Léčba osteoporózy – Vše o zdraví

Osteoporóza je jedním z nejčastějších onemocnění kostí. Vyznačuje se především řídnutím kostní hmoty a její zvýšenou křehkostí. V důsledku toho tak může mnohem snáz docházet ke zlomeninám, a to i při drobných úrazech.

Řídnutí kostní hmoty je pomalý a obvykle bezpříznakový proces, takže často onemocnění zaregistrujeme až kvůli první zlomenině (typicky se jedná o zlomeniny předloktí, paže, obratle nebo kyčle), případně při snížení tělesné výšky doprovázeném dlouhodobou bolestí zad.

Léčba osteoporózy - Vše o zdraví

Léčba osteoporózy - Vše o zdraví Komu hrozí rozvoj osteoporózy?

Výskyt osteoporózy se zvyšuje s věkem, kdy typicky jsou nejvíce postiženy ženy po menopauze, což souvisí s ukončením tvorby pohlavních hormonů.

Osteoporóza se však nevyhýbá ani mužům, u nichž pak významně častěji zjistíme při vyšetření také jiné onemocnění (včetně nedostatečné tvorby mužského pohlavního hormonu – testosteronu), které může osteoporózu způsobit.

Osteoporóza se může ale objevit v jakémkoliv věku, a to zejména u kuřáků nebo osob nadužívajících alkohol a dále u osob trpících některými nemocemi jater, ledvin, střev, žláz s vnitřní sekrecí či u osob užívajících léky jako kortikoidy, cytostatika, antiepileptika, antidepresiva apod.

Léčba osteoporózy - Vše o zdraví Diagnostika osteoporózy

Diagnóza osteoporózy je založena na denzitometrickém vyšetření (nenáročné rentgenové vyšetření), které hodnotí hustotu kostního minerálu obvykle v oblasti bederní páteře a krčku kyčelní kosti (případně na předloktí). Pro konečné stanovení diagnózy je ovšem potřeba vyloučení jiných kostních chorob (obvykle pomocí laboratorního a případně dalšího rentgenového vyšetření).

Jste ohroženi osteoporózou?

Pokud na jednu nebo více otázek v dotazníku odpovíte ano, zvažte denzitometrické vyšetření.

  • Utrpěli Váš otec nebo Vaše matka zlomeninu horního konce kosti stehenní (zlomeninu „krčku“)?
  • Utrpěl/a jste po 50. roce věku zlomeninu dolního konce předloktí, pažní kosti, bércové kosti, pánve nebo dokonce horního konce kosti stehenní či těla páteřního obratle či jinou zlomeninu při malém úrazu?
  • Snížila se vaše tělesná výška od 20 let o více než 6 cm?
  • Léčíte se pro zánětlivé kloubní choroby, roztroušenou sklerózu, závažné onemocnění ledvin, jater nebo střev?
  • Užíváte nebo užíval/a jste dlouhodobě léčivé přípravky ve formě tablet nebo infuzí obsahující kortikoidy?

Jak na léčbu?

Po zjištění osteoporózy jsou doporučována režimová opatření:

  • zanechání kouření,
  • omezení konzumace alkoholu,
  • zvýšení pohybové aktivity – ideální je např. „nordic walking“ ,
  • užívání vápníku, vitamínu D a specifické léčby, která je (při pravidelném a dlouhodobém užívání) schopna významně snížit riziko zlomeniny.

Riziko rozvoje osteoporózy je možné snížit zdravým životním stylem, kvalitní stravou a dostatečnou pohybovou aktivitou. Myslete na zdraví Vašich kostí a nechte se včas vyšetřit v lékařské ordinaci.

_______________________________________________________________________________________________________________________
Zdroje:
1. Svedbom A et al. Arch Osteoporos. 2013:8;137.
2. Palička V. Je péče o pacienty s osteoporózou v České republice dostatečná? Remedia 2019; 29: 258–261.
3. Sotorník I. Osteoporóza – epidemiologie a patogenze. Vnitř Lék 2016; 62(Suppl 6): 84-87

4. Rosa J., Šenk F., Palička V. Diagnostika a léčba postmenopauzální osteoporózy. Osteologický bulletin 2015; 4(20): 150-175.

Účinné řešení osteoporózy metodami lékařů přírodní medicíny

V tomto článku se dozvíte, že osteoporóza je zdravotní problém, který má obvykle více příčin, které působí současně. Proto podle lékařů západní přírodní medicíny je třeba SYSTEMATICKY A SOUČASNĚ odstranit VŠECHNY HLAVNÍ PŘÍČINY osteoporózy. A pak je třeba nechat tyto nové podmínky působit na organismus.

  Ten na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází ke zlepšení výživy kostí a obvykle i k celkovému zlepšení zdraví. Tento postup odstraňování osteoporózy lékaři přírodní medicíny mnohokráte odzkoušeli, funguje u každého. Máme s ním dobré zkušenosti i v našem Centru řízené regenerace.

Pokud budete chtít, můžete od nás získat i podrobný návod.

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu).

Pomocí těchto regeneračních metod se odstraňují příčiny zdravotních problémů. Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY  lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny.

Více se o lékařích západní přírodní medicíny můžete dočíst v samostatném článku a videu na našem webu.

A proč věřit mně? Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsem završil v Německu a jsem certifikován Německou lékařskou společností pro léčebné půsty a výživu (ÄGHE). Tato lékařská společnost garantuje velice účinné regenerační metody – léčebný půst a plnohodnotnou výživu, které pomáhají při řadě zdravotních problémů.

Hlavní příčiny osteoporózy podle lékařů západní přírodní medicíny 

Podle lékařů západní přírodní medicíny mezi obvyklé příčiny osteoporózy patří: nedostatečná výživa (nedostatek některé ze 46 životně nenahraditelných živin, které jsou nutné pro správnou stavbu kostí a chrupavek), překyselení mezibuněčného prostoru, užívání některých nevhodných potravin, nedostatek pohybu (malé zatěžování kostí), dlouhodobé užívání některých léků, hormonální nerovnováha, špatný stav střevního traktu a další příčiny. Jak sami jistě vidíte,  výše uvedené příčiny nemohou být odstraněny pomocí léků. Navíc u každého jednotlivce mohou současně působit různé příčiny, a proto i klinický obraz osteoporózy  může být u každého pacienta trochu odlišný.

Lékaři západní přírodní medicíny se svými pacienty pracují výrazně jiným způsobem než lékaři klasické medicíny.

Základním rozdílem je to, že lékaři přírodní medicíny dávají svým pacientům místo léků rady, jak změnit stravování a životní styl (celkově tyto rady nazývají protokolem)  V případě osteoporózy protokol je vlastně návodem, jak odstranit všechny hlavní příčiny osteoporózy a zajistit tak lepší výživu kostí.  

Protokoly lékařů přírodní medicíny se hodně liší od běžných „jednoduchých“ návodů k řešení osteoporózy, kterých je plný internet, typu: “musíte jíst více vápníku!”. Proto jsou lékaři západní přírodní medicíny tolik úspěšní v léčení osteoporózy. My u našich klientů uplatňujeme stejný přístup a víme, že funguje.   

Vliv nedostatku živin na osteoporózu 

Podle lékařů přírodní medicíny je třeba především nastavit správný systém stravování tak, aby strava obsahovala všech 46 esenciálních živin v dostatečném množství. Jedná se o tzv.

plnohodnotnou výživu. Při osteoporóze je nedostatek některé ze 46 esenciálních živin poměrně častý.

  Napravení stravovacího stylu je tedy vždy prvním krokem, který je potřeba při osteoporóze udělat. 

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

  • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
  • Jím hodně ovoce a zeleniny…
  • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
  • Nejím konzervy a uzeniny
  • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 nenahraditelných živin!!! 

  1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna – méně důležitá stránka. Vědci zjistili, že výživa musí nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme. Dá se říci, že všechny pochody v lidském těle, imunitní látky, hormony, enzymy, všechny kosti a tkáně jako výchozí “stavební ” materiál potřebují právě tyto esenciální živiny.  Organismus tyto živiny neumí vyrobit, MUSÍ být dodány potravou. Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
  2. Pokud jakákoliv živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
  3. Základním problémem všech tzv. zdravých výživ, je to, že i když má obsaženy “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin. Proto tato nahodilá strava je častou příčina zdravotních problémů a narušeného metabolismu
  4. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin. K jejich doplnění nestačí obvykle jen běžná nahodilá výživa. Proto lidem jejich „zdravá výživa“, i když používají relativně zdravé suroviny, při řešení zdravotních problémů většinou nefunguje
  5. Naopak systematicky dodržovaný plán plnohodnotné výživy, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin, je významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. A mají s ní velice dobré dlouhodobé zkušenosti
  6. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit  
  7. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně se podívejte na zdroj, ze kterého čerpáte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány v regeneračních programech se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete.  A bez důkladných odborných propočtů plnohodnotnou zdravou výživu mít nelze
  8. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
  9. V našich regeneračních programech jsou i další regenerační metody, které zlepšují zdraví. 
Zajímavé:  Mykóza - Vše o zdraví

Vliv překyselení mezibuněčných tkání na osteoporózu

Především německá přírodní medicína přičítá osteoporózu další vážné příčině tzv. překyselení mezibuněčného prostoru, tzv. překyselení organismu. K překyselení organismu dochází, pokud v naší stravě dlouhodobě převažují tzv. kyselinotvorné potraviny – tj. maso, uzeniny, sýry, mléčné výrobky, pečivo a sladkostí nad zásadotvornými tj.

ovocem a zeleninou.  K překyselení organismu přispívá také nedostatek pohybu a stresové situace, které omezují přívod kyslíku do organismu.  Pokud jíme více kyselinotvorných potravin než zásadotvorných, musí organismus k vyrovnávání tzv. acidobazické rovnováhy (např.

k udržení stálého pH v krvi) sáhnout do svých zásob, především do kostí a odtud čerpá zásadité minerály. Tak se z kostí ztrácí především vápník, kterým organismus kyseliny v těle neutralizuje. Pokud se tak děje dlouhodobě, organismu acidobazickou rovnováhu udržuje ze svých zásob (žije tzv.

“na dluh”) a tím dochází k řídnutí kostí k osteopenii, popřípadě k osteoporóze. Problém překyselení je v našich končinách velmi „lidový zdravotní problém“. Podle odhadů přibližně 70 a 80% obyvatelstva trpí překyselením.  Ve starším věku každá 3. žena a každý 5. muž je ohrožen osteoporózou.

Výživa, kterou naši klienti mají naplánovánu v Regeneračním programu při kostních  problémech, je naplánována tak, aby nezakyselovala. Proto může pomáhat obnovovat kostní hmotu.

Vliv nedostatku bóru na hustotu kostí

Málo známým faktem je to, že např. na hustotu kostí a vůbec obnovu kostní hmoty má vliv i obsahu bóru v potravě. Bór patří mezi tzv. ultrastopové prvky, které se v lidském organismu (ale i v jiných organismech, např. v organismech domácích zvířat) obvykle vyskytují v množství menším než 0,0001% tělesné váhy. Přesto hraje důležitou roli v lidském metabolismu.

Němečtí vědci zjistili, že bór je důležitý pro činnost příštítných tělísek, která produkují parathormon. Tento hormon přímo ovlivňuje metabolismus vápníku.

Němečtí lékaři přírodní medicíny dokonce tvrdí, že bór je pro činnost příštítných tělísek tak důležitý, jako je důležitý jód pro činnost štítné žlázy a že bez jeho dostatku v podstatě nelze osteoporózu, ale i třeba osteochondrózu či artrózu zlepšit. Problémem je zemědělská velkovýroba a to, že bór poměrně mizí z půdy a tím se také nedostává do potravin.

  V bór v potravě přijímáme, ale v minimálním množství. Proto právě u osteoporózy je velice důležité bór doplňovat pomocí doplňků stravy.  V našem regeneračním program při kostních problémech proto – vedle jiných důležitých opatření –  má své místo i doplňování bóru. 

Jak vyřešíte vaši osteoporózu nebo osteopénii?

Cílem tohoto článku není podrobně rozebírat všechny příčiny osteoporózy. Důležité je ukázat, že tyto příčiny většinou nelze odstranit pomocí léků, i když samozřejmě existují léky, které umí zlepšit hustotu kostí. Ale ty jsou většinou jednoúčelové a navíc mají celou řadu vedlejších účinků.

Lékaři západní přírodní metody znají regenerační metody, které jednotlivé příčiny osteoporózy umí odstranit i bez léků. Řešení lékařů západní přírodní medicíny je sice trochu složitější než jen polknout lék, ale zato bez vedlejších účinků.

A naopak se ještě zlepšuje celkové zdraví (řada regeneračních metod působí celkově ozdravně), což je významná výhoda tohoto přístupu. 

Na základě regeneračních metod lékařů západní přírodní medicíny a našich vlastních zkušeností jsme vytvořili Regenerační program při kostních problémech.

Ten obsahuje návod, jak odstranit všechny běžné příčiny osteoporózy. Každý klient podle své vlastní situace odstraňuje ty příčiny, které u něho připadají v úvahu.

  Tím má náš regenerační program univerzální použití pro každého, kdo trpí jakoukoliv formou osteoporózy či osteopénie.

Zde se dozvíte více o Regeneračním programu při kostních problémech klikněte.

Upozornění:  Pokud kromě osteoporózy řešíte ještě i jiné zdravotní problémy současně, raději nám je krátce popište (viz kontaktní formulář vedle na stránce).

Uveďte  i svůj orientační věk, výšku, váhu.  Budeme vás zpětně kontaktovat a naši specialisté vám navrhnou nejvhodnější regenerační program, který vám pomůže jak s osteoporózou, tak případně i s dalšími zdravotními problémy.

Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2018, revize 2020

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá více než 30 let, z toho 18 let profesionálně.

Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 60 odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.

Osteoporóza – příznaky, léčba a prevence

  • Osteoporóza je chronické onemocnění, které se projevuje postupným řídnutím kostní tkáně a poruchami její struktury. Na kostech se začnou vytvářet póry, dochází k úbytku vápníku a dalších minerálů.
  • Osteoporóza nejvíce ohrožuje starší pacienty a ženy po menopauze, další rizikové faktory zahrnují nedostatek vitamínu D a vápníku, nízkou tělesnou hmotnost, nedostatek pohybu či užívání některých léků.
  • Mezi projevy osteoporózy patří silné bolesti zad, snadná lomivost kostí, postupná ztráta tělesné výšky, vytvoření hrbu a zmenšená pohyblivost hrudního koše či páteře.
  • Ke zlomeninám při osteoporóze nejčastěji dochází v zápěstí a kostech rukou, v krčku stehenní kosti nebo na obratlích.
  • Léčba osteoporózy by se měla soustředit na úpravu stravy a doplnění potřebného množství vápníku, vitamínu D a vitamínu K. Pacienti také užívají speciální antiresorpční léky.
  • Po konzultaci s fyzioterapeutem nebo rehabilitačním lékařem můžete proti osteoporóze bojovat také pomocí vhodných zdravotnických cviků, které pomáhají udržovat kosti zdravé.

Osteoporóza je chronické onemocnění, které se projevuje postupným řídnutím kostní tkáně a poruchami její struktury. Kosti se kvůli tomu ztenčují, jsou křehčí a také náchylnější ke zlomeninám. Nemoc může zpočátku působit velice nenápadně, později se však často dostaví silné bolesti zad, dojde ke ztrátě tělesné výšky, snížené pohyblivosti páteře či vytvoření hrbu.

Co je osteoporóza?

Díky kostnímu metabolismu dochází v každé jednotlivé kosti lidského těla k neustálé přestavbě.

Zatímco v dětství a dospívání převažuje novotvorba kostní tkáně, později se situace změní a po krátkém období rovnováhy převáží v dospělosti (zhruba po 30. roce věku) její odbourávání.

Přirozený úbytek kostní tkáně se u člověka po padesátce pohybuje kolem 1‒2 % za rok, vlivem různých příčin však může dojít k výraznému navýšení.

Osteoporóze se někdy říká také „tichý zloděj kostí“, zpočátku totiž může působit velice nenápadně. Řídnutí kostí nemusí být na první pohled zřejmé, na kostech se ovšem postupně začnou vytvářet póry, dochází k úbytku vápníku a dalších důležitých minerálů. Následkem tohoto onemocnění u nás utrpí zlomeninu zhruba každá třetí žena a každý šestý muž nad 50 let.

Hlavní příčiny osteoporózy

Osteoporóza může být spojena s celou řadou různých příčin. Vyšší riziko hrozí především ženám po menopauze, u kterých se snižuje produkce ženského pohlavního hormonu estrogenu a jeho ochranný vliv na kosti se tak postupně vytrácí. Z tohoto důvodu dochází k častým zlomeninám, na které si stěžuje až 50 % žen.

Další rizikové faktory:

  • Stáří – věk nad 70 let
  • Nedostatek vitamínu D
  • Nedostatek vápníku
  • Úbytek pohlavních hormonů (menopauza a andropauza)
  • Nízká tělesná hmotnost
  • Nedostatek pohybu a tělesné aktivity
  • Nadměrná konzumace alkoholu
  • Kouření
  • Některé léky (například glukokortikoidy)
  • Výskyt osteoporózy u rodičů
  • Některá chronická onemocnění

Formy onemocnění

Podle toho, co osteoporózu zapříčinilo, rozeznáváme dvě základní formy tohoto onemocnění. Primární osteoporóza může být spojená s ženskou menopauzou, s přirozeným úbytkem kostní hmoty v pokročilejším věku nebo je idiopatická, což znamená, že konkrétní příčina není jednoznačně definovaná.

Co se týče sekundární formy, u té vždy můžeme rozeznat konkrétní příčinu. Jedná se buď o špatné stravovací návyky, konkrétní léky a onemocnění nebo třeba nadměrný příjem alkoholu. Některé faktory, které zapříčiňují vznik osteoporózy, můžeme ovlivnit, jiné neznáme nebo s nimi nic neuděláme.

Příznaky osteoporózy

Jaké má osteoporóza příznaky? Pacienti zpočátku většinou žádné výrazné změny nepozorují, teprve v pokročilém stádiu onemocnění se mohou projevit tyto symptomy:

  • Silné bolesti zad
  • Snadná lomivost kostí
  • Postupná ztráta tělesné výšky (až o 20 cm)
  • Vývoj kulatých zad a vytvoření hrbu
  • Zmenšená pohyblivost hrudního koše a páteře

Zlomeniny se nejčastěji objevují v zápěstí a dalších kostech rukou, v krčku stehenní kosti a při osteoporóze páteře také na obratlích. Ke zlomeninám může dojít velice snadno při jakémkoliv malém úrazu, pádu nebo dokonce při běžných činnostech.

Osteoporóza vyšetření

K diagnostice osteoporózy v současné době slouží především tzv. celotělová osteodenzitometrie neboli DXA.

Toto nízkozátěžové rentgenové vyšetření trvá zhruba 20 minut a lékaři jsou díky absorbovanému záření schopní stanovit množství kostního minerálu v nejohroženějších místech.

Výsledky mohou odhalit buď méně závažné poškození kostní hmoty (osteopenii), nebo samotnou osteoporózu.

Dále se provádí také rozbor krve, podle kterého lékaři zjišťují hladiny jednotlivých hormonů, množství vápníku, fosforu a aktivního metabolitu vitaminu D. Tyto hodnoty jim následně mohou pomoci zjistit přesnou příčinu osteoporózy.

Jak se léčí osteoporóza?

Když se u pacienta potvrdí osteoporóza, léčba se odvíjí především od jeho věku, pohlaví, celkového zdravotního stavu i příčiny onemocnění. V první řadě je vždy nutné zaměřit se na úpravu jídelníčku a doplnit potřebné množství vápníku a vitamínu D a vitamínu K. Podle doporučení ošetřujícího lékaře by pacienti měli zvolit také vhodný pohyb a cvičení.

Lékař může doporučit také antiresorpční léky, které pomáhají zpomalit nebo zcela zastavit řídnutí kostí.

Tyto přípravky brání nadměrnému odbourávání kostní hmoty, přispívají k tvorbě nové a výrazně snižují riziko zlomenin v důsledku mírných nárazů.

Nejčastěji se používají bisfosfonáty, veškeré léky na osteoporózu je ovšem nutné užívat pravidelně a dlouhodobě (i několik let).

K léčbě osteoporózy u postmenopauzálních žen se často používá lék s názvem Prolia. V některých případech se lékaři soustředí také na úpravu množství pohlavních hormonů v těle pacienta, jejich dostatečná hladina totiž chrání kostní tkáň před negativními vlivy.

Osteoporóza a přírodní léčba

Kromě vhodné stravy a přiměřeného množství pohybu by se pacienti měli zaměřit na dostatečný příjem vápníku. Ten můžete doplnit nejen prostřednictvím léků, ale také přírodní cestou. Najdete ho například v těchto potravinách:

  • Mléko a mléčné výrobky
  • Brokolice a kapusta
  • Mandle, lískové oříšky
  • Sezam a slunečnicová semínka
  • Maková semínka
  • Fíky
  • Sardinky

Co se týče bylinek, doporučuje se například čaj z kopřivy či z přesličky rolní. Dobré jsou také různé mrkvové, celerové a citronové šťávy. Léčba osteoporózy by však měla být spojená také se omezením konzumace potravin, které vstřebávání vápníku omezují. Sem patří živočišné bílkoviny, sladkosti a sladké nápoje, káva nebo bílá mouka.

Cvičení při osteoporóze

Po konzultaci s fyzioterapeutem nebo rehabilitačním lékařem můžete proti osteoporóze bojovat také pomocí vhodných zdravotnických cviků. Cvičení pomáhá udržovat kosti zdravé a zpomaluje ztrátu kostní hmoty. Správná pohybová aktivita navíc prospívá také vašim svalům a srdci.

Nejdůležitější je cvičení s vlastní vahou, při kterém jsou zatěžovány kosti. Vhodný je třeba jogging, tenis, volejbal, tanec nebo další sporty provozované ve „vzpřímené“ poloze, pomoci však může i zdánlivě obyčejná chůze. Dále můžete vyzkoušet také speciální cviky na výdrž a zvýšení svalové síly, které je vždy nutné provádět pomalu a pravidelně.

Prevence osteoporózy

Vhodnou prevencí je pravidelný pohyb, vyvážená strava a doplňování vitamínu D pomocí umělých preparátů nebo přirozenou cestou, vyhněte se naopak alkoholu a cigaretám. Při podezření na osteoporózu můžete zažádat také o denzitometrické vyšetření. Pokud ho doporučí ošetřující lékař, hradí ho zdravotní pojišťovna, pacient si ale toto vyšetření může zaplatit sám.

Osteoporóza

Osteoporóze se říká tichý nepřítel. Její počátky jsou plíživé, nenápadné, nebolestivé a upozorní na sebe mnohdy až komplikacemi – zlomeninami po minimálním úrazu nebo dokonce spontánními.

Metabolická onemocnění kostí, především osteoporóza, patří k velice častým chorobám populace průmyslově rozvinutých zemí. U nás se problém osteoporózy týká téměř 750 000 obyvatel.

Čtyřiceti procentům žen v období po přechodu hrozí v důsledku této nemoci bolestivá zlomenina.

Ani lékaři často nedovedou osteoporózu včas odhalit. Člověka bolí třeba záda, praktik mu bez důkladného vyšetření předepíše analgetika a tím vše končí. Na tuto nemoc se často přijde náhodou. Lékař vás může poslat na rtg plic a ten kromě zánětu průdušek odhalí i osteoporózu páteře.

O mnohém riziku nám napovědí nemoci v rodině. Osteoporóza je v 85 procentech dědičná.

Objeví-li se u blízkých pokrevních příbuzných a sama žena je spíše podprůměrné hmotnosti, navíc kuřačka, která vypije denně mnoho šálků kávy, pak by se měla s nástupem klimakteria zajímat o provedení denzitometrie, která může odhalit obvykle bezpříznakové počátky choroby.

Kosti se mění

Kostní metabolismus je velice složitý děj. Kost se neustále po celý život odbourává a současně staví nová. V dětství a mládí převažuje výstavba až do zhruba 25. až 30. roku, kdy je vývoj ukončen. Největší hustotu mají kosti člověka přibližně kolem 35. roku věku.

Někdy v této době začíná resorpce převažovat nad tvorbou nové kosti a po padesátce se už u mnoha lidí jedná o závažný problém: odhaduje se, že v této věkové skupině osteoporózou trpí každá třetí žena a každý osmý muž.

V populaci starší 70 let se tento problém týká už skoro poloviny žen a téměř čtyř z deseti mužů.

Kostní tkáň je čtyřikrát pevnější než beton a odolnost vůči zátěži se vyrovná hliníku. Za tyto vlastnosti vděčí velmi důmyslné stavbě. Povrch kosti tvoří pevná tkáň (tzv. compacta), ta je ještě kryta jakýmsi vazivovým obalem, okosticí. Pod pevnou kostí, která tvoří různě silnou slupku, je ukryta kostní trámčina (spongióza).

Směr a hustota jednotlivých trámů je přesně „vypočtena“ na zátěž, jíž je konkrétní část kosti vystavena. Kostní tkáň (jak compacta, tak spongióza) obsahuje organické složky (buňky se speciálními funkcemi při obnově kosti, vazivová vlákna různého charakteru a mezibuněčnou hmotu) a anorganické látky (především krystaly vápníku a fosforu).

Kvalita kosti, její hustota a struktura se vyvíjí celý život. Podílejí se na ní dva typy buněk: osteoklasty a osteoblasty. Osteoklasty odklízejí neboli resorbují starou kostní tkáň a vytvářejí v kostech malé dutinky. Tyto dutinky poté osteoblasty vyplňují proteinovou tkání, která se postupně zpevňuje mineralizací – především vápníkem.

Princip pevnosti kostní tkáně spočívá právě v dynamické rovnováze pružnosti (za ni odpovídají organické složky) a tvrdosti (způsobené minerálními látkami).

K tomu, aby kostní tkáň byla kvalitní, přispívá celá řada faktorů. Některé z nich člověk neovlivní (především genetické dispozice, ve výhodě jsou například muži), většinu má ale ve svých rukou. Klíčovým faktorem pro zdravý vývoj kostí je dostatek potřebných živin, hlavně vápníku, jehož správnému usazení v kostech pomáhá vitamin D.

Je prokázáno, že v genetické výbavě člověka se nacházejí geny, které rozhodují o tom, jak dobrou kostru budete mít a jak bude odolná vůči osteoporóze.

Pravděpodobnost onemocnění se také zvyšuje, když člověk kouří, pije nadměrně alkohol, má onemocnění štítné žlázy, chronické onemocnění střev, jater či ledvin nebo dlouhodobě užívá kortikosteroidy.

Pozor na léky

Osteoporóza někdy ohrožuje ty, kdo pravidelně a dlouhodobě užívají některé léky. Nemá ten lék vedlejší účinky? Jednoznačné odpovědi se nedočkají zvláště ti, kteří užívají kortikosteroidy: tedy astmatici, revmatici, pacienti s roztroušenou sklerózou, onkologičtí pacienti a další.

Kortikosteroidy například brzdí novotvorbu kostí. Jejich negativní účinky jsou někdy patrné už po šesti týdnech od prvního podání. Úbytek kostní hmoty zrychlují také hormony štítné žlázy i některá cytostatika nebo heparin.

I přes všechny vedlejší účinky však dokáží tyto léky zachránit lidský život a zlepšit jeho kvalitu. Na lékaři potom je, aby zvolil patřičnou obranu proti jejich vedlejším vlivům. V každém případě by ti, kdo je užívají, měli zvýšit přísun vápníku.

Riziko osteoporózy zvyšují i některé diuretika, léky na ředění krve, některé přípravky proti pálení žáhy .

Těhotenství a děti

Během očekávání potomka a při kojení stoupá nárok ženského těla na vápník. Kojící matka může ztrácet 500-700 mg vápníku denně, a je tedy nutné jeho přísun zvýšit (doporučené dávky jsou 1200-1500 mg denně).

Zásoby vápníku se po skončení kojení obvykle rychle doplňují, takže kojení ani opakovaná těhotenství nejsou, pro jinak zdravou matku, rizikovým faktorem v rozvoji osteoporózy v pozdějším věku.

Větší riziko osteoporózy mají ženy, které nerodily.

Osteoporózou mohou trpět i malé děti. Řídnutí kostí v takových případech nejčastěji způsobuje jiná nemoc. Obvykle jde o celiakii, tedy nesnášenlivost lepku, leukémii, cukrovku, cystickou fibrózu nebo mentální anorexii.

Mentální anorexie, což je chronická porucha příjmu potravy, bývá často v kombinaci s hormonálními poruchami. Postižení kostry je tím těžší, čím déle onemocnění trvá.

Stav kosti se zlepší, když se podaří dítě vyléčit z prvotní nemoci nebo ji alespoň udržet v přijatelných mezích.

Patříte do rizikové skupiny?

Pokud se vás týká více uvedených faktorů, měli byte navštívit lékaře:

  • Pohlaví – ženy jsou ohroženější než muži. Rozdíl mezi pohlavími se stírá až po 75. roce věku.
  • Dědičnost – jsou rodiny, kde je výskyt osteoporózy častější. Vývoj tohoto onemocnění je totiž ze 60 až 80 procent podmíněn právě dědičností. Každopádně ale nepropadejte panice – i přes výrazný podíl dědičnosti na vzniku osteoporózy můžete preventivními a léčebnými postupy jejímu rozvoji zabránit a předejít tak následným možným komplikacím.
  • Věk – kosti jednoznačně slábnou s přibývajícími lety. Na osteoporózu je dobré myslet už od časného dětství, protože mladý člověk musí dosáhnout co největší tzv. vrcholové kostní hmoty. Té dosahuje mezi 25.-30. rokem věku. Po celý zbytek života již kostní hmotu jen ztrácíme. Proto během dospívání je nezbytný dostatek vápníku, vitaminu D a dostatek pohybu.
  • Postava – nízká hmotnost bývá spojena s nedostatečnou tvorbou hormonů a špatným vývojem kostry. Tento jev byl pozorován též u některých sportovkyň a dívek trpících mentální anorexií či bulimií. Bulimičky a anorektičky jsou ohroženy řídnutím kostí dolních částí zad a kyčlí.U obézních žen se nemoc vyskytuje podstatně méně a i riziko zlomenin je nižší. Obézní ženy mají totiž vyšší kostní hustotu a před zlomeninami je chrání tukový polštář. Obezita je ale nebezpečná pro srdce a cévy, je proto důležité si udržovat optimální váhu.
  • Kouření – neví se přesně, jak k osteoporóze přispívá, ale statistiky jeho negativní vliv potvrzují.
  • Alkoholismus – zvýšená konzumace alkoholu narušuje tvorbu kostí.
  • Deprese – depresivním lidem kosti více ubývají.
  • Kortikoidy – jejich dlouhodobé (užívají je např. astmatici nebo lidé s lupénkou) užívání neprospívá kostem.
  • Hormony – vyrovnaný hormonální stav kostem svědčí. Bez pohlavních hormonů kost slábne – jak u mužů, tak u žen. Ohroženy jsou ženy, jejichž menstruační cyklus byl nepravidelný nebo skončil brzy po 40. narozeninách, případně ženy, jímž byly před 45. rokem věku odstraněny vaječníky. V období deseti let po menopauze některé ženy ztratí až 25 procent kostní hmoty páteře.

Speciální vyšetření

Pokud má člověk větší počet rizikových faktorů, měl by stav svých kostí pečlivě sledovat. Jestliže trpíte častými zlomeninami, lékař vám zřejmě doporučí osteodenzitometrické vyšetření, kterým se vyhodnocuje stav kostní hmoty. Provádí se speciálním rentgenovým přístrojem a je zcela bezbolestné. Pokud se prokáže řídnutí kostí, následuje laboratorní vyšetření krve a moči.

Varovným signálem může být například to, pokud člověku klesne výška o více než tři centimetry oproti tomu, kolik měřil v 25 letech, nebo pokud zhubne – rizikovým faktorem je úbytek váhy 10 procent pod hmotnost ve věku 25 let. Občas mají nemocní také bolesti zad nebo se jim záda ohýbají.

Osteoporóza se většinou projeví až nepříjemnou zlomeninou – typicky si lidé s osteoporózou lámou některý z obratlů, krček stehenní kosti, pánevní kost nebo předloktí. Například zlomeninu krčku utrpí v Česku každoročně přes deset tisíc žen a asi tři tisíce mužů. Pětina z nich do roku na poúrazové komplikace zemře a pětina z těch, kteří se vyléčí, musí používat berle nebo invalidní vozík.

Léčba

Léčba osteoporózy je vždy dlouhodobou záležitostí a trvá řadu let. V nejlepším případě se první známky nápravy mohou projevit za tři měsíce. Nárůst kostní hmoty lze pak očekávat nejdříve za rok, většinou však za delší dobu. Studie ale ukazují, že již po jednom a půl roce se zřetelně snižuje riziko nových zlomenin.

V případě, že se osteoporóza prokáže, nastupuje léčba. Ta sestává v podstatě ze dvou složek: speciálních cvičení a medikamentů. Nyní se používají například bisfosfonáty, které mají podobný účinek jako estrogen -zabraňují tedy odbourávání kostí, zvyšují jejich hustotu a tím chrání před zlomeninami. Tyto léky jsou účinné především u mužů a mladších pacientů.

Prevenci, ale i léčbu žen po menopauze může zajistit hormonální léčba. Pacientkám nahradí nedostatek vlastních hormonů. Hormonální terapie se ale nehodí pro muže, a dokonce ani pro každou ženu v menopauze. Navíc některé ženy se takto léčit nechtějí, a v některých případech dokonce nesmějí.

Pro léčbu osteoporózy se používá i hormon kalcitonin, který normálně produkuje štítná žláza a který zabraňuje resorpci kostní tkáně. Nejnovější léčbou je hormon příštítných tělísek teriparatid, který se používá u žen po přechodu a na rozdíl od ostatních léků nechrání kosti před resorpcí, ale naopak dokáže stimulovat jejich růst.

Podává se injekčně, ale doporučuje se, aby léčba trvala minimálně dva roky.

Prognózy lékařů nejsou nikterak příznivé – do roka 2050 se očekává čtyřnásobný nárůst osteoporotických zlomenin. Za vším stojí nevhodný životní styl – špatný jídelníček a všeobecný pokles fyzické aktivity.

Už dnes mají senioři horší stav skeletu než jejich předchůdci téhož věku o generaci dříve. S prodlužováním očekávané průměrné délky života bude významně přibývat rizikových pacientů už vzhledem k jejich věku.

Minerály a vitaminy

Dostatkem vápníku rozumíme příjem 1000-1500 mg denně. Zatím je jediným bohatým a především vyváženým zdrojem vápníku mléko a mléčné výrobky. Dospělý člověk by měl podle odborníků denně vypít alespoň půl litru polotučného mléka a sníst třeba plechovku sardinek. Vápník se nachází v celozrnném chlebu, ořeších, mase nebo minerálkách.

Bohužel z rostlinné potravy se vápník hůře vstřebává do organismu. Například ze zeleniny nebo luštěnin ho deset až třicet procent opouští tělo bez užitku.Tento prvek se dobře vstřebává v mládí, s věkem však jeho vstřebávání ze střeva výrazně slábne.

K tomu, aby se vápník přesunul ze střeva a uložil v kostech, potřebujeme vitamin D, který získáváme ze slunečního záření.

Dostatečnou dávku déčka získáte už při krátkodobém pobytu na sluníčku. Jeho záření podporuje tvorbu vitaminu D v našem těle. Pokud se bojíte kožních nemocí a slunce rádi oželíte, dopřejte si sledě, sardinky, pstruha, lososa, tuňáka či vejce.

Denní potřebu pokryjete už dvěma sardinkami v tomatě. Vitamin D je možné tělu dodat i ve formě potravinových doplňků.

Doporučená denní dávka je 800 jednotek za den (zejména v zimě bez slunečních paprsků, které umějí v kůži vytvořit vitamin D z provitaminu).

Ke správné stavbě kostí potřebujeme i hořčík, který je obsažen zejména v listové zelenině. Pacienti s poruchami vstřebávání minerálů ze střeva ho potřebují navíc doplňovat ve formě tablet. S fosforem podobné problémy nejsou.

Ale pokud by ho byl v potravě nadbytek, způsobil by špatné vstřebávání vápníku. Proto je vhodné omezit mlsání čokolád, pití sladkých limonád a častou konzumaci uzenin a jídel z konzerv. Hodně fosforu mají právě potraviny s vysokým obsahem konzervačních látek.

Pro vývoj kostí jsou důležité ještě vitaminy C a K.

Pro stav skeletu je velmi potřebná vyvážená strava obsahující dostatek zeleniny a mléčných výrobků. Na obalech potravin výrobci uvádějí obsah vápníku. Podle toho si snadno spočítáte, jestli pravidelně dostáváte doporučenou denní dávku.

Pohyb na kosti

I když se může zdát, že sportování je pro kosti zátěží, opak je pravdou. Někteří odborníci se dokonce domnívají, že má mnohem větší význam než zdravá výživa.

Pravidelnou fyzickou aktivitou je možné docílit nárůstu kostní hmoty až o deset procent.

Když totiž člověk namáhá svaly, napíná tím také šlachy, které jsou připojeny ke kostem – a když se tělo hýbe, kost je stimulovaná a vyvíjí se.

 Pokud trávíte čas před televizní obrazovkou, můžete si doslova vysedět osteoporózu. Pokud nejsou kosti trvale zatěžovány, stávají se křehčími. Cvičení může nástup nemoci zpomalit.

Prospěšné jsou procházky anebo pravidelná návštěva fitcentra, ve kterém vám poradí s vhodnou sestavou cviků. Máte-li rádi soukromí, kupte si třeba gymnastický míč nebo speciální gumu.. Plavání zase pomůže svalům a jejich koordinaci.

Na druhou stranu si dejte pozor na jednostranné sporty a extrémní fyzickou zátěží.

Důležitá je věku přiměřená každodenní aktivita. Nejde nutně o nějaké sportovní výkony, ale je třeba alespoň chodit. Pro děti to samozřejmě znamená omezit čas strávený u počítače nebo televize.

Je dokázáno, že děti věnující denně 40 minut intenzivnějším fyzickým aktivitám mají pevnější kosti než jejich méně aktivní vrstevníci – chlapci mají o 9 procent více kostní hmoty a o 12 procent pevnější kosti.

Dívky mají o 7 procent více kostní hmoty a o 9 procent pevnější kosti než jejich neaktivní vrstevnice.

Osteoporóza patří k onemocněním, před nimiž neochrání žádné speciální léky. Kromě zvýšeného zřetele na vitamin D a vápník je totiž nejlepší prevencí obecně zdravý životní styl: vyvážená strava a pohyb. Nedá se říci, že když budete pít litry mléka a dostatečně cvičit, budete mít silné kosti až do smrti. Riziko nemoci tím ale výrazně snížíte.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector