Lékař A Zákoník Práce?

Návštěva lékaře patří mezi tzv. osobní překážky v práci ze strany zaměstnance, které úplně popisuje zákoník práce č. 262/2006 Sb. Ten zároveň určuje, na co vše má zaměstnanec nárok (pracovní volno bez náhrady mzdy či pracovní volno s náhradou mzdy, a případně do jaké výše).

Na jakou dobu platí propustka?

Zapamatujte si: Propustka k lékaři se vystavuje jen na dobu nezbytně nutnou. Ta se posuzuje individuálně, může trvat několik hodin, ale například může být propustka k lékaři na celý den (pracovní dobu). Forma prokazování návštěv u lékaře není zákonem ani žádným jiným právním předpisem předepsána.

Jak je to s propustkou k lékaři?

V případě, že zaměstnanec potřebuje vyšetření u lékaře v pracovní době, pokud návštěva mimo pracovní dobu není jinak možná, jedná se podle paragrafu 190 Zákoníku práce o důležitou osobní překážku v práci. Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb. mu v takovém případě náleží pracovní volno s náhradou mzdy či platu.

Kdo má nárok na doprovod k lékaři?

Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela. Má-li zaměstnanec nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění, nepřísluší mu však náhrada mzdy nebo platu.

Jak se vyplňuje propustka?

Vedoucí zaměstnanec firmy je povinen opatřit propustku razítkem firmy, svým podpisem, vyplní jméno zaměstnance, rok narození, místo, den a přesný čas odchodu. Zaměstnanec předloží při návštěvě lékaře propustku, k doplnění údajů (Byl ošetřen v…) a odevzdá zpět zaměstnavateli, který potvrdí čas příchodu.

Jak dlouho platí propustka z práce?

Propustka platí obecně na nezbytně nutnou dobu, kterou trvá vyšetření, přičemž to by mělo být provedeno ve zdravotnickém zařízení (které je ve smluvním vztahu k Vaší zdravotní pojišťovně) nejbližšímu pracovišti nebo bydlišti, a to za předpokladu, že vyšetření není možné podstoupit mimo pracovní dobu.

Zajímavé:  Léky V Přednemocniční Péči?

Kdy je nárok na placené volno?

Od roku 2021 počítá zákoník s tím, že po dobu maximálně jednoho týdne v kalendářním roce bude takové volno placené. Náhradu mzdy místo zaměstnavatele proplatí stát prostřednictvím správy sociálního zabezpečení, a to maximálně do výše průměrné mzdy za první až třetí čtvrtletí předchozího kalendářního roku.

Jak casto muze zaměstnanec k lékaři?

Ani právní předpisy nikde nestanoví počet návštěv u lékaře, pokud jde zaměstnanec k lékaři sám se sebou nebo s jiným rodinným příslušníkem. Pokud budete mít návštěvu potvrzenu od lékaře, musí Vás zaměstnavatel omluvit. Požadovat napracování zameškané doby není možné.

Kdy může dítě samo k lékaři?

1. Děti do 15 let v žádném případě nemohou jít k lékaři samy, vyžadujeme doprovod nejméně jednoho zákonného zástupce. 2. Dítě nad 15 let může /ale nemusí/ přijít samo, rodič se následně může informovat osobně nebo telefonicky, v dokumentaci bude založen souhlas nejlépe obou zákonných zástupců.

Na co má nárok zaměstnanec?

Zaměstnanec má právo na náhradu mzdy od zaměstnavatele ve výši 60 % průměrného redukovaného výdělku po dobu prvních 14 dnů, a pokud se zaměstnanec nevrátí do práce, pak má od 15. dne nárok na nemocenské (§ 192 zákoníku práce).

Jak je placena návštěva lékaře?

Návštěva lékaře je překážkou v práci na straně zaměstnance, při které má zaměstnanec nárok na poskytnutí placeného volna na nezbytně nutnou dobu. K návštěvě lékaře zaměstnancem v pracovní době je právní úprava relativně obecná. Dle nařízení vlády č. 590/2006 Sb.

Kdo má nárok na placené volno při pohřbu?

Pokud zemře někdo z vašich příbuzných

V případě úmrtí rodičů, sourozenců, prarodičů, tchána a tchýně, švagra a švagrové, snachy a zetě mají zaměstnanci nárok na jeden placený den volna na pohřeb, a pokud pohřeb zařizujete, ještě den navíc. Maximálně tedy 2 dny placeného volna.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector