Hexavakcína – vše o zdraví

Hexavakcína - Vše o zdravíV očkovacích látkách, které se používají u nás, se nachází nebezpečná látka-hliník, přinášíme názor jednoho badatele a též postřehy paní Hany o hexavakcíně a proč dál nechce syna očkovat.

Hlíník-toxická látka

Pro začátek citujme z stránky http://ockovani-a-zdravi.webnode.cz: ‚Vo vakcínach sa vyskytuje vo forme ťažko rozpustných zlúčenín, nie ako samostatný prvok – hliník, ktorý by sa priamo vo veľkých množstvách dostal bezprostredne po podaní vakcíny do krvného obehu. Pri fyziologickej kyslosti prostredia (pH) vytvára hliník ťažko rozpustný hydroxid hlinitý (Al(OH)3), ten však možno ľahko rozpustiť po malej zmene kyslosti prostredia. Stačí teda malá zmena kyslosti prostredia, a hydroxid hlinitý sa rozpustí. Okrem hydroxidu hlinitého sa používa v očkovacích látkach aj fosforečnan hlinitý, ten však naší ‚odborníci‘ nejak opomenuli. Jednak naši ‚odborníci‘ necitujú pri svojich tvrdeniach vôbec nijaké zdroje (štúdie) potvrdzujúce pravdivosť ich tvrdení. Jednak tvrdiť, že množstvo hliníka v očkovacích látkach je v pohode, je veľmi odvážne, ak to rovno nemám nazvať vedomým klamstvom.

Podľa stanovenej hladiny liekovou agentúrou to nemôže byť viac ako 1,25 mg hliníka/dávku, inak by nemohli povoliť registráciu takej vakcíny v rozpore so svojím vlastným predpisom.‘ cituje autor MUDr. Urančíkovou v jedné diskuzi. Ja som našiel podstatne nižšiu cifru, a to 0,85 mg na dávku.

Odhliadnuc od toho, že táto norma tak-či-tak vysoko prekračuje hranicu otravy hliníkom u 5 kg bábätka, Infanrix Hexa ju spĺňa len veľmi tesne (0,82 mg na dávku) a keď sa k tomu priráta Prevenar 13 podaný súbežne s Infanrixom Hexa, už je tá hranica prekročená o takmer 0,1 mg.

Navyše, keby sa namiesto Prevenaru 13 použil Synflorix, hranica by bola prekročená aj pri oveľa benevolentnejšej norme, ktorú uvádza pani doktorka (1,32 mg hliníka v Synflorixe + Infanrix Hexa > 1,25 mg hliníka).

A prečo je tá norma v mg hliníka na dávku, keď sa hliník údajne nedokáže z hydroxidu či fosforečnanu hlinitého uvoľniť??? Ďalej sa dozvieme zaujímavú novinku:‘ Podľa môjho názoru sa pomaly vďaka modernejším technológiám podarí eliminovať z vakcín aj hliník, pretože vývoj sa orientuje na nové adjuvanciá – nosiče. Čoho dôkazom je, že máme dostupné vakcíny, ktoré už neobsahujú zlúčeniny hliníka, ale iný nosič.‘

Zvláštne. Prečo to tí výrobcovia vakcín vôbec robia, keď hliník (fosforečnan či hydroxid hlinitý) v súčasných vakcínach je tak veľmi účinný a tak veľmi bezpečný, ako sa nám Dr. Urančíková snaží nahovoriť? Však to sú potom z ich strany zbytočne vyhodené peniaze – na výskum modernej technológie, ktorá nie je vôbec potrebná, keďže tá súčasná úplne dokonale spĺňa naše potreby.‘

Hexavakcína – je bezpečná?

Vakcíny se navíc podávají v kombinacích a velkých dávkách současně až nyní, v posledních letech.

Před 30 lety dostávaly děti jednu, maximálně dvě vakcíny během jedné návštěvy pediatra, dnes existují hexavakcíny, aplikované během jedné návštěvy, čímž obdrží až šestinásobek toxických příměsí ve vakcínách.

Hexavakcína obsahuje očkování proti nemocem: záškrt, tetanus, černý kašel, Haemophilus influenzae typu B, hepatitis B + dětská obrna.

Přečtěme si příspěvek paní Hany, který názorně ukazuje, jak bychom měli při očkování přemýšlet:Opravdu jsem nechápala, kde neočkovačky berou tu jistotu, že se vakcíny pěstují na rakovinových buňkách nebo buňkách nějaké opice? Že obsahují škodlivé látky jako hliník, formaldehyd a tak? Až mi někdo poradil, abych si přečetla příbalové letáky. V souvislosti s tím jsem pak pátrala po možnosti šetrnějšího schématu a jak je to s českou legislativou.

Když jsem chtěla po pediatře příbalový leták (ještě před samotným očkováním), tak se mě zeptala: „A na co vám to jako bude?‘ Tehdy jsem na ni chvíli zůstala zírat, sama jsem pořádně nevěděla na co, ale věřte mi, teď to považuji za docela normální, si ten leták přečíst.

Víte o tom, že když necháváte své dítě očkovat, dáváte pediatrovi informovaný souhlas? Jakože jste poučené o všech rizicích, nežádoucích účincích a že se vším souhlasíte? Je to sice „jen‘ ústní, ale je! Bez tohoto souhlasu vaše dítě naočkovat nesmí. Vy říkáte kdy a jak bude vaše dítě očkováno.

Zpátky k věci – pediatře bych teď vysvětlila, že se v něm dozvím plno užitečných informací, jako na co vlastně své dítě očkuji, jaké reakce mohou po očkování nastat a o čem bych měla dopředu vědět.

Příbalový leták hexavakcíny

Doma jsem si ho v klidu rozbalila, začala číst a docela jsem koukala. Pediatra mi tvrdila, jak je to bezpečná vakcína a že hrozí maximálně teplota a otok v místě vpichu. Aha, tak proč je přehled nežádoucích účinků tak dlouhý? No vraťme se na začátek.

Dočetla jsem se, že Infanrix hexa nemusí plně ochránit všechny očkované osoby (toto je ne všem známo). Že pozor by se mělo dávat, pokud je dítě alergické na antibiotika, neomycin nebo polymyxin (aha, tady se vzalo to, že obsahuje antibiotika).

Další věta mi vyrazila dech – nepodávejte hexu, pokud se u vašeho dítěte do 7 dnů po očkování vakcínou proti černému kašli (obsahuje ho i hexa) projevily nežádoucí účinky postihující nervový systém.

Sakra – co to ta pediatra mlela pouze o teplotce a otoku? Pak čtu dále a přestávám jí „jen‘ tu teplotku věřit úplně:*Zvláštní opatrnosti při použití hexy je zapotřebí (později jsem se dozvěděla, že dříve to bylo kontraindikací, cituji):pokud vaše dítě mělo již dříve zdravotní problémy po předchozím očkování vakcínou Infanrix hexa nebo jinou vakcínou proti černému (dávivému) kašli, jako jsou zejména:*• vysoká teplota (přes 40°C) během 48 hodin po očkování• kolaps nebo šokový stav během 48 hodin po očkování• neustupující pláč trvající déle než 3 hodiny během 48 hodin po očkování

• záchvaty s vysokou teplotou nebo bez teploty během 3 dnů po očkování

To, že je potřeba informovat pediatra o všech! lécích, které dítě užívá či v nedávné době užívalo a to i o těch bez lékařského předpisu mně taky neřekla.Následoval docela dlouhý seznam nežádoucích účinků, které nemá smysl vypisovat. Kdo má zájem vědět, na co by se měl teoreticky připravit, může si příbalový leták stáhnout zde.

Po nežádoucích účincích jsem se dočetla, co ta vakcína obsahuje, a pak jsem pochopila, že v tomhle holky nekecaly: celkem 0,82 miligramů Al3+, vyrobeno pomocí rekombinantní DNA technologie na kultuře kvasinkových buněk, pomnoženo na VERO buňkách (buňky ledvin kočkodana afrického).

Sakra – mají tu někde přílohu o bezpečnostních testech? Nemají? Laickým pohledem je pro mě ten obsah humus. Zajímavé je, že tento pohled mají i někteří odborníci. Většina jich popírá, že by třeba to docela velké množství hliníku ve vakcínách vadilo.

Ovšem hliník je tam proto, aby vakcína vůbec fungovala (jeho účelem je nabudit imunitní reakci).

Po 5. měsíci věku jsem byla donucena naočkovat malého první dávku. Ano, jsem blbá, že jsem se nechala donutit. Ale je to přeci povinné, ne? Nejdřív hodně řval, pak usnul na delší dobu než obvykle. Probudilo se jiné dítě.

Nebroukal, neotáčel se, ležel jak miminko. Slova pediatry? To se stává. Souvislost s očkem? Malá nebo žádná. Stále častěji tady na eMiminu čtu, jak se po očkování děti vracejí ve vývoji, jak křičí několik hodin v kuse.

Opravdu mi to nepřipadá normální.

2+1

Začala jsem se tedy pídit jak je to s šetrnějším schématem, o kterém jsem slyšela. Šlo o to, že se dají jenom dvě dávky místo tří (úplně té stejné vakcíny!) a potom klasicky posilující po půl roce.

Zní to jako sci-fi a absurdně, že? Existuje šetrnější schéma té stejné vakcíny, ale ne v ČR! Jak je to možné? Opravdu je to tak? Opět se to dočtete v příbalovém letáku. Ten říká, že dítě dostane celkem dvě nebo tři injekce. Zde se hovoří o jednotlivých dávkách, neřeší booster (přeočkování). Tudíž připouští schémata 2+1 nebo 3+1.Podle RNDr.

Marka Petráše (podílel se na přípravě, výrobě a vývoji některých očkovacích látek) jsou tato schémata rovnocenná, což dokazuje i fakt, že se hexou očkuje v různých zemích různými schématy.

Proč se u nás očkuje třemi dávkami a třeba u sousedů Slováků jen dvěma? Není lepší pro to malé tělíčko dostat o jednu dávku míň? Bezpochyby je. Co s tím?Z mé soukromé korespondence s M.

Petrášem: (cituji) Schéma 2+1 není sice legislativní, ale je doporučené výrobcem této vakcíny (viz příbalová informace nebo SPC), proto pediatr má možnost toto schéma použít, ale zase závisí na dohodě s vámi.

Takže je na vás domluvit se s pediatrem, zda je ochotný akceptovat 2+1 a to i s razítkem pro přijetí do školky.

Jak se očkuje? Nejdřív po ukončeném třetím měsíci (lépe až po půl roce) první dávka, poté po 2 měsících další, booster klasicky po dalším půlroce. Rozestupy mezi prvními dvěma dávkami musí být 2 měsíce a déle.

Zajímavé:  Encefalitida - vše o zdraví

Česká legislativa u hexavakcíny

Vzhledem k tomu, že 2+1 není legislativní, tak jsem se začala pídit i po tom, jak že to s těmi našimi zákony a očkováním hexy vůbec je. Povinnost očkovat u nás stanovuje zákon o ochraně veřejného zdraví 258/2000Sb, konkrétně §46, který odkazuje na prováděcí vyhlášku (537/2006Sb). Ta určuje, co se má očkovat. O hexe se dočteme v §4 (1).

Co z ní plyne? Že očkování má proběhnout hexavalentní látkou – konkrétně o Infanrixu hexa zde není ani zmínky. Dle § 47 zákona o ochraně veřejného zdraví má pacient právo na volbu vakcíny. Hexavalentní látka má být naočkována od 9. týdne do 18. měsíce. Není tu přesná specifikace, kdy máte očkovat, jen, že to má být od do.

Tudíž abyste stihli naplnit vyhlášku, můžete klidně odložit očkování do pozdějšího věku. Pokud vám na naplnění vyhlášky opravdu záleží, a chcete očkovat v normě, můžete začít AŽ mezi 6-10. měsícem věku dítěte. (starší děti vakcínu lépe snášejí) Pediatr vás musí poslechnout, spíše vás bude ale zastrašovat, až vás zastraší.

Už při hledání pediatra je dobré si s ním popovídat o jeho postoji k očkování, zda nemá problémy s vámi na toto téma komunikovat bez vyhrožování.

Očkování-co dál?

Já jsem dospěla k tomu, že nemám odvahu dál očkovat. Mám o syna strach. Tímto deníčkem jsem vás chtěla informovat o možnosti očkovat šetrněji a zároveň stejně účinně a hlavně o tom, že vy jste rodiče.

Doktor není bůh, který když řekne a dneska naočkujeme, tak ho musíte poslechnout. On vám dává jen doporučení, kterým máte naslouchat, ale konečné rozhodnutí je jen na vás.

Po naší zkušenosti říkám – hodně štěstí ať zrovna vaše dítě není to jedno „z mála‘ kdy vaše pediatra řekne: „To se stává.‘

df

Otázky a odpovědi

Vakcína Bexsero je registrovaný léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis. Očkování provádí lékař, vakcína se aplikuje do svalu formou injekce (obvykle do stehna nebo horní části paže).

Před použitím si předem pečlivě prostudujte příbalovou informaci dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na [email protected]

Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných.

Vakcína Infanrix hexa je registrovaný léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis. Očkování provádí lékař, vakcína se aplikuje do svalu formou injekce (obvykle do stehna nebo horní části paže).

Před použitím si předem pečlivě prostudujte příbalovou informaci dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na [email protected]

Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných.

Vakcína Priorix inj. stříkačka je registrovaný přípravek vázaný na lékařský předpis.

Očkování provádí lékař, vakcína se aplikuje pod kůži, může se však podat též do svalu formou injekce (obvykle do stehna nebo horní části paže).

Před použitím si předem pečlivě prostudujte příbalovou informaci dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na [email protected]

Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných.

Vakcína Priorix-Tetra inj. stříkačka je registrovaný léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis.

Očkování provádí lékař, vakcína se aplikuje pod kůži nebo do svalu formou injekce (obvykle do stehna nebo horní části paže). Před použitím si předem pečlivě prostudujte příbalovou informaci, dostupnou též na www.

gskkompendium.cz. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na [email protected] Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných.

Vakcína Rotarix je registrovaný léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis. Vakcína se podává ústy, očkování provádí lékař. Před použitím si předem pečlivě prostudujte příbalovou informaci dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na [email protected]

Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných.

Po očkování rotavirovými vakcínami byl velmi vzácně pozorován nežádoucí účinek intususcepce (část střeva je neprůchozí nebo vchlípená). Příznaky se mohou projevovat jako závažná bolest žaludku, přetrvávající zvracení, příměs krve ve stolici, otok břicha a/nebo vysoká teplota. Pokud u svého dítěte pozorujete jeden z těchto příznaků, ihned kontaktujte lékaře.

Vakcína Synflorix je registrovaný léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis. Očkování provádí lékař, vakcína se aplikuje do svalu formou injekce (obvykle do stehna nebo horní části paže).

Před použitím si předem pečlivě prostudujte příbalovou informaci dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Případné nežádoucí účinky prosím nahlaste na [email protected]

Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných.

Ochranné známky jsou registrované / licencované pro koncern GSK © 2018 koncern GSK / poskytovatel příslušné licenceAktualizováno: červenec/2020 PM-CZ-INH-WCNT-200001

Velká bouře kvůli očkování. Kde vidí rodiče problém a proč je tak důležité?

Hovoří zejména o snížené imunitě dítěte, vzniku autismu, apod. I když renomované studie tuto spojitost mnohokrát vyvrátily a naopak poukazují na pozitivní účinky očkování, někteří rodiče, podporovaní nejrůznějšími pseudoodborníky, si stále vedou svou.

Výsledek? Rekordní nárůst případů onemocnění spalničkami, nemoci, která byla v Česku donedávna takřka vymýcena. Nebo zjištění, že tříletý chlapec z Brněnska má tetanus, onemocnění, se kterým bojují některé státy třetího světa, nikoliv ovšem Evropa. Chlapcova matka však odmítla očkování.

Reakce na očkování

Jednou z posledních studií, která jednoznačně prokázala, že očkování nemůže za autismus, byla ta od dánských lékařů.

V letech 1991–2010 prověřovali 657 461 dětí narozených v Dánsku a celkem našli 6517 dětí s autismem. Zaměřili se třeba na to, zda nejsou očkované děti zranitelnější nebo zda nepodstoupily více očkování brzy po sobě atd.

Data následně analyzovali a jakoukoli souvislost mezi výskytem očkování a vznikem autismu nenašli.

Přečíst článek ›

Po očkování však může u některých dětí reakce přece jen nastat. Mezi nejčastější patří začervenání v místě vpichu nebo i zatvrdnutí, které může přetrvat pár týdnů.

„Rodiče by měli být připraveni na to, že dítě může mít teplotu, bude nervóznější i spavější.

Výjimečně se setkáváme s tím, že má febrilní křeče či dlouhotrvající neutěšitelný pláč,“ uvádí Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost.

Co dělat: Mají-li rodiče podezření na nežádoucí účinky spojené s očkováním, měli by ihned informovat svého lékaře, ale také to mohou rovnou sami elektronicky nahlásit na Státní ústav kontroly léčiv (SÚKL). Důležité je vědět šarži očkovací látky a také konkrétně popsat, jaké nežádoucí účinky zaznamenali. Jedině tak se dá u konkrétních vakcín vysledovat a vyhodnotit možné příčinné a třeba i neznámé souvislosti.

Problémy ve školce

Pokud rodiče očkování odkládají na pozdější věk nebo jej vůbec odmítají, mohou zažít problém při zápisu dítěte do mateřské školky, tam totiž nenaočkované nevezmou. Paradoxně však od pěti let nastoupit musí, ať jsou očkovány nebo ne.

Jak potvrdila Ilona Hülleová, roste počet rodičů, kteří očkování odkládat chtějí. „Zcela běžně se setkávám s tím, že rodiče chtějí očkování posunout do pozdějšího věku dítěte. Často říkají, že mají strach, že očkování způsobí dítěti zdravotní potíže.

Argumentují i tím, že dítě je příliš malé a má nezralý imunitní systém,“ dodala lékařka.

Přečíst článek ›

Nižší počet naočkovaných dětí tak pomalu snižuje kolektivní imunitu, díky které jsou před infekčními chorobami chráněni i lidé, kteří vakcinaci ze zdravotních důvodů podstoupit nemohli.

K tomu je ale potřeba minimálně 98% proočkovanost, kterou Česko mělo naposled před sedmi lety, a od té doby postupně klesá. Aktuálně se pohybuje okolo 90 %.

Podle Světové zdravotnické organizace je odmítání očkování jednou z deseti největších hrozeb pro veřejné zdraví.

Co dělat: Trpí-li, rodič nebo dítě alergiemi či astmatem, může situaci konzultovat s odborným lékařem, kterým je dětský imunolog nebo alergolog. Pokud by konstatoval, že dítě má problém s imunitou, jde o kontraindikaci k očkování a termín lze posunout, což je možné i v případě, že je dítě akutně nemocné. V jiném případě to nelze.

Spalničky se vracejí

Vliv kolektivní imunity je patrný především na rostoucím počtu případů spalniček. Jen do srpna letošního roku bylo nahlášeno 584 případů, přičemž loni jich bylo 203 za celý rok. A problém neřešíme pouze my.

V celé Evropě bylo za první polovinu tohoto roku nahlášeno přes 90 tisíc případů onemocnění, z toho 37 lidí zemřelo. Česká republika navíc v srpnu přišla o status země bez spalniček a podle imunologa Vojtěcha Thona se dá nárůst nemocných nadále očekávat.

Překvapivě jsou to ale především dospělí, kteří i přes očkování v dětství nejčastěji onemocní.

Co dělat: O přeočkování by měli uvažovat zejména lidé ve věku od 41 do 51 let, kteří mají nejmenší ochranu vůči nákaze. Ohroženi jsou zejména zdravotníci v nemocnicích a další, kteří by mohli s nemocnými přijít do styku.

Nepovinná očkování

I lidé, kteří byli v dětství očkováni, by se měli mít na pozoru. V Česku přibývá počet těch, kteří se nakazí nebezpečnou pneumokokovou infekcí. Jen za loňský rok to bylo podle informací Státního zdravotního ústavu téměř 500 lidí, z toho přes 80 lidí zemřelo. Nejohroženější skupinou jsou v tomto případě děti do pěti let a hlavně senioři.

Zajímavé:  Borelioza přenos - vše o zdraví

Přečíst článek ›

Podle imunologa Vojtěcha Thona by právě starší občané na to neměli zapomínat a očkování proti pneumokoku, které je hrazeno zdravotními pojišťovnami, na lékaři požadovat. „Uvážím-li například jen věkovou hranici nad 65 let věku, je v upomínající dávce velmi podstatná konjugovaná vakcína proti pneumokokovým infekcím. Tato prevence bez nadsázky může zachránit starším lidem život.“

S podzimem také přicházejí chřipky, epidemie pak nejčastěji propuká v lednu a v únoru. Říjen je proto nejlepší chvíle pro ty, kdo uvažují o očkování proti chřipce.

A jak je účinné? „Virus chřipky má velkou schopnost se v čase ve své struktuře měnit, tj. mutovat. To činí pro přípravu vakcíny problém.

Pokud se však podaří nachystat pro danou chřipkovou sezonu vakcínu odpovídajícího antigenního složení, pak je velmi účinná,“ domnívá se Vojtěch Thon.

Přečíst článek ›

Výhodou je, že většina zdravotních pojišťoven poskytuje na očkování proti chřipce v rámci svých preventivních programů významné finanční příspěvky. Očkování osob starších 65 let je navíc poskytováno zdarma.

Chřipka se často plete s nachlazením, a proto je potřeba zdůraznit, že je nebezpečná hlavně kvůli komplikacím, které mohou nastat především u dětí a starých osob. Patří mezi ně problémy s dýchacími cestami, které způsobuje buď chřipkový vir, nebo bakteriální infekce. Jedná se o záněty průdušek, zápal plic, u dětí zánět středního ucha.

V průběhu chřipky se často vyskytují abnormality na EKG, může dojít k zánětům srdečního svalu nebo osrdečníku, v závažných případech až k infarktu myokardu.

Co dělat: Nárůst počtu pneumokokových infekcí jde ruku v ruce právě s chřipkovou epidemií. Pneumokok je totiž bakterie, kterou má člověk běžně v ústech, nose a nosohltanu.

Je-li člověk nachlazený, oslabí ho virové onemocnění, bakterie se může začít množit a způsobit závažné problémy od zánětu průdušek, zápalu plic, zánět středouší až po zánět mozkových blan a sepsi.

Takže je kromě očkování proti pneumokoku a chřipce důležité dodržovat zdravý životní styl a posilovat imunitu.

POVINNÁ OČKOVÁNí– hexavakcína proti záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně, žloutence typu B a onemocnění vyvolané bakterií Haemophilus influenzae typu B. Dávají se tři dávky od třetího do dvanáctého měsíce. – MMR vakcína proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím.

Dává se mezi 13. a 18. měsícem věku. Dříve se první dávka dala odložit do pozdějšího věku, od loňského roku je stanoveno, že očkování dítě musí podstoupit nejpozději do 18. měsíce. Přeočkování druhou dávkou má proběhnout mezi pátým a šestým rokem dítěte, aby mezi dávkami byla čtyřletá pauza.

 • NEPOVINNÁ OČKOVÁNÍ
 • Meningokoková meningitida

Rotavirové infekce (lze očkovat už od 6. týdne po narození)Pneumokoková onemocněníPlané neštoviceVirová hepatitida typu ALidské papilomaviry (HPV)Klíšťová encefalitida

Nebezpečná hexavakcína: Máme se bát o zdraví svých dětí?

Jedná se o látku Infanrix Hexa, což je vakcína proti záškrtu, tetanu, černému kašli, žloutence typu B, dětské obrně a meningitidě. Podává se povinně dětem ve třech dávkách, a to obvykle v průběhu prvních několika měsíců života. Po půl roce po poslední dávce následuje ještě přeočkování.  

Státní ústav pro kontrolu léčiv o víkendu nařídil stáhnout z prodeje šarži A21CB191B z důvodu závady v jakosti, protože její výrobce, belgická firma GlaxoSmithKline, zjistila možnou kontaminaci prostředí, ve kterém se vyrábějí některé komponenty vakcíny.

Je vakcína kontaminovaná?  

Vakcína byla před vstupem na český trh testovaná laboratoří Paul Ehrlich Institut v Německu a později, v květnu 2012 , byla překontrolovaná ještě státním ústavem pro kontrolu léčiv. Obě analýzy kvality potvrdily naprostou nezávadnost a sterilnost vakcíny. Možná kontaminace tedy nebyla u samotné vakcíny nikdy zjištěna.

Byli o stažení vakcíny včas informováni pediatři?  

‚Taková informace se k nám samozřejmě ihned dostane a to z několika zdrojů,“ uvedla pro server TN.cz dětská lékařka Jitka Fabiánová. ‚Ordinace, kde ještě tuto šarži měli v ledničce, ji samozřejmě okamžitě začaly odevzdávat.“  

Bude čím očkovat?  

Vzhledem k tomu, že stahovaná šarže je loňská, většina zdravotních zařízení ji už má vyočkovanou. O nedostatek nových vakcín proto nemusejí mít rodiče obavy.  

Hrozí dětem očkovaným stahovanou šarží nějaká zdravotní rizika?  

‚V souvislosti s uvedením vakcíny Infanrix Hexa šarže A21CB191B na český trh nedošlo ke zvýšení počtu hlášených podezření na nežádoucí účinky, neobjevily se ani žádné závažné neočekávané nežádoucí účinky. Nedošlo k ohrožení zdraví naočkovaných pacientů,“ uvedl SÚKL. Rodiče by tedy podle ústavu neměli mít o zdraví svých dětí kvůli hexavakcíně žádné obavy.  

Hrozí nějaká zdravotní rizika dětem, které rodiče nenechají doočkovat?  

Pokud se rodiče rozhodnou děti, které již dostaly třeba jednu nebo dvě dávky Infanrinu Hexa, řádně nedoočkovat, vystavují je značnému riziku. ‚Takové dítě ještě nemá vakcinací vytvořené dostatečné protilátky, takže pokud se nedoočkuje, je ohroženo nemocemi, proti kterému toto očkování chrání,“ upřesnila doktorka Fabiánová.  

Co se stane, pokud se rodiče rozhodnou nenechat dítě očkovat hexavakcínou vůbec?  

Z legislativního hlediska takovým rodičům v současnosti nehrozí nic. Dítě, které není očkované, ale nesmí být přijaté do dětského kolektivu, například jeslí či mateřské školky. Navíc je samozřejmě takové dítě ohroženo černým kašlem, žloutenkou a dalšími nemocemi, proti kterým se hexavakcínou očkuje.

Výrobce stahované vakcíny, se k celé záležitosti vyjádřil takto:

‚Dobrovolné stahování jedné šarže vakcíny Infanrix stále probíhá. V souladu s požadavky výrobce budou všechny stažené vakcíny dotčené šarže zlikvidovány. Distributor této vakcíny má dostatečné zásoby jiných šarží.

Ze strany GSK nebylo zaznamenáno žádné zvýšení počtu hlášených podezření na nežádoucí účinky. K dobrovolnému stažení se společnost rozhodla v souladu se svým primárním cílem, kterým je prevence a maximální ochrana zdraví pacientů.

Stahovaná šarže vakcíny prošla důkladnými nezávislými laboratorními analýzami a testy. Všechny jejich výsledky prokázaly, že vakcína je nezávadná a sterilní, což potvrdil také Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Stahování této jedné šarže vakcíny má preventivní charakter.

Chceme mít naprostou jistotu, stejně jako rodiče dětí,ů uvedl pro TN.cz Jakub Hofmann ze společnosti GlaxoSmithKline.

hel TN.cz

Hexavakcína. MUDr. Jana Martincová

Jde o kombinovanou očkovací látku. Jak již název napovídá, skládá se ze 6ti složek, po dokončeném očkování je tedy dítě chráněno proti 6 infekčním nemocem, a to: záškrtu, tetanu, dávivému kašli, žloutence typu B, dětské obrně a haemophilu influenzae. Tato očkovací látka se podává injekčně do svalu – nejlépe na zevní stranu stehenního svalu.

Patří hexavakcína do očkovacího kalendáře povinných očkování?

Ano, viz očkovací kalendář.

Kdy se hexavakcínou očkuje? Jak vypadá očkovací schéma?

Vzhledem k tomu, že bylo zrušeno celoplošně povinné očkování proti TBC, lze zahájit pravidelné očkování hexavakcínou již od 9. týdne věku, samozřejmě po posouzení zdravotního stavu dítěte ošetřujícím dětským lékařem.

Nově platí u hexavakcíny schéma 2+1:

 • 1. dávka hexavakcíny: od 9. týdne věku dítěte
 • 2. dávka hexavakcíny: za 2 měsíce od první
 • 3. dávka hexavakcíny: mezi 11. a 13. měsícem

Schéma 3+1 se aplikuje u nedonošených dětí, kdy je 4. dávka hexavakcíny: 6 měsíců po 3. dávce, nejlépe v intervalu 11. až 18. měsíce věku dítěte

Proč dáváme přednost hexavakcíně oproti jednotlivým očkováním?

 • Hexavakcína je šetrná, velmi dobře dětmi snášena. Moderní očkovací látky obsahují podstatně méně antigenů než dříve vyráběné vakcíny, ale obsahují všechny antigeny, které jsou potřebné pro ochranu dítěte proti infekčním chorobám a navíc jsou z hlediska reakcí po očkování šetrné (reakcí po očkování je podstatně méně než u dříve vyráběných vakcín).
 • Složka proti dávivému kašli (pertussi) je tzv. nebuněčná, šetrná a vyvolává méně reakcí po očkování.
 • Další výhodou je, že se sníží počet vpichů a tím i počet návštěv u lékaře

Jaké bývají námitky proti hexavakcíně?

 • Není podání hexavakcíny velkou zátěží pro imunitní systém dítěte? Ukázalo se, že není, navíc ochrana, kterou zajistí kombinovaná očkovací látka je stejná jako při podání jednotlivých očkovacích látek, ne-li vyšší.

Je hexavakcína plně hrazená?

Ano, povolená je nově vakcína HEXACIMA, u nedonošených dětí zůstává vakcína INFANRIX HEXA. Jsou plně hrazené.

Jaké mohou být nežádoucí účinky po očkování hexavakcínou?

Nežádoucí účinky se mohou objevit u jakéhokoliv očkování, tedy i u hexavakcíny.

Nejčastěji místní jako bolestivost, otok a zarudnutí v místě vpichu, méně často celkové v podobě zvýšené teploty až horečky, nevolnosti, zvracení či průjmu, zduření místních uzlin, pláče, podrážděnosti, neklidu.

Veškeré nežádoucí účinky byste měli hlásit ošetřujícímu lékaři dítěte. Více v kapitole o nežádoucích účincích po očkování.

Očkují čeští lékaři společně s hexavakcínou i nepovinně vakcínou proti pneumokokům, příp. rotavirům? Je to vůbec vhodné?

V poslední době se rozrůstají řady dětských lékařů, kteří očkují hexavakcínu odděleně od vakcíny proti pneumokokům, a to z důvodu častějších horečnatých vedlejších reakcí při současné vakcinaci, byť je to administrativně pro lékaře náročnější. Odstup pneumokokové vakcíny je nejčastěji 14 dní až 3 týdny.

Zajímavé:  Cervarix nebo silgard - vše o zdraví

Naopak dětští lékaři využívají možnosti s jednou nebo druhou vakcínou naočkovat dítě současně proti rotavirovým průjmům, kde hrozí u malých dětí dehydratace s následnou hospitalizací. Jedná se o nepovinné očkování.

Z 1576 oslovených lékařů nám odpovědělo 23 (takto nízké číslo nás bohužel mrzí, ale při vzrůstající administrativě v ambulancích chápeme, že na další dotazování, byť na 2 minuty, lékaři Vašich dětí již nemají čas ani náladu).

9 z nich udržuje mezi vakcínami odstup v rozmezí 2-3 týdnů, 13 je očkuje ve stejný den a v jedné ordinaci to je zhruba půl na půl.

Lékařům, kteří nám odpověděli a pomohli získat obrázek, jaká je v oblasti očkování hexavakcínou situace v Česku, velice za jejich vstřícnost a čas děkujeme.

Více v kapitole: Neškodí očkování miminkům?

Autoři: MUDr. Jana Martincová s použitím textů MUDr. Květy Ludvíkovské a MUDr. Blanky Flugerové

Vaše dotazy

Termín prvního očkování kojence hexavakcínou

Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor ohledně prvního očkování u kojence. Žijeme trvale v Německu. Naše holčička se narodila 13. 7. 2013 a první očkování (Dipht., Pert., Tet., Hib., IPV., HVB., Pneumok., RotaV.) bychom měli mít dle našeho očkovacího kalendáře od 13. 10. 2013 (tedy ve 3 měsících).

Na první prohlídce u pediatričky nám ale bylo doporučeno, nechat očkovat již o měsíc dříve. Termín máme 9. 9. 2013. Pediatrička nám to zdůvodnila tím, že v říjnu je již pravděpodobnější výskyt různých chřipek či nachlazení a holčička prospívá dobře, nevidí tedy důvod, proč čekat. Není to ale moc brzy? 9. 9. jí bude teprve necelých 9 týdnů.

Může se pak vakcína proti rotavirům podat současně s hexavakcínou?

Předem moc děkuji za Vaši odpověď.

Odpovídá Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS : Dobrý den, v ČR se běžně očkuje hexavakcínou a proti pneumokokům od 9 týdnů věku. Vaše pediatrička uvažuje logicky a v podstatě správně. Snažil bych se však zvolit kompromis, např. 10.

týden věku, kdy bude riziko respiračních infekcí rovněž nízké a bude to v již v korelaci s našimi zkušenostmi z ČR. Očkování proti rotavirům rozhodně doporučuji. Vakcína se aplikuje do pusy a funguje jinak než pneumokoková vakcína nebo hexavakcína. Aktivuje slizniční imunitu. Lze ji tedy bez problému aplikovat s uvedenými injekčními.

Když se začne s první dávkou mezi 10.-12. týdnem, je to pořád v doporučeném intervalu.

Inzerce

Interaktivní set Říkačky pro chytré hlavičky formátu A5 obsahuje 3 části: Hlavní kniha Říkačky – říkanky pro děti (pohybové říkanky, malovací, naučné, o světě kolem nás,..

), Kreslení dle předlohy – doplňovačky pro děti, Pexesové karty – 3 sady karet – 12 listů (obrázkové, písmenkové, prázdné pexeso).

Říkanky s praktickou kroužkovou vazbou posunou Vaše dítě dále! O zdraví, bezpečnosti a světě kolem nás s cvičením a kreslením.

 • Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.
 • Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství – kniha Zdravé těhotenství a po 40 – kniha Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.

www.prochytrehlavicky.cz

Autor: MUDr. Jana Martincová

Diskuze » Poradna »

Margit Slimáková » Povinné očkování pro a proti

Český vědecký konsenzus trvá na povinném očkování, zatímco občanská společnost se proti očkovacímu diktátu stále více bouří. A má pádné argumenty.

Upozornění: Rozhodla jsem se více věnovat problematice zdravotní prevence a výživy, proto již o očkování nepíšu. Pro aktuální informace se obraťte na vašeho pediatra a sledujte stránky o.s. Rozalio.

Právní aspekty povinného očkování můžete konzultovat s Ligou lidských práv, která se této kontroverzní otázce veřejného zdraví dlouhodobě věnuje.

Povinné očkování dětí by mělo být zrušeno. — To byla teze prestižní Masarykovy debaty, kterou jsem obhájila společně s ředitelkou Ligy lidských práv Zuzanou Candigliotou.

Proti tezi vystupoval přední český vědec, ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR Václav Hořejší a očkovací specialista, provozovatel serveru Vakcíny Marek Petráš.

Výmluvný byl výsledek debaty: před zahájením bylo pro tezi 76 % publika, zatímco po skončení diskuse bylo 100 % účastníků pro zrušení povinného očkování.

Z debaty bohužel neexistuje záznam. Hlavní argumenty, které přesvědčily přítomné publikum o smysluplnosti zrušení povinného očkování, proto shrnuji zde. Jde mi především o to pokračovat v konstruktivní veřejné debatě a dát rodičům, kteří odmítají dát své děti povinně očkovat, hlubší argumentační základ.

PRO povinné očkování

Než se dostanu k našim protiargumentům, zopakuji stručně hlavní argumenty protistrany pro zachování povinného očkování:

Očkování je jedním z největších úspěchů moderní medicíny. Očkování zachránilo miliony lidských životů. Povinným očkováním chráníme životy těch, kteří nemohou být očkováni.

Omezení očkováním by znamenalo návrat nebezpečných infekčních nemocí.

PROTI povinnému očkování

V debatě padl mimo jiné argument, že proti očkování jsou pouze nevzdělaní fanatici. Při veškerém respektu k lékařům, farmaceutům a zastáncům povinné vakcinace bych ráda tomuto tvrzení oponovala následujícím přehledem argumentů.

Předesílám, že já sama jsem pouze proti povinnému očkování, nikoli proti očkování jako takovému. Jsem zastáncem práva každého rodiče spolurozhodovat o provádění všech lékařských zákroků na vlastních dětech.

Toto právo by měli mít rodiče, kteří dávají přednost očkování, i ti, kteří chtějí budovat zdraví svých dětí přirozenější cestou.

V téměř celé Západní Evropě je očkování dobrovolné. Výjimku tvoří pouze Belgie (1 povinné očkování) a Francie (3 povinné).

Zato u nás se stále povinně očkuje hned proti 9 nemocem! Povinné očkování je pozůstatkem totalitní éry, kdy odpovědnost za naše zdraví přebíral stát a nevzdělaný občan mohl jen nastavit paži a poslouchat.

Tento přístup je nutné změnit mimo jiné i proto, že český stát odmítá nést přímou zodpovědnost za poškození zdraví v důsledku očkování a všechna rizika tedy nese dítě a jeho rodiče.

Neexistují studie, které by dlouhodobě srovnávaly zdraví očkovaných a nenaočkovaných dětí.

To staví rodiče před dilema, jestli je pro dítě horší riziko celoživotního neurologického postižení v důsledku očkování, nebo riziko prodělání infekční nemoci — toto riziko je totiž v zemích s vysokým hygienickým standardem nízké, a také průběh nemocí je v nich většinou mnohem méně rizikový než v zemích s nedostatečnou hygienou a zdravotní péčí.

Není prokázáno, že mnohočetné očkování chrání před infekčními nemocemi lépe než posilování zdraví cestou kvalitní stravy a životního stylu celkově. K největšímu poklesu výskytu a úmrtnosti na infekční nemoci došlo ještě před zahájením plošného očkování a došlo k němu i u nemocí, na které se nikdy plošně neočkovalo, tj. díky lepším životním podmínkám a hygieně.

Není exaktně prokázáno, jestli a jak nenaočkované děti kohokoli ohrožují. Ideální, celoživotní imunita totiž vzniká pouze po prodělání infekční nemoci.

Po očkování dochází k dočasnému (a u jednotlivců rozdílnému) nárůstu imunity, proto je zpravidla nutné očkování po čase opakovat.

Mnohé děti už pár let po očkování nemusí mít dostatečné hladiny protilátek a s velkou pravděpodobností i mnozí dospělí mají jen minimální až nedostatečnou imunitu vůči očkovaným infekčním nemocem. I proto se v USA čím dál tím častěji doporučuje očkování dospělých.

Pokud by tedy teorie kolektivní imunity platila tak, jak je v současnosti veřejnosti prezentována, byli by tou největší hrozbou nenaočkovaní či nepřeočkovaní dospělí a ani očkování všech dětí by nezajistilo většinovou imunitu celé populace.

Potřebujeme lékaře, kteří umí vysvětlit, proč bychom měli očkovat. Ani my dospělí se totiž do očkování nehrneme, období hrozící epidemií nevyjímaje. Vzpomeňme na epidemii prasečí chřipky.

Pokus o nařízení povinného očkování některým skupinám, jako je vojsko či zdravotnický personál, vedl k mnoha protestům a odmítání.

Očkování v té době odmítl i náš prezident a vysoce doporučované očkování pro všechny jaksi nestihl ani náš pan hlavní hygienik.

Očkování není léčebný zákrok. My jen do zdravého dětského organismu preventivně zavádíme léky obsahující řadu potenciálně rizikových aditiv s cílem zabránit hypotetickému riziku infekce.

Proto bychom měli uplatňovat pro očkovací látky ta nejpřísnější kritéria a poměr užitku vůči riziku by měl být jednoznačně stanoven dostatečně dlouhodobým sledováním, a to jak u každé jednotlivé vakcíny, tak i v kombinaci nabízených vakcín (tj. u celých očkovacích kalendářů).

Vynucované očkování nepřesvědčí a budí nedůvěru. Lékaři by měli přesvědčovat nerozhodnuté rodiče a jiné odborníky pomocí argumentů a obhajitelných faktů, nikoli cestou právního nátlaku a diskriminace dětí či rodičů, kteří očkování odmítají.

Za situace, kdy není jednoznačně znám poměr přínosu a rizik očkování, kdy přesně nevíme, do jaké míry očkování přispělo ke snížení výskytu a úmrtnosti infekčních onemocnění (známe jen nejednoznačná a neprůkazná tvrzení stran zainteresovaných na očkování) a kdy mohou být následky očkování závažnější než hypotetický přínos dočasného nárůstu imunity, není ve svobodné společnosti přijatelné rodiče právně nutit, aby své děti nechávali povinně očkovat.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *