Mykóza – Vše o zdraví

Mykóza - Vše o zdraví

Tři ze čtyř žen prodělají vaginální mykózu alespoň jednou za život a téměř polovině se pravidelně vrací. Onemocnění, které se projevuje intenzivním svěděním, charakteristickým hrudkovitým bílým výtokem, zarudnutím zevních rodidel, případně i bolestivostí při močení, dokáže ženy pořádně potrápit.

Léčba mykóz není složitá a ženy, kterým se nemoc vrací, vědí, že pomoc najdou i v lékárně, protože dnes už je na trhu několik typů volně prodejných léků proti těmto nákazám. Zároveň by ale měly vědět, že při opakujících se problémech by měly vyhledat lékaře. 

Už proto, že ne vše, co se „tváří“ jako mykóza, opravdu mykotickým onemocněním je. Pro ženy, kterým se mykózy vracejí pravidelně, by měla být samozřejmostí změna oblékání. Na přiléhavé a neprodyšné džíny by měly zapomenout, mnohem lepší variantou jsou sukně.

Množení kvasinek prospívá také jízda na kole, horké koupele v termálních lázních nebo nesprávné užívání tamponů a vložek. Důležitá je i vhodná hygiena.

Dámám, kterým nestačí vlažná voda, pomůže některý z intimních gelů. Klasické mýdlo je totiž naprosto nevhodné, protože vysušuje poševní sliznici.

Pro zdravé vaginální prostředí je rozhodující přítomnost mikroba Lactobacillus vaginalis, který je schopen přeměnit glukózu, tedy cukr obsažený v buňkách sliznice, na kyselinu mléčnou.

Ta ovlivní vlastnosti vaginálního prostředí tak, že není vhodné pro množení celé řady škodlivých mikrobů a hlavně kvasinek. Právě kvasinky se velmi často vyskytují ve všech prostorách, kde je vlhko, tedy lázních, koupelnách, některých typech sauny a také v bazénech.

Na co si dát pozor? Kromě vlhkého prostředí je možným spouštěčem mykózy také léčba antibiotiky. Likvidují totiž bakterie nejen tam, kde to od nich očekáváme, ale jejich působením dojde i k likvidaci mikrobů, které na vaginální sliznici být mají a fungují zde jako překážka pro množení mikrobů škodlivých.

Ženy náchylné na mykózy by proto při každé antibiotické léčbě měly užívat také probiotika. A protože jde o přípravky, které potřebují ke svému efektu delší dobu, je ideální jejich užívání preventivní, tedy dlouhodobé. Při opakujících se problémech je vhodné i lokální, tedy vaginální podání laktobacilů. 

Asi nikoho nepřekvapí, že mykóza se mezi sexuálními partnery přenáší. U mužů se většinou projeví jen v podobě červených flíčků na žaludu a předkožce, případně pálením při močení. Flíčky mohou být hladké nebo hrubé a často mužům nijak nepřekážejí. 

Problémem ale je, že nákazu přenášejí na svoji partnerku znovu a znovu, aniž o tom vědí. Pokud se partner neléčí zároveň s partnerkou, nepříjemné svědění a výtok jí budou znepříjemňovat život opakovaně. Proto by se oba partneři měli léčit společně.

Endometrióza

Endometrióza se vyskytuje zhruba u jedné z deseti žen v reprodukčním věku. Ženy, které jí trpí, se potýkají s bolestí, která narušuje jejich každodenní aktivity a má negativní dopad na profesní i osobní život. To, že za jejich problémy může stát nemoc, si mnohé z nich často ani neuvědomí. 

Přestože jde o jedno z nejčastějších ženských onemocnění, stále se neví, proč vzniká. Ženy s endometriózou trpí především velmi bolestivou menstruací, bolestmi při pohlavním styku, chronickou pánevní bolestí i poruchami plodnosti. 

Nemoc je mnohdy trápí natolik, že kromě gynekologa navštěvují i psychologa a sexuologa. Ženy, které tímto onemocněním trpí, jsou navíc často operovány. Předem ale nevědí, na jak dlouhou dobu jim zákrok pomůže. Bolest se totiž může kdykoliv vrátit.

Problémem je to, že současná medicína zatím nedokáže odstranit příčinu nemoci.

Teprve ve chvíli, kdy budou mít lékaři k dispozici cílený preparát, který nemoc postihne v jejím zárodku, budou moci onemocnění vyléčit zcela.

Někdy může být endometrióza jen přechodným jevem, který se objeví v průběhu plodného období ženy a spontánně zanikne. Až v 65 % se ale nemoc zhoršuje a přechází do závažných forem tzv. hluboké endometriózy.

Endometrióza se léčí buď pomocí léků, nebo chirurgicky, přičemž obě metody se mohou navzájem doplňovat. Cílem léčby je obnovení plodnosti, omezení bolestivých příznaků a zvýšení kvality života ženy.

Základní onemocnění ovlivňují příznivě hormonální přípravky, které se podávají obvykle ve formě injekcí nebo tablet. Liší se nejen způsobem podání, ale také svou účinností a výskytem nežádoucích účinků.

 

Mykóza - Vše o zdraví

Chlamydie

Chlamydiová infekce je sexuálně přenosná nemoc, kterou způsobuje bakterie Chlamydia trachomatis. Postihnout může nejen ženy, ale i muže a objevuje se ve všech věkových skupinách. Lékaři se s ní ale nejčastěji setkávají u mladých sexuálně aktivních žen. Onemocnění se v převážné většině případů projevuje jako zánět v urogenitálním traktu nebo rektu.

V prvních dnech po infekci se většinou žádné symptomy neobjeví, obvykle totiž přicházejí až týden nebo dva po nakažení. Nemoc může probíhat i skrytě, protože část postižených nepociťuje žádné symptomy, jako je výtok či bolesti v oblasti pohlavních orgánů, což ztěžuje rozpoznání nákazy. 

Je-li ale nemoc diagnostikována, léčba nebývá obtížná, protože na ni účinkují antibiotika. Léčbu by měl podstoupit také sexuální partner či partneři, aby nedocházelo k opětovné nákaze. Neléčené chlamydie mohou vést k vážnějším zdravotním problémům, například může dojít i ke zjizvení a neprůchodnosti vejcovodů, což nezřídka vyústí v neplodnost. 

Chlamydiemi se může při vaginálním porodu nakazit také novorozenec, u kterého hrozí následkem infekce zápal plic či vážný oční zánět. Lidé infikovaní chlamydiemi mají také větší riziko vzniku tzv. reaktivní artritidy, což je neinfekční zánět, který se rozvíjí jako reakce na infekční onemocnění.

Mykóza - Vše o zdraví

HPV viry

Každá žena ví, že jednou z nejdůležitějších součástí každoroční preventivní prohlídky u gynekologa je tzv. cytologické vyšetření. Právě to dokáže odhalit přítomnost HPV virů. 

Ty jsou běžně rozšířené v populaci a do dvou let od zahájení pohlavního styku se s nimi setká 60 procent sexuálně aktivních lidí. Celkově v životě se s nimi setká až 80 procent populace. U většiny z nich je to ale jen dočasná záležitost, protože tělo si s nákazou samo poradí. 

Po opakující se infekci ale může dojít k tomu, že na přechodu epitelu nebo na sliznici vznikne maligní transformace, prekanceróza a následně může vzniknout až rakovina. Proto odborníci doporučují nechat se proti HPV virům očkovat.

Ideální je to před zahájením sexuálního života, ale očkování je možné i ve vyšším věku. Kdo není očkován, měl by myslet na omezení rizikových faktorů – hlavně se vyhnout nechráněnému sexu a většímu počtu sexuálních partnerů. Vyplatí se také zůstat svému životnímu partnerovi věrný. 

Rastislava Maďara, vedoucího Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzityProč je důležité nechat se očkovat proti HPV virům? Protože nikdo z nás – ani ženy, ani muži – nemůže mít jistotu, že se s těmito viry nesetká. Není to rozhodně problém výlučně promiskuitních osob. Nákaza, která se nepřesně zjednodušuje na rakovinu děložního čípku, může být i jinde na sliznici, například v jiné části dělohy, ve vagíně, v konečníku, u mužů například na penisu. Nezřídka také postihuje oblast hlavy a krku. Ročně tak máme desítky tisíc případů rakoviny ve vyspělých zemích, kterým by bylo možné zabránit očkováním. To je nejvhodnější aplikovat ještě před zahájením sexuálního života. Pro dívky i chlapce mezi 13. a 14. rokem věku je vakcína hrazená z veřejného zdravotního pojištění. Očkování má však význam i později v dospělosti. 

Mykóza - Vše o zdraví

Zánět močového měchýře

Další infekcí, která postihuje zejména ženy, je zánět močových cest. Podle studie zveřejněné v odborném magazínu Annals of Epidemiology se nejméně třetina všech žen do 24 let již alespoň jednou ve svém životě s touto nepříjemností setkala. 

Mezi její příznaky patří především bolest v podbřišku, časté nutkání k močení či bolest při močení, někdy se v moči může objevit i malé množství krve. Infekce močových cest nejčastěji vzniká v důsledku prochladnutí. 

Rizikovými faktory jsou též nedostatečná hygiena, nedostatečný pitný režim, nechráněný sex, střídání sexuálních partnerů či anální sex. Jako prevence zánětu močových cest se doporučuje hodně pít a zbytečně neignorovat volání přírody. Pokud totiž moč v močovém měchýři dlouhodobě zadržujeme, přispíváme tím k množení bakterií. 

Stejně tak je vhodné odskočit si na toaletu po sexuálním styku, naopak před sexem by si dámy měly dopřát očistu intimních partií. Někdy ke vzniku zánětu přispívají i parfémované vložky či lubrikanty. 

Článek vyšel v zářijovém vydání časopisu Zdraví.

Zdraví, Andrea Skalická

Mykóza v intimních partiích – příznaky a léčba

Mykóza - Vše o zdraví

Mykóza neboli kvasinková infekce je onemocnění způsobené patogenními houbami. Zatímco povrchové mykózy postihují kůži a viditelné sliznice, hluboké kvasinkové infekce se projevují hlavně na pohlavních orgánech. Mezi nejčastější příznaky patří pálení a svědění v intimní oblasti, což může mít velmi nepříjemný vliv na sexuální i běžný život pacientů.

Původcem kvasinkové infekce jsou ve většině případů kvasinky z rodu Candida, nejčastěji jde o druh Candida albicans. Proto se tomuto onemocnění také jinak říká kandidóza. U zdravých lidí se kvasinky běžně nacházejí jako součást přirozeného mikrobiálního osídlení kůže a sliznic. Když se však přemnoží, může to znamenat velké problémy.

Kvasinková infekce častěji trápí něžné pohlaví, alespoň jednou za život se s ní musí potýkat až 75 % žen. Kromě toho má tato nemoc také tendenci se vracet. Mykóza u mužů sice není tak častá, ale i tak se jedná o velmi nepříjemné onemocnění. V případě mužských genitálií totiž kandidóza postihuje žalud a předkožku.

Zajímavé:  Zázračné Pilulky Na Hubnutí?

Máte zkušenost s kvasinkovou infekcí pohlavních orgánů?

Ačkoliv se mykóza nepovažuje za pohlavně přenosnou chorobu, mohou ji chytit oba partneři a prostřednictvím pohlavního styku ji na sebe neustále znovu přenášet. V poslední době navíc počet těchto onemocnění stoupá v důsledku používání širokospektrálních antibiotik, kortikosteroidů, cytostatik a chirurgických výkonů s následnou imunosupresí, jako je například transplantace.

Příčiny kvasinkové infekce

Mykóza vzniká ve chvíli, kdy se v těle pacienta přemnoží kvasinky. Těm se skvěle daří v teplém a vlhkém prostředí bez přístupu vzduchu, takže například pokud dojde ke zvýšení pH v oblasti pochvy. Jaké má tedy kvasinková infekce příčiny?

Mezi nejčastější příčiny mykózy patří oslabená imunita v kombinaci s dalšími vlivy, jako je stres, nevhodná strava či některá onemocnění. Na vznik onemocnění dále mohou mít vliv:

  • Antibiotika – může nastat nerovnováha poševního prostředí a dojde k přemnožení kvasinek
  • Hormonální změny – vyšší hladina estrogenu například v těhotenství nebo pokud žena užívá antikoncepci s větším množstvím estrogenu
  • Zapaření genitálií v důsledku nošení nevhodného prádla a oblečení (příliš těsné kalhoty, mokré plavky…)
  • Nesprávná hygiena – nedostatečné nebo příliš časté mytí genitálií
  • Nevhodné používání některých druhů kosmetiky
  • Přecitlivělost na parfémované vložky, tampóny či toaletní papír
  • Léky potlačující imunitu (kortikosteroidy…)
  • Zvýšený příjem cukru například v podobě sladkostí
  • Cukrovka

Vaginální mykóza

Kvasinková infekce pochvy patří mezi nejčastější problémy, které přivádí něžné pohlaví do gynekologických ordinací. Pokud totiž v pochvě dojde k přemnožení kvasinek, nastane vaginální nerovnováha a objeví se zánět. Pokud přemýšlíte, jak poznat mykózu a jaké má mykóza příznaky, napovědět vám mohou některé z následujících symptomů.

Typické příznaky vaginální mykózy

  • Svědění pochvy – ve vnitřní i vnější oblasti
  • Pálení (například při močení)
  • Otok a zarudnutí vnější části genitálu
  • Bílý hrudkovitý výtok, který svou konzistencí připomíná tvaroh
  • Tlak a bolesti v podbřišku
  • Bolest při pohlavním styku

Léčba vaginální mykózy

Léčba vaginální kvasinkové infekce je většinou poměrně jednoduchá. Hlavní je stanovit správnou diagnózu, protože příznaky poševní mykózy mohou být podobné jiným onemocněním. Pacientka buď může zvolit samoléčbu, nebo pro jistotu navštívit gynekologa. Lékařské ošetření je nutné:

  • V těhotenství
  • U mladistvých či při prvním onemocnění mykózou
  • Pokud pozorujete netypicky zapáchající výtok
  • Pokud nemoc neustupuje ani po aplikaci léků

Jak se zbavit kvasinek v pochvě, které ženám způsobují nepříjemné obtíže, a co na kvasinkovou infekci nejlépe pomáhá? Vaginální mykóza u žen se nejčastěji léčí pomocí antimykotik, což jsou léky dostupné ve formě vaginálních čípků nebo krémů. Ty se aplikují buď do pochvy, nebo na její vnější část.

V lékárně si můžete koupit léky na kvasinkovou infekci bez předpisu, přičemž do této skupiny patří například Canesten nebo Gyno Pevaryl. Žena by měla léčbu zahájit okamžitě po zpozorování prvních příznaků a pokračovat podle pokynů na příbalovém letáku, i když potíže vymizí.

V některých případech se pak léčba odvíjí také od toho, jaké má poševní mykóza příznaky. Používají se například speciální tablety, které jsou na lékařský předpis.

Při svědění je dobré vyzkoušet také přípravek Rosalgin, který je určený k výplachům ženského pohlavního ústrojí.

Pokud se u vás však kvasinkové záněty neustále opakují, je nutné zvážit změnu životosprávy a dlouhodobou léčbu.

Ačkoliv se vaginální mykotická infekce nepovažuje za pohlavně přenosnou chorobu, mohou tímto onemocněním trpět oba partneři a opakovaně ho jeden na druhého přenášet prostřednictvím pohlavního styku. Proto se po nějakou dobu doporučuje sexuální zdrženlivost a léčba obou partnerů současně. Muž může být pouze přenašečem onemocnění bez jakýchkoliv viditelných příznaků.

Kvasinková infekce a domácí léčba

Jaká je u kvasinkové infekce léčba doma? Při léčbě poševní mykózy může pomoci například tinktura z grepových jader, česneku či ořešáku černého.

Pro posílení imunity se dále užívá čaj Lapacho, nebo různé bylinky jako třeba echinacea a oregano.

Babské rady na svědění pochvy a kvasinkovou infekci doporučují také nálev z řapíku, do kterého se přimíchá tinktura z grepových semínek, nebo bílý jogurt s živými kulturami aplikovaný přímo do pochvy.

Mykóza v těhotenství

V průběhu těhotenství je v ženském těle přítomná vyšší hladina estrogenů, která způsobuje změny pH v pochvě. Proto se těhotné ženy s vaginální kvasinkovou infekcí setkávají poměrně běžně. Díky snadno odhalitelným příznakům je však léčba většinou zahájena včas.

Těhotné ženy, které trpí mykózou v pochvě, se nemusí bát toho, že by tato nemoc měla vliv na porod dítěte. Kvasinky totiž nezvyšují riziko předčasného porodu a nepředstavují velký problém ani pro donošené novorozence.

Kvasinková infekce u mužů

Mykóza penisu není příliš častá, ale mužům i tak způsobuje velmi nepříjemné problémy. Projevuje se především ve formě zánětu předkožky žaludu, její příznaky ovšem obvykle zůstávají skryté. Odhalit toto onemocnění proto bývá složité, na jeho přítomnost ale může poukázat neustále se vracející infekce u partnerky.

Jak poznat kvasinkovou infekci u mužů? Kvasinková infekce penisu může mít mnoho podob, mezi nejčastější příznaky však patří svědění a pálení v intimních partiích, otok, zarudlá kůže, červené pupínky či bílé skvrny na žaludu. Předkožka se navíc těžko přetahuje a vzniká pod ní hrudkovitý a zapáchající sekret. K dalším doprovodným projevům patří i bolest při močení a při sexu.

Problém je, že někteří muži se před pohlavním stykem ani po něm nemyjí a během koupele si nepřetahují předkožku, aby si omyli žalud. Jelikož je vyrážka a pupínky navíc často nesvědí ani nepálí, většinou si řeknou, že o nic nejde a situaci dále neřeší, což je samozřejmě špatně (nejen pro ně, ale i pro partnerku).

Léčba kvasinkové infekce u mužů

Jak se zbavit kvasinkové infekce u mužů? Při podezření na mykózu penisu se pacienti nemusí bát obrátit se na lékaře, který provede několik testů nebo rovnou na základě příznaků zahájí léčbu. Stejně jako u žen se doporučují léky ve formě antimykotických mastí nebo tablet. Pokud jde o prášky, lékaři předepisují ketokonazol, flukonazol, klotrimazol či mikonazol.

Jak kvasinkové infekci účinně předcházet?

Existuje několik různých věcí, které můžete udělat, abyste předešli vzniku kvasinkové infekce. Základem prevence je samozřejmě dodržování intimní hygieny.

Snažte se vyhnout agresivním přípravkům, parfémovaným toaletním papírům, vložkám a tampónům, vhodné jsou naopak speciální gely určené pro mytí intimních partií.

Důležité je také dodržovat hygienu před pohlavním stykem i po něm.

Dále je nutné vhodně se oblékat, nosit vzdušné prodyšné oblečení a vyhýbat se těsnému spodnímu prádlu či prádlu z umělého materiálu. Nevhodné jsou také těsné kalhoty a punčochy. Po koupání si co nejrychleji sundejte plavky nebo vlhké prádlo, důkladně se osušte a převlékněte se do suchého prádla, nejlépe z bavlny.

Významnou roli hraje i zdravý životní styl. Nepřehánějte to se sladkostmi a vynechte raději sladké nápoje. Pokud je váš organismus oslabený nebo užíváte antibiotika, zkuste doplňky stravy, které zvýší vaši obranyschopnost. Jako prevence či podpora v léčbě je vhodná také protiplísňová dieta.

Mykóza: příznaky, léčba (plísně)

Plísně (mykóza) jsou houbová onemocnění vyvolaná
organismy, které se svými vlastnosti blíží rostlinám a bakteriím.

Na
rozdíl od bakterií však tyto organismy mají jádro a oproti rostlinám
netvoří chlorofyl.

Mají buněčnou stěnu, která je tvořena chitinem a
mohou žít jako jednotlivé buňky nebo v koloniích, jsou v podstatě
všudypřítomné. Žijí aerobně – což znamená, že ke svému metabolismu
vyžadují kyslík.

Z lékařského hlediska dělíme plísně na dermatofyty,
kvasinky a houby tvořící mycelia (tzv.
Mikromycety). Nejčastějším vyvolavatelem kožních onemocnění jsou
dermatofyta (např. rody Microsporum, Trychophyton), která se živí
rohovějícími kožními buňkami (keratinocyty), a proto napadají kůži,
nehty a vlasy.

Dermatofyta vyvolávají tzv. dermatofytózy, přičemž
jednotlivá onemocnění se nazývají odborně tinea.

Rozlišujeme tak tinea pedis (postižení nohou neboli nemoc
zvaná též atletická noha), tinea manus (postižení rukou –
stejné onemocnění jako na nohou, většinou přenesené z nohou),
tinea unguium (postižení nehtů neboli onychomykóza),
tinea capitis (postižení pokožky hlavy a kštice),
tinea inguinale (postižení třísel), tinea
barbae
(postižení vousů) a tinea corporis
(postižení trupu a končetin).

Jak vidno, plíseň se může objevit prakticky kdekoli na těle. Záleží
pak na celkovém stavu jedince, jeho věku, obranyschopnosti, přítomnosti
jiných onemocnění, stavu (poranění) kůže atd. Nejčastěji se člověk
nakazí našlápnutím kožních šupinek, které se odloučily z plosky nohou
nakažené osoby (fitcentra, koupaliště apod.).

Co se týče kvasinek, nejdůležitějším zástupcem je
kvasinka zvaná Candida albicans. Ta vyvolává tzv.
kandidózy, kterými trpí často kojenci, malé děti, ženy,
obézní a lidé nemocní cukrovkou. Nejčastěji hovoříme o kandidóze
kožní, která může postihnout i nehty, dále poševní (vaginální)
kandidóze a jícnové.

Kandidóza dutiny ústní se označuje jako
soor (čte se sór), je typická u kojenců a u lidí
celkově oslabených a v dlouhodobé nemocniční péči, užívajících
antibiotika. Kandidóza jícnu je typická taktéž u jedinců oslabených a
v dlouhodobé nemocniční péči s antibiotickou terapií.

Projeví se buď
bolestivostí při polykání nebo je bezpříznaková a pak bývá náhodným
nálezem při gastroskopii (endoskopické vyšetření žaludku pomocí
kamery).

Zajímavé:  Příznaky Vztekliny U Člověka?

Kožní kandidóza se vyskytuje zejména v místech vlhké
zapářky (oblast třísel, genitálu, podpaží, pod prsy, oblast krku).
Svědí, kůže má červené zbarvení, může být přítomno olupování
postižených okrsků.

Postižení nehtů je typické pro pracovníky máčející si dlouhodobě
ruce ve vodě bez ochranných pomůcek, je charakteristické zduřením
a zčervenáním nehtových valů
(což je oblast nad místem, odkud
nehet vyrůstá).

Vaginální kandidóza je onemocnění dosti časté,
charakteristické úporným svěděním a bělavým
výtokem
z pochvy. Dostavuje se při oslabení, stresu a antibiotické
léčbě, kdy dojde k vybití přirozené poševní mikroflóry.

Mezi kvasinková onemocnění se řadí i onemocnění zvané
pytiriasis versicolor, jehož vyvolavatelem je kvasinka
Malassezia furfur. Je charakteristické tvorbou světle hnědých,
ostře ohraničených okrouhlých ložisek na kůži hrudníku, případně
ramenou, pažích a stehnech, na nichž se po škrábání objevují drobné
šupinky.

Po zaléčení a v létě (po opalování) je typické vyblednutí
v místech původních ložisek. Onemocnění se vyskytuje zejména u mladých
jedinců a predispozicí je zvýšené pocení a mastná pokožka.

Obvykle
nebývá doprovázeno svěděním, ale jen vymizením pigmentu
(depigmentací) a jemným šupením postižených oblastí.

Mikromyceta (např. Penicillium, Apergillus) jsou častými
alergeny.

Pro úplnost je vhodné se zde zmínit i o tzv. systémových
mykózách
, které doprovází stavy převážně spojené
s oslabením imunitního systému. Jedná se o multiorgánová onemocnění
(postiženo je více orgánů současně).

Původci se obvykle liší od
původců kožních onemocnění, nicméně systémové onemocnění může
vyvolat i Candida albicans.

Tyto stavy mohou mít velmi závažný
průběh a k vidění jsou prakticky jen v nemocničním prostředí
u dlouhodobě hospitalizovaných jedinců.

Rizikové faktory mykózy

Mezi rizikové faktory řadíme styk s infekcí, např.
při pobytu na veřejných koupalištích, bazénech, sprchách apod.

,
traumatizace pokožky nohou (sport, turistika), celková
onemocnění
jako je cukrovka, cévní onemocnění, obezita, jiná
onemocnění pokožky jako jsou ekzémy, zvýšené pocení, nošení uzavřené
a neprodyšné obuvi, prádlo a oděvy z nevhodných materiálů, antibiotická
terapie, pobyt v endemických oblastech, oslabený imunitní systém (zejména
pak u systémových mykóz).

Prevence mykózy

Vhodnou prevencí je péče o pokožku, šetrná a
dostatečná hygiena, nošení prodyšného prádla a oděvů,
vhodná obuv, dezinfekce obuvi, používání přezutí ve veřejných
sprchách, dezinfekce ran (po práci na zahradě apod.).

Příznaky a projevy mykózy

Plísňová onemocnění, označovaná jako
mykózy, se projevují nejčastěji
svěděním, zčervenáním,
olupováním anebo popraskáním kůže, což
nemocného velmi obtěžuje a donutí ho vyhledat odbornou pomoc.

Jsou však i taková postižení kůže, vyvolaná houbami, která
u některých jedinců svědění nezpůsobují, a tudíž nepřinášejí
nemocnému nijak zvláštní útrapy. Poslední případ, tedy bezpříznakové
onemocnění, je nejméně žádoucí, jelikož takoví pacienti se neléčí a
činí tak zdroj nákazy pro další jedince (např. na koupalištích
apod.).

Mykóza pokožky nohou

Mykóza pokožky nohou (atletická noha, kandidóza interdigitální –
meziprstní) je stav, kdy dotyčný pociťuje silné svědění, které
nedokáže ničím potlačit, na kůži nemusí být akutně ani nijaké
zvláštní známky postižení plísní (silné olupování, zčervenání).
Typické je postižení lidí, kterým se zvýšeně potí nohy. Zasažena jsou
zejména meziprstní oblasti a klenba nohy – k nákaze jsou náchylnější
lidé s málo klenutou nohou (s plochými nohami).

Kandidóza

Mykóza vyvolaná Candidou albicans se označuje jako
kandidóza. Ta má několik variant. Jednak ústní
kandidóza projevující se bílými splývavými povlaky na
sliznici dutiny ústní, dají se lehce setřít. Typicky jsou
u kojenců, u oslabených jedinců a u nemocných v dlouhodobé nemocniční
péči a na antibiotické terapii.

Kandidóza genitálu

Kandidóza genitálu se u žen projevuje hustým bělavým
tvarohovitým výtokem
, začervenáním sliznice
pochvy a úporným svěděním. Kandidóza genitálu může
postihnout i muže, zejména pak diabetiky (nemocné cukrovkou).

Kandidóza intertriginózní

Kandidóza intertriginózní (postihující místa vlhké zapářky) se
projevuje mokvajícími, sytě červenými
plochami
, na okraji s límcem šupin a drobných pupínků. Tyto
projevy svědí a pálí. Jsou časté pod prsy, v tříslech
a pod kožními řasami břicha.

Kandidóza interdigitální (meziprstní) je popsána výše.

Chronická mukokutánní kandidóza

Chronická mukokutánní kandidóza je onemocnění postihující
imunokompromitované jedince (tj. jedince se silně oslabeným imunitním
systémem). Jedná se o úpornou infekci kůže, sliznic a nehtů.

Mykóza nehtů

Mykóza nehtů (onychomykóza) je plísňové onemocnění vyvolané buď
dermatofyty (pak se nazývá tinea unguium) nebo kvasinkami (nejčastěji
Candidou albicans). Převážně jsou postiženy nehty nohou, a to palec a
malíček.

Ruce bývají postiženy až přenosem infekce z nohou anebo po
poškození nehtu (kdy je při poranění zanesena houbová infekce do rány či
se později usídlí na krevní sraženině pod nehtem).

Nejčastější formou
je plísňové postižení začínající od okraje nehtu, kdy dojde ke
ztluštění, drolení a zežloutnutí
nehtu
a může vést až k oddělení nehtu od nehtové ploténky.

Druhou, méně obvyklou variantou onemocnění nehtů je stav, kdy
postižení nehtu začíná u nehtového lůžka a postupuje ve směru růstu
nehtu.

Tehdy bývá postižena růstová ploténka a struktura nově rostoucího
nehtu, ten je bělavý, deformovaný
(nerovný, s bílými vkleslinami) a ztrácí lesk.

Obraz
bílého ďolíčkování nehtů je velmi podobný psoriatickému postižení
nehtů (při lupénce), a tak někdy může být zaměněn. Odborníkovi by se
to však nemělo přihodit, jelikož při lupénce jsou vždy postiženy nehty
všechny, nikoli solitárně (jednotlivě).

Léčba mykózy

Léčba plísňového postižení by měla být vedena odborníkem –
dermatologem. Onemocnění je velmi svízelné, často se
vrací a ani při zdánlivém ústupu příznaků nebývá vyhráno.

K léčbě
jsou hojně používána celková (tablety) a lokální (roztoky, krémy)
antimykotika (léky bránící růstu a množení plísní).
Bohužel však, obdobně jako u bakterií a antibiotik, narůstá rezistence
(odolnost) houbových organismů vůči těmto lékům a léčba je pak téměř
neúčinná.

Proto je nutné vhodně volit antimykotikum dle výsledků
mikroskopického a kultivačního vyšetření odebraných vzorků postižené
tkáně a klinického obrazu u nemocného jedince.

Jak si mohu pomoci sám

Záleží, jakým typem plísňového onemocnění trpíte. Zda je postižena
kůže, nehty, vlasy či pochva. Obvykle jsou předepisována léčiva
klotrimazolem, terbinafinem či
itrakonazolem, některá jsou i volně prodejná
v lékárnách (krém Klotrimazol AL či dražší Canesten, Terbisil a mnohé
další).

V každém případě je však vhodné navštívit
lékaře
, který bude vaši terapii vést a případně upravovat.
Není dobré používat jakoukoli léčbu před návštěvou lékaře.

Vyšetření, která pak lékař provádí pro zjištění infekce nemusí mít
tak výtěžnou hodnotu nebo mohou být výsledky těchto vyšetření
(falešně) negativní.

Navíc co se týče vaginálních (poševních)
zánětů spojených se svědivým výtokem, nemusí být vyvolány houbou
Candidou albicans, nýbrž i jinými nehoubovými organismy jako jsou
streptokoky (bakterie), léčba klotrimazolem (užívaným jako poševní
tablety) pak nebývá účinná.

Komplikace mykózy

Pokud plíseň postihne kůži a není vhodně léčena, může se
rozšířit do plochy, dále i na nehty a vlasy.

Jedná se o onemocnění
poměrně nepříjemné, ať už vzhledově nebo obtěžující nemocného
svěděním či jinými nepříjemnými pocity.

Vážné problémy může
způsobovat zejména u lidí oslabených (starší pacienti) a
nemocných cukrovkou, kde může vyvolat až takové rozsáhlé
postižení, které pak vyžaduje chirurgický zákrok.

Někteří pacienti nepociťují svědění, mají pouze zhrublou kůži a
ani netuší, že by se mohlo jednat o plísňové onemocní (zejména pak
plosky nohou, paty). Časem si pak mohou všimnout, že se jim mění tvar,
síla a barva nehtu, tehdy už bývá pozdě na jednoduchou léčbu pomocí
roztoků a krémů. Nutná je pak léčba celková, která nese i jistá
rizika, např. ovlivnění jiných současně užívaných léků.

Diskuse

  • Mykoza
    na nehtech na nohách

Další názvy: plísně, plíseň, houbové infekce, kandidóza, onychomykóza, dermatofytóza, tinea, tinea pedis, tinea manus, tinea unguium, tinea capitis, tinea inguinale, tinea barbae, tinea corporis, soor, pytiriasis versicolor, systémové mykózy, vaginální kandidóza, mykóza nohou

Vaginální mykóza a její léčba

Vaginální mykóza je velmi nepříjemným onemocněním vagíny, jejímž nejčastějším původcem je kvasinka Candida albicans. Některé mikroorganismy např. kvasinky přežívají v určitém množství uvnitř pochvy a vytváří tzv. normální vaginální prostředí. Pokud ovšem dojde k přemnožení některých z těchto mikroorganismů, vede to k vaginální nerovnováze, která způsobuje typické potíže.

Kandidovou infekci minimálně 1x za život prodělá přibližně 75 % žen v reprodukčním věku. Ovšem pouze malé procento z nich trpí rekurentní (znovu se vyskytující) formou tohoto onemocnění.

Vaginální kandidové infekce jsou spojeny s rizikovými faktory, které zahrnují i stav estrogenizace.

Akutní infekce se často vyskytují během těhotenství a během luteální fáze menstruačního cyklu, kdy jsou hladiny progesteronu a estrogenů zvýšené.

Na druhou stranu ženy v období premenarche a postmenopauzální ženy, neužívající hormonální substituci, zřídkakdy onemocnění kandidózou. 

Pro všechny případy tu jsou přípravky z nabídky internetové lékárny BENU s více než 250 kamennými pobočkami po celé ČR. 

Příčiny vzniku vaginální mykózy

  • Zapaření genitálu – při nošení nevhodného prádla a oblečení
  • Těhotenství – zvyšuje se hladina estrogenu a cukru
  • Užívání antibiotik – může nastat nerovnováha poševního prostředí a dojde k přemnožení
  • Způsob stravování – nedoporučuje se příliš vysoká konzumace sladkostí
  • Cukrovka – diabetici mají zvýšenou hladinu cukru v krvi, což je pro množení kvasinek ideální

Mezi základní příznaky vaginální mykózy patří:

  • svědění,
  • otok,
  • pálení při močení,
  • výtok, který má bílou tvarohovitou konzistenci,
  • bolest.
Zajímavé:  Vyhoření Rozpoznání Léčba Prevence?

Léčba vaginální mykózy

Léčba spočívá v zavádění speciálních kapslí či tablet dovnitř vagíny, případně lze aplikovat mast na vnější podrážděnou část genitálu. Je také možné použít vícero antimykotických účinných látek.

  • Klotrimazol (Canesten gyn) – působí fungistaticky, blokádou syntézy ergosterolu, což je klíčová složka buněční membrány hub, na kandidy, dermatofyty a plísně. Je dostupný jak v masti, tak i v zaváděcích tabletách.
  • Ekonazol (Gyno-pevaryl) – působí na houby a i na některé grampozitivní bakterie. Také je dostupný v masti a v globulích na zavádění.
  • Tetraboritan sodný (Boraxové globule) – je dostupný ve formě vaginálních kuliček, které mají mírně antiseptické působení, kromě působení na kandidy.

Všechny dotazy

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Mykóza rozhodně není jen nehtová. MUDr. Vojtíšek popisuje, jaké části těla může zasáhnout

Kožní nebo nehtová, s mykózou se v minulosti setkala řada z nás. Málokdo si ale uvědomoval, že trpí právě plísňovým onemocněním. Chyba.

„První krok ke zdravým nehtům a pokožce je rozpoznání příznaků.

Kdy máme zpozornět a začít trable řešit? Utněte je hned v počátcích, ne až v momentě, kdy je mykóza výrazně viditelná nebo nás obtěžuje,“ řekl pro Čtidoma.cz MUDr. Ivan Vojtíšek.

Svědění, olupování nebo začervenání kůže, v pokročilé fázi puchýřky a vřídky na kůži nejsou normální. „Co se týká nehtů, jakmile změní barvu či strukturu, něco je v nepořádku. Pokud mykóza například v případě nehtů postihne více než 25 %, lokální léčba už nemusí být úspěšná.“

Jaká je léčba?

Co dělat, když nás kožní či nehtová mykóza překvapí? Záleží jen na nás, pro jaký krok se rozhodneme. Můžeme navštívit lékaře nebo požádat o radu lékárníka. V případě návštěvy lékárny ale lék vybírejte pečlivě podle toho, co vás trápí, a s ohledem na místo výskytu i to, jak lék působí. V lékárně je řada přípravků, ale ne všechny mají stejný účinek.

Některé původce mykotického onemocnění pouze potlačují, jiné původce přímo ničí. „Například účinná látka naftifin proniká do hlubších vrstev kůže, kde zabraňuje šíření mykotického onemocnění a rychle ulevuje od svědění. Abychom ale zabránili návratu onemocnění, doporučuje se pokračovat v léčbě ještě alespoň dva týdny po vymizení příznaků nebo obtíží,“ vysvětluje lékař.

Jak mykotickému onemocnění předcházet?

  • Pantofle vždy s sebou. Koupaliště, bazén, sauna nebo fitko, plísně mají rády hlavně vlhká prostředí. Kontrolku zapněte na všech místech, kde se bosá noha setkává se zemí. Příště si do tašky k ručníku přihoďte i přezůvky.
  • Ty karimatky. Sportem ke zdraví? O tom není pochyb. Mykóza může čekat ale i ve sportovních centrech. Pilates nebo hodina jógy, vždy půjčenou karimatku důkladně vyčistěte dezinfekcí nebo vezměte vlastní, jistota je jistota. Ponožky nestačí, protože mykóza se může objevit kdekoliv na těle, nejen na chodidlech, i když právě tam je nejčastější.
  • Boty už jenom své a pořádně si je střezte. Je pravda, že naše výstavní lodičky nebo nejpohodlnější kecky jen tak někomu nedáme. Totéž by mělo platit i o domácích pantoflích.
  • Kvalita nad kvantitou. Když se jedná o boty, není radno šetřit. Spokojte se raději s garderobou, která bude čítat o dva páry bot méně, ale o to budou kvalitnější.  Za pár ušetřených korun nám ty trable nestojí. Při nákupu nových krasavic vybírejte prodyšné, přírodní materiály, ve kterých bude noha dýchat, nedojde k jejímu zapaření a chodidlo zůstane v suchu.
  • Vybírejte pečlivě. Chodíte na pravidelnou pedikúru? Tak to má být. Dejte si ale pozor, aby používané nástroje byly sterilní. Dáváte přednost domácí péči? Kupte si pemzy na jedno použití a mějte své vlastní.

A jak se mykózy zbavit?

Včasná a správná léčba je základ a věřte, není na co čekat. Mykóza sama nezmizí. Něco se vám nezdá? Obraťte se na lékaře nebo lékárníka a řešte trable co nejdříve. 

„V léčbě buďte pečliví a trpěliví. Problém se nevyřeší ze dne na den. Léčba může být zdlouhavá a bohužel i opakovaná. Myslete na to, že ještě minimálně dva týdny po vymizení příznaků bychom měli vytrvat a místa postižená mykózou i nadále ošetřovat léčivým přípravkem,“ doplnil Vojtíšek.

  • Dezinfikuj, dezinfikuj, dezinfikuj. Pravidlo, které je potřeba dodržovat především v době, kdy nás mykóza zrovna trápí. Obuv, ponožky, rukavice – hlavně po sportu. Dezinfekční sprej, přípravek jak pro tělo, tak pro obuv, je dobré mít vždy po ruce.
  • Zlaté ručníkové pravidlo – každý člen rodiny má svůj, jeden na tělo a jeden na nohy, aby se plíseň nerozšířila jak po těle, tak na někoho dalšího. Pokud nás mykóza zrovna přepadla, chce to měnit ručníky každý den.
  • Zahajte fázi zvýšené hygieny. Omývání podlahy, úklid koupelny, vysávání. Mykotické onemocnění je infekční, odstraněním odpadlých šupin postižené kůže zabráníme jeho přenosu nebo pozdějšímu návratu.

KAM DÁL: Jak zhubnout do plavek a vytvarovat pozadí krok za krokem: Když se toho budete držet, u vody klidně můžete ukázat postavu.

Mykóza vzniká i z přehnané čistoty nebo ze zapaření

Příčinou poševní mykózy je narušená poševní flóra a přemnožení kvasinek rodu Candida. Projevuje se výtokem, zarudnutím zevních rodidel, nepříjemným svěděním a pálením.

Problémy trpí nejčastěji ženy v období mezi pubertou a menopauzou. Tvorba kvasinek je totiž vázána na přítomnost estrogenu v organizmu ženy, který se vytváří nejvíc do příchodu menopauzy.

Zvýšené riziko infekce hrozí například v těhotenství, při neléčené cukrovce, kortikosteroidní terapii či při hormonální antikoncepci s vysokým obsahem hormonů.

Podle lékařů si ale infekci přivodí i ženy zcela zdravé. „Nejčastějším rizikovým faktorem u zdravé ženy je styl oblékání a její životní styl obecně,“ říká gynekoložka Vladimíra Paseková z pražské gynekologické ordinace.

Ke vzniku infekce přispívá stres, pití alkoholu, kouření cigaret či nevhodná strava, například s vysokým obsahem jednoduchých cukrů, která oslabuje imunitní systém.

Škodí i pobyt v bazénu

Příčinou mikrotraumat, které vedou ke vzniku mykózy, je často zvýšená vlhkost v oblasti genitálií nebo jejich zapaření z nevhodného oblečení. To umožňuje příznivé podmínky pro přemnožení kvasinek.

S problémy tak musí více počítat ženy, které i v parném létě nosí upnuté džíny, přiléhavé syntetické prádlo, punčocháče nebo zůstanou dlouho v neprodyšných cyklistických kalhotách.

„Svou roli hraje pravděpodobně i dlouhý pobyt v mokrých plavkách a také vysoký obsah chloru ve vodě, který narušuje přirozené PH pochvy,“ doplňuje Vladimíra Paseková. Naopak koupání ve slané mořské vodě je podle ní relativně bezpečné, protože slaná mořská voda má antiseptický účinek.

Jak předejít problémům

Odbourání zlozvyků – například kouření nebo pojídání sladkého, ale i změna šatníku jako třeba nošení sukně místo úzkých kalhot, je pouze jedním z předpokladů, jak předejít problémům. Po­dle lékařů však ženy nemohu vše ovlivnit pouze tím, že zlepší svůj životní styl.

Proto by žena měla být připravená na to, že se problém může objevit a že jej pak bude muset řešit. Čím rychleji, tím lépe.

„Není nutné hned vyhledávat lékaře. Stačí, když bude mít žena doma lék, který může ihned použít,“ vysvětluje Vladimíra Paseková. Místo antibiotik, která sice mohou pomoci, ale také zatěžují organismus (například játra, zažívací ústrojí) a mohou mít vedlejší účinky, doporučuje takzvaná antimykotika, která si žena aplikuje formou čípků.

Kombinovaná antimykotika obsahují kromě čípků i speciální mastičku na zklidnění genitálií. Krém může navíc použít jak žena, tak i muž. Výhodou antimykotik je, že kromě kvasinek působí i jinde a mohou zlepšit i další bakteriální infekce (například streptokoky nebo stafylokoky).

Příznaky akutní kvasinkové infekce jsou různé a není lehké vždy problém poznat. „Dnes už neplatí, že se projevuje jen typickým tvarohovitým výtokem.

Ten může být i vodnatý nebo hustě homogenní,“ vysvětluje Vladimíra Paseková. Pokud tedy léky nezaberou, je potřeba se co nejrychleji poradit s gynekologem.

Opakované problémy také nemusejí znamenat to, že žena trpí znovu touto infekcí – stejné potíže totiž nemusejí být způsobeny stejným patogenem.

Co dělat při mykóze Sprchujte se čistou studenou vodou, která zklidní pokožku a zmírní
svědivé pocity. Mykózu lečte co nejdříve po jejím propuknutí volně prodejným antimykotikem. Problém raději konzultujte i se svým gynekologem. Po zavedení čípku vás může štípat sliznice. Není však třeba ukončit aplikaci – každá zánětlivě změněná sliznice je zvýšeně citlivá k jakýmkoliv přípravkům. Jak se bude hojit sliznice, vymizí i nepříjemné pocity bezprostředně po zavedení léku. Lečte i svého partnera, pokud u něj potíže trvají déle než dva dny.

Omezte sexuální styk, případně ho praktikujte jen s kondomem.

Příčiny vzniku mykózy Sexuální praktiky – Při některých sexuálních praktikách může dojít k přenosu kvasinek ze střeva do pochvy. Stejně tak ze sliznice úst. Pití – Nedostatečný pitný režim způsobuje dehydrataci – zahuštění poševního hlenu zvyšuje koncentraci kvasinek. Přehnaná čistota – Některé ženy bývají až přehnaně čistotné, používají výplachy, deodoranty, parfémované toaletní pomůcky a intimní mýdla. Tyto faktory mohou negativně ovlivnit křehkou poševní rovnováhu.

Antibiotika – Při časté nebo opakované léčbě antibiotiky se zvyšuje pravděpodobnost vzniku mykózy. Proto se po jejich užívání doporučuje léčba enzymy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector