Jaterní testy – Vše o zdraví

Jaterní testy - Vše o zdraví Kateřina Hájková 17. 01. 2020   |  07:12

Špatné jaterní testy mohou a nemusí být výsledkem nadužívání alkoholu. Ať tak či tak, steatóza neboli ztučnění jater může způsobit jejich nenávratné poškození. Jedná se o relativně časté onemocnění postihující jaterní tkáň. V tomto případě dokáže mnohé ovlivnit strava.

Hromadění tuku v játrech může narušit jejich funkci a zapříčinit jejich nezvratné poškození. Nejčastější příčinou bývá nadměrné požívání alkoholu, riziko zvyšují však i jiná závažná onemocnění. Jedná se zejména o neléčenou či nesprávně léčenou cukrovku prvního i druhého typu.

Potíže může způsobit i zvýšená hladina cholesterolu v krvi a užívání některých léků jako jsou kortikoidy. Ztučnění jater se projevuje pocity těžkosti, bolestmi břicha, nadýmáním, nutkáním zvracet, také poruchami vyprazdňování a poruchami vědomí.

Objevit se může průjem, zácpa, žlutá kůže, bolest v pravém podžebří a také malátnost. Jedním z hlavních způsobů léčby je strava.

Ztučnělá játra může vyléčit správná strava Strava řešící ztučnění jater je stěžejním prostředkem nápravy. A nesejde přitom na tom, zda byla steatóza či zvýšené jaterní testy způsobena (či způsobeny) nadužíváním alkoholu nebo některým z jiných zmíněných rizikových faktorů.

Jak sám název napovídá – ztučnění jater neříká nic jiného než fakt, že máte v játrech nadbytek tuku. Což ohrožuje jejich fungování zodpovídající za odstraňování toxinů a produkování žluči.

Obecné zásady pro stravu prospívající játrům jsou charakterizovány dostatečným příjmem ovoce a zeleniny, vlákniny z luštěnin a celozrnných obilovin, omezením přidaného cukru, soli, nasycených tuků a trans mastných kyselin a úplnou absencí popíjení alkoholu.

Zásadní je čerstvost, kvalita a dostatek vlákniny Strava s nízkým obsahem nezdravých tuků a nízkým obsahem prostých cukrů by vám měla pomoci zhubnout a snížit riziko onemocnění jater. Pokud trpíte nadváhou, měli byste pro nápravu situace shodit alespoň 10 % současné tělesné hmotnosti.

Zaměřit byste se měli na příjem zelených potravin, jako je brokolice, které pomáhají zabraňovat hromadění tuků v játrech a jsou spojovány s obecně prospěšnými účinky na úbytek hmotnosti. Kromě brokolice se jedná také o špenát, růžičkovou kapustu a kapustu. Podobně může podle některých studií působit i sójová bílkovina, jejímž zdrojem je třeba tofu.

Díky vysokému obsahu omega-3 mastných kyselin zlepšujících hladinu tuků v játrech se doporučují i tučné ryby jako je losos, sardinky, tuňák a nebo makrela. Vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin jsou známé také vlašské ořechy, které proto zdraví jater také podporují. Doporučuje se i avokádo, jako zdroj omega-9 mastných kyselin.

Před poškozením může játra údajně chránit i syrovátka, na níž je bohaté mléko a výrobky z něj. Snížit míru ukládání tuku v játrech dokáže podle výzkumů také zelený čaj.

Vyhněte se alkoholu, sušenkám i uzeninám Čemu byste se naopak měli vyhnout? Odpověď ne nasnadě: první by se na seznamu zakázaných poživatin měl objevit především alkohol, který je často hlavní příčinou steatózy jater.

Vyvarovat byste se měli také konzumace přidaného cukru, který se nachází zejména ve sladkých potravinách typu bonbóny, sušenky a slazené nápoje. Zbytečně vysoký obsah tuku a kilokalorií mají také smažená jídla.

Dál byste se měli držet i od nadbytku soli (tedy uzenin), bílého pečiva, rýže a těstovin – bílá mouka totiž může vlivem absence vlákniny na rozdíl od celozrnných pochutin zvýšit hladinu cukru v krvi, což se na stavu vašich jater může negativně podepsat. Nebývá moc doporučováno ani červené maso.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Jaterní testy - Vše o zdraví

Muzikoterapie ve světě vstupuje stále do většího zájmu veřejnosti. To má svůj důvod. Pozitivní efekty terapie, či chcete-li léčby, hudbou totiž potvrzuje celá řada studií. Co všechno muzikoterapie zahrnuje,…

Čtěte dál Jaterní testy - Vše o zdraví

Sluch se může začít zhoršovat už kolem čtyřicátého roku věku. To není dobrá zpráva. V té době už začínáme hůře slyšet vysoké tóny,…

Jaterní testy - Vše o zdraví

Většina z nás velice dobře zná nejběžnější potíže se zuby. Nejčastěji jde o zubní kazy, problémy s dásněmi nebo barevné skvrny na zubní…

Jaterní testy - Vše o zdraví

Každý má povinnost podat první pomoc člověku v nouzi, nebo alespoň zavolat zdravotnickou záchrannou službu (ZZS), která se o nemocného…

Jaterní testy - Vše o zdraví

S příchodem září nastává také doba, kdy se studenti vracejí k učení a pracující lidé ke svým povinnostem. Je tedy o to více důležité…

Jaterní testy - Vše o zdraví

Lidé vynechávají preventivní prohlídky u praktického lékaře z mnoha důvodů – nemají zdravotní obtíže, z časových důvodů, v poslední…

Jaterní testy - Vše o zdraví

Molusky jsou kožní výrůstky barvy kůže, které si můžeme snadno splést s malou bradavicí. Mívají hrbolovitý povrch a propadlý důlek…

Jaterní testy - Vše o zdraví

Potřebujeme je každý den – abychom vstali z postele, došli si na toaletu, přichystali se a vyrazili do práce; abychom trefili tam,…

Jaterní testy - Vše o zdraví

Začátek školního roku a pomyslný konec léta neznamená velkou změnu jen pro děti, které po prázdninách vyrážejí do školy. I rodičům…

Koleno hraje v mobilitě člověka důležitou roli a jeho zranění může vést k celé řadě nežádoucích příznaků, včetně otoku a bolesti. Ono…

V poslední době se hodně mluví o ekologickém řešení ženské periody. Na trhu se objevují produkty, které pomalu vytlačují klasické vložky…

Ačkoliv existují návyky, které jsou pro srdce a celkové zdraví špatné na první pohled, jsou i takové, které škodí plíživě, aniž byste…

Včasné jaterní testy nám mohou zachránit zdraví i život

V obou případech je nejdůležitější, aby se na poškození přišlo včas. Schopnost regenerace jater spočívá v tom, že rostoucí zdravá nová tkáň může nahradit poškozenou.

„Jejich úkolem je detoxikovat krev, odbourávat škodlivé látky, produkovat žluč na podporu trávení, ukládat některé vitaminy, železo nebo glukózu.

Vzhledem k důležitosti a zranitelnosti jater je třeba všechny problémy řešit co nejdříve. Pokročilá onemocnění mají negativní vliv na kvalitu i délku života nemocného.

Patří sem například hepatitida, cirhóza, steatóza neboli ztučnění či různé nádory,“ uvádí MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.

Jaterní testy - Vše o zdraví

Poškození se projevuje různě

„Existuje mnoho problémů ovlivňujících játra, a každý má specifické projevy. Pro jejich včasné zjištění je zapotřebí provést jaterní testy,“ vysvětluje lékař.

„Těmi se snažíme odhalit poškození buněk, jejich funkce či zhoršený odtok žluči z jater v důsledku akutních a chronických onemocnění.

Důvodem obtíží mohou být též viry hepatitidy A, B, C a E, jiné viry nebo chemické faktory, jako třeba alkohol ve větších dávkách, organická rozpouštědla či jiné toxické látky.“

Nejčastějšími onemocněními jater jsou alkoholická onemocnění, hepatitida, steatóza (ztučnění) nebo cirhóza jater. Časné příznaky bývají často přehlížené a mohou být snadno zaměňované s jinými onemocněními.

Jaterní testy - Vše o zdraví

Je-li organismus přetížen, testy jsou zvýšené

Často však test ukazuje na mononukleózu či virovou hepatitidu, občas mylně označované jako „infekční žloutenka“. Laboratorní biochemická vyšetření se provádí z žilní krve a výsledky poukazují na míru poškození jater.

Slouží ke zjištění informací o hladině bilirubinu (odpadní produkt po štěpení krevního barviva, který je po průchodu játry z těla vylučován) a jaterních enzymech, které zajišťující chod chemických reakcí v těle.

Lékař může díky vyšetření enzymů poznat, jaký orgán byl poškozen, rychleji stanovit diagnózu a další léčebný postup.

Samotné testy neodpoví na otázku, jakým onemocněním postižený trpí. V případě zvýšených hodnot následují další vyšetření, nejčastěji ultrazvuk, biopsie a imunologický rozbor, které přispějí ke specifičtější diagnostice.

Následně je důležité dodržovat nejen naordinovanou léčbu, ale také vyloučit alkohol, cigarety, omezit tučná, smažená a silně kořeněná jídla. Naopak velmi vhodné a doporučené je libové maso bohaté na bílkoviny a mléčné výrobky.

Při dlouhodobých obtížích bývá pacient předán do specializované péče hepatologa.

Časné příznaky poškození jater

  • Podrážděný žaludek
  • Únava a celková slabost
  • Nechuť k jídlu
  • Problémy s trávením
  • Změny barvy moči
  • Změny zbarvení stolice
  • Žloutenka
  • Změny v břišní dutině
  • Zadržování tekutin v těle
  • Zvýšená svědivost pokožky
  • Bolest břicha
  • Střevní krvácení, průjem nebo zácpa

Co odhalí jaterní testy

„Játra mají neuvěřitelnou regenerační schopnost a s mnoha nepřáteli se dovedou poprat samy.

Na druhou stranu zanedbání zprvu zdánlivých maličkostí může vést k jejich nezvratnému poškození, k jaterní cirhóze a nádorovému onemocnění,“ varuje doc. MUDr. Petr Urbánek z 1. LF UK a Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze.

Zajímavé:  Rakytník řešetlákový 100% prášek z plodů cps 50+10 – vše o zdraví

„Léčba je v takových případech velmi dlouhá, finančně nákladná a transplantace jater patří mezi nejnáročnější chirurgické úkony.“ 

Jaterní testy - Vše o zdraví
Autor: SXC

Každý zná pojem jaterní testy. Lékař nás pošle na odběr krve a zaškrtne kolonku s tímto názvem. Co už se však běžně neví, je to, že tento pojem zahrnuje cca šest základních biochemických vyšetření.

Jde především o stanovení krevní hladiny několika enzymů, které odrážejí stav jaterní buňky či buněk výstelky žlučových cest.

Dalším základním parametrem stanovovaným v souboru jaterních testů je hladina bilirubinu, žlutého krevního barviva.

Obecně lze říci, že každý ze jmenovaných parametrů nějakým způsobem odráží stav (a částečně i funkci) jaterní tkáně. Jejich zvýšení je velmi citlivým ukazatelem, že něco s našimi játry, žlučovými cestami nebo žlučníkem, není v pořádku.

Testy by však samy o sobě nestačily, protože – jak říká doktor Urbánek – jsou málo specifické, což znamená, že na základě jejich zvýšení nelze většinou stanovit přesnou diagnózu.

Elevace totiž může být přechodná a nemusí nic znamenat, ale stejně tak může být zvýšení výsledků jaterní testů příznakem závažnějšího jaterního onemocnění. Pokud se jedná například o krátkodobé zvýšení ukazující na rozpad jaterní buňky, nemusí jít o vážnou záležitost.

Jestliže ale zvýšení trvá delší dobu, může být prvním laboratorním příznakem dlouhodobého poškozování a rozpadu jaterních buněk.

Možná si vybavíte scénku z komedie Jak básníkům chutná život, vlastní zkušenost bohužel už tak zábavná není.

Kdy k lékaři?

Bolí vás žlučník? Pokud dostanete žlučníkový záchvat jednou za čas, je to většinou po nevhodném jídle. V tom případě obvykle stačí pár dní držet dietu a k doktorovi spěchat nemusíte. Trápí-li vás často, pak neváhejte. Může se jednat o žlučové kameny, zánět, a tady již potřebujete jaterní testy ke stanovení diagnózy.

Mezi varovné signály patří také častá únava, bolest pod pravým žebrem, nadýmání a častá zácpa nebo nepřiměřené hubnutí. Možná se vůbec nic neděje, ale je lepší přijít včas.

„Na jaterní testy by měli přijít i lidé, kteří přišli do styku s nemocným virovou hepatitidou, lidově řečeno žloutenkou. Zprvu se zdá, že o nic nejde, zvýšená teplota, únava, bolesti kloubů a svalů vyvolává dojem, že se jedná o běžnou chřipku. Při podcenění těchto příznaků virus napadne jaterní tkáň a vyvolá zánět,“ upozorňuje docent Urbánek.

Říká se jí nemoc špinavých rukou nebo také nemoc narkomanů. Přitom nakazit se může prakticky každý.

Pozitivní nález – a co dále?

Zvýšení jaterních testů signalizuje některé z mnoha onemocnění jater. Může se jednat o onemocnění infekční, nejčastěji o některou z virových hepatitid, lidově řečeno žloutenku nebo o mononukleózu.

„Dále připadají v úvahu postižení z příčin metabolických, například ztučnění jater při poruše metabolismu tuků.

Toxicky pro játra působí mnohé jedy, především alkohol v nadměrných dávkách, dále jedy některých rostlin a především hub,“ vysvětluje doktor Urbánek.

Jaterní testy - Vše o zdraví
Autor: SXC

Přesnou diagnózu určí lékař z krevního rozboru, ultrazvukového vyšetření jater a jaterní biopsie, což je punkce jater s odebráním vzorku. Při slově punkce se roztřesou nohy snad každému.

Podle docenta Urbánka se však jedná se o jednoduchý postup, prováděný v ambulanci, ale ze tří v současné době používaných biopsií musí lékař přesně určit, kterou metodu použije. „Při tzv. perkutární si pacient lehne na záda, pravou ruku volně položí za hlavu. Bolest necítí, protože dostane lokální anestezi.

Těsně pod žebrem může ucítit malé bodnutí, jako když ho píchne vosa. To je v místě, kam jsme zavedli jehlu a vyňali malý kousek jaterního štěpu.“

Celá procedura trvá několik minut, ale pacient poté musí zůstat v ordinaci na lůžku, vleže na boku alespoň dvě hodiny. Po tuto dobu ho pozoruje sestřička, zdali ranka nekrvácí. Když je vše v pořádku, posedí si ještě zhruba čtyři hodiny v ambulanci a poté může jít domů. Neměl by se však namáhat, proto je lepší, když si pro něj přijede někdo z rodiny a odveze ho autem.

Pacienti, léčící se medikamenty na ředění krve, se podrobí tzv. žilní biopsii. I když se provádí v lokální anestezi, příjemná není.

Lékař mu nejprve udělá malý řez do krční žíly, do té vloží tenkou dutou trubičku s jehlou, kterou zasunuje do jaterní žíly a do jater, z nichž se odštípne vzorek. Po výkonu musí pacient zůstat pod dohledem lékaře několik hodin.

„Většinou ho sleduji šest hodin, abych se přesvědčil, že rána je dobře zašitá a nekrvácí,“ říká docent Urbánek.

Třetí metodou vyšetření je laparoskopická biopsie. Tu lékaři volí v případě podezření na rakovinu jater. Trvá déle než prvně jmenovaná, protože lékař musí odebrat několik vzorků z různých částí jater.

Průvodce po nejrůznějších metodách načasování těhotenství.

Poškozuje antikoncepce játra?

Na pravidelné jaterní testy posílají někteří gynekologové i ženy, které užívají hormonální antikoncepci. V současné době je to zbytečné.

První perorální antikoncepční přípravky se u nás dostaly na trh před 50 lety a od té doby zaznamenal vývoj v oblasti hormonální antikoncepce obrovský posun.

„Původní přípravky byly vzhledem k vysokému obsahu steroidních hormonů i jejich složení skutečně spojeny s určitým stupněm nepříznivého metabolického působení, tedy vlivu na látkovou výměnu cukrů a tuků nebo rizikovým faktorům rozvoje kardiovaskulárních onemocnění,“ vysvětluje MUDr. Urbánek. 

„Současné moderní přípravky jsou již metabolicky neutrální a navíc přinášejí ženám i další příznivé účinky, jakými jsou kratší doba menstruace a snížení krvácení.

Z pohledu hepatologa je nepochybné, že historické přípravky s vysokým obsahem hormonů byly spojeny s vyšším rizikem vzniku některých jaterních nádorů, nikoliv přímo s karcinomem jater.

V posledních desetiletích tato asociace mizí a hormonální antikoncepce je považována za jednu z velmi bezpečných lékových skupin. Určité opatrnosti je potřeba při podávání ženám, které měly jaterní potíže spojené s graviditou,“ říká lékař.

Zázračným pilulkám je padesát let. Komu ale antikoncepce opravdu dala svobodu? 

Co ohrožuje naše játra?

  • genetické dispozice
  • alkoholismus
  • pravidelné užívání steroidů u některých sportovců
  • nezdravé stravování
  • virová hepatitida typu B a C
  • časté užívání antibiotik

Kterých 7 krevních testů je dobré si nechat udělat?

Jaterní testy - Vše o zdraví

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Nemusíme být závislí na systému a lékařích. Na krevní testy můžeme chodit sami. A když už nám krevní testy udělá lékař, můžeme se nad výsledky zamyslet kriticky: „Co mně ten člověk změřil? Jak to vyhodnotil? Jak ví, co je pro mě dobré?“ Přední český biohacker Jan Hovad vysvětluje, co si nechat v krvi měřit, jak často, kde a za kolik. Aneb rady pro úplné začátečníky. ????

Jak s krevními testy začít

Z minulého režimu jsme zvyklí, že když jdeme k lékaři na preventivní prohlídku a krevní testy, a uslyšíme „Paciente, všechno je v pořádku, běžte domů,“ tak dáme lékaři plnou důvěru – že to je tak, jak říká.

Ale když se nad tím zamyslíme trochu víc, zjistíme, že nám nezměřil skoro nic, co je potřeba změřit. Že se řídí jenom nějakou směrnicí (co změřit, když je pacientovi 40, 50, 60 let…). Krevní test pak vůbec není komplexní.

Každý měsíc platíme drahé zdravotní pojištění a za své peníze dostaneme test v přepočtu za 200 – 300 Kč. Tomu se v Čechách říká prevence.

Krevní testy jsou ale mnohem rozsáhlejší.

Jak si může každý udělat test na samoplátce, popisuje Jan Hovad (více o Honzovi v prvním díle seriálu o biohackingu): „Není nutné chodit kvůli tomu k doktorovi, kterého je navíc často složité se doprosit.

Můžeme jít sami do laboratoře a udělat si test na samoplátce. Funguje to tak, že si vyškrtáme sami žádanku a řekneme, že to není na pojišťovnu, ale na samoplátce. Vytáhneme peněženku a podle ceníku jednotlivých ošetření to zaplatíme jako v supermarketu.“

Jaká je cena a po jaké době testy opakovat?

„U většiny testů, které běžný člověk potřebuje, se částky pohybují od desetikorun po stokoruny,“ vysvětluje Hovad a pokračuje: „Pak jsou samozřejmě hodně specializovaná vyšetření, například rakovinotvorné markery nebo imunologické věci, kde se ceny mohou pohybovat od několika tisíc korun.

Kvalitní testy na boreliózu mohou stát šest, sedm, osm tisíc. Na tyto ale jiné specifické testy se už vyplatí odborníka, který vám to na pojišťovnu napíše, protože částky i interpretace mohou být nedostupné. Na většinu základních testů ale běžný člověk normálně dosáhne.“

Honza si nechává dělat vybrané krevní testy na samo-plátce 2 – 3 x do roka: „Ve většině případů mě to vyjde na 2 200 – 2 500 Kč. Pokládám to za úplně minimální částku, naše tělo máme totiž jenom jedno.

A pokud se o něho nebudeme starat, tak nám všechny peníze, které někde máme, budou k ničemu.“ Podle Honzy se v celé problematice dá zorientovat základně velmi rychle, je zbytečné odpovědnost za svoje zdraví převádět plně na systém a na stát.

To ale neznamená, že jsou odborníci k ničemu, jen je důležité myslet i na svoji roli v péči o své tělo a být proaktivní.

Kam na krevní testy zajít?

„Ideální je zadat do vyhledávače slova „laboratoř“ a „samoplátce“, říká Honza. „V laboratořích jsou zvyklí, že minimálně jeden, dva lidi tam za den přijdou právě jako samoplátci.“

V Praze má zkušenost s Aeskulabem a Poliklinikou Budějovická. V Hradci Králové nebo Pardubicích doporučuje zase laboratoř – Medilla: „Většina laboratoří má ceníky na webu, nebo dokonce interaktivní žádanky. Člověk si vykliká na webu všechno, co potřebuje, vytiskne a donese to do laboratoře.“

Co je podle Honzy v žádankách často zbytečné zaškrtávat

Prvky jako železo, hořčík, sodík, vápník… „Spíš dávám důraz na to, abych měl kvalitní stravu, dostatek makro a mikro nutrientů. Jako samoplátce si většinou tyto prvky měřit nenechávám, v žádankách je většinou přeskakuji, protože mi je vždy někdo změří při běžných kontrolách. Jejich hladiny navíc v čase hodně kolísají mezi minimy a maximy.“

Jaterní testy - Vše o zdraví

Kterých sedm věcí má naopak smysl nechat si změřit

Jan Hovad doporučuje především těchto sedm následujících věcí:

  1. CRP a rozbor bílých krvinek

„Za posledních deset let slýchám od svých přátel i klientů několikrát do roka stále stejný příběh: „Měl jsem chřipku, šel jsem k doktorovi, on se na mě podíval a řekl: „To je jasný“ a dal mi antibiotika.

“ Jak Honza říká, „antibiotika jsou atomová bomba do střev. Zlikvidují vše, co tam mají, celou mikroflóru. Šest měsíců se pak z toho imunitní systém regeneruje.

“ Oslabení lidé podle něj znovu často onemocní, znovu jdou k lékaři, který jim znovu předepíše antibiotika, aniž by se na ně lékař před tím podíval.

Takže podle Honzy první věc, když někdo dostane chřipku nebo angínu, je udělat si určitě CRP a krevní rozbor a zjistit, jak na tom jsou bílé krvinky.

„Když lékař předepisuje antibiotika, je dobré si pohlídat, aby udělal CRP a krevní obraz. Nikdy nic bez toho nepolykat. Jsou to dnes velmi dostupné věci.“ CRP stojí 100-115 Kč. Krevní obraz cca 20 Kč. Sérum další dvacetikorunu.

Přinejhorším se dá CRP koupit i v lékárně a člověk si test může udělat i sám doma.

  1. Hormony štítné žlázy – TSH, fT4 a fT3, aTPO, aTG

„Štítná žláza je v Čechách i ve světě špatně diagnostikována a špatně léčena. Navíc v českých laboratořích nemají tak úplně dobře nastavené normy, kdy je ještě člověk v pořádku,“ říká Honza. „U diagnózy je problém, že pokud jdete k doktorovi, změří vám z žádanky TSH a volné T4, označované v žádance jako volné fT4.

To jsou dva údaje, které nekorelují s tím, jak se člověk cítí. T4 je zásobní hormon, který je potřeba přetvořit na aktivní verzi hormonu, který je v žádance označen jako fT3. Lékaři ale fT3 málokdy změří. Dělá se jen TSH.

Pokud je vysoké, znamená to, že štítná žláza nefunguje člověku dostatečně, a pokud je nízké, funguje přespříliš,“ vysvětluje Honza.

Jenomže je potřeba změřit všechny tři ukazatele a ideálně v jeden okamžik. A k tomu i jednou za pár let protilátky. To znamená – aTPO a aTG.

Snížená funkce lidem způsobuje úzkosti, přibírání na váze, vypadávání vlasů, srdeční arytmie, zimomřivost. Naopak zvýšená má opačný efekt, metabolismus je rychlejší. Lidé více hubnou, mají vyšší srdeční tep, mohou mít opět arytmie a tak dále.

„A léčba – jestli tomu vůbec říkat léčba – je spíše udržování v určitých statisticky stanovených mezích a podporování farmaceutického průmyslu. V Čechách se štítná žláza léčí pomocí syntetických přípravků jako je Euthyrox/Leprax, který obsahuje neaktivní T4, který je teprve v těle potřeba konvertovat na T3.

Ale ne všem lidem tato konverze v těle funguje. Takže doporučuji sledovat hodnotu fT3, a případně si v zahraničí sehnat přípravek, který T3 obsahuje,“ je znovu kritický Honza. „Zmiňuji to takto podrobně, protože onemocnění štítné žlázy se dnes stává doslova epidemií a jeho příčina je opět komplexní záležitostí.

  1. Krevní cukr – HbA1C a orální glukózový toleranční test (OGGT)

Dobré je znát nejen cukr měřený na lačno (15 Kč), ale především hodnotu hemoglobinu A1c. „V žádankách je to HbA1c a stojí to okolo dvou stovek,“ vysvětluje Honza.

„Můžeme si to představit jako jakýsi klouzavý průměr cukru za šest týdnů až cirka tři měsíce. Je to mnohem přesnější ukazatel toho, jak se naše tělo s cukrem popere.

Ukáže nám, zda nemáme sklon jít do cukrovky nebo do stavu inzulinové rezistence.“

Můžeme si udělat i orální glukózový toleranční test (v žádankách OGTT). „Člověk vypije, zjednodušeně řečeno, sladké nápoje a oni mu během toho časového okna (cca dvou hodin) udělají dva až tři odběry. Zjistí se, jak funguje inzulin.“

  1. Jaterní testy, ledviny – ALT, AST, ALP, ACR, GFR

„Celá sekce jaterních testů a ledvin je obvykle levná a je fajn si je čas od času nechat udělat.“

  1. Cholesterol, tuky – lipoprotein A, Apo(B), Triacylglyceroly

„Většina praktických lékařů vám změří cholesterol, tedy jeho transportér, lipoprotein. Ten o vysoké hustotě – HDL, a také o nízké, LDL. A pokud je LDL větší, často vám předepíší prášky na „cholesterol“. Cholesterol nebezpečný ale není, ucpávat cévy ale může právě ona LDL částice. Je hrozný tohle sledovat, protože bez cholesterolu člověk zemře,“ nebere si Honza opět servítky.

„Samozřejmě, že pro úzkou skupinu lidí může být počet určitých částic opravdu nebezpečný,“ pokračuje. „Ale většinou je potřeba změřit nejen HDL a LDL, ale udělat si i například detailní rozbor počtu/koncentrace částic, tedy lp(A)[-P] a ApoB.

Případně si zajít na specializované pracoviště a vše dořešit s odborníky, změnit mnoho dalších provázaných aspektů v životě. Hodnoty všech ukazatelů mohou korelovat s různými dalšími onemocněními.

“ Jak ale Jan Hovad říká, není třeba z cholesterolu dělat bubáka, jakého z něj dělají v současnosti lékaři a farmaceutický průmysl.

Jaterní testy

Jaterní testy - Vše o zdraví

Jaterní testy jsou laboratorní biochemické vyšetření žilní krve. Jejich výsledky poukazují na míru poškození jater. Podstatou je měření koncentrace jaterních enzymů v krevním oběhu. Obecně platí, že čím je koncentrace enzymů v krvi větší, tím jsou jaterní buńky více a ve větším množství poškozeny. Sami o sobě většinou nejsou jaterní testy schopny odpovědět na otázku, jakým onemocněním postižený trpí. V případě jejich zvýšených hodnot jsou proto doprovázeny dalšími vyšetřeními, nejčastěji ultrazvukem, biopsií (odběrem vzorku jaterní tkáně) a imunologickým rozborem, které mohou přispět ke specifičtější diagnostice.

  • ALT (alaninaminotrasferáza)
  • fyziologická koncentrace v krvi: 0,1-0,78µkat/l
  • zvýšené hodnoty jsou velmi specifickým ukazatelem poškození hepatocytu (jaterní buňky)
  • AST (aspartátaminotransferáza)
  • fyziologicky: 0,05–0,72 µkat/l
  • výraznější zvýšení AST je většinou závažnější než zvýšení ALT

K významnějšímu zvýšení těchto dvou enzymů dochází při akutní i chronické hepatitidě, alkoholovém a obecně toxickém poškození jater a žlučníkové kolice. Mírnější zvýšení může poukazovat na jaterní cirhózu, steatózu (hromadění tuku v játrech), nádory jater a cholestatická onemocnění (cholestáza = městnání žluči).

  1. ALP (alkalická fosfatáza)
  2. fyziologicky: 0,66–2,2 µkat/l
  3. zvýšené hodnoty jsou ukazatelem městnání žluči v játrech
  4. GGT (γ-glutamyltransferáza)
  5. fyziologicky:  0,14–0,84 µkat/l
  6. zvýšená koncentrace může být následek cholestázy, nádorů jater a nadměrného užívání alkoholu
  7. Horní hranice fyziologické koncentrace enzymů v krvi bývá u mužů o něco vyšší než u žen.

Bilirubin

Bilirubin je žlučové barvivo. Jeho krevní hodnoty lékaře informují především o funkčním stavu jater a průchodnosti žlučových cest (mj. o rozpadu červených krvinek).

Fyziologicky 2,0–17,0 µmol/l

Zvýšení bilirubinu nad 17,0 µmol/l se označuje jako hyperbilirubinémie. Po zvýšení jeho hodnot nad 35 µmol/l  dochází k  přestupu bilirubinu z krve do tkání a způsobuje jejich zbarvení do žluta – žloutenka neboli ikterus.

  • Rozlišujeme:
  • Prehepatální ikterus– způsoben nadměrným rozpadem červených krvinek.
  • Hepatocelulární ikterus– týká se přímo jaterních buněk (hepatocytů), příčiny: virová hepatitida, nadměrná kunzumace alkoholu, ischémie (nedostatek kyslíku pro játra), autoimunitní porucha jaterní, poškození jater chemikáliemi.
  • Posthepatální ikterus– většinou způsoben neprůchodností žlučových cest.

Dieta při zvýšených jaterních testech

Nejdůležitější je striktní dodržování abstinence od alkoholu, omezení tučných, smažených a silně kořeněných jídel. Naopak libové maso bohaté na bílkoviny a mléčné výrobky jsou doporučeny. Na jaterní testy je nutno přijít na lačno min. 8 hod. od posledního jídla.

Zvýšené jaterní testy v těhotenství

Nejčastější příčinou je tzv. intrahepatální cholestáza těhotných. Jedná se o poruchu tvorby žluči a hromadění žlučových kyselin v oběhu. Je způsobena zvýšenou hladinou estrogenů (ženských pohlavních hormonů) v cirkulaci těhotných žen.

Toto onemocnění nepředstavuje nebezpečí pro matku, v ohrožení je hlavně plod. Žlučové kyseliny totiž mohou přecházet přes placentu a negativně působit na srdeční činnost zárodku. Nejčastějším příznakem je svědění kůže.

Léčba zahrnuje především monitorování hladiny žlučových kyselin v oběhu matky, kontroly srdeční aktivity plodu  a podávání UDCA (kyselina ursodeoxycholová).

Zvýšené jaterní testy u novorozenců

Ve většině případů se jedná o fyziologický stav. Po porodu obecně dochází ke zvýšenému odbourávání erytrocytů a zatím nezralý konjugační systém jater není schopen vyrovnat se se zvýšenou dodávkou bilirubinu. Jeho koncentrace tak stoupá a dochází knovorozenecké žloutence, která však postupně od konce 1. týdne života ustupuje.

9 důvodů, proč preventivně vyšetřit játra

Největší vnitřní orgán lidského těla, který zastává mnoho nezastupitelných funkcí. Detoxikuje organismus, vyrábí žluč, převádí živiny ze stravy, čistí toxiny z krve, rozkládá tuky, alkohol a mnohé další. Řeč je o játrech, která jsou v České republice druhým nejčastěji transplantovaným orgánem.

Jaterní onemocnění totiž může léta probíhat skrytě a projevit se až v pozdní fázi, kdy je léčba již velmi obtížná. Důvodů častého selhání jater je mnoho, lze mu ale předcházet, a to především zdravou životosprávou v kombinaci s pravidelnou kontrolou jejich stavu krevním testem.

Z jakých důvodů byste si na vyšetření měli určitě zajít?

Podle dat Světové zdravotnické organizace z loňského roku je 900 000 Čechů ohroženo vznikem zdravotních problémů spojených s alkoholem.

„Ten, kdo patří mezi časté konzumenty alkoholických nápojů či jiných drog, silně ohrožuje zdraví svých jater. Alkohol játra velmi zatěžuje a může zapříčinit jejich zánět či cirhózu.

Problémy mohou způsobit i dvě skleničky denně,“ upozorňuje MUDr. Ladislav Krajčí, CSc. z ambulance SYNLAB.

Lidé, kteří mají jídelníček postavený z velké části na živočišných a rostlinných tucích, živočišných bílkovinách nebo potravinách obsahujících velké množství cukru, riskují cirhózu a další vážná onemocnění. Stejně tak ti, kteří výrazně koření, smaží a grilují.

„Skladba jídelníčku zdraví jater zásadně ovlivňuje. Vysoké množství tuků či cukrů nemohou efektivně zpracovat, a tím dochází k jejich ukládání v těle. Tyto látky se hojně nachází například v čerstvém bílém pečivu, uzeninách nebo sladkostech,“ dodává MUDr.

Ladislav Krajčí, CSc.

  1. Kontakt s toxickými látkami

Přestože jsou játra odpovědná za čištění toxinů z krve, nadměrný kontakt s toxickými látkami může poškozovat jaterní buňky.

Pokud pracujete s toxickými látkami nebo je často používáte například na zahradě, určitě byste si měli nechat prošetřit stav svých jater a při manipulaci s nimi se co nejvíce chránit.

Opatrně byste měli nakládat i s běžnými přípravky proti hmyzu nebo čistícími prostředky na údržbu domácnosti. Mezi nebezpečné toxiny patří například hliník, fluorid, formaldehyd nebo těžké kovy.

  1. Užívání antibiotik nebo jiných léků

„Některé druhy léků mohou vážně ovlivňovat jaterní funkci, a to dokonce i v případě, že je přípravek označený jako přírodní. Vždy si důkladně přečtěte příbalové informace, kde se dozvíte, zda vaše léky játra zatěžují, či nikoliv, nebo jejich složení konzultujte s lékařem,“ radí MUDr. Ladislav Krajčí, CSc. Ohrozit mohou i běžně dostupné léky proti horečce.

Pokud se užívají v předepsaných dávkách, jsou bezpečné. Riziko u nich hrozí v případě nadužívání nebo také u lidí, kteří mají játra narušena, například alkoholem. Pokud jste si vědomi toho, že jsou vaše játra jakkoli poškozena, při předepisování léků o tom informujte svého lékaře. Dnešní farmaceutický trh nabízí velkou škálu léčiv, která na játra nemají vliv.

  1. Zkušenost s onemocněním zatěžujícím játra

Nemoci jako žloutenka či mononukleóza způsobují zánět jater a tím dlouhodobě snižují jejich obranyschopnost vůči dalším onemocněním. Pokud jste prodělali některé onemocnění jater, můžete být k vážným jaterním nemocem více náchylní.

  1. Příjem vysokoenergetické stravy

Vysokoenergetické potraviny, zejména proteinové a sacharidové nápoje, se většinou využívají pro naplnění energetických rezerv před sportovním výkonem či po něm. Konzumace těchto potravin však vede ke steatóze neboli ztukovatění jater. V jaterních buňkách se nahromadí tuk, který může narušit jejich funkci a způsobit i nevratné poškození.

„U lidí s diabetem nejsou játra schopna zpracovávat a produkovat glukózu normálním způsobem, jelikož neumí rozeznat její množství v krvi.

U diabetiků se netvoří adekvátní množství inzulinu, ale játra to neví a vycházejí z předpokladu, že tělo potřebuje glukózy více, ačkoliv je její hladina v krvi ve skutečnosti zvýšená,“ vysvětluje MUDr. Ladislav Krajčí, CSc.

Kvůli tomu dochází k vyčerpání a selhání jater. Bližší informace o cukrovce jako takové, jejích příznacích a léčbě se dočtete v tomto článku.

  1. Výskyt jaterního onemocnění v rodině

Mezi dědičné jaterní nemoci patří například hemochromatóza nebo Wilsonova nemoc. Tyto choroby v těle shromažďují nadměrné množství minerálů, jako je měď nebo železo, a tím játra zásadně zatěžují.

Jaterní testy zjistí, zda vám tento orgán funguje tak, jak má. Základní vyšetření vitálního orgánu, jako jsou játra, však může poskytnout i celkový obraz o tom, co se děje uvnitř těla, a poukázat na potíže, které byste jinak neodhalili.

Standardně se v rámci něj testuje hladina tří enzymů, které odrážejí stav jaterních buněk či buněk žlučových cest, ALT, AST a GGT. Všechny tři enzymy se v krvi běžně vyskytují v nízkém množství.

Naměří-li se vysoká hladina některého z těchto enzymů, je velmi vysoký předpoklad výskytu některého onemocnění jater, případně jiných orgánů těla. Dalším základním parametrem stanovovaným v souboru jaterních testů je hladina bilirubinu, žlutého krevního barviva.

Jeho zvýšené množství způsobuje žluté zbarvení kůže a může značit výskyt žloutenky nebo jiných vážných onemocnění.

Jak se na krevní test funkce jater připravit?

Na jaterní test není třeba nijak neobvyklé přípravy. Dvanáct hodin před odběrem krve byste měli pít pouze vodu či neslazený čaj, nejíst a nekouřit.

Svůj zdravotní stav vždy nejprve konzultujte s lékařem. Na ověření zdravé funkce vašich jater máte jednou za dva roky nárok zdarma, uhradí vám ho pojišťovna. Test provádíme i v našich v laboratořích, stačí bez objednání přijít na kterékoli odběrové pracoviště SYNLAB. Výsledky budete znát do druhého dne.

Tyto testy si také můžete pořídit z pohodlí domova na našem e-shopu www.eshop-synlab.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector