Molusky – Vše o zdraví

Jsou obvykle velké od dvou milimetrů do jednoho centimetru, výjimečně do tří centimetrů. Mají nažloutlou až narůžovělou barvu, hladký, pravidelně polokulovitý tvar a drobnou propadlinku uprostřed. Odborně se jim říká mollusca contagiosa, ale lidé je znají jako molusky. Jsou infekčním onemocněním vyvolaným virem ze skupiny DNA poxvirů.

Molusky - Vše o zdravíMolusky - Vše o zdravíMolusky - Vše o zdravíMolusky - Vše o zdravíZobrazit fotogalerii

Dovedou pořádně potrápit. Úplně se jich zbavit mnohdy nebývá jednoduché. Když už to vypadá, že jsme nad nimi vyhráli, znovu se objeví – třeba na jiné části těla. Onemocnění je přitom méně běžné než bradavice, pravděpodobnost výskytu u dětí je asi 17 procent. Molusky bývají častější u chlapců než u dívek, a to mezi druhým a dvanáctým rokem.

„Přenášejí se přímým kontaktem nemocného se zdravým jedincem, infikovanými předměty, například hračkami, ručníky a žínkami, nebo infikovanou vodou v bazénu, vířivce nebo ve vaně,“ řekla iDNES.cz dermatoložka Soňa Vítečková z pražské Polikliniky Budějovická.

U dospělých napadají molusky genitálie

Molusky se mohou objevovat kdekoliv na kůži, nejvíce na trupu a na končetinách. A nevyhýbají se ani dospělým, mezi nimiž se často přenáší pohlavním stykem. Virus u nich mnohdy napadá oblast genitálu a vnitřní strany stehen. Molusky se mohou šířit i tím, že si pacient přenese virus škrábáním pokožky.

Inkubační doba bývá podle doktorky Vítečkové od jednoho týdne až do šesti měsíců. Molusky velmi často nečiní pacientovi žádné obtíže, ale mohou vyvolávat pocit svědění. Druhotným problémem může být výskyt ekzému v okolí napadaného místa nebo hnisání.

„U pacientů s dostatečnou imunitou mohou molusky za šest až dvanáct měsíců spontánně mizet. K léčbě se přistupuje zejména proto, aby se zamezilo dalšímu šíření nemoci, především v dětských kolektivech, dále pak u pacientů s oslabenou imunitou, s atopickým ekzémem nebo s velkým rozsahem infekce a jejím dlouhým trváním,“ konstatovala lékařka Vítečková.

Molusky musí pryč

Nejúčinnější léčbou je mechanické odstranění jednotlivých molusek, například ostrou chirurgickou lžičkou a následnou dezinfekcí jodovou tinkturou.

Lze využít i terapii zmrazením tekutým dusíkem (kryoterapie) nebo teplem (elektrokauterem).

Aby se zmírnila bolest a zvýšila se spolupráce pacienta, lze před výkonem potřít postižená místa anestetickou znecitlivující mastí, eventuálně nasadit krátkodobou celkovou anestezii.

„Místně, s poměrně dobrou účinností, lze aplikovat roztok 5 až 10 % hydroxidu draselného, méně často se využívají místní antivirotická a imunomodulační léčiva. Pro celkové zvýšení výkonnosti imunitního systému lze podávat fytoterapeutika, například preparáty z hlívy ústřičné nebo echinacey, nebo homeopatika,“ doporučila doktorka Vítečková.

Aby se zabránilo navrácení infekce, je důležitá důkladná osobní hygiena, nepoužívání společných oděvů a ručníků a v případě oslabené imunity se vyhýbat rizikovým místům, jako jsou bazény nebo sportoviště.

Molusky se vyskytují zejména u dětí. Jak je poznat? S léčbou neotálejte

Od Michaela Romanova
Dub 21, 2021
67 472 26

Molusky nejsou nebezpečné, ale dokážou nepříjemně potrápit jak dítě, tak dospělého. Patří mezi vysoce infekční onemocnění, které se projevuje v podobě někdy až tisíců malých puchýřků – a jejich léčba bývá často pro nemocného velmi problematická. Přesto se boj s nimi dá vyhrát, jen to chce trochu trpělivosti.

Molusky - Vše o zdravíZdroj foto: Zay Nyi Nyi / Shutterstock.com

Jak můžete dostat molusky?

Moluska je vysoce infekční kožní onemocnění, které nejčastěji postihuje malé děti. Ty si ho často přinášejí z plavání, ze školek či veřejných heren.

Může však postihnout i dospělé, u kterých se za nejčastější přenos považuje sexuální styk. Toto onemocnění není nebezpečné, ale dokáže velmi znepříjemnit život každému jedinci.

Je důležité s tímto problémem zajít k lékaři co nejdříve a nečekat, že zmizí samo od sebe, protože se bude jen zhoršovat.

Jak moluska vypadá?

Molusky vypadají jako malé bradavičky, nebo puchýřky. Barvou se mohou jemně lišit – zbarvení mohou mít:

  • bílé,
  • perleťové,
  • načervenalé,
  • žluté.

Tyto puchýřky mají velikost do 5 mm, přičemž uprostřed jsou propadlé. Nicméně u dětí se může vyskytnout větší forma molusek, takzvané moluskum, které může dosahovat velikost až 1 centimetr. Molusky nejčastěji najdeme:

  • na krku,
  • na končetinách,
  • v podpaží,
  • v obličeji.

Molusky - Vše o zdravíZdroj foto: Jarrod Erbe / Shutterstock.com

Molusky se musí léčit co nejdříve

Moluska sice není nebezpečné onemocnění, ale přesto i zde se můžou vyskytnout komplikace, zvlášť u malých dětí. Průzkum ukázal, že až 10 % nakažených následně může trpět ekzémem, který se objeví v okolí puchýřků.

Proto s návštěvou lékaře neotálejte. Dalším nebezpečným rizikem je vstup samotného viru do krve.

Je to sice velmi ojedinělá záležitost, bohužel však spouští větší imunitní reakci a nemocnému způsobí komplikace.

Jak léčit molusky?

V první řadě nemocného jedince musí vidět kožní lékař, který tuto nemoc potvrdí. Často v takovém případě doporučí, aby byly molusky odstraněny mechanicky. To je velmi nepříjemné a bolestivé.

Zvlášť malé děti to mohou snášet špatně, ale existují znecitlivující masti, které alespoň částečně pomůžou od bolesti, i když ne úplně.

Aby měl krém dobrou účinnost, měl by se nanášet alespoň hodinu před tím, než se molusky začnou odstraňovat.

Odstraňování molusek laserem a dusíkem

Mechanické odstranění není jediná léčba a kožní lékař může doporučit i jiné metody.

  1. Jednou z možností je například kryoterapie. Jedná se odstraňování molusek pomocí tekutého dusíku. Tento postup je sice méně bolestivý, ale také je bohužel méně účinný.
  2. Další možností je použití laseru. Ani tato metoda není zcela bezbolestná, a hlavně je poměrně drahá. Její cena se pohybuje od pětiset korun nahoru, a i zde je výsledek léčby nejistý.

Přestože mechanické odstranění je velmi nepříjemný zákrok, jedná se o nejúčinnější metodu, která nemocnému pomůže.

dětidusíkkožní onemocněnílaserléčbamoluskamoluskynemoc

Dobrý den, jmenuji se Michaela (věk raději uvádět nebudu 🙂 a mým největším koníčkem jsou mí dva synové – rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. A vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí 🙂

Aromaterapie Karel Hadek MOLUSAN Balzám na molusky 50 ml

Nakupte nad 3000 Kč a dodáme vám to ZDARMA až domů!
Pokud objednáte nyní, dodáme produkty následovně: *
Dodání domů
Expres kurýr po Praze
Běžný dopravce
Na prodejnu
Praha OD Kotva
Praha EUROPARK
Praha OC DBK
Brno Brno
Praha OC Šestka
Praha Karlín
Na výdejnu
723 míst v Česku
123 míst na Slovensku
Pokud objednáte nyní, dodáme produkty následovně: *
Dodání domů
Expres kurýr po Praze
Běžný dopravce
Na prodejnu
Praha OD Kotva
Praha EUROPARK
Praha OC DBK
Brno Brno
Praha OC Šestka
Praha Karlín
Na výdejnu
723 míst v Česku
123 míst na Slovensku

*Věříme našim dopravcům, ale kvůli nepředvídatelným situacím se termín dodání může lišit. Možnosti nákupu na prodejnách BiOOO.cz

MOLUSAN od značky Karel Hadek je balzám určený na pokožku s výskytem bradavic a molusek. Molusky jsou infekční onemocnění kůže vyvolané virem Molluscum contagiosum virus. Projevují se jako drobné útvary na kůži připomínající malé bradavičky, puchýřky, ze kterých při prasknutí vytéká infekční tekutina. Objevit se mohou kdekoli na pokožce.

Některé éterické oleje jsou známé svými protivirovými účinky. Česnekový olej v kompozici s oleji z šalvěje, čajovníku, lavandínu, túje, pepře a hřebíčku jsou použity v přípravku pro péči o pokožku s výskytem molusek a bradavic.

Použití: Na pokožku s moluskou nebo bradavicí naneste 1-2x denně malé množství přípravku.

Skladování: Uvedená trvanlivost přípravku se uchováváním v temném a chladném prostředí podstatně prodlužuje (nejlépe v chladničce při teplotě 6–10 °C). Spotřebujte nejlépe do data uvedeného na obalu. Číslo šarže a objem vyznačen na obalu.

Firma Karel Hadek se specializuje na výrobu fyziologických produktů a získává k tomu pouze suroviny, které jsou velmi kvalitní, mají pouze přírodní charakter. Produkty Aromaterapie Karel Hadek pochází z ekologicky čistých nalezišť, neobsahují herbicidy, pesticidy, těžké kovy a další příměsi. 

Výrobce: 1. Aromaterapeutická KH a.s., Kšice 11 , 349 01, Stříbro, Česká republika

Lanolin, Butyrospermum Parkii Butter, Salvia Officinalis (Sage) Oil, Allium Sativum Oil, Melaleuca Alternifolia (Tea Tree) Leaf Oil, Cymbopogon Martini Oil, Thuja Occidentalis Leaf Oil, Piper Nigrum Oil, Lavandula Hybrida (Lavandin) Oil, Melaleuca Viridiflora Leaf Oil, Litsea Cubeba Fruit Oil, Cinnamomum Zeylanicum Bark Oil, Eugenia Caryophyllus (Clove) Leaf Oil, Eugenol1, Linalool1, Thymus Vulgaris (Thyme) Flower/ Leaf Oil, Limonene1, Citral1, Cinnamal1, Satureja Hortensis Oil, Farnesol1, Benzyl Benzoate1 Přirozená součást esenciálního oleje Upozorňujeme, že seznam ingrediencí se u produktů může čas od času měnit a mírně se lišit. Nejaktuálnější informace najdete vždy na obale produktu. Složení aktualizujeme na pravidelné bázi dle informací našich dodavatelů. Molusky - Vše o zdraví Receptury profesionální aromakosmetiky Aromaterapie Karel Hadek vznikají již od roku 1983. Originální, jedinečné a vysoce kvalitní přípravky s jasně r… Receptury profesionální aromakosmetiky Aromaterapie Karel Hadek vznikají již od roku 1983. Originální, jedinečné a vysoce kvalitní přípravky s jasně rozpoznatelným logem si za tu dobu získaly nejen pevné postavení na trhu, ale i srdce tisíců spokojených zákazníků a nekoupíte je na každém rohu.Společ…

Zajímavé:  Antikoncepce Zapomenutí První Pilulky?

Pro hodnocení a komentování produktu musíte být přihlášeni: Přihlásit se

Lanolin, Butyrospermum Parkii Butter, Salvia Officinalis (Sage) Oil, Allium Sativum Oil, Melaleuca Alternifolia (Tea Tree) Leaf Oil, Cymbopogon Martini Oil, Thuja Occidentalis Leaf Oil, Piper Nigrum Oil, Lavandula Hybrida (Lavandin) Oil, Melaleuca Viridiflora Leaf Oil, Litsea Cubeba Fruit Oil, Cinnamomum Zeylanicum Bark Oil, Eugenia Caryophyllus (Clove) Leaf Oil, Eugenol1, Linalool1, Thymus Vulgaris (Thyme) Flower/ Leaf Oil, Limonene1, Citral1, Cinnamal1, Satureja Hortensis Oil, Farnesol1, Benzyl Benzoate1 Přirozená součást esenciálního oleje Upozorňujeme, že seznam ingrediencí se u produktů může čas od času měnit a mírně se lišit. Nejaktuálnější informace najdete vždy na obale produktu. Složení aktualizujeme na pravidelné bázi dle informací našich dodavatelů.

Molusky – co to je, jak je poznat, léčba | molusky u dětí – Mojezdraví.cz

Molusky jsou infekční onemocnění kůže vyvolané virem Molluscum contagiosum virus. Projevují se jako drobné útvary na kůži připomínající malé bradavičky. Molusky jsou vysoce nakažlivé kožní onemocnění. Postihují nejčastěji děti v předškolním věku, ale nevyhýbají se ani dospělým.

K nákaze dochází kontaktem s virem, nejčastěji prostřednictvím infikované osoby, u dospělých i při pohlavním styku. K infekci může dojít infikovaným předmětem, například při používání stejných ručníků, při půjčování hraček nebo oblečení. Infekce se šíří i ve vodě, například v bazénech.

Jak poznat molusky – příznaky

Vyskytují se nejčastěji na břiše, na pažích, v tříslech a kolem genitálií, ale také na obličeji. Vypadají jako matné puchýřky, které mají na svém vrcholku malý důlek.

Puchýřky nejsou bolestivé, ale často svědí. Škrabáním postiženého místa se mohou roznášet dále po celém těle, což prodlužuje dobu vyléčení.

Inkubační doba

Týden – 6 měsíců.

Léčba

V případě zdatné imunity je možné, že molusky spontánně zmizí.  Nicméně je dobré léčbou molusek zabránit jejích další nákaze či rozsetí infekce po těle.

Metodou první volby je chirurgické odstranění molusek.

Molusky se dají likvidovat drobnými chirurgickými výkony pomocí laseru, mohou se seškrabovat lžičkou (takzvaná exkochleace) nebo zmrazit tekutým dusíkem.

Pro znecitlivění se používají lokální anestetické krémy, v případě velkého množství molusek lze přistoupit i k anestezii celkové. Chirurgické odstranění molusek nezanechává kosmetické defekty.

Také je možné molusky odstraňovat  pomocí preparátů s virosatickým účinkem, které se dají koupit v lékárně. Je potřeba dodržovat přesně pokyny uvedené v příbalovém letáku. Dobrý účinek mají látky cantharidin, tretinoin a imiquomid. V případě molusek ale platí, že to, co pomůže jednomu, nemusí mít stejný účinek na jiného pacienta a naopak.

Doba léčení je různě dlouhá. Záleží na šíři rozsevu, zvoleném způsobu odstranění a na tom, zda pacient dodržuje pokyny lékaře.

Bylinky

Vhodné je posilovat imunitu například preparáty z hlívy ústřičné, rakytníku nebo echinacey.

Molusky lze také v počátečních fázích onemocnění potírat teatree olejem, propolisovou tinkturou, výtažkem z česneku z lékárny.

Mezi poměrně dobře hodnocené postupy patří také potíráním nebo koupel v odvaru z tužebníku jilmového (2 hrsti byliny spařit 1 litrem vřelé vody, nechat 5–10 minut vylouhovat, přecedit a přidat do koupele).

Domácí léčba a babské rady

Některým se osvědčilo potírat puchýřky tekutým roztokem, který se sežene v lékárně a používá nejčastěji na odřeniny: Solutio Novikov.

individuálnízáleží na rozsahu postižení

Vyšetření

Molusky většinou pozná lékař na pohled. Pomoci může odběr vzorku z puchýřku.

Komplikace

Komplikace mohou nastat, pokud pacient nedodrží pokyny na příbalovém letáku nebo doporučení lékaře. Molusky mohou hnisat nebo se zanítit. V jejich okolí se také může objevit ekzém. U pacientů se sníženou imunitou může virus proniknout do krve.

Prevence

Prevencí je dodržování hygieny a minimalizace kontaktu s rizikovými povrchy (zejména v saunách, bazénech a podobně). Nepůjčujte si s jinými osobami ručníky nebo oblečení. Vhodný je také zdravý životní styl a posilování imunity.

Molusky – Jak se jich zbavit? | BENU.cz

Molusky jsou virové kožní onemocnění. Molluscum contagiosum, neboli kontagiozní bradavice, řeší hlavně maminky u svých dětí, ale mohou je získat i dospělí s oslabenou imunitou.

Na kůži se objeví drobné bílé výrůstky o velikosti špendlíkové hlavičky, které jsou navíc svědivé, bolavé a místo kolem vyrážky je zarudlé.

Mohou se objevit u kohokoliv a kdekoliv na těle: na rukách, na těle, na chodidlech, na tváři nebo dokonce na genitáliích.

Přenos molusek jako virového onemocnění je velice snadný. Nakazit se můžete jak přímým kontaktem, tak i skrze kontaminované věci, jako je třeba oblečení, hračky, ložní prádlo, osuška a jiné sdílené věci.

Molusky u dospělých se mohou přenášet dokonce i při pohlavním styku, při kontaktu s pokožkou.

Virus, který je odpovědný za vznik výrůstků, se nachází ve vrchní vrstvě pokožky, proto se nenakazíte kýcháním, kašláním nebo líbáním se.

Jak se zbavit molusek?

Molusky určitě neškrábejte, aby nedošlo k přenesení na další místa. Dobrou zprávou je, že molusky vymizí samy za 6 – 12 měsíců, podmínkou je dobrá imunita.

Rizikem je další šíření nemoci v kolektivu i opakované výsevy nových bradaviček na těle a proto se zpravidla přistupuje k jejich odstranění.

Řešením je lékař a také pro zbavení molusků pomůže přírodní léčba, homeopatika či tinktura z tužebníku jilmového přidaná do koupele.

Metod odstranění je několik, téměř všechny musí být vykonány pod dozorem lékaře. Nejčastěji se provádí kyretáž, tedy vyškrábnutí ostrou lžičkou. Druhou nejčastější metodou je kryoterapie, tedy zmrazení tekutým dusíkem, či odstranění laserem. Tyto metody odstranění se někdy neobejdou bez jizviček a proto je potřeba aplikovat hojivý krém na pokožku po molusku.

Co na molusky zabírá z volně prodejných přípravků, je hydroxid draselný v koncentraci 5%. Neexistuje přímo mast na molusky, která by je po namazání odstranila. Proti svědění je vhodná zinková mast či tekutý pudr, účinná je i mast betadine, která při rozškrábání zabrání další infekci.

Zbavit se kožního onemocnění molluscum contagiosum spočívá také v silném imunitním systému. Pro podporu funkce imunitního systému je nezbytný vitamin C, vitamin D, z bylinek je to osvědčená echinacea, česnek na molusky rovněž pomáhá podporovat imunitu. Dobrou zkušenost mají lidé také s houbami, jako je houba reishi.

  • Homeopatika na molusky

    Dobrý den ,prosím o radu ,lze tyto homeopatika použit na molusky u dcerky 6 let má je na levé ruce a na levé straně na boku . Vyzkoušeli jsme snad už všechno možné ,krémy ,mýdla ,tinktury ,molusk kožní roztoky ,výsledek žádný .Děkuji za radu

  • molusky

    Dobrý večer, syn má molusky pomalu na celém těle. Některé má i zanícené. Myslíte, že by na ně pomohl i ichtyol? Děkuji za odpověď

  • Vlaštovičník na papilom?

    Dobrý den,
    zajímá mě, zda se dá Tibetská tinktura vlaštovičník Epam použít i na papilom. Předem děkuji za odpověď.

  • Náhrada InfectoDellu (molusky)

    Dobrý den, používali jsme na léčbu molusek u 2letého syna InfectoDell (na doporučení lékaře), který nám po prvním „kole“ došel. Teď se objevilo pár puchýřků znova. Jakou náhradu byste prosím doporučili? Děkuji.

Všechny dotazy

Jak se přenášejí molusky? Dotekem i pohlavní cestou

  • Molusky jsou výrůstky o velikosti špendlíkové hlavičky.
  • Molusky se velmi často šíří pohlavní cestou.
  • Virus se šíří i kontaktem přes kontaminované předměty.
  • Nákazou nemoci jsou více ohroženi lidé s ekzémem.
  • Odstranit je lze například zmrazením tekutým dusíkem či seškrábnutím.
  • Děti se často nakazí skrze hračky.

Molusky jsou svědivé výrůstky na kůži o velikosti špendlíkové hlavičky, které se mohou objevit kdekoli na těle. Přenášejí se přímým kontaktem, u dospělých jedinců velmi často i pohlavní cestou. Nakazit se ale dotyčný může také v bazénu, sauně či používáním stejného ručníku.

Nemoc není nutné vždy léčit, protože časem sama odezní.

Molusky. Roztomilý název za sebou skrývá poměrně nepříjemný problém v podobě nehezkých výrůstků na kůži, které mají obvykle bílou nebo růžovou barvu. Mívají velikost špendlíkové hlavičky, jsou ostře ohraničené a mohou svědit, bolet, rudnout a bobtnat. Vyskytují se kdekoli na těle, včetně tváře, krku a genitálií.

Jak se molusky přenášejí?

Virus, který molusky způsobuje, se šíří přímým kontaktem z osoby na osobu, ale také skrze kontaminované věci. Typicky se jedná o:

  • Oblečení
  • Osušky
  • Ložní prádlo
  • Mycí houby
  • Hračky

Virus se prý údajně dokáže šířit i ve vlhkém prostředí, jakým jsou bazény, sauny či lázně. Někteří odborníci ale šíření infekce skrze vodu vyvracejí a nákazu z bazénu přisuzují půjčování osušek a bazénového vybavení.

Velmi často dochází k přenosu infekce škrábáním postižených částí těla či holením. Mnoho dospělých si molusky předává také pohlavním stykem, nákaza touto cestou však není pravidlem. A jelikož se virus drží pouze v horní vrstvě kůže a necirkuluje tělem, nehrozí tedy nákaza skrze kašel a kýchání.

Komu nákaza virem hrozí?

Ačkoli molusky může chytit úplně každý, někteří lidé jsou virem ohroženi více než jiní. Pravděpodobněji se nakazí například jedinec s oslabenou imunitou. To se týká třeba pacientů s HIV anebo lidí léčících se s rakovinou. Průběh nemoci u nich pak může být výraznější a léčba o poznání delší.

Dalším rizikovým faktorem může být atopická dermatitida, protože kůže těchto lidí je častěji narušena a přístup infekce do těla tedy o poznání snazší.

Ve větším ohrožení jsou pak také lidé žijící ve vlhkém, teplém klimatu, kde je velká koncentrace osob. Pokud se na onemocnění podíváme ve světovém měřítku, jeho výskyt je na vzestupu.

Přesná čísla ale chybí, protože onemocnění v mnoha případech samo odezní, aniž by bylo potřeba ho léčit.

Léčba molusek

Jak tedy z výše uvedeného vyplývá, léčba není vždy nutností. Z důvodu šíření nákazy se však doporučuje. Léčba je obvykle doporučena také v případě, že se výrůstky nacházejí v blízkosti pohlavních orgánů nebo kolem análního otvoru. V této situaci je navíc vhodné také vyšetření na další pohlavně přenosné choroby.

Kromě terapie mastí, která na každý výrůstek musí být nanášena individuálně, lze molusky léčit také jejich úplným odstraněním. To může být provedeno několika způsoby. Konkrétně:

  • Kryoterapií (zmrazením výstupků tekutým dusíkem)
  • Vypíchnutím (narušení středu výstupku a jejich následné seškrábnutí)
  • Laserovou terapií

Všechny zmíněné možnosti jsou rychlé, vyžadují ale trénovaného medicínského specialistu. Ten během výkonu může, ale nemusí pacientovi podat lokání anestezii. Krátce po zákroku může nemocný pociťovat bolest.

Tkáň je podrážděná a může být i zjizvená. Ačkoli se to nemusí zdát obtížné, důrazně se nedoporučuje pouštět se do odstraňování výrůstků na vlastní pěst.

Neodborným zásahem může dojít k zanesení infekce do rány nebo dalšímu šíření nemoci.

Prevence nemoci

Nejúčinnějším opatřením je dodržování zásad hygieny. Hlavně nepodceňovat mytí rukou. Dále není vhodné sdílet osušky, šaty či mycí houby. Pokud to je možné, vyvarujte se půjčování vybavení, jakým jsou helmy, rukavice či jiné věci, které přijdou do přímého kontaktu s pokožkou.

Opatrný by člověk měl být i v případě, kdy se u něj molusky projeví. Konkrétně by měl totiž dělat vše pro to, aby neinfikoval lidi v jeho okolí.

Rozhodně by tedy s nikým neměl sdílet nemyté předměty a pokud se u něj výrůstky nacházejí v oblasti genitálií, je na místě i sexuální zdrženlivost.

Jak už zaznělo výše, virus přežívá pouze na povrchu kůže, pacient je tedy infekční jen v době, kdy se u něj vyskytují příznaky v podobě růžových výrůstků.

Molusky – jak je poznat a léčit

Molusky, malé puchýřky virového původu, se objevují především u dětí předškolního a školního věku. Léčba molusek obvykle probíhá formou chirurgického zákroku, ale pomoci mohou i homeopatika či přírodní léčba. Neléčením hrozí rozšíření molusek po těle a vznik infekce.

Zrádnost molusek spočívá v jejich vysoké nakažlivosti a snadném rozšíření po celém těle

Molusky jsou malé puchýřky tělové, světle růžové nebo nažloutlé barvy ve velikosti od 1 do 6 mm. Vyznačují se pravidelným tvarem s malým důlkem uprostřed.

Vyskytují se jednotlivě či ve shlucích po celém těle, nejčastěji však na obličeji, břiše, pažích, v tříslech a v oblasti genitálií.

Při zmáčknutí vytéká z molusek bělavá tekutina obsahující virus, který je způsobuje. Ta je příčinou nakažlivosti molusek.

Detailní foto molusek. Foto: E van Herk, Wikimedia Commons

Objevují se molusky jen u dětí?

Moluskami většinou trpí děti, jsou běžné zejména u předškoláků a školáků. K přenosu dochází přímo kontaktem s nemocnou osobou nebo užíváním společných předmětů (hraček, oblečení, sedátek, ručníků apod.). Častým místem nákazy bývá také veřejný bazén, protože virus přežívá i ve vodě.

Onemocnění se však nevyhýbá ani dospělým. Způsobují ho 4 typy viru Molluscum contagiosum a právě dva z nich napadají spíše dospělé. Kromě výše uvedených způsobů dochází k přenosu mezi dospělými také pohlavním stykem a při tomto způsobu nakažení se molusky vyskytují zejména v oblasti genitálií.

Molusky se u dětí i dospělých přenášejí přímým kontaktem nebo dotykem s infekčními předměty. Foto: Mohammad2018, Wikimedia Commons

Léčba molusek

Molusky mohou u jedinců s dobrou imunitou odeznít i samy, ale vždy je vhodnější se o léčbě poradit s lékařem. Při neléčení se mohou rozšířit na další místa po těle, zhoršit stav kůže kvůli infekci nebo dojde k nákaze dalších osob.

„Zrádnost molusek spočívá v jejich vysoké nakažlivosti a snadném rozšíření po celém těle. Molusky totiž nebolí, ale svědí a svádí ke škrábání.

Tím se však virus dostane na prsty a následně na další místa na těle, kterých se nemocný dotkne. Virus přežívá i mimo svého nositele, takže se lze nakazit také z kontaminovaných předmětů.

Právě proto se přenáší hlavně v dětských kolektivech,“ upozorňuje MUDr. Radka Zimolová, kožní lékařka z EUC Kliniky Zlín.

K léčbě molusek se většinou využívají drobné chirurgické zákroky. Tyto metody obvykle zaručují nejrychlejší léčbu. Molusky se odstraňují:

  • pomocí laseru,
  • seškrabováním lžičkou
  • či zmrazením tekutým dusíkem.

Léčba molusek spočívá v jejich odstranění, nebo potlačení infekce léčivými přípravky. Foto: Gzzz, Wikimedia Commons

Další variantou léčby molusek je aplikace virostatických přípravků, které lze koupit v lékárně. Před jejich použitím se však vždy poraďte s lékařem a důsledně dodržujte instrukce z příbalového letáku.

Přírodní léčba molusek

Na léčbu molusek se osvědčily i babské rady a homeopatika. V počátečních fázích může na molusky pomoci propolisová tinktura, tinktura z česneku nebo tea tree olej. Dobré účinky má na molusky též odvar z tužebníku jilmového. Z homeopatik pak při léčbě molusek pomáhají Thuya Occidentalis 15CH a Dulcamara 15CH.       

Prevence molusek

Riziko nákazy moluskami se snižuje dodržováním hygieny a minimalizací kontaktu s potenciálně kontaminovanými povrchy.

K těm patří zejména prostory v bazénech a saunách a půjčené věci, které přicházejí do kontaktu s pokožkou (ručníky, oblečení). Molusky se častěji objevují u osob se sníženou imunitou.

Prevencí je proto také posilování imunity vitamíny z ovoce nebo doplňků stravy. I v tomto případě lze sáhnout po přírodních zdrojích, jako jsou hlíva ústřičná, echinacea nebo rakytník.

Trápí vás molusky? Můžete se poradit s lékařem ze zdravotnické sítě EUC:

Dermatologové EUC

autor:

MUDr. Radka Zimolová

Pilulka.cz

Molusky jsou nakažlivým benigním kožním onemocněním vyvolaným infekcí virem ze skupiny poxviru (molluscum contagiosum). Infekce způsobuje léze (puchýřky) na kůži a je běžná u dětí ve veku 2 až 5 let, ale muže se projevit i u dospívajících a dospělých. Indikace: Lokální kožní léčba molusek.

Dávkování

Přípravek by měl být aplikován jednou denně, pokud lékař nestanoví jinak. Každodenní aplikaci opakujte do objevení zarudnutí, podráždění nebo otoku léze, ke kterému obvykle dochází během 4-6 dnu.

V tomto okamžiku zastavte léčbu a na lézi již roztok neaplikujte. Zánět je známkou toho, že molusky vymizí během příštích 2 až 5 týdnu.

Pokud se zánět neobjeví, můžete pokračovat v aplikaci produktu na lézi, až do objevení zánětu.

UPOZORNENÍ

Pokud budete pokračovat v léčbě oblasti, která je již zanícená nebo podrážděná, muže dojít v ošetřované oblasti ke vzniku vředu. Nepoužívejte roztok na stejnou lézi více než 10 po sobe jdoucích dnu.

Pokud nějaký den vynecháte, neaplikujte roztok druhý den dvakrát. Aplikujte jej znovu pouze jednou a pokračujte, dokud léze nezčervená. Jak přípravek používat: Tento přípravek smí aplikovat pouze dospělé osoby.

Děti by neměly s přípravkem zacházet, ani se jej dotýkat rukama poté, co byl aplikován dospělými.

  • KROK 1: APLIKACE Odšroubujte uzávěr lahvičky a zasuňte aplikační tyčinku. Vyjměte navlhčenou aplikační tyčinku a naneste přípravek jemným poklepáváním špičkou štětce na každou lézi co nejpečlivěji (nedotýkejte se zdravé pokožky kolem léze, protože to muže způsobit podráždění).
    • UPOZORNENÍ: Zabraňt kontaktu roztoku se zdravou pokožkou a jakýmkoli jiným povrchem (oblečení, citlivé povrchy atd.), protože se jedná o žíravinu.
  • KROK 2: VYCKEJTE 1 AŽ 2 MINUTY (ZASCHNUTÍ) Po nanesení poklepáváním štětcem nechte přípravek zaschnout po dobu 1 až 2 minuty. Ujistěte se, že se děti nebudou dotýkat ošetřených částí během zasychání přípravku.
  • KROK 3: ODSTRANENÍ (OPLÁCHNUTÍ) Po zaschnutí odstraňte zbytky přípravku opláchnutím vodou (pomocí namočené gázy) a umyjte si ruce velkým množstvím vody. Opakované použití: Zopakujte výše popsané kroky. Za účelem opakovaného použití lze přípravek skladovat s našroubovaným aplikátorem. Jakmile zaznamenáte podráždění, zarudnutí nebo otok, zastavte léčbu. Tyto příznaky naznačují, že léčba skončila. Přesto budete muset několik týdnu počkat, než léze vymizí. Ošetřené léze se nesmí škrábat, ani se na ne nesmí sahat, dokud úplně nezmizí, aby se předešlo nové infekci. Po čtyřech týdnech od prvního otevření lahvičku vyhodte. Nevyhazujte tento výrobek do odpadních vod ani domovního odpadu. Nespotřebovaný přípravek vratte prosím do lékárny.

VAROVÁNÍ

POZOR ŽÍRAVINA. POUŽÍVÁ SE PRO LEPTÁNÍ. ROZTOK POUŽÍVEJTE POUZE NA LÉČBU LÉZÍ.
POSTUPUJTE DŮSLEDNĚ PODLE POKYNŮ K POUŽITÍ.

Zkuste také další výrobky značky Molusk, které naleznete v kategoriích Péče o nohy, Kosmetika a Tělová kosmetika. Pokud si nejste jistí výběrem tohoto produktu, zkuste se ještě podívat do kategorie Péče o nohy.

Molusk kožní roztok 3g – Bradavice a kuří oka – Tělo

Indikace: Lokální kožní léčba molusek.

Dávkování

UPOZORNěNÍ: POZOR ŽÍRAVINA. POUŽÍVÁ SE PRO LEPTÁNÍ. ROZTOK POUŽÍVEJTE POUZE NA LÉČBU LÉZÍ. POSTUPUJTE DŮSLEDNĚ PODLE POKYNU K POUŽITÍ. 

Přípravek by měl být aplikován jednou denně, pokud lékař nestanoví jinak. Každodenní aplikaci opakujte do objevení zarudnutí, podráždění nebo otoku léze, ke kterému obvykle dochází během 4-6 dnu.

V tomto okamžiku zastavte léčbu a na lézi již roztok neaplikujte. Zánět je známkou toho, že molusky vymizí během příštích 2 až 5 týdnu.

Pokud se zánět neobjeví, můžete pokračovat v aplikaci produktu na lézi, až do objevení zánětu.

UPOZORNĚNI: Pokud budete pokračovat v léčbě oblasti, která je již zanícená nebo podrážděná, muže dojít v ošetřované oblasti ke vzniku vředu. Nepoužívejte roztok na stejnou lézi více než 10 po sobe jdoucích dnu. Pokud nějaký den vynecháte, neaplikujte roztok druhý den dvakrát. Aplikujte jej znovu pouze jednou a pokračujte, dokud léze nezčervená.

Jak přípravek používat: Tento přípravek smí aplikovat pouze dospělé osoby. Děti by neměly s přípravkem zacházet, ani se jej dotýkat rukama poté, co byl aplikován dospělými.

KROK 1: APLIKACE 

Odšroubujte uzávěr lahvičky a zasuňte aplikační tyčinku. Vyjměte navlhčenou aplikační tyčinku a naneste přípravek jemným poklepáváním špičkou štětce na každou lézi co nejpečlivěji (nedotýkejte se zdravé pokožky kolem léze, protože to muže způsobit podrážděni).

UPOZORNĚNI: Zabraňte kontaktu roztoku se zdravou pokožkou a jakýmkoli jiným povrchem (oblečení, citlivé povrchy atd.), protože se jedná o žíravinu. 

KROK 2: VYČKEJTE 1 AŽ 2 MINUTY (ZASCHNUTÍ)

Po nanesení poklepáváním štětcem nechte přípravek zaschnout po dobu 1 až 2 minuty. Ujistěte se, že se děti nebudou dotýkat ošetřených částí během zasychání přípravku.

KROK 3: ODSTRANĚNÍ (OPLÁCHNUTÍ)

Po zaschnutí odstraňte zbytky přípravku opláchnutím vodou (pomocí namočené gázy) a umyjte si ruce velkým množstvím vody. Opakované použití: Zopakujte výše popsané kroky Za účelem opakovaného použití lze přípravek skladovat s našroubovaným aplikátorem. Jakmile zaznamenáte podráždění, zarudnutí nebo otok, zastavte léčbu.

Tyto příznaky naznačují, že léčba skončila. Přesto budete muset několik týdnu počkat, než léze vymizí. Ošetřené léze se nesmi škrábat, ani se na ně nesmí sahat, dokud úplně nezmizí, aby se předešlo nové infekci. Po čtyřech týdnech od prvního otevřeni lahvičku vyhoďte. Nevyhazujte tento výrobek do odpadních vod ani domovního odpadu.

Nespotřebovaný přípravek vraťte prosím do lékárny.

Upozornění: Nepoužívejte přípravek u dětí mladších dvou let, pokud lékař nedoporučí jinak. Nenanášejte přípravek na místa s tenkou nebo citlivou kůži, například na sliznice nebo kolem oči. Tato látka nesmí za žádných okolnosti přijít do styku s očima. Nepolykejte. Nedoporučuje se používat na obličeji.

Nepoužívejte v případě infikovaných ložisek molluscum contagiosum. Nepoužívejte na podrážděnou nebo infikovanou pokožku, zarudlou pokožku nebo pokožku vykazující známky zánětu Nepoužívejte na pokožku, na níž zpozorujete neobvyklé projevy. Nevhodný pro diabetiky, protože zasažená část by se nemusela hojit rychle nebo úplně.

Při kojení nepoužívejte na částech těla, které přicházejí do styku s kojencem. Nepoužívejte v případě alergie na kteroukoliv ze složek výrobku. Tato léčba muže způsobovat dočasné svědění, podráždění nebo pálení. Po vymizení léčené infekce molluscum contagiosum se muže objevit hyperpigmentace nebo hypopigmentace, která však spontánně ustoupí.

V případe náhodného kontaktu: V případě kontaktu s očima ihned vyplachujte oči po dobu 15 minut velkým množstvím vody a vyhledejte lékařskou pomoc. V případě kontaktu se zdravou pokožkou okamžitě opláchněte pokožku velkým množstvím vody. Pokud se vám výrobek dostane na prsty, netřete si oči ani sliznice. Ihned si umyjte ruce.

Další bezpečnostní opatření: Uchovávejte mimo dosah dětí. Vyhněte se kontaktu s oděvem nebo jinými materiály, které by mohly být ovlivněny zásadami 

Jak jednoduše vyléčit molusky

Už jste se někdy setkali s moluskami? Pokud nevíte, co to je, buďte rádi! Jde o vysoce infekční onemocnění, pupínky se podobají bradavicím, lze je vymáčknout. Nejčastěji tímto onemocněním trpí malé děti, ale můžou onemocnět i dospělí, a to zpravidla kontaktem s infikovaným člověkem. Také se to přenáší kontaktem s infikovaným předmětem. Inkubační doba je od dvou do sedmi týdnů.

Naše první setkání s moluskami proběhlo tak, že jsme chodili s dětmi na bazén plavat. Člověka by nenapadlo, že když chce dopřát dětem trochu pohybu a vyřádění, tak si může domů přinést takovou „výslužku“. Dlouho jsem si ničeho nevšimla.

Začalo to jedním malým pupínkem a postupně se to začalo rozlézat po celém těle. Mezitím jsem obě děti koupala pohromadě a vůbec mi nedošlo, co tím vlastně způsobím. Po zhruba dvou týdnech se začaly objevovat pupínky i u dcerky.

Zašli jsme proto k paní doktorce, kde nám „po doktorsku“ oznámila, že se s největší pravděpodobností jedná o molusky. Vůbec jsem netušila oč jde a paní doktorka nám navrhla „seškrabávání“. V dobré víře, že se všeho zbavíme a bude klid, jsem na to kývla.

Pro mě to bylo pět minut hrůzy, ale co zažíval syn raději nebudu popisovat… Nakonec to dopadlo tak, že se molusky rozlezly ještě více.

Pro mě to bylo pět minut hrůzy, ale co zažíval syn raději nebudu popisovat…

Začala jsem pátrat na internetu a po zvážení jsem nakoupila mast přímo na molusky. Mast nesmírně smrděla po česneku, ale říkala jsem – si zatnu zuby a překonám to, hlavně když bude syn konečně zdravý a zbavíme se toho.

Po měsíci mazání jsem výsledky neviděla. Zkusili jsme tedy další variantu – prostředek k desinfekci pokožky a sliznic. Molusky jsme propichovali, ale i toto řešení bylo bez viditelného výsledku.

V té době jsem příznaky molusek pozorovala už i na dcerce.

Paní doktorka nás poslala na kožní, ale tam jsme dostali pouze mast s kortikoidy s tím, že máme mazat, a že to vymizí a nebo nám doporučila seškrábnutí. To jsem po předchozí zkušenosti samozřejmě odmítla. Mast jsem nedávala. Byla jsem nešťastná a nevěděla co dál. Pak jsem si psala s kamarádkou a svěřila se jí se svým problémem.

Pozvala mě na kafe s tím, že to probereme a zkusíme ještě něco vymyslet. Moc jsem tomu nevěřila, ale šla jsem. Nakonec na setkání dorazila ještě jedna naše společná kamarádka, která ihned zavolala primáři a konzultovala s ním náš stav a ten navrhl podporu stávající léčby za pomoci produktů LR Health & Beauty.

A tohle bylo moje první setkání s touto značkou. Moc jsem tomu po předchozích zkušenostech nevěřila, byla jsem ochotná už vyzkoušet naprosto vše. Dala jsem tedy na rady pana primáře. Produkty jsem si objednala a začali jsme užívat. Asi po týdnu už byly vidět první výsledky zlepšení.

Zhruba do dvou týdnů molusky začaly ustupovat, po třech týdnech zůstaly už jen malinké molusky a do měsíce bylo vše pryč!

Po implementaci produktů od LR jsem zašla ukázat děti k paní doktorce. Ta jen nevěřícně kroutila hlavou, jak jsme to zvládli. Tímto bych holkám chtěla poděkovat za velkou pomoc a jsem ráda, že jsem měla tu možnost poznat tyto produkty a nedám na ně dopustit!

Potřebujete také pomoc? Ráda vám poradím, které produkty a v jakém dávkování jsem použila. Bohužel vlivem Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1924/206 o výživových a zdravotních tvrzeních, vám to sem nemohu napsat konkrétně, což mne mrzí, neboť si dokáži představit, jak se cítí máma dětí s nekonečnými moluskami.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector