Kvasinky jsou mikroorganismy, které se u nás přirozeně vyskytují na sliznicích v ústech, nosu a krku, v intimních partiích žen i mužů, na kůži a ve střevech. Za normálních podmínek žijí v rovnováze s bakteriemi a tvoří přirozenou mikroflóru. Při narušení fyziologických podmínek může dojít k přemnožení kvasinek a rozvine se kvasinková infekce.
Příčiny kvasinkové infekce
Na povrchu kůže a na sliznicích žije v největším zastoupení kmen plísně Candida, který je v rovnováze s ostatními mikroorganismy a ty regulují jejich množství.
Při narušení normálních podmínek jako jsou pH pokožky, vlhkost, nebo přítomnost jiných látek, má kvasinka lepší podmínky pro rozmnožení a tělo se tak stává náchylnější na vznik infekce.
Příčiny tkví v jiných onemocněních, lécích, stravně, kosmetice nebo v jistých činnostech, které jsou příznivé pro vznik infekce.
Nejčastější příčiny kvasinkové infekce
- Oslabená imunita a jiné onemocnění: kvasinky se mohou přemnožit při překonáváni jiné nemoci, kdy je obranyschopnost organismu oslabena. Typické jsou třeba onkologická onemocnění, pacienti užívající kortikosteroidy, diabetici a jim podobné náchylnější skupiny
- Užívání antibiotik: antibiotika jsou častou příčinou vzniku kvasinkové infekce, protože kromě patogenních bakterií působí také na bakterie přirozeně žijící v našem těle. Kvasinka má tak více prostoru pro rozmnožení.
- Užívání hormonální antikoncepce: ženy užívající HAK mají jiné složení a konzistenci hlenu na sliznici pochvy, který neplní dostatečně ochrannou a čistící funkci. Kvasinky tak mají možnost žít v převaze a sliznice je náchylnější na vznik infekce.
- Jiné narušení pH sliznice: k těmto faktorům patří menstruace, pohlavní styk, pobyt v bazénu s vodou obsahující desinfekční přípravky, nevhodné prostředky používané k intimní hygieně a podobně.
- Nevhodná strava: při převaze jednoduchých cukrů v jídle mají kvasinky ideální podmínky pro rozmnožení, protože cukry jsou jejich potravou.
- Stres
- Nakažení se pohlavní cestou: pokud žena trpí na kvasinkové infekce, je velice důležité, aby se současně léčil i partner. V opačném případě tak může docházet k opakované nákaze.
- Těhotenství: zvýšená hladina estrogenu mění složení vaginálního hlenu
- Nevhodné spodní prádlo: když je spodní prádlo z neprodyšných, syntetických materiálů, sliznice se lehce zapaří a vytváří se zde prostředí podporující množení kvasinek. Rizikové jsou i mokré plavky, které si na sobě necháte po koupání v bazénu.
Typické projevy kvasinkové infekce
Na začátku ženy pociťují pálení, svědění, zarudnutí a otok v oblasti vnějších rodidel. Nepříjemné pocity doprovází také diskomfort při pohlavním styku. Pokud se infekce projeví i v pochvě, trápí ženy hrudkovitý výtok a bolest.
Kvasinková infekce u můžu může být i bezpříznaková, u jiných se projeví zarudnutí a otok žaludu, svědění a pálení předkožkového vaku a bílí povlak.
Prevence kvasinkové infekce
Pokud se vám podaří odhalit, která z příčin vzniku infekce může za vaše potíže, máte vyhráno. Někdy je ale potřeba pátrat trochu déle a dodržovat několika opatření současně.
Pravidla, které pomohou předejít kvasinkám:
- Noste bavlněné kalhotky a volnější nohavice, aby bylo zajištěné prouzení vzduchu
- Mokré plavky po koupání vyměňte za suché
- Při užívání antibiotik je vhodné doplnit léčbu probiotiky, které obnoví střevní i vaginální mikrobiom
- Po použití toalety se utírejte zepředu dozadu
- Vyhněte se mýdlům a přípravkům, které mohou dráždit sliznici a narušit pH
- Hygienu provádějte pravidelně s přípravky, které tolerují mírně kyselé pH, u některých je dokonce vhodná pouze čistá voda. Přehnaná hygiena je rovněž škodlivá, jako nedostatečná.
- Omezte konzumaci sladkých jídel
- Kontrolujte si hladinu cukru v krvi kvůli správné kompenzaci nebo včasnému záchytu diabetu
- Při menstruaci si tampon často vyměňujte nebo je úplně vynechte a používejte pouze vložky.
Léčba kvasinkové infekce
Jak se zbavit kvasinek? Aby byla léčba kvasinkové infekce úspěšná, musí být také komplexní. Kromě léků a podpůrných kosmetických přípravků se doporučuje upravit životní styl a jídelníček tak, aby se snížil příjem jednoduchých cukrů a kvasinky tak neměly dostatek potravy.
Léčba spočívá v podání antimykotik. Při akutním onemocnění se volí lokální přípravky, při chronických a opakujících se infekcích je potřeba navštívit lékaře, který předepíše antimykotika pro systémové užití.
Antimykotika proti kvasinkové infekci
Klotrimazol: tato účinná látka se nachází v lokálních přípravcích vhodných pro boj s kvasinkovou infekcí pochvy. Vaginální tablety Canesten mají pouze jedno využití. Tím je vkládání do pochvy.
Na rozdíl od tablet můžete Canesten krém použít i na sliznice zvenku, tedy na mužské i ženské intimní partie. Krém je vhodný i při kvasinkové infekci kůže, která se projeví mezi prsty na rukou nebo na nohou. Dalším vhodným přípravkem je léčivý krém Jenamazol.
Ten se prodává spolu s aplikátorem, pomocí kterého se může krém pohodlně aplikovat dovnitř.
Ekonazol: volně prodejný lék Gyno-pevaryl dostanete ve variantě čípků nebo čípky spolu s krémem. Slouží k lokální léčbu vnějších i vnitřních partií.
Wobenzym: po Wobenzymu sedoporučuje sáhnout v případě častých a opakovaných zánětů a infekcí.
Jiné podpůrné přípravky
Tyto přípravky neobsahují léčiva, takže nepůsobí přímo proti kvasinkám. Jsou určené k mytí nebo výplachům intimních oblastí a mohou pomoci zmírnit nepříjemné projevy kvasinkové infekce, zklidnit pokožku, ošetřit sliznici a navrátit pH a mikrobiální rovnováhu.
Canesten Intim gel: přípravek na intimní hygienu, který zklidní podrážděnou sliznici a navodí pocit čistoty a svěžesti. Je vhodný jako doplněk k léčbě na mytí před aplikací krému.
Clogin: roztok na vaginální výplachy, který je hygienicky připravený na použití bez toho, aby se musel míchat.
Lactacyd Pharma ANTIMYKOTICKÝ: pomáhá zmírnit pocity nepohodlí během kvasinkové infekce díky extraktu z heřmánku.
Walmark Beliema Effect 10 vaginálních tablet: s probiotickými tabletami se dá zvládnout lehký průběh. Laktobacily vytvoří správné pH a potlačí růst kvasinek. Tím se opět obnoví fyziologické podmínky v pochvě.
Režimová opatření
Při kvasinkové infekci vynechte už zmiňované jednoduché cukry, které se nacházejí ve sladkostech a pečivu, které navíc obsahuje kvasnice.
Kvasinky v jídle se nacházejí také v pivu a plísňových sýrech, proto se jich vzdejte alespoň po dobu léčby.
Důležitou roli hraje také spodní prádlo, které by mělo být bavlněné, aby odvádělo přebytečnou vlhkost a bylo zároveň dostatečně prodyšné. K léčbě přispějete ještě více, když vynecháte pohlavní styk a přeléčíte i partnera.
Intimní hygiena
Candida Albicans (kandidóza) a kvasinkové infekce
V našem organizmu, přesněji v trávícím traktu, žije více než 500 druhů mikroorganizmů. Pokud jsou v rovnováze, pak je vše v pořádku. Problém nastává, když se nějaký mikroorganizmus přemnoží. Candida albicans je druh kvasinky – houba, která může u lidí způsobovat ústní a genitální infekce. Je běžnou součástí střevní a ústní mikroflóry a za normálních okolností neškodí 80 % populace. Když se přemnoží, způsobuje kandidózu. Toto onemocnění se často vyskytuje u osob s oslabenou imunitou (transplantace orgánů, AIDS, chemoterapie) a bývá někdy příčinou jejich úmrtí. Candida se dostává při infekci do těla jako jednobuněčná kvasinková forma. Ta se však vlivem prostředí změní v invazivní mnohobuněčnou vláknitou formu.
Příčiny onemocnění
Střevní mikroflóra je tvořena mikroorganizmy, které žijí v trávicí soustavě živočichů, včetně člověka. Mnohdy hostiteli prospívají, někdy však mohou i škodit. Nejčastějším původcem onemocnění kandidóz je Candida albicans, ale způsobuje ho i Candida tropicalis, Candida krusei, Candida parapsilosis a Candida quillermondii.
Kandidóza je kvasinková infekce, která způsobuje řadu nepříjemností. Kandidy jsou přítomny na sliznici v dutině ústní a tlustého střeva. Na sliznici můžou vyvolat záněty, prorůstají sliznicemi a narušují je. Rozvoji infekce napomáhá hlavně snížená imunita (vlivem např. zmíněné transplantace orgánů) a dále nemoci jako např.
cukrovka, dlouhodobá léčba antibiotiky, cytostatická léčba nádorových onemocnění či po složitých chirurgických zákrocích. Jedním z důvodů je i konzumace nekvalitních potravin pěstovaných v industriálním a neekologickém prostředí. Takové potraviny soustavně oslabují imunitní systém organizmu.
Stres je další faktor, který ovlivňuje kandidózu. Způsobuje sníženou tvorbu žaludečních kyselin, což dovoluje, aby se v žaludku usadila kandida. Důsledkem toho je, že do střev přichází méně strávená strava. Existuje i několik moderních léků na předpis, které se také podílejí na kvasinkové infekci, a proto pečlivě čtěte příbalový leták.
Jídla s vysokým obsahem cukrů se přidávají k tomuto problému.
Proč tedy dochází ke vzniku kandidózy? Jedním z hlavních faktorů je vymýcení „přirozené“ mikroflóry v organizmu. Mikroorganizmy, které běžně „okupující stěny sliznic“, jsou na ústupu a jejich místo zaplnila rezistentní Candida.
Příznaky kandidózy
- Pokud trpíte kandidovou infekcí, můžete pociťovat tyto symptomy: špatný dech a zahleněná ústní dutina, bílý povlak na jazyku a v ústní dutině, přetrvávající únava, nespavost, oslabená imunita a v důsledku toho časté chřipky, bolesti v kloubech, pocity ztaženosti v krku a v ramenou a k tomu i bolesti hlavy, dentální problémy, tmavé kruhy pod očima, poměrně častá nízká horečka, zácpa a nebo průjem popřípadě i plynatost, pocity suchosti v puse, pocit suchých očí, nevysvětlitelné škrábání, suché a křehké vlasy i nehty, pocity zmatenosti, duševní problémy, nesoustředěnost, problémy s pamětí, nepravidelný srdeční tep, sexuální dysfunkce, obtěžující zápachy, zvýšená chuť na sladké i po jídle, deprese, astma a senná rýma, vyskytnout se mohou častěji i ušní infekce.
- Uvedené symptomy patří mezi nejčastější, ale můžou se vyskytnout i další.
- Ke zjištění zda trpíte kandidou můžete použít i jednoduchý domácí test:
Ráno po probuzení a předtím než cokoli uděláte, sesbírejte sliny ve vašich ústech a poté je vyplivněte do poháru s čistou vodou. Počkejte 30 minut a poté zkontrolujte vodu. Pokud ve vodě plavou vlákna ze slin a nebo klesla na dno poháru, případně je voda zakalená nebo se v ní vyskytují viditelné bílé flíčky, pak se může jednat o kandidu. Pokud kandidu nemáte slina bude plavat na vrchu a voda zůstane čirá.
Kandidóza postihuje různé části těla
Kožní kandidóza – Vzniká v místech, které často přicházejí do styku s vodou a vlhkem. Vyskytuje se také u dětí pod plenkou na zapařené kůži.
Kandidóza na sliznicích – Pro povrchové postižení sliznic je charakteristický bělavý nebolestivý povlak. Vyskytuje se na sliznici dutiny ústní, jazyku, patře a v hrdle. V ústní dutině se kandida nazývá moučnivka. Na jazyku, dásních a vnitřních tvářích se mohou vytvořit bílé puchýřky.
Vaginální kandidóza – Je onemocnění charakterizované bílým tvarohovým výtokem a doprovází ho svědění. Obvykle se dostavuje po stresu či léčbě antibiotiky.
Kandidóza však postihuje i jiné orgány (např. jícen) a způsobuje různé infekce (močové, plicní atd., které nejsou běžně vizuálně identifikovatelné).
Jak se kandidóza diagnostikuje?
Povrchová kandidóza sliznic se diagnostikuje poměrně snadno. Kultivační vyšetření stěrem z postižené sliznice prověří mikroskopický nález, který infekci potvrdí nebo vyvrátí. Někdy se nález špatně diagnostikuje, protože kandida je běžnou součástí sliznic, a s tím je potřeba počítat. Pro diagnostiku kandidy vnitřních orgánů je nutná biopsie.
Rizikové skupiny
Onemocnět může opravdu každý. Původcem infekce je nejčastěji naše vlastní flóra sliznic nebo se jedná o přenos cizí kandidové flóry kontaktem s jiným nakaženým subjektem (např. pohlavním stykem).
Hlavním rizikem vzniku je dlouhodobá léčba antibiotiky, diabetes mellitus, chirurgický výkon, těhotenství, nádorová onemocnění, neutropenie (snížení počtu neutrofilů – nejčastějšího typu leukocitů vlivem chemoterapie), immunosuprese (po transplantaci), při léčbě cytostatiky, AIDS atd.
Léčba kandidové infekce
Od doby nakažení až po projev infekce může uběhnout 3 až 5 dnů, přesná data zatím neexistují.
Principy terapie
Kandidy nejsou citlivé na antibiotika používaná k léčbě bakteriálních infekcí. K léčbě se používají antimykotika (nystatin, amphotericin B a flukonazol).
K flukonazolu je však resistentní Candida krusei. Terapie je dlouhodobá. Postižení sliznice dutiny ústní se léčí klotrimazolem nebo nystatinem.
Někdy je však léčba neúspěšná a je potřeba jí pomoci změnou jídelníčku a případně i vhodnými doplňky stravy.
Jídelníček a přirozená léčba
Existují potraviny, které kandidu potlačují či ji podporují k dalšímu množení a utvrzují ještě více její rezistenci – odolnost. Nejlepší pomocí bývá vegetariánská strava ale bez mléčných produktů.
Co tedy jíst a čemu se raději vyhnout?
Čerstvá „syrová“ zelenina, ovoce a hlavně kvalitní strava nechemicky ošetřená konzervanty je základem pro úspěšný boj s kandidózou.
Buďte však opatrní při konzumaci ovoce, protože obsahuje příliš mnoho cukru.
Doporučuje se ovoce s vysokým obsahem vlákniny: jablka, borůvky, švestky, ostružiny, maliny a jahody – hrnek těchto druhů ovoce obsahuje mnohem více vlákniny než například muffiny.
Růstu kandidy zabraňují
- Fenykl, celer, pórek, česnek, brokolice, tuřín (brukvovité druhy zeleniny), kapusta, zelí (hlavně kyselé), artyčoky, avokádo, brambory, cibule, cuketa, čekankové puky, černý kořen, červená řepa, fazole, chřest, karotka, kedlubna, křen, lilek, listový salát, mangold, mrkev, okurky, olivy, paprika, pažitka, polníček, rajčata, ředkev, ředkvičky, řeřicha, sója, sójové výhonky, špenát.
- Z ovoce lze doporučit: citróny, grepy, hrušky kyselé, jablka kyselá.
- Vyhýbejte se masu, které by mohlo obsahovat růstové hormony a antibiotika, a to nejen v době infekce, ale i preventivně. Upřednostňujte spíše biologicky pěstované maso s důvěryhodným certifikátem kvality BIO.
- Omezte příjem sladkých potravin s vysokým podílem uhlohydrátů, ale také všech kvasinkových potravin: pečivo, droždí, houby, zázvorové pivo, alkohol a dále jídla s plísněmi (kyselá smetana, jogurty, sýry), sladové produkty (pivo), sušené ovoce, konzervované ovoce. Mléčné produkty nejsou také vhodné kvůli obsahu laktózy. Nevhodná jsou i umělá sladidla a nápoje jako např. Coca-cola.
- Pokud užíváte hormonální antikoncepci, je nutné její užívání ukončit. Současně se vyhněte vlhkému prostředí.
- Rovněž antibiotika, steroidy a kortikoidy, která ničí „příznivé bakterie“ a umožňují kandidě se rozmnožovat.
- Pijte hodně vody, která umožňuje vyplavování různých nečistot z organizmu. Čaj a káva jsou kyselinotvorné a proto se jim vyhněte. Nejvhodnější je zásaditá voda.
- Cvičte a dodržujte pravidelný pohyb. Ten napomáhá správnému metabolizmu a proto i organizmus bude zdravější.
- Přírodní vláknina (Psyllium) je také výborným přírodním zdrojem k pročištění střeva. Tato vláknina se používá jako přírodní laxativum, pokud je užívána s dostatkem vody. Když zapomenete na vodu, má opačný efekt a vyvolává zácpu.
- Výrazné nebezpečí představuje cukr! Kandidové kvasinky milují cukr a ve sladkém prostředí se lépe množí. Pokud budete jíst sladké, nikdy se nezbavíte kandidového onemocnění. Úplným omezením cukru není sice možné kandidu zlikvidovat, ale můžete k tomu výrazně napomoci. Nevhodné jsou všechny druhy jednoduchých cukrů (bílý, hnědý, práškový, krystalový), cukrovinky, hroznový cukr, kandys (řepný cukr), koláče, med, ovocný cukr – fruktóza, pudinkový prášek, sirup, sušené ovoce, sušenky, třtinový cukr, umělá sladidla, sorbit a xylit, výrobky s cukrem, výrobky z instantního kakaa. Ovoce s vysokým obsahem cukrů je také nevhodné: sladké druhy jako banány, hrozno, mandarinky, broskve, kompoty, koncentrované šťávy (z jablek, hrušek), konzervované ovoce, džemy.
- Výborné jsou kávové klystýry. Nejlepší je použít plně organickou kávu a čistou filtrovanou vodu. Kávové klystýry pomáhají eliminovat kvasinky a parazity až překvapivě rychle. Do roztoku můžete použít i dvě rostliny: aloe vera a jilm. Můžete je získat jak v tekuté, tak i v tabletové formě (rozdrťte tabletu a smíchejte ve vodě). Působí protizánětlivě a má uklidňující účinky. Kávové klystýry se doporučuje provádět zpočátku denně, pak jednou týdně a poté stačí jednou za měsíc. Více informací jak klystýry provádět naleznete zde: (http://www.metabolicketypy.com/ruzne_6.htm)
- Je potřeba opět normalizovat střevní flóru a tedy se zaměřte na probiotika a lactobacilly (hlavně lactobacillus acidophilus). Je možné používat i klystýry, ve kterých se rozpustí 5 – 20 tablet (podle obsahu lactobacillu). Tyto látky se doporučuje podávat i orálně. Pamatujte, že speciální dietu je potřeba dodržet alespoň 4 až 6 měsíců a dále se zdravě stravovat.
- Účinnou zbraní je i kyselina kaprylová, která se svým účinkem vyrovná léku nystatin (používá se při léčbě kandidózy). Je obsažena v kokosovém oleji, který se doporučuje užívat 3 krát denně jednu polévkovou lžíci. Používat bychom měli jen panenský za studena lisovaný olej.
Pomoc z lékárny
Strava bohatá na vitaminy skupiny B, vitamin C, A, E, vitamin H (Biotin) a aminokyseliny (kličkový olej, prvosenkový olej, česnekové tablety) podporuje přirozenou imunitu organizmu a brání přemnožení kandidy.
- V první řadě je tedy potřeba upravit střevní flóru. K tomu Vám pomůžou přípravky s obsahem lactobacillů a probiotik, jako např. Avita PROBIOTIC & FIBER (tento výrobek obsahuje kromě probiotik i prebiotika a inulin, čímž je zajištěna jeho vysoká stabilita a funkčnost). Mezi další jmenovaná probiotika s výbornou dostupností pro organizmus patří i Energy Probiosan Inovum tekutý nebo v kapslích (obsahuje rovněž inulin, kombinaci 10 probiotických bakteriálních kmenů, betaglukanů a kolostra).
- Šťáva z aloe vera je dalším účinným prostředkem, nejlépe biologicky aktivní. ACTIValoe Forte – tlumí různé záněty a pomáhá potlačovat infekce virového, bakteriálního i kvasinkového původu. Její značný význam spočívá zejména v potlačení původce kandidózy – Candidy albicans, a proto jí u tohoto onemocnění vřele doporučujeme. Dávku zhruba 25 ml smícháme ve 100 ml vody a připravený elixír hned poté vypijeme, nejlépe ráno nalačno.
- Brusinková šťáva se stará o zdraví močového ústrojí. Je významným antioxidantem a denní konzumace koncentrovaného džusu bojuje proti virovým onemocněním a posiluje imunitu. Podobně jako aloe vera i brusinky jsou vhodné k užívání především u diabetiků, protože regulují krevní cukr. Šťáva 10 ml dvakrát denně se ředí v čaji, džusu či ve vodě a vypije se. Proti bakteriím a mikroorganizmům v ústní dutině jsou vhodné brusinky ve žvýkacích tabletách.
- Pro desinfekci ústní dutiny (při moučnivce) je vhodné používat roztok z jílu. Dále se používá při plynatosti, špatném zažívání, střevní autointoxikaci, průjmu, zácpě, výskytu alergické nebo ekzémové kožní reakce. Jílovou vodu je také vhodné použít i při vaginálních infekcích.
- K výplachům dutiny ústní je také vhodný Tea tree olej nebo extrakt z grapefruitových jadérek (obě je potřeba před použitím zředit ve vodě). Extrakt z grapefruitových jadérek je k dostání i ve formě tablet nebo ve spreji (např. Energy Grepofit spray 14 ml).
Proti zápachu ústní dutiny můžete využít Carbofit prášek (rostlinné dřevěné uhlí). Carbofit na sebe navazuje odpadní látky a jedy podobně jako jíl.
Současně je vhodné pít hodně čisté vody a jíst několik lžic lněných semínek. Desinfekčně působí voda se šťávou z půlky citrónu.
V době kandidové infekce je potřeba také dezinfikovat zubní kartáček. Bakteriím neprospívá slaná voda, a proto každý večer po vyčištění zubů nechte přes noc kartáček namočený ve slané vodě. Příprava: ve 100 ml vody rozpusťte lžičku soli.
Bylinky a zelenina proti kandidóze
Podporu imunity a příznivé působení na trávicí trakt má také echinacea, zázvor, lopuch, měsíček, včelí pyl, mučenka a lichořeřišnice větší, které mají antimykotické účinky. Čaj je potřeba pít několikrát denně. Vhodný je i čaj maté a lapacho.
Recept na koktejl:
2–3 stroučky česneku rozdrťte, rozmixujte 1 mrkev, ¼ celeru – nať, ¼ pórku a přidejte 400 ml vody. Tato zelenina obsahuje nejen hodně vitaminů, ale působí proti virům, bakteriím, plísním, pročišťují střeva a žaludek. Pít 2× denně po dobu 2 týdnů. Nať celeru se doporučuje žvýkat v puse několikrát denně, výsledkem budete opravdu překvapeni.
Autor: Mgr. Jana Fabryova DZ
Zdroj informací: Tired, Headaches, Irritable,
Aches And Pains? It Could Be Candida! by: Willie Jones
1 Comment on Candida Albicans (kandidóza) a kvasinkové infekce
Ústní kandidóza – příčiny a léčba | Oral-B
SDÍLEJTE
Ústní kandidóza, známá také jako moučnivka, je onemocnění, které se objevuje, když se na sliznici úst nahromadí kvasinky candida albicans. Ústní kandidóza se může rozvinout u každého, ale náchylnější k tomuto onemocnění jsou miminka, malé děti, starší dospělé osoby nebo kdokoliv s oslabeným imunitním systémem v důsledku choroby, jako je např. HIV.
Platí to i obráceně – kandidózní léze mohou být časným příznakem nakažení virem HIV. Hlavním příznakem ústní kandidózy jsou krémově bílé puchýřky v ústech, obvykle na jazyku nebo vnitřní straně tváře. Kandidózní infekce se může rozšířit a postihnout patro dutiny ústní a dásně, kde může způsobit příznaky, jako jsou zarudnutí a podráždění.
V některých případech se puchýřky mohou objevit na ústním patře nebo v zadní části hrdla. Ústní kandidóza může být někdy také zaměňována s leukoplakií. Leukoplakické léze však způsobuje chronické podráždění drsnými hranami zubů, výplní nebo korunek, nikoliv organismy.
Leukoplakické léze se také v průběhu času vyvíjejí, zatímco kandidózní se mohou vytvořit náhle.
Ústní kandidózu způsobuje narušení rovnováhy kvasinek, které se přirozeně vyskytují v lidském těle. To je důvod, proč jsou vyššímu riziku vystaveni velmi staří a velmi mladí lidé a lidé se slabým imunitním systémem. Nezbytnou součástí léčby kandidózy je však dobrá ústní hygiena.
Zdraví dospělí a děti se z infekce mohou poměrně snadno zotavit, zejména pokud dodržují kompletní ústní hygienu, která sestává z čištění zubů dvakrát denně a správného každodenního používání zubní nitě.
Pokud máte na jazyku nebo v ústech jakýkoli typ lézí, navštivte svého zubního lékaře, aby se mohla určit příčina problému a naplánoval se léčebný postup. Cílem léčby ústní kandidózy je zabránit šíření infekce.
Pokud trpíte ústní kandidózou, je třeba mít na paměti několik věcí:
- Aby se předešlo výskytu ústní kandidózy nebo jejímu návratu, dodržujte pravidelnou ústní hygienu a snažte se do své stravy zahrnout jogurty s živými, aktivními kulturami, zejména pokud kvůli chronickému onemocnění užíváte antibiotika.
- Zubní kartáček vyměňujte častěji za nový Zubní kartáček vyměňujte za nový častěji než každé tři měsíce, jak se standardně doporučuje. Jakmile kandidózní infekce zmizí, můžete zubní kartáček používat po dobu tří měsíců nebo dokud se neopotřebuje.
- Vyberte si libovolnou zubní nit Trpíte-li kandidózou, můžete při dodržování správné techniky čištění zubní nití používat v rámci pravidelné ústní hygieny jakýkoliv druh zubní nitě. I elektrický nosič se zubní nití je v pořádku.
- Ústní kandidóza je běžná u kojenců a batolat, protože jejich imunitní systém není plně vyvinutý. Pokud si všimnete v ústech kojence nebo batolete bílých puchýřků, navštivte svého praktického nebo zubního lékaře. Zdravá batolata však nepotřebují žádnou léčbu a postačí jim správná ústní hygiena. Také u zdravých dětí a dospělých lze k některým jídlům a svačinám přidat neslazený acidofilní jogurt.
- Acidophilus jsou zdravé bakterie, které mohou pomoci léčit kandidózní infekci tak, že obnovují zdravou rovnováhu bakterií ve vašem těle. Váš praktický nebo zubní lékař vám může také krátkodobě předepsat antimykotikum, které pomůže bojovat proti infekci. Kojícím matkám může lékař doporučit antimykotický krém, který se aplikuje na bradavky, aby pomohl vyřešit infekci u dítěte.
Kojící matky by měly u zdravého novorozence dávat pozor na příznaky ústní kandidózy během prvních dvou týdnů – právě v tomto období se tato infekce vyskytuje často. Kojenec s ústní kandidózou může často plakat a odmítat kojení. Rodiče by měli zkontrolovat, zda se v ústech novorozence nevyskytují známky puchýřků. Dítě trpící ústní kandidózou může kromě toho touto infekcí nakazit matku.
Matky v šestinedělí by si měly dávat pozor na tyto příznaky:
- Bolest prsou nebo bradavek během kojení.
- Bodavá bolest hluboko v prsou v době, kdy nekojí.
- Obzvlášť červené nebo citlivé bradavky.
- Odlupující se kůže okolo bradavek.
Zdravá miminka a děti se však mohou obejít i bez léčby – puchýřky mohou vymizet samy. Někdy může pomoci jen to, že sobě nebo svému dítěti přidáte do jídelníčku jogurt. Obnoví se tak bakteriální rovnováha, kterou narušilo nadměrné množství kandidózních kvasinek.
Většina praktických nebo zubních lékařů dokáže kandidózu diagnostikovat tím, že se podívá na vzniklé puchýřky.
Pokud však vy nebo váš praktický či zubní lékař máte podezření, že se za kandidózou může skrývat jiný zdravotní problém, je důležité, abyste podstoupili fyzické vyšetření a krevní testy, které problém odhalí.
Pokud se zotavujete z ústní kandidózy, snažte se omezit konzumaci kváskového chleba, piva a vína, protože kvasinky obsažené v těchto produktech mohou podporovat růst kandidózních kvasinek.
Kvasinky. Víme jak na ně!
Datum: 17.09.2020
Kvasinka Candida albicans je přirozenou součástí těla, ovšem pokud je vnitřní mikroflóra v těle v nerovnováze, začne se nekontrolovatelně množit a způsobovat nebezpečnou infekci – kandidózu.
Tato kvasinka se nachází ve střevech, pohlavním ústrojí, ústech, jícnu a krku. Za normálního stavu je organismus schopen její množství kontrolovat. Přemnožení kvasinek způsobuje mimo jiné trvalé užívání antikoncepčních pilulek, antibiotik, stres, špatná výživa, nadměrné množství cukru, alkoholu, bílé mouky a konzervačních látek ve stravě včetně dochucovadel.
Nejčastější příznaky
- bílý, svědivý výtok z pohlavních orgánů
- opakující se záněty dělohy a pochvy
- chronické záněty prostaty
- záněty močového měchýře
- silné menstruační křeče
- povleklý, někdy bolestivý jazyk
- silná únava nezjištěných příčin
- neovladatelná chuť na cukr a pečivo
- šupinaté ekzémy, svědění pokožky
- plísňová onemocnění kůže a nehtů
- zápach z úst,
- průjmy nebo naopak zácpy
- pálení a svědění konečníku
Dlouhodobá přítomnost nadměrného množství kvasinek může způsobit
Syndrom prostupného střeva. Co to je?
Zdravá stěna střevní nepropustí nezpracované velké částice z potravy do krve. Tvoří tedy bariéru mezi obsahem uvnitř střeva a vnějškem střeva.
Syndrom prostupného („proděravělého“) střeva je stav, kdy je zmíněná buněčná střevní bariéra porušena, a tak ztrácí schopnost regulovat, co propustí.
Na propuštěné částečky jídla pak organismus reaguje silnou imunitní reakci, která se projeví jako alergie či autoimunitní choroby.
Poškození střevní stěny je nejčastěji způsobeno konzumací geneticky modifikovaných potravin, pesticidy, chemicky zpracovanými potravinami, chlorovanou vodu, antibiotiky a jinými léky a také trvalým zvýšením přítomnosti plísní, kvasinek.
Proti houbám působí houby
Medicinální houby velmi účinně působí proti přemnoženým plísním a houbám, kvasinkám v organismu. Je skvělé je užívat v celé kůře i s bylinami.
Zvolte si vhodný preparát sami nebo nás kontaktujte. Rádi vám doporučíme byliny a houby právě pro vás. [email protected]
Léčba je však dlouhodobá, dle našich zkušeností je potřeba jí užívat šest měsíců, vždy s týdenní pauzou po jednom měsíci.
Úprava stravy je základem
Níže uvedená dietní opatření je potřeba dodržovat velmi důsledně a být při léčbě trpělivý.
Doporučujeme ji zařadit nejen ženám při boji s kandidózou, ale všem, kteří trpí střevní plísní, která se velmi často projevuje jako náhlá intolerance na mléko či lepek, plísní na nehtech či kůži, ale i při opakovaných nachlazeních či zánětech močového měchýře. Délka trvání je minimálně 4 týdny, ale i po této době je vhodné mít svůj jídelníček pod kontrolou.
Vyřazením zakázaných potravin z jídelníčku docílíme eliminaci plísní na zdraví prospěšnou úroveň. Nestačí pouze omezení množství, nutné je striktní vyřazení po dobu minimálně jednoho měsíce.
Zakázané potraviny
1. CUKR – bílý, třtinový, med, všechny druhy sirupů (agáve, kukuřičný, rýžový…) a produkty, které ho obsahují (marmeláda, šťáva, čokoláda, sušenky, oplatky, bonbóny, pudinky, zákusky, sušené ovoce, nutela, sladké nápoje, sušená mléka. Na etiketě výrobků se vyskytuje cukr, glukózový sirup, fruktoza, glukozo-fruktozový sirup.
2. MLÉČNÉ VÝROBKY – mléko, acidofilní mléko, kefír, kyška, jogurt, tvaroh, tavený sýr, čerstvý sýr, plátkové sýry, plísňové sýry, syrovátka, bryndza, balkánský sýr. Kravské, kozí, ovčí bez rozdílů.
3. UZENINY – salámy, šunky, párky, debrecínky, ale i uzená makrela, aspiky, tlačenky, paštiky.
4. ALKOHOL – včetně nealkoholických verzí piv
5. KÁVA, POVZBUZUJÍCÍ NÁPOJE
Povolené potraviny
Při odplísňující dietě je potřeba používat kvalitní základní potraviny a vyřadit veškeré průmyslově zpracované výrobky, které právě cukry, škroby, mouky nekvalitní upravené tuky a další aditiva obsahují.
Jídelníček si sestavíme z následujících potravin
1. Nesladká, neškrobová zelenina – vařená, dušená v páře, restovaná, syrová, vždy dochucena ume-octem, kvalitním olejem či citronovou šťávou.
Bez omezení – Cuketa, čekanka, česnek, čínské zelí, listové saláty, ředkev daikon, vodnice, petrželka, pažitka, pórek, zelené fazolky, brokolice, kapusta, květák, kedlubna, řapíkatý celer, topinambury, paprika, rajče, okurek. NE CIBULE!!!!
2. Nepražené ořechy – denní dávka 50g, pozor na kvalitu. Den dopředu namočit do vody, vodu slít, ořechy osušit a konzumovat (docílíme lepšího rozmělnění a lepší stravitelnosti)
3. Kvalitní tuky – farmářské máslo z farmy, přepuštěné máslo, za studena lisované oleje (olivový, avokádový, kokosový). Nepoužívat stolní oleje, ztužené a částečně ztužené tuky (rama, flora….)
4. Obiloviny, lustěniny – rýže natural, quinoa, slzovka, amarant, cizrna, čočka, adzuki, mungo – luštěniny i naklíčené.
5. MASO – z farmy, NE z velkochovu. Bílé NE červené. Krůta, kuře, husa, kačena, ryby (i ty naložené ve vlastní šťávě), vnitřnosti. Vše v přírodní podobě. NE ve formě řízku.
6. Vejce – denně, jsou vděčným, snadně a rychle připraveným jídlem.
7. Pečivo – kváskové bez pšeničné mouky a droždí max 40g denně (slabý krajíček) pokud vydržíte bez, je to z výhodou.
8. Ovoce – omezeně na 1 porci – zejména bobuloviny
Vzorové denní menu
Snídaně: Zeleninová polévka s quinoou v zimě, v teplejší dny např. 4 dcl šťávy z řapíkatého celeru s chia semínky.
- Svačina: ovocná miska s ořechy (maliny, ostružiny, borůvky, nasekané vlašské ořechy)
- Oběd: Táhlý vývar se zeleninou a masem (denně alespoň 2 dcl)
- Krůtí steak se zeleninovým rizotem (1 díl slzovky, 1 díl rýže natural, 1 díl quinoi, zelený hrášek, pórek, řapíkatý celer), salát rukola s kapií zakápnutá olivovým olejem a umeoctem.
- Svačina: chipsy z topinamburu nebo luštěninové placky
- Večeře: Omeleta z červené čočky
- Pitný režim: čaj Odkyselení organismu doplnit denně do 2 litrů čistou vodou (filtrovaná, převařená).
- Pokud jste po 4 týdnech dosáhli viditelného zlepšení zdravotní stavu a jste bez obtíží, můžete zařadit 2x týdně bio jogurt s krátkou trvanlivostí, z farmy pro posílení obnovy mikroflóry, pokud se během dalšího týdne zdravotní stav nezmění a bude v pořádku tak možno zařadit i zákys, acidofilní mléko.
- Všechny recepty najdete zde
Nechcete přijít o další články? Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Kandidóza
Příčiny vzniku kvasinkové infekce:
- oslabená imunita (vzniklá například v důsledku onemocnění typu AIDS, při chemoterapii, po transplantaci orgánů, při užívání kortikosteroidů a podobně)
- antibiotika (léčba antibiotiky dokáže zbavit tělo nejen bakterií, které způsobují onemocnění, ale i těch prospěšných. Důsledkem léčby antibiotiky může být tedy přemnožení kvasinek)
Na vzniku infekce se mohou spolupodílet i:
- hormonální antikoncepce
- nevhodná strava (především ta, která je bohatá na jednoduché cukry)
- stres
- nákaza pohlavní cestou
kůže, nehty, vlasy, ústa, trávicí systém, pohlavní ústrojí, plíce
Kvasinková infekce může napadat různé části těla. Může být takzvaná povrchová, která napadá kůži a sliznice, nebo systémová, kdy se jedná o zánět některého z vnitřních orgánů.
Kvasinková infekce úst: Může se projevovat různě, od červené sliznice přes bolavé koutky úst až po bílý povlak na jazyku (nazývaný také soor nebo moučnivka). Může jí doprovázet sucho v ústech nebo bolest v krku. Může se dostat i do hltanu.
Kvasinková infekce kůže, nehtů a vlasů: Nemoc se může projevovat svěděním a pálením kůže. Způsobuje bělavé, šupinaté ekzémy, malé puchýřky, zarudnutí a také některé formy akné.
Objevuje se často v podpaží, v tříslech, na obličeji, za ušima a podobně. U nehtů narušuje zdravou strukturu, ty jsou pak bílé nebo nažloutlé, lámou se a třepí.
Onemocnění se projevuje také padáním vlasů a suchou a svědivou pokožkou hlavy.
Kvasinková infekce pohlavního orgánu a močových cest: U žen se projevuje nejčastěji tvarohovým výtokem, který je doprovázen zarudnutím a pálením (viz. kvasinkový zánět pochvy nebo gynekologické záněty). Mohou se také objevovat poruchy menstruace a záněty močového měchýře. U mužů se kandidóza projevuje červenými skvrnami s bílým povlakem na žaludu, svěděním a pálením.
Kvasinky mohou zkomplikovat hojení opruzenin. Opruzenina neboli intertrigo vzniká v důsledku zapaření kůže například u obézních lidí v záhybech, u kojenců nebo nepohyblivých lidí v důsledku nošení plen. Následné přemnožení kvasinek je označováno jako plenková kandidová dermatitida.
Přemnožené kvasinky se mohou objevovat i v trávicím systému, pak se již jedná o systémovou kandidózu. Nerovnováha se pak může projevit zápachem z úst, tvorbou aftů, potížemi při polykání, říháním, nadýmáním, průjmem anebo zácpou. Mohou se projevit váhové výkyvy, nechutenství nebo naopak zvýšená chuť na sladké.
U osob se sníženou imunitou se kvasinky mohou dostávat do dalších orgánů a způsobit záněty plic, mozku nebo srdečních chlopní. Může se projevit i zduřením lymfatických uzlin, poruchami zraku, bolestí kloubů nebo psychickými problémy. U velmi oslabených jedinců může vzniknout i celková zánětlivá reakce zvaná kandidová sepse, která nemocného ohrožuje na životě.
Léčba kandidózy
Aby léčba byla úspěšná, musí být komplexní. Antimykotika zbraňují růstu a rozmnožování kvasinek. Přípravky mohou být buď lokální (masti, spreje, vaginální čípky, roztoky a podobně), nebo ve formě polykacích tablet.
Zároveň je potřeba upravit stravu tak, aby nevytvářela prostředí vhodné pro množení kvasinek.
Vhodné je podpořit imunitu a posílit střevní mikroflóru probiotiky.
Léky
Kvasinky se léčí antimykotiky. Některá jsou volně prodejná v lékárnách.
Bylinky
V boji proti kvasinkám v trávicím ústrojí může pomoci popíjení odvaru z měsíčku lékařského nebo čaje Lapacho. Na posílení imunity jsou vhodné echinacea, lopuch a lichořeřišnice.
Homeopatika
Na kvasinkové záněty může pomoci Kalium bichromicum 9 CH v dávkování 3–4 krát denně 5 granulí.
Domácí léčba a babské rady
Mezi vhodné doplňky stravy patří chlorella a mladý ječmen, které jsou zásadité a pomáhají s překyselením žaludku. Cibule, česnek a extrakt z grepových semínek mají protiplísňové účinky. Vhodná je také šťáva z aloe vera. Doporučená je také konzumace kokosového oleje a oleje z jalovcových bobulí.
Dieta vhodná při kvasinkovém onemocnění
Dieta vhodná při kvasinkovém onemocnění spočívá především ve vyloučení jednoduchých cukrů ze stravy. K dalším nevhodným potravinám patří bílé pečivo a produkty s kvasnicemi.
Základem stravy by mělo být čerstvé ovoce a zelenina.
Ovoce vybírejte to méně sladké (nevhodné jsou například banány, broskve, kompoty, džemy, slazené džusy). Vhodná jsou naopak jablka a hrušky (kyselé), grepy a citrony. Ze zeleniny se kromě cibule a česneku doporučuje zelenina listová.
Pacient by měl omezit pití kávy, černého čaje, měl by se vyhnout alkoholu, velkému množství soli, uzeninám a konzervám. Bílé pečivo i těstoviny je vhodné nahradit celozrnnou variantou, místo bílé rýže raději konzumovat hnědou.
Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?
Vyšetření
Nejpřesnějším způsobem, jak diagnostikovat kandidózu, je návštěva lékaře, který dokáže zjistit přemnožení kvasinky z typických projevů, dále ze stěrů či vyšetření sekretů, moči nebo stolice, případně krve. Existuje také test – Candida spit test – ten je ale méně přesný.
Možné komplikace
U lidí se sníženou imunitou se mohou kvasinky roznést do dalších orgánů, například plic, jater, na srdeční chlopně. V těle může vzniknout i celková zánětlivá reakce zvaná kandidová sepse, která nemocného ohrožuje na životě.
Prevence
Jako prevence slouží vyvážená strava s nízkým obsahem cukrů a s vysokým obsahem probiotik. Jejich příjem zvyšte v případě, že se léčíte antibiotiky.
Dodržujte hygienické návyky, ke kterým patří i předcházení zapaření kůže (pečlivé vysušení například míst mezi prsty u nohou, častá výměna plen, nošení prodyšného spodního prádla). Rovnováhu mikroflóry může u žen v pochvě narušit například koupání v chlorované vodě nebo používání parfémovaných mycích přípravků.