Kašel léčba – Vše o zdraví

Vyzkoušejte odzkoušené babské rady na suchý i dráždivý kašel. ✔️ Pokud nechcete hned léčiva a pomoci sobě nebo vašemu dítěti přírodně, zkuste tyto babské rady. Určitě je znáte – z dětství.

Trápí vás suchý či dráždivý kašel? Mámě pro vás osvědčené babské rady na kašel

Dráždivý kašel je jeden z příznaků respiračního onemocnění. Přichází vždy v době, kdy to nejméně potřebujeme. Stává se tak například při přechodu z chladného prostředí do teplého. Nepříjemný může být také ve večerních hodinách.

Spouštěčem dráždivého kašle může být cokoliv, ale obvykle se jedná o příznak nachlazení, zvláště v zimních měsících. Onemocnění dýchacích cest nás může nepříjemně potrápit. Opakované kašlání nás vysiluje a cítíme se tak více unavení.

Na trhu existuje nespočet přípravků pro léčbu kašle a nachlazení, když už je ouvej, poradí vám s výběrem lékárnice či lékárník. Léčivo na předpis poté doporučí lékař.

A proto než vyrazíte do lékárny, zkuste vyzkoušet zaručené rady našich babiček proti kašli. Mějte však na paměti – pokud není kašel dlouhotrvající a nepřidají-li se k němu další – možná onemocnění (teplota, bolest hlavy, zimnice apod.

), je možno ho zmírnit či rovnou porazit s pomocí osvědčených rad našich babiček a prababiček. Jestliže však kašlete více, než 10 dnů v kuse, kašel se zhoršuje či nemůžeme dýchat – je potřeba ihned zamířit do lékárny anebo ordinace praktického lékaře.

A to platí, i pokud se kašel zhorší třeba v průběhu 2 dnů! Nepodceňte první příznaky a zabojujte hned od začátku.

Ne nadarmo se babičkám říkávalo ‘‘babky bylinkářky,,. Velice dobře znaly zázračné účinky bylin a tyto vědomosti si předávaly z generace na generaci. Na zimní měsíce se připravovaly celé jaro a léto.

Kašel léčba - Vše o zdraví

Připravit se na období kdy je nachlazení daleko častější můžete i Vy. Pokud máte možnost, sbírejte na jaře a v létě bylinky, plody keřů, květy a plody stromů. Sbírat můžete jitrocel, heřmánek, plody šípků a také lipový květ. Bylinky a květy se nejčastěji suší. V zimních měsících z nich pak vaříme lahodné čaje. Z šípků naopak můžeme uvařit šťávu, nebo také sirup.

1. Podpořte vaši imunitu

Nejdůležitější je prevence. Základem dobré obranyschopnosti je podpořit imunitní systém. Imunitní systém je pro nás velice důležitý. Ke zdravé funkci imunitního systému, bychom měli doplňovat především vitamín C a D.

Vitamín C najdeme nejvíce v citrusech jako je například citrón či mandarinka.

Vitamín D je obsažen v mořských rybách, ale bohatým zdrojem jsou také játra.

To však určitě není vše. Zásadní je i pohyb, vyvážená strava, příjem minerálů a obecně – zdravá životospráva. Já jen doplním – mě poslední roky pomáhá Colostrum – třeba to od LR Health. A co že je to Kolostrum? Nahlédněte do našeho článku.

2. Bylinný čaj na kašel od babičky

Pokud k nachlazení již došlo je ho důležité začít řešit okamžitě. Podchyťte kašel již v prvopočátku. Pokud zpozorujete první příznaky, je nejlepší začít s prevencí okamžitě. V takovém případě můžete začít podávat bylinný čaj.

  • 1 polévková lžíce květu bezu černého
  • 2 polévkové lžíce květu lípy srdčité
  • 1 polévková lžíce meduňky lékařské
  • 1 kávová lžička citronu
  • 1 lžíce medu

POSTUP:

Směs bylin přelijeme horkou vodou a necháme louhovat 10 minut a scedíme. Čaj můžete popíjet během dne kdykoliv.

3. Bezová šťáva

Bylinné čaje můžete osladit domácí šípkovou nebo bezovou šťávou. I tu si můžete připravit v létě a poté vytáhnout ze sklepa v době, kdy na vás budou útočit všemožné bacily a viry.

  • 2,5 litrů vody
  • 40 ks bezových květů
  • 3 ks citronu
  • 80 g kyseliny citronové
  • 1 kg cukru (nebo dle chuti)

POSTUP:

Květy bezu opatrně opláchneme studenou vodou. Květy vložte do 2,5 litrů vody spolu s citronem a nechte louhovat do druhého dne.

Druhý den květy s citronem vyndejte a výluh přeceďte do většího hrnce. Přidejte cukr spolu s kyselinou citronovou a zahřívejte do bohu varu. Hotovou šťávu ještě horkou přelévejte do vyvařených sklenic. Sklenice zavíčkujte a otočte hlavou dolů. Skladujte v chladu.

4. Sirup z cibule

Pokud nemáte rádi bylinné čaje, můžete vyzkoušet domácí sirup s cibulí a medem. Cibule má protizánětlivé účinky, a proto ji i naše babičky používaly při léčbě nachlazení a nesměla chybět v žádné kuchyni.

  • 2-3 střední cibule
  • 3 lžíce medu

POSTUP:

Cibuli nakrájíme na malé kousky. Vložíme do misky společně s medem, necháme několik hodin odležet. Cibule mezitím pustí šťávu. Podáváme po lžičkách 3-5x denně.

5. Tvarohový obklad

Pro léčbu kašle je dobré podpořit také vykašlávání. Již od pradávna si naše babičky dělaly různé zábaly a obklady. Nejvíce osvědčený je pak tvarohový obklad.

  • 250 g tvarohu
  • 3 stroužky česneku
  • lžičku sádla

POSTUP:

Tvaroh zahřejeme na tělesnou teplotu přidáme prolisovaný česnek a směs tvarohu a česneku zabalíme do pleny. Hrudník potřeme sádlem a přiložíme na něj obklad. Takto nanesený obklad převážeme ještě ručníkem. Necháme působit 1 hodinu.

Obklad můžeme opakovat několikrát denně, ale vždy si připravíme nový.

6. Priessnitzův zábal

Pokud jste už někdy slyšeli jméno Priessnitz – víte, že jeho postupy prostě fungují. Pomoci od suchého a dráždivého kašle vám může osvědčený Priessnitzový zábal.

Jak si Priessnitzův zábal proti kašli připravit? Je to opravdu jednoduché – na vhodné místo (nejčastěji krk či oblast plic) nejprve přiložíme látku namočenou ve studené vodě. Látku pečlivě utáhneme – musí opravdu přiléhat ke kůži. Díky studenému obkladu se zúží cévy v místě jeho působení. Na látku poté přiložíme igelit či folii – neprodyšnou vrstvu.

V této chvíli se teplota pod obkladem stabilizuje, stažené cévy se postupně rozšiřují a místo se díky tomu prokrví. Obklad aplikujte po dobu 2 – 3 hodin.

Velmi příznivé účinky na vykašlávání má také inhalace páry.

7. Inhalace

Já osobně ji doporučuji – skvělé jsou v tomto éterické oleje, které jsou na bylinné základu. Občas využívám i bylinné kapky či tinktury.

  • hrnec
  • horká voda
  • esenciální olej
  • ručník

POSTUP:

Do hrnce nalijte horkou vodu. Přidejte několik kapek esenciálního oleje. Použít můžete například eukalyptus. Hlavu si zakryjte ručníkem a těsně nad hrncem, inhalujte teplé páry.

Zajímavé:  Med Ucinky Na Zdravi?

Inhalace je velice příznivá k uvolňování horních cest dýchacích, ale také napomáhá k roztažení průdušnice a k následnému vykašlávání.

8. Mrkvový sirup od babičky

Právě mrkvový sirup je další zbraní, kterou oceníte jak při kašli, tak při potížích s průdušky. Tento sirup si snadno připravíte doma.

  • hrnec
  • ½ litru mrkvové šťávy
  • 4 – 5 lžic medu

Do většího hrnce dáme půl litru čerstvé mrkvové šťávy a čtyři lžíce medu. Chvíli zahříváme a mícháme, nesmíme však obsah nechat vařit. Poté necháme vychladnout. Užíváme pětkrát denně jednu lžičku, dokud problémy neodezní.

9. Odvar z vlašských ořechů

Pro tento odvar si připravte

  • 12 – 15 vyloupaných ořechů
  • ½ litru vody
  • med na oslazení

POSTUP:

Asi 12 vyloupaných vlašských ořechů dejte do půl litru vody, nechejte alespoň čtyři hodiny louhovat. Poté rychle provařte – následně nechte zchladnout a nálev oslaďte medem.

Pijte až 3× denně. Tento nápoj je údajně skvělý, když potřebujete podpořit odkašlávání. Do dvou dnů byste již mohli cítit první náznaky zlepšení.

10. Česneková meducína našich babiček

Není to sice žádná lahůdka – česnek sice nechutná všem, ale doporučujeme tento recept vyzkoušet, až vám bude ouvej. Šest stroužků česneku najemno nakrájíme, zalijeme 250 ml vody a přidáme 8 lžic cukru. Tento základ poté provaříme maximálně 10 minut. Takto vzniklý odvar poté necháme vychladnout, scedíme a dáme do ledničky. Užívá se 3× denně.

Další rady od našich babiček

Pokud Vás trápí kašel převážně ve večerních hodinách, otevřete si před spaním okno a místnost vyvětrejte. Vlhký vzduch napomáhá k roztažení průdušnice. Vzduch zvlhčíte i tak, že do místnosti pověsíte mokré prádlo. Od dráždivého kašle před spaním a během noci, Vám také pomůže vyvýšený polštář.

Kašel léčba - Vše o zdraví

Stejně jako u jiných nemocí je důležitý mít neustálý přísun tekutin, dodržovat klidový režim a dopřát si dostatek spánku.

Příznaky nachlazení nepodceňujte. I přes to, že lze nachlazení vyléčit doma, někdy je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Pokud se Váš stav zhoršuje, máte zvýšenou teplotu či horečku, špatně se vám dýchá a při dýchání vydáváte sípavé zvuky, vyhledejte ihned raději lékaře.

Babské rady na kašel – suchý i dráždivý

Aktuální článek: Babské rady na kašel – 100% ověřené v praxi

Léčba kašle podle typu, příčiny a délky trvání

Kašel jako obranný mechanizmus

Akutní suchý kašel a jeho léčba dle příčiny

Akutní infekce dýchacích cest – nejčastější příčina akutního kašle. Postihuje horní cesty dýchací (nos, nosohltan, ústní část hltanu). Vlivem infekce vzniká zánět horních cest dýchacích. Ten je často provázen otokem a překrvením dýchací sliznice a dochází k dráždění k suchému kašli. Suchý kašel může být obtěžující hlavně v noci.

Vzhledem k tomu, že nečistí dýchací cesty, dá se nazvat i kašlem neúčelným. Ve většině případů je původcem virová infekce. Virová infekce horních cest dýchacích velmi často přechází v infekci dolních cest dýchacích (průdušnice a průdušky), což vede k přechodu na vlhký kašel (se zvýšenou produkcí hlenu).

Neproduktivní kašel může být charakteristický i změnou zabarvení hlasu, který se stává chraplavým a zastřeným. Hrubý, dráždivý kašel nejčastěji provází zánět hrtanu (laryngitida) a zánět hrtanu a průdušnice (laryngotracheitida).

Suchý štěkavý kašel s dušností však může provázet i závažnější onemocnění jako je akutní virový zánět hrtanu a průdušnice (akutní subglotická laryngitida), kde je nutné rychle navštívit lékaře.
U suchého kašle používáme antitusika – léky, které tlumí kašlací reflex a snižují dráždivost ke kašli.

Vdechnutí cizího tělesa  – potrava, zvratky, prach a jiné relativně malé věci (hlavně u dětí). Ke kašli může dráždit i cizí těleso ve zvukovodu.
Netlumit kašel! Nutno vyhledat lékařskou pomoc.

Černý kašel – vzácnější onemocnění provázející záchvaty dávivého suchého kašle může vyvolat až zvracení. Bakteriální onemocnění je nutné léčit antibiotiky a kašel je dobré tlumit antitusiky. V dnešní době očkování minimalizovalo toto onemocnění, a pokud se objeví, tak je již v mírnější formě.

U suchého kašle používáme antitusika.

Plicní embolie – ucpání krevního řečiště v plicích většinou krevní sraženinou. Jedná se o životu ohrožující stav. Pacient je dušný a vykašlává narůžovělý zpěněný hlen.

Léčbu určuje lékař.
Selhávání levostranného srdečního oddílu – projevuje se v noci při ulehnutí na lůžko. Dochází ke zhoršení dýchání a dráždění ke kašli. Takto postižený si dává více polštářů pod hlavu, aby mohl spát. Kašel se dostavuje po námaze nebo po ulehnutí na lůžko.

  • Léčbu určuje lékař.
  • Akutní vlhký kašel a jeho léčba dle příčiny

Akutní zánět průdušek (bronchitida) – většinou virové onemocnění provázené vlhkým kašlem. Díky kašli se z dýchacích cest odvádí hustý hlen obsahující patogeny a tím se dýchací cesty čistí.

Ulpívání hlenu v dýchacích cestách by mohlo vést k rozvoji komplikovanější infekce, například po virovém onemocnění následuje bakteriální a pacient se musí léčit antibiotiky.

Ústupu kašle a čištění dýchacích cest napomáhají mukolytika – léky usnadňující vykašlávání hlenu.

Zápal plic či jiné bakteriální onemocnění dýchacích cest – podstatou onemocnění je bakteriální infekce, která je nutná léčit antibiotiky. Onemocnění doprovází produktivní kašel. Hlavně v počátku onemocnění je kašel velmi vyčerpávající.

Ústupu kašle a čištění dýchacích cest napomáhají mukolytika.

  1. Akutní exacerbace CHOPN – náhlé zhoršení dříve stabilního stavu CHOPN (chronické obstrukční plicní nemoci), jehož příčinou bývá nejčastěji infekce dýchacích cest a znečištění ovzduší, zejména v zimním období.
  2. Protrahovaný kašel a jeho léčba dle příčiny

Ústupu kašle a čištění dýchacích cest napomáhají mukolytika.

Zánět nosu a vedlejších nosních dutin (rinosinusitida) je zánět výstelky dutiny nosní a vedlejších nosních dutin.

Projevuje se sekrecí z nosu, poškozením nosní sliznice, huhňavostí, kašlem, bolestí hlavy někdy i bolestí uší. Dráždění ke kašli je vyvoláno sekrecí hlenu z nosu nebo vedlejších nosních dutin.

Pokud je kašel suchý, používáme antitusika. Při vlhkém kašli používáme mukolytika.

Zvětšení nosní mandle (odborně adenoidní vegetace) představuje shluk zbytnělé lymfatické tkáně vytvořené u zadní stěny nosohltanu.

Jedná se o onemocnění dětského věku, které vzniká jako následek častého zánětu a infekce.

 Mezi příznaky zvětšené nosní mandle patří dýchání otevřenými ústy, chrápání, huhňání, častá rýma, opakované záněty středního ucha, nedoslýchavost, protrahovaný kašel, neprospívání nebo opakované infekce dýchacích cest.

Léčbu je nutné konzultovat s lékařem.

Zajímavé:  Negativní těhotenský test - Vše o zdraví

Zánět průdušnice a průdušek – přetrvávající zánět dolních dýchacích cest způsobený nedoléčenou bakteriální infekcí, která se může opakovat a způsobovat přerušovaně kašel (převážně vlhký) v období několika týdnů. Léčba cílenými antibiotiky po přesné identifikaci patogenů.

Ústupu kašle a čištění dýchacích cest napomáhají mukolytika.

Chronický suchý kašel a jeho léčba dle příčiny

Chronická sinusitida (postnasální drip). Pacient s chronickou sinusitidou má ucpaný nos, přetrvávající výtok z nosu, bolesti v obličeji a pocity zatékání do nosohltanu – někdy s trvalým popotahováním nebo snahou o odkašlání.

Při vyšetření bývá patrný zánět sliznice nosohltanu a zduřelá nosní sliznice. Typické je chrápání, u dětí huhňavý hlas a poruchy sluchu (často spojené s hypertrofií adenoidní vegetace). Dráždění ke kašli je vyvoláno sekrecí hlenu z nosu nebo vedlejších nosních dutin.

Ústupu kašle a čištění dýchacích cest napomáhají mukolytika.

Průduškové astma je chronické, celoživotní onemocnění dýchacích cest, které může vzniknout v kterémkoliv věku. Astma je onemocnění spojené s obstrukcí, zánětem a zvýšenou reakcí dýchacích cest na podněty. Dochází při něm k záchvatům dušnosti nebo kašle na podkladě zúžených dýchacích cest. Jde o nejčastější chronické onemocnění dětského věku (10-15 %).

Kašel u astmatu je často jediným projevem tohoto onemocnění. Kašel u astmatu je provokován alergenem, námahou, smíchem, chladným vzduchem a vyskytuje se nejčastěji během noci nebo v časných ranních hodinách.
Léčba kašle u astmatu je nastavována lékařem. Záchvatovitý typ kašle u astmatu zlepšují bronchodilatancia – léky uvolňující křečovité stažení průdušek.

Gastroezofageální reflux vzniká při porušení svalového svěrače, který brání návratu obsahu žaludku do jícnu. Tento obsah se může dostat z jícnu do dýchacích cest, což je podráždí a vyvolá kašel. Bývá také doprovázen pálivou bolestí za hrudní kostí. Léčba kašle u gastroezofageálního refluxu je určována lékařem.

Karcinom plic – dlouhotrvající kašel je typickým příznakem nádoru plic. Kašel bývá nejdříve suchý, pak se mohou přidat zánětlivé komplikace a vznikne kašel produktivní. Silní kuřáci často kašlou chronicky, zde je důležitá změna frekvence a charakteru. Přítomnost hlenu s příměsí krvi bývá přítomna u 20 – 30 % pacientů. Především kuřáci by měli navštívit plicního lékaře a podstoupit včasnou diagnostiku pro neodkladnou léčbu. Růst nádoru v dýchacích cestách je kromě kašle často doprovázen úbytkem na váze.
Léčba kašle u karcinomu plic je určována lékařem.

Polékový kašel je typický pro pacienty užívající ACE-inhibitory, což jsou látky, které snižují krevní tlak. Po změně léčby vysokého krevního tlaku lékařem, kašel do několika týdnů (uvádí se čtyři) vymizí.Další léky, které způsobují kašel, jsou betablokátory, léky, které snižují mimo jiné tepovou frekvenci. Ústupu kašle napomůže změna léků.

Intersticiální plicní choroby jsou velmi početná skupina onemocnění, kterou spojuje zmnožení plicního vaziva (intersticia) díky přítomnosti zánětu. Nejznámější je sarkoidóza. Výsledkem těchto onemocnění je dušnost, snížení plicních funkcí a možná přítomnost kašle.
Léčba kašle u intersticiální plicní choroby je určována lékařem.

Psychogenní kašel – Hysterie, nervová labilita, zlozvyk. Může být důsledkem emocí či neuvědomělým projevem vzdoru. Mívá vazbu na stresující okolnosti. Psychogenní kašel postihuje častěji ženy mladšího věku. Nevyskytuje se v noci, což může původ psychogenního kašle potvrdit. Účinnou léčbou může být psychoterapie.

Chronický vlhký kašel a jeho léčba dle příčiny

Chronický zánět průdušek – tento problém mají zejména kuřáci nebo lidé vystavení látkám, které je dráždí ke kašli. Opakovaně prodělávají záněty průdušek a nepřetržitě každé ráno je obtěžuje produktivní kuřácký kašel. Ústupu kašle a čištění dýchacích cest napomáhají mukolytika.

CHOPN  (chronická obstrukční plicní nemoc) je chronické zánětlivé onemocnění charakterizované omezením průtoku vzduchu v průduškách vznikající poškozením dýchacích cest. Příčinou vzniku CHOPN je nejčastěji kouření. U CHOPN je kromě produktivního kašle přítomna i výrazná dušnost.

CHOPN provází velmi často opakované infekce dýchacích cest, které mohou mít těžší průběh než u zdravých jedinců. Tomuto stavu říkáme exacerbace a ty jsou vždy provázeny produktivním kašlem. Někteří pacienti s CHOPN mimo exacerbace nekašlou. Částečnému ústupu kašle a čištění dýchacích cest napomáhají mukolytika.

Celkovou léčbu CHOPN určuje lékař.
Bronchiektázie je nevratné rozšíření průdušek. Onemocnění je zánětlivé a způsobuje vysokou tvorbu hlenu. Očistný proces řasinkami dýchacích cest je porušený a odvod hlenu tedy ztížený. Hlen je hnisavý, často zapáchající.

Ranní záchvaty produktivního kašle mohou být velmi namáhavé a obtěžující.
Ústupu kašle a čištění dýchacích cest napomáhají mukolytika. Celkovou léčbu bronchiektázie určuje lékař.

Cystická fibróza je vrozené onemocnění způsobující mimo jiné tvorbu abnormálně hustého hlenu v dýchacím a trávicím ústrojí. Projevy v rámci dýchacích cest jsou závažné a objevují se v každém období života. Kojenci hlen polykají s následným zvracením.

V pozdějším věku je nejčastějším projevem kašel (suchý, dráždivý nebo produktivní, spojený s hnisavou expektorací), který je dán opakovaným vzplanutím plicních infekcí. Někteří nemocní kašlou stále, jiní mají období bez kašle.

Léčba kašle u cystické fibrózy je určována lékařem.

Tuberkulóza – je infekční onemocnění bakteriálního původu. Tuberkulózní kmeny nelze léčit běžným typem antibiotik. Léčba speciálními antibiotiky je dlouhá, nicméně úspěšná. U nás jsme sice proti ní očkování, ale to neznamená, že jí nemůžeme onemocnět. Výskyt je nízký, ale čím dál častěji se k nám dostává z východní části Evropy a jiných koutů světa. V počátku onemocnění je suchý kašel, později přechází v produktivní. Hlen je hnisavý, často s příměsí krve. Ústupu kašle a čištění dýchacích cest napomáhají mukolytika. Celkovou léčbu tuberkulózy určuje lékař.

Trápí Vás chřipka, kašel, nachlazení? – Brněnská lékárna – Váš partner pro zdraví

Trápí Vás chřipka, kašel, nachlazení?

Nachlazení je taktéž označováno jako nasofaryngitida, rinofaryngitida, akutní koryza nebo rýma. Jde o snadno šiřitelné infekční onemocnění horních cest dýchacích.

Nachlazení mohou způsobit více než dvě stovky virů, nejčastěji jde o rhinovirus, který stojí za 30 až 80 % všech případů. Jedná se o RNA virus z čeledi Picornaviridae. Za nachlazením však mohou stát i jiné viry.

10–15 % případů způsobují koronaviry, dalších 5–15 % případů je zaviněno chřipkovým virem.

Nachlazení obvykle začíná bolestí v krku po dobu pár dnů. Vzápětí nastupuje rýma, ucpaný nos, čtvrtý nebo pátý den přichází kašel.

Nejběžnějšími příznaky nachlazení jsou kašel, rýma, ucpaný nos a bolesti v krku. Další symptomy mohou zahrnovat bolesti svalů (myalgie), pocit únavy, bolesti hlavy a ztrátu chuti k jídlu. Bolest v krku se dostavuje u přibližně 40 % lidí, zatímco kašel u přibližně 50 % nemocných.

Zajímavé:  Kalorické tabulky - Vše o zdraví

U dospělých není horečka běžná, ale je možná, občas dojde jen ke zvýšení teploty. U dětí k horečce dochází častěji. Rýma se v počátku projevuje bohatou vodnatou sekrecí, později dostane hlenovitý vzhled a je hustší. Zelený až žlutozelený hlen může být příznakem, že se k nachlazení přidala bakteriální infekce, například vedlejších dutin nosních.

Nachlazení mívá trvání okolo jednoho týdne. Během prvních tří dnů je nakažlivé. Je vhodnější zůstat doma a odpočívat. Pokud potíže po týdnu přetrvávají, hlen je žlutozelený a vyskytuje se horečka, je vhodné navštívit lékaře a zhodnotit možnou léčbu antibiotiky vzhledem k možnosti pokračující bakteriální infekce.

Někdy se může stát, že se zamění příznaky nachlazení s alergií.

Virus nachlazení se obvykle přenáší jedním či dvěma hlavními způsoby, a to buď vdechnutím či pozřením kapének ve vzduchu obsahujících virus případně kontaktem s infikovaným nosním hlenem nebo kontaminovanými předměty.

Dnes je možné v lékárně zakoupit domácí CRP test a ověřit si sami, zda je vhodné nasazení antibiotik či ne. CRP (C-reaktivního proteinu) je bílkovina, která je tvořena v játrech. Jeho hladina v krvi se zvyšuje při zánětlivých onemocněních.

Jak odlišit nachlazení a chřipku? Chřipková sezóna trvá obvykle od podzimu do jara, nachlazením může člověk onemocnět téměř kdykoliv.

Příznaky Nachlazení Chřipka
Horečka Někdy, mírná Vysoká
Bolest hlavy Občas Běžně
Bolesti celého těla, svalů Mírné Běžné, často kruté
Slabost Občas Běžně, trvání až 2–3 týdny
Schvácenost, extrémní vyčerpání Nikdy Na začátku onemocnění běžně
Ucpaný nos Běžně Občas
Kýchání Běžně Občas
Bolest v krku Běžně Občas
Bolest na hrudi, kašel Mírné, suchý kašel Časté, často těžké
Komplikace Ucpání drenáže vedlejších dutin nosních, zánět středního ucha Zánět vedlejších dutin nosních, zánět průdušek, zápal plic, který může ohrožovat život
Prevence Časté mytí rukou, vyhýbání se kontaktu s nakaženými osobami Časté mytí rukou, vyhýbání se kontaktu s nakaženými osobami, každoroční očkování
Léčba Nosní kapky, léky na snížení teploty a úlevu od bolesti Nosní kapky, léky na snížení teploty a úlevu od bolesti. Volně prodejné kombinované preparáty proti nachlazení by neměly být podávány malým dětem. U těžkých případů lze použít antivirotika

Lékařské ošetření neodkládejte u dospělých při nesnesitelné bolesti na hrudi, bolesti hlavy, silné dušnost, závratích, zmatenosti, neustávající zvracení. U dětí je nutné být více na pozoru a varovnými příznaky jsou těžké nebo zrychlené dýchání, modravé zbarvení kůže, nechuť pít, letargie a spavost, dráždivost, příznaky, které se zlepšovaly, ale najednou se zhoršují, horečka s vyrážkou.

Jediným účinným způsobem prevence nachlazení je fyzicky zabránit šíření virů. Jedná se o pečlivé mytí rukou a nošení obličejových roušek.

U virových infekcí se léčba věnuje tlumení příznaků. Pro úlevu od bolesti se nasazují analgetika, pro snížení horečky antipyretika (ibuprofen, paracetamol).

Když infekci provází kašel, volíme zpočátku antitusika, léky tlumící projevy suchého dráždivého kašle (dropopizin, butamirát). Když přejde kašel do produktivní formy s hlenem, podpoříme jeho vykašlání expektorancii a mukolytiky (ambroxol, acetylcystein).

Pro zprůchodnění nosu používáme hypertonické roztoky mořské vody. Je vhodné zvýšit příjem vitaminu C a zinku.

Při léčbě nachlazení je možné využít i homeopatických preparátů. Homeopatie je přírodní a zcela bezpečná léčebná metoda. Cílem a posláním homeopatické léčby je obnovení zdraví a harmonie organismu, nikoli jen potlačování příznaků onemocnění, aniž by byla odstraněna jejich příčina.

Využívá k léčbě takzvaných homeopatik. Homeopatika se rozdělují na jednosložková a vícesložková, tedy směsi jednosložkových homeopatik. Homeopatika jsou k dispozici ve formě cukrových globulí (kuliček), granulí, tablet, lihových kapek, sirupů, mastí, gelů a čípků.

Vhodnou formulaci volíme podle léčebné potřeby.

Přípravek OSCILLOCOCCINUM

Obsahuje léčivou látkou v 1 dóze s 1 g perorálních granulí (Anas barbariae, hepatis et cordis extractum 200 K). Pomocnými látkami jsou sacharóza, monohydrát laktózy. Jedná se o homeopatický přípravek bez schválených léčebných indikací.

Děti í dospělí užívají preventivně užívat 1 dózu týdně. Od prvních příznaků nachlazení je nutné užít 1 dózu, co možná nejdříve a následně užívat 1 dózu 3x denně po dobu 1 až 3 dnů.

Celý obsah jedné dózy se nechává rozpustit pod jazykem nebo v malém množství vody.

Přípravek STODAL

Jedná se o tradiční rostlinný léčivý přípravek používaný na všechny typy kašle. Přípravek mohou používat dospělí, mladiství a děti od 2 let.

Děti od 2 do 4 let mohou přípravek užívat pouze po poradě s lékařem. Použití tohoto tradičního rostlinného léčivého přípravku je založeno výhradně na zkušenosti z dlouhodobého použití.

Jedná se o homeopatický přípravek bez schválených léčebných indikací.

  • Obvyklé dávkování přípravku je:
  • Děti od 2 do 4 let: užívá se ½ čajové lžičky (2,5 ml) 3-5x denně.
  • Děti od 2 do 4 let mohou přípravek užívat pouze po poradě s lékařem.
  • Děti od 5 do 11 let: užívá se 1 čajová lžička (5 ml) 3-5x denně.
  • Dospělí a mladiství od 12 let: užívá se 1 polévková lžíce (15 ml) 3-5x denně.

Přípravek užívejte nejdéle 10 dnů. Pokud se příznaky zhorší nebo se nezlepší do 5 dnů u dospělých nebo do 3 dnů u dětí, poraďte se s lékařem.

  1. Tento léčivý přípravek obsahuje 1,74% V/V ethanolu Protože nejsou k dispozici dostatečné údaje o používání přípravku u těhotných a kojících žen, a protože přípravek obsahuje ethanol, jeho užívání v období těhotenství a kojení se nedoporučuje.
  2. Přípravek DROSETUX NEO
  3. Přípravek DROSETUX NEO je homeopatický léčivý přípravek užívaný tradičně v homeopatii k léčbě suchého kašle, dráždivého kašle nebo jiných forem neproduktivního kašle.
  4. Doporučená dávka přípravku je:
  5. Děti mladší 5 let: 2,5 ml sirupu 3-4x denně.
  6. Děti starší 5 let: 5 ml sirupu 3-5x denně.
  7. Dospělí: 15 ml sirupu 2-3x denně.
  8. U dětí do 2 let by měla být léčba kašle vždy konzultována s lékařem.
  9. Pokud se po 3 dnech léčby nebudete cítit lépe nebo pokud se Vám přitíží, musíte se poradit

s lékařem. Bez porady s lékařem přípravek užívejte nejdéle 5 dní.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector