Káva v těhotenství – Vše o zdraví

 Je vhodné pít kávu v těhotenství?Káva v těhotenství - Vše o zdraví

Nedovedete si představit ráno bez šálku kávy?  Asi víte, že kofein byste v tuto chvíli neměla. Skvělou alternativou je redespresso (espresso z rooibosu). Když si ho připravíte v kávovaru, vypadá jako italské espresso, ale chutná jako čaj (i když spousta lidí říká, že chutná jako káva).

Co je redespresso?

Je to espresso z čaje rooibos. Ten je přírodně bez kofeinu. Navíc tato alternativa je i zdraví prospěšná. Díky speciální úpravě má redespresso 10x více antioxidantů než klasický rooibos. Co je ale v tuto chvíli pro vás velmi důležité, je jeho obsah minerálů a vitamínů.

Můžu pít čaj v těhotenství? 

Máte ráda čaje a hledáte, který je pro vás v době těhotenství vhodný? Zelené a černé čaje obsahují až 50mg kofeinu (resp teinu) na šálek. To není zrovna málo. Skvělou volbou je rooibos. Je bez kofeinu. Redespresso je speciálně zpracovaný rooibos, který si vychutnáte jako čaj či jako skvělé čajové espresso nebo cappucinno, které vám nahradí kávu.

Proč není kofein v době těhotenství vhodný?

Obecně lékaři nedoporučují pít kávu ani čaj, protože oba nápoje obsahují kofein. Kofein má stimulační účinky a to není vhodné pro vás a už vůbec ne pro miminko. Klinické studie poukazují na snížení hmotnosti plodu v souvislosti se vstřebáváním kofeinu. Konzumace kofeinu má diuretický účinek a způsobuje časté močení, tím těhotným ženám zatěžuje nadledviny a játra.

Co káva bez kofeinu?

Kofein se z kávy odstraňuje uměle- a to dvěma způsoby (chemickou cestou či za použití vysokých teplot). Oba způsoby kávové zrnko naruší.

O kvalitě, vůni, chuti takto upravené kávy se vedou dlouhosáhlé debaty a mnozí kavárníci budoucím a kojícím maminkám říkají, ať si radši objednají normální kávu. S redespressem nemusíte dělat kompromisy.

Můžete si vychutnat lahodný nápoj a nemusíte se bát, že jeho pitím ublížíte miminku.

Jak a proč nám  redespresso (z čaje rooibos) v těhotenství pomáhá?

Protože obsahuje spoustu vitamínů a minerálů, které Vám níže přiblížíme:

  • železo = hlavní manažer distribuce kyslíku v našem těleKáva v těhotenství - Vše o zdraví

Mnoho žen právě v době těhotenství trpí chudokrevností (nedostatkem železa). Rooibos obsahuje železo. Rooibos- de facto bylinný čaj- neobsahuje tanin a třísloviny (jako zelený a černý čaj), proto pomáhá lidskému organismu vstřebávat železo (na rozdíl od ostatních čajů) tedy pro těhotné a kojící ženy je skvělou prevencí proti chudokrevnosti..

  • zinek = důležitý pro metabolismus a látkovou výměnu

Zinek je stopový prvek podílející se významě na látkové výměně. Je důležitý pro náš metabolismus.Ovlivňuje tělesný růst a vývoj. Těhotným ženám pomáhá posilovat obranyschopnost organismu. Jeho nedostatek by mohl způsobit předčasný porod.

  • hořčík= důležitý pro nervový systém

Hořčík se účastní okolo 350 metabolických reakcí v těle. Je partnerem mnoha enzymů podílejících se na metabolismu energie, syntézy proteinů.

Hořčík pomáhá udržovat normální funkčnost svalů a nervů, udržuje stabilní srdeční rytmus, zdravý imunitní systém a v neposlední řadě také zdravé kosti a zuby.

Čemu hořčík prospívá v těhotenství? Umožňuje správný vývoj plodu a udržuje v rovnováze metabolismus matky. V době těhotenství je třeba hořčík stále doplňovat, protože dochází k jeho až o 10% větším ztrátám. 

ROOIBOS ESPRESSO SYPANÝ 

Káva v těhotenství - Vše o zdraví

             KOUPIT

ROOIBOS ESPRESSO V SOFT PODECH

                             KOUPIT

ROOIBOS ESPRESSO V NESPRESSO KAPSLI

Káva v těhotenství - Vše o zdraví                  koupit

Káva a její vliv na zdraví

Někdo se bez kávy neprobudí, jiný nemůže fungovat během dne a další prostě jen miluje její chuť. Káva je skutečným fenoménem, lidským potěšením i prostředkem, jak znova pocítit příval energie během náročného dne.

Obsahuje kofein, to všichni víme, ale víme přesně, jaký má káva vliv na naše zdraví? Kolik jí denně můžeme vypít, aby nám to neškodilo? A co přesně s námi dělá onen tajemný kofein? Je káva opravdu drogou, na které můžeme být závislí? Dejte si šálek vaší oblíbené kávy, pohodlně se usaďte a odhalte s námi veškerá tajemství vlivu kávy na lidské zdraví.  Abychom porozuměli tomu, co se děje v našem těle po vypití šálku kávového nápoje, měli bychom vědět něco o kofeinu. Tento alkaloid je známý především pro svou schopnost stimulace lidského nervového systému a srdeční činnosti. Díky tomu se stal nejrozšířenějším stimulantem na světě a lidé jej hojně využívají k tomu, aby potlačili únavu a probouzeli bdělost. Tvrzení, že káva dodává energii, je tedy nepravdivé. Kofein obsažený v kávě pouze stimuluje nervový systém a my máme pocit, že máme více energie. Ve společnosti se objevuje mnoho mýtů o škodlivosti kofeinu a stále více lidí přesvědčuje jiné o tom, že pití kávy škodí. Studie však tvrzení o negativním vlivu pití kávy nepotvrdily. Naopak se potvrdilo, že lidé, kteří pijí kávu, jsou méně ohroženi rizikem Parkinsonovy choroby v porovnání s těmi, kteří si tento nápoj nedopřejí vůbec. Kofein má také pozitivní vliv u cukrovky druhého typu. Káva v těhotenství - Vše o zdraví

Částečně je mu přisuzováno dokonce i to, že může být prevencí proti Alzheimerově chorobě. I když jsou tyto informace pro milovníky kávy jistě potěšující, je potřeba také upozornit, že všechny tyto pozitivní vlivy platí pouze, pokud to s kávou nepřeháníte. Kávu byste měli pít s mírou a nepřekračovat denní doporučenou dávku kofeinu. Mnozí totiž obviňují kofein z toho, že zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob. Vědci však toto nařčení nepodporují.

Dokázalo se, že pokud kávu pijeme v přiměřeném množství a jsme zdraví, riziko problémů se srdcem nebo s vysokým krevním tlakem pití kávy nijak negativně neovlivňuje. Kolik šálků kávy si tedy můžeme dopřát a jaká je doporučená denní dávka kofeinu? Odborníci doporučují vypít maximálně pět šálků kávy denně a denní dávka kofeinu by neměla překročit 400 mg.

Káva v těhotenství - Vše o zdraví Káva v těhotenství - Vše o zdraví

Člověk by si řekl, že množství kofeinu, který denně dodáme tělu konzumací kávy, nejvíce ovlivňuje počet šálků, které vypijeme. Do jisté míry je to pravda, ale nejvíce ovlivňuje celkové množství kofeinu způsob přípravy a druh kávy. Velmi důležité je i namletí. Obecně se dá říci, že čím jemněji jsou kávová zrna umletá, tím více kofeinu najdeme v hrníčku oblíbeného nápoje.

Velmi podstatná je i doba louhování, proto nejvíce kofeinu je v kávě připravované v džezvě a ve filtrované kávě. Když také porovnáme větší espresso lungo a maličké chuťově výrazné ristretto, překvapivě je více kofeinu v espresso lungo, protože při jeho přípravě byla káva extrahována pomaleji.

Pokud se zaměříme na druh kávy, pak Robusta, která se nachází v levnějších kávových směsích a také v rozpustných kávách, obsahuje kofeinu více než kvalitní káva typu Arabika.

Pro lepší představu, šálek filtrované Robusty má obsah kofeinu v rozmezí od 140 do 200 mg a šálek filtrované kávy typu Arabika pouze 80 až 130 mg.

Obsah kofeinu v rozpustné kávě je pak asi 90 mg, v ristrettu naleznete přibližně 75 mg a po vypití espresso lungo dodáte do těla asi 150 mg kofeinu.

I když se kofein považuje za drogu, protože na něm vzniká závislost, určitě se neděste. Pokud pijete kávu denně a váš denní příjem kofeinu je nad hranicí 100 mg, pak jste již pravděpodobně na kofeinu závislí. Nejste to však jen vy, ale i podstatná část moderní společnosti, která přiznává, že bez ranní kávy nemůže fungovat. Pokud kávu pít přestanete nárazově, mohou se objevit lehké abstinenční příznaky v podobě únavy, bolesti hlavy i mírné deprese. Ty však velmi brzy ustanou, většinou se jedná pouze o pár dní. Čekáte miminko, milujete kávu a všichni vás straší, že káva v těhotenství je absolutní tabu? Nevěšte hlavu. Konzumace kávy v rozumné míře (do 150 mg za den) neškodí budoucí mamince ani děťátku, tak zní závěr vědeckých studií. Kávu si tedy v těhotenství klidně dopřejte, ale zjistěte si, kolik miligramů kofeinu obsahuje šálek kávy, kterou jste zvyklá pít. Alternativou také může být vypít denně pouze jednu kávu s kofeinem a ostatní šálky už si dát bez kofeinu. Nezapomínejte ani na to, že kofein neobsahuje jen káva, ale nachází se také v kole nebo v hořké čokoládě. Káva v těhotenství - Vše o zdraví

Chcete, aby vaše káva byla tou nejzdravější variantou? Bude stačit, když se budete řídit tím, co platí i u jídla. Nejzdravější jsou vždy čerstvé potraviny. Naopak polotovary plné konzervantů, barviv a dalších zbytečně přidaných látek se řadí mezi jídla, které vám váš lékař nedoporučí.

S kávou je to stejné. Nekupujte si kávu instantní, předem namletou nebo v kapslích, ale dopřejte si kávová zrna, která si doma sami umelete. Šálek lahodné kávy pak připravujte pomocí kvalitního kávovaru, plnoautomatického, který má i zabudovaný mlýnek, nebo pákového.

Zajímavé:  Do Kdy Brat Tehotenske Vitaminy?

Bez kofeinu by nevzniklo mnoho dobrého, ani tento článek. Autor tohoto článku vypil během psaní přesně 4 šálky kávy. 

Káva v těhotenství – jak moc je bezpečná?

čtení na 5 minut | kategorie : Blog, Kofein a zdraví

Kofein je stimulant, který poskytuje energii a vy se díky němu cítíte více nabuzená a připravená dobýt svět. Kofein je přiměřeném množství bezpečný, avšak pokud očekáváte potomka, je lepší jej omezit. V dnešním článku se podíváme, jak moc je káva v těhotenství nebezpečná.

Káva v těhotenství - Vše o zdravíObecně má příjem kofeinu ve správné míře pozitivní účinky. V těhotenství je třeba dbát s vyšší opatrností právě na množství přijímaného kofeinu. Zdroj obrázku: Canva pro

Pro mnoho lidí má kofein příznivé účinky. Přináší více energie, dokážete se po něm lépe soustředit a někdy dokonce zabraňuje migrénám. Kofein bývá i využíván ve zdravotnictví, jako doplněk léků. Kofein však může u některých lidí vyvolat i negativní vedlejší účinky, které během těhotenství mohou představovat větší rizika.

Výzkum ve zdravotnictví ukázal, že kofein stimuluje mozek a centrální nervový systém. Právě tyto faktory způsobí, že se vám nechce spát a můžete se lépe soustředit.

Kofein může být také účinný při léčbě bolesti hlavy, pokud je kombinován s léky proti bolesti. Káva je také zdrojem antioxidantů.

Což jsou prospěšné sloučeniny, které mohou chránit vaše buňky před poškozením, snižovat zánět a odvrátit chronické onemocnění.

Přečtěte si náš článek, kolik káv za den je ještě v pořádku.

Těhotné ženy metabolizují kofein mnohem pomaleji. Ve skutečnosti těhotné ženy eliminují kofein z těla 1,5 – 3,5 krát déle. Kofein navíc prochází placentou a vstupuje do krevního oběhu dítěte, což vyvolává obavy, že kofein může mít vliv na zdraví dítěte.

Některé výzkumy však naznačují, že i nízký příjem kofeinu může vést k nízké porodní hmotnosti dítěte. Jedna studie například zjistila, že nízký příjem 50 – 149 mg kofeinu denně během těhotenství byl spojen o 13% vyšším rizikem nízké porodní hmotnosti. Je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Riziko potratu, nízké porodní hmotnosti a dalších nepříznivých účinků v důsledku vyššího příjmu kofeinu během těhotenství zůstává do značné míry nejasné. Mezi další negativní vedlejší účinky kofeinu patří vysoký krevní tlak, rychlý srdeční rytmus, zvýšená úzkost, závratě, neklid, bolesti břicha a průjem.

Americká škola porodníků a gynekologů – ACOG tvrdí, že mírné množství kofeinu – méně než 200 mg denně – není spojeno se zvýšeným rizikem potratu nebo předčasného porodu. V závislosti na typu a způsobu přípravy to odpovídá přibližně 1 – 2 šálkům (240 – 580 ml) kávy nebo přibližně 2 – 4 šálkům (240 – 960 ml) čaje denně.

Kofein se nachází také v energetických nápojích, ty vyřaďte raději úplně. Kromě kofeinu energetické nápoje obvykle obsahují velké množství přidaných cukrů nebo umělých sladidel. Kromě toho byste se během těhotenství měli vyhýbat některým bylinkovým čajům a především takovým, které se vyrábějí z čekanky nebo z lékořice.

MEZI BEZPEČNÉ ČAJE PRO TĚHOTNÉ PATŘÍ: 

Stejně jako u jakéhokoli rostlinného léčiva je dobré se poradit se svým lékařem před pitím bylinných čajů v těhotenství.

Káva v těhotenství - Vše o zdravíPodle americké školy porodníků a gynekologů je pro těhotné ženy ideální nepřekročit 200 mg kofeinu za den. Zdroj obrázku: Canva pro

Do celkového souhrnu denního příjmu kofeinu počítejte kávu, ale i všechny další zdroje kofeinu. Zvažte pak možnost snížení příjmu kofeinu například pomocí kávy bez kofeinu. Výběr bezkofeinové kávy ale také nepodceňujte.

Na trhu najdete spoustu bezkofeinových káv pro těhotné ženy, které se liší metodou dekofeinizace. Tedy způsobem odstranění kofeinu. Nejvhodnější je káva zbavená kofeinu tzv.

vodní cestou nebo inovativní a přírodní cestou pomocí cukrové třtiny.

Ostatní metody vašemu tělu přinesou nejspíše více škody než kdybyste si daly klasickou kávu s kofeinem. Jestli naopak omezíte příjem kofeinu z jiných zdrojů, můžete si v malé míře kávu s kofeinem bez obav dopřát. Raději se vždy ohledně příjmu kofeinu z jakýchkoliv zdrojů poraďte se svým lékařem.

Podívejte se, kolik kofeinu může obsahovat váš oblíbený nápoj:

  • Káva: 60–200 (240 ml)
  • Espresso: 30–50 mg (30 ml)
  • Energetické nápoje: 50–160 mg (240 ml)
  • Čaj: 20–120 mg (240 ml)
  • Nealkoholické pivo: 30–60 mg (355 ml)
  • Kakao: 3–32 mg (240 ml)
  • Káva bez kofeinu: 2–4 mg (240 ml)

Všimněte si, že v některých potravinách se také nachází kofein. Například čokoláda může obsahovat 1–35 mg kofeinu na 28 gramů. Hořká čokoláda má obvykle vyšší koncentraci kofeinu.

Některé léky, jako jsou prášky proti bolesti, mohou navíc obsahovat kofein a často se kofein přidává do doplňků, jako jsou prášky na hubnutí a směsi před cvičením.

Nezapomeňte se poradit se svým lékařem, pokud máte obavy o obsah kofeinu ve vaší stravě.

Kofein má spoustu výhod. Ukázalo se, že zvyšuje hladinu energie, zlepšuje soustředění a dokonce zmírňuje bolesti hlavy. Většina odborníků souhlasí s tím, že kofein je bezpečný během těhotenství, pokud je omezen na 200 mg nebo méně za den.

Při konzumaci ve vysokých množstvích během těhotenství však může představovat rizika, jako je zvýšené riziko potratu a nízká porodní hmotnost.

Pokud to bez kávy nedáváte a chybí vám její lahodná chuť, vyzkoušejte určitě bezkofeinovou verzi.

Vaše schopnost metabolizace kofeinu je těhotenstvím ovlivněna a jeho zpracování je až 3,5 krát delší. Také berte na vědomí, že vstupuje i do krevního oběhu dítěte.

Podle odborníků by mírné množství kávy, tedy 1 až 2 šálky denně, mělo být v těhotenství v pořádku. Počítejte však i s ostatními zdroji kofeinu ve vaší stravě jako čaj či kolové nápoje.

Celkově by jste neměli překročit 200 mg kofeinu/den.

Vzhledem k tomu, že kofein se přenáší při konzumaci z matky i do krevního oběhu dítěte, předpokládá se také jeho vliv na dítě. Výzkumy naznačují, že malé množství kofeinu od 50 mg kofeinu za den může ovlivnit nízkou porodní hmotnost a riziko potratu. Proto konzultujte pití kávy se svým lékařem.

Bezkofeinová káva bývá skvělým řešením pro nastávající a kojící maminky, aby se nemuseli vzdávat radosti z šálku kávy. Důležité je vybírat kvalitní kávu zbavenou kofeinu šetrným přírodním způsobem! Často používané odstranění kofeinu chemickými cestami bývá pro matku a dítě škodlivější než šálek kávy s kofeinem.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho..
98% spokojených zákazníků
89 značek kávového vybavení
při objednávce nad 990 Kč
Autor : Mirka Vnenková
“Akce (a káva) je základní klíč k jakémukoliv úspěchu” – Picasso (a já).Káva mě uchvátila před cca 7 lety a rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Začala jsem u myčky a dostala se až k provozu kavárny. Jsem baristka, která píše o kávě.
Předchozí příspěvek
Další příspěvek

Vše, co jste chtěli vědět o kávě bez kofeinu

Káva v těhotenství - Vše o zdraví

  • 10 června, 2020
  • Zajímavosti

Je pro naše tělo prospěšnější káva bez kofeinu nebo ta klasická? A co v těhotenství, nemůže káva nějak nepříznivě ovlivňovat plod? Co je to vlastně kofein a jak se z kávy odstraňuje? Lze se tohoto nejrozšířěnšjího stimulantu zbavit v šálku úplně? Pojďme si tyto otázky společně zodpovědět.

Stimulant kofein

Kofein je známý především svým výskytem v kávě, to asi nikoho nepřekvapí. To, že se vyskytuje i v čaji a energetických nápojích asi také ne.

Ovšem to, že kofein můžeme najít ve fazolích nebo například v listech některých rostlin, to už překvapující je.

Kofein totiž působí jako přírodní pesticid, příroda si tak obstarává potřebnou ochranu proti škodlivým vlivům.

Pro člověka je kofein výhodný hned z několika důvodů.

Podporuje činnost centrální nervové soustavy i srdeční činnost a zvyšuje produkci žaludečních kyselin, čímž napomáhá trávení.

Má i lehce diuretické (odvodňující) účinky, je tedy vhodné každý šálek kávy doplnit dostatečným množstvím tekutin. Někdy je potřeba jej ale ze zrn odstranit. Jak a proč?

Káva v těhotenství - Vše o zdravíI cappuccino se dá připravit v bezkofeinové variantě

Jak se kofein ze zrn odstraňuje?

Ke kávě bez kofeinu vedou dvě cesty – kofein se ze zrn (ještě před pražením) odstraňuje pomocí tzv. Evropského procesu nebo Švýcarského vodního procesu.

Evropský proces k odstranění nežádoucího kofeinu používá chemické prostředky, konkrétně dichlormetan. Ten ve vodném roztoku, ve kterém jsou zrna namočená, odstraní kofein a zrna se pak následně promyjí, aby se zbavila chemické látky. Bohužel, tento způsob má za následek lehce chemický chuťový dozvuk.

Za zdravější nechemickou metodu lze považovat Švýcarský proces, při němž stroje odstraní kofein pouze za pomoci vody a aktivního uhlíku.

Při této metodě se zrna velmi dlouho máčejí, což má za následek samovolné vypuzování kofeinu ze zrn. Tato „kofeinová voda“ se pak ještě přefiltruje přes uhlík, který odstraňovanou látku vstřebá. Máčení zrn ale odplavuje i éterické oleje a ničí tolik typické aroma.

Švýcarská metoda je ale díky absenci chemikálií rozhodně zdravější než ta evropská, navíc je schopna odstranit téměř 100% kofeinu. Její evropská kolegyně to zvládne jen do výše asi 97%.

Zajímavé:  Neocapil - Vše o zdraví

Kofein v těhotenství

Toto téma jsme již naťukli v článku Vyvraťme si 6 největších mýtů o kávě. Existuje totiž mýtus, že ženy by v těhotenství neměly pít kávu a dostávat tak do sebe kofein. Proto mnoho z nich pije kávu bez kofeinu. Je to ale opravdu jen mýtus – tedy z části.

Když si odmyslíme trochu vyšší cenu bezkofeinové kávy a její (podle některých) méně lahodnou chuť oproti kávě klasické, kofein ženám v těhotenství nijak neškodí.

Udává se, že konzumují-li ženy v těhotenství kávu, může to přispívat ke snížení porodní hmotnosti plodu. Jedná se ale spíše o domněnky než o podložené vědecké výzkumy. Na internetu najdete svědectví mnoha žen, které si v těhotenství kávu neodepřely a váha jejich dětí se i tak často přehoupla přes čtyři kila.

Jinými slovy – pokud budete v těhotenství pít klasickou kávu, miminko může být v bříšku trochu více aktivní, ale bude zdravé. Toto platí i pro kojící matky.

Kofein se totiž snadno dostane do mateřského mléka a takovéto mateřské „latéčko“ má stejné povzbuzující účinky na dítě, jako na matku. Dítě může být tedy trošku neklidnější, ale rozhodně bez újmy na zdraví.

Stojí tedy za to zvážit a jistě i zkusit, jestli případnou újmu nepocítí spíše matčiny nervy.

Matkám se navíc kofein nedoporučuje také proto, že podporuje množení kvasinek, které u dítěte a matky může způsobovat celou řadu problémů.

Podle posledních průzkumů není kofein škodlivý ani pro lidi s vysokým tlakem nebo slabým srdcem.

I pro automatické kávovary

Skvělé je, že kávu bez kofeinu můžeme koupit i ve formě PODů a kapslí, tedy kávových zásobníků pro rozličné kávovary. Zajímavá a rozhodně ekologičtější je i možnost koupit bezkofeinový Drip it, kávu v praktickém balení s filtrem na cesty.

Podtrženo sečteno

Jako u většiny potravin a nápojů, tak i u kávy platí zlaté pravidlo „všeho s mírou“. Pokud tedy budete konzumovat v těhotenství nebo těsně po něm jeden až dva šálky kvalitní kofeinové kávy denně, nemělo by to vám ani vašemu dítěti uškodit.

Navíc u žen s nízkým tlakem je káva přímo lékaři doporučována a jsou známy i případy, kdy ženám tento nápoj pomohl od ranních nevolností.

Káva navíc blahodárně působí i na další oblasti lidského zdraví, třeba jako prevence proti Alzheimerově chorobě nebo rakovině.

Pokud ale nechcete nic ponechat náhodě, bezkofeinová káva může nastartovat den ne množstvím kofeinu, ale celým rituálem samotného pití.

Oblíbenost kávy bez kofeinu v současné době roste. Objednat si ji můžeme v každé lepší kavárně nebo od značek Lavazza, Dallmayr a Illy domů. Závěrem je třeba říci, že bez ohledu na metodu, kterou se kofein ze zrnek dostává, bude ve výsledném šálku vždy malé množství kofeinu.

A zajímavost na závěr – patent na technologickou přípravu bezkofeinové kávy z roku 1962 byl udělen Čechovi, panu Zdeňku Žáčkovi, díky kterému si skvělou chuť kávy mohou užít opravdu všichni.

Koupit bezkofeinovou kávu (více druhů)

Káva v těhotenství

Těhotenství je obrovskou změnou pro organismus každé ženy. Srdíčko děťátka bije pod srdcem matky téměř již od samého počátku, na ultrazvuku jej lze zachytit přibližně v 7. týdnu těhotenství.

Miminko se vyvíjí, ze dvou spojených buněk matky a otce postupně a velmi rychle vznikne podoba člověka, který se čím dál více podobá na novorozeně. Všechny důležité vývojové změny se dějí v prvním trimestru, který se právě proto považuje za nejrizikovější.

Aby maminka miminko ochránila před vším, co by mu mohlo nějakým způsobem ublížit, musí se ve prospěch něj i některých věcí vzdát. Jednou z těchto věcí je i káva.

Je samozřejmé, že žena musí učinit určitá opatření bezprostředně poté, co zjistí, že je těhotná, nebo i když těhotenství není ještě potvrzeno lékařským vyšetřením, ale není ho možné ani vyloučit. Prvním krokem je přestat kouřit, vyloučit alkohol v těhotenství i pití kávy. Všechny tyto látky jsou totiž pro děťátko velmi nebezpečné.

Káva a těhotenství

Ženy, které plánují těhotenství a milují kávu, možná dopředu přemýšlejí, jak jen „přežijí“ devět měsíců bez své milované kávy, když teď si nevědí bez tohoto oblíbeného nápoje představit ani jen jedno ráno. Dobrou zprávou ale je, že se žádná žena nemusí kávy zřeknout úplně. Jeden – dva šálky denně miminku neuškodí.

Kofein se však doporučuje mít opravdu pod kontrolou, a to hlavně v prvních týdnech a měsících těhotenství, protože přílišné dávky kofeinu během těhotenství mohou způsobit potrat. Přijít o miminko jen proto, že nám chutná káva a neumíme si ji odepřít, přece nechce nikdo.

Lidský organismus je však skutečně zázračný a u spousty maminek způsobí, že s nástupem těhotenství jim káva přestane chutnat. A tak je po problému 🙂

Pití kávy v těhotenství

Mohou těhotné kávu? A kolik kávy denně tedy může bez výčitek svědomí vypít těhotná žena? Jak jsme naznačili, těhotná žena si může bez obav dopřát jeden až dva šálky kávy denně. Ale i zde je třeba si dávat pozor.

Množství kofeinu v těchto dvou šálcích spolu by nemělo překročit 150 mg – 200 mg za den. Takto žena neuškodí sobě, ale ani dítěti. Pokud by totiž žena pila třeba jenom jednu kávu denně, avšak ta by byla opravdu velmi silná, riziko narůstá.

Říká se, že kávy v těhotenství by v ideálním případě mělo být o polovinu méně, než před těhotenstvím.

Káva během těhotenství

Neexistuje káva, která by byla vyrobena pouze pro těhotné ženy. Ale pokud hledáte něco jako káva pro těhotné, můžete si vybrat i bezkofeinovou kávu. Některé ženy pijí jednu řádnou kávu například ráno, a odpoledne či podvečer si dopřejí kávu bez obsahu kofeinu.

I toto je způsob, jak oklamat chuťové pohárky a vychutnat si kávu s vědomím, že žádný kofein jsme do sebe nedostaly. Připravit si můžete i bezkofeinovou kávu na způsoby, jaké máte nejraději: espresso, latte (káva s mlékem), nebo si mlíčko zpěňte a udělejte chutné kapučíno.

Těhotenství a káva – a co káva a kojení?

Když se po devíti měsících těhotenství konečně maminka setká se svým děťátkem, ještě to pro ni neznamená, že si může pití kávy vychutnávat v množství jako předtím, než otěhotněla. Je pravdou, že kofein se z krve dostává i do mateřského mléka, a proto může ovlivňovat i miminko.

Káva během kojení je bezpečná, pokud jí žena nepije víc, než v těhotenství, tedy pokud nepřesahuje doporučené množství maximálně 200 mg kofeinu denně (Spíše se však doporučuje 150 mg).

Vědci z řad lékařů se tímto tématem zabývali a svými studiemi zjistili, že poloviční dávky kávy nezpůsobují nespavost u novorozence nebo u kojence.

Kávu obecně lidé pijí nejen pro její chuť, ale i pro její povzbuzující účinek na lidský organismus.

No a tak je jasné, že dostatečné vzpružení potřebuje i maminka, která je po příchodu děťátka na svět nonstop něčím zaměstnávaná a po probdělých nocích unavená a vyčerpaná.

Pokud tedy žena ráda pije kávu, nemusí se jí vzdávat během těhotenství, ale ani během kojení. Stačí to s ní nepřehánět a v takovém případě se není čeho obávat.

Na závěr ještě jeden tip, jak si připravit ledovou kávu (najdou se v něm mnohé maminky):

  1. Zalijte si kávu
  2. Mějte děti
  3. Zapomeňte, že jste si udělaly kávu
  4. Voilà, ledová káva je na světě 🙂

Pít či nepít kávu v těhotenství? Tady je odpověď!

Těhotenství je bez pochyby krásná věc, ve společnosti kolují různé názory o tom, co by těhotné měly a co naopak neměly dělat. Co se týče stravy a jídelníčku v těhotenství, někdo řeší, co jí, někdo se neomezuje.

Průzkumy ukazují, že existují jisté potraviny a nápoje, které by se v těhotenství konzumovat neměly, protože nepůsobí příznivě na vyvíjející se plod. Těhotným se nedoporučuje pít alkohol, energetické drinky, jíst výrobky, které obsahují plíseň (např. sýry) nebo syrové ryby.

Jak je na tom káva v těhotenství? To se dozvíte v tomhle článku. Pokud v tom plavete a chcete znát odpověď, jestli je káva v těhotenství vhodná či ne, čtěte dál.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Přečtěte si také: Těhotenství: vše, co jste chtěli vědět, ale bály jste se zeptat

Káva v těhotenství? Ano či ne?

Foto: pexels

Káva v těhotenství se nedoporučuje

Existuje řada odborníků, kteří kávu během 9 měsíců nedoporučují a je to z důvodu obsahu kofeinu, který zvedá tlak a může negativně ovlivnit plod.

Někteří lékaři tvrdí, že by těhotné ženy neměly konzumovat vůbec nic s obsahem kofeinu, to znamená ani zelený či černý čaj a dokonce ani čokoládu.

Věděli jste, že i instantní káva bez kofeinu kofein obsahuje? Je ho ale stopové množství (kolem 2 mg) a to se pak nemusíte bát si ji dát.

Přečtěte si také: Nejlepší porodnice v Česku: 10 míst, kde se o vás postarají jako v bavlnce

Někdo ji považuje za bezpečnou

Druhá polovina lékařů tvrdí, že omezené množství nevadí. Měly byste denně přijmout maximálně kolem 200 mg kofeinu. Toto číslo se neustále upravuje a mění v závislosti na tom, jak se vyvíjí průzkum plodu a vliv kofeinu na plod. Jednoduše řečeno, 1-2 kávy denně nevadí. Samozřejmě také záleží na tom, kterou kávu si dopřejete.  Podívejte se kolik kofeinu která káva obsahuje:

Instantní káva  240 ml 63 mg
Espresso  30 ml 30 – 50 mg
Překapávaná káva  240 ml 95 – 165 mg
Káva Latte nebo Mocha  240 ml 63 – 126 mg
Espresso bez kofeinu  30 ml 0 mg

Podle tabulky si můžete spočítat, kolik káv si můžete dopřát. Můžete ji vysadit úplně, ale pokud to nemůžete vyřadit, dopřejte si jí, stres vám totiž bude škodit mnohem více.

Jednoduše řečeno, všeho s mírou. Káva v těhotenství škodí jen ve velkém množství a pokud se i tak bojíte, zeptejte se svého lékaře a nechte si určit doporučené množství.

Pokud jste se rozhodly pro vysazení kávy, ale rádi byste si dopřály alespoň nějakou alternativu, zkuste Caro nebo třeba pampeliškovou kávu.

Co vy a káva v těhotenství? Jste pro či naopak? Napište nám váš názor do komentáře, ať víme, do které skupiny patříte vy.

Přečtěte si také: Jak otěhotnět? 15 rad, kterými byste se měla řídit, pokud chcete počít

Co je dobré pít v těhotenství?

Dostatek vhodných tekutin zajišťuje látkovou výměnu a dobrou funkci ledvin a tím i vylučování toxických látek, které v organismu vznikají. Nedostatek vody způsobuje bolesti hlavy, únavu, malátnost a pokles duševní a fyzické výkonnosti. Se špatným pitným režimem souvisí i vznik zácpy.

Kolik pít…

Potřeba tekutin je velmi individuální, těhotná žena by měla denně vypít minimálně 1,5 litru tekutin, lépe 2 litry, ale hodně záleží na skladbě jídelníčku. Různě pijeme také podle roční doby, více v létě než v zimě.

Je třeba pít během celého dne tak, aby organismus dostával tekutiny průběžně a v dostatečném množství.  Pravidelným přísunem tekutin žena zabrání pocitu žízně, který je již počátečním příznakem dehydratace.

Ale myslete i na to, že přemírou tekutin zatěžujeme své ledviny, které přebytek tekutin musí vyloučit.

…a co pít?

I když nejzdravějším nápojem je čistá voda, těhotná žena si může bez obav dopřávat pestřejší skladbu nápojů. Obecně lze říct, že pitná voda z veřejných vodovodů má u nás velmi dobrou kvalitu, ale je pravda, že ne všude a vždy plně vyhovuje její chuť.

Vhodné jsou balené kojenecké a pramenité vody, které by měly být skladovány v chladnu. Otevřená láhev by měla být co nejdříve spotřebována. K vhodným nápojům patří i vodou ředěné čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, vodou ředěné 100 % džusy, neslazené a ne moc silné čaje, zvláště vhodný je rooibos nebo ovocný čaj. Pití černého a zeleného čaje v době těhotenství je dobré omezit.

Minerální vody pro i proti

Česká republika má na světě jednu z největších spotřeb minerálních vod, ale dlouhodobá a častá konzumace minerálních vod je nevhodná a mnohdy zdravotně riziková. Minerální vody by měly tvořit maximálně pětinu denního pitného režimu.

Lékaři varují před jejich nadměrným pitím, zvláště užíváme-li navíc potravinové doplňky. Minerální vody zvyšují riziko přetížení ledvin, vznik ledvinových kamenů, podporují vznik aterosklerózy, dochází k nadbytečnému ukládání některých minerálů v organismu (železo v játrech, vápník v cévách apod.). Pro kojence jsou zcela nevhodné.

K občasné konzumaci lze doporučit minerální vody se slabou mineralizací 150 – 500 mg / 1 (například Dobrá voda, Rajec Aquila, Toma, Bonaqua).

Trpí-li žena zvracením, průjmy, případně se zvýšeně potí, měla by do pitného režimu zařadit i vody s vyšší mineralizací nad 500 mg / 1 (například Mattoni, Korunní, Magnesia, Poděbradka, Hanácká kyselka)

S bublinkami či bez?

Těhotná žena by měla dávat přednost nesyceným nápojům, neboť nápoje sycené oxidem uhličitým vedou k překyselení organismu a mohou způsobovat nadýmání, podporovat zvracení a zhoršovat projevy těhotenské nevolnosti.

Více než nápoj

Protože ne vždy se daří přijímat všechny nezbytné látky, zejména vápník, železo, zinek, jód a kyselinu listovou běžnou stravou, je možné zajistit jejich přívod speciálními sušenými mléčnými nápoji určenými pro těhotné a kojící ženy (například Gravimilk). Tyto sytící nápoje obsahují všechny důležité látky v optimálním poměru, posilují imunitní systém, podporují krvetvorbu, přispívají k zdravému vývoji plodu a navíc i skvěle chutnají. Nápoje lze koupit v lékárně.

Káva ano či ne?

V těhotenství je důležité omezit i pití kávy. Nebylo sice prokázáno, že by káva měla negativní vliv na vývoj plodu, ale obsažený kofein může zvyšovat srdeční frekvenci plodu i matky. Jste-li na kávu zvyklé a těžko se bez ní obejdete, jeden šálek denně by vám neměl uškodit. Je ale možné pít kávu bez kofeinu nebo využít širokou nabídku obilné kávy z melty, špaldy a podobně.

Vyhýbejte se!

Mezi nápoje, které by těhotná žena pít neměla, patří sladké limonády, nápoje na bázi coca-coly či nápoje obsahující chinin (například tonik), energetické nápoje, nektary a podobně.

Tyto nápoje jsou v podstatě roztokem cukru, kyseliny citronové, umělých příchutí a barviv. Někdy se přidává i celá řada dalších látek, například fosforečnany a oxid siřičitý.

Všechny uvedené přísady jsou pro organismus těhotné ženy velkou zátěží.

NE pro alkohol

Zvýšená konzumace alkoholu může poškodit vajíčko a spermii již před početím a v časné fázi těhotenství má prokazatelné negativní účinky na vyvíjející se zárodek.

Pokud těhotná žena konzumuje alkohol ve větším množství a pravidelně, vzrůstá riziko samovolného potratu, předčasného porodu nebo vzniku některých komplikací spojených s porodem.

Komplikacemi u dětí může být nízká porodní hmotnost, poruchy chování a učení. 

Čtěte také:

Bylinky pomáhají

Některé bylinky lze bezpečně užívat i během těhotenství, zvláště pokud máte nějaké zdravotní problémy, ale je třeba se řídit doporučením lékaře.

Nejčastějším a nejnepříjemnějším problémem spojeným s prvními třemi měsíci těhotenství jsou ranní nevolnosti. Vhodnou bylinkou na zmírnění ranních nevolností je květ heřmánku, který navíc uklidňuje.

Bylinku můžete využívat ve formě čaje nebo relaxační koupele.

Lahodný meduňkový čaj je doporučován i pro těhotné ženy. Užívá se na uvolnění a zklidnění nervového systému, je skvělým prostředkem proti bolestem hlavy, depresi a nespavosti. Také zlepšuje trávení, odstraňuje nadýmání, pomáhá při hemoroidech a reguluje krevní tlak.

Čaj má antihistaminové vlastnosti, díky nimž účinně zklidňuje alergické reakce. Když smícháme meduňku s kopřivou, získáme účinný čaj pro ženy, které v těhotenství trpí alergiemi. Ale i samotný kopřivový čaj je pro těhotné ženy vynikající. Má velký obsah vápníku, železa a dalších minerálů a vitaminů.

Doporučuje se zejména ženám, které trpí chronickou únavou, působí i jako mírné diuretikum a pomáhá tak odvodňovat organismus, je vhodný při cukrovce a odstraňuje z těla škodlivé látky. Pijeme dva šálky čaje denně.

Bohatým zdrojem vitaminu C je čaj ze šípku, který je důležitý při chudokrevnosti, křečových žilách a posiluje imunitu organismu.

O kontryhelu bylo napsáno, že pokud má žena problémy smířit se s mateřskou rolí, má obavy z potratu, trpí ranními nevolnostmi či depresí po porodu, pak je kontryhel její bylinka.

Čaj z listů kontryhele pomáhá také při nespavosti, odstraňuje bolesti hlavy a posiluje nervovou soustavu. Pijeme jeden až dva šálky čaje denně. V knize Přírodní léčba pro ženy od autorů Josefa Jonáše a Rosemary Gladstar je za nejlepší bylinu pro těhotné ženy list maliníku.

Pokud se čaj z malinového listí pije pravidelně v posledních týdnech těhotenství, zkracuje a ulehčuje porod. Nedoporučuje se však užívat v časném období těhotenství. Maliník dodává tělu cenné látky, posiluje svaly pánve a podporuje peristaltiku střev.

Podle potřeby buď dělohu stimuluje nebo uvolňuje. Tato bylina nemá žádné kontraindikace ani vedlejší účinky a doporučuje se pít jeden šálek čaje denně.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector