Jak si udržet vitalitu a pevné zdraví i ve vyšším věku? – vše o zdraví

Jak si udržet vitalitu a pevné zdraví i ve vyšším věku? – vše o zdraví

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění kloubů, které postihuje přibližně 0,5–1 % lidí v populaci, v České republice to znamená až 100 tisíc pacientů. 

Bolesti kloubů, ztuhlost, zarudnutí, otok, lokální změna teploty… To vše může poukazovat na onemocnění revmatoidní artritidou, které obvykle postihuje klouby prstů a ruky či kolena, ale i jiné klouby v těle, mnohdy jich zasáhne i více najednou.

Může vzniknout v kterémkoli věku, nejčastěji se však objevuje mezi 35. a 50. rokem věku. „Jde o chronické autoimunitní onemocnění charakterizované symetrickým zánětem kloubů nejasné etiologie,“ vysvětluje ortoped MUDr. Róbert Pituch.

Přesný původ onemocnění není doposud zcela znám, velký podíl na jeho propuknutí mívá však genetika. Celý článek

Jak si udržet vitalitu a pevné zdraví i ve vyšším věku? – vše o zdraví

Jaro milujeme. Toto období s sebou tak sebou přináší i věčné problémy spojené s klíšťaty, Nejsou jen otravná, ale můžou i vašim psům způsobit vážné problémy.

Klíště. S tímto nechvalně známým parazitem se setkal snad už každý. Ke svému životu potřebují čerstvou krev, jejíž zdrojem jsou savci. Jejich hledáčku se nevyhnou ani lidé, psi nebo kočky.

Není proto divu, že si váš čtyřnohý kamarád domů z procházky přinese nevítaného hosta.

  Klíšťata jsou bohužel i známými přenašeči různých nemocí a nepředstavují hrozbu jen pro lidi, ale také pro vaše čtyřnohé kamarády.

Základem je prevence Celý článek

Jak si udržet vitalitu a pevné zdraví i ve vyšším věku? – vše o zdraví

Mnoho z nás moc dobře zná pocit, kdy si jdeme lehnout, dlouhé hodiny se převalujeme ze strany na stranu a nemůžeme usnout. Stoupá pocit zoufalství, začínáme se potit, únava se zvyšuje, ale tolik potřebný spánek nepřichází.

Na vině mohou být potraviny, které zkonzumujeme během večera. O kterých je řeč?

Spánek je nenahraditelnou součástí lidského života, zajišťuje zdraví i přežití lidského organismu. V případě, kdy je nekvalitní, nebo nedostatečný, výrazným způsobem ovlivňuje nejen naše chování, ale také naše zdraví. Pro každého je nezbytný.

Je to čas, kdy nabíráme potřebné síly na další den. Někdy se ho dočkáváme ale velmi obtížně. „Problém můžete hledat v jídle zkonzumovaném těsně před tím, než jdete do postele,“ radí David Buchta, propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUS.

Celý článek

Jak si udržet vitalitu a pevné zdraví i ve vyšším věku? – vše o zdraví

Špenátová, kedlubnová nebo cibulová polévka – nahlédněte pod pokličku oblíbených jarních polévek a inspirujte se třeba při vaření nedělního obědu.

Začátkem jara má sice většina plodin ještě sklizeň před sebou, a tak se může zdát, že výběr lokálních čerstvých surovin není příliš rozmanitý. Ovšem jako základ může skvěle posloužit první jarní zelenina, kterou je například špenát, kedlubna nebo cibule.

O výhodách špenátů se není třeba dlouho rozepisovat. Je dobrý pro zrak, a to především díky obsahu dvou druhů karotenoidů. Rovněž se pyšní vysokým obsahem kyseliny listové, která je důležitá například v těhotenství.

Představuje také optimální kombinaci vitamínů a minerálů a zároveň má nízkou energetickou hodnotu. Výhody přináší i jiná první jarní zelenina, například kedlubna. Obsahuje vitamin B, C a je bohatá na vlákninu, fosfor, železo, zinek, jód, hořčík, poměrně dost selenu a síru.

Pozadu nezůstává ani cibule, která je odjakživa považována za přírodní léčivo.

Recept:  Špenátová polévka: Celý článek

Jak si udržet vitalitu a pevné zdraví i ve vyšším věku? – vše o zdraví

Lékaři napříč obory varují, že odklad operací a preventivních vyšetření může napáchat větší škody než koronavirus. V případě očních onemocnění a jejich léčby je přitom včasnost zásadní. Jinak hrozí trvalé poškození zraku, či dokonce slepota.

Nemoc COVID-19 upozadila nejen preventivní prohlídky, ale i léčbu řady onemocnění. Právě takové zanedbání ovšem může mít fatální následky. Ze strachu z nakažení koronavirem spousta Čechů návštěvu zdravotnických zařízení odkládá na neurčito.

„Vyšetření u očního lékaře v případě zhoršení zraku určitě není dobré odkládat, protože některé zavčas neléčené nemoci jako např. makulární degenerace nebo zelený zákal mohou zrak nevratně poškodit a zhoršený zrak např.

šedým zákalem může být příčinou úrazu nebo dopravní nehody,“ řekl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini. Celý článek

Jak si udržet vitalitu a pevné zdraví i ve vyšším věku? – vše o zdraví

Před více než 200 lety popsal anglický chirurg James Parkinson chorobu, která byla do té doby označována jako „obrna třaslavá“. Některé její příznaky bývají nenápadné a mohou se objevit ještě před 40. rokem věku. Včasná a správná léčba je přitom u této choroby klíčová.

Parkinsonovou chorobou u nás trpí podle odhadů 20 až 50 tisíc lidí, přesné evidence ale stále neexistují.1,2 Druhá největší pojišťovna v zemi – Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR – jich mezi svými klienty eviduje mírně přes 2 700.

Přestože si mnozí lidé myslí, že jde o nemoc seniorů, nemusí to být vždy pravda. Nejvíce se nemoc projevuje mezi 55. a 62. rokem života a až v 10 % případů se objevuje již před čtyřicítkou.

 „Převážnou část našich pojištěnců trpících Parkinsonovou chorobou tvoří lidé nad 55 let, jsou mezi nimi ale i mladší ročníky,“ reaguje Hana Kadečková, tisková mluvčí ZP MV ČR. Celý článek

Jak si udržet vitalitu a pevné zdraví i ve vyšším věku? – vše o zdraví

S přibývajícími roky začínají často klouby „tuhnout“, bolet, ozývat se… Jak předejít potížím a udržet klouby v dobré kondici, ať už je vám třicet let nebo šedesát?

V mládí obvykle klouby fungují bez problémů, pokud nejsou postiženy úrazovou anamnézou, anebo je neovlivňuje některá z chorob, jako je například vrozená porucha metabolismu, dysplazie kyčle, nebo hematologická, metabolická či endokrinní onemocnění.

Také například u lidí s diabetem je pozorováno dvakrát vyšší riziko rozvoje artrózy v porovnání s běžnou populací.  „Ve 20 až 30 letech ale standardně klouby člověk neřeší, pokud nemá danou jasnou příčinu,“ říká MUDr. Karel Metyš, MBA.

Postupem věku ovšem klouby stárnou a přibývající roky se na těle začínají projevovat – a bolesti kloubů jsou stále častější i u jinak zdravé populace. Celý článek

Jak si udržet vitalitu a pevné zdraví i ve vyšším věku? – vše o zdraví

Kvalitní spánek je základním stavebním kamenem zdraví, dobré kondice i pevné imunity. V posteli strávíme až třetinu života, což odpovídá přibližně 25 letem!

Jak tedy vytvořit nejlepší podmínky, abyste se probouzeli odpočatí a plní energie? Vyzkoušejte naše tipy!

  1. Stop světelnému smogu! Nenechte se rušit pouličními světly ani paprsky slunce!

Takzvaný světelný smog zahaluje městské aglomerace a jejich okolí; kvůli umělým světelným zdrojům není v hustě obydlených částech země vlastně nikdy tma a to ani v nočních hodinách.

Z dlouhodobého hlediska toto světelné znečištění ohrožuje zdraví obyvatel, jelikož způsobuje spánkovou deprivaci a zamezuje tvorbě melatoninu.

Následkem pak může být únava, nesoustředěnost, vyčerpání, podrážděnost, porucha pozornosti… Celý článek

Jak si udržet vitalitu a pevné zdraví i ve vyšším věku? – vše o zdraví

Sýry kromě toho, že vás skvěle zasytí, obsahují i řadu tělu prospěšných látek. V posledních letech se těší oblibě také méně známá varianta – ovčí sýry, na kterých si pochutnají i ti, kteří mají alergii na kravskou bílkovinu. 

Mléčné pochoutky vyráběné z ovčího mléka vynikají svou výraznou chutí a vůní. Ovčí mléko je bohaté na bílkoviny a esenciální aminokyseliny. Je trochu tučnější, ale jak se říká – tuk je nositelem chuti.

  Jsou velice populární, i u nás seženete hned několik známých druhů, jako je například feta, klasická brynza, parenica nebo oštiepok. Kvalitní sýry pořídíte na farmách hospodařících v režimu ekologického zemědělství, ale i v obchodních řetězcích. Důležité je, aby bioprodukty nesly označení logem biolistu nebo biozebry.

Při koupi tak budete mít jistotu, že zvířata, z jejichž mléka jsou sýry vyráběny, žijí v přirozených podmínkách.

Recept: Slaný koláč s ovčím sýrem Celý článek

Jak si udržet vitalitu a pevné zdraví i ve vyšším věku? – vše o zdraví

Dva stejně zranění poškození s identickými trvalými následky mohou dostat velice odlišnou kompenzaci za úraz. Klíčovou roli totiž hraje věk – u 17letého a 86letého člověka se tak kompenzace může lišit i o stovky tisíc korun.

Jaký to má důvod, vysvětluje společnost Vindicia, která se na odškodnění specializuje. Starší žena upadla na neudržovaném chodníku a vážně si poranila obě nohy. Úspěšně se ucházela o odškodnění, které jí bylo přiznáno.

Nejvyšší částka, kompenzace ztížení společenského uplatnění, která odráží, jak moc se následky zranění podepisují na dalším životě člověka, jí však byla o 20 % snížena.

Jak je to možné? Ve výši odškodnění totiž hraje roli i věk poškozeného. Celý článek

Zdravý životní styl | BENU.cz

Co je to zdraví? Pro každého člověka může být definice zdraví trochu jiná, ale všichni se shodneme na jednom: zdraví znamená absence nemoci, stav fyzické, duševní a sociální pohody. Zjednodušeně se dá říct, že zdraví jsme, pokud jsme schopni vést produktivní sociální a ekonomický život.

Co znamená jíst a žít zdravě? Zdravě žijící člověk je takový, který si udržuje přiměřenou hmotnost, pravidelně cvičí, vyhýbá se alkoholu, drogám a cigaretám, je zaměřený na pestrou a vyváženou stravu. Zdravý je také po mentální rovině, cítí se uvolněně, bez stresu a udržuje si dobré vztahy se svým okolím.

Nezdravý životní styl je tedy přesným opakem. Nezdravě žije člověk s nadváhou a minimem fyzické aktivity, který si navíc pravidelně dopřává alkohol, cigarety a smažené jídlo. Na zdraví má negativní vliv také špatná nálada, stres a nedostatek spánku. Ruku na srdce, nepěstujete si minimálně jeden z bodů?

Jak si udržet vitalitu a pevné zdraví i ve vyšším věku? – vše o zdraví Jak podpořit změnu životního stylu?

Když se cítíte spokojeni, pravděpodobně svůj životní styl nezměníte. Pokud ale začnete pociťovat nepohodu v některé z klíčových oblastí, snažte se nejdříve zjistit, co můžete dělat ve svém životě lépe. Zaměřte se nejen na stravovací návyky a pohybové stereotypy, ale také na pozitivní myšlení a relaxaci.

Ne nadarmo se říká, že zvyk je železná košile. Když jste zvyklí něco dělat pravidelně, těžko se toho vzdáváte.

Zajímavé:  Novoroční předsevzetí 2018: Budu pečovat o své zdraví! – vše o zdraví

Starý zvyk zůstává uložený v mozku a proto je potřeba vytvořit si zvyk nový a vybudovat si v mozku nové neuronové cesty.

Někdy to není jednoduché, ale při správném odhodlání, když třeba začnete chodit na procházku každý den 21 dní po sobě, stane se to pro vás zvykem a bude to pro vás přirozená věc.

Díky lepšímu životnímu stylu si udržíte svoje zdraví

Většina lidí má život plný stresu, kdy povinnosti v práci a péče o domácnost jsou na seznamu dříve, nežli péče o své zdraví. Tělo nám pak často dává nepatrné signály, že je něco v nepořádku. Pozorujete zhoršení stavu pleti, pomalé zažívání, změnu své siluety nebo potíže s usínáním? Dříve, než sáhnete po pomoc do své lékárničky, zkuste se zamyslet nad tím, proč tento problém vzniká.

Jednoduchým řešením je svůj životní styl postupně zlepšovat. Je opravdu těžké změnit své návyky od základů, proto si vše promyslete a postupujte krok za krokem. Změny nemusí být ze začátku velké, ale mnohem důležitější je, aby byly trvalé.

Jak si udržet vitalitu a pevné zdraví i ve vyšším věku? – vše o zdraví 5 jednoduchých rad, jak změnit životní styl

Ať je váš zdravotní stav, fyzická kondice, věk nebo rodinná situace jakákoliv, vždy existuje alespoň malý prostor na zlepšení svých návyků. Důležité je přijmout změny s radostí a nepolevit. Jak žít zdravě?

Dopřejte si dostatek spánku

Nepravidelný a nekvalitní spánek se podepíše na fyzické a psychické rovině. Pokud spíte krátce a přes den cítíte únavu, odráží se to na výkonu mozku a nejste tak produktivní.

Tělo vám posílá signály, že potřebuje energii a vy máte chuť na jídlo energeticky bohaté, plné jednoduchých sacharidů. Právě jednoduché cukry jsou příčinou přibývání na váze.

Únavu je vidět také na očích a při dlouhodobě i na stavu pleti. Ideální délka spánku dospělého člověka je 7 – 8 hodin.

Zacilte na pravidelný pohyb

Do svých volnočasových aktivit zařaďte fyzickou aktivitu. V případě, že jste se doteď žádné nevěnovali, začněte pozvolna. Ideální je začít s procházkami při zvýšené tepové frekvenci (zadýcháte se tak, že ještě zvládnete mluvit), alespoň 40 minut 3krát týdně. Postupně si náročnost zvyšujte a přidejte i silový trénink.

Důležité je najít si sport, který vám bude dělat radost a přinese vám dobrou náladu. Jste rádi mezi lidmi? Kolektivní sporty jsou pro vás jako stvořené. Nebo jste naopak, introvert a rádi trávíte čas osamotě? To vás budou spíše bavit sporty pro jednotlivce.

Aby vás pohyb bavil, pořiďte si hezké sportovní oblečení nebo kvalitní náčiní.

Vzdejte se cigaret

O škodlivosti kouření nemůže nikdo pochybovat. Škodlivé není jen aktivní, ale také pasivní kouření. Má negativní vliv na cévy, srdce, plíce, ústní dutinu a žaludek.

Vzdát se cigaret nemusí být pro někoho jednoduché, ale naštěstí existuje několik léků a pomůcek na odvykání kouření.

Pomoct vám může také konzultační služba na lékárně Odvykání kouření a motivující příspěvek zdravotních pojišťoven na nákup léků při odvykání od cigaret.

Jak moc jste závislí na nikotinu? Udělejte si test závislosti na nikotinu.

Dodržujte zásady zdravé výživy

Jídlo a stravovací návyky jsou klíčem k udržení normálního metabolismu a rukou v ruce s pohybovou aktivitou tvoří prevenci před metabolickými chorobami, jako jsou cukrovka, vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak a cévní poruchy.

Jak začít jíst zdravě? Když navštívíte výživového poradce, možná vám doporučí dietu, přímo vám na míru. Řekne vám, co nemůžete jíst a čeho se vzdát, omezíte oblíbená jídla a vyměníte je za ty, které vám tak velmi nechutnají. Výsledkem takový diety bude, tvz. jo-jo efekt.

Jakmile dosáhnete svého cíle a začnete se stravovat podle svých předchozích zvyklostí, problém s přibýváním na hmotnosti je tu opět.

Mnohem efektivnější je tzv metoda zdravého talíře. Dopřát si můžete všechno, akorát udržujte základní živiny ve správném poměru. Autorkou zdravého talíře je známá výživová poradkyně PharmDr. Margit Slimáková, pro kterou je jídlo jako životní styl a stále se vylepšenou verzí potravinové pyramidy.

Na pomyslném talíři, který představuje denní příjem potravin, si potraviny rozdělte na 4 díly:

  1. Zelenina tvoří ¼ talíře. Čím rozmanitější, tím lepší. Pozor na brambory, mají velký obsah polysacharidů a do příjmu zeleniny nepočítají.
  2. Ovoce je druhá čtvrtina talíře. Pokud nemáte ovoce rádi, nahraďte ji zeleninou.
  3. Sacharidy, kterých máte často nadbytek, tvoří jen jednu třetinu příjmu. Počítají se do toho jak jednoduché cukry (sladkosti), tak i přílohy (brambory, rýže, těstoviny, pečivo).
  4. Bílkoviny doplňují talíř živin, jejich množství by mělo být minimálně stejné, jako sacharidů. Zdrojem jsou maso ryby, luštěniny, vejce a tvaroh.

Tekutiny doplňujte v podobě čisté vody a neslazených čajů.

Do svého jídelníčku zařaďte také superpotraviny, které mají vysoký obsah vitamínů, minerálů a antioxidantů. Jsou to goji, chia semínka, chlorella nebo matcha tea.

Naučte se zvládat stres

Zdravý životní styl je do velké míry spojený také s duševním zdravím. Stres má přímé dopady na zdraví v podobě potíží se spánkem a taky nepřímé. Když jste ve stresu, máte vyšší tendenci kouřit, přejídat se, hádat se s lidmi kolem sebe a být rozzlobený.

Někdo kvůli uvolnění častou vidí na dno skleničky, co opět přináší únavu, zdravotní potíže a neshody s blízkými. Osvojte si proto relaxační a meditační techniky jako je jóga, hrajte si s dětmi nebo s domácím mazlíčkem. Při zvládání stresu vám pomohou i různé kurzy, tzv.

stress management.

Začít zdravě jíst se vyplatí i ve vyšším věku. Nezapomínejte na vlákninu

Nevhodné stravovací návyky i nevyvážená skladba jídelníčku ovlivňují naše zdraví v každém věku. S přibývajícími lety se ale zdravotní problémy projevují stále více. 

Většinu starších lidí tak trápí vysoký tlak, cukrovka, zvýšená hladina cholesterolu, ale i nedostatek vitaminu D a vápníku, které chrání před osteoporózou.

Pozor na nedostatek vlákniny a bílkovin

Jak potíže řešit? Určitě ne razantně. Senioři obvykle neradi mění své návyky včetně těch stravovacích. Vyplatí se ale odstranit alespoň ty největší chyby. Častým problémem bývá malnutrice neboli podvýživa. Podle odborníků trpí ve věku nad 80 let určitým stupněm malnutrice téměř každý.

Neznamená to však, že se člověk stravuje nevhodně. Spíš mu chybí určitá součást výživy, jako jsou vitaminy, minerální látky. Mohou to však být i základní živiny – u seniorů to bývají nejčastěji bílkoviny a vláknina.

Program vychází z celosvětové iniciativy The Choices Programme, která definuje složení potravin odpovídající zdravé výživě na základě kritérií Světové zdravotnické organizace (WHO) a Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Značka „Vím, co jím“ je určena především spotřebitelům pro jejich snadnější orientaci v nabídce potravin. Posláním značky je umožnit snadnější výběr výživově hodnotných potravin.Více o zdravých potravinách čtěte zde.Jak si udržet vitalitu a pevné zdraví i ve vyšším věku? – vše o zdraví

„Dochází tak například k oslabení svalů, těžko se odkašlává a roste riziko vzniku zánětu plic. Malnutrice může mít na svědomí i pomalé hojení ran nebo přispívá ke vzniku proleženin,“ popisuje zdravotní komplikace dietoložka Karolína Hlavatá.

Nedostatečný příjem energie nebo vynechávání některých potravin může mít i poměrně bizarní příčinu – kvůli problémům s chrupem. Staří lidé se pak vyhýbají například ořechům, některým druhům ovoce a zeleniny a jedí hlavně kašovitou nevyváženou stravu. Některým potravinám se vyhýbají také kvůli vysoké ceně.

Zajímejte se o stravu a pitný režim rodičů

„Problémem, který senioři často řeší, jsou celkové potíže s trávením. Ve stáří se snižuje produkce enzymů, zhoršuje se průchod potravy trávicím traktem a starší lidé pak trpí zácpou. Ta způsobí, že se následně bojí dostatečně najíst,“ vysvětluje dietoložka.

Snižuje se nejen chuť k jídlu, ale také pocit žízně. Je třeba nezapomínat dostatečně pít. Pomoci mohou starším lidem jejich potomci. Když rodičům volají, měli by se zajímat, co jedli dopoledne a co plánují na večeři. A také kolik toho vypili.

Pan Veselý: Nechtěl jsem kapitulovat před krkovičkou

Ve vyšším věku se zpomaluje metabolismus, proto často stoupá podíl tuku v těle. Oproti produktivnímu věku by se měl celkový příjem energie snížit o 200 – 400 kJ. S radikálním hubnutím ale opatrně. 

Postupujte raději pozvolna jako nastávající šedesátník pan Veselý. K přehodnocení životního stylu ho vedla návštěva lékaře, který mu zjistil nadváhu, vysoký krevní tlak a navíc vysokou hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Rozhodl se ale „nekapitulovat před krkovičkou“.

I když měl strach, že bude hladovět, rozhodl se využít odbornou pomoc a nakonec se divil. „Jím teď často – ráno snídaně, pak svačina, oběd… Nestačím dostat hlad a už mám další jídlo,“ pochvaluje si změnu. I když je jídla méně, je kvalitnější a kila jdou dolů. 

Celý příběh pana Veselého a rady, jak se ve stáří stravovat najdete ve videu.

  • Snídaně: ovesná kaše
  • Svačina: tvaroh s malinami
  • Oběd: pohankové rizoto s krůtím masem, zeleninová polévka, okurkový salát
  • Svačina: 250 ml kefíru, krajíček slunečnicového chleba
  • Večeře: dalamánek, rybí pomazánka, rajčata

Jak se udržet fit ve vyšším věku

Odborníci si seniory rozdělili do dvou základních kategorií: Zdatný nebo elitní senior je ten, který nepotřebuje geriatrickou péči (ale preventivní prohlídky ano) a žije tak, jako by se ho přibývající léta prakticky vůbec netýkala. Věnuje se koníčkům, sportu nebo i práci, i když třeba ne v plném nasazení. Na druhém pólu jsou tzv. křehcí senioři.

Zajímavé:  Kozlík Interakce S Léky?

Jsou nemocní, hrozí jim riziko pádů se všemi důsledky, zhoršily se jim kognitivní schopnosti třeba až k mírné formě demence, jsou psychicky labilní, obvykle již často využívají nejen zdravotnické, ale i sociální služby.

 Svět není na stárnutí populace připravený, ale my budeme. Známý představitel celostní medicíny MUDr. Jan Hnízdil k tomu říká: „Nechoďte do ordinace, pokud opravdu nemusíte, choďte do lesa.

“ K tomu je ještě vhodné dodat: Dělejte si každý den malé radosti. 

Seniorů se stále týká prevence 

Názor přednosty Geriatrického centra Pardubické krajské nemocnice MUDr.

Ivo Bureše na co nejdelší aktivní život je jednoznačný: „V první řadě musí senior sám chtít udržet se v kondici a je potřeba, aby si uvědomil, že to asi bude stát nějakou práci, určité nepohodlí a námahu. To je první krok.

Dalším je uvědomění si svých skutečných možností a umění využít jich. Většina seniorů je něčím limitována, ale u řady činností omezení nejsou. Takže je vhodné všechny oblasti – jak fyzické, tak duševní – adekvátně stimulovat.

A ,neulejvat se‘. Nezapomínejte však, že přetěžování je v rámci snahy o udržení dobré kondice špatné. Starý člověk nemá tolik rezerv a může selhat při běžné aktivitě. Každý senior má své více oblíbené a méně oblíbené činnosti, tak jako kdokoli jiný.

Ty pozitivní by měl kultivovat, aby měl radost ze života.

 Pokud starší člověk v této oblasti nemá jasno, měl by se obrátit na svého lékaře nebo ještě lépe na geriatra, který na podkladě vyšetření i komunikace může doporučit optimální přístup k udržení kondice.“

V čem a proč pomáhá pohyb 

Pravidelný pohyb upravuje hladinu krevního tlaku a cholesterolu, zlepšuje práci srdce, upravuje metabolismus, zmenšuje tukové zásoby a zvětšuje svalovou tkáň, cvičí rovnováhu a tím omezuje riziko pádů, zpomaluje snižování hustoty kostní tkáně (osteoporózu), omezuje stres a zlepšuje spánek.

 K pohybovým aktivitám patří i domácí úklid (nepřehánět!), hry s vnoučaty, tanec nebo lehčí práce na zahrádce; třeba vytrhávání plevele je skvělý způsob protahování svalů ztuhlých dlouhým sezením.

 Kdy necvičit: při nachlazení, nebo dokonce horečce, pokud máte oteklé nebo bolestivé svaly či klouby, při dušnosti nebo bolestech na hrudi, při zrychleném tepu, při příznacích potíží s kýlou. 

Specialita pro ženy – pánevní dno 

Hodně sedíte, máte obecně málo pohybu, a tak partie pánevního dna nejsou dostatečně trénované. V mládí tato situace může vést až ke sterilitě, později bývá problémem slabost pánevního dna.

„Při zátěži, při dobíhání autobusu nebo i při smíchu (to všechno znamená zatížení pánve) někdy oslabené svaly neudrží nápor a výsledkem je inkontinence.

U starších žen může nastat problém i z důvodů císařského řezu při porodu před lety.

Poměry v pánvi se změní, obvykle začnou bolet také záda. Cvičení proti inkontinenci patří ke každému věku a nesouvisí pouze s prevencí této nemoci, ale i s prožíváním sexu.

Nestačí jen nacvičené kontrakce (stahování svalů), existují i další postupy, techniky, dotyky a pomůcky, velkou roli sehrává správné dýchání.

Dobrý fyzioterapeut toto vše naučí ženu vnímat rovněž přes jiné svalové skupiny, naučí ji cvičit při chůzi, při běhu i při sexu,“ popisuje fyzioterapeutka Mgr. Renata Tejnská z českobrodského studia 3RE. 

Specialita pro muže – posilování 

Nemusíte do posilovny, pořiďte si do každé ruky činku (váhu si určete podle své kondice) a začněte. Svaly hrudníku a ramen jsou pýchou každého muže. Jak na ně? Posaďte se na židli, nohy lehce roznožte a chodidla zapřete pevně o zem. Do každé ruky uchopte činku tak, aby byly asi 30cm od hrudníku, dlaně jsou natočené k tělu, lokty mírně od těla a ramena dolů.

Vzpřímený trup vytáhnete z pasu, s rovnými zády se lehce předkloníte asi o 10cm, lopatky stáhnete k sobě a lokty co nejvíc dozadu, ale jen tolik, než to budete pociťovat jako nepříjemné. Po výdrži se vraťte do výchozí pozice.

Cviků s činkami na posilování zad a svalů je mnoho. Pořiďte si „knížku s obrázky“.

Pro ženy i muže středního a vyššího věku – a stoprocentně pro ty, kteří nemají se cvičením zkušenosti – platí, že porada s lékařem je základní podmínkou. 

Jezte méně (kalorií), ale kvalitně 

Inspirujte se tím, co vařily naše babičky, neuděláte chybu. Hodně si vařily jídla z luštěnin, sezonní zeleninu a ovoce obvykle měly na zahrádce. Právě tyto potraviny by měly tvořit přibližně polovinu jídelníčku. Na konzervy a polotovary zapomeneme.

Důležité jsou i celozrnné produkty, zdravé tuky v rybách, v olivovém a řepkovém oleji, ani máslo v přiměřené míře nevadí. Jezte dostatek potravin s obsahem vápníku a nezapomínejte na kvalitní bílkoviny – libové maso, nejlépe krůtí a kuřecí, co nejvíce rybího masa, sýry s menším obsahem tuku, vejce, ořechy. Pijte dostatečně, nejlépe vodu.

Ani dva šálky kávy denně nevadí. Pokud vám však lékař nařídil její omezení, pak byste ho měli poslechnout. 

Jiný mozek 

Ano, s postupujícím věkem více zapomínáte, pomaleji si vybavujete některé pojmy, které vám dříve naskakovaly automaticky.

Mozek zkrátka stárne spolu s vámi, ale podle nejnovějších výzkumů si zachovává schopnost regenerace až do vysokého věku.

 Podle posledních vědeckých informací hraje při prevenci Alzheimerovy choroby kromě tréninku mozku při řešení křížovek, sudoku, učení a opakování okysličování mozku pohybem venku, chůzí a jinými aktivitami…

„Víme, jak vypadá Alzheimerova choroba, a víme poměrně dost přesně, jaké děje jsou v mozku porušeny,“ říká prim. Ivo Bureš. „Nevíme však přesně, proč u někoho tato nemoc vznikne a u druhého ne. Nevíme, proč u jednoho začne brzy a u dalšího až v pokročilém věku.

Vysvětlení přináší řada teorií, ale zabránit vzniku této choroby neumíme. Jistě existuje řada aktivit jak duševních, tak fyzických, které vedou k většímu udržení psychické kondice – na rozdíl od pasivity a nezájmu o dění.

Víme, že co člověk nevyužívá a necvičí, to slábne,“ dodává geriatr. 

Prevence je základ 

Správná strava a denní pohyb – to jsou dva základy zdraví a soběstačnosti ve vyšším věku. Někdo rád plave, jiný chodí nebo hraje tenis – vyberte si pohybovou aktivitu, která vás těší. Hlavně nezůstávejte doma na pohovce u televizních seriálů.

Choďte mezi lidi, s přáteli na výlety, na kulturní akce, na kus řeči. Pěstujte si hezké rodinné vztahy. Zdravotní problémy se obvykle neobjeví naráz. Bolesti zad, artróza, křečové žíly… většina nemocí nezačíná ze dne na den. Choďte na preventivní prohlídky, poraďte se s lékařem včas.

Mnohým problémům se dá dobře čelit. 

Které příznaky neignorovat a okamžitě řešit: Náhlá nezvladatelná bolest hlavy, ochrnutí jedné strany těla, náhle vzniklá špatná artikulace, ztráta citlivosti končetiny, náhlá prudká bolest na prsou, v krku, v rameni nebo v břiše – ihned volejte rychlou zdravotnickou pomoc. Krvácení ze zažívacího traktu nebo z pochvy, rychlá změna hmotnosti – co nejdřív navštivte lékaře. 

Odborná spolupráce: prim. MUDr. Ivo Bureš, Geriatrické centrum Pardubické krajské nemocnice Mgr. Renata Tejnská, 3RE Český Brod 

Autor: Jana Hrabáková

Jak si udržet vitalitu a pevné zdraví i ve vyšším věku?

Zdraví je zásadním ukazatelem kvality života. Pečovat o něj je proto důležité bez ohledu na to, kolik svíček na dortu budete letos sfoukávat. Co dělat, abyste si udrželi vitalitu a měli stále energii a chuť do života? Vybrali jsme pro vás několik poznatků z různých oblastí, které vám v tom zaručeně pomohou. 

Každý věk má svá specifika 

Je potřeba mít na paměti, že každý věk má svá specifika. S přibývajícími léty se zpravidla objevují psychické i fyzické změny, které jsou ovlivněny jak vnitřními (dědičnost, přirozené procesy), tak i vnějšími faktory (životospráva, pohyb aj.). 

Právě vnější faktory můžeme během života do velké míry ovlivnit. Platí, že čím dříve si osvojíte zdravý životní styl, tím pozitivnější dopad to bude mít na vaše celkové zdraví. Ani ve vyšším věku však rozhodně není pozdě začít žít zdravě. 

Pohyb jako základ pevného zdraví

Nejdůležitějším pilířem dlouhého a šťastného života je rozhodně pravidelný pohyb. Samozřejmě je ideální věnovat se mu po celý život a udržovat si přiměřenou fyzickou aktivitu i v pozdějším věku

Senioři musí při výběru vhodného sportu vždy vycházet ze svého zdravotního stavu a brát v potaz omezení v podobě různých onemocnění a poruch pohybového aparátu. Dalším pravidlem je nepřepínat se, poctivě odpočívat a vyhnout se nepřiměřené zátěži. 

Pravidelné cvičení má u seniorů velmi pozitivní vliv v různých oblastech — pomáhá udržovat optimální váhu, podporuje výstavbu svalové hmoty, zrychluje metabolismus, přispívá ke správné funkci trávicí soustavy aj.

Omezuje také neblahý vliv chronických onemocnění — pomáhá snižovat vysoký krevní tlak a cholesterol, podporuje srdeční funkce a také celkovou imunitu.

Kromě toho díky produkci endorfinů udržuje dobrou náladu a také pozitivně působí na činnost mozku.

Jakým sportům je vhodné se věnovat?

  • Z venkovních aktivit je jednoznačně nejvhodnější chůze — na pomoc si můžete vzít trekingové hůlky a rozhodně nezapomínejte na kvalitní obuv.
  • Další vhodnou aktivitou je jízda na kole — nezatěžuje klouby a efektivně pomáhá posilovat spodní část těla a celý stabilizační systém.
  • Z aktivit, které můžete dělat z pohodlí domova, je vhodné zmínit jógu či posilování v pomalejším tempu.
  • V pozdějším věku se zaměřte na protahovací cviky, relaxační a dechová cvičení, zdravotně-rehabilitační cvičení aj.
  • Vhodným cvičením pro každý věk je také plavání — posílíte díky němu bez zátěže většinu důležitých svalových skupin. 
Zajímavé:  Domaci Test Na Alergie?

Jídlo až na prvním místě

Pravidelnost, pestrost a přiměřenost jsou základními pilíři zdravé stravy v jakémkoliv věku. Zejména po 70. roku věku je potřeba na to pamatovat více než kdy jindy.

Od tohoto věku totiž dochází k postupnému snižování chuti k jídlu, objevují se chronická onemocnění, problémy s chrupem a také snížená efektivita vstřebávání živin, které mohou vést až k podvýživě

  • Jezte několikrát denně pestrou stravu rozdělenou do 4—5 jídel za den.
  • Neodbývejte se — káva a houska opravdu není ideální základ jídelníčku.
  • Konzumujte dostatečné množství ovoce a zeleniny (ideálně 500 g denně).
  • Zařaďte potraviny bohaté na bílkoviny (mléčné výrobky, maso, ryby).
  • Omezte příjem jednoduchých cukrů (cukrovinky, sladké pečivo, slazené nápoje, kompoty aj.).
  • Pozor na skryté tuky (tučná masa, slané pochutiny, pomazánky aj.)
  • Dávejte přednost rostlinným tukům (oleje, ořechy, semínka) před živočišnými (tučná masa, sádlo, živočišná másla).
  • Místo soli vyzkoušejte různé druhy bylinek, nebojte se experimentovat.
  • Nezapomínejte na pitný režim — minimálně 1,5 litru denně (voda, bylinkové čaje, ředěné ovocné šťávy).
  • Omezte konzumaci alkoholu na minimum

Častým argumentem starších lidí bývá, že zdravá strava je finančně nákladná. Tak to ale rozhodně být nemusí. Stačí se zaměřit na akční, a tedy cenově výhodné produkty, nenakupovat zeleninu, ovoce a maso v bio kvalitě a dávat přednost spíše sezónním potravinám. 

Psychické zdraví a pohoda 

Kromě fyzické schránky je potřeba se starat také o tu duševní a mentální. Velmi prospěšný je v této oblasti rovněž již zmíněný pravidelný pohyb. Jaké další aktivity by rozhodně neměly chybět ve vašem itineráři pro posílení paměti a předcházení vzniku onemocnění jako je například Alzheimerova choroba?

  • Zaměřte se na mentální trénink — vhodné je luštění křížovek, sudoku, hlavolamů, hraní vědomostních a deskových her.
  • Vzdělávejte se — sledujte světové dění a politiku, čtěte knihy a naučné časopisy, naučte se pracovat s počítačem nebo chytrým telefonem.
  • Udržujte společenské kontakty — nezapomínejte na setkávání s rodinou a přáteli, snažte se o udržování dobrých vztahů.
  • Dopřejte si kulturu — dokud to zdraví dovolí choďte do divadla, na koncerty a výstavy.
  • Věnujte se koníčkům — najděte si čas na pletení, výrobu šperků nebo cokoliv, co vás dělá šťastnými a na co jste třeba v produktivním věku neměli čas. 

Život v pozdějším věku může být plnohodnotný a rozhodně má co nabídnout. Doufáme, že vám náš článek poslouží jako inspirace, jak prožít podzim života plný slunce, barev a zážitků.

Článek pro vás připravila Veronika Telehuz

Chci odebírat novinky

Jak zůstat fit i po padesátce

Vitalitu lze i ve středním věku úspěšně budovat zdravým životním stylem.
Foto: Profimedia.cz

Převážně pánové by si měli po oslavených kulatinách dát ruku na srdce a zpytovat svědomí, zdali by pro zkvalitnění svého života nemohli udělat něco víc, například jen si občas pinknout volejbal na chatě, skočit na „pinčes“ či omezit pití tvrdého alkoholu a kouření cigaret. Nejen těmito aspekty je podloženo pevné zdraví.

Je prokázáno, že každý třetí muž má problémy s močením, což bývá spojeno s hypertrofií neboli zvětšením prostaty. Mnohdy pacienti s návštěvou odborníka otálejí a kvůli svému studu se dostanou k lékaři pozdě.

Dobrou prevencí nemoci je maso mořských ryb, zelenina a ovoce.

Foto: Profimedia.cz

Avšak léčba bývá při objevení prvních problémů úspěšná, navíc existují případy, které sice nejdou vyléčit, ale je možné se je naučit ovládat. Praktický lékař či urolog by měl znát cvičení pro podporu udržení moči.

Bohužel s přibývajícím věkem nás všechny ohrožují onkologická onemocnění. Muži-padesátníci dle statistik nejčastěji trpí na rakovinu prostaty, plic a tlustého střeva. Dále jsou o něco méně častější rakoviny močového ústrojí, jako jsou ledviny a močový měchýř. Informoval o tom deník Rzeczpospolita.

Rozšířená je i rakovina kůže. Zrovna poslední onemocnění je lehce zjistitelné pouhým okem pacienta. Proto kdo zpozoruje změny zbarvení kůže, měl by se poradit  s dermatologem, zda se nejedná o vážnější chorobu.

Ledviny, močový měchýř jsou více ohroženy rakovinou u kuřáků i bývalých dělníků z továren, ve kterých se pracovalo s jedovatými látkami.

Problémy s erekcí podle statistik hlásí poměrně nízké procento mužské populace ve věku 40 let, a to pět procent. Avšak ve věku 65 let je impotence běžným problémem u čtvrtiny mužů. Každý čtvrtý penzista má problémy dosáhnout erekce přirozeným způsobem, proto nedosahuje plnohodnotného pohlavního života.

Příčinami erektilní dysfunkce mohou být stres, špatné stravovací návyky, diabetes, vysoký tlak nebo roztroušená skleróza. Proto odborníci doporučují dříve, než si pacient skočí do lékárny pro podpůrné léky, návštěvu lékaře, jenž zjistí příčiny dysfunkce, a pak se teprve budou léčit následky.

Osteoporóza není pouze onemocněním žen. Na celém světě jsou u jednoho z pěti padesátníků zlomeniny kostí způsobeny osteoporózou – řídnutím či oslabením kostí kvůli odvápnění. Pokud pacienta končetiny bolí, zkracují-li se či jsou snadno a často zlomené, může se jednat o pokročilou etapu onemocnění zvaného osteoporóza.

Často osteoporózou trpí ti, u nichž se onemocnění vyskytlo v rodině, mají nedostatek testosteronu či holdují ve velkém alkoholu. Jednoduchý test na osteoporózu může udělat na pacientovi lékař-specialista. Preventivní vyšetření by mohlo předejít komplikovaným zraněním často vyžadujícím chirurgický zákrok.

Krize středního věku, nadměrný stres, jenž v současné moderní době doprovází mnoho profesí, potomci, již opustili rodné hnízdo, pocit vyprázdnění, zhoršující se zdraví a snížená kvalita sexuálního života – to vše jsou aspekty, jež mohou negativně vést k depresivním stavům až sebevražedným tendencím. Sebevraždy dokonce figurují ve světovém žebříčku deseti nejčastějších úmrtí mužů.

Podle odborníků existují čtyři nejrizikovější faktory negativně ovlivňující zdraví padesátiletých mužů. Patří mezi ně cigarety, alkohol, nedostatek pohybu a stres.

Lékaři proto doporučují skoncovat s nikotinismem, alkohol schvalují pouze v jemné formě a rozumném množství.

Zato každodenní fyzická zátěž, čítající alespoň dvacet minut chůze denně nebo plavání v bazénu, je doporučována stoprocentně.

Sportem, cestováním a aktivním životním stylem si lze i ve středním věku zachovat ve zdravém těle zdravého ducha.

Foto: Profimedia.cz

Nejnebezpečnějším faktorem ovlivňujícím vznik mnoha zhoubných onemocnění je stres, protože i když neovlivňuje vznik nemocí přímo, může prohlubovat alkoholismus či závislost na nikotinu. Umění aktivního odpočinku může být klíčem ke zdravějšímu stáří.

Dámy, které již překročily padesátku, budou největší změny cítit v souvislosti s menopauzou. Jak uvedli odborníci serveru Ulekare.cz, některé rizikové faktory a příznaky spojené se stárnutím není možné změnit, ale mnohým lze předejít, či je minimalizovat. Nejen úpravou životního stylu směrem k vitalitě, aktivitě, pohodě a relaxaci. Zároveň také vhodnou úpravou jídelníčku.

Lékaři tvrdí, že pokud si zralé ženy důkladně zrevidují skladbu jídelníčku, mohou ovlivnit svůj celkový zdravotní stav i náladu. Pokud sníží hladinu cholesterolu, mohou zmírnit či se zcela zbavit návalů horkosti. Návaly také ovlivňuje nadměrné pití kofeinových nápojů, kávy a čaje a konzumace kořeněných jídel.

Pokrmy obsahující izoflavony, neboli rostlinné estrogeny, mohou zmírnit příznaky menopauzy. Tyto estrogeny se nacházejí v sójových výrobcích, například v tofu a sójovém mléce. Zároveň je důležité jíst potraviny s dostatkem železa a vápníku, dvě až čtyři porce mléčných výrobků denně by měly zajistit dostatečné množství kalcia.

Müsli s ovocem a jogurtem

Foto: Profimedia.cz

Vápník se nachází také v rybách (především v sardinkách a lososu), brokolici a luštěninách. Adekvátní příjem vápníku u žen ve věku 51 let a starších je 1200 miligramů denně.

Pokud si dámy ve středním věku budou hlídat svou váhu a omezí potraviny s vysokým obsahem tuku, dosáhnou snížení cholesterolu a pocitů návalů horka. Tuk by měl být obsažen ve 30 procentech a méně v celkovém denním příjmu kalorií. Především nasycené tuky zvyšují hladinu cholesterolu, a tím i riziko onemocnění srdce.

Mistrovství ČR ve filetování lososů bude na programu 23. října na pražském Staroměstském náměstí.

Foto: archiv, Novinky

Jídelníček by tedy neměl obsahovat tučné maso, plnotučné mléko, zmrzliny a tučné sýry. Příjem cholesterolu by měl být 300 miligramů denně a méně. Podobné omezení platí i pro cukr a sůl. Příliš mnoho sodíku ve stravě je spojeno s vysokým krevním tlakem.

Pro ženy nad padesát let by měly být zeleninové a ovocné pokrmy pravidelnou součástí jídelníčku kvůli prospěšné vláknině, již obsahují. Denně by dámy měly zkonzumovat dvě až čtyři porce ovoce a tři až pět porcí zeleniny. Vláknina se nachází i v celozrnném pečivu, obilovinách, těstovinách, rýži. Denní příjem by měl činit u většiny žen 20 gramů.

Během menopauzy se nesmí zapomínat ani na správný pitný režim kvůli předcházení dehydrataci. Osm sklenic nealkoholického a neslazeného nápoje by mělo stačit.

2. Ano, ale někdy mi je mizerně3. Ano, ale k lékaři chodím častěji než dřív4. Ano, jsem velmi aktivní7. Ne, ale pracuji na tomCelkem hlasovalo 6027 čtenářů.

Hlavní zprávy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector