Kojení – Vše o zdraví

Nacházíte se zde: Domů   Pro rodiče   Prvních 180 dní

Kojení - Vše o zdravíVýživa v těhotenstvíKojení - Vše o zdravíPrvních 180 dníKojení - Vše o zdravíJak začít s příkrmyKojení - Vše o zdravíMáme doma batole

Jak v těhotenství, tak i po narození zůstává správná výživa zásadním faktorem, díky kterému můžete naprogramovat budoucí zdraví svého děťátka. Mateřské mléko je beze sporu pro vaše miminko tím nejlepším řešením. Každá kapka je svým složením unikátní a je odrazem jídelníčku maminky. Stravujte se proto s rozmyslem. Mějte na paměti, že jedním jídelníčkem ovlivňujete zdraví své i svého dítěte!

Alergie zařazujeme mezi civilizační onemocnění, jejichž výskyt v posledních letech významně narůstá.

Vlivu genů se zde sice zcela nevyhnete, přesto ale můžete významně ovlivnit, zda a do jaké míry se alergie u vašeho dítěte projeví.

Pravděpodobnost výskytu alergií

Hodně rodičů je přesvědčeno, že pokud nějakou alergií trpí oni, stejná budoucnost čeká i jejich miminko. Není tomu ale zcela tak.

Kojení - Vše o zdraví

prof. MUDr. Jiří Nevoral, CSc.

Pediatrická klinika UK, 2. lékařské fakulty a FN Praha Motol

„Jestliže je jeden z rodičů alergik, je riziko, že dítě bude také alergikem, asi 30 až 45 procent. Pokud jsou alergici oba rodiče, je riziko až 70 %. Rozvoj alergických onemocnění lze ovlivnit dietními opatřeními v prvních měsících života kojence“.

Prevence a její role

Zásadní roli v prevenci alergií hraje jednoznačně kojení, optimálně alespoň půl roku.

Důležité je i to, kdy a jak a čím začnete miminko přikrmovat. Právě setkání s prvními příkrmy může být totiž momentem, kdy malý organismus zareaguje alergickou odezvou.

Kojení - Vše o zdraví

Ani brzy, ani pozdě

Studie ukazují, že pro zdravý vývoj dítěte je správný čas zahájení prvních nemléčných příkrmů velmi důležitý. Kromě podvýživy, poruch příjmu potravy či anemie se tím můžete vyvarovat i pozdějšímu rozvoji alergií u vašeho dítěte.

Na co si dát pozor. Rodiče by neměli začínat příliš brzy, ale také není vhodné přechod na pevnou stravu zbytečně oddalovat.

Pro kojené, částečně kojené i nekojené děti platí, že první nemléčný příkrm by dítě mělo ochutnat ne dříve než před ukončeným 4. a ne později než po ukončeném 6. měsíci věku.

U dětí s vysokým rizikem alergie se postupuje při zavádění příkrmu obdobně jako u jiných dětí.

Příkrmy bychom měli zavádět současně s kojením, neboť se předpokládá, že se tímto způsobem zvyšuje tolerance kojeneckého organismu k antigenům ve stravě.

Také není důvod, aby dětem, které prospívají, byl doporučován kontakt s potenciálními potravinovými alergeny a potravinami s lepkem před ukončeným 6. měsícem věku.

Kojení - Vše o zdraví

Odborníci se shodují v tom, že začínat byste měli zeleninou. Postupně přidávejte maso, nejlépe to s vysokým obsahem železa, a také ryby. Neoddalujte ani kontakt s lepkem ve formě obilnin. Pestrost stravy doplňujte pravidelnými dávkami různého ovoce.

TIP: Jestliže si nevíte rady čím začít, poraďte se svým pediatrem.

Doporučuje se také neodkládat ani potenciálně alergenní potraviny (např. rajče, celer, jahody nebo tropické ovoce). Studie neprokázaly, že jejich oddalování snižuje riziko rozvoje alergických onemocnění.

Kojení - Vše o zdraví

Na co si dát pozor. S oříšky a semínky opatrně, u malých dětí hrozí riziko vdechnutí, proto musí být podávány jemně mleté.

TIP: Nové druhy potravin zavádějte do stravy dítěte postupně. Zařaďte vždy jeden druh a počkejte 2-3 dny, zda se neprojeví příznaky potravinové alergie (např. kopřivka). Jestliže ne, přidejte další potravinu.

Kojení - Vše o zdraví

MUDr. Martin Fuchs

Alergologická ambulance Immunoflow, Praha

„Neodůvodněné vyřazení některých potravin z jídelníčku (např. vajec, mléka) může být důvodem nedostatečného krytí výživových potřeb dítěte. To může vést k celkovému neprospívání dítěte, například k chudokrevnosti nebo osteoporóze. Pokud je určitá alergie prokázána, nemělo by to být důvodem k tomu, abychom vyřazovali z jídelníčku i jiné potraviny, na něž dítě alergické není“.

Bát se lepku?

Poslední studie ukazují, že délka kojení a věk v době zavedení lepku do výživy kojenců neovlivní riziko rozvoje celiakie v dětském věku.

Obecně se doporučuje začít zavádět potraviny obsahující lepek v době, kdy jsou u dítěte zaváděny příkrmy. Lepek je bílkovina obsažená v některých druzích obilí (pšenice, ječmene a některých druhů ovsa).

Lepek se má zavádět nejprve v malém množství. Doporučuje se zároveň se zaváděním lepku pokračovat v kojení.

TIP: I zde platí postupnost. Počáteční množství odborníci definují pod 7,5 g/den, tzn. zhruba dvě lžičky pšeničné mouky do zeleninového příkrmu nebo pár lžiček pšeničné kaše vhodné pro kojence.

Alergie na bílkovinu kravského mléka

Alergie na bílkovinu kravského mléka postihuje přibližně 3 % kojenců. U většiny dětí se projeví již do 3. měsíce, vzácněji i později, v závislosti na době, kdy se dítě s bílkovinou kravského mléka setkalo. Polovina dětí se alergie zbaví do prvních narozenin, u 90 % dětí pak vymizí do šesti let věku.

V případě, že kojit nemůžete a vaše dítě má zvýšené riziko alergie, tj. dítě má alergického sourozence nebo rodiče, obraťte se na svého praktického dětského lékaře. Lékař vám doporučí pro vaše dítě v prvním půlroce kvalitní HA mléko, které má díky částečně rozštěpené bílkovině sníženou schopnost vyvolávat alergickou reakci.

Mezi nejčastější příznaky patří ekzémy, průjmy, zvracení a krev ve stolici, méně časté jsou potíže s dýcháním nebo anafylaktická reakce.

Na co si dát pozor. „V případě podezření na alergii vždy příznaky konzultujte s pediatrem. Jedině on může posoudit, zda se jedná skutečně o alergii nebo například střevní infekci.“ dodává profesor Nevoral.

Tipy jak se jí vyhnout

  1. Nejlepší prevenci představuje výlučné kojení do 6. měsíců.
  2. V případě, že kojit nemůžete, podávejte dítěti v prvním půlroce kvalitní HA mléko, které má díky částečně rozštěpené bílkovině sníženou schopnost vyvolávat alergickou reakci.

K diagnostice využívají lékaři tzv. eliminační dietu.

Pokud projevy alergie trpí kojené dítě, matka vynechá ze své stravy mléčné výrobky. Pokud se příznaky objevily u dítěte dokrmovaného kojeneckou mléčnou výživou, lékař ji doporučí nahradit běžné kojenecké mléko speciální mléčnou výživou.

Speciální mléka pro léčbu alergie obsahují bílkovinu upravenou způsobem zaručujícím, že mléko již nemá schopnost vyvolávat alergickou reakci (mléčná bílkovina je vysoce naštěpena). Po jejich zavedení se stav dítěte zlepší nejpozději do 1 měsíce.Ve výjimečných případech se může stát, že i po zavedení léčebného mléka s vysoce naštěpenou bílkovinou příznaky částečně přetrvávají. Pak musí lékař sáhnout po preparátech, ve kterých je bílkovina nahrazena směsí aminokyselin; tady už je alergická reakce naprosto vyloučena.

Speciální výživa

Pokud po zavedení speciálního mléka projevy alergie vymizí, lékař si vás pravděpodobně zhruba po měsíci eliminační diety pozve na kontrolu a vysvětlí vám, jak postupně převádět dítě zpět na klasickou mléčnou výživu (expoziční test).

Pokud se původní projevy znovu objeví, je diagnóza alergie na bílkovinu kravského mléka potvrzena a dítě je dále léčeno speciálním mlékem s vysoce rozštěpenou bílkovinou případně mlékem obsahujícím pouze aminokyseliny. Koncem prvního roku života se provede nové zhodnocení, zda alergie na bílkovinu kravského mléka trvá.

Základem úspěšné léčby alergie je včasná diagnostika a okamžité nasazení speciálních léčebných mléčných mlék.

Nevhodné alternativy

Řešení rozhodně nepředstavují alternativy vyráběné z rostlinných surovin a nesprávně pojmenovaných jako „mléka“ – sójové, mandlové kokosové, kaštanové – která mohou také vyvolat alergii nebo nekryjí nutriční potřeby kojenců.

Kvůli možné zkřížené reakci jsou stejně tak nevhodná i mléka jiných savců, jako například kozí nebo ovčí.

Světový týden kojení 2021

Publikováno dne 02.08.2021

Světový týden kojení připomíná důležitost kojení pro zdravý vývoj dětí.

Začít s kojením během prvních hodin po narození, výhradně kojit do věku šesti měsíců dítěte a pokračovat v kojení po dobu až dvou let nebo déle představuje účinné způsoby, jak se bránit proti všem formám výživových problémů u dětí, včetně podvýživy a obezity.

Co všechno znamená kojení

Pro dítě představuje kojení tu nejlepší ochranu proti nemocem a napomáhá jeho zdravému fyzickému vývoji. Je prokázáno, že kojené děti dosahují vyšší inteligence než ty, které vyrůstaly na umělé výživě.

Kojit dítě po dobu minimálně šesti měsíců je dobré i pro matky – snižuje to riziko poporodních depresí, srdečních chorob i jedné z forem diabetu. Kojení je zkrátka jedním z těch nejlepších (a nejjednodušších) způsobů, jak zajistit optimální vývoj dítěti a zdraví jeho matce.

Dát matkám podmínky pro snadný nácvik kojení a umožnit jim v něm pohodlně pokračovat by mělo být jedním ze zájmů každé společnosti.

Kojení - Vše o zdravíMaminky trénují klokaní péči o miminka v regionální nemocnici Buéa na jihozápadě Kamerunu. Těsný kontakt kůže na kůži s matkou může zachránit život předčasně narozenému miminku. Klokaní péče, která probíhá v nemocnici podporované UNICEF, pomáhá regulovat dýchání a tělesnou teplotu novorozenců a podporuje pouto mezi rodiči a jejich miminkem.© UNICEF/Dejongh

Přestože za posledních čtyřicet let došlo v oblasti kojení k pokroku – míra kojení jako výhradního způsobu výživy vzrostla celosvětově o 50 % – pandemie COVID-19 v mnoha zemích způsobila značné narušení služeb podpory kojení a současně zvýšila riziko potravinové nejistoty a podvýživy. Několik zemí dokonce uvedlo, že výrobci náhradní kojenecké výživy tato rizika umocnili vyvoláváním neopodstatněných obav, že kojení může přenášet COVID-19, a propagují své výrobky jako bezpečnější alternativu dětské výživy.

Kojení - Vše o zdravíKojení je jedním z těch nejlepších a nejjednodušších způsobů, jak zajistit optimální vývoj dítěte.© UNICEF/Pouget

Jak pomáhá UNICEF

Do šesti měsíců věku je mateřské mléko pro dítě jediná a nejvhodnější strava a používání jeho náhražek se doporučuje pouze v odůvodněných případech, na doporučení lékaře.

Podle studií snižuje alespoň občasné kojení riziko úmrtí dítěte na infekční onemocnění až sedmkrát. Celosvětově však pouze mateřské mléko dostává během prvního půlroku života pouze 43 % novorozenců.

V řadě zemí je například stále běžné, že nově narozené děti dostávají náhrady mateřského mléka, kravské mléko nebo cukrový roztok.

Kojení - Vše o zdravíMatka kojí své dítě ve zdravotním středisku ve městě Fada na východě Burkiny Faso. V zdravotním středisku podporovaném UNICEF jsou nejmenší děti váženy, měřeny a očkovány.© UNICEF/Dejongh

Zajímavé:  Očkování proti chřipce vedlejší účinky - Vše o zdraví

UNICEF proto celosvětově dlouhodobě podporuje informační kampaně a mateřská centra, v nichž se ženy mohou například naučit správné techniky kojení a získat praktické informace o péči o nejmenší děti, které často vyvrací zažité zvyklosti.

Příběh výživové pracovnice Aisah

Čtyřicetiletá Aisah Mairo Iddris je jednou ze zdravotnických pracovníků týmu UNICEF na ambulantní terapeutické klinice Yalwan Damai ve městě Birnin Kudu v Nigérii.

Aisah učí matky v rámci boji proti podvýživě děti kojit: “Matky vždy učím dávat dětem v prvních 6 měsících života pouze mateřské mléko a zajistit, aby kojení pokračovalo až do dvou let věku dítěte.

Doporučuji jim také později doplnit kojení vhodnou stravou, protože kvalitní výživa v adekvátním množství je v této fázi života dítěte klíčová. Pokud matky budou kojit své děti, nebudou podvyživené a nebudou muset navštěvovat kliniku,“ říká Aisah, kterou ve výživovém poradenství proškolil právě UNICEF.

Kojení - Vše o zdravíKomunitní pracovnice Aisah Mairo Iddris měří obvod paže paže dítěte, které podstupuje léčbu podvýživy na ambulantní terapeutické klinice Yalwan Damai pro podvyživené děti ve městě Birnin Kudu ve státě Jigawa v Nigérii.© UNICEF/Esiebo

Podvýživa a nemoci s ní související zůstávají v Nigérii i nadále velkým problémem. Nigérie má nejvyšší počet zaostávajících dětí ve věku do 5 let v subsaharské Africe a druhý nejvyšší na světě, přičemž 32,9 % všech dětí mladších 5 let kvůli podvýživě zaostává. Situace ve státě Jigawa je obzvláště závažná.

Kojení - Vše o zdraví“Matky vždy učím dávat dětem v prvních 6 měsících života pouze mateřské mléko a zajistit, aby kojení pokračovalo až do dvou let věku dítěte,” říká pracovnice UNICEF Aisah. © UNICEF/Esiebo

Jak podpořit kojení

Heslem letošního Světového dne kojení je ‘Protect Breastfeeding: A Shared Responsibility’. Tento týden představuje pro všechny země příležitost upřednostnit takové prostředí, které bude vhodné pro kojící matky i jejich děti. Mezi doporučené kroky k dosažení tohoto cíle patří:

  • Zajistit, aby Mezinárodní kodex marketingu náhražek mateřského mléka – zavedený k ochraně matek před agresivními marketingovými praktikami v odvětví dětské výživy – byl plně implementován vládami, zdravotnickými pracovníky i průmyslem jednotlivých zemí.
  • Zajistit, aby zaměstnavatelé poskytli ženám čas a prostor, který potřebují na kojení; včetně placené rodičovské dovolené s delší mateřskou dovolenou; bezpečných míst pro kojení na pracovišti; přístupu k cenově dostupné a kvalitní péči o děti; univerzálních přídavků na děti a adekvátní mzdy.

S blížícími se summity UN Food Systems Summit a Nutrition for Growth Summit mají vlády, občanská společnost a soukromý sektor příležitost zavázat se k řešení globální výživové krize, včetně ochrany, propagace a podpory kojení – prostřednictvím politických nástrojů, programů a akcí.

Každé dítě má právo na výživnou, bezpečnou a dostupnou a přiměřenou výživu, a to od hned začátku života, počínaje kojením.

Vaše pomoc je pomocí dětem

Takto můžete pomoci:

ALFA A OMEGA KOJENÍ. Díl první: Kojení, je opravdu tak důležité? Proč vlastně kojit?

Kojení - Vše o zdraví

Kojení je bez pochyby jedno z nejintenzivnějších mateřských témat. Přesto (a nebo právě proto?) lze najít spoustu rozporuplných názorů a protichůdných rad. Člověk snadno nabyde dojmu, že o benefitech kojení ví všichni všechno a že o nich snad nikdo nepochybuje. A tak se není čemu divit, když statistika hlásá, že 90% maminek je rozhodnuto a to už před narozením svého miminka, že jej bude kojit. Pokud ale skutečně o benefitech kojení není pochyb, tak proč nakonec po prvních pár měsících od narození miminka, kojí jen každá druhá žena a do šesti měsíců věku dítěte už jen každá pátá maminka?

Možná, kdybychom opravdu znali a plně si připustili význam kojení v celé jeho šířce i hloubce, byla by statistika optimističtější.

Co dává „STOP“ kojení? Důvodů je jistě několik. Kojení ovlivňuje snad veškeré aspekty, které dělají ženu ženou.

Emoce, vnitřní rozpoložení, fyzický stav, vztah k dítěti, vztah ke svému vlastnímu tělu, vztah k okolí, vztah ke společnosti, společenské postavení, osobní priority, to čemu věříme, jak jsme ovlivnitelné, odhodlané a obětavé…

Propojit tyto aspekty a vztahy v dnešní složité a rychlé době je nejspíše komplikovanější, než bylo kdy dříve. Už jen to, že máme čas si tohle všechno uvědomovat a přemýšlet nad tím, staví celou problematiku do jiného světla.

Dříve žena neměla na vybranou, věděla, že kojit musí, že je to doslova otázka života a smrti. Nebyly žádné umělé náhrady mléka, odkojit dítě na mléku z domácí zvěře každý možnost neměl a kojnou si mohl dovolit jen málokdo. Neříkala to, co dnes mnoho maminek: „Když to půjde, tak to půjde, když ne, tak se nebudu stresovat a koupím „umělé mléko“.“ 

Pohled společnosti je dalším faktorem. Nekojíte, jste špatná. Kojíte moc dlouho (a co je moc dlouho?), jste špatná. Kojíte na veřejnosti, jste divná. Kojíte ukrytá na toaletě, jste divná. Ne, nepřeháním.

Společnost je zvyklá se na ženská prsa dívat jako na sexsymbol, determinant ženské krásy. Na spojitost s kojením už není prostor.

A tak ho postupně znovu tvoříme, jedna kojící maminka za druhou, zpět k přirozenosti.

Ale vraťme se na začátek. Proč tedy kojit?

Když jsem byla těhotná, věděla jsem, že své děťátko kojit chci (stejně jako těch 90% dalších žen). Žádnou jinou možnost jsem si nepřipouštěla. Nepochybovala jsem o tom, že mateřské mléko je tou nejlepší výživou pro mé miminko.

Přišlo mi přímo zázračné, jak funguje tvoření mléka, obranných látek, jak funguje komunikace mezi potřebami miminka a tvorbou mléka v těle maminky, je to jako jídlo na zakázku a to doslova! Také jsem věděla, že je to tou nejlepší cestou pro budování opravdu silného pouta a zdravého a krásného vztahu.

A to je něco! To si člověk může přečíst a nechat vyprávět tisíckrát, ale dokud to jednou nezažije, vůbec neví, o čem ta slova zkrátka jsou. A věřte mi nebo ne, byly okamžiky, kdy mi i můj muž tohle „budování“ záviděl a za to jsem na něj hrdá.

Pojďme se ale o něco více zaměřit na výživu jako takovou. Když jsem kdysi četla výrok p. Fořta, že kojení by nemělo být volbou, ale morální povinností každé matky, skoro mě to až pohoršilo. Říkala jsem si, že je to až příliš radikální a černobílý názor. Teď se s ním ale ztotožňuji na 100%.

Je na čase si přiznat, že mateřské mléko je tak zázračnou tekutinou, že ji nedokážeme (tedy alespoň já nejsem natolik učená a vzdělaná) v celé jeho šířce prokouknout a docenit. Nemluvím jen o složení, mluvím o neustálém vývoji mléka v souvislosti s potřebami miminka. Ať si to chcete připustit nebo ne, je vědecký fakt, že lidé nedokáží mateřské mléko plnohodnotně nahradit.

Věděli jste, že mateřské mléko obsahuje zhruba 400 různých látek? Že obsahuje ideální poměr živin? Že se jeho složení mění v průběhu času? Že reaguje na aktuální potřeby miminka? (To vše samozřejmě za předpokladu, že se kojící matka chová alespoň trochu uvědoměle v rámci své výživy a celkově životního stylu.) Všechny složky jsou přirozeně stravitelné a vstřebatelné. Je 100% biologicky využitelné. Dokonce nemusí vznikat ani zbytkový „odpad“ ve formě stolice.

Mateřské mléko uklidňuje a tiší bolest. Ano, obsahuje totiž analgetika. To oceníte v jakémkoli období diskomfortu, např. když rostou zoubky.

Můžete se tak vyhnout všemožným „lékům“ a další „chemii“, na které váš „malý organismus“ ještě není připraven. Nemusí jít však jen o fyzickou bolest, i šrám na duši uklidní přivinutí spojené s kojením.

Kojení je skutečnou první pomocí a alespoň z mé zkušenosti i tou nejpřirozenější a nejrychlejší.

Vím samozřejmě, že kojení nemusí být procházkou růžovým sadem. Vím, že kojení je citlivým tématem, znejišťuje mnoho čerstvých maminek.

Potýkáme se s různými obtížemi a pokud na ně nejsme připravené, mnohdy se můžou jevit jako zoufalé a řešitelné snad jen s východiskem náhradní kojenecké výživy. Také vím, že kojení nemusí být jen radost, přitulení se a okamžiky klidu a míru.

Může bolet, téct krev, slzy, můžeme omdlévat v horečkách. Ale to všechno za to stojí. Samotným kojením se učíme kojit my i miminko, je to proces, který nemusí mít hladký start a z počátku ani průběh.

Kojení je ale zázračným mechanismem našich zázračných těl a jde v drtivé většině případů zachránit, ať už to vypadá jakkoli beznadějně. Klíčová je příprava, pochopení celého procesu, včasná pomoc nejen milé, ale hlavně zkušené laktační poradkyně a obklopení se lidmi, kteří ve vás věří a hřejí na duši.

Proč se trápit a zachraňovat? Proč kojit déle jak šest měsíců? Proč to nevzdávat?

Jedna strana mince je zázračnost mateřského mléka, druhou stranou mince je „zázračnost“ náhradní kojenecké výživy. Pro ucelený pohled, je důležité prohlédnout skrz všechny ty krásné reklamy, letáčky a barevné krabičky a dózičky na tvrdou realitu náhradní kojenecké výživy. A to je kapitola sama pro sebe, kterou otevřu zase příště.

Než se s vámi rozloučím, mám nutkavý pocit, že bych chtěla ještě něco dodat. Vím, že se někdy prostě stane, že není jiné možnosti, než sáhnout po náhradní kojenecké výživě, že kojení zkrátka nešlo (znovu) nastartovat, že byly trable, které se za daných okolností nepodařilo překonat.

Jsou to nepříjemné chvíle, kdy můžeme cítit opravdu silný smutek, zklamání, … Tyhle pocity jsem zažila taky, když jsem se domnívala, že mám málo mléka. Nerada bych, aby tento článek jakkoli ublížil.

Věnuji se tomuto tématu proto, abych poskytla další pohled na problematiku kojení versus dětské umělé výživy a trošku otevřela oči těm maminkám, které nabyly dojmu, že DOBROVOLNĚ vyměnit kojení za „umělé mléko“ je úplně v pořádku.

Zajímavé:  Olovo Vliv Na Zdraví?

Krásné mateřství, přeji!

Správná strava při kojení dělá dobře vám i miminku

Kojení - Vše o zdraví

Mateřské mléko je alfou a omegou pro zdravý vývoj dítěte. Obsahuje všechny živiny, které miminko potřebuje, a navíc ho přirozeně chrání. Tvorbu a kvalitu mateřského mléka ovlivňuje především vaše správná strava při kojení. Ta by měla být pestrá a zdravá, aby prospívala nejen vašemu potomkovi, ale i vám.  

Když jste dobře živená vy, je dobře živené i vaše dítě. Ve svém jídelníčku dbejte především na tyto látky:

  • Bílkoviny potřebujete vy i vaše děťátko. Ty nejhodnotnější získáte z vajec, ze zakysaných mléčných produktů (s obsahem tuku do 3 %, tvrdé sýry do 45 % tuku v sušině), libového masa a luštěnin.
  • Tuky neomezujte, ale dobře je vybírejte a dejte spíš přednost těm rostlinným. Olivový a řepkový olej jsou osvědčená klasika. Vyzkoušejte i různé speciální oleje, jako je rýžový nebo lněný. Ty navíc obsahují zdraví prospěšné minerály a enzymy.
  • Omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny jsou přirozeně obsažené v mateřském mléku a jsou důležité pro vývoj zraku, mozku a nervové soustavy kojence. Pochutnávejte si na mořských rybách, vlašských ořeších, lněném a řepkovém oleji.
  • Nevyhýbejte se ani sacharidům v cereáliích, čerstvém ovoci a ovocných šťávách.

Nezapomínejte na pitný režim (zhruba 3 l denně včetně vody v potravinách). Ten pomáhá při tvorbě mléka. Ideální je nesycená voda s nízkým obsahem minerálů nebo lahodné BIO čaje pro kojící matky s bylinkami, jako je anýz, fenykl nebo kmín, které povzbuzují tvorbu mléka.

Vaše děťátko si od vás bere především vitamín D, kyselinu listovou, jód, vápník, hořčík, železo a zinek. Ty jsou nepostradatelné pro jeho další vývoj i pro vaše zdraví. V kterých potravinách je najdeme?

Vitamín D zakysané mléčné produkty s nižším obsahem tuku, libové maso, luštěniny (pokud děťátko nenadýmají)
Kyselina listová ledový salát, čínské zelí, hlávkový salát, chřest, brambory, vejce, maso, celozrnné potraviny
Jód ryby a mořské plody, mrkev, fazolky, rajčata, jablka, maliny, višně, citrony, černý rybíz
Vápník mléčné výrobky, mandle, sardinky, listová zelenina, mák a jiná semena, ovesné vločky, ořechy
Hořčík pšeničné klíčky, slunečnicová semínka, ořechy, brambory, celozrnné potraviny
Železo libové maso a játra, luštěniny, špenát, sušené meruňky, hrozinky, mandle, kešu, lískové ořechy
Zinek játra, tmavé maso, mléko, vaječné žloutky, celozrnné cereálie, fazole, ořechy, dýňová semena

Vašemu děťátku neprospívají stejné věci jako vám – například sladkosti, rafinovaný cukr a nadmíra soli. Nahraďte sladkosti ovocem a jídla už nedosolujte. Na ochucení raději používejte bylinky.    

Kvůli prdíkům doporučujeme omezit konzumaci košťálové zeleniny, papriky nebo kynutého pečiva. Nadýmavé potraviny mohou při kojení potrápit vás i drobečka. Vyhněte se také výraznému koření a surovinám, jako je cibule nebo česnek. Jednoduše svému miminku naslouchejte a sama brzy zjistíte, co mu svědčí a co mu nedělá dobře.  

Pokud si život bez kávy nedokážete představit, 1-2 šálky kávy denně nemají podle lékařů žádný negativní vliv na dítě ani na tvorbu mléka. Naopak, kofein prý může tvorbu mléka i stimulovat. Přesto můžete zkusit meltu, kávu bez kofeinu nebo kávu s jeho sníženým obsahem. Alkohol si raději nedopřávejte a kouření by při kojení mělo být naprostým tabu.

Řada maminek při kojení rychle zhubne, hlavně v prvních 4 měsících. Kojení je energeticky velmi náročné, a je proto potřeba dočasně zvýšit energetický příjem asi o pětinu až čtvrtinu (cca 500 kcal denně navíc, což odpovídá zhruba jednomu obědu). Vaše váha se pak ustálí na zdravých hodnotách a vy budete mít dostatek živin a energie.

Každé těhotenství je jiné. Pokud šla po prvním těhotenství kila snadno dolů, nemusí to tak být automaticky i u toho druhého. Nějakými těmi kily navíc po porodu se netrapte. Je to přirozené.

Dejte svému tělu čas a uvědomte si, že na porod se připravovalo 9 měsíců, takže nějaký čas potřebuje i pro návrat k normálnímu stavu.Za každých okolností se vyhněte drastickým dietám.

Mohly by uškodit vám i vašemu drobečkovi, a beztak nikdy nefungují trvale. Jo jo efektu se vyhnete jen správnou a vyváženou stravou a sportem.

Po šestinedělí doplňte zdravou stravu i pravidelným pohybem. Začněte chůzí s kočárkem, pak třeba nazujte inline brusle. Zkuste jógu s dětmi nebo se inspirujte zábavnými cvičeními s prťousky na internetu.

Kojení a jeho význam

Kojení je přirozeným způsobem výživy novorozence a kojence. Mateřské mléko je v dnešní

době pokládáno za nejvhodnější stravu pro dítě v prvních měsících jeho života. Bohužel dnešní moderní rychlý způsob života zasahuje do fyziologických dějů celého člověka, včetně laktace. Obzvláště v minulých desetiletích, při oddělení dítěte od matky byl narušen nástup a rozvoj laktace.

Rozvíjela se výroba náhrad mateřského mléka – umělá mléčná výživa. Mateřské mléko je ale výjimečná tekutina vytvořená konkrétně s jasným cílem, dát danému konkrétnímu dítěti kvalitní stravu. Poskytuje mu všechny základní složky potravy v optimální kvalitě i kvantitě.

Složení mateřského mléka se neustále mění podle potřeb dítěte.

I nejlepší uměle vyrobená výživa nemůže tudíž nikdy plně nahradit mateřské mléko. V dnešní době není kojení tak přirozené, jak tomu kdysi bývalo.

Matky se musí správnému kojení naučit, s čímž souvisí překonávání mnoha úskalí a problémů. Dnešní matky získávají informace z knih, časopisů, televize, internetu.

Není zdaleka tak jednoduché, vyznat se ve všech informacích, roztřídit si je, vyhodnotit a udělat závěr, co je v dané chvíli nejlepší.

V dnešní době je proto nejlepší přípravou na kojení kvalitní předporodní kurz vedený porodní asistentkou s potřebnými znalostmi a zkušenostmi. Kromě jiného se zde učí praktický nácvik technik a poloh při kojení. Také jsou matky kromě užitečných rad seznámeny s možnými problémy i s kontaktem, na koho se v případě potřeby obrátit.

  • Kojení není v současné době samozřejmostí a proto Světová zdravotnická organizace
  • (dále WHO) klade velkou pozornost na podporu kojení. Podpora kojení musí vycházet nejen
  • od matky a z právě získaných informací, ale z celého rodinného zázemí. Dostatečnou podporu potřebuje matka nejvíce v začátku laktace, to je ještě v porodnici a následně od zdravotníků,
  • pediatrů a dětských sester, starajících se o dítě. Každá matka by měla být vybavena kontaktem na laktačního poradce, zdravotníka nebo laika, aby mohla v případě potřeby tohoto odborníka
  • vyhledat a vyřešit svůj aktuální problém s kojením. Matky jsou v dnešní době dostatečně

motivovány, chtějí kojit. Berou to jako přirozenou, zdraví prospěšnou věc. Pro každou matku je to i doba, která se nikdy v jejich životě opakovat nebude. Doba, kterou stráví specificky se svým dítětem.

Reklamy, spoty, letáčky, zdarma nabízené vzorky umělé výživy, to vše vede ke zmatení matek, které mohou zapochybovat v určité chvíli o vhodnosti kojení, když chtějí svým dětem poskytnout to nejlepší. Co je lepší, rychlejší, finančně výhodnější? Většina žen je odhodlána v porodnici kojit.

Problém nastává po propuštění z porodnice, kdy žena neví, na koho, kdy a jakým způsobem se má obrátit. Nebo ví, ale její problém není uspokojivě vyřešen a přetrvává. Otázkou zůstává, proč zdravotníci selhávají v problematice laktačního poradenství.

Je možných více variant: nedostatek vzdělání, času, ochoty, finanční

neohodnocení,…

Kojení nebo krmení kojenců mateřským mlékem má mnoho výhod jak pro dítě, zdraví

matky, tak pro celou společnost. Pro výživu kojence je mateřské mléko svým složením a proměnlivostí jedinečné. Kojené dítě je v dnešní době bráno jako stanovující model, se kterým jsou ostatní náhrady výživy srovnávány s ohledem na růstové, vývojové a zdravotní důsledky.

Mateřské mléko obsahující látky s protizánětlivým a baktericidním účinkem může snižovat riziko onemocnění zažívacího traktu, jako jsou gastroenteritida, zánětlivá střevní onemocnění, Crohnova choroba, nekrotizující enterokolitida (NEC), obstrukční střevní onemocnění, celiakie, idiopatická hypertrofická stenóza pyloru.

Dále může mateřské mléko snižovat riziko výskytu onemocnění respiračního ústrojí: pneumonie, bronchitida, bronchiolitida, spastická bronchitida, otitis media. Při výlučném kojení je snížena i expozice dítěte na alergeny a tím je snížena možnost potravinové alergie a intolerance. U kojených dětí je nižší výskyt nespavosti, kolik kojenců a kolitid.

Kojené dítě má dále snížené riziko výskytu obezity, neboť vypije pouze tolik, kolik potřebuje. U kojených dětí může dále i klesat riziko: diabetu, lymfomu, autismu, infekce močových cest, meningitidy, zubního kazu, dalších ortodontických problémů, vad řečí u chlapců.

Neboť mateřské mléko obsahuje větší množství cholesterolu, tak organismus dítěte s ním hospodaří mnohem účinněji a tak se kojení stává prevencí aterosklerózy. K syndromu náhlého úmrtí (SIDS) dochází u kojených dětí méně, lépe se vyvíjí duševní schopnosti. Silnější pouto mezi matkou a dítětem

Kojení je velmi podstatné pro psychiku matky, pro její duševní klid a pohodu. Matka si k dítěti vytváří silné citové pouto, které může být dobrým základem pro pozitivní rodinné vztahy. U kojící ženy je nižší riziko vzniku anemie. Oxytocin vyplavovaný při kojení stahuje dělohu a pomáhá zastavit krvácení po porodu.

Tím je matka chráněna před nedostatkem železa. Kojení dále redukuje riziko vzniku karcinomu prsu před menopauzou, karcinomu ovarií, karcinomu děložního čípku a chrání ženu před osteoporózou.

Důsledkem kojení může být také nižší dávka inzulínu potřebná u diabetiček, snadnější přijetí mateřské role a zvýšení sebedůvěry, za určitých podmínek antikoncepční účinek laktační amenorhoey. Ve vyspělých zemích je podíl mateřského mléka 35 % z celkové potřeby energie přijaté u dětí ve věku 12 – 23 měsíců.

Mateřské mléko má relativně vysoký obsah tuků, je hlavním zdrojem tuků a esenciálních mastných kyselin. Klíčová úloha mléka je zdroj živin. Další úloha je v ochraně před dehydratací a ještě důležitější tehdy, když klesá chuť dítěte, zvláště při onemocněních.

Jako nutriční specialistka podporuji pokračování v častém kojení podle potřeby dítěte do dvou let věku. U kojících matek je velmi důležité doplňovat tekutiny.

Nejsou však vhodné silné čaje s vysokým obsahem theinu – černé, zelené, dále nejsou vhodné některé bylinky, které mohou snižovat laktaci, jako je například máta.

Nevhodné jsou také koncentrované citrusové nápoje, které by mohly u miminka vyvolat alergii po požití citrusového ovoce.

S mou spoluprací byla vyvinuta speciální bylinná směs pro kojící matky. Tato směs obsahuje: moringu olejodárnou, fenykl obecný, jestřabinu lékařskou, levanduli lékařskou a plod růže šípkové. Plody fenyklu blahodárně působí proti nadýmání a podporují dobré trávení.

Jestřabinová nať podporuje tvorbu mateřského mléka a také brání výkyvům hladiny cukru a působí pozitivně na metabolismus sacharidů, tudíž kojící maminky nemají takové chutě na sladké pochutiny.

Zajímavé:  Bakterialni Rozpad Ploutvi Lecba?

Květy levandule mají zklidňující účinky, pomáhají při bolestech hlavy, nespavosti a nervozitě, také mírně snižuje krevní tlak. Oplodí šípku je bohatým zdrojem vitaminu C, posiluje imunitu, chrání močové ústrojí a ledviny před záněty a infekcí. Šípek také blahodárně působí proti vzniku křečových žil.

  Není nic lepšího, než mít doma spokojené, pravidelně spící dítě bez bolestí bříška. V kombinaci s Moringou se jedná o velmi blahodárnou bylinnou směs. Moringa olejodárná je známa pod termíny „zázračný strom“ nebo „strom života“. Tato unikátní rostlina představuje zdroj neuvěřitelných 90 živin a 46 antioxidantů.

V jedinečné formě nabízí tělu vše potřebné v dokonalé rovnováze, kterou lidské tělo může nejlépe využít a vstřebat. Pro kojící matky je velmi blahodárným zdrojem vápníku, železa a vitaminu C.

Krásný den přeje Mgr. Ing. Markéta Rozinková, nezávislá výživová poradkyně

Strava aneb co jíst při kojení

Váš malý poklad je už sice na světě, ale stále je bez maminky úplně ztracený. Její mateřské mléko je totiž vším, co miminko potřebuje, aby správně rostlo, prospívalo a objevovalo svět.

Každé jídlo, které maminka sní, a každý nápoj, který vypije, se pak dostane ve formě mateřského mléka do malého tělíčka děťátka.

Jak zajistit, aby mu nic nechybělo? Které potraviny jsou vhodné pro kojící ženu?

Na úvod je potřeba zmínit, že kojící maminka udělá nejlépe, když se bude řídit obecnými pravidly zdravé výživy a zároveň vezme v potaz několik specifik období kojení. 

Kojící maminka by měla jíst především pestře a často. Stačí menší porce, ale určitě není vhodné jídla vynechávat. Důležitá je i kvalita potravin a jejich čerstvost. 

Ovoce při kojení

V období, kdy kojíte své miminko, je vitamin C velmi důležitý, protože podporuje obranyschopnost. Bohužel, tělo si jej neukládá do zásoby, proto je nutný jeho denní příjem. Denně se proto kojícím ženám doporučuje sníst jeden velký pomeranč nebo vypít 100 ml pomerančové šťávy. 

Pokud by vaše miminko špatně snášelo mateřské mléko po tom, co jste snědla kyselý a velmi aromatický pomeranč, nebo vypila pomerančovou šťávu, pak řešením může být příjem vitaminu C ze zeleniny, třeba z velké zelené papriky. 

Zelenina při kojení

Ze zeleniny není možné získat energii, protože je složena převážně z vody ( 80 až 85 %) a obsahuje jen malé množství bílkovin a cukrů. Pro kojící maminky je však zelenina velmi důležitá, protože obsahuje vitamin C, beta karoten a tolik potřebnou kyselinu listovou. Bonusem jsou pak i neméně důležité minerální látky – hořčík, draslík či fosfor.

Z čeho získat energii? 

Zaměřte se na zdroje pomalých cukrů mezi které patří třeba pečivo z celozrnné mouky, rýže, jáhlové a ovesné kaše. Pět malých porcí těchto zdravých příloh (1 kousek pečiva, 1 kopeček rýže apod.) vám pokryje celý den, kdy se energie z pomalých cukrů bude uvolňovat postupně. Tyto potraviny pak pokryjí příjem vitaminu B a některých minerálních látek (železa a vápníku).

Nezbytné mléčné výrobky

Patří k nejvíce hodnotným potravinám pro kojící maminku. Mléčné výrobky totiž dodávají tělu  tolik potřebný vápník. Je proto vhodné, aby kojící žena zařadila do jídelníčku mléko, tvaroh, jogurt a kysané mléčné výrobky. 

Maso jako zdroj bílkovin

V našich končinách mají ženy obvykle živočišných bílkovin dostatek. Nejčastěji je přijmou z vajíček, mléka, mléčných výrobků a z masa.

Určitě je ze svého jídelníčku v období kojení nevynechávejte, protože tyto bílkoviny obsahují kompletní spektrum esenciálních aminokyselin, které jsou potřebné pro to, aby miminko rostlo a prospívalo.

Velmi vhodné je pro kojící maminku libové vepřové maso nebo krůtí maso. 

Také nezapomínejte zařadit do jídelníčku ryby, nejlépe 2 porce týdně. Je přece všeobecně známé, že rybí tuk je pro tělo maminky i vývoj miminka velice prospěšný, i když vzpomínky našich rodičů na velkou lžíci rybího tuku příliš růžové nejsou.

Zdravé tuky

S tuky to během kojení rozhodně nemusíte přehánět, velmi důležitá je ale kvalita. Na salát si proto dejte 2 polévkové lžíce olivového oleje lisovaného za studena, který dále můžete využít v teplé i studené kuchyni. Na plátek celozrnného chleba je zase vhodné pravé  máslo. Nepoužívejte margaríny nebo jiná rostlinná másla, které jsou jen náhražkou.

Nezapomínejte pít

Bohužel, nemyslíme lahodnou sklenku vína, ale nejlépe obyčejnou neperlivou vodu nebo čaje pro kojící maminky. Dostatečný denní příjem tekutin pro vaše tělo i pro tvorbu mateřského mléka je pak asi 2,5 až 3,5 litru denně.

Pro některé ženy je to normální, pro jiné je to skutečně mnoho.

Pokud máte problém s pitným režimem, vytvořte si návyk, že budete mít vždy sklenici vody na místě, kde kojíte a hodně se napijete při každém kojení, abyste doplnila tekutiny.  

Jsou vitamíny pro těhotné a kojící ženy nezbytné? 

Především byste se v období těhotenství a kojení měla soustředit na vyváženou, pestrou a zdravou stravu. Užívání vitamínů je pak druhořadé.  

Prosím berte na vědomí, že informace poskytnuté v těchto článcích jsou všeobecné rady a neměly by být zaměňovány s radami lékaře.

Pokud vy, vaše miminko nebo někdo z vaší rodiny trpíte závažnými nebo dlouhotrvajícími symptomy, nebo potřebujete konkrétní radu od odborníka, tak se prosím obraťte na odbornou lékařskou péči.

Philips AVENT není zodpovědný za žádné škody způsobené nakládáním s informacemi poskytnutými na těchto webových stránkách.

Kojící maminky, pozor!

Poradenské centrum Výživa dětí je provozováno Občanským sdružením Výživa dětí, které se snaží aktivně podporovat zdravý životní styl dětí, především podporou vhodného stravování.

Členy jsou přední odborníci z oblasti pediatrie a nutričního poradenství, kteří zaručují vysokou odbornou úroveň poskytovaných služeb a zajišťují, aby veškeré aktivity byly v souladu s nejnovějšími poznatky o zdraví dětí a jejich výživě.

Mnoho žen má po porodu starosti se svou váhou, ovšem uchylovat se v období kojení k redukčním dietám je velká chyba a rozhodně se to nedoporučuje. Nejenže striktní dietní režimy nejsou zdravé pro matku, ale mohou mít za následek i horší kvalitu mateřského mléka.

Protože pro tvorbu výživného mateřského mléka potřebuje žena dostatek energie, ve chvíli, kdy drží dietu, vystavuje své dítě riziku, že se do mléka dostanou odpadní látky z odbourávajících se tukových zásob. Nevěste hlavu, vždyť během prvních 6 měsíců plného kojení je běžný váhový úbytek asi 2,5–3 kg.

A to úplně stačí. Později všechno doženete. Navíc, pokud se budete stravovat podle zásad zdravé výživy, nemusíte se bát, že přiberete. Základem je pravidelný režim a jídlo v pěti denních porcích, které vám energii dodá postupně. A tělo s ní může lépe hospodařit.

I když nebudete mít chuť svačit, dejte si alespoň kousek ovoce nebo sklenici mléka a nevynechávejte základní jídla dne.

Vyvarujte se večerního přejídání a nočního uždibování. Naučte se snídat a jíst pravidelně po 2,5–3 hodinách.

ROZHODNĚ NA SOBĚ NEŠETŘETE

Váš jídelníček by měl obsahovat všechny základní potraviny, jeho podstatnou součástí je zelenina s ovocem. Složení vašeho jídelníčku a množství snědeného jídla má vliv i na zastoupení některých látek v mateřském mléce, jedná se zejména o vitaminy skupiny B a vitamin C.

Jiné látky jsou zase velmi důležité pro zdraví matky, ale jejich koncentrace v mateřském mléce se ovlivnit nedá – například železo, vápník, kyselina listová nebo vitamin D. Nešetřete na sobě a dopřejte si kvalitní a čerstvé potraviny. Vhodné jsou lokální potraviny a sezonní zelenina a ovoce.

Vyhýbejte se jídlům konzervovaným a nakládaným. Také čtěte informace na hezkých a atraktivních obalech, které leckdy překvapí. Často zjistíte, co vše se v potravině skrývá – hodně jednoduchých cukrů, soli, tuku… Upřednostňujte šetrnou tepelnou úpravu a jídla pro vás budou lépe stravitelná. Vhodné je vařit, dusit a péct pod pokličkou.

Pro podporu využitelnosti vitaminů rozpustných v tucích používejte na přípravu jídel kvalitní oleje (třeba řepkový, olivový) a rostlinné tuky (margaríny). Jejich výhodou je příznivé složení a obsah prospěšných nenasycených mastných kyselin, které hrají důležitou roli v prevenci nemocí oběhové soustavy.

Jejich dalšími zdroji jsou například semínka, ryby, ořechy. Naopak se vyhýbejte potravinám, které obsahují takzvané nasycené mastné kyseliny.

Ty najdete hlavně v tucích živočišného původu (uzeniny, tučné mléčné výrobky, sádlo, máslo). Jejich vysoká spotřeba vede ke zvyšování hladiny cholesterolu v krvi a tím k vyššímu riziku kardiovaskulárních nemocí.

SLEDUJTE, KDY SE RATOLEST NECÍTÍ NEJLÍP

U některých miminek můžeme pozorovat přecitlivělost na určité potraviny, které maminka snědla. Projevuje se to nejčastěji jako nadýmání a bolestivost bříška. Každé děťátko je jiné, a proto by bylo chybou striktně zakazovat některé potraviny. Každá maminka musí sama vypozorovat, co jejímu miminku nedělá dobře.

Mezi potraviny, které děti nejčastěji zlobí, patří čerstvé pečivo, luštěniny, (hrách, fazole), hrušky, kedlubny, cibule. Nadýmat může také kapusta, pórek, květák nebo rajčata. V horším případě se u dětí může projevit i potravinová alergie. Není výjimkou osypání se poté, co žena s chutí snědla pomeranč.

Pozor, mezi časté alergeny patří: exotické a kyselé ovoce, vejce, ryby, čokoláda, ořechy, celer.

  • Proto když začne mít miminko potíže, zamyslete se nad tím, kde jste zhřešila a nasaďte dietní program.
  • MAMINČIN ODBORNÍK
  • Hana Knížková, DiS.
  • nutriční terapeutka Poradenské centrum Výživa dětí

844 230 000, www.vyzivadeti.cz

Publikováno v časopise MAMINKA,  27.9.2013

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector