Fleky na kůži – vše o zdraví

Fleky na kůži - Vše o zdraví

Zdroj: Shutterstock

Fleky na kůži - Vše o zdraví Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Některé zdravotní obtíže můžeme odhalit pouhým pohledem. O tom, co se děje v našem těle vypovídá i stav pokožky, nehtů nebo vlasů. Lékaři z nich mohou zjistit, že trpíte úzkostí, velkou mírou stresu, zažívacími problémy nebo třeba cukrovkou.

Červená oční víčka 

Opuchnutá, červená nebo povislá oční víčka a malé hrudkovité výrůstky kolem nich můžou být příznakem alergie nebo podráždění od kosmetických přípravků. Nejčastěji za to může řasenka, oční stíny nebo šampon. To vyšlo z výzkumu očního lékaře Roberta Abele z Delaware Ophthalmology Consultants ve Wilmingtonu.

Při kontaktu s alergenem se na pokožce nejčastěji objevuje červené místo, které svědí nebo pálí. Kromě toho se může objevit i kopřivka, ekzém nebo dokonce olupování kůže. Mezi nejčastější kosmetické přípravky, které způsobují alergické reakce jsou šampony a kondicionéry, barvy na vlasy, parfémy, deodoranty a antiperspiranty, dezinfekční prostředky a tělová mléka.

Příčinou opuchnutých očních víček ale může být i alergie na některé potraviny. Nejčastěji jsou to mléčné výrobky, ořechy, vajíčka, ryby, sója, pšenice, citrusy nebo jahody. Někteří lidé tak mohou reagovat i na tea tree olej nebo propolis.

Tmavé skvrny na krku

Pigmentové skvrny sametového vzledu na kůži vzadu na krku a v podpaží bývají jedním z příznaků cukrovky. Doktor Robert Gabbay z Harvard Medical School’s Joslin Diabetes Center říká, že tyto tmavé skvrny na pokožce jsou ukazatelem, že vaše tělo začíná být odolné vůči inzulínu.

Pokud si tedy všimnete tmavé skvrny v tělesných záhybech, pravděpodobně máte nadváhu nebo trpíte obezitou. Pokud se navíc ve vaší rodině vyskytuje cukrovka, je vhodné navštívit lékaře, který vám zkontroluje hladinu glukózy v krvi. Podle doktora Gabbaye stačí zhubnout sedm procent tělesné váhy, a tím snížit riziko rozvinutí cukrovky až o dvě třetiny.

Fleky na kůži - Vše o zdraví

Mohlo by Vás zajímat:

Ocet, káva, brambory, projímadlo. Těchto 11 hollywoodských celebrit šokuje svou péčí o pleť

Okousané nehty

Okusování nehtů může být důsledkem stresu, nudy, nebo dokonce perfekcionismu. Psychiatr Gregory Thorkelson z UPMC Western Psychiatric Institute and Clinic v Pittsburghu říká, že i kdyby nebyla úzkost přímou příčinou kožních problémů, může je rozhodně zhoršit. Ve stresu se vždy zhorší atopický ekzém nebo lupénka.

Stres negativně působí na naše zdraví a také na vzhled pokožky. Hormony, které se v těle při stresu vyplavují, oslabují ochrannou bariéru pleti, pokožka je vysušená, ztrácí jas a zdravou barvu. Objevují se červené žilky, kruhy a váčky pod očima nebo hluboké vrásky.

Kvůli stresu člověk také vypadá starší. Když se mračí, dělají se mu vrásky. Někteří odborníci říkají, že kvůli stresu můžeme vypadat i o deset let starší. Důležité tedy je starostlivě pečovat o svou pleť, vyhýbat se stresovým situacím a spát dostatečné množství hodin.

Barevné skvrny na vulvě

Červené, hnědé, bílé, růžové nebo černé skvrny na vulvě a v jejím okolí jsou podle doktorky Lauren Streicher z Feinberg School of Medicine at Northwestern University nutné hlídat. Zvláště pak, pokud se zvětšují či hrubnou je na čase navštívit kožního lékaře. Vždy se nemusí jednat o zhoubný melanom, ale raději nic nepodceňujte.

Je zajímavé, že podle doktorky Streicher je možné, že se melanom objeví na pokožce, která se na slunku nevystavovala. Navíc lékaři oblast vulvy při prohlídkách nekontrolují, tak si to musí ženy pohlídat samy. Ideální by samozřejmě bylo, abyste ztratily stud a lékaře o tuto prohlídku jednou za rok požádaly.

Suchá pokožka a polámané nehty

Extrémně suchá pleť, slabé vlasy, křehké a lámavé nehty můžou být znamením poruch štítné žlázy.

Endokrinoložka Minisha Sood z Lenox Hill Hospital v New Yorku vysvětlila, že kožní problémy může způsobit snížená funkce štítné žlázy nebo naopak její zvýšená funkce.

Snížená funkce se projevuje nejčastěji křehkými nehty, slabými vlasy a naopak zvýšená funkce může způsobit hrubou suchou pokožku na loktech a kolenou.

Fleky na kůži - Vše o zdraví Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Svědění kůže: Proč vzniká a co ho způsobuje?

MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Co vlastně je svědění a jaká je jeho funkce? Co jsou nejčastěji spouštěče svědění kůže? Dermatoložka odpovídá na otázky spojené s typickým příznakem atopie.

Svědění kůže je pro atopický ekzém a atopickou kůži i bez ekzému naprosto typické. Existují dokonce hypotézy, že vlastním projevem atopického ekzému je právě svědění a vyrážka vzniká jen druhotně, jako důsledek škrábání.

Jak vzniká svědění?

Na počátku svědění je podráždění nervových zakončení v kůži, tento signál se přenáší nervovými vlákny do mozku, kde je vyhodnocen, a jinými nervovými vlákny přichází impuls ke svalům, což vede k poškrábání za účelem odstranění příčiny.

Co je vlastně svědění a jakou má funkci? 

Svědění je nepříjemný pocit unikátní pro kůži – žádný jiný orgán kromě kůže ho nemá. U zvířat a u lidí mělo svědění kůže původně pozitivní, ochrannou funkci. Upozorňuje totiž na přítomnost parazitů, hmyzu či jiných živočichů či rostlin, tedy na nebezpečí pro daný organismus a riziko ohrožení jeho fungování, až i života.

  • „ Svědění bez příčiny ztrácí svůj původně prospěšný smysl a svého nositele hendikepuje.‘

Často se objevuje u kůže s porušenou bariérovou funkcí, která se laicky označuje jako citlivá, dráždivá, intolerantní.

Zde totiž dochází ke dráždění nechráněných nervů v kůži působením jinak neškodných vlivů, jako jsou teplo, zima, tření, pocení atp. Kožní nervy i kožní buňky jsou u těchto osob navíc vůči těmto jinak běžně snášeným podnětům zvýšeně vnímavé.

Kromě ekzematiků a alergiků se s takto citlivou kůží můžeme setkat u osob se suchou či stárnoucí kůží a také často u žen.

Fleky na kůži - Vše o zdraví

Silné, dlouhodobé svědění kůže je často horší než bolest, nutí ke škrábání, což vede k zraňování kůže a zánětu a ten zase vyvolává a zhoršuje svědění. Jedná se tu o jakýsi bludný kruh svědění a škrábání.

Svědění vede přes škrábání k poranění kůže, kde se pak snadno uchycují a pomnožují bakterie, což vede ke zhoršení svědění, zhoršení hojení kůže či kožní choroby a případně i infekci.

Chronické škrábání může způsobit ekzematizaci kůže – kůže je pak zhrubělá, suchá, olupuje se, tvoří se strupy, až svědivé uzly.

Co může způsobovat svědění?

  1. Svědění pokožky ovlivňuje mnoho faktorů jako spánek, osobní, studijní či pracovní život. 
  2. „Svědění není tedy nějakým speciálním příznakem pouze atopického ekzému.

 

Dlouhodobé svědění kůže bez jakékoliv vyrážky či zjevné příčiny může být reakcí na vnitřně užívané léky, onemocnění žlučníku, štítné žlázy, onemocnění krvetvorby, nádory, neurologické či psychiatrické choroby, HIV infekci, parazitární choroby či drogovou závislost.

U těchto celkových příčin obvykle svědí kůže celého těla. Příčiny svědění kůže se u jednoho člověka mohou i kombinovat.

Časté je svědění kůže navečer, což je dáno kromě vyvolávající příčiny i přirozeným snížením hladiny kortisolu v krvi večer a v noci – tento hormon nadledvin působí nejen protizánětlivě, ale i protisvědivě.

Svědění kůže po ránu je méně časté, v takových případech jsou v podezření vlivy působící přes noc (potrava a léky užívané navečer, prostředí ložnice atp.). Při hledání příčin se sledují časové souvislostí vzniku svědění – práce, volný čas a koníčky, domácí prostředí.

Častěji kůže svědí v zimě než v létě, a to z řady důvodů, jako je suchý vzduch ve vytápěných místnostech i venku, teplo a tření oděvem, přesušení kůže, menší pocit žízně a horší hydratace.

Také imunitní systém se s měnící se sezonou musí těmto změnám přizpůsobovat, což vede k přechodnému rozkolísání imunitní rovnováhy, a to se zjevně projeví častěji právě u zánětlivých kožních chorob než u zdravé kůže. 

Fleky na kůži - Vše o zdraví

  • „U atopiků svědí kůže nejčastěji v oblasti jemné, tenké kůže, tedy vkožních ohbí, jako jsou zákolenní, loketní jamky, zápěstí, víčka, krk, ale i v místech tření kůže, jako jsou lopatky, v pase, bérce a lýtka.‘
  • Svědění v obličeji, zejména na rtech a jazyku, může být varovným signálem počínající anafylaxe – těžké alergické reakce s otokem kůže a sliznic, s dýchacími a polykacími obtížemi (někdy i se zarudnutím kůže či přímo kopřivkou) s následným rozvojem šokového stavu. 

 

Okamžitý komfort po osprchování a celodenní hydratace. Pro velmi suchou a podrážděnou citlivou pokožku se sklonem k atopii.

KOUPIT TEĎ Fleky na kůži - Vše o zdraví

Jak se dá svědění předcházet nebo jej alespoň zmírnit?

Svědění lze vhodnou prevencí, péčí o kůži a léčbou vždy zmírnit. Úplné vyléčení není vždy reálné – záleží na tom, zda se podaří odhalit spouštěče svědění a zda jsou odstranitelné.

Součástí zvládání svědění je i vyhýbání se určitým faktorům, které svědění vyvolávají či zhoršují. Jedná se o tzv. spouštěče, jejichž omezením lze svědění často předejít či ho zmírnit. Týká se to jak vlivů místních, tak celkových.

Mezi nejčastější spouštěcí vlivy patří:

  • teplo: přetopené místnosti, neprodyšné oblečení, horké koupele, sauna, teplo v lůžku
  • tření a drážděni kůže: oblečení – hrubé tkaniny, vlna, parfémované aviváže; textilní švy, etikety, neprodyšné či těsné oblečení, pásky
  • aktivity spojené se zapářkou, pocením a třením –práce, sporty, volný čas
  • kouření, pobyt v zakouřeném či prašném prostředí
  • kůži vysušující vlivy: časté či dlouhé mytí a koupání, časté plavání v bazénu, masáže aromatickými emulzemi, mycí prostředky – vysušující a parfémovaná mýdla, pěny
  • potrava, nápoje a léky zhoršující svědění kůže: ostrá a kořeněná jídla, aromatické ovoce, alkohol, horké nápoje, aromatické sýry atp.
  • psychika: stres, nedostatek spánku

Vhodná péče o kožní bariéru se u ekzému dokonce považuje za druh léčby. A pokud víte, proč, co a jak používat, tak jsou jak výsledky léčby, tak péče o kůži lepší.  Pomoci si můžete také vhodným výběrem stravy.

Fleky na kůži - Vše o zdraví

Pročtěte si také

Co pomáhá proti škrábání při neustálém svrbění kůže? Zkuste tyto tipy

I nová malá skvrna na kůži může značit velké problémy. Kdy by měli lidé zpozornět?

Fleky na kůži - Vše o zdraví

Lifestyle / Zdraví

V rámci prevence je dobré se na jaře a v létě především kolem poledne nevystavovat slunečním paprskům. Ilustrační foto: Dragan Sasic / Freeimages.com

Fleky na kůži - Vše o zdraví Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz

Lidé často odkládají kontrolu podezřelého znaménka. Ze zdravotního i estetického hlediska je však důležité řešit problém včas. Plastičtí chirurgové proto chtějí apelovat na praktické lékaře, aby si více všímali podezřelých kožních útvarů svých pacientů, a to nejen při preventivních prohlídkách. Na ty se totiž dostaví jen kolem třetiny dospělých.

„Často se setkáváme s tím, že lidé přicházejí s pokročilým stadiem kožních nádorů. Návštěvy specialisty se často bojí, protože tuší, že něco není v pořádku. Počet pacientů s rakovinou kůže přitom rok od roku stoupá,“ vysvětluje specialista plastické chirurgie Daniel Stehlík.

„Je to právě praktický lékař, který má k pacientům nejblíž, a nejlépe je tak může zbavit zbytečných obav z případných zákroků,“ dodává.

Ročně si jen diagnózu rakoviny kůže vyslechne kolem 16 000 mužů a 14 500 žen. Jde o nejčastější nádorové onemocnění v Česku, které má, co do počtu pacientů, velký náskok před dalšími onkologickými onemocněními.

„Na preventivních prohlídkách kontroluji pacientům znaménka vždy. Někdy si všimnu zvláštního znaménka nebo útvaru, i když léčím pacienta kvůli nachlazení. To hned píšu doporučení na kožní ambulanci,“ vysvětluje praktická lékařka Irena Moravíková ze Sdružení praktických lékařů.

Na preventivní vyšetření u praktického lékaře mají dospělí nárok jednou za dva roky. Pravidelně ho využívá jen asi 30 procent lidí.

Nejčastěji se rakovina kůže vyskytuje ve formě takzvaných bazaliomů a spinaliomů. Zprvu vypadají jako malé uzlíky či hrbolky. Rostou velmi pomalu, časem však mohou ničit tkáně a kosti ve svém okolí.

Spinaliom má navíc tendenci vytvářet v těle pacienta další nádorová ložiska (metastázy).

Nejnebezpečnějším typem rakoviny kůže je nechvalně známý melanom. Vypadá jako drobná skvrna na kůži nebo se skrývá za mateřským znaménkem. Jeho agresivita spočívá především v nezvykle časném vytváření metastáz a rychlém rozrůstání.

Zvláštní kategorii mateřských znamének, ze kterých se časem může rozvinout rakovina, tvoří takzvané rozsáhlé névocelulární névy. Za gigantické jsou považovány ty, které v dospělosti dosáhnou průměru 20 cm a více. V dětství tomu odpovídá velikost 3 až 4 krát menší.

„S takovými znaménky se rodí jedno dítě na 20 000 narozených dětí. Jejich přítomnost je spojena s řadou dalších vývojových anomálií, které s sebou nesou například poruchy nervového systému. Kolem patnácti let navíc hrozí, že se některé zdravé buňky ve znaménku promění v nádorové,“ říká Bohumil Zálešák, primář oddělení plastické a estetické chirurgie ve Fakultní nemocnici Olomouc.

I takto rozsáhlá znaménka dnes dokáže plastická chirurgie úspěšně odstranit. Ideální věk pro operaci rozsáhlých znamének je Zálešáka kolem tří až čtyř let. „Důležité je, aby tyto děti byly od malička sledovány.

Pediatři by měli znát rizika i možnosti odstranění těchto znamének a rodičům doporučit návštěvu u dermatologa.

I když se ukáže, že znaménko není nebezpečné, pro dítě může v budoucnu znamenat velké stigma,“ doplňuje Zálešák.

Zatímco příčina vzniku mateřských znamének není přesně známá, o hlavním viníkovi rozvoje rakoviny kůže víme již dlouho. Je jím UV záření. Lékaři proto doporučují nevystavovat se slunečním paprskům v době kolem poledne, používat opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem a pravidelně sledovat svá znaménka.

Za znepokojující se považují asymetrické tvary, nepravidelné ohraničení, různé zabarvení, průměr větší než pět milimetrů nebo vyvýšení znaménka. „Zpozornět by lidé měli i v případě, že se jim na kůži objeví nový útvar, který během dvou až čtyř týdnů nezmizí,“ dodává specialista Daniel Stehlík.

Autor: Lucie Rychlá

Sdílet na FB

Vředy, rakovina i fleky na kůži. Co všechno způsobí stres?

Ženy a muži reagují na psychické vypětí rozdílně, souvisí to s látkami v jejich těle. Zatímco muži mají vyšší hladinu androgenů, u žen převažují estrogeny. A tak jdou pánové do všeho po hlavě a chtějí se s problémem hned poprat, ženy radši všechno pěkně v klidu proberou a vyřeší.

Stresem tělo reaguje na nebezpečí. Předně zrychluje reakce, takže stihneme utéct před rychle jedoucím autem (stejně jako lovci kdysi dávno prchali před rozběsněným mamutem).

Jenže když je stresu moc a trvá dlouho, projeví se i na našem zdraví – vysokým krevním tlakem, mrtvicí, žaludečními vředy…

U žen navíc často problémy s cyklem, vynechání menstruace a také padání vlasů jsou dokonce prvními příznaky přílišného vypětí.

Jaké jsou další projevy stresu?

Kvůli stresu často saháme po nezdravém jídle z fastfoodů, což žaludek může namíchnout tak, že už nám nedovolí pozřít ani sousto. Nejčastější problémy zažívací soustavy způsobené stresem jsou křeče, nadýmání, pálení žáhy nebo i syndrom dráždivého tračníku či žaludeční vředy. V souvislosti s tím je také obvyklé přibírání na váze nebo naopak hubnutí.

Psychické vypětí negativně ovlivňuje celou kardiovaskulární soustavu. Kdo se často stresuje, může počítat s vysokým krevním tlakem a časem i s infarktem nebo mozkovou mrtvicí.

Horší obranyschopnost je jednou z komplikovaných fyzických reakcí na stres. Tělo pak nezvládne bojovat s viry a nemoci se mohou rozvinout v chronické potíže.

Podle některých studií existuje spojení mezi stresem a rakovinou prsu a vaječníků. Jeden výzkum dokonce zjistil, že ženy, které zažily hodně stresující okamžik, jako je rozvod nebo úmrtí partnera, mají o 60 procent vyšší riziko vzniku nádoru.

Některým lidem naskáčou při vystoupení před lidmi po celém těle červené fleky, někomu se zase ve stresu objeví nepříjemné a svědivé vyrážky.

Naštvání, plačtivost i vážnější duševní nemoci, jako je deprese… Naše psychika při stresu trpí. Ženy dokážou některé emoce, například vztek nebo agresi, lépe skrývat, ale deprese je skolí až dvakrát častěji. Často se totiž dostaví po porodu nebo po přechodu, což se mužů netýká.

Problémy s usínáním, když v práci nevíte, kam dřív skočit, zná každý. Potíž je hlavně v tom, že abychom dokázali problémy řešit, měli bychom mít dost sil. A kde jinde je vzít než v noci v posteli.

Málokdo se ve stresu zvládne koncentrovat a pracovat efektivně. To pak může zapříčinit potíže v práci, vést k nespavosti… A tak pořád dokola.

ana

Co může pokožka prozradit o vašem zdraví

Hlavní obsahMotýlovitý erytém Foto: Profimedia.cz

Motýlovitý erytém – vyrážka po celém obličeji připomínající tzv. rosaceu (běžné kožní onemocnění, které se projevuje zčervenáním kůže obličeje a pupínky, v těžších případech dochází k výraznému zbytnění kůže nosu) může být ve skutečnosti prvotním příznakem lupénky.

Sametové pigmentové skvrny v podpaží

Foto: Profimedia.cz

Sametové pigmentové skvrny na krku a podpaží – může se jednat o benigní nádor způsobený obezitou, ale také o jeden z příznaků cukrovky. Ve výjimečných případech, pokud se skvrny vyskytují i v jiných místech (na rukou, rtech), mohou upozornit na rakovinu vnitřních orgánů.

Granuloma Annulare

Foto: Profimedia.cz

Ohraničené červené skvrny v oblasti bérců – neboli také odborně necrobiosis lipoidica diabeticorum patří mezi nejčastější komplikace diabetu. Skvrna je nejprve červená, poté se na ní utvářejí žlutavé okraje, které mohou zvředovatět a posléze prasknout. Skvrna poté začne svědit a bolet.

Svědivá červeno-fialová vyrážka

Foto: Profimedia.cz

Svědivá červeno-fialová vyrážka – obvykle se objevuje na zápěstí či kotnících, ale může se objevit i v okolí úst nebo v dolní části zad, na šíji, nohou či genitáliích.

Příčina není známa, nicméně existují případy, kdy se toto onemocnění objevilo jako alergická reakce na některé léky proti vysokému tlaku, artritidě či srdečním chorobám.

Výskyt této nemoci byl také hlášen jako komplikace při virovém onemocnění hepatitidy C nebo může být známkou chronického a velmi závažného kožního onemocnění. Je tedy dobré navštívit lékaře a nechat si udělat i tzv. jaterní testy.

Žraločí kůže – velmi hrubé kožní léze, které se vyskytují nejčastěji na spodní části zad nebo na zátylku. Často se objeví spolu s dalšími projevy jako červené pupínky připomínající akné, které se tvoří na tvářích a nosu, nebo pod pigmentovými skvrnami apod.

Jedná se o příznaky vzácného genetického onemocnění zvaného tuberózní skleróza, které se projevuje tvorbou benigních tumorů, postihujících četné orgánové systémy, nejčastěji kůži, mozek, ledviny a srdce. Postižen může být prakticky jakýkoliv orgánový systém. Dost často se u těchto lidí objeví i epilepsie.

Kůže na dlaních připomínající vařené dršťky

Foto: Profimedia.cz

Kůže na dlaních připomínající vařené dršťky – kůže na dlaních začne houstnout a vytvářejí se na ní sametově bílé záhyby, které připomínají vařené dršťky.

Až u 90 % všech nemocných je tento projev spojen s rakovinou.

Vyskytují-li se tyto problémy jen na dlaních, obvykle se jedná o rakovinu plic, pokud jsou tyto problémy doprovázeny i dalšími kožními projevy, může se jednat o rakovinu žaludku.

Dřevěné ruce a nohy – pokud se na rukoua dolních končetinách začne objevovat hnědé zabarvení a v oku se objeví žlutá skvrna, pak se obvykle jedná o tzv. nefrogenní systémovou fibrózu – pokročilé onemocnění ledvin, přiněmž dochází k otokům a tuhnutí kůže, ke zhoršení pohybu kloubů, svalové slabosti apod.

Šupinatá vyrážka na zadku a červený jazyk – červená, šupinatá vyrážka s malou erozí na kůži se nejčastěji vytváří v kožních záhybech, na zadku či v dlaních, ale i jinde na těle. K tomu nemocného začne trápit jasně červený a bolestivý jazyk. Podle odborníků to může signalizovat nádor slinivky břišní.

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

S čím nejčastěji chodíme na kožní?

Kůže je největší lidský orgán, dělá, co může, aby nás ochránila před infekcí, před vlivy vnějšího prostředí, udržuje naši stálou tělesnou teplotu.

Jak se jí odvděčujeme? V létě ji vysušujeme klimatizací, v zimě zas trháme změnou teplot.

Co všechno naši kůži může zatěžovat a nepříznivě ovlivňovat, a to nejen v zimě? A čím jí uděláme dobře? Zeptali jsme se primářky Dermatolovenerologického oddělení v nemoci Motol Aleny Machovcové.

Vyrážka může být i reakcí na protinádorovou léčbu

Pokud se u vás znenadání objeví vyrážka, kopřivka, červené fleky v obličeji nebo se vám začne z těla loupat kůže, vězte, že určit příčinu v teple domova je často úkol hodný Nostradama. Svěřte se raději do rukou lékaře, jen ten skrze epikutánní testy (zjišťování alergií prostřednictvím tzv.

náplasťového testu) nebo krevní odběry dokáže určit, co vás potrápilo. Může jít o kožní reakci na nikl, kobalt, textil, saponáty, ale často i o potravinovou alergii. „U atopiků bývá například problém s příjmem mléčné bílkoviny, ryb, lepku a ořechů.

Těchto potravin by se tedy měli vyvarovat,“ říká Alena Machovcová.

Je zajímavé, že zatímco jablka jsou termolabilní – syrová vadí, ale teplem opracovaná většinou ne, pro ořechy to neplatí. Štrúdl s ořechy tedy nemocný zvládne, ale asi ne bez vyrážky.

Potíž bývá i se sushi, po kterém se lidé osypávají, v horším případě mohou upadnout do anafylaktického šoku.

Častou skupinou alergenů, které se projevují postižením kůže, se v poslední době staly konzervanty a barviva v potravinách.

„Příliš se nemluví o tom, že některá protinádorová léčba, zejména léčba nádoru plic, prsu a gastrointestinálního traktu je doprovázená svěděním a výrazným olupováním kůže. Udává to až 35 % pacientů. Tento nepříznivý jev je dán obsahem látek, které jsou namířené proti receptorům růstového faktoru, zastavují keratinizaci kůže a ztenčují její vrstvu,“ vysvětluje primářka.

V zimě nás trápí ekzémy

Do ordinace kožního lékaře ale v zimním období přicházejí lidé zejména se svěděním, které mají na svědomí zimní ekzémy. „Je to dáno teplotním gradientem, kdy kůže ztrácí hodně vody,“ říká Alena Machovcová.

Projevuje se červenými oválnými ložisky velikosti mince, které hodně svědí. Poměrně zajímavým faktem je skutečnost, že se tyto skvrny netvoří jen v místě přímého působení chladu na kůži. Nejčastěji se objeví na pažích, nohách, až pak na obličeji.

Kůže svědí, loupe se, červené fleky přecházejí v bílé šupiny, ale netrvá to věčně. „Záleží na tom, v jak akutní fázi se kůže nachází.

Pokud pokožku hodně mažeme a zlepší se počasí, tak zimní ekzém zmizí do týdne, deseti dnů,“ říká primářka a přidává radu: „Zimnímu ekzému se dá předejít intenzivním mazáním a omezeným používáním tekutých gelů a mýdel.“

Na léto máme opalovací krémy, které nám pomocí čísla SPF faktoru poradí, jak dlouho a kde je máme používat. Existuje podobná pomůcka i pro zimu? „Číselně to na přípravcích vyjádřeno není, ale vhodný přípravek poznáme už podle názvu.

V zimě používejte mastné krémy, ne příliš parfemované. V létě mléka a hydratační krémy,“ radí Alena Machovcová. Stále se však i lékaři setkávají s fatálními chybami, kterých se hlavně mladí lyžníci dopouštějí na svých tělech. Mažou se totiž hydratačními krémy v zimě.

Jenže kůži je třeba v zimě uzavřít a vytvořit na ní film, aby se voda držela uvnitř. Pozor pak dávejte zejména u dětí, jejichž kůže snáší poryvy větru a výkyvy teplot často velmi špatně.

Není-li optimálně chráněna, už během krátkého pobytu mohou děti přijít k červeným a bílým mapám na obličeji.

  • Nechoďte ven s čerstvě umytou pokožkou.
  • Mažte se i dvakrát po sobě.
  • Zkraťte dobu pobytu venku, zvláště je-li větrno a mrazivo.

Pakliže už k nějakým kožním reakcím dojde, doporučuje primářka mazání mastnou mastí ve vyšší vrstvě. Pokud obtíže neodezní do několika hodin, navštivte lékaře. Může se totiž jednat o první stupeň omrzlin. Tedy o termální poškození, kdy se ve tkáních začnou tvořit ledové krystalky, které buňky tkáně doslova roztrhají.

Trápí vás tmavé skvrny na kůži? Pozor, může to být příznak rakoviny a cukrovky!

Foto: Misha Beliy, Shutterstock.com

O kůži v obličeji se většinou staráte pečlivě. Podle dermatologů je ale vhodné věnovat pozornost i pokožce těla a nehtům. Mohou se zde totiž projevit příznaky některých chorob probíhajících uvnitř těla – a to i těch nejzávažnějších: cukrovky a rakoviny.

Kůži se věnujte pravidelně a občas se pečlivě pozorujte. Některé drobnosti, nad kterými pravděpodobně mávnete rukou, mohou být příznakem závažných zdravotních problémů a podcenit je by mohlo být fatální. Které to jsou?

Určitě jste se s ním už někdy setkali, nejčastěji v oblasti obličeje. Lehce narudlý pupínek s tvrdým středem, okolí je napuchlé a nejde vymáčknout. A když už se to povede, krve teče tolik, že by měl Drákula radost.

„Může se jednat o banalitu, jako je zatržený fibromek, také ale může jít o kožní nádor,“ říká Hana Smutková, primářka centra Asklepion.

Jaroslava Kružíková, kožní lékařka s praxí v Hronově a Vrchlabí, dodává, že krvácející pupínek byste nikdy neměli mačkat: „Nemusí se jednat o nic závažného, na druhé straně to může být útvar, který je nutno co nejdříve odstranit.“ Pokud pupínek do týdne nezmizí, navštivte odborníka.

Foto: George Rudy, Shutterstock.com

Některé pupínky se chovají nestandardně, tak je raději dál nevymačkávejte a zajděte ke kožnímu lékaři

Popraskané rty? V zimě nic výjimečného. Ovšem i v případě této zdánlivé drobnosti je třeba mít se na pozoru.

„Popraskané rty mohou vzniknout povětrnostními vlivy, jako je velký mráz, nebo naopak slunce, když jste sliznici rtů zapomněli ošetřit ochranným balzámem nebo vazelínou,“ říká Hana Smutková.

„Mohou být ale způsobeny i kvasinkovou infekcí – zejména praskající koutky –, nedostatkem vitaminu B nebo vedlejším účinkem léků,“ dodává. Pokud potíže přetrvávají déle než týden, poraďte se s dermatologem.

Třebaže berete péči o pokožku zodpovědně, přesto se na těle nachází skvrnka, kterou nelze promastit a nemizí? Dermatoložka Jaroslava Kružíková připomíná, že je důležité, kde konkrétně se skvrna nachází a zda je zarudlá, svědí, je ostře ohraničená, šupí či nešupí – to vše vypovídá o povaze problému. Podle Hany Smutkové se zpravidla jedná o ložisko ekzému nebo lupénky (psoriázy), plísňovou infekci nebo počínající bradavičku (keratózu).

Foto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Rozpraskané rty? Jestli na ně nic nefunguje, ukažte je odborníkovi

Tmavé skvrny na těle netrápí pouze seniory ve formě stařecké pigmentace. Najdete-li je v podpaží, nejspíše se jedná o defekt vzniklý mechanickým drážděním nebo chronickým zánětem. Může být způsoben i nadměrným pocením a zapařením u obézních lidí.

Pozornost zvyšte v případě, že je kůže nejen tmavá, ale i drsná s drobnými výrůstky. Podle Hany Smutkové to může být projev dědičného nebo i nádorového onemocnění (tzv.

paraneoplastický projev – ten je způsobený aktivitou nádoru, který roste někde v těle).

A co tmavá kůže na krku? „Na krku se může jednat o solární elastózu, což je degenerativní poškození kůže zapříčiněné nadměrným sluněním, nebo vznikne jako reakce kůže na aplikaci parfému a následné vystavení slunci,“ vysvětluje odbornice. Dalším skrytým důvodem tmavých oblastí na kůži může být i cukrovka – proto tyto změny nepodceňujte. Jakmile je objevíte, kontaktujte lékaře a podstupte krevní test, který vám řekne, jak na tom jste.

Foto: JL-Pfeifer, Shutterstock.com

Skrýváte pod krásným lakem tmavé skvrny?

Sportovkyně a turistky bývají zvyklé na otlaky, které – nejčastěji na nehtech palců – způsobí temné skvrnky. Bývá to pouze následek traumatizace nohou v obuvi a většinou je to krevní podlitina.

Tmavé skvrny na nehtech ale mohou značit i celkové onemocnění. Z těch mírnějších jmenujme třeba pigmentový névus v nehtovém lůžku či plíseň často spojenou se ztlušťováním nehtů, ze závažnějších kožní nádor melanom.

Ten, na rozdíl od modřiny, která odrůstá s nehtem, zůstává stále na svém místě.

Prohlížíte si svou kůži pozorně?

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector