V počátečním stádiu pomáhá domácí léčba formou běžně dostupných vitamínů a léčiv. V pokročilém stádiu je nezbytné vyhledat pomoc lékaře, který zpravidla předepíše antibiotika. „S každým zánětem, který vyžaduje návštěvu lékaře, je třeba dodržet odpočinkový režim s dostatečným přísunem tekutin.
Kde se objevuje infekce močového měchýře?
Při pokročilejším stádiu infekce močových cest se objevuje vyšší tělesná teplota, třesavka, červeně zbarvená moč s větším podílem krve, výtok z pochvy a dále bolest zad v oblasti beder. To většinou znamená, že infekce se z močového měchýře rozšířila dál a zasáhla pravděpodobně i ledviny.
Co je infekce močových cest?
Infekce močových cest je zánětlivé onemocnění, jehož nejčastější příčinou je přemnožení škodlivých bakterií v močových cestách. Hlavním původcem tohoto onemocnění jsou bakterie Escherichia coli. Tato bakterie přirozeně osídluje náš zažívací trakt, ale pokud se dostane do našeho močového ústrojí, způsobuje problémy.
Co znamená zánět močového měchýře?
Cystitida čili zánět močového měchýře – to jsou slova, která dokáží vzbudit nepříjemné pocity u každé ženy a u velké části mužů. Naprostá většina žen se s tímto nepříjemným onemocněním někdy setkala a ví, jak onemocnění močových cest dokáže potrápit.
Co pomáhá na zánět močového měchýře?
V počáteční fázi zánětu močových cest postačí zvýšit příjem tekutin a užívat fytofarmaka. Doporučují se také brusinky a borůvky. Jestliže potíže i nadále přetrvávají, případně zesilují, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc a zkusit léčbu antibiotiky.
Jak léčit zánět močových cest doma?
Už naše babičky věděly, že v případě zánětu močového měchýře je nejdůležitější dodržovat pitný režim. Pijte několik litrů tekutin denně v průběhu celého dne, propláchnete tak svůj močový měchýř, kde se usadily bakterie, které tam být nemají. Právě nízká produkce moči zvyšuje riziko infekce močových cest.
Jak se rychle zbavit zánětu močových cest?
Jak na opakující se (chronické) záněty močových cest
- Jako obvykle začínáme stejně: vyčistit střevo od starých nánosů.
- Zbavit se bakterií v urogenitální soustavě.
- Radikálně změnit jídelníček.
- Odkyselit tělo (jedna z příčin zánětu může být v poruše regulace acidobazické rovnováhy těla).
Co pít při zánětu močových cest?
Doporučuje se vypít alespoň 2–3 litry nedráždivých tekutin rovnoměrně rozložených během celého dne. Jsou vhodné teplé nápoje, bylinné urologické čaje nebo čistá voda pokojové teploty. Káva a černý čaj se do pitného režimu nezahrnují.
Jak se zbavit pálení v močovém měchýři?
Pokud za pálení při močení může zánět močového měchýře, lékař zpravidla nasazuje antibiotika. Důležitý je rovněž dostatečný příjem tekutin, doporučuje se pít hlavně urologické čaje a konzumovat brusinky. Na zánět močových cest lze vyzkoušet i některé babské rady. Prvním krokem je snížit nadbytek cukru ve stravě.
Co způsobuje zánět močových cest?
Původci zánětu močového měchýře
Mezi hlavní původce zánětu močových cest patří bakterie, nejčastěji Escherichia coli (cca 80-90 % infekcí). Jde o bakterii, která patří k přirozené mikroflóře člověka a umí být člověku prospěšná, protože produkuje látky zabraňující rozšíření škodlivých patogenních bakterií ve střevech.
Jak léčit zánět močových cest bez antibiotik?
„Pokud pocítíte potíže, měli byste okamžitě zvýšit příjem tekutin. Docílíte tím nejen častějšího močení, které odplaví bakterie, ale také snížíte koncentraci moči, což zmenší i dráždění močových cest,“ radí MUDr. Michaela Matoušková, místopředsedkyně České urologické společnosti.
Kam na pohotovost se zánětem močových cest?
Ne vždy je třeba podávat na zánět antibiotika. S nekomplikovanou akutní infekcí močových cest je nejlépe vyhledat svého praktického lékaře nebo gynekologa. Pokud se však problémy opakují, je pak nutné svěřit se do péče urologa.
Jak léčit chronický zánět močových cest?
Jako léčba se doporučuje dlouhodobé (alespoň 6 měsíců) užívání močových chemoterapeutik podávaných nejlépe před spaním, aby bylo dosaženo co nejdelšího působení na močový měchýř. Výsledek léčby závisí na mnoha faktorech, především na obranyschopnosti organismu, virulenci mikrobů a také na aktivním přístupu pacientky.
Jak dlouho se léčí zánět močových cest?
Zánět dráždí močovou trubici. Jak dlouho trvá zánět močových cest? Pokud začnete s rychlou léčbou, příznaky infekce vymizí do 24 až 48 hodin. Infekce ledvin nebo močového měchýře může trvat až týden nebo více.