lidí.

Po roce je nutná kontrola operovaného oka

  • (bostonteriér, kavalíři, belgický ovčák, springer spaniel, NO, leonberger, novofoundlandský pes, RTW,samojed)
  • Stařecká catarakta (senilis) – Homogenní hmota zprostředka oka – rozlívá se, čočce hrozí až utržení
  • Komplexní vyšetření – cukrovka
  • Léčba – extrakapsolární – rozříznutí oka (velký řez, až 40% komplikace)
  • – intrakapsulární – (u utržené čočky) – vytlačení čočky gelem – velký řez
  • – phaeomulsifikace s implantací – IOL – roztříštění a vysátí poškozené čočky, vložení nové – OKAMŽITÝ EFEKT u 85-90% jedinců lze takto upravit až 41 dioptrií – po této léčbě není recidiva
  • Luxace čočkyLL – luxace lentis, luxace čočky

Onemocnění, kdy čočka je upevněna závěsným aparátem, který zároveň zprostředkovává akomodaci čočky, tedy zaostřování. Při LL závěsný aparát vykazuje změny vedoucí k částečnému či kompletnímu uvolnění čočky a jejímu posunu /subluxace či luxace čočky/. Jedná se většinou o značně bolestivý stav s náhlým nástupem, vyžadující urgentní specializované ošetření.

DLP (dysplazia ligamenti pectinati) – glaukom. Onemocnění projevující se kolem 3. roku života – vždy je oboustranné. Defekt drenážního systému oka, nitrooční tlak je zvýšený. Vyšetření – gonioskopie – při znecitlivění oka. Léčba neexistuje, je třeba vyjmout oko.

(baset, bouvier)

CEA (Collie Eye Anomaly) – onemocnění spojené s postižením zadní stěny bulbu, vyskytuje se hlavně u kolií, ale může být i u jiných plemen, způsobuje ho recesivní defektní alea, která spustí enzym blokující bílkovinu odpovědnou za vyvinutí cévnatky (kolem 30.

dne embryonálního vývoje), na sítnici se projevuje zkroucením primárních cév, záhyby, odchlípením sítnice (vlastní příčina slepoty), nitroočním krvácením, dochází k nedovření /rozštěpu v oční bulvě – sleduje se ve věku 5,5 – 8,5 týdnů štěňat a hodnotí se 4mi stupni, později dochází k částečnému překrytí pigmentem.

Vyšetření by měla být opakovaná, zejména před zařazením do chovu a potom vždy po roce. Zvíře nemusí zcela oslepnout.

(kolie, whippet , spaniel, scotia tolling retriever…)

Prevence

Veterináři doporučují nezapomínat na předcházení onemocnění očí vaší starostlivou péčí – z očí je nutné odstraňovat ospalky, čistit srst přesahující do očí a při příchodu z prašného prostředí vypláchnout oči dezinfekčním roztokem na ošetření spojivky. Sledovat zdravotní stav zvířete a při podezření na možné onemocnění ihned zajít k veterináři.

komentáře

Zdravotní problém: slzící oči

Když se lidé smějí nebo pláčou, je to úplně normální: slzné kanálky se otevírají a slzy proudí. Začnou-li však vaše oči slzet bez jakékoli zřejmého důvodu, může být příčinou oční vada. Avšak není třeba se obávat, protože tyto problémy se obvykle vyřeší rychle.

Pláč z radosti, vzteku nebo ze zuřivosti, kvůli urážce nebo strachu – to jsou normální lidské reakce. Slzy mají čisticí účinek. Obsahují enzym, který ničí bakterie a brání infekci. Určité výpary, jako výpary, které vystupují z krájené cibule, mohou také způsobovat slzení. Jsou-li však vaše oči uslzené a neexistuje žádný zřejmý důvod proč, pak může být příčina někde jinde.

Jednou z nejčastějších příčin pro slzení očí je zánět spojivek. Je to podráždění nebo infekce spojivky nebo bílé oblasti oka. V takových případech je typickým příznakem kromě slzení očí také výrazně viditelné zarudnutí. Lékaři rozlišují mezi infekčními a neinfekčními formami.

Zajímavé:  Vitaminy Na Podporu Krvetvorby?

Infekční zánět spojivky způsobují viry nebo bakterie, zatímco mezi neinfekční podráždění spojivky patří alergie, reakce na velmi ostré světlo, cizí částečky nebo chemikálie. V obou případech se naléhavě doporučuje navštívit oftalmologa a popsat mu příznaky.

Okamžitě dostanete termín návštěvy, protože taková nemoc je infekční.

Antibiotika napomáhají léčení bakteriálních infekcí. Jinak obvykle postačí, když se původcům infekce vyhnete. Zvláštní tip: za účelem vysoušení vašich slzících očí byste měli používat buničinu.

Také se doporučuje pravidelné mytí rukou. Tímto způsobem můžete provádět prevenci proti přenášení infekce.

Navíc lidé, kteří byli infikováni, by se měli vyhnout nošení kontaktních čoček; měli by nosit brýle.

Další známou příčinou slzících očí je špatná korekce zrakového problému., který způsobuje, že oko se musí více namáhat, aby vidělo dobře. Optimální a individuálně přizpůsobené brýlové čočky, jako jsou čočky ZEISS Multi Individual 2, mohou hodně pomoci.

Slzení očí také někdy způsobuje špatné složení slzné tekutiny. Kromě velkého obsahu vody naše slzy rovněž obsahují proteiny a ochrannou lipidovou vrstvičku na horním povrchu slzného filmu. V důsledku toho slzný film neulpívá na povrchu oka a stéká dolů. V takovém případě může oftalmolog pomoci předepsáním speciálních kapek.

Dalšími možnými příčinami slzících očí jsou zranění povrchu rohovky způsobená cizími částečkami nebo škrábnutími. V reakci na taková zranění tělo produkuje podstatně více slz.

Někteří lidé také mohou mít víčka, která nejsou ve správné poloze. Odborníci se zmiňují o entropiu, což je vchlípení víčka směrem dolů, nebo ektropiu, což je vychlípení víčka směrem vzhůru.

V závislosti na vážnosti problému se může zvažovat korekční operace.  

Zní to paradoxně, ale oči, které jsou příliš suché, mohou také být příčinou slzení očí. Vysvětlení spočívá v tom, že oči, které byly dlouhou dobu příliš suché, začnou produkovat příliš mnoho slzné tekutiny. Léčení může tento problém odstranit.  

Spustit kontrolu zraku nyní! 10 tipů pro zdravé oči Jak můžete zabránit suchým očím a očnímu napětí. Zelený zákal (glaukom) – vše, co potřebujete vědět o druhé nejčastější příčině slepoty Zelený zákal je vážné onemocnění očí, které ovlivňuje nitrooční tlak. Proč by dětské brýle měly zajišťovat tu nejlepší UV ochranu Co by všichni rodiče měli vědět o ochraně dětských očí před škodlivým ultrafialovým zářením (UVR)? Výhody a nevýhody UV záření Proč je to důležité? Jaká jsou rizika?

Za jakých podmínek hradí operaci víček zdravotní pojišťovna?

Všechny odpovědi na tuto otázku jsou od skutečných lékařů

  • Je několik kroků, jak dosáhnout na příspěvek za tuto operaci. Ve většině případů pojišťovny hradí svým pojištěncům zákroky, které souvisejí se zdravotním problémem. Ne každé zařízení, které operuje víčka, má zároveň smlouvu s pojišťovnou na tento zákrok. Tuto operaci navíc schvaluje revizní lékař pojišťovny. Ze zkušenosti musím říci, že ve většině případů se jedná o nepohodlí nebo nespokojenost pacienta se vzhledovou stránkou a ne o zdravotní problém. Tento je klasifikován v souvislosti s převislými víčky většinou zřídka. MUDr. Lenka Ottová , oční centrum OTTLENS, Šumperk
  • Dobrý den, víčka jsou hrazená ve vyjímečných případech, kdy je vada taková, že omezuje periferní vidění, tato indikace se vztahuje jen na horní víčka. Dolní, pokud není přítomno stařecké ektropium ZP nehradí…. pojišťovna nic na tento zákrok nepřispívá- buď je hrazen plně ZP nebo jen Vámi….finální výsledek lze očekávat za 1-2 měsíce po výkonu… S pozdravemLukáš Frajer
  • Dobrý den, zdravotní pojišťovny hradí tuto operaci pokud je doporučena a současně provedena očním lékařem, nikoliv plastickým chirurgem. O zpětném proplacení či příspěvku nevím. dr.Paděra
  • Dobrý den ..plastická operace víček je kosmetickým zákrokem, tedy ji zdravotní pojišťovna nehradí, protože nejde o zdravotní výkon. Jsou velice vyjímečné případy pacientů, kdy jde o zdravotní indikaci a posuzuje ji revizní lékař Vaší pojišťovny. SJ
  • dobry den, o prispevek od zdravotni pojistovny je mozne pozadat v pripade, ze dane specializovane pracoviste resp. plasticky chirurg ma s danou pojistovnou uzavrenou smlouvu. bohuzel vetsina techto specializovanych pracovist resp. plastickych chirurgu tuto smlouvu uzavrenou nema.
  • Vše záleží od velikosti kožního převisu horních víček. V některých případech , kdy pokleslá kůže víček omezuje zorné pole zhora je možno požádat o schválení příslušnou pojišťovnu. Nejdříve ovšem musíte navštívit očního lékaře, který Vám provede perimetrické vyš. a pokud bude omezení zorného pole objektivizováno vypíše Vám žádost o schválení zvýšené úhrady na pojištovnu. Dále si již to musíte zařídit sám. Upozornění: né všechny specializované pracoviště mají smlouvu s pojišťovnou na tento zákrok. S pozdravem MUDr. Utíkal Tomáš Centrum Oculus [email protected]
  • Dobrý den! V našem centru si operaci očních víček hradí pacient sám. Celková cen je 9000,- Kč. S pozdravemMUDr.Špačková Kateřina
  • Dobrý den, nejjednodušší způsob je oslovit Vaši pojišťovnu a požádat je o seznam oftalmologických (eventuálně plastických) pracovišť, které mají tento výkon nasmlouván. Poté si jedno z nich vybrat a domluvit se na vyšetření. Bude provedeno vizuální posouzení a perimetrické vyšetření. Vše pak ošetřující lékař zašle k posouzení reviznímu lékaři a čeká se na rozhodnutí. Pokud Vám zákrok schválí (ze zkušenosti je šance poměrně malá), tak bude zákrok proveden na náklady ZP. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem. MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.Oční klinika OFTEXRokycanova 2798, 530 02 PardubiceČeská republikaředitelwww.ocniklinikapce.cz——————————————————–tel.: 464 007 800, GSM: +420 608 800 886email: [email protected]
  • Dobrý den, úhrada tohoto typu operace ze zdravotní indikace je možná pouze očním lékařem. Plastický chirurg takovouto možnost nemá. dr.Paděra
  • Domnívám se že na plastické chirurgii nejsou kody pro blefaroplastiku ze zdravotní indikace, proto doporučuji oftalmologické vyšetření. Tam určité možnosti snad jsou. Nejedná se pak o estetický výkon, ale výkon zdravotní. Zdraví Dr. Tomášek 607990077
  • Vážená paní, pokud se jedná o pokles víčka, nikoli převislou kůži, jedná se o tzv. ptozu, česky svis, a její operaci pojišťovny plně hradí. Ujistěte se o diagnose a pak se objednejte na příslušném pracovišti. S pozdravemP. Rozsíval
  • Dobrý den, maminka pravděpodobně trpí vrozenou ptózou očního víčka. Nejjednoduší cestou je obrátit se na oftalmologa, který provede perimetrické vyšetření (vyšetření zorného pole). Následně zašle jeden formulář, zhodnocení zorného pole, a třeba ještě doprovodný nález (př. opakované záněty v důsledku spadlého víčka), reviznímu lékaři Vaší zdravotní pojišťovny. Ten má pak 30 dní na rozhodnutí. Podle Vašeho popisu předpokládám plnou úhradu ze ZP. Navíc se u paní pravděpodobně nebude jednat jen o klasickou blefarosplatiku (kosmetickou úpravu víčka), ale bude asi nutné zkrátit i sval způsobující zvedání horního víčka, který je u maminky ochablý. Proto bych doporučil obrátit se na erudovaného oftalmologa.s pozdravem MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
  • Pekny den, na Slovensku korekciu viecok nehradi poistovna. S pozdravom Esthetic
  • Dobrý den, dle toho co popisujete se jedná o vrozený pokles horního víčka, který se s postupujícím věkem zhoršil, tuto operaci ZP plně hradí, plastický chirurg se rozhodně dle nálezu kterou z dostupných metod použije jako nejvhodnější, proto doporučuji navštívit plastického chirurga v místě spádu či erudovaného oftalmologa v této problematice…… S pozdravem a přáním pěkného dne…..Lukáš Frajer
  • Dobrý den, Vaše maminka má pravděpodobně tak zvanou ptózu neboli pokles očního víčka. Korekce je hrazena ze zdravotního pojištění. Můžete se obrátit na plastického chirurga či očního lékaře.Se srdečným pozdravem Martin Kloud.
Zajímavé:  Léky Na Genitální Opar?

Zánět spojivek u psů (Konjunktivitida) – magazín o psech zoohit

Změny na víčku psa často způsobují konjunktivitidu. Oční víčko, které je příliš malé nebo příliš velké, vychlípené oční víčko (ektropium nebo entropium) nebo chlupy, které rostou na normálně bezsrstém okraji očního víčka (distichiáza, trichiáza) způsobují podráždění oka a následný zánět spojivky.

Alergie, cizí těleso, jako je osina, poranění nebo infekce virem, bakteriemi, kvasinkami nebo paraziti, mohou také vést ke konjunktivitidě. U mladých psů se při konjunktivitidě (folikulární konjunktivitidě) příležitostně objevuje otok lymfatické tkáně na zadní nosní membráně.

Při suchém zánětu rohovky a spojivky (keratoconjuctivitis sicca) se vytváří příliš málo slz, což způsobí i zánět spojivek.

Zánět spojivek může zasáhnout pouze jedno oko nebo obě oči psa. Hlavním příznakem konjunktivitidy je zarudnutí spojivky. Výtok z očí může být vodnatý, sliznatý, hnisavý nebo krvavý.

Pes zasažené oko bolí, může se to projevovat přivíráním oka, zvýšeným mrkáním nebo třením očních víček tlapkou. V případě závažného zánětu se spojivka také zvětšuje, takže člověk sotva pozná samotné oko.

V případě chronického vývoje se na spojivce mohou vyvinout puchýřky (folikuly).

Veterinář obvykle provádí víc testů, aby diagnostikoval zánět spojivek. Nejprve důkladně kontroluje postižené oko. Zaměřuje se na pozici víčka a hledá případné anomálie. Závažnost symptomů již může poskytnout vodítko, pokud jde o příčiny a celkové trvání zánětu.

Může použít Schirmerův test, ten ukáže, zda dochází k dostatečné tvorbě slz. Aby bylo možné nalézt cizí těleso nebo najít folikuly za pokožkou, lze oční víčka opatrně shrnout speciální pinzetou, tak může být vyšetřena oblast, která se nachází pod povrchem pokožky.

Výtěr může zjistit, zda je konjunktivitida způsobena bakteriemi, viry nebo kvasinkami. Nakapáním fluoresceinu, zeleného barviva, do očí psa, veterinární lékař může posoudit, zda je poškozena rohovka a zda jsou volné slzné kanálky.

Zelené barvivo se v případě poškození rohovky hromadí v místě poranění a při osvětlení oka je nazelenalé. Pokud můžou slzy volně proudit slznými kanálky, zelené barvivo se objeví po chvilce v koutku oka a v nosních dírkách psa.

Léčba konjunktivitidy záleží na příčině zánětu. Pokud jde o lehké podráždění spojivek prachem nebo něčím podobným, může být jednodenní používání kapek do oka postačující. Cizorodé těleso by mělo být pečlivě a úplně odstraněno. Po odstranění může být nutné používat protizánětlivé oční kapky nebo masti.

Pokud je příčinou konjunktivitidy bakteriální infekce, veterinární lékař předepíše antibiotické oční léky. U kvasinkových infekcí jsou k dispozici antimykotika. V případě přítomnosti parazitů např. Thelazie, jsou spojivky důkladně opláchnuty a podány antiparazitické léky.

Deformity očních víček, pokud způsobují trvalé příznaky, by měly být léčeny chirurgicky. Podobně jako chloupky na očních víčkách (distichiáza, trichiáza) by měly být odstraněny laserem nebo chirurgicky. Folikulární konjunktivitida u mladých psů může být léčena při akutním zánětu vhodnou oftalmickou masti.

Pokud k ní nedojde po dosažení věku kolem 2,5 až 3 let. Keratoconjuctivitis sicca vyžaduje komplexní terapii, která závisí jednak na příčině a na závažnosti onemocnění.

Vzhledem k tomu, že oči patří k citlivým částem psa, doporučujeme je po každé procházce opatrně očistit vlhkým hadříkem.

Například můžete zjistit možné podráždění očí, přítomnost cizích těles nebo zranění, například po procházení křoví.

Při přítomnosti zarudnutí nebo očního výtoku byste neměli na vlastní pěst používat různé kapky nebo masti, protože se choroba může zhoršit. Měli byste se také vyvarovat léčby očí různými čaji.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector