Femibion – vše o zdraví

Dlouhodobé užívání kyseliny listové snižuje riziko předčasného porodu a nízké porodní váhy. Problematika předčasného porodu má celou řadu různorodých příčin: od genetické predispozice, přes mateřský stres, kouření, infekce, stavy po operacích dělohy aj. Řada těchto faktorů se nedá ovlivnit.

Odborníci se však shodují, že mezi nejvýznamnější rizikové faktory předčasného porodu patří i vliv výživy. Často si pod pojmem výživa představíme pouze nedostatečný příjem potravy, nicméně vliv výživy se studuje detailně a v této souvislosti hraje právě důležitou roli kyselina listová.

Studie z roku 2009 zahrnující 34 480 těhotných žen ukázala na 70% snížení rizika spontánního předčasného porodu mezi 20. a 28. týdnem těhotenství u žen, které dlouhodobě užívaly kyselinou listovou/folát více než 1 rok. U žen, které tyto látky užívaly kratší dobu, došlo ke snížení rizika o 50 %.

Kde hledat vysvětlení

Kyselina listová/folát, je z velké části zodpovědná za transport krve placentou.

A to nejen za výstavbu nových cév, které musí v průběhu 9 měsíců vzniknout a bezchybně plnit svoji funkci, ale taky za jejich správné rozšiřování a umožnění dostatečného průtoku krve směrem k miminku a zase zpět.

Krev je nositelem kyslíku a živin a miminko pak dobře prospívá. Na výstavbě cév i na jejich práci (rozšiřování a zužování) se podílí kys. listová, resp. folát.

Proč se nám „míchají“ slova kyselina listová a folátFemibion - Vše o zdraví

Správnější je používat termín folát, protože kyselina listová jako taková sama biologické účinky nenese. Tělo si ji musí přeměnit, tzv. metabolizovat, na kvalitativně hodnotnější a z biologického hlediska aktivnější foláty, a to za pomoci enzymu MTHFR. Tato přeměna probíhá v játrech.

Z genetických příčin se však až polovina žen potýká s neschopností dostatečné přeměny kyseliny listové na foláty, říká se tomu MTHFR mutace. Tyto ženy, aniž by to věděly, mohou trpět nedostatkem aktivních folátů, přestože přísun kyseliny listové ve stravě či v tabletách se jeví jako dostatečný.

Testování na MTHFR mutace není součástí běžné těhotenské poroadny, ale nabízí jej genetické laboratoře.

Řešení je však jednoduché – Metafolin

Nejvýznamnější a v těle nejvíce zastoupeným folátem, který vznikne přeměnou kyseliny listové, je 5-methyltetrahydrofolát (5-MTHF). Vyrobit tuto látku není jednoduché, protože je relativně nestabilní. Umí to pouze společnost Merck, která ji budoucím maminkám nabízí pod názvem Metafolin ** v přípravku Femibion.

Genetický problém se zpracováním kyseliny listové můžete tedy obejít prostřednictvím Metafolinu: „Tento aktivní folát v kvantitativně nejvýznamnější formě kyseliny listové totiž na rozdíl od kyseliny listové samotné nepodléhá aktivitě MTHFR enzymu.

Je tedy optimálním řešením i pro ženy, které plně nedokážou metabolizovat kyselinu listovou,“ doplňuje MUDr. Michal Koucký, Ph.D. Vedle buněčného dělení Metafolin též ovlivňuje odstraňování pro tělo toxického homocysteinu. Jeho hromadění může způsobit nemoci krevního oběhu.

„Pokud bychom měli vyzdvihnout další benefity, neměli bychom opomenout, že Metafolin dosahuje výrazně vyšší hladiny v červených krvinkách než kyselina listová. Navíc jeho užíváním tělo neprodukuje nemetabolizovanou kyselinu listovou, která může být považována za zátěžovou,“ uzavírá MUDr. Michal Koucký, Ph.D.

z Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze, který se patologiemi v těhotenství dlouhobě zabývá.

Postytuje maminkám aktivní folát Metafolin, který nenajdou v žádném jiném přípravku. Díky tomu mohou mít větší jistotu přísunu folátů pro správný vývoj svého miminka a klidný průběh těhotenství.

Femibion - Vše o zdraví Femibion - Vše o zdraví

Více informací na www.femibion.cz

** Metafolin je stabilní vápenatá sloučenina biologicky aktivní formy kyseliny listové5-methyltetrahydrofolátu (5-MTHF, L-methylfolátu).

Odborné články a zdroje jsou k dispozici u společnosti Merck spol. s r.o., Praha 4

Merck Femibion 1 s vitamínem D3 30 tbl

Přípravek Femibion 1 s vitamínem D3, který je obohacen o kyselinu listovou, Metafolin a jód, je určen pro ženy plánující těhotenství a pro těhotné ženy až do 12. týdne těhotenství.

Těhotné ženy mají s ohledem na zajištění potřeb svého nenarozeného dítěte zvýšenou potřebu kvalitní výživy. Přípravek Femibion 1 poskytuje pečlivě vybrané složky potravy, zejména velmi důležité foláty (kyselinu listovou a Metafolin).

Kyselina listová se významně podílí na dělení buněk, krvetvorbě a přispívá k růstu zárodečných tkání včetně placenty. Placenta pak zprostředkovává přenos živin k nenarozenému dítěti. Tělo kyselinu listovou přemění na jednodušší folát.

Avšak organismus téměř 50 % žen nedokáže z genetických příčin přeměnit dostatečné množství kyseliny listové na tyto aktivní formy. Důvodem je porucha enzymu MTHFR. Metafolin (L-methylfolát) je biologicky aktivní forma folátu, která se v těle využije lépe než podaná kyselina listová.

Metafolin obsažený ve Femibionu 1 může tělo využít přímo a to i u žen s MTHFR mutací.

Aby se pokryly zvýšené nároky už od začátku těhotenství, měly by ženy dbát na dostatečný příjem folátu (kyseliny listové a Metafolinu) už od počátku plánování těhotenství. Mezi 22. a 28. dnem po početí se vyvíjí mozek, mícha a musí se uzavřít páteřní kanál.

V tomto raném období většina žen ještě neví, že jsou těhotné.

Z těchto důvodů obsahuje Femibion 1 kombinaci 400 ?g kyseliny listové s odpovídajícím množstvím Metafolinu, aby se tak už od počátku zabezpečil jeho optimální přísun (hlavně u těch žen, které nemohou kyselinu listovou dobře metabolizovat).

Složení v 1 tabletě:

110 mg Vitamín C (kyselina L-askorbová, askorbát sodný), 15 mg Vitamín B3 (niacin), 13 mg Vitamín E (D-alfa-tokoferol), 6 mg Kyselina pantothenová (vitamín B5, D-pantothenát vápenatý), 1.9 mg Vitamín B6 (pyridoxin hydrochlorid), 1.

6 mg Vitamín B2 (riboflavin), 1.2 mg Vitamín B1 (thiamin), 0.4 mg Kyselina listová (vitamín B9, folát), 0.15 mg Jód (jodid draselný), 0.06 mg Biotin (vitamín B7), 0.02 mg Vitamín D3 (cholekalciferol), 0.

Zajímavé:  Psychosomatika a imunita – vše o zdraví

0035 mg Vitamín B12 (kyanokobalamin)

 • Přídatné látky:
 • mikrokrystalická celulóza, maltodextrin, modifikovaný kukuřičný škrob (plnidla), hydroxypropylcelulóza, hyproxypropylmethylcelulóza (leštící látky), oxid titaničitý (barvivo), magnesium stearát (barvivo), glycerol (zvlhčovadlo), oxid železitý (barvivo)
 • Dávkování:
 • Užívejte denně 1 tabletu společně s hlavním jídlem nebo po jídle a zapíjejte chladným nápojem.
 • Balení:
 • 30 tablet – dávka na 1 měsíc
 • Upozornění:

Doplněk stravy. Uchovávejte na suchém místě při teplotě do 25° C. Ukládejte mimo dosah a dohled dětí. Nepřekračujte doporučené dávkování. Přípravek není náhradou pestré stravy.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Femibion - Vše o zdraví

Femibion – sleva až 5%

Těhotenství je nejkrásnější období v životě ženy. Některé maminky během něj sice potrápí nevolnosti, pálení žáhy a další neduhy, vše bude zapomenuto ve chvíli, kdy maminka poprvé dostane do náruče své vysněné děťátko.

Plánujete miminko?

Zdá se vám, že dva je málo? Chcete být konečně opravdová rodina? Bravo! Ale než se o miminko vůbec začnete snažit, připravte své tělo na těhotenství. Vytváření správných životních návyků a dodání potřebných živin podpoří otěhotnění a pomůže vám užít si těhotenství v klidu a pohodě. Děťátku navíc do začátku dáte to nejlepší.

Náš tip: Pro období plánování těhotenství a jeho první tři měsíce je určený Femibion 1 s kyselinou listovou, Metafolinem, vitamíny a jódem.

Už je miminko na cestě?

Blahopřejeme! Užívejte si toto období plnými doušky. Myslete nejen na děťátko, ale i na sebe. Vaše rozpoložení totiž děťátko vycítí, navíc tím ovlivňujete jeho budoucí povahu.

Víte, že ani během těhotenství, kdy vaše tělo prochází řadou velkých změn, není důvod zanevřít na cvičení, návštěvu restaurace, kina? Užívejte si ty chvíle, kdy jste s partnerem ještě sami dva. Narození potomka otočí váš život o 360 stupňů.

Náš tip: I po prvním trimestru byste měla užívat doplňky stravy pro těhotné s obsahem kyseliny listové.

Odborníci totiž uvádí, zdraví dítěte až ze tří čtvrtin ovlivňuje životní styl nastávající maminky.

Pro druhý a třetí je tu Femibion 2, který kromě jiných důležitých živin obsahuje i kyselinu listovou a omega 3 mastnou kyselinu DHA, která přispívá k normálnímu vývoji očí a mozku dítěte.

Konečně jste maminka

Mateřství je plné radosti i starostí. Váš drobeček je na světě a váš život se obrátil vzhůru nohama. Neustálé běhání kolem miminka vás vyčerpává. Přebalujete, kojíte, uspáváte, a to vše pořád dokola. Kolikrát nemáte čas si ani vypít čaj pro kojící maminky. Nevzdávejte to, časem si to sedne a bude z vás usměvavá rodinka.

Víte, že kojení má mnoho výhod? Dítěti dá ten nejlepší start do života, mamince pomůže se zavinováním dělohy a k návratu k původní postavě.

Náš tip: Ani během mateřství nezapomínejte svému tělu dodávat potřebné živiny. Pro kojící maminky je tu Femibion 3, který podpoří specifické potřeby vás i vašeho miminka. Obsahuje kyselinu listovou, Metafolin, DHA, vápník a další potřebné vitamíny a minerály.

Vitamíny pro těhotné

Řadit podle

Femibion 1 s vitaminem D3 bez jódu je doplněk stravy s obsahem kyseliny listové, metafolinu a vitaminů.

Apiglukan Extra s fermentovaným pylem působí v období oslabeného organismu při rekonvalescenci a zvýšené fyzické či psychické únavě. Je složen pouze z přírodních látek, neobsahuje cukr a proto je vhodný i pro diabetiky.

Doplněk stravy GS Mamavit Prefolin®+DHA a EPA je kompletní a vyvážená kombinace vitamínů a minerálů s vysokým obsahem kyseliny listové, hořčíku a esenciálních mastných kyselin DHA a EPA, která je vhodná při plánování těhotenství, těhotenství a kojení.

Femibion 3 Kojení podporuje speciální potřeby miminka i jeho maminky v tomto období. Speciálně vyvinuto pro specifické potřeby vás i vašeho miminka v období kojení. Během období kojení se zvyšuje potřeba některých živin, např.

Femibion 1 Plánování a 1. trimestr pro plánování & první týdny těhotenství – do konce 12. týdne. Podporuje specifické potřeby v období plánování a potřeby miminka i nastávající matky během 1. trimestru těhotenství. Zejména v prvním trimestru potřebuje tělo budoucí maminky dostatek folátu.

Femibion 2 je určen těhotným ženám od 13. týdne těhotenství až do porodu. Nové složení obohacené o železo, vápník, selen a hořčík. Pomáhá doplňovat látky důležité v těhotenství od 13. týdne až do porodu jako doplněk k pestré a rozmanité stravě. Do 13.

Chytré miminko superfolin 1 PLAN je určen pro ženy plánující těhotenství a pro ženy těhotné po dobu 1. trimestru. Obsah folátů a jódu odpovídá doporučení odborných lékařských společností (ČGPS a ČES).

FERTIPRONA Inositol a Metylfolát obsahuje kyseliny listové (folátů). Kyselina listová (foláty) je důležitá pro normální růst zárodečných tkání během těhotenství.  Obsahem methylfolátu (Extrafolate®) je tento produkt vynikající i pro slabé metabolizéry klasické kyseliny listové. .

Chytré miminko methylfolát 1 je určen pro ženy plánující těhotenství a v 1. trimestru. Vysoký obsah DHA Vám pomáhá nahradit možný deficit mořských ryb ve Vaší stravě – odpovídá třem rybím pokrmům týdně. Kyselina listová je důležitá pro normální růst zárodečných tkání během těhotenství. .

Produkt Omega 3 Rybí olej Forte obsahuje EPA a DHA – biologicky aktivní omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které mají klíčovou roli v celé řadě životních procesů v lidském těle. Přispívají k udržení normální činnosti srdce. Příznivého účinku se dosáhne při přívodu 250 mg EPA a DHA denně.

Kyselinu listovou řadíme do skupiny B vitamínů. Společně s vitamínem B12 je nepostradatelná pro tvorbu červených krvinek a syntézu nukleových kyselin, které umožňují bezchybné dělení buněk a reprodukci.

Kyselinu listovou řadíme do skupiny B vitamínů. Společně s vitamínem B12 je nepostradatelná pro tvorbu červených krvinek a syntézu nukleových kyselin, které umožňují bezchybné dělení buněk a reprodukci.

Homocystein Activ je doplněk stravy obsahující vitamín B12, vitamín B6, kyselinu listovou a metafolin.

Zajímavé:  Acylpyrin - vše o zdraví

Chytré miminko methylfolát 2 s DHA  je doplněk stravy pro ženy v období 2. a 3. trimestru těhotenství a kojící maminky.   s 800µg folátů (methylfolát a kyselina listová), 100µg jódu a 250mg DHA, která přispívá normálnímu vývoji mozku a očí plodu.

Möllers Mama 28 dní. Vemte lásku do svých rukou a postarejte se o ten nejlepší start svého dítěte do života. Doplněk stravy je určen ženám, které plánují otěhotnět, těhotným ženám a kojícím matkám.

Kyselina listová je ve vodě rozpustný vitamín ze skupiny B vitamínů. Napomáhá k růstu zárodečných tkání během těhotenství. .

Chytré miminko methylfolát 2 s DHA  je doplněk stravy pro ženy v období 2. a 3. trimestru těhotenství a kojící maminky.   s 800µg folátů (methylfolát a kyselina listová), 100µg jódu a 250mg DHA, která přispívá normálnímu vývoji mozku a očí plodu.

Chytré miminko superfolin 2 MAMA je doplněk stravy pro těhotné v druhém a třetím trimestru a kojící. S vysokým obsahem folátů (600µg QUATREFOLIC a 400µg kyseliny listové), 100µg jódu a 250mg DHA, která přispívá normálnímu vývoji mozku a očí plodu.

Bioaktivní Folic pomáhá růstu tkání v těhotenství. Přispívá k normálním dělení buněk. Podporuje normální metabolizmus homocysteinu. Přispívá k normálním psychickým funkcím.

FOLIC ACID STAR – foláty – kyselina listová – vitamín B9 – to vše je vitamín skupiny B, který je nezbytný pro obnovu a růst buněk.

Doplněk stravy Mamofit je doplěk stravy od Herba medica, který je vhodný pro obnovení funkci prsních žláz (v období těhotenství a kojení). Aktivní látky v produktu napomáhají při nepříjemném pocitu napětí v prsou. Mamofit je vhodný pro celkovou podporu zdraví žen.

Kyselinu listovou řadíme do skupiny B vitamínů. Společně s vitamínem B12 je nepostradatelná pro tvorbu červených krvinek a syntézu nukleových kyselin, které umožňují bezchybné dělení buněk a reprodukci.

Kyselinu listovou řadíme do skupiny B vitamínů. Společně s vitamínem B12 je nepostradatelná pro tvorbu červených krvinek a syntézu nukleových kyselin, které umožňují bezchybné dělení buněk a reprodukci.

Chytré miminko superfolin 2 MAMA je doplněk stravy pro těhotné v druhém a třetím trimestru a kojící. S vysokým obsahem folátů (600µg QUATREFOLIC a 400µg kyseliny listové), 100µg jódu a 250mg DHA, která přispívá normálnímu vývoji mozku a očí plodu.

Magnesium citrát complex je hořčíkový komplex s vysokou biologickou dostupností doplněný o zinek a selen. Vyvinutý speciálně pro nastávající maminky. Má velmi příjemnou citrónovou chuť, která překvapí.

Elasti-Q Kyselina listová 800 je přípravek s obsahem kyseliny listové, která napomáhá procesu dělení a diferenciaci buněk, přispívá k normální krvetvorbě a růstu zárodečných tkání během těhotenství.

Nabídku nejlevnějších produktů seřazených podle ceny naleznete v kategorii levné Vitamíny pro těhotné.Nabídku našich zlevněných produktů naleznete v kategorii Vitamíny pro těhotné výprodej.Produkty v akci naleznete v kategorii Vitamíny pro těhotné akce.

Hrdý člen skupiny MALL Group

FEMIBION 2 S VIT. D3 TBL.30 + TOB.30

FEMIBION 2 S VIT. D3 TBL.30 + TOB.30

Foláty (kyselina listová a Metafolin), vitamin D, jód + DHA a další složky

Femibion, který znáte, je NOVĚ obohacený o vitamin D. Proč? Protože dostatek vitaminu D je pro miminko taky důležitý. Vitamin D se v uplatňuje při dělení buněk, je důležitý pro zdraví kostí a zubů, ale hlavně pro imunitu. Více zde.

Požadavky na výživu v  těhotenství a kojení mění s ohledem na zajištění potřeb dítěte. Proto Femibion nabízí dva přípravky.

Komu je Femibion 2 určen?

Těhotným ženám od 13. týdne těhotenství až do ukončení kojení.

Vašemu děťátku se v průběhu 1. trimestru utvořily všechny části těla a vnitřní orgány a od druhého trimestru se rychle vyvíjejí. Všechno, co k tomu Vašemu děťátko potřebuje, dostává od Vás. Tím se Vám vyčerpávají nejen zásoby energie, ale také zásoby živin. Proto budete oba i nadále potřebovat všechny základní klíčové živiny, k nimž patří i dostatečné množství folátu a vitaminu D.

Díky unikátnímu složení Femibionu 1 pomůžete připravit nejen Vaše tělo na těhotenství, ale podpořit i správný vývoj Vašeho nenarozeného děťátka během prvních 12 týdnů těhotenství

Jak pomáhají jednotlivé složky

Kyselina listová se významně podílí na dělení buněk, krvetvorbě a přispívá k růstu

zárodečných tkání včetně placenty. Placenta pak zprostředkovává přenos živin k nenarozenému dítěti.

Tělo kyselinu listovou přemění na jednodušší folát, což je její biologicky aktivní forma.

Avšak organismus téměř 50% žen nedokáže z genetických příčin přeměnit dostatečné množství kyseliny listové na tyto aktivní formy. Důvodem je porucha enzymu MTHFR.

Metafolin – obsažený ve Femibionu – je forma folátu, kterou může tělo využít přímo a to i u žen s MTHFR mutací.

DHA omega-3 nenasycená mastná kyselina je důležitou složkou všech buněčných membrán kdekoli v těle, zvlášť vysoce je však koncentrovaná v mozku a v oční sítnici. Pravidelný přísun

DHA u matky přispívá k normálnímu vývoji očí a mozku děťátka. Příznivého účinku se dosáhne při příjmu 200 mg DHA denně nad doporučený denní příjem 250g omega-3 (DHA a EPA) stravou.

Matka poskytuje DHA svému dítěti prostřednictvím placenty a mateřského mléka. Její spotřeba v 13. týdnu těhotenství stoupá, proto doporučujeme užívání přípravku Femibion 2 s DHA od začátku druhého trimestru až do ukončení kojení.

Femibion 2 s vitaminem D3 obsahuje 200 mg DHA z vysoce čistého, koncentrovaného rybího oleje. Přísně kontrolovaným výrobním procesem je garantována vynikající kvalita a odstranění zápachu tobolek s obsahem DHA.

Zajímavé:  Děloha - vše o zdraví

Femibion dále obsahuje 10 důležitých vitaminu a jód

 • vitamin D se též podílí na správném dělení buněk; dále přispívá k normální funkci imunitního systému a udržení stavu kostí a zubů
 • vitamin B1 přispívá k udržení normálního stavu energie
 • vitamin B2 je též nezbytný pro získávání energie, dále pomáhá udržet přirozenou kůži a sliznice
 • vitamin B6 má příznivý vliv na metabolismus bílkovin, podílí se na tvorbě červených krvinek a tím přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání. Je též důležitý pro normální funkci nervového a imunitního systému.
 • vitamin B12 přispívá k tvorbě červených krvinek a podílí se na dělení buněk
 • vitamin C se podílí na výstavbě kolagenu v krevních cévách, kůži, dásních, zubech, chrupavkách, kostech a tím pomáhá jejich normální funkci. Současně zlepšuje vstřebávání železa.
 • vitamin E napomáhá k ochraně buněk a tkání před tzv. volnými radikály
 • biotin přispívá k udržení kvality pokožky a vlasů
 • kyselina pantotenová je významná pro tvorbu aktivních látek, např. hormonu, vitaminu D, a má vliv na normální duševní výkon.
 • niacin společně s dalšími vitaminy skupiny B pomáhá udržet kůži a sliznice v dobré kondici, podílí se na zajištění dostatku energie pro tělo a ke zmírnění únavy a vyčerpání
 • jód je nezbytný pro funkci štítné žlázy (plodu a matky), která produkuje důležité hormony. Tyto hormony jsou důležité pro energetický metabolismus, růst a vývoj plodu a přispívají k normální funkci nervového systému.

Nezapomínejte, že vitaminy nenahrazují zdravou a pestrou stravu ani zdravý životní styl, ale mohou napomáhat doplnění důležitých složek potravy.

Jak správně užívat?

Femibion 2 s vitaminem D3 obsahuje růžové tablety, které Vám poskytují kyselinu listovou, Metafolin, vit. D3 a další vitaminy pro těhotné, a želatinové tobolky s olejem bohatým na DHA.

Užívejte denně 1 tabletu a 1 tobolku s jídlem nebo po jídle. Můžete užívat současně a nebo v různých obdobích dne. Zapíjejte dostatečným množstvím tekutiny. Nepřekračujte doporučené dávkování.

Přípravek není náhradou pestré stravy.

Velikost balení: 30 tablet + 30 tobolek

Uchovávání: Uchovávejte na suchém místě při teplotě do 25° C. Ukládejte mimo dosah a dohled dětí.

Femibion pomáhá mamince i miminku. Už je na trhu!

Péče o budoucí miminko začíná již v době plánování otěhotnění. Kromě správné výživy a životosprávy je důležité přijímat určité látky, které jsou nezbytné pro vývoj plodu, ve prospěch budoucího těhotenství i období po porodu. Na trh dorazily dva nové potravinové doplňky. A gynekologové, psychologové či odborníci na výživu to jen vítají.

Partneři obvykle už v době, kdy plánují budoucí miminko, přemýšlí o jeho zdraví, správnému vývinu. A je jasné, že kromě správné výživy a životosprávy je důležité přijímat určité látky, které jsou nezbytné pro vývoj plodu, ve prospěch budoucího těhotenství i období po porodu. Na trh dorazily dva nové potravinové doplňky, které jsou prospěšné miminku i samotné mamince.

O čem je řeč? Firma Merck uvedla na trh dva nové potravinové doplňky – l.  Femibion 800 Metafolin, který je určený pro ženy plánující těhotenství a 12 týdnů po otěhotnění, a Femibion 400 DHA + Metafolin, vhodný pro budoucí maminky od 13. týdne těhotenství až do ukončení kojení.

Odborníci novinku jen vítají. Proč se o doplněk zajímat, vysvětlili gynekolog, psycholožka či odborník na výživu.

 Proč užívat Femibion 800 a Femibion 400

Gynekolog MUDr. Tomáš Fait, PhD.

Femibion 800 je doporučován užívat 4 týdny před plánovaným početím a po otěhotnění ještě další tři měsíce. Od 4. měsíce těhotenství se doporučuje užívat Femibion 400, kde je nižší obsah folátů, které již nejsou potřebné v takové koncentraci, a naopak se připojují jiné významné látky – jako například nepostradatelné omega-3 DHA.

 DHA je vhodné v těhotenství i během kojení

Odborník na výživu Mgr. Pavel Suchánek

Omega-3 nenasycené mastné kyseliny jsou zdraví prospěšné tuky, které jsou nepostradatelné pro zdravý vývoj vašeho miminka, ale i pro zdravý průběh těhotenství a období kojení. Jsou to látky tělu vlastní, které jsou obsaženy v lidském mozku.

Ze všech kyselin omega-3 je v mozku nejvíce zastoupena DHA, tedy kyselina dokosahexaenová. Je součástí buněčných membrán a podílí se na přenosu informací do mozkových buněk – nedostatek DHA v buněčných membránách může vést k různým poruchám. Potřeba DHA výrazně stoupá v období těhotenství, a to zejména ve 2.

trimestru, kdy dochází k tvorbě a bouřlivému rozvoji mozku plodu.

Dítě, které přijímá dostatek DHA před narozením a v době kojení, má dobrý základ pro budoucí intelektuální a psychomotorický vývoj.

Nastávající matky mohou předcházet poporodním depresím

Psycholožka PhDr. Laura Strouhalová, Csc.

Ženy jsou obvykle geneticky náchylnější k depresím než muži. A poporodní deprese pak obzvlášť představuje závažnou psychickou poruchu, která by se neměla podceňovat. S intenzivním prožíváním deprese se můžeme setkat už brzy po porodu, ty méně intenzivní začínají plíživě od dvou týdnů do jednoho roku poté.

Projevují se hlavně nadměrnou únavou až vyčerpaností, nespavostí, podrážděností, sebevýčitkami, ať již ve vztahu k péči o dítě – nejsem dobrá matka, rodinu – nejsem dobrá manželka, nedokážu se o rodinu postarat, či namířené proti vlastní osobě – jsem neschopná, nic nezvládám. Dalšími projevy poporodních depresí mohou být napětí, úzkosti, pocity nejistoty a strachu.

Intenzita depresivního prožívání má zásadní vliv na schopnost postarat se o dítě.

Prevenci rozvoje depresí spojených s těhotenstvím a porodem je možné podporovat dostatečným příjmem DHA omega-3 nenasycených mastných kyselin. Každá maminka si zaslouží prožít mateřství v klidu a duševní pohodě.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *