Lymfocytoza – Vše o zdraví

Co jsou lymfocyty?

Lymfocytoza - Vše o zdraví

  • Funkce
  • Lymfocyty jsou považovány za jeden z nejdůležitějších prvků patogeneze stavů imunodeficience, stejně jako mnoho alergických, onkologických, infekčních a autoimunitních onemocnění.
  • Absolutní lymfocytóza

V tomto případě hladina lymfocytů v krvi překračuje stanovenou rychlost. Lékaři poznamenávají, že v klinické praxi je často možné se setkat s leukemidovými reakcemi lymfatického typu. Jsou charakterizovány především skutečností, že celkový obraz krve je podobný akutní nebo chronické leukémii.

Mimochodem, leukemidní reakce jsou pozorovány hlavně u infekční mononukleóza. Je však třeba poznamenat, že v některých případech se vyskytují na pozadí onemocnění, jako je syfilis a tuberkulóza.

Lymfocytóza u dětí je obvykle diagnostikována během virové infekce a lymfocyty se liší v morfologické rozmanitosti. V pacientově krvi se tvoří obrovské množství atypických lymfocytů – jsou charakterizovány dysplazií jádra a zvýšením cytoplazmy a jejich vlastnosti obecně připomínají monocyty.

Lymfocytoza - Vše o zdraví

Možné onemocnění

Takže co může relativní lymfocytóza naznačovat? Za prvé, o některých infekčních chorobách: černý kašel, spalničky, kuřecí neštovice (to platí zejména u dětí), malárie, toxoplazmózy, hepatitidy, tuberkulózy a sekundárního syfilisu. Za druhé, o přecitlivělosti způsobené užíváním léků.

Za třetí, o všech druzích nemocí endokrinní systém (tyreotoxikóza, myxedém, ovariální hypofunkce, akromegalie, panhypopituitarismus). Konečně je relativní lymfocytóza často zaznamenána během prodlouženého hladování. Lymfocytoza - Vše o zdraví

Absolutní lymfopenie

Je charakterizována sníženou hladinou lymfocytů v krvi a je vyznačena především na pozadí akutních infekcí. Například snížených lymfocytů často naznačují přítomnost AIDS, stejně jako purulentní a septické procesy. Na chemo a radioterapie lidské tělo také reaguje snížením lymfocytů.

Terapie

Pokud má Váš lékař diagnostikovanou lymfocytózu, měla by léčba začít okamžitě. Je samozřejmé, že musíte nejprve uvést její příčinu, protože se zpravidla vyvíjí na pozadí jiné nemoci. S největší pravděpodobností budete muset projít všechny testy – to je nezbytné pro odstranění chyb. Doba trvání léčby je přímo závislá na stávající nemoci.

Lymfocytóza

Dobrý den, mám problémy s játry, kvůli kterým mi dělají pravidelně krevní obraz. Můj dotaz se ale týká jiného výsledku. Játra se mi dost zlepšují, ale před měsícem mi naměřili relativní Lymfocytózu 50,7%

a 33,33 G/l. Teď jsem byla 18.1 na dalším testu a naměřili mi 55,1% a 4,26 G/l – absolutní Lymfocytózu. Lékař mi řekl, že to nic není a že je to spojené s léčením jater. Jelikož se cítím dost unavená, ráda bych se zeptala i jiného lékaře, zda mám tedy čekat, zda se to zlepší nebo jít na nějaké další vyšetření.

Lymfocytoza - Vše o zdraví Odpovídá lékař: Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Praktický lékař Český Těšín

Dobrý den pani Mirko!Pro mě osobně je důležité, jestli došlo k celkovému zmnožení bílých krvinek a samozřejmě je lepší vědět, i jestli se jedná o neutrofily, lymfocyty atd. Pokud v celkovém krevním obraze k navýšení bílých krvinek nedošlo, tak bych v tom neviděla žádný problém, ale předám dotaz hematologovi, aby se Vám k tomu vyjádřil.S pozdravem!

Lymfocytoza - Vše o zdraví Odpovídá lékař: Specializace: Onkologie, Hematologie, Vnitřní lékařství Pracoviště: Interní, hematologická a onkologická klinika, FN Brno

Dobrý den paní Mirko, bohužel bez znalosti dalších výsledků se nemohu k Vašim výsledkům vyjádřit.

Vyšší či relativně vyšší hladina lymfocytů může být spojena s Vaším jaterním onemocněním, které může být taky spojeno s únavou apod.

Pokud jste situaci probrala s Vaším lékařem a říkal, že je vše v pořádku, určitě si nemusíte dělat starosti, pokud byste se však ani nadále necítila dobře, určitě navštivte Vašeho praktického lékaře,

přeji, at se brzy cítíte lépe, MH

Lymfedém

Dobrý den, byla sem na lymfatické masáži kvůli oteklému sedacímu svalu. Na internetu…

LYMFEDEM

DOBRÝ DEN,PROSÍM O RADU,V ROCE 2003 JSEM BYLA OPEROVÁNA PRO RAKOVINU DĚLOŽNÍHO…

Lymfedém

Dobrý den, po onko léčbě před 11 lety se mi vytvořil lymfedém břicha, podbřišku,…

Lymfedém

Dobrý den, mám dotaz ohledně lymfy. Mé mamce (71let) od května 2018 „teče“…

Lymfedem ??

Dobry den, pisu za jednu znamou z treti zeme. Jeji dcera (20 let) trpi otokem…

Lymfocity

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli vyšší lymfocity v krvi znamenají nějakou…

Lymfocytoza

Dobrý den, prosím Vás, byla mi diagnostikována lymfocytóza. co to pro mě znamená?…

Lymfocytóza a IVF

Dobrý den, chystám se podstoupit nativní IVF, kvůli chybějícím vejcovodům. věk…

Lymfocyty

Při odběru krve mne bylo zjištěné tyto hodnoty lymfocyty 0.407+; monocyty 0.151++;U_ph…

Lymfocyty

Dobry den, od zari lonskeho roku se mi hodnota lymfocytu zvysila z 41.5 na 54.7…

Lymfocyty

čo to znamená, keď sú lymfocyty 15,3

Bolest varlete

dobrý den, ještě k tomu předchozímu dotazu, který jsem vám psal ohledně bolavého…

Svědění ve zvukovodu

Dobrý den,chtěla bych se Optát je to tak půl rok co mě začali svědit uši hlavně…

Bolest kyčlí a beder

Dobrý den, je mi 31 let, cca 4 měsíce mě bolí v pravém kyčli a v bederní páteři…

Zlomenina kotníku

Dobrý den,chtěla bych se zeptat zlomila jsem si nohu v kotníku a utrhla vaz.Mám…

Alkohol a Ibalgin

Dobrý den, včera jsem vypil jedno pivo (500m, 4%) načež jsem si dal ibalgin…

Krvácení do mozku

Dobrý den, je možné, že se krvácení do mozku nezjistí na chirurgickém oddělení,…

Bolesti hýždí

Dobrý den! CCa 2 měsíce mě trápí ischias /zánět sedacího nervu/ na levé straně…

Sedimentace u dítěte

Před týdnem měl 3-letý syn teploty 40, jinak žádné příznaky nemoci. Po vysoké…

Rychlost lymfocytů v krvi dítěte / Domov a rodina

Lymfocytoza - Vše o zdraví Lymfocytoza - Vše o zdraví

Lymfocyty – stráže u brány zdraví

Lymfocyty jsou speciální krvinky, které se produkují v kostní dřeni. Jelikož hraniční stráže chrání mír a pořádek na hranicích státu, tak lymfocyty jsou strážcem zdraví lidského těla. Jejich úkolem je odolat bakteriím a virům. Lymfocyty mohou proniknout do každé tkáně těla, jako jsou skutečné látky.

Zajímavé:  Praktický Lékař : Časopis Pro Další Vzdělávání Lékařů?

Takže žádné cizí tělo nemůže uniknout z nich bez povšimnutí. Pokud je vše v pořádku se zdravím, pak je v řadě lymfocytů klidné – jejich úroveň je v normálním rozmezí. Pokud však člověk náhle podstoupí virový útok zvenčí nebo uvnitř, lymfocyty se začnou zbavovat, tj. Produkovat protilátky.

A v této době se jejich úroveň může měnit ve směru zvyšování i poklesu.

Jaká úroveň lymfocytů u dítěte je považována za normální

Hladina lymfocytů se měří jako procento z celkového počtu leukocytů. U dospělého zdravého člověka je poměrně stabilní a rovná se 20-37%, zatímco u dítěte se mění v závislosti na věku. Rozsah tohoto ukazatele se pohybuje od minima po maximum v prvních šesti letech života malého člověka. V této době se vytváří imunitní systém těla dítěte.

Rychlost lymfocytů v krvi dítěte:

Věk Rychlost lymfocytů (%)
1 den 12-36
1 měsíc 40-76
Půl roku 42-74
1 rok 38-72
4-6 let 26-60
6-10 let 30-58
12 let 24-54
13-15 let 22-50
17 26-35

Chcete-li zjistit, jaká je hladina lymfocytů, musíte předat kompletní krevní obraz. U indikátorů v normálním rozmezí není třeba se obávat. Pokud jsou však zvednuty nebo spuštěny, pak je třeba vyšetřit tělo.

Pokud je hladina lymfocytů nízká

Lymfopenie – tzv. Stav, ve kterém hladina lymfocytů v krvi klesá. To je důkaz, že imunitní systém je mimořádně řádný, což může být vyvoláno různými dědičnými nebo získanými nemocemi. Lymfopenie může být absolutní a relativní.

  • Absolutní lymfopenie naznačuje nedostatečnou imunitu, v níž jsou lymfocyty velice nedostatečné. Tento stav lze diagnostikovat u dětí v jakémkoli věku, dokonce i v prvních dnech po narození dítěte – v tomto případě je riziko úmrtí velmi vysoké. Lymfopenie se může vyvinout na pozadí chronického onemocnění jater, leukémie, střevní obstrukce, apendicitidy, pod vlivem radiace.
  • Relativní lymfopenie je častější. S ní se zdá, že počet lymfocytů je normální, ale ztrácí se na pozadí jiných buněk, leukocytů, které se zvětšují. Příčinou tohoto jevu mohou být různé zánětlivé procesy v těle.

Bez ohledu na mechanismus vývoje lymfopenie je to alarmující příznak, při kterém lze diagnostikovat následující nemoci:

  • HIV Onemocnění postihuje kostní dřeň a již není schopen produkovat požadovaný počet lymfocytů.
  • Zhoubné nádory. Myelom, lymfom, lymfosarkom – mohou se v kostní dřeni vytvořit lymfatické uzliny.
  • Miliární tuberkulóza, při níž jsou naraz postiženy některé orgány, které nemají vliv na snížení imunity.
  • Aplastická anémie, když kostní dřeň přestane produkovat krevní buňky v požadovaném množství.
  • Zánět plic a jiných zánětlivých onemocnění.
  • Intoxikace těla při užívání určitých léků.

Lymphopénie se často vyskytuje s malými nebo žádnými příznaky. Ovšem imunodeficitu lze předpokládat s problémy s kůží, ústní sliznicí a v případech, kdy se tonzily snížily nebo se zvýšily mízní uzliny. Extrémní bledost pokožky dítěte by měla rodiče upozorňovat.

Léčba a prevence lymfopenie

Vrozená lymfopenie se eliminuje transplantací kmenových buněk. Získaná – léčba onemocnění, které ji způsobilo.

Pokud jde o prevenci, není možné předpovědět vrozený nedostatek lymfocytů. V ostatních případech může být jejich hladina sledována správnou vyváženou výživou. Zejména dieta dítěte by neměla být nedostatečná v bílkovinných potravinách. Kromě toho je třeba od raného dětství pracovat na posílení imunity dítěte.

Je-li hladina lymfocytů zvýšena

Stav, při kterém je hladina lymfocytů nedostatečně vysoká, se nazývá lymfocytóza.Nejčastěji postihuje děti ve věku od 2 do 6 let. Lymfocytóza může doprovázet různé virové a infekční onemocnění nebo může být způsobena maligními procesy v těle. Co může způsobit lymfocytózu:

  • Jakákoliv virová, parazitická, bakteriální infekce. Úroveň lymfocytů se zvyšuje s chřipkou, neštovicemi, zarděnkou, černým kašlem, spalničkami, šarlami, mononukleózou, ARD, ARVI.
  • Alergická onemocnění, jako je bronchiální astma.
  • Příjem léků s předávkováním.
  • Toxické otravy.

Forma vývoje lymfocytózy na pozadí onemocnění se nazývá reaktivní. Bohužel existuje ještě jedna – maligní, když zvýšení počtu lymfocytů je samovolně se rozvíjející onemocnění, například chronická leukémie. Kromě toho může počet leukocytů vzrůst v důsledku emočního nadměrného zatížení, beriberi nebo nadměrného cvičení.

Léčba a prevence lymfocytózy

Každá z příčin lymfocytózy je odlišná míra ohrožení, od malých až po smrtící. Jeho symptomy nejsou vyslovovány: charakterizují základní onemocnění, které ovlivňuje imunitní systém. Na základě toho je vypracován plán léčby.To znamená, že úkolem lékaře je určit základní onemocnění, proti které se vyvinula lymfocytóza.

Prevence zahrnuje vše, co může posílit imunitní systém tak, aby fyzický a emocionální vývoj dítěte probíhal hladce.

Úroveň lymfocytů u dítěte: připomínka pro rodiče

Aby nebyla choroba překvapena, aby diagnóza byla co nejpřesnější, léčba je adekvátní a prognóza je příznivá, je nutné dodržovat jednoduchá pravidla:

  • Pravidelně věnujte krevní analýzu. U kojenců se doporučuje užívat to jednou za tři měsíce. U dětí od roku staršího a staršího – každých šest měsíců. Jestliže analýza ukazuje zvýšenou nebo sníženou hladinu lymfocytů – je to důvod, proč se okamžitě poradí s lékařem.
  • Neomezujte se na konzultace s terapeutem. Je vhodné kontaktovat onkologa a hematologa.
  • Nezapomeňte na další diagnostické metody – ultrazvuk vnitřních orgánů, MRI, rentgenografii.

Čím je vyšetření pravidelnější a úplnější, tím vyšší je pravděpodobnost záchvatu vážné nemoci v počáteční fázi. A v žádném případě se nedopravujte sama.

Příčiny, symptomy a léčba vysokých lymfocytů (lymfocytóza) / Lékařství

Mezi běžné příčiny vysokého počtu lymfocytů patří infekce, autoimunitní poruchy, které způsobují chronický zánět a rakovinu lymfatického systému nebo krve..

Mezi některá specifická onemocnění patří vaskulitida, černý kašel, virové infekce, tuberkulóza, mononukleóza, HIV / AIDS, mnohočetný myelom, infekce cytomegalovirem, chronická lymfocytární leukémie a akutní lymfocytární leukémie.

Zajímavé:  Stárnutí a potíže se zažíváním – vše o zdraví

Vaskulitida

Vaskulitida nebo arteritida je, když se krevní cévy zapálí a někdy způsobí změny ve stěnách, jako je zúžení, zjizvení, zesílení nebo zeslabení. Zatímco některé typy vaskulitidy jsou akutní a trvají jen krátce, jiné jsou chronické a dlouhodobé.

Těžké případy nastanou, když je blokován průtok krve do orgánů a tkání, které jsou zásobovány postiženými cévami. V těchto případech může způsobit poškození tkání a orgánů a v některých případech i smrt.

I když se vaskulitida může stát komukoliv, někteří mají vyšší riziko rozvoje určitých typů této choroby. Existují třídy vaskulitidy, které nevyžadují léčbu, jiné vyžadují prodloužené užívání léků.

Černý kašel nebo chřipka

Jak černý kašel, tak chřipka jsou respirační onemocnění, která mohou zvýšit počet lymfocytů. Černý kašel je těžký kašel doprovázený křečovitým hlukem.

Kašel léky obvykle nepomáhají vyléčit černý kašel, takže léčba, která je navrhována, může zahrnovat antibiotika na předpis. Tomuto onemocnění lze předejít očkováním.

Chřipka může způsobit respirační poruchy, horečku a únavu. V některých extrémních případech může být smrtící. Obvyklá léčba je odpočinek a zvýšení příjmu tekutin, ale v některých případech je nutný předpis antivirotik.

Akutní lymfocytární leukémie

Akutní lymfocytární leukémie je rakovina kostní dřeně (houbovité tkáni nalezené v kostech, kde tělo vytváří krvinky) a krve.

Toto onemocnění je považováno za „akutní“, protože produkuje nezralé krvinky a postupuje rychle. Kromě vysokého počtu lymfocytů patří mezi další příznaky oteklé lymfatické uzliny, které vedou k hrudkám, horečce, krvácení z nosu, častým infekcím, bolesti kostí a krvácejícím dásním..

To je nejčastěji diagnostikovaná rakovina u dětí a ve většině případů vede léčba k silné šanci na vyléčení.

Chronická lymfocytární leukémie

Podobně jako u akutní lymfocytární leukémie je chronická lymfocytární leukémie rakovinou kostní dřeně a krve..

Je znám jako chronický, protože postupuje pomaleji než většina jiných variant leukémie. Slovo „lymfocytární“ u chronické lymfocytární leukémie označuje lymfocyty bílé krvinky, které ovlivňují toto onemocnění.

Typické symptomy zahrnují ztrátu hmotnosti, bezbolestné zvětšení lymfatických uzlin, únavu a časté infekce.

Toto onemocnění nejčastěji postihuje starší dospělé a léčba je schopna dosáhnout kontroly.

Mononukleóza

Mononukleóza, nebo opice pro krátký, je známý jako “líbání nemoc” protože to může být rozšířeno nebo přenášené přes kontakt s slinami; i když to může také zahrnovat kašel, kýchání, sdílení šálku nebo nádobí.

Navzdory tomu to není tak infekční jako jiné nemoci, které zahrnují nachlazení. Je častější u dospívajících a mladých dospělých. Děti málokdy zažijí mnoho symptomů této nemoci, což je vede k tomu, že jsou bez povšimnutí.

Nejlepší léčba je adekvátní příjem tekutin a odpočinek. Je důležité věnovat pozornost příznakům, jako je zvětšení sleziny, aby se zabránilo komplikacím.

Cytomegalovirus

Cytomegalovirus je poměrně běžný a může postihnout většinu lidí, protože se šíří tělními tekutinami, jako je mateřské mléko, moč, sliny, sperma a krev. Ačkoli infekce bude trvat celý život, lidé mají zřídka příznaky nebo jsou postiženi.

Existuje však zvýšené riziko onemocnění nemocných, kteří mají oslabený imunitní systém nebo těhotné ženy.

I když neexistuje žádný lék, existují léky pro osoby se slabým imunitním systémem, stejně jako pro novorozence.

HIV / AIDS

AIDS je chronický a život ohrožující stav, který je výsledkem HIV (virus lidské imunodeficience)..

HIV poškozuje imunitní systém, a proto je pro vaše tělo obtížnější bojovat s nemocí.

Je pohlavně přenosný, ale může být také rozšířen během těhotenství, porodu a kojení nebo při kontaktu s infikovanou krví..

Ačkoli pro tuto chorobu neexistuje žádný lék, může trvat mnoho let, než HIV způsobí AIDS. Také, tam jsou léky, které mohou oddálit jeho vzhled.

Některé léky významně pomohly v rozvinutých zemích, nicméně HIV zůstává obrovským problémem v některých částech Asie a Afriky a na Haiti.

Mnohočetný myelom

Mnohočetný myelom je forma rakoviny, která ovlivňuje plazmatické buňky. Jedná se o typ bílých krvinek, který se nachází v kostní dřeni a je zodpovědný za produkci protilátek proti infekcím.

U lidí s mnohočetným myelomem se skupina těchto buněk stává rakovinnou, množí se a zvyšuje plazmatické hladiny na neobvykle vysoké hladiny.

To zase vede k vyšší úrovni abnormálních proteinů, jako jsou protilátky, které produkují plazmatické buňky.

Někteří lidé zpočátku nezažijí symptomy, zatímco jiní mohou pociťovat změnu v červených krvinkách, ledvinách, imunitním systému nebo počtu kostí. Existují léky, které pomáhají kontrolovat nemoc.

Jiné příčiny

Hepatitida je zánět jater a může mít příznaky, které zahrnují otok nebo bolest břicha, únavu a zežloutnutí očí a kůže. Může být léčena léky na předpis, změnami životního stylu a chirurgického zákroku.

Mezi další virové infekce patří rubeola, virus herpes simplex (lépe známý jako opary a neštovice), adenoviry, příušnice, mj..

Crohnova choroba je autoimunitní onemocnění, které způsobuje, že se gastrointestinální trakt stává chronickým zánětem. Mezi další příznaky patří ztráta hmotnosti, průjem a bolest břicha.

  • Léčebné možnosti jsou někdy komplikované a mohou zahrnovat kombinaci léků na předpis a volně prodejných léků, potravinovou terapii a / nebo operaci.
  • Další bakteriální infekce jsou: toxoplazmóza, brucelóza nebo otrava některými látkami, jako je olovo nebo benzen; metabolické poruchy, jako je diabetická nebo uremická acidóza.
  • Další akutní příčiny jsou: septický šok, akutní srdeční selhání, chirurgický zákrok, drogová závislost a transfúze.
  • Další chronické příčiny jsou: kouření, extrakce sleziny (splenektomie), autoimunitní onemocnění a chronický zánět a ulcerózní kolitida.

Příznaky

Obvykle člověk, který má vysoký počet lymfocytů, nemá žádné fyzické příznaky. To znamená, že o tomto problému se možná nikdy nevíte, pokud není krevní test proveden z jiného důvodu.

Příznaky, které se vyskytnou, závisí na příčině. Některé mohou zahrnovat: přítomnost jedné nebo druhé infekce, oteklé lymfatické uzliny, zánět sleziny a jater, náhlé snížení nebo zvýšení tělesné teploty, horečku, celkové vyčerpání, nevolnost, zácpu, průjem, zvracení, zvětšení mandlí, mimo jiné.

Zajímavé:  Dětská Mozková Obrna Priznaky?

Léčba

Vhodnou léčbu pro konkrétní zdravotní situaci může poradit pouze lékař. Důležitou roli hraje diagnóza a léčba základní příčiny a onemocnění.

  1. Poté, co lékař provede komplexní diagnostiku a v závislosti na výsledcích, může být předepsán protizánětlivý lék, antibiotika a antivirotika s úmyslem dosáhnout normalizace hladin lymfocytů.
  2. Obecně platí, že když se objeví nádory, vede to k označení operací chemoterapie nebo transplantace kostní dřeně.
  3. Základní principy prevence jsou kvalifikovaný a zdravý životní styl.

Přírodní léčby

První a nejdůležitější je rozlišit, zda je to benigní problém (reaktivní na infekci, obvykle virový) nebo maligní. V každém případě může být s lékařem zváženo následující:

Dieta

  • Jedna z nejdůležitějších základů zdraví je ve stravě a v tomto případě je nezbytné začít kvalitní dietu s hlubokým hojením.
  • Musí být odstraněny všechny produkty, které brání, narušují nebo mění funkce imunitního a nervového systému; a zahrnují potraviny, které pomáhají.
  • Potraviny, které musí být z potravy zlikvidovány, jsou všechny cukry a bílé nebo rafinované mouky, kravské mléko a jeho deriváty; a smažené maso.
  • Měla by být zahájena purifikační dieta, kde základní spotřebou je zelenina, semena, celá zrna a ovoce.

Musíte pít dostatek vody (dva litry denně). Doporučuje se užívat produkty a potraviny, které tělo vyživují. Také konzumovat potraviny, které podporují účinné odstranění toxinů a škodlivých činitelů. Mohou to být spirulina, pyl, mateří kašička, len, česnek, cibule.

Snižte napětí a napětí

Snižování stresu a napětí je také nezbytné, protože to způsobuje značné opotřebení, stejně jako nerovnováhu a únavu imunitního systému..

Doporučujeme aktivity, které pomáhají a stimulují emocionální rovnováhu, a tak ulehčují potlačené emoce, které vytvářejí velké vnitřní napětí.

Praxe jógy, plavání, tai chi, ki-gong, gymnastika, mimo jiné, jsou aktivity, které pomáhají uvolnit obecné systémy těla a usnadnit jeho řádné fungování..

Alternativní terapie

Pomáhají prosazovat harmonii a zdraví v těle tlakovou masáží nebo stimulací určitých částí těla. Akupunktura, bioenergetika, reflexní masáž a některé léky mohou výrazně účinněji podporovat tělesné funkce.

Praxe filozofie života je nezbytná pro plné uzdravení, nejen pro tělo, ale pro mysl.

Rizika vysokopočetné monoklonální lymfocytózy

Zdá se, že pacienti s monoklonálními lymfocyty s vysokým počtem B-buněk (LMB) jsou vystaveni zvýšenému riziku nehematologické rakoviny..

V letech 1999 až 2009 vědci identifikovali všechny jedince s vysokým počtem LMB na klinice Mayo; a srovnávali nehematologické míry rakoviny u pacientů s chronickou lymfocytární leukémií, klinickými kontrolními pacienty a kontrolami průtokové cytometrie.

S průměrnou dobou sledování 4,6 let se u 13% lidí s monoklonálními lymfocyty s vysokým počtem B-buněk vyvinula nehematologická rakovina.

Tato zjištění dále posilují teorii, že vysoký počet LMB má odlišný klinický fenotyp navzdory nízkému riziku progrese chronické lymfocytární leukémie..

Odkazy

  1. Nidhi Nangia (2016). Co znamená zvýšení počtu lymfocytů. Jeden způsob, jak. Zdroj: onehowto.com.
  2. Zaměstnanci kliniky Mayo (2015). Zvýšený počet lymfocytů. Mayo nadace pro lékařské vzdělání a výzkum. Zdroj: mayoclinic.org.
  3. Nejlepší online pracovníci MD (2016). Léčba lymfocytózy. Nejlepší online MD. Zdroj: bestonlinemd.com.
  4. Tým Symptomsys (2016). Symptom & Léčba. Zdroj: symptomy.com.
  5. Lourdes Briz (2015). Monoklonální lymfocytóza s vysokým počtem buněk. Poradce pro léčbu rakoviny. Citováno z: cancertherapyadvisor.com.

Co je to atypická lymfocytóza?

Atypická lymfocytóza nastává, když lymfocyty, specifické typy bílých krvinek, reagují na expozici antigenu. Lymfocyty se často stávají atypickými v reakci na infekci bakteriemi nebo virem. Mohou se také stát atypickými z velké invaze jiných antigenů, jako jsou alergeny nebo houby.

Lymfocytóza je termín používaný k popisu zvýšení bílých krvinek, zejména lymfocytů. Každý typ bílých krvinek má jinou roli v pomáhání imunitnímu systému bojovat s antigeny. Lymfocyty T buněk spouštějí produkci protilátek. Lymfocyty B buněk detekují přítomnost antigenů a jako odpověď stimulují další bílé krvinky.

Zatímco problémy, jako je rakovina nebo pohlavně přenosná onemocnění, způsobují nárůst bílých krvinek, nejsou obvykle zodpovědné za vytváření atypické lymfocytózy. Ke zvýšení lymfocytů dochází přímo jako reakce na expozici antigenu v těle. Termín je jen dalším způsobem, jak popsat normální funkce imunitního systému.

Atypická lymfocytóza je nejčastěji připisována virovým a bakteriálním onemocněním. Může to být také důsledek některých typů autoimunitních poruch. Imunizace, reakce na léky a ozařování nebo chemoterapie mohou také způsobit atypické zvýšení lymfocytů.

U člověka v jakémkoli věku se může vyvinout atypická lymfocytóza, ale existují i ​​lidé, kteří jsou citlivější než jiní. Děti do dvou let nemají rozvinutý imunitní systém. Dospělí s onemocněním pojivové tkáně nebo jiným oslabeným imunitním systémem mohou mít nárůst atypických lymfocytů. U pacientů s akutní nebo chronickou leukémií může také dojít ke zvýšení atypických lymfocytů.

K určení přítomnosti atypické lymfocytózy provádějí lékaři standardní krevní testy. Počet lymfocytů ve vzorku by měl být zvýšen. Jakmile je zjištěno zvýšení, provede se nátěr periferní krve. Na skleněnou podložní sklíčko se natře kapka krve. Vzorek se suší, obarví barvivem a potom znovu vysuší. Atypické lymfocyty zbarví tmavší modrou než normální lymfocyty.

Léčba atypické lymfocytózy se bude lišit. Správná léčba bude záviset na příčině zvýšení lymfocytů. Pokud jsou příčinou základní podmínky, musí být léčeny. V případě běžných příčin, například virových nebo bakteriálních invazí, mohou antibiotika pomoci snížit počet buněk na normální úroveň.

Léky na předpis jsou vysoce účinnou běžnou léčbou, ale jsou pouze jednou částí léčebného plánu. Užitečné mohou být také vitamínové doplňky, zejména vitaminy B a C. Vitamíny mohou napomoci úsilí imunitního systému. Další možností je pěstování zdravých potravin.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector