Hematologické vyšetření – vše o zdraví

Tisk článku

  • Hematologické vyšetření - Vše o zdravíPrimář
  • MUDr. Jitka Hovadíková Kujíčková
  • tel.: 518 601 690, 694

e-mail: [email protected]

  1. Vedoucí laborantka:
  2. Stanislava Poláčková
  3. tel.: 518 601 691, 697

e-mail: [email protected]

Hematologie a transfuzní oddělení Nemocnice Kyjov bylo založeno v roce 1953 jako Oddělení klinické hematologie a transfuzní služby. U jejího založení stál primář MUDr. Milan Uhlíř a bylo zřízeno v prostorách dnešní JIP interního oddělení.

KDE NÁS NAJDETE

Dnes se Hematologie a transfuzní oddělení nachází v dolní části areálu kyjovské nemocnice v budově spolu s Oddělením klinické biochemie a Oddělením ušní, nosní, krční. Budova je označena písmenem P

plán areálu

POPIS ODDĚLENÍ

Oddělení má dvě základní části – část hematologickou a zařízení transfuzní služby. Do hematologické části spadá hematologická ambulance a hematologická laboratoř. Hematologická laboratoř provádí běžná vyšetření krevního obrazu a krevního srážení, dále mikroskopicky hodnotí abnormality krve a kostní dřeně. Laboratoř se pravidelně účastní testů externího hodnocení kvality.

  Hematologická ambulance poskytuje péči v souladu s nejnovějšími standardy pro pacienty s onemocněním krve, krevního srážení a lymfatických uzlin. Pacienti jsou objednáváni na základě doporučení praktického lékaře či jiného specialisty. Kromě běžného odběru krve jsou zde rutinně prováděny odběry kostní dřeně a léčebné venepunkce.

V akutním případě jsou pacienti vyšetřeni neodkladně lékařem ještě týž den, jinak zpravidla do 14 dnů. Pacienti s hematologickým onemocněním, kteří vyžadují hospitalizaci, jsou přijímáni na akutní lůžka nemocnice, většinou interního nebo chirurgického oddělení, ale také na jiná oddělení – plicní, infekční nebo gynekologické oddělení.

V případě stanovení diagnozy nádorového onemocnění krve nebo lymfatických uzlin a nutnosti neodkladného zahájení léčby, jsou pacienti odesíláni do klinického centra Interní hematoonkologické kliniky Fakultní nemocnice v Brně, se kterou HTO úzce spolupracuje.

Transfuzní část zabezpečuje celý proces od propuštění dárce k odběru krve, její postupné zpracování, nutná vyšetření k zajištění kvality a bezpečnosti takto vyrobené krve a její vydání pro klinické použití, tedy podání transfuze pacientovi. Činnost zařízení transfuzní služby je pravidelně kontrolovaná Státním ústavem pro kontrolu léčiv.

Hematologie a transfuzní oddělení provádí odběr a vyšetření krve pro všechny, kteří o vyšetření mají zájem pro svou osobní potřebu, tedy bez doporučení lékaře. Takto požadovaná vyšetření jsou placena přímo, nejsou hrazena ze zdravotního pojištění. Nejčastěji požadovanými vyšetřeními je vyšetření krevní skupiny, krevního obrazu nebo testu na HIV.

 

Oddělení splňuje požadavek NASKL a úspěšně absolvovalo AUDIT II. osvědčenía osvědčení pro hematologickou laboratoř. Cílem a snahou našeho oddělení je poskytovat kvalitní péči pacientům. Našim dárcům krve se snažíme zajistit co nejpříjemnější prostředí při odběrech. 

Hematologická ambulance tel. 518 601 698, 694

Hematologická laboratoř

tel. 518 601 693 Vzorky krve od pacientů k vyšetření jsou přijímány denně, 24 hodin. Příjem vzorků HTO: budova P, vchod P3. Od 1.10.2013 zahajuje Hematologie a transfuzní oddělení Nemocnice Kyjov ve spolupráci s Českým národním registrem dárců dřeně a Transfuzním a tkáňovým oddělením Fakultní nemocnice Brno, nábor dárců kostní dřeně. Odběry krve pro registr budou vždy  ve středu  od 13.00 do 15.00 hodin. Obecnými předpoklady vstupu do registru  je věk 18 – 35 let, dobrý zdravotní stav a zdravotní pojištění platné v ČR. K odběru je nutný platný doklad totožnosti s fotografií.

Více na www.kostnidren.cz.

Odběry dárců krve: 

Pondělí, úterý 6.30  – 9.00 hod. HTO, budova P, vchod P2

 

Obecné informace: 

Dárcem krve se může stát každý zdravý člověk starší 18 let s hmotností nad 50 kg.

  • K odběru krve je nutno dostavit se s průkazem totožnosti a průkazem zdravotní pojišťovny.
  • Večer před odběrem doporučujeme jen lehká jídla, s omezením tučných a mastných jídel, stejně tak ranní snídaně.
  • Nejčastější otázky dárců:
  • Lze darovat krev v případě alergie?

  • ano, pokud dárce nemá žádné projevy alergie.

Za jakou dobu je možné darovat krev po nachlazení a léčbě antibiotiky?

  • 14 dnů po doléčení akutní infekce, 14 dnů po doužívání antibiotik.  
  1. Za jakou dobu je možné darovat krev po infekční mononukleoze?
  2. Za jakou dobu je možné darovat krev po borelioze?
  3. Za jakou dobu je možné darovat krev po výskytu klíštěte?
  • za 4 týdny, pokud nejsou potíže  

Za jakou dobu je možné darovat krev po očkování proti chřipce?

  • možno darovat, pokud nejsou žádné potíže, nejlépe až po 48 hodinách

Za jakou dobu je možné darovat krev po očkování proti žloutence typu B?

Za jakou dobu je možné darovat krev po operaci?

  • za 6 měsíců, pokud nejsou potíže  

Za jakou dobu je možné darovat krev po stomatologickém ošetření?

  • za 1 týden, pokud nejsou potíže  

Za jakou dobu je možné darovat krev po tetování?

  • za 6 měsíců, stejně dlouhá doba je po provedení piercingu.  

Jsou odběry nějak finančně ohodnoceny?

  • ne, odběry krve na HTO jsou bezplatné.  

Zřizovatel Hematologické vyšetření - Vše o zdraví

Hematologické vyšetření - Vše o zdraví

  • Nemocnice Kyjov, příspěvková organizace Strážovská 1247/22 697 01 Kyjov
  • tel.: 518 601 111 fax: 518 614 176
  • IČ: 00226912 DIČ: CZ00226912 ID schránky: dj2k6kr

Hematologické vyšetření - Vše o zdraví

Krmíme zdravě aneb co krevní testy pomohou odhalit – Krmimmasem.cz

Každého určitě někdy napadne, jestli svého pejska nebo kočičku krmí správně a zda není něčeho moc nebo naopak málo. Každý organismus je originál a to, co může vyhovovat jednomu zvířeti, nemusí vyhovovat jinému.

Každé zvíře má jiný genetický potenciál a tím i jiná  „slabá místa“ a rozdílný sklon k nemocem. Odlišné je také životní prostředí a jiná fyzická zátěž.

  U krmení BARF je největší výhodou právě možnost, upravit krmení každému jednotlivému zvířeti na míru a zohlednit konkrétně jeho potřeby. 

Pro každého z nás  je známkou zdravého zvířete jeho dobrá kondice, zdravá kůže a lesklá srst, jiskra v oku a energie na rozdávání.  Zrada ale tkví v tom, žeživé organismy mají přímo zázračnou schopnost kompenzace. Proto dochází k tomu, že některé orgány již fungují např.

jen na 50% a přitom to není možné pouhým pohledem odhalit.Organismus toto kompenzuje a zvíře je zdánlivě zdravé. Zde je neocenitelnou součástí vyšetření pacienta laboratorní diagnostika. U psů krmených BARFem nás zajímá nejen celkové zdraví, ale i poměr a množství jednotlivých prvků.

Nyní si tedy povíme něco více o parametrech, které se vyšetřují a jaké informace nám toto vyšetření poskytne.

HEMATOLOGICKÉ VYŠETŘENÍ KRVE

Jedná se o vyšetření „krevního obrazu“. Jak už název napovídá, nabízí nám toto vyšetření celkový pohled na stav organismu.

V rámci tohoto vyšetření se stanovují především počty jednotlivých druhů krevních buněk – červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček. U bílých krvinek se ještě dělá tzv.

diferenciál, což znamená  rozpočet jednotlivých bílých krvinek dle jejich podskupin. Některé bílé krvinky se zvyšují při zánětu, jiné při alergii nebo při parazitárním onemocnění. 

BIOCHEMICKÉ VYŠETŘENÍ KRVE

Toto vyšetření se zaměřuje na stanovení různých enzymů, iontů a hormonů v krvi, což nám podává obrázek o jednotlivých orgánech. Nyní si zjednodušeně vysvětlíme, co se z kterých parametrů vlastně dozvíme.

Jaterní enzymy (ALP, AST, ALT) – zvyšují se při onemocněních jater.

Močovina, kreatinin – zvyšují se při onemocnění ledvin. Pokud je zvýšený i kreatinin, značí to déletrvající problém.Hematologické vyšetření - Vše o zdraví

Amyláza – tento enzym se zvyšuje při onemocnění slinivky.

Celková bílkovina, albumin – poukazují na metabolismus bílkovin a stav jater.

Vápník, fosfor  – zajímá nás nejen jejich množství, ale i vzájemný poměr. Organismus se snaží hladinu minerálů  v krvi udržet za každou cenu a to i na úkor např. kostí. Narušení  hladiny těchto prvků v krvi značí významnější problém.

Zajímavé:  Jak Na Příznaky Nachlazení?

Hořčík, sodík, draslík, chlor, železo – další prvky, jejichž hladina v krvi má důležitou vypovídací hodnotu a lze ji změřit laboratorně.

T4 – hormon štítné žlázy. U zdravých zvířat není nutné. Naopak velice důležité je toto vyšetření u zvířat s výskytem kožních problémů a svědění, protože stav kůže je štítnou žlázou velmi ovlivněn.

Závěrem je nutné říci, že takovéto celkové vyšetření organismu je velice důležité, protože může odhalit skryté onemocnění daleko dříve, než by se projevily příznaky nemoci a případnáléčba je pak daleko úspěšnější.

U psů a koček krmených doma připravovanou stravou si tak můžeme ověřit, že krmivo je vyvážené a splňuje nároky našeho mazlíčka.

  Z hlediska prevencestačí u mladých zvířat vyšetření krve 1x za rok, u zvířat starších 8-10 let je lepší, vyšetřovat krev častěji – 2x až 4x ročně dle zdravotního stavu zvířete.

Měsíc zdravé krve: exkurze do laboratoří a vyšetření krve zdarma

Září je už potřetí Měsícem zdravé krve. Hematologická centra lákají na prohlídky laboratoří i polní transfuzní stanice

Málokdo má představu, co se odehrává za dveřmi hematologických laboratoří. Povědomí o tom, co se děje s odebranou krví, se obvykle vytrácí v okamžiku, kdy zkumavka opouští dveře ordinace a dárce odběrové místo.

Velká pražská hematologická centra se proto rozhodla tento proces veřejnosti přiblížit.

Fakultní nemocnice v Motole, Ústřední vojenská nemocnice i Ústav hematologie a krevní transfuze v Praze u příležitosti třetího ročníku Měsíce zdravé krve otevírají brány svých laboratoří a zvou všechny zájemce, aby přišli nahlédnout odborníkům „pod mikroskopy“.

Návštěvníci se díky chystaným prohlídkám, výstavám i přednáškám předních českých specialistů dozvědí něco navíc o nejdůležitější tekutině našeho života. Na vybraných místech si budou moci nechat orientačně zjistit krevní skupinu či zkontrolovat krevní obraz.

Hematologické vyšetření - Vše o zdraví

Do projektu Měsíc zdravé krve se letos česká hematologická pracoviště zapojí již potřetí a opět nabídnou velkou šíři zajímavých témat z oboru. Ani v tomto roce nebude chybět bohatý program včetně prohlídek center a informací o krvi, kostní dřeni i vzácných krevních onemocněních. Oproti předešlým ročníkům ale všechna také otevřou své laboratoře.

Během exkurzí se lidé budou moci dozvědět nejen to, jak probíhá vyšetření krve, na základě kterého jim lékař podává informace o jejich zdravotním stavu. Jedná se o zcela unikátní příležitost, hematologická centra totiž takovéto prohlídky obvykle neumožňují.

Celá akce má za cíl netradiční formou přiblížit veřejnosti zajímavou a velmi užitečnou oblast zdravotnictví, kterou hematologie bezpochyby je.

Prohlídky laboratoří však nejsou jediným lákadlem letošního ročníku. Veřejnost se dále může těšit na výstavu obeznamující s problematikou krve jako takové i významnými historickými milníky v oboru hematologie, mezi kterými samozřejmě nebude chybět objev čtyř krevních skupin českým lékařem Janem Janským.

Odborníci budou připraveni poskytnout veškeré informace o bezpříspěvkovém dárcovství krve a kostní dřeně.

Na vybraných místech se budou moci zájemci zapsat do registru dárců kostní dřeně (v ÚVN), nechat si zdarma orientačně zjistit svou krevní skupinu či získat orientační představu o vlastním krevním obrazu (v ÚVN a ÚHKT).

Neobvyklou příležitost si připravila Ústřední vojenská nemocnice, která zve na prohlídku mobilní transfuzní stanice připravené k využití armádou ve válečných misích. Speciálním pracovištěm, které umožňuje odebírat, zpracovávat i skladovat krev v polních podmínkách, je česká armáda výjimečná dokonce i v rámci NATO.

ÚHKT a moderní terapie v hematoonkologii – středa 12. 9., 10.00–16.00

(U Nemocnice 2094/1, Praha 2)

Ve středu 12. 9. se široké veřejnosti otevřou dveře Ústavu hematologie a krevní transfuze, kde tým hematologů představí téma moderních terapií v hematoonkologii. Vysvětlí mimo jiné to, co jsou zabijácké buňky, které likvidují nezdravé buňky a pomáhají tak organismu k uzdravení.

Pro příchozí jsou nachystány exkurze na pracoviště s krevními separátory, místo, kde probíhá diagnostika krevních skupin, dále do laboratoře průtokové cytometrie i velký studijní mikroskop v morfologicko-cytochemické laboratoři.

Zájemci si budou moci nechat zdarma vyšetřit krevní obraz, jehož výsledky jim na místě vysvětlí přítomní hematologové, a zjistit svou krevní skupinu (odběry budou probíhat od 11 do 14 hodin). Více na www.uhkt.cz.

Den ve FN Motol na téma vyšetření v hematologické laboratoři – čtvrtek 20. 9., 10.00–17.00

(V Úvalu 84, Praha 5, piazzetta)

Motolská nemocnice ve čtvrtek 20. 9. od 10.00 do 17.00 hodin přivítá veřejnost ve svých laboratořích a jedné přednáškové místnosti s odborně-naučnou prezentací na téma krev.

V laboratořích si příchozí prohlédnou, jak vypadá hodnocení krevního obrazu, práce s analyzátorem či krev pod mikroskopem. Na piazzettě nemocnice pak bude možné zhlédnout unikátní výstavu věnovanou krvi a milníkům hematologie a dozvědět se více o životě spolku Haima.

Ten sdružuje všechny, kteří chtějí pomáhat dětem s onemocněními krvetvorby a onkologickými diagnózami. Více na www.fnmotol.cz.

Dopoledne o krvi nejen ve vojenské medicíně v atriu ÚVN – úterý 25. 9., 8.00–13.00

(U Vojenské nemocnice 1200, Praha 6)

Ústřední vojenská nemocnice letos připravila program na téma Odběr, zpracování a využití krve (nejen) ve válečné medicíně a na misích. Kromě účasti na přednáškách zájemci budou moci navštívit laboratoře s ukázkou detailního rozboru krve využívaného mimo jiné při válečných misích a dále mohou exkluzivně nahlédnout do polní transfuzní stanice.

Místní specialisté budou připraveni k orientačnímu zjišťování krevních skupin a rozborům krve, což bude pro návštěvníky zcela zdarma. Velkým lákadlem bude také možnost využít individuálních konzultací zdravotního stavu a stavu krve s přítomnými odborníky. Na místě bude dále možné darovat krev a zapsat se do registru dárců kostní dřeně. Více na www.

uvn.cz.

Comments

comments

Měsíc zdravé krve 2017: v září nabízí hematologická centra vyšetření krevního obrazu zdarma

Věděli jste, že kostní dřeň může během života nabývat různých barev? Odhalte nejen toto její tajemství v rámci projektu Měsíc zdravé krve, který se po roce uskuteční opět v září. Připomene důležitost životodárné tekutiny – krve a spolu s ní i kostní dřeně – orgánu krvetvorby.

Hematologické vyšetření - Vše o zdraví

Poznejte, co vše se v kostní dřeni odehrává, za co jí vděčíme, s jakými onemocněními se může potýkat i jak mohou dárcovství a transplantace zachraňovat životy.

V září se otevřou tři pražská hematologická pracoviště veřejnosti.

Příchozí si v centrech mohou nechat zdarma zkontrolovat krevní obraz, orientačně zjistit krevní skupinu, získají informace o dárcovství kostní dřeně, nahlédnou do laboratoří, zjistí, jak vypadá kostní dřeň pod mikroskopem.

Během září – Měsíce zdravé krve hematologická pracoviště znovu otevírají své dveře a zvou veřejnost k návštěvě. Tématem letošního ročníku je kostní dřeň, u ní příběh krve začíná i končí. V ní sídlí krvetvorné kmenové buňky, které se dle potřeby přetvářejí v důležité krevní elementy.

Nefunguje-li správně naše krvetvorba, ani my nemůžeme žít tak, jak bychom si přáli. Přijďte se dozvědět více 19. 9. do ÚHKT, 20. 9. do FN Motol a 21. 9. opět do ÚHKT v Praze.

Na místech bude k vidění také výstava vybraných fotografií Jaroslava Hory, fotografa a pacienta ÚHKT, který prodělal akutní leukémii. 

Čtěte také: Hemofilici žijí normálním životem, ale mají obavy z nehod, mohou při nich vykrvácet

Beseda „Půl století transplantací kostní dřeně u dětí“ ve FN Motol –  20. 9., 16.00–18.30, kinosál (V Úvalu 84, Praha 5)

Beseda na téma „Půl století transplantací kostní dřeně u dětí“ se uskuteční ve středu 20. 9. ve FN Motol.

Specialisté z Fakultní nemocnice v Motole se budou těšit na všechny příchozí, které provedou možnostmi dnešní hematologie a léčby vzácných krevních onemocnění, jež jsou spojené s poruchou krvetvorby.

Představí tajemství kostní dřeně, kmenových buněk i život zachraňujících transplantací. Jak takové transplantace probíhají, co pro pacienty i lékaře znamenají a jaký je život s „novou“ kostní dření, která pomůže obnovit řádnou krvetvorbu.

Zajímavé:  Léky Na Stimulaci Vaječníků?

Příchozí budou mít možnost orientačně zjistit, jaká je právě jejich krevní skupina i to, jak se stát dárcem kostní dřeně (již od 15.00 hod.). Věděli jste, že v lidském těle se nachází 2,5–4 kg kostní dřeně? Každý, kdo se o ni podělí, daruje kus sebe a šanci na život jinému.

Čtěte také: Staň se dárcem krve a kostní dřeně – daruj život!!!

Prohlídky laboratoří, kde se věnují diagnostice krevních skupin, pracovišť, kde pracují krevní separátory, i ukázka kostní dřeně pod mikroskopem. To vše čeká na veřejnost v úterý 19. 9. a ve čtvrtek 21. 9. od 13.00 do 16.00 hodin v Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze.

Po celou dobu budou také probíhat edukativní přednášky s tematikou kostní dřeně, veřejnost se dozví o onemocněních krvetvorby, která mohou vstoupit do života. Příchozí budou mít možnost zjistit orientačně svou krevní skupinu i si nechat vyšetřit krevní obraz, jehož výsledky jim vysvětlí přítomní hematologové. V úterý 19. 9.

bude rovněž možné na místě vstoupit do Českého registru dárců krvetvorných buněk.

Přijďte objevovat, konzultovat a poznávat. Odhalte tajemství kostní dřeně, právě u ní příběh krve i života začíná.

O systému krve

Krev je tekutinou našeho života, protéká 100 000 km krevních cest našeho těla. Přináší kyslík a živiny k orgánům a tkáním a současně odvádí oxid uhličitý. Rovněž rozvádí hormony, pracuje na naší termoregulaci a udržuje chemickou rovnováhu.

Dává tělu vláčnost i pevnost, sílu i energii. Umí vehnat červeň do tváří i chlad do nohou. Jejími základními stavebními kameny jsou krevní plazma a krevní elementy. Krevní plazma představuje 55 % krve v našem těle a z 90 % ji tvoří voda.

Krev je systém s jasně danou strukturou i „provozním řádem“. Stejně tak je synchronizován počet krevních elementů (červené a bílé krvinky, krevní destičky), které v oběhové soustavě nesmí chybět, ale ani přebývat.

Jedině tak mohou udržovat správné tempo naší krve, tak aby tekla, jak má – ani příliš rychle, ani pomalu.

Čtěte také: Krev – tekutina našeho života

Zdroj: www.myakrev.cz.

Měsíc zdravé krve otevírá hematologické laboratoře

Hematologická pracoviště po celém Česku se už počtvrté otevírají návštěvníkům. Září je totiž Měsícem zdravé krve. Akce odstartovala v pražské fakultní nemocnici v Motole, odtud pak se přestěhovala do laboratoří Oddělení dětské hematologie Fakultní nemocnice v Brně.

“Je to akce,kdy se po celé republice, nyní tedy i v Brně, jsme prvně, otevírají hematologická pracoviště široké veřejnosti.

Mají hematologičtí pracovníci a lékaři osvětlit veřejnosti to, z čeho je lidská krev, z čeho se skládá, jak se s ní pracuje v laboratořích a také jim přiblížit problematiku důležitých nebo závažných krevních onemocnění,” popsala Lucie Strnadová, komunikace s veřejností, pořádající agentura

Vyšetření na hematologii u pacientů vzbuzuje strach, je u většiny lidí vnímána a spojována hlavně s leukémií. Přitom pacientů s podobnou diagnózou bývají v hematologických laboratořích zhruba jen 3 procent.

“Převážná většina pacientů, kteří k nám chodí, jsou pacienti s poruchou krevního srážení, pacienti s větší krvácivostí, jedno z nejznámějších onemocnění je třeba hemofilie a nebo naopak jsou to pacienti, kteří mají riziko trombózy, to znamená zase pro změnu ucpávání cév.Další velká skupina pacientů, která se vyšetřuje jsou pacienti s poruchou krevního obrazu,” vysvětlila Veronika Fiamoli, dětský hematolog, FN Brno.

Je až neuvěřitelné, co se všechno z jednoho vzorku krve dá zjistit a co, ať už pracovníci laboratoře, nebo následně lékaři ze všech morfologických znaků či změn na krevních buňkách dokážou vyčíst.

“Může nám to pomoct určit diagnózu. Další vyšetření, které provádíme, to je jak jsem zmiňovala, krevní srážení, kde vyšetříte z plazmy screeningové testy, které vám určí, jestli pacient má nebo nemá poruchu srážení ve smyslu zvýšené krvácivosti, nebo naopak jsou tam hodnoty, které by svědčili pro to, že může mít trombózu,” popsala Veronika Fiamoli, dětský hematolog, FN Brno.

  • Při dni otevřených dveří v hematologické laboratoři se zájemci mohou dozvědět o krvi spoustu věcí, které většina z nás ani netuší.
  • “Široká veřejnost a také studenti ze středních škol dozvědí, jak se s krví pracuje, z čeho se přesně skládá, jak se s ní pracuje v laboratoři, jak se dá rozebrat, co se z ní dá separovat, co se potom dělá s těmi složkami krevními, základními a jakým způsobem se s nimi dá právě dál léčit, protože krevní tekutina je jediná, která se vyrobit nedá a proto se musí darovat a dál se sní musí v laboratořích velmi důkladně a pěkně nakládat,” doplnila Lucie Strnadová, komunikace s veřejností, pořádající agentura.
  • Co se všechno děje z krví, kterou nám při vyšetření odebere lékař nebo spíš zdravotní sestra asi většina z nás nepřemýšlí a jen pak napjatě čekáme, co nám poví výsledky všech těch testů a zkoumání. Pod pokličku této důležité práce jsme mohli nahlédnout na Dni otevřených dveří v rámci Měsíce zdravé krve v hematologických laboratořích Fakultní nemocnice v brně

Rozbory krve – co vše odhalí a jaké jsou ideální hodnoty

Laboratorní rozbor krve patří mezi nejzákladnější a nejčastější laboratorní vyšetření, se kterým se můžeme setkat. Odběr krve je rutinou každého praktického lékaře, který na základě laboratorního rozboru dokáže vyhledat nejrůznější problémy v našem organismu a diagnostikovat mnohá onemocnění. Se stále se zdokonalujícími medicínskými laboratorními postupy toho lze z krve určit čím dál více. Pojďme se podívat na složení krve a na základní hodnoty, které lze z oděru a následného rozboru zjistit.

Odběry krve

Odběr krve absolvoval pravděpodobně několikrát každý z nás. Rozbory krve, tzv.

hematologické vyšetření, patří mezi nejčastější laboratorní vyšetřovací metody, které toho však současně dokáží o stavu pacienta mnoho vypovědět. Aby mohla být krev laboratorně vyšetřena, je třeba ji pacientovi odebrat.

Praktičtí lékaři svým pacientům odebírají krev k testování zpravidla ráno. Aby byly výsledky testování směrodatné, je třeba dodržet několik pravidel.

Osoba, které bude rozbor krve proveden, musí k odběru přijít nalačno. Z toho důvodu se také krev odebírá v ranních hodinách.

Pacient by se měl současně vyhnout konzumaci tučných jídel a alkoholu alespoň půl dne před odběrem. Nedodržení těchto pravidel vede k špatným výsledkům rozboru krve, např.

konzumace sladkých potravin může vést ke zvýšení krevního cukru.

Lékař odebírá pacientovi krev v poloze vsedě nebo vleže, laboratorní rozbor krve se provádí z krve žilní nebo kapilární.

Existují i speciální typy vyšetření, které vyžadují odběr krve z tepny nebo přímo ze srdce. Odběr krve probíhá pomocí injekční stříkačky, krev odebírá buď zdravotní sestra, nebo samotný lékař.

Po vytažení jehly je na ranku přitlačen tampón a místo vpichu je opatřeno náplastí.

Složení krve

Než se blíže podíváme na samotný laboratorní rozbor krve a na hodnoty, které jsou zjišťovány, řekněme si alespoň pár slov o složení krve. Krev je složena z krevních buněk.

Ty vznikají v kostní dřeni a jsou rozptýleny v krevní plazmě. Buňky můžeme rozdělit podle typu krevních tělísek na červené krvinky, bílé krvinky a krevní destičky. Krevní plazma je pak tvořena z bílkovin, iontů a vody.

Krev je z 55 % tvořena plazmou a ze 45 % uvedenými buňkami. 

Červené krvinky (erytrocyty) jsou buňky bez jádra, nemohou se dále rozmnožovat, jsou pružné a obsahují nejvíce železa ze všech buněk v těle. Mají řadu funkcí, například přenos kyslíku a oxidu uhličitého a další komplikované vazby. Bílé krvinky (leukocyty) jsou pravými buňkami, obsahují totiž buněčné jádro.

Zatímco červené krvinky jsou díky barvivu hemoglobinu červené, ty bílé jsou bezbarvé. Bílé krvinky hrají velkou roli v obranyschopnosti organismu. Nejmenšími krevními tělísky jsou pak krevní destičky (trombocyty), mají nepravidelný tvar, žijí jen několik dnů a hrají důležitou roli při srážlivosti krve.

Laboratorní rozbor krve tak velmi často zjišťuje hodnoty těchto buněk, jejich vazby, obsahy bílkovin a dalších látek.

Zajímavé:  Silný Přípravek Na Klouby?

Rozbor krve – krevní obraz jako základ

Základním laboratorním vyšetření krve je zjištění krevního obrazu. Cílem tohoto rozboru je určit počet jednotlivých krevních elementů, tj. červených a bílých krvinek i destiček.

Pomocí krevního obrazu dokáže lékař odhalit krevní chorobu, záněty i vážnější problémy.

Pro zjištění krevního obrazu se krev odebírá do zkumavky s fialovou zátkou, která obsahuje speciální protisrážlivý roztok, díky kterému zůstanou všechny složky krve pohromadě a budou viditelné. Uveďme základní zjišťované parametry a jejich referenční hodnoty:

  • Počet bílých krvinek – WBC; referenční hodnota 3,8-10*109/l
  • Počet červených krvinek – RBC; referenční hodnota u mužů 4,0-5,3*1012/l a u žen 3,8-5,2*1012/l
  • Počet krevních destiček – PLT; referenční hodnota 150-350*109/l
  • Barvivo hemoglobin – HGB; referenční hodnota u mužů 135-175 g/l a u žen 120-165 g/l
  • Hematokrit – PCT; procentuální zastoupení trombocytů v celé krvi; u mužů 0,40-0,54 a u žen 0,35-0,45
  • Další zjišťované hodnoty – střední objem červené krvinky (MCV), objem krevních destiček (MPV), distribuční křivka trombocytů (PDW), průměrná hmotnost hemoglobinu v červené krvince (MCH)
  • Další

Rozbor krve – základní biochemie

Kromě krevního obrazu se z krve zjišťuje také přítomnost a množství jednotlivých látek. Pro takové laboratorní vyšetření se krev odebírá do zkumavek s červenou zátkou, v ní se nachází roztok, který způsobuje srážlivost krve a umožní v centrifuze oddělení séra od dílčích krevních složek. Pomocí takového laboratorního rozboru se běžně zjišťuje přítomnost:

  • Sodíku – vysoké množství sodíku v krvi naznačuje dehydrataci organismu, ideální hodnoty 132-145 mmol/l
  • Draslíku – umožňuje sledovat poruchy metabolismu, ideální hodnoty 3,8 – 5,2 mmol/l
  • Vápníku – 2,1-2,6 mmol/l
  • Chloridu – 97-108 mmol/l
  • Krevního cukru – informuje o metabolizmu cukrů, vysoká hodnota je standardním projevem diabetu, optimální hodnota 3,3 až 6,1 mmol/l
  • Močoviny
  • Kreatinu
  • Enzymů
  • A dalších

Co dalšího rozbory krve odhalí

Zjišťování krevního obrazu a základního biochemického rozboru patří k nejčastějším a nejobvyklejším laboratorním vyšetřením krve. O složení krve se toho však zjišťuje mnohem více.

Jednoduše lze druhy laboratorních testů rozpoznat podle barvy použité zkumavky.

Výše jsme uvedli, že zkumavka s fialovou zátkou se používá k rozboru krevního obrazu, zkumavka s červenou zátkou zase pro vyšetření přítomnosti jednotlivých látek.

Běžně se používají také zkumavky s černou zátkou, do kterých se odebírá krev za účelem zjištění sedimentace (FW). Rozbor odhalí usazování červených krvinek a dokáže odhalit infekce i nádory.

Mimo to se používají i zkumavky s modrou zátkou, se kterými se provádí vyšetření APTT (funkce faktorů pro vnitřní srážení krve) a vyšetření QUICK-INR (funkce faktorů pro vnější srážení krve).

Z krve lze také zjistit nádorové markery, acidobázi, hepatální testy, hormony, vitamíny, přítomnost železa a další.

Každý lékař si sám stanovuje, jaké hodnoty potřebuje z krve zjistit. Na základě toho provede odběr krve do požadované zkumavky, kterou předá do laboratoře pro provedení patřičného rozboru. Díky rozborům krve lze odhalit celou řadu onemocnění, které by nám jinak zůstaly skryty.

Charakteristika oddělení transfuzní a hematologické

Transfuzní a hematologické oddělení jsou nelůžková oddělení Kroměřížské nemocnice a.s.V letech 1995 a 1996 byla provedena rekonstrukce bývalé stomatologické (zubní) polikliniky a do upravených prostor bylo transfuzní a hematol. odd. přestěhováno. Oddělení je rozděleno na úsek transfuzní a úsek hematologický.

Transfuzní oddělení se zabývá

Péčí o dárce krve

  • Odběry a zpracování dárcovské krve na transfuzní přípravky obsahující červené krvinky a krevní plazmu.
  • Před každým odběrem je dárce vyšetřen lékařem. V případě že dárce nevyhovuje pro odběr, je zván na další kontrolu do hematologické ambulance k podrobnějšímu vyšetření.
  • Vyšetřením odebrané krve na přítomnost znaků infekčních chorob přenosných krve po každém odběru krve (HIV-antigen a protilátka, detekce protilátek žloutenky typu B a C a syfilis)
  • Vyšetřením krevních skupin, podskupin, protilátek po každém odběru krve.
  • Vyrobené transfuzní přípravky jsou skladovány a připraveny k předtransfuznímu vyšetření.
  • Transfuzní oddělení je pravidelně kontrolováno Státním ústavem pro kontrolu léčiv, který vydává povolení k výrobě.
  • Spolupracujeme s českým červeným křížem a Klubem dárců krve kroměřížska.

Péčí o pacienty

  • Pro pacienty lůžkových oddělení připravujeme transfuzní přípravky v nepřetržitém provozu, tak, aby kdykoliv v případě nutnosti byla zajištěna transfuze krve.
  • Zajišťujeme přípravu čerstvě zmražené plazmy.
  • V případě nutnosti zajišťujeme z fakultních nemocnic transfuze krevních destiček.
  • Provádíme vyšetření těhotných žen – vyšetření krevní skupiny,protilátek a HIV.
  • Provádíme odběry krve pro autotransfuzi u pacientů před operacemi (zejména ortopedickými).

Hematologické oddělení

  • Provádí rutinní vyšetření krevních elementů a krevního srážení pomocí hematologických analyzátorů.
  • Mikroskopicky hodnotí krevní buňky z žilní krve a nálezy z punkce kostní dřeně.
  • Hematologická ambulance poskytuje hematologické vyšetření pacientům na doporučení obvodního lékaře, dispenzarizuje nemocné s krevními chorobami,spolupracuje s klinickými pracovišti v péči o nemocné se zhoubnými krevními chorobami.
  • Poskytujeme konziliární vyšetření v rámci nemocnice.

Snahou kolektivu transfuzního a hematol. odd. je poskytout dárcům krve i pacientům příjemné prostředí po dobu čekání na odběr nebo vyšetření a hlavně kompletní vyšetření.

Proto spolupracujeme s hematologickými klinikami FN Olomouc a FN Brno, kde se provádějí našim pacinetům speciální vyšetření a pokud je to nutné tak i nemodernější léčba krevních chorob.Pro zlepšení péče o ambulantní pacienty připravujeme spolu s vedením Kroměřížské nemocnice a.s. vybudování nových prostor pro hematologickou ambulanci.

Hematologicko transfuzní oddělení

Péče o hematologické a hematoonkologické pacienty, zajištění zpracování krve a plazmy, diagnostická laboratorní vyšetření.

Kontakt / umístění

  • Proklik k dárcům krve a dárcům plazmy se nachází na konci stránky.
  • Umístění:
  • Budova H.
  • (Budova F – pouze pro dárce plazmy.)

mapa…

Ambulance

  • Hematologická ambulance
  • Vyplnění dotazníku spokojenosti on-line

Podrobná charakteristika

Hematologicko transfuzní odd. UHN se skládá, jak už název napovídá, ze dvou větších celků – hematologického a transfuzního.

Hematologickou část tvoří laboratoře (hematologická a koagulační) a klinické pracoviště (hematologická ambulance), část transfuzní potom úsek dárcovský, úsek zpracování krve a laboratoře.

Hematologická ambulance nově sídlí v budově H (šedá přístavba). Je v provozu denně, vždy zde pracuje lékař a minimálně dvě zdravotní sestry. Ročně vyšetří kolem 5 000 pacientů.

Ambulance zajišťuje standardní péči o hematologické a hematoonkologické pacienty, vede registr pacientů s poruchami koagulace a zabývá se screeningem trombofilních stavů.

Ambulantně se zde též podávají transfuze a aplikují krevní deriváty.

Hematologická laboratoř pracuje s analyzátorem XN-1000, stanovuje parametry krevního obrazu a diferenciálního rozpočtu leukocytů. Ročně vyhodnotí asi 65000 krevních obrazů. Rovněž provádí morfologická vyšetření kostní dřeně. V koagulační laboratoři pracujeme s automatickým koagulometrem Sysmex CA-1500.

Provádíme základní koagulační vyšetření a některé testy screeningu trombofilních stavů, celkem asi 50000 analýz ročně. Laboratoře transfuzní části oddělení provádí vyšetření krevní skupiny, předtransfuzní vyšetření, screening protilátek, identifikace a titrace protilátek, případně došetření dalších erytrocytárních antigenů, a to jak u pacientů, tak preventivně u těhotných žen.

Detailnější imunohematologické rozbory slouží např. k diagnostice autimunitních hemolytických anémií.

Laboratoře mají podrobně vypracovaný systém interní kontroly kvality a se 100% úspěšností se účastní kontrol zařazených do systému externího hodnocení kvality (SEKK). Všechny  laboratoře splnily podmínky auditu NASKL II.

Na transfuzním úseku oddělení probíhají dárcovské odběry krve, plazmy a krevních destiček a jejich zpracování na transfuzní přípravky. Nedílnou součástí úseku je i laboratoř, která zajišťuje povinné testování dárců.  

Oddělení nabízí celou řadu placených služeb (viz ceník nadstandardních služeb – HTO).

Další informace týkající se dárcovství najdete na úvodní straně internetových stránek v sekci ‚péče a služby‘ – ‚Dárci krve a plazmy‘.

Připojené soubory

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector