Jak na plný nos? Tipy, jak zmírnit rýmu – vše o zdraví

Zadní rýma je zánět vedlejších nosních dutin a nosohltanu. Hlavním příznakem je ucpaný nos, nemožnost se vysmrkat a tlak v dutinách. Způsobuje ale i dýchací obtíže a bolesti hlavy. K zadní rýmě dojdete snadno s neléčenou rýmou s dlouhotrvající alergickou rýmou, nebo s jiným neléčeným onemocněním, které vygraduje k zánětu.

Jak na plný nos? Tipy, jak zmírnit rýmu – vše o zdraví Jak poznat zadní rýmu

Termín zadní rýma se také označuje jako post nasal drip syndrom (PNDS). Jde o těžko vysmrkatelný hlen, který jde ruku v ruce se zánětem nosohltanu, nebo zánět vedlejších dutin nosních. Nosohltan je horní část hltanu, kde jsou krční mandle.

Odsud vede Eustachova trubice, která ústí do středního ucha. Zánět nosohltanu je poměrně časté onemocnění, které je způsobeno nachlazením, viry i bakteriemi. Vedlejší dutiny nosní najdete mezi nosní dutinou a kostmi, které jsou k nim přímo navázány.

Tedy kosti čelní, klínové kosti, horní čelisti a kostmi nosu, kde najdete přední a zadní čichové dutiny. Všechny tyto dutiny jsou pokryty sliznicí, která v případě akutní i vleklé zadní rýmy produkuje sekret, který může tuto oblast ucpat.

Hlen z dutin neodtéká a množí se v něm nebezpečné množství bakterií, které způsobují zánět, nepříjemný tlak a bolest hlavy.

Zadní rýmu poznáte velice jednoduše. Snažíte se vysmrkat, ale ono to vůbec nejde. Jedná se o hustou rýmu, která se nachází v zadní části nosohltanu. Někdy se mohou přidat i silné bolesti hlavy a také zalehnutí uší. U tohoto druhu rýmy je důležité naředění hlenů, které pak mohou odcházet.

Jak na plný nos? Tipy, jak zmírnit rýmu – vše o zdraví Příčiny a důsledky zadní rýmy

Zadní rýmu může způsobit klasická infekce, alergická reakce nebo reakce na mechanickou překážku či problém s nosní mandlí.

Dost často k ní dochází pokud neřešíte akutní rýmu, nachlazení a vleklou alergii. Komplikacemi mohou procházet i kuřáci či lidé, kteří žijí v zakoušeném či jinak znečištěném prostředí.

Pokud zadní rýmu déle ignorujete může způsobit další komplikace a vleklejší zdravotní problémy jako:

  • zánět průdušek,
  • zánět středního ucha,
  • zánět spojivek,
  • zánět hrtanu,
  • i zápal plic.

Jak na plný nos? Tipy, jak zmírnit rýmu – vše o zdraví Jak léčit zadní rýmu

Pokud je vaše rýma vleklá a jen stěží vysmrkáte žlutý i nazelenalý hlen je nutné vyrazit ke svému obvodnímu lékaři. Lékař po posouzení vašeho stavu pravděpodobně vezme stěr z obou nosních dírek a pošle jej do laboratoře. Aby potvrdil nebo vyvrátil bakteriální osídlení vaší sliznice.

Pokud se takové osídlení a díky tomu vzniklý zánět u vás vyskytne vypíše vám lékař recept na lokální antibiotika v nosním spreji nebo antibiotika v tabletách. Pokud si nálezem a vaším stavem nebude stoprocentně jistý pošle vás ještě za specialistou na uši, nos a krk. Na otorinolaryngologii.

Zde lékař navíc prověří zda na sliznici nemáte nějaké neobvyklé změny. 

Základem léčby jsou u zadní rýmy způsobené bakteriemi antibiotika a přípravky k naředění hlenu, aby bylo možné ho vysmrkat. Proto je vhodné podávat dostatek tekutin, zvlhčovat vzduch, proplachovat nos a používat éterické oleje do aromalampy.

Nejlépe vám uleví a uvolní dýchací cesty eukalyptus, citrusy či různé silice jehličnanů. Kromě zvlhčování vzduchu pomůže s uvolněním nosu také inhalace minerální vody – například Vincentky. U žluté zadní rýmy můžete sáhnout i po homeopatikách.

S výběrem vám poradí zkušený homeopat. 

Jak na plný nos? Tipy, jak zmírnit rýmu – vše o zdraví Co na doprovodné příznaky

Pokud máte horečku nebo vás bolí hlava můžete sáhnout popřípravcích se sympatomimetikem, tedy po Paralenu Grip nebo Coldrexu. Když se váš stav nezlepší i přes všechny doporučené domácí rady do 14 dnů, navštivte svého lékaře.

Proplach nosu

Ideální metodou jak se zbavit zadní rýmy je proplach nosních dutin izotonickým roztokem. Na trhu existují moderní a přitom velmi dlouho zakořeněné metody proplachování nosní dutiny takzvanými konvičkami.

Typickým zástupcem konviček na našem trhu je značka Rhino Horn. Podívejte se do videa, jak je metoda vyplachování s konvičkou jednoduchá. Stačí odměrka klasické soli (NaCl), vlažná voda a roztok výplachu máte připravený. Pak jen stačí šikovně nos vypláchnout.

Po výplachu by mělo dojít ke splasknutí sliznic a úlevě od ucpaného nosu.

Existují i spreje do nosu na bází mořské vody. Například Quixx extra, či Humer ucpaný nos, které zvlhčují nosní sliznici a usnadňují vysmrkávání hlenu z dutin. K samoléčbě zadní rýmy (nikoliv alergické) je možné použít i bylinné silice v podobě perorálního přípravku, jako je Sinupret, nebo nosního spreje Otrivin Menthol.

Jak na plný nos? Tipy, jak zmírnit rýmu – vše o zdraví Babské rady na vleklou zadní rýmu

  • Inhalování a vdechování vodní páry.
  • Silný kuřecí či hovězí vývar.
  • Dostatečné doplňování vitamínů ovocem.
  • Horká koupel.
  • Bylinné čaje s medem a citrónem.
  • Dostatek spánku se zdrojem vody, který necháte odpařovat na topení či na nočním stolku.
  • Česnek v jakémkoliv množství, pokud vám nedělá problémy s tlakem
  • Nosní výplachy izotonickým roztokem.
  • Omezení mléčných výrobků v jídelníčku.

Vše na zadní rýmu

11 tipů, jak se rychle zbavit rýmy. Zkuste tyto babské rady!

Jak se zbavit rýmy? ✔️ Máte ucpaný nos, bolí vás v krku a cítíte se pod psa. Hlásí se o slovo rýma! Umí potrápit nejednoho z nás. A proto jsme sepsali 11 tipů – babských rad, jak se rýmy rychle zbavit.

Jak na rýmu?

Zima dorazila a s ní i období nachlazení. Znáte to… Snad každý z nás alespoň jednou přes zimu dostane rýmu. Z nosu teče, máme zahleněné dutiny, hlava bolí, oči uslzené a k tomu červený odřený nos z neustálého smrkání.

Ve zkratce je rýma zánět nosní sliznice, jenž známe díky plnému nosu a výtokem hlenu z nosních dírek. Přezdívá se jí „rýmička“ a pro muže se jedná často o nebezpečnou nemoc. Zpravidla nevyžaduje lékařské vyšetření. Běžná doba léčby je 7 dní. A navíc, spolu s kašlem mezi nejčastější onemocnění dětí a dospělých.

Inkubační doba rýmy je 1-3 dny. Zpravidla si najde jedince, když má sníženou imunitu. Prochladnutí je jeden z hlavních případů, kdy dochází ke snížené imunitě, proto je podzim nejrizikovějším obdobím. A za 3 dny přichází rýma.

Infekční rýmu způsobují viry nebo bakterie, které nás dokážou potrápit, že? Vzniklý zánět poté dopadá na měkké tkáně uvnitř nosu a nosních dutin. Reakce na sebe nedá dlouho čekat – reakcí je tvorba hlenu.

Rozhodně není o co stát. Ale když už nás ta rýmička přepadne, můžeme si to sedmidenní martyrium aspoň trochu ulehčit. Jak? To se hned dozvíte!

Hlavní příznaky rýmy

  • zhoršení průchodnosti nosu až upcání nosu hlenem
  • zhoršení či ztráta čichu (v akutních případech)
  • nachlazení doprovázeno kašlem, horečkou
  • nucené kýchání (dráždivost)

Jak se rychle zbavit rýmy?

Níže pro vás máme 10+ tipů, které znaly již naše babičky. Nyní si ve zkratce představíme 6 základní tipů, které vám pomohou se rychle zbavit rýmy.

1. Postupně uvolňujte svůj nos

Díky tomu, že budete smrkat, se dostanou bakterie a viry z těla ven. Vhodné jsou jak papírové kapesníky, tak látkové. Ty papírové ideálně vyhoďte po každém použití.

2. Masáž oblasti nosu a spánků

Využijte éterické masážní oleje, naneste do oblasti kořene nosu nebo spánků a masírujte tyto oblasti po několik minut. Při masáži se budou uvolňovat aktivní látky, které inhalujte. Následně nechte působit.

3. Po masáži inhalace

Jakmile se uvolníte, připravte si parní lázeň, kterou můžete obohatit o bylinky či extrakty – vhodná je máta či tea tree nebo levandule. Po parní lázni můžete za čas opakovat proceduru s horkým ručníkem, který si přiložíte na obličej. Uvidíte, že se rýma zákonitě zalekne.

4. Slaný roztok

Tolik neoblíbený, přesto velmi účinný. Potřebovat budete jen konvičku na proplachování nosu, příjemně teplou vodu a kvalitní mořskou sůl. Vše smíchejte a vlijte do konvičky. Hlavu nahněte nad umyvadlo či vanu, přiložte konvičku k nosní dírce a nechte působit proceduru. Není to nic snadného, příjemné to taky příliš není, přesto – funguje to na rýmu. Po aplikaci se ideálně vysmrkejte.

5. Vitamíny a minerály

Sice to nezabere hned, ale je vhodné se zaměřit na doplnění vitamínů C, D a skupiny B, stejně tak minerály zinek, hořčík a sodík. Společně mohou napomoci rychlejší regeneraci.

Pozor ale, řada postupů se pak liší v případě alergické rýmy. Tipy a postupy, jak na alergickou rýmu najdete v našem článku:

Alergická rýma a jak na ni vyzrát >>

Babské rady na rýmu, aneb co opravdu pomáhá

Než si představíme jednotlivé body, sepsali jsme pro vás přehledně tipy, které mohou zaručeně pomoci. Alespoň od našich babiček a prababiček.

  • Inhalace páry a éterických olejů
  • Poctivý kuřecí vývar
  • Horká koupel
  • Bylinné čaje (máta, meduńka, šalvěj, jitrocel…)
  • Jezte hodně ovoce (pomeranče, mandarinky…)
  • Doplňte zinek
  • Česnek je všelék
  • Výplach solným roztokem
  • Dostatečný spánek
  • Omezte stres na minimum
Zajímavé:  Páteř Řetězce Nukleové Kyseliny?

Jak na plný nos? Tipy, jak zmírnit rýmu – vše o zdraví

Smrkat a smrkat

Rýmové bacily musíte jednoduše dostat z těla ven. Smrkejte o sto šest a každou nosní dírku čistěte zvlášť. Po každém vysmrkání papírový kapesník vyhoďte, rozhodně ho nepoužívejte opakovaně. Nezapomeňte nosní dírky promazávat třeba kosmetickou vazelínou, ať je smrkáním nemáte zbytečně odřené.

Pokud chcete myslet trochu ekoLOGICKY, vynechte papírové kapesníčky a vsaďte na plátěné. Ty postupně měńte a perte min. na 60 °C. Ostatně, naše babičky a prababičky nic jiného neznaly. A rýmy se dokázali zbavit raz dva.

Dejte si horkou vanu

Skvělá věc na uvolnění ucpaného nosu při rýmě. Horká voda stáhne cévy v těle, čímž se stáhne i sliznice a ucpaný nos se hezky uvolní. Voda může mít klidně až 42 °C. Záleží jen na vás, kolik snesete.

Do horké vody přilijte klidně tymiánový nebo eukalyptový olej, ty také pomůžou s uvolněním nosu. Jakmile vyjdete z vany, zalezte si ještě tak na půl hodiny do postele.

Tím docílíte trochu zvýšené teploty, která vám pomůže zlikvidovat bacily.

Jestli máte doma jen sprchu, vezměte si nějaký kbelík nebo velkou mísu, napusťte do ní horkou vodu a ponořte do ní ruce po lokty. Do druhé mísy můžete ponořit nohy. Bude to mít stejná efekt jako horká vana.

Pokud potřebujete osvěžit, vsaďte na citrusovou koupel. Vůně a aroma jehličí uvolní vaše tělo – zkuste jehličnanovou koupel. Znáte koupel v humátu? Pokud ne, tak právě pro vás je tu Balneol, který mám osobně moc ráda.

Hodně pijte

Když budete mít dostatek tekutin, tělu tím usnadníte boj s infekcí. Kromě vody zkuste různé bylinkové čaje, ze kterých jednoznačně doporučujeme heřmánkový čaj. Nejen, že vás krásně zahřeje, ale má také protizánětlivé účinky – a to je úplně ideální, když máte rýmu.

Jak na plný nos? Tipy, jak zmírnit rýmu – vše o zdraví   Jak na plný nos? Tipy, jak zmírnit rýmu – vše o zdraví

Inhalujte

Horká pára dokáže krásně uvolnit dutiny. Stačí se naklonit nad mísu s horkou vodou, zakrýt hlavu ručníkem a zhluboka vdechovat nosem. Do horké vody můžete pro zvýšení efektu přidat pár kapek eukalyptu nebo tymiánu. Ještě lepší účinky bude mít vdechování silného heřmánkového výluhu, ten zároveň dutiny i „vydezinfikuje.“

Pokud chcete opravdu účinně zapracovat na rýmě, zkuste všeuměla v podobě Just Olej z 31 bylin. Eventuálně je tu alternativou Energy Spiron Air. Ani u jednoho nešlápnete vedle. Zkusíte je?

Když se vám „napařovat“ moc nechce, nakapejte na papírový kapesníček opět pár kapek tymiánu, eukalyptu, myrhy nebo tea-trea olejíčku, přiložte k nosu a vdechujte. Otrlejší jedinci můžou tyto vonné olejíčky kápnout na vatovou tyčinku nebo kuličky vaty a dát přímo do nosních dírek – ale jen na 30 minut, ne víc!

Pomůže i slaná voda

Slaná voda je výborná na kloktání i na uvolnění nosu. Zároveň vám vydezinfikuje dutiny nebo krk, pokud se k rýmě přidá ještě bolest hrdla. Slanou vodu si samozřejmě lehce uděláte i doma. Zkuste ale i vincentku, slanou a léčivou minerální vodu, která při rýmě šetrně ošetřuje sliznici nosohltanu.

Koupíte ji v klasickém nosním spreji. Pokud vincentku budete používat dlouhodobě, bude posilovat imunitu sliznic, čímž se zlepší jejich „odolnost“ před infekcemi.

Vincentka není návyková, takže ji můžete používat skutečně každý den. Výborná je také mořská voda, kterou v nosním spreji běžně seženete v lékárně.

Mořská voda zaručí optimální zvlhčení sliznice, což je podmínka pro její samočistící funkci.

Uvařte si poctivý vývar

Pořádně silný slepičí nebo kuřecí vývar dodá tělu vše potřebné pro boj s infekcí. Jako bonus vás krásně zahřeje a k tomu uvolní nos. Navařte si ho do zásoby!

Chcete nějaký osvědčený recept?

SUROVINY: 12 kuřecích křídel nebo 1 celý skelet a pár krků 1 malý celer 2 – 4 mrkve 2 petržele i s natí 2 cibule 5 stroužků česneku 14 kuliček černého pepře 3 kuličky nového koření hrst vlasových nudlí (dle chuti) sůl a pepř

čerstvá petrželová nať na dozdobení

POSTUP:

1. Maso si opláchněte a očistěte. Mezitím si orestujte cibuli, petržel, mrkev a celer. Poté vložíme maso a zalijeme vodou. Vsypeme koření mimo soli (jinak se nám zakalí). Přiveďte k varu a poté plamen stáhněte.

2. Nechte pomalu táhnout v hrnci až 2 hodiny. Odstraňte z povrchu šlem bílkovin a opatrně dovařte. Jakmile je maso i zelenina krásně měkká, slijte přes cedník.

3. Maso a zeleninu, která nám vychladla, opatrně zpracujte a nakrájejte na kousky. Spolu s masem vsypte do vývaru, přidejte sůl a krátce provařte.

4. Přidejte v době varu vlasové nudle nebo kapání. A dle potřeby dovařte. Na závěr už jen nechte dojít, dozdobte čerstvou petrželí a můžete podávat.

Znáte cibulový sirup?

Cibulový sirup byl velmi oblíbený už za našich babiček. Stačí nakrájet cibuli na kostky a posypat cukrem, aby pustila šťávu. Cibulová šťáva zmírní zahlenění sliznic a je výborná také proti kašli. Když nechcete ztrácet čas přípravou cibulového sirupu, nakrájenou cibuli si dejte rovnou k posteli. Silice pročistí nos a vydezinfikují sliznici.

SUROVINY:

2 – 3 velké cibule med (poctivý, od vašeho včelaře) citron citronová šťáva (na dochucení)

POSTUP:

Cibuli a citron nakrájejte na tenčí plátky. Takto postupně vkládejte do větší sklenice kolečka cibule, citronu a propojte medem. Takže kolečko cibule, med, kolečko citronu, med, kolečko cibule a tak dále… Hezky sklenici naplnit a nechat v suchu a temnu macerovat.

Takto připravený sirup ihned dávkujte po lžičkách. Následně můžete sirup scedit. Předtím případně ještě zbylou cibuli dobře promačkejte.

Berte denně po lžičkách, 3-4x denně. A další den si připravte další sirup. Ten čerstvý má totiž tu největší sílu!

Chilli a ostrá koření

Pokud patříte mezi milovníky pikantních jídel, během rýmy si chilli nebo ostré koření přidávejte všude, kam to půjde. Silice obsažené v těchto kořeních rozproudí krev, čímž uvolní nos.

Doplňujte vitamín C, hořčík a zinek

Vitamín C můžete zakoupit i jako doplněk stravy. Ale když máte rýmu, ládujte se ovocem a zeleninou s jeho vysokým obsahem. Nezapomeňte ani na minerály jako hořčík a zinek – zvyšují obranyschopnost organismu a mohou tak zkrátit dobu nemoci (ale jen nepatrně, žádné zázraky nečekejte).

Já mám ráda tento od Unios Pharma. No a proč hořčík? Vaše tělo si ho v době nemoci žádá – zkuste třeba čistý hořčík.

Pořádně se vyspěte

Pořádný odpočinek je pro nemocí oslabené tělo to nejlepší. Uvařte si třeba zázvorový čaj, zalezte pod teplou peřinu, usněte při sledování filmu a spěte jako špalek až do rána.

Posilujte imunitu

Oslabená imunita nahrává propuknutí nejrůznějších onemocnění. Proto dbejte na posilování imunity po celý rok. Jen přes zimu to nestačí. Mějte pravidelný přísun vitamínu C.

Imunitu výborně podpoří také hlíva ústřičná, „multivitamín“ s důležitými minerály a stopovými prvky, která má protivirové, antibakteriální a protizánětlivé účinky.

Když hlívu zkombinujete s vitamínem C a laktobacily, výrazně zvýšíte obranyschopnost organismu.

Rýma u dětí

U dospělého jsme řadu tipů probrali, co však děti. Věděli jste, že ke komplikacím rýmy dochází zejména u novorozenců a kojenců? Důvodů je hned několik, včetně anatomie oblasti dýchacích cest. Díky tomu je pro ně obtížnější se popasovat s rýmou v nose a dýchání ústy.

Jakmile se zhorší průchodnost nosu, dítě hůře dýchá a může dojít až k dušnosti či kyslíkové nedostatečnosti. V případě polykání hlenu dochází k dráždění žaludku, v krajním případě dítě zvrací.

U dětí starších je rizikem zejména otok sliznice, který může ucpat jednotlivé kanálky. Základem je naučit dítě co nejdříve smrkat – tedy zbavit se hlenu přirozenou cestou.

Předejdete tak řadě komplikací u zejména menších dětí.

Základem je však předcházet rýmě. Když už se nachlazení dostaví, dítě by mělo spát se zvýšenou polohou hlavy, poctivě zajistit hydrataci čistou vodou a doplňovat minerály a vitamíny. To jsme již zmiňovali. A co dál?

U dětí zkuste ponožky na spaní a teplejší tričko na noc. Před spaním zkusit éterické spreje nebo oleje – jež osvěží vzduch a napomohou dýchání. V průběhu dne zkuste dle věku bylinkové čaje. U nejmenších vsaďte na fenykl, heřmánek či sléz. Pro starší děti od 2 let pak můžete zvolit směsi na nachlazení s lípou, heřmánkem, šalvějem a dalšími bylinkami.

Bylinky proti rýmě

Jak již název napovídá, tato bylinka je přímo určená při obtížích s nachlazením. Navíc, lze ji pěstovat po celý rok za oknem, takže je kdykoliv po ruce. Její dužnaté lístky božsky voní – nejčastěji je vůně přirovnána k mátě a meduňce. Využívá se buď napřímo – prsty rozmělníme listy u nosu, nebo připravujeme extrakty z listů. Prostě a jednoduše – tuto bylinku prostě doma mít je poklad.

Zajímavé:  Léčba Závislosti Na Alkoholu Hradec Králové?

Není to přímo bylinka – spíše keř s typicky oranžovými plody, přesto však nesmí v našem výčtu chybět. Rakytník je známý zdroj vitaminu C a A. Díky tomu najde využití nejen při rýmě, ale doporučuji jej v podobě sirupu nebo extraktu při chřipce, angíně a obecně – při virózách. Užívat můžete plody i šťávu.

Nenápadný keř s chutnými plody. Přesto, velký pomocník v domácí lékárničce. Základem jsou sušené listy či květy – čaj je výtečný a může napomoci ulevit při nachlazení. Vhodná je jeho kombinace s hluchavkou, šalvějí nebo podbělem.

Tuto bylinku máme moc rádi – nejvhodnější jsou odvary ze sušených květů – využít můžete květy divizny velkokvěté či malokvěté.

  • Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

Typická bylinka, která najde své uplatnění díky vysokému obsahu éterických olejů. Její fialová barva je uklidňující. Vhodná je jak v sušené podobě, tak v podobě odvaru. Já mohu doporučit ještě tinkturu.

  • Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)

Univerzální bylinka, která našla v přírodní lékárničce své výsostné místo. Pravidelné užívání heřmánkového čaje je vhodné při nachlazení na podporu našeho organismu.

  • Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Na závěr můj favorit – šalvěj – který je úžasný v podobě bylinných sirupů. Můžeme jej užívat jako odvar či ve formě tinktury. Mimo rýmu jej doporučuji při odkašlávání, tam je neocenitelným pomocníkem.

Pozor však na chronickou rýmu, která nás může sužovat více, než je běžné. Jak ji poznat? A co s ní? Zhlédněte video, kde vám lékař odpoví na vaše otázky ve zkratce.

Jak se říká, léčená rýma trvá 7 dní, neléčná rýma týden. Našimi tipy si můžete tuto dobu „zpříjemnit“ a nebudete přinejmenším proklínat celý svět.

Aktualizováno: 29.04.2021

Tipy, jak porazit rýmu

Co je to rýma?

Zánět nosní sliznice, katar, virová infekce horních cest dýchacích, otok nosní sliznice – to vše se souhrnně nazývá termínem rýma.

Existují různé typy rýmy, například: akutní (náhlý nástup způsobený obvykle virovou infekcí), chronická (např. způsobovaná alergeny) nebo epizodická (vyvolávaná nespecifickými činiteli, např.

změnou teploty vzduchu, cigaretovým kouřem, tělesnou únavou nebo dráždivými látkami).

Infekční rýma – onemocnění, před kterým se dá jen težko chránit – nás postihuje nejčastěji na podzim a v zimě. Neexistuje žádná vakcína ochraňující před rýmou. Rýmu můžete dostat velmi rychle. Stačí dotyk dlaně na pracovišti nebo třeba kýchající osoba v hromadné dopravě.

Říká se sice, že „léčená rýma trvá sedm dní, neléčená týden“, ale její podcenění může vyvolat závažné komplikace, např. zánět vedlejších nosních dutin, ušní infekci nebo zánět průdušek.

Kromě toho platí, že časté infekce poškozují nosní sliznici, která pak přestává plnit svou ochrannou úlohu.

Povrch sliznice horních cest dýchacích tvoří lepkavé hleny, které zachycují škodlivé viry. Hlen plní funkci izolace, která zabraňuje průniku prachu a pylu do plic. Sliznice nosu je dobře připravená na ochranný úkol. Skládá se ze tří vrstev: epitelu, základní vrstvy a submukózní vrstvy.

Jak na plný nos? Tipy, jak zmírnit rýmu – vše o zdraví

První z těchto vrstev se skládá z řasinek, které se po nahromadění různých nečistot a virů začnou velmi rychle vlnit (cca 1000krát za minutu). Tento proces vnímáme jako lechtání či svědění v nose, jež vyvolává kýchnutí (které odstraňuje usazené nečistoty z nosu). Zdravý nos účinně zachycuje různé nečistoty.

Je-li imunitní systém oslaben, nebo pokud došlo k vysušení nosní sliznice, viry snadněji pronikají do buněk epitelu, množí se a způsobují zánět. V takové situaci imunitní systém vyvolá rychlou reakci, jež spočívá ve vyslání bílých krvinek (lymfocytů). Dojde k rozšíření cévek, což způsobí otok nosní sliznice (nosní kongesce) a intenzívní tvorbu hlenu.

Konzistence a zbarvení uchyceného hlenu se v průběhu onemocnění mění. Zpočátku je hlen bezbarvý a tekutý. V další fázi se v důsledku zvýšení koncentrace bílých krvinek (lymfocytů) zbarvení mění na bílo-zelené nebo žluté a zvyšuje se hustota hlenu až do jeho zatuhnutí.

V počátečních fázích nachlazení se kromě ucpání nosu a tekutého hlenu vyskytují i další příznaky, jako například: malátnost, slabost, bolest hlavy.

Ucpaný nos ztěžuje dýchání, takže začínáme dýchat ústy. Chladný vzduch obsahující různé pyly a patogenní mikroorganismy prochází přes ústa přímo do průdušek. To vede k ještě snadnějšímu „ulovení“ následné infekce, např. zápalu plic nebo zánětu průdušek.

Z tohoto důvodu je velmi důležité okamžité ošetření za účelem vyčištění horních cest dýchacích, aby bylo znovu možné dýchat nosem. Pomoci mohou nosní spreje OLYNTH®.

Xylometazolin obsažený v nosních sprejích OLYNTH® 0,1% a OLYNTH® HA 0,1% způsobuje stažení cév nosní sliznice a zmírnění otoku.

Literatura:: 

P. Dąbrowski, Zapalenie górnych dróg oddechowych, [v:] „Przewodnik Lekarza”, 2002, 5, 3, s. 37–42.

Jak se rychle zbavit rýmy? Papírový kapesník použijte jen jednou, napařujte a pijte

„Infekční rýmu nejčastěji vyvolávají viry nebo bakterie. Zánět postihuje měkké tkáně, především sliznice pokrývající vnitřek nosu a vedlejších nosních dutin.

Tyto tkáně na infekci odpovídají zánětlivou reakcí, což má za následek tvorbu hlenu,“ vysvětluje Rami Katra, otorinolaryngolog z Kliniky ušní, nosní a krční 2. LF UK a FN Motol.

A dodává: „Ve vedlejších dutinách, jež jsou s nosní dutinou spojeny, může po odeznění či nedoléčení akutní rýmy přetrvávat druhotná bakteriální infekce.“

Co zabírá na rýmu, kašel a bolesti v krku, čtěte zde.

Hlen musí ven

„Mezi buňkami sliznice jsou malé hlenové žlázky. Jejich buňky obsahují mnoho váčků napěchovaných bílkovinou mucinem.

Když váček splyne s membránou na povrchu buňky, mucinové molekuly z něj doslova vystřelí ven a jejich krátké konce se naježí do velkého objemu, asi jako vlasy člověka nabité elektřinou. Vzniká mucinový koláč, který vytváří s vodou vazký roztok.

Ten odplavuje škodliviny, podobně jako ledovec odnáší kameny údolím do volné krajiny,“ vysvětluje profesor František Vyskočil z Katedry fyziologie PřF UK na webu prirodovedci.cz.

Jak je to při rýmě? Spolu s výtokem z nosu také kmitají slizniční řasinky. Viry, bakterie i další částice se jejich činností posunují zvenku do hltanu a jícnu, až skončí v kyselém prostředí žaludku, které je ničí.

V akutní fázi rýmy je u nemocného hlen vodnatý, později se zahušťuje. Při druhotné bakteriální infekci hlen zežloutne, až zhnědne invazí bílých krvinek a shluky bakterií.

Tehdy je žádoucí navštívit lékaře, který předepíše vhodnou léčbu.

Jak se rychle zbavit rýmy?

Na rýmu způsobenou nachlazením jsou zaměřeny následující rady:

  • Uvolňujte nos. Smrkáním dostanete bacily z těla ven. Smrkejte jemně a každou dírku čistěte zvlášť! Papírový kapesník po každém vysmrkání vyhoďte a umyjte si ruce.
  • Pomozte si masáží. Ukazováčky přiložte ze stran ke kořeni nosu, mezi očima. Ucpěte si nosní dírky palci a jemně stlačujte body při kořeni nosu, každou stranu zvlášť. Pomůžete tak zmírnit příznaky rýmy. Opakujte na každé straně 10x. Poté si jemně deset sekund masírujte horní část ušních boltců.
  • Pára pomáhá. Parní lázeň obličeje s přidáním několika kapek kafrového, tea tree, mátového oleje nebo lžíce sody pomůže rozpustit hlen v nose a uvolnit dutiny. Pomáhá rovněž horká koupel předloktí a chodidel. Ručník namočený v horké vodě a přiložený na obličej pomáhá zmírnit postižení dutin a uvolňuje nos.
  • Další tipy, jak se zbavit rýmy, čtětě zde.
  • Kapky, spreje a mastičky. Z volně prodejných léků použijte prostředky na snížení otoku sliznice, pohodu v nose nastolí izotonický roztok mořské vody, nejlépe obohacený mědí, jež má antibakteriální účinek. Při bolestech hlavy doprovázejících zánět vedlejších dutin můžete použít prostředky s obsahem paracetamolu nebo fenyleprinu. Pozor: kapky do nosu užívejte maximálně po dobu určenou na příbalovém letáku, obvykle pět dní, jinak hrozí návyk (tzv. sanorinismus)! 

Jak vybrat kapky do nosu? Více čtěte zde.

  • Vypláchnutí slaným roztokem. Naplňte konvičku určenou k proplachování nosu půl litrem příjemně teplé vody, přidejte sůl (zarovnaná polévková lžíce) a nechte dokonale rozpustit. Konvičku s roztokem přiložte nad umyvadlem k jedné nosní dírce a nakloňte hlavu na stranu tak, aby mohla voda volně vytékat z druhé nosní dírky. Během procedury dýchejte mírně otevřenými ústy, nepolykejte a soustřeďte se. Chce to trochu nácviku, ale nenechte se odradit. V polovině procesu se šetrně vysmrkejte. Vše zopakujte u druhé nosní dírky. Poté se opět vysmrkejte.
  • Doplňte minerály. Doplnění hořčíku a zinku pomůže zlepšit obranyschopnost a zkrátí dobu léčby. Hořčík pomáhá rozšiřovat krevní cévy a zinek zlepšuje stav hlenových váčků a zvyšuje imunitu.
  • Pečujte o nos i zvenku. Podrážděnou a zarudlou kůži nosu několikrát denně natírejte hutnějším krémem či mastí na ošetření podrážděné kůže. Mezi takové mastičky patří například Borozan s eukalyptovým olejem, který koupíte v každé běžné lékárně. 
  • Pozor na suchý vzduch. Používejte odpařovače, čističky vzduchu, cokoli, co vám pomůže zvlhčit suchý vzduch v domácnosti.
  • Vyplavte rýmu z těla. Voda, bylinkový čaj, horká polévka – konzumace tekutin opět nastolí rovnováhu v těle a pomůže vyplavit rýmu.
  • Pikantně. Silice v pálivém jídle a štiplavém koření rozproudí krev a uvolní nos. Zařaďte do zimního jídelníčku čerstvý křen, hořčici, cibuli, česnek nebo pálivé papričky.
  • Vyspěte se z toho. Náchylnost k nachlazení a rýmě je vždy větší, jste-li oslabeni stresem a napětím. Dejte větší prostor spánku, abyste nabrali síly a zregenerovali se! 
Zajímavé:  Šelest Na Srdci U Psa Léčba?

Jak se zbavit rýmy přes noc

Rýma je záležitost, která se obvykle léčí několik dní. Pokud vás ale extrémně obtěžuje, existují i rady, jak se jí zbavit přes noc. Některé jsou ale jen pro silnější povahy – než se tedy do léčby pustíte, zvažte, jestli je pro vaše zdraví vhodná.

  • Vyzkoušejte cibuli –Cibuli nakrájejte, zalijte lžičkou medu a nechte ji přes noc uležet. Pustí pak šťávu, kterou budete po lžičkách užívat.
  • Napařování – Babičky na něj nedaly dopustit. Ponořte ruce až po lokty do horké vody a vydržte v ní co nejdéle. Během sprchování nahřejte nohy proudem horké vody a rychle navlečte teplé ponožky.
  • Horká koupel – Večer vám pomůže horká lázeň. Lehněte si do vany a připouštějte horkou vodu až na 42 stupňů. Do lázně kápněte trochu smrkové silice. Po několika minutách se pořádně otřete ručníkem a zachumlejte do vyhřáté postele. Vydržte se potit alespoň 30 minut. Takto uměle vyvolaná horečka pomáhá zabíjet viry. 

Rýma u kojence a batolete není žádná legrace. Hlen, který se při ní tvoří, při poloze vleže stéká do krku a do hltanu a dráždí ke kašli a zvracení. Rýma se také může dostat do dutin a Eustachovou trubicí do středního ucha, pak stoupá teplota a dítě souží bolesti.

„Hlavní prevencí komplikací je udržování nosní průchodnosti, pečlivá nosní toaleta s možným oplachováním nosní sliznice vhodnými přípravky. Vždy pomáhá, když naučíte děti co nejdříve aktivně smrkat,“ radí ORL lékař MUDr. Rami Katra.

Nejviditelnějším průvodním znakem rýmy je hlen. Dokud je průhledný, je ještě šance na poměrně rychlé vyléčení – u malého dítěte zabírá odsávání, na větší můžeme použít kapky či nosní sprej, a když dítě dokáže chvilku posedět, může pomoci inhalace.

Má-li dítě k rýmě horečku a je zchvácené, plačtivé, unavené, pak je dobré nechat jej odpočinout doma v klidu. A s rýmou do školky? Je-li hlen čirý, průsvitný, záleží na tom, zda umí dítě smrkat a je-li schopné se v tomto směru obsloužit.

Obvykle se však „rýma“ zbarví do zelenožluta – to je známka toho, že se přidala druhotná, bakteriální infekce, a dítě tak má dveře do školky ještě pár dnů zavřené.

Takovou rýmu je nutné (a ohleduplné i vůči ostatním dětem) doléčit v klidu doma.

Další tipy na léčbu rýmy u dětí najdete zde.

Jak se zbavit zadní rýmy

Ještě jste o tomto pojmu neslyšeli? Zadní rýma je ve skutečnosti zánět vedlejších nosních dutin, který se projevuje ucpaným nosem a dýchacími potížemi. Nemocný má pocit, že jeho rýma „nejde vysmrkat“ a v hlenu, který nemůže z dutin odtékat, se množí bakterie, což způsobuje silnou bolest hlavy.

Příčinami vzniku zadní rýmy bývají infekce, alergické reakce či problém s nosní mandlí. Zadní rýmu mívají nejčastěji kuřáci, alergici a lidé, kteří přicházejí často do styku s infekcí.

Léčba spočívá v naředění hlenu tak, aby ho bylo možné vysmrkat. Doporučuje se proto zvlhčovat doma vzduch. Použijte zvlhčovače, odpařovače nebo inhalátory, které vytvářejí páru.

Dále se doporučuje pít hodně tekutin a vyplachovat si nos slanou vodou (viz výše). Tím se odstraní hlen a bakterie. U dětí je postup léčby zadní rýmy podobný, u miminek se ji ovšem snažte odsávat.

Dejte si ale pozor na velmi časté odsávání, dochází tím k nežádoucímu vysušování sliznice.

Jak léčit ucpaný nos čtěte zde.Vše o první pomoci při nachlazení čtěte zde.Další rady, jak zatočit s rýmou, najdete zde.

Autor: Markéta Ostřížková, Marie Bezděková

Jak se zbavit rýmy přes noc: Poradíme vám, co funguje

Sice se říká, že léčená rýma trvá sedm dnů a neléčená týden, ale pravda to není. Pokud rýmu neléčíme, je mnohem vyšší pravděpodobnost, že se k ní přidají další komplikace. K virům, které ji způsobují, se můžou přidat i bakteriální infekce, takže hrozí zánět dutin, nosohltanu, průdušek nebo plic, hnisavá angína nebo zánět středního ucha.

Pokud netrpíte na opakované a vleklé rýmy, ke kterým se přidávají další chřipkové příznaky, není třeba uléhat do postele. Jestliže se ale ani do tří dnů alespoň trochu průběh potíží nezmírní, raději vyhledejte lékaře. Může to být předzvěst nepříjemné virové chřipky.

Babské rady na rýmu

Když vás přepadne nepříjemné lechtání v nose, vyzkoušejte léčbu rýmy podle našich babiček.Těm při nastydnutí často pomáhala horká lázeň a vhodný jídelníček.

1. LOKTY DO VODY Ponořte si ruce až po lokty do horké vody a vydržte to co nejdéle. Ráno během sprchování si zase nohy nahřejte proudem horké vody a oblékněte si teplé ponožky.

2. HORKÁ LÁZEŇ Večer vám pomůže horká lázeň. Lehněte si do vany a připouštějte horkou vodu až na 42 stupňů. Do lázně kápněte trochu smrkové silice. Po několika minutách se pořádně otřete ručníkem, a zachumlejte do vyhřáté postele. Vydržte se potit alespoň 30 minut. Takto uměle vyvolaná horečka pomáhá zabíjet viry.

3. JÍDELNÍČEK Nerpodceňujte také jídelníček, který má na rýmu nemalý vliv. Během rýmy vynechejte mléčné výrobky a místo nich si dopřejte ovoce, zeleninu a bylinkové čaje. K večeři si dejte něco s hlívou ústřičnou, která podporuje imunitní systém.

4. ČESNEK A VÝVAR Nejlepším přírodním antibiotikem je česnek. Ráno si nasekejte nadrobno stroužek, dejte na lžičku, zalijte troškou medu a spolkněte. Nakonec si uvařte silný slepičí vývar, který má podobné odhleňovací účinky jako kapky s bromhexinem.

Jak uvolnit ucpaný nos

Naše babičky nedaly dopustit ani na inhalaci nebo výplach nosu. Jak na to? Vyzkošejte naše další tři tipy.

5. INHALACE Inhalujte heřmánkový čaj nebo si naordinujte aromaterapii. Na papírový kapesník kápněte několik kapek eukalyptu, myrhy, tymiánu nebo jalovce, zmačkejte ho do malé kuličky a vdechujte vůni střídavě ústy a nosem.

6. VÝPLACH NOSU Vyzkoušejte také výplach nosu. Mírně osolenou vodu nebo minerálku Vincentku nalijte do misky, nosem opatrně vtáhněte dovnitř a vysmrkejte. Opakujte třikrát až pětkrát denně. Nosní hydroterapie pomáhá zmenšit otoky sliznice.

7. KŘEN Pokud nemůžete v práci dýchat, kupte si v lékárně kapky, ale doma vám stačí čichnout si k čerstvě nastrouhanému křenu, který váš nos skvěle uvolní. Pozor, pokud v kapkách nebo sprejích není pouze slaná voda, nikdy je neužívejte déle, než týden a maximálně třikrát denně.

Homeopatika a vitamíny na rýmu

Vyzkoušet můžete i homeopatika a nadopujte se vitamíny. Co konkrétní pomůže vaší imunitě, aby se s rýmou dokázala poprat?

8. HOMEOPATIKA A ZINEK Když už je rýma v plném proudu, kupte si v lékárně homeopatika, která užívejte každou hodinu. Pokud tomuto způsobu léčby příliš nevěříte, vypijte šumivý nápoj nebo snězte tabletku s obsahem zinku, který brzdí rozmnožování virů.

9. ECHINACEA A „CÉČKO“ Také si vyuzkoušejte kápnout do čaje dvacet až třicet kapek echinacey nebo užijte přípravek, který ji obsahuje.

Skvěle totiž stimuluje imunitní systém. Nezapomeňte i na megadávku vitaminu C. Ať už ve formě tablet, nejraději s postupným uvolňováním, nebo v přírodní podobě.

Tento vitamin totiž působí jako úklidová četa, která v těle sbírá odpad.

10. SPÁNEK A samozřejmě co nejvíce odpočívejte a spěte. Během spánku tělo sbírá síly a váš imunitní systém pak může lépe bojovat s nemocí.

Jaké bylinky můžete vyzkoušet na rýmu? Zjistíte to ve fotogalerii.

Podívejte se také na video, jak psychický stav ovlivňuje to, jak často jsme nemocní:

 • VIDEO: Adriana Krátká

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector