Křeč – Vše o zdraví

Natura Biotika – aktivní vláknina 860

Možná jste se již setkali s názorem, že až 80% imunity pochází ze žaludku a střev. Pravdou však je, že mikrobiologické složení ve střevech a v žaludku toho ovlivňuje ještě mnohem více, než imunitu.

Křeč - Vše o zdraví

Mikrobiom – druhý mozek

Už před staletími Hippokrates, jehož dnes považujeme za „otce medicíny“ tvrdil, že každé lidské onemocnění začíná ve střevech. Museli jsme však čekat až do 20. století, kdy vědci uznali, že v našem těle existuje orgán, který jsme si dosud jen málo všímali a neměli jsme o něm téměř žádné poznatky.

Termín mikrobiom pochází z roku 2001, kdy ho poprvé použil nositel Nobelovy ceny Joshua Lederberg. Označil jím spolužijící shluk různých druhů mikrobů, které spolu vytvářejí mikroklima jednotlivých orgánů a žijí v symbióze.

Kvalita střevního mikrobiomu se vytváří během života a ovlivňuje ho množství faktorů – v počátečních letech jsou významnými faktory pro rozvoj mikrobiomu porod a kojení, později strava, oxidační stres a podobně.

Křeč - Vše o zdraví

Mikrobiom a jeho složení ovlivňuje naše chutě, zdravotní stav, imunitní reakce na nejrůznější onemocnění (od jednoduchého viru až po závažné např. onkologické diagnózy).

Tak jak se staráme o naši pokožku, plíce, cévy a ostatní orgány bychom měli věnovat naši pozornost i mikrobiomu a jeho vitalitě.

Mikrobiom a zdraví člověka

Křeč - Vše o zdraví

Střevní mikrobióm se považuje za poslední objevený lidský orgán a v současnosti je podroben velkému zájmu ve vědeckých a lékařských kruzích. Je to komplexní orgán, který sídlí ve střevech – jeho váha se odhaduje až na 1,5 kg a obsahuje více než 500 druhů mikroorganismů. Představuje skutečně malý svět v našem těle.

Mikroorganismy, které v něm sídlí (patogenní buňky, houby, viry, bakterie) by měly být v rovnováze a vytvářet fungující mikroekosystém. Ukazuje se, že takto správně fungující mikrobiom hraje důležitou roli v prevenci a také v léčbě některých civilizačních a chronických onemocnění.

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč se v posledním desetiletí tak masivně rozrůstají alergie, intolerance, obezita, cukrovka ale například i autismus? Vědci se dnes přiklánějí k názoru, že tyto diagnózy mohou mít svůj původ právě v nedostatečně vitální střevní mikroflóře – v poškozeném mikrobiomu.

Onemocnění u nichž je souvislost s narušeným mikrobiomem 

  • Gastrointestinální problémy: bolesti břicha, zácpy, průjmy, reflux, gastritida, IBS – syndrom dráždivého tračníku, SIBO, celiakie
  • Autoimunitní onemocnění: artritida, Hashimoto syndrom – nedostatečná funkce štítné žlázy, diabetes II. a I. typu
  • kožné onemocnění: astma, ekzém
  • autismus
  • psychické poruchy – deprese, chronický únavový syndrom
  • Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba

Mikrobióm v rovnováze

V microbiomu by měly fungovat v symbióze patogenní i příznivé mikroby. Pokud se tyto mikroby dostanou do nerovnováhy, vzniká dysbióza, která přináší potenciální nebezpečí.

Křeč - Vše o zdraví

Pokud se ve střevě přemnoží patogenní mikroorganismy, mohou vylučovat toxické látky, které se přes malé trhlinky ve střevě dostávají do krevního oběhu a následně k některým orgánům.

Změny na psychice

Paradoxně, prvním orgánem, který reaguje na dysbiózu v organismu je mozek. Mezi střevem a mozkem je přímá a rychlá komunikace.

Lidé, kteří mají narušený střevní mikrobiom bývají náladoví, podráždění a mnohem častěji se u nich rozvinou depresivní a úzkostné stavy.

Křeč - Vše o zdraví

Ve střevech vzniká i většina hormonů štěstí – endorfinů, díky kterým se dokážeme těšit a mít dobrou náladu.

Dysbióza v organismu ovlivňuje schopnost střeva vytvářet tyto hormony v dostatečném množství, což má jednoznačný vliv na psychiku.

Čím se mikrobióm poškozuje?

Křeč - Vše o zdraví

Teorie ohledně fungování mikrobiomu jsme již zmínili dost. Podstatnější však je podívat se na to, jak my svým jednáním ovlivňujeme kvalitu mikrobiomu v našem těle – co mikrobiom ničí a naopak – co máme dělat, abychom mikrobióm podpořily a posílily.

Velkou část svého mikrobiomu získáváme již při narození – děti, které se narodí přirozeným způsobem a nemají po porodu vážnější problémy a jsou kojené dostávají z mikrobiologického hlediska velmi kvalitní startovací balíček. Během života kvalita mikrobiomu klesá, pokud se o něj aktivně nestaráme a nezajímáme.

Mikrobiom a strava 

Častý přísun tuhé stravy s vysokým množstvím sacharidů, bez dostatku vlákniny je pro žaludek těžkým oříškem na zpracování. Nestrávené kousky potravy se v tomto případě dostávají i do střeva, kde podléhají hnilobným procesům. Bakterie, které při tomto procesu vznikají negativně ovlivňují celkové rozložení mikroorganismů ve střevě.

Léky

Hlavně ty s dlouhodobým užíváním, ale například i antibiotika působí na kvalitu střevní mikroflóry negativně. Nepříznivé pro střevní mikrobiom je i užívání hormonální antikoncepce, ale i medicínské zásahy jako chemoterapie či radioterapie. Pokud je nutné tyto léky, nebo léčbu užívat, o to víc bychom se měli snažit mikrobiom po takové terapii obnovit a znovu nastartovat jeho činnost.

Léky, nevhodná strava, stres – to vše ovlivňuje vytvoření chronického zánětu v těle, který následně způsobuje nerovnováhu mikrobiomu.

Intolerance a novodobá alergie na potraviny

Masivní rozvoj celiakie, laktózové a histaminové intolerance a také různých jiných alergií (na látky v přírodě – pyly, nebo chemické složky v kosmetice projevující se například ekzémem) se připisuje také za vinu změnám mikrobiomu a jeho kvalitě, kdy postupem času může mít mikrobiom problém zpracovat některou konkrétní potravinu, resp. její složku.

Křeč - Vše o zdraví

Svědčí o tom i fakt, že intolerance a alergie jsou ne vždy vrozené, často se vyvinou během života. V momentě, kdy člověk na svém těle cítí, že některá potravina mu škodí a umí tuto složku definovat, je ještě možnost upravit mikrobiom tak, aby se u něj nerozvinula vážnější forma intolerance.

Jak podpořit mikrobiom?

Vhodné jsou tyto aktivity:

  • Imunitní stimulace organismu – nezdravá je přehnaná sterilnost, hlavně u dětí, kdy je pro vývoj imunity důležitý kontakt s alergeny, viry a podobně. Přílišná čistota prostředí, nedostatek pobytu na čerstvém vzduchu, v kolektivu a nadužívání léků mění mikrobiom dítěte již v raném věku.

Její úloha v zdravém stravování je dlouhodobě podceňována. Pocit, že vlákniny v těle máme dostatek když konzumujeme nějakou dávku ovoce je bohužel mylný.

Na to, abychom pokryli denní dávku vlákniny potřebnou pro správné fungování těla bychom měli konzumovat 25g vlákniny denně (muži až 38g), přičemž jedno průměrně velké jabko obsahuje přibližně 4g vlákniny.

Některé potraviny samozřejmě obsahují vyšší množství vlákniny, jsou to například tyto: merlík čilský, brokolice, batáta, hrušky, granátové jablko, ostružiny, čočka, sójové boby, cizrna nebo avokádo.

Pokud je nedokážete jíst denně, je vhodné si vlákninu doplňovat. Z dostupných vlákninových produktů doporučujeme psyllium, modřínovou vlákninu a akáciovou vlákninu. Soubor těchto vláknin je součástí vlákninového komplexu Natura Biotika.

Pro tělo je také důležité přijímat vlákninu z různých zdrojů, nezaměřovat se jen na jeden tip vlákniny, nebo vlákninového výživového doplňku. Čím pestřejší strava, tím lépe.

TIP: Vláknina je potravou pro mikroby. Pokud jí je dostatek, ve střevě se trávením vlákniny zároveň vylučuje látka – mucin, která vystýlá a zpevňuje stěny střev, čímž je chrání.

Při dlouhodobém nedostatku vlákniny se mucin nevylučuje, stěny střev se ztenčují a mohou se doslova až přetrhnout.

Tehdy se obsah střev má možnost dostat do okolního prostředí a stane se tak nebezpečným pro okolní orgány.

Zásady pro vaření

Vždy zvolte raději celozrnnou variantu pečiva nebo těstovin. Vyhněte se bílé mouce a cukru. Jídlo si připravujte, nekupujte polotovary. Čím více původních surovin ve stravě, tím je to pro vaše tělo lépší, zdravější a snadněji zpracovatelné.

Fermentované potraviny

Kefír, kimchi, jogurty nebo fermentované limonády si užívejte v množství, na jaké budete mít chuť. Fermentací zpracované potraviny obsahují velké množství laktobacilů a jiných živých bakterií, kterými doslova krmí mikrobiom.

Vhodné potraviny pro mikrobióm: Losos, mrkev, česnek, cibule, ředkvička, avokádo, rajčata, kokos, oříšky, semena, ořechové máslo, olivový olej, čočka, hrách…

Vhodné ovoce pro mikrobióm: Mango, jablka, broskve, hrušky, třešně, kiwi, pomeranče,

Vhodné vitamíny a bylinky: Zinek, vitamin D, extrakt z hroznových semínek, skořice, máta, kurkuma, zázvor

PROBIOTIKA A PREBIOTIKA VS. MIKROBIÓM

Vědomé doplňování probiotických látek může výrazně pomáhat k tvorbě kvalitního mikrobiómu (mikrobioty). Zatímco probiotika jsou živé organismy, které přicházejí do trávicího traktu, pro skutečně zdravý život a kvalitní mikrobióm nezapomínejme ani na prebiotika.

Prebiotika jsou potravou pro probiotika a bez nich by probiotika nefungovaly dostatečně. Prebiotika jsou zbytky některých nestrávených sacharidů – například i vlákniny.

Užíváním vlákniny zabezpečíte dostatečné množství potravy pro živé organismy (probiotika) a vytvoříte tím vhodné podmínky pro zlepšování kvality mikrobiómu.

Věříme, že jsme v tomto článku shrnuli vše potřebné o tom, co vás zajímá o mikrobiomu a proč se mu říká i druhý mozek. Snažili jsme se vysvětlit proč je důležité starat se o něj nejen v rámci léčby, ale hlavně prevence vážných onemocnění (i civilizačních).

Snad jsme vás jednoduchými radami nasměrovaly k tomu, jak změnit své stravování ve prospěch zdravého mikrobiomu. Pokud byste měli k tomto tématu ještě otázky, napište nám.

Zajímavé:  Léčba Chronické Lymfatické Leukemie?

NATURA BIOTIKA – AKTÍVNI VLÁKNINA

Natura Biotika je jedinečný vlákninový komplex, který obsahuje tři druhy rozpustných vláknin:

  • psyllium – přispíva ke snižovaní cholesterolu, usnadňuje vyprázdňování a má příznivý vliv na funkci tenkého a tlustého střeva
  • modřínova vláknina – podporuje přirozenou obranyschopnost organismu, podporuje imunitní systém, podporuje růst přátelských bifidobakterií
  • akáciová vláknina

1 balení Natura Biotika – 14-denní kúra.

Bez vedlejších účinků: díky speciálnímu složení nemá užívání produktu Natura Biotika žádné nepříjemné vedlejší účinky (bolesti břicha, nadýmání, křeče)

Dávkování: 1 odměrka vlákniny 2x denně. Jednu odměrku rozmíchejte v 2dcl vody a vypijte. Vlákninu můžete přidat i do kaše, jogurt a smoothie.

Svalové křeče | Co za nimi stojí a jak se jich zbavit?

Křeče známe všichni. Občas nás chytnou v důsledku nadměrné zátěže ve fitku, jindy přijdou zcela nečekaně.

Přemýšleli jste ale nad tím, co za nimi ve skutečnosti stojí? A opravdu stačí jenom zvýšit dávky hořčíku, aby křeče odezněly? V našem dnešním článku se na tento problém, který trápí opravdu celou řadu sportovců, podíváme detailněji a pokusíme se zodpovědět některé z velmi častých otázek. 

Co jsou svalové křeče vlastně zač?

Jako křeč označujeme nepříjemné stažení svalu, které je velmi bolestivé a nemáme nad ním absolutně žádnou kontrolu. Může se vyskytnout ve víceméně kterémkoliv svalu, ale nejčastější bývá v oblastech chodidel, lýtek, hamstringů nebo kyčlí.

V případě některých specifických onemocnění mohou postihnout dokonce celé svalové skupiny. Bolest, kterou křeč způsobuje, bývá nejčastěji popisována jako ostrá a silná a svaly mohou i po jejím odeznění zůstat napjaté a ztuhlé až po několik hodin.

Rovněž není ani nic neobvyklého, že se křeče ve stejném místě objeví v průběhu dne třeba i několikrát. 

Křeč - Vše o zdraví

Obzvlášť u sportovců se křeče mohou objevovat vcelku pravidelně.

Proč křeče vlastně vznikají?

Křeče vznikají jako určitý obranný mechanismus. Jakmile svalu hrozí nějaké nebezpečí (například z přetížení), stáhne se, aby zabránil výraznějšímu poškození.

V tomto okamžiku vás zaplaví ona nepříjemná ostrá bolest, která vás donutí změnit polohu nebo zastavit prováděnou aktivitu a svalu se opět uleví.

A i když velmi často máme křeče (správně) spojené s nedostatkem hořčíku, ve skutečnosti existuje mnohem více důvodů:

Nedostatek minerálů či jejich nepoměr

Nedostatek hořčíku svalové křeče skutečně způsobuje. Magnézium je totiž spolu s vápníkem zodpovědné za udržování konstantního napětí ve svalu – vápník je zodpovědný za kontrakci svalu, hořčík za jeho relaxaci.

Jakmile tedy dojde k nadbytku kalcia a deficitu magnézia, mohou se skutečně objevit nepříjemné křeče.

Kromě toho ale hraje roli také optimální příjem vitamínu D, E, B2 a B6, na které byste se ve svém jídelníčku měli také zaměřit.

Křeč - Vše o zdraví

Vitamín D můžete doplňovat třeba pomocí mořských ryb, vajec nebo hlívy.

Dehydratace

Dehydratace je téma více než aktuální obzvláště teď v průběhu léta. A i když máte pocit, že váš pitný režim je dostatečný, stačí hodinová aktivita na sluníčku a už vám hrozí vážná dehydratace.

 Pokud nevíte, kolik vody byste za den měli vypít, určitě doporučujeme přečíst si náš článek věnovaný pitnému režimu.

Jakmile tělo nemá dostatek vody, špatně vylučuje odpadní látky, méně se potí a tím pádem není dostatečně ochlazováno a jelikož se zhoršuje distribuce sodíku, může docházet podle zjištění odborníků ke vzniku svalových křečí.

Tento problém naštěstí můžete poměrně efektivně vyřešit tím, že si do nápoje, který v průběhu tréninku pijete, přidáte pár gramů soli. Možným řešením jsou i iontové nápoje.

Křeč do lýtka | Jak na ni vyzrát? | Samuelova metoda

Sdílej na FCB Tweetni Ulož pin Dej nám zprávu

Probudíte se v noci s neskutečnou bolestí v noze. Není to poprvé, co jste to zažili. Víte, že se jedná o křeč do lýtka. Příčin může být hodně. Já zjistil, že jsem si křeče způsoboval tím, že jsem si protahoval nevědomky svaly v noci. A když to přeženete – přijde křeč (jako reakce na nepřiměřenou zátěž). To samé platí také ve chvíli, kdy na lýtkový sval, který na určitou zátěž není v pravidelných intervalech stavěný či zvyklý, vyvinete takový tlak, že z toho dostane jakýsi šok, který se může projevit se zpožděním kdykoliv během dne. A to třeba ve chvíli, kdy jej třeba jen běžně použijete. Když dostanete křeč, už víte, co máte dělat. I když nechcete, musíte se předklonit k noze, chytnout chodidlo za prsty a pokusíte se ji pozvolna protáhnout tak, abyste nohu natáhli. Lýtkový i stehenní sval by měl být v rovině. Teprve poté bolest odezní. Tento postup je velmi rozšířený. Já tuto metodu zjednodušil a zpříjemnil. Pojďme se na ni podívat.

Křeč do lýtka | Nejvíce rozšířená metoda

     Do té doby, dokud jsem hrál aktivně fotbal a florbal, jsem nevěděl, co je to křeč do lýtka. Byl jsem mladý a svaly jsem udržoval v kondici. Zřejmě také z důvodu fyziologického jsem nebyl náchylný ke křečem jakéhokoliv typu.

Samozřejmě, že jsem často viděl, jak se s křečí v lýtku někteří hráči musí vypořádat. Probíhalo to tak, že si hráč buď sedl nebo zůstal stát, chytl se na konci chodidla a tlačil prsty směrem ke kolenu.

Bolest byla někdy natolik výrazná, že to vypadalo, jako by si nohu trhal ???? 

Nejčastější přičny (2)*

     Teď už vím, že je ta bolest velmi prudká a zvláště v noci neočekávaná. Často si ale za ni můžeme sami. Sám jsem vysledoval, že nevědomky protahuji při spánku nepřiměřeně svaly. Jak to nemáte pod kontrolou, často to můžete přehánět.

Ale samozřejmě nejde říct, že se u každého jedná jen o spánek (i když v mém případě ano). Ve chvíli, kdy lýtkový sval neúměrně použijete při pohybu, může Vás buď okamžitě a nebo s odstupem času, čekat reakce svalu v podobě kreči.

To jsou dle mého 2 velmi časté příčiny křečí.

     O nepřiměřeném protahování svalů v noci jsem nikde žádné teorie či zkušenosti nečetl – jsou to pouze mé vlastní zkušenosti. Protahování máme při spaní “v popisu práce”. Pokud to umíme kontrolovat – je vše v pořádku. Pokud to probíhá neúměrně – může to vyvolávat nečekanou křeč do lýtka. Je to samozřejmě můj předpoklad, nemám to ověřené žádnou studií (jen experimenty na mě samotném).

Prevence

     Na základě tohoto předpokladu si tedy myslím, že je možné křeči v lýtku v mnoha případech předcházet. Naučit se protahovat se v noci s menší razancí a nebo se neprotahovat vůbec. Pro někoho může být těžké zbavit se toho a nebo se pokusit ovládat sám sebe při spánku.

Důležitá informace je, že to jde a umět příčinu identifikovat. Pak se s tím můžeme naučit žít. Pokud vítě, že budete nohy vystavovat neúměrnému a nohám nezvyklému (tělu) pohybu, měli byste se před výkonem pořádně protáhnout.

Protažení by mělo být ale zamýšlené a rovnoměrně rozložené na všechny svaly, které budete při pohybu používat. Můžete tak předejít nečekaným křečím.

     Pokud jste pasivní sportovec a plánujete například lyžování na horách, mohli byste své nohy na výkon lehce připravit tím, že jim dáte lehce vzrůstající zátěž.

Pokud z ničehonic v 50 letech po roce nic nedělání chcete po svých nohách zázraky, můžete křeče očekávat – zvyšujete pravděpodobnost jejich výskytu. Jeden na ně trpí, druhý nikoliv.

Ten první by se tomu mohl snažit předcházet. To je ale na každém z nás ???? 

Samuelova metoda

     Když už jsem křeč do lýtka zažil po několikáté, úplnou náhodou jsem nepoužil nejvíce rozšířenou metodu přesně dle postupu, ale trochu jsem ji upravil. Metodu jsem zrychlil a trochu zpříjemnil. Dle mé metody není nutné se předklonit, můžete zůstat ležet.

Zajímavé:  Léčivé Rostliny: Nejlepší Využití Pro Zdraví Celé Rodiny?

Nebude Vás tedy u protahování lýtka bolet i v zádech a nemusíte ve spánku vynakládat tolik energie. Zvednete druhou nepostiženou nohu a opřete se patou do konce chodidla křečí postižené nohy (patu vložíte mezi palec a ostatní prsty).

Přičemž se budete snažit tlačit konec postiženého chodidla směrem ke kolenu (to je stejné).

Ukázka z praxe

     Tuto metodu jsem vymyslel sám a nikde jsem ji neviděl. Pokud již existuje – můžu se opakovat, ale nevím o tom. Pokud je to již existující metoda, prosím, dejte mi vědět ???? Pro představivost je nutné ukázat tuto metodu na mých nohou – podívejte se na fotografii níže.

Křeč - Vše o zdravíKřeč do lýtka | Samuelova metoda (vlastní) | Postup: Nepostižená noha tlačí patou na konec chodidla postižené nohy a tlačí směrem ke kolenu tak dlouho, dokud křeč neodezní.

* Ty případy, kdy křeč poukazuje na různá onemocnění nebo kdy tělu chybí některé látky, které výskyt křečí zvyšuje, si dovolíme vynechat. Myslíme si, že informací na toto téma je na internetu mnoho. Nechceme po vzoru mnohých jen “kopírovat” již všeobecně rozšířené znalosti.

Náš článek je zaměřen spíše na to, aby si čtenáři uvědomili, jakým způsobem může křeč často vznikat. Díky této znalosti křeči předcházet, , a v případě potřeby Vám nabízíme metody uvolnění lýtka při křeči – kde Vám uvádíme dokonce vlastní metodu, která může už tak nepříjemnou situaci alespoň trochu ulehčit.

Jedná se o znalosti, kterých je nedostatek a málo se o nich ví.

Poslední aktualizace dne: 23.11.2016, Změna: Úprava textu.

Pokud Vám byl tento článek prospěšný, poděkujte nám Vaší podporou!

Příčiny svalových křečí nohou a jak se jich zbavit

Svalové křeče v nohou. Také je znáte? ✔️ Ostatně, věděli jste, že svalové křeče v dolních končetinách mají různé příčiny a podle nich se bude lišit i jejich diagnostika a léčba? Více se dozvíte v našem odborném článku na téma svalových křečí v nohou.

Svalové křeče nohou: hlavní příčiny a pomoc při potížích

Se svalovými křečemi nohou se setkávají lidé mnoha věkových kategorií. Křeče se velice často objevují v lýtkovém svalu, ale výjimkou nejsou ani křeče v chodidle či v okolí kyčlí, a mohou velmi znepříjemnit spánek nebo usínání.

Pacienti se pak často potýkají s nepříjemnými pocity napětí a ztuhlosti svalů dolních končetin mnohdy i několik hodin po odeznění křeče.

Svalová křeč nohy může být způsobena různými příčinami, např. nedostatek některých vitaminů a minerálů, nedostatečný pitný režim, působení chladu či únava.

Jak tedy rozlišit možné příčiny svalových křečí a jak jim předcházet?

Obecně o křečích svalstva

Jako svalovou křeč označujeme náhlý bolestivý stah svalu, kterým se svalstvo snaží ochránit před možným poškozením.

Většina křečí svalů nastává během noci nebo spánku, a ačkoliv se obvykle jedná o nezávažné onemocnění, někdy se příčiny křečí nepodaří zjistit vůbec. V případě dlouhodobých či častých problémů s křečemi dolních končetin je ale vždy doporučováno navštívit ošetřujícího lékaře, aby provedl potřebnou diagnózu.

Které svaly jsou nejvíce náchylné na křeč?

  • Lýtkový sval – zadní část dolní končetiny
  • Stehna – zadní strana stehna
  • Svaly na pažích, rukou nebo břiše
  • Kvadriceps – přední strana stehna

Křeč - Vše o zdraví

1. Idiopatické (primární) křeče svalů

Za idiopatické se označují křeče, které vznikají bez zjevné nebo známé příčiny. Tento druh křečí paradoxně postihuje zejména mladé lidi a sportovce a projevuje se často u svalstva lýtka.

Předpokládá se, že tyto křeče vznikají vlivem zkrácení svalů v důsledku nesprávné tréninkové zátěže a nedostatečného protažení před začátkem sportovní aktivity.

Další možnou příčinou primárních křečí může být problém s abnormálními nervovými přenosy vzruchů během spánku.

A může se jednat i o krátkodobé přerušení přísunu krve do postiženého svalu, který se stáhne kvůli nedostatku kyslíku a živin.

  • Křečím lze předejít například vhodnými protahovacími cviky, které zamezí zkracování svalů a šlach a zmírní tak průběh křečí i jejich frekvenci.
  • Vhodné cviky na prevenci svalových křečí najdete ve videu níže.

2. Sekundární křeče svalů

Sekundární křeče jsou způsobovány vlivem onemocnění nebo vlivem jiných známých příčin.

Nejčastěji to bývá:

  • fyzické cvičení, svalová námaha
  • těhotenství – vlivem nárůstu tělesné hmotnosti, se zvyšuje zátěž na svaly dolních končetin, což může vést až ke svalovým křečím
  • některé léky (např. diuretika, statiny, raloxifen, kyselina nikotinová aj.)
  • dehydratace organizmu – nedostatek vody k organizmu způsobuje i snížení hladiny minerálů a elektrolytů, které zajišťují správné fungování svalů a nervového aparátu
  • cukrovka (diabetes mellitus)
  • onemocnění jater, nadměrná konzumace alkoholu
  • infekční onemocnění – mezi symptomy některých onemocnění patří i svalové křeče (např. tetanus)
  • ischemická choroba dolních končetin
  • chronická žilní nedostatečnost
  • některá neurologická onemocnění postihující nervový systém dolních končetin

Mezi další možné příčiny sekundárních křečí může být nesprávný životní styl (sedavé zaměstnání, nadváha, příliš těsná nebo nepadnoucí obuv, stres a únava) a tím mnohdy způsobený nedostatek některých látek v organizmu. Mezi látky jejichž nedostatek se může mimo jiné projevit i křečemi svalstva, patří vitamíny D, E a B2 a hořčík.

Skvělé tipy jak se zbavit svalových křečí nohou pak pro vás ve videu shrnula tato Youtuberka:

Nejčastější příčiny svalových křečí

1. Nedostatek hořčíku

Příčinou svalových křečí může být právě nedostatek hořčíku nazývaný také hypomagnézie. Správná hladina hořčíku a vápníku je zásadní pro správný svalový tonus.

Vápník zajišťuje svalovou kontrakci, hořčík zase uvolnění svalstva, proto je důležité oba minerály udržovat ve správném poměru.

Jakmile není jejich přísun ve stravě dostatečný, hladina hořčíku v krvi je nízká a správná funkce svalů je negativně ovlivněna.

2. Látky pro správnou funkci svalů

Nejlepším zdrojem látek pro správné fungování svalů a nervové soustavy je samozřejmě pestrá a vyvážená strava. Pokud potřebujeme zvýšit přísun hořčíku, je doporučováno konzumovat zejména celozrnné pečivo, mléko a mléčné výrobky, mořské ryby.

Dalším zdrojem hořčíku jsou také slunečnicová semínka, mandle a luštěniny. Dostatečný přísun vitamínu D je zásadní pro vstřebávání vápníku.

Hlavním zdrojem vitamínu D je vystavení pokožky slunečnímu svitu a dále je vhodné do jídelníčku zařadit ryby, rybí olej, sójové a kravské mléko.

Nedostatek draslíku se také může projevit svalovými křečemi, proto zvyšte konzumaci potravinových zdrojů draslíku, mezi něž patří mrkev, fíky, sušené meruňky, brambory, fazole a špenát. A důležitý vápník najdeme opět v mléce a mléčných výrobcích, a také v mořských rybách, mandlích a luštěninách.

Jak se zbavit svalových křečí?

Přinášíme vám osvědčené a léty ověřené postupy, jak se svalových křečí zbavit, či jim předcházet:

  • udržujte dostatečný přísun hořčíku, vápníku a vitamínů D, E a B2
  • dodržujte dostatečný pitný režim – nejlepší je pít pravidelně, dříve než se vůbec dostaví pocit žízně
  • změňte svůj životní styl – přidejte nezatěžující pohybovou aktivitu (svižná chůze), po dlouhém sezení či stání provádějte protahovací cviky, změňte svůj jídelníček a zaměřte se i na redukci váhy
  • pokud nemáte dostatečný přísun minerálních látek a vitamínů z běžné stravy, je vhodné sáhnout po doplňcích stravy obsahujících především hořčík, draslík, vápník a vitamín D, Všechny tyto látky přispívají k normálnímu fungování svalů a nervové soustavy
  • po cvičení nevynechávejte uvolňovací a protahovací cviky. Při sedu na zemi můžete například natáhnout nohu a snažit se chytnout špičky prstů (chodidlo mějte ohnuté tak, aby prsty u nohy směřovaly k lýtku)
  • unaveným svalům dopřejte odpočinek a uvolnění, například ve formě koupelí (můžete přidat i koupelové soli pro relaxaci svalů)
  • mezi rady našich babiček pro předcházení svalovým křečím patří konzumace čajů z květu lípy a hlohu obecného.

Křeče jsou jednou z velmi častých obtíží a obvykle není důvod k panice, neboť k jejich prevenci postačí pravidelné protahování a úprava jídelníčku.

V případě přetrvávajících obtíží se svalovými křečemi, které výrazně zhoršují kvalitu vašeho života, vše konzultujte se svým lékařem. Je možné, že vám budou předepsány léky pro uvolnění svalového napětí. Navštivte jej zejména, jestliže vás trápí tyto obtíže-

  • Křeč způsobuje těžké nepohodlí
  • Spolu s křečí vás trápí otoky nohou, zarudnutí nebo změny kůže
  • Křeče svalů jsou spojeny se svalovou slabostí
  • Jestliže je jejich výskyt příliš častý
  • Pokud se projevy křečí nezlepšují
  • Vznikají bez příčiny – náhle

Příčiny svalových křečí v nohou

Aktuální článek: Příčiny svalových křečí nohou a jak se jich zbavit

Jak odstranit svalové křeče

Křeč - Vše o zdraví

Jak odstranit svalové křeče

Svalové křeče se vyskytují u lidí, kteří mají napjaté svaly a nemohou je uvolnit. Tyto křeče jsou velmi bolestivé a úlevu může přinést rychlé doplnění minerálních látek a to hlavně hořčíku. Běžně ztráty minerálních látek může způsobovat cvičení, dehydratace a menstruace

Zajímavé:  Kožní Lékař Týn Nad Vltavou?

Nejtypičtější křečí dolních končetin je křeč v lýtku. První pomoc při křeči v lýtku spočívá v jednoduchém cviku, kdy zvedneme špičku nohy nahoru, přitáhneme ji k sobě a tím protáhneme celý lýtkový sval. Někdy je nutné zvednout špičku nohy rukama, neboť sval může být tak napjatý, že jej není možné protáhnout.

Svalová křeč ve stehně – je nutné zaujmout polohu, při níž se natahuje ten konkrétní sval, který je křečí postihnut.

Při křeči na zadní straně stehna je vhodné zaujmout polohu vleže a zvednout nataženou nohu (nejlépe s dopomocí). Při křeči na přední straně stehna je nutné končetinu v koleni pokrčit.

Po uvolnění křeče se nevracejte ke cviku či pohybu, který ji vyvolal, protože je téměř jisté, že se pak křeč objeví znovu.

Svalové křeče v chodidlech – postavte se celou vahou na přední část chodidla dané nohy. Chodidlo je možné protáhnout i rukama. Jakmile první křeč poleví, postiženou část chodidla jemně namasírujte.

Jedním ze způsobů, jak zastavit křeče, je protáhnout nebo masírovat svaly a mít ve stravě dostatek klíčových živin, jako je draslík, sodík, vápník a hořčík.

 Tyto významné elektrolyty najdete v následujících potravinách, nebo také v kvalitních doplňcích stravy.

Banány

Pravděpodobně víte, že banány jsou dobrým zdrojem draslíku/358mg/, ale poskytnou vám také hořčík/27mg/ a vápník/5mg/. To jsou tři ze čtyř živin, které potřebujete ke zmírnění svalových křečí. Není proto žádné tajemství, že vrcholoví sportovci, jako jsou např. tenisté jí během zápasu právě banány. Je to populární a rychlá volba pro křečovou úlevu.

Sladké  brambory – batáty a brambory

Stejně jako banány, batáty  poskytují draslík. Ve 100g  brambor je ho 337mg, vápník /30mg/a hořčík/25mg/. Batáty mají malou výhodu oproti banánům, protože obsahují  asi šestkrát více vápníku . Ale nejsou to jen batáty. Podobné nutriční hodnoty má i dýně a brambory.   Navíc, batáty i dýně mají přirozeně v sobě spoustu vody, takže vám pomohou udržet hydrataci.

Avokádo

Avokádo má asi 485 miligramů draslíku, který je důležitý, pro  práci  svalů  a  udržuje vaše zdravé srdce. Receptů s avokádem je velké množství. Je třeba dát pozor na velikost porce, protože má hodně kalorií a také obsahuje mnoho tuku.

Fazole a čočka

Luštěniny jako čočka, ale hlavně fazole  jsou naplněny hořčíkem.  100 g vařené čočky má asi 36 miligramů hořčíku . Stejné množství vařených fazolí ho má téměř pětinásobně více a to  až 176 miligramů.

 Fazole mají i vysoké množství draslíku.

Navíc mají vysoký obsah vlákniny a studie ukazují, že potraviny s vysokým obsahem vlákniny mohou pomoci zmírnit menstruační křeče, stejně jako kontrolovat hladinu cukru v krvi a snižovat hladiny „špatného“ LDL cholesterolu.

Mléko

Je to přirozený zdroj minerálu, jako je vápník, draslík a sodík. Je také dobré pro hydrataci. Mléko má také bílkoviny, které napomáhají při regeneraci svalové tkáně po cvičení. Všechno výše uvedené může pomoci chránit před svalovými křečemi.

Špenát a brokolice

Jsou bohaté na vápník a hořčík. Přidáním této zeleniny do vaší stravy může  zabránit svalovým křečím. Ženám , které trpí menstruačními křečemi vařený špenát a brokolice , které také obsahují vápník zmírní bolest.

Ořechy a semena

Stejně jako fazole a čočka jsou ořechy a semena skvělým zdrojem hořčíku. Například ve 100g  vlašských ořechů  může být až 158 mg hořčíku a 100 mg vápníku.

Ryby

Někdy jsou svalové křeče důsledkem špatného krevního oběhu. Jíst  ryby jako  je losos, treska , makrela a sardinky  může pomoci  tento krevní oběh zlepšit. Navíc jsou tyto ryby výborným zdrojem dalších pro zdraví člověka prospěšných látek

Pití vody pro maximální hydrataci

Obecně platí, že dostatečný pitný režim  je základ dobrého zdraví. Kolik by měl člověk této vody vypít?

  • Pro výpočet vaší denní potřeby tekutin použijte náš vzorec:
  • Váha (kg) x 0,035 = denní potřeba tekutin (v litrech)
  • Za každých 11 kg nadváhy si připočtěte 0,25 litru
  • Příklad: Muž , který váží 85 kg by měl vypít denně 85×0,035 =2,975 l čisté vody.

Vodu, kterou získáváte i z jiných nápojů plus ovoce a zelenina,která vodu obsahuje , se do denního příjmu  také počítá. Pokud chodíte intenzivně cvičit alespoň jednu hodinu v kuse, můžete použít  i sportovní nápoje obohacené o potřebné elektrolyty. Vodu z vodovodu můžete upravit domácím filtrem, který dovede z vody odstranit řadu škodlivých kontaminantů.

Doplňky stravy

Je mnoho lidí, kteří v rychlém životním stylu nestačí dostatečně doplňovat potřebné živiny a minerály ze stravy. Nemají možnost si denně vařit potřebné jídla a pro tyto lidi je nezbytné doplnit potřebné látky kvalitními doplňky stravy.

Pokud trpíte nočními křečemi je velmi účinné použít přípravek hořčíku Magnesium  sticks.  XS Působí  okamžitě, protože se vstřebává v dutině ústní.

K preventivnímu a dlouhodobému  doplnění hořčíku je velmi prospěšný Ca/Mg s vitamínem D vše od společnosti Nutrilite

Svalové křeče a jak se jich zbavit

Téměř každý člověk alespoň jednou v životě zažil období, kdy se v noci probouzel kvůli křečím v lýtkách či chodidlech nebo musel kvůli nepříjemným křečím předčasně ukončit trénink či vzdát závod. Někdy období křečí přejde samo, ale většinou je třeba tělu pomoci. Na to, abychom byli schopni výskytu křečí předcházet, je třeba vědět, co křeče způsobuje a jaké jsou příčiny jejich vzniku.

Křeče – mezi nejčastější příčiny patří:

Nepřiměřená fyzická zátěž a dlouhodobé přetěžování organismu – při fyzické zátěži, například při sportu, se při pocení kromě vody vylučuje množství minerálů a stopových prvků. Minerály jsou nezbytné pro zajištění správného chodu tělesných funkcí. Narušená rovnováha, resp. nedostatek níže uvedených prvků bývá častou příčinou výskytu křečí:

  • – Nedostatek hořčíku, vápníku a draslíku
  • – Nedostatek vitamínů B1, B5, B6, D a vitaminu E
  • – Dehydratace – způsobuje elektrolytickou nerovnováhu.

– Užívání některých léků – je známo, že například užívání hormonální antikoncepce může za jistých okolností narušovat vnitřní prostředí, což může mít za následek výskyt křečí. Tento jev je však spíše vzácný.

– Nadměrná konzumace alkoholu.

– Těhotenství – během těhotenství, ale hlavně před otěhotněním se obecně doporučuje přijímat vyšší množství minerálů, stopových prvků a vitamínů, neboť těhotenství je velká zátěž na organismus ženy.

– Práce či trénink při extrémně nízkých, resp. extrémně vysokých teplotách.

– Mechanické působení – nesprávná velikost a tvar boty, příliš vysoké podpatky, boty bez klenby atd. Rovněž u osob s plochými nohami je výskyt křečí častější.

  1. – Nedostatečné prokrvení dolních končetin – těsné ponožky nebo obuv apod.
  2. – Křeče mohou být také důsledkem jiných chorob, například onemocnění ledvin, jater, štítné žlázy a dalších vnitřních orgánů.
  3. Jak se zbavit křečí:

Svalová křeč je ochranná reakce před dalším možným poškozením svalu. Je to prudký stah svalových vláken bez následného uvolnění svalu. Při samotném výskytu křeči je nejdůležitější přestat vykonávat pohyb, který křeč vyvolal a snažit se sval natáhnout. Někdy to není snadné, proto postupujte pomalu a opatrně.

Pokud se křeč nachází ve svalu chodidla, ideální je procházet se. Dříve či později se sval natáhne zpět do původní polohy a přestane bolet.

Tento proces (křeč) může trvat několik sekund až desítky minut. V některých případech, zejména při křečích v chodidlech, pomáhá také masáž.

Pokud se křeč nachází v lýtku, je třeba pomalu přitlačit patu k zemi, až se sval opět natáhne. Při křeči stehenních svalů je třeba zaujmout polohu, při které se natahuje konkrétní postižený sval. Po odeznění křeči se nedoporučuje vracet k cviku resp. pohybu, který křeč vyvolat.

Je velmi pravděpodobné, že se křeč objeví znovu. Prevence křečí spočívá v odstranění výše uvedených příčin. To znamená přijímat dostatek minerálů, stopových prvků a vitaminů  a pít dostatečného množství tekutin.Při plánované vyšší zátěži se doporučuje pít iontové nápoje.

Pro prevenci výskytu křečí doporučujeme užívat doplňky stravy obsahující hořčík

(MAGNESIO LIQUIDO), případně vápník a draslík a do stravy zařadit potraviny bohaté na tyto prvky. Pro dostatečný a bezpečný příjem minerálů, stopových prvků a vitamínů u sportovců doporučujeme užívat multivitaminový a multiminerální doplněk stravy OMNIA navržený pro sport a aktivní životní styl.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector