Mimoděložní těhotenství – Vše o zdraví

Mimoděložní těhotenství je velkou nepříjemností, která nás může stát nejen spoustu slz a bolesti, ale také život – pokud se včas nezasáhne. Je jisté, že jakmile se jedná o mimoděložní těhotenství, miminko se nenarodí. Proč k něčemu takovému vlastně dochází a jak poznáte, že něco není v pořádku?

Jak jste poznali mimoděložní těhotenství?

Mimoděložní těhotenství (latinsky graviditas ectopica) v diskuzích řeší spousta maminek.

Na diskuzním fóru Modrý koník, a také ledaskde jinde na internetu, často zaznívá otázka: “Jak jste poznali mimoděložní těhotenství?”, ale ženy si také svěřují další zkušenosti, například s opakovaným mimoděložním těhotenstvím. I tohle se totiž může stát.

Jak tedy poznat, že se oplodněné vajíčko uhnízdilo tam, kde nemělo a kdy se projeví mimoděložní těhotenství? Zpravidla už od počátku těhotenství začíná stoupat hladina hormonu hCG, která je měřitelná i běžným těhotenským testem v době, kdy byste měla očekávat svou menstruaci.

Falešně pozitivní či negativní těhotenský test. Proč někdy nejsou výsledky spolehlivé?

Pozitivní těhotenský test ale ještě neznamená, že máte vyhráno. Vajíčko se totiž mohlo uchytit mimo dělohu –  a to představuje opravdu závažný problém.

Proto je důležité mimoděložní těhotenství rozpoznat včas a nechat na lékařích, aby konali to, co musí. Jediným řešením mimoděložního těhotenství je chirurgický zákrok.

Operace nejčastěji probíhá laparoskopicky, ale v případě komplikací žena může přijít i o celý vejcovod.

Pokud se totiž oplodněné vajíčko neuhnízdí v děloze, zůstane zpravidla ve vejcovodu. Jen velmi vzácně najdeme plod v děložním hrdle nebo ve vaječníku, případně také v břišní dutině.

Při mimoděložním těhotenství záhy dochází k potížím spojeným s růstem vajíčka, které však obvykle brzy zanikne, protože mimo dělohu nemá optimální podmínky ke svému vývinu.

Odumřelé vajíčko je tak velkým rizikem sepse pro organismus ženy a může samozřejmě také dojít k prasknutí vejcovodu vlivem růstu plodu a ke krvácení do břišní dutiny.

Příznaky mimoděložního těhotenství

Mimoděložní těhotenství - Vše o zdraví

Zpočátku mimoděložní těhotenství nepoznáte. Uděláte si těhotenský test, ten vám vyjde pozitivní, máte radost. Všechno se zdá být v pořádku. Ale to bohužel netrvá dlouho. Hlavním příznakem mimoděložního těhotenství je bolest břicha. Ta může být různě silná. V případě prasknutí vejcovodu a krvácení do břišní dutiny může nastat až šokový stav. Nejspolehlivější diagnóza mimoděložního těhotenství probíhá vaginálním ultrazvukem, krevní testy rozhodně nestačí – ty pouze na základě zjištění hladiny hCG potvrdí graviditu.

Mimoděložní těhotenství – proč k němu dochází?

Příčiny mimoděložního těhotenství mohou být opravdu různé. Nejvyšší riziko mimoděložního těhotenství je u žen, které mají operované vejcovody plné srůstů, kde může oplodněné vajíčko uvíznout. Rizikové jsou také opakované záněty vejcovodů nebo umělé oplodnění.

Zdravé oplodnění také zhoršuje kouření, pití alkoholu, nezdravý životní styl, stres, užívání hormonální antikoncepce, zavedené nitroděložní tělísko nebo endometrióza. Svou roli hrají i opakované gynekologické záněty nebo pohlavní nemoci, například chlamydie.

Pokud máte chlamydie, vězte že i tato pohlavně přenosná infekce může zvyšovat riziko mimoděložního těhotenství.

Nebezpečné chlamydie. Neléčená infekce vede k neplodnosti!

Opakované mimoděložní těhotenství

Pokud jste již jednou prodělala mimoděložní těhotenství, bohužel se u vás tímto riziko dalšího mimoděložního těhotenství zvyšuje. Není ničím neobvyklým, že k mimoděložnímu těhotenství dochází u jedné ženy opakovaně.

Mimoděložní těhotenství – chirurgický zákrok a další možná řešení

Při podezření na mimoděložní těhotenství je potřeba okamžitě provést chirurgický zákrok, protože těhotenství probíhající mimo dělohu ohrožuje ženu na životě.

Pokud je těhotenství ještě velmi rané, ale už viditelné na ultrazvuku, co nejrychleji probíhá operace – laparoskopicky.

Při komplikacích a ve vážných případech, kdy již došlo k prasknutí vejcovodu a hrozí riziko otravy krve, se provádí akutní chirurgický zákrok s celkovou anestezií.

Žádná léčba mimoděložního těhotenství neexistuje – konzervativní léčebné postupy se u nás neprovádějí. Je rizikem čekat na to, že se zaniklé vajíčko ve vejcovodu vstřebá samo – vyžaduje to delší a přísné sledování pacientky, klesání hladin hCG a podobně.

V zahraničí se využívá někdy i podávání určité látky, která má embryo z vejcovodu vypudit, ale má spoustu nežádoucích účinků. Lékaři se také již několikrát pokoušeli oplodněné vajíčko “posunout” tam, kam patří – tedy do dělohy. Tyto pokusy byly úspěšně prováděny také u nás.

Je to však velmi náročný zákrok s malou úspěšností, ale jak výsledky potvrzují, není zcela nemožný.

V zájmu pacientky je co nejdřívější úspěšné provedení operace tak, aby nemusela přijít o celý vejcovod. Ne vždy se to podaří, ale při rychlé diagnostice se dá vejcovod zachránit. U ženy bez jednoho vejcovodu se výrazně snižuje šance na oplodnění, a pokud nemá oba vejcovody, jediná metoda, která jí zbývá – a nemusí se to podařit, je IVF.

  • Mimoděložní těhotenství - Vše o zdraví
  • Mimoděložní těhotenství - Vše o zdraví
  • Mimoděložní těhotenství - Vše o zdraví
  • Mimoděložní těhotenství - Vše o zdraví
  • Mimoděložní těhotenství - Vše o zdraví
  • Mimoděložní těhotenství - Vše o zdraví
  • Mimoděložní těhotenství - Vše o zdraví
  • Mimoděložní těhotenství - Vše o zdraví

Mimoděložní těhotenství krok za krokem: jak poznat, jak postupovat při podezření a co vás čeká

V současné době představují mimoděložní těhotenství asi 2% všech těhotenství (v ČR asi 1400 případů ročně) a jejich výskyt podle odborníků stoupá. Je to stav, kdy embryo (označované i jako oplodněné vajíčko) nedoputovalo až do dělohy a uhnízdilo se mimo ni, nejčastěji v jednom z vejcovodů (v 95%). K uhnízdění může dojít také v děložním hrdle, na vaječníku nebo na pobřišnici.

Jak rozpoznat mimoděložní těhotenství?Prvním příznakem je vynechání menstruace, jež je typické pro všechny gravidity. Může se ale vyskytnout i nepravidelné krvácení.

Velmi často se přidávají bolesti v podbřišku, které mohou být docela mírné, ale také se mohou dostavit v takové intenzitě, že máte podezření spíše na nějakou otravu nebo akutní zánět slepého střeva.

Bolesti mohou být tak silné, že se mohou dostavit i poruchy vědomí.

Kdy do nemocnice s podezřením na mimoděložní těhotenství?Vždy! Máte-li pozitivní těhotenský test, přestala jste krvácet nebo krvácíte či špiníte nepravidelně a bolí vás břicho, vždy se vydejte k lékaři.

Může se jednat o banalitu, protože mnoho žen na začátku těhotenství právě v souvislosti s uhnízďováním embrya v děloze pobolívá podbřišek, ale pokud jde skutečně o mimoděložní graviditu, jste reálně ohrožena na životě.

Rozhodnout o diagnóze v tomto případě opravdu není ve vašich silách, to může učinit jen lékař na základě vnitřního vyšetření, krevních testů a zejména ultrazvukového vyšetření.

#blok4life, poznámkový sešit okořeněný ostrovtipem G. K. Chestertona

Objednejte si něco hezkého

Podpoříte tak projekty na obnovu společenského respektu k nenarozeným dětem. Pomáhejte s námi.

Jak probíhá léčba?Mimoděložní těhotenství je pro váš život ohrožující, a proto je medicínsky řešeno ve většině případů radikálně, tedy operativním odstraněním vejcovodu včetně uhnízděného embrya.

Standardní řešení – laparoskopické odstranění vejcovodu s embryemTato metoda je šetrnější verze chirurgického zákroku, a to nejen v gynekologické praxi. S její pomocí vám mohou operatéři zobrazit všechny orgány v oblasti břicha a pánve.

V celkové narkóze vám pak provedou několik řezů v oblasti pupíku a podbřišku a do břišní dutiny zavedou laparoskop spojený s videokamerou a světlem. Břicho nafouknou plynem, aby byl obraz co nejzřetelnější. Pak vám prohlédnou všechny orgány a zjistí, kde se embryo uhnízdilo.

Posléze zavedou dovnitř nástroje, kterými embryo z nesprávného místa odstraní. Takový postup je ve srovnání s klasickou operací mnohem šetrnější, protože je potřeba kratší narkóza, a rány, které po takovém výkonu zůstanou, jsou menší.

Někdy je ale nutné po zahájení operace laparoskopickou cestou přece jenom břišní dutinu otevřít a provést zákrok klasickým chirurgickým způsobem, tedy tzv. laparotomií.

Standardní řešení – laparotomické odstranění vejcovodu s embryemI když vás lékaři připraví na laparoskopickou operaci, nikdy není laparotomie vyloučena. Jednak může v průběhu zákroku dojít ke komplikacím nebo mohou operatéři zjistit, že v důsledku mimoděložního těhotenství masivně krvácíte do dutiny břišní, což si žádá okamžité otevření břicha.

Mezi největší výhody laparotomie totiž patří právě to, že lékaři do břicha vidí mnohem více, a tudíž mají detailní přehled o tom, co se uvnitř děje. To je ale samozřejmě spojeno s větší invazivností výkonu, vyšším rizikem infekčních komplikací a delší dobou rekonvalescence.

V každém případě lékaři metodu chirurgického zákroku volí s ohledem na váš aktuální stav.

Další řešeníExistují také další postupy, jak mimoděložní těhotenství v některých případech řešit. Prvním je observace, tedy vyčkávací postup, zda si tělo neporadí samo a embryo neodumře nedostatkem výživy a nevstřebá se, druhým je pokus o záchranu života dítěte přenesením embrya do dělohy.

Alternativní řešení k odstranění vejcovodu s embryem – vyčkáváníV případě tubárního těhotenství, kdy je embryo uchycené ve vejcovodu, je pro ženu nejšetrnějším způsobem léčby vyčkávací postup s častými kontrolami pacientky (observace), který umožní zachování vejcovodu.

Vyčkávací přístup je účinný v 47–82% a hodí se pro pacientky s koncentrací β–hCG nižší než 1000 IU/l, která postupně klesá, a s mimoděložním útvarem do 3 cm bez přítomnosti srdeční akce. Tělo si s nežádoucí formou těhotenství poradí samo, zárodek vlivem nedostatečné výživy odumře a dojde k jeho přirozenému vstřebání při zachování vejcovodu.

Tato léčba však vyžaduje dlouhodobější hospitalizaci a sledování, protože i přes poměrně vysokou elasticitu vejcovodu může dojít k jeho prasknutí a následnému krvácení do dutiny břišní. Je proto potřeba, abyste byla pod neustálým dohledem lékařů a vývoj embrya nebo jeho postupné vstřebávání bylo kontrolováno ultrazvukovým vyšetřením.

Hlavní výhodou observačního postupu je zachování vejcovodu a tedy zvýšení vaší šance na budoucí přirozené početí dítěte.

Experimentální léčba tubárního těhotenství – přenesení embrya do dělohyDalší z existujících možností, jak řešit mimoděložní těhotenství, je přenesení embrya z vejcovodu do dělohy. Pro úspěch této metody je zásadní, aby k pokusu o přenos došlo co nejdříve po indikaci mimoděložního těhotenství a embryo bylo životaschopné – tzn.

Zajímavé:  Hiv Test Praktický Lékař?

hCG ve vaší krvi ještě stoupalo. Přenos embrya při mimoděložním těhotenství z vejcovodu do dělohy se provádí laparoskopickým zákrokem. Existují lékařské záznamy o dvou úspěšných pokusech, ale nejsou k dispozici informace, zda, kde a v jakém rozsahu jsou tyto operace ve světě prováděny.

Obecně lze říci, že vývoj v této oblasti po desetiletí stagnuje a o této možnosti translokace embrya těhotné ženy ani většina lékařů nemá dostatek informací. V České republice se o experimentální operace pokoušejí na gynekologicko-porodnickém oddělení v Nemocnici Vyškov. Pacientkám se tuto experimentální léčbu snaží zpřístupnit Hnutí Pro život ČR.

Jak postupovat vám poradí na Lince pomoci na bezplatném telefonním čísle 800 108 000 nebo na e-mailu [email protected].

Přijdu o vejcovod při mimoděložním těhotenství?Celkem 95% ze všech mimoděložních těhotenství charakterizuje uhnízdění embrya v jednom z vejcovodů,. To sice automaticky neznamená, že o vejcovod přijdete, ale většinou operatérům nezbývá, než ho odstranit. K tzv.

salpingektomii, tedy odebrání vejcovodu, lékaři přistupují tehdy, kdy je vejcovod hnízdícím embryem výrazně poškozen. Jestliže to jde, upřednostňuje se tzv. salpingotomie, tedy naříznutí vejcovodu a odsátí embrya. Samovolné hojení může být někdy doprovázeno tvorbou jizev, čímž se stává vejcovod neprůchodným a opět hrozí další mimoděložní těhotenství.

Ani ponechání vejcovodu tak nemusí automaticky znamenat, že vaše schopnost přirozeně otěhotnět zůstane zachována v plné míře.

Otěhotním po mimoděložním těhotenství?Otěhotnět přirozenou cestou je možné pouze v případě, že vám zůstal po zákroku funkční alespoň jeden vejcovod.

Těhotenství lékaři doporučují nejdříve za 6 měsíců od prodělaného zákroku.

Opakování mimoděložního těhotenství je poměrně vysoké (10 až 15 %), proto když po prodělaném mimoděložním těhotenství znovu otěhotníte, navštivte svého ženského lékaře co nejdříve.

Díky ultrazvukovému vyšetření se v dnešní době diagnostikují mimoděložní gravidity obvykle včas. Přináší to méně komplikací a pravděpodobnost, že další těhotenství může probíhat bez větších potíží.

Rizikové faktory pro mimoděložní těhotenství a jak mu předcházetMimoděložní těhotenství se nejčastěji vyskytuje u žen, které jsou v jiném stavu poprvé. Zvýšené riziko mají ženy s prodělanými pohlavními chorobami způsobujícími mj. zánět dělohy a vejcovodů, zvláště chlamydie.

Rizikovým faktorem je také dlouhodobé užívání jednosložkové hormonální antikoncepce, která obsahuje pouze hormon progesteron. Někdy je příčinou mimoděložní gravidity selhání nitroděložního tělíska, které nepůsobilo tak, jak mělo, takže došlo k oplodnění. Embryo ale nedoputovalo až do dělohy.

Důvodem může být také endometrióza (nemoc, kdy výstelka dělohy se nachází i mimo ni). A poněkud vyšší riziko je i u umělého oplodnění.

MUDr. Xenie Preiningerová

Další zdroje:https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/576814/mimodelozni-tehotenstvi-uz-nemusi-koncit-potratem-ve-vyskove-se-pokousi-dite-zachranit.htmlhttps://www.babyweb.cz/mimodelozni-tehotenstvi-priznaky-lecbahttps://hnutiprozivot.cz/clanky/2664-moznosti-zachrany-ditete-pri-mimodeloznim-tehotenstvihttps://hnutiprozivot.cz/clanky/2779-prenatalni-lecbahttp://hnutiprozivot.cz/clanky/2766-zachrana-ditete-pri-mimodeloznim-tehotenstvihttps://www.maminka.cz/clanek/mimodelozni-tehotenstvi-co-vas-ceka-a-nemine-a-jake-jsou-priznaky

Mimoděložní těhotenství

Projevuje se stejně, jako „normální“ těhotenství. Proto je ho těžké na začátku rozlišit. Jak již ze samotného názvu vyplývá, mimoděložní těhotenství je takové, kdy se vajíčko neuhnízdí v děloze, ale mimo ni. Ve většině případů se uhnízdí ve vaječníku nebo častěji ve vejcovodu. Může se však dokonce stát, že vajíčko se uhnízdí v břišní dutině.

Nejhorší je, že na počátku jsou příznaky těhotenství stejné, jako když je vajíčko v děloze. Pro ženu je mimoděložní těhotenství velmi nebezpečné, vždyť jiná část těla než děloha není vůbec na růst a vývoj plodu uzpůsobena.

Vajíčko totiž začne prorůstat do stěny orgánu a narušovat cévy, v důsledku čehož dochází k vnitřnímu krvácení, které ohrožuje život ženy.

Jak odhalit mimoděložní těhotenství

Každá žena, která se snaží počít miminko, si po vynechané menstruaci, nebo před ní dělá těhotenský test, aby co nejdříve zjistila, zda je miminko na cestě nebo zatím ještě ne. Těhotenský test zjišťuje v moči přítomnost hormonu HCG (lidský choriový gonadotropin).

Tento hormon se produkuje pouze v těhotenství, proto pokud ho těhotenský test zaznamená, objeví se na něm i druhá čárka a žena ví, že je s největší pravděpodobností těhotná. Hormon HCG začne produkovat vajíčko až poté, co se uhnízdí.

Nemá tedy smysl dělat si těhotenský test už pár dní po ovulaci a po pohlavním styku v plodném období, protože vajíčko se uhnízdí až po 10 – 14 dnech od početí. Těhotenský test zaznamená pozitivní výsledek i v případě, že se vajíčko uhnízdí mimo dělohu.

Tehdy se ještě žádné jiné příznaky mimoděložního těhotenství neobjeví, žena se tedy domnívá, že je všechno tak, jak má být.

Na úplném začátku těhotenství lékař může potvrdit těhotenství pouze z krve, protože na obrazovce během ultrazvuku ještě nebude nic vidět.

Přibližně v období 5 – 6 týdnů od poslední menstruace je již možné ultrazvukem zjistit, zda se miminko nachází v děloze nebo mimo ni.

Často se stává, že se objeví krvácení, přičemž krev má sytou až křiklavě červenou barvu, což je příznakem mimoděložního těhotenství.

Příznaky mimoděložního těhotenství

Na začátku, když těhotenský test ukáže druhou čárku, zdá se být vše v pořádku. Ale po pár dnech se mimoděložní těhotenství začne projevovat zhoršeným zdravotním stavem a komplikacemi, vždyť se vymyká z normálu. Mezi příznaky mimoděložního těhotenství patří:

  • píchání a tupá jednostranná bolest v podbřišku nebo v břiše
  • krvácení
  • hnědé špinění v důsledku odumření vajíčka a jeho vypuzení do břišní dutiny, což způsobí vnitřní krvácení, doprovázené křečovými bolestmi

Poslední uvedený příznak je ze všech nejrizikovější, protože vnitřní krvácení může způsobit až smrt ženy, kdyby ostatní příznaky zanedbávala a neřešila v ambulanci svého gynekologa.

Mimoděložní těhotenství – projevy

Pokud žena po potvrzení těhotenství těhotenským testem nebo odběrem krve začne krvácet, jako první jí napadne, že potratila. V případě potratu se hladina HCG přirozeně zmenšuje, až se po vyplavení plodu z těla ženy HCG nebude nacházet v organismu vůbec. Při mimoděložního těhotenství se však také dostaví krvácení, přičemž hladina HCG neklesá.

Od počátku mimoděložního těhotenství je hladina HCG nižší než u standardně probíhajícího těhotenství. Spousta těhotných žen pociťuje na počátku těhotenství mírné bolesti v podbřišku, což je normální. Mimoděložní těhotenství se však projevuje bodavou tupou bolestí až křečemi, nad čím by žádná žena neměla jen tak mávnout rukou.

Pouze včasná diagnostika může zabránit vzniku dalších komplikací, které mohou ohrožovat život.

Ženský lékař pacientce udělá kompletní vaginální a ultrazvukové vyšetření. Ultrazvukem je možné odhalit, že se vajíčko uhnízdilo mimo dělohu, přibližně v 5. týdnu těhotenství.

Ultrazvukovým vyšetřením gynekolog může zjistit případně i to, že vejcovod je oteklý, nebo že se vytvořila krevní sraženina, ultrazvuk odhalí i samotné embryo.

Vaginálním vyšetřením lékař zjistí lokalitu – zdroj bolesti, kde se vajíčko uhnízdilo.

Bohužel, mimoděložní těhotenství nekončí šťastně. Jelikož ženě jde o život, je nutná operace. U mimoděložního těhotenství se provádí laparoskopická operace, čili chirurgické odstranění oplodněného vajíčka. Nejednou je třeba spolu s vajíčkem odstranit i část vaječníku nebo vejcovodu.

V horších případech, kdy se vajíčko zahnízdilo v břišní dutině, musí lékař provést složitou břišní operaci s kompletní revizí břišní dutiny. Operace se provádí v celkové anestezii.

Důležitým faktorem v případě těhotenství mimo dělohu je čas, nikdy by žena neměla zbytečně čekat s řešením této situace.

Otěhotnění po mimoděložním těhotenství

Rekonvalescence po zákroku není zrovna nejpříjemnější, protože se musí zahojit nejen tělo, ale i zlomené srdce matky, která přišla o dítě.

Vyrovnat se se ztrátou vytouženého miminka krátce po tom, jak žena s rodinou oslavovala druhou čárku na těhotenském testu, je velmi bolestné. Mnoho žen upadne do deprese a smutku. Slzy není třeba ukrývat, žena se z toho potřebuje vyplakat.

Velmi jí mohou pomoci jiné ženy, které si prošly něčím stejným nebo podobným. Pocit, že nejsem jediná, ženu velmi povzbuzuje.

Často si ženy kladou otázku, zda se jim vůbec podaří někdy otěhotnět a vynosit zdravé děťátko. Přestože je překonané mimoděložní těhotenství bezpochyby velkým rizikem, které může ovlivnit i další těhotenství, určitě není překážkou, která by znemožňovala všechny šance páru počít a přivést na svět miminko.

Otěhotnět přirozenou cestou může každá žena, jejíž po operaci zůstal alespoň jeden funkční vejcovod. V takovém případě opravdu může každá žena věřit, že se jednou určitě stane matkou.

Ženám po mimoděložním těhotenství se doporučuje otěhotnět minimálně šest měsíců po operačním zákroku.

Pokud již jednou žena překonala mimoděložní těhotenství, bohužel je velká pravděpodobnost, že se může zopakovat, proto by každá žena, která zjistí, že je těhotná, měla navštívit svého gynekologa co možná nejdříve.

Jak se říká, naděje umírá poslední. Díky dnešním moderním technologiím je možné odhalit mimoděložní těhotenství opravdu brzy. Pro ženy to znamená vyšší pravděpodobnost, že pokud by znovu otěhotněly, těhotenství bude probíhat bez větších komplikací.

Zajímavé:  Zánět Kolenního Kloubu Léčba?

Mimoděložní těhotenství: příznaky a léčba

Těhotenství lze zjistit pomocí těhotenských testů z moče ženy nebo odběrem krve a stanovením hladiny těhotenského hormonu HCG. Těhotenský hormon je možné v moči prokázat 9. den po oplození vajíčka, což odpovídá době, kdy ženě vynechá menstruace. V krvi je možné stanovit hormon HCG o několik dnů dříve než z moče.

Dalším krokem je provedení ultrazvuku. Zhruba pět týdnů od prvního dne poslední menstruace je možné na ultrazvuku rozlišit, zda je těhotenství uloženo v děloze či nikoli.

Příčiny

Příčiny zahnízdění oplodněného vajíčka ve vejcovodu jsou různé. Patří k nim vrozeně dlouhé, málo pohyblivé vejcovody, které včas nedopraví vajíčko do dutiny děložní, stavy po zánětech vejcovodu, stavy po operacích vejcovodu, zavedené nitroděložní tělísko a endometrióza. Častou komplikací mohou být i chronické a opakující se infekty v pánevní oblasti.

V případě infekce se jedná hlavně o sexuálně přenosné nákazy. V poslední době se obzvláště často vyskytuje infekce způsobená bakterií Chlamydia trachomatis.

Endometrióza je nemoc, kdy výstelka dělohy se nachází i mimo ni. Pokud je to ve vejcovodu, je tu riziko, že se vajíčko uhnízdí právě zde. Těhotenství po umělém oplodnění jsou rovněž riziková. Vzácně (1 : 30 000 případů) se může vyskytnout současně nitroděložní i mimoděložní těhotenství.

Při zavádění více vajíček při umělém oplodnění se některé může zahnízdit správně v děloze a další mimo ni.

Riziko mimoděložního těhotenství zvyšuje:

  • předchozí mimoděložní těhotenství,
  • endometrióza,
  • zánět vejcovodů, vaječníků nebo dělohy,
  • operace v pánevní oblasti, např. akutní apendix,
  • pohlavní choroba, např. kapavka nebo chlamydióza,
  • otěhotnění po sterilizaci,
  • otěhotnění při zavedeném nitroděložním tělísku.

Projevy a průběh mimoděložního těhotenství

Rostoucí neporušená mimoděložní gravidita způsobuje tupé bolesti v podbřišku, které mohou být jednostranné, v závislosti na tom, ve kterém vejcovodu se uhnízdilo oplodněné vajíčko. Může se dostavit i lehké špinění v termínu, kdy žena očekává pravidelně menstruaci, ale i mimo něj.

Může dojít k odumření plodového vejce, které je následně vypuzeno do dutiny břišní. Jedná se tedy o potrat, který je spojený s mírným krvácením do dutiny břišní, křečovitými bolestmi a hnědavým výtokem.

Diagnóza mimoděložního těhotenství

Mimoděložní těhotenství bývá obvykle diagnostikováno vyšetřením krve a určením hladiny těhotenského hormonu HCG. Ta bývá zpravidla nižší, než kdyby šlo o klasicky probíhající těhotenství.

Dále bývá k potvrzení diagnózy použito ultrazvukové a vaginální vyšetření. Ultrazvukové vyšetření může odhalit samotné embryo, jeho tkáně, zduřelý vejcovod, případně krevní sraženinu. Díky vaginálnímu vyšetření může gynekolog lokalizovat zdroj bolesti nebo zbytnělý vejcovod v místě, kde se vajíčko zahnízdilo.

Možnosti léčby

Při každém potvrzeném mimoděložním těhotenství je nutná hospitalizace a okamžité zahájení léčby, protože zanedbání může mít v extrémním případě fatální následky. V nemocnici zůstává žena několik dní, v některých případech i několik týdnů, v závislosti na zvoleném postupu léčby.

Invazivní (operativní) metody

V Česku je metodou první volby salpingektomie neboli chirurgické odstranění vejcovodu.

Tato invazivní metoda léčby je prováděná nejčastěji laparoskopicky v akutních případech (dojde-li k ruptuře vejcovodu) pak velkou břišní operací, protože je nutné udělat kompletní revizi břišní dutiny. Není-li stav pacientky akutní, musí žena vždy podepsat informovaný souhlas s odstraněním vejcovodu.

Bohužel, čeští lékaři pacientky ve většině případů neseznamují se všemi existujícími způsoby léčby, včetně neinvazivních metod. Pokud se žena nechce smířit s chirurgickým odstraněním vejcovodu, nezbývá jí než odmítnout (byť i jen dočasně) písemný souhlas s laparoskopickou operací a trvat na vysvětlení všech dostupných způsobů léčby včetně jejich přínosů i případných rizik.

Rekonvalescence po laparoskopické operaci trvá zhruba 1 týden a pacientka opouští nemocnici obvykle do tří dnů, po velké břišní operaci trvá hospitalizace cca 1 týden a rekonvalescence dalších několik týdnů.

Čtete také:

Způsoby chirurgického řešení:

  • Salpingektomie – odstranění vejcovodu. Její oblíbenost mezi lékaři je dána rychlým řešením, krátkou hospitalizací a rychlou rekonvalescencí pacientky. Nevýhodou je bezesporu minimálně o 50 % nižší schopnost přirozeného otěhotnění.
  • Salpingotomie – podélné naříznutí vejcovodu a odstranění oplodněného vajíčka. Přistupuje se k němu zpravidla v případech, že ženě zbývá funkční pouze jeden vejcovod a jeden vaječník. Tato metoda je využívána sporadicky, neboť je po tomto zákroku vejcovod často tak jako tak nefunkční a časté jsou rovněž pooperační komplikace.
  • Milking out – tlakem na vejcovod dojde k vytlačení oplodněného vajíčka, ale hrozí poměrně velké riziko prasknutí vejcovodu. Metoda se využívá rovněž sporadicky a pouze ve velmi rané fázi mimoděložního těhotenství, kdy tuba ještě není tolik namáhána.

Neinvazivní metody (bez operace)

Šetrná, u nás téměř nepoužívaná, avšak například ve Velké Británii zcela běžná metoda léčby mimoděložního těhotenství spočívá v podání jedné dávky Metotrexátu – cytostatika bránícímu rychlému růstu buněk (používá se při chemoterapii).

Pro aplikaci léku je však nutné splnit určitá kritéria – čím nižší hladina HCG, tím je úspěšnost léčby vyšší. Po podání Metotrexátu plodové vejce odumře a následně je z vejcovodu vyplaveno, nebo se vstřebá.

Po zákroku je nutné pacientku sledovat . Sledování spočívá v měření hladiny těhotenského hormonu HCG, které může bezprostředně po zákroku mírně vzrůstat, následně by však měl následovat jeho prudký pokles.

Krevní vyšetření se kombinuje s UTZ vyšetřením, které primárně sleduje přerušení cévní výživy zárodku a tím pádem i jeho růst.

I zde může dojít přechodně k mírnému zhoršení zdravotního stavu, neboť usmrcené plodové vejce se může zalít krví a tím zvětšit svůj objem.

Pacientka většinou setrvává v nemocnici na pozorování do té doby, než je možné prokazatelně určit úspěšnost léčby. Nadále je i v domácím ošetření nutné dodržovat klidový režim, úplné uzdravení nastává až po několika týdnech.

Vyčkávací postup

Pro ženu nejšetrnějším způsobem léčby je observace, tedy vyčkávání, zda si tělo s nežádoucím těhotenstvím neporadí samo a zárodek nevstřebá. Podle výzkumu publikovaném v časopise Fertility and Sterility v roce 1995, se 69 % ektopických těhotenství vstřebalo spontánně.

Tato léčba vyžaduje dlouhodobější hospitalizaci a sledování, protože i přes poměrně vysokou elasticitu vejcovodu může dojít k jeho ruptuře a následnému krvácení do dutiny břišní. Používá se hlavně v případech, kdy je počáteční hladina HCG nízká, stejně jako v případě podání cytostatik.

Rekonvalescence po chirurgické metodě

Významným pomocníkem v rekonvalescenci mohou být enzymy, které obsahuje například lék Wobenzym. Enzymy omezují vznik otoků a urychlují jejich vstřebávání, zmírňují bolest a zkracují dobu hojení. Tyto enzymy také snižují výskyt pooperačních komplikací. A co je pro ženy důležité – pomáhají zajistit tvorbu menší jizvy.

Otěhotnění po mimoděložním těhotenství

Otěhotnět přirozenou cestou je možné pouze v případě, že ženě zůstal po zákroku funkční alespoň jeden vejcovod. Těhotenství lékaři doporučují nejdříve za 6 měsíců od prodělaného zákroku.

Recidiva (opakování) mimoděložního těhotenství je poměrně vysoká (10 až 15 %), proto by ženy, které po prodělaném mimoděložním těhotenství znovu otěhotní, měly navštívit svého ženského lékaře co nejdříve.

Ženy, kterým se kvůli poškozeným vejcovodům nedaří otěhotnět, mohou využít metodu IVF.

Díky ultrazvukovému vyšetření se v dnešní době diagnostikují mimoděložní gravidity obvykle včas. Ženě to přináší méně komplikací a pravděpodobnost, že další těhotenství může probíhat bez větších potíží.

Příčinou mimoděložního těhotenství mohou být prodělané infekce

Co je to mimoděložní těhotenství?V prvních dnech těhotenství se oplodněné vajíčko dostane z vejcovodu do dělohy, kde zahnízdí v děložní sliznici. Pokud dojde k zahnízdění vajíčka jinde než v dutině děložní, mluvíme o mimoděložním těhotenství.

Zdaleka nejčastěji k tomu dochází ve vejcovodu, ve výjimečných případech pak ve vaječníku, děložním hrdle nebo v dutině břišní. Tato abnormalita se objevuje v 0,5 až 1 procentu všech těhotenství. Při mimoděložním těhotenství není možné plod donosit. Vyvíjející se plod obvykle brzy po zahnízdění odumírá nebo se vyvíjí nesprávně.

Největším rizikem pro ženu je prasknutí vejcovodu s následným krvácením, které může ohrožovat těhotnou ženu na životě.

Jaké jsou příznaky mimoděložního těhotenství?Na začátku těhotenství se objevují typické příznaky těhotenství – opoždění menstruace, napětí prsů nebo únava, tenze podbřišku. Těhotenský test je pozitivní. Příznaky mimoděložního těhotenství se objevují kolem 5. až 6. týdne těhotenství.

Mezi první patří vaginální špinění či krvácení a bolest v pánevní oblasti, nejčastěji jen na jedné straně.

Pokud dojde až k prasknutí vejcovodu s následným krvácením do dutiny břišní, jsou příznaky následující :– intenzivní ostrá, bodavá bolest v pánvi,– bolest celého břicha (někdy až do ramen) je následkem dráždění pobřišnice krví– pocit na omdlení, nevolnost– šokový stav – slabý puls, bledá opocená kůže

Přítomnost těchto příznaků je signálem k bezodkladnému vyhledání lékařské pomoci či přivolání záchranky. Může se jednat o život ohrožující stav.

Jaká může být příčina tohoto stavu?Jednoznačně převažující příčinou mimoděložního těhotenství je onemocnění vejcovodu, která vzniká na podkladě:– prodělané infekce nebo zánětu vejcovodu,– zjizvení tkáně vejcovodu např.

po operaci nebo infekci,– srůstů po operacích v pánevní oblasti,– vzácně také vrozené vady gynekologických orgánůVšechny uvedené případy způsobují omezení průchodnosti nebo neprůchodnost vejcovodu a uhnízdění těhotenství v místě, kde je tato překážka lokalizována.

Zajímavé:  Očkování a cestovní medicína – vše o zdraví

Riziko mimoděložního těhotenství zvyšují také – otěhotnění při zavedeném nitroděložním tělísku (nehormonální tělísko), prodělání některých pohlavních chorob, např. kapavky nebo chlamydiózy, vyšší věk ženy, některé metody mimotělního oplodnění.

Jak se odhalí mimoděložní těhotenství?Na mimoděložní těhotenství upozorňuje hlavně anamnéza pacientky – vynechání menstruačního krvácení, vaginální špinění či krvácení a bolestí v podbřišku.

 Při podezření na mimoděložní těhotenství lékař obvykle odebere krev a nechá vyšetřit hladinu hormonu hCG – opakovaně, obvykle po 48 hodinách. Za normálních okolností hladina hCG za tuto dobu vzroste přibližně dvojnásobně.

Při mimoděložním těhotenství, z důvodu neprosperujícího těhotenství hladina hCG za 48 hodin stagnuje anebo stoupne jen minimálně. Vaginální vyšetření lokalizuje místo, které je zdrojem bolesti, a lékař může nahmatat zduření vejcovodu v místě, kde došlo k uhnízdění vajíčka.

Potom tu máme ultrazvukové vyšetření, při němž se nedaří zobrazit těhotenství v dutině děložní a naopak může být těhotenství viditelné mimo dělohu – nejčastěji ve vejcovodu (obvykle se to projeví jako ztluštění vejcovodu).

V případě, že je diagnoza potvrzena, co bude následovat?Mimoděložní těhotenství léčíme operačně nebo medikamentózně (zcela výjimečné a atypické případy). Operační řešení se pak rozděluje na radikálnější – odstranění postiženého vejcovodu nebo konzervativnější – kdy se odstraní pouze uhnízděné vajíčko, a to řezem ve stěně vejcovodu.

 V Česku je preferovaným způsobem léčby mimoděložního těhotenství ve vejcovodu radikální operace, tzn. odstranění postiženého vejcovodu, a to buď a převážně laparoskopicky (z několika – obvykle ze třech malých řezů) nebo velkou břišní operací. Konzervativní, tzv.

vejcovod záchovné operační řešení totiž,významně zvyšuje riziko opakování táto komplikace v dalším těhotenství.

Jak je to s přirozeným otěhotnění po mimoděložním těhotenství?Přirozené otěhotnění po prodělaném mimoděložním těhotenství je možné, pokud ženě zůstal funkční alespoň jeden vejcovod.

Pravděpodobnost opakování mimoděložního těhotenství je u těchto žen vyšší. Ale ani odstranění obou vejcovodů neznamená, že žena nemůže otěhotnět.

Tyto ženy mohou využít metody mimotělního oplodnění (IVF), při kterém je vajíčko oplodněno mimo tělo matky a následně je vloženo přímo do dutiny děložní.

Dagmar Čerňanská

Farmakologické ukončení těhotenství

Ne vždy je těhotenství chtěné. Ne vždy chtěné těhotenství prosperuje. V těchto těžkých životních situacích můžete vyhodnotit, že ukončení těhotenství je jediným možným řešením Vaší životní anebo zdravotní situace

Tento článek Vás provede základními otázkami ohledně farmakologického ukončení těhotenství, tedy metody, která na rozdíl od chirurgického řešení spočívá v podání léků.

Jaká jsou základní pravidla pro umělé ukončení těhotenství?

V oblasti umělého ukončení těhotenství se Česká republika řadí k vyspělým státům.

Naše platné právní předpisy umožňují ženám ve věku od 16 let legálně podstoupit umělé ukončení těhotenství bez udání důvodu, u dívek mladších 16 let to musí být pouze se souhlasem zákonného zástupce.

Existují přitom dvě metody ukončení těhotenství – chirurgická, kterou je možné provést do 12. týdne těhotenství, nebo farmakologická (pomocí podání léků) do 7. týdne těhotenství.

Kolik máte času? Každým rokem podstoupí zhruba 50 milionů žen po celém světě umělé ukončení těhotenství. Jestliže se i vy dostanete do těžké životní situace, pokuste se neudělat unáhlené rozhodnutí, kterého byste později litovala.

Dopřejte si alespoň den na rozmyšlenou, zůstaňte sama se sebou nebo s vaším partnerem, a proberte to. Možná najdete i jiné východisko. Pokud dojdete k závěru, že přerušení těhotenství je jediným řešením, naopak nečekejte a jednejte ihned.

V případě farmakologického ukončení těhotenství je totiž potřeba se dostavit k lékaři co nejdříve – do 7. týdne těhotenství, respektive 49. dne od poslední menstruace.

I když se menstruace nedostavila, ještě nemusíte panikařit. Možná jste jen měla větší pracovní zatížení, možná prožíváte období stresu nebo jste prostě nachladla a vaše menstruace má zpoždění.

Zachovejte klid, to pomáhá v každém případě. Pokud má menstruace pouze zpoždění, pak jsou klid a teplo tím nejlepším, co můžete udělat, aby se dostavila co nejdříve. A pokud jste otěhotněla, budete klid potřebovat, abyste vše zvážila a zvládla, ať se rozhodnete jakkoliv.

Jestliže vám opoždění menstruace připadá zcela neobvyklé a vaše podezření na těhotenství má opravdu reálný základ, vydejte se do nejbližší lékárny a kupte si těhotenský test.

Případně si domluvte návštěvu u svého gynekologa k upřesnění diagnózy těhotenství. Tento způsob je nejspolehlivější, když chcete mít jistotu.

Pokud k nehodě opravdu došlo a vy jste nechtěně těhotná, gynekolog s vámi probere vhodnou možnost ukončení těhotenství s ohledem na váš aktuální zdravotní stav.

Rozhodla jste se. Co dál?

Pokud již dopředu přemýšlíte o farmakologickém ukončení těhotenství, rozhodně si neshánějte pilulku přes internet nebo od různých podivných prodejců. Kromě toho, že tím porušujete zákon, především hazardujete se svým zdravím a vystavujete se velmi vážným zdravotním rizikům.

Vždy proto konzultujte celou situaci s vaším gynekologem, u kterého absolvujete všechna potřebná vyšetření a který určí, co je pro vás nejlepší a nejbezpečnější. Metoda farmakologického ukončení těhotenství by například neměla být použita u žen s podezřením na mimoděložní těhotenství nebo u pacientek s poruchou krvácivosti.

Všechny další případy, kdy není vhodná, se dozvíte právě od svého gynekologa.

„Je důležité si uvědomit, že přerušení těhotenství je pro tělo ženy velmi citlivý a náročný zásah. Proto je v první řadě potřeba celou záležitost prodiskutovat s ošetřující gynekologem, který by měl ženě doporučit nejvhodnější metodu s ohledem na její aktuální zdravotní stav.

U většiny klientek je farmakologické ukončení těhotenství šetrnější a bezpečnější, protože není nutný chirurgický zákrok a odpadá potřeba celkové anestezie,“ říká prof. MUDr. Marek Ľubušký, Ph.D.

, vedoucí lékař Centra fetální medicíny Porodnicko-gynekologické kliniky LF UP a FN Olomouc.
 

Odpovědi na nejčastější dotazy

Kdy nejdříve mohu farmakologické ukončení těhotenství podstoupit?

Můžete ho podstoupit téměř okamžitě, jakmile se pro umělé ukončení těhotenství rozhodnete. Můžete ho dokonce podstoupit už v momentě, kdy ještě není možné vaše nechtěné těhotenství definitivně potvrdit ultrazvukem.
 

Do kdy nejdéle farmakologické ukončení těhotenství podstoupit?

Do 7. týdne těhotenství, respektive 49. dne od poslední menstruace.
 

Jak farmakologické ukončení těhotenství probíhá?

K farmakologickému ukončení těhotenství se používají dva léky, které jsou podávány s odstupem 36 až 48 hodin, a to vždy ve zdravotnickém zařízení a výhradně pod dohledem lékaře.

Po každém užití tablety většinou zůstáváte přibližně jednu hodinu v nemocnici nebo v gynekologickém centru s lůžkovou péčí a pokud nemáte žádné potíže, odcházíte do domácí péče. Ošetřující gynekolog by vás měl určitě vybavit tzv.

Bezpečnostní kartou, kde mimo jiné najdete potřebné informace o tom, co máte dělat při výskytu komplikací, včetně kontaktu na dané zdravotnické zařízení, který funguje nepřetržitě.

První lék (mifepriston v dávce 600 miligramů) je určen k tomu, aby snížil hladinu progesteronu a tím způsobil odloučení těhotenské tkáně v děložní dutině.

Druhý lék (misoprostol 400 mikrogramů) následně podpoří vypuzení těhotenské tkáně z dělohy – k tomu obvykle dochází během následujících 4 hodin, tento proces přitom připomíná silnější menstruaci a může trvat až 72 hodin.

Dohromady tedy farmakologická ukončení těhotenství zabere asi 2 až 5 dní, u některých žen to může být až 12 dní.

Za 2 až 3 týdny po podání prvního léku byste měla absolvovat kontrolní vyšetření k vyloučení pokračování těhotenství (negativní nízce senzitivní močový hCG test nebo ultrazvukové vyšetření, eventuálně lze sledovat pokles hladin hCG v séru). Pokud váš gynekolog vyhodnotí, že vše proběhlo v pořádku, můžete s ním prodiskutovat i vhodné metody antikoncepce – nezapomínejte na to, že plodnost se po potratu obnoví s dalším menstruačním cyklem.

  • Výhody farmakologické interrupce
  • Odpadají veškerá rizika spojená s chirurgickým zákrokem:
  • – nehrozí poranění stěny dělohy
  • – není nutná anestezie
  • – není nutné násilné roztažení děložního hrdla
     
  • Nižší riziko infekce dělohy než u chirurgického zákroku
  • Některé ženy uvádějí také intimnější průběh ukončení těhotenství
     
  • Nevýhody farmakologické interrupce
  • Delší krvácení než při chirurgickém zákroku
  • Možná bolest související s děložními stahy
     

Je farmakologické ukončení těhotenství bolestivé?

Bolest je u každého z nás velmi individuální. Všeobecně lze ale říct, že při farmakologickém ukončení těhotenství se objevují bolesti způsobené stahy dělohy, které pacientky zpravidla přirovnávají k menstruačním bolestem. Někdy se může vyskytnout i nevolnost, zvracení, průjem, lehké křeče nebo krvácení.
 

Jak dlouhá je doba rekonvalescence?

Po umělém ukončení těhotenství je nutné, aby žena po dobu alespoň 2 týdnů dodržovala zvýšenou hygienu, nepoužívala tampóny, poševní výplach a nekoupala se. Stejně tak je vhodné vyhnout se pohlavnímu styku, aby nedošlo k zavlečení infekce.
 

Mohou po příchodu domů nastat komplikace a dojít k vykrvácení?

Ošetřující lékař by měl ženu vždy podrobně informovat o možných nežádoucích účincích souvisejících s farmakologickou interrupcí a předat ji tzv. Bezpečnostní kartu s kontaktem na dané zdravotnické zařízení, na které se může kdykoli obrátit.

Krvácení je po této metodě obvyklé a může trvat až 12 dní. Nicméně za více než 20 let, kdy se metoda farmakologického ukončení těhotenství pomocí léků mifepriston a misoprostol používá, nebyl v celém světě zaznamenán žádný případ, kdy by žena vykrvácela.

 

Je farmakologické ukončení těhotenství placené?

V současné době je farmakologické ukončení těhotenství plně hrazené klientkou. Průměrná cena se pohybuje okolo 5 000 korun. Je ale potřeba se informovat u ošetřujícího lékaře, protože ceny se mohou v jednotlivých zdravotnických zařízeních lišit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector