Můžu otěhotnět když mám menstruaci – Vše o zdraví

Můžu otěhotnět když mám menstruaci - Vše o zdraví MUDr. Jana Contreras Šklíbová 13.08.2021 4 minuty čtení

  • Znovu nastartování hormonálních funkcí a obnova cyklu je velmi individuální záležitost. 
  • U žen, které nekojí, se obvykle menstruační cyklus navrací do 6 týdnů po porodu, ale první ovulace může nastat už 3 týdny po porodu. 
  • Ženy plně kojící nemusí mít menstruaci vůbec po celou dobu kojení (laktační amenorrhoe) nebo mohou začít menstruovat pravidelně či nepravidelně po skončení šestinedělí.

Můžu otěhotnět když mám menstruaci - Vše o zdraví Můžu otěhotnět když mám menstruaci - Vše o zdraví Vytvořeno ve spolupráci s Další články odborníka MUDr. Jana Contreras Šklíbová Další články odborníka Zakladatelka a majitelka společnosti ProGyn s.r.o. Specialistka s dlouholetou praxí v oboru gynekologie a porodnictví, porodnické analgezie a urogynekologie. Členka České lékařské komory, České gynekologicko-porodnické společnosti, Společnosti soukromých gynekologů ČR, Mezinárodní společnosti pro ultrazvuk v gynekologii a porodnictví a Mezinárodní společnosti pro klimakterium. Zakladatelka a majitelka společnosti ProGyn s.r.o. Specialistka s dlouholetou praxí v oboru gynekologie a porodnictví, porodnické analgezie a urogynekologie. Členka České lékařské komory, České gynekologicko-porodnické společnosti, Společnosti soukromých gynekologů ČR, Mezinárodní společnosti pro ultrazvuk v gynekologii a porodnictví a Mezinárodní společnosti pro klimakterium.

Související články

Nutriklub stále roste. Děkujeme vám za důvěru.

Chci se zaregistrovat

20+

Odborníků se zapojilo do tvorby obsahu

100 000+

Spokojených maminek a tatínků

350+

Článků od odborníků

25 000+

Zodpovězených dotazů v naší poradně

Chci se zaregistrovat

Otěhotnění při menstruaci – proč je to možné?

Můžu otěhotnět když mám menstruaci - Vše o zdraví

Snažíte se o miminko, anebo se jeho početí naopak snažíte zabránit? Pak vás možná zajímá, zda je možné otěhotnět při menstruaci. Ačkoli se období krvácení považuje zpravidla za neplodné, existují ženy, které během periody skutečně počaly. Za těhotenstvím v jejich případě stojí zpravidla krátký či nepravidelný cyklus.

Přijít do jiného stavu může žena pouze během plodných dnů, otěhotnět během menstruace tedy nelze. Ačkoli se tímto pravidlem řídí velká spousta párů, které se o miminko snaží, anebo početí naopak chtějí zabránit, rozhodně neplatí pro všechny ženy na světě. Plodné dny jsou skutečně záminkou pro úspěšné početí, ale co když se dostaví v těsné blízkosti menstruace?

Abychom pochopili, proč je během menstruace v některých případech možné otěhotnět, je nejprve nutné znát pár informací týkajících se ovulace a menstruačního cyklu.

Plodné dny a ovulace

V první řadě je nutné si uvědomit, že plodné dny se rozhodně nerovnají ovulaci (ačkoli se s ovulací částečně překrývají). Jedná se o zhruba 5 dní v měsíci, během kterých je žena schopná početí, přičemž toto období zpravidla začíná čtvrtým dnem před začátkem ovulace a končí zhruba 24 hodin po jejím skončení.

Ovulace, během které dochází k uvolnění zralého vajíčka, se oproti tomu dostavuje 14. den cyklu, tedy dva týdny od prvního dne menstruace, a trvá pouhých 24 hodin. Během této doby může dojít k oplození vajíčka. Teoreticky tak může žena otěhotnět vždy jediný den v měsíci. Proč je tedy plodných dnů hned 5?

I když ke splynutí spermie a vajíčka může dojít pouze během ovulace, neznamená to, že je nutné mít pohlavní styk striktně v tento den. Spermie totiž mají schopnost přežít v ženském těle až dlouhých 5 dní. Pokud tedy dojde k nechráněnému pohlavnímu styku během 4 dní před ovulací či jeden den po ní, může žena otěhotnět, protože si spermie na vajíčko několik dní „počkají“.

Menstruace

Menstruace je označení pro období krvácení, ke kterému dochází v rámci menstruačního cyklu. Ten by se v ideálních případech měl opakovat v pravidelně dlouhých intervalech a skládá se celkem ze 4 částí, které na sebe přímo navazují.

Menstruační fáze

První fází je menstruační fáze, tedy již zmíněné krvácení, které představuje začátek celého menstruačního cyklu.

Během této fáze se z těla vyplavuje děložní sliznice, jejíž součástí je i neoplozené vajíčko. K menstruaci tedy dochází jen v případě, kdy k oplození vajíčka nedošlo.

Tato fáze trvá zhruba 4 až 6 dní (v některých případech i déle) a v mnoha případech ji doprovází celá řada nepříjemných příznaků, kam patří třeba:

Folikulární fáze

Po menstruační fázi navazuje fáze folikulární, která začíná společně s menstruací již první den krvácení, ale na rozdíl od periody trvá zhruba 14 dní. V tomto období roste ve vaječníku folikul, ze kterého se později uvolňuje vajíčko. Tento obal produkuje estrogeny, díky nimž se tenká děložní výstelka ztlušťuje, a tím se připravuje na potenciální těhotenství.

Ovulační fáze

Po skončení folikulární fáze následuje fáze ovulační, která se v případě typického osmadvacetidenního cyklu dostavuje zhruba 14. den cyklu a trvá asi 24 hodin. Zralé vajíčko se během ní uvolňuje z prasklého folikulu a vyplavuje se do vejcovodů, kde se setkává se spermií. Oplozené vajíčko pak cestuje do dělohy, kde se hodlá zahnízdit a vyvíjet.

Luteální fáze

Poslední fází je fáze luteální, kdy ze zbytku folikulu vzniká žluté tělísko, jehož úkolem je produkce progesteronu. Ten hraje podstatnou roli v počátku těhotenství.

V případě, že během ovulační fáze dojde k oplození vajíčka, začne se v těle ženy tvořit těhotenský hormon (hCG), který dá signál žlutému tělísku, aby pokračovalo v produkci progesteronu.

Bez hCG, tedy pokud k oplození nedošlo, žluté tělísko zaniká a hladina hormonů postupně klesá, čímž se opět spustí menstruační krvácení a celý cyklus se opakuje.

Otěhotnění při menstruaci

Ptáte se sama sebe: mohu otěhotnět při menstruaci a odpovědí si stále nejste jistá? Přestože z výše popsaného jasně vyplývá, že během menstruace k otěhotnění dojít nemůže, je třeba si uvědomit, že to platí pouze v případě, že má žena pravidelný 28denní cyklus. V případě kratšího cyklu, kdy se ovulace nachází blíže k menstruaci, už takové riziko hrozí. Záleží přitom hned na několika faktorech, a to konkrétně na:

  • délce a pravidelnosti menstruačního cyklu,
  • délce krvácení,
  • kdy během periody došlo k pohlavnímu styku.

V případě kratšího menstruačního cyklu ženy ovulují o několik dní dříve, než ty, kterých se týká průměr 28 dní. Pokud v takovém případě máte pohlavní styk ke konci menstruačního krvácení, které je dlouhé 5-7 dní, může se stát, že otěhotníte 11. den cyklu, protože ve vás spermie 5 dní přežijí.

Dalším důvodem, proč otěhotnění během menstruace nelze vyloučit, je fakt, že má spousta žen nepravidelný cyklus. Potýkají se s tím většinou mladé dívky, čerstvé maminky či ženy, které vysadily hormonální antikoncepci, anebo se nacházejí v perimenopauze, tedy v období, kdy se organismus připravuje na menopauzu a krvácení přestává být pravidelné.

Nebezpečí otěhotnění hrozí i v případě, že se žena potýká s dlouhým cyklem. Pokud perioda trvá déle, než je běžné, hrozí otěhotnění hlavně na jejím konci, jelikož se nachází těsně před ovulací.

V případě krátkého cyklu zas hrozí, že menstruační krvácení a plodné dny na sebe budou přímo navazovat. Pokud žena například menstruuje každých 20 dní, její plodné dny mohou připadat již na 6. den cyklu. Při 6-7 dní dlouhém krvácení je riziko otěhotnění poměrně velké.

V některých situacích může také žena ovulovat podstatně dříve, než je obvyklé, například tehdy, kdy zažívá výrazný stres.

Zajímavé:  Frekvence, Které Jsou Důležité Pro Vaše Zdraví A Rozšíření Vědomí?

Jindy může být cyklus anovulační, kdy k uvolnění vajíčka vůbec nedojde a žena přesto dostane menstruaci. Zmatek nejednou způsobí i krvácení uprostřed cyklu, přičemž nejde o skutečnou menstruaci, ale o špinění (například kvůli ovulaci) či zdravotní problém, ale žena tento stav považuje za menstruaci. Pokud má žena během takového krvácení pohlavní styk, může snadno otěhotnět.

Otěhotnění po menstruaci

Co naopak bývá zcela běžné, je otěhotnění po menstruaci. Vzhledem k tomu, že se plodné dny dostavují už 10. den cyklu, je v případě nechráněného pohlavního styku riziko početí poměrně velké, a to hlavně v případě dlouhého cyklu. Pokud se těhotenství po menstruaci chcete vyhnout, používejte v tomto období vždy raději ochranu.

Otěhotnění před menstruací

Pravděpodobnost početí v důsledku nechráněného styku několik dní před menstruací je extrémně nízká, dá se říci, že až nulová. Plodné dny končí v průměru 15.

den cyklu, tedy v případě 28denního cyklu krátce za jeho půlkou, a ovulační fázi střídá fáze luteální, během které dochází k poklesu hormonů a zániku žlutého tělíska.

K otěhotnění by tedy už dojít nemělo, zvláště pokud se jedná například o otěhotnění den před menstruací.

Jak poznat ovulaci?

Pokud si nejste jistá, kdy ve vašem případě k ovulaci dochází, pokuste se tuto skutečnost zjistit.

Nejspolehlivějším způsobem, jak plodné dny odhalit, je sledování folikulu, což je útvar, který je tvořený jedním budoucím vajíčkem a vrstvou podpůrných buněk tvořících jeho obal.

Nevýhodou je, že k pozorování procesu dozrávání folikulu je zapotřebí ultrazvuk. To jinými slovy znamená, že blížící se ovulaci takto pozná pouze lékař.

Dobrou zprávou je, že existují také metody, pomocí kterých zachytíte ovulaci i samy doma. Jednu z možností představuje ovulační test, který lze snadno zakoupit ve většině drogérií a lékáren.

Další metodou, je měření bazální teploty. Jinými slovy, ovulaci lze v tomto případě rozpoznat na základě pravidelného zaznamenávání poševní či ústní teploty.

Ideálně by k měření mělo docházet přibližně ve stejnou hodinu, a to ještě před tím, než vstanete z postele.

Ženy, které jsou více vnímavé ke svému tělu, mohou ovulaci zaznamenat na základě fyzických příznaků. Napoví jim například větší pocit vlhka a kluzka u poševního vchodu či změna konzistence cervikálního hlenu. Ten v době ovulace připomíná nevařený vaječný bílek. Děložní čípek je během ovulace na omak měkký, krátký a je v něm hmatatelný otvor. Dále se může objevit:

Zdroj: cz.clearblue.com, polstarnakojeni.cz

Mýty a pravda

Antikoncepce je dnes něco naprosto přirozeného a samozřejmého, a přece je obestřena spoustou mýtů.

Povědomí mnoha žen o vlastním těle, menstruaci, plodných dnech, vlivu hormonů a škále možností antikoncepce je skoro stejné jako povědomí jejich babiček někdy před půl stoletím.

Budete-li pokračovat ve čtení, pokusíme se vyvrátit nejčastější a nejzatvrzelejší omyly, které se o antikoncepci tradují. A třeba mezi těmi mýty překvapeně najdete i ten svůj.

Doufáme, že vám následující řádky budou k užitku, a že si po jejich přečtení budete moci zodpovědně říct: Antikoncepce je moje rozhodnutí.

Není to pravda. Přesvědčení, že menstruační krvácení je vlastně čištění těla, při kterém se měsíc co měsíc z dělohy vyplavují bakterie nebo mrtvé buňky, je mýtus zakořeněný opravdu velmi pevně. Pravda je ale jiná. Z lékařského hlediska není každoměsíční krvácení nic přínosného.

Není tedy pravda, že by vám jakkoli škodilo, bude-li vaše menstruace v důsledku používání hormonální antikoncepce kratší nebo slabší. Zajímavé je i to, že ženy nikdy v historii nezažívaly tolik menstruací jako dnes – tedy až čtyři sta padesát za život! Mohla za to četná těhotenství a dlouhá období kojení.

A tak se dokonce nabízí otázka – není vlastně nemenstruovat přirozenější než menstruovat?

Není to pravda. Tenhle názor je stejně rozšířený jako zastaralý a nepravdivý. Mnohé ženy jsou skálopevně přesvědčeny, že antikoncepční pilulky musejí pravidelně na pár měsíců vysadit, aby se tělo mohlo „zotavit“ z hormonů, které kombinované pilulky obsahují.

A protože tomu věří, skutečně to i dělají a vůbec si tím nepomáhají. Pravda je totiž taková, že k vysazování pilulek není absolutně žádný důvod, že to dokonce může být škodlivé.

Na úplném začátku užívání kombinovaných pilulek totiž existuje jisté riziko trombózy, které se časem významně snižuje. Jsou-li tedy pilulky pravidelně vysazovány, zvýšené riziko trombózy se opakovaně vrací vždycky s novým začátkem užívání.

A ještě jeden fakt: přestávky v užívání pilulek nezvyšují ani šanci otěhotnět, protože doba, po kterou je užíváte, na to nemá žádný vliv.

Pouhá polopravda. Některé hormonální metody opravdu nejsou pro kojící matky vhodné, přípravky s obsahem estrogenů by se užívat neměly, protože estrogen by mohl ovlivnit tvorbu mléka.

Naproti tomu progestiny, zejména pak ty, které mají „místní“ účinky například ve formě hormonálních nitroděložních systémů, objem a složení mléka žádným způsobem neovlivňují.

Kojící ženy mohou také bez obav využívat tříměsíční injekce, hormonální implantáty a pilulky obsahující pouze progestin. Tak jako tak je ale dobré poradit se o nejvhodnější formě se svým gynekologem.

Naprostá nepravda. Věřit něčemu takovému je nejspolehlivější cesta k nechtěnému otěhotnění.

Neužívat antikoncepci během menstruace znamená nebezpečně si zahrávat, protože k oplodnění bezesporu dojít může! Délka menstruačního cyklu se totiž u každé ženy liší a pohybuje se v rozmezí 21 až 35 dnů.

K ovulaci dochází téměř vždy asi dva týdny před začátkem menstruace, tedy mezi 7. a 21. dnem cyklu. Vzhledem k tomu, že životnost spermie je (doslova) nepředvídatelná, nechráněný pohlavní styk může vést k otěhotnění od prvního dne periody.

Navíc některé ženy špatně vyhodnotí krvácení mezi menstruacemi, domnívají se, že menstruují, a jsou tedy „přirozeně chráněny“ – což, jak už víme, je dvojitý omyl. Prostě a jasně – nechcete-li otěhotnět, musíte antikoncepci užívat pravidelně.

Není to pravda. Jako metodu volby je možno nitroděložní systémy doporučit většině žen požadujících dlouhodobou vratnou metodu antikoncepce, a to včetně žen, které dosud nerodily a žen po císařském řezu.

Pokud je nevhodné užívat pilulky nebo jiné metody (například kvůli nesnášenlivosti estrogenu), mohou být hormonální nitroděložní systémy dobrou alternativou.

Zajímavé:  Svědění v tříslech - Vše o zdraví

Mají totiž vysokou účinnost v prevenci těhotenství, zcela odpadá nutnost každý den pamatovat na aplikaci, i menstruace je obvykle slabší, a tudíž i méně bolestivá. A jak je to s možností otěhotnět? I o tom panují zažité mýty.

Nitroděložní tělísko lze kdykoli odstranit a už příští měsíc můžete otěhotnět! I tady ale platí – zajděte za svým gynekologem a poraďte se, je-li hormonální nitroděložní antikoncepce právě pro vás to nejlepší řešení.

Není to pravda. Ano, křeče v břiše, bolest hlavy a zad, napětí v prsou, změny nálady nebo nevolnost – menstruace je pro mnohou ženu vážně utrpení. Ale je to opravdu nutné? Pokud máte podobné potíže, určitě zajděte za svým gynekologem, který vás vyšetří a poradí vám, jaké jsou možnosti úlevy od bolestí.

Každopádně je fakt, že i tady může antikoncepce výrazně pomoci. Menstruace je při užívání některých metod, například pilulek nebo hormonálního nitroděložního systému, slabší, a tudíž méně bolestivá. Je to způsobeno především potlačením růstu děložní sliznice.

A nejde jen o snížení bolesti – je tu méně omezení, například v souvislosti s dovolenou, cvičením nebo pohlavním stykem.

Naprostá nepravda. Strašení měděnými nitroděložními tělísky či kovovými spirálami se škodlivými účinky je opravdu nesmyslné. Ano, účinnost spirály je opravdu založena na iontech mědi, která narušuje pohyblivost spermií. Sliznice dělohy je krom toho pozměněna mírnou pseudozánětlivou reakcí, která zabrání usazení oplodněného vajíčka.

Dnes už ale existuje moderní alternativa měděného tělíska, a to ve formě hormonálního nitroděložního systému, který se sice podobně jmenuje, ale mechanizmus jeho účinku je jiný. Gynekolog zavede malé tělísko ve tvaru „T“, vyrobené z pružného plastu.

Tělísko obsahuje hormonální rezervoár, který postupně, po dobu několika let (podle typu) uvolňuje velmi malé množství hormonu, které navíc působí převážně lokálně, tj. přímo v děložní dutině. Hlen v děložním hrdle v důsledku toho zhoustne a chrání před proniknutím spermií. Děložní sliznice rovněž zeslábne, což zabrání usazení oplodněného vajíčka.

Vzhledem k tomu, že hormon působí spíše místně v děloze než přes krevní řečiště, obvykle se zachová přirozený menstruační cyklus s nepatrným působením na hormonální rovnováhu.

Naprostá nepravda. Tenhle mýtus už se opravdu přibližuje povídačkám o tom, že děti nosí čáp a že nejlepší antikoncepce je prášek (mezi koleny). Ano, kojení opravdu poněkud potlačuje ovulaci. Potlačuje, nikoli likviduje! Ovulaci kojící matky můžeme s jistotou zjistit až zpětně, tedy až tehdy, když zase začne menstruovat.

A ve chvíli, kdy se dítě začne přikrmovat a k mateřskému mléku se tedy přidává i jiná potrava, pravděpodobnost opětovného zahájení ovulace a návratu k plné plodnosti se výrazně zvýší – přestože matka i nadále kojí. Pokud tedy nechcete riskovat, měla byste antikoncepci užívat i během kojení.

Váš gynekolog vám spolehlivě poradí, které metody antikoncepce jsou pro vás v době kojení nejvhodnější.

Úplný nesmysl. Moderní metody dlouhodobé antikoncepce, kam patří podkožní implantáty (v ČR nejsou registrovány) a nitroděložní tělíska (ať už hormonální nebo nehormonální), dnes v běžné či typické populaci pilulky, co se týče například účinnosti kontroly před nechtěným otěhotněním, předběhly.

Není to pravda. Při užívání hormonální antikoncepce se utlumí činnost vaječníků, které následkem toho přestanou vyrábět své přirozené hormony.

V těle jsou tedy dál produkovány hormony jako dosud, jen z jiného zdroje. Jsou sice syntetické, je ale třeba vědět, že jsou těm přirozeným velmi příbuzné.

Jejich účinnost je navíc velmi vysoká, a tak je možné dávky hormonů dokonce oproti „normálnímu“ stavu organizmu ještě snížit.

Úplný nesmysl. Tampon není prostředkem ochrany před početím a nechrání před otěhotněním. Spermie mají svůj cíl, jsou vytrvalé a cestu si najdou.

Naprostá nepravda. Spermie vydrží hodně a horká voda jim rozhodně nijak neublíží.

To je samozřejmě nepravda – bez dalšího komentáře.

ANOVULACE: JE MOŽNÉ S NÍ OTĚHOTNĚT? – Otehotnet.cz

Ovulace je neodmyslitelnou součástí zdravého cyklu, ke které dochází několik dní po skončení menstruace (nejčastěji 12. – 14. den cyklu).

Dochází k uvolnění zralého vajíčka, které následně putuje vejcovodem do dělohy a tam vyčkává na oplození.

Někdy má ale taková fáze cyklu zcela jiný děj a to v okamžiku, kdy do života vstoupí anovulace, která zcela zastaví období plodných dnů a znemožní přirozené otěhotnění.

Co znamená anovulace?

Anovulace je porucha, kdy během menstruačního cyklu nedochází k uvolnění zralého vajíčka z vaječníků, proto není ani šance, aby došlo k jeho oplodnění.

V děloze však pravidelně dochází k nárůstu i odloučení sliznice, tedy k běžně probíhající menstruaci, ovšem vajíčko nedokáže ve vaječníku zcela uzrát.

Anovulační cykly mohou být ojedinělým výkyvem a projít v životě ženy bez povšimnutí, někdy však bývají pravidelné a jsou známkou anovulační sterility, která zabraňuje v úspěšném početí. Ze statistických čísel je zřejmé, že anovulace je až u 30 – 40 % případů důvodem neplodnosti.

Jak poznat, že neovulujete?

Některé ženy ovulaci ani nepostřehnou. Objevit ji však mohou ženy, které již dobře znají své tělo a poznají probíhající ovulaci na základě typických příznaků.

Zpravidla se dostavuje pocit nafouknutí v oblasti podbřišku, nevolnost, citlivé poprsí, zvýšená chuť k jídlu i na intimní chvilky, stejně tak čirý a hojný hlen, jež je přátelský vůči spermiím. Přesně takové příznaky obvykle značí přítomnost plodných dnů.

Pokud náhle z vašeho života zmizely, je pravděpodobně, že se mohla dostavit anovulace.

V tomto okamžiku je velmi užitečné pravidelně měřit bazální teplotu, která může odhalit případné výkyvy.

Ovšem mnohem komfortnější a bezesporu rychlejší jsou ovulační testy, jež fungují podobně jako ty těhotenské a to na základě přítomnosti hormonů v moči.

V období ovulace by měl být přítomný 12 hodin před jejím začátkem takzvaný luteinizační hormon, který zahajuje plodné dny. V případě, že testy vyjdou negativně a to dvakrát po sobě jdoucích cyklech, je na místě včasná návštěva lékaře.

Co anovulaci způsobuje?

Příčin anovulace může být hned několik. Vznik anovulačních cyklů však nejvíce podporuje:

  • Nevhodný životní styl spojený se stresem
  • Problémy s hormonální rovnováhou
  • Podvýživa či naopak nadváha
  • Zvýšená hladina prolaktinu
  • Porucha činnosti štítné žlázy
  • Syndrom polycystických ovárií (PCOS)
  • Vyšší věk

Některé z příčin je možné velmi dobře léčit a zpravidla bývají otázkou přechodného období. Mnohem komplikovanější je onemocnění endokrinního systému, tedy poruchy štítné žlázy a syndrom polycystických ovárií, které nejenže s sebou nesou spoustu dalších nepříjemných obtíží, ale také mohou vést až k anovulační sterilitě. Odhalit se dají pouze krevním a ultrazvukovým vyšetřením.

Anovulace je velmi nepříjemná a o to zrádnější, že se do života ženy může dostat poměrně plíživě. Pokud se objeví, nutně to neznamená, že se musíte vzdát naděje na založení rodiny.

Zajímavé:  Alergie, Astma, Bronchitida?

Moderní medicína si v současné době dokáže poradit s mnohými problémy a ani anovulace není výjimkou. Obvykle se léčí podáváním vhodných hormonů. Vlivem léčby ale někdy může dojít k úpravě cervikálního hlenu, který se stane pro spermie méně přátelský.

V takových případech se pak odborníci mohou uchýlit k intrauterinní inseminaci, kdy se upravené spermie vloží přímo do dělohy.

Připravit přátelské prostředí pro spermie je možné také za pomocí lubrikačního gelu Babystart Fertilsafe Plus. Jeho jedinečná receptura má hydratační účinky, zvyšuje komfort během pohlavního styku a také pomáhá spermiím na cestě k vajíčku, čímž zvyšuje možnosti početí.

Podporu je možné najít také v přírodě, která dokáže léčbu výrazně podpořit, někdy s její pomocí dojde až k úplnému vymizení obtíží. V takovém případě se velmi osvědčily přírodní produkty, jež podporují hormonální stabilitu a správnou činnost pohlavních orgánů. Vitamínový doplněk stravy ADIEL vitamíny pro ženy FertilONA forte plus s unikátním složením.

Jedná se o směs vybraných vitamínů, minerálů a bylin, které zajišťují vitamínovou výživu každé ženy před plánovaným těhotenstvím. Obsahem vitamínů je například fytoestrogen maca horská, která prokazatelně podporuje plodnost a hormonální systém žen.

Obsahuje také důležité vitamíny skupiny B, zejména vitamín B6 s účinky na hormonální aktivitu nebo vitamín B3, který přispívá ke správnému stavu sliznice.

ZDROJ:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/318552

Při menstruaci neotěhotníte aneb top mýty o sexuálním zdraví

Mnoho lidí hledá odpovědi na intimní otázky na webových stránkách. Nedávná studie vědců Stanfordské univerzity zaměřená na reproduktivní zdraví adolescentů však odhalila, že webové stránky zaměřené na zdraví a sex jsou často plné mylných informací a zastaralých rad.

Není proto vždy jednoduché zjistit pravdu o běžných mýtech, kterým věří nejen mnoho mladistvých, ale také dospělých. Doktorka Sophia Yenová, vedoucí výzkumu a specialistka na adolescentní medicínu v nemocnici v kalifornském Palo Alto přináší rozuzlení těch nejčastějších pověr o sexu a sexuálním zdraví.

Mýtus: Sexuálně přenosnou chorobu můžete chytit ze záchodového prkénka

Sexuálně přenosné nemoci nebo infekce nemohou přežívat mimo tělo příliš dlouho a už vůbec ne na chladném, tvrdém povrchu, jako je záchodové prkénko. Podle doktorky Yenové se nemusíte obávat, že byste se nakazili močí (která je obvykle sterilní), takže riziko přenosu nákazy od někoho, kdo byl před vámi na záchodě, je prakticky nulové.

Obavy byste však měli mít z tělesného kontaktu (kůže nebo ústa). Líbáním se kupříkladu přenáší opar, doktorka Yenová varuje, že při vášnivém hlubokém líbání můžete chytit dokonce orální kapavku nebo chlamydie. Drbáním, škrábáním nebo třením pokožky jeden o druhého můžete chytit nepříjemné genitální bradavice, opary, svrab a muňky.

Mýtus: Při prvním sexu se nedá otěhotnět

Na tento mýtus už doplatilo mnoho mladých párů. Ve skutečnosti je pravděpodobnost otěhotnění při prvním sexuálním styku stejně vysoká jako při jakémkoli jiném.

„Některé statistiky dokonce uvádějí, že 20 procent dívek otěhotní během prvního měsíce, kdy začnou sexuálně žít,“ říká doktorka Yenová.

Mýtus: Během menstruace se nedá otěhotnět

Je to sice nepravděpodobné, ale stále možné – zvláště pokud nepoužíváte kondom nebo jinou ochranu před početím. Některé ženy totiž mají dlouhou menstruaci, která se překrývá se začátkem ovulace, což znamená, že mohou být plodné i v období menstruace.

Řekněme, že má žena krátký cyklus (např. 21 dní) a menstruace trvá týden. Pokud má styk ke konci menstruace, mohla by otěhotnět, jelikož spermie mohou žít v reproduktivním traktu až 72 hodin.

Existuje také nepopulární těhotenství v pozdějším věku, které může nastat během perimenopauzy, když je menstruační cyklus nevyzpytatelný. Podle expertů by ženy měly přestat užívat antikoncepci nebo jinou kontrolu početí až po roce bez menstruace.

Mýtus: Po hormonální antikoncepci se tloustne

Toto je velmi rozšířený mýtus mezi dívkami a ženami všech věkových kategorií, ačkoli klinické testy jeden za druhým neprokázaly vztah mezi orální antikoncepcí a nárůstem váhy.

Vědecký článek publikovaný v roce 2006, který analyzoval 44 předchozích testů, potvrdil, že i když některé účastnice během výzkumů přibraly na váze, neexistuje důkaz, že by za to mohla antikoncepční pilulka.

„Slyšeli jsme od  mnoha pacientek, že se bojí nárůstu váhy, když budou brát antikoncepci,“ říká doktorka Yenová. „A žádná žena samozřejmě nechce přibrat. Raději budu pomáhat zabraňovat otěhotnění, než propagovat mýtus, který není podpořen vědou.“

Jedním typem antikoncepce, který může způsobit nárůst váhy je injekční medroxyprogesteron acetát (DMPA), běžně známý jako antikoncepční injekce. Ve studii publikované v roce 2009 vědci z univerzity v Texasu prokázali souvislost s antikoncepční injekcí a nárůstem váhy (v průměru 5 kilogramů za tři roky).

Mýtus: Nitroděložní tělísko není bezpečné pro mladé dívky

Nitroděložní tělísko (Intrauterine devices – IUD) je malý předmět vložený přes děložní hrdlo a umístěný v děloze, který zabraňuje těhotenství po dobu až dvanácti let. Používání IUD má velkou výhodu v tom, že není potřeba užívat každý den pilulku a zároveň dlouhodobě zabraňuje otěhotnění.

Tvrzení, že IUD může zvýšit riziko pánevního zánětu u žen pod osmnáct let, je už dnes zastaralé a nepravdivé. V roce 2007 American Congress of Obstetricians and Gynecologists uvedl, že IUD je bezpečná a vysoce efektivní metoda bránící otěhotnění u většiny dospělých stejně jako u adolescentů.

Mýtus: Očkování proti HPV ochrání před rakovinou děložního čípku

Gardasil/Silgard a Cervarix jsou vakcíny určené k ochraně před onemocněními způsobenými lidskými papilomaviry (HPV), které jsou jednou z hlavních příčin rakoviny děložního čípku.

Gardasil/Silgard rovněž chrání před dvěma typy HPV, které způsobují většinu genitálních bradavic. Asi 30 % rakoviny děložního čípku však nemůže zabránit ani očkování. Doktorka Yenová proto všem ženám doporučuje, ať už se daly očkovat či nikoli, aby nezanedbávaly pravidelné gynekologické prohlídky.

Mýtus – Výplachy jsou zdravý způsob čištění vaginy

Podle The National Women’s Health Information Center je vagina samočistící a výplachy ve skutečnosti způsobují více škody než užitku. Bakterie, které vagina přirozeně obsahuje, ji pomáhají udržovat čistou a zdravou a výplachy mohou narušit rovnováhu a rozšířit vaginální infekce do vejcovodů, dělohy a vaječníků.

Navíc výplachy nechrání před sexuálně přenosnými chorobami nebo dokonce těhotenstvím, jak si mnozí myslí. Ve skutečnosti výplachy mohou spíše napomoci oplodnění vajíčka, protože voda vytlačí semeno dále do vaginy a děložního hrdla. Pravidelné mytí teplou vodou a jemným neparfemovaným mýdlem udrží vaginu a její okolí v čistotě.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector