MZd: Senioři by měli v nemocnici dále platit jen 60 korun – vše o zdraví

22 BŘE 21

Vážení pacienti, Nemocnice Tábor, a.s. obdržela od ÚZIS unikátní kód, prostřednictvím kterého se mohou chroničtí pacienti ze skupiny s vyšší prioritou registrovat k očkování proti COVID-19. Jedná se o pacienty v péči Nemocnice Tábor, a.s. splňující následující podmínky

…podrobněji ZDE

registrace na stránkách Nemocnice Tábor, a.s. v sekci COVID-19/Očkování

více     +

  • 01 BŘE 21
  • Vážení občané,
  • přinášíme vám informace o probíhajícím očkování proti COVID-19 v táborském okrese k datu 26.února 2021
  • podrobně v tiskové zprávě
  • Průběžná zpráva o očkování v okrese Tábor 2021 02

Vedení Nemocnice Tábor, a.s.

více     +

17 ÚNO 21

MZd: Senioři by měli v nemocnici dále platit jen 60 korun – vše o zdravíVážení spoluobčané,
od 18.2.2021 bude probíhat očkování proti COVID-19 v očkovacím centru na ZIMNÍM STADIONU v Táboře. Očkování v prostorách areálu nemocnice ukončeno.
Více informací v tiskové zprávě  zde

MAPA areálu

více     +

20 LED 21

Od čtvrtka 21.1. začíná očkování seniorů 80+ podle rezervačního systému.
KDE naše „OČKO“ NAJDETE??? budova NOVÉ PSYCHIATRIE přízemí – po vjezdu do areálu Nemocnice Tábor hlavní branou v přímém směru cca po 100m, budova nové Psychiatrie, hlavní vchod
VÍCE INFORMACÍ ZDE

více     +

  1. 18 LED 21
  2. podrobnosti v tiskové zprávě …
  3. více     +

14 LED 21

Od minulého týdne vyráží náš mobilní očkovací tým s vakcínou proti nemoci Covid-19 do domovů pro seniory v Táboře a okolí. Očkování zajišťuje tam, kde nemohou zdravotníci v pobytových službách zabezpečit očkování ve své vlastní režii.
Naočkováni tak byli již například klienti G-centra v Táboře či obyvatelé Domova pro seniory v Bechyni.

MZd: Senioři by měli v nemocnici dále platit jen 60 korun – vše o zdraví

více     +

11 LED 21

MZd: Senioři by měli v nemocnici dále platit jen 60 korun – vše o zdravíVZHLEDEM K SOUČASNÉ EPIDEMIOLOGICKÉ SITUACI PLATÍ V NAŠEM ZDRAVOTNICKÉM ZAŘÍZENÍ STÁLE ZÁKAZ NÁVŠTĚV.

Velmi citlivě vnímáme význam návštěv, v současnosti však vstupujeme do kritické fáze vlny epidemie covid-19 a proto musíme, ač neradi, využít kompetence vedení nemocnice zpřísnit celostátní režim návštěv.
Činíme tak pouze a jen pro zajištění maximální bezpečnosti našich pacientů a zaměstnanců.

  • Děkujeme za pochopení a ujišťujeme Vás, že naše nemocnice povolí návštěvy v první den, kdy to bude medicínsky bezpečné.
  • více     +
  1. 11 LED 21
  2. MZd: Senioři by měli v nemocnici dále platit jen 60 korun – vše o zdraví
  3. Prvotní odběr na vyšetření protilátek je možný na naší infekční ambulanci bez objednání vždy úterý, středa, čtvrtek 7:30 – 8:30 hod.
  4. více     +

06 LED 21

Naše zdravotnické zařízení převzalo první várku vakcín proti  covidu (viz foto níže) a od úterý 5.1. začalo probíhat očkování zdravotníků z covidových pracovišť naší nemocnice. K uložení vakcíny máme připraven speciální „mrazák“, do kteréhose vejde na 30 tisíc dávek.

Druhá dávka vakcín pak bude určena pro seniorské domy, kde bude očkování provádět náš mobilní tým.

MZd: Senioři by měli v nemocnici dále platit jen 60 korun – vše o zdraví

více     +

06 LED 21

MZd: Senioři by měli v nemocnici dále platit jen 60 korun – vše o zdravíDěkujeme manželům Pospíšilovým (Keramika a drátenictví s tradicí), kteří našim zaměstnancům věnovali neobyčejně obyčejnou keramickou novoročenku PF 2021. Ať přináší radost!

více     +

  • 30 PRO 20
  • MZd: Senioři by měli v nemocnici dále platit jen 60 korun – vše o zdraví
  • více     +

23 PRO 20

Od dnešního dne tj. 23.12.2020 se z důvodu nemoci personálu dočasně omezuje
chod ORL oddělení, další informace zde

více     +

04 PRO 20

Vážené nastávající maminky, pacientky,
porodnické oddělení v táborské nemocnici funguje v plném rozsahu péče o matku i novorozence, bez omezení.
Gynekologické oddělení funguje v částečně omezeném provozu.

více     +

30 LIS 20

MZd: Senioři by měli v nemocnici dále platit jen 60 korun – vše o zdravíJe nám velkým potěšením, že letošní „POLÉVKA, KTERÁ POMÁHÁ“ bude pro zdravotníky naší nemocnice. Akce se uskuteční 12. a 13.12. v kavárně Konstanz, prodávat se bude přes výdejní okénko. Můžete si polévku předem objednat nebo podpořit akci „virtuálně“. Polévku si můžete nechat také dovézt. Veškeré bližší informace naleznete ZDE.
Za vybrané peníze budou pořízeny poukazy na zážitky a relaxaci, které budou rozdány na vybraných odděleních naší nemocnice.
SRDEČNĚ VÁS NA TUTO JEDINEČNOU AKCI  ZVEME

Velice děkujeme organizátorkám a všem dobrovolníkům!!!!MZd: Senioři by měli v nemocnici dále platit jen 60 korun – vše o zdraví

více     +

27 LIS 20

Vzhledem k chladnému počasí bude možné od pondělí 30.11.2020 opět využít možnosti testování na Covid-19 v odběrovém místě přímo z automobilu.
Vyšetřování pěších pokračuje dále bez omezení.
Provozní doba i podmínky odběru (objednání) se také nemění.

více     +

26 LIS 20

Prosím věnujte pozornost níže uvedené informaci.
Z DŮVODU PRAVIDELNÉ ROČNÍ INVENTURY BUDE PRO VEŘEJNOST UZAVŘENA ÚSTAVNÍ LÉKÁRNA.
Provoz lékárny bude ukončen v pondělí 30.11.2020 ve 14:00 hodin a bude opět zahájen v úterý 1.12.2020 v 7:00 hod.

více     +

  1. 19 LIS 20
  2. MZd: Senioři by měli v nemocnici dále platit jen 60 korun – vše o zdravíVážení pacienti,
    prostřednictvím tiskové zprávy si vás dovolujeme informovat o aktuální situaci v naší nemocnice.
    TISKOVÁ ZPRÁVA ZDE
  3. více     +

12 LIS 20

Vážení zaměstnanci,
rádi bychom poděkovali  Vám zdravotníkům za veliké úsilí, které v této nelehké době denně vynakládáte při péči o pacienty. V době, kdy je zejména péče o pacienty s onemocněním COVID-19 zvláště náročná.

Poděkování patří bezesporu i všem nezdravotnickým pracovníkům, kteří se podílejí na zajištění běžného chodu celé nemocnice.
Vážíme si Vaší ochoty a obětavé práce, kterou v současné době pandemie koronaviru vykonáváte při nařízených opatřeních v daleko přísnějších podmínkách a s daleko větším fyzickým i psychickým vypětím.


DĚKUJEME
Vedení Nemocnice a členové Dozorčí rady

více     +

06 LIS 20

Vážení pacienti,
z personálních důvodů dochází od 1.11.2020 k dočasnému zrušení !PŘÍSLUŽBY! očního oddělení naší nemocnice – omezení se týká všedních dnů, víkendů i svátků.

Běžná ordinační doba ve všední dny zůstává beze změn – ORDINAČNÍ DOBA  zde
Neodkladné oční ošetření v době příslužby bude poskytováno cestou lékařské pohotovostní služby. V případě neodkladného odborného vyšetření oftalmologam v této době ev.

cestou očního oddělení Nemocnice České Budějovice.
Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

více     +

04 LIS 20

Třináct monitorů dechu v celkové hodnotě 26.000 Kč předala Nadace Křižovatka novorozeneckému oddělení naší nemocnice.

Přístroje byly zakoupeny z finančního daru, který poskytly společnosti PH METAL, ALUPOL, SZECH PACK a MA-DONA.

Za 25 let své existence se nadaci podařilo díky štědrosti sponzorů a dárců vybavit novorozenecká a dětská oddělení českých nemocnice více než 8.500 monitory dechu.

Cílem a smyslem projektu „Maminko, dýchám“ je vybavit monitorem dechu každou postýlku pro miminko na porodnicích, novorozeneckých a JIP odděleních nemocnic v ČR. Také dále umožnit rodičům vypůjčení monitoru dechu na nezbytně nutné období, když odcházejí z porodnice se svým děťátkem domů.

Děkujeme Nadaci Křižovatka za zprostředkování a všem dárcům za finanční podporu.

  • Tisková zpráva ZDE
  • více     +

26 ŘÍJ 20

Vážení pacienti, spoluobčané,
ortopedická ambulance funguje v omezeném provozu. 
Pacienty na operaci endoprotézy na rok 2021 budeme objednávat až od 2.1.2021.

Prosíme pacienty, aby vzhledem ke stávající situaci navštěvovali ambulanci jen v akutním případě a pokud možno nejdříve kontaktovali ortopedickou ambulanci telefonicky.

Děkujeme za pochopení

více     +

19 ŘÍJ 20

Povinnost testovat v domovech seniorů bude od středy

MZd: Senioři by měli v nemocnici dále platit jen 60 korun – vše o zdraví Ilustrační foto – Hasiči v ochranných oblecích 27. října 2020 vcházejí do Domova Alzheimer v Mostě. Odebírali tam vzorky k testování na koronavirus. ČTK/Hájek Ondřej

Praha – Povinnost testovat na koronavirus v domovech pro seniory a dalších zařízeních bude platit od středy 4. listopadu. První testy se musejí uskutečnit do sedmi dní a poté každý týden.

Vyplývá to z mimořádného opatření, které na webu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiřího Horeckého bylo ve čtvrtek v sociálních zařízeních pozitivně testováno 3077 klientů a 2169 zaměstnanců ve 182 zařízeních.

Testovat se budou klienti sociálních zařízení antigenními testy, jejichž výsledky jsou k dispozici zhruba do 15 minut, vyšetření je ale méně spolehlivé.

Zajímavé:  Mrkvový Dort Svet Zdravi?

Lidé s příznaky koronaviru, které test ukáže jako pozitivní, mají jít podle nařízení do izolace.

U pozitivních bez příznaků nemoci se výsledek ověří spolehlivějším testem PCR, stejně u lidí s příznaky, které antigenní test ukáže jako negativní.

Pozitivně testované musí podle mimořádného opatření domovy pro seniory hlásit hygienikům a do Informačního systému infekčních nemocí. Test nemusí podstoupit vyléčení z nemoci covid-19 do 90 dní od nákazy a lidé vyšetření testem PCR v posledních 48 hodinách.

„Realizace tohoto opatření je nezbytná vzhledem k současné nepříznivé epidemiologické situaci ve výskytu onemocnění covid-19 u uvedených poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb,“ uvedlo ministerstvo. Sociální zařízení podle něj patří mezi jedny z nejčastějších ohnisek epidemie koronaviru a lidé starší 65 let tvoří zhruba 90 procent všech dosud zemřelých s covidem-19.

Vláda záměr testování schválila v úterý, ministerstvo zdravotnictví mimořádné opatření vydalo dnes. „Je důležité, abychom věděli, od koho testy dostaneme a jak bude testování hrazeno,“ uvedl Horecký.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) objednala Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) na pokyn vlády dva miliony testů, přivezeny do ČR měly být dnes. Horecký uvedl, že pojišťovna má za jeden test zaplatit asi 120 korun bez DPH.

Úhrada za testování bude 200 korun, test bude provádět zdravotník, smluvní lékař nebo zdravotní sestra pracující v zařízení. Mluvčí VZP Vlastimil Sršeň ČTK potvrdil, že zdravotní pojišťovny budou cenu práce i samotného testu hradit. Celkem by se mělo testovat asi 200.

000 lidí, klientů zařízení je mezi nimi 80.000 až 100.000.

Antigenní testy podle studie Univerzity Karlovy a motolské nemocnice neodhalí covid-19 asi u třetiny nakažených a nemoc nepotvrdily ani u lidí s příznaky. Při testu PCR zpracovaném v laboratoři se zjišťuje genetická informace viru v ribonukleové kyselině (RNA). Získání výsledků je náročnější a trvá výrazně déle. Testy jsou ale spolehlivější.

Podle nového ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) jsou antigenní testy sice méně přesné, ale pro pravidelné testování tam, kde je populace více promořená, jsou výhodné. „Je snaha je používat i u praktických lékařů. Zatím jich je ale jenom dva miliony, objednáno bylo deset milionů,“ řekl dnes na tiskové konferenci novinářům.

Podle statistik roste počet domovů, kde se nákaza objevila. Je jich více než 150. Přibývá také nakažených seniorů i mimo tato zařízení, a to v průměru 1700 denně. Od 1. října testy nákazu potvrdily téměř u 30.000 lidí nad 65 let. Nyní tvoří senioři 14 procent lidí s covidem-19. Osoby nad 75 let pak představují 6,5 procenta nakažených.

Senioři jsou podle odborníků nejvíce ohroženi vážným průběhem nemoci a tvoří také naprostou většinu z více než 2800 lidí, kteří nemoci podlehli. Experti ale upozorňují na to, že věk sám není tak významným rizikovým faktorem jako zdravotní stav. Starší lidé mají obvykle více chronických nemocí, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka nebo obezita.

sociální senioři testování koronavirus

  • Autor: ČTK

Senioři, kteří leží v nemocnici, 5000 Kč zřejmě nedostanou

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Na rozdíl od důchodů, kterým nosí do nemocnic pošťáci v hotovosti, totiž nemocniční sociální pracovníci poštovní poukázky s příspěvkem podle informací Práva nepřijímají, protože by jim pak na poště na ně stejně peníze nevyplatili.

„Oba moji rodiče, kterým je 95 a 90 let, pobírají starobní důchod a byla jim každému do schránky doručena poukázka B na rouškovné 5000 Kč.

Rodiče jsou oba po prodělaném covidu v nemocnici a patrně si tam pobudou dlouho.

Sociální pracovnice nemocnice mi oznámila, že přijímají pouze důchody pro nemocné, ale poukázky nikoliv,“ sdělila Právu paní Adriana, dcera seniorů ležících v táborské nemocnici.

„Správa sociálního zabezpečení v Táboře mě poté odkázala na bezplatnou linku, kam se ovšem nedá dovolat. Sama pracovnice správy mi sdělila, že si neví rady, a rodiče tedy peníze patrně nedostanou. Nechápu, že nebylo myšleno na staré seniory v léčení a pošta je zcela lhostejná, stejně jako pracovnice správy sociálního zabezpečení. Zkrátka nikdo nic neví,“ zoufá si žena.

Sociální pracovníci nemocnic poukazují na to, že systém doručování příspěvku je nedomyšlený, a nevědí, co si s poštovními poukázkami, které jim teď do nemocnic nosí příbuzní hospitalizovaných seniorů, mají počít.

„Lidí, kteří jsou nemohoucí a na poštu se s poukázkou rouškovného nedostanou, je spousta. Na správě nám řekli, ať to necháváme propadnout s tím, že se to potom bude nějakým způsobem řešit,“ popsala situaci jedna ze sociálních pracovnic.

K seniorům jen s testem, rychlé ale chybějíDomácí

Řešením problému s poukázkami, které ovšem není jednoduché, by podle ní mohly být plné moci. Ty by ale, pokud má pošta peníze vyplatit jiné osobě, měly být ověřené. Jak těmto důchodcům peníze vyplatit, zatím podle všeho neví ani vedení České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

„Co se týče hotovostní výplaty jednorázových příspěvků důchodcům umístěným v nemocnici, která poštovní poukázky nepřijímá, bude příslušná částka po uplynutí platnosti poukázky, která je 25 dnů, vrácena zpět ČSSZ. Po návratu z nemocnice mohou důchodci požádat ČSSZ o opětovnou výplatu na adresu svého bydliště,“ sdělila Právu mluvčí ČSSZ Veronika Vránková.

To však důchodcům, kteří jsou nemohoucí v nemocnicích, například na odděleních LDN, nebo jsou v domácí péči, nikterak nepomůže.

„Rodiče se bohužel vzhledem ke svému onemocnění do stálého bydliště nevrátí a budou putovat několik měsíců po léčebnách dlouhodobě nemocných, než je umístí do nějakého domu seniorů, takže světlo v tunelu nevidím a o rouškovné zřejmě přijdou. Dám jim ty peníze raději ze svého, než aby se stresovali, a celé to vzdávám. Už nemám sílu to řešit,“ uzavřela dcera seniorů, kteří jsou nyní v nemocnici.

Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Dostálek Právu sdělil, že prosincový mimořádný příspěvek se měl podle přijaté legislativy vyplatit lidem stejně, jako se vyplácel důchod v listopadu, tj. buď bezhotovostně na účet, nebo v hotovosti.

Zmínění devadesátiletí senioři v Táboře dostali tento i minulý měsíc důchod v hotovosti, avšak příspěvek jim nyní přišel poštovní poukázkou, kterou vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nemohou přeměnit na peníze.

Hlavní zprávy

Ven z okresu jen s potvrzením. Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob

Vláda kvůli koronavirové pandemii od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele, pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres pak čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.

Nová opatření od 1. 3. přehledně: 

  • Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele, pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres pak čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty.
  • Nákupy budou možné pouze v rámci okresu, a to v nezbytném počtu osob.
  • Návštěvy příbuzných v rámci okresu s bydlištěm podle nařízení vlády nebudou povolené, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb či nutné péče.
  • Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště.
  • V zastavěných obcích bude platit povinnost nosit všude ochrannnou roušku bez ohledu na vzdálenost další osoby.
  • Ochrana dýchacích cest je podle nařízení ministerstva od 1. března povinná i na pracovišti. Výjimku mají jen lidé, kteří jsou v místnosti sami.
Zajímavé:  Alkohol a antidepresiva - vše o zdraví

23:31

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) zůstanou průmyslové firmy od pondělí bez nových restrikcí. Spustí se v nich ale dobrovolné testování, které by se mělo za několik dní změnit na povinné.

Stát bude přes úlevy na zdravotním pojištění přispívat 60 korun na test, maximální nárok bude na čtyři testy měsíčně na zaměstnance. O víkendu už budou podle Havlíčka fungovat informační telefonické linky, které budou firmám v otázkách testování radit. Řekl to dnes na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

PŘEHLEDNĚ: Otázky a odpovědi ke koronaviru. Co se v Česku smí a co je zakázané

Co to je nouzový stav?Vláda může vyhlásit nouzový stav v případě živelních pohrom, ekologických nebo průmyslových havárií, nehod nebo jiného nebezpečí, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví nebo majetkové hodnoty anebo vnitřní pořádek a bezpečnost

Jak dlouho bude trvat?Vláda jej prodloužila do 17. května.

Může se nouzový stav prodloužit?Ano, ale museli by to schválit poslanci.

Přečíst článek ›

Co všechno při nouzovém stavu může vláda nařídit?Například evakuaci osob a majetku z vymezeného území nebo na něj zakázat vstup dalším osobám.

Ze zákona také mohou úřady ukládat lidem pracovní povinnosti nebo – což je v případě většího rozšíření koronaviru pravděpodobnější – poskytnout věcné prostředky. Tedy například nadbytečné zásoby zdravotnického materiálu, nyní hlavně respirátorů a roušek, pro nemocnice.

Zásoby pak v případě nouze mohou jít přednostně do nemocnic, dětských domovů, domovů pro seniory či pro lidi, kteří se podílejí na plnění krizových opatření.

Týkají se opatření i cizinců?Ano. Ti z rizikových oblastí mohou vycestovat, ale pokud zde nemají trvalý pobyt či přechodný pobyt nad devadesát dnů, nemohou být vpuštěni do země.

Kam se mohu obrátit, když mám kvůli karanténě a informacím o koronaviru psychické potíže?Ministerstvo zdravotnictví spustilo pod číslem 1212 (volba 5) také linku první psychické pomoci. Linka je bezplatná a určena všem občanům. Lidé zde mají možnost promluvit si s odborníkem, který úzkostem volajícího a s nimi spojenými starostmi porozumí a bude spolu s ním hledat řešení a úlevu.

Mimořádná celorepubliková karanténa (16. 3. – 17.5.)

Od pondělka 16. března do 17. května do 6:00 hodin platí karanténa pro celou Českou republiku. Tedy stav, kdy je významně omezen volný pohyb všech občanů na veřejnosti.

Přečíst článek ›

Od půlnoci ze středy 18. na čtvrtek 19. března platí zakáz vycházet na ulici bez roušky nebo jakékoliv ochrany obličeje. A mezi 8. a 10.

 hodinou dopolední smějí v obchodech s potravinami nakupovat pouze senioři nad 65 let. Vláda současně nehodlá trestat lidi za nedodržování nařízení.

„Doufám, že většina lidí vidí, co se děje v Itálii a ve Španělsku a ve zbytku Evropy,” uvedl premiér Andrej Babiš. 

Je nošení roušek povinné?Ano. Z rozhodnutí vlády si lidé musejí od středeční půlnoci zakrývat ústa a nos kdekoliv mimo domov. Tedy na ulici, v MHD, v obchodech, parcích. Zkrátka tam, kde nejse zcela sami (v lese, u sebe na zahradě atd).

Musejí mít roušky i děti?Na veřejnosti ano. Nemusejí je nosit pouze děti do dvou let věku. Pokud rodiče dětem starším než dva roky ústa nezakryjí, vystavují se pokutě.

Musejí mít roušky děti a osoby s autismem?Nemusejí, na ty se také vztahuje výjimka ministerstva zdravotnictví.

Musejí mít roušky děti ve školkách?Děti od dvou do sedmi let v mateřských školách nově nebudou muset nosit roušky.

Musejí mít roušky řidiči?Řidiči motorových vozidel roušky mít nemusejí jen v případě, že jsou ve voze sami, nebo jedou se členy své rodiny. Roušky nemusejí mít ani řidiči MHD, kteří jsou sami v oddělené kabině.

Musejí mít roušky umělci?Ochranu tváře nebudou muset podle nového nařízení vlády za určitých okolností nosit ani umělci a moderátoři při provádění autorského díla. Platí však důležitá nařízení. Dezinfekce je naprostou nutností. Vystupující umělci se také musejí prokázat negativním testem na covid-19, který nebude smět být starší než čtyři dny. 

Musím mít roušku opravdu všude?Na veřejnosti byste měli.

„Všem osobám pohyb a pobyt na všech místech mimo bydliště, bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa) jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének,“ přikázala ve svém usnesení vláda. Doma ji mít nemusíte, stejně tak ve svém autě a při individuálním tréninku na sportovišti (více bod níže).

Budu muset při sportování i nadále používat roušku?Vláda při venkovních sportovních aktivitách zrušila povinnost používat roušky. Ale má to háček. Lidé od sebe budou udržovat rozestup minimálně dva metry.

„Zjednodušeně řečeno: pokud někdo pojede v přírodě na kole, nemusí mít roušku. Pokud někdo poběží po lese, nemusí mít roušku.

Pokud se ale někdo bude pohybovat třeba uvnitř města, kde lidí bude více a kde kontakt může být menší než dva metry, tak by tu roušku měl mít,“ uvedl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Kde seženu roušky?

Přestane stát platit pojištění za děti a seniory? Blbost, zní k nápadu odevšud

Představte si, že stát přestane platit zdravotní pojištění více než polovině obyvatel, tedy nezaměstnaným, dětem a důchodcům. Tyto desítky miliard ročně by pak zaplatili zaměstnanci a jejich zaměstnavatelé. Takový návrh řeší ministerstva financí a zdravotnictví.

Detaily plánu nejsou zřejmé, ale už jen pouhá zmínka, že se na něčem takovém pracuje, vyvolala mezi odborníky i politiky zděšení. Vesměs to označili za blbost, pitomost, účetní trik nebo riskantní hru.

Plán striktně odmítla i Česká lékařská komora. Její prezident Milan Kubek doufá, že takový návrh není myšlen vážně. Podle něj by to mělo obrovské dopady. „Destabilizovat systém veřejného zdravotního pojištění, poslat do kolen zdravotnictví a ohrozit dostupnost zdravotní péče pro miliony lidí, to je prostě pitomost,“ shrnul svůj názor.

Ať to zaplatí zaměstnanci, zaměstnavatelé a živnostníci

O co jde? Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) vyjednává s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (rovněž ANO) o tom, že by stát přestal platit zdravotní pojištění svým pojištěncům – to jsou děti, důchodci a nezaměstnaní. Ročně jde asi o 70 miliard korun.

Tento výpadek by pokryli zaměstnanci a zaměstnavatelé, kterým by naopak zdravotní pojištění výrazně vzrostlo, řádově o několik tisícikorun měsíčně. Kompenzovat by jim to měly nižší daně se zrušením tzv. superhrubé mzdy, které vláda ANO plánuje. Šlo by patrně o největší reformu daní za poslední čtvrtstoletí.

Plán by nejspíš zdražil lidskou práci a vedl k nezaměstnanosti

To, že se na takovém návrhu mezi ministerstvy financí a zdravotnictví pracuje, prozradil Adam Vojtěch v rozhovoru pro Českou televizi. Prakticky okamžitě se zvedla vlna kritiky ze strany opozice, expertů na zdravotnictví i zmiňované lékařské komory.

Jen pro představu, že nejde o nezanedbatelná čísla. Oněch „státních pojištěnců“ je 60 procent. Na jejich (ale i svoje) pojištění vydělává zbývajících 40 procent lidí, tedy zaměstnanci, zaměstnavatelé a živnostníci.

Návrh by dopadl především na ně, protože by museli pokrýt výpadek 70 miliard, které dnes za své pojištěnce platí stát.

„I kdyby to mělo jenom pokrývat ten výpadek, tak to znamená, že člověk, který z průměrné mzdy odvádí kolem čtyř tisíc korun, měl by najednou odvod šest tisíc.

Zajímavé:  6 Den Po Et Příznaky?

To je obrovské zdražení práce a vedlo by to k propouštění a nezaměstnanosti. Je to nereálné,“ kategoricky odmítá tyto plány prezident lékařské komory Milan Kubek.

Kubek: Vedlo by to k nenávisti vůči důchodcům

Podle něj existuje ale ještě další vážná hrozba. Narušilo by to solidaritu, na které je zdravotní pojištění založeno, tedy to, že lidé financují péči o slabší část populace, aby ji pak třeba ve stáří čerpali od dalších generací také.

„Já si skutečně myslím, že ti důchodci, kteří léta platili daně a zdravotní pojištění, že si nezaslouží nenávist, které by pravděpodobně byli vystaveni ze strany těch, co by museli najednou na důchodce a jejich péči připlácet. Výrazně by to destabilizovalo princip solidarity,“ varuje Kubek.

„Výsledek by byl takový, že zdravotnictví by dostalo méně peněz, celá ta administrativa s tím spojená by byla dražší, pracující lidé by byli naštvaní na důchodce a Ministerstvo financí by se holedbalo nějakým účetním trikem, že se zlepšila bilance rozpočtu,“ doplnil.

Platba státu je nízká, náklady už teď nesou zaměstnanci

Stát přitom do systému zdravotního pojištění platí zdaleka nejméně. V podstatě celé leží na bedrech zaměstnanců, zaměstnavatelů a živnostníků. Letos by podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) měly tyto výdaje dosáhnout 440 miliard korun. Pojistné od zaměstnanců pokryje 260 miliard, od živnostníků 30 miliard, stát platí 70 miliard.

„Problém není ta platba, problém je, že ta platba státu je příliš nízká. Teď je to tak, že stát platí přibližně za 60 procent obyvatel, ale ta platba tvoří pouze 25 procent příjmu zdravotního pojištění a stát je tak v pozici největšího dlužníka,“ vysvětlil Milan Kubek.

Stát by přitom podle něj měl postupovat přesně opačně. Rozhodně nerušit platbu za své pojištěnce, ale postupně ji navyšovat, aby do zdravotnictví plynuly další peníze.

„Platba státu by naopak měla postupně tvořit přibližně polovinu platby z průměrné mzdy. To je asi cesta.

Rozhodně bych se bál ten systém rozkolísávat, důchodci by se stali terčem strašné nenávisti,“ domnívá se prezident Milan Kubek.

Kalousek: Zcestný nápad, smysl by dával opačný trend

Kdyby návrh Schillerové a Vojtěcha prošel, museli by zaměstnanci odvádět ze své mzdy na pojištění namísto dosavadních 13,5 procenta 17 procent své hrubé mzdy. Živnostníkům by se odvody zvýšily z 6,25 procenta na 8,5 procenta zisku.

A pokud by stát chtěl zaměstnance těchto dopadů ušetřit a zatížil jimi jen živnostníky, platili by zálohy na pojištění namísto současných více než dvou tisíc rázem asi kolem osmi tisíc korun měsíčně. 

Pobyt v nemocnici může být pro seniory devastující. Domácí péči přesto hrozí kolaps

S tím, jak funguje (nebo nefunguje) české zdravotnictví, má každý z nás mnoho zkušeností. Naše zdravotní péče je kvalitní a na dobré úrovni.

Loni skončila Česká republika podle hodnocení Evropského spotřebitelského indexu zdravotní péče (Euro Health Consumer Index – EHCI) na 14. místě z 35 hodnocených států. Až za námi se zůstala třeba Velká Británie. Jenže, nenasazujme si růžové brýle.

Jsou oblasti zdravotní péče, které pokulhávají. A jsou i takové, které se momentálně nachází na pokraji krachu. Takovou oblastí je domácí zdravotní péče.

Není to dlouho, kdy musela moje dobrá kamarádka vyhledat lékařskou pomoc pro svou osmdesátiletou maminku. Ta za celý svůj život (vyjma krátkých pobytů v porodnici) nebyla v nemocnici, hospitalizaci proto zvládala extrémně špatně.

Její stav nebyl zpočátku natolik vážný, musela ale dvakrát denně absolvovat odbornou kontrolu a „kapačky“. I přes příznivé vyhlídky se zdravotní stav maminky v nemocnici zhoršoval, byla na tom špatně hlavně psychicky. Dceři dokázala volat i desetkrát denně a asi po týdnu v nemocnici přestala úplně jíst.

Možná si řeknete – chvíli to člověk vydrží, ale kdo podobnou situaci zažil, ví, že především pro starší osoby je někdy pobyt v nemocnici nepřekonatelný. Rodina tedy ihned začala zjišťovat, zda by k nim domů mohla chodit zdravotní sestra.

Jenže zajistit rychle v regionu domácí péči nebylo možné, takže si kamarádka nakonec musela vzít v zaměstnání neplacené volno a jezdit za maminkou každý den. Jinak by to byla, podle jejích slov, konečná. 

Možná je vám takový příběh povědomý, třeba jste se s podobnou zoufalostí setkali ať už přímo, nebo jako já prostřednictvím svých blízkých.

Nedostatek domácích zdravotních sester má relativně snadné vysvětlení – už teď mají poskytovatelé domácí zdravotní péče málo financí a nemůžou adekvátně zaplatit dostatečný počet sester.

Ty pak logicky odcházejí jinam, upřímně i v takovém Lidlu jim totiž dají víc peněz než za těžkou dřinu v domácím zdravotnictví. Co tento sektor ještě drží, jsou zdravotní sestry, které berou svoje povolání jako poslání. Ale popravdě, bojím se, že i ty se za chvíli přepracují.

Pojišťovny hradí méně než dvě třetiny nákladů. Ministr zdravotnictví přesto problém dále ignoruje

Neochota ministra zdravotnictví problém řešit je pro mě zarážející. Sice neustále zmiňuje, že výdaje na domácí péče rostou, ale tak nějak opomíjí zohlednit, že roste i počet potřebných. Česko stárne a přibývá především seniorů, kteří péči potřebují.

A je pro ně milionkrát lepší, když se o ně postará sestra doma, kde můžou být se svou rodinou a blízkými. Než aby byli odloženi někam za plentu v nemocnici a jediné, co můžou dělat, je koukat z okna.

A to ještě za předpokladu, že mají to štěstí a jejich postel u toho okna je. 

KDU-ČSL vyzvala ministra zdravotnictví, aby se postaral o to, že poskytovatelé dostanou tolik peněz, kolik na zajištění péče a na své zaměstnance potřebují. Momentálně jsou totiž vystaveni naprosto nefér podmínkám – ze zákona musí zdravotní péči poskytovat, ale už za ni nemusí dostat plně zaplaceno.

Největší poskytovatel domácí péče, Charita ČR s více než 36 tisíci klienty, uvádí, že úhrady pojišťovny pokryjí pouze 60 procent nákladů. Zbylých 40 musí poskytovatel hradit ze svého.

Tato situace je asi stejně absurdní, jako kdyby firma dostala veřejnou zakázku, ale stát ji uhradil pouze část nákladů s tím, že na zbytek nakonec nemá peníze. 

Navíc, pokud by se měli klienti domácí péče přesunout do nemocnic, musel by nastat kolaps – kapacity lůžek ve zdravotnických zařízeních rozhodně nejsou dostatečné. Pobyt v nemocnici také stojí stát víc peněz, než pokud platí domácí péči. Den pacienta v nemocnici vychází na 1 800 korun, pokud je doma, stojí péče pouhých jen 210 korun.

Kde je tedy problém? A jaké má situace řešení? Ministerstvo zdravotnictví musí co nejrychleji uzavřít dohodu s poskytovateli domácí zdravotní péče a nejlépe navýšit úhradovou vyhlášku. Tím vytvořit férové podmínky pro poskytovatele domácí zdravotní péče.

Ti musí být schopni platit sestrám adekvátní mzdu, která zastaví jejich odliv ze sektoru. 

Upřímně, nechci se dočkat toho, že krachne domácí péče. Už teď mi situace připadá šílená a nechci si ani představovat, co by se stalo, kdyby se celý systém zhroutil. Jediné, co si představuji, je reakce vlády, jaká by asi byla? Prostě jsme to nezařídili, o vaše děti a rodiče se nemá kdo postarat – sorry jako? 

Šárka Jelínková, první místopředsedkyně KDU-ČSL a senátorka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector