Lexaurin – Vše o zdraví

Díky internetu si určitě nemůžeme stěžovat na nedostatek informací. Je jen na nás, jak s nimi naložíme.

V oblasti zdraví nám webové stránky nabízejí nejrůznější varianty léčení, léků, lektvarů i téměř zázračných produktů. Když jsme byli malí, věřili jsme pohádkám.

Teď někteří z nás věří těmto uzdravovacím pohádkám z internetu a řídí se jimi. Pokud mají štěstí, třeba si jen zkazí žaludek.

Nechtěl chemii, riskoval smrt

Webové stránky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) na adrese www.nebezpecneleky.cz přibližují příběh muže, který si zvolil pro nákup ilegálních léků internet. Měl potíže se srdcem a trápily ho problémy s erekcí. Lékaře však nenavštívil. Myslel si, že jeho problémy nejsou tak vážné, aby užíval „chemické“ léky.

Chtěl problém řešit pomocí bylinek. Na internetu si našel doplněk stravy, o kterém prodejce prohlašoval, že jde o čistě přírodní přípravek bez vedlejších účinků. Sliboval také zvýšení libida a prodloužení erekce.

Muž doplněk stravy koupil, užíval jej a byl s ním spokojený. Skutečně mu pomáhal. Po nějaké době však byl výrobek v e-shopu nedostupný. Nemocný tedy pátral jinde, až se nakonec dozvěděl, že uvedený přípravek byl zakázán, protože byl nebezpečný pro zdraví.

Obsahoval syntetickou a farmakologicky účinnou látku tadalafil. Tato látka se skutečně používá v léku na léčbu poruch erekce. Ten je ale vzhledem k možným vedlejším účinkům a kontraindikacím vydáván pouze na lékařský předpis.

Rizikovou skupinou jsou mimo jiné právě lidé s onemocněním srdce.

Zmiňovaný doplněk stravy z internetu obsahoval mnohonásobně vyšší množství tadalafilu než opravdový lék. Doplněk stravy tedy muži při jeho problémech s erekcí pomohl, ale když jej bral, riskoval mnohem závažnější zdravotní problémy, třeba i smrt.

Trest i za objednání

Léky nabízené na internetu můžeme rozdělit na legální a nelegální. Legálně lze přes internet nakupovat léky řádně registrované a volně prodejné, tedy ne medikamenty na recept.

„Lidé nakupující nelegální léky, tedy ty, které nejsou registrované v České republice, nebo léky na lékařský předpis riskují především své zdraví,“ upozorňuje Monika Knobová ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Doplňme, že ani dovoz léků ze třetích zemí není legální, což kontroluje Celní správa ČR.

Zásilky léčiv, která jsou považovány za nebezpečná, by neměly být na naše území vůbec vpuštěny. Celní správa může zahájit s tím, kdo si léky objednal, dokonce trestní řízení.

Hubnutí, svaly, erekce

Mezi nejčastěji nelegálně nabízené skupiny léků patří podle pracovnice SÚKL medikamenty na hubnutí, na podporu růstu svalové hmoty a na léčbu erektilní dysfunkce.

Stále se ale objevují nabídky na různá hypnotika a v menší míře také na antibiotika.

V tržním prostředí se dá předpokládat, že s poptávkou po nových druzích léků vyrostla i nelegální nabídka s tím, že výrobny mohou dnes skutečně být po celém světě.

Padělky a nelegální přípravky zachycuje Celní správa a Policie ČR, část z takto zachycených přípravků putuje do SÚKL, kde se provádí jejich laboratorní analýza. SÚKL pak samostatně monitoruje české internetové prostředí a dělá kontrolní nákupy.

„Nemáme k dispozici informace o všech zachycených nelegálních lécích u nás. Přehled přípravků, které jsme zkoumali, můžete nalézt v databázi zachycených nelegálních a padělaných léků na webových stránkách www.nebezpecneleky.cz.

Ve většině případů zde najdete poznámky – padělek (nebo nelegální přípravek), který obsahoval jiné než deklarované množství účinné látky. Jeho užívání může způsobit vážná zdravotní rizika. Od května 2010 jich SÚKL prozkoumal 370.

S nákupem a následným užíváním nelegálních a padělaných léků je spojena řada rizik. Každá léčivá látka je určena k léčbě konkrétního zdravotního problému. Má tedy určitou indikaci, se kterou souvisí také správné dávkování, možné nežádoucí účinky, ale také omezení daná zdravotním stavem pacienta a dalšími léky, které současně užívá.

„Je-li léčivý přípravek vázán na lékařský předpis, je pouze na lékaři, aby posoudil, zda je pro konkrétního člověka vhodný, či nikoli. Lidské zdraví může poškodit padělek, ale i nelegální přípravek, který je použit u pacienta nevhodně.

U padělaných léků navíc hrozí vysoké riziko závažného poškození zdraví, protože padělky léků zpravidla neobsahují deklarovanou účinnou látku, případně ji obsahují v jiném než deklarovaném množství.

Vyrábějí se často v nevyhovujících podmínkách a obsahují i další nedeklarované látky, počínaje ředidly přes jed na krysy až třeba po silniční barvy,“ varuje Monika Knobová.

Léky vracejte, neprodávejte je

Doposud byli zmíněni obchodníci, kteří nabízejí nejrůznější ilegální padělky. Ale na internetu můžete narazit na poptávku i nabídku (většinou) jednotlivců, velmi často jsou to nějak zaměřená fóra, chaty. „Zdravím, sháním léky na bolest páteře, nezbyly někomu?“ „Došel mi lexaurin a doktor mi ho nechce předepsat, pomozte!“ „Nespala jsem už několik nocí, nezbylo někomu pár tabletek?“

Opačná strana chce vydělat: „Zbylo mi plato neurolu a čípky na bolest. Cenu nabídněte.“ Pouštět se do podobného obchodu, kdy vám domů přijde pár tabletek a vy nemáte jistotu, o co vlastně jde, je skutečně hazardem za hranou rozumu.

Pokud léky nespotřebujete,měli byste je vrátit v lékárně, a ne nabízet k dalšímu použití. A jestliže vás trápí zdravotní problém, lékař bude k jeho posouzení tím nejpovolanějším.

Prodávat léky na webu je navíc trestné – za nedovolené zacházení s léčivými přípravky je možné uložit pokutu v milionech korun.

Jak postupovat?

Abychom neohrozili své zdraví padělky léků, musíme dodržovat určitá pravidla. Jejich zásilkový – internetový – výdej může zajišťovat pouze schválená „kamenná“ lékárna, jejichž seznam najdete na webových stránkách SÚKL.

„Každá taková lékárna by měla mít na svých stránkách logo prokazující, že se jedná o schválenou lékárnu. Zásilkový výdej se týká pouze léků registrovaných v ČR, jejichž výdej není vázán na lékařský předpis.

Pokud tedy pacient najde nabídku léku, který se vydává pouze na recept nebo u kterého je jiná cena než v české lékárně, je velmi pravděpodobné, že se právě setkal s nelegální nabídkou a určitě by na ni neměl reagovat,“ uzavírá Monika Knobová.

Psychotické reakce nebo psychózy, deprese, nervozita, neklid Epileptické záchvaty, přechodná krátkodobá porucha paměti Kožní krvácení, projevy přecitlivělosti (vyrážka, kopřivka) Poruchy pohlavních funkcí a menstruačního cyklu Zdroj: Státní ústav pro kontrolu léčiv

Padělky léků se často vyrábějí ve zcela nevyhovujících podmínkách. Našla se v nich také ředidla, jed na krysy i silniční barvy.

Hubnutí z internetu Nelegální či padělané léky na hubnutí (anorektika) někdy skutečně obsahují účinné látky (nějčastěji sibutramin a fenterin), které jsou však určeny pro nemocné lidi a jejich užívání bez dohledu lékaře může vážně poškodit zdraví.

Zajímavé:  Zánět Středního Ucha Alternativní Léčba?

Nechtěné účinky mohou vypadat takto: Bolest hlavy, zastřené vidění, úzkost, pocení Otok v oblasti hrtanu, hltanu nebo jazyka a šokový stav Onemocnění srdce a cév Tachykardie (zrychlená srdeční frekvence), palpitace (bušení srdce), poruchy srdečního rytmu, zvýšení krevního tlaku Změna chuti, průjem a zvracení, krvácení do zažívacího ústrojí Onemocnění ledvin, zadržování moči Duševní nebo nervové onemocnění Poruchy spánku, závratě Změny nálady, deprese, rozrušení

Lexaurin - Vše o zdraví

LEXAURIN| Užívání lexaurinu, nežádoucí účinky, příbalový leták

Lexaurin je lék, který většině lidí dobře ulevuje od úzkosti. Příčinu úzkosti, která často spočívá v nahromaděných problémech nebo neschopnosti zvládat stresové situace, však neřeší. Lexaurin patří mezi benzodiazepinové léky proti úzkosti, u nichž existuje při dlouhodobém užívání riziko vzniku závislosti.

Anxiolytika – léky proti úzkosti (obecné informace)

Úzkost je nepříjemný emoční stav, který mívá mnoho tělesných souvislostí – svírání na hrudníku, bušení srdce, červenání, třes rukou nebo hlasu, zrychlený dech nebo zažívací potíže. V mozku jsou v tu chvíli změněné hladiny hned několika chemických látek – neurotransmiterů a hormonů (adrenalin, noradrenalin, gamaaminomáselná kyselina GABA či serotonin).

Aby se hladiny těchto látek vyrovnaly do normálu, lze zapojit mnohé psychologické metody (relaxace, odvedení pozornosti, pohyb a mnohé další) nebo užít lék. Ke snížení úzkosti jsou vhodné jak specifické léky – anxiolytika, tak mnohá antidepresiva nebo antipsychotika (léky k léčbě deprese a psychóz).

K léčbě úzkostných poruch, jako je panická porucha, sociální fobie, obsedantně kompulzivní porucha a další, se dnes využívají spíše antidepresiva typu SSRI nebo SNRI než anxiolytika, protože na těchto antidepresivech nevzniká závislost. Ta je naopak rizikem při dlouhodobém užívání anxiolytik.

Ta v sobě skrývají ještě jednu past – protože velmi dobře a rychle účinkují proti úzkosti, nemotivují člověka, aby se sebou něco aktivně dělal; ten pak často spoléhá na léky a příčiny své úzkosti (například špatné vztahy s druhými, neschopnost zvládat stres nebo nízké sebevědomí) nechává neřešené.

V současné době se předepisují převážně benzodiazepinová anxiolytika – sem patří Neurol, Xanax, Frontin (účinná látka aplrazolam), Lexaurin (bromazepam), Elenium, Librium (chlordiazepoxid), Diazepam (diazepam) a Oxazepam (oxazepam). Mají rychlý nástup účinku a při dlouhodobém užívání na ně vzniká závislost. Na zvládání slabší úzkosti se používá nenávykové proprandiolové anxiolytikum Buspiron (buspiron hydrochlorid), které navíc účinkuje i jako uvolňovač svalového napětí. Anxiolytika jsou účinné léky, které člověku na několik hodin uleví od úzkosti. Nic míň a hlavně nic víc. Úzkost většinou vyplývá z ne zcela ideálního životního stylu a nezvládání starostí, stresu a vztahů. Lékem se řeší následek těchto problémů, ale každý může udělat něco i proto, aby vyřešil příčinu – nechemicky, trpělivou prací na sobě.

 • inzerce
 • MENFIT – online test duševního zdraví s okamžitým výsledkem
 • ***** Příbalová informace pro uživatele
 • Lexaurin 1,5

Lexaurin 3 tablety Bromazepamum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat.

 • Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
 • Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
 • Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.
 • Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalové informaci naleznete: 1.         Co je přípravek Lexaurin a k čemu se používá 2.         Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Lexaurin užívat 3.         Jak se přípravek Laxaurin užívá 4.         Možné nežádoucí účinky 5          Jak přípravek Lexaurin uchovávat

 1. 6.         Další informace
 2. 1.         CO JE PŘÍPRAVEK LEXAURIN A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Přípravek Lexaurin v nízké dávce snižuje duševní napětí a úzkost. Vyšší dávky působí svalové uvolnění, psychické zklidnění, což je velmi důležité v léčbě vážných neurotických (duševní porucha mírného stupně) a psychosomatických onemocnění (duševní a tělesné onemocnění ve vzájemném vztahu).

Lexaurin je indikován:

 • při úzkosti, napětí, podrážděnosti, poruchách spánku;
 • při funkčních poruchách srdce a cévního systému, dýchacího, zažívacího ústrojí a močopohlavního ústrojí způsobených stresem, úzkostí a napětím;
 • při psychosomatických poruchách, jako jsou bolesti hlavy nebo onemocnění kůže psychického původu;
 • při úzkosti a napětí doprovázejících vleklá organická onemocnění,
 • při abstinenčním syndromu (příznaky po vysazení alkoholu u závislých osob).
 • Přípravek je určen pouze pro dospělé.
 • inzerce
 • MENFIT – online test duševního zdraví s okamžitým výsledkem
 • 2.         ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK LEXAURIN UŽÍVAT

Neužívejte přípravek Lexaurin –           jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na léčivou látku nebo na kteroukoli další složku přípravku Lexaurin –           jestliže máte akutním glaukom (oční onemocnění).

–           jestliže máte onemocnění myasthenia gravis (onemocnění projevující se svalovou slabostí).

–           jestliže máte akutní otravu alkoholem nebo léky s tlumivým účinkem na centrální nervový systém (barbituráty, neuroleptika, antidepresiva, jiná anxiolytika, sedativní antihistaminika).

 1. –           jestliže kojíte.
 2. Zvláštní opatrnosti je zapotřebí – u pacientů s těžkou dechovou nedostatečností, stejně tak u pacientů s vleklým jaterním nebo ledvinovým onemocněním by dávky měly být na základě doporučení lékaře sníženy
 3. – u starších pacientů a u osob s poruchami osobnosti
 4. Vznik závislosti na benzodiazepiny je nízký, zejména při omezení na krátkodobé užívání, avšak zvyšuje se při užívání vysokých dávek, zejména při dlouhodobém podávání. 
 5. Přípravek Lexaurin není určen k samostatné léčbě deprese a psychotických onemocnění.

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu. Účinky přípravku Lexaurin a účinky jiných současně užívaných léků se mohou navzájem ovlivňovat.

Než začnete současně s přípravkem Lexaurin užívat nějaký volně prodejný lék, poraďte se s lékařem.

Léky účinkující na centrálně nervový systém (neuroleptika, antidepresiva, ostatní anxiolytika, hypnotika, analgetika, anestetika, sedativní antihistaminika) mohou zvyšovat zklidňující účinek přípravku Lexaurin, proto při současném užívání těchto léků je třeba opatrnosti. 

 • Současné požívání alkoholických nápojů zvyšuje účinky přípravku Lexaurin.
 • Užívání přípravku Lexaurin s jídlem a pitím Přípravek  užívejte před jídlem nebo při jídle, zapijte malým množstvím tekutiny.
 • Po dobu užívání přípravku se nesmí pít alkoholické nápoje.
 • Těhotenství a kojení Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék.
Zajímavé:  Předplatné Časopisu Moje Zdraví?

Lexaurin se vylučuje do mateřského mléka, proto během kojení by měla být léčba přípravkem Lexaurin přerušena. Těhotné ženy mohou přípravek užívat jen ve zvlášť závažných důvodech.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů Lexaurin ovlivňuje schopnosti řídit motorová vozidla nebo obsluhovat stroje. Při užívání tohoto přípravku nesmíte řídit motorová vozidla ani vykonávat další činnosti vyžadující zvýšenou pozornost, schopnost soustředění a koordinaci pohybů.

Důležité informace o některých složkách přípravku Lexaurin Přípravek Lexaurin obsahuje monohydrát laktózy. Pokud Vám Váš lékař řekl, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat.

Erytrozin, pomocná látka přípravku Lexaurin 3 mg, je barvivo ze skupiny azobarviv, může způsobit alergickou reakci včetně záchvatu průduškového astmatu. Alergická reakce je častější u pacientů se známou přecitlivělostí na kyselinu acetylsalicylovou.

3.         JAK SE PŘÍPRAVEK LEXAURIN UŽÍVÁ

Vždy užívejte přípravek Lexaurin přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Přesné dávkování vždy určí lékař. Léčba zpravidla začíná nízkými dávkami, které mohou být zvyšovány až do dosažení žádaného účinku.

Obvyklá dávka přípravku je 1 tableta přípravku Lexaurin 1,5 nebo Lexaurin 3  dvakrát až třikrát denně. V závažných případech může lékař dávky zvýšit. U pacientů v nemocnici je maximální denní dávka 60 mg rozdělená do dvou až tří dávek.

Při dlouhodobé léčbě nesmí být náhle užívání léku přerušeno, dávky musí být snižovány postupně.

 1. U starších pacientů je obvykle podávána pouze polovina dávky.
 2. Jestliže jste užil(a) více přípravku Lexaurin, než jste měl(a) Užití většího množství tablet přípravku Lexaurin může způsobit zmatení, hluboký spánek, svalovou slabost, zhoršené reflexy, ztrátu paměti, dechovou nedostatečnost až dechovou zástavu a v závažných případech stav hlubokého bezvědomí.
 3. Při předávkování nebo náhodném požití přípravku dítětem se poraďte s lékařem.
 4. Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Lexaurin Nezdvojujte následující dávku, abyste nahradila vynechanou dávku.
 5. Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
 6. 4.         MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i přípravek Lexaurin nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Přípravek je obvykle dobře snášen, přesto se může vyskytnout lehká únava, ospalost a závratě.

Vzácně se může vyskytnout bolest hlavy, točení hlavy, zmatenost, svalová slabost, ataxie (porucha hybnosti), porucha chování a soustředění, porucha řeči, ztráta paměti, nesouvislá mluva, snížení libida, reakce z přecitlivělosti projevující se např. vyrážkou. Při dlouhodobém užívání vysokých dávek se může vyskytnout léková závislost.

Stejně jako u ostatních benzodiazepinů se může výjimečně vyskytnout paradoxní (protismyslná) reakce. Jestliže se objeví vzrušenost, zvyšující se svalové napětí, poruchy spánku nebo halucinace, léčba musí být přerušena.

 • Uvedeným nežádoucím účinkům je možné se vyvarovat úpravou dávkování a jeho přísným dodržováním.
 • Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
 • 5.         JAK PŘÍPRAVEK LEXAURIN UCHOVÁVAT

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. Uchovávejte při teplotě do 25 °C v původním vnitřním obalu, tak aby přípravek byl chráněn před vlhkostí. Přípravek Lexaurin nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na krabičce za Použitelné do. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

 1. 6.         DALŠÍ INFORMACE
 2. Co přípravek Lexaurin obsahuje Lexaurin  1,5 –  Léčivou látkou je Bromazepamum 1,5 mg.
 3. – Pomocnými látkami jsou monohydrát laktózy, kukuřičný škrob, povidon, magnesium-stearát, mastek.
 4. Lexaurin 3 –  Léčivou látkou je Bromazepamum 3 mg.
 5. – Pomocnými látkami jsou monohydrát laktózy, kukuřičný škrob, povidon, magnesium-stearát, mastek, sodná sůl erytrozinu.

Jak přípravek Lexaurin vypadá a co obsahuje toto balení Lexaurin 1,5: bílé na obou stranách vypouklé  tablety s dělící rýhou. Velikost balení: 30 tablet.

Lexaurin 3: růžové na obou stranách vypouklé  tablety s dělící rýhou. Velikost balení: 30 tablet.

Půlicí rýha má pouze usnadnit dělení tablety pro snazší polykání, nikoliv za účelem dělení dávky.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce Krka, d.d., Novo mesto, Slovinsko

Tato příbalová informace byla naposledy schválena 17.12.2008 ****Zdroj: Státní ústav pro kontrolu léčiv****

Jedinečný test, který se zajímá jak o základní kategorie duševních poruch (neurózy-úzkostné poruchy, deprese, schizofrenie), tak o stresové zátěže různého původu a snaží se odhalit jejich podklady. Vyhodnocení je velmi podrobné.

Od špatného k lepšímu

Začnu smutně u prvního těhotenství a budu pokračovat snad pozitivně tím druhým a pevně doufám povedeným.

Na podzim roku 2013 jsme se s manželem dozvěděli, že budeme rodiče.
Manžel si děti vždycky moc přál, já zase tvrdila, že děti nikdy mít
nechci.

Ale ta zpráva, že budeme rodiče, nás oba potěšila (asi už mi
stihly začít pracovat hormony). S postupem času jsme se začali těšit víc
a víc. Rozhlásili jsme to rodičům a přátelům, že budeme tři.

Proč ne?
Vždyť všechny kontroly u doktorky byly perfektní. Miminko zdravé, vyvíjí
se jak má, vše OK.

Jen něco málo k tomu, jak jsem snášela těhotenství. Od 5. tt, kdy
jsem měla už těhu potvrzené od doktorky, jsem se dostala do stavu Zombík.
Nejen že jsem nemohla v klidu ani ležet, nemohla jsem ani umřít (jo! až
tak mi bylo zle).

První 4 měsíce jsem prakticky nejedla a nepila. Všechno, co jsem do sebe
dokázala dostat, šlo okamžitě ven. Pro představu jsem za den v sobě
udržela 1 decku vody. Skoro jsem ani nečůrala. Nejedla jsem vůbec. Za
měsíc jsem byla na velké pouze jednou a byla to jen voda. Z 53 kg
jsem zhubla na 46 kg.

Doktorky odpověď na můj stav byla, že to hold takhle někdo má, že to
musím vydržet. Ale jestli chci, tak prý mě pošle do nemocnice. To jsem
brala jako světlo na konci tunelu. V nemocnici mi přeci musí pomoct.

Do nemocnice jsem přišla (spíš mě přinesl manžel, protože já už
nebyla schopná ani chodit) s teplotou 38°C. Tam to nikoho nezajímalo. Jen
ještě musím říct, že je to vychvalovaná porodnice Český Krumlov.
Dostala jsem tam kapačku s torecanem a s minerály. Byla jsem tam týden a
byla to moje první a poslední kapačka. Jak jsem k nim přišla, tak jsem od
nich odcházela.

Od 16. tt jsem už mohla na pár minut denně sedět a i třeba sníst
jogurt. Co ale bylo zarážející, vypila jsem 6 l vody denně a bylo mi jen
řečeno „To nesmíte, to je hodně.“ Ale nikdo nezkoumal, proč to tak
bylo. Bylo to mé první těhotenství, tak jsem předpokládala, že doktoři
si mě přece ohlídají, věřila jsem jim.

Zajímavé:  Léky Na Zácpu Pro Děti?

Ve 20. tt jsme šli konečně na velký ultrazvuk. Tam nám řekli, že
čekáme chlapečka. Ta radost nám vydržela 10 minut. To, co následovalo
potom, bych nikomu nepřála. Oznámili nám, že náš chlapeček má VV pravé
ručky a že to může být mnohem horší, ať raději jdeme na plodovku.

Tam mě vzali okamžitě. Do té chvíle jsem nic horšího nezažila než
odběr plodovky! To bylo v pátek. Teď jsme měli do pondělka čekat na
výsledky, co všechno nás čeká. S manželem jsme měli jasno, že ať se
jedná o jakoukoli nemoc, jakékoli postižení, že si malého necháme a
budeme ho milovat. Měli jsme představy o tom, že naše dítě nás třeba
nikdy nebude vnímat a mnoho jiných scénářů…

To mně donutilo „se dopovat“ Lexaurinem. Už v sobotu jsem začala
plašit, že necítím pohyby. Každý mi říkal, že je to tím Lexaurinem,
že je malej utlumený.
V pondělí jsme si šli na genetiku pro výsledky a na kontrolu. Hned jak mi
doktor přiložil snímač na břicho, jsem měla jasno a propukla
v hysterický pláč. Našemu synkovi nebilo srdíčko. Manžel plakal jako
malý kluk a jenom mi drtil ruku.

Poznámka doktora nás dodělala, že přece je to dobře,
že umřel, že nebudeme zatěžovat společnost. A teď si nejsem jistá,
jaké slovo použil, ale mám to v paměti jako „Kriply“.

Okamžitě byl převoz do nemocnice v Českých Budějovicích a
vyvolávaný porod. Ten popisovat nebudu, to by byla kapitola sama o sobě. Ale
umíte si představit procházet 12 hodin úkrutných bolestí s tím, že až
se vaše miminko narodí a bude považován za biologický odpad, a ne za
vašeho syna.

Bylo, myslím, si 3. března 2014 a byla jsem v 21. tt.

Nicméně teď je 1. března 2015 a já jsem ve 22. tt.
Velký ultrazvuk máme za sebou. Jsem hlídaná jako pán prezident. Můj
zdravotní stav je jen nepatrně lepší než u předchozího těhotenství,
ale zato už můžu jíst a hlavně naše miminko, jak píšou, je bez
známek VVV.

Samozřejmě před každou kontrolou jsem na mrtvici. Bojím se, plaším,
brečím, panikařím, ale pak jsem do další kontroly více méně
v pohodě.

Tentokrát čekáme zase chlapečka. Snažím se myslet jenom pozitivně, ale
uklidním se, až porodím zdravé miminko. Do té doby mě nervy asi ještě
potrápí.

Náš první synek pro nás vždycky bude našim milovaným starším synkem
Jiříkem. Budeme o něm vyprávět jeho bráškovi Míšovi, který se má
narodit 3. července.

Chtěla jsem sem svůj příběh napsat, protože vím, že když se nám to
stalo, tak pro mě každá taková zkušenost s dobrým koncem byla
prospěšná. Snad pomůže někomu, kdo si právě prochází touto
příšerností.

Antidepresiva: Výhody i vedlejší účinky. Na co si dát pozor?

Máte pocit, že jste nějak selhali, když jste skončili v ambulanci psychiatra? Nemějte, deprese či jakákoli jiná psychická nemoc (může to být cokoli, od syndromu vyhoření po schizofrenii či bipolární poruchu) nejsou něco, za co byste se měli stydět. A i když si myslíte, že máte pevnou vůli překonat cokoli, ne vždy to jde. Pokud začínáte s antidepresivy, je rozhodně důležité, aby vám lékař poctivě a trpělivě vše vysvětlil, včetně možných nežádoucích účinků.

Na co si dát pozor?

Při výběru antidepresiv je důležité, aby psychiatr zohlednil převažující příznaky deprese. U mírné deprese s úzkostí není vhodné dlouhodobé užívání benzodiazepinů (léky, které obecně zklidňují až navozují spánek, například Diazepam, Xanax, Neurol, Lexaurin).

Tyto léky se bohužel i u nás nadužívají a předepisují se i v situacích, které je možné zvládnout nefarmakologicky nebo jinými léky, jako jsou právě antidepresiva.

Ta odstraní nejen úzkost a nespavost, ale taky projevy deprese. Vždy by vás měl lékař upozornit na to, že léčba antidepresivy je dlouhodobá a neměla by se přerušit po odeznění prvních příznaků.

Vysazovat léky je potřeba opatrně a lepší je někdy snížit dávkování než léky vysadit zcela.

Výhody antidepresiv

Zejména v případě léčby úzkostné poruchy a deprese jsou antidepresiva velmi účinná, pokud jde o nespavost, která bývá vedlejším projevem deprese. Výzkumy prokázaly největší efekt u lidí trpících závažnou depresí, především pak z krátkodobého hlediska. Jejich stav se obvykle během dvou měsíců terapie zlepší.

Antidepresiva vám taky můžou pomoci „rozlišit“ skutečné myšlenky od těch depresivních. Jakmile léky začnou zabírat, očekávejte taky zvýšení motivace a snížení strachu. Budete se lépe soustředit a budete lépe spát. Antidepresiva taky pomohou s chronickou bolestí zad, šíje a svalů.

Nevýhody antidepresiv

V případě užívání antidepresiv se – stejně jako u všech ostatních léků – mohou objevit vedlejší účinky, zejména v prvních měsících užívání.

Můžou se rozvinout nespavost, kožní vyrážky, bolesti hlavy, žaludeční nevolnost či průjem. Tyhle problémy bývají ale dočasné a většinou odezní.

Závažnější může být snížená schopnost srážení krve v důsledku snížení koncentrace serotoninu v krevních destičkách (zejména pokud užíváte navíc aspirin nebo ibuprofen).

Některá antidepresiva mohou snižovat sexuální libido, u mužů se může objevit problém s ejakulací a u žen s orgasmem. Nevýhodou je také pravidelné užívání léků – vynechání dávky by nemělo nastat.

Ne každý lék vám může vyhovovat, takže zpočátku možná budete experimentovat s různými značkami a druhy.

Některé druhy antidepresiv (NaSSA) mohou způsobit přibývání na váze, SSRI (sertralin) zase oploštění emocí či takzvaný serotoninový syndrom (závažný stav vyvolaný nadměrnou stimulací serotoninu).

Jaká jsou rizika neléčené deprese?

Neléčená nebo nedostatečně léčená porucha velmi výrazně snižuje kvalitu života a zhoršuje výkonnost. Velmi často vede také k pracovní neschopnosti a problémům v partnerském vztahu.

Neléčená deprese velmi často vede taky k nadužívání alkoholu, který aspoň zpočátku příjemně uvolňuje, ale v důsledcích může vést k závislosti. V extrémních případech pak může vyústit až v sebevraždu.

Pokud vám tedy váš ošetřující lékař antidepresiva předepsal, je velmi vhodné začít je brát, neboť u vhodně zvolených léků jejich výhody jednoznačně převažují nad nežádoucími účinky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector