Máte potíže s pohybem? Myslete na kurkumu! – vše o zdraví

Máte potíže s pohybem? Myslete na kurkumu! – vše o zdraví Zdroj: Profimedia.cz

Kurkuma je oblíbená v kuchyni, coby součást doplňků stravy, ale i v potravinářském průmyslu jako barvivo. Zatímco bývá často opěvovaná coby superpotravina se spoustou zdraví prospěšných účinků, její potenciální negativní a nežádoucí účinky bývají opomíjeny.

Ač se kurkuma neboli indický šafrán používá zejména pro přípravu asijských pokrmů, setkal se s ní snad už i každý Evropan. Jde o koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého, které obsahuje asi 5 % éterického oleje (jednou z jeho hlavních složek je žluté barvivo kurkumin).

Pozitivní účinky na zdraví nepotvrzeny

Kromě ostře žluté barvy, která kurkumu odlišuje od jiných druhů koření, je známá i pro léčivé účinky, které jí jsou připisovány. Jde například o podporu normálního trávení, normální činnosti jater či kardiovaskulárního systému nebo protizánětlivé účinky.

Zatímco výše zmíněné blahodárné účinky kurkumy (s výjimkou jejího vlivu na normální stav kloubů, nikoliv však prevence artritidy, s níž bývá občas spojována) zatím nebyly Evropskou komisí potvrzeny, její potenciálně rizikové účinky již zmínila.

„Komise opakovaně upozorňovala na kontaminaci kurkumy a dalších typů barviv a koření aflatoxiny (toxiny plísně působící onemocnění jater a tedy i žloutenku toxického, nikoliv infekčního původu) a takzvanými sudánskými barvivy a doporučuje častější kontroly,“ uvedla pro Euro.

cz lékařka Kateřina Cajthamlová.

Čtěte: Část margarínů škodí zdraví, shodují se odborníci. Doporučují spíše máslo

Máte potíže s pohybem? Myslete na kurkumu! – vše o zdraví

Nežádoucí účiny, žloutenka

Právě s podezřením na souvislost mezi užíváním doplňků stravy s kurkumou a vznikem žloutenky se nedávno potýkali v Itálii. U asi 20 pacientů se žloutenkou bylo konstatováno dosud nepotvrzené podezření, že za nemocí stojí právě kurkuma ve zmíněných doplňcích stravy.

Kurkuma by přitom potenciálně mohla vést ke vzniku žloutenky jak kvůli případné přítomnosti plísní, tak jejímu vlivu na játra, který dosud není zcela přesně znám.

„Kurkuma, respektive kurkuminy v rozumném množství pozitivně ovlivňují jaterní funkce. Není však vyloučeno, že jejich nadměrný a neuvážený příjem může vést například ke vzniku autoimunitní hepatitidy,“ vysvětlila pro web Euro.

cz nutriční terapeutka Gabriela Mádrová s tím, že dalším možným negativním důsledkem požívání kurkumy může být fakt, že snižuje účinky řady léků, například antibiotik nebo léků na ředění krve.

„Zde tedy vidíte, že ze „superpotraviny“ se hned může stát potravina, která se pro řadu lidí stane potravinou, kterou musí ve svém jídelníčku omezit,“ doplnila na adresu kurkumy odbornice.

Klíčový je původ

Stejně jako u celé řady dalších importovaných komodit, jako jsou například datle, oříšky či fíky, je ale i u kurkumy zásadní její původ a skladování.

Právě tyto aspekty významně ovlivňují kvalitu výrobku, který se dostane ke konečnému spotřebiteli.

V této souvislosti již například v letech 2016 a 2017 Evropská komise vydávala občasné zákazy importů některých typů kurkumy z Indie a Thajska.

Čtěte: Proteinová revoluce? Finové vyrobili jídlo, které využívá solární energii a oxid uhličitý

Máte potíže s pohybem? Myslete na kurkumu! – vše o zdraví

Na to, aby spotřebitelé výrobky včetně kurkumy vybírali pečlivě a spíše než na cenu hleděli na jejich původ, apeluje i farmaceut Richard Pflegler.

Ten se výzkumu i konzumaci kurkumy, respektive kurkuminů, věnuje deset let a žádné negativní účinky vyjma suché pokožky na sobě nepozoruje. Zdůrazňuje však, že dává velký pozor na výběr produktů podle původu. To ale není jen problém kurkumy.

„Třeba koupit si fíky nebo oříšky z Afriky se rovná téměř sebevraždě,“ doplnil pro Euro.cz Pflegler s tím, že pokud budou lidé vybírat výrobky pečlivě, riziko by jim hrozit nemělo.

Skrytá plíseň

Jestliže se však spotřebitelé rozhodnou nakupovat například v zahraničních e-shopech nebo pouličních stáncích, kde si nemohou být původem suroviny jisti, mohou se vystavit riziku, že ve výsledném produktu budou ve vyšším množství přítomné biologické toxiny – aflatoxiny.

Čtěte: Nenápadná a výživná potravina budoucnosti. Obyčejné žaludy

Máte potíže s pohybem? Myslete na kurkumu! – vše o zdraví

„Na vzhledu produktu se to nemusí projevit, byla-li plíseň rozemleta do koření – ale jde to analýzami vzorků produktu,“ dodala pro Euro.

cz Cajthamlová s tím, že právě například vyšší dávka mykotoxinů v potravině může vést až k toxické žloutence.

Upozornila také, že dalším a větším nebezpečím aflatoxinů je v případě, že se jim člověk vystavuje dlouhodobě nebo často, riziko vlivu na vznik rakoviny.

S doplňky raději opatrně

Ať už tedy kurkuma či další produkty mají titul „superpotravina“ oprávněně či jde spíše o marketingový tah, důležité je připomenout, že ani ta nejlepší potravina není všelékem či snad zázrakem. Důležité je dbát nejen na původ, ale i vyváženost složek jídelníčku a v ideálním případě se spíše než na doplňky stravy spoléhat na živiny z čerstvého jídla.

Dále čtěte:

Hlídáte si cholesterol? Možná zbytečně. Škodit mohou spíše léky, které ho snižují

Revoluce z vládní pekárny: stát rozmělní definici kváskového chleba

Máte potíže s pohybem? Myslete na kurkumu! – vše o zdraví

Změna na etiketách: z řeckého jogurtu bude koncentrovaný mléčný výrobek

Lepek není jed. Může ochránit před cukrovkou i dalšími chorobami

Rádi žvýkáte? Můžete si zadělat na vředy i nadváhu

Masem a mléčnými výrobky proti infarktu. Kardiologové překvapili novou studií

Příznaky a léčba úpalu a úžehu

Znáte to, vydáte se na dovolenou do vlhkých tropů, nebo na jih kde je slunce dlouho na obzoru a vy na to nejste zdaleka připravení, jak jste si mysleli. Vysoké teploty a žár slunečních paprsků vás doslova rozpouští. K tomu abyste v takových podmínkách dostali úpal stačí jen vysoké teploty. K úpalu totiž nepotřebujete přímé slunce, stačí pořádné horko.

Kvůli vysokým teplotám dojde k přehřátí organismu a vy po celém dni tušíte, že jste horko podcenili. Tělo vám hlásí, že je přehřáté a že se celý den nemohlo dostatečně ochlazovat pocením. Jeho termoregulace selhala.

Ještě k tomu jste málo pili a proto se tělo nedokázalo dostatečně chránit pocením, tedy produkcí dostatečného množství potu, aby se ochladilo.

Máte potíže s pohybem? Myslete na kurkumu! – vše o zdraví Za úžeh viňte slunce

Když je slunce na vrcholu sil a vám už poslední dochází a nevzali jste si ani pokrývku hlavy, měli byste zpozornit. Celým dnem v horku a na přímém slunci si totiž koledujete o pořádný problém – úžeh.

Často jej provází velká únava, spálení pokožky na odhalených částech těla, ale i na hlavě, kterou jste si po celý den nechránili.

I když vám velké horko zrovna nepomáhá věřte, že za úžeh mohou hlavně sluneční paprsky. 

Máte potíže s pohybem? Myslete na kurkumu! – vše o zdraví Příznaky úpalu vs. úžehu

  • Když jde o úpal – projevuje se nevolností, pocitem na zvracení, bolestí hlavy, zrychleným tepem, křečemi, celkovou malátností, únavou a zvýšenou teplotou. V extrémních případech teplota vašeho těla překročí i 40 °C a můžete ztrácet i vědomí. Pokud se s takovými stavy setkáte, na nic nečekejte a dopravte postiženého k lékaři.
  • Když jde o úžeh – přehřáli jste si na slunci doslova mozek. Příznaky jsou dost podobné jako při úpalu s tím rozdílem, že se příznaky mohou objevit se zpožděním i několika hodin třeba až v noci. Doprovodným jevem bývá spálená kůže od slunce.

Máte potíže s pohybem? Myslete na kurkumu! – vše o zdraví První pomoc při úpalu

  • Pro začátek snižte teplotu postiženého. Přesuňte ho do stínu nebo do chladné místnosti, kde ho pohodlně usaďte a nejlépe mu podložte nohy. Vyvarujte se ale neúměrně chladným místům s klimatizací a prostorám, kde je průvan, postižený by se v nich mohl dostat do šokového stavu. 
  • Zbavte ho přebytečných oděvů, které by mohly bránit v ochlazení. 
  • Pomůže i studená sprcha nebo kbelík se studenou vodu na nohy. 
  • Dobrým pomocníkem je i mokrý ručník na čelo. 
  • Po ochlazení připravte postiženému vlažný nápoj s minerály. Nejlepší jsou iontové nápoje, minerální vody nebo slazený čaj. Minerály a glukózu doplní i rehydratační roztok, který připravíte smícháním prášku s 200 ml pitné vody. Za žádných okolností postiženému nepodávejte příliš studené nápoje a nenuťte ho pít velké množství tekutiny naráz. Postačí doplňovat deficit po drobných doušcích.

Máte potíže s pohybem? Myslete na kurkumu! – vše o zdraví Vysoká teplota vede i k synkopě

Pokud jdou na dotyčného mdloby, může se dostat až do bezvědomí, neboli synkopy z horka. V tomto případě je nutné jednat rychle a bezodkladně zavolat odbornou pomoc nebo zajistit převoz k lékaři. Při mdlobách nejlépe zachytíme při pádu postiženého a ihned mu zvedáme dolní končetiny.

Pokud ani mluvení a poplácání na tvář dotyčného neprobere, uložte jej do stabilizované polohy a před příjezdem pomoci kontrolujte jeho životní funkce, tedy dýchání a srdeční činnost pacienta. Při zástavě je nutná okamžitá první pomoc pro obnovení základních funkcí.

Začněte neodkladně s umělým dýcháním a masáží srdce.

Máte potíže s pohybem? Myslete na kurkumu! – vše o zdraví První pomoc při úžehu

Úžeh je vlastně úpal na druhou. Nejenže se jeho fyzické důsledky projeví bolestmi hlavy, slabostí, zvracením a malátností až později, ale jeho sílu pocítíte i na své spálené kůži. Úžeh proto ošetřujte podobně jako s úpal.

Zajímavé:  Alergie Na Bleší Kousnutí Pes?

Ale připravte si speciální přípravky, které zklidní a zchladí spálenou kůži pomocí kyseliny pantothenové neboli panthenolu. Ten pokožku hydratuje a podporuje hojení kůže. Postiženému také podávejte dostatečné množství vlažných tekutin.

 

Ani s jedním ze stavů, kdy nás spalující letní paprsky nenechají vydechnout, není o co stát. Ve horku je nutné za všech okolností dbát na dostatečný přísun tekutin a ochranu před slunečním zářením, ať už ve formě opalovacích krémů nebo pokrývky hlavy. Pamatujte ale, že:

  • úpal je z přehřátí,
  • úžeh je z přímého slunce.

Vše pro opalování Panthenol na spálenou kůži

Zamyšlení nad receptem s kurkumou

Máte potíže s pohybem? Myslete na kurkumu! – vše o zdraví

Kurkuma (též žlutý kořen) bývá od pradávna používána jakožto koření, ale i na bolest a uvolnění napětí. Nejdůležitější účinná substance žlutého kořene je kurkumin, který působí pozitivně na zánětlivé procesy a podporuje pohyblivost kloubů. A to je klíčový bod této úvahy o receptu s kurkumou.

Zánět

Zánět lze chápat jako obrannou, nápravnou reakci organismu, zánětem se chce tělo svým vlastním způsobem s podstatou problému vypořádat. Máte tedy působit proti zánětu? Máte odejmout organismu nástroj k nápravě?

Stane se to vždycky, když použijete léčivo s tzv. protizánětlivým účinkem. Zánět ustoupí nebo se zmírní, dotyčnému se uleví a je s výsledkem spokojen, žel, k vyléčení nedojde, ba naopak problém často přechází do chronického stavu s nutností ono léčivo proti zánětu užívat opakovaně.

Úvaha

Nejprve má přijít úvaha a rozbor situace s cílem vysvětlit, co patologického se v těle děje a proč obranný mechanismus těla rozvíjí zánět. Zjištěné patologické faktory musejí přestat působit. To je klíčový moment veškerého léčebného procesu.

A pokud je tato podmínka splněna, pak lze rozvíjet takovou aktivitu, třeba pomocí potravních doplňků, která má tělu pomáhat, usnadňovat obrannému systému boj s podstatou, která nutí obranu k rozvinutí zánětu.

Do receptu na klouby

  • Z popsaného důvodu patří kurkuma do receptu „na klouby“ a přidal bych vitaminy ze skupiny B, dále vitamin C, E, betakaroten a stopový prvek selen. A dovedu si za splnění výše uvedených podmínek představit
  • –       zlepšení kloubní funkce (pohyblivost),
  • –       snížení bolestivosti kloubů,
  • –       ústup zánětů.

Antioxidanty

Kurkuma působí v lidském těle také jako antioxidant, jímž jsou neutralizovány takzvané volné radikály (agresívní kyslíkové molekuly). Působnost kurkumy je zesílena antioxidanty vitaminem C a selenem. Vitaminy B1, B6 a B12 v kombinaci s kyselinou listovou mírní bolesti kloubů.

A co revma?

Název revma se používá pro početná onemocnění, jež postihují především klouby, obklopující měkké části a pojivovou tkáň. Slovo pochází z řečtiny: rheo – plynu, teču.

Popisuje táhlou, plynulou nebo trhavou bolest střídavé síly v orgánech pohybu, ovlivňovanou nepřízní počasí, nemocemi z prochlazení a nedostatkem stopových prvků.

Často jde o proces autoimunitní, kdy lze imunitní systém považovat za poplašený: V důsledku působícího patogenu si tvoří protilátky, které ale místo toho, aby tělo chránily, obracejí svou pozornost na vlastní, výše jmenované tkáně a ničí je jako domnělého protivníka. Jeho obranná funkce je tedy zmatená a sebedestruktivní. Tady je problém mnohem složitější a podstatu, proč obranný systém funguje sebedestruktivně, by měl odhalit imunolog a revmatolog.

Žel, jak praxe ukazuje, není tato otázka řešena – a přímo se zahájí silná protizánětlivá a imunosupresivní léčba s jasným cílem nemoc zastavit, s myšlenkou předejít nenávratnému poškození kloubu…

V těchto akutních případech nemá kurkuma šanci situaci zlepšit. Pokud jsem výše hovořil o rozboru a úvaze, pak v tomto případě je absolutní nutností protizánětlivou léčbu použít. Musí nastat totální změna života na všech rovinách (tělo, duše, duch), není zbytí. Obranný systém je zmatený, útočí na tkáně vlastního těla.

Pokud zmíněná totální změna života nenastane, pak lze pozorovat, že imunosupresi nelze vysadit, protože při vysazení hned dochází ke zhoršení patologického procesu, a tak potlačující terapie trvá dlouhé měsíce, ne-li roky. Žel, tato léčba s sebou přináší mnohé vedlejší projevy, a vlastně se vytvoří nemoc jiná.

Fáze klidu

A také v tom případě, kdy imunosuprese zapůsobila pozitivně a nemoc zastavila, nelze mluvit o vyléčení. Lékaři hovoří o fázi remise. To znamená, že lze stále očekávat nové vzplanutí nemoci.

Po ukončení imunosuprese léčba nekončí, ba naopak teprve začíná. Je třeba uskutečnit v těle, na duši a na duchu mnoho změn, musí začít nový život, to staré se již nesmí opakovat. A tehdy může opět přijít na řadu recept s kurkumou.

Artritida a artróza

Nejčastějšími kloubními onemocněními jsou artritida a artróza. Při artritidě se jedná o zánětlivé onemocnění, téma bylo popsáno výše a při artróze jde o projev opotřebení, resp. degenerace.

Tato situace je také hodně složitá; jakmile se dostanou buňky do stavu degenerativního, zakrňují, chybí jim výživa, nefungují normálně. Tehdy může opět pomáhat kurkuma, ale kromě toho musí nastat mnoho dalších změn, které jsem výše vyjádřil slovy totální změna na všech rovinách.

Ani v tomto případě se léčení neposune k lepšímu bez eliminace působnosti faktorů, které brzdí život buněk, a ony pak degenerují.

Myslím si, že každý člověk ví nejlépe sám, co dělal nebo stále dělá v životě špatně, a je na něm, jestli s tím dokáže přestat. Nemoc se neptá, proč to nedokáže.

Začal jsem psát o receptu, který obsahuje kurkumu, ale je vidět, že to není prioritně o kurkumě nebo jakémkoliv léčivu. Je to o pochopení vlastní nemoci a fungování vlastního těla.

Povzbuzení

A na závěr bych chtěl napsat povzbudivá slova:

Tělo má za každých okolností schopnost regenerace, je třeba mu dát šanci, být trpělivý a věřit v uzdravení.

Jak prodloužit zdraví kloubů a sportovat bez bolesti

Klouby jsou velmi důležitou součástí našeho těla, právě ony zaručují jeho pohyblivost. Zároveň jsou ale často zdrojem potíží a bolesti, která nás přivádí do ordinace lékaře.

Víte, že každý pátý pacient do ní přichází právě kvůli bolestem kloubů? Ty navíc často trápí i lidi daleko před dosažením seniorského věku. Pozor by si měli dávat hlavně aktivní sportovci, jejichž klouby jsou více namáhány.

V tomto článku si shrneme základní tipy na to, jak zachovat funkčnost a zdraví kloubů po co nejdelší dobu.  Klíčem je prevence a doplňky stravy určené na klouby. Proč řešit bolest, když jí lze v mnoha případech předejít?

Hlavice kostí našich kloubů jsou pokryty chrupavkou, tuhou, ale zároveň pružnou pojivovou tkání s dobrou schopností vyrovnávat otřesy, kterým musí klouby odolávat, kdykoliv se hýbeme. Chrupavka se ale s přibývajícím věkem ztenčuje a ztrácí svou pružnost.

Klouby tím pádem nejsou tak dobře chráněné, rychleji se opotřebují, a s tím je spojená i jejich bolest. Asi nás nepřekvapí, že nejdřív se problémy projeví u nejvíce zatěžovaných kloubů, tedy kolen a kyčlí. Záleží ale také na životním stylu každého z nás.

Pokud se pravidelně věnujete tenisu, musíte si dávat pozor na případnou bolest loktů, vášniví běžci zase často trpí bolestí kotníků.

Sport ano, ale ten správný druh

Řešením ani prevencí bolesti kloubů ale rozhodně není přestat se hýbat, právě naopak. Nepoužívané klouby mohou zatuhnout, což také může vést k bolesti. Ideální je vybrat sport, který koresponduje s naší kondicí a než začneme sportovat, vždy se důkladně rozcvičit.

Ke kloubům je šetrné například plavání, při kterém máme páteř v přirozené poloze a uleví se i kolenům. Další variantou je běh, je ale důležité myslet na správnou obuv a techniku. Pokud s běháním začínáte, nesnažte se hned uběhnout maraton, pomalé navyšování vzdálenosti je klíčem k úspěchu. A když vás trápí nadváha, zvolte ten vůbec nejpřirozenější pohyb – chůzi.

Klouby budou ještě méně zatíženy, pokud při delších procházkách zapojíme hole na takzvaný nordic walking.

Zdravý životní styl pomáhá celému tělu, klouby nevyjímaje

Přílišná zátěž je něco, co naše klouby nesnášejí příliš dobře. Je proto důležité hlídat si tělesnou hmotnost, zařadit do svého životního stylu vyváženou stravu a pravidelný pohyb.

Pokud máte sedavé zaměstnání nebo naopak v práci jen stojíte, zkuste nesetrvávat příliš dlouho v jedné poloze, projděte se a protáhněte se, kdykoliv máte tu možnost. Pomůže i posilování středu těla pomocí pilates nebo jógy.

Noste pohodlnou obuv, vaše kolena i záda vám poděkují.

Prevence předchází bolesti v budoucnosti

Zásadní je začít se o klouby starat dřív, než začnou bolet. Pamatujte, že prevence je klíčem a kloubní doplňky byste si měli dopřávat i pokud vás právě žádná bolest netrápí.

„Prevence hraje při bolesti kloubů zásadní roli. Stále se setkáváme s mýtem, že doplňky stravy určené na klouby by měli brát pouze senioři nebo osoby s pokročilou artrózou, ale ve skutečnosti je mnohem snazší problémům s klouby předcházet než je pak léčit,“ říká MUDr. Jakub Holešovský, lékař z nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově.  

Zajímavé:  Účinky Medu Na Zdraví?

Pečujte o své klouby s pomocí přírody

Výborných výsledků u lidí s problémy s klouby dosahují doplňky stravy určené na podporu zdraví kloubů s obsahem kurkumy, respektive kurkuminu. Řadou studií byl prokázán efekt kurkuminu v protekci kloubních chrupavek, kde komplexním působením snižuje tvorbu volných kyslíkových radikálů. Kurkumin má také silný antioxidační a protizánětlivý účinek.

Kurkumin je ideální volbou pro sportovce a vyznavače zdravého životního stylu. Je přírodní, nemá žádné známé nežádoucí účinky na gastrointestinální trakt. Pomáhá udržet naše klouby zdravé a pomáhá i při ztuhlosti kloubů, které trápí lidi s artritidou nebo revmatem.

„Kurkumin je jedním z nejsilnějších a nejslibnějších přírodních přípravků v boji proti zánětu, což potvrzuje více než 5 600 publikovaných farmakologických studií.

Má pozitivní efekt u pacientů s artrózou nebo revmatoidní artritidou, ale pomáhá i při tlumení bolesti a zpomalení průběhu onemocnění, protože chrání chrupavku a zpomaluje její opotřebení,“ říká MUDr.

Jakub Holešovský, lékař z nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově. 

Doplněk stravy Flexofytol® • Foto EWOPHARMA spol

Ideálním přípravkem obsahujícím kurkumu je například doplněk stravy Flexofytol®.   Flexofytol® obsahuje kurkumu zpracovanou unikátním způsobem, který zaručuje až 2700krát větší vstřebatelnost než u přírodního prášku kurkumy. Tu tak tělo dokáže lépe vstřebat a taky maximálně využít její příznivé účinky. Flexofytol® obsahuje bio-optimalizovaný extrakt kurkumy standardizovaný na 42 mg kurkuminu. Pokud je bylinný extrakt standardizovaný, máte jistotu, že v každé tabletě nebo kapsli je stejné množství aktivní látky. To je zárukou kvality a očekávaného přínosu výrobku.
Doplněk stravy Flexofytol® byl úspěšně otestován lékaři na oddělení Ortopedie a traumatologie v Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov. Tým lékařů pod vedením primáře Jiřího Beznosky sledoval užívání doplňku stravy Flexofytol® 30 uživateli ve věku 45–65 let trpícími artrózou kloubů.
Hodnocení intenzity bolesti se v průběhu studie zlepšilo v průměru o 50 % u všech uživatelů. Současně u uživatelů došlo i ke zlepšení jejich hodnocení pohyblivosti a kvality života.
Flexofytol® je nyní k dostání v limitované edici 1+1.
Zastoupení v ČR: Ewopharma spol. s.r.o
Více na Flexofytol.

Zdroj ZDE

Zdraví

  • Před 41 minutamiRakovina prostaty je zákeřné onemocnění. Její nepříjemnou vlastností je to, že v první fázi je zcela asymptomatická. To znamená, že se nijak neprojevuje. Obvykle tuto nemoc odhalíme pozdě nebo náhodně. Zde jsou základní preventivní doporučení, která můžete vyzkoušet, abyste rakovině prostaty unikli.
  • Před 1 hodinouSe zvídavými otázkami na téma sexu přijde dřív nebo později každé dítě. Někteří rodiče mohou být choulostivým tématem poněkud nepříjemně zaskočeni a neví, jak na všetečné dětské dotazy reagovat. Jen pravdivé odpovědi, samozřejmě adekvátně věku dítěte, mohou přispět ke zdravému vztahu k sexualitě a spokojenému intimnímu životu v dospělosti. Řada rodičů si proto klade otázku nejen jak, ale také kdy je ta vhodná doba na rozhovor o sexu.
  • Před 2 hodinamiKdo by nemiloval jahody! Receptů s tímto voňavým červeným pokladem ze zahrádky není nikdy dost. Přidejte je tentokrát do žemlovky namísto jablek a uvidíte, že doma vám za tuhle dobrotu utrhají ruce.
  • Před 4 hodinamiNení problém se nechat omámit marketingem různých jogurtů. Žádný div, chladicí boxy v obchodech jsou přeplněné rozmanitými jogurty zajímavých příchutí. Samozřejmostí je, že obal láká na vyšší podíl vápníku, ovocné složky a jiných látek, které jsou prospěšné pro zdraví.
  • Před 5 hodinamiPřirozené posilovače nálady jsou žádané. Dobrou náladu lze přirozeně posílit zdravou stravou, což vede i k lepší výkonnosti v práci. Některé potraviny a nápoje by určitě neměly být v jídelníčku opomíjeny. Působí proti stresu, volným radikálům, zlepšují paměť.
  • Před 5 hodinamiJedná se o celkem častý, a přitom dosud málo probádaný problém. Pro osoby, které trpí tímto syndromem, to není nebezpečné, ale dokáže jim to značně znepříjemnit život.
  • Před 6 hodinamiO tom, že kvalitní spánek má pro náš organismus velmi důležitou roli, není pochyb. Mnohé odborné studie již několikrát prokázaly, že nejen dlouhodobý nedostatek spánku, ale také spánek nekvalitní má vliv nejen na naši náladu či výkon, ale rovněž na naše zdraví.
  • Před 6 hodinamiNepotřebuji ani pana Greye, ani bičík s pouty. Mně stačí moje máma, abych pochopila, že rafinované týrání může jít ruku v ruce s láskou. Vždyť co jiného než týrání je nařídit šestnáctileté dceři návrat z diskotéky před desátou? Anebo vypoklonkovat zarostlého týpka v dlouhém koženém kabátě z dívčího pokoje? Z mého pokoje!
  • Před 7 hodinamiNe nadarmo se říká: „Ve zdravém těle, zdravý duch.“ Sedět na gauči a koukat na Netflix je out. Trendy je naopak sport a pohyb, a tak si je dopřávejte plnými doušky. Třeba právě s námi. Od května se můžete každý měsíc těšit na cvičící výzvu. Společně se zaměříme na posílení problematických partií, oblíbené kardio cvičení i strečink, který je alfou a omegou zdravého těla.
  • Před 7 hodinamiKurkuma neboli indický šafrán je koření, které se svou chutí i vůní až nápadně podobá známějšímu a populárnějšímu kari. Kurkuma jde tím pádem stranou, což je velká škoda, protože toho umí mnoho.
  • Před 8 hodinamiŘapíkatý celer je oblíbený především v USA, kde se konzumuje téměř denně. Vliv celeru na lidské zdraví se nedá popřít a měl by být nedílnou součástí každého jídelníčku.
  • Před 9 hodinamiMalý dezert k odpolední kávě nepředstavuje velký problém, ale závislost na cukru se musí řešit co nejdříve. Je totiž stejně závažná jako ta na nikotinu nebo tvrdých drogách. A odvykání bolí.
  • Před 9 hodinamiSpousta lidí si neumí bez kávy představit den. Je to rituál, životabudič, odměna za dobře odvedenou práci. Kombinace s mlékem jí ale neprospívá a maří pozitivní účinky samotné kávy.
  • Před 9 hodinamiPříležitost k oslavě se vždycky najde a jedna taková na vás čeká i dnes. Právě na třetího května totiž připadá Den Slunce. Ptáte se, čím mu vzdát hold? Přece novým outfitem v zářivých barvách!
  • Před 9 hodinamiNezávazně randit a chodit s někým, s kým si dovedete představit společnou budoucnost, se od sebe zásadně liší. Co dělají ženy, jen když opravdu milují? A jak se chovají muži k ženám, se kterými to myslí vážně?
  • Před 9 hodinamiPřestala stačit svým dvěma holčičkám. To byl impuls, aby čtenářka Šárka začala se svou váhou něco dělat. Jak se jí daří hubnout ze 116 kil? Jaký má jídelníček, jak sportuje, a čím občas zhřeší?
  • Před 9 hodinamiV pondělí 3. května večer nastane třetí lunární čtvrť v excentrickém Vodnáři, tedy Měsíc vytvoří kvadraturu s pohodovým a přírodu milujícím Sluncem v Býku. Z hlediska astrologie je to symbolická křižovatka, na které se „něco“ uzavře, a taky se ujasní směr změn, které umožní víc volnosti a přitom neohrozí zdraví.
  • Před 9 hodinamiKdo někdy bydlel na vysokoškolských kolejích nebo v podobném ubytovacím zařízení, vaření z mikrovlnky zná pravděpodobně velmi dobře. I když dnes máte možná k dispozici perfektně vybavenou kuchyň, jednoduchá příprava i úspora času přijdou vhod vždycky. Jak využít mikrovlnku?
  • Před 9 hodinamiNekonečná energie, nevyčerpatelný životní elán, nezastavitelný smích a neuvěřitelný smysl pro humor. To je Jiřina Bohdalová, jedna z nejoblíbenějších českých hereček. Dáma, která snad umí zastavit čas. Dnes je jí rovných 90 let a tohle jsou její slavné polibky!
  • Před 9 hodinamiČeskou kuchyni miluju, když ale nechci k večeři pořád točit jen knedlíky s vajíčkem a vege koprovku, málokdy mám hotovo za 15 minut. Proto ve chvíli, kdy na vaření není moc času, volím raději inspiraci z Asie. Tyhle nudle s mletým masem a krémovou kokosovou omáčkou máte totiž hotové za čtvrt hodinky! A snědené jsou ještě rychleji.
  • Před 9 hodinamiCyklistika je u nás velmi oblíbeným sportem, a tak je nejvyšší čas na první jarní kilometry. Někdo honí vzdálenost, někdo zajímavé cíle a někdo si u toho všeho také potrpí na módu. Přinášíme stylovou výbavu v nej barvách i designu od českých i zahraničních značek.
  • Před 9 hodinamiKdybyste si mohli říct, jaký by měl být váš dům, co byste architektům zadali? Mladá rodina měla jasno – chtěli světlý a vzdušný prostor, který by byl praktický a příjemný, ale také co nejméně náročný na údržbu.
  • Před 9 hodinamiVšechny tušíme, že po padesátce už naše postava nebude mít tvar přesýpacích hodin. Do určité míry je to nevyhnutelné, protože tuk se v našem těle začíná ukládat jinak. Ale i tak má smysl s touhle přírodní daností bojovat, a to jak kvůli vzhledu, tak kvůli zdraví.
  • Před 9 hodinamiLékem na stres, duševní nepohodu i úbytek energie může být pravidelná práce na zahrádce. Vyplývá to ze studie Londýnské zahradnické společnosti a univerzit v Sheffieldu a Virginii. Podle vědců má zahradničení na tělo obdobné účinky jako pravidelný sport.
  • Před 13 hodinamiPartnera může pronásledovat pocit, že ho kvůli práci, kamarádkám, nebo zájmové činnosti odsouváte na vedlejší kolej. Pod průhlednými záminkami tedy začne usilovat o vaši pozornost a zkusí vás přibrzdit. Jeho šance jsou prozatím mizivé, ale nevzdá se. Jelikož bude ve střehu, raději mu na rovinu povězte, když potkáte bývalou lásku. Někdo vás spolu uvidí, za tepla mu to vyzvoní a bude zle…
  • Před 14 hodinamiVypěstujte si bylinky, které by v žádné domácnosti neměly chybět, protože hezky vypadají, a navíc mají využití v kuchyni i jako podpora zdraví.
  • Před 19 hodinamiVirulence definuje schopnost mikrobu proniknout do těla a vyvolat onemocnění. Virulenci určitých bakterií dokáže zmírnit mléčný nápoj, který je dostupný v každé prodejně potravin. Pusťte kefír do jídelníčků.
  • Před 22 hodinamiMalé děti a senioři tráví nejvíce času doma, a tak není divu, že se jim právě tam nejčastěji něco přihodí. Přitom se tomu dá zabránit!
  • Před 22 hodinamiPálení žáhy nebo kyselý reflux patří mezi časté trávicí obtíže, ale jsou také nejčastějšími důvody pro poškození zubů. Už z toho důvodu je vhodné zohlednit jídelníček, aby bylo trávení v pořádku. Když už na reflux dojde, je dobré si ulevit bez použití drahých léků plných chemikálií.
  • Před 22 hodinamiOnemocnění ledvin se netýká pouze člověka. Mohou jím trpět i naši mazlíčci, zejména kočky. Bohužel jsou tato onemocnění běžná. Jejich výskyt je primárně způsoben nevhodnými stravovacími návyky.
  • Před 22 hodinamiPro správnou hormonální funkci v těle je potřebné dodržovat dietu. Jedině ta nám zajistí správné fungování štítné žlázy. Zjistěte, jaké potraviny obsahují dostatek jódu a podporují tak její funkčnost.
  • Před 22 hodinamiOtek prstů nebo rukou je většinou obvyklý jev, který neznačí žádné onemocnění a do pár dní sám zmizí. Zjistěte, kdy je ale dobré mít se na pozoru, protože se naopak jedná o příznak vážnější choroby.
  • Před 22 hodinamiVěk člověka ovlivňuje stav těla, schopnost hubnutí a tím i jeho zdraví. Ačkoliv spousta lidí bojuje se svou váhou po celý život, vědci přišli na to, po jakém roce věku už lidé skutečně nemohou zhubnout.
  • Před 23 hodinamiNěkteří mohou mít stolici několikrát denně, jiní s tím mají naopak nemalé problémy. Mnoho z nás se proto zajímá, zda je jejich frekvence normální, nebo by měli vyhledat rad odborníka.
  • Před 23 hodinamiPéče o žaludek se rozhodně vyplácí, můžete tak předejít celé řadě trávicích obtíží. A jak jinak lze udržet zdraví žaludku nežli správnou životosprávou. Inspirujte se přírodními produkty, které mohou dokonce eliminovat škodlivý Helicobacter pylori.
  • Před 1 dnemJátra patří mezi velmi důležité orgány. Když přestanou správně fungovat, je to zlé.
  • Před 1 dnemTo, že někdo zapáchá, nemusí být jen důsledek nedostatečné hygieny. Zdrojem zápachu je obvykle podpaždí, ústa nebo nohy. Navzdory tomu, že se denně sprchujete, nemůžete se tohoto zápachu zbavit – a překrýt ho deodoranty, antiperspiranty nebo jinými vůněmi je velmi těžké. Jak se zbavit nepříjemného zápachu? Možná pomůže odhalit jeho příčiny. Zde jsou ty nejčastější.
  • Před 1 dnemKustovnice čínská se pěstovala již v 7. století především kvůli šťavnatým plodům, které se tehdy i teď konzumují jako ovoce. V lidovém léčitelství se používala také jako tonikum. Vědecké studie dokázaly, že plody obsahují 18 druhů aminokyselin. To z této méně známé rostliny dělá superpotravinu.
  • Před 1 dnemOcet je levný a také velmi univerzální. Již naše babičky ocet používaly při vaření, při každodenním úklidu nebo třeba jako balzám na vlasy.
  • Před 1 dnemLéto klepe na dveře. S teplým počasím se snad rozvolní i vládní opatření, kvůli kterým jsme již nějaký ten pátek doma. Pravděpodobně i vy se nemůžete dočkat venkovního posezení s přáteli a vychutnávání si letních drinků.
  • Před 1 dnemNáš jídelníček má veliký vliv na naše zdraví, máme tedy v rukou nástroj, jak předcházet různým chorobám, civilizačním onemocněním apod. Výběr potravin by nám tedy neměl být lhostejný, bohužel se dnes ale spousta potravin zdravě jen tváří, přitom zas tak zdravé nejsou.
  • Před 1 dnemMnoho žen ve středním a vyšším věku trápí celulitida a otoky dolních končetin. Bohužel se často nejedná pouze o problém estetický, ale rovněž zdravotní.
  • Před 1 dnemStudený máj, v stodole ráj! Chladno a večerní mlhy v máji, úrodu ovoce dají… Jak naši předkové už předem věděli, jestli bude úroda, a odkud lidové pranostiky pocházejí?
  • Před 1 dnemVe věku 89 let zemřela oscarová herečka Olympia Dukakisová. Smutnou informaci na sociálních sítích oznámil její bratr Apollo. Konkrétní příčinu úmrtí neuvedl, poznamenal ale, že Olympii dlouhodobě selhávalo zdraví.
  • Před 1 dnemČtyři typy a devět podkategorií. Věděli jste, že existuje tolik různých struktur vlasů? Správná péče se odvíjí od znalosti vašeho typu. A tady je manuál, jak to zjistit.
  • Před 1 dnemAčkoliv znamenají pro každého něco jiného, hodí se vždycky. Aby vám štěstí neproklouzlo mezi prsty, pořiďte si stylovou pojistku. Šperky se známou symbolikou v podobě podkov, čtyřlístků i andělíčků míří i mezi hlavní letní trendy.
  • Před 1 dnemBolí to, ale jelikož nevěrného partnera milujete, odpustíte mu. Máte strach, že se prohřešku vůči věrnosti dopustí opakovaně? Ve střehu buďte hlavně tehdy, pokud jeho chování nemá žádnou souvislost s vaším vztahem.
  • Před 1 dnemZ dcery vévodkyně Kate a prince Williama je velká holka. Princezně Charlotte je dnes rovných 6 let. Podívejte se, jak z malinkého miminka pomalu roste krásná slečna. Tohle je šest let života její královské Výsosti princezny Charlotty Elizabeth Diany z Cambridge.
  • Před 1 dnemSpolu s jarem přichází na řadu svěží a lehká jídla se zeleninou. Jedním z nich je toto krémové rizoto s hráškem a pórkem, které máte hotové do půl hodiny. Posypte jej nakonec parmazánem, pažitkou a zakápněte citrónovou šťávou. Chuť je naprosto dokonalá.
  • Před 1 dnemPrávě nastává složitější, zato hodně důležitá etapa vašeho milostného vztahu. Správně tušíte, že vám připraví nejedno překvapení. Za všech okolností se však snažte mít na paměti, že pochopení pro partnerovy slabosti a omlouvání jeho lajdáctví jsou dvě zcela rozdílné věci. Bude totiž podvědomě zkoušet, co všechno si může dovolit.
  • Před 1 dnemJádra plodů ořešáku královského patří mezi jedny z nejstarších potravin, které lidé konzumovali patrně už v mladší době kamenné.
  • Před 1 dnemJiž mnoho let pejskaři čím dál tím více krmí tzv. BARFem (Bone and Raw Food) neboli syrovou potravou. Chovatelé často věří, že syrová potrava je pro jejich miláčky to nejpřirozenější a blíží se jejich původní potravě z přírody. Krmit BARFem ale může mít mnohá úskalí, a než ho začnete u svého pejska praktikovat, je dobré vědět pár důležitých věcí. Špatně zvolená syrová potrava totiž může pejskovi jeho zdraví i poškodit.
  • Před 1 dnemKručí vám v žaludku po dvou kouskách čokolády? Tak to je běžné. Ovšem faktem je i to, že člověk si klidně může jídlo i špatně vybírat.
  • Před 1 dnemKrevní oběh zajišťuje přísun kyslíku do končetin, mozku a vnitřních orgánů. Proto je nezbytné, abychom jej udržovali v dobré kondici. Které potraviny vám pomohou rozproudit krev?
  • Před 1 dnemModerní doba je plná skvělých vymožeností, které nám usnadňují život. Jenže i zde platí, že každá mince má dvě strany.
  • Před 1 dnemKaždý rok se v republice narodí až tři tisíce dětí s vrozenými vadami způsobenými konzumací alkoholu matek v těhotenství. Tři stovky z nich si pak bojují se závažnými poruchami nervového systému či poruchou růstu. Na tato rizika chce upozornit také kampaň Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni (ZČU).
  • Před 2 dnyNěkteré ženy mohou mít díky technologiím plodnosti děti v rekordně vysokém věku, je zcela jiné ve stejném věku otěhotnět přirozeně. Pokud je vám 40, je šance na početí drasticky snížena.
  • Před 2 dnyPojem klíště ve většině lidí probudí hrůzu, a to hned ze dvou důvodu. Po psychické stránce z toho, že pocit, že po vás něco leze, a navíc vám ještě začne vysávat životodárnou tekutinu. Tento pocit prostě není moc příjemný.
  • Před 2 dnyZatímco mladší žáci do školy v průběhu posledního roku alespoň občas chodili, ti starší v lavicích strávili sotva pár týdnů. Podle psychologů se právě na teenagerech mohou následky pandemie a sociální izolace odrazit mnohem více než na menších dětech.
  • Před 2 dnyZdá se vám, že jste přes den unavení a místo toho, abyste neměli problém s výdejem energie, raději byste spali? Možná máte málo odpočinku, ale může se také stát, že jste si to pouze vsugerovali. Deník The Daily Mirror upozorňuje na lehký způsob, jak to zjistit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector