Kontaktní čočky – Vše o zdraví

Pokud se u Vás objevuje rozmazané vidění jako známka refrakční vady zraku a chtěli byste se dozvědět více na různá témata související s nápravou očních vad pomocí kontaktních čoček či brýlí, nahlédněte do našeho průvodce a přečtěte si další zajímavé a poučné články.  

První příznaky očních vad či onemocnění Kontaktní čočky - Vše o zdraví

Začali jste pozorovat, že se děje něco neobvyklého s Vaším zrakem? Pociťujete poslední dobou nepříjemné pálení či bolest v očích nebo v zrcadle vidíte, že jsou zarudlé? Tyto a další symptomy mohou být příznaky počínající vady zraku či onemocnění očí.

Čtěte dál Jak správně zvolit očního specialistu? Kontaktní čočky - Vše o zdraví

Oftalmolog, optometrista i optik mají každý svoji funkci v systému péče o zdraví očí a zraku. V mnoha případech spolupracují, a díky jejich službám se Vám dostane potřebného vyšetření, doporučení i řešení nepříjemných problémů s očima.

Čtěte dál Vyšetření u očního lékaře a oční testy Kontaktní čočky - Vše o zdraví

Před tím, než se poprvé vydáte na komplexní prohlídku očí, by Vás možná zajímalo, co Vás vlastně čeká. Nebo jste za svůj život podstoupili již řadu kontrol u očního specialisty, chodíte pravidelně, což je správné, ale vlastně pořádně nerozumíte všem těm různým vyšetřením a testům, které na Vás vykonávají.

Čtěte dál Typy čoček a jak si správně vybrat Kontaktní čočky - Vše o zdraví

Rozhodli jste se, že je na čase uložit brýle do pouzdra a vyzkoušet benefity kontaktních čoček? Nechcete brýle odložit úplně, ale hledáte vhodnou alternativu, která Vám umožní aktivně vykonávat nejrůznější aktivity bez omezení?

Čtěte dál Parametry kontaktních čoček Kontaktní čočky - Vše o zdraví

Používáte kontaktní čočky již delší dobu nebo se je chystáte brzy začít nosit? Pak by Vás mohlo zajímat, co vlastně optický specialista musí definovat pro výběr těch nejvhodnějších čoček právě pro Vaše oči.

Čtěte dál Co znamená zakřivení kontaktních čoček? Kontaktní čočky - Vše o zdraví

Zakřivení kontaktních čoček patří kromě síly čoček, vyjádřené v dioptriích, a průměru, určujícím, jakou část rohovky čočka pokryje, k základním parametrům tohoto nástroje korekce vad zraku. Zakřivení označuje strmost nebo naopak rovnost kontaktních čoček.

Čtěte dál Kontaktní čočky pro krátkozrakosti Kontaktní čočky - Vše o zdraví

Na trhu existuje velmi široká nabídka kontaktních čoček. S volbou těch nejoptimálnějších Vám nejlépe poradí oční specialista. Ten Vás také poučí o správném způsobu manipulace, čištění a ukládání kontaktních čoček. K dostání jsou čočky od celé řady špičkových výrobců, jako například Acuvue, PureVision, Biofinity a dalších.

Čtěte dál Kontaktní čočky pro dalekozrakosti Kontaktní čočky - Vše o zdraví

Dalekozrakost lze korigovat brýlemi nebo kontaktními čočkami, které upravují lom světla tak, aby dopadalo správně na sítnici. V závislosti na síle vady může být potřeba oční pomůcku nosit pokaždé, když se potřebujete soustředit na jakékoliv objekty v blízkosti, nebo pouze občas, například při čtení, práci s počítačem nebo při vykonávání detailních prací.

Čtěte dál Syndrom suchého oka a kontaktní čočky Kontaktní čočky - Vše o zdraví

Díky novým technologiím se podařilo výrobcům kontaktních čoček vyvinout materiály, které snižují nepohodlí pociťované při nošení čoček v důsledku syndromu suchého oka. Nejlepšího výsledku a redukce dráždivého pocitu suchých očí docílíte kombinací kontaktních čoček s vysokým stupněm hydratace a podpůrných očních kapek.

Čtěte dál Pořadí nejprodávanějších modelů v červnu 2021 Kontaktní čočky - Vše o zdraví

Pořadí nejprodávanějších modelů v červnu 2021 zahrnuje kontaktní čočky s různými způsoby použití – měsíční, dvoutýdenní a jednodenní. Měsíční kontaktní čočky obvykle používají běžní uživatelé, kteří tuto formu korekce zraku používají každý den.

Dvoutýdenní kontaktní čočky používají jak v denním, tak v rozšířeném režimu (není třeba je na noc vyjímat).

Jednodenní čočky jsou určeny pro lidi, kteří se s čočkami právě seznamují, nemají čas na každodenní péči nebo kontaktní čočky zaměňují s brýlemi.

Čtěte dál

Články

Datum: 5. 4. 2016., Autor: Redakce

Kontaktní čočky - Vše o zdraví

I když záněty očí mohou potkat každého, u nositelů kontaktních čoček se vyskytují častěji, protože kontakt očí s mikroorganismy může být při nošení čoček častější.

Jaká je první pomoc při zánětu očí a co dělat, aby se vám zánět vyléčil a mohli jste čočky začít znovu bezproblémově nosit?

Datum: 8. 8. 2014., Autor: Redakce

Kontaktní čočky - Vše o zdraví

Sluneční brýle jsou důležité, ale ne vždy plně dostačující.1 Skla slunečních brýlí mohou blokovat až 100 % UV paprsků. Avšak nemají-li brýle dostatečně přiléhavý tvar (např. tolik oblíbené „pilotky“), může kolem jejich obrouček pronikat do očí až 45 % škodlivých UV paprsků1.

Kontaktní čočky s UV filtrem mohou pomoci. Věděli jste, že oční specialisté, kteří sami nosí kontaktní čočky, preferují kontaktní čočky s 1. třídou UV ochrany?2 Zjistěte proč a stáhněte si kupón na zkoušku čoček s UV filtrem.

Datum: 7. 8. 2014., Autor: Redakce

Kontaktní čočky - Vše o zdraví

Nosíte kontaktní čočky a trápí vás červené oči? Příčin může být několik.

Nejčastěji za zčervenáním očí stojí nesprávná péče o kontaktní čočky nebo chybný výběr kontaktních čoček či přípravků pro péči o kontaktní čočky. Většina příčin zčervenání očí z nošení čoček se dá odstranit.

Z čeho vám oči rudnou a jak se zčervenání zbavit? Čtěte.

Datum: 3. 3. 2014., Autor: Redakce

Kontaktní čočky - Vše o zdraví

Na internetu nalezneme mnoho nejrůznějších diskuzí na téma porod a kontaktní čočky. Nastávající maminky jsou často zmatené a nejsou si jisté, zdali mohou mít kontaktní čočky při porodu nasazené.

Jsou tedy oční vady při porodu problémem? A je možné mít u porodu kontaktní čočky? Nejen tyto otázky si nyní zodpovíme.

Datum: 27. 11. 2013., Autor: Redakce

Kontaktní čočky - Vše o zdraví

Rohovka je nejcitlivější tkání lidského těla. Počet nervových uzlíků na 1mm2 se pohybuje mezi 60 – 80.

Každý uzlík se dále větví, takže počet nervových zakončení na jejím povrchu se odhaduje až na 315 000 – 600 000.

[1] Pokud se rohovka jakkoli naruší, je velmi pravděpodobné, že bolest bude mnohem větší než například při srovnatelném porušení zubu. Nejvyšší hustota nervových zakončení v zubní dřeni je totiž „jen” 25%.

Všem je jasné, že kontaktní čočka by měla být na oční rohovce usazena správně. Co se ale stane, když tomu tak není? Co vůbec rohovka je, jak vypadá a z čeho se skládá?

Datum: 27. 8. 2013., Autor: Redakce

Kontaktní čočky - Vše o zdraví

O UV záření se v poslední době mluví stále častěji. Skoro všichni jsme už někdy měli popálenou kůži od sluníčka a slyšeli o vzniku rakoviny kůže. Dopady slunečního záření na naše oči jsou ale také vážné a rozhodně bychom neměli podceňovat jejich ochranu. Jak ale správně postupovat, abychom co nejvíce snížili riziko jejich poškození?

Datum: 26. 4. 2013., Autor: Redakce

Kontaktní čočky - Vše o zdraví

Chodíte na pravidelné prohlídky k zubaři? A co váš zrak? Jakou mu věnujete pozornost? Pravidelné oční prohlídky jednou ročně jsou nutné pro zachování dobrého stavu očí a prevenci dalších onemocnění.

Zrak je jedním z nejdůležitějších lidských smyslů. Vždyť zrakem přijímáme celých 80 % informací o okolním světě. Staráte se o něj, pečujete o svoje oči?

Datum: 2. 10. 2012., Autor: Redakce

Kontaktní čočky - Vše o zdraví

Vážíte si svého zdraví, např. chodíte pravidelně k zubaři? Ale kdy jste byli naposled na kontrole zraku? Přitom oči jsou nejen jedním z nejdůležitějších smyslů, ale také ukazatelem našeho zdraví.

Náš zrak je v dnešní době neustále zatěžován – při práci na počítači, sledování televize nebo za volantem. I zdravé oči se pak snadno unaví.

K únavě jsou náchylnější zejména ti, kteří nepoužívají dostatečnou korekci zraku. Důsledkem neřešené zrakové vady bývá silná únava očí a bolest hlavy.

Můžete jim předejít snadno správnou korekcí zraku pomocí brýlí nebo kontaktních čoček.

Datum: 11. 6. 2012., Autor: Redakce

Kontaktní čočky - Vše o zdraví

Alergická reakce oka na vnější alergeny, jako jsou například prach, pyly, roztoči nebo trávy, trápí stále více nositelů čoček. Oční alergie nemusí nutně znamenat, že musíte přestat nosit kontaktní čočky.

Nositelé čoček, kteří trpí na oční alergie, však musí dodržovat speciální režim nošení. Jak tedy sloučit nošení čoček s oční alergií? Stačí dodržet několik jednoduchých pravidel a nebo vyzkoušet jednodenní čočky.

Datum: 13. 3. 2012., Autor: Redakce

Kontaktní čočky - Vše o zdraví

Každý člověk mrkne více než 14 000 krát za den. Jedno mrknutí trvá v průměru okolo desetiny sekundy a většinou si jej vůbec neuvědomujeme.

Při nošení kontaktních čoček je důležité, aby kontaktní čočka byla v oku pohodlná při každém mrknutí. Nedostatečné klouzání víčka po oku při mrkání může způsobit nepohodlí kontaktní čočky (pocit sucha v oku, podráždění či pocit cizího tělesa). Co s tím?

Datum: 13. 6. 2011., Autor: Redakce

Sluneční záření je všudypřítomné a naše oči jsou jeho účinkům vystavovány častěji, než si myslíme, obzvláště pak v letních měsících. Škodlivé UV záření bohužel může náš zrak při dlouhodobém působení poškodit, negativní účinky záření jsou navíc trvalé a kumulují se.

Zajímavé:  Řezání očí - Vše o zdraví

Náš zrak, jeden z nejcennějších smyslů, bychom proto měli před slunečním svitem chránit.

Věděli jste například, že sluneční brýle nemusí být 100% ochranou očí před UV zářením? Proto nám výrobci čoček stále častěji nabízí i kontaktní čočky s UV filtry zabudovanými přímo do jejich materiálu. Jak UV filtry v kontaktních čočkách fungují, jak chrání naše oči a proč stojí za to je nosit?

Datum: 1. 4. 2011., Autor: Redakce

Jaro je tady. Spousta z nás začíná řešit, jak spojit alergii a nošení kontaktních čoček. I když jste například dlouhodobý a zkušený nositel kontaktních čoček, období alergií Vám může pořádně zatopit ve smyslu pohodlného nošení čoček. Alergenní látky přenášející se vzduchem se zachycují na kontaktních čočkách a v kontaktu s okem způsobují značné problémy a diskomfort.

Alergeny zároveň mohou podnítit nadměrnou tvorbu slz, což znepříjemňuje i kvalitní vidění přes čočku. Nošení čoček v pylové sezóně se tak může stát pořádným peklem. Co s tím? Máme pro Vás 6 tipů, co dělat, pokud v jarních, letních nebo podzimních měsících trpíte.

Datum: 11. 1. 2011., Autor: Redakce

Spousta z nás používá počítač ke každodenní práci nebo často přichází do kontaktu s monitorem či jiným světelným zdrojem, televizí apod., které namáhají náš zrak.

Poradíme Desatero pro co nejmenší námahu očí při práci na počítači a řekneme si, jestli je možné pocit suchosti nebo únavu očí z počítače ovlivnit výběrem kontaktních čoček, jaké jsou negativní vlivy monitorů počítačů na náš zrak a jak se těmto vlivům bránit.

Datum: 14. 10. 2010., Autor: Redakce

Na čtvrtek 14. října již podesáté připadá Světový den zraku organizovaný celosvětovou zdravotnickou organizací WHO (World Health Organization). Dnem zraku se organizace snaží celému světu připomenout, že nejdůležitější pro udržení zdraví očí je prevence – pravidelné návštěvy u očního specialisty a vyšetření zraku. „Pečujte o svůj zrak. Kontrolujte ho. Chraňte ho.“, říkají.

Po celé České republice se konají různé akce oslavující den zraku vyšetřením zdarma nebo osvětou pomocí přednášek či různých her.

Datum: 4. 10. 2010., Autor: Redakce

Myslíte si, že je používání kontaktních čoček nebezpečné? Pokud jste tento dojem získali kvůli některé z historek o urputných zánětech nebo poškození oka, čtěte dále.

Nošení kontaktních čoček je ve skutečnosti velmi bezpečné a závažné komplikace nastávají jen v extrémních případech. Informujte se o tom, proč je nošení čoček opravdu bezpečné a co se musí stát, aby čočky začaly být hazardem pro oko.

Datum: 10. 9. 2010., Autor: Redakce

Nošení kontaktních čoček déle než na jakou dobu jsou určeny neboli přenášení je často diskutované téma. Kontaktologové před ním varují, nositelé jej praktikují.

Do pojmu přenášení je možno zahrnout mnoho s přenášením spojených témat, ale my se zaměříme na to, co všechno může být přenášení a proč se tak vehementně zakazuje.

Víte, co všechno se dá zahrnout do přenášení nebo co vám dlouhodobým přenášením hrozí? Nabízíme odpovědi.

Kontaktní čočky jsou o správné oční hygieně a přenášení do ní určitě nepatří.

Datum: 3. 2. 2010., Autor: Redakce

Slyšeli jste někdy o syndromu suchého oka? Víte co to je, jak se projevuje, jak se mu vyhnout nebo se jej zbavit? Jedná se o narušení slzného filmu. Slzný film je pro pohodlné vidění jedním z nejdůležitějších faktorů, hlavně pak při nošení kontaktních čoček.

Syndrom suchého oka je „choroba“, která postihuje široké spektrum nejen nositelů kontaktních čoček. Projevuje se mnoha příznaky, u různých pacientů může mít různé projevy.

Datum: 1. 11. 2009., Autor: Redakce

Používání kontaktních čoček by mělo být bezproblémové, čočka by neměla být v oku cítit. Bohužel ale občas nastane situace, kdy tomu tak není. Čočka začne v oku škrábat, pálit, oko tlačí, cítíte suchost v očích… Co dělat, když kontaktní čočka přestane být z ničeho nic pohodlná? V našem článku nabízíme několik rad pro první pomoc při těchto potížích.

Vše, co jste kdy chtěli vědět o kontaktních čočkách

so, 17 lis 2018

Kontaktní čočky jsou ideální alternativou, když zrovna potřebujete odložit své brýle nebo se zkrátka lépe cítíte bez nich. Jsou pohodlné při nošení a při dodržování několika zásad i zcela bezpečné. Užijte si svobodu, kterou vám dávají, ať už jdete do společnosti nebo třeba sportovat.

Kontaktních čoček naleznete na trhu nespočet. První otázka, kterou byste si měli před jejich pořízením položit, je ta, jak často a kolik hodin je vlastně chcete nosit. Bude to celý den nebo jen při oblíbeném sportu nebo večer do společnosti?

Ne všechny kontaktní čočky jsou stejné. Vhodnost určuje věk, životní styl, ale i vlastnosti oční korekce. Kontaktní čočky můžeme rozdělit na čočky pro každodenní nošení a čočky pro občasné nošení. Při občasném nošení jsou nejekonomičtější variantou jednodenní čočky.

U 14ti denních nebo měsíčních čoček totiž vždycky platí, že jakmile otevřete sterilní balení s čočkou, po měsíci byste čočku měli vyhodit, přestože jste ji použili třeba jen 2krát.

  Pro příležitostné nošení se tedy vyplatí investovat do jednodenních čoček, které se po použití vyhodí.

Při každodenním nošení se nejvíce finančně vyplatí 14ti denní nebo měsíční čočky. Pokud však nechcete mít žádné starosti s čištěním čoček a preferujete variantu, která nejméně zatěžuje vaše oči, zvolte i v tomto případě  jednodenní čočky.

Co ještě byste měli vědět o výše zmíněných typech kontaktních čoček?

Čočky jednodenní

S jednodenními kontaktními čočkami je to jednoduché. Tyto čočky ráno nasadíte a na konci dne vyndáte a vyhodíte. Další den ráno si nasadíte nový pár čoček z nového balení. Zcela tak odpadá nutnost čištění a vaše oči nejsou dotčeny v případě nedokonalé hygieny.

Čočky 14denní

U těchto čoček nosíte stejný pár 14 dní. Je třeba je dobře čistit a desinfikovat a po vyjmutí se ukládají do pouzdra.

Čočky měsíční

Tyto čočky jsou prodávány jako nejvíce ekonomická varianta, pokud chcete čočky nosit každý den. Platí však pravidlo, čím delší doba nošení jednoho páru čoček, tím větší riziko zašpinění kontaktní čočky a tedy zatížení vašich očí. Z důvodu zajištění maximální bezpečnosti a pohodlí vašich očí u nás ve studiu doporučujeme délku nošení jednoho páru čoček po dobu 14ti dní.

Jak čočky vlastně vybrat?

Než se rozhodnete čočky poprvé vyzkoušet, rozhodně navštivte očního odborníka a požádejte ho o konzultaci, vyšetření zraku i osvědčenou kvalitní značku kontaktních čoček. Průběh vyšetření je zcela bezbolestný a zabere jen pár minut. Pokud máte zájem o návštěvu u nás v Easy Optic, můžete se objednat zde.

Kontaktní čočky - Vše o zdraví

Oční odborník vám také nabídne vhodné druhy kontaktních čoček pro vás a vaši korekci. Společně se pobavíte o vašem životním stylu a na základě toho společně vyberete to nejlepší právě pro vás.

Brýle jsou vám pohodlné, ale při sportu vám překáží? Pak volba jistě padne na čočky jednodenní.

Co jistě při této návštěvě jistě oceníte je to, že si společně vyzkoušíte nasazování a vyndavání čoček a budete to zkoušet tak dlouho, dokud si nebudete stoprocentně jistí! 🙂 Oční odborník by vás neměl pustit domů, dokud si nebudete čočku umět sami z oka vyndat ven!

Jak si čočky nasadit?

  1. Nejprve čočku umístěte na bříško ukazováčku a zkontrolujte, zda je neporušená a není převrácená naruby.
  2. Palcem jedné ruky si stáhněte dolní víčko a ukazováčkem si přidržujte horní víčko.
  3. Pomalým pohybem čočku položte na oko.
  4. Nakonec zamrkejte a přesvědčte se, že je čočka správně umístěna na oku.

Kontaktní čočky - Vše o zdraví

Jak čočky vyndat?

  1. Nejprve si stáhněte dolní víčko ukazováčkem.
  2. Bříškem ukazováčku stejné ruky čočku posuňte dolů k oku, směrem do spodního víčka. Přidáním palce ji jemně  uchopte a vyjměte z oka.

Jak o čočky pečovat?

Jak jsme se již zmínili, všechny čočky, které jsou nasazovány více než jednou, musí být dobře čištěny a dezinfikovány. Na čištění se pak používají speciální roztoky k tomu určené.

Kontaktní čočky - Vše o zdraví

Čočky by se měly dezinfikovat bezprostředně po jejich vyjmutí. Nejprve si čočku položte na čistou suchou dlaň a kápněte na ni několik kapek roztoku. Prstem pak mněte přední i zadní plochu čočky.

Čočku po vyčištění umístěte do speciálního pouzdra. Pouzdro naplňte roztokem, uzavřete a nechte čočku ponořenou v roztoku, dokud ji znovu nepoužijete.

Zajímavé:  Anemie U Psa Léčba?

Po nasazení čoček roztok z pouzdra vylijte a nechte prázdné vyschnout na vzduchu!

Kontaktní čočky - Vše o zdraví

Tak co, patříte do týmu dioptrických brýlí a stylových obrouček nebo preferujete právě čočky? U nás ve studiu se kloníme spíše k nošení dioptrických brýlí, popř. kombinaci s kontaktními čočkami pro určité příležitosti, kdy se brýle nehodí. Takto svým očím zajistíte maximální komfort a zdraví!

Váš tým Easy Optic

Tipy na správnou hygienu v oblasti kontaktních čoček

Nosit kontaktní čočky přináší mnoho výhod
– je to pohodlné a zdaleka ne tak drahé, jako to bývalo dříve. Nicméně
nese to s sebou i určitou míru zodpovědnosti. Aby bylo nošení čoček
bezpečné a zdravé, je potřeba znát a dodržovat několik pravidel
týkajících se zacházení s čočkami a jejich správné údržby.
Připravili jsme pro vás několik hygienických tipů pro zacházení s
čočkami.

Budete-li dodržovat následující pravidla, vyhnete se
nepohodlí a případným zdravotním komplikacím spojeným s nošením
kontaktních čoček. Chceme, aby byly vaše oči spokojené a
zdravé.

Co MUSÍTE dělat, nosíte-li kontaktní čočky

Kontaktní čočky - Vše o zdraví

Každodenní
rutina

  • Dobře umyté a osušené ruce jsou
    základ.

Než začnete s čočkami manipulovat,
umyjte si pečlivě ruce mýdlem a následně je osušte ručníkem. Vyhněte se
používání papírových ručníků, které mohou na rukách zanechat zbytky
vláken. Také pozor na dlouhé nehty.

  • Pravidelně a
    pečlivě čistěte čočky čerstvým roztokem.

Používejte zásadně čerstvý roztok ze
sterilní lahve. Roztok z předešlého dne vylijte z pouzdra, abyste si
při vyndávání čoček bezpečně vzpomněli, že máte pouzdro naplnit
roztokem novým. Pokud je láhev s roztokem otevřená déle než tři měsíce,
roztok už nepoužívejte, je prošlý.

  • Čistěte také pouzdro
    na čočky a měňte ho jednou za tři měsíce.

Nezapomeňte se starat ani o pouzdro na
čočky. Pravidelně ho omývejte roztokem, abyste pouzdro zbavili
nebezpečných bakterií a usazenin. Pouzdro byste měli měnit za nové
minimálně jednou za tři měsíce.

Rady optika

  • Choďte
    na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři.

I
když nepociťujete změny vidění, je vhodné jednou do roka navštívit
očního lékaře a nechat si vyšetřit zrak.

Váš lékař může včas
diagnostikovat potenciální zdravotní obtíže ještě dříve, než si jich
stačíte všimnout.

Oční lékař nebo optometrista vám může také odborně
aplikovat kontaktní čočky a dát konkrétní
doporučení.

  • Držte se doporučení svého
    lékaře.

Vždy se řiďte aktuálním předpisem
od svého lékaře a následujte i případná další doporučení. Váš
lékař je odborník, který podrobně vyšetří vaše oči a na základě
vaší anamnézy a životního stylu vám dá konkrétní
doporučení.

  • Noste brýle u sebe “pro strýčka
    příhodu”.

Ať už jste na cestách, dovolené,
nebo jdete do práce, mějte při ruce i své dioptrické brýle pro případ,
že s kontaktními čočkami něco nebude v pořádku, nebo si vaše oči budou
potřebovat odpočinout.

Dlouhodobé návyky

  • Noste
    sluneční nebo jiné ochranné brýle.

Kontaktní
čočky mívají zabudovaný UV filtr, ale je třeba myslet na to, že čočka
nepokrývá celý povrch oka, a tedy celé oko nechrání.

Proto i při
používání kontaktních čoček s UV filtrem je dobré nezapomínat na
kvalitní sluneční brýle. Pokud pracujete v prašném prostředí,
používejte ochranné brýle, abyste zabránili podráždění
očí.

Pokud
máte na očích kontaktní čočky, vyhněte se používání aerosolů jako
jsou spreje na vlasy, deodoranty a parfémy. Spreje obsahují miniaturní
částečky, které mohou vniknout do očí a způsobit nežádoucí
komplikace.

  • Připravte se na cesty – sbalte si roztok,
    pouzdro, zrcátko atd.

Cestujete s kontaktními
čočkami? Buďte připraveni! Nezapomeňte na antibakteriální pouzdro,
cestovní balení roztoku, zrcátko a případně kleštičky nebo pinzetku,
pokud jste zvyklí je používat. Mohlo by se vám hodit pouzdro
na kontaktní čočky se zrcátkem, ve kterém najdete vše v malém
praktickém balení.

Co NESMÍTE dělat a na co si dát pozor, nosíte-li
kontaktní čočky

Kontaktní čočky - Vše o zdraví

Každodenní rutina

  • Čočky a voda – to
    rozhodně není dobrý nápad.

K čištění a
uchovávání čoček nikdy nepoužívejte vodu, sliny, ani jiné tekutiny,
které k těmto účelům nejsou určeny. Voda z kohoutku obsahuje
mikroorganismy a bakterie, které neškodí lidskému organismu, ale mohou
způsobit vážné oční infekce.

  • Roztok používejte jen
    jednou a nepřelévejte ho do jiné láhve.

Vylejte
roztok z pouzdra ihned poté, co si nasadíte čočky. Nechte pouzdro vyschnout
a při vyndávání čoček do něj nalijte čerstvý roztok. Pokud jste na
cestách, vozte s sebou menší cestovní balení roztoku. Rozhodně
nepřelévejte roztok do menší lahve (porušili byste sterilní prostředí
roztoku).

  • Pozor na promíchání pravé a levé
    čočky.

Používejte pouzdro s rozlišenou pravou a
levou stranou. Zvykněte si dávat čočky na správné místo, abyste se
vyhnuli nedopatření, kdy čočky omylem prohodíte.

Rady
optika

  • Nepřespávejte s kontaktními čočkami, pokud to
    neschválil váš oční lékař.

Čočky s
prodlouženým nebo kontinuálním nošením jsou jistě revolučním řešením
v oblasti korekce zrakových vad. Nicméně přespávání s čočkami se
nedoporučuje, pokud ho neschválí oční lékař.

Jednoduše řečeno, zdaleka
ne každé oči snesou nepřetržité nošení čoček. Proto tuto variantu
konzultujte se svým lékařem.

  • Nikdy nepoužívejte prošlé
    čočky nebo prošlý roztok.

Prošlý roztok může
být kontaminovaný, u prošlých čoček dochází k degradaci materiálu.
Neriskujte podráždění očí, nebo že se vám čočka v oku rozpadne.
Kontrolujte datum expirace produktů na obalu.

  • Nepoužívejte
    podomácku vyrobené roztoky nebo pouzdra.

Rozhodně
nezkoušejte čistit čočky podomácku vyrobeným solným roztokem, alkoholem,
jedlou sodou nebo octem! Na čištění a uchovávání čoček nepoužívejte
jiný druh roztoku, než je k tomuto účelu určen. Používání správného
roztoku zajistí vašim očím zdraví a pohodlné nošení
čoček.

Dlouhodobé návyky

  • Plavání, sprchování
    a saunování s kontaktními čočkami není dobrý nápad.

Jakýkoliv kontakt čoček s vodou znamená riziko bakteriální
nákazy nebo infekce. Při plavání doporučujeme používat plavecké brýle a
pokud nutně potřebujete čočky, pak jsou nejvhodnější jednodenní, které
vyhodíte ihned po skončení aktivity.

Jako lehká prevence proti bakteriím
mohou pomoci i oční kapky, které odplaví nežádoucí částečky z
oka.

  • Nejdříve čočky, potom make-up.

Kontaktní čočky si vždy nandavejte dříve, než aplikujete
jakoukoli kosmetiku. Stejně tak čočky nejprve vyjměte a teprve potom make-up
odstraňujte.

Tyto návyky minimalizují riziko, že se částečky make-upu
dostanou na čočku nebo přímo do oka.

  • Kontaktní čočky,
    pouzdra a líčidla s nikým nesdílejte.

Může to
být pokušení, vyzkoušet si kamarádčiny nové barevné čočky, nebo si
půjčit její řasenku. Ale půjčování těchto produktů může vést k
riziku očních infekcí. Je v pořádku být trochu sobecký, když jde o
vlastní zdraví.

Péče o kontaktní čočky

Pro bezpečné a pohodlné používání
kontaktních čoček je nezbytné dodržovat určité zásady a hygiena v tomto
případě hraje zásadní roli. Hygiena je klíčová při
prevenci
infekcí, zánětů a dalších problémů, které mohou mít
vliv na zdraví očí, a to i z dlouhodobého hlediska. Pojďme si nyní
jednotlivé kroky hezky projít…

Mytí rukou

Před
každou manipulací s kontaktními čočkami si vždy pečlivě umyjte
ruce
. Obecně se doporučují antibakteriální mýdla a zároveň se
nedoporučují mýdla na bázi olejů či mléka, neboť tyto mýdla mohou
kontaktní čočky zakalit či znečistit.

Osušení rukou

Doporučujeme malý ručník, který neuvolňuje vlákna a který si
vymezíte pouze pro hygienu spojenou s kontaktními čočkami.

Roztok

K péči o kontaktní čočky vždy používejte
pouze roztok určený k péči o kontaktní čočky
. Nikdy
nepoužívejte vodu z vodovodu, sterilní vodu, fyziologický roztok, oční
kapky či sliny. Vždy používejte čerstvý roztok a dbejte
pokynů výrobce.

Roztok nikdy nepřelévejte do
menších lahviček, protože to může narušit sterilitu roztoku. V
případě, že potřebujete roztok na cestování, doporučujeme koupit
cestovní balení roztoku.

Ústí lahvičky vždy pečlivě uzavírejte a nikdy
se hrdla lahvičky nedotýkejte prsty nebo jinými předměty, aby nedošlo ke
kontaminaci roztoku.

Kontaktní čočky - Vše o zdraví Více
informací o peroxidových
či univerzálních
roztocích si můžete přečíst v samostatných článcích.

Mechanické čištění s univerzálním roztokem

Mechanické
čištění provádíme vždy pouze s univerzálními (víceúčelovými )
roztoky a odstraňujeme jím hrubé usazeniny a nečistoty z povrchu. Po
vyjmutí čočky z oka se čočka vloží do čisté dlaně, zakape se
čerstvým roztokem. Poté se bříškem prstu druhé ruky čočka jemně
promne.

Následuje opláchnutí čerstvou dávkou roztoku a poté je
kontaktní čočka připravena k uložení do pouzdra s čerstvou dávkou
roztoku.

Péče o pouzdro

Stejně jako je tomu u kontaktních
čoček, tak i u pouzdra platí, že se k péči používá výhradně
roztok na čočky
. Pouzdro tedy nikdy neoplachujeme vodu z vodovodu,
sterilní vodou, fyziologickým roztokem nebo očními kapkami, ale vždy
čerstvou dávkou roztoku.

Po nasazení kontaktních čoček z pouzdra
vylijte zbytek roztoku a nechte jej na vzduchu volně uschnout nejlépe dnem
vzhůru, aby pod pouzdrem mohl proudit vzduch a nepadaly do pouzdra částice
nečistot vířících vzduchem. Jestliže máte koupelnu společnou s WC
nebo v koupelně nemáte možnost dostatečně větrat a drží se v místnosti
vlhko, nenechávejte pouzdro otevřené.

Zajímavé:  Po stopách českých šlechticů – vše o zdraví

Ve vlhkém prostředí se daří
plísním i bakteriím, které by mohly způsobit značné potíže.

Pouzdro na kontaktní čočky vyměňte maximálně každé 3
měsíce
.

Současně ke každé nové lahvi začněte vždy
používat nové pouzdro.

Poslední rady

Za každých
okolností dodržujte doporučení výrobců, ať už se jedná
o kontaktní čočky, roztok, pouzdro nebo pomůcky (pinzeta či aplikátor).
Při správných návycích, pravidelných kontrolách u očního
specialisty bude péče o kontaktní čočky hračka a vaše
oči budou jiskřit zdravím.

Mýty a fakta o nošení kontaktních čoček během nové pandemie koronaviru

Vážení čočkaři,

Víme, že časy jsou nyní velmi znepokojující. Celý svět je ve stavu
nouze a všichni se obáváme o naše zdraví a zdraví našich blízkých.
Připravili jsme pro vás souhrn nejčastějších otázek, na které se nás
v tomto období ptáte. Nejdůležitější otázka, se kterou se na nás
aktuálně obracíte: Je bezpečné nosit kontaktní čočky v období koronavirové
pandemie?

Na internetu a v médiích bohužel koluje mnoho nejasných či neúplných
informací. Náš vedoucí optik
je proto tady, aby věci napravil.

Jsou všechny zprávy o kontaktních čočkách a koronaviru
pravdivé?

Naší nejvyšší prioritou je zdraví a bezpečí našich zákazníků po
celé Evropě. Níže uvádíme seznam skutečností, které vyvracejí
některé mýty o nošení kontaktních čoček v době infekce
koronavirem.

Mýtus č. 1: Sterilnost kontaktních čoček již nemůže být
zaručena

Špatně. V současné době neexistuje důkaz, že nošení kontaktních
čoček jakýmkoli způsobem způsobuje či podporuje infekci koronavirem
(COVID-19).

Výrobci kontaktních čoček vyrábějí své čočky podle
nejpřísnějších bezpečnostních opatření, tj. v čistém, bezpečném a
automatizovaném prostředí. Vysoké standardy hygieny v továrnách jsou
zajištěny použitím speciálních lékařských plášťů, čepic na vlasy,
bot a samozřejmě i obličejových masek. Při výrobě kontaktních čoček
na montážní lince není přímo zapojena žádná osoba.

Kromě toho jsou všechny blistry sterilizovány před opuštěním továrny.
Proto je šance, že někdo dostane virus z kontaktní čočky, prakticky
nemožná.

Vaše zdraví a bezpečí a zdraví našich zaměstnanců jsou vždy naší
nejvyšší prioritou.

Proto jsme i v našich skladech podnikli další
opatření, jako jsou mimořádné směny a rozdělení týmu na menší
skupiny, pracující odděleně a také jsme zvýšili dezinfekční postupy,
abychom se ujistili, že naši zákazníci dostanou čočky v co nejčistších
a nejbezpečnějších podmínkách.To vše proto, abyste si kontaktní
čočky mohli objednat z pohodlí vašeho domova.

Mýtus č. 2: Když nosím kontaktní čočky, nakazím se koronavirem

Špatně. Při vložení nebo vyjmutí kontaktních čoček nejste
automaticky infikováni virem. Uživatelé čoček by se měli vždy řídit
pokyny pro nošení a péči, které jsou doporučeny při používání
kontaktních čoček za každého období. Chcete-li se však před infekcí co
nejvíce chránit, měli byste věnovat pozornost následujícím bodům:

  • Nezáleží na tom, zda používáte kontaktní čočky, brýle nebo vůbec žádnou vizuální pomůcku, UMÝVEJTE SI RUCE důkladně a vždy předtím, než se chystáte dotknout svých očí a pomůcek. Časté mytí rukou je nejúčinnějším způsobem, jak se chránit před virem. Postupujte prosím podle těchto rad a co nejvíce minimalizujte riziko pro sebe a ostatní.
  • Pokud trpíte suchýma očima nebo oční alergií, platí to samé: před použitím očních kapek nebo jiných léčivých přípravků si umyjte ruce.
  • Obecně doporučujeme, abyste se vždy, a zejména v těchto dnech a týdnech, nedotýkali svých očí, nosu nebo úst bez předchozího umytí rukou.

Pokud se chcete dozvědět více, přečtěte si vyjádření výrobce kontaktních čoček
Alcon. Dále si můžete přečíst lékařský
posudek ke kontaktním čočkám a koronaviru od výrobců čoček
Johnson&Johnson a CooperVision.

Mýtus č. 3: Nesmím nosit kontaktní čočky, pokud jsem infikován novým
koronavirem

Částečně správně. Obecně nedoporučujeme všem nositelům kontaktních
čoček nosit čočky během jakékoli infekce rýmou, chřipkou či při
jiných onemocněních, což se nyní vztahuje i na infekci koronavirem.

Pokud
se však nechcete vzdát nošení svých kontaktních čoček, doporučujeme
těm z vás, kteří nosí 2 týdenní čočky či měsíční čočky přejít na jednodenní kontaktní čočky.

Tyto
čočky mají výhodu v tom, že je na konci dne po nošení zlikvidujete,
tudíž se na nich nemohou opakovaně tvořit bakterie.

Pokud máte další dotazy, neváhejte se zeptat v komentáři pod
tímto článkem. Kromě toho je náš zákaznický servis k dispozici na
bezplatné lince 800 114 118 a e-mailu [email protected]

Přejeme všem pevné zdraví.

Tým VašeČočky

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

  • 1 317 Kč 1 089 Kč skladem

Dlouhodobým nošením kontaktních čoček si málem zničila zrak

Doba nošení kontaktních čoček by měla být omezena pouze na potřebnou dobu. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Bohužel na ne příliš důsledné a především dlouhodobé nošení kontaktních čoček částečně doplatila i dnes třiatřicetiletá módní návrhářka Aimee McWilliamsová.

S nošením čoček začala již ve svých 14 letech. Po prohlídce u očního lékaře jí byl doporučen určitý typ, s kterým Aimee neměla potíže. Bohužel jako mnoho dalších lidí ale i ona podcenila doporučení, které uvádí nosit čočky každý den maximálně osm hodin. V jejím případě to bylo po většinu dní o několik hodin déle, většinou čočky nosila 14 hodin, a to mnoho let téměř nepřetržitě.

Jelikož ale po celou dobu užívání neměla žádné problémy, co se týče například slzení nebo podráždění očí, nevěnovala celé situaci pozornost. Bohužel vše v pořádku nebylo.

V návaznosti na dlouhodobé nošení u ní pomalu docházelo k nedostatečné propustnosti kyslíku do očí.

To se bohužel zjistilo až po nějaké době v rámci klasického vyšetření a kontroly očí, daný problém totiž není běžně rozpoznatelný, určí ho až vyšetření pomocí očního mikroskopu.

„Byla jsem naprosto zděšená, když mi doktor řekl, že bych mohla dokonce oslepnout. Vždy jsem čočky nosila od zhruba sedmi hodin ráno až téměř do půlnoci. Nikdo mi neřekl, že ohrožuju svůj zrak tím, že je nosím tak dlouho,” svěřila se pro Dailymail.

„Nejvíc mě ale vyděsilo, že se celou dobu nedělo nic, co by předznamenalo nějaký problém, moje oči vypadaly pořád stejně. Aby toho nebylo málo, zpozdila jsem se o několik týdnů s pravidelnou oční prohlídkou. Jednoduše jsem si myslela, že to není tak důležité, když je dle mého vše v pořádku.”

Milióny lidí všude po světě nosí čočky, bohužel mnozí z nich nejsou důkladně seznámeni s tím, jak je správně používat, uvedl Hosam Kasaby, oční chirurg ve fakultní nemocnici Southend v britském Essexu.

Jedním ze závažnějších rizik, která jsou spojená s dlouhodobějším nošením čoček, je neovaskularizace rohovky, podobně jako u Aimee. „Rohovka je jasná vnější plocha v přední části oční bulvy. Je to jediná část těla, která dostává přísun kyslíku ze vzduchu a ne z krve,” vysvětlil Kassaby.

„Kontaktní čočky ale přívodu kyslíku brání, což tělo kompenzuje utvářením krevních cév na rohovce. Ty mohou rohovku zcela zakrýt, v návaznosti na to může dojít i k častému výskytu zánětů či trvalému poškození rohovky.”

Uváděný problém se může formovat i několik let, až po dlouhé době se teprve může objevit nepříjemné zarudnutí nebo červené a podrážděné oči. V takovém stavu už ale bývá na léčení mnohdy pozdě.

Někomu sice může pomoci, že přestane čočky nosit, a krevní cévy se tak postupně ztratí, při jejich velkém množství ale může při tomto procesu dojít i ke zjizvení rohovky, což následně může vést i ke ztrátě zraku.

Právě proto se všeobecně doporučuje nenosit kontaktní čočky více než osm hodin během dne.

Aimee měla velké štěstí, že v jejím případě se na problém přišlo stále ještě relativně včas. Očním lékařem jí ale bylo ihned sděleno, aby přestala kontaktní čočky nosit – a to trvale. Během několika měsíců bez čoček jí drobné cévy v očích naštěstí bez problémů zmizely a pro její zrak tak nepředstavovaly již další riziko.

Jeden problém jí ale přeci jen ještě čekal. Po dlouhodobém nošení čoček si musela zvykat na brýle. Ty jí ale při náhlých pohledech do stran vadily a Aimee začala mít velké závratě. I proto se rozhodla po několika měsících pro laserovou operaci, která její zrak vylepšila. Do budoucna tak má zatím velkou naději, že se její stav výrazněji nezhorší.

Hlavní zprávy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector