Nadledvinky – Vše o zdraví

Únavou nadledvinek (adrenálním vyčerpáním) trpí až 80% populace. Chronický stres, životní styl ovlivňuje schopnost lidského organismu vypořádat se s tělesnou, duševní a emoční zátěží.

Cítíte se celý den unaveně, i přestože spíte hodně? Máte nutkavou chuť na slaná jídla? Možná právě i vás potkala tato dosud lékaři neuznávaná diagnóza.

Pokud trpíte únavou nadledvinek, může to být jednou z hlavních příčin nadměrného ukládání tuku a nedostatku energie

Nadledvinky jsou velmi malý párový orgán (žlázy) umístěný, jak už z názvu vyplývá nad ledvinami. Produkují více než 50 hormonů, které ovlivňují prakticky každou důležitou funkci v našem těle. Mezi nejznámějšími hormony patří kortizol, noradrenalin, adrenalin či DHEA. Tohle je krátké shrnutí pro všechny, které nebaví dlouhé články 🙂

Nadledvinky - Vše o zdraví

Co je adrenální únava? Někdy také přezdívaná metlou přetížených manažerů

Termín „adrenální únava“ spatřil světlo světa teprve nedávno. V roce 1998 tuto diagnózu popsal James Wilson, PhD.

Únava nadlevinek je způsobena chronickým stresem, každodenním přísunem velkého množství stimulantů, špatným jídelníčkem a spánkem.

Vždyť vzpomeňte si kolikrát denně se vystresujete úplně zbytečně za volantem kvůli banalitě, nebo kolik šálku kávy si dáte každé pondělí, abyste vůbec udrželi otevřené oči.

Při každodenním stresu musí naše nadledvinky neustále produkovat stresový hormon kortizol. Kortizol je hormon boje a útěku. Byli jsme jim obdařeni proto, abychom dokázali aktivovat maximální sílu pro boj např. s mamutem.

Jenže dnes už mamuty nelovíme, za to se stresujeme každou maličkostí i několikrát za den. Na takovou zátěž naše nadledvinky nejsou stavěné.

Proto se po čase nadledvinky neustálou produkcí kortizolu unaví a váš přirozený kortizolový rytmus se stane nepravidelným – někdy produkujete příliš mnoho kortizolu a někdy velmi málo.

To samé se děje s produkcí ostatních hormonů, které produkují nadledvinky, jako například androstenedion (prekurzor testosteronu) či DHEA anebo například adrenalin či noradrenalin. Unavené nadledvinky mají vliv i na hladinu testosteronu. 90% produkce testosteronu sice zajišťují varlata, ale nezanedbatelných 10% připadá i na nadledvinky.

Nadledvinky - Vše o zdraví

Jaké jsou příznaky únavy nadledvinek?

  • Neustálá únava, přestože spíte více než dostatek. Nestačí vám ani 10 hodin spánku, abyste se zbavili únavy.
  • Velmi těžké vstávání. Někdy se ráno nevzbudíte ani přes budík.
  • Problémy s usínáním. Díky nestabilní hladině kortizolu máte před spaním příliš mnoho energie.
  • Úzkost.
  • Výkyvy nálad.
  • Deprese
  • Přibývání na váze. Ukládání tuku.
  • Autoimunitní problémy.
  • Velká chuť na slané.
  • Potřeba kofeinu hned po ránu, což souvisí s únavou a těžkým vstáváním.
  • Slabost, zadržování vody.
  • Neschopnost „vypnout mozek“.

Léčba a prevence únavy nadledvinek

Pro překonání nebo prevenci adrenální únavy je stěžejní nestresovat se, ovládnout stres. No zkrátka přestat se tolik stresovat kvůli maličkostem. Naučit se zvládat stres je prvním krůčkem ke spokojenému životu a zdravým nadledvinkám.

1. Zlepšete své stravování

Vyhoďte ze svého jídelníčku cukr a jiné rafinované zdroje sacharidů, alkohol a další zánětlivá jídla. Přidejte potraviny bohaté na kvalitní tuky. Preferujte bio maso, ovoce i zeleninu.

Pokud „léčíte“ své nadledvinky, neprovádějte přerušované hladovění, při kterém dochází k produkci kortizolu.

Sice je to úžasná metoda, jak dosáhnout maximální mentální produktivity a spálení tuku, ale do programu léčby nadledvinek se prostě nehodí.

2. Zlepšete spánek

Tohle je začarovaný kruh, protože adrenální únava způsobuje problémy s usínáním. Takže jak sakra chcete zlepšit spánek? 🙂

Mnohem důležitější než délka spánku je kvalita spánku. Je potřeba dostat se, co nejrychleji do hlubokého spánku a zůstat v něm, co nejdéle. Zde je pár rad, jak to udělat:

  • Dejte si před spaním dostatenčné množství hořčíku s aktvní formou vitamín B6, jednu lžičku glycinu a l-theaninu. Pokud nebudete spokojeni přidejte Valerian – kozlík lékařský.
  • Kvalitně 2 hodiny před spaním povečeřte dle bodu jedna. Vhodný je např. losos (omega 3) s brambory. 
  • Pokud to jde, přepněte mobil do flight módu, abyste se vyhnuli škodlivému záření EMF. Pokud máte wifi router ve stejné místnosti jako postel, vypněte ho.
  • Doporučuji také deset minut před spaním pořádně vyvětrat místnost, ve které spíte. V teplejších dnech větrat celou noc.

3. Omezte nebo úplně vysaďte kávu a jiné stimulanty. Zapomeňte na předtréninkovky s obřími dávkami stimulantů

Věřte nebo ne. Vysazení stimulantů se vám zalíbí. Najednou zjistíte, že dokážete fungovat i bez každodenní kávy a bude se vám to líbit. Navíc většina stimulantů dehydratuje a demineralizuje.

Zapomeňte i na klasické spalovače tuku s kofeinem. Motivujte se ke cvičení a spálování tuku sami prostřednictvím nastavení mysli, stravy, regenerace a kvalitního tréninku.

Stimulanty vám stejně jako jakákoliv jiná droga vždy více vezmou než dají. K čemu vám je, že jste zvedli na tréninku o 10% více, když večer místo spaní, koukáte do zdi za hlasitého tlukotu srdce.

A další dva dny budou o přežívání.

Navíc jedním z hlavních příznaků unavených nadledvinek je nadměrné ukládání tuku. Takže na jednu stranu polykáte spalovače tuku, abyste spalovali a z druhé strany se vám přes unavené nadledvinky vrací více tuku zpátky. Přemýšlejte o tom 🙂

4. Vyzkoušejte meditaci

V dnešní době je jednoduché začít s meditací a nemusíte si kupovat letenku do Indie, abyste hledali svého guru. Vyhledejte ve vašem chytrém telefonu v obchodu s aplikacemi MEDITATION a vyjede vám mnoho skvělých aplikací, které vás provedou základy meditačního cvičení.

5. Poznejte sílu adaptogenů

Tyto byliny zvyšovaly houževnatost lidí již dávno dávno před našim letopočtem. Jejich konzumentům umožňovaly lépe se adaptovat na tamní nehostinné povětrnostní podmínky, být zdatnějšími bojovníky nebo lépe čelit nemocem.

BrainMax 1.5 Adaptogenic Hegemony obsahuje 5 adaptogenů, které vám pomohou obnovit a harmonizovat funkci unavených nadledvinek.

Stovky spokojených klientů již vyzkoušelo prastarou synergní sílu 5 adaptogenů obsažených v BrainMax 1.5. Přečtěte si o tom článek.

 Vyzkoušejte a zjistíte, že nemusíte pít hektolitry kávy každý den, abyste byli plní elánu a energie.

Jiří Votava

Nadledviny signalizují problém (Adrenální únava)

Pokud uvažujeme o svém zdraví, obvykle se to týká kardiovaskulárního systému, imunity, zažívání, hladiny cukru v krvi – a tak dále. Zdraví nadledvin je často a neprávem přehlíženým tématem.

Nadledvinky jsou dvě endokrinní žlázy o velikosti vlašského ořechu, umístěné na vršku každé z ledvin. Tyto nenápadné orgány přitom hrají neuvěřitelně důležitou roli v celkovém zdraví.

 Nadledvinky vylučují téměř 50 hormonů, včetně adrenalinu, kortizolu, estrogenu a testosteronu. Tyto hormony pomáhají i regulovat reakci těla na stres. Řada lidí je nadměrně přetížena – v práci i v osobním životě.

Jinými slovy jsou ve stresu neustále a jejich nadledviny si téměř neodpočinou.

Vystavení chronickému stresu, který je spíše normou nežli výjimkou, nadledvinky časem opotřebuje, což vede k únavě nadledvin (tzv. adrenální únava). To, že vaše nadledviny už nefungují tak, jak by měly, signalizuje řada příznaků.

Už v roce 1969 podle AdrenalFatigue.org těžkou adrenální únavou trpělo zhruba 16% veřejnosti. Pokud bychom zahrnuli všechny indikace nízké hladiny kortizolu, toto procento by se přiblížilo k 66%. Jak by se asi posunuly statistiky v období extrémního stresu, který s sebou nese život v 21. století?

 

Kortizol: Hormon s širokou působností

Normálně fungující nadledvinky produkují širokou škálu hormonů: za bližší povšimnutí stojí především kortizol. Nadledvinky zdravé osoby produkují denně asi 20 mg kortizolu. Během období stresu může produkce vzrůst až na 200 mg za den. Zvýšení je přirozenou reakcí těla za účelem toho, aby bylo schopné stres zvládnout.

Kortizol je hormon s širokou působností. Vliv má například na:

  • Udržování normální hladiny cukru v krvi
  • Udržování zásob tuků a bílkovin pro zvýšení energie
  • Vytváření protizánětlivé reakce těla
  • Regulaci a modifikaci většiny krevních buněk, které se účastní imunitních a / nebo zánětlivých reakcí
  • Krevní tlak
  • Hladinu elektrolytů (iontů sodíku, vápníku atd.) v srdečním svalu
  • Srdeční tep
  • Psychické rozpoložení

Nadledvinky - Vše o zdraví

V počátečních stádiích adrenální únavy jsou hladiny kortizolu obvykle vysoké, což přispívá k přibývání tělesné hmotnosti a zvýšení cholesterolu a krevního tlaku. Kromě toho adrenální stres pozmění chemii našeho mozku, což způsobuje depresi a úzkost, inzulinovou rezistenci, narušení metabolismu štítné žlázy, a také má negativní vliv na hustotu kostí.

 

Symptomy adrenální únavy

Je důležité si uvědomit, že nemusíte na sobě pozorovat všechny následující příznaky, abyste měli adrenální únavu. Níže uvedené jsou nejčastější symptomy, se kterými se setkáváme.

Existuje však mnoho dalších příznaků, které mohou poukazovat na adrenální únavu. Často o adrenální únavě přemýšlíme jako o stavu, který buď máte nebo nemáte, ale adrenální únava má, stejně jako stavy štítné žlázy, stupnici.

Ve vašem případě se tedy možná ještě nejedná o únavu se vším všudy, ale jste na „dobré“ cestě.

Zde je 5 nejčastějších příznaků adrenální únavy.

1) Jste bezdůvodně unavení i po kvalitním spánku?

Toto je charakteristický symptom adrenální únavy. Nedostatek energie nebo přetrvávající únava po dlouhou dobu. Je normální se občas cítit se unavený a vyčerpaný, ale nemělo by to být na denní bázi.

2) Jste citliví na sluneční světlo a potřebujete brýle?

Dalším běžným příznakem je citlivost na světlo. To je způsobeno nerovnováhou sodíku a draslíku. Když je vaše tělo ve stresu, spotřebovává určité minerály rychleji než ostatní. Spoléháme na tyto minerály pro každou jednotlivou tělesnou funkci; u tohoto symptomu tedy konkrétně rozšíření zornic v reakci na světlo.

3) Máte neustále odpolední krize?

Adrenální únava je výsledkem mnoha stresorů v těle. Jedním z konstantních zdrojů stresu je nestabilní hladina cukru v krvi. Pokud konzumujeme stravu s vysokým obsahem rafinovaných cukrů a sacharidů, naše hladina cukru v krvi neustále stoupá a klesá.

Je běžné, že lidé trpící adrenální únavou zažívají odpolední krize v důsledku poklesu hladiny cukru v krvi. Fyziologicky naše těla chtějí, abychom zvýšili hladinu cukru v krvi, snížili kortizol a zmínili stres.

Problém je v tom, že často sáhneme po kofeinu nebo cukru, abychom tělu poskytli rychlou pomoc, což však tento cyklus udržuje.

4) Toužíte po slaném nebo sladkém?

Máte neukojitelnou chuť na slaná nebo sladká jídla? Je zde biologický důvod, proč tomu tak je, když jste unaveni. Jak bylo zmíněno výše, naše těla při stresu snadněji používají sodík. Vaše tělo touží po soli, aby tento deficit dohnalo. Chuť na sladké souvisí se zvýšením hladiny cukru v krvi.  

5) Nemáte do 10. hodiny ranní hlad?

Když jsou naše nadledviny vyčerpané, přirozené hormonální rytmy našeho těla fungují proti přírodě.  U osoby se zdravou funkcí nadledvin hladina kortizolu vrcholí ráno, aby vás probudil a s postupujícím dnem ubývá.

U osoby s adrenální únavou je produkce kortizolu ráno nízká. Proto se často cítíte letargicky. Kortizol také stimuluje pocit hladu.

To je důvod, proč je snížená chuť k jídlu brzy ráno běžným příznakem adrenálního deficitu.

Pokud jste na jednu nebo více z výše uvedených otázek odpověděli „ano“, je pravděpodobné, že vaše nadledviny a tělo potřebují odbornou péči.

Adaptogeny pro zdraví nadledvin

Vaše nadledviny jsou dvě velmi malé, ale velmi důležité žlázy, které lze popsat jako elektrárny produkující hormony. Jsou umístěny těsně nad vašimi ledvinami.

Adrenální únava spočívá v zásadě v tom, že v průběhu času vaše nadledviny nejsou dále schopny účinně vytvářet základní hormony nutné k optimální funkci – především kortizol.

Kortizol, neboli denní hormon, pomáhá upravovat váš imunitní systém, protizánětlivé reakce, nervový systém, hladinu cukru v krvi, krevní tlak a dodává vám energii. Když nemůžete vytvořit správný poměr kortizolu k dalším hormonům, může dojít k adrenálnímu vyhoření nebo únavě.

Co nám může pomoci s adaptací na stres a snížit hladinu kortizolu tak, aby nedošlo k vyčerpání nadledvinek? Jsou to adaptogeny.

Adaptogeny jsou jedinečnou třídou léčivých rostlin. Pomáhají vyrovnávat, obnovovat a chránit tělo. Adaptogeny pomáhají tělu lépe zvládat požadavky každodenního života. Poskytují trvalý pocit klidu a nepatří mezi stimulující látky.

Jejich hluboké antioxidační a protizánětlivé účinky chrání buňky před poškozením, způsobeným různými chemickými látkami. Jsou netoxické, a to i při dlouhodobém užívání. Můžete se tedy spolehnout na to, že užívání těchto bylinek je bezpečné.

Nadledvinky - Vše o zdraví

Chemické látky, které adaptogeny obsahují, pomáhají při normalizaci funkce nadledvin. Uklidňují a vyživují nadledviny a podporují procesy, které nadledviny řídí – od regulace krevního cukru a imunitního systému, až po hormony a krevní tlak.

Ačkoliv některé adaptogeny účinkují poměrně rychle, jejich působení je jemnější a roste při pravidelném užívání.

Následuje seznam adaptogenů, které pomáhají snižovat hladiny stresu a kortizolu a splňují všechna vědecká kritéria pro zařazení do této kategorie. (Existuje řada dalších adaptogenů s podobnými účinky, které v článku nejsou zahrnuty).

Ashwagandha: Často je označována jako indický ženšen. Ve východní medicíně se používá již více než 2500 let. Má imunomodulační účinky, které posilují imunitní systém, pomáhají tělu snižovat hladiny kortizolu. Snižuje pocity úzkosti.

Ženšen: Jeden z nejznámějších adaptogenů. Výzkumy dokumentují zejména využívání asijského ženšenu pro zlepšení duševního výkonu a odolnosti proti stresu. Červený ženšen má i antioxidační a antidepresivní účinky, pomáhá přirozeně snižovat krevní tlak a hladinu cukru v krvi.

Bazalka posvátná (Tulsi): Tato rostlina pomáhá tělu lépe se přizpůsobit stresu.

Bazalka posvátná přímo neovlivňuje psychické rozpoložení člověka, ale pomáhá tělu odolat stresu pomocí úpravy produkce stresových hormonů, jako jsou kortizol a adrenalin.

Stabilní hladiny kortizolu vedou k lepší paměti a jasnějšímu úsudku. Bazalka posvátná rovněž zmenšuje pocit neklidu a úzkosti.

Kořen lékořice: Dodává energii a vytrvalost, posiluje imunitní systém a chrání brzlík před poškozením kortizolem. Dejte si však pozor na některé jeho výtažky, protože mohou snižovat krevní tlak. 

Maca: Maca je výborným zdrojem vápníku, vitamínu C, aminokyselin, fytonutrientů a zdravých mastných kyselin. Podle zprávy z prosince 2009 v německém lékařském časopise Research and Complimentary Medicines může Maca pomáhat zmírnit stres a úzkost, a zároveň zvýšit energii a zlepšit náladu.

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea): Silný adaptogen, který tlumí duševní a fyzickou únavu způsobenou stresem a jehož účinky jsou stále intenzivně zkoumány. Rozchodnice růžová obsahuje fytochemikálii známou jako salidroside, která pomáhá zmírňovat úzkost a bojuje proti stárnutí. Rozchodnice také potlačuje produkci kortizolu a zvyšuje hladinu bílkovin, odolných vůči stresu.

Dnešní svět je plný obtíží, termínů, frustrací a požadavků. Náš život je stále složitější a stresu přibývá – pro mnoho z nás se už stal způsobem života. Pokud je ale stres neustálý, mysl i tělo za něj platí obrovskou cenu.

Volný překlad z originálu článku z www.naturalproductsinsider.com

Photo by Victoria Heath on Unsplash

Aktualizováno: 14.5.2021

Nadledvinky

     Nadledvinky jsou jako dvě čepičky, které sedí na špici obou ledvin. Jak jsou jejich úkoly rozmanité, tak jsou životně důležité.

     Nadledvinky regulují menstruaci a činnost rozmnožovacích žláz. Jsou zodpovědné za rovnováhu určitých prvků v těle, jako například vápníku, fosforu, chlóru a sodíku. Ty dva posledně jmenované jsou součástí krve. Totéž platí pro určité funkce zrakových orgánů, na příklad rozšiřování zorniček.

     Nadledvinky se podílejí společně se solar plexem (solar plexus je nejrozsáhlejší síť autonomních nervových vláken v organismu. Je umístěn bezprostředně nad žaludkem mezi oběma ledvinami. Zasahuje svými větvemi do žaludku, střev a většiny orgánů v břišní dutině.), nervovou pletení umístěnou v žaludeční krajině, na emocích a stavech vzrušení.

     Protože nadledvinky regulují také určité funkce peristaltiky, dochází k poruchám, dráždění a jiným potížím ze strany zažívacího ústrojí, jestliže správně nepracují. Poruchy této žlázy jsou dále zodpovědné za vznik nádorů, za nízký krevní tlak a dokonce za křeče.

     Nadledvinky na druhé straně stimulují svalstvo a nervový systém, stejně jako obnovování a „opravování“ buněk a tkáňových struktur.

     Nadměrná pohlavní činnost tlumí vylučování hormonů nadledvinek a funkci nadledvinek. To má škodlivý vliv na celé tělo, od mozku počínaje.

     Nadledvinky jsou pravý roh hojnosti hormonů. Produkují téměř 48 různých druhů a typů hormonů. Bez základního materiálu však nemůže tělo nic vyrábět ani vylučovat. Proto má životně důležitý význam nejen dávat tělu k dispozici potravu, ale dodávat mu potravu plnohodnotnou, která může být rychle zpracována a přeměněna.

     Neexistuje žádná jiná potrava, která by dokonaleji vyhovovala lidskému organismu a hlavně endokrinním žlázám; než čerstvé syrové zeleninové šťávy. 

     Pro nadledvinky je velmi prospěšná šťáva z karotky, stejně jako směsi: karotka – řepa – kokosový ořech, karotka – hlávkový salát – alfalfa (vojtěška nebo lucerka) a karotka a petržel.

     Zvláště doporučeníhodné jsou šťávy zelené. Připravují se přirozeně z čerstvé syrové zeleniny. Konzumace zralých plodů papáji, jestliže jsou k dispozici, je také pro vyváženou činnost nadledvinek velice užitečná.

     Každá z obou nadledvinek je zahalena do pouzdra podobného pytlíčku nebo čepičce a má dvě jednoznačně rozdílné vrstvy. Ta vnitřní se nazývá medula neboli dřeň a ta zevní cortex neboli kůra.

     Množství krve, které denně proudí dření, je větší než u ostatních stejně velkých žláz, s výjimkou štítné žlázy.

Úkolem dřeně je vylučovat hormony (adrenalin a noradrenalin), které nazýváme „hormony naléhavé pomoci“.

Zvyšují krevní tlak, zužují cévy a urychlují srdeční činnost, podobně jako při strachu nebo nebezpečí. Adrenalin způsobuje také vydání cukru játry a tím zvýšení hladiny krevního cukru.

     Kůra nadledvinek má životně důležitý význam. Její hormony umožňují tělu překonat situace, jako jsou intenzivní emocionální vzrušení, svalová zátěž, stres, stavy bolesti a stavy extrémních teplot.

     Výměšek nadledvinkové kůry je znám jako kortison – jeden z nejnebezpečnějších léků při snaze odstranit potíže, jako je třeba artritida, jestliže se neudělají opatření, jak čelit jeho škodlivým účinkům.

     Hypofýza vylučuje hormon zvaný ACTH (zkratka pro adrenokortikotropní hormon); který má přímý vliv na sekreci hormonů kůry nadledvinek.

Při nesprávném nebo mylném užívání kortisonu může dojít k porušení bezvadné spolupráce mezi hypofýzou a nadledvinkami, které způsobí vážné poruchy v těle, jako například zadržování vody v tkáních, provázené otokem obličeje, což měl v konečném stádiu na příklad L. I. Brežněv nebo G. Pompidou.

     Není nikdy dost důrazně řečeno, jak je důležité se starat o tělo v každém směru – to je po stránce tělesné i duševní. Zanedbávání v kterémkoliv směru vede nakonec ke katastrofě. Žlázy s vnitřní sekrecí nám byly dány proto, aby náš život byl bohatší a abychom mohli dosáhnout a udržet si zářící zdraví. 3

—————————————–

Nadledvinky - Vše o zdraví

     Nadledvinky sedí na špici ledvin jako čepičky. Abyste si osvěžili paměť, zalistujte zpět a přečtěte si znovu osmou kapitolu o moci nadledvinkového sekretu adrenalinu a jeho účinku na celý organizmus – duševní i tělesný.

Vzpomeňte si, že jediná kapička adrenalinu se okamžitě 1-2 miliardkrát zředí, což odpovídá jedné kapce ku 23 milionům litrů krve.

Protože v našem těle máme asi 4,5 litrů krve, přenechám vám, abyste si představili, jaké mikroskopicky malé musí být množství vyloučeného adrenalinu.

     Náš Stvořitel nám určitě důvěřoval víc, než si zasloužíme, když nás vystavil tak mocné substanci, smrtelnému jedu. Náhlá úmrtí při návalu vzteku, strachu nebo rozčilení, mohou být jistě zaviněna nadměrným množstvím adrenalinu, které se dostalo do krve a nestačilo se dostatečně rychle zředit.

     Například hovězí a vepřový dobytek, hnaný na porážku, cítí instinktivně svůj blížící se osud. Má zoufalý strach a propadá nepopsatelné panice.

Následek toho je zaplavení krve a svalů jedovatým adrenalinem. Jejich „otrávené“ maso je hned napadáno bakteriemi. Ve stejném okamžiku, kdy život opustí tělo zvířete, začne se maso rozkládat.

     Adrenalin je jedna důležitá součást našeho omlazovacího procesu. Jestliže držíme všechny své negativní pocity pod kontrolou, je to pro nás nutným popudem, který potřebujeme, abychom byli silní, odvážní a vytrvalí.

Neovládáme-li své pocity, „pomůže“ nám adrenalin rychle zestárnout a urychlit senilitu.

Kdyby nebyla naše výchova, když jsme byli ještě malí, trestuhodně zanedbávána, kdybychom se poučili o své anatomii a funkcích našich orgánů, byli bychom se velmi brzy v životě naučili poznávat, že se negativní city nevyplácejí.

Byli bychom se velmi názorně naučili, co to znamená podlehnout hněvu, nechat se přemoci vztekem, nechat se zaslepit nesmyslnou a nerozumnou žárlivostí, nechat se sužovat starostmi nebo se stát obětí strachu. To vše dráždí nadledvinky, které odevzdávají potom do krve velká množství tohoto záludného, jedovatého, koncentrovaného adrenalinu. 

     Na druhé straně bychom se byli také naučili, jak nám takové ovládání těchto pocitů pomáhá až do konce našeho života rozumět sobě a druhým tak, že život stojí za to žít. Jsou-li nadledvinky zdravé a pracují bez poruch, odevzdávají do krve tolik adrenalinu, kolik je účelné.

V takovém případě zvedá adrenalin krevní tlak a současně má opačný účinek na zažívací ústrojí – uvolňuje je. Zužuje krevní kapiláry a současně rozšiřuje průdušky. Má tak silný účinek na srdce, že po podání přímo do srdce, které právě přestalo tlouci, může v něm vzbudit novou činnost.

Pět minut po zástavě srdce je člověk neodvolatelně mrtvý.

     Adrenalin mimoto rozšiřuje zorničky a účastní se regulace pigmentu v kůži.

Jestliže zvážíme všechny tyto funkce a jejich vzájemná propojení, můžeme si lehko představit, jaký řetěz úkonů proběhne, jestliže podlehneme negativním citům.

Hněv, strach, žárlivost, úlek – jsou příliš zřetelně viditelné na rozšířených zorničkách, na změně barvy kůže, na vzestupu krevního tlaku – pomlčíme-li o frustraci a vyčerpání, které obyčejně následují. 

     Na druhé straně – a to je ta pozitivní strana – mohou být, a také v mnoha případech jsou, nadledvinky užitečné. Například lidé, kteří stáli tváří v tvář domnělým katastrofám, byli schopni hrdinských činů, které se zdály nemožné a nadlidské. Za to mohli poděkovat nadledvinkám, které jim svou konstruktivní činností „nalily“ odvahy. 

     Zmiňuji se o tom proto tak podrobně, protože důsledné sebeovládání je výsledkem spolupráce s nadledvinkami. Tato spolupráce patří k úsilím, které je pro nás jedno z nejdůležitějších, jestliže chceme omládnout. 

     Vezměme si jako další příklad kouření. Zvyk kouřit se v minulých letech tak rozšířil, že sama produkce cigaret stoupla o 154 miliard liber – opakuji liber, ne cigaret. (v současné době  je konzum cigaret v průmyslových zemích na ústupu, v neposlední řadě dík takovým knihám, jako je tato.)

     Výroba nestoupla proto, že by snad kouření mělo pro kuřáka nějakou hodnotu nebo užitek. Jeho hodnota a užitek přichází k dobru jen výrobcům, překupníkům a lidem provádějícím reklamu.

Přírůstek kuřáků je následek nejzáludnější, nejškodlivější a nejnebezpečnější reklamní kampaně, kterou si kdy lidský mozek vymyslel. Tabákový kouř obsahuje totiž dvě zvláště jedovaté dráždivé látky: nikotin a acrolein. Inhalace kouře provokuje nadměrnou sekreci adrenalinu.

Je nemožné kouřit, nebo se zdržovat v místnosti, ve které se kouřilo, a neinhalovat kouř.

     Všimli jste si někdy, jak jsou lidé, kteří přišli ze zakouřené místnosti, „zamlženi“ a jak zapáchají?

     Diskutoval-li jsem někdy s kuřákem na toto téma, slyšel jsem víc než jednou, že „kouření není škodlivé, můj otec (nebo dědeček) kouřil celý život a dožil se osmdesáti, devadesáti nebo dokonce sto roků.“ Těm jsem musel vždycky oponovat a říkal jsem: „Vy žijete, přestože kouříte a ne proto, že kouříte.“

     Z pohledu kuřáka je kouření jasně velmi sporné téma. Existují aspekty kuřáckého problému, které mají velice negativní vliv na lidské chování. Zdá se, že kuřáci si nejsou vědomi toho, jak působí na nekuřáka kouř odpudivě.

Nepřehlíží jen zdravotnické hledisko, ale také skutečnost; že neexistuje kuřák tabáku, který by se neprozradil páchnoucím dechem, pachem těla a oděvu. Na tomto zápachu vydělávají výrobci mýdel a deodorantů těžký kapitál.

Avšak zápach těla, který přichází zevnitř těla, nemůžeme odstranit ani častějším mytím, ani nejrůznějšími přísadami.

     Tabákové jedy se ukládají od úst až po, nejvzdálenější hroty plic. Lymfa se pokouší se jich zbavit póry kůže. Viděli jste někdy ručník kuřáka, který právě opustil parní lázeň? Je prosycen potem, který má hnědou až tmavohnědou barvu. To je nikotin a acrolein, které v oběhu kolovaly s proudem lymfy, a prodraly se kožními póry navenek.

     Kouření se stává snadno návykem. Je to rozhodně špatný návyk, bez ohledu na druhé. Tabákový kouř působí na nekuřáky odpudivě. Slyšeli jste už někdy říkat kuřáka „já bych chtěl nebo mohl přestat kouřit“? Já to slyším pořád. Nedávno mně řekla jedna známá paní: „Já bych chtěla a mohla přestat kouřit, ale abych byla upřímná – mně to moc chutná“.

     Odpověděl jsem: „To znamená, že nechcete přestat a ani to nemáte vážně v úmyslu.

Mimochodem – máte představu o tom, jak nezdravě páchnou vaše vlasy kouřem, který lpí na stěnách a celém bytovém zařízení? Proto jsme vás v poslední době nenavštěvovali.

A ještě něco – máte tušení, jak je váš dech cítit nečistotou? I když jste několik hodin nekouřila, je váš dech a zápach těla odpuzující. Máme vás velmi rádi, ale nikdo z nás nesnáší tyto nepříjemné zápachy.“

     Za několik dnů jsme se potkali znovu, byla přátelštější než kdy předtím a ohlásila nám, že „přestala kouřit jednou pro vždycky“. Spálila v kamnech celý balík cigaret a její muž, který je nekuřák, rozkvetl.

     Každý, kdo si přeje omládnout a kdo chce být ohleduplný ke svému okolí, může přestat kouřit, jestliže je jeho přání dosti silné.

     Nebojte se, neostýchejte se někoho poprosit, aby ve vaší pracovně, domě nebo bytě nekouřil. Já nedovolím nikomu kouřit v mém autě, bytě nebo kanceláři. Jestliže se to někomu nelíbí, potom mě bude těšit, když už se nikdy neuvidíme.

     Nedávno jsem se poohlížel po přístroji, který měl stát několik tisíc dolarů. Navštívil mě zástupce firmy právě, když jsem byl zaměstnán lidmi, kteří přijeli z daleka, abychom se viděli. Omluvil jsem se na okamžik, abych ho přijal.

Měl přesně ten přístroj, který jsem si přál, ale poslal jsem ho pryč, aniž bych mu dal příležitost přístroj předvést. Jeho dech, oděv a tělo páchly tabákem.

Ztratil zakázku, která by mu byla přinesla několik set dolarů – jen kvůli neuváženému návyku.

     Chtěl bych, abyste to správně pochopili: nemám naprosto nic proti tomu, jestliže někdo kouří, chce kouřit a ví, co dělá, a neznečisťuje vzduch, který dýchám já. Je to jeho tělo, které poškozuje a má právo být rychle starým a senilním, tak jako já mám právo omládnout. 17

———————————————–

Centrum zažívání

NADLEDVINKY (glandula suprarenalis)

     Nadledvinky sedí jako čepičky na horním pólu ledvin. Každá se skládá ze dvou rozdílných funkčních celků, a to dřeně (medula) a kůry (kortex). Dřeň pochází z nervové tkáně a je spojena sympatickým nervovým systémem s tělem. Vylučuje hormon epinefrin.

Nadledvinky jsou bohatěji zásobeny krví než všechny ostatní orgány této velikosti – s výjimkou snad štítné žlázy. Kůra nadledvin je se svými hormony životně důležitá. Nastane-li jednou nedostatek těchto hormonů, následuje porucha vodního a elektrolytového hospodářství v těle.

Tyto hormony se podílí ve velkém rozsahu na metabolizmu bílkovin, tuků a uhlovodanů. Emocionální vzrušení, intenzivní svalová činnost, chlad, bolest a šok jsou stresové situace, které může tělo zvládnout pomocí těchto hormonů.

Při nedostatku hormonů se zmenší také odolnost těla proti infekcím.

     Synteticky vyrobený preparát Kortison zesiluje účinek těchto hormonů a ukázal se v mnoha případech účinným. Jeho vedlejší účinky jsou však často škodlivé. Já bych pravděpodobně svoje tělo kortisonu nepropůjčil.

     Kůra nadledvinek je kontrolována hypofýzou (podvěskem mozkovým), ale existují také úkoly, při kterých žlázy spolupracují. Co negativně ovlivní jednu žlázu, má stejný účinek na žlázu druhou. Vzhledem k umístění nadledvinek ovlivní je automaticky poruchy ledvin, ale daleko větší vliv má kvašení a zahnívání v tlustém střevě jak na nadledviny, tak na hypofýzu.

     Špatný stav tlustého střeva škodí celému tělu, tedy i žlázám. Jak jsme již shora řekli, produkuje dřeň nadledvinek hormon epinefrin. I tento byl synteticky vyroben a indikováním do krve, zrychluje srdeční činnost a zužuje cévy, čímž dochází ke zvýšení krevního tlaku.

Vyvolá také uvolnění cukru z jater a tím zvednutí jeho hladiny v krvi. Nadledvinky vylučují také hormon adrenalin, který se tak nepatrně liší od epinefrinu, že je zajímavé se podívat na jejich vzorce.

Epinefrin se skládá z C10H13NO3a ½  H2O, zatím co vzorec pro adrenalin zní C9H13NO3.

     Všimněte si, že epinefrin má jen o jeden atom uhlíku víc než adrenalin. Oba mají více méně stejný účinek na organizmus. Vstříknou-li se tyto hormony do kanálu páteřního, je krevní tlak již při vytažení jehly o 100 % vyšší.

     V laboratorních pokusech se odráží stimulující účinek extraktu nadledvin na sympatické nervstvo i na svalech, které jsou tímto nervovým systémem zásobeny.

     Příliš mnoho stresu v našem zaměstnání nebo vůbec ve všech oblastech našeho života, vede obyčejně k nadměrné produkci adrenalinu, což ještě zvyšuje nervové napětí.

     U Addisonovy choroby (chronická nedostatečnost nadledvinek) nevede vstříknutí adrenalinu k trvalému výsledku, hormon ztrácí brzy na svém účinku. U choroby s tolika příznaky je to pochopitelné: velký úbytek na váze, progresivní chudokrevnost, nízký krevní tlak, žaludeční a střevní potíže, extrémní slabost a tmavé zbarvení kůže.

Přesto, že se jedná o chronické, velmi závažné onemocnění, znám pacienty, kteří se rozhodli k drastickému očistnému programu, protože považovali všechno ostatní již za bezpředmětné. Zkusili střevní výplachy často po delší dobu než 6 týdnů a čerstvé šťávy z ovoce a zeleniny, stejně jako bohatě syrovou zeleninu a ovoce, ořechy a naklíčená semena.

Celý tento program se ukázal být velmi užitečným.

     Konec konců není pochyby o tom, že přirozené využití sekrece nadledvin tělem, slouží cílům přírody, udržet krev čistou a aktivní za předpokladu, že člověk k tomu přispěje čistotou těla a správnou výživou.

Svalový tonus (klidové napětí) je na sekreci nadledvinek závislý, bez ní je svalová slabost nevyhnutelná.

Sekrety nadledvinek jsou životně důležité také pro svoji neutralizační činnost na jedy vznikající při látkové výměně.

     Nadledviny mají jednoznačně silný vliv na rozmnožovací orgány. Nadměrný sexuální chtíč má negativní vliv na nadledviny a často to vede k sexuálnímu zmatku.

     Je moudré, jak ducha, tak i tělo udržovat v čistotě.

Nádory nadledvin: příznaky, léčba

Nadledviny jsou párový orgán, stejně jako ledviny nebo vaječníky. Je to
kombinovaná žláza s vnitřní sekrecí, která v sobě
zahrnuje dva rozdílné orgány – kůru a dřeň. Žlázy s vnitřní
sekrecí, čili endokrinní, jsou takové, které nemají vlastní vývod a
jejich produkty se můžou do těla dostat jen prostřednictvím krve. Můžou
tedy působit jak místně, tak celkově.

Patří k nim například kromě
nadledvin ještě štítná žláza, vaječníky, příštítná tělíska.
Naproti tomu žlázy s vnější sekrecí, exokrinní, mají
vývod, který ústí do nějaké dutiny. Sem patří třeba slinivka břišní,
jejíž sekrety putují do dutiny břišní, játra, která produkují žluč do
žlučníku a slinné žlázy, které zvlhčují dutinu ústní a pomáhají
zpracovávat sousto.

Všechny endokrinní žlázy jsou řízeny signály z mozku, z části,
které se říká hypofýza neboli podvěsek mozkový.

Regulace
probíhá na chemické úrovni, pomocí chemických sloučenin z hypofýzy je
dáván signál, kolik svých hormonů mají nadledviny produkovat a toto
množství nadledvinových hormonů pak zase dá mozku signál, že již nemusí
vysílat informace, aby byly syntetizovány. Tomu procesu se říká
negativní zpětná vazba.

Nadledviny nasedají na horní pól ledvin, pravá má trojúhelníkovitý,
levá poloměsíčitý tvar, jejich hmotnost je značně variabilní a závisí
na mnoha okolnostech. Na věku, na pohlaví (ženy mají o něco těžší
nadledviny), kůra se rovněž zvětšuje během těhotenství nebo po
kastraci.

Kůra předtavuje přes 70% objemu celého orgánu a produkuje asi 30 druhů
steroidních hormonů, skupiny chemických látek, které všechny mají
společný základ, z něhož jsou v kůře pomocí enzymů dále tvořeny –
cholesterol. Kůra je dále dělena na tři vrstvy, kde v každé probíhají
specifiské přeměny cholesterolu na hormony.

Organismus potřebuje 1 gram
cholesterolu denně, asi 0,3 gramů je ho přijato potravou v živočišných
tucích.

Cholesterol sám o sobě není škodlivý, tolik diskutovaný
„hodný“ a „škodlivý“ cholesterol a jeho vliv na kornatění tepen a
infarkt myokardu je otázkou až jeho navázání s ostatními látkami a
transportu krví do tkání, on sám o sobě je velmi špatně rozpustný ve
vodě.

Cholesterol je obsažen ve stěně všech buněk, je součástí
žlučových kyselin a vitaminu D. Je nutné udržovat příjem na rozumné
úrovni, aby nebyla zvýšená nabídka ke zpracování a tudíž aby
nedocházelo k jeho nadměrnému zpracování na špatné formy, které nám
škodí.

Jeho nežádoucí vliv je ovšem potencován kouřením, pitím
alkoholu a nedostatkem pohybu, opět se nedá říct že pouze z přejídání
živočišnými tuky by pramenily všechny kardiovaskulární a obezitologické
problémy.

Pod vlivem chemických signálů přicházejících z mozku
produkuje kůra tři základní skupiny hormonů – mineralokortikoidy
(regulují obsah sodíku, draslíku a vody v těle), glukokortikoidy (hlídají
hladinu krevního cukru během stresových situací a mají protizánětlivé
účinky,ale rovněž snižují objem kostní hmoty) a androgeny (mužské
pohlavní hormony, ale není zde syntetizován testosteron, jen doplňkové
hormony, rovněž zde probíhá i syntéza ženských pohlavních hormonů –
estrogenů). Hlavním mineralokortikoidem je aldosteron, glukokortikoidem je
kortizol.

Dřeň obsahuje buňky tvořící katecholaminy – noradrenalin a
adrenalin, látky uvolňované opět během stresu. Zvyšují krevní tlak,
prokrvení svalů a ovlivňují některé metabolické pochody. Z vývojového
hlediska to byly látky, jež naše předky připravovaly na boj
nebo útěk.

Nadledviny jsou velmi bohatě zásobeny krví, vede v nich bohatá cévní
síť. Je to nutné, aby se látky v nich syntetizované dostaly
v dostatečné míře do oběhu. Nadledviny se během svého vývoje mohou
uchýlit ve stavbě nebo místu.

Vzácně je možno nalézt tkáň charakteru
kůry nadledvin například nad vaječníky nebo varlaty, v okolí ledvin nebo
v játrech.

Nadleviny mohou být při porodu zmenšeny proti normálu, to se
stává při sdruženém nevývinu mozku nebo je to dědičná vada enzymatické
výbavy kůry nadledvin, na niž je dělaný povinný screening hned po
narození dítěte (odběr krve z patičky) Nadledviny mohou být postiženy
autoimunitními záněty, tuberkulózou, infarktem (při ucpání přívodných
cév krevní nebo tukovou sraženinou), krvácením nebo při meningokokové
infekci, která vede k sepsi. Všechny tyto stavy vedou ke zmenšení nadledvin
a jejich následné porušené funkci.

Nádory se v nadledvinách, jako všade jinde, mohou vyskytovat dvojího
druhu. Zhoubné a nezhoubné, neboli benigní a
maligní a ještě na zhoubné či nezhoubné nádory kůry
nebo dřeně.

Poměrně často se zvláště v kůře nadledvin vyskytují
i nádory sekundární, neboli metastatické, které mají
svůj původní nádor jinde v těle a nádorové buňky se uvolnily a
druhotně uchytily v nadledvinách, většinou sem zanesené krví.

Příznaky nádorů nadledvin  

Odvíjejí se podle lokalize nádoru v nadledvinách (kůra x dřeň) a na
tom, zda je nádor hormonálně aktivní nebo němý, zda produkuje hormony nebo
ne. Od toho se odvíjejí i klinické příznaky.

Nezhoubné nádory kůry nadledvin

Adenom  

Nejčastější nádor, který v nadledvinách nacházíme. Může být jen
v jedné nadledvině nebo obou a je často spojen s hormonální produkcí,
která působí obtíže. Hormony jsou syntetizovány v nadměrném množství,
dostávají se do krve a podle jejich povahy vyvolávají odpovídající
syndromy z nadbytku.

Pokud bují buňky produkující mineralokortikoidy,
dochází k hyperaldosteronismu čili Connovu syndromu.
Člověk ztrácí ledvinami nadměrné množství draslíku a zadržuje hodně
sodíku a vody v těle. Nárůst objemu v cévách způsobí
zvýšení krevního tlaku. Pacienti si stěžují na bolesti
hlavy, únavu, krvácení z nosu.

Snížená hladina draslíku vede například
ke svalovým slabostem, k zácpě a může ohrozit i život z poruch
srdečního rytmu.

Pokud nádorové bujení postihne buňky produkující kortizol, vede tento
stav ke Cushingově syndromu. Nadprodukce kortizolu ničí
organismus především rozvráceným hospodařením s cukrem, lidé mají
hyperglykémii a tedy diabetes mellitus, neboli cukrovku 2.

 typu, mají
charakteristickou obezitu s tenkými končetinami a silným trupem a kulatým
(měsícovitým) obličejem, na kůži se objevují červenofialové
trhlinky – strie, objevuje se vysoký krevní tlak, změny nálad, úbytek
kostní hmoty vede k osteoporóze, snížena je i funkce imunitního systému
a pozoruje se i pokles sexuálního pudu u obou pohlaví, u žen navíc
dochází k nepravidelnotem v menstruačním cyklu.

Pokud začnou nádorově růst buňky odpovídající za produkci androgenů,
dochází k adrenogenitálnímu syndromu. Ten může být
i vrozený z defektu enzymů, které se podílejí na vzniku pohlavních
hormonů z cholesterolu.

Tento syndrom vzniká z nadprodukce jak estrogenů,
který je velmi vzácný, tak častěji z androgenů. Obě sady hormonů se
tvoří u obou pohlaví, ale u každého má jiné projevy.

U chlapců se
rozvine předčasná (pseudo) puberta, objevují se u nich sekundární
pohlavní znaky (zvětšuje se penis, roste ochlupení), ale současně
nedochází ke zrání spermií ve varlatech. U dospělých můžů vede
nadprodukce androgenů ke sterilitě.

U dívek jsou důsledky
závažnější, mužské hormony u nich způsobují tzv.
virilizaci, to jest mužský vzhled..

Dívkám zbytňuje
klitoris, objevuje se jim na těle rozložení ochlupení jako u můžů
(vousy, silnější pubické ochlupení), dívky nemenstruují a mají hrubší
hlas, mají sklony k akné, rychle vyrostou, ale také brzo růst ukončí,
takže nakonec jsou nižší než jejich vrstevnice. U dospělých žen je
v popředí hirsutizmus, to je růst vlasu nebo chlupu na
těle ženy v mužské intenzitě a lokalizaci a poruchy plodnosti.

Zhoubné nádory kůry nadledvin

Karcinom  

Je mnohem vzácnější než adenom, vyskytuje se častěji u dětí a je
spjat s výskytem adrenogenitálního syndromu. V dospělosti se objevuje mezi
4.-5. dekádou.

Prvním příznakem bývá bolest břicha, někdy se dá
vyhmatat i nádorová masa, hmotnost nádoru je obvykle kolem 100 gramů.

Karcinomy nejčastěji metastazují do plic, jater a kostí a velké nádory
obvykle prorůstají do okolních orgánů (ledviny,játra).

Léčba nádorů kůry nadledvin

Je především chirurgická.

K diagnóze vedou lékaře
buď klinické syndromy z nadprodukce hormonů, nebo hmatatelný útvar, nebo
náhodný nález na ultrazvuku, jež byl dělán z jiných příčin.

Provede
se CT vyšetření a chirurgický přístup je obvykle z boku při odstranění
části žebra. Po operaci se podávají hormony do té doby, než druhá
nadledvina začne produkovat dostatečné množství za obě.

Komplikace nádorů kůry nadledvin

Vycházejí ze syndromů nadprodukce, nebo v případě karcinomu
z metastáz do ostatních orgánů. Nádory, které nejčastěji metastaticky
postihují nadledviny, se z poloviny případů objeví v obou nadledvinách a
pocházejí z žaludku, prsu, tlustého střeva, jater, melanomu, vaječníků
a štítné žlázy.

Nezhoubné nádory dřeně nadledvin

Feochromocytom  

Maligní je pouze v 10%. Výskyt je v každém věku, nejčastěji opět
mezi 4.-5. dekádou. Obvykle jej nalezneme jen v jedné nadledvině, v obou
se naleznou opět jen z 10%. Vyskytuje se i v rámci některých genetických
syndromů. Vyznačuje se produkcí noradrenalinua adrenalinu, které způsobují
celkové nažádoucí účinky.

Příznaky nezhoubných nádorů dřeně nadledvin

Katecholaminy vyvolávají hypertenzi (vysoký krevní
tlak), buď trvalou, nebo záchvatovitou, pokud dochází k nárazovitému
výlevu adrenalinu do krevního oběhu. Může to být až život ohrožující
záchvat končící prasknutím cévky v mozku a krvácení do mozku. Dalšími
příznaky jsou bolesti hlavy, pocení, bušení srdce a brnění
v končetinách.

Komplikace nezhoubných nádorů dřeně nadledvin

Vysoký krevní tlak poškozuje stěnu cév. To vede k závažným
důsledkům především v srdci a ledvinách. U pacienta se zvyšuje riziko
infarktu a mozkové příhody.

Léčba nezhoubných nádorů dřeně nadledvin

Je chirurgická, spočívá v odnětí celých nadledvin,
tzv. adrenektomii. Podezření se většinou potvrdí z biochemického rozboru
moči, kam se vylučují metabolity katecholaminů. Zvolí se speciální
zobrazení pomocí značených látek, jež se vychytají v nádorových
buňkách a pak následuje operace.

Zhoubné nádory dřeně nadledvin

Neuroblastom  

Je vysoce maligní nádor dětského věku. Je diagnostikován většinou
kolem 4. roku života. Roste velmi rychle, je agresivní a metastazuje krevní
cestou do jater a kostí.

Příznaky zhoubných nádorů dřeně nadledvin

Neuroblastom se obvykle projeví zvětšením břicha. Nádor může růst
podél páteřního kanálu. Poměrně často jsou prvním příznakem až
metastázy. Z celkových příznaků má dítě horečky, nechutenství, hubne
a v noci se hodně potí.

Komplikace zhoubných nádorů dřeně nadledvin

Pokud nádor roste podél páteře, může utlačovat nervy vycházející
z míchy, nebo i do míchy prorůstat a projevují se rozmanitými
neurologickými symptomy podle místa lokalizace. Kostní metastázy se projeví
otokem dané kosti. Některé neuroblastomy mohou produkovat katecholaminy a
děti pak mají záchvatovitou hypertenzi a červenou kůži.

Léčba nádorů dřeně nadledvin

K určení rozsahu nemoci je nutné udělat vyšetření kostní dřeně, CT
a magnetickou rezonanci. Vybrat léčbu je dost obtížné, je potřeba přesně
znát stadium a i rozsah nádoru.

Novorozenci s lokalizovaným onemocněním,
bez produkce katecholaminů mohou být dokonce jen sledováni, bez léčby a
tumor ve většině případů spontánně vymizí.

Na druhou stranu pacienti
nad jeden rok věku s metastatickým onemocněním zasluhují velmi razantní
chemoterapii.

Jak si mohu pomoci sám  

Pomoc je pouze lékařská, ve všech uvedených případech nádorů.

Diskuse  

  • Pomoooc
    – chtějí mi vyoperovat nadledvinky

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector