Lymfatické uzliny na krku – Vše o zdraví

Určit přesně infekci od klíštěte často dokáže až laboratorní vyšetření. „Třeba lymeská borrelióza má mnoho podob.

Borrelie napadají nejrůznější orgány, a proto se onemocnění projevuje různými příznaky,“ říká vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou borreliózu Kateřina Kybicová.

„Nejznámější je červená skvrna s centrálním vyblednutím, nemusí se však vždy objevit. Pokud borrelie napadnou nervový systém či mízní uzliny, žádnou skvrnu nevytvoří.“

Laik proto onemocnění způsobené klíštětem podle ní není schopen rozpoznat. K přenosu původce lymeské borreliózy může dojít nejdříve po jednom dni sání infikovaného klíštěte, častěji po ještě delší době. Nákaza probíhá ve většině případů bez známek onemocnění.

Významným příznakem je zarudnutí kůže s centrálním vyblednutím v místě přisátí klíštěte trvající dva až tři týdny. Infekce se projevuje zvětšením lymfatických uzlin, mírně zvýšenou tělesnou teplotou, bolestmi svalů a kloubů. Pak je nutná léčba antibiotiky po dobu dvou týdnů.

Zarudnutí kůže je diagnóza klinická a laboratorní vyšetření není potřeba, neboť pacienti v této fázi žádné protilátky nemají.

Zarudnutí kůže se u části infikovaných lidí nevytvoří a objeví se až projevy nervové nebo kloubní. Dalšími postiženými orgány může být kůže (např. červené pupínky), nervový systém (zánět mozkových blan, obrna lícního nervu, záněty kořenů míšních) či akutní postižení srdce. Pomůže někdy až čtyřtýdenní léčba antibiotiky.

Od klíšťat však hrozí i další infekce s podobnými počátečními projevy.

Klíšťová encefalitida

Po vstupu viru klíšťové encefalitidy do organismu trvá týden ažměsíc inkubační doba – období bez obtíží.

„Choroba mívá dvoufázový průběh,“ říká přednostka Kliniky dětských nemocí Fakultní nemocnice v Brně Lenka Krbková.

Po inkubační době se projevují příznaky připomínající lehkou chřipku, které však po několika dnech odezní. Následují až dva týdny bez příznaků, u některých pacientů nemoc skončí.

Druhá fáze choroby se projevuje krutými bolestmi hlavy a horečkou. Nemocný je světloplachý, přidává se nevolnost a zvracení. Příznakem poškození nervového systému je ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, nervové obrny, závratě, poruchy spánku, poruchy paměti a dezorientace. Akutní stav trvá až tři týdny. Poté obvykle dojde k postupnému zlepšování stavu.

Přibližně u třetiny infikovaných pacientů první fáze chybí a onemocnění se již ze začátku projeví závažnými příznaky druhé fáze. Asi u čtvrtiny nemocných vznikají trvalé následky.

Patří k nim například obrny horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, nálady nebo spánku, snížená výkonnost a deprese. Zcela výjimečně může nemocný zemřít.

U neurologického postižení se v nemocnici léčí jen příznaky. Jedinou ochranou je preventivní očkování.

Anaplazmóza

Anaplazmóza se vyznačuje po inkubační době až dva týdny nespecifickými projevy – zimnicí, horečkou, bolestmi hlavy, svalů, břišní nevolností a vzácněji vyrážkou na kůži, mnohdy s krvácením. Zvětšeny jsou uzliny, někdy játra a slezina.

Typické jsou laboratorní změny – nízký počet bílých krvinek a krevních destiček a zvýšené jaterní testy. Není-li onemocnění léčeno včas, může ohrožovat život pacienta závažnými komplikacemi včetně krvácení do některých orgánů v důsledku nedostatku krevních destiček.

Častěji onemocní muži než ženy. Choroba se léčí se antibiotiky.

Bartonellóza

Při bartonellóze vzniká v místě sání klíštěte charakteristický tmavý příškvar podobný tmavšímu strupu, který se vytvoří za pět až deset dní po sání.

Přenos klíštětem je velmi vzácný, mnohem častěji se přenáší škrábnutím nebo kousnutím kočky. Nejbližší mízní uzliny pacienta zduří, zjistitelná je horečka po dobu až pěti dní.

Běžné bývají bolesti kloubů a svalů, bolesti hlavy, závratě, bolesti zad a očí. Může se objevit zánět spojivek či zvětšení jater. Léčí se antibiotiky.

Rickettsióza

Bakterie rickettsie, které způsobují rickettsiózu, způsobují skvrnité (purpurové) horečky (v Evropě například marseilleskou horečku, v Americe horečku Skalistých hor). U nás jsou to většinou nákazy importované. Vmístě sání klíštěte vzniká vřídek, postupně se tvoří strup, může se objevit vyrážka provázená krvácením. Nemoc se projevuje typicky horečkou a chřipkovými příznaky.

„Komplikace mohou být závažné, při poklesu tlaku dojde k oběhovému selhání, porucha vědomí nastává při zánětu mozku, při zánětu plic jsou dechové potíže,“ uvádí doktorka Krbková. Infekce se léčí antibiotiky.

Babesióza

Způsobuje ji prvok a postihuje obvykle pacienty se sníženou imunitou. Projevuje se únavou, nechutenstvím, bolestmi kloubů a svalů, depresí, kašlem, nevolností a zvracením, dušností nebo žloutenkou.

Pravidlem je horečka, která je provázena zimnicí a pocením. Pacient má zvětšená játra, v laboratorním vyšetření jsou zvýšené jaterní testy, ubývá červených i bílých krvinek a krevních destiček.

Onemocnění se léčí antibiotiky a antimalariky včetně chininu.

Lymfatické uzliny na krku - Vše o zdraví

Zvětšené uzliny na krku

Lymfatické uzliny na krku - Vše o zdraví

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zduřelé uzliny se odborně označují jako lymfadenomegalie. U zdravého člověka jsou uzliny nehmatné, maximálně mohou mít půl centimetru šířky a jsou měkké konzistence. Pokud dochází k nebolestivému zduření uzlin na krku, je lepší vyhledat lékaře, zvláště pokud se uzlina zvětšuje, nebo vyskytuje ve shlucích. Pokud dochází ke zvětšení uzlin v oblasti krku, může to být jeden z příznaků angíny.

Jak k tomu dochází? Lymfatickou soustavu v našem těle tvoří síť velmi tenkých cév, které prostupují tkáněmi a jejich úkolem je shromažďovat mízu (tekutina), která uniká z krevních cév. Tato tekutina se zdržuje v tkáních a úkolem lymfatického systému je navracet ji do krevního oběhu.

Dalším úkolem tohoto systému je tvorba lymfocytů, tedy bílých krvinek, které jsou hlavním obranným faktorem organismu. Mezi první příznaky, které signalizují, že něco není v pořádku, patří otoky nohou, únava, ztráta energie. Někdy se může vyskytovat zhoršené dýchání. Teprve po těchto příznacích dochází ke zduření.

Otok uzlin může být rovněž v některých případech příznakem rakoviny, či pokud se vyskytuje v tříslech, symptomem syfilidy.

Ovšem je třeba upozornit, že toto jsou spíše případy výjimečné, nicméně mohou se vyskytovat. Ovšem v naprosté příčině případů má otok uzlin méně nebezpečné vysvětlení. Ke zjištění, zda jsou uzliny oteklé, někdy postačí prohmatat uzliny na krku, v podpaží a tříslech. Otok uzlin je třeba posuzovat jako jev, u kterého je vždy na místě pečlivé lékařské vyšetření.

Jaká jsou doporučení při otoku uzlin? Je třeba zachovávat přísnou dietu, především omezit potraviny napomáhající tvorbě hlenů, jako jsou tučná masa, tuky všech druhů, výrobky z bílé mouky, tučné mléko, smetana, šlehačka apod. a dále všechny potraviny s obsahem cukru. Hleny vytvářejí prostředí pro růst bakterií. Zvyšují “přilnavost” a není vyloučeno, že právě tato jejich vlastnost přispívá k uvíznutí mízních “filtrátů” v uzlinách.

Z potravin se doporučuje konzumovat česnek (denně dva stroužky nebo v doporučeném množství v česnekových tabletách). Česnek obsahuje vitamíny A, E a C. Dále je doporučován hořčík. Dále se doporučuje omezit fyzickou námahu, která urychluje pohyb krve a lymfy a současně zvětšuje množství zachyceného “filtrátu”, který zvětšuje zduření.

Zajímavé:  Jak Vypadá Potravinová Alergie?

Příběhy pacientů

Hanka F.

Když jsem šla na podzim poprvé značně zdeptaná na hematologii, objevila jsem v areálu nemocnice tohle místo. A protože jako každá správná žena věřím na znamení osudu, ráda ho čas od času navštívím a třeba i pořídím pár snímků.

Nevím, jestli se atmosféra z nich dá vyčíst tak snadno, když neznáte veškeré detaily a data. Pravda je taková, že ta fotka, která vypadá veseleji, je ve skutečnosti zahalená do období mnoha obav a nejistot.

Oproti tomu druhá symbolizuje vítězství….

Romana L.

Podělím se s Vámi o ne svůj příběh, ale o příběh mého muže z pohledu blízké osoby.

Vše začalo v lednu 2018. Už si nepamatuji přesné datum. Muž si našel na předloktí malou, nebolavou bulku. Říkali jsme si, že je to určitě jen tukové, že to nebolí, že počkáme. Jenže bulka se začala zvětšovat a sálalo z ní teplo. Muž byl poslán na ortopedii na prozkoumání. Padlo podezření na absces.

Verdikt byl, vyndat. Díky bohu, že operace se nakonec konala v celkové narkóze v nemocnici, a ne u soukromého ortopeda ambulantně. Uzlina byla poslána na histologii a my čekali na výsledky. Výsledek nás zaskočil, i rychlost, jak se vše začalo řešit. Diagnostika zněla Folikulární difusní- lymfom agresivní forma.

Bez dalších průtahů byl muž objednán do Prahy na Vinohrady. Byli jsme zoufalí. Mužovi je 42 let a zdravotní problémy měl od dětství, ale tohle jsme nečekali. Začali se přidružovat i jiné příznaky jako bylo neschopnost dýchat i při běžných činnostech, teploty, pocení, otoky nohou.

Vlasy začaly padat ještě před samotnou chemoterapií….

Jan Palas

Diagnóza Hodgkinův lymfom, stádium IV A/B, mě zastihla v květnu 2016. V té době mi bylo 30 let a půl roku před tím se nám s manželkou narodilo první dítě. Ale pojďme popořadě a od začátku:

Všechno odstartovalo v únoru 2016, kdy jsem se začal v noci potit. A hodně. Ne takovéto pocení, jako když jste nemocný nebo máte v místnosti horko, tohle bylo daleko intenzivnější.

Bylo to jako bych vzal kýbl vody a prostě ho na sebe vylil (nepřeháním) – pyžamo totálně mokré, vlasy jak kdybych vylezl z vany, polštář a prostěradlo promočené, peřinu jsem si musel otáčet, abych mohl dál spát. Za noc jsem se i dvakrát kompletně převlékal.

Navíc jsem si všiml, že mám občas takové mikro závratě, buší mi srdce a mám poměrně vysoký tep (hodně sportuji, tak znám svoje normální hodnoty). Když to trvalo zhruba 2 týdny, šel jsem k praktikovi.

Ten mi odebral krev (v hodnotách nebylo nic zásadního) a napsal první antibiotika a léky na zpomalení srdečního rytmu (!!) a ať přijdu za 3 týdny na kontrolu. Za ty 3 týdny se nic nezměnilo, na kontrole jsem dostal další antibiotika a konec.

A to i přesto, že v té době jsem již upozorňoval na zvětšenou uzlinu (cca. 2 cm) v nadklíčku. Tato nešťastná anabáze ve stylu „kontrola-další antibiotika“ s praktikem se opakovala až do konce dubna, kdy mi oznámil, že jsem zdravý, kromě toho, že nemám v krvi železo a ať přijdu za 4 měsíce na kontrolu, jestli už se to železo srovnalo.

V té době už jsem tušil, nebo spíš věděl, že fakt není něco v pořádku. Když vám několik týdnů, resp. měsíců není dobře a nikdo vám nechce pomoci, tak si sami začnete hledat na internetu, co by vám tak asi mohlo být.

Tak jsem se dozvěděl o tom, že existuje nějaký lymfom, co to je a taky, že mám spoustu příznaků tohoto onemocnění. Vzhledem k té zvětšené uzlině jsem chtěl, aby se provedla biopsie pro vyloučení/potvrzení této varianty.

To vše ale můj praktik nějakým pro mě záhadným způsobem ignoroval…

Karolína O.

     Je 4. listopadu  2016 a já sedím ve Vinohradské nemocnici, pavilon hematologie a čekám na kontrolu. Je to přesně dva roky, kdy jsem tu seděla a čekala na verdikt paní doktorky o tom, jak vážné to semnou je a co mě čeká.

Snažím se to vytěsnit a vůbec nemyslet na to těžké období, kterým jsem si musela já a moji blízcí se mnou projít. Vždycky, když jsem však v blízkosti Vinohradské nemocnice, všechny vzpomínky se mi vrátí.

Chvíli se mi chce brečet, chvíli jsem nervozní, někdy ty pocity vlastně ani nedokážu identifikovat, natož popsat, ale nakonec se usměju, jelikož si uvědomím, že jsem vítěz.

Směju se od ucha k uchu a děkuji za to, že jsem zase zdravá  a můžu si užívat každičké chvílé, ale né jako dřív, tentokrát si užívám každé chvíle doopravdy. Ano, díky tomu čím jsem si prošla, jsem si uvědomila spoustu důležitých věcí a změnila své priority. Nedokážu se změnit ze dne na den, ale snažím se na tom pracovat a mám z toho radost…

Laďka E.

 „Ve 28 letech mi byl po narození dcery Natálie diagnostikován Non-hodgkinův lymfom ve 4. stádiu.  V mém životě matky novorozené dcery Natálie a sedmiletého syna Lukáše nastal zásadní zvrat. Nastoupila jsem  léčbu na I. interní kliniku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, tehdy ještě k asistentu, dnes  již přednostu kliniky prof. MUDr. Marku Trněnému, CSc.

  Rok předtím jsem byla často nemocná, unavená. Po návratu z dovolené jsem si nahmatala na krku uzlinu, která nebolela.  Necítila jsem se dobře, proto jsem zašla v Kladně na ORL. Lékař mě zběžně vyšetřil a řekl, že to nic není… Bohužel uzlina se během měsíce zvětšila.

Shodou okolností jsem v časopise našla náhodou článek o onemocnění lymfatických uzlin – mé příznaky byly shodné s uváděnými (přechozená mononukleóza, únava, časté nachlazení, teplota).  Navštívila jsem tedy již podruhé po měsíci lékaře na ORL.

Řekla jsem mu, že se stále necítím dobře, jsem unavená a uzlina se zvětšuje a nebolí. Řekl mi, že to nic není (žádný odběr krve nic). Nedala jsem se a řekla jsem, že jsem v časopise našla článek právě o onemocnění lymfatických uzlin a mé příznaky jsou stejné, jaké uvádějí v článku.

Lékař na mě dost ostře vyjel, že toho v časopisech napíší a že MOC ČTU!!…

„Příběh nemoci a uzdravení“ – Kateřina Zlá

Po léčbě lymfomu jsem již více jak tři roky a ačkoli se mi zdravotně daří dobře, přesto nechci na dobu své nemoci nikdy zapomenout. Přinesla mi bohatou zkušenost do dalšího života a z nových poznání a procitnutí, které jsem díky nemoci zažila, čerpám dodnes a určitě budu čerpat i v životě budoucím.

O své zkušenosti se zvládání rakoviny jsem se rozhodla podělit se i s Vámi a bude-li někoho z Vás můj příběh jakkoli inspirovat, pak jen umocníte mé Díky za vše, co jsem v souvislosti se svým onemocněním mohla prožít.

DIAGNÓZA LYMFOM Diagnóza Non-Hodginův lymfom v pokročilém stádiu přišla v mých 38 letech. Měla jsem dítě ve školním věku, žila jsem sama, bez pomoci rodiny a v mém životě tehdy převažoval neklid, starosti, stresy, emoce a nekonečná štvanice za tím, abych nás uživila, udržela dům, auto, zahradu, práci… Příliš šťastný život to tehdy nebyl ani pro mne, ani pro mého syna.

V den, kdy mi lékařka sdělila mou diagnózu, jsem propadla strachu. Zoufalá a uplakaná jsem se okamžitě rozhodla osvobodit se od všeho, co mne tehdy zatěžovalo. Skončila jsem na den v práci, zrušila veškeré plány i zaplacenou dovolenou, doma si udělala vhodné podmínky pro marodění a syna vystěhovala k jeho tátovi, neznámo, co bude následovat …

Andrea 23 let

Můj příběh se začal psát v roce 2010, kdy mi bylo 21 let. Na začátku května jsem se jednoho dne vzbudila se zablokovaným krkem. Myslela jsem si, že je to asi po pěší túře, kterou jsem den předtím absolvovala a nevěnovala tomu velkou pozornost. Vzala jsem si nějaké léky a myslela si, že to bude druhý den dobré.

To jsem však již byla u obvodní lékařky, která mi krk prohmatávala a našla na pravé straně krku hodně zvětšenou uzlinu. Raději mě proto poslala na vyšetření, kde se zjistilo, že uzliny jsou i na druhé straně a na rentgenu mi naměřili paket uzlin na hrudníku velký 20x16cm.

Zajímavé:  Príznaky Covidu U Detí?

S neznalostí doktorské řeči jsem s těmito výsledky šla zpátky k obvodní lékařce, která přestala chvíli mluvit a později vyslovila něco, čemu jsem nerozuměla: „Vypadá to, že máte lymfom, musíte okamžitě do nemocnice, abychom jednu uzlinu poslali na histologii.“ Doporučila mi výborného doktora Na Homolce.

Od této chvíle probíhalo všechno hrozně rychle. S doktorem jsme se sešli, vysvětlil mi, že jde nejspíše o Hodgkinův lymfom neboli rakovinu lymfatických uzlin. Druhý den jsem prošla několik předoperačních vyšetření a lékaři na ORL měli za úkol tu velkou uzlinu na krku odebrat.

Měli v plánu to dělat v celkové narkóze, ale měli nějaký naléhavý případ a tak se mnou prodiskutovali možnost udělat tento zákrok lokálně. Nevěděla jsem, do čeho jdu a tak jsem samozřejmě souhlasila. Na tu hodinu a půl, co mi vypalovali tkáně, aby se mohli dostat hluboko pod uzlinu, příšerný pach, nikdy nezapomenu.

Zvládla jsem to a těšila se na pokoj, až budu spát a odpočívat. Byla jsem ráda, že to mám za sebou. Jenže to byl bohužel teprve začátek….

Andrey N. T. 27 let

Jednoho dne, bylo to v dubnu 2011, jsem si v zrcadle všiml, že kůže nad pravou klíční kostí není tak propadlá jako nad levou. Nic podezřelého jsem nenahmatal a tak jsem to nechal na nějakou dobu být.  Až když jsem tam po několika týdnech ucítil poměrně velké uzliny, zašel jsem k lékaři.

Obvodní lékař mě poslal na ultrazvuk, kde byl starší doktor v důchodovém věku. Po nálezu několika uzlin, kdy největší z nich měřila cca 2,5 cm, mě poslal domů s tím, abych přišel za půl roku znovu, v případě, že uzliny nezmizí. Bylo mi to sice divné, ale řekl jsem si, že je to nejspíš zkušený odborník a ví, co dělá.

Navíc o onemocněních jako lymfomy jsem nevěděl vůbec nic. Vlastně ani to, že existují. Další věc, které jsem si na sobě v té době všiml, byl úbytek váhy. Během jednoho měsíce jsem byl o 9 kilo lehčí. To jsem si ale spojoval s tím, že jsem tehdy (byl to přelom dubna a května) začal hodně sportovat, běhat a cvičit.

Vzhledem k tomu, že i předtím jsem byl hubený, mě to trochu zaskočilo a bylo to dost nepříjemné, protože jsem se už léta marně snažil přibrat. …

Klára 27 let

Koncem října 2012 jsem večer koukala na televizi, a protože jsem již pár dní cítila při polykání nepatrné zadrhnutí, začala jsem si sahat na krk. U klíční kosti jsem nahmatala menší bouli. Nedalo mi to a navštívila jsem praktickou lékařku. Ta nenahmatala nic, ale poslala mě na ORL. Tam mi doktorka nechala udělat SONO, které jakýsi útvar potvrdilo.

Lékař, který vyšetření provedl, mi řekl, že mi paní doktorka bude muset napsat doporučení na ORL do nemocnice v Motole. Jenže jsem se dočkala akorát doporučení kloktat Vincentkou. Bylo mi to divné, tak jsem se za lékařem vrátila, abych se ujistila, zda Vincentka bude stačit. Neměl čas. Řekl, že se za kolegyní zastaví.

Než jsem dorazila do práce, volala mi, že došlo k omylu a že se mám u ní zastavit pro to doporučení. …

Zdeněk 33 let

Bylo mi právě 30 let, když se zdálo, že je můj život právě na vrcholu. Dvě zaměstnání, studium na vysoké škole, první rok šťastného manželství a nakonec ten nejhezčí dárek, jaký si jen člověk může v životě přát – narození dcery Terezky. Následné prožití krásných Vánoc však vystřídalo nepříjemné vystřízlivění.

Podivná boule na krku, vánoční svátky po ambulancích, série vyšetření, hospitalizace. Můj život, všechny moje plány, budoucnost, to vše se najednou srazilo na pouhé dny a minuty, na jejichž konci stálo znění mé závěrečné diagnózy. Spousty cizích slov, ale některá přeci jen jasná, tumor, maligní, velkobunečný… “NHL, to asi nesouvisí s hokejem…

ne, je to rakovina lymfatického systému… ale Mario Lemieux se z toho dokázal výlečit a pak se vrátit k hokeji, i když je to rakovina…”, nacházím ihned na internetu přes mobilní telefon. “Cože, já mám rakovinu? To není možný! Copak jsem si už v životě neprožil dost? Nekouřím, celý život sportuju, snažím se žít zdravě a hlavně – mám přece rodinu a musím se o ni postarat!”.

V kritických situacích jsem zvyklý uvažovat rychle, ihned hledat řešení, nepanikaři …

Alena 56 let

Rozhodla jsem se podělit o můj příběh v boji s Hodgkinovým lymfomem, se kterým bojuji už 19 let, ale začnu od začátku.

Pamatuji si, že už v základní škole na prvním stupni si paní učitelka všimla, že mám bouli na boku na krku a řekla mi, abych to ukázala doma mamince.

Já jsem ale doma nic neřekla, a protože jsem mívala krk zakrytý vlasy tak si toho doma nikdy nikdo nevšiml a já to nikomu nikdy neřekla, nebrala jsem to jako něco vážného, byla jsem přece desetiletá holka. Tak jsem s tím žila, vdala se, měla dvě děti a pracovala.

V mých 39 letech jsem to jen tak náhodou ukázala kamarádce, která dělala sestřičku v nemocnici. Řekla mi, abych s tím šla a nechala si to odstranit, že by to mohl být lymfom. …

Jirka Minařík

„Sdílením svého příběhu chci pomoct a povzbudit ty, kterým do života zasáhnul Hočkin (odborně Hodgkinův lymfom). Pamatuji si živě ten podivný zmatek po tom, co jsem se dověděl diagnózu. Z lékařské latiny jsem jako student ekonomie a mezinárodních vztahů moudrý nebyl.

O to víc jsem se upínal k příběhům a informacím od úspěšně vyléčených lidí, které jsem četl na internetu a v brožurkách, nebo jsem je osobně vyslechnul. Proto s nadějí, že vám čtenářům dodám naději nebo dobrý tip, předkládám svůj příběh o léčení rakoviny.

Pro přehlednost je rozdělený do několika tematických částí.“

Začátek

Na jaře 2013, v mých 24 letech, jsem si na krku u klíční kosti nahmatal zvětšenou uzlinu. Říkal jsem si „To nic, asi dozvuk angíny z před dvou týdnů. Dostanu antibiotika a bude klid.“ Svědění očí jsem nepřikládal velký význam. Hubnutí a nespavosti také ne, protože jsem v té době byl studentem na plný úvazek. …

  • Petra K.
  • Stručně stav před nemocí (rodina, zaměstnání koníčky)
  • – ve stylu, pracovala jsem 5 let v IT firmně, s manželem jsme vychovávali 2 děti, jezdili jsme pravidelně každou zimu na lyže, apod.

Před nemocí jsem vedla zcela běžný rodinný život. Pracovat jsem začala již na vysoké škole a poté jsem pokračovala v různých firmách nejdříve čtyři roky jako tlumočník překladatel španělštiny, poté jako business analytik pro jednu velkou telekomunikační společnost.

Když nemoc propukla, byla jsem už pět let vdaná. Manžel ve svém volném čase působí jako trenér skoků do vody, tak jsme byli téměř každý den na plaveckém stadionu v Podolí. Snažila jsem se běžně sportovat a po porodu se vrátit do původní kondičky.

Zajímavé:  Novoroční předsevzetí 2018: Budu pečovat o své zdraví! – vše o zdraví

Kdy jste začala pozorovat první příznaky?…

Kristýna 20 let

V srpnu 2011 jsem se vrátila z prázdnin ve Švédsku, kde jsem byla s přítelem a jeho rodičema. Bydleli jsem u jeho sestry. Celé prázdiny jsem si naplno užívala. Prvního zíří jsem měla nastoupit na studium na nové škole a vůbec jsem si nemyslela, že za měsíc to bude úplně jiné. Zažiji něco co mi úplně změní život a nejenom mě, ale celé mojí rodině a všem v mém okolí.

Celé to začalo první víken v září po návratu z víkendového pobytu na chatě, kde se slavili 90. narozeniny prababičky Věrušky. Večer jsem si šla lehnout a už jsem začala pociťova mírné brnění v nohou a zjistila jsem, že mám nohy v okolí kotníků velmi natelké. Vůbec jsem si neuvědomovala, co by mohlo být příčinou. Na noc jsem si dala studené obklady a ráno jsem jela do školy v Příbrami. …

Hodgkinův lymfom: příznaky, léčba (Hodgkinova choroba)

Hodgkinův lymfom je maligní onemocnění, které má nejasnou etiologii a
patogenezi. Etiologie je příčina onemocnění a patogenezí chápeme
mechanismus rozvoje nemoci.

Postihuje převážně mladé lidi a představuje asi 30%
všech lymfomů ( druhá skupina lymfomů tvoří tzv.non-hodgkinské
lymfomy
, například mnohočetný myelom).

  • Biologické a klinické studie ukázaly, že existují dvě základní
    varianty tohoto onemocnění:
  • a) nodulární Hodgkinův lymfom s převahou lymfocytů
  • b) klasický Hodgkinův lymfom, který rozdělujeme na
    několik subtypů:
  • nodulárně sklerotický
  • smíšeně buněčný
  • bohatý na lymfocyty
  • chudý na lymfocyty

Na vzniku onemocnění se pravděpodobně podílí několik faktorů. Jedním
z nich je infekce člověka tzv. EBV ( virus
Ebsteina a Barrové), dále je to porušená imunitní
odpověď
a genetické vlivy.

Celá problematika ještě není dostatečně objasněna, ale zdá se, že
infekce virem EB vyvolá u geneticky predisponovaného jedince s vadnou
imunitní odpovědí onemocnění.

Nádor se vyskytuje ve všech věkových kategoriích, včetně dětského
věku. Nejčastěji bývá ve 2. – 3. dekádě života.
Celkově se incidence pohybuje v rozmezí 2,6-2,9 případů na 100 000
obyvatel. Muži onemocní častěji než ženy, a to v poměru 3:2. V Evropě
a v USA jsou dva vrcholy výskytu onemocnění, a to v 30. a v 60. roce
života.

Rizikové faktory Hodgkinovy choroby

Jsou neznámé, uvažovalo se o infekcích retroviry a EBV.

Prevence Hodgkinovy choroby

Není v současné době možná.

Přínaky a projevy Hodgkinovy choroby

Onemocnění v první řadě postihuje lymfatické uzliny (
mízní uzliny). Nejčastěji jsou postiženy lymfatické uzliny krční, okolo
aorty, v dutině hrudní a v podpaží.

Nádorem postižená uzlina je zvětšená, má setřelou strukturu. Maligní
klon buněk pravděpodobně vychází z B- buněk ( typ lymfocytů, druh bílé
krvinky).

Po postižení uzlin může postihovat i nelymfatické orgány a
kostí dřeň
.

Onemocnění často postihne skupinu lymfatických uzlin nejčastěji na
krku, potom se šíří do dalších uzlin lymfogenní cestou, dále
hematogenní cestou a posléze per kontinuitatem( tedy cestou mizních cév, pak
krevní cestou a nakonec přímým přenosem).

Nejčastějším příznakem je nebolestivé zvětšení
lymfatických uzlin na krku
.

Pokud dochází ke zvětšení uzlin
v dutině hrudní okolo plic, dochází ke vzniku kašle a
námahové dušnost ( po pohybu či jiné tělesné aktivitě
dochází k subjektivnímu pocitu dechové nedostatečnosti).

Analogicky při
zvětšení lymfatických uzlin v dutině břišní dochází ke zvýšení
břišního tlaku a k potížím v oblasti trávicí soustavy.

Může, ale nemusí být přítomna hepatosplenomegalie (
zvětšení jater a sleziny).

Celkové příznaky zahrnují teplotu ( je to tzv. teplota
Pel- Ebsteinova typu), dále hubnutí,
pocení, svědění kůže a
vzácněji bolest v oblasti postižených uzlin po požití
alkoholu.

V laboratorním vyšetření je vysoká sedimentace, vyšší
laktátdehydrogenáza, dále lymfocytopenie ( nedostatek
lymfocytů), anémie ( nedostatek červených krvinek) a
eozinofilie ( zvýšení počtu eozinofilních granulocytů,
což je typ bílé krvinky).

Pod mikroskopem nalézáme v nádoru charakteristický typ buněk. Jsou to
buňky Reedové- Sternbergovy ( říká sem jim také
zrcadlové buňky či buňky vzhledu sovích očí), které mají dvě
zrcadlově postavená jádra.

Dalším typem buněk, které jsou nalézány
v lymfomu, jsou Hodgkinovy buňky. Tyto dva typy buněk jsou
nádorové. V Hodgkinově lymfomu nacházíme celou řadu dalších buněk, ale
ty už nejsou nádorové.

Podle zastoupení a mikroskopické stavby rozlišujeme
již zmíněné varianty Hodgkinova lymfomu.

Nodulární Hodgkinův lymfom s převahou
lymfocytů ( starší označení je Hodgkinův paragranulom, další označení
je lymfocytární predominance Hodgkinovy choroby) je charakteristický tím,
že postižená uzlina má zcela nebo jen částečně setřelou strukturu,
která je nahrazena nodulárními ( tvar uzlu) nebo nodulárně- difúzními
infiltráty. Nacházíme zde tzv. lymfoidně histiocytární buňky, které
mají nepravidelné až laločnaté jádro, proto se jim také někdy říká
popcorn cells ( cell je angl. buňka). U tohoto typu lymfomu
chybí buňky Reedové-Sternbergovy. Naděje na uzdravení u tohoto typu
nádoru je velmi dobrá.

Klasický Hodgkinův lymfom a jeho
nodulárně sklerotická varianta je charakteristická
tím, že je na něm patrná nodularita, tj. různě velké uzly buněk, které
jsou obklopeny silnou vrstvou vaziva. U tohoto typu nádoru vídáme tzv.
lakunární buňky, které jsou pozůstatkem fixačního
artefaktu při přípravě preparátu nádoru.

Smíšeně buněčná varianta je zvláštní svou
buněčnou polymorfií ( nacházíme zde velké množství druhů buněk), a to
Reedové-Sternbergovy buňky, Hodgkinovy buňky, epiteloidní buňky,
eozinofilní a neutrofilní granulocyty, lymfocyty a plazmatické buňky.

Varianta bohatá a chudá na lymfocyty se liší,
jak už z názvu vyplývá, počtem tohoto typu bílých krvinek.

Léčba Hodgkinovy choroby

Strategie léčby závisí na stupni poškození, rozvoje, lokalizace
postižených lymfatických uzlin. V počátečních stádiích se využívá
radioterapie ( ozařování) všech hlavních skupin uzlin,
v nadbrániční lokalizaci tzv. plášťovým polem, u podbrániční
lokalizace pak polem obraceného písmene Y. Celková dávka je 35-40 Gy.

U složitějších případů se kombinuje chemoterapie (
dávají se 4 cykly chemoterapie) s radioterapií, aby se
zabránilo zpětnému vracení nemoci. U nejtěžších případů se
využívá 6-8 cyklů chemoterapie, která je pak doplněna radioterapií.
Nejčastěji se používá chemoterapie, která je zkombinovaná následovně:
COPP, ABVD, BEACOPP.

  1. COPP : cyklofosfamid, vinkristin, prokarbazin, prednizon
  2. ABVD: adriamycin, bleomycin, vinblastin, dakarbazin
  3. BEACOPP: bleomycin, etoposid, adriamycin, cyklofosfamid, vinkristin,
    prokarbazin, prednizon

Prognóza onemocnění je poměrně příznivá, avšak
závisí na stádiu, histologickém typu apod. Jednotlivé typy lymfomu mají
prognózu úplného uzdravení okolo 50-90%.

Jak si mohu pomoci sám

Hodgkinova chroba je onkologické onemocnění, a proto svépomoc
není možná.

Komplikace Hodgkinovy choroby

  • Poměrně dobrá prognóza Hodgkinova lymfomu je zhoršována
    komplikujícími faktory, které často vyplývají z nežádoucích účinků
    radioterapie a chemoterapie.
  • Při aplikaci radioterapie a chemoterapie se mohou vyskytnout v průběhu
    časového horizontu 15 let druhotné maligní nádory:
    karcinom prsu, karcinom štítné žlázy a krevní malignity:
    non-hodgkinské lymfomy, akutní myeloidní leukemie.
  • Další komplikace je poškození některých orgánů
    chemo- a radiotepaií: je to zejména poškození srdce, poškození pohlavních
    žláz, které se projeví ztrátou menstruace a neplodností, dále poškození
    plic po bleomycinu a nakonec poškození štítné žlázy.

Diskuse

Další názvy: Hodgkinova choroba, maligní lymfogranulom

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector