Juvenilní hormon – Vše o zdraví

Lidské tělo, to nejsou jenom kosti, svaly a orgány. Po celém těle nám cestují hormony, chemické látky, které řídí tělesný vývoj, metabolismus, touhu, tvorbu červených krvinek a spoustu dalších důležitých procesů.  

Život v rovnováze = šťastný život 

Základem správného fungování organismu je hormonální rovnováha. Pokud vše funguje, jak má, jsme spokojení, šťastní, zdraví. 

Jakmile ale dojde k narušení této rovnováhy, začnou nás trápit zdravotní problémy, nespavost a v neposlední řadě také výkyvy nálad a podrážděnost. V centru pozornosti je zpravidla hormonální nerovnováha u žen, která úzce souvisí s menstruačním cyklem a později klimakteriem. Hormonální nerovnováhou ale trpí i muži.

Jak poznáte, že se vás trápí hormonální nerovnováha? 

Únavu, zácpu či nechuť k jídlu většinou nepřipisujeme rozhozeným hormonům.

Pokud ale pozorujete vleklou únavu, která nemá příčinu, nebo se vám střídají nezřízené chutě a nechutenství, možná jsou na vině právě hormony.

Můžete pozorovat také akné, potíže se spánkem, noční pocení, sníženou vitalitu a sexuální touhu, pocity strachu a úzkosti, časté bolesti hlavy, vypadávání vlasů a u žen velmi často nepravidelnou menstruaci. 

Jaké jsou příčiny hormonální nerovnováhy? 

Některých hormonů ubývá s věkem a je to naprosto přirozené. U mužů je to především testosteron, u žen estrogen. Zatímco u mužů ubývá testosteron pozvolna, u žen je pokles výraznější, náhlejší (v období menopauzy). Více ohrožení jsou však všichni, co trpí obezitou a cukrovkou 2. typu.  

Pokles hormonů způsobuje také nezdravý životní styl, nejrůznější onemocnění (např. obezita, problémy se štítnou žlázou, onkologická onemocnění), přemíra stresu či užívání některých léků. Tvorbu vlastních pohlavních hormonů také výrazně ovlivňuje hormonální antikoncepce.

Hladina estrogenu u ženy

Estrogen je ženský pohlavní hormon, který zajišťuje funkci reprodukčního systému. Také má přímý vliv na rychlost metabolismu a spalování tuků. Kontroluje hladinu cholesterolu v krvi. 

Juvenilní hormon - Vše o zdraví

Hladina testosteronu u mužů

Testosteron je mužský pohlavní hormon, který ovlivňuje tvorbu spermií, plodnost, výkonnost a tvorbu svalů.  Pokles testosteronu u mužů by se rozhodně neměl podceňovat. Nejenže souvisí s poruchou erekce, ale především představuje velké zdravotní riziko. V kombinaci s dalšími nemocemi výrazně zkracuje délku i kvalitu života.   

Juvenilní hormon - Vše o zdraví

Juvenilní hormon - Vše o zdraví Juvenilní hormon - Vše o zdraví

Veterinární nemocnice a ambulance

Juvenilní hormon - Vše o zdraví

Případ popisuje téměř sedmiletou fenu beaucerona Chucky. Celý život ji majitelka krmí tzv. BARFem, stejně jako všechny ostatní psy (Chucky je devátým psem majitelky). Dlouhodobě všechny psy krmí stále stejně, tedy mletým hovězím masem s vepřovými gurglemi, kuřecím a vepřovým masem, zvěřinou, přílohou (rýže), ovocem a zeleninou, přidává výživové doplňky (Roboran).

Na přelomu roku 2019 a 2020 si majitelka začala všímat, že Chucky hubne. Nepřikládala tomu však velký význam, jelikož měla v té době fena vyšší fyzickou zátěž. Začala tedy navyšovat krmnou dávku, stav se ale nelepšil. Majitelka tento problém neřešila, jelikož fena byla po všech jiných stránkách naprosto v pořádku, veselá a aktivní, měla chuť k jídlu, nezvracela a měla normální stolici.

Až v létě 2020 majitelka zpozorovala, že není něco v pořádku s jedním okem Chucky. Proto navštívila naši nemocnici.

Chucky vykazovala zhoršený výživný stav, v ordinaci byla nervózní, ale jinak úplně normální. Mízní uzliny byly nezvětšené, dutina hrudní a břišní byla klinickým vyšetřením bez abnormalit. Oftalmologickým a neurologickým vyšetřením byl diagnostikovaný tzv. Hornerův syndrom na levém oku.

Jedná se o soubor typických příznaků, mezi které patří miotická (zúžená) pupila, ptóza (pokles) horního víčka, protruse (výhřez) třetího víčka, enoftalmosa (vpadlá oční koule) či hyperemie (překrvení) spojivek. Tento stav je způsobený poruchou vegetativní inervace (n. sympaticus) oka.

Jelikož je dráha této inervace velmi dlouhá, existuje mnoho příčin, které ji mohou narušit.

Mezi nejčastější patří idiopatická forma (příčina není zjistitelná), dále onemocnění středního ucha, trauma v oblasti krku či brachiálního plexu (nervového výstupu pro hrudní končetinu) či nález nádorové masy v mezihrudí.

Chucky dále podstoupila RTG hrudníku a sonografické vyšetření dutiny břišní které nevykázalo žádnou anomálii. Následně byla vyšetřena krev.

Kompletní hematologie byla v normě, v biochemii byla výrazná elevace jaterního enzymu ALT a hlavním nálezem byla vysoká hladina thyroxinu (hormonu štítné žlázy) (cT4 77,7 nmol/l = referenční rozemezí je 13 – 50 nmol/l).

Následně byl stanoven TSH (thyreotropní hormon vylučovaný z adenohypofýzy mozku, který stimuluje a řídí sekreci hormonů štítné žlázy), TSH haldina byla ve fyziologické normě.

Diagnózou byla stanovena hyperthyreóza, tj nadměrná činnost štítné žlázy. U psů tento jev většinou způsobuje funkční nádor štítnice.

Dalším diagnostickým krokem se nyní stalo CT vyšetření hlavy, krku a hrudníku pro podezření na možnou nádorovou masu, která by narušovala sympatickou inervaci, působila Hornerův syndrom a vyvolávala hyperthyreosu. Toto vyšetření však neprokázalo žádnou patologii, vše vypadalo naprosto normálně.

Majitelka v tuto chvíli dále nechtěla v diagnostice pokračovat (bylo jí navrženo provést kontrolní CT vyšetření v odstupu měsíce až dvou). Následně uvedla, že své psy krmí oněmi gurglemi (mletými vepřovými hrtany) a zdali to nemůže mít nějakou souvislost? Sama si do této chvíle tuto skutečnost neuvědomila, a proto nám ji ani neuvedla v úvodu při zjišťování anamnézy.

Hornerův syndrom nezapadal přímo do otravy štítnicovým hormonem a podezření na nádorové onemocnění tedy nemohlo být vyloučeno. Mleté hrtany byly vyloučeny z krmné dávky. A fena se stala předmětem sledování.

Byla vyšetřena znovu 3 měsíce po vysazení hrtanů z krmení. Její výživný stav se výrazně zlepšil (přibrala 6 kg), neurologicky přetrvávala mírná miosa levé zornice, ostatní příznaky Hornerova syndromu vymizely.

Byla stanovena kontrolní hladina celkového tyroxinu, kdy hodnota byla neměřitelně nízká. Rozhodli jsme se tyroxin nesuplementovat a nechat Chucky ještě čas, aby se její metabolismus s těmito změnami vyrovnal sám.

Zvýšené jaterní enzymy se normalizovaly.

Majitelka dohledávala přesné složení onoho krmeného mletého masa a skládá se z 70% gurglí a 30 % hovězího masa. Pravděpodobně došlo v průběhu času ke změně složení krmiva, jelikož dříve prý většinu krmení tvořila mletá hovězí svalovina…

Tento případ prezentujeme zejména pro velkou oblíbenost “barfování” v dnešní době, kdy je velmi důležité vědět, co vlastně našim mazlíčkům předkládáme a zda jim ve snaze udělat pro ně to nejlepší vlastně neubližujeme. Majitelka má současně 4 psy, které krmí úplně stejně, problém krmení byl viditelný, ale pouze u Chucky. Je tedy zřejmé, že schopnost tolerance různých jedinců k určitým složkám potravy může být rozdílná.

V literatuře lze dohledat jednotlivé případy otravy psa štítnicovým hormonem při krmení „mletým masem“ s obsahem hormonu štítné žlázy: hovězího nebo vepřového kořínku („pajšlu“), gurglí (ohryzků) nebo následkem koprofágie (požírání trusu) od psa léčeného levothyroxinem (štítnicovým hormonem).

Příběh Chucky je poučením i pro nás veterináře. Upozorňuje na nutnost odebrání co nejpodrobnější anamnézy i ve složení krmné dávky a porozumnění řeznickým termínům, které často nemají intuitivní spojitost s lékařským anatomickým pojmenováním tělesných struktur a lajk chovatel si vůbec tento problém neuvědomuje.

Zuzana Malimánková, Tomáš Fiala

HORMONY A JEJICH VLIV NA METABOLISMUS

S úbytkem hormonů dochází k metabolickým změnám, tuk se ukládá do jiných, nežádoucích partií – do břicha, pasu, prsou. Toto neseme špatně především my, ženy.  Špatně spíme, máme více vrásek, řídnou nám vlasy, máme větší hlad. Naše psychika dostává zabrat.

Často dochází k hormonální nerovnováze, často způsobující nadváhu či obezitu. Co víc, přímo a vážně může ohrozit naše zdraví.

Každopádně není vše ztraceno, tvorbu hormonů můžeme ovlivnit i s přibývajícím věkem, sportem, vhodnou stravou, dopňky obsahující kvalitní živiny a minerály a odpočinkem. 

Pojďme se podívat na hormony, které přímo souvisí s ukládáním tuku a hubnutím.

  1. Hlavní „skladník“ INZULIN

Tento “skladovací” hormon reguluje ukládání glukózy do tukových zásob a svalových buněk. Inzulin přímo ovlivňuje náš metabolismus – jeho nejdůležitější funkcí je snižovat hladinu glukózy v krvi – poté, co sníte potravinu, je štěpena na jednoduché cukry, které se uvolňují do těla. Cukry uvede přímo do jater, kde se přemění na glykogen, které využijí svaly.

Inzulin pomáhá přeměnit glukózu na masné kyseliny, které pošle do buněk, kde jsou uskladněny jako palivo pro pozdější užití. Oba tyto děje snižují hladinu cukru v krvi, což je velmi důležité. Cílem stravy při snižování váhy je udržet nízkou hladinu inzulinu, to umožňuje tělu snadněji sahat do zásob tuku jako paliva.

Cvičením se svaly stávají citlivější na inzulin a využívají glukózu jako palivo. Pokud ale jíme příliš často a hlavně sacharidy – jako rafinované uhlohydráty jako chleba a těstoviny, atd., přesytíme svaly a inzulin pošle všechny ty kalorie do tuku. Jen pro zajímavost – čím více tělesného tuku, tím máte v mozku víc inzulinu – jedna studie prokázala souvislost lidí po 50.

letech věku, kteří měli problémy s citlivostí na inzulín s vaskulární demencí nebo Alzheimerovou nemocí.

   Tyto hormony regulují rychlost metabolismu, jejich snížená hladina zpomaluje syntézu proteinů, což často souvisí i s opakovanou únavou. Pro správné spalování tuku musí být hormony štítné žlázy v rovnováze. Lidé s příliš vysokou hladinu štítné žlázy rapidně ztrácí tuk i svalovou hmotu, trpí nespavostí a nervozitou.

Co se týká konkrétních diet, omezení kalorií, či nízkosacharidová dieta vede ke zmenšení štítné žlázy. Pro tento důvod keto nebo nízkosacharidová dieta je vnímána kontroverzně.

Zajímavé:  Alergie na srst - vše o zdraví

Důvodem narušené rovnováhy štítné žlázy může být i dědičnost, extrémní diety, léky, menopauza, stres, těhotenství, toxiny z prostředí, některé potraviny, hlavně nadbytek jódu.

Kortizol patří mezi stresové hormony. Tento hormon řídí odpověď organismu na fyzický a psychický stres, uvolňování zásob energie v konkrétních situacích. Kortizol nás drží při životě v období stresu, zatímco imunitní funkce potlačuje.

Nadměrné vyplavování kortizolu způsobuje téměř všechny civilizační problémy – od obezity, deprese, vředů a pálení žáhy, až po srdečně-cévní problémy, komplexní oslabení imunity, impotenci, potraty a neplodnost.

Hladinu kortizolu mohou snížit potraviny s vysokým obsahem vlákniny – ovesné vločky, otruby, luštěniny, celozrnné pečivo, zelenina, ovoce, ryby, citrony, brambory, atd.

Tento typický mužský hormon podporuje spalování tuků a rozvoj čisté svalové hmoty při tréninku. Testosteron patří mezi „Hormony mládí“, kterých s přibývajícím věkem tvoříme čím dál méně. Klesá nám libido, ztrácíme svalovou hmotu, přibývá břišní tuk, slábnou kosti.

Testosteron ani v nízkých ani vyšších hladinách se na hubnutí, respektive přibývání na váze, příliš nepodílí, ale má vliv na poměr tukové tkáně k netukové tkáni ve prospěch svalů. Nízká hladina testosteronu vede ke kolísání energie a únavě.

Do jídelníčku bychom měli zařadit pravidelně avokádo, česnek, para ořechy, olivový olej nebo špenát.

Tento hormon usnadňuje proteinovou syntézu, zpomaluje rozpad sacharidů, spouští spalování tukových zásob a budování svalové hmoty. Zesiluje spojovací tkáně a zlepšuje spalování tuku. Růstový hormon nás chrání před onemocněním srdce, chrání kosti, zlepšuje celkově zdraví, dělá nás šťastnějšími.

Lidé s vyšší hladinou růstového hormonu žijí déle a lépe. Jeho rovnováhu narušujeme nedostatkem spánku (denní tvorba růstového hormonu může být může být až o 23% nižší), dále nekvalitními sacharidy (vysoká hladina krevního cukru a inzulinu).

Hladinu růstového hormonu zvyšuje intenzivní cvičení (palivem je tuk).

Adrenalinové hormony, mezi něž patří hormony adrenalin a noradrenalin, které stimulují centrální nervový systém. Ovlivňují srdce, cévy a zvyšují energetický metabolismus.

Hladina katecholaminů se přirozeně zvyšuje, když se omezí přísun kalorií, aby tělo simulovalo spalování tuků pro udržení funkce organismu. V této souvislosti se doporučují půsty, které mohou organismu pomoci spalovat tuky a udržet si svaly.

Pozor ale, při dlouhodobém půstu může dojít ke zvýšení činnosti sympatického nervového systému, což může mít za následek poruchy spánku.

Kolísání hormonů v našem těle způsobuje nejen změnu nálady, ale ovlivňuje i naši hmotnost. Co dělat, abychom díky nim zhubli a ne přibírali? Stačí používat selský rozum, zvolit pestrou stravu, provozovat pravidelný sport (stačí i chůze). Zařadit bílkoviny a vlákninu do každodenního jídelníčku a omezit vysoký přísun sacharidů.

Je prokázáno, že pouhou stravou nedokážeme do těla dostat všechny žádoucí živiny a minerály, můžeme tedy do jídelníčku zařadit alespoň dvakrát ročně vhodný doplněk stravy, jako je například moringa olejodárná. Moringa vašemu tělu pomůže zrychlit metabolismus, navíc mu dodá potřebné živiny v přírodní formě a velkém množství.

Dodá vám energii a poskytne ochranu před civilizačními chorobami.  

Receptor pro juvenilní hormon nalezen!

Čeští vědci prokázali klíčovou roli genu Met při řízení procesu přeměny larvy hmyzu v dospělce.

Vědci z Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích Marek Jindra a Barbora Konopová, prokázali klíčovou roli genu Met v řízení procesu metamorfózy – tedy přeměny larvy v dospělce u hmyzu. Podpořili tím dosud zpochybňovanou roli genu Met jako receptoru nebo přenašeče signálu juvenilního hormonu, který je právě pro správný průběh metamorfózy nezbytný.

Proč se u hmyzu vyvinula metamorfóza?

Metamorfóza u hmyzu je nápadnou a náhlou změnou mezi juvenilními stadii a dospělcem. Nejznámějším příkladem je přeměna housenky v motýla. Metamorfóza je výhodná jak pro larvy, tak pro dospělce, kteří jsou mnohdy vzájemně velmi odlišní.

Larvám umožňuje účinně využívat zdroje potravy. U dospělců díky fyziologickým procesům a přestavbám tělních struktur metamorfóza urychluje tvorbu křídel.

Je důležité si uvědomit, že proces růstu křídel by jedince velmi znevýhodňoval, pokud by neprobíhal náhle (jak se tomu děje díky metamorfóze), ale postupným růstem.

Řízení metamorfózy

Spuštění metamorfózy závisí na protichůdném působení hormonů. Steroidních hormonů, jakým je např. ekdyson (který hraje roli v procesu svlékání hmyzu) a juvenilního hormonu.

Množství vylučovaného ekdysonu přibývá s růstem larvy a množství juvenilního hormonu naopak s růstem larvy klesá.

Juvenilní hormon tedy oddaluje metamorfózu až do doby, kdy larva dosáhne potřebné velikosti a stupně vývoje.

Princip zůstával záhadou

Ačkoli se vědělo, že přítomnost juvenilního hormonu brání metamorfóze, mechanismus působení juvenilního hormonu zůstal po více než 70 let záhadou. Kromě toho nebyl dosud jasný ani způsob přenosu signálu juvenilního hormonu do buněk a ani nebyla známá molekula receptoru juvenilního hormonu.

Methoprene-tolerant jako receptot

Vědci z Biologického centra AV ČR nyní na modelu brouka (Tribolium castaneum) ukázali, že juvenilní hormon blokuje metamorfózu prostřednictvím genu Methoprene-tolerant (Met).

Potlačení funkce Met u tohoto brouka proto navodilo necitlivost vůči juvenilnímu hormonu, která vedla k předčasnému zahájení procesu metamorfózy u larev. Pokud nefunguje gen Met, který současně slouží jako receptor pro juvenilní hormon, je to jako by nebyl vůbec juvenilní hormon produkován a metamorfóza může být zahájena.

K čemu to všechno?

Pochopení průběhu metamorfózy jako jednoho z velmi citlivých okamžiků života hmyzu může být důležité například pro účinnou regulaci hmyzích škůdců nebo naopak pro ochranu ohrožených druhů. Je ale samozřejmě významné i pro porozumění vývoji organismů obecně.

Zdroj: Tisková zpráva AV ČR

autor: Hana Staňková

Artróza a artritida – čtyři kroky k bezbolestným kloubům

Miliony lidí trpí některou formou artritidy, což je onemocnění, které může trápit i batolata. Hned na začátku musíme tedy vyvrátit názor, že artritida postihuje pouze starší osoby.

Některé formy artritidy postihují dokonce batolata a tisíce dalších lidí jsou touto chorobou postiženy v nejlepších letech svého života. Artritida je nejčastější chronický stav postihující ženy, zejména mezi 20 – 40 lety.

Artritida (nebo též arthritis; „arth“ znamená kloub a „itis“ znamená zánět) představuje více než 100 různých chorob!

Většina forem artritidy se projevuje jako zánět kloubů nebo svalů, některé (jako např. lupus) postihují i kůži, plíce a ledviny. Hlavními projevy artritidy jsou zánět, otoky a zejména bolest.

Osteoartróza je nejčastější forma artritidy, při které dochází k postupnému opotřebování chrupavky chránící klouby. Chrupavka má zabraňovat kostem, aby se o sebe odíraly. Novější výzkum rovněž ukazuje, že k osteoartróze dochází při zhoršení schopnosti normální regenerace chrupavky. Na rozvoji osteoartrózy se podílejí opakované aktivity a úrazy při sportu spolu se stárnutím.

Revmatoidní artritida (RA) představuje druhou nejčastější formu artritidy. Jedná se o tzv. autoimunitní onemocnění.

Imunitní systém vytváří protilátky, které ničí synoviální membrány kolem tekutiny v kloubech sloužící jako maz. Tento druh onemocnění se může projevovat nárazově a někdy může trvat roky než dojde k její progresi.

Avšak asi u 25 % pacientů začíná náhle a má těžký průběh. Základem léčby RA je úprava nerovnováhy imunitního systému.

Typy artritidy

  • ankylozující spondylitis
  • dna (viz kapitolu Dna)
  • infekční artritida
  • juvenilní chronická artritida
  • osteoartróza (nejčastější typ)
  • polymyalgia rheumatica
  • pseudodna
  • psoritická artritida
  • Raynaudův syndrom
  • Reiterova choroba
  • revmatoidní artritida
  • Sjögrenův syndrom
  • systémový lupus erythematosus

Projevy artritid

Osteoartróza se obvykle objevuje ve věku kolem 40 let a je charakterizovaná bolestí a ztuhlostí kloubů, které zvyšují závažnost choroby na dlouhou dobu života.

Vědci jsou nyní přesvědčeni, že tato forma artritidy může ve skutečnosti vznikat mezi 20. – 30. rokem života a její projevy pozorujeme až kolem 40. roku a později. Klouby mohou být oteklé a snižuje se jejich pohyblivost.

Poté, co je většina chrupavky opotřebována, začínají se v kloubních prostorech tvořit kostní ostruhy.

Revmatoidní artritida – Bolesti a otoky kloubů jsou nejzřetelnější v ranních hodinách a stejně jako u osteoartrózy jsou klouby oteklé. RA se od osteoartrózy liší i tím, že může vznikat náhle a kdykoliv během života včetně dětského věku (juvenilní revmatoidní artritida).

Mezi další projevy choroby patří únava, horečka, deprese, anémie, ubývání na váze a noční pocení. Zanícené klouby mohou mít nafialovělou barvu a při progresi choroby dochází k deformacím rukou a nohou. RA postihuje klouby symetricky obě zápěstí, kotníky nebo kolena.

K potvrzení diagnózy RA musí být splněny nejméně 4 z níže uvedených 7 kritérií: ranní ztuhlost, která trvá déle než jednu hodinu, artritida je symetrická, současně jsou zanícené tři klouby (nejen nadměrný růst kostí), artritida je přítomná na kloubech rukou, tvorba podkožních uzlíků v místech prominence kostí, patologické koncentrace revmatoidního faktoru v krevním séru, narušení nebo odvápnění zjištěné při rentgenovém vyšetření. Pacienti s RA nejvíce potřebují úlevu od bolesti.

Čtyři kroky k bezbolestným kloubům:

Vylučte potraviny, které podporují bolest a zánět

Strava, kterou si zvolíte, buď podporuje bolest a zánět nebo jim zabraňuje. Potraviny obsahující kyselinu arachidonovou jako jsou vajíčka, vnitřnosti (játra, srdce, drůbeží droby), hovězí maso a mléčné výrobky komplikovaným procesem podporují zánět.

Aby tělo mohlo použít tyto potraviny, musí je zpracovat a štěpí tak kyselinu arachidonovou na zánětlivé látky jako jsou hormony, prostaglandiny a leukotrieny, které řídí mechanismy zánětu, stahují cévy a podporují krevní srážlivost. Výsledkem tohoto procesu je bolest.

Rozvařené jídlo nebo jídlo připravované při vysokých teplotách (hranolky, spálené jídlo, maso na rožni, smažené jídlo) podněcují zánět a u některých lidí zvyšují bolest. Doporučujeme přestat jíst tyto potraviny na dobu 2 týdnů. Potom je do stravy vraťte a uvidíte, zda se bolest a zánět zhorší.

Jestliže se tak stane, tyto potraviny z jídelníčku vyřaďte úplně.

Zajímavé:  Šelest Na Srdci U Psa Léčba?

Zvyšte příjem potravin, které zastavují bolest nebo zánět

Jezte každý den nejméně 6 porcí zeleniny a 1 porci ovoce. Jsou to potraviny, které představují nejlepší volbu, jak snížit zánět. Běžná strava obsahující velké množství cukrů a malé množství bílkovin narušuje schopnost našeho organismu regulovat přiměřeně hladinu cukru v krvi.

Nutí naše tělo vypumpovat příliš velké množství inzulínu potřebného na snížení abnormálně vysoké hladiny glukózy a buňky našeho těla se pak stávají rezistentnímu na působení inzulínu.

Kromě toho, vysoké hladiny glukózy v krvi zvyšují zánět – ovoce a zelenina zánětlivé procesy zklidňují.

Zaměřte se na glukosamin

Účinek glukosaminu při snižování bolesti způsobenou artrózou byl několikrát potvrzen. Zkoumal se dokonce účinek glukosaminu s běžně používaným lékem proti bolesti ibuprofenem (obchodní názvy Ibalgin, Advil, Motrin, Nuprin aj.).

Ve dvojitě zaslepených, placebem kontrolovaných studiích bylo ověřeno, že glukosamin byl dramaticky lepší než ibuprofen z hlediska kontroly bolesti i zánětu. Bolest a zánět se snížily i poté, co pacienti glukosamin již nepoužívali.

Glukosamin má kromě toho ohromující schopnost napomáhat při přestavbě mezibuněčného pojiva chrupavky, které tvoří naše kloubní tkáně.

Kombinace glukosaminu a látky Univestin (UP446®)

Glukosamin sulfát je vhodné užívat k opravě již vzniklého poškození v chrupavce. Naproti tomu látka Univestin, pomáhá tlumit bolest. Mechanismus účinku této látky spočívá v tom, že směs přesně vybraných látek inhibuje enzymy odpovědné za různé formy zánětů.

Látka Univestin, na rozdíl od často užívaného ibuprofenu, nevykazuje žádné nežádoucí účinky a je velmi dobře snášena i při dlouhodobém užívání. Na našem trhu je obsažena v přípravku ComfortG, který lze zakoupit samostatně nebo jako součást vybraných kloubních preparátů.

Užíváním ComfortG můžete urychlit zmírnění bolesti pohybového aparátu a společně s kvalitním přípravkem dopřejete kloubům optimální péči.

Zdroj: použité materiály LORNA VANDERHAEGHE, White Rock, B.C. V4P 3L7, Kanada

Jak otěhotnět a zvýšit šanci na zdravé dítě pomocí metod lékařů přírodní medicíny

V tomto článku se dozvíte, že tomu, aby žena mohla otěhotnět (i když se jí to dosud nedařilo)  a následně udržet zdravý plod (i po případném umělém oplodnění), se dá výrazně pomoci.  A zároveň se dá výrazně zlepšit celkové zdraví.   

Není to sice hned, ozdravování trvá pár měsíců, ale postup není složitý.  Podle lékařů západní přírodní medicíny je třeba SYSTEMATICKY A DELŠÍ DOBU PŮSOBIT NA HLAVNÍ PŘÍČINY tohoto častého ženského zdravotního problému. To znamená jít k podstatě problému.

Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví. pak je váš organismus připraven na otěhotnění i udržení plodu.  Tento postup lékaři přírodní medicíny mnohokráte odzkoušeli, funguje u každého. Dále se dozvíte podrobnosti.

Pokud budete chtít, získáte i přesný návod.

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu.

Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Pomocí těchto regeneračních metod se odstraňují příčiny zdravotních problémů.

Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY  lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny.

A proč věřit mně? Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsem završil v Německu a jsem certifikován Německou lékařskou společností pro léčebné půsty a výživu (ÄGHE). Tato lékařská společnost garantuje velice účinné regenerační metody – léčebný půst a plnohodnotnou výživu, které pomáhají při řadě zdravotních problémů.  

Plnohodnotná výživa a její vliv na schopnost otěhotnět a na zdárný vývoj plodu

Hlavním důvodem, který stojí za neúspěšným těhotenstvím, je nedostatek některých živin, které jsou potřebné jak pro tvorbu enzymů a hormonů, tak i pro správnou funkčnost buněk. Je třeba si uvědomit, že všechno v našem organismu vzniká ze 46 základních živin, které organismus neumí vyrobit, a proto musí být dodány potravou.

Je to základní “stavební materiál” a také “palivo” organismu. Pravdou je, že většina lidí vůbec těchto 46 živin nezná a také nijak nesleduje, jestli je ve své stravě má a tak problém nedostatku některých živin je dost častý. Pokud žena nemůže otěhotnět a nebo má problém s následnými potraty, je určitě potřebné se živinami zaobírat.

Není tajemstvím, že například podvyživené ženy nebo ženy s nízkým procentem tuku mají nejen problémy s otěhotněním, ale mají problémy i s pravidelnou menstruací. Příroda je v tomto směru neúprosná, organismus sám má přirozenou inteligenci a u takových žen většinou nedopustí otěhotnění, protože organismus pro něj nemá správné podmínky.

Má to i svou logiku.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

  • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
  • Jím hodně ovoce a zeleniny…
  • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
  • Nejím konzervy a uzeniny
  • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 nenahraditelných živin!!! 

  1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna – méně důležitá stránka. Vědci zjistili, že výživa musí nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme. Dá se říci, že všechny pochody v lidském těle, imunitní látky, hormony, enzymy, všechny kosti a tkáně jako výchozí “stavební ” materiál potřebují právě tyto esenciální živiny.  Organismus tyto živiny neumí vyrobit, MUSÍ být dodány potravou. Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
  2. Pokud jakákoliv živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
  3. Základním problémem všech tzv. zdravých výživ, je to, že i když má obsaženy “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin. Proto tato nahodilá strava je častou příčina zdravotních problémů a narušeného metabolismu
  4. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin. K jejich doplnění nestačí obvykle jen běžná nahodilá výživa. Proto lidem jejich „zdravá výživa“, i když používají relativně zdravé suroviny, při řešení zdravotních problémů většinou nefunguje
  5. Naopak systematicky dodržovaný plán plnohodnotné výživy, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin, je významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. A mají s ní velice dobré dlouhodobé zkušenosti
  6. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit  
  7. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně se podívejte na zdroj, ze kterého čerpáte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány v regeneračních programech se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete.  A bez důkladných odborných propočtů plnohodnotnou zdravou výživu mít nelze
  8. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
  9. V našich regeneračních programech jsou i další regenerační metody, které zlepšují zdraví. 

Vnitřní biochemické prostředí organismu a schopnost otěhotnění a udržení plodu

Problémy „jak otěhotnět“ a “jak udržet plod” se většinou nedává do souvislosti s celkovým vnitřním biochemickým stavem organismu. To je prostředí, ve kterém pracují naše buňky.

A právě na činnosti jednotlivých buněk a na podmínkách, ve kterých fungují, při řešení problému „neúspěšné těhotenství” nejvíce záleží. A toto platí i v případě různých metod umělého oplodňování, kdy je potřeba, aby se plod v těle ženy udržel a dále rozvíjel.

Zajímavé:  Pocatecni Priznaky Roztrousene Sklerozy?

Málokdo si uvědomuje, že když se v souvislosti s otěhotněním citují nejrůznější hormony, které s tím mají co do činění, je třeba se vždy podívat i na buňky, které je produkují. Buňky jsou totiž těmi „výrobními závody“, kde nejrůznější hormony a enzymy vznikají.

Pokud buňky v organismu nemají dobré podmínky, ani hormony nemohou vzniknout a řádně fungovat.

Toto vnitřní biochemické prostředí je důležité i ve všech situacích, kdy se žena pokouší o umělé oplodnění.  Příroda má vše dokonale naprogramováno a u zdravé ženy je činnost potřebných hormonů dokonale harmonizována. Bohužel v současné době vlivem moderního životního a stravovacího stylu je stále více případů, kdy právě vnitřní biochemie organismu je narušena.

A proto může mít tolik žen problém otěhotnět a následně zajistit zdárný vývoj plodu až do úspěšného porodu. Lékaři přírodní medicíny problémy spojené s otěhotněním považují jednoznačně za problémy spojené se stravovacím a životním stylem. Na takové problémy ale nepomohou žádné tabletky ani léky, ale zase jen změna životnímu a stravovacího stylu – v tom správném směru.

V tomto článku je podrobně rozebráno, co je to vnitřní biochemické prostředí organismu a jak ho lze poměrně jednoduchými regeneračními metodami lékařů přírodní medicíny měnit. Tím také výrazně zvýšit šanci na otěhotnění a zdravého potomka. Nejedná se o žádnou neprověřenou teorii.

Tyto regenerační metody lékaři přírodní medicíny k řešení neplodnosti úspěšně již dlouhou dobu praktikují. I v praxi našeho Centra řízené regenerace s.r.o. máme už několik miminek, které se narodily právě díky těmto regeneračním metodám lékařů přírodní medicíny.

Výhodou je, že nejde o nějaké složité operace, každá žena zvládne sama v běžném pracovním rytmu.  Postup je snadný a vysoce účinný.

Tento článek vychází ze situace, kdy ženy mají relativně v pořádku své rozmnožovací  orgány, a přesto nemohou otěhotnět. a hlavně následně donosit plod (i po umělém oplodnění).

(Zatím se nezabývám mužem, na jehož straně také může být chyba – dostanu se k němu později).

 Pokud je totiž splněna tato základní podmínka – rozmnožovací pochody jsou v pořádku, pak problém „jak otěhotnět“ a “jak udržet zdravý plod” je hlavně otázkou vnitřní biochemie. A s tou, jak dále uvidíme, se dá hodně udělat.

Funkce buněk a vznik hormonů důležitých pro otěhotnění a udržení plodu

Nejprve si musíme říci obecně pár slov o buňkách. V nich se totiž odehrává vše.  V lidském těle máme přibližně 200 různých druhů buněk. Na tyto malé „dříče“ se zapomíná, ale právě v nich je klíč k řešení problému „neúspěšné těhotenství“.

V souvislosti s otěhotněním je nutné, aby fungovaly specifické hormony, zmíním jen některé: estrogen, estriol, estradiol, progesteron, folitropin. Je jich více. (V tuto chvíli není nezbytné popisovat jejich přesné funkce, neboť je to u všech obdobné. Umožňují komunikaci mezi buňkami, koordinaci, což je při otěhotnění extrémně důležité.

)  Na co se ale zapomíná a nikde se o tom moc nemluví, kde konkrétní hormony vznikají. Samozřejmě ve speciálních buňkách. Tak například se zmiňuje, že folikuly produkují hormon estrogen. Ale už se nezdůrazní, že jsou to speciální folikulační buňky, které tento hormon produkují. Nebo se říká, že žluté tělísko produkuje hormon progesteron.

Ale jsou to zase speciální buňky tohoto žlutého tělíska, které tento progesteron vyrábějí. To, že tak kladu důraz na činnost buněk není samoúčelné. Potřebuji vám vysvětlit, že právě na úrovni buněk je třeba hledat řešení problému „jak otěhotnět“.

Každá buňka funguje v lidském organismu podobně jako výrobní závod. Přijímá suroviny (živiny), něco produkuje (např. hormon, enzym) a má také své odpady (toxiny).

Jednotlivé buňky jsou mezi sebou odděleny mezibuněčným prostorem, kde jsou vlásečnice, které buňky vyživují a odvádějí buněčné odpady. Tento mezibuněčný prostor je také rozhodujícím místem, které ovlivňuje právě činnost hormonů.

A je to také to „vnitřní prostředí organismu“, o kterém se zmiňuji na začátku.

Totiž hormony jsou látky, které jsou velice citlivé na změny prostředí, ve kterém se pohybují. Fungují totiž jen za určitého pH – to je hodnota kyselosti nebo zásaditosti prostředí. Pokud je prostředí nepříznivé, hormony přestávají fungovat. 

Překyselení organismu a vliv na schopnost otěhotnět a následně donosit plod

Jistě vás zajímá, jak se to v organismu může stát, že začne být vnitřní prostředí nepříznivé. Tomuto stavu se říká “překyselení organismu” tzv. vnitřní acidóza. To je situace v organismu, kdy v prostorech mezi buňkami (v mezibuněčném prostoru) je uloženo množství zplodin buněčného metabolismu, které organismus nebyl schopen odvést.

V tomto mezibuněčném prostoru je špatné pH (a to je ta špatná biochemie, o které jsem mluvil na začátku), které narušuje činnost hormonů a enzymů a ty přes toto znečištěné prostředí nemohou procházet – jedna z hlavních příčin špatně fungujících hormonů a enzymů v těle ženy.

Ty jsou důležité  jak ve fázi otěhotnění, tak i ve fázi následného vývoje plodu.

Překyselení organismu je v našich končinách u lidí dost běžné. Dochází k němu vlivem dlouhodobě zvýšené konzumace tzv. kyselinotvorných potravin – masa, uzenin, sýrů, mléčných výrobků, pečiva a sladkostí, které převažují na tzv. zásadotvornými – do této skupiny patří převážně ovoce a zelenina.

  K překyselení organismu přispívá také nedostatek pohybu, povrchní dýchání, znečištěné životní prostředí a stresové situace. Při dlouhodobém působení těchto vlivů se organismus nestačí zbavovat svých kyselých metabolitů a ty se postupně ukládají v mezibuněčných prostorech. Navenek je tedy všechno v pořádku, ale tato tzv.

skrytá acidóza (špatné pH), způsobuje celou řadu zdravotních problémů a celkově ovlivňuje mnohé pochody v organismu. Odhaduje se, že problém překyselení se v našich končinách může v nějaké míře dotýkat až 80 % obyvatelstva.

Vyšší procento žen, které mají jednak problém „jak otěhotnět“, ale také třeba i po umělém oplodnění následně “potratí” souvisí právě s tímto překyselením organismu. Další příznaky překyselení mohou být nadváha, bolesti svalů, únava a jiné i závažnější zdravotní problémy.

Jak řeší problémy spojené s neúspěšným těhotenstvím  přírodní medicína

Když už jsme si popsali, jaké mohou být také příčiny neúspěšného těhotenství (v případě, že rozmnožovací orgány ženy jsou v podstatě v pořádku), asi vás příliš nepřekvapí, že např. němečtí lékaři přírodní medicíny používají při léčbě neplodnosti kombinaci dvou základních metod.

Na začátku se používá efektivní detoxikační – odkyselovací program (Půst pro zdraví nebo Zásaditý ozdravný program). Ten zajistí počáteční odkyselení organismu. Následně se používá plnohodnotná výživa.

Ta zajistí nejen dostatek živin, ale také to aby se organismus znovu v krátké době nezakyselil. Tím se de facto působí celkově na organismus a na hlavní příčiny. To je zatím ten nejlepší postup, jaký se dá při odstraňování problému použít.

Podobný postup podle našich informací úspěšně používají při léčbě neplodnosti i lékaři přírodní medicíny v USA a v Ruské federaci.

Tento postup zajišťuje celkovou změnu vnitřní biochemie organismu a je tedy vynikajícím krokem, který každá žena může před těhotenstvím podstoupit.

Samozřejmě podobný způsob regenerace je vhodný i pro muže, kde případná neplodnost může mít podobné příčiny.

I u mužů je problém překyselení a nedostatek některých živin aktuální a stojí za jejich mnohými zdravotními problémy včetně nekvalitního spermatu a potížemi s erekcí.

Neplodnost žen  může mít více příčin

Cílem tohoto článku není popisovat všechny příčiny, které mohou narušovat schopnost ženy přivést na svět nového potomka.  Je jich více. Rozhodující je přístup přírodní medicíny, která se snaží odstranit všechny příčiny, a to SOUČASNĚ. A pak nějakou dobu nechat organismus působit nové podmínky.

  A to je zatím nejlepší přístup, který k řešení zdravotních problémů existuje. Tento přístup uplatňujeme v Centru řízené regenerace.

  Naše regenerační programy kromě plánu plnohodnotné nezakyselující výživy obsahují ještě další regenerační prvky, které přírodní medicína pokládá za důležité při upevňování zdraví. 

Pro řešení problémů s otěhotněním se nejlépe hodí univerzální Regenerační program se standardní plnohodnotnou výživou podle lékařů přírodní medicíny. Pokud máte jen tento hlavní problém, můžete se s programem seznámit (je tam i video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Univerzální regenerační program se standardní plnohodnotnou výživou podle lékařů přírodní medicíny (po kliknutí najdete více informací)

Upozornění: Pokud máte více zdravotních problémů současně, raději nám je v emailu popište (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a vybereme pro vás nejvhodnější regenerační program. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2017, revize 2020

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013).

Oblastí zdraví, výživy a regenerace organismu se zabývá více než 30 let, z toho 15 let profesionálně. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. a publikuje především na internetu.

K datu copyrightu zveřejnil desítky odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector