Hiv vyrážka – vše o zdraví

V posledních letech se na smrtelný virus HIV, způsobující nemoc AIDS, jaksi zapomnělo. Stále přitom jde o nejnebezpečnější a velmi rozšířenou smrtelnou chorobu. Nakazit se může kdokoli, takže riziko je přítomno stále. Neexistuje člověk imunní proti zabijákovi jménem HIV.

Zatím se nenašel účinný lék, který by AIDS naplno vyléčil. V článku se podíváme na způsoby přenosu nákazy, na její prvotní příznaky a možnosti zmírnění nepříjemných komplikací, kterými musí infikovaný člověk trpět, než přijde trpký konec.

Hiv vyrážka - Vše o zdraví

Červená stužka je symbolem 1. prosince – Světového dne boje proti AIDS

Prvotní projevy HIV jsou podobné chřipce

Odhalit, že jste se skutečně nakazili virem HIV, je ze začátku těžké. Jednotlivé symptomy se projevují nenápadně, a pokud si člověk nevzpomíná na nechráněný styk nebo sdílení jehly s nakaženým, možnost nákazy si nepřipouští.

Pokud máte jakékoli podezření, ihned navštivte svého obvodního lékaře. Nasměruje vás ke správnému specialistovi.

Prvořadým příznakem jsou stavy podobné chřipce. Celý virus totiž podkopává imunitu organismu, takže pacienta ohrozí i drobné nachlazení. Tělo se s bakterií nebo zánětem nedokáže vypořádat.

Hiv vyrážka - Vše o zdraví

16 prvních příznaků HIV infekce

1. Nenápadné, ale dlouhotrvající zvýšení teploty

Virus se v těle zabydluje a začíná se šířit v krevním řečišti. Teploty nejsou vysoké a málokdy překročí 38 °C.

K horečce se přidávají nepříjemné, ale jinak běžné pocity, jako soustavná únava, silné vyčerpání, bolesti a záněty krku, oteklé uzliny nebo návaly studeného potu.

Zatím nic, co by člověka překvapilo, zejména pokud bývá nachlazený vícekrát za rok.

2. Stupňující se nepřekonatelná únava

Únava s vyčerpáním se projevují v počáteční, ale i v závěrečné fázi nemoci. Nakažený nemá sílu zvládnout jinak běžné denní úkony jako chůze do schodů nebo běh na autobus.

Po čase je nadlidským výkonem i vynášení odpadků.Fyzické vyčerpání doplňuje psychické „vyhoření“.

Nakažený začíná být apatický, má pocit, že nic nemá smysl a projevovat se začnou občasné deprese z pocitu vlastní bezmocnosti.

Ani toto zatím nejsou stavy, které by lidi nepostihovaly i běžně. Nemoc se rozmáhá, ale pokud o ní nakažený stále neví, neodvratně se blíží další projevy.

VIDEO: HIV pozitivní Alena vypráví o pocitech lidí, kteří se s nemocí skrývají a nepřiznají ji před veřejností.

3. Pobolívání celého těla

Postupně člověka začínají trápit bolesti svalů, šlach, kloubů a záněty lymfatického systému. Po čase zjistí, že je celý rozbolavělý, nemůže se normálně hýbat, a dokonce ani spát, protože bolesti neznají odpočinek.

4. Soustavné pocení a návaly horka

Trápí nakažených převážně v prvních stadiích, přičemž nezáleží na teplotě okolí a ani na tom, zda se vůbec hýbali. Nakažení zažívají silné návaly horka ve dne i v noci.

5. Poruchy soustředění

V počátcích se projevují jako nesoustředěnost na jednu věc a roztroušená pozornost. Stavy však přetrvávají, což nakaženého vede k hněvu, frustraci a soustavné podrážděnosti.

Později se připojují problémy s pohybem a končetinami, hůře se orientuje v prostoru. Nemoc totiž začíná napadat mozek a důležitá centra v něm.

6. Nepřestávající bolest v krku

Je velmi obtížné připsat bolesti a otoky v hrdle nákaze HIV. Pokud se však projevuje společně s ostatními zmíněnými, dokáže být bolavý krk velmi dobrým důkazem.

7. Nepříjemný suchý kašel

„HIV kašle“ se nedá jen tak zbavit. Pokud nezabírají sirupy, kapky ani tablety od alergologa, tajemný kašel bez příčiny není radno podceňovat.

8. Zánět plic

Problémy s kašlem a zánětem hrdla se postupně zhoršují, až přerostou do zápalu plic. Virus tělo oslabuje, a to postupně chřadne.

9. Nepříjemně velké vyrážky a vředy

Ošklivé vyrážky podobné akné se dospělým lidem obvykle netvoří. Proto pokud na své tváři nebo zbytku těla najdete těžko zhojitelné vyrážky, mějte se na pozoru.

Problém mohou mít narkomani, jejichž obličeje a těla jsou poseté odpudivými vředy. Nové „přírůstky“ z viru HIV nemusí zaznamenat.

10. Kvasinkové infekce

Objevují se v ústech, na dásních a jazyku, v krku, na pohlavních orgánech a dokážou se dostat až do trávicího traktu.

Připomínají afty – drobné bolestivé záněty, kvůli kterým nakažený nedokáže polykat stravu. I kvůli této infekci ještě více hubne a přichází o živiny.

ČTĚTE TAKÉ: Zvýšené riziko přenosu pohlavních nemocí hrozí i na swingers party – při skupinovém sexu. Klikněte a zjistěte, jak swingers probíhá a co dalšího hrozí. 

11. Genitální a jiné opary

Zmíněné drobné afty prorůstají do rozsáhlejších oparů. Jelikož jde o otevřené rány na těle, mnohem rychleji se do těla dostávají další a další bakterie s infekcemi.

Horší je, že se z nich dostává virus ven z těla, a právě tehdy vzniká riziko nakažení dalších lidí. Nakažený by si už měl být jistý, jakou chorobou trpí a upozorňovat na ni každého, s kým přijde do styku.

Bohužel, ne každý je natolik svědomitý, takže HIV se často šíří bez vědomí ostatních a ti v šíření pokračují.

Hiv vyrážka - Vše o zdraví

Afty a zápaly brání polykání jídla i vody

12. Trávicí a žaludeční potíže

Problémy s trávením i vylučováním postihují přes 60 % nakažených. Někteří trpí zácpami a mají problémy s vylučováním.

Jiní trpí průjmy a strava přes tělo pouze „proběhne“. Zdravotní stav se zhoršuje tak kvůli tomu, že tělo přestává přijímat potřebné živiny.

13. Ztráta váhy

Pacient v pozdním stadiu AIDS vypadá jako smrtka. Lékaři varují, pokud dojde k více než 10% ztrátě hmotnosti v průběhu 30 dní.Při těchto komplikacích už se dá virus HIV odhadnout. Často už však bývá pozdě.

14. Vynechávání a ztráta menstruace

Jak tělo slábne a chřadne, krve je při menstruaci méně. Později k menstruaci nedochází vůbec a u žen nastává předčasná menopauza. Klidně i ve 20. roku života, kdy by ve zdravém stavu měla být žena na vrcholu plodnosti.

15. Problémy s ústní dutinou a vypadávání zubů

Časté jsou bolestivé záněty a otoky dásní spolu s infekcemi. HIV může vést i ke ztrátě zubů. Ustupující dásně obnažují zubní krčky, ty se rychle kazí a zuby po čase vypadávají.

VIDEO: HIV pozitivní Roman vypráví o nepříjemných zkušenostech s neochotou lékařů.

16. Deformace a poškozování nehtů

Změny na nehtech se projevují až v pozdějším stadiu. Nepřirozeně zhrubnou, kroutí se, mění barvu na tmavší. Chovají se podobně jako při mykóze – plísni na nehtech.

Důvodem může být i sama mykóza, protože oslabená imunita si s ní neumí poradit a lehce jí podlehne.

17. Vypadávání vlasů

Pokožka je velmi slabá i na hlavě, tělu navíc chybí živiny, což se odráží na kvalitě vlasů. V pozdějších etapách onemocnění vlasy vypadávají i kvůli silné chemoterapii.

18. Tiky, křeče a záchvaty

Poukazují na zhoršenou mozkovou činnost. Nakažený zažívá nečekané křeče a nepříjemné záchvaty, které brání v pohybu.

Vyskytují se také různé tiky a nervozita, které ještě více podkopávají psychickou pohodu a fyzický komfort nakaženého.

19. Degradace svalů a ztráta pohyblivosti

Virus zákeřně ničí nervy, takže mozek nemůže do těla šířit signály správně. Nastupují poruchy pohybu, které končí v trvalé invaliditě bez možnosti pohybu.

Jak se chránit a jak léčit HIV? Čtěte dál…

Tolik k běžným projevům infikování se virem HIV. Dříve nebo později je zakusí každý nakažený. To ale není všechno, co byste měli vědět o viru HIV. Pokračujte na druhou část, prosím.

DÁLE ČTĚTE: Druhou část článku, kde se dovíte vše o prevenci, riziku nákazy, častým mýtech a statistikách HIV nakažení v ČR.

On-line poradna

Pokud si nejste jisti, jestli jste se chovali ‚rizikově‘, zeptejte se v této poradně. Zodpovíme Vám všechny dotazy týkající se rizikového sexuálního chování a možnostech způsobů přenosu HIV. Budeme se snažit, abyste svou odpověď získal/a nejpozději v pracovní dny do 24 hodin od položení dotazu.

Pokud jste v přehledu již položených dotazů nenašli to na co se chcete zeptat, položte vlastní dotaz.

Všechna témata

Zobrazeny jsou všechny otázky, které byly v poradně položeny.

Uživatel: deny, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, mám velikou prosbu. Je možný přenos viru HIV v případě, že paní v samoobsluze při krájení salámu se pořezala. Salám byl potom zhruba za 5 minut zkonzumován.

V době konzumace jsem trpěl bolestí v krku, takže tam byl nějaký zánět, možná i drobné ranky.

Je možné v případě potřísnění salámu krví a poté následnou konzumací (s poraněnou ústní dutinou) se nakazit virem? Děkuji moc za odpověď, moc mi to trápí. S pozdravem Deny

Zobrazit odpověď

Uživatel: Kamil, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobry den, chci se zeptat aby clovek jako priznaky mel po roce az 2 letech od rizikoveho sexualniho chovani problemy jako casta unava, ztrata hmotnosti nebo opar na rtu, take aft v puse. Dekuji za odpoved 🙂

Zobrazit odpověď

Uživatel: Honza, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, šestý den po rizikovém jednání jsem měl teplotu, bolesti v krku, trpěl jsem tři dny nočním pocením. Lékařka mi poté, co se koukla do krku, sdělila, že mám angínu. Nasadila antibiotika. Ta zabrala okamžitě do druhého dne. Dnes je to 54 . den od rizikového jednání. Má smysl jít teď na testy? Mohou antibiotika ovlivnit výsledek testů? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Uživatel: alena, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, je možný přenos, když má muž na ruce záděrku, či krvavou ranku a potom ženě šahá na vagínu? Další možnost, když má v puse aft a žena ránu v puse a mají vášnivý polibky a pijí ze stejné flašky.?

Zobrazit odpověď

Uživatel: Pepina, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, píšete že člověk má v sobě největší dávku viru zejména na začátku nebo při promoinfekci Znamená to, že v tu dobu je sním nejrizikovejsi kontakt a to třeba i s jeho slinami? V tu dobu se lze nakazit i polibkem? Nebo napětím z jedné lahve?

Zobrazit odpověď

Uživatel: Jan, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, můžu nahmatat uzliny na krku při promoinfekci když mi byly odstraněny krční mandle? A co se týče těch uzlin v podpaží a v trislech jsou při promo infekci bolestivé? Nebo nějak viditelné? Nejsem v této oblasti moc vzdělaný. Mohl by jste mi poradit jak je kontrolovat? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Uživatel: Martin, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, byl jsme na testech Hiv. Po odběru se mi udělala v oblasti vpichu taková podlitina. Zkrátka žila jako by byla natekla. Je možné že ten kdo odebíral použil použitou jehlu? Nebo, že mě schválně nakazil? Testy mám negativní. Ale kdybych byl nakažen při odběru tak by se to projevilo až za tři měsíce.? Mám doma malé dítě. Tak mám strach. Mám jít znova za 3 měsíce na testy?

Zajímavé:  Dalacin - vše o zdraví

Zobrazit odpověď

Uživatel: Karel, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, omlouvám se ale mám uzkostnou otázku. Byl jsem na třídit srazu a podal si ruku s mým HIV+ spoluzakem a pak si hned sahnul do oka. Je možné se takto nakazit? Zadale mám dotaz ukazoval nám fotku jeho a přítele u něj bylo Hiv+ a u jeho přítele Hiv- to je zkratka když je někdo negativní??

Zobrazit odpověď

Uživatel: ZAHRA, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

dobrý den, mám nového přítele, neberu ale antikoncepci ze zdravotních důvodu a ani jí brát nechci, nedělala mi fakt dobře, takže v sexu se budeme muset spolehnout pouze na přítele…

Nicméně on už mi naznačil, že kondomy nesnáší, že se přece známe a musím mu věřit apod. jenže já si prostě myslím, že nikdy nemůžu přece vědět s kým byl předtím a zda dotyčná (dotyčné..) že…

jsem z toho nervozni, nevím jak se k tomu postavit, když řekne, že kondomy prostě nesnáší a já mám smůlu? nebo jak to řešit?

Zobrazit odpověď

Uživatel: Chobot, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý deň opäť sa pýtam. Prosím vás chcem sa spýtať ešte síce neprešli dva týždne od rizikového styku a predsa ma zaujíma chovanie vyrážky či ,,svědí´´ akú ma farbu, veľkosť a či je sprevádzaná aj ostatnými príznakmi? Je možné aby prišla vyrážka skvor ako po dvoch týždňoch od rizikového kontaktu? Ďakujem za odpoved.

Zobrazit odpověď

Uživatel: Radek, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobry den. Mam dotaz ohledne prenosu. Byl sem v praci a se spolupracovnikem sme pracovali na montazi kovovych uchytu. Mel sem na vrchni strane ukazovacku malou povrchovou ranku. Velikost tak seminka rajčete.

Všiml sem si jí až když na ni byla kapka krve, protoze jinak sem ji necitil. Zrejme sem zavadil o kov. Abych ranku upresnil tak to byla opravdu bezna banalni vec ani sem ji nezalepoval pouze sem ji ihned oplachl vodou jak sem si vsiml kapky krve.

Muj dotaz je protoze spoluptacovnik mel mozna take nejake male oderky, jestli bych se nakazil pokud by ta krev byla jeho?. Obcas sem mu totiz podaval naradi. Tu kapku krve sem si nijak nevtiral a byla ihned umyta+ranka byla opravdu malinka a banalni.

Docetl sem se ze jedine riziko pri takovych malych ‚poraneni‘ by hrozilo u vtirani je to pravda?Dekuji za opoved

Zobrazit odpověď

Uživatel: Libor, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobry den, chtel bych se zeptat..zda-lise casto mohou objevovat nejakej priznaky po roce nebo roce a pul od rizikoveho chovani jako je unava, opar na rtu, bolest svalu nebo mala bolest hlavy ale bez telploty 🙂 dekuji za odpoved

Zobrazit odpověď

Uživatel: Xxx, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Zdravim. Napadla me otazka, i kdyz asi dost nepravdepodobne situace, kdyby cloveku treba v opilosti nekdo striknul do pusy krev strikackou, jaka by byla pravdepodobnost nakazeni, kdyz by v ustech nebyla zadna ranka? Jak cerstva krev by to musela byt? Pisete, ze sliny a zaludecni stavy virus nici, ale i tak se ptam… Diky moc za odpoved.

Zobrazit odpověď

Uživatel: Karel, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobry den, chci se zeptat, zda-li by se mohly objevit nejake problemy po roce a pul od mozneho rizikoveho chovani ? v bezpriznakovem stadiu ? napriklad se mi objevil opar a aft a trochu me bolelo pod pravou casti celisti a citil jsem se bez energie. Po dvou dnech to bylo v poradku. Dekuji za odpoved

Zobrazit odpověď

Uživatel: Zac, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobry den, mel jsem riziko, bylo noční pocení svědění okolo oči úst a objevil se bily jazyk.ktery před tim nebyl. Po 99 dni test negativní. Přetrvává únava. Je mozne, že se protilátky ne vytvořily?zadne leky jsem nebral.diky

Zobrazit odpověď

Uživatel: Otázky, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobry den, muzete mi, prosim, rict, jaky by melo prubeh onemocneni v pripade ditete do 1roku stari? Ktere by se teoreticky nakazilo napr.

kojenim az po porodu nebo treba poranenim o jehlu? Je prubeh horsi nez u dospeleho? Jake jsou projevy a casovy usek? Testovani by bylo mozne az po tech 2-3 mesicuch, stejne jako u dospeleho? V biochemicke laboratori mi bylo sdeleno, ze minimum pro testovani je 30dnu…

A co se tyka INSTI testu, kdyz ho provadi k tomu urceny personal, jaka je jeho spolehlivost? Je stejne spolehlivy, jako test laboratorni?

Zobrazit odpověď

Uživatel: Upper, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je to u nás dnes vlastně s PEP? Musíme si jej kupovat za vlastní? Myslím si že málokdo má potřebných 25-30tis. v případě nehody při sexu (protržení kondomu apod.). Takže pokud byl někdo viru vystaven, tímto způsobem už zachráněn nebude, tam přece jde o hodiny. Děkuji

Zobrazit odpověď

Uživatel: Tomáš, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Zdravím. Před 3 týdny jsem měl nechráněný pohlavní styk.

Před 4 dny se mi udělal na přirození červený pupínek, který za dva dny zmizel, mohlo jít o prasklou cévku ( něco jsem o tom četl) nebo to může být jedna z možností, že jsem se nakazil HIV? Za další dnes se mi udělal opar v ústech a na afty trpím už několik let je tedy možné, že jsem se nakazil virem HIV? Nebo se jedná jen o shodu náhod? Jsem z toho nesvůj. Jiné příznaky k HIV nakažení ( bolení kloubů, svalů, noční pocení, teplota , zánět nosohltanu ) a tak podobně nemám. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Uživatel: Honza, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Zdravím. S přítelkyní provozujeme nechráněný sex z toho důvodu, že se známe, milujeme se a jsme šťastní. Je to moje první přítelkyně a doufám, že poslední.

Oč jde přítelkyně měla tenhle rok problém s mykozou a pak to přerostlo asi v zánět v pochvě úplně na konci. Pak se aplikovali nějaké mastičky a bolest kompletně vymizela.

A já se ptám je nějaká možnost prostě infekce právě hiv ikdyž prostě oba o sobě víme a kór u mě je to moje první partnerka? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Uživatel: Petr, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den nikdy jsem se nebál až do té doby kdy jsem byl na testech, které byli v pořádku. Od té doby mám velké obavy, vyhýbám se pohlavnímu styku a pokud dojde na oránu sex je s ochranou. Vyhledávám spis vzájemnou masturbaci, i když to pro mě je také velké trauma. Má rizika slečna mi honila penis a před tím si dráždidla pochvu na povrchu.

A druhé riziko raději jsem si ho honil sám jenže slečna si masirovala pochvy a poté mi sáhla na varlata. Nic víc jsem neměl. Už jsem ztratil 2 kamarádky jen z důvodu toho, že se zeptám jestli jsou zdravé a chodí na testy. Asi jsem už z toho všeho uzkostlivy a hledám všude rizika.

Mam zajit na testy? Jsou to rizika? Moc se omlouvám s pozdravem Petr

Zobrazit odpověď

Uživatel: Tomáš, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Zdravím. Před 3 týdny jsem měl nechráněný pohlavní styk.

Před 4 dny se mi udělal na přirození červený pupínek, který za dva dny zmizel, mohlo jít o prasklou cévku ( něco jsem o tom četl) nebo to může být jedna z možností, že jsem se nakazil HIV? Za další dnes se mi udělal opar v ústech a na afty trpím už několik let je tedy možné, že jsem se nakazil virem HIV? Nebo se jedná jen o shodu náhod? Jsem z toho nesvůj. Jiné příznaky k HIV nakažení ( bolení kloubů, svalů, noční pocení, teplota , zánět nosohltanu ) a tak podobně nemám. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mýty o HIV: Jak je to vlastně doopravdy?

Vir HIV a s ním spojené AIDS je stále velmi probírané téma. Čím více ale lidé získají informací, tím obvykle stoupá frekventovanost mýtů. Co vlastně formuje naši představu o životě s HIV a kde je pravda?

Nákaza HIV znamená, že máte AIDS

Tady je třeba si předem uvědomit, že HIV je virus, jenž ničí imunitní buňky těla, které pomáhají bojovat s nemocí. Pokud budete užívat správné léky, pak můžete s HIV žít mnoho let a nemusí u vás AIDS vůbec propuknout. 

AIDS je diagnostikován pouze v případě, že počet buněk CD4+ padne pod minimální úroveň nebo za konstalace takové, že se v těle objeví ještě jiná infekce, která parazituje na oslabenosti organismu. 

Když budu mít HIV, poznám to, protože budu mít jeho příznaky

Další z mýtů, který je u veřejnosti hodně oblíben. U některých lidí se neprojeví naprosto žádné příznaky klidně dlouhé roky po samotném nakažení. Mohou se ale na druhou stranu objevit třeba i po deseti dnech od nakažení. 

Poznáte ji? Ukrajinka nakažená tuberkulózou utekla z nemocnice

Příznaky jsou velmi podobné standardní chřipce nebo mononukleóze. Zahrnují například horečku, únavu, vyrážku či bolení v krku. Obvykle ale vymizí po pár týdnech a neprojeví se po několik dalších let. Jediný účinný způsob je tak test. 

HIV je možno léčit

Tohle je úplný nesmysl, protože stále neexistují žádné léky, které by pomohly k úplnému vyléčení HIV. Léčbou se dá pouze udržet virus pod kontrolou a pomoci tak zachovat imunitní systém. Některé léky jsou například založené na principu potlačení bílkovin, díky nimž se virus množí. Další typ léků pak blokují virus, aby nevstoupil svým genetickým materiálem do buněk imunitního systému. 

V Praze hrozí epidemie HIV. Nakažený je každý dvacátý gay

V každém případě je ale nejlepší se obrátit na odborníka. Ten totiž naprosto nejlépe dokáže posoudit vaše zdraví a také stav vašeho imunitního systému. V závislosti na množství viru ve vašem těle se pak rozhodne, kdy začít s léčbou.

Zajímavé:  Červené fleky na břiše - vše o zdraví

Pokud mají HIV oba partneři, pak je sex bezpečný

Ač jsou oba partneři nakaženi virem HIV, neznamená to, že by měli zapomenout na ochranu. Používání kondomu totiž chrání před dalšími pohlavně přenosnými chorobami či dalším náporem HIV, vůči němuž mohu být vaše léky rezistentní. I když se léčíte a třeba i cítíte dobře, tak stále můžete nakazit ostatní. 

Je nemožné vyhnout se dalším infekcím spojeným s HIV

Lidé, jež mají oslabený imunitní systém, jsou daleko více náchylní k infekcím, jako je například pneumocystická pneumonie, tuberkulóza, cytomegalovir nebo toxoplasmóza. Pokud chcete minimalizovat riziko, pak je nejlepší cestou opět brát léky. Také je rozumné se vyvarovat jídla nedovařeného masa, zvířecím záchodům a také vodě, která by mohla být kontaminovaná. 

Lidem s HIV je lepší se obloukem vyhnout

Rozhodně není třeba se podobně nakaženým lidem vyhýbat. HIV se totiž nepřenáší objetím, používáním společného ručníku či skleničku.

Dokonce se ani běžně nestane, že by se někdo nakazil skrze krevní transfuzi, jelikož krevní banky vše velmi pečlivě kontrolují.

Na druhou stranu byste se měli vyhnout nechráněnému sexu a sdílení společných jehel, což se stává v případě tetování, kde ještě v některých salonech pracovníci nepoužívají zrovna sterilní nástroje.

On-line poradna

Vítejte v internetové poradně České společnosti AIDS pomoc.

Dotazy odpovídáme pouze v pracovní dny a každé téma má určenou dobu pro odpověď (24, resp. 48 nebo 72 hodin).

Dříve, než-li položíte svůj dotaz, projděte si prosím náš web www.hiv-prevence.cz. Najdete zde mnoho informací o způsobech přenosu, možných příznacích, ale i o testování a místech, kde se můžete nechat otestovat. V případě, že byste položili dotaz, na který je odpověď na uvedeném webu, je možné že jej vyhodnotíme jako duplicitní a vymažeme ho. Děkujeme za pochopení.

Pokud jste v přehledu již položených dotazů nenašli to na co se chcete zeptat, položte vlastní dotaz.

Všechna témata

Zobrazeny jsou všechny otázky, které byly v poradně položeny.

Uživatel: Lienka123, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobry den, chcem sa spytat ci je mozne sa nakatit HIV aj tym že som bola u priateľky doma na manukure a pílnikom ma omylom trochu porezala na brusku malíčka a krvacalo to, ale bola som u nej hneď rano takze minimalne od včerajsieho vecera u nej nikto nebol takže aj keby tam bola nejaka krv po niekom inom a stalo sa jej nieco podobné aj vcera tak ktv by bola urcite zaschnutá. Je nejaké riziko aj v takomto pripade alebo mozem byt kuludna ?

Zobrazit odpověď

Uživatel: Natálie, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, zda je velké riziko nákazy HIV, když partner neměl erekci a jen se o pohlavní styk pokusil (několikrát zastrčil dovnitř). Také došlo k orálnímu sexu. Děkuji za Vaši odpověď.

Zobrazit odpověď

Uživatel: Jarda, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobre odpoledne, odrel jsem se na prstu o kamen na koupalisti. Z prstu tekla krev cca asi 10 minut, pote krev jiz vice viditelne netekla. Za zhruba 1 hodinu jsem vzajemne masturboval s neznamym sexualnim partnerem. On mi nasledne ejakuloval na ruku a tefa i na ten prst.

Z prstu uz vsak cca hodinu netekla viditelne krev, ale ranka byla stale cerstva( pouze hodina od odreni). Jeho sperma jsem mel na ruce, tedy i na te rance cca 1 minutu, nez jsem si ruku utrel. Kdyz ro shrnu, ranka byla cca 1hodinu stara, nekrvacela ale byla cerstva.

Jeho sperma bylo na rance cca do maximalne jedne minuty. Jak je prosim vas velke riziko prenosu hiv, a syfilisu? Pripadne jinych sexualne prenosnych chorob? Na hepatitidy A,B, jsem ockovany, takze se mi jedna spise o ostatni STD.

Dekuji Vam za vasi odpoved a hezky den, Jaroslav.

Zobrazit odpověď

Uživatel: Michael, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda se mužů nakazit kdybych půjčil Fleshlight někomu kdo je HIV pozitivní a to buď ve společné masturbaci tímto produktem a nebo kdyby si ho půjčil jen dotyčný HIV pozitivní a já ho použil až po důkladném vypláchnutí vodou a pročištěním Antibakteriálním čistícím sprejem který se dá dokoupit k tomuto výrobků. Předem děkuji

Zobrazit odpověď

Uživatel: jan, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, omlouvám se za možná hloupí dotaz, ale mám O.C.D. a tak se moc bojím. Toto úterý jsem byl s holkou, nešlo ke styku, jen jsme se mazlili. Zběžně jsem si všiml, že na hřbetu ruky má něco červeného, možná strup, ale krev jí z toho netekla. Já měl na ruce čerstvý škrábanec.

Krev mi z něho netekla, ale trochu do krve možná byl. Když se líbali, položila mi tu svou ruku na ten škrábanec. V tu chvíli jsem jí na ruku nekoukal.

Krev jí z toho doufám netekla, ale pokud ano a dostala se mi do toho škrábance, mohu se nakazit? Moc děkuji za odpověď, nemohu z toho spát.

Zobrazit odpověď

Uživatel: Anna, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, včera jsem ošetřila kamarádce ranku kdy se řízla do prstu..měla jsem malé množství její krve na bříšku ukázováčku, ruce jsme si ihned umyla a vydezinfikovala….mám i nějaké ranky okolo nehtového lůžka…

Je nějaké možné nakažení ? Krev mi určitě nevtekla do té ranky…to by si všimla..a předpokládám, že by to musela být ,,nálož,, krve přímo do té tak 4 dny staré oděrky….Ale i tak se raději ptám… Děkuji a přeji hezký den.

Anna

Zobrazit odpověď

Uživatel: Pavel, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobry den,dnes mi vysel negativni test v checkpointu 🙂 chci se jen zeptat jestli muzou test ovlivnit antibiotika….bral jsem penicilin 1500,10 dni dobral jsem je pred 3 tydny…rizikove chovani jsem mel pred 3 mesici diky za odpoved

Zobrazit odpověď

Uživatel: atrej 777, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

dobrý deň, pokiaľ je niekto hiv+ a je úspešne na liečbe, môže sa takýto človek venovať športu ?? nemám na mysli 10 minútový futbal alebo golf ale riadny závodný šport, závodné plávanie, vzpieranie, kulturistika, behanie pólmaratónov atd atd, ďakujem za prípadnú odpoveď

Zobrazit odpověď

Uživatel: Anonym, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, chci se zeptat, jak probíhá mobilní testování, je to klasický odběr krve, nebo rychlotest z prstu? A stačí zajít na testy po 2 měsících a 1 týdnu od rizikového chování? Šlo o orální sex s pochybnout ženou…Díky

Zobrazit odpověď

Uživatel: nahodny pocestny, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, nedávno jsem se koupal na né úplně čistém místě v řece v centru a šlápl jsem na nějaký maličký ostrý předmět. Teoreticky vzato kdyby to byla infekční jehla, je infekce přenosu možná? Beru v potaz že jehla musela být pod vodou pár dní. Předmět jsem potom nezkoumal, a hloubka poranění je snad né ani 2 milimetry. Co se šířky týče je to okolo milimetru. Děkuji

Zobrazit odpověď

Uživatel: Ptatel, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli lze cca říci, kdy po případném nakažení, může už sperma reálně (nikoliv čistě teoreticky) nakazit? Je to už v rámci 24 hodin, několika dnů..? Děkuji.

Zobrazit odpověď

Uživatel: Zuzka, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobry den, je mozny přenos, když jsem sahla po umyti rukou na madlo od kohoutku a par sekund poté jsem si tou samou rukou do krve vymackla pupinek. Krve mi teklo úplně malinko, ale asi 4 minuty přede mnou si umyvala ruce po toaletě moje známá, tak kdyby na tom másle zanechala třeba stopy vag. Sekretu nebo tak něco….. děkuji moc.

Zobrazit odpověď

Uživatel: Mahulena, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné se nakazit hiv při společném sdílení hudebních nástrojů (flétna, foukací harmonika). Děkuji Mahulena

Zobrazit odpověď

Uživatel: Anonym33, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, na kolik % cca je možné nakažení, pokud jsem se poranila o kanylu. Zavedla jsem ji pacientce a po vytažení, jsem se po chvíli píchla do prstu. Objevila se kapka krve, ihned jsem si “ránu” desinfikovala. Moc prosím o odpověď. Předem moc děkuji.

Zobrazit odpověď

Uživatel: Noname, Téma: Poradna pro silové a záchranné složky státu

Děkuji za rychlou reakci a zeptám se dále.

Když zjistím,že jsem HIV pozitivní,nebo mám syfilis,tak to musím nahlásit svému závodnímu lékaři a ten si to jistě nenechá pro sebe a bud mi nedá osvědčení,že jsem plně zdráv a nebo se někomu zmíní a budou to vědět všichni v práci.V mé práci je vyžadován 100 % zdravotní stav,klasifikace A. Nebo když se budu léčit a budu mít neschopenku,tak se na to taky časem přijde. Takže jsem asi v pasti….

Zobrazit odpověď

Uživatel: Honza, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, lehce jsem si sedrel kloub prstu, rána nebyla velká asi půl pulmilimetru/milimetr, ale krev z ni tekla.

Nevšímal jsem si toho protože jsme montovali a s tímto malým zranenim jsem pokračoval a ihned na vše sahal, držel věci, které prošly rukama více lidí, kteří mohli mít take zranění na rukou a zanechat na předmětech krev, obcas jsem se těch předmětu dotknul i tou čerstvou rankou na kloubu.

Na te me rance byla kapka krve, která zasychala, ale rozhodne na ni nebyl strup. Na vše jsem sahal asi po minutových pauzách, co na předměty sahal někdo jiný. Mohl jsem se takto nakazit ? Je to asi dva týdny a me otekla uzlina na krku a bolí me klouby…. děkuji

Zobrazit odpověď

Uživatel: helena, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Děkuji za předchozí odpověd, ptala jsem se zde poprvé, vzhledem k tomu že jsem moc nepochopila z článků na stránkách, kdy se píše že je vir spíše ve spermatu, tak mi stačilo jen pro uklidnění třeba že když to byl pouze preejakulat tak není to riziko tak veliké, na testy půjdu až za 3 mesíce, a ráda bych v této situaci alespon nejake uklidnění.

Zobrazit odpověď

Zajímavé:  Hrudní kost - vše o zdraví

Uživatel: leila, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Chtěla bych se zeptat, zda je možné se nakazit při sexualních hrátkách ve třech, muž a dvě ženy, kdy muž šahá ženám do vagíny, je možné že by došlo k nákaze jen mezi ženami ?děkuji

Zobrazit odpověď

Uživatel: Charlie, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobry den,pred mesicem a pul jsem byl na tantra masazi a po 5 dnech mi zacalo byt spatne (bolest hlavy,nevolnost,cervene oci,unava) byl jsem u meho doktora a ten mi udelal vyter krku a zjistil ze mam streptokoka dal mi antibiotika ale ty uz jsem dobral ale furt mi je stejne spatne muj doktor je ted na dovolene tak jsem sel k jeho zastupu a ten mi rekl ze uz streptokoka nemam tak ted nevim jestli jit na testy nebo jeste pockat

Zobrazit odpověď

Uživatel: Jiří, Téma: Testování na HIV, spolehlivost testů a místa kde se testovat

Dobrý den, byli jsme s partnerkou na testech v checkpointu v krajském městě. Absolvoval jsem rychlotest i klasický test . Po uplynutí cca 2 let od možného rizika.

U rychlotestu nicméně personál poměrně tápal v provedení, nedařilo se nabrat krev do pipety a byla tak dlouho vystavena působení vzduchu, poté byla nalita do nádobky, nicméně nebyla více promíchána – pouze přelita a poté nalita do testovací sady – stejně tak další tekutiny nebyly nijak zatřepány, aby se promíchaly.

Test po několika sekundách od nalití poslední tekutiny ukázal jedno kolečko, tedy že proběhl v pořádku s výsledkem negativní.

Může nepromíchání krve a působení vzduchu mít vliv na provedení testu a výsledek? Je výsledek u Vámi používaných sad takto rychle a nemění se už poté? Klasický test po týdnu také vyšel negativní, je nějaká možnost, že by byl zaměněn výsledek s jiným testovaným v daný den? V ordinaci byl trochu zmatek a dle toho, co jsem pochopil je každému odběru přiřazeno nějaké číslo, které se připojí k vygenerovanému kódu z předtestového dotazníku. Mnohokrát děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Uživatel: Tomáškus, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je možný přenos HIV v případě, že jsem měl na ruce krev možného HIV pozitivního člověka, kdy tato krev byla i na mých čerstvých záděrech a v okolí nehtů? Nebo je třeba nějaká hlubší krvácivá rána? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Uživatel: Petr, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, může být test na HIV po více jak třech měsících od rizika ovlivněn (vyjde negativně i když budu pozitivní) pokud mám v době testování vaginální infekci, rýmu, bolest v krku a kašel? Nebo mohu mít jistotu, že jiné infekce po více jak třech měsících test neovlivní? Moc prosím o odpověď

Zobrazit odpověď

Uživatel: Matej, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Pekný deň , chcel by som sa spýtať mal som nechránený styk s 39 ročnou ženou , o ktorej viem že mala veľa partnerov ,a navyše som jej ejakuloval do úst…viem o nej že má problémy s krvnými doštičkami a aj jej dzera…

navyše mala zvláštny zápach z úst …týždeň po rizikovom styku ma hrozne boli hrdlo ,mám biele hnisavé hrudky na mandliach a navyše zdrurene uzliny …

chcel by som sa teda spýtať či možnosť že som sa mohol nakaziť? Ďakujem za odpoveď

Zobrazit odpověď

Uživatel: sára, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, posílala jsem dotaz, ale v seznamu už ho nevidím.

Udělala jsem něco špatně? Můj dotaz byl, zda je možné vždy pokud se objeví primoinfekce horečka vyšší než 38°C (vím, že to píšete v příznacích, ale jinde jsem četla, že častá je i zvýšená teplota).

Měla jsem cca 37,5°C (asi 3 týdny), pak ustoupila a po dvou týdnech se vrátila. Mohla to být primoinfekce a ted tak rychle už druhá fáze? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Uživatel: Martin, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, Základy přenosu a ochrany při sexu znám a dodržuji je . Potřebuji prosím posoudit tuto věc . 7 hodin před chráněným sexem jsem se poranil velmi hluboko do ohybu mezi dlaní a ukazováčkem . Rána dost krvácela . Necelé 2 hodiny před sexem se mi rána vlivem alkoholu znovu otevřela a krvácela .

Vím ,že ránu jsem šel umýt a zchladit pod vodu . Potom už nekrvácela aspoň o tom nevím . Partnerka byla dost suchá ,takže vím, že jsem mezi čísly jsem kondom aspoň dvakrát natíral pomocí dlaně lubrikačním gelem .

Prosím jaké je riziko od od poševní sekretu s gelem pro 2 hodinou ránu- pokud by se tato směs dostala do rány ? Případně tam byla vtírána.

Zobrazit odpověď

16 příznaků, že jste HIV pozitivní: Znáte je? | Žena.cz

Ještě před pár lety se strašák jménem AIDS objevoval všude. Dnes jako bychom na tuto pohlavní nemoc zapomněli. Zapomněla ale ona na nás? Nakazit se může každý. I vy.

Během měsíce až dvou od vstupu nákazy do těla se projeví symptomy podobné chřipce. Má je až 90 % nakažených, ale u dalších se neobjeví třeba ještě dalších 10 let. Nepřekvapí pak, že jeden z pěti nemocných o své chorobě neví. Jedinou jistotu přinesou testy, zvlášť jestli berete drogy injekčně nebo provozujete nechráněný sex s více partnery (nejen najednou, ale i průběžně).

Případů hrozivě přibývá

O testech byste měli uvažovat při sebemenším podezření nejen kvůli sobě, ale i kvůli druhým. Virus HIV je nejnakažlivější v prvním stádiu. A myslet na to, že pár týdnů (někdy dokonce až měsíců) po rizikovém chování a nákaze se ještě v krvi neprojeví.

Za rok 2013 se v ČR nakazilo nově virem HIV 235 lidí, což je zatím absolutní rekord! Z toho bylo 162 homosexuálně orientovaných mužů. Pacientů, kteří se dostali až do stadia AIDS, jsou v ČR téměř čtyři stovky.

Doporučujeme: Téma: Virus HIV

Podle Marka Malého z národní laboratoře sice Česko stále patří ve světě i v Evropě k zemím s nižším výskytem nemoci, nárůst za poslední roky je ale prudký a bohužel se rozšiřuje i mimo tzv. rizikové skupiny. Poznáte nebezpečné příznaky?

Co by vás mělo varovat:

Problém je v tom, že většina počátečních symptomů se dá velice snadno zaměnit s příznaky jiných, mnohem méně nebezpečných nebo přímo běžných onemocnění. Nedejte se však ukolébat pocitem falešného bezpečí!

Horečka – nijak vysoká, spíš jen teplota, maximálně do 38 stupňů. Pokud se objeví, bývá doprovázena dalšími příznaky: únavou, vyčerpáním, bolestí v krku a oteklými mízními uzlinami. Jde o zánětlivou reakci imunitního systému.

‚V tuto chvíli virus vstupuje do krevního oběhu a začíná se rychle množit,‘ vysvětluje doktor Carlos Malvestutto z oddělení infekčních nemocí a imunologie Lékařské fakulty newyorské univerzity, která patří k předním světovým pracovištím zabývajícím se léčbou a výzkumem AIDS.

Vyčerpání – zánětlivý proces v těle přináší únavu a lhostejnost, což se může zaměnit za jarní únavu nebo syndrom vyhoření. Jde jak o raný, tak pozdní symptom infekce HIV. Nezvyklou námahou  se může stát dokonce i chůze.

Neurčité bolesti – klouby, šlachy, svaly, oteklé lymfatické žlázy. Tyto příznaky se často zaměňují za chřipku nebo mononukleózu, někdy i za žloutenku. Lymfatické žlázy jsou součástí imunitního systému a v případě nákazy často reagují zánětem. Jsou v krku, ve slabinách a v podpaží.

Bolest v krku – může znamenat cokoliv, takže jako příznak HIV ji lze rozeznat jen v kontextu s ostatními potížemi.  

Náš tip:  Vakcína proti AIDS: Zadarmo a už brzy?

Suchý kašel – nezabírá na něj protialergická léčba, antibiotika ani sirupy? Podivný kašel může být varovnou známkou, trpí jím většina nakažených, a je tak typický pro HIV.

Zápal plic – letos jich je hodně, tak ať se ten váš ‚neztratí‘ mezi obyčejnými.

Vyrážka – objevuje se jak na začátku onemocnění, tak i v pokročilých stádiích. Pokud máte pupínky a nejdou jednoduše vysvětlit nebo jednoduše léčit, pak pomyslete i na možnost, že jste se nakazili HIV.

Nevolnost, zvracení, průjmy – zažívacími problémy trpí až 60 % nakažených HIV. I když se vám průjem zdá být banálním problémem, u lidí se zdravým imunitním systémem se objevuje málokdy. U HIV pozitivních však často.

Úbytek váhy – i přes velký příjem jídla nemocní hubnou, ale obvykle až v pokročilém stadiu. V počátcích se spíš jedná o následek nevolnosti a průjmu. Odborníci za varovný příznak považují 10 % ztrátu váhy a slabost spojenou s průjmem a horečkou po dobu víc než 30 dnů.

Noční pocení – trpí jimi polovina nakažených v prvních stadiích infekce. Nezávisí na pohybu a teplotě. Pozor, podobají se návalům horka u žen v klimakteriu a mohou být za ně zaměněny.

Změny na nehtech – patří k pozdějším příznakům nákazy. Projevují se jako ztluštění a kroucení nehtu, štěpení, podivné zbarvení, například jako hnědé či černé horizontální nebo vertikální pruhy. Často je způsobuje mykóza – poškozený imunitní systém způsobuje větší náchylnost k těmto plísňovým onemocněním.

Kvasinkové infekce – objevují se v ústech a na pohlavních orgánech, obzvlášť u žen. Typicky se vyskytují na jazyku a  dásních, kde připomínají afty, a dále v hltanu a na sliznici trávicího traktu. Pacient nemůže polykat, což dál přispívá k hubnutí a celkové devastaci organismu.

Poruchy pozornosti – zprvu působí jako ‚pouhé‘ nesoustředění a zmatečnost, častý bývá také vztek a podrážděnost. Problémy s pamětí a dalšími duševními funkcemi vedou až k tzv. HIV-demenci. Objevují se také pohybové potíže: neobratnost, špatná koordinace, problémy s úkoly vyžadujícími motorické schopnosti. Například psaní rukou!

Opary na ústech a genitáliích – nejenže patří k typickým příznakům, jak je známe filmů, ale vznikají z nich vředy, kudy se do těla dostává infekce. A bohužel také z nich, což je za určitých okolností nebezpečné pro okolí (virus se přenáší výhradně tělními tekutinami).

Brnění a ochablost – tak se projevuje periferní neuropatie, která způsobuje změny na končetinách podobně jako u lidí s cukrovkou. Jde o příznak, kdy nervy jsou poničené.

Problémy s menstruací – cyklus u žen začne být nepravidelný, krvácení je slabší a méně časté, což může souviset s hubnutím a celkovým slábnutím organismu. Nákaza HIV se projeví také výrazně dřívějším nástupem menopauzy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Konec prevence HIV/AIDS v Čechách !?

Vyplachujte nos solí. Zaženete rýmu, chřipku i alergii

Jedno jablko denně. Anorektička si problém nepřizná

Vstoupit do galerie | 11 Zrádný domov: Místa, která mohou být nebezpečná   Video Mohlo by Vás také zajímat:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *