Kyčelní kloub bolest – Vše o zdraví

Kyčelní kloub je jeden z nejvíce zatěžovaných kloubů v lidském těle. Tento kloub je ve tvaru kulaté hlavice, která se pohybuje v kyčelní jamce.

Funguje-li kyčelní kloub správně, umožňuje nám bezbolestnou chůzi, sezení, ohýbání a otáčení. Zatížení kloubu je závislé na působení svalů v jeho blízkosti.Kyčelní kloub musí vydržet opakované pohyby bez známek opotřebení. Při pohybu kloubu pomáhá polštář chrupavky zabraňovat tření.

Navzdory své trvanlivosti není kyčelní kloub nezničitelný. Postupem času s přibývajícím věkem se může chrupavka opotřebovat nebo poškodit.Svaly a šlachy v kyčli se mohou přetěžovat. Během pádu nebo jiného zranění se mohou kosti v kyčli zlomit.

Každý z těchto stavů může způsobit bolesti kyčle.

Jaké existují příčiny bolesti kyčelního kloubu?

1. Artritida

Kyčelní kloub bolest - Vše o zdraví

Osteoartróza a revmatoidní artritida patří mezi nejčastější příčiny bolestí kyčle. Tato příčina se objevuje především u starších lidí.

  • Artritida vede k zánětu kyčelního kloubu a rozpadu chrupavky, která má na starosti tlumit pohyb kyčelního kloubu.
  • Lidé trpící artritidou cítí ztuhlost kyčlí a mají snížený rozsah pohybu.

2. Fraktury kyčle

Kyčelní kloub bolest - Vše o zdraví

S postupujícím věkem se mohou stát kosti slabšími a křehčími. Oslabené kosti se při pádu zlomí s větší pravděpodobností oproti kostem zdravým.

3. Bursitida

Bursitida je zánět tíhového váčku zvané bursy. Tyto malé, kapalinou naplněné váčky se nachází mezi tkáněmi a odlehčují třecí místa mezi kostmi, šlachami a úpony svalů v blízkosti kloubů. Bolest se vyskytuje především pokud dojde k zánětu. Zánět je obvykle zapříčiněn opakovanými činnostmi, které přetěžují a dráždí kyčelní kloub.

4. Záněty šlach

Kyčelní kloub bolest - Vše o zdraví

Šlachy jsou tlusté pásy tkáně připevňující kosti ke svalům. Tendinitida je zánět nebo podráždění šlach. Tento problém obvykle vzniká stresem z přetěžování.

5. Namožení svalů nebo šlach

Kyčelní kloub bolest - Vše o zdraví

Opakované činnosti mohou přetěžovat svaly, šlachy a vazy. Pokud dojde z důvodů přetěžování k jejich zánětu, způsobují nepříjemné bolesti kyčle a brání kyčli normálně fungovat.

6. Kyčelní labrální trhlina

Jedná se o trhlinu okolo chrupavky. Spolu s odpružením kyčelního kloubu se vaše labrum chová jako gumové těsnění pomáhající držet kyčelní kloub pohromadě a drží konec kosti v kyčelní jamce.

Sportovci a lidé, kteří se často otáčejí a kroutí, jsou vystaveni vyššímu riziku tohoto onemocnění.

7. Rakovina nebo nádory

Kyčelní kloub bolest - Vše o zdraví

Nádory začínající v kosti nebo se šíří do kostí mohou způsobit bolesti boků stejně jako v jiných částech těla.

8. Avaskulární nekróza

Často nazývaná osteonekróza. Tento stav vzniká, když se zpomaluje krevní tok ke kyčli a kostní tkáň umírá. Tento stav může postihnout i jiné kosti, ale nejčastěji právě kyčle.

Toto onemocnění může být způsobeno zlomeninou kyčle, dislokací či dlouhodobým užíváním steroidů.

Příčin bolesti kyčlí může být mnoho. V tomto článku jsme vám uvedli některé z nich.

…Zjištění příčiny bolesti je často klíčovou skutečností. Ale jak můžete bolest kyčlí zmírnit nebo zastavit?

Přinášíme několik jednoduchých tipů a triků, jak na to.

1. Odpočinek

Kyčelní kloub bolest - Vše o zdraví

První věcí, kterou byste měli při bolestech kyčelního kloubu zkusit, je odpočinek. Odpočinek by měl trvat alespoň dva dny. Vyhněte se všem aktivitám způsobujícím bolest kyčle.

Pokud běháte, přestaňte běhat a až po dvou dnech zkoušejte pomalu znovu začít. Uvidíte, jak bude vaše tělo na pohyb reagovat.

2. Led

Kyčelní kloub bolest - Vše o zdraví

Může mi pomoci jednoduše led? Může.

Naneste led v sáčku do oblasti, ve které cítíte bolest, sníží se tím zánět a sníží bolest. Pokud je bolest kyčle intenzivní nanášejte led čtyřikrát až pětkrát denně po dobu 10-15 minut.

Nemusí se jednat o sáček s ledem, velmi dobře můžete využít cokoliv z mrazáku, ideální volbou je zmražený sáček hrášku. Sáček ještě zabalte do tenkého ručníku, abyste zabránili podrážděni pokožky.

3. Stlačení

Jedním ze způsobů, jak rozšířit předchozí bod je zabalit tlustou bandáž ledu kolem pánve a kyčle.

4. Zvednutí kloubu do výšky

Zvednutí kloubu může snížit otok a pomoci zmírnit bolest. Je snadné zvednou kotník nebo koleno, ale kyčle? I tak je to možné. Položte si nohy, co nejvíce nahoru a přesvědčte se sami.

5. Začněte svůj den cvičením

Kyčelní kloub bolest - Vše o zdraví

Proti bolesti kyčelního kloubu pomůže i každodenní cvičení. Velmi dobře funguje cvičení známé jako „most“.Lehněte si na záda s nohama ohnutými a nohama na podlaze, šířka kyčlí od sebe. Zvedněte hýždě z podlahy, zatímco utahujete břišní svaly. Udržujte kolena v přímce s kotníky a zaměřte se na rovnou linii od kolen k ramenům.

Držte tuto pozici po dobu tří až pěti vteřin a pak pomalu snižte zadek na podlahu. Začněte s jednou sadou 10 zvednutí a pokračujte v následujících dnech s více sadami.

6. Využívejte teplo

Kyčelní kloub bolest - Vše o zdraví

Zahřátím artritického kyčelního kloubu teplou sprchou nebo vanou zklidníte jeho bolest. Teplo nevyužívejte, pokud je bolest způsobena bursitidou, teplem by se zánět zhoršil.

U bolestí způsobených bursitidou využívejte spíše strečink a vhodně se protahujte.

7. Posilujte vnější stehna

Při artritidě kyčelního kloubu se doporučuje pracovat na budování svalů na vnější straně stehen pro větší podporu.Lehněte si na stranu bez bolesti a zvedněte nohu na které máte problém s artritidou, přidržte dvě nebo tři sekundy a znovu ji dejte zpět dolů. Opakujte cvičení i na druhé straně, pokud vás příliš nebolí.

Toto cvičení může zhoršit vaše příznaky, pokud máte bolesti kyčle od bursitidy.

8. Cvičte ve vodě

Kyčelní kloub bolest - Vše o zdraví

Cvičení ve vodě je velmi vhodnou metodou při bolestech kyčlí. Využít můžete plavání nebo vodní aerobik. Cvičení ve vodě umožňuje posílit svaly bez toho, aby se na klouby vyvíjel velký tlak.

9. Snižujte hmotnost

Máte osteoartritidu v kyčli? Výsledkem osteoartritidy je opotřebení chrupavky ve vašem kloubu. I několik kilo tělesné váhy dolů může odlehčit kloubu a zmírnit bolest.

Závěr:

Bolesti kyčlí vás mohou velmi snadno vyřadit z bezstarostného způsobu života. Na kyčelní kloub je vyvíjen velký tlak, a proto je o něj potřeba dbát.

Zařaďte do svého každodenního diáře vhodné cvičení. Pokud už vás kyčelní kloub bolí, využívejte několika jednoduchých rad, které jsme vás nastínili.

Klouby a vazy Jídlo a klouby Kloubní výživa Onemocnění kloubů Zdraví

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.

Bolest kyčle při běhání – jak chránit kyčelní kloub?

Kyčelní kloub je svou stavbou jednoduchý. Komunikují tu spolu jen dvě kosti. Pánevní kost tvoří jamku, hlavici pak tvoří kost stehenní, nejdelší a nejtěžší kost v lidském těle. Jako všechny naše nosné klouby je kyčel schopna odolat obrovským zátěžím a tlakům.

Například v běhu na ni při každém kroku působíme 2-3násobkem své hmotnosti, v sebězích ještě více. Tyto všechny tlaky působí na kloubní chrupavku, která za normálních okolností dokáže tlakové síly optimálně rozložit dále.

Někdy je ale zátěž příliš velká a přirozená regenerace chrupavky nedostatečná, a tak dochází k poškození. Ztráta chrupavky je nevratný proces, který lze pouze zpomalit. Artróza je obecně nejčastější degenerativní kloubní onemocnění, jímž trpí až 80 % starší populace.

Abyste v sobě jednou nemuseli nosit kus kovu, chraňte své kyčle včas.

Kyčel – jeden z běžci podceňovaných kloubů.

Profimedia.cz

Srovnejte nerovnováhy. Málokdo si to uvědomuje, ale negativní dopad na kyčle mívají dosti často nerovnováhy v oblasti beder, pánve i celé dolní končetiny.

Oslabení svalů břišních a hýžďových (tyto důležité extenzory kyčle potřebujeme k běhu nejen do kopce a schodů, ale i v odrazové fázi kroku a řada běžců je ani nedokáže zapojit!!!) – a převaha ohýbačů, které jsou zkrácené, má za následek, že je hlavice vtlačená více do jamky, vázne regenerace v kloubu a problém je na světě.

Takový běžec v tom „sedí“, nedokáže nohu v odrazové fázi napnout. Ohrožená je však i nastávající maminka. Když před sebou táhne větší bříško, dostává se těžiště více dopředu a to je třeba také stabilizovat.

Postarají se o to už tak přetížené bederní svaly a sval bedrokyčlostehenní.

Sval, který známe z našich talířů jako „svíčkovou“ či „panenku“, pak táhne bederní páteř do hyperlordózy (přílišné zakřivení způsobující bolest zad), a kyčel nemá možnost regenerovat.

Kyčelní kloub bolest - Vše o zdraví

Držte si váhu

Jak vyplývá z výše uvedeného, během tréninkových kilometrů působí na všechny nosné klouby zátěž mnoha tun. Pokud s sebou potáhnete kila nadváhy, kyčlím nijak neprospějete – spíše naopak.

Zajímavé:  Vitamíny Pro Zdravé Dásně?

Hlídejte si techniku běhu

Jen běhat nestačí. Zejména pokud ve svém běhu „sedíte“, není to jen dysbalance zmíněná výše, ale máte pravděpodobně i slabé hamstringy, o trupu nemluvě. Dostat vše do lajny znamená pravidelně posilovat (i když vás to nebaví), a věnovat se protahování a regeneraci.

Pravidelně provádějte technická cvičení – běžeckou abecedu, kde si lepšíte krok a zároveň dynamicky posílíte i protáhnete zároveň vše potřebné. Spolupracujte s trenérem i s fyzioterapeutem.

Ten první vás naučí správně běhat a opraví chyby, ten druhý narovná vaše tělo a doporučí vám vhodná cvičení.

Kyčelní kloub bolest - Vše o zdraví

Nesedejte si s nohou přes nohu

V tomto snad pohodlném, ale hodně nezdravém posezení se kyčel dostává do vnitřní rotace, někdy i dlouhodobě, což jen nahrává pozdějším problémům.

Když už artróza nastane

Příčin může být více a mohou se kombinovat. Na vině pak je nestejná délka dolních končetin, hypermobilita, přetěžování, trauma, i metabolické faktory – cukrovka, nadváha, revmatická onemocnění. Kloub je bolestivý, nemůže plnit svou funkci, styčné plochy bez chrupavky jsou hrbolaté, což vyvolává další bolest.

Vznikají bolestivé osteofyty, výrůstky a svou stabilizační funkci již nemohou plnit ani vazy. Kloub se dostává mimo svou osu a dochází k dalším poškozením.

„Velmi často dojde k postižení jedné dolní končetiny, nicméně vzhledem k její omezené pohyblivosti a tím kladení větších nároků na druhostrannou končetinu, může dojít časem k rozvoji artrózy oboustranně,“ potvrzuje Iva Bílková z Centra fyzioterapie FYZIOklinika.

Kyčelní kloub bolest - Vše o zdraví

Bolest se u kyčlí objevuje na přední straně v tříslech, kde se nachází hlavice a jamka kyčelního kloubu. Může se ale přenášet až do oblasti přední strany stehna a dále se šíří po vnitřní straně stehna až ke kolenu.

„Lidé s tímto onemocněním trpí především námahovou, takzvanou zátěžovou bolestí, která v klidu vymizí. Zátěžová bolest je způsobena vyšším nitrokloubním tlakem ve stoje a při chůzi,“ dále popisuje fyzioterapeutka.

Někdy se přidruží i zánět kloubu, kloubního pouzdra a měkkých tkání v okolí kloubu.

Při vážnějších potížích dochází až k poškození stability kyčelního kloubu, změnám styčných ploch kloubní jamky a hlavice. Pacienti pak chodí takzvanou kachní chůzí, kdy se při každém kroku kolíbají ze strany na stranu. Při těžší formě artrózy pak lékař doporučuje kompletní kloubní náhradu.

„Při fyzioterapii kyčelního kloubu, respektive nácviku správného zatížení kloubu je nutné dodržovat zevní rotaci kyčle, kterou docílíte tím, že při běhu a chůzi budete hlídat, aby podélná osa stehna a střed kolene spadaly na úroveň středu nártu mezi ukazovák a prostředníček nohy.

Když budete sami sebe pozorovat, zjistíte, že velmi často vtáčíte kolena dovnitř,“ radí nejen běžcům Iva Bílková.

Kyčelní kloub bolest - Vše o zdraví

Jak ji poznat a jak na to

Na rentgenovém snímku lze vidět pouze prostor mezi kostmi a případné výrůstky.

Při vyšetření pak lékař či fyzioterapeut vidí změnu postavení pánve, poruchu statiky páteře a chybný stereotyp chůze i zkrácení postižené končetiny, což může být příčinou i důsledkem coxartrózy – a vyšší svalové napětí v okolí. V těžších případech je řešením operativní náhrada kloubu nebo méně invazivní artroskopie s možností ošetření povrchu kostí.

S velkou pravděpodobností se ale můžete skalpelu vyhnout. Akutní bolestivé stavy chtějí klid a uvolnění reflexně stažených okolních svalů, později přidáme izometrické posilování svalů oslabených. Postupně můžeme pracovat s balančními podložkami a měkkými technikami (trakcí).

Vhodnými sporty jsou dále ty, které kyčli odlehčí – plavání, nordicwalking i nordicrunning, s vynecháním tvrdých dopadů. V léčbě lze využít rázových vln – především radiální vlny pro uvolnění okolních svalů.

Pokud se objevil i zánět, fokusovaná rázová vlna dokáže podpořit jeho léčbu a nastartování opravných procesů. Rázová vlna dobře pomáhá i u velmi vysokého bolestivého svalového napětí, které též může vést k bolesti kyčelního kloubu, neboť stlačuje výrazně hlavici vůči kloubní jamce.

Léčba rázovou vlnou pomáhá v prvních stadiích onemocnění (artróza 1.-3. stupně), u zanedbaných stavů (artróza 4. stupně) novou chrupavku ale neudělá.

Protože i na plánované operace se čeká, je vhodné v rámci fyzioterapie připravit terén pro pozdější snadnější návrat k běžné činnosti. Velmi vhodná je mimo jiné i metoda SM-systém, cvičení podle MUDr. Smíška.

Při tomto cvičení, správně a dlouhodobě prováděném, se odstraní řada problémů včetně lehkých blokád, posílí se oslabené svaly, protáhnou zkrácené.

Zvyšuje se přirozená pohyblivost a stabilita, vyřeší se svalové dysbalance místní i vzdálenější a nezřídka se stane, že pacient již operaci ani nepotřebuje.

Kyčelní kloub bolest - Vše o zdraví

Co ještě může bolet v okolí

Lidé si často myslí, že je bolí kyčel, když pociťují bolest vzadu, nebo ze strany „půlek“. Takhle se však kyčle obvykle nehlásí.

Na vině je pak jiný problém – blok sakroiliakálního (SI) skloubení mezi křížovou a pánevní kostí.

To sice není klasickým kloubem, ale takzvaným kloubem tuhým, kde dochází k minimálním, ale velmi důležitým pohybům pokud jde o stabilitu trupu, pomoc tlumení nárazů a podobně.

V SI kloubu může být posun nebo blok a to pak bolí výše zmíněným způsobem, může se však rovněž promítat i do třísel a oblasti stydké spony.

Podobně jako další problém, který je třeba odlišit – kořenový syndrom, z útlaku nervu (S1) vlivem výhřezu meziobratlové ploténky. S tím si pravděpodobně sami neporadíte.

Než však začnete posedávat po čekárnách a polykat prášky, navštivte určitě fyzioterapeuta, který vše správně pozná a pomůže vám k návratu do hry daleko dříve.

Kyčelní kloub bolest - Vše o zdraví

Ze života

Pan J. (71) je po celý život aktivní sportovec, především v bězích na delší tratě. Během mnoha let s velkým počtem uběhnutých kilometrů se koncem roku 2014 musel podrobit operaci kyčelního kloubu.

Na vině nebylo jen běhání, ale i poměrně strnulé držení těla, které způsobilo pozdější potíže a jejichž včasným řešením by se pravděpodobně bylo možno operaci vyhnout nebo ji ještě o několik let odložit.

To však lidé běžně neví a lékaři obvykle sledují stav kyčle (nebo jiného kloubu, jehož se to týká), ale nepodívají se již třeba na záda. Běžec navíc nikdy problémy se zády nepociťoval, a tak to nikoho ani nemohlo napadnout.

I přes vyšší věk se však pan J. dokázal rychle zotavit a dokonce se i vrátit k oblíbenému sportu. Jeho fyzická kondice i vůle je nadprůměrná, a tak se i díky pravidelnému cvičení SM-systému zvýšila jeho pohyblivost, cítí se lépe a půl roku od zákroku bez problémů uběhne i více než deset kilometrů, nebo zvládne výstup v horách.

Akutní zánět kyčelního kloubu: Příznaky, příčiny a léčba

Kyčelní kloub bolest - Vše o zdraví

Aby nám pohyb přinášel radost, měl by být plynulý a prostý jakékoliv bolesti. Jenže, jak tělo stárne, začnou se hlásit o slovo zdravotní problémy, které nám ho znepříjemňují, nebo velmi ztěžují. Jedním z nich je zánět kyčelního kloubu. Víte, jak vzniká a co na něj zabírá?

Kyčel je kloub, který slouží k napojení nohou k horní polovině těla. Nebýt kyčlí, nemohli bychom chodit, běhat, ani dávat nohy přes sebe. (Ačkoliv jsou k tomu potřeba i prsty u nohou a kolena, bez kvalitního upevnění nohou by to prostě nešlo.) 

Kyčelní kloub bolest - Vše o zdraví

???? Porovnání: TOP 10 kloubních preparátů

  • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu ke kloubům, kostem a chrupavkám
  • jaká kloubní výživa je vhodná pro sportovce, seniory a těžké pracující
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 09/2021

Většina z nás funkčnost kyčlí nijak zásadně neřeší. Až do těhotenství, kdy dochází k širokému spektru fyzických změn, které čítají odlišnou váhu a její rozdílné rozložení a rozšíření pánve, či do stáří.

Jak víme, senioři mají s postupujícím věkem horší koordinaci pohybu, což vede k nenadálým pádům a zlomeninám kyčelního krčku.

Hodně trampot ale dovede způsobit i artróza kyčelního kloubu, nebo obyčejný zánět.

Pokud se s ním potýkáte i vy osobně a chtěli byste vědět, co ho způsobuje a jak se léčí, budeme rádi, když se začtete do následujících několika odstavců.

Kyčelní kloub bolest - Vše o zdraví

Léčba zánětu kyčelního kloubu

V první řadě je důležité dostavit se k lékaři, který provede sérii vyšetření, která potvrdí diagnózu. Může jít například o odběr tekutiny z kloubu, ze které se udělá rozbor, o ultrazvuk nebo o rentgen.

Zajímavé:  Světlá krev ve stolici - Vše o zdraví

Na základě výsledků vám doktor doporučí, abyste dodržovali klid na lůžku, na kloub přikládali studené obklady a užívali jste léky proti bolesti. V případě přítomnosti bakteriální infekce není vyloučeno nasazení antibiotik a kortikosteroidů.

Kyčelní kloub bolest - Vše o zdraví

Existuje prevence?

Jelikož z výše popsaných řádků vyplývá, že zánět kyčelního kloubu může postihnout téměř každého, je určitě dobré znát způsoby jeho prevence.

Odborníci obecně doporučují:

  • Udržovat si zdravou tělesnou váhu
  • Chránit kyčle před nadměrným zatížením (například i v důsledku špatného pohybu)
  • Fyzickou aktivitu, která posílí svaly okolo kyčelních kloubů
  • Rozehřívání před sportem
  • Dobrý postoj a posed
  • Přestat s jakoukoliv aktivitou, která vám způsobuje bolest

Poslední bod je trochu ošemetný. Zvlášť u pacientů, kteří trpí artrózou. U ní je totiž v důsledku chybějící chrupavky bolest a ztuhlost kloubů při pohybu častá. V takovém případě vám lékař doporučí pohyb i přesto, že se při něm pacient necítí příliš komfortně. Především proto, že chybějící fyzická aktivita může stav pacienta citelně zhoršovat.

Závěr

Zánět kyčelního kloubu je naštěstí léčitelný. I přesto bychom se měli o sebe starat tak, aby k němu v ideálním případě vůbec nedošlo. Pokud chcete začít s cvičením, které povede k redukci váhy a které bude zároveň šetrné k vašemu pohybovému ústrojí, začněte procházkami, které vaše klouby ohrozí nejméně a zároveň budou mít pozitivní vliv na jejich každodenní zátěž.

Kyčelní kloub bolest - Vše o zdraví

???? Porovnání: TOP 10 kloubních preparátů

  • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu ke kloubům, kostem a chrupavkám
  • jaká kloubní výživa je vhodná pro sportovce, seniory a těžké pracující
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 09/2021

Bolí vás bederní část páteře? Máte problém s kolenem či vbočeným palcem? Možná za to může váš kyčelní kloub. Vím JAK na to >>>

Dnešní doba sedavá ale kyčelnímu kloubu spíše škodí. Sedíme v práci, autě, doma u televize, počítače, tabletu, s přáteli. Hýbeme se čím dál méně a problémy nejen s kyčelním kloubem se začínají ozývat i u mladší generace.

Omezený rozsah pohybu, jednostranné zatěžování, špatný pohybový stereotyp či sportovní přetěžování jsou často příčinou degenerativních onemocnění nejen kyčelního kloubu. Abychom se nedostali na čekací listinu pro výměnu kyčelního kloubu, je třeba o pohybu přemýšlet a během života pro to něco udělat.

Každý je sám zodpovědný za své tělo. To, co my dnes na těle zanedbáme, v budoucnu už nedoženeme.

Díky evoluci jsme se z opory čtyřech končetin postavily na dvě tzv. dolní končetiny a druhé dvě tzv. horní končetiny se staly volné a můžeme je používat k obsluze svého těla a práci.

Pánev se tedy musela přetočit o 90 stupňů přes kyčelní kloub. Ten patří mezi největší klouby v našem těle a slouží k přenosu sil z dolní končetiny na trup a opačně.

Vyvíjí se jako poslední a stárne jako první.

Kyčelní kloub čerstvě narozeného dítěte ještě není vyvinutý, byl přece 9 měsíců ohnutý v břiše maminky. Aby došlo ke správnému dozrání a natažení, je třeba pohyb.

Od kopání nožičkama, leh na břiše, přetáčení, lezení, chození bokem kolem nábytku a pak samotná chůze, která je pro tento kloub zásadní. Při chůzi dochází jak k natažení při odrazové fázi, tak i k ohnutí při kročné fázi.

Pro vývoj jsou důležité i lezecké stěny, prolézačky, kde se využívá plný rádius pohybu a zavěšení hlavou dolů. Kyčelní kloub dozrává až při výměně zubů mezi 9–10 rokem.

Kyčelní kloub bolest - Vše o zdravíKyčelní kloub je spojení kosti stehenní a pánve. Je složen z jamky, která je v kosti kyčelní, a hlavice kosti stehenní, ta přechází do zúžení (krčku), který umožňuje pohybovou volnost obr. 1. Je to kulovitý kloub, a proto se pohybuje prostorově do všech směrů. Stehenní kost a pánev jsou nejmohutnější kosti v těle. Těsně nad kloubní jamkou začíná vaz a probíhá přes hlavici kloubu až ke krčku a stabilizuje kyčelní kloub obr. 2. Zamezuje tomu, aby se tělo překlopilo při každém odrazu dolní končetiny dozadu. Při ohnutí je vaz uvolněný a při zanožení sešroubovaný, což mu dává větší sílu. Při každé kročné fázi potřebujeme mohutný sval – flexor kyčelního kloubu – iliopsoas obr. 3. Ten spojuje bederní obratle, pánev a upíná se na vnitřní stranu kosti stehenní. Pokud je používán správně, při ohnutí stáčí stehno spolu s kolenem mírně do vnější rotace a nedochází ke zvětšení bederní lordózy. Ale díky sedavému způsobu života právě tento sval tuhne, stává se neelastický a je často příčinou té vystřelující bolesti v bederní části páteře, když chceme rychle vstát po delším sezení. Ve stoji zabrání přepadení našeho trupu vzad.

Kyčelní kloub bolest - Vše o zdravíZezadu stabilizuje kyčelní kloub trojice hýžďových svalů a pod nimi pětice zevních rotátorů obr. 4. Funkci kyčelního kloubu ovlivňuje také souhra svalů na přední, zadní, vnitřní a vnější straně stehna obr. 5. Toto vše nám ovlivní postavení hlavice kyčelního kloubu v jamce a funkci kyčelního kloubu. V momentě, kdy tyto svaly nejsou v rovnováze, kyčelní kloub není ve svém centru a dochází k opotřebování styčných ploch. Ztuhlost, ne elasticita či nefunkčnost svalů a fascií v oblasti kyčelního kloubu má vliv také na funkci celé dolní končetiny, kolene a chodidla.

Zaměřit se na funkční kyčelní kloub je stěžejní pro všechny, kteří trpí bolestmi zad, krční páteře, kolen nebo i vbočeným palcem.

Kyčelní a kolenní kloub je závislý Jak funguje i naše chodilo. Vše se ovlivňuje navzájem. Jedno bez druhého nefunguje,

Naučte se JAK na Chodidla – Kolena – Kyčle. Naučte se chodit. JAK si sami pomoci od problémů a bolesti i JAK si upravit denní pohybové návyky, které povedou k funkčnímu kyčelnímu kloubu.

ŽIJTE – PRACUJTE – SPORTUJTE bez bolesti zad a kloubů.

E – book JAK na Chodidla – Kolena – Kyčle nauč se chodit čeká právě na vás >>>.

Pokud ale chcete jednou pro vždy odstranit bolesti a problémy v kyčelním kloubu, je třeba celé naše tělo uvést do rovnováhy a funkčnosti. Jedině tak se problémy nebudou vracet. Pokud je problém v kyčelních kloubech nefunguje optimálně celá dolní končetina od chodidla, nefunguje ani rovnoměrný přenos sil do pánevního dna a středu těla.

Nefunkčnost kyčelního kloubu se tak přenáší až do hlavy a horních končetin. Vytvořila jsem pro vás unikátní on-line video kurz – RESTARTUJ SVÉ TĚLO. Kde vše nejdříve uvolníme pomocí automasážních pomůcek, pak zapracujeme na optimálních délkách svalových a fasciových struktur a na konci vše zpevníme do funkčnosti a zaintegrujeme do denních pohybových návyků.

Těším se na vás všechny v kurzu na viděnou.

Inspirovat se můžete v dalším článku na blogu. V botách nebo naboso? Choďme měkce a neslyšně jako kočka.

Bolí vás kyčle? Možná máte slabé svaly. Pouhé dva cviky vám uleví

Pokud patříte do velké skupiny lidí, kteří celý den sedí, pak si můžete být jistí, že to má na tělo negativní dopady. „Když se nepohybujeme, všechny jeho funkce se zpomalují a svaly ochabují – i ty hluboké, které stabilizují páteř.

Není divu, že začne docházet k deformacím a degeneraci pohybového aparátu.

Vůbec by se tak ale nemuselo dít, pokud bychom se naučili sedět správně a dělali si pravidelné protahovací pauzy,“ říká Hana Toufarová, průkopnice nové rehabilitační metody Fit Pain Free u nás.

Odbornice na rehabilitaci se často setkává s tím, že za ní chodí pacienti s bolestí kloubů. „Pak nám ukážou posed, v němž tráví šest až osm hodin denně, a je jasno: Spousta lidí dá totiž při sezení nohy pod sebe a ještě je překříží.

Tím přestane v kolenou dostatečně proudit krev, lymfa, stlačené jsou svaly, vazy, šlachy i nervy a kolena bolí,“ popisuje Toufarová s tím, že v takovýchto případech stačí někdy nastavit správné sezení, přidat pravidelné protažení, a člověk se tak může bolestí brzy zbavit.

Sezení souvisí také s bolestmi v kyčlích, Hana Toufarová proto připravila dva cviky, s nimiž uvolníte a správně posílíte malé, ale velice důležité svaly, které stabilizují kyčel a podílejí se na jejím správném fungování.

1. Kroužky v kyčli

Základní pozice: Lehněte si na záda, nohy na šířku pánve, chodidla rovnoběžně.  Dejte ruce v týl, ramena tlačte dolů a lopatky k sobě. Přednožte pravou nohu, pokrčte ji v koleni na 90 °, bérec rovnoběžně se zemí, koleno nad kyčlí. Aktivujte všechny svaly na levé noze, špičky prstů směřují ke stropu. Pánev je v přirozené pozici.

Zajímavé:  Léčba Bolesti, Akupunktura?

Provedení cviku:

Pravá noha provádí kroužky v kyčli vpravo 5x, vlevo 5x. Pohyb vede koleno. Noha, která je na zemi, je stále aktivní, špičky prstů směřují ke stropu. Kyčle, kolena a chodidlo jsou stále v jedné linii.

Dbejte na to, že pohyb je pouze v kotníku, pánev se nehýbe, horní část těla relaxuje. Vyměňte nohy a cvik opakujte.

Myslete na to, že pokud cvičíte správně, kroužky jsou přesné (není to čtvereček) a pohyb je plynulý.

První cvik • Autor: archiv redakce

2. Vytáčejte kyčel

Základní pozice: Lehněte si na záda, pravá noha je pokrčená, levá́ natažená, dorzální flexe, tzv. fajfka. Paže jsou mírně od těla (cca 45 °), dlaně vzhůru. Stáhněte lopatky k sobě̌, ramena od uší dolů̊. Hlava je v prodloužení páteře.

Provedení́ cviku:

Otáčejte levou nohu doprava a doleva. Ale pozor! Pohyb vychází z kyčle. Při pohybu nohy ven zapojte svaly na boku kyčle. Opakujte 20x, vyměňte nohy a postupujte stejně. Cvičte dvě série.

  • Pamatujte si, že tento na první pohled velmi jednoduchý cvik protáhne nejen svaly, ale také ostatní struktury v oblasti třísla – vazy, nervy, cévy i lymfatický systém tak, aby „pro všechny bylo dost místa“.

Druhý cvik • Autor: archiv redakce

  1. TIP NA VIDEO: Rozhýbejte nejen své kyčle pomocí této krátké sestavy.

• VIDEO BPŽ_Kristýna Juřicová

    Autor: Alžběta Javorková

    Nemusíte trpět. Co způsobuje bolesti kloubů, prozrazuje Kateřina Cajthamlová

    Každý kloub se skládá z kosti s kloubní hlavicí a z kosti s kloubní jamkou. Některé jsou složitější jako například kolena, klíční kost nebo skloubení mezi prsní kostí a žebry. Pokud se klouby zatěžují nerovnoměrně, mohou na kloubní ploše pod zátěží vznikat výrůstky.

    Důležitou součástí každého kloubu je chrupavka, hladká vrstva kryjící plochy kosti, aby se o sebe netřely, která na rozdíl od kostí neobsahuje nervy. „Pokud se chrupavka naruší artrózou nebo artritidou čili zánětem kloubů, začíná šílená bolest,“ vysvětluje doktorka Cajthamlová.

    Poslední nedílnou součástí jsou kloubní vazy, které drží klouby pohromadě. Věkem ztrácejí svou pružnost, což může mít za následek nenapravitelné poruchy hybnosti kloubů.

    Za bolestí kloubů mohou být:– poškození chrupavky- výron – úrazem se natrhnou vazy nebo měkké struktury kloubu a vylije se do něj krev, kloub musíme znehybnit a odlehčit, abychom si nepoškodili chrupavku a měkké struktury- krystaly – nejčastěji bolest kloubů způsobují krystaly kyseliny močové (nemoc zvaná dna), které se do kloubů vylučují špatnou funkcí ledvin nebo nedostatečným pitným režimem v kombinaci s nadměrnou konzumací uzenin a masa- artritida – zánět poznáme podle zarudnutí, otoku, poruchy funkce a bolesti, pokud nás trápí, musíme navštívit lékaře, většinou se řeší znehybněním, ledováním a podáním léků

    Při rentgenovém vyšetření vidí lékaři pouze kosti, nikoliv však chrupavky a další měkké tkáně. Pomoci může ultrazvuk, který ale prokáže jen výron nebo kloubní štěrbinu s tekutinou. Nejpodrobnější vyšetření odhalující například problémy s meniskem nebo chrupavkou se nazývá artroskopie, lékaři jej provádějí v anestezii. Mohou odebrat vzorek a zároveň aplikovat lék.

    Obezitou nejvíce trpí kromě zad kolenní klouby. Jsou totiž v těle nejsložitější. Kromě hlavice stehenní kosti a jamky holenní kosti jsou v koleni navíc menisky, které zabraňují vybočení kloubu, a čéška, která pomáhá jako kladka ohýbání jedné ze šlach stehenního svalu. Když jdeme ze schodů nebo dokonce běžíme, jeden kolenní kloub nese váhu celého těla.

    „Klouby se nenechají přetěžovat beztrestně,“ varuje Kateřina Cajthamlová, „prvním ukazatelem nadměrné váhy jsou bolesti kolenních vazů nebo svalů.“ Člověk, který má hmotnost o 15 – 20 % vyšší, než odpovídá jeho věku a výšce, zpravidla pociťuje bolesti kloubů, může mít úrazy. Nejčastěji trpí kolena, kotníky a kyčelní klouby.

    Zdravých kloubů můžeme samozřejmě docílit i správnou výživou. Důležitý je správný pitný režim, omezení přísunu solí, dostatek vápníku a pohyb. Přínosné jsou potraviny se sírou – ředkve, ředkvičky – a gumoví medvídci nebo chrupavky (kuřecí, z kloubů).

    Čtěte také

    Posluchačka: Manžel má artrózu 3. stupně. Užívá léky, na předpis i volně prodejné. Jak je to s jejich účinností?

    MUDr. Cajthamlová: Tyto léky podporují regeneraci kloubních chrupavek. Vyživují se tím, že do sebe nasávají látky, které se dostanou do kloubní štěrbiny, jiná možnost pro výživu není.

    Ve vyšším věku se přestanou v těle tvořit z potravy pro chrupavky důležité látky – chondroitin sulfát a glukosamin sulfát. Od věku 50 let bychom proto měli přijímat tyto látky ve formě doplňků stravy.

    U těch volně prodejných je nejvyšší koncentrace obou potřebných látek 400 mg, u lidí s artrózou vyššího stupně je potřeba 4x vyšší dávka a proto je lepší si nechat předepsat účinnější léky od lékaře.

    Posluchač: Jaký máte názor na doplňky stravy?

    MUDr. Cajthamlová: Jak už jsem řekla posluchačce před vámi, u nemocných lidí je třeba zhruba 4x vyšší dávka účinných látek. Pokud chcete jen prevenci, je to v pořádku, ale u sportovců nebo lidí, kteří už mají potíže s klouby, je lepší si nechat předepsat lék. Právě lékař by vám měl být schopen poradit, zda stačí doplněk stravy nebo léky na předpis.

    Čtěte také

    Posluchač: Je mi 65 let, jsem bývalý fotbalista, před 25 lety jsem měl poranění menisku. Poslední 3 roky mě po větší námaze – delší procházce nebo túře – koleno bolí, při nastupování do tramvaje nemám sílu nemocnou nohu vytáhnout na schod, zvlášť když mám například nákup.

    MUDr. Cajthamlová: Okamžitě vyhledejte pomoc ortopeda, protože pravděpodobně se vaší nosnou nohou stala ta zdravá a na té operované může docházet k atrofii svalů, noha slábne. Brání se tak bolesti. Ortoped vám artroskopicky provede kontrolu poškození a navrhne účinnou rehabilitaci, aby nedocházelo k dalšímu poškození svalů.

    Jak poznat bolest kyčelního kloubu?Bolest kyčelního kloubu se projevuje v tříslech, nikoliv na boku. Nejlépe je cítit v rotaci kloubu. Lehnete-li si na záda, skrčíte nohy a dáte kolena od sebe, bolest ucítíte výrazněji.

    Posluchačka: Jsem 3 měsíce po operaci levého kolenního kloubu – mám endoprotézu. Kvůli vážné nemoci jsem nemohla podstoupit rehabilitaci a teď mám operované koleno zatuhlé a pokrčím nohu jen napůl. Mám šanci, že to rozhýbu?

    MUDr. Cajthamlová: To je škoda, že jste nemohla absolvovat včasnou rehabilitaci. Endoprotéza vyřešila problémy s chrupavkou a bolestí kloubu. Bohužel ale měkké tkáně – vazy – zatuhly. Určitě to půjde rozhýbat.

    Rehabilitační pracovník vás nejprve rozhýbe pasivně, tedy rozcvičí vám nohu on, a naučí vás cviky, které vám pomohou. Cvičí se „do bolesti“, tedy do chvíle, kdy vás noha začne bolet, poté cvičení přerušíte, rozdýcháte a pokračujete. Cvičení lze doplnit ultrazvukem a laserem.

    Dobrou zprávou je, že to určitě rozhýbete.

    Posluchačka: Delší dobu trpím bolestí kyčle. Nebolí mě to v třísle, jak jste říkala, ale z boku. Bolest je už omezující a obtěžující, v noci mě budí, mám problémy stát. Na ortopedii mi řekli, že mám kyčelní kloub v pořádku a doporučili cvičení, které mi nepomohlo.

    MUDr. Cajthamlová: Po telefonu je těžké zhodnotit, co by za bolestí mohlo být. Podezřelým je křížokyčelní kloub, tedy skloubení mezi křížovou a kyčelní kostí, zvané též SI. Pomoci by mohla rehabilitace v podobě mobilizace, která by se měla opakovat až 4x. Je sice bolestivá, ale účinná a úlevná. Doporučuji zkušeného fyzioterapeuta.

    Poslechněte si celý rozhovor s doktorkou Kateřinou Cajthamlovou

    Související příspěvky

    Starejte se o své srdce, nabádá Kateřina Cajthamlová

    Stav zubů souvisí se stravou. Jak si udržet zdravý chrup?

    Kůže je také orgán, o který se musíme starat. Málo lidí to ale ví, říká Kateřina Cajthamlová

    autoři: Kateřina Cajthamlová , redakce

    Diskuze

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Adblock
    detector