Helicobacter pylori – vše o zdraví

Helicobacter pylori - Vše o zdraví

Každý má příležitostné zažívací symptomy, jako je žaludeční nevolnost, nadýmání, plynatost, pálení žáhy, zácpa nebo průjem. Pokud se však tyto příznaky objevují často, mohou způsobit vážné narušení vašeho života. Naštěstí mohou mít změny stravovacích návyků a životního stylu pozitivní vliv na naše zdraví střev.

Občasné zažívací problémy jsou častou stížností a existuje několik možných příčin, od stravy po stres. Příznaky často ustupují samy od sebe, ale některé jednoduché opravné doplňky stravy mohou nepohodlí zmírnit.

Léky nebo nesnášenlivost potravin mohou také způsobit pravidelné zažívací potíže. Domácí léky mohou pomoci zlepšit trávení v krátkodobém horizontu. Trvalé zlepšování může vyžadovat výraznější změny ve stravě nebo životním stylu.

Tělesnému trávení může také pomoci pomalé stravování a relaxace před jídlem a po jídle.

Konzumace více vlákniny, probiotik a vyhýbání se určitým produktům, jako jsou zpracované potraviny, může vést k trvalejší úlevě od příznaků zažívacích potíží.

PROBIOTIKA

Probiotika jsou prospěšné bakterie a kvasinky, které mohou zlepšit zdraví trávicího ústrojí, pokud jsou užívány jako doplňky stravy. Tyto zdravé bakterie pomáhají při trávení tím, že štěpí nestravitelná vlákna, která mohou jinak způsobit plynatost a nadýmání. Kromě toho mohou zlepšit příznaky zácpy a průjmu.

Probiotika se nacházejí ve fermentovaných potravinách, jako jsou kysané zelí, kimchi a miso, a také v jogurtech, které mají živé a aktivní kultury.

Jsou také k dispozici ve formě tobolek. Dobrý obecný probiotický doplněk bude obsahovat směs kmenů včetně Lactobacillus a Bifidobacterium.

VLÁKNINA

Je všeobecně známo, že vláknina je prospěšná pro dobré trávení. Rozpustná vláknina absorbuje vodu a pomáhá přidávat objem do stolice. Nerozpustná vláknina funguje jako obří zubní kartáček, který navíc pomáhá trávicímu traktu udržet vše v pohybu. 

Rozpustná vláknina se nachází v ovesných otrubách, luštěninách, ořechách a semenech, zatímco zelenina, celá zrna a pšeničné otruby jsou dobrým zdrojem nerozpustné vlákniny. Strava s vysokým obsahem vlákniny byla spojena se sníženým rizikem zažívacích podmínek, včetně vředů, refluxu, hemeroidů a divertikulitidy.

Prebiotika jsou dalším typem vlákniny, které živí vaše zdravé střevní bakterie. Bylo prokázáno, že strava s vysokým obsahem této vlákniny snižuje riziko zánětlivých střev. Prebiotika se vyskytují v mnoha druzích ovoce, zeleniny a zrn. 

MÁTOVÝ OLEJ

Máta peprná je jednou z nejklasičtějších vůní všech dob. Ale tato neuvěřitelně opojná vůně má více účinků než jen pro smyslové potěšení – ve skutečnosti je máta velmi zdravá rostlina s více možnostmi, než si dokážete představit.

Peppermintový olej lze zakoupit jako kadidlo, které vám dodá příjemnou vůni do vašeho domova nebo kanceláře, nebo ho lze zakoupit jako olej pro potravinářské účely. I když si možná nebudete myslet, že byste do mnoha potravin přidali pepermintový olej, možná svůj názor budete chtít přehodnotit.

Olej z máty peprné je jedním z nejvíce doporučovaných přírodních způsobů léčby symptomů IBS (syndrom dráždivého tračníku), jako je špatné trávení, plynatost, nadýmání, bolest a nepravidelné zažívání. Máta peprná navíc potlačuje stres, což přirozeně snižuje symptomy IBS.

IBS způsobuje zmatek ve střevech během stresu, protože nervový systém a trávicí systém vzájemně zaměnitelně spolupracují. Bylo zjištěno, že dokonce jen „šňupání“ máty peprné máty napomáhá příznakům, ale požití oleje nebo kapslí oleje může pomoci mnohem efektivněji. Peppermintový čaj je další populární možností, i když není tak silný jako samotný olej.

Jen nepatrná kapka oleje v horké vodě s citronem a zázvorem je silnou přírodní terapií pro narušené trávení.

Peppermintový olej spolu s kmínem, fenyklem a pelyňkovým olejem byly shledány třikrát účinnější než populární léky používaná k léčbě poruchy zvané dyspepsie.

Olej máty peprné působí tak, že omezuje křeče, žaludeční kyselinu a zmírňuje bolesti spojené se špatným trávením. Před dalším jídlem zkuste vypít trochu vody zředěné kapkou máty peprné.

Nebo se rozhodněte pro horký šálek čaje máty peprné s jídlem, což je ještě účinnější způsob.

Bylo také zjištěno, že olej máty peprné ošetřuje různé stavy včetně: úzkosti, zlepšení mentálního soustředění, nachlazení, bolestí svalů a dokonce i bolestí hlavy.

Ujistěte se, že si koupíte 100% čistý, potravinářský éterický olej, nejlépe organický, pro nejbezpečnější variantu. V seznamu ingrediencí byste měli vyhledat botanický název, který zajistí, že je stoprocentně čistý a odvozený od skutečné máty peprné. Složka (botanický název) by měla být: Mentha piperita.  

Helicobacter pylori - Vše o zdraví

TRÁVÍCÍ ENZYMY

Enzymy jsou bílkoviny, které vaše tělo produkuje, aby katalyzovaly specifické chemické reakce. Vaše slinivka, žaludek a slinné žlázy uvolňují všechny enzymy, které pomáhají rozkládat jídlo na živiny, které vaše tělo dokáže absorbovat. Enzymy také chrání vaše střevo tím, že odbourávají zánětlivé sloučeniny, jako jsou lektiny, které přispívají k prosakování střev.

Různé enzymy pracují na trávení různých sloučenin ve vaší stravě, jako jsou aminokyseliny nebo cukry. Například enzym laktáza je nutný pro trávení laktózových cukrů. Protože většina dospělých již neprodukuje laktázu, mnoho lidí nemůže mléčné výrobky trávit.

Trávicí enzymy jsou nezbytné pro rozklad potravin, které jíte, na surové stavební bloky, které podporují vaše tělo. Zácpa, malabsorpce nebo potíže s přechodem na novou stravu mohou být příznaky nedostatečných enzymů.

Enzymatické doplňky mohou být seskupeny do tří kategorií podle jejich zdroje: živočišné, rostlinné nebo z hub. Fungální enzymy jsou silnou, dostupnou a širokospektrální variantou. Protože jsou tyto enzymy získávány z hub, mohou mít nepříznivé účinky na lidi s extrémní citlivostí na houby.

  • Enzymy získané ze zvířat (obvykle pankreatické produkty z prasat) jsou širokospektrální, silné a nejvíce podobné našim vlastním enzymům, ale mají sklon být dražší a méně stabilní při skladování a mohou být obtížné pro lidi s citlivějším imunitním systémem.
  • Konečně, rostlinné enzymy, jako je bromelain nebo papain, mají tendenci být omezenější a méně účinné, ale jsou dostupné a stabilní při skladování.
  • Trávicí enzymy jsou mocným nástrojem pro okamžité zmírnění problémů, ale nakonec řešení pochází z identifikace zdrojů zánětu a stresu. 
  • Betain

Betain je přirozeně se vyskytující aminokyselinová sloučenina známá také jako trimethylglycin nebo TMG.

Betain je neesenciální živina, která se vyskytuje v mnoha zdrojích potravy, včetně cukrové řepy, pšeničných otrub, žitného zrna, špenátu, quinoi, hnědé rýže, sladkých brambor, krůtího prsa, hovězího, telecího masa a některých mořských plodů, jako jsou krevety. Původně byl objeven v řepě, odkud je odvozen název betain.

Výhody betainu pro zdraví jsou četné. Důkazy stále více ukazují, že betain je rozhodující živinou při ochraně a zlepšování funkce vnitřních orgánů a zlepšování metrik vaskulárního rizika. Může také pomoci s trávicí funkcí, zdravím srdce, funkcí jater a detoxikací, ztrátou tuku a zlepšením svalové hmoty.

Aby bylo možné trávit jídlo, musí mít váš žaludek dostatečnou hladinu kyseliny.

Bez dostatečného množství kyselin se jídlo, které jíte, nebude úplně rozkládat, což znamená, že nebudete schopni absorbovat všechny živiny poskytované vaší potravou.

V důsledku toho může nedostatečná hladina kyseliny vést k nutričním nedostatkům, které mohou zase vést ke zvýšenému riziku vzniku řady zdravotních a hormonálních problémů. 

Kyselina, která v trávicím procesu nese největší pracovní zátěž, je kyselina chlorovodíková nebo HCl. Bez dostatečného množství HCl v žaludku budete trpět zažívací dysfunkcí. Naštěstí existuje sloučenina betainu, která se často používá k podpoře tohoto zažívacího problému.

Betain hydrochlorid je sloučenina, která se skládá z betainu a hydrochloridu a přirozeně se vyskytuje v řepě. Nejoblíbenějším složením betainových doplňků je betainový HCl.

Když je betaine HC1 (hydrochlorid) užíván jako doplněk k trávení, podporuje tvorbu další kyseliny chlorovodíkové v žaludku, což napomáhá trávení. Pomáhá při vstřebávání B12, vápníku, železa a bílkovin.

Předpokládá se také, že zabrání nadměrné produkci plísní a bakterií tím, že zajistí, že budete mít dostatečné množství kyseliny, abyste je zabili. Lidé, kteří trpí kandidou (přerůstáním kvasinek), mají často nízkou hladinu žaludeční kyseliny.

Nejrozsáhlejším zkoumaným přínosem betainu pro zdraví je jeho kardiovaskulární účinek. Primární způsob, jakým může betain chránit zdraví srdce, je snížení hladiny aminokyseliny homocysteinu v krevním řečišti.

Dělá to tím, že spojuje molekulu homocysteinu s jednou ze svých methylových skupin; to ji zase promění v neškodnou látku zvanou methionin.

Zvýšené hladiny homocysteinu v krvi mohou ucpat tepny vytvořením arteriálního plaku, což může přispět ke kardiovaskulárním zdravotním problémům.  

Betain může také podporovat zdravou funkci jater a detoxikaci jater. Existuje mnoho příčin, které mohou mít za následek nadměrné hromadění mastných kyselin v játrech.

Betain může pomoci rozkládat mastné kyseliny v játrech, a také se ukázalo, že pomáhá lidem při zotavování se z poškození jater.

Navíc existují důkazy, které naznačují, že betain může chránit játra před hepatotoxiny, jako je chlorid uhličitý a ethanol.  

  1. MAHÓNIE CESMÍNOLISTÁ
  2. Kořen a kořenový kmen (oddenek) mahónie cesmínolisté se používají k výrobě léků.
  3. Mahónie cesmínolisté se používá na žaludeční vředy, gastroezofageální refluxní chorobu (GERD), žaludeční nevolnost, jako hořké tonikum, k léčbě infekcí a k čištění střev. 
  4. Mahónie cesmínolisté se také aplikuje na kůži pro kožní onemocnění zvané psoriáza a jako dezinfekční prostředek.
  5. Chemikálie v této rostlině mohou pomáhat v boji proti bakteriálním a plísňovým infekcím.
  6. KELP
Zajímavé:  Tupozrakost Léčba V Dospělosti?

Jako doplněk se řasa kelp používá jako přírodní zdroj jódu. Kelp může zlepšit smyslové receptory. Může také podporovat zdravé nehty a krevní cévy, napomáhá trávení a odstraňuje zácpu. Může také snížit vypadávání vlasů a pomoci s regulací hmotnosti. Kelp může léčit gastrointestinální vředy. Tvrdí se také, že snižuje riziko rakoviny prsu.

LNĚNÉ SEMÍNKO

Většina odborníků na výživu doporučuje mleté ​​celé lněné semínko, protože základní forma se snáze tráví. Celé lněné semínko může projít střevem nestrávené, což znamená, že nezískáte všechny výhody, které má mleté semínko.

Přínosy lněného semínka pro zdraví pramení ze skutečnosti, že má vysoký obsah vlákniny a omega-3 mastných kyselin a také fytochemikálie zvané lignany. Jedna polévková lžíce (7 gramů) mletého ​​lněného semínka obsahuje 2 gramy polynenasycených mastných kyselin (včetně omega 3), 2 gramy vlákniny a 37 kalorií. 

Lněné semínko se běžně používá ke zlepšení zdraví trávicího ústrojí nebo ke zmírnění zácpy. Lněné semínko může také pomoci snížit celkovou hladinu cholesterolu v krvi a hladinu lipoproteinů s nízkou hustotou, což může pomoci snížit riziko srdečních chorob.

Tipy pro zařazení lněného semínka do vaší stravy:

  • Přidejte lžíci mleté ​​lněné semínka do své teplé nebo studené cereálie.
  • Při výrobě sendviče přidejte lžičku mletého ​​lněného semínka na majonézu nebo hořčici.
  • Lžíci lněného semínka smíchejte do kelímku s jogurtem.
  • Lněné semínko použijte na sušenky, vdolky a jiné pečivo.

Pro ideální stravitelnost nechte lněné semínko odmočit v čisté vodě (nejlépe přes noc) a pak jej konzumujte. Takto získáte maximální množství živin i benefitů.

Stejně jako jiné zdroje vlákniny by se lněná semena měla užívat se spoustou vody nebo jiných tekutin. Lněné semínko by nemělo být užíváno současně s perorálními léky. 

EXTRAKT Z KOŘENE PAMPELIŠKY

Pampeliška se tradičně používá ke stimulaci funkce jater, ledvin a žlučníku. Pampeliška se používá k úlevě od zácpy, pro lepší trávení, proti zánětu a pro odstraňování vody z těla. Pampeliška je také bohatá na mikroživiny, jako je draslík, vápník a vitamíny A a C.

Pampeliškový extrakt můžete užívat před jídlem, protože stimuluje chuť k jídlu a trávení. Hořčiny v pampelišce aktivují chuťové buňky a stimulují produkci enzymů a tok žluči. To podporuje trávení a lepší vstřebávání živin.

Pampeliškový kořen může uvolnit plynatost a špatné trávení v důsledku přetížených jater. V čínské medicíně je kořen pampelišky používán jako tonikum. Žluč je nezbytná pro trávicí proces a pro vstřebávání tuků a vitamínů rozpustných v tucích.

Pití kořenového čaje pampelišky má také mírné projímavé účinky.

Kořen pampelišky má dlouhou historii použití ke zlepšení schopnosti jater detoxikovat. Mnoho odpadních produktů je vylučováno z těla žlučí a jak jsme již zmínili, kořen pampelišky může stimulovat tok žluči. Jako čistič krve nebo detoxikátor může kořen pampelišky pomáhat při léčbě zánětlivých stavů, jako je ekzém, akné a artritida. 

KURKUMIN

Extrakt z kurkumy (kurkumin) se používá k léčbě stavů, včetně nachlazení, zažívacích potíží a infekcí. Kurkumin je protizánětlivá sloučenina, kterou obsahuje kořen kurkumy.

Kurkuma přitahuje pozornost pro svůj potenciál ke zmírnění symptomů IBS. IBS je běžná porucha zažívacího systému, která způsobuje příznaky, jako jsou křeče v žaludku, průjem a zácpa.

Příčina IBS není známa a v současné době nejsou k dispozici žádné léky. Příznaky IBS jsou obvykle zvládány pomocí různých pomocných léků a změnou životního stylu, která zahrnuje také změny ve stravě.

Zahrnutí kurkumy do stravy je vhodné ke zvládnutí symptomů IBS. 

  • Helicobacter pylori - Vše o zdraví
  • EXTRAKT Z GRAPEFRUITOVÝCH SEMÍNEK
  • Extrakt z grapefruitových jadérek má několik výhod pro zdraví, pokud je užíván jako doplněk.

Extrakt obsahuje silné antimikrobiální látky. Extrakt z grapefruitových jadérek obsahuje silné sloučeniny, které mohou usmrtit více než 60 druhů bakterií a kvasinek a může být dokonce stejně účinný jako některá běžně předepisovaná lokální antimykotika a antibakteriální léčiva, jako je nystatin.

Extrakt ničí bakterie tím, že rozkládá jejich vnější membrány, což způsobí jejich prasknutí po pouhých 15 minutách expozice extraktu. Zabíjí také kvasinkové buňky způsobením apoptózy, což je proces, při kterém se buňky samy ničí.

Extrakt z grapefruitových jadérek obsahuje mnoho silných antioxidantů, které mohou chránit vaše tělo před oxidačním poškozením způsobeným volnými radikály. Oxidační poškození bylo spojeno s mnoha chronickými nemocemi, včetně srdečních chorob a cukrovkou.

Grapefruitový extrakt je bohatý na éterické oleje, vitamín E, flavonoidy a polyfenoly – všechny tyto látky působí ve vašem těle jako antioxidanty. Ve velmi vysokých koncentracích se v semenech grapefruitu nachází polyfenol naringin. Ve skutečnosti dává grapefruitu jeho hořkou chuť. Naringin má silné antioxidační schopnosti a bylo zjištěno, že chrání tkáně před radiačním poškozením.

Extrakt z grapefruitových jadérek může chránit žaludek před poškozením způsobeným alkoholem a stresem. Pravděpodobně také chrání sliznici žaludku před vředy a jinými lézemi zvýšením průtoku krve do oblasti a prevencí poškození způsobeného volnými radikály.

Tento extrakt je také schopen zabíjet bakterii H. pylori, která je považována za jednu z hlavních příčin zánětu žaludku a vředů. Předpokládá se, že antioxidanty a antimikrobiální sloučeniny v semenech grapefruitu mohou vašemu tělu také pomoci odvrátit infekční bakterie rostoucí ve vašem močovém traktu.

Vysoký cholesterol, obezita a cukrovka jsou některé z hlavních rizikových faktorů srdečních chorob, kdy extrakty z grapefruitových jadérek mohou tyto rizikové faktory zlepšit, a tak snížit šance na rozvoj srdečních chorob.

Autor článku: Ing. Radek Svoboda

Helicobacter pylori – nenápadný nepřítel

Helicobacter pylori je jednou z nejčastějších infekcí lidského organismu. Usazuje se v žaludku a může způsobit až rakovinu trávicího traktu. Poradíme vám, jak infekci odhalíte.

Helicobacter pylori je bakterie, které způsobuje infekční onemocnění trávicího systému, kůže a krve. Nejvíce náchylní k infekci jsou osoby s oslabenou imunitou.

Co bakterie způsobuje

  • nepříjemné bolesti a pálení v podbřišku a žaludku, hlavně v době mezi jídly a v noci,
  • špatné trávení až zácpu,
  • říhání, nadýmání a plynatost,
  • nechutenství, nevolnost, zvracení a ztrátu hmotnosti,
  • problémy s pokožkou – suchá kůže, zarudnutí, ekzémy, ale i akné.

Helicobacter pylori - Vše o zdraví

Bakterie Helicobacer pylori se vyskytuje i na předmětech jako jsou jídelní příbory nebo talíře. Bakterie na nich přežívají přibližně dvě minuty, poté už byste se při styku s nimi neměli nakazit.

Jak helicobacter pylori odhalit?

Přítomnost bakterie odhalí lékař na základně odběru krve. Toto vyšetření je však pouze orientační. Pokud je vyšetření pozitivní, odebírá se vzorek ze stolice a je prováděn tzv. dechový test, kdy pacient vypije testovací roztok a potom dýchne do zkumavky. Nejpřesnějším vyšetřením je to gastroskopické, kdy je pacientovy zavedena hadička ústy až do žaludku.

Otestujte se!

Přítomnost helicobacter pylori v těle si můžete zjistit i pomocí domácího testu. Stačí vám k tomu příslušný test a vzorek stolice. Pokud test odhalí přítomnost protilátek ve zkoumaném vzorku, značí to pozitivní výsledek. Testování trvá přibližně 10 minut.

Léčba

K léčbě helicobacter pylori se používají antibiotika, které usmrtí samotné bakterie. Doporučujeme společně s antibiotiky používat i probiotika, abyste se vyhnuli průjmům a bolestem břicha. Probiotika pomáhají udržet mikroflóru těla v pořádku a vy se budete cítit lépe. Další možností je použití protonové pumpy.

Při léčbě helikobaktera hraje důležitou roli i strava. Konzumace kvalitních potravin ovlivňuje naše zdraví. Dietní a odlehčená strava pomůže v eliminaci této bakterie. Když je léčba úspěšná, přibližně do dvou týdnu pocítíte zlepšení stavu a příznaky začnou mizet.

Helicobacter pylori - Vše o zdraví

Doporučuji upravit jídelníček. Jezte výživnou stravu, tj. vysoce kvalitní bílkoviny ve formě malého množství drůbežího a červeného masa či většího množství ryb. Přidejte čerstvé ovoce a zeleninu, luštěniny, celozrnné potraviny a zrna (například quinou či hnědou rýži). (Mgr. Pavla Horáková)

Co můžete udělat sami

  • Dejte sbohem přílišnému solení a kořenění. Pokud patříte mezi vášnivé milovníky pálivé indické nebo thajské kuchyně, budete se s ní muset rozloučit. Nadměrně kořeněná jídla totiž zatěžují žaludek. Ulehčete práci trávicímu systému a vychutnejte si přirozenou chuť pokrmů podpořenou jemnou chutí koření. Snažte se z jídelníčku odstranit i mastná a smažená jídla.
  • Omezte konzumaci sladkostí, alkoholu, kofeinu a černého čaje. Neumíte si představit den bez šálku kávy? Svou radost si dopřát můžete, ale v omezené míře a nikdy ne na prázdný žaludek. Odborníci doporučují snížit i přísun mléka.
  • Vyhýbejte se pečivu z bílé mouky, kynutým těstům, polotovarům a listovému těstu.
  • Omezte konzumaci červeného masa a uzenin. 

Helicobacter pylori - Vše o zdraví

Při jídle nikam nespěchejte. Nevěnujte se jiným aktivitám, jezte pomalu a v klidu. Dejte si načas a žaludek se vám odmění.

Žaludku prospívá

  • Nezatěžujte žaludek velkými porcemi jídla. Ideálně jezte 6x denně v malých porcích a pravidelných intervalech. Velké porce najednou jsou pro žaludek těžké na zpracování. Když zvolíte metodu menších porcí, udržíte žaludek v chodu po celý den a nebude pracovat nárazově.
  • Do jídelníčku naopak zařaďte potraviny bohaté na vlákninu – ovesné a pšeničné vločky. Doporučuje se konzumovat potraviny šetrné na žaludek – syrová zelenina a ovoce (skvělá je brokolice), bílé maso a za studena lisované oleje.
  • Jídlo vařte na páře nebo v parním hrnci, pečte na vodě místo tuku.
  • Užívejte probiotika a zvyšte přísun vitamínu C, doporučujeme sáhnout po doplňcích stravy.
Zajímavé:  Cukrovka U Psa Léčba?

Helikobakter a těhotenství

Pokud čekáte potomka a máte podezření na helicobacter pylori, doporučujeme vyhledat lékařkou pomoc. Tato bakterie může v těle „spát“ mnoho let. Často se nakazíme během dětství, ale těhotenství může způsobit aktivaci. Helicobacter pylori je rizikový pro matku i plod, protože může způsobovat úbytek železa, vitamínů v těle matky a tím přirozeně trpí i plod.

Helikobakter pylori – Informace

Helicobacter pylori - Vše o zdraví Vředy se nejčastěji objevují v oblasti žaludku a dvanáctníku (společně jsou pak označovány jako peptické vředy), postihnout mohou ale také jiná místa trávicího traktu. Jako žaludeční vředy potom běžně označujeme všechny vředy, které se v této oblasti vyskytují. Čím se vyznačují a jaká je jejich souvislost s infekcí Helicobacter pylori?   Co jsou to žaludeční […] Žaludeční problémy jsou zdravotní potíž, která je v dnešní době důvěrně známá pravděpodobně každému. Rychlý životní styl, sedavý způsob zaměstnání, nutričně nevyvážená strava, nebo nedostatek pravidelného pohybu si vybere svou daň na té nejcitlivější oblasti našeho života – na zdraví. ‚Žaludeční problémy jsou cenným varovným signálem toho, že něco uvnitř organismu není v pořádku a […]

Žaludeční kyselina je jedna z nejdůležitějších složek organismu při procesu trávení. Od její kvality závisí zpracování přijímané potravy a zásoba organismu živinami z přijaté stravy. Přestože má kyselina žaludku v tomto ohledu pro organismus nezastupitelnou roli, často se v souvislosti s ní skloňuje nepříjemný zdravotní problém – a to překyselení žaludku. Překyselený žaludek příznaky Nejčastějšími […]

Žaludeční křeče jsou poměrně rozšířenou zdravotní potíží, se kterou se setkal již pravděpodobně každý. Křeče v žaludku mohou nastat bezprostředně po jídle, kdy se naše tělo trápí s trávením, ale mohou být i příznakem vážnějšího zdravotního problému. Mnohé závisí na tom, co vyvolává křeče v břiše, kdy se křeče objevují a zda bývají spojeny i […]

Plynatost, nafukování a nadýmání jsou hovorové pojmenování pro zdravotní potíž označovanou medicínským pojmem meteorismus.

Meteorismus je stav, při kterém dochází v trávicím traktu ke kumulaci plynů následkem trávicích procesů.

Při problémech s plynatostí je důležité vědět, že se nejedná o samotné onemocnění, ale je to “jen” příznak poruchy trávicího traktu. Nejčastěji je meteorizmus důsledkem funkční […]

Průjem je jedním z nejčastějších onemocnění trávicího traktu (u dětí dokonce nejčastějším onemocněním vůbec). Průjem se projevuje vícekrát opakovanou řídkou až vodnatou stolicí. S průjmy bývají v mnoha případech spojeny i další příznaky jako bolesti břicha a křeče v břiše, nevolnost a pocit celkové slabosti organismu. Léčba průjmu se obvykle řeší svépomocně v domácím prostředí. […]

Co je pálení žáhy, příznaky pálení žáhy (refluxu)   Pálení žáhy, pyróza, reflux – to vše jsou názvy pro jev, při kterém vystupuje žaludeční kyselina ze žaludku ‚nahoru‘ do jícnu a vyvolává pálivou bolest a tlak v oblasti hrudní kosti a krku. Pálení žáhy je poměrně rozšířenou zdravotní obtíží. Podle statistik se s tímto problémem […] Helicobacter pylori je bakterie postihující žaludek velkého procenta populace (cca na úrovni 40%). Tato bakterie způsobuje mnohé žaludeční potíže: od bolestí břicha, žaludečních křečí, nechutenství, až po pálení žáhy. U jisté skupiny lidí se Helicobacter projevuje kožními problémy – akné, zarudnutí a svědění pokožky, ekzematoidný výsev. Problémem je, že kožní potíže jsou nejenže neestetické, ale […] Gastritida je zánětlivé onemocnění žaludku, ke kterému dochází narušením hlenovité ochranné vrstvy sliznice žaludku. Žaludeční stěna je následně vystavena přímému styku se žaludečními kyselinami, což může vést ke vzniku vředových onemocnění žaludku – žaludečních vředů. Gastritida se dělí na akutní a chronickou, přičemž chronická se dále člení na tři podtypy (A, B, C) v závislosti […] V tomto článku se dozvíte mou osobní zkušenost s náhlými trávicími obtížemi, návštěvou gastroenterologické ambulance, kde mi byla diagnostikován Helicobacter a jeho následnou léčbou. Nebylo to snadné, ale helikobaktera se mi podařilo nakonec zbavit. A to ne jakkoliv, ale bez antibiotik! Běžnou životosprávou k trávicím potížím.   Můj životní styl se nijak nevymyká běžným zvyklostem. […]

Finclub Imunologický test na stanovení antigenu Helicobacter pylori ve stolici

Vyšetření stolice imunochromatografickým testem Helicobacter pylori ST je jednoduché, rychlé a neinvazivní vyšetření, které pomůže odhalit aktivní infekci stanovením antigenu Helicobacter pylori ve stolici.

Tato metoda vyšetření je nejjednodušší na určení diagnózy a slouží i jako kontrola po ukončení léčby.

Test je vyroben tak, aby detekoval antigen Helicobacter pylori ve vzorku stolice a výsledek se dal jednoduše vizuálně interpretovat pomocí pásků na testovací destičce.

Helicobacter pylori je mimořádně častý patogen (původce onemocnění). Infekce touto bakterií patří celosvětově mezi nejčastěji se vyskytující nákazy.

Způsobuje velmi rozšířenou infekci bakteriálního původu, která zasahuje sliznici žaludku a dvanácterníku a vyvolává různé trávicí potíže. Časem způsobuje tzv. chronický aktivní zánět (gastritidu). Vznik žaludečních a dvanácterníkových vředů může vést až k rakovině žaludku.

Je dokázáno, že přítomnost HP je hlavní příčinou karcinomu žaludku. Včasnou a efektivní léčbou můžeme těmto nemocem předcházet a zabránit tak vzniku rakoviny.

Jak používat:

  • Stolici dejte na suchou čistou podložku nebo papír. Stolice z toalety není vhodná na odběr.
  • Odšroubujte tyrkysově-modrý uzávěr  na zkumavce. Dejte pozor, abyste neodlomili tyčinku na uzávěru a držte nádobku tak, abyste nevylili tekutinu.
  • Z vnitřní strany tyrkysově-modrého uzávěru vyčnívá tyčinka se závitem na konci. Ponořte konec tyčinky (celý závit) do 3 různých částí stolice. Kouskem toaletního papíru nebo papírovým kapesníkem utřete konec tyčinky tak, aby zůstalo jen malé množství stolice v rýhách závitu. Na test postačí množství stolice zachycené v rýhách závitu.
  • Ponořte tyčinku se zachycenou stolicí do zkumavky, pevně zašroubujte a obsah zkumavky promíchejte silným třepáním (rozpuštěná stolice může být ve zkumavce uskladněná max. jeden den v ledničce).
  • Vytáhněte testovací kazetu z ochranného obalu.
  • Odstraňte bílý uzávěr ze zkumavky, odlomte hrot. Nakapejte 3 kapky do menší oválné jamky označené S na testovací kazetě. Čekejte, dokud se neobjeví barevná čára (čáry) ve větším okénku označeném CT. Výsledek je hotov 10 min. po nakapání. Neodečítejte výsledek po více jak 20 minutách.

Vyhodnocení výsledku:

  • Pozitivní: Objeví se dvě zřetelné čáry. Jedna čára musí být v kontrolní oblasti (C) a druhá v testovací oblasti (T). Slabě zbarvená čára v testovací oblasti (T) je považována za pozitivní.
  • Negativní: Objeví se jen jedna barevná čára v kontrolní oblasti (C). V testovací oblasti (T) není žádná čára.
  • Neplatný: Neobjeví se žádná čára. Zopakujte test s novou testovací kazetou a dodržujte návod k použití.

V případě pozitivního výsledku se obraťte na svého praktického lékaře. Tak jako u všech diagnostických testů musí být výsledky posouzeny lékařem spolu s ostatními dostupnými klinickými informacemi.

Antibiotika, antagonisti H2 receptorů a bizmutové přípravky inhibují Helicobacter pylori. Negativní výsledky získané během nebo krátce po léčbě, nemusí být spolehlivé z důvodu příliš nízkého počtu bakterií.

  • Jestliže je výsledek negativní a symptomy infekce přetrvávají, je potřebné test opakovat 2 týdny po ukončení léčby.
  • Balení:
  • zkumavka, testovací kazeta, návod k použití
  • Upozornění:

Jen pro diagnostické účely určené pro sebekontrolu. V prostoru, kde se provádí samodiagnostika, by se nemělo jíst, pít nebo kouřit. Pokud je poškozený obal, testovací kazetu nepoužívejte. Po provedení testu vylijte zbytek obsahu zkumavky na odběr stolice do toalety.

Testovací souprava obsahuje škodlivé látky. Nepolykejte, nevdechujte. Zkumavku a testovací kazetu skladujte při teplotě 2-30 °C mimo dosah dětí. Až do použití musí zůstat testovací kazeta v uzavřeném obalu. Nepoužívejte po datu expirace. Nezamrazujte.

Před použitím by měla mít kazeta i zkumavka pokojovou teplotu. Země původu Finsko.

Společnost Finclub je držitelem Certifikátu GMP.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

FINCLUB je česká společnost, která úspěšně působí na trhu již více jak 15 let a v současné době má k dispozici 19 distribučních center rozmístěných v jednotlivých regionech České republiky.

Pro český trh FINCLUB vybírá produkty, které jsou zaměřeny na konkrétní, specifické problémy zdejších obyvatel, a tento výběr je vždy konzultován s předními odborníky z oblasti medicíny. Základními pilíři společnosti jsou hodnoty jako serióznost, důraz na osobní rozvoj a kvalita služeb a produktů.

FINCLUB se prostřednictvím svých produktů a služeb snaží pomoci všem na cestě ke zdraví, k úspěchu a seberealizaci.

Bolesti břicha bez příčiny: Nemáte v sobě bakterii, která způsobuje vředy i rakovinu?

Bakterii může chytnout kdokoli z nás. A jestli budete své potíže přehlížet, můžete zanedbat nejen „helikoptéru“, ale i spoustu jiných onemocnění zažívacího traktu. Konkrétně Helicobacter pylori může způsobit žaludeční vředy, a dokonce i zhoubný nádor. Proto je tak moc důležité jít při bolestech, křečích, pocitu plnosti a problémech se zažíváním k doktorovi.

Obvodní lékař vás nejspíš pošle na gastroenterologii. Jestliže se bakterie skutečně najde, předepíše vám specialista antibiotika, která v naprosté většině případů skvěle zabírají.

Rizikové jsou příbory i polibky

Patálie s „helikoptérou“ se komplikují tím, že chytnout se dá opravdu celkem snadno. Bakterii v sobě má totiž až 40 % české populace bez ohledu na věk a pohlaví. I přenos je dost snadný. Nositel patogenu vám „svou“ bakterii může předat například tak, že vás políbí.

Zajímavé:  Homeopatika Léky Při Zlomeninách?

Nejčastější pak bývá přenos v restauračních zařízeních, kde se nedodržuje dostatečná hygiena a mezi hosty kolují talíře, hrnky a příbory. Protože se nákaza neprojevuje hned, postižený člověk vůbec netuší, že by mu mohlo něco být, a bakterii roznáší dál. 

Vyšetření se nebojte, nebolí to

Aby mohl gastroenterolog problém správně diagnostikovat, musí vás speciálně vyšetřit. Po lokálním znecitlivění úst (sprej nebo bonbon se znecitlivujícími látkami) vám strčí do krku hadičku opatřenou optikou, která snímá vaše útroby a sliznice. Hadičkou lékař míří přes hltan, jícen a žaludek až do dvanáctníku. Vyšetření nebolí, ale není příjemné pro lidi, kterým vadí, když se jim souká endoskop hlouběji do krku.

Dnes už se ale tento problém řeší tak, že pacient je vyšetřován přes nosní dírku tenčím endoskopem. Následně lékař bezbolestně odebere vzorek tkáně na laboratorní rozbor. Je to důležitá a zásadní pomoc, protože když jste bakterií nakaženi krátce, nestihla ještě vyvolat zánět a při endoskopickém vyšetření lékař na monitoru nic patologického nevidí. Výsledek z laboratoře se dozvíte za deset až čtrnáct dní.

Jak probíhá léčba

Helicobacter pylori se léčí tzv. trojkombinačním schématem, což v praxi znamená, že budete polykat dva druhy antibiotik a třetí lék na snížení tvorby žaludečních kyselin. Léčba trvá asi 14 dní.

V případě, že je váš stav komplikovaný třeba už existujícím vředem, může se v terapii pokračovat ještě ve druhém cyklu, tedy dalších sedm až čtrnáct dní. Během léčby je třeba se vyhýbat dráždivým pikantním jídlům, kynutému těstu a samozřejmě alkoholu.

I kuřáci musí svou dávku nikotinu omezit na absolutní minimum. Nutná jsou naopak probiotika, která pomáhají obnovit střevní mikroflóru.

Může se stát, že léčba klasickou trojkombinací nezabere. V takovém případě bere nemocný tzv. čtyřkombinaci léků, při níž se vymění původní antibiotika za jiná.

Předtím vám lékař opět odebere vzorek tkáně pro biopsii, aby se dalším vyšetřením zjistilo, jaké jiné alternativy antibiotik můžou pomoci. Jinak řečeno – tahle bakterie se rozhodně neléčí naslepo.

Některé kmeny Helicobactera jsou totiž daleko odolnější než ty běžné, a terapii je tak třeba zacílit přesně.

Následující video ukazuje, jak vznikají žaludeční vředy – může za ně v naprosté většině bakterie, nikoli stres, jak se soudilo dříve. V žaludku je kyselé prostředí, které je potřeba k natrávení jídla.

Za normálních okolností nijak neničí žaludeční stěny, které před ním chrání speciální vrstva. Při nákaze Helicobacter pylori se však sliznice stává zranitelnou, a tak může vzniknout vřed.

Typicky se projevuje krvácením, bolestí a bohužel může mimo jiné žaludek úplně proděravět. 

Jak vznikají žaludeční vředy • VIDEO: Youtube/Science Art

Více zdravotních článků nejen o bolestech břicha se dočtete v březnovém Blesk Zdraví, které vychází 24. února.

Žaludeční vřed je tikající bombou. Příznaky dokáží člověka srazit k zemi

„Bolest mě probudila uprostřed noci, kdy jsem vypila snad polovinu lahve s mlékem, abych nějak uhasila pálení žáhy nebo co to bylo. Zároveň mě bolel žaludek a střídavě mě v něm bodalo, a pak se mi chtělo zvracet.

Hned ráno jsem si dělala těhotenský test, i když jsem si byla téměř jistá, že pozitivní být nemůže, a taky že nebyl.

Když jsem se o týden později zhroutila v pražském metru, kdy jsem bolestí v žaludku zničehonic vykřikla, zeptala se mě nějaká starší paní, zda jsem v pořádku, a mně bylo jasné, že musím k doktorovi,‘ začíná vyprávění Markéta. 

Přečíst článek ›

V nemocnici se dozvěděla, že nejspíše trpí vředy.

‚Musela jsem podstoupit krevní testy, během kterých se zjišťovalo, jestli vředy způsobila bakterie Helicobacter pylori, což se nakonec potvrdilo, a stejně tak jsem byla na gastroskopickém vyšetření, kdy mi do žaludku zavedli ústy tenkou trubičku. Kromě standardní léčby, která zahrnovala antibiotika v kombinaci s blokátory protonové pumpy, jsem musela upravit jídelníček,‘ vzpomíná Markéta. 

* Bakterie Helicobacter pylori se vyskytuje přibližně u 30–40 % lidí v České republice. * Výskyt žaludečních vředů je u mužů i u žen zhruba stejný.* Každý desátý Čech jednou za život prodělá žaludeční vředy.

* V roce 2017 bylo v nemocnicích s žaludečním vředem hospitalizováno 2935 osob.

‚Chvíli mi trvalo přijít na to, co můžu sníst. Když jsem si vybrala špatně, zdálo se, že mi shoří žaludek, pokud jsem zvolila jídlo, které mu vyhovovalo, byla jsem odměněna krásným pocitem sytosti bez jakékoli bolesti.

Do chvíle, než jsem zase měla hlad. Pak znovu začínala „hra“, po čem mi snad nebude blbě. Zkoušela jsem taky nejíst, ale prázdný žaludek je snad ještě bolestivější, takže mě tyhle pokusy rychle přešly,‘ popisuje Markéta.

 

Přečíst článek ›

Gastroenterologové jí obecně doporučovali vyhýbat se alkoholu, čemukoli s kofeinem a také kořeněným jídlům a jídlům s vysokým obsahem tuku. ‚Ale špatně mi bylo třeba i po arašídech. Je pravda, že jsem si často připadala jako pokusný králíček, ale léky brzy zabraly, takže jsem netrpěla tak dlouho,‘ uzavírá Markéta. 

Informace o nemoci 

 * V žaludku se neustále tvoří kyselina chlorovodíková, kterou potřebujeme k trávení potravy a která je velmi agresivní. Žaludek před ní chrání vrstva hlenu, stejně tak zásobení stěn žaludku krví. Při snížené tvorbě hlenu nebo jeho zvýšeném odstraňování dochází k nerovnováze a podráždění sliznice, která může vyústit až ve vřed.

* Nejčastějším příznakem vředu žaludku je bolest v nadbřišku nebo za prsní kostí, pocit na zvracení či zvracení a nechutenství. Dále pacient může udávat pocit na zvracení či zvracení, nechutenství.

* Ke vzniku žaludečních vředů z největší části přispívá bakterie Helicobacter pylori.

Přečíst článek ›

  • * U žaludečních vředů se bolest nejčastěji projevuje do dvou hodin po jídle.
  • * U nemoci se mohou vyskytnout komplikace jako krvácení, pronikání vředu do hloubky nebo proděravění stěny žaludku.
  • * Časté jsou rovněž polékové vředy žaludku, které jsou důsledkem nadměrného užívání léků proti bolesti a protizánětlivých léků (například Aspirin, Ibuprofen, Nimesil a další).

NÁZOR ODBORNÍKA: MUDr. Marek Řehoř (Nemocnice Jablonec nad Nisou)Základem terapie peptického vředu je léčba farmakologická. Dříve zdůrazňovaná režimová a dietní opatření mají sice svoji roli, ale spíše jen roli podpůrnou. Zásadní skupinou léků v léčbě peptického vředu jsou tzv.

inhibitory protonové pumpy, či zkráceně PPI. Nejrozšířenějším zástupcem je pak preparát omeprazol. Tyto léky nevratně blokují buněčné žaludeční pumpy, jejichž úkolem je tvorba kyseliny chlorovodíkové, která je nutným agresorem v tvorbě peptického vředu.

PPI se podávají podle tíže onemocnění 1–2x denně, nejčastěji 2–8 týdnů. Je-li to nutné, je ovšem možné i dlouhodobé či doživotní podávání. V případě průkazu Helicobacter pylori se PPI kombinují s dvojkombinací antibiotik.

Cílem antibiotik není zhojení vředu, k tomu je zcela postačující PPI, nýbrž eliminace Helicobacter pylori a tudíž prevence rekurence vředu. Další možností v léčbě peptického vředu je léčba chirurgická, která ovšem s porozuměním mechanismů stojících za vředovou chorobou je dnes indikována zcela výjimečně.

K chirurgickému řešení, tj. částečné resekci žaludku, přistupujeme u vředů nereagujících na konzervativní terapii či vředů často recidivujících.

Dále k chirurgickému řešení přistupujeme u vředů komplikovaných. Vředová choroba může být komplikována krvácením, stenózou pyloru, perforací či penetrací vředu. Krvácení a stenóza pyloru lze ve většině případů řešit endoskopicky. Penetrace či perforace se naopak nejčastěji manifestuje jako náhlá příhoda břišní a je řešena chirurgicky.

Zdravý recept: Losos s bylinkami

Ingredience: 350 g lososa s kůží, 2 lžíce másla, čerstvý rozmarýn, čerstvá snítka tymiánu, citronová šťáva, sůl, pepř

Postup: Lososa nechte před smažením chvíli odpočinout v pokojové teplotě, pak ho osolte, opepřete a pokapejte citronovou šťávou. Na pánvičce rozpusťte máslo, přidejte nadrobno nasekaný rozmarýn a lístky tymiánu a na ně vložte lososa kůží dolů.

Lehce lososa opečte po obou stranách a pravidelně ho přelévejte rozpuštěným máslem s bylinkami. Jakmile bude osmahlý, dejte ho ještě dopéct na pár minut do trouby, kterou rozehřejte na 200 °C.

Jakmile bude losos hotový, podávejte ho s kouskem citronu a jako přílohu můžete zvolit vařené či pečené brambory se špenátem.

Přečíst článek ›

Tipy pro zdraví: Špatné užívání lékůMáte předepsané léky od několika lékařů a všechny je mícháte dohromady? Možná děláte chybu.

Řada lidí si neuvědomuje, že léčivé látky vzájemně působí a je potřeba kontrolovat, jestli neberete kombinace léků, klidně i volně prodejných, které vám místo pomoci škodí.

Vzájemné působení takových látek totiž může změnit jejich účinky a ve výsledku ohrozit váš život.

A nejsou to jen specializované léky. Velký problém tvoří nadužívání Ibalginu, Paralenu či Nalgesinu a dalších léků proti bolesti, které jsou volně prodejné v lékárnách a nemáme problém je „zobat“ ve velkém.

Ale právě tyhle léky mohou způsobovat žaludeční vředy.

Zkuste se proto pokaždé zamyslet, jestli tu další tabletu opravdu nutně potřebujete, anebo už ji berete ze zvyku, a zda by nebylo lepší změnit něco ve vašem životě, abyste ji už nepotřebovali…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector