Metformin a empagliflozin – vše o zdraví

Poradna

Datum vložení dotazu: 12.02.2019

Ptá se: ruzena

Dotaz

Beru léky Jardiance 10 mg a Metformin 1000 mg večer a stále je hodnota cukru 13. Růžena

dodatečně poskytnuté informace:

K lékum pícham inzulin Apidra 3x 16 j. večer Toujeo 42 j. Je mi 69 let a cukrovku mám 12 let.

Odpověď

Milá Růženo, Vaše zpráva nekončí žádným otazníkem, tak tedy budu hádat, na co se vlastně ptáte. Kdybyste o sobě řekla více podrobností, určitě by byla odpověď přesnější. Předpokládám tedy, že užíváte zmíněné léky a nejste spokojená s tím, jak málo vám hodnota glykémie poklesla.

Diabetes 2. typu je bohužel pokračující onemocnění. Pokud něco zásadního ve svém životním stylu nezměníte, spíše se postupně zhoršuje a je potřeba přidávat další léky, případně nasadit inzulín.

Samo od sebe se to upravuje málokdy. Záleží tedy na tom, v jakém stádiu onemocnění vám byly léky nasazeny.

Pokud vám bude postupně ubývat schopnost produkovat inzulín, je dost pravděpodobné, že vám současná kombinace nevystačí.

Ve většině případů má ale pacient stále rezervu v tom, jak by mohl upravit svůj dietní a pohybový režim. Především je vhodné omezit celkový kalorický příjem. Jíst tedy méně zejména tučných jídel a omezit také sacharidové složky potravy, jako jsou chléb, pečivo, brambory, rýže apod. To samo o sobě může fungovat lépe než přidávání dalších léků.

Měla byste se pokusit si sestavit vzorový jídelníček a vědět, kolik kilokalorií a také kolik sacharidů vaše strava obsahuje. Dietní či edukační sestra by vám v tom měla pomoci. Mohla byste se ale také podívat do příslušných tabulek, které by vám měl dát k dispozici váš diabetolog.

Máte-li nadváhu, měla byste se pokusit držet dietu s asi 150 g sacharidů a maximálně 1 800 kcal, možná i trochu méně, pokud byste to vydržela. Po určité době by vám velmi pravděpodobně glykémie poklesly i při současné léčbě.

Velmi pomůže, když si budete měřit glykémie. Pokud výchozí hodnota bude vysoká, třeba těch vašich 13 mmol/l a vy se k tomu ještě najíte, rozhodně vám glykémie stoupne ještě více. Bylo by tedy lepší, kdybyste počkala, až vám glykémie více klesne a pak teprve jíst.

Jinak bych vám ale už nyní doporučoval zvýšit dávku metforminu, třeba na 2x denně 1000 mg.

Pokud to asi po 14 dnech nebude postačovat, bude skutečně vhodné přidat další lék. Pokud možno by totiž vaše ranní glykémie měly být do 6 – 7 mmol/l. Máte-li nadváhu, mohly by se přidat ještě nějaké tablety. Pokud ale obézní nejste, možná bude opravdu nutné zahájit léčbu malou dávkou inzulínu, např. před spaním, zatím v jedné dávce.

Mít glykémie v dobrém rozmezí je velmi důležité pro vaše budoucí zdraví. Neměla byste proto dělat v tomto směru sama sobě zbytečné ústupky.

odpověď  kdodatečně poskytnutaým informacím:

Milá paní Růženo, myslím, že platí mé předchozí doporučení. Pokud si již inzulín pícháte a máte v podstatě již dostatečnou dávku, bylo by nejvhodnější zejména omezit kalorický příjem, sacharidy a tuky. Budete-li mít hlad, jezte více zeleniny.

Možná se vám moje odpověď bude zdát příliš jednoduchá a její poslechnutí složité. Je to ale lepší, než zvyšovat dávky inzulínu. To byste dále tloustla a to asi  nechcete.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  • cukrovka a těžké nohy (10.05.2021) Dobry den, mam dotaz pritelovi zjistili cukrovku 2 typu v lednu po prodelani kovidu. Picha si inzulin pani doktorka mu rekla ze az se cukr ustali dostane prasky. Ted posledni mesic si to drzi kolem 7 nekdy má i 5.5. Ma ale problem ze se mu špatně prokrvuji nohy a ruce. V noci ma i krece v nohách.Nechal se vyšetřit a ma narušené nervy. Prestane ho to bolet? V noci kolikrát vubec nespi. A taky ma problem s erekcí. Zlepsi se to nekdy? Dekuji Michaela Milá Michaelo, váš přítel má pravděpodobně diabetes trvající poměrně krátkou dobu. Cévní a neurologické komplikace diabetu se vyvíjejí řadu let, a tak je nepravděpodobné, že by u něho byly již vyvinuté. Únava, slabost, neurologické obtíže i porucha erekce mohou provázet nově zjištěný diabetes v důsledků nevyrovnaného metabolismu, ale to se zpravidla poměrně rychle upraví po zaveden správné léčby. Je ale také možné, že váš přítel měl diabetickou poruchu již delší dobu, ale nevěděl o tom. Porucha se často pojí s nadváhou (diabetes 2. typu) a průběh komplikací zhoršuje také příjem alkoholu a kouření. Váš přítel ale nemá nadváhu. Bylo by dobré, kdyby přítel přistupoval ke svému onemocnění aktivně. Je potřeba dodržovat vhodnou dietu a pravidelně si měřit glykémie na lačno i po jídle. Pokud by se dal vyloučit diabetes 1. typu a glykémie byly opravdu blízko normy, mohl by se pokusit dávky inzulínu snižovat a užívat antidiabetické léky v tabletách. Důležité ale je, aby měl diabetes opravdu dobře vyrovnaný. Pak by se dalo očekávat, že jeho problémy postupně ustoupí. (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha) Detail dotazu
  • píchl jsem si větší množství rychlého inzulínu (08.05.2021) Spletl jsem se a píchl jsem si Apidru večer v dvojnasobném množství – co se stane a co mám udělat? Miroslav Milý Miroslave, odpovídáme se zpožděním, toho jsme si vědomi. Takže jde spíše o poučení pro příště. Jak morální, tak i s vysvětlením. Logicky byste samozřejmě mohl očekávat větší působení než obvykle. Proto byste si měl zejména kontrolovat glykémii asi po jedné hodině, a to celkem po dobu působení rychlého inzulínu, tedy asi 4-5 hod. Pokud by glykémie i po obvyklém jídle výrazněji klesala, měl byste si včas vzít něco sacharidového navíc. Také bych vám neradil po dvojnásobné dávce vyrazit na nějaký výlet spojený s fyzickou zátěží. Jinak ale bude samozřejmě záležet na tom, jak velkou celkovou dávku jste si dal a jak obvykle na inzulín reagujete. Máte výraznou nadváhu a z toho usuzuji, že máte spíše diabetes 2. typu, nikoliv typu jedna (mohu se ale mýlit). Proto předpokládám, že budete mít spíše sníženou citlivost na inzulín. Někteří obézní pacienti užívají poměrně vysoké dávky, a pokud ji omylem vynechají, často se nic zvláštního nepřihodí. Stejně tak je možné, že na zvýšenou dávku nijak mimořádně nebudete reagovat. Něco jiného by bylo u jinak dobře vyrovnaného pacienta s diabetem 1. typu. V takovém případě by opravdu hrozila hypoglykémie. (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha) Detail dotazu
  • zmena liekov (08.05.2021) Dobrý deň, Moja mama uživa na diabetes 2 typu liek Metfogamma 1000 – 1tbl rano a Gliclada 1tbl tiež ráno + si picha rano inzulin Lantus 31j. Je prosim spravne ak uziva Metfogammu aj keď ma už iba 56 kg? V letaku sa píše, že je vhodný pre obeznych ľudi. Keď tento liek začala uživať mala vyše 70 kg asi pred 8 rokmi. Pred rokom schudla pretože bola v nemocnici a dali jej kadiostimulator, berie dlhodobo lieky na srdce, riedenie krvi, tlak, cholesterol, štitna žlaza. Nechuti jej ppsledny pol rola jesť. Mohla by tieto lieky Metfogamma vysadiť sama od seba ak jej ich jej diabetologička nechce zmeniť aj napriek tomu že chudne? Ignoruje ju a nepočuva. Jana Milá Jano, vaší mamince evidentně chybí inzulín, který ovšem nyní dostává injekčně. Celková jednorázová dávka je celkem vysoká. Vůbec ale neuvádíte, jak léčba funguje. Metfogamma může být nadále lék vhodný, protože zlepšuje citlivost vůči inzulínu. Možné je také pokračovat s Glycladou. Ta ale stimuluje sekreci inzulínu, což asi příliš nyní nefunguje. Rozhodnutí o léčbě závisí především na tom, jak má vaše maminka diabetes vyrovnaný a případně zda nadále hubne. Důležité také je vědět, zda by byla schopna provádět složitější inzulínovou léčbu, případně zda by jí v tom příslušníci rodiny pomáhali. Nejlepší by asi bylo zařadit pravidelné měření glykémie alespoň 3x denně a před jídly podávat také malé dávky rychle působícího inzulínu, případně dávku Lantusu podle efektu mírně snížit. To ale není možné provést bez spolupráce s diabetologem. (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha) Detail dotazu
  • cukrovka 2. typu a pochybnost o léčbě (03.05.2021) DOBRY DEN. Beru Amaryl 2.rano 1 tabl. Mam takovy problem kole 10ti dopoledne mi klesne cukr tak na 3,8-4,2 na glukometru mereno. Mam vhodnou lecbu? Nebo je to na me silne. Nekdy se mi stane, ze mi klesne cukr po obede do 50 min. na 4,8 Po jidle mi vzdy vyskoci na cca 10-11. takze ten pokles nechapu. Ale jen nekdy mi spadne. nosim s sebou glukozove tabl. tak jak se necitim dobre, tak to doplnim. V zime cvicim cca 40 min denne a chodim cca 5 km s walking holemi. Nemam si myslim zbytecny telesny tuk. Kdyz mi vyskoci cukr po svacine , nebo vecer dam si 2 dl c. vina suche a cukr klesne na 5-6 na glukometru. Kourim 10 denne. Strava 5 x denne dle doporucenych jidelnicků. Upozornil jsem lekarku na ty stavy a ptal se zda mam vhodne leky. Udajne je to normalni. cukr z krve mam 6,2 tlak 130/80. Co bych mohl zlesit? Koureni to vim. Kvuli kovidu jsem zase zacal, ale planuji s tim skoncit. Dobrý den, Amaryl je poměrně silný preparát, který zvyšuje uvolňování inzulínu ze slinivky a to po dobu 24 hodin. Pokud máte menší přísun sacharidů (přílohy) nebo více pohybu může se stát, že hladina cukru klesá pod 4,0 mmol/l. To je již hypoglykémie. V léčbě cukrovky se snažíme vybírat léky tak, aby hypoglykémie nevznikaly. To, že vám cukr vyskočí po jídle je dáno tím, že inzulín se po podání Amarylu uvolňuje po celých 24 hodin bez navýšení v době jídla, proto trvá déle než se hladina cukru po jídle opět ustálí. V případě hypoglykémií obvykle volíme jiný způsob léčby, konkrétní volba léku je ale závislá na více proměnných. To je nutné probrat s vaším lékařem na diabetologii. Pokud Vám Amaryl předepisuje Váš obvodní lékař, doporučila bych vám navštívit diabetologickou ambulanci, kde se na léčbu cukrovky specializují. (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4) Detail dotazu
  • užívání léků, kombinace inzulínu a tablet (30.04.2021) Mám dotaz na užívání léků na cukrovku. Picham inzulin Novorapid 10-10-12 a večer Tresiba 26 jednotek a k tomu Glucophage ČR 750 mg 1-0-1 a nyní jsem k tomu dostala lék Jardiance 10mg 1-0-0.je možná tato kombinace? Miroslava Milá Miroslavo, ano, je to dobrá kombinace. Glucophage SR obsahuje lék metformin a Jardiance lék empagliflozin. Existuje i pevná kombinace obou léků v jedné tabletě, jmenuje se Synjardy. Jardiance má více příznivých efektů, ale zejména snižuje glykémii tím, že zvyšuje vylučování glukózy do moči. Proto je potřeba dbát na zvýšenou hygienu intimních partií, aby ani kapka nezůstávala, protože cukr mají rády kvasinky, a ty by vás mohly potrápit. Ale věřím, že o tom jste dostala potřebné poučení. (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha) Detail dotazu
Zajímavé:  Domácí Léčba Zánětu Ledvin?

Zobrazit všechny dotazy z kategorie „Cukrovka a léky“

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod „Jak na to“ naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno.

Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj.

V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Metformin a empagliflozin – vše o zdraví
Metformin a empagliflozin – vše o zdraví Metformin a empagliflozin – vše o zdraví Metformin a empagliflozin – vše o zdraví Metformin a empagliflozin – vše o zdraví Metformin a empagliflozin – vše o zdraví Metformin a empagliflozin – vše o zdraví Metformin a empagliflozin – vše o zdraví Metformin a empagliflozin – vše o zdraví

synjardy – empagliflozin a metformin – léky na diabetes – 2021

Metformin a empagliflozin – vše o zdraví

Přípravek Synjardy je antidiabetický lék určený k léčbě diabetes mellitus 2. typu, který je určen k léčbě diabetu mellitus 2. typu, kromě stravy a cvičení ke zlepšení kontroly hladin glukózy (cukru) v krvi. Obsahuje dvě účinné látky, empagliflozin a metformin. Synjardy je uveden v následujících skupinách:

  • u pacientů, kteří nejsou dostatečně kontrolováni maximální tolerovanou dávkou samotného metforminu;
  • u pacientů nedostatečně kontrolovaných metforminem spojeným s jinými antidiabetiky, včetně inzulínu;
  • u pacientů, kteří již užívají kombinaci metforminu a empagliflozinu v samostatných tabletách.

Jak se přípravek Synjardy – Empagliflozin a metformin používají?

Přípravek Synjardy je dostupný ve formě tablet (5 nebo 12, 5 mg empagliflozinu a 850 nebo 1 000 mg metforminu) a lze jej zakoupit pouze na lékařský předpis.

Doporučená dávka je jedna tableta dvakrát denně. Obecně terapie začíná tabletou, která poskytuje dávku metforminu, kterou pacient již užívá, s přidáním minimální dávky (5 mg) empagliflozinu.

Dávky by měly být upraveny podle potřeby.

Pokud je přípravek Synjardy používán v kombinaci s inzulínem nebo s léky, které stimulují tvorbu inzulínu v těle, může být zapotřebí nižší dávka, aby se snížilo riziko hypoglykémie (nízké hladiny cukru v krvi).

Léčba tímto léčivým přípravkem se u některých pacientů nedoporučuje, včetně pacientů ve věku 85 let a starších nebo se středně těžkým nebo těžkým poškozením ledvin. Další informace naleznete v příbalové informaci.

Jak přípravek Synjardy – Empagliflozin a Metformin působí?

Diabetes typu 2 je onemocnění, při kterém tělo nevytváří dostatek inzulínu k regulaci hladiny glukózy v krvi nebo kde tělo není schopno účinně využívat inzulin, což vede ke zvýšení hladiny glukózy v krvi.

Tyto dvě účinné látky obsažené v přípravku Synjardy působí odlišně, aby se snížila hladina glukózy v krvi, a tudíž aby kontrolovaly příznaky onemocnění.

Přípravek Empagliflozin působí tak, že blokuje protein v ledvinách, nazývaný transportér glukózy typu 2 (SGLT2), který normálně reabsorbuje glukózu z moči do krevního oběhu.

Blokováním účinku tohoto proteinu emagliflozin indukuje eliminaci více glukózy močí a následně snížení hladin glukózy v krvi. Empagliflozin je registrován v EU pod obchodním názvem Jardiance od roku 2014. Účinná látka metformin působí hlavně blokováním tvorby glukózy v játrech a snížením její absorpce ve střevě. Metformin je v EU dostupný od 50. let.

Jaký přínos přípravku Synjardy – Empagliflozin a Metformin byl prokázán v průběhu studií?

Přínosy empagliflozinu v kombinaci s metforminem byly prokázány ve 3 hlavních studiích zahrnujících 1 679 pacientů s diabetem 2. typu a u kterých nebyly hladiny glukózy v krvi dostatečně kontrolovány samotným metforminem nebo v kombinaci s jinými. antidiabetika (včetně pioglitazonu nebo typu antidiabetického léčiva nazývaného sulfonylmočovina).

Ve studiích byla účinnost empagliflozinu a metforminu porovnána s účinností placeba (léčba neúčinným přípravkem) a metforminu. Hlavním měřítkem účinnosti byla změna hladiny látky nazývané glykosylovaný hemoglobin (HbA1c) v krvi, která poskytuje indikaci účinnosti kontroly glykémie po 24 týdnech léčby.

Studie prokázaly větší snížení HbA1c u subjektů léčených emagliflozinem a metforminem ve srovnání se skupinou léčenou placebem a metforminem. Celkově došlo k dalšímu snížení o 0, 58% při kombinaci, která poskytla dávku 5 mg empagliflozinu dvakrát denně a 0, 62% při dávce 12, 5 mg. V obou případech se jednalo o klinicky významné snížení.

Podobné přínosy byly pozorovány ve studiích, bez ohledu na typ antidiabetického léčiva použitého v kombinaci. Výsledky dále ukazují, že kombinace byla spojena s příznivým snížením tělesné hmotnosti a krevního tlaku. Další studie poskytly další studie. Mezi nimi jsou pokračování hlavních studií, které ukazují, že přínos této kombinace byl zachován i po pokračování terapie.

Studie nakonec ukázaly, že přípravek Synjardy je stejně účinný jako odděleně užívaný empagliflozin a metformin a že tato kombinace napomohla snížit hemoglobin HbA1c, pokud byl přidán k léčbě inzulínem.

Jaká rizika jsou spojena s přípravkem Synjardy – Empagliflozin a Metformin?

Nejčastějšími vedlejšími účinky přípravku Synjardy jsou hypoglykémie (nízká hladina cukru v krvi), pokud je přípravek užíván se sulfonylureou nebo inzulínem, infekce močových cest nebo pohlavních orgánů a zvýšené močení. Úplný seznam vedlejších účinků hlášených v souvislosti s přípravkem Synjardy je uveden v příbalové informaci. Přípravek Synjardy by neměl být používán u pacientů:

  • s diabetickou ketoacidózou nebo v diabetické prekomatu (závažné komplikace diabetu);
  • s poruchou střední nebo závažné renální funkce nebo s rychle se vyvíjejícími stavy s potenciální změnou renálních funkcí, jako je dehydratace, závažná infekce nebo šok;
  • trpící stavem, který by mohl vést ke sníženému přísunu kyslíku do tkání (například selhání srdce nebo dýchání);
  • s poruchami funkce jater nebo problémy s alkoholismem nebo otravou alkoholem. Úplný seznam omezení naleznete v příbalové informaci.
Zajímavé:  Kožní Lékař Ostrava Hrabůvka Poliklinika?

Proč byl přípravek Synjardy – Empagliflozin a Metformin schválen?

Výbor Agentury pro humánní léčivé přípravky (CHMP) rozhodl, že přínosy přípravku Synjardy převyšují jeho rizika, a doporučil, aby byl přípravek schválen pro použití v EU.

Výbor CHMP dospěl k závěru, že léčivý přípravek by mohl pomoci vyvolat klinicky významné snížení hladiny glukózy v krvi u pacientů s diabetem 2. typu a že jeho přínosy a rizika jsou v souladu s přínosy a riziky jednotlivých léčivých látek.

Vzhledem k obavám ohledně profilu přínosu a rizika u pacientů se sníženou funkcí ledvin užívajících fixní kombinaci dávek CHMP doporučil omezit užívání přípravku u těchto pacientů.

Jaká opatření jsou přijata k zajištění bezpečného a účinného užívání přípravku Synjardy – Empagliflozin a Metformin?

Byl vypracován plán řízení rizik, aby bylo zajištěno, že bude Synjardy používán co nejbezpečněji. Na základě tohoto plánu byly do souhrnu údajů o přípravku a příbalové informace pro přípravek Synjardy zahrnuty informace o bezpečnosti, včetně příslušných opatření, která musí zdravotníci a pacienti dodržovat. Další informace jsou k dispozici v souhrnu plánu řízení rizik.

Další informace o přípravku Synjardy – Empagliflozin a Metformin

Dne 27. května 2015 vydala Evropská komise rozhodnutí o registraci přípravku Synjardy platné v celé Evropské unii. Další informace o léčbě přípravkem Synjardy naleznete v příbalové informaci (rovněž součástí zprávy EPAR) nebo kontaktujte svého lékaře či lékárníka. Poslední aktualizace tohoto shrnutí: 05-2015.

Empagliflozin – nový zástupce inhibitorů transportéru SGLT2 pro léčbu pacientů s diabetem 2. typu

Vnitr Lek 2015, 61(2):175-178

Martin Prázný1,*, Jiří Slíva2 1
III. interní klinika 1. LF UK a VFN, Praha, přednosta prof. MUDr. Štěpán Svačina, CSc. 2
Ústavy farmakologie 2. a 3. LF UK, Praha, prof. MUDr. Jan Bultas, CSc.

Empagliflozin je nový lék používaný ke snížení hyperglykemie u pacientů s diabetem 2. typu. Patří do nejnovější třídy antidiabetik, tzv. gliflozinů, které zabraňují zpětnému vstřebávání glukózy prostřednictvím inhibice sodíko-glukózového transportéru SGLT2. Způsobují tak terapeutickou glykosurii, díky níž dojde ke ztrátě přibližně 70 g glukózy denně.

Tím dochází nejen k poklesu glykemie, ale i k poklesu tělesné hmotnosti, protože tato vyloučená glukóza nemůže být použita jako energetický substrát. Ve studiích fáze 3 byla prokázána terapeutická účinnost empagliflozinu v monoterapii, kombinaci s ostatními perorálními antidiabetiky i inzulinem.

Dalším příznivým účinkem empagliflozinu je mírný pokles krevního tlaku. Empagliflozin byl v Evropské unii schválen k léčbě pacientů s diabetem 2. typu v květnu 2014, v ČR je dostupný od října 2014 a od 1. února 2015 je empagliflozin (pod obchodním názvem Jardiance®) částečně hrazen ze zdravotního pojištění pro léčbu pacientů s diabetem 2.

typu buď v kombinaci s metforminem, nebo v kombinaci s inzulinem (s nebo bez metforminu).

Klíčová slova: diabetes mellitus 2. typu; DM2T; empagliflozin; SGLT2; hyperglykemie; glykosurie

Empagliflozin is a new medicine used to reduce hyperglycemia in patients with type 2 diabetes. It belongs to the most advanced class of antidiabetic drugs, known as gliflozins, which prevent reabsorption of glucose through inhibiting SGLT2 sodium-glucose cotransporter.

Thereby they cause therapeutic glycosuria, thanks to which a loss of approximately 70 g of glucose per day occurs. This not only effects the decrease in glycemia, but also the loss of body mass, since this excreted glucose cannot be used as an energetic substrate.

The studies within phase 3 have proven the therapeutic efficacy of empagliflozin in monotherapy, in combination with the other oral antidiabec drugs and insulin. Another favourable effect of empagliflozin is a slight decrease in blood pressure.

In May 2014, empagliflozin was approved for the treatment of patients with type 2 diabetes within the European Union 2014, since October 2014 it has been available in the Czech Republic and since 1 February 2015 empagliflozin (under the trade name Jardiance®) has been partially covered by the health insurance for the treatment of patients with type 2 diabetes either in combination with metformin or in combination with insulin (with or without metformin).

Keywords: empagliflozin; glycosuria; hyperglycemia; T2DM; type 2 diabetes mellitus

Vloženo: 19. únor 2015; Zveřejněno: 1. únor 2015Zobrazit citaci

ACS AIP APA ASA Harvard Chicago IEEE ISO690 MLA NLM Turabian Vancouver

Prázný M, Slíva J. Empagliflozin – nový zástupce inhibitorů transportéru SGLT2 pro léčbu pacientů s diabetem 2. typu. Vnitr Lek. 2015;61(2):175-178.

Stáhnout citaci

  • BibTeX (.bib)
  • Bookends (.ris)
  • EasyBib (.ris)
  • EndNote (.enw)
  • EndNote 8 (.xml)
  • ISI WoS (.isi)
  • Medlars (.medlars)
  • Mendeley (.ris)
  • MODS (.xml)
  • Papers (.ris)
  • RefWorks (.txt)
  • RefManager (.ris)
  • RIS (.ris)
  • MS Word (.xml)
  • Zotero (.ris)
    1. Ehrenkranz JR, Lewis NG, Kahn CR et al. Phlorizin: a review. Diabetes Metab Res Rev 2005; 21: 31-38. Dostupné z DOI: . Přejít k původnímu zdroji… Přejít na PubMed…
    2. Scheen AJ. Pharmacokinetic and pharmacodynamic profile of empagliflozin, a sodium glucose co-transporter 2 inhibitor. Clin Pharmacokinet 2014; 53(3): 213-225. Přejít k původnímu zdroji… Přejít na PubMed…
    3. Ferrannini E, Muscelli E, Frascerra S et al. Metabolic response to sodium-glucose cotransporter 2 inhibition in type 2 diabetic patients. J Clin Invest 2014; 124(2): 499-508. Přejít k původnímu zdroji… Přejít na PubMed…
    4. Arnouts P, Bolignano D, Nistor I et al. Glucose-lowering drugs in patients with chronic kidney disease: a narrative review on pharmacokinetic properties. Nephrol Dial Transplant 2014; 29(7):1284-1300. Přejít k původnímu zdroji… Přejít na PubMed…
    5. Macha S, Rose P, Mattheus M et al. Pharmacokinetics, safety and tolerability of empagliflozin, a sodium glucose cotransporter 2 inhibitor, in patients with hepatic impairment. Diabetes Obes.Metab 2014; 16(2): 118-123. Přejít k původnímu zdroji… Přejít na PubMed…
    6. Roden M, Weng J, Eilbracht J et al. Empagliflozin monotherapy with sitagliptin as an active comparator in patients with type 2 diabetes: a randomised, double-blind, placebo-controlled, phase 3 trial. Lancet Diabetes Endocrinol 2013; 1(3): 208-219. Přejít k původnímu zdroji… Přejít na PubMed…
    7. Häring HU, Merker L, Seewaldt-Becker E et al. Empagliflozin as add-on to metformin in patients with type 2 diabetes: a 24-week, randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Diabetes Care 2014; 37(6):1650-1659. Přejít k původnímu zdroji… Přejít na PubMed…
    8. Häring HU, Merker L, Seewaldt-Becker E et al. Empagliflozin as add-on to metformin plus sulfonylurea in patients with type 2 diabetes: a 24-week, randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Diabetes Care 2013; 36(11): 3396-3404. Přejít k původnímu zdroji… Přejít na PubMed…
    9. Kovacs CS, Seshiah V, Swallow R et al. Empagliflozin improves glycaemic and weight control as add-on therapy to pioglitazone or pioglitazone plus metformin in patients with type 2 diabetes: a 24-week, randomized, placebo-controlled trial. Diabetes Obes Metab, 2014; 16(2): 147-158. Přejít k původnímu zdroji… Přejít na PubMed…
    10. Merker L, Häring HU et al. Empagliflozin (EMPA) for ≥ 76 weeks as add-on to metformin in patients with type 2 diabetes (T2DM). Diabetes 2014; 63(Suppl 1): A278. 1074-P. Dostupné z DOI: . Přejít k původnímu zdroji…
    11. Häring HU, Merker L et al. Empagliflozin (EMPA) for ≥76 Weeks as Add-on to Metformin Plus Sulfonylurea (SU) in Patients with Type 2 Diabetes (T2DM). Diabetes 2014; 63(Suppl 1): A280. 1077-P. Dostupné z DOI: . Přejít k původnímu zdroji…
    12. Kovacs CS, Veeraswamy S et al. Empagliflozin (EMPA) for ≥76 Weeks as Add-on to Pioglitazone With or Without Metformin in Patients with Type 2 Diabetes (T2DM). Diabetes 2014; 63(Suppl 1): A273. 1055-P. Dostupné z DOI: . Přejít k původnímu zdroji…
    13. Rosenstock J et al. Empagliflozin as add-on to basal insulin for 78 weeks improves glycaemic control with weight loss in insulin-treated type 2 diabetes (T2DM). Poster: 931, 49th Annual Meeting of the European Association for the Study of Diabetes, 23-27 September 2013, Barcelona, Spain. Dostupné z WWW: . Přejít k původnímu zdroji…
    14. Merker L et al. Efficacy and Safety of Empagliflozin (EMPA) in Younger, Overweight/Obese Patients with Type 2 Diabetes (T2D) with HbA1c ≥8%. Diabetes 2014; 63(Suppl 1): A280. 1079-P. Dostupné z DOI: . Přejít k původnímu zdroji…

    Moderní přístup k léčbě diabetu

    ODBORNÉ AKCE

    V rámci 52. diabetologických dnů, které proběhly 14.–16 dubna 2016 v Luhačovicích, měli účastníci možnost vyslechnout si multioborovou diskusi na téma „Moderní přístup k léčbě diabetu v každodenní praxi“. Sympozium zaměřené zejména na přínos empagliflozinu a nové fixní kombinace empagliflozinu s metforminem podpořila společnost Boehringer Ingelheim.

    Zajímavé:  Brneni Leve Ruky Priznaky?

    Diskuse se účastnili prof. George Grunberger, MD (Wayne State University School of Medicine, Detroit, Michigan, USA), doc. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph. D. (III. interní klinika – klinika endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN, Praha), prim. MUDr. Jindřich Olšovský, Ph. D. (II.

    interní klinika LF MU a FNUSA, Brno), prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph. D. (I. interní klinika LF UK a FN Plzeň), MUDr. Jiří Veselý (interní oddělení Broumov), doc. MUDr. Jan Václavík, Ph. D. (I. interní klinika – kardiologická LF UP a FN Olomouc), prof. MUDr. Jan Škrha, DrSc. (III. interní klinika 1.

    LF UK a VFN, Praha), prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc. (Klinika nefrologie 1. LF UK a VFN). Sympoziem provázel prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA (III. interní klinika 1. LF UK a VFN, Praha).
    Že diabetologie již není jednoduchým oborem, nastínil v úvodu docent Prázný.

    Cílem léčby diabetu není pouhé snižování glykemie, ale zejména snížení rizika rozvoje mikro- a makrovaskulárních komplikací diabetu. V této souvislosti přednášející představil pozitivní zkušenosti s empagliflozinem a výsledky studie EMPA-REG Outcome*.

    Ve studii a následné klinické praxi se ukázalo, že empagliflozin kromě snižování glykovaného hemoglobinu (HbAC1) snižuje také krevní tlak a hmotnost léčených pacientů.

    Bezpečnost gliflozinů

    Jak dále prezentoval prof. Škrha, empagliflozin, u něhož se prokázal efekt na snížení kardiovaskulárního (KV) rizika, má stejně jako ostatní glifloziny dobrý bezpečnostní profil. Ve srovnání s placebem byl během jeho užívání zaznamenán jen vyšší výskyt genitálních infekcí.

    V poslední době se pozornost diabetologů obrací také k otázce možného navození ketoacidózy. Ačkoli ta je u gliflozinů zatím raritní situací, podle prof. Škrhy je třeba být na ni připraven. „U léků této skupiny bývá ketoacidóza provázena nezřídka i normální glykemií. Pacient se však cítí špatně, má nauzeu a může zvracet.

    Aby k tomuto stavu nedošlo, je třeba gliflozin správně indikovat a nesnižovat příliš dávku inzulinu. Dále je třeba pacienta poučit, aby v případě uvedených obtíží kontaktoval lékaře,“ doporučil prof. Škrha. Ke stavu ketoacidózy dochází zejména, jsou-li k diabetu přidružena další onemocnění, horečnaté stavy, stres, riziková je též vyšší konzumace alkoholu.

    Pacient by měl mít zajištěn dostatečný přísun tekutin a neměla by se příliš snižovat dávka sacharidů. „V případě ketoacidózy je nezbytné gliflozin vysadit a léčit stav inzulinem a tekutinami,“ upozornil prof. Škrha.
    Benefity gliflozinů – pokud jsou respektovány jejich indikace a kontraindikace – rozhodně převažují nad jejich riziky, shodli se odborníci.

    Co se týče vaginálních mykóz, podle doc. Prázného není třeba ani u těchto pacientek lék vysazovat, stačí infekci přeléčit.

    Jak zvolit správný lék?

    V léčbě diabetu, podobně jako v dalších oborech, se uplatňuje princip individualizace. „Samozřejmě není jednoduché vybrat nejvhodnější léčbu pro konkrétního pacienta.

    V USA máme k dispozici přes 50 antidiabetik rozdělených do 12 kategorií, přičemž tyto léky většinou nepředepisuje diabetolog, ale všeobecný lékař. Bylo tedy potřeba nalézt nástroj, který by lékařům pomohl s výběrem optimální léčby.

    K tomuto účelu jsme vytvořili tabulku profilů antidiabetické léčby, kde jsou přehledně uvedeny benefity a rizika jednotlivých preparátů,“ vysvětlil prof. Grunberger a poukázal na to, že v tabulce jsou zohledněny i přínosy gliflazonů vyplývající ze studie EMPA-REG Outcome.

    Odborníci také diskutovali nad otázkou optimální informovanosti pacienta a jeho rolí v preferenci léku. Zde je situace v USA a ČR odlišná.

    „Zatímco v České republice platí zákaz reklamy na preskripční léky cílené na nezdravotnickou veřejnost – což může být spojeno s nedostatečnou informovaností o léčbě –, ve Spojených státech naopak mnozí pacienti po zhlédnutí reklamy žádají léky, které pro ně nejsou nevhodné. To může být někdy obtížné vysvětlit,“ uvedl prof. Grunberger a dodal, že „pacienti bohužel nemají kritický pohled ani znalosti z odborného tisku“.

    Diabetes a KV riziko

    Důvodem k podání antidiabetické léčby, která má příznivý vliv na kardiovaskulární parametry, je skutečnost, že diabetici mají oproti běžné populaci vyšší kardiovaskulární riziko.

    Řada studií potvrzuje, že se jedná o dvojnásobné riziko v případě celkové mortality, které se však zvyšuje 4násobně, pokud tito lidé prodělali infarkt myokardu nebo cévní mozkovou příhodu, a až 7násobně, pokud prodělali obojí.

    U diabetiků bylo také prokázáno přetrvávání reziduálního rizika i přes léčbu statiny, stejně jako horší prognóza po infarktu myokardu.
    „Bohužel infarkt myokardu může být první manifestací skrytě probíhajícího diabetu. Mnoho pacientů s diabetem k nám přichází až poté, co prodělali kardiovaskulární příhodu.

    Z pohledu KV rizika patří mezi vysoce rizikové pacienty. Přitom jde o běžnou populaci, srovnatelnou s populací pacientů zařazených do studie EMPA-REG Outcome,“ upozornil doc. Václavík s tím, že by tito nemocní mohli profitovat z léčby empagliflozinem. Obdobně se vyjádřil MUDr.

    Veselý, který vyzdvihl, že „u vysoce rizikových pacientů není možné čekat, až dojde k srdečnímu selhání, ale je třeba co nejdříve podat terapii zlepšující kardiovaskulární parametry“. Podle prof.

    Grunbergera není potřeba kontroly všech KV rizikových faktorů novým principem a ví se, že přináší benefity v podobě delšího přežívání s minimem komplikací. „Je nemyslitelné, aby kardiolog nepřihlížel k potřebě kompenzace diabetu a diabetolog se nezajímal o krevní tlak, cholesterol a podobně. Je nezbytné mít stále před sebou cíl, kterým je prodloužení kvalitního života pacienta,“ upozornil profesor Grunberger.

    Výhody fixních kombinací

    Na význam adherence v léčbě a možnosti jejího zlepšení poukázal profesor Rušavý: „Určitě je dobré léčit vše, ale je třeba také zajistit, aby pacient léky užíval. Pokud nechce brát veškerou doporučenou medikaci, je vhodné stanovit priority, aby užíval alespoň to nejdůležitější.

    “ Pro iniciální fázi léčby diabetu se v současné době doporučují tři možnosti: a) metformin + gliflozin, b) metformin + gliptin, c) metformin + inkretin (GLP-1 RA). Lékař by měl volit nejvhodnější kombinaci pro každého pacienta.
    Adherenci zlepšují také fixní kombinace léků.

    Vzhledem k tomu, že se léčba diabetu často zahajuje dvojkombinací, odborníci kladně hodnotili novou fixní kombinaci empagliflozin + metformin (Synjardy). Tato kombinace je podle nich vhodná proto, že jde o bezpečný lék, u něhož není třeba se obávat hypoglykemických stavů.

    Současně diskutovali o otázce, pro které další pacienty by bylo benefitem užívat již v iniciální fázi léčby diabetu dvoj- či trojkombinaci. „Momentálně máme k dispozici data, která bude třeba včlenit do nových doporučení. Na základě toho zahájíme jednání s pojišťovnami o úhradě nové fixní kombinace v dalších indikacích.

    Víme, že na začátku onemocnění je diabetes nejflexibilnější, a není tedy důvodem čekat na jeho zhoršení, jestliže máme účinný lék,“ vyjádřil prof. Škrha.

    Co podat při poruše funkce ledvin

    Dosavadní data naznačují, že u diabetiků s renální insuficiencí jsou gliflazony méně účinné. Z pohledu nefrologa se k výběru vhodného antidiabetika vyjádřil profesor Tesař. „S progresí diabetu progreduje i chronické srdeční onemocnění a exponenciálně stoupá kardiovaskulární riziko. Současně klesá glomerulární filtrace.

    Pro diabetiky je také typická nestabilita renální funkce, která se zhoršuje vlivem různých faktorů. Donedávna jsme neměli žádné perorální antidiabetikum, které by tuto situaci zlepšovalo, deriváty sulfonylurey glomerulární filtraci dokonce významně zhoršovaly.

    Důležité přitom je podávat těmto nemocným lék, jehož dávky není nutno při snížené funkci ledvin redukovat, eventuálně má potenciál jejich funkci zlepšovat. Takovým lékem je například linagliptin,“ vysvětlil prof. Tesař. Důležité závěry, které vyplynuly z panelové diskuse, shrnul doc. Prázný: „Pokud máme možnost zabránit předčasnému úmrtí pacienta s diabetem, měli bychom to udělat.

    Pokud máme moderní léky, které toto dokáží, měly by být indikovány. A máme-li k dispozici nová významná data, měla by být co nejdříve včleněna do nových doporučení.“ *Empagliflozin, selektivní kompetitivní inhibitor transportéru SGLT2, patří mezi zástupce nové skupiny perorálních antidiabetik.

    Ze závěrů studie EMPA-REG OUTCOME vyplynulo, že empagliflozin je jedinou hypoglykemizující látkou, která prokázala vliv na snížení rizika kardiovaskulárních chorob. Uvedená studie zahrnovala více než 7000 pacientů s DM2 a vysokým kardiovaskulárním rizikem ze 42 zemí světa.

    Diskuze

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Adblock
    detector