Loupání kůže na rukou – Vše o zdraví

Jak se naše kůže na různých částech těla liší

Kůže na našem obličeji, hlavě, v podpaží, na rukou a nohou se mírně liší od kůže na zbytku našeho těla.

Obličej

Obličej je nejnápadnější částí našeho těla. Stav a vzhled pleti na obličeji je klíčovým ukazatelem našeho celkového zdraví a hraje také významnou roli pro naše sebevědomí.

Kožní problémy a známky stárnutí jsou na pleti obličeje velmi patrné a mohou mít negativní vliv na sebedůvěru jedince.

Jako spotřebitelé chceme zachovat naši pleť v co nejlepším stavu a to je také důvodem, proč se na pleť obličeje zaměřuje tolik kosmetického výzkumu a kosmetických výrobků.

Loupání kůže na rukou - Vše o zdraví Pleť obličeje je velmi tenká a nejviditelnější část lidské kůže. Loupání kůže na rukou - Vše o zdraví Existují čtyři hlavní typy pleti: normální, mastná, suchá a smíšená.

Stejně jako kůže obecně, hraje i pleť obličeje významnou roli  bariéry proti vnějšímu prostředí. Ale na rozdíl od většiny kůže na našem těle je téměř neustále v přímém kontaktu s přírodními vlivy, jako je slunce a UV záření.

Pleť obličeje je velmi tenká a citlivá a je náchylnější ke stárnutí. Přečtěte si více ve článku stárnutí pleti.  Pleť okolo očí je ještě tenčí a citlivější a potřebuje odpovídající péči.

Epidermis (vnější vrstva kůže) je obvykle asi 0,1 mm silná; okolo očí se však její síla pohybuje do 0,5 mm.  

Pleť obličeje a její stav se u každého člověka liší, existují ale 4 základní typy pleti – normální, suchá, mastná a smíšená. Zjistěte více ve článku typy a problémy pleti.

Vlasová pokožka

Pokožka na hlavě, neboli vlasová pokožka, je bohatá na krevní cévy a obsahuje více vlasových folikulů a mazových žláz, než jakákoli jiná část našeho těla.

Loupání kůže na rukou - Vše o zdraví Pokožka na naší hlavě – vlasová pokožka – obsahuje více folikulů, než jakákoli jiná část těla. Loupání kůže na rukou - Vše o zdraví Speciální a šetrná péče může podporovat růst zdravých vlasů i naši celkovou pohodu.

Mazové žlázy jsou vždy napojeny na vlasové folikuly. Vylučují na povrch kůže kožní maz – sekret bohatý na lipidy, který spolu s dalšími epidermálními lipidy tvoří hydrolipidický film, jenž chrání povrch pokožky a podporuje růst zdravých vlasů. Přečtěte si více ve článku struktura kůže.

  Zdravé vlasy jsou ukazatelem našeho celkového zdraví a stejně jako pleť  obličeje, úzce ovlivňují to, jaký máme ze sebe pocit. Vlasy, které vidíme na hlavě jsou vlasová vlákna, pod povrchem kůže jsou vlasové kořínky, které jsou obalené vlasovými folikuly.

Tyto folikuly tvořené pojivovou tkání v dermální vrstvě kůže, vlasy vyživují a pomáhají jim růst.

Zvýšený počet folikulů a žláz ve vlasové pokožce, spolu s vlastní specifickou kožní flórou, která se zde vyskytuje, způsobují, že je vlasová pokožka obzvlášť citlivá na některá kožní onemocnění. Je důležité poskytovat vlasové pokožce speciální jemnou péči s cílem podporovat růst zdravých vlasů.

Podpaží

Pokožka v podpaží je obzvláště citlivá, neboť se zde vzájemně otírá a toto tření  může trvat i velmi dlouho bez přítomnosti světla a vzduchu. Pokožka v podpaží je také často vystavována nešetrnému holení nebo chemickým látkám v depilačních výrobcích a některých deodorantech a antiperspirantech.  

Pokožka v podpaží je nejčastěji uváděna v souvislosti s pocením. Lidé mají po celém těle přibližně 1,6-4 miliony potních žláz a právě v podpaží, na dlaních a na chodidlech je jejich množství nejvyšší. Existují dva typy potních žláz: 

 • Ekrinní žlázy: které se nacházejí po celém těle.  
 • Apokrinní žlázy: které jsou soustředěny v podpaží, oblasti genitálií a prsou.  

Apokrinní žlázy, které se aktivují během puberty, produkují pot, který má vysoký obsah bílkovin a je živnou půdou pro bakterie.

Loupání kůže na rukou - Vše o zdraví Podpaží je oblast těla, která je nejvíce náchylná k růstu bakterií.

Podpaží je tmavé, vlhké prostředí, kde mohou bakterie snadno růst. pH většiny kůže na těle je okolo 5,5. Tvoří přirozeně kyselou vrstvu, známou jako kyselý plášť, který pomáhá chránit kůži proti bakteriím. Pokožka v podpaží má pH 6,5.

Díky tomuto výraznému snížení kyselosti je náchylnější k růstu bakterií. Když bakterie metabolizují (rozkládají se), produkují silně zapáchající látky. Protože se tyto látky nemohou v podpaží odpařovat, mohou vést k nepříjemnému tělesnému pachu.

Přečtěte si více ve článku pocení.

Ruce

Ruce jsou lidský nástroj a jejich pokožka je výrazně odlišná od té na ostatních částech těla. Pokožka na dlaních je také naprosto odlišná od pokožky na hřbetech  rukou:

Loupání kůže na rukou - Vše o zdraví Pokožka na dlaních a bříškách prstů je silná a pevná. Loupání kůže na rukou - Vše o zdraví Pokožka na hřbetech rukou nemá téměř žádnou tukovou tkáň a je velmi tenká.

Pokožka na dlaních a bříškách prstů a palců: 

 • má silnou a pevnou rohovou vrstvu 
 • je bohatá na tukové a pojivové tkáně 
 • má dostatečné množství tkáně odolné vůči tlaku
 • je bez chloupků a neobsahuje žádné mazové žlázy 
 • má vysokou hustotu potních žláz 
 • má nedostatek přirozených hydratačních faktorů (NMF) 

Pokožka na hřbetech rukou: 

 • neobsahuje téměř žádnou tukovou tkáň 
 • je velmi tenká 
 • má jen málo jemných chloupků

„Malé množství chloupků nebo žádné chloupky znamenají, že počet mazových žláz je mnohem nižší než na jiných částech těla.“

Na folikuly, z nichž chloupky rostou, se napojují mazové žlázy zodpovědné za tvorbu mazu, který zásobuje pokožku lipidy a některými složkami, které vážou vlhkost. Pokožka rukou tedy obsahuje méně tuků a má menší schopnost vázat vlhkost, než ostatní části těla.

Pokožka na rukou má také menší schopnost stabilizovat to málo lipidů a látek vážících vlhkost, které má. pH rukou je méně kyselé než na mnoha jiných částech těla, takže jejich ochranný kyselý plášť – přirozená kyselost, která pokožku chrání, je narušen.  

Skutečnost, že pokožka na svrchní straně rukou je odlišná od té na spodní straně také znamená, že celková tvorba hydrolipidického filmu (emulze tuku a vody, která pokrývá vnější povrch pokožky) je oslabena. Ve výsledku jsou naše ruce náchylnější k dehydrataci a při přílišné námaze se rychle vysuší.

Loupání kůže na rukou - Vše o zdraví Ruce jsou každodenně namáhané a jsou náchylné k dehydrataci.

Naše ruce jsou každodenně namáhané. Během aktivit doma, v kanceláři nebo na zahradě jsou ruce neustále vystaveny vnějším faktorům, které je připravují o potřebné lipidy.

Zajímavé:  Alergie A Její Projevy?

I pouhý častý kontakt s vodou může pokožku vysušovat, ruce jsou navíc ale pravidelně vystavovány také čisticím látkám, rozpouštědlům, změnám teplot a mechanickému namáhání.

Přirozená ochrana a systémy obnovy pokožky jsou přetížené a výsledkem může být poškození bariérové funkce kůže.

Nohy

Pokožka na chodidlech nohou obsahuje více tukových buněk v podkoží než na většině ostatních částí těla, protože nohy potřebují silné vypodložení pro tlumení nárazů. Při každém kroku nesou trojnásobek lidské tělesné hmotnosti a jsou často vystavovány mechanickým  tlakům, jako tření těsné nebo špatně padnoucí obuvi či při nadměrné chůzi a běhu.

Loupání kůže na rukou - Vše o zdraví Nadměrné tření může vést k tvorbě otlaků a kuřích ok. Loupání kůže na rukou - Vše o zdraví Při vystavování dlouhodobějšímu tlaku a tření se zvyšuje tvorba otlaků.

Navzdory silnému vypodložení může nadměrné tření poškodit bariérovou funkci pokožky, vést k suché pokožce a ve vážnějších případech také k tvorbě otlaků a kuřích ok. Otlaky a kuří oka jsou oblasti zesílené pokožky, které se obvykle vyskytují na chodidlech a patách a mívají kulatý tvar. Tlačí na hlubší vrstvy pokožky a mohou být bolestivé.   

Epidermis (vnější vrstva kůže) je na chodidlech silnější, než na jiných částech těla – její normální síla je zhruba 0,1 mm, na chodidlech se však pohybuje mezi 1-5mm. Když je pokožka nohou vystavována dlouhodobějšímu tlaku a tření, zvyšuje se tvorba otlaků a epidermis je silnější a tvrdší, toto onemocnění se označuje hyperkeratóza.

Suchá kůže na rukou? Jak s ní bojovat

Příčiny suché kůže na rukou tkví v činnostech a stereotypech, které vykonáváte v průběhu dne. Při nich si ani neuvědomujete, že svou kůži vystavujete škodlivému prostředí. Následkem pak může být ztráta lipidové vrstvy, která naruší ochrannou bariéru. Kůže není schopná zadržet vlhkost a trpí.

Kromě lipidové vrstvy myslete také na vrstvu ceramidů – lipidových molekul nezbytných pro zachování hydratace. Předejděte vysušování, napínání, svědění, šupinatění a v některých případech dokonce praskání kůže, pravidelnou a účinnou péčí.

Zbavte se nehezké a často bolestivé suché pokožky.

 

Nejčastější příčiny suchých rukou

Podívejte se společně s námi na nejčastější původce suchých, nebo dokonce bolestivě popraskaných rukou. Jsou jimi:

Chemikálie: spadají sem nejen čisticí prostředky a různé chemické látky, ale také nekvalitní kosmetika nebo také barvy na dřevo, která narušuje ochrannou bariéru kůže.

Chlad: určitě jste si všimli, že v období mrazu, větru a sněhu potřebujete krémy na ruce víc, než jindy. Pokožka se v tomto období vysušuje, zpomaluje se průtok a teplotní výkyvy způsobují ztrátu elasticity. Kůže je tak celkově více náchylná na popraskání.

Příliš časté mytí rukou: mytím rukou příliš horkou vodou se zbavíte nejen bakterií a virů, ale také lipidů, které jsou na povrchu pokožky. Na hydrataci nepřidává ani použití bezkontaktních horkovzdušných sušičů na ruce.

UV záření: při nadměrnému vystaveni UVA a UVB záření se zvyšuje riziko vzniku pigmentových skvrn a také volných radikálů. Když pokožku při pobytu na slunci dostatečně nechráníme, voda se odpařuje a pokožka se vysušuje.

Klimatizace a topení: z radiátorů a klimatizačních jednotek vychází suché teplo, které odčerpává z pokožky vlhkost. Pokud pobýváte v přetopené místnosti, může to být příčina suchých rukou.

Věk: s přibývajícím věkem a v důsledku hormonálních změn klesá elasticita kůže, ubývá kolagenových vláken i množství kyseliny hyaluronové, množství mazových žláz a schopnost vytvářet lipidy. Pokožka je po celém těle na dotyk sušší.

Nedostatečný pitný režim: málo vody v našem těle projeví navenek jako suchá pokožka.  

Projevy onemocnění: suchá kůže na ruce je projevem onemocnění jako atopie, lupénka, při poruchách štítné žlázy anebo při cukrovce. Glukóza s sebou strhává při tvorbě moče nadmíru vody a při častém močení hrozí dehydratace.

Užívání některých léků: suchá kůže je typickým projevem při užívání léků na akné a při užívání diuretik.

Loupání kůže na rukou - Vše o zdraví Vhodné krémy na ruce a suchou pokožku

Krém na ruce Eucerin UreaRepair PLUS  obsahuje ureu, ceramidy a přirozeně hydratační látky, které obnovují ochrannou bariéru rukou. Brání dehydrataci a při pravidelném používání zjemní hrubou kůži a zahojí se i popraskaná kůže na prstech ruky.

Bioderma Atoderm Handcreme vyživuje pokožku, hydratuje a regeneruje bez toho, aby zanechal mastný film  na dlaních. Je jemně parfemovaný. Aplikujte krém vždy po dlouhém kontaktu s vodou a suchá kůže na ruce bude minulostí.

Vichy krém na ruce a nehty pokožku hloubkově hydratuje a dodává ji výživu. Vaše ruce krásně provoní a díky ochrannému faktoru 15 chrání pokožku před vlivem slunce.

Cicaplast krém na ruce od značky La-roche Posay je vhodný pro poškozené a namáhané ruce. Niacinamid zklidňuje a glycerín dodává pokožce ochrannou bariéru. Textura je lehká, nemastná, krém se rychle vstřebává a ruce se nelepí.

SKINCODE ESS AW Zesvětlující krém ruce je správnou volbou v případě, že hledáte krém na suché ruce a zároveň vás trápí tmavé skvrny. Rychle se vstřebává a obsažené Alpské byliny se zesvětlující účinky, minimalizují výskyt stařeckých skvrn na hřbetu ruky. Neobsahuje vůně a živočišné deriváty.

CERAVE Obnovující krém na ruce je vhodný pro extrémně suchou a drsnou pokožku. Obsahuje rostlinné ceramidy a kyselinu hyaluronovou, které napomáhají ochraně kožní bariéry. Je částečně i voděodolný, takže není nutné ho nanášet po každém mytí rukou.

Pleťová dermokosmetika

Co způsobuje suchou kůži na rukou?

Důležité

Děkujeme za návštěvu našich webových stránek (dále jen Stránky). Před užitím Stránek, prosím, věnujte pozornost následujícím obchodním podmínkám (dále jen Podmínky) při užívání našich stránek. Stránky jsou provozovány společností L'ORÉAL Česká republika, s.r.o.

se sídlem v Praze, Plzeňská 213/11, IČ: 60491850, zapsaná v OR vedeném Městským soudem, oddíl C, vložka 27731 (“L’Oréal”). Používáním stránek stvrzujete přijetí podmínek na jejichž základu vám L´Oréal umožní přístup. Čas od času může L´Oréal své podmínky upravit.

Kdykoli proto budete chtít využít Stránek, prosím seznamte se znovu s podmínkami. Pokud kdykoliv nebudete souhlasit s Podmínkami, nejste oprávněni k jejich užívání. Někdy může L´Oréal pořádat soutěže a propagační akce na svých stránkách.

Samostatné podmínky budou vyvěšeny všude tam, kde to bude nutné, aby platily pro tyto soutěže a propagační akce.

 • Bez záruky
 • I když L´Oréal usiluje o správnost infromací na přístupných Stránkách, L’Oréal negarantuje a ani nezaručuje přesnost, časovou posloupnost a úplnost jakékoliv informace nebo materiálu na Stránkách.
 • Odkazy na stránky
Zajímavé:  Léčba Zánětu Dělohy U Feny?

Stránky nebo webové stránky s odkazy slouží pouze k informativním účelům a nebyly autorizovány firmou L´Oréal.

L´Oréal nenese žádnou odpovědnost za obsah odkazů ke Stránkám či ke stránkám na které Stránky odkazují, L´Oréal také nepřijímá žádnou zodpovědnost za jakkékoliv ztráty nebo škody nebo pokuty či závazky plynoucích z případné újmy, které mohou být způsobeny důsledkem odkazu či připojení k jakémukoliv místu souvisejícímu se Stránkami.

Duševní vlastnictví

Stránka obsahující (mimo jiné) text, obsah, software, video, hudbu, zvuk, grafiku, obrázky, ilustrace, umělecká díla, fotografie, jména, loga, ochrané známky, značky a další materiál („Obsah“) jsou chráněny autorskými právy, obchodní značkou a/nebo jinými vlastnickými právy.

Obsah zahrnuje jak obsah ve vlastnictví a pod správou firmy L´Oréal tak zároveň obsah ve vlastnictví a pod správou třetích osob s oprávněním od firmy L´Oréal. Jednotlivé články, zprávy a další části, které vytvářejí stránku, mohou být chráněny autorskými právy.

Souhlasíte s dodržováním všech příslušných autorských práv a všech souvisejících právních předpisů o autorských právech nebo s omezeními obsaženými na této Stránce.

 1. Žádná obchodní značka ani obchodní název firmy L´Oréal nesmí být použity bez předchozího písemného souhlasu firmy L´Oréal a zároveň berete na vědomí, že nemáte žádná vlastnická práva k těmto značkám a obchodním názvům.
 2. Souhlasíte, že budete písemně informovat firmu L´Oréal, pokud zjistíte jakýkoliv nepovolený přístup, nebo využívání Stránky jakkoukoliv stranou nebo tvrzením, kterým Stránka nebo jakýkoliv obsah stránky překračuje autorská práva, značku, nebo jiná práva.
 3. Licence a stahování

Nezískáváte žádná práva nebo oprávnění na nebo ke Stránce a/nebo jejímu obsahu jinak než v souladu s těmito Podmínkami a právem na kopírování informací uvedené v této části.

Pokud není uvedeno jinak, není povoleno kopírovat, množit, rekompilovat, dekompilovat, utajovat, šířit, vydávat, vystavovat, předvádět, upravovat, nahrávat za účelem vytváření modifikací, přenášet, nebo jiným způsobem zneužívat jakoukoliv část Stránky.

 • Firma L´Oréal povoluje kopírovat informace pouze za předpokladu že: (i) učiníte ne více než jednu tištěnou kopii takovéto informace a pokud již žádné další kopie této tištěné verze nebudou provedeny (ii) využijete staženou nebo vytištěnou kopii pouze k osobnímu a nekomerčnímu účelu, a
 • (iii) zachováte u takto pořízené kopie všechna prohlášení a informace o autorských právech, s tím, že budete nadále vázán(a) těmito Podmínkámi v této textaci a znění.

Dále není dovoleno nabízet k prodeji, nebo prodávat nebo šířit Obsah nebo jeho část přes jakékoliv informační kanály (včetně šíření televizním nebo rádiovým vysíláním, nebo šířením přes počítačovou síť).

Není dovoleno poskytovat jakoukoukoliv část Stránky pro jinou stránku, ať přes hypertextový odkaz nebo jinak.

Stránka a informace v ní obsažené nesmí být použity k vytvoření jakéhokoliv druhu databáze, a stejně tak nesmí být Stránka ukládána (ani celá, ani její část) do vámi či třetími osobami zpřístupněných databází nebo k šíření databázových stránek obsahujících celou nebo jen část Stránky.

 1. Svolení
 2. Pokud budete chtít získat informace od firmy L´Oréal ohledně svolení používat jakýkoliv Obsah, nebo pokud budete chtít připojit vaši stránku k oficiální Stránce L´Oréal, zašlete váš dotaz na [email protected]
 3. Nezaručujeme

Stránka a Obsah jsou poskytovány „jak jsou“ a nezahrnují žádnou záruku jakéhokoliv druhu, ani výlučnou ani vyplývající z Obsahu, do plné výše povolené ve shodě s příslušným zákonem obsahujícím (mimo jiné) vyloučení ze záruky vlastnického nároku, prodejnosti, uspokojivé kvality, vhodnosti pro daný účel a neporušení vlastnického práva nebo práva třetí osoby. L´Oréal dále nepřijímá zodpovědnost nebo závazek za funkce obsažené na Stránce a nezaručuje, že stránka bude fungovat nepřerušovaně nebo bezchybně, nebo že případné nedostatky budou opraveny. Vezměte, prosím, na vědomí, že některé zákony nepovolují vyloučení ze záruky tak, že některé nebo všechny výše zmíněné výjimky se na vás nevztahují.

L´Oréal nezaručuje kompatibilnost s vaším počítačovým vybavením nebo nepřítomnost chyb, virů, červů nebo „Trojských koňů“ na Stránce nebo serveru.

L´Oréal nemá odpovědnost za škodu způsobenou těmito škodlivými jevy a kódy.

L´Oréal nenese odpovědnost za Obsah poskytnutý třetími osobami. L´Oréal také není odpovědný za spolehlivost nebo stálou dostupnost telefonních linek a zařízení, které používáte při připojení ke Stránce.

Tyto podmínky neovlivňují vaše zákonná práva nebo vaše nároky jako spotřebitele.

Omezení odpovědnosti

Berete na vědomí a souhlasíte, že Vaše využití Stránky, včetně jejího Obsahu, je pouze na Vaše vlastní nebezpečí. V případě, že nebudete se Stránkou, Podmínkami, či Obsahem spokojeni, doporučujeme přerušit užívání Stránky.

V případě podvodu a osobní újmy nebo smrti do míry, která vyústila z nedbalosti L´Oréal, nebude v žádném případě firma L´Oréal odpovídat ani vám, ani třetí osobě za přímé, zvláštní, nepřímé, náhodné nebo nešťastné poškození, škodu nebo ušlý zisku, nebo za jakoukoliv jinou ztrátu ať z pohledu záruky, smlouvy, přestupku (včetně nedbalosti) nebo jinak, přestože je firma L´Oréal informována o této možnosti. Kogentní ustanovení zákona o náhradě škody tím nejsou dotčena.

Místní zákony a nařízení

Stránka není určena osobě, pokud jí z jakéhokoliv důvodu není dovoleno publikování nebo zpřístupnění Stránky. Ti, kterým je z tohoto titulu přístup zakázán, se na stránku nesmí připojit.

Firma L´Oréal netvrdí, že jak Stránka tak Obsah jsou vhodné k používání nebo jsou povoleny místními zákony příslušné jurisdikce. Ti, kteří se připojí na stránku tak činí z vlastního popudu a nesou vlastní odpovědnost za dodržování místních zákonů a předpisů, v případě pochyb vyhledejte odbornou právnickou radu.

 • Odškodnění
 • Souhlasíte s odškodněním a ochranou každého L´Oréalu, jeho zaměstnanců, zástupců, agentů od jakýchkoliv požadavků, kroků, nároků a dalších postupů vedených proti L´Oréal, jeho zaměstnancům, zástupcům a agentům třetí osobou, do té míry, že takovýto nárok, soudní pře, kroky nebo další postupy proti L´Oréal, jeho zaměstancům, zástupcům, dodavatelům nebo agentům se zakládají nebo vyvstávají v souvislosti s: (i) s vaším užíváním stránky (ii) vaším porušením smluvních Podmínek (iii) nárokem, vyplývajícím z Vašeho užití Stránky který: (aa) porušuje autorská práva třetí osoby, nebo jakákoliv osobní práva nebo pozornost veřejnosti (bb) je urážlivý nebo hanlivý, nebo jinak poškozuje třetí osobu (iv) jakýmkoliv vymazáním, přidáním, vložením, nebo úpravou, nebo nepovoleným užitím Stránky, nebo
 • (v) jakoukoliv dezinterpretací nebo porušením prohlášení nebo záruky níže uvedené.
 • Ustanovení v této části Podmínek o používání Stránek zahrnuje také používání Stránky třetí osobou, pokud taková třetí osoba disponuje přístupem na Stránky s využitím vašeho počítače.
 • Souhlasíte, že L'Oréal, jeho zaměstnancům, zástupcům a prostředníkům firmy L´Oréal uhradíte jakékoliv a všechny výdaje, odškodnění a náklady (včetně příslušných soudních poplatků) jim přisouzené nebo jinak přivozené v souvislosti s nebo z nároků, žaloby, opatření nebo kroků třetí osoby přisouditelným takovémuto nároku třetí osobou.
 • Ukončení
Zajímavé:  Ledviny bolest zad - Vše o zdraví

Buď vy nebo L´Oréal můžete kdykoliv odstoupit od těchto Podmínek bez uvedení důvodů.

Pokud L´Oréal odstoupí od těchto Podmínek, pak vás bude informovat zasláním mailu na vaši adresu, kterou jste poskytli při vaší registraci, a bude se mít za to, že jste zprávu obdrželi do jedné hodiny po odeslání. Odstoupení nabyde platnosti v tuto dobu.

Je vaší povinností informovat nás o jakékoliv změně vaší emailové adresy. V případě vašeho odstoupení od Podmínek, zašlete email na adresu [email protected] Při ukončení máte povinnost zničit Obsah a kopie z něho plynoucí.

Změny na stránkách

Souhlasíte, že firma L´Oréal disponuje právem změnit obsah nebo technické údaje v jakémkoliv měřítku a kdykoliv z vlastního popudu. Dále souhlasíte, že takovéto změny mohou znamenat, že se nebudete moci připojit na Stránku.

 1. Vzdání se práv
 2. Žádné vzdání se práv vyplývajících z porušení povinnosti dané těmito Podmínkami společností L'Oréal nepředstavuje vzdání se jakéhokoli jiného porušení a žádného zanedbání výkonu nebo dílčího úkonu firmou L'Oréal jakéhokoliv opravného prostředku představujícího vzdání se práva na následném výkonu tohoto nebo jiného nároku.
 3. Rozhodné právo a jurisdikce
 4. Podmínky podléhají zákonům České republiky a strany podléhají jen a pouze soudní moci českých soudů.

Oteklé ruce i lesklá pokožka značí vážnou nemoc. Zbystřit by měly hlavně ženy

„Bylo to pro mě velmi komplikované období. Řešila jsem rozvod a do toho najednou přišly zdravotní problémy. Nejdřív jsem si říkala, že je to asi stresem, ale stále se to zhoršovalo,“ vzpomíná Lenka. Navštívila proto svého praktického lékaře, který jí sdělil, že má s největší pravděpodobností revmatoidní artritidu. Její stav se ale ani po nasazení léků nezlepšil.

Přečíst článek ›

POČTYV Česku nemocí trpí 600–800 pacientů.Nemoc se může projevit v jakémkoli věku, ale nejčastěji to bývá u žen mezi 30. a 50. rokem.

Ročně u nás lékaři objeví až dva nové pacienty na 100 000 obyvatel.

„Stačilo, abych vyšla schody do bytu, a už jsem nemohla popadnout dech. Měla jsem oteklý obličej a ruce, konečky prstů mi zmodraly, zhoršila se mi jemná motorika, špatně se mi pohybovalo, vstávání a sedání byl problém, měla jsem bolesti. Pracovala jsem v textilní firmě, takže ruce byly mým hlavním pracovním nástrojem, který mi ale vypověděl službu. Skončila jsem proto na neschopence.“

Kvůli dušnosti a špatné pohyblivostí přestala sportovat, začala přibírat, k tomu se přidaly problémy se štítnou žlázou.

Nakonec se Lenka rozhodla přejít k jinému lékaři, který ji pro jistotu poslal na podrobnější vyšetření do Revmatologického ústavu v Praze. „Tam mi už na první pohled revmatolog řekl, že mám asi systémovou sklerodermii, a rovnou mě hospitalizovali.

Po porovnání mého současného vzhledu se staršími fotkami a po řadě testů mi po třítýdenním pobytu diagnózu potvrdil,“ vypráví Lenka.

Přečíst článek ›

„Vzhledem k tomu, jak se mi za rok zhoršil zdravotní stav, mi bylo jasné, že se budu muset vzdát většiny věcí, které jsem milovala. Přestala jsem jezdit na kole, protože nejsem schopná brzdit, musela jsem nechat lezení, protože na stěně se rukama neudržím, vzdát se dlouhých procházek, které neudýchám.

Musela jsem opustit práci, kterou jsem měla ráda, a skončila v invalidním důchodu. Léky, které užívám, postup nemoci jen zpomalují, takže příznaků se už nezbavím. Věci, které byly dříve samozřejmé, jsou teď pro mě každodenním bojem, ale nevzdávám to.“ Velkou oporou jsou Lence její přítel a dvě děti – šestnáctiletý syn a šestadvacetiletá dcera.

„Už jsem dokonce dvojnásobnou babičkou,“ usmívá se.

Názor lékaře

Doc. MUDr. Tomáš Soukup, Ph.D., Subkatedra revmatologie II. interní gastroenterologické kliniky LF UK a FN Hradec Králové

Jsme schopni úspěšně léčit jednotlivé zasažené orgány. Pacientům proto říkám, že sklerodermie je léčitelná, ale není zcela vyléčitelná. Čím dřív se nám nemoc podaří odhalit, tím lépe.

Zjednodušeně řečeno, orgány jsou postiženy třemi základními procesy: postižením menších cév, zánětem a vazivovatěním (fibrózou). Postižení cév (zejména v oblasti plicní arterie a prstů) se léčí léky se schopností rozšiřovat neboli dilatovat.

Vzniku zánětu a vazivovatění v oblasti kůže, plic, šlach či kloubů bráníme pomocí léků tlumících imunitní systém. Jejich vedlejším účinkem je snížení obranyschopnosti pacienta proti infekci. Přes léčbu určitý podíl zánětu přechází ve vazivovatění/fibrotizaci tkání.

Nově budou k dispozici léky, které zpomalují přímo proces fibrotizace plic, tzv. antifibrotika. Diagnostika a zejména léčba se za posledních 20 let velmi zlepšila.

Přečíst článek ›

Informace o nemoci

 • * Sklerodermie je vzácné autoimunitní chronické onemocnění, které postihuje celé tělo tak, že dochází k tuhnutí pojivových tkání.
 • * Poškozuje kůži, trávicí trakt a plíce, může ale postihovat i ledviny.
 • * Dochází k nadprodukci kolagenu a také k vazivovatění a zužování až zanikání cévek.

* Postižení kůže se zpočátku projevuje zejména na rukou, které otékají, tuhnou a ztlušťuje se na nich kůže. Pokožka působí leskle, je napjatá a tuhá.

Na počátku mohou tyto projevy připomínat ranní ztuhlosti při artritidě.

 1. * Prozatím neexistuje lék, který by mohl nemocné vyléčit.
 2. * Příčiny onemocnění nejsou známé, roli může hrát genetika i vliv vnějšího prostředí.

Tipy pro zdravíPro pacienty se systémovou sklerodermií je důležité nevystavovat se stresu a chladu a také náhlým změnám teploty. Neměli by rovněž zapomínat na pohyb, který chrání svaly před atrofií a umožňuje zachovat dostatečný pohyb v kloubech.

Pohyb navíc působí i proti zánětu, a to je pro všechny osoby s tímto onemocněním důležité. Odborníci radí, že i v případě velké únavy, která bývá častá, je nejlepší překonat sám sebe a pravidelně se hýbat.

Vhodné jsou také meditace, relaxační cvičební metody a v některých případech i návštěva zkušeného psychoterapeuta.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector